Ultimátní komiksový komplet #036: Astonishing X-Men: Nadaní

4.1 | Hachette Fascicoli | akční, superhrdinský | série Ultimátní komiksový komplet

Cyclops a Emma Frostová se snaží znovu rozjet tým X-Men, s jediným cílem - ohromit svět. Ukázat mu, že mutanti bojují nejen za sebe, ale i za normální lidi. Jenže nepočítají s další ohromující novinkou. Vědci objevili lék proti mutantství. Mezi lidmi i rasou homo superior vypuká panika, přátelé se staví proti sobě, a brzy jde o všechno. Zvláště, když do boje vstupuje tajemný Ord... a jeden velmi překvapivý spojenec.

Jeden z nejúspěšnějších příběhů ze světa X-Men v podání legendárního Josse Whedona (Buffy, Firefly, The Avengers).

Scénář:
Joss Whedon
Kresba:
John Cassaday
Lettering:
Chris Eliopoulos, David Horák
Překlad:
Jiří Pavlovský
Redakce:
Gualtiero Viganó

V české mutaci vyšel tento svazek jako druhý v pořadí.

Každá kniha obsahuje exkluzivní rozhovory s autory a kreslíři, shrnutí minulých událostí, galerie postav, náčrtky, seznam zásadních knih a jiné zajímavé informace. Hřbety jednotlivých knih tvoří marvelovskou krajinu, jejímž autorem je výtvarník Gabriele Dell´Otto (Tajná válka). Vychází jednou za 14 dní.

Obsahuje sešity série Astonishing X-Men #1-6

Svazek, který vyšel během testovacího období (v září a říjnu 2012, v cca týdenních rozestupech, první 4 knihy, jen v několika vybraných městech), má nepatrně menší rozměry a jeho titulek je vyveden v bílé barvě.

Rok a měsíc vydání: leden 2013 | ISBN: ISSN 2280-708X | Vydání: 1. | Vazba: vázaná v pevných deskách | Formát: 177 x 266 mm | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 99 Kč | Název originálu: Astonishing X-Men: Gifted | Vydavatel originálu: Marvel

Obálka
S4TW
S4TW 3.3.2016

Moje první komiksová kniha kterou jsem četl a byl jsem nadšený. Příběh super, akorát takový trochu u X-Men ohraný, ale pořád funkční. Jinak záporák super! Wolverine vs Cyclop mě také bavili. Grafika úchvatná.

trudoš
trudoš 1.1.2016

Joss Whedon jednoduše a doslova válí. X-Meni jsou v jeho rukou postavy veskrze lidské, tak jak to jen od superhrdinů můžete chtít. Zároveň však není ubráno na akčnosti zápletky, vtipných hláškách, osudových rozhodnutích a emocích toho nejčistšího charakteru. Prostě boží.
Jediná škoda je, že jde o střípek z univerza, které jako obyčejný smrtelník mluvící pouze mateřštinou nikdy neodhalím v plné nádheře. Tím pádem jsou pro mě narážky na věci minulé či hrozby do budoucna jen házení perel sviním. Nedokážu je ocenit, jsem schopen chápat jen to, co se mi odehrává aktuálně před očima. Naštěstí nakladatel čtenáři v kratičkém prologu vysvětlí ty nejzákladnější události, týkající se X-Menů a především děje, který bude vzápětí následovat. A protože Joss Whedon pracuje takříkajíc s čistým štítem (tedy staví X-Meny znovu na nohy), je zápletka všehovšudy konzistentní.
PS: Zase jednou se mi potvrdilo, že Wolverine je jednoznačně nejlepší superhrdina. Hned po Batmanovi, samozřejmě.

jh666
jh666 18.5.2015

Joss Whedon mi opět potvrdil svou genialtu. Tenhle komiks je boží svým břitkým humorem a je podtržený velmi pěknou kresbou. Navíc ve složení týmu nechybí tři moji nejoblíbenější mutanti (Wolverine, Shadowcat a Beast), takže super. Jen Cyclopse mohl vynechat.

firesnake
firesnake 8.3.2015

Sice nejsou X-Meni mí oblíbení hrdinové, ale i tak to celkem šlo.

Xeelee
Xeelee 15.2.2015

Stejně X-meny nikdy nebudou mít rádi. Ale pokus dobrej.

mr.des
mr.des 23.7.2014

Tak tohle me velmi bavilo. Davam 90%.

sedw
sedw 20.3.2014

Velmi příjemné čtení a kresba, v podstatě můj druhý pořádný komiks a velmi jsem se bavil. Tehdy před rokem bych tomu asi dal 5*, po tom, co jsem něco načetl už ne, ale pořád se jedná o velmi solidní 4* a kéž bychom se dočkali někdy dovydání zbytku tohoto runu.

luky.kuky10
luky.kuky10 6.12.2013

Musim rict ze po druhem precteni me pribeh dostal daleko vic. Souboj beasta s wolverinem byl luxusni a comics je cely hodne akcni. Super je i vystup Furyho. Colossus je borec! Nadherna je kresba, a ikdyz je jednoducha, skvele se na ni diva. Za nedlouho vyjde pokracovani - uz aby to bylo:)

Murphy722
Murphy722 5.9.2013

Ale jo, šlapačka dobrá! Whedon už dokázal na Avengerech jak se to dělá. Čili čas strávený nad stránkami ubíhá velice rychle. Nečetl jsem si, nebo nevím jestli tato idea byla vměstnána do X-menů First Class, jak si Hank hraje na ne-X-mena a aplikuje si serum. Jak je vidno Scottík, si nedá s Jean pokoj a tak vytáčí Emmu do běla, ale jí to k diamantu sluší. Oblíbená postava celého děje pro mne je bezpochyby Dr. Hank McCoy. Beast rocks!

Saiffer
M Saiffer 3.8.2013

Neviem ako to Joss Whedon robi, ale kvalita jeho scénarov funguje jak vo filme (Avengers) tak v seriáloch (Buffy, Firefly, Angel, Dollhouse) no a teraz vidím, že i v komiksoch. Dajte mu postavy s históriou (alebo dosť času aby ju vytvoril) a on z nich vyžmýka aj to, čo ony samé netušili, že v sebe majú. Asi to bude tým, že vždy dodrží 5 základných pravidiel:

1. Emócie fungujú.
2. Hlášky sú vtipné.
3. Postavy majú svoju povahu, motivácie a tým hĺbku.
4. Vyhýba sa klišé.
5. Vždy chce daným príbehom alebo situáciou niečo povedať. Inými slovami, všetko tam má svoj zmysel.

Najlepší X-meni čo som doteraz čítal. Parádna, moderná kresba je už len čerešnička na torte.

Walome
Walome 18.5.2013

Na to, že jsou to xmeni, je to poměrně vydařený komiks s příběhem, který se sice neobejde bez z mrtvýchvstání, ale má "hlavu a patu".

formi123.
formi123. 8.5.2013

No co na to říct kresba mě moc nezaujala,ale příběh na jedničku.Ale jestli někdo ještě nemáte a uvažujete o koupi x-meny-Nadaní tak si je určitě kupte,to že mě kresba nezaujala přece neznamená,že se vám to nebude líbit :))

kaylin
kaylin 1.5.2013

Když chcete mainstreamový komiks, tohle je přesně to, co si pod ním představit. Spolu s komiksem "The Incredible Hulk: Tiché výkřiky" je to další komiks, který skvěle spojuje zábavu i příběh, který má smysl. V tomhle případě je ale pravda, že mě příběh zase tolik nedostal. Podle toho také hodnocení. Kresba je modernější, než v případě Dale Keowna, ale scénář Petera Davida mě bavil mnohem víc. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/05/34-ultimatni-komiksovy-komplet-36.html

karel
M karel 22.4.2013

Je to podle mě běžný superhrdinský balast, pár hlášek a vtipnch narážek, kresba profesionální. Neni to můj typ obrázkového čtiva - chybí mi dlouhodobý kontext obdobného typu komixu abych mohl říct že to je super paráda.

erik
erik 21.3.2013

Jasné, rebríčky sú jedna vec, osobný vkus iná. Ja mám rád mierne naivnú klasiku, zábavu... Preto ma baví Wolverine and the X-Men, čo je čistá humoreska. Alebo akčný superhrdinský mainstream bez nejakých piplačiek s charaktermi (napr. Messiah Complex, Second Coming). A hlavne minulosť (napr. Age of Apocalypse), nedávno vydané komiksové legendy od Netopejra ponúkajú tisíckrát lepšie príbehy (Proteus, Hellfire Club, Dark Phoenix) ako celý Wheddon. Tým netvrdím, že je tento Astonishing zlý, naopak, je ľahký a príjemný, navyše, parádne graduje. Zo súčasných by som rozhodne vybral ešte Careyho X-Men Legacy zaoberajúci sa X-Necroshou, nie je to bomba, ale rozhodne ma baví Proteus, čo sa o Ordovi povedať nedá (ale zasa Danger je skvelá). Aby som sa pridlho nevykecával, rebríčky si rád pozriem, ale výpovednú hodnotu majú rovnakú ako prehlásenia nositeľov všetkých vierovyznaní. No a čo, že ich je niekoľko sto miliónov. :)

Azalin
M Azalin 20.3.2013

erik: Současné X-Menovské příběhy znám, ale žádnej lepší mě fakt nenapadá, a to ani Wolverine & The X-Men. Zatímco Whedonův run je vždycky mezi prvními, když si vygoogluješ "Best X-Men run ever" a podobně (a tyhle žebříčky jistě sestavují mnohem znalejší lidé než my), dost pochybuju o tom, že se do těch žebříčků dostaně něco ze současnosti..

erik
erik 20.3.2013

Astonishing X-Men v podaní Jossa Whedona prišli do doby, kedy sa to crossovermi a kadejakými eventmi len tak hemžilo, nuž osekanie zostavy na minimum a spustenie príbehov, ktoré na to okolo zvysoka kašľali, pôsobilo sviežo. To píšem preto, lebo chápem nadšenie znalých a čudovanie sa tých druhých.

Príbeh o nájdení lieku je podaný prehľadne, X-Meni hláškujú, bijú sa (väčšinou navzájom) a snažia sa presvedčiť davy, že sú vlastne fajn. Keďže hlavné udalosti, ktoré sa v príbehu odohrávajú, majú úplne iný význam pre toho, kto čítal všetkých dvadsaťštyri dielov i s giant-size špeciálom, ťažko sa mi to hodnotí. Je to rozbeh, príjemný, ale zasa nič extra (poznám mraky lepších X-menovských príbehov a to dokonca aj zo súčasnosti, napr. komplet rada Wolverine & The X-Men). Cassaday ma nebaví, rozlíšiť medzi sebou podľa tváre Cyclopsa a Colossusa prakticky nejde (a to neskôr Summers zhodí škuľky a je to úplné peklo), o pozadiach už písali iní, na zadok z nich nikto nespadne.

Ale je to fajn a bude lepšie, Whedon sa rozhodne v záplave Austenov, Fractionov a Brubakerov vyníma ako cadillac v cigánskej osade (však sa u X-Menov dlho neohrial).

Vydanie sa mi pozdáva, jemne zvlnené stránky a zlé uvedenie pôvodných zošitov na tom nič nezmení.

Syndrom
Syndrom 20.3.2013

Kresba by mohla být nápaditější (pozadí jsou vážně neuvěřitelně fádní i na mainstreamové standardy), ale skvělé ironické a upřímné dialogy komiks vyvažují. Relativně dobrý příběh pak ke konci trochu brzdí příliš dějových linií a obecně nedostatečně propracovaná dramaturgie. Whedon byl vždycky hlavně kecka než strůjce vizuální řeči a tak si dává prioritně záležet na civilních problémech postav než na epice. Samotné charaktery pak tvoří jádro celé jeho tvorby (genezi tohoto jádra můžeme přičíst zálibě v superhrdinských komiksech a seriálové scenáristice), ovšem oproti Moorovi, který z nich také těží, se vydal bipolárně odlišnou cestou. Tedy oproti složité vnitřní psychologii superhrdinských postav nasazuje vztahy, vztahy, vztahy a nadsázku.

Hannibal92
Hannibal92 3.3.2013

Za ty prachy samozřejmě luxus, ale jinak mě moc nezaujal. Komiksové x-meny nijak extra nemiluju a příběh mě nijak extra neoslovil. Ani tak ale nákupu rozhodně nelituju

erik
erik 21.2.2013

Keďže sa mi knižky zatiaľ pekne kopia v Čechách a prvú várku mi donesú až o nejaké dva týždne, nebudem recenzovať, ale súhlasím, že prvý diel Astonishing X-Men je skôr pomalým rozbehom, ono to začne mať grády až v druhej knihe a skvelo to graduje až dokonca, ktorý však v tejto sérii nevýjde. A kresba ma vôbec nenadchla, to Bianchi s Ellisom sa na sérii vizuálne vyblbli podstatne viac.

Kaluž
M Kaluž 21.2.2013

„Nastal čas, abychom si získali veřejnost, co, Summersi?“
„Musíme udělat mnohem víc, Logane. Musíme ji ohromit.“

Vypadá to, že plán se vydařil. Většina komiksového národa byla opravdu ohromena a vzala trafiky útokem. A to bych se nesměl označovat za fandu do komiksů, kdybych také ždibíček neokusil.

Podobně jako komentátor Killingjoke jsem si prostudoval marvelovský The Ultimate Graphic Novel Collection seznam a dopředu vyzobal relativně zajímavé kousky k přečtení. Vybíral jsem spíše podle autorů jednotlivých děl. Nebudu vám nic nalhávat, marvelovské universum nemám nijak zvlášť zmapované, komiksy, ve kterých se to barevnými okostýmovanými superhrdiny jen hemží čtu zřídkakdy a když už se dostanu k nějaké té superhrdinské události, tak většinou z konkurenční stáje vydavatelství DC. Tamnější hrdinové jsou mi prostě více sympatičtější, temnější (mrk, mrk). Ale prioritním hlediskem výběru je vždy autor scénáře a kresby, nikoliv vydavatelský dům nebo protagonista. Takže kdyby Alan Moore napsal scénář komiksu, ve kterém létající Adolf Hitler ve spandexu pročesává Evropu a vraždí tisíce židovských dětí, možná by to stálo za přečtení (nebo alespoň přemýšlení, zda se Moore už totálně nezcvoknul). Jedinou vyjímkou porušující toto kritérium jsou komiksy se Spider-Manem. Ne, že bych proti němu něco měl, postava je to zajímavá a občas i zábavná, ale neskutečně mě sere Peter Parker.

Mezi zakroužkovanými tituly se tak objevují díla pánů Whedona, Bendise, Millera, Busieka, Kirkmana, Gaimana nebo Millara. Ultimátní komiksovou premiéru si u mě tedy odbyl právě Whedon a jeho Kuledrásající X-Meni (volný překlad). Někteří se tady zmiňujete o jedněch z nejlepších X-Menů, které jste kdy četli. Teď jen nevím, zda jste jich četli málo a nemáte přehled nebo jsou všechny tak průměrné a plytké. Nebudu se v tom sáhodlouze nimrat (úvod už je natažený až hanba), tohle mi zkrátka nesedlo. Dějově bych to ještě zařadil někam k mainstreamovému průměru (takových komiksů jsou celá kvanta), ale nad ošklivě vyprázdněnou kresbou bez kulis se mi už otevírá žabikuch v kapse. Cassaday je celkem svéráz a na jeho obrázky je nutné být správně naladěn, protože tenhle maník kreslit umí (viz Planetary). V příběhu vidím nějaké styčné plochy s filmovou adaptací (léčba mutantů), u té jsem se však bavil o poznání více (možná i proto, že se tam Logan nenavlíká do žlutého kostýmku).

Trošku mě zarazilo vysoké hodnocení místních veteránů (u mladších mě to ani tak nepřekvapuje, zdravím Hanka McKroje), já tam ty kvality nevidím. Na druhou stranu, můj verdikt klidně berte s rezervou, týmovky se superhrdiny nejsou mým denním šálkem brokolicového vývaru. I přes řadu výhrad si pokračování nejspíš nenechám ujít, už kvůli tomu, že Emma Frostová je zákeřná žárlivá svině a jsem zvědav, zda s ní někdo vytře podlahu.

„Jsme bouchači! Kanci a zabijáci, nemám pravdu?“
„Vole, jo!“
„Sem s muťáky!“
„Vole, jo!“

Kocour
Kocour 16.2.2013

Tak jsem si pořídil tothleto Nadání, ale jen co jsem knihu celej natěšenej otevřel na první straně, tak se ukázalo, že už jsem to četl! Jenže jako Astonishing X-Men #1 - proto mi název Nadání nic neříkal... Nevadí, přečetl jsem si to znovu v překladu J. Pavlovského. Příběh je super. Mám dojem, že lék na mutantský gen je taková opakující se stálice x-meního světa, ale to nevadí, doktorka Kavita Rao je skvěle napsaná, trochu problematičtější mi přišel mimozemšťan Ord, který tady vystupuje asi jen proto, že v dalších číslech bude mít významnou úlohu, jenže tady působí tak trochu mimo... Postava Kitty Pryde využita naprosto dokonale - nezbývá, než se těšit na pokračování...

J.Connor
M J.Connor 31.1.2013

Za 99,- to nesnese srovnání ani kritiku, ale i jinak je to fajn oddechovka.

Const.ex
Const.ex 27.1.2013

felis: Protože jsem se na to X-let těšil. A mělo to být prostě jasných 5*, takže 4* jsou v tomto případě velkým zklamáním. Neříkám, že to neprojdu ještě jednou a nesnížím to na 3*, protože i to je bohužel možné... no a pak už to číst radši nebudu vůbec, abych se k těm dvěma hvězdám nakonec nedostal :-(

Azalin
M Azalin 27.1.2013

Const.ex: Jojo, Second Coming je super, to zase jo.. :)

felis
M felis 27.1.2013

Const.ex: Nehledej v tom nic osobního, ale podle komentáře bych nečekal víc, jak dvě hvězdy. Proč čtyři?

Const.ex
Const.ex 26.1.2013

Azalin: Právě naopak. X-meni jsou pro mě "srdcovka", ale tady mě Whedon úplně minul. Jen co jsem otočil poslední stránku, tak jsem zklamaně musel usoudit, že opravdu nevím, v čem je těchto šest sešitů lepších, než jiné a zajímavější X-men příběhy. Second Coming to prostě není :-D

Azalin
M Azalin 25.1.2013

Fakt jo? Tak to asi nebudou X-Meni pro tebe, protože lepší jsem nikdy nečetl. Jak scénář tak kresba je, samozřejmě pouze dle mého subjektivního názoru, to nejlepší, co se kdy v X-Menech objevilo. Ono je to asi i tím, že ti Whedonovi přímo navazují na konec Morrissonova runu, kterej se u nás bohužel nedovydával..

Const.ex
Const.ex 25.1.2013

Dlouho jsem Astonishing X-Men odkládal a musím si bohužel poděkovat, že jsem si je nepořídil sešitově z US. Protože mě teda Joss dost zklamal. Čekal jsem víc. Mnohem víc :-(

Luigi
Luigi 23.1.2013

Příběhově mě X-meni bavili víc jak Spidey. Cena 100 Kč a nějaké ty bonusy byly stále velkým lákadlem!
Děj byl celkem zajímavý: Byl nalezen lék na zbavení mutantů svých schopností a souboj X-meni vs. Ord (nějaký týpek z vesmíru). Už se těším, až budu vlastníkem všech 60ti komiksů...bude to moc pěkná ozdoba pro můj pokoj!

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT 18.1.2013

Joss Whedon umí. Tohle jsou hodně dobří X-meni. Navíc je tam znát Whedonův humor a párkrát jsem se nějaké hlášce fakt zasmál a dalo mi to vzpomenout na doby Buffy .o) Navíc opět medailonek, historie x-menů, obálky a vůbec takový ty blbůstky kolem který já prostě můžu.
Jestli jsem původně byť i jen jednu jedinou sekundu pochyboval jestli si budu pravidelně tohle kupovat, tak teď už nepochybuji. Až cena skočí na 200,- furt to bude komiks v pevné vazbě který jinak ostatní vydavatelství prodávají průměrně za dvojnásobek ceny. Až to bude všechno, tak to bude v poličce vypadat moooc pěkně...

Josh
Josh 18.1.2013

Za 99kč jde pořád o výbornou koupi, ale už jsem z toho nebyl až tak na větvi, jako v případě Spider-Mana, takže tentokrát za 4 hvězdy.

Moc se mi líbil přehlednej styl vyprávění a kresby. Jako kdybyste sledovali plátno v kině - jednotlivý okýnka jsou obdelníky podobných rozměrů, plynule na sebe navazujou, působí to elegantně. Pozornost tvůrců je zaměřená hlavně na postavy, spíš než detailní prostředí tak nadchne vystihnutí i tý sebenepatrnější emoce. A že jich tam bude.

Téma je nadčasový - objeví se lék a může zbavit mutanty odlišností, kvůli kterým si na ně ostatní ukazujou. Protože zdaleka ne všichni z nich mají "cool" mutace. Navíc ani samotný X-Meni tu nejsou žádnou oslavovanou partou.
Věřim, že po takový vakcíně touží i řada normálních lidí v našem světě (realitě, dimenzi, nebo jak to místo, kde trčímě, chcete nazývat:)) ).

Příběhu nechybí vtip ani akce, byť někdy trochu uměle vyvolávaná i mezi členy týmu (tzn. Wolverine vs. kdokoliv na ráně:)) ). Co ale schází je pořádnej záporák. Ord se sice tváří jako největší badass, ale ve finále je spíš tím štěkajícím psem.

Otevřenej konec naštve, ale pak potěší vědomí, že se v rámci Ultimátního kompletu dočkáme pokračování.

A snad už na nezvlněnym papíru:P

Matyeos
Matyeos 17.1.2013

Opět skvělé počtení, ale už jsem tomuto číslu nepropadl tak, jako prvnímu. Jsem moc zvědavý na další! :-)

Killingjoke
M Killingjoke 14.1.2013

Když jsem se před sklonkem roku dozvěděl, že u nás bude vycházet tzv. „Ultimátní komiksový komplet“ na okamžik jsem začal řešit dilema, zda začít kupovat všech šedesát knih, které mají v rámci UKK vyjít. Postavil jsem si pro (zajímavé počiny marvelovské historie) a proti (výsek, a často torzo delších sérií). Rozhodovacích veličin bylo více, ale nakonec jsem dospěl k závěru, že i přesto že považuji UKK za chvályhodný projekt není tak zcela určen mně a rozhodl jsem se, že si vyberu pár, svému srdci a vkusu nejbližších kousků jako jsou příběhy Wolverina (sólové) a Daredevila.

Abych však nekupoval zajíce v pytli, rozhodl jsem se na zkoušku koupit první díl Astonishing X-Men od Josse Whedona, o kterém jsem slyšel ze všech stran jen samou chválu. A nelituju, příběh je to hodně dobrý a napínavý. Dostáváme se na pomyslně nový počátek X-Menů, kteří svým počínáním chtějí lidem dokázat, že jsou tady proto, aby je chránili. Protivníkem jim je mimozemšťan Ord, sérum hubící mutantní gen, ale hlavně vlastní neshody a otázky priorit. Postavy působí plasticky a každá má svůj vyvážený prostor. Příběh je podpořen výbornou a k superhrdinskému komiksu vhodnou kresbou Johna Cassadaye, je to prostě typický mainstream. Nevadí, i tak jsem již nyní rozhodnut, že pokud se dočkáme druhého dílu v češtině, určitě si jej ještě dokoupím.

Několik slov k provedení. Pevná vazba, lesklý papír (občas se však objevuje výtka, že je zvlněný, v mém výtisku to není však nic tragického), ostré barvy. Součástí jsou krátké článečky upřesňující předchozí historii, medailonky autora, vysvětlení některých pojmů ze světa X-Men. Prostě něco, co je skvělé pro čtenáře, který se podobně jako já setkává se sérií Astonishing X-Men zcela poprvé. Hřbet všech šedesáti knih by měl tvořit jakési obrazové dioráma s nejznámějšími postavami Marvelu, což může byt pro pravidelného kupujícího všech čísel velmi pěkné na pohled v knihovně a znamenat určitý bonus. Já, který hodlám koupit nějakých osm knih (pokud všechny vyjdou a já doufám že ano), bych namísto obrázku na hřbetě uvítal raději klasicky název a autora. Preferován je zájem těch, kteří budou sbírat komplet a to chápu.

Na závěr bych rád uvedl, že považuji UKK za vcelku zajímavý projekt, který byl v počátku doprovázen trošku kontroverzním průzkumem trhu. Když nic jiného, třeba dokáže nalákat nové čtenáře, nebo vyvolá velkou poptávku po některé z představovaných sérií, kterou pak možná někdo vydá kompletně. To vše však ukáže čas a já tak UKK držím palce.

brkowycz
brkowycz 14.1.2013

Opravdu slušná záležitost, Whedon zřejmě umí. Zaměřuje se především na postavy, ale takovým zábavnějším způsobem. K nějakým vážnějším bitkám tam nedochází, spíš k takovému tomu žvatlání, ale není to stejně zbytečné mletí pyskem, kterým trpěl Preacher. Kresba je taky famózní, celkově parádní záležitost a ne jen proto, že by to stálo 99kč ;)

Fry
A Fry 12.1.2013

Pomalu, ale jistě se začíná "Ultimátní komiksový komplet" stávat čím dál lepší! Doufám, že další kniha nezklame!

A těď něco málo k příběhu: Profesor X opustil školu a nechal ji řídit Cyclopsem (Scotem) a jeho "přítelkyní" Emmou Frost (Bývalý padouch)! No a právě v tuto chvíli se na školu vrací Kitty Pride (Shadowcat), aby mohla učit nové mutanty! Ale co by člověk nechtěl, hned budou mít X-meni úkol, a to zastavit Orda z jiné planety a vypořádat se s tím, že byl nalezen lék, díky kterému se mutanti mohou zbavit svých schopností! Wolverine, Cyclops, Emma Frost, Kitty Pride a Mc Croy to nebudou mít lehké!

Oompa Loompa
Oompa Loompa 11.1.2013

jo ho hooo...hodně velká pecka za 99,-...slupnul jsem to naráz, prostě žůžo labůžo...a teď nesnesitelných 14 dní čekání na další číslo...

erik
erik 19.10.2012

Lenny - ale asi to nezistili, keď sa účelnosť prejavila štýlom - napíšem na komiksárium. Každopádne držím palce tomu, kto to bude vyhodnocovať, aby "objektívne" vyvodil úspech a začalo to vychádzať normálne.

Lenny
Lenny 19.10.2012

K_D: Nechápeš, že ve velkých městech se to neprodává účelně? Potřebují zjistit, zda to půjde na odbyt i ve v těch menších.

MindReader
MindReader 18.10.2012

Azalin: Jenže Radek Komiksák to chtěl sehnat do prodeje ve svém shopu, nechtěl jenom výtisk do sbírky. Sehnat to opravdu nebylo tak těžké, prakticky stačilo jít na komiksárium a napsat svůj email, jako jsem to udělal já (a měl jsem to za prodejní cenu + poštovné)

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT 18.10.2012

Tady jasnej souhlas s Erikem a Azalinem (vlezdoprdelka Klauníček) ale sehnat to fakt neni prdel a nemůžu pokusy talošů či francouzů (nechce se mi hledat odkud jsou) nazvat jinak než demencí. Takhle zjistěj totální hovno, protože to neni k sehnání ve větších městech. Krapet nechápu to zastávání od MB...

Azalin
M Azalin 17.10.2012

Jo a mimochodem, stejně to nesehnal, pokud vím.. ;-)

Azalin
M Azalin 17.10.2012

LOL, tak to jsem se po ránu pobavil u příspěvku od MB. Doufám, že si to přečte i Radek Komiksák, který mi říkal, kolik času a úsilí (telefonátů, SMS...) věnoval, tomu, aby "to dokázal sehnat". No zřejmě čtenáři komiksů mají v hlavách něco jiného než mozkové buňky, jinak si to nedovedu vysvětli. Tak si zase milý MB odejdi diskutovat se sobě rovnými a "nedržkuj" tady...

erik
erik 17.10.2012

Ospravedlňujem sa každému, komu som stúpil na otlak, zvlášť študentom marketingovej komunikácie, Talianom, Francúzom, čitateľom Transformers Prime a osemročným trollom, ktorým kazím dobrú povesť. Nabudúce sa budem venovať tomu, čo mi ide najlepšie - nemesisovaniu kvalitných komiksov, aby sa v tejto neprehľadnej džungli dali kúpiť. V neposlednom rade ďakujem MB, že moje písanie dokáže efektívne využívať pre svoje blaho, čo mu prajem a teší ma to. Nech sa darí.

MB
MB 16.10.2012

Spíš bych řekl, že každý jedinec s aspoň jednou mozkovou buňkou si to dokázal sehnat. Co se týče průzkumu, možná by bylo na místě si uvědomit, že něco, co funguje v zemi, kde je comics oblíbený, asi nebude fungovat u nás. Proč bych se měl na nějaké Francouzy/Italy zlobit, když zkoušejí, jestli už se u nás comicsům daří? Jak mají vědět, že zatím je u nás kupuje jen pět a půl nerdů? A na rovinu, pokud míní držet tu neskutečně nízkou cenu, čili chtějí prodat vysoký náklad, je tento druh průzkumu poměrně pochopitelný.
Vlastně se tomu bezduchému držkování erika ani nedivím, je to taková moje místní nemesis, stále se nemůžu rozhodnout, jestli má osm let nebo je prostě jen troll. Jediné, čím si mohu být jistý, je fakt, že když něco napíše, nedává to smysl a pokud dá něčemu nízké hodnocení, je to zárukou kvality, za což mu děkuji a rozhodně si míním do budoucna zakoupit cokoliv, čemu dá tři hvězdy a méně.

P.S.: Místa dodání "nezašifrovala" fandovská stránka, ale distribuční společnost Mediaprint Kappa. ale to už je asi pro některé jedince příliš složité na pochopení.

erik
erik 16.10.2012

Ono sa dalo predpokladať aj iné vyústenie ako tento zvrhnutý stav? Každý jedinec s jednou funkčnou mozgovou bunkou musel prísť na to, že takýto prieskum je kravina. Bez reklamy (jedna navýsosť fandovská stránka čosi napíše a zašifruje miesta dostatia, to už mi je ale "široká" verejnosť), bez distribúcie a bez nádeje, že si to niekto kúpi inde ako cez e-burzu potom, čo to vykúpia ziskuchtivci a zvyšok si rozdajú vydavatelia do "raritnej" súkromnej zbierky... Vlastne, áno, nečudoval by som sa, keby sa to ako vhodná "metóda" vyučovalo na marketingovej komunikácii. Ostáva mi dúfať, že to napokon predsa len bude úspešné, marvelovských superhrdinov nie je nikdy dosť.

Lenny
Lenny 15.10.2012

matrosh: Proč by je měli lidi posílat do prdele? Vždyť to od počátku bylo (alespoň na komiksáriu) hlášeno jako průzkum s tím, že pokud se to chytne tak vyjde celá ta řada 50ti nebo kolika knih. Že za to někdo dá litr a víc je jen jeho blbost... (pokud mi nevěříš, tak http://www.komiksarium.cz/index.php/2012/09/seznam-mist-kde-najdete-ultimatni-komiksovy-komplet-zatim-je-to-jen-test-trhu/ a svědčí o tom i ta zpráva ve čtvrtém díle).

Nicméně s tebou souhlasím, že se jim to zvrhlo

matrosh
matrosh 13.10.2012

Lenny: průzkum trhu je to docela na hovno :/ Já to nakonec sehnal pod rukou za čtyřnásobek ceny. a řeknu ti, že jediné co tohle zkoumá je kolik chytráku se na tom dokáže nabalit a nic z toho nepůjde do ruky distributorovi. A pokud to ten za rok vydá normálně tak je každej pošle do prdele stejně jako Comics Centrum když dali své knihy do Levných knih. a to nemluvim o Avengerech, kteří jdou z ručky do ručky a každej přihodí kilo na ceně. Mělo by to smysl, kdyby to byla široká distribuce do celý republiky a pak nasadit normalní cenu u třetího titulu, ale průzkum trhu v pardubicích?!? :D se nenech vysmát. Jediná další varianta co mě napadá je, že nemají práva.

ikshorm
ikshorm 9.10.2012

Souhlasím s Lightem. V New X-Men i v tomhle mě neskutečně baví Emma Frost, proto se budu muset pídit po tom, co má na konci za lubem.

Seznam trafik na Komiksáriu byl trochu zavádějící - u každé byly dvě adresy. První a čtvrtý díl mi dovezli kolegové z Pardubického nádraží (díky, brkowycz, že na mě zbylo ;) ) a druhý a třetí odněkud ze Zlína.

MJ - těžko bude nakladatel dělat reklamu průzkumu trhu, který byl zřejmě namířený na zjištění poptávky v menších aglomeracích. To, že si pak komunita jednotlivé svazky shání po všech čertech, nebo rozprodává na aukru, ale výsledky dost zkreslí, takže jsem zvědavý, jestli se to příští rok rozjede nebo ne, případně jak dlouho to vydrží.

Light
Light 5.10.2012

Nejlepší česky vydaní X-meni, nechápu proč po téhle sérii ještě nikdo nesáhl :)

MJ
MJ 3.10.2012

Když se podíváte na wikipedii, tak v GB se tyto knihy prodávají docela dlouho a stále vycházejí. U nás to pohřbila nulová reklama a snad ještě horší distribuce. Nechápu, proč to není k sehnání ve velkých městech, ale např. Soběslav /JČ/ není problém:-) úsměvné.
TO KAPIS: tak jistě, že se z toho stane bussines, první knihu/pro mě nezajímavého spider mana/ jsem prodal za 1.099,- tj. zisk 1.050,- a to bych byl blbej neprodat, když me SM nezajímá a někdo je ochotný ty peníze za to dát.

brkowycz
brkowycz 3.10.2012

V Pardubicích jsem to viděl na nádraží v trafice na vlastní oči :) Ale nekoupil, superhero comicsy mě zase tolik neberou.

Kapis
M Kapis 3.10.2012

Nebuďte rozladěni, podle seznamu na komiksáriu jsme to chtěli s Kalužem koupit v Ostravě a buď ty trafiky na těch místech vůbec neexistují nebo o této sérii vůbec neslyšeli. Já bych si teda rozhodně tyhle první díly za tu cenu koupil už jen ze sběratelského hlediska, ale bohužel, nebylo to možné bez toho, abych jezdil kdovíkde po republice, abych dosahoval stejného výsledku (tedy žádného;-)). Takže kašlu na to. Myslím, že ten "průzkum" jim je tím pádem dost k hovnu a nezjistí jestli by to lidi kupovali, když tito nemají možnost to koupit. No nic, na aukru to určitě frikulíni zachvíli rozjedou se startovačkou 999Kč jako "RARITA" :-D

mart.in
M mart.in 2.10.2012

Stejně ale škoda, že nezkoumaj trh v Praze:o).

Lenny
Lenny 2.10.2012

Ale vždyť je to jen průzkum trhu - pokud se to chytí, vyjde to příští rok po celé ČR.
Jinak souhlas, X-Meni jsou to parádní

Azalin
M Azalin 2.10.2012

erik: Jsem na tom naštěstí stejně, jinak by mě to hodně štvalo, tohle jsou nejlepší X-Meni, které jsem kdy četl..

erik
erik 2.10.2012

Ja dúfam, že vzhľadom na nedostupnosť, ktorú pripisujem snahe vydavateľa o vyrobenie si exkluzívneho prírastku do vlastnej zbierky, aby mohol neskôr machrovať, to raz vydá napríklad Crew a dostane sa to ku všetkým. Ešte šťastie, že to mám knižne v origináli a nemusím sa zožierať, o čo som prišiel.

matrosh
matrosh 1.10.2012

tak tohle mě fakt sere, že to nemůžu nikde sehnat, ti distributoři jsou fakt padlí na hlavu :/

MEGA
MEGA 20.12.2017

mcleek
mcleek 30.11.2017

Olesh
Olesh 22.7.2017

Salien
Salien 24.6.2017

plus-rovnáse
plus-rovnáse 20.6.2017

dajik
dajik 11.6.2017

Honzin
Honzin 9.1.2017

Tyfus
Tyfus 8.1.2017

MonsterGyre
MonsterGyre 25.11.2016

Raul
Raul 20.11.2016

monte walsh
monte walsh 13.11.2016

hakunamatata
hakunamatata 25.8.2016

Jabba
Jabba 25.5.2016

RodRoder
RodRoder 13.5.2016

Alex Bishop
Alex Bishop 10.5.2016

gezic
gezic 28.4.2016

OwerLord
OwerLord 20.4.2016

vlkodlak
vlkodlak 12.4.2016

mttra
mttra 25.3.2016

S4TW
S4TW 3.3.2016

Paldini
Paldini 26.2.2016

rafannn1
rafannn1 19.2.2016

Bart
Bart 18.11.2015

ConanVJ
ConanVJ 11.11.2015

Kokuun
Kokuun 15.10.2015

cyboy
cyboy 15.10.2015

Houbař
Houbař 4.10.2015

samuelo12
samuelo12 10.8.2015

CJFlip
CJFlip 6.8.2015

oleav
oleav 19.5.2015

Babany
Babany 8.5.2015

jh666
jh666 18.4.2015

Crics
Crics 1.4.2015

dr_benway
dr_benway 31.3.2015

Kaaos
Kaaos 23.3.2015

Qee
Qee 16.3.2015

firesnake
firesnake 7.3.2015

tukak
tukak 26.2.2015

mart.in
mart.in 25.2.2015

Xeelee
Xeelee 15.2.2015

DoctorWho
DoctorWho 7.2.2015

Golem
Golem 2.2.2015

José
José 14.1.2015

lutrix
lutrix 11.1.2015

Doppelganger
Doppelganger 26.12.2014

vteco
vteco 14.12.2014

terrordemon
terrordemon 13.12.2014

Kurt Cocaine
Kurt Cocaine 23.11.2014

MiDAZ
MiDAZ 20.10.2014

Ter
Ter 28.9.2014

bzklmnf
bzklmnf 15.9.2014

konous
konous 30.8.2014

TheWrecker
TheWrecker 26.8.2014

kinak
kinak 23.8.2014

zdoog
zdoog 1.8.2014

mr.des
mr.des 23.7.2014

Mikko
Mikko 6.6.2014

Wiruss
Wiruss 26.5.2014

podzimator
podzimator 14.5.2014

trudoš
trudoš 7.5.2014

sedw
sedw 20.3.2014

thorrg
thorrg 6.3.2014

hypermlok
hypermlok 23.2.2014

Lachvos
Lachvos 23.1.2014

Scaleo1
Scaleo1 9.1.2014

Schramm
Schramm 5.1.2014

jackie
jackie 28.12.2013

pearlxjam
pearlxjam 20.12.2013

luky.kuky10
luky.kuky10 6.12.2013

james dixon
james dixon 28.11.2013

calvin10
calvin10 11.11.2013

bronxik
bronxik 18.10.2013

Murphy722
Murphy722 5.9.2013

Filip123
Filip123 23.8.2013

Birgi
Birgi 22.8.2013

DAxik
DAxik 9.8.2013

Saiffer
Saiffer 3.8.2013

Jack043
Jack043 2.8.2013

dbar
dbar 28.7.2013

rooty
rooty 25.7.2013

stepan.tichy
stepan.tichy 23.7.2013

NecRoman
NecRoman 12.7.2013

mike731
mike731 5.7.2013

davidek
davidek 13.6.2013

Madmax
Madmax 31.5.2013

t0mas
t0mas 22.5.2013

Walome
Walome 18.5.2013

J.T.honza
J.T.honza 17.5.2013

morbn
morbn 16.5.2013

81splinter
81splinter 11.5.2013

shyANDROID
shyANDROID 11.5.2013

formi123.
formi123. 8.5.2013

Jerdas91
Jerdas91 7.5.2013

Shpeckk
Shpeckk 5.5.2013

Doly
Doly 3.5.2013

kaylin
kaylin 1.5.2013

namdnas
namdnas 30.4.2013

mozzu
mozzu 29.4.2013

karel
karel 22.4.2013

novass
novass 20.4.2013

disclose
disclose 18.4.2013

Joshua_T
Joshua_T 14.4.2013

camper
camper 13.4.2013

zdennanek
zdennanek 11.4.2013

strougy
strougy 5.4.2013

AlienDr
AlienDr 27.3.2013

sadoman
sadoman 27.3.2013

Pandos11
Pandos11 26.3.2013

Fox01
Fox01 23.3.2013

Chaolinek
Chaolinek 22.3.2013

mineralk
mineralk 22.3.2013

erik
erik 20.3.2013

Syndrom
Syndrom 20.3.2013

Azbest
Azbest 18.3.2013

KdG
KdG 13.3.2013

Pepares
Pepares 10.3.2013

Killingjoke
Killingjoke 9.3.2013

2scha
2scha 7.3.2013

KINIMODUS
KINIMODUS 3.3.2013

Hannibal92
Hannibal92 27.2.2013

MikeZ
MikeZ 24.2.2013

xspeed
xspeed 23.2.2013

Nightmare
Nightmare 21.2.2013

Lenny
Lenny 21.2.2013

Kaluž
Kaluž 21.2.2013

fanik
fanik 19.2.2013

xflori01
xflori01 15.2.2013

RaptoR
RaptoR 14.2.2013

Drekorian
Drekorian 14.2.2013

-spacilost-
-spacilost- 10.2.2013

J.Connor
J.Connor 31.1.2013

Baffman
Baffman 31.1.2013

SASAN_KING
SASAN_KING 30.1.2013

hartmi
hartmi 25.1.2013

Const.ex
Const.ex 25.1.2013

Final
Final 25.1.2013

barydave
barydave 24.1.2013

Luigi
Luigi 23.1.2013

Indy
Indy 20.1.2013

KLAUN_DOMINANT
KLAUN_DOMINANT 18.1.2013

Josh
Josh 17.1.2013

Pavouk01
Pavouk01 17.1.2013

Matyeos
Matyeos 17.1.2013

Toren
Toren 16.1.2013

brkowycz
brkowycz 14.1.2013

Fry
Fry 12.1.2013

willis
willis 12.1.2013

tertr556
tertr556 11.1.2013

obitus
obitus 11.1.2013

Oompa Loompa
Oompa Loompa 11.1.2013

The Genius
The Genius 4.1.2013

Blair
Blair 25.10.2012

MindReader
MindReader 19.10.2012

matrosh
matrosh 16.10.2012

punisher
punisher 10.10.2012

ikshorm
ikshorm 9.10.2012

Light
Light 5.10.2012

DAN478
DAN478 29.9.2012

Dinik
Dinik 25.9.2012

MJ
MJ 23.9.2012

Pjenkus
Pjenkus 23.9.2012

invape
invape 21.9.2012

Četli:
2scha, 81splinter, Alikkk, Babany, Bart, Caiiiczech, calvin10, Carnage, ConanVJ, Const.ex, cyboy, D.K.Logic, dajik, Darth Raelchi, davidek, Doly, Don_Canagliume, Doppelganger, Elnie, emanek, Final, flipflop, Fox01, Fry, gezic, Glumal, Golem, guseppe, Gustik5, gwen666, Houbař, hypermlok, J.Connor, Jabba, James, james dixon, jiskra, kallenved, Kaluž, kaylin, KdG, Keno, Killingjoke, Knuckless, Kokuun, Lachvos, Light, luky.kuky10, Mariohurbanek, mart.in, MEGA, mineralk, MonsterGyre, moris.cz, mstefl, namdnas, Norri, oleav, Olesh, Paldini, PrastenejCitron, rafannn1, RaptoR, Rinter, S4TW, samuelo12, Schramm, seneke, Shin, start05, Strokes, terrordemon, Tony TwoDee, trudoš, tukak, Ukko, vita, xflori01, Zbysek2410

Mají:
-spacilost-, 2scha, 7eleven, 81splinter, adam.ra, adevr, Aerchel, Agent24, Alex Bishop, Alfi, Alfonzo, AlienDr, Alikkk, andik007, antiimini, asgardpepa, Ash Pointak, Awakener, Azbest, Babany, Baffman, Bart, barydave, batoo, bboorreekk, Bellatrix, Benji, Bezvliv, Birgi, blackJag, Blair, bmc75, bobo666_2005, Braindead, brkowycz, bronxik, burzum, bzklmnf, Caiiiczech, calvin10, calviti, camper, Carnage, Cassidy, Chaolinek, Charlie1203, chuckboris, CJFlip, Cody, ConanVJ, Const.ex, CoupeC, Cr4sh, Crics, CSE_AC/DC, cybern, cyboy, dajik, Dali, DAN478, daniel.cermak, davidek, davidrynes, DAxik, dbar, Deckard, deefha, delta11, dhrotek, Dinik, disclose, discovery, DoctorWho, Doncek4321, Don_Canagliume, doophy, Doppelganger, Dov, DracoAn, dracula, Drbo Jebo, Drekorian, dr_benway, duri, Durvi, Elhonzo , eliera, Elnie, emanek, Erich, erik, ertefol, fanik, fel68, felda, felis, filemon, Filip123, filosh, Fimi, Final, firesnake, firesnake1, Fives, flipflop, folkemon77, formi123., Fox01, Fréza, Fry, Galaxy, Gamur, gezic, Gibby, Glumal, gobers, Golem, goodspeed, Grebenda, grinder, guseppe, Gustik5, gwen666, hahahoho, Hamichal, Hannibal92, Hauzina, Hebled, herrman, hlavathor, Holmwood, holubdema, Honzin, horaczhlinska, Houbař, hovad2, Hrdina3333, hromotlk, Hulik, Hurvy, hypermlok, ikshorm, Indy, Infarkt, invape, iob, IV, J.Connor, J.T.honza, Jabba, Jack043, jackie, James, james dixon, jankie, jardoom, jd., jedy357, jendavondra, Jerdas91, jerry67, Jestrab2, jh666, Jimbeam90, jirin, jiskra, jmenujiseradekbouril, joehot, johx, jones1240, José, Joshua_T, Kaaos, Kabukiman, KadetJaina, kallenved, kamil, Kapis, Karel Sec, karl173, kaylin, KdG, Kelt, kendor007, keNNoslaw, Keno, keyko, kinak, KINIMODUS, Kjon, KLAUN_DOMINANT, Knuckless, Kocour, Kokuun, kolik111, komik.sx, komiksák007, koniklec, konous, kravak, Krenzi, kronoss, krupan, krvinka56, Kublaj, kucik, Kunden, Lachvos, ladynemesis, Landauer, lantan1, Le Porello, Leland, Librarian, listr, Lobok257, Lord_Arthas, Lucifer, Luigi, luky.kuky10, maara, macomix, Madmax, Majkl, mankoo, Mariohurbanek, markic, marshalx, Marthy76, Martin Buchal, MartinV, Marvin, Matej-29, matrosh, Maty48, Matyeos, Mauzr, MB, mcleek, meffis, MEGA, merhyx, mgeralt, Michael Jarkovský, MickeyStuma, MiDAZ, mikado, Mikei, MIKER65, MikeZ, mikki.maser, Mikko, mimo_provoz, MindReader, mineralk, mirror, Mitthrawnuruodo, MJ, Mleako, moiqpiom, MonsterGyre, monte walsh, monty.cl, morbi, moris.cz, Moyek, MP, mr.des, Mr.Filch, mrsk, mttra, myroslav, namdnas, NecRoman, Niaz, Nightmare, noMster, Norri, novass, nx, o2t2, obitus, Odal , OldaB, oleav, Olesh, Ondraseeek, Oompa Loompa, OwerLord, pacient, Pafnuc, pajo1919, Paldini, palo, Pán rostlin, Pandos11, pata, pavel, Pavouk01, pearlxjam, Pepares, peposek, Petr, petrsimcik, PH79, Pjenkus, pk123x, podzimator, Poseidon1978, PrastenejCitron, pršiplášť, punisher, puolpm, pusta, Qee, Quintana, R3d, Radkos, raenius, rafannn1, Raijin, Raikou, raimi, razielus, Remi LeBo, restepik, Rety, Ricarderon, Rickettsia, Rinter, robertsedmik, RodRoder, Rowan, Rudá Táňa, RudyRod, S313, S4TW, Saiffer, saja, Salien, samuelo12, SASAN_KING, Scaleo1, Schramm, sedw, seneke, Shin, SHORTY, Shpeckk, shyANDROID, Sivič, Skot, Slaine, sleepless, SmoothNCool, smrtihlav7, smtxx, Sněhurka, spagr, stanleystar, start05, stepan.tichy, Strokes, strougy, Symbi, t0mas, T3ss, tacmud, Ted15, tertr556, TheWrecker, thorrg, Tialster, Tomasino79, Tombal, Tomek, Tominos, Tommy Monaghan, tommybauch, TommyBOYER, tomned, tondaa, Tony TwoDee, Toren, Traum, trudoš, tukak, tulipstros, Tyfus, Ukko, VanTom, Velkej šéf, Viking, vita, Vítek, vlkodlak, vranakx, vrazdinek, Wiruss, wolfinov@seznam.cz, xai, xflori01, xintax, xspeed, xxaannddeerr, yarda, yogi, yogi, yojimbo, Zajda, Zajo original, Zbysek2410, Zdendy, zdennanek, zdoog, Zíďas, zlejzmrd

Chtějí:
carlmichael, daniel.cermak, FatMonster, fusnix, kybl, Miriyak, skriva1

Shání:
FatMonster

Nabízí:
CJFlip, Crics, flipflop, Fox01, MindReader, oleav, Pán rostlin, Remi LeBo