Spike

Spike
Spike | 16.11.2019 | Věčné zlo (paperback)

Velká spokojenost. Sice to zase dlouho trvalo, ale konečně jsme se dočkali. Nechápu, když už jde o x-tý díl New 52 Ligy Spravedlnosti, že BB Art ještě pořád nepochopil že když se to prodává, že zájem asi je, a nevyslyší čtenáře v tom aby zvýšil rychlost vydávání. Nejlepší zážitek z toho stejně budu mít až tu JEDNOU celá série vyjde komplet a já si to dám hezky všechno za sebou, ale tímhle šnečím tempem to potrvá...
Věčné zlo navazuje na Válku velké trojky, i když je kniha vyprávěna z jiné perspektivy. Díky tomu a taky díky tomu že co se stalo s hrdiny z Ligy se dozvíme až postupně, je tahle návaznost zprvu trochu nejasná a člověk má pocit že mu prostě něco uniká. Ale jakmile se do toho dostanete, jedná se o špičkový mainstream. Ačkoli padouši v hlavních rolích nejsou nějak moc využiti, kromě Lexe Luthora, baví všichni. Být to delší a jít víc do hloubky a motivací záporáků, bylo by to skvělé, tady se pracuje spíš jen s tou základní premisou "padouši jdou zachránit svět". Ale i tak to funguje, jen ten potenciál byl mnohem větší. Vše jede v rychlém tempu a člověk neví jestli má rychle číst dál, nebo se zastavovat a kochat se skvělou kresbou Davida Finche. Ten je jako vždy výborný a jeho kresby, obzvláště jedná-li se o celostránky nebo dvoustránky, je prostě pastva pro oči. S tím se pojí jeden velký klad proti Válce velké trojky, a totiž že se tu nestřídají rozdílní kreslíři, ani se neskáče ze série do jiné, a tak je příběh v knize i vizuálně ucelený. Překvapil mě uzavřený konec, čekal jsem nějaký cliffhanger co vyvrcholí v dalším díle Ligy, ale to prozatím hlavní se stihne ukončit už zde. A ne že by i tak nebylo na co se těšit dál, ono neuzavřených linek je tu dost. Pochválil bych postavy, ale on děj tak letí dopředu že málokdo stihne opravdu zazářit.
Z hrdinů tu máme Batmana, který je nucen spolupracovat s Lexem a spol, vzájemné konfrontace byly fajn a Batman bavil, je přesně takový jakého ho z New 52 známe. S Lexem to bude zajímavé hlavně do budoucna, musím říct že tady se mi docela dostal pod kůži a oblíbil jsem si ho, jsem vážně zvědav co s ním dál. Komiks nám mimo jiné představí i New 52 verzi Bizzara, a ta se mi líbila, i ten jejich vztah se 'stvořitelem' Lexem, jen toho prostoru moc nedostal, ale to je problém všech zúčastněných zde. Black Manta se tu ukazuje jako solidní nesmlouvavý drsňák, Captain Cold jako v podstatě fajn férový chlapík, Sinestro podobně, Deathstroke je žoldák jak se patří. U Black Adama by mě zajímalo jak to že tu najednou poletuje když v předchozí Válce velké trojky Shazam letěl rozptýlit jeho popel a tvrdilo se že je mrtvý...? Alespoň letmá zmínka nebo poznámka pod čarou by byla fajn... Catwoman tu má s Batmanem takovou tu klasickou chemii, ale v New 52 se s ní nějak moc nepracovalo, od toho tu máme Batmanovskou řadu z Rebirthu... Zvrat týkající se Nightwinga překvapil, ale jeho důsledky vzhledem k tomu že jeho série tu nevychází, moc nedoceníme. Co se týká Zločineckého syndikátu, tihle magoři mě taky bavili, doufám že ústřední trio ještě v budoucnu dostane svůj prostor. Co bych vytknul, pokud se to v budoucnu nezmění, tak to že se tu ignoruje celá dějová linka kolem Pandory z předchozí knihy. Pokud se to v dalších dílech už nějak řešit nebude tak budu dost zklamaný, tím by se váha celé Války velké trojky zpětně dost shodila... Ono i co se týče členů Ligy (nebo vlastně obou) je tu pár nejasností, ale tady je šance že se více dozvíme v jejich samostatných knihách.
V průběhu celého komiksu Věčné zlo se člověk jinak nestihne nudit, za cenu toho že občas je to trochu přeplácané a vyznat se kdo s kým a proti komu pak není nahned, ale díky vysoké laťce zábavnosti se to dá přejít. Věčné zlo není žádný masterpiece, ale v rámci mainstreamu je to skvělý nadstandard který vyzdvihuje ten nezvyk že superhrdinů tu je minimum, a skvělá a jednotná kresba. Já jsem rozhodně spokojen a vzhledem k tomu že tu máme už první náznaky Darkseid War, budu doufat v zázrak, že BB Art to vydávání přeci jen trochu popožene a brzy se dočkáme.

Spike
Spike | 9.11.2019 | Batman: Evropa

Nemůžu se zbavit pocitu, že tohle tu vyšlo jen proto že měl premiéru filmový Joker a ty největší pecky s ním už tu česky vyšly. Po přečtení nejsem ani nějak nadšený, ale ani zklamaný, je to v podstatě jen další z mnoha Batmanovských příběhů který zásadně nevybočuje, ale ani není vyloženě špatný. Co se týče příběhu, to je v zásadě holý průměr, žádná velká překvapení, zvraty, myšlenky... prostě akční příběh kdy se postavy dostávají z bodu A do bodu B a pak zase dál... Od Azzarella bych čekal víc, je to sice autor který mi ne vždy sedne, rozhodně ne hned na první přečtení, má ale svůj rozpoznatelný rukopis, jenže tady jsem ho z komiksu nějak necítil a kdyby nebylo na obalu jeho jméno, mám pocit že to mohl psát kdokoli. Příběh prostě standard, a vyústění takové nijaké, moc fádní a jednoduché... Co ale pochválit musím, to je dvojka Batman a Joker. Ne že by tady byli nějak extrémně dobře napsaní, ale mají spolu skvělou chemii a jejich společné scény jsou jednoznačně to nejlepší z komiksu (u reference na Casablancu jsem se opravdu zasmál). Vlastně nejlepší způsob jak brát tento počin je jako takovou buddy-movie o dvou protikladných jedincích co se musí spojit k vyřešení případu. I tak ale z toho šlo vytřískat víc. Možná kdyby se vynechala celá ta Evropa a pátralo se normálně v Gothamu... je sice hezké vidět naše postavy v jiných kulisách a je to ozvláštnění, na druhou stranu to cestování vlastně je jen taková berlička abychom se podívali do jiných lokací a mohli vystřídat ne tak tradiční výtvarníky, prostředí jako takové žádný dějotvorný význam nemá ani není nijak zvlášť zajímavě využito. Kresba mě taky neohromila, u třetího sešitu mi její nepřehlednost naopak překážela. Kdo určitě nezklamal je Jim Lee, jeho kresba je rozpoznatelná a přeci dostatečně jiná než obvykle, je to příjemná změna. Provedení Crwe až na klasicky chybějící záložku jako vždy parádní, zde není co vytknout. Ve výsledku je tak Batman: Evropa příjemnou jednohubkou na jedno rychlé přečtení. O žádný zázrak se určitě nejedná, na druhou stranu určitě nejde o žádný průšvih. Krystalicky čistý průměr. Máte-li rádi Batmana a Jokera, za přečtení komiks jistě stojí. 6/10

Spike
Spike | 9.11.2019 | Criminal: Poslední z nevinných

Je-li to možné, druhá kniha byla pro mě snad ještě o něco lepší než ta první. Nebo jestli to bylo tím že už jsem byl na to od začátku správně naladěn a věděl přesně do čeho jdu... nevím, ale tohle prostě je čistě pětihvězdičková záležitost, pro fanoušky žánru a komiksu opravdu lahůdka. Jsem moc rád že série nestřídala kreslíře a u kormidla zůstal pouze Sean Phillips, protože jeho kresba je pro mě ke Criminalu už neodmyslitelná. Každý příběh stojí samostatně, ale zároveň se nenápadně proplétají a tak k plnému zážitku je nejlepší přečíst si to celé hned po sobě, což jsem taky udělal a můj zážitek byl opravdu maximální. Nebál bych se to přirovnat k takovému Sin City pro 21. století. Teď tedy něco málo k jednotlivým příběhům.
Zlá noc je na začátek pecka jak prase. Jacob je mi možná nejsympatičtějším 'hrdinou' z celého Criminalu, ať už je to tím že je to taky komiksový kreslíř, nebo tím že i přes svou minulost a až enormní počet ran co v životě schytal se zdá že je to pořád vlastně docela správňák. Souhra špatných okolností odstartuje příběh, kde nechybí nic - krásná a proradná femme fatale kterou milujeme a zároveň nenávidíme, všivý detektiv, hromada zvratů a špatných rozhodnutí, plus postava z Jacobových komiksových stripů kterou má v hlavě... Tohle je prostě paráda a nehledě na to v kolik ráno jsem musel vstávat, tohle jsem prostě musel číst hluboko do noci dokud nebudu u konce, neexistovalo že to dočtu zítra. Hříšníci je jediný příběh kde se do hlavní role vrací nějaká postava z předchozí knihy, kde ale návaznost je volná, zde začíná nový příběh. Hlavní hrdina se nejprve nedobrovolně stává soukromým očkem aby přišel na pachatele neobvyklých vražd, ale tak jednoduché to samozřejmě nebude. Všechny chyby z minulosti i současnosti se vynořují a vrací a vše se krásně zamotá. Konec, ač se nejedná o žádný happy end, je ale pro hlavní postavu dost možná ten nejlepší možný. Z celé knihy asi nejklasičtější a nejpřímočařejší příběh, ale stejně výborný. To se nedá říct o Poslední z nevinných kterýžto příběh je naopak dost netradiční vzhledem ke všem ostatním, ale co si budeme povídat, dost možná i nejlepší. Flashbacky do 'bezstarostného' dětství v kontrastu a návaznosti na současnost, změna kreslířského stylu, vynikající postavy, hlavní hrdina kterému držíte palce i když to prostě JE parchant, vůbec celá ta celková atmosféra kde se vaše emoce a rozpoložení během příběhu neustále mění... V podstatě jednoduchý příběh, který ale hodně silně rezonuje, a dává pojmu 'dobrý konec' hodně temný podtón... Bohužel poslední příspěvek do Criminalu, ale tvůrci se nemohli rozloučit lépe.
České vydání je jak jinak luxusní. Vazba, papír, záložka, a hromada bonusů. Sehnat naráz oba dva díly se mi sice poněkud prodražilo, ale nelituju jediné koruny, protože tohle prostě stojí za to doma mít. Jedinou výtku co mám, že u první knihy se mi bonusy zdály o něco výživnější. Hromadu krásných obálek a kreseb najdeme i tady, ale je tu méně textu. Více esejů nebo komentářů k tvůrčímu procesu by bodlo, ale co nadělám, když to nebylo ani v originálním vydání... Náplastí budiž alespoň krátký šestistránkový komiks 21st Century Noir který i na krátkém rozsahu předvede krásně nešťastný příběh. Takže série Criminal za mnou, a já se můžu jen mrzet nad tím že víc toho není. To co ale máme je bezkonkurenční. Ne, nic geniálního nebo převratného, ale žánrovky vynikající, opravdu klenot. Tohle je bez debat jasných 100%.

Spike
Spike | 4.11.2019 | Criminal: Každý je zločinec

Stálo to sice hodně úsilí a lehce přemrštěné ceny, než jsem se dostal k tomuto dnes již běžně nesehnatelnému a vyprodanému titulu, ale nakonec se povedlo. Stačilo jen si tu bichli potěžkat a zběžně prolistovat a hned jsem věděl, že to stálo za to. Udělal jsem si klid a náladu, odpovídající hudební kulisu, kafe, pivo, s pravidelnými přestávkami na cigáro, a pustil se do toho všude chváleného skvostu. Přiznám se, zezačátku mi trochu trvalo se do toho pořádně dostat a nechat se tím strhnout, ale brzy jsem i tak byl lapen a už jen hltal stránku za stránkou. Autor využívá všech žánrových propiet, ale s lehkostí a nenuceností, necpe nám násilně pod nos že 'prostě tohle je noir, tady máš tohle klišé a tady tohle, ať je jasno'. Jsem opravdu rád, že něco takového tu vyšlo. Krimi je žánr se kterým se v televizi a filmu setkáváme běžně, ale čistě kriminální komiks, alespoň co se týče vydávání u nás, je pořád docela unikát. A Criminal patří rovnou ke špičce. Ne že by se jednalo o něco geniálního či převratného, je to jen krystalicky čistě a poctivě provedená žánrovka, ale vynikající. Přesně načasované i dávkované dialogy a monology, nečekané zvraty, výborně vykreslené postavy...A vyhýbání se klišé, ke kterým žánr přímo vybízí. Celou působivou atmosféru ještě podtrhuje skvělá a přesná kresba Seana Phillipse, neumím si představit jinou a lepší k danému komiksu.
Zbabělec měl, jak už jsem naznačil, takový volnější rozjezd, ale jen co přišel první zvrat, už mě Brubaker měl a já to nemohl odložit dokud nedočtu. Napětí by se dalo skutečně krájet. To samé jde říci i o příběhu Lawless který z celé knihy řadím možná nejvýš. Jak zimní a předvánoční prostředí a atmosféra, která je v této kresbě a barvách pastvou pro oči, tak solidně vystavěný příběh s místy přeházenou časovou posloupností na kterou se ale neupozorňuje, a čtenář proto musí být ve střehu a soustředit se. Ne, Criminal není odpočinkové čtení v pravém slova smyslu, člověk si ho nejlépe užije a vychutná když je správně naladěn. Poslední příběh Mrtví a umírající jsou vlastně tři oddělené příběhy, které se pokaždé očima jiné postavy dívají na tu samou situaci. Je to pěkné zpestření a funguje to, přesto se mi delší příběhy líbily více, byly vygradovanější a propracovanější.
Zpracování knihy je luxusní, ještě aby ne, za tu cenu... Po dlouhé době jsem četl předmluvu, která má opravdu hlavu a patu a hodí se ke knize. I bonusy na konci stojí za to - spousta krásných obálek, nějaké ty doprovodné texty a eseje, a náhled pod ruku kreslíře kterak probíhala práce na komiksu. Jedná se tak o reprezentativní vydání, jehož kvalita je na úrovni komiksu samotného. Já jsem spokojen, ba nadšen, a jen mě mrzí že už mě čeká pouze jeden další Criminal. Tahle série totiž patří k těm, které bych mohl číst pořád.

Spike
Spike | 2.11.2019 | Blacksad (paperback)

Tak tady prostě musím jít s davem a přidat se k zástupům adorujících. Tady není za co strhávat body dolů. Nápad udělat celý komiks antropomorfní, tzv. se zvířaty místo lidí, které mnohdy odrážejí jejich vlastnosti, stejně jako kresba, která je ve spojení s koloringem opravdu nádherná to obojí je už samo o sobě skvělé. Ale k čemu by to bylo, kdyby to nedržel pohromadě nějaký smysluplný příběh. Což se naštěstí povedlo a scénář funguje sám o sobě i bez toho, i když až když se všechno promíchá dohromady, vznikne ten jedinečný mix zvaný Blacksad. Ač žánry jako noir a detektivka se můžou zdát jako přežité, stačí aby se jich chopil někdo schopný a vznikne z toho takovýhle majstrštyk. Ne že by autor přišel s něčím originálním či geniálním, pořád je to 'jen' skvělá žánrovka, ale někdy člověk nepotřebuje nic víc. Když příběh baví, překvapuje zvraty, skvěle se čte a je napínavý, má životaschopné postavy, a po přečtení nemáte chuť cokoli vytýkat, neboť jste si prostě to čtení užili se vším všudy, je tu něco dobře. Kapitolou sama o sobě je kresba ve spojení s barvami, která je prostě úžasná. Jak postavy, tak veškeré prostředí jsou prostě tak detailně prokreslené, že úplně cítíte jak ten svět žije vlastním životem. Hra světel a stínů, tak naprosto lidské výrazy ve zvířecích tvářích že k vyjádření emocí ani není potřeba textu, tomu já říkám vynikající práce. Kresba prostě chtě nechtě tahá komiks k pěti hvězdám, naprosto vás upoutá a pohltí, aniž by na sebe nějak okatě upozorňovala, nejen že přesně slouží příběhu, ale celý zážitek pozvedává na novou úroveň. Kolikrát jsem chtěl prostě číst dál, ale musel jsem se skoro u každého panelu zastavovat, prohlížet si ho, zkoumat ho, a prostě obdivovat tu práci... Co se samotných zápletek týče, narazíme tu samozřejmě na klasická rámcová schémata, ale nikdy nejsou tak jednoduchá jak se zprvu zdá a pokaždé vás něčím překvapí a příběh málokdy skončí tak jak čekáte, aniž by byl nějak nelogicky a samoúčelně překombinován aby se autor mohl plácat po ramenou, jaký že je to chytrý chlapák. Atmosféru vždy vhodně odlehčí nějaká hláška nebo vtípek, někdy naopak umí být příběh docela mrazivý. Je vidět že tvůrci mají vše pevně v rukou a nikdy nic nepůsobí nemístně, vše do sebe přesně zapadá a je tam, kde být má. K vrcholu knihy podle mě patří první dva příběhy, hlavně kvůli prostředí, které se prostě k žánru hodí nejvíc a obzvlášť Národ ledu je vizuální pastvou pro oči. Další dvě kapitoly nejsou o nic méně propracované, a chytře mění prostředí abychom náhodou neupadli do stereotypu a kreslíř dostal další výzvu se vyřádit. Poslední dvě kratičké jednohubky jsou už jen taková příjemná třešnička na dortu.
Co říci závěrem? Rozhodně doporučuji všem, kdo netrpí vysloveným odporem k detektivnímu žánru, příběhy strhnou a nepustí a kresba vysloveně ohromí. Možná škoda že komiksů s Blacksadem je jen tak málo, na druhou stranu o to je nám tahle kniha vzácnější, a nádherně doplňuje a zdobí naše komiksové sbírky.

Spike
Spike | 31.10.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #03: První spojenec (paperback)

Tak do tohohle jsem se musel hodně dlouho nutit. Batmana i Snydera mám rád, ale po druhé knize, která spolu s Nocí nestvůr patří k tomu nejhoršímu Batmanovi z Rebirthu, jsem v sobě nějak nemohl najít chuť pustit se do další. Něják jsem se k tomu nakonec dokopal, a pokud někoho stejně jako mě Konce světa docela znechutily, tak můžu s klidným svědomím říct - První spojenec je o dost lepší. Ne, rozhodně se nevyrovná těm nejlepším Snyderovým momentům z New 52 Batmana, a z mého skromného pohledu o něco málo zaostává i za první knihou Můj nejhorší nepřítel, ale pořád je to něco co neurazí a čte se příjemně, což o Koncích světa rozhodně říct nemůžu.
Hlavní příběh se soustředí primárně na Alfreda a jeho minulost a události sledujeme zejména z jeho pohledu. A ten příběh docela funguje, má slušné tempo, odsýpá, a dá se slupnout na jeden zátah. Ačkoli něco podobného jsme viděli už mockrát, a na to aby šlo hrozbu opravdu vybudovat, je to moc krátké. Takhle tu máte dalšího protivníka co působí neporazitelně, ale vzhledem ke stručnosti příběhu je jasné že rozuzlení bude zkratkovité. On to ale není protivník který by podle mého zasloužil kdovíjaký prostor... Ale příběh prostě baví a čte se dobře, pokud umíte přivřít oči nad spoustou nesmyslů a situací které Batman (samozřejmě) vždy přežije a ze všeho se zázračně dostane... to už ke Snyderovskému pojetí bohužel tak nějak patří. Ač vyprávění z Alfredovy perspektivy je zajímavý a osvěžující prvek a flashbacky samy o sobě nejsou vůbec špatné, nějak mám problém s tím tuhle verzi jeho minulosti opravdu brát na velkou váhu. Skutečně je nutné, aby Alfred kdysi (málem) byl taky svého druhu 'Batmanem'? Nemůže zůstat prostě komorníkem s armádními zkušenostmi? Tohle mi přišlo dost přitažené za vlasy. Když Snyder buduje nějakou vlastní mytologii, jako se sovami, jde mu to dobře, ale když se pokouší násilně naroubovat něco na již existující, působí to dost kostrbatě. Co ale byl zajímavý prvek, to byla celým příběhem prostupující paralela s pirátskými příběhy. Za to palec nahoru, to mě bavilo. Co nemůžu pochválit ani shodit, to je kresba Rafaela Albuquerqueho. Třeba u Amerického upíra ho můžu hodně, ale k Batmanovi nevím nevím, jestli se mi hodí... Takže kresba ok, jen bych si pro tenhle příběh asi představil spíš jinou. Příjemně mě překvapilo, že ve vedlejší úloze zde figuruje Hush (pamatujete na Ticho?). Sice nikdy nebude patřit k těm úplně prvoligovým záporákům, ale jsem za sebe rád že se k němu nějaký příběh čas od času vrátí a nebyl to tak jen padouch na jedno použití. Co se týče druhého, krátkého příběhu, tak ten se mi líbil. Pěkná kresba, a i když je to místy hodně zkratkovité, vlastně tomu nemám co vytknout, je to napínavé (tím víc že se to odehrává v době kdy Batman byl ještě chybující a ne vše mu vycházelo podle plánu) a změna prostředí je v tomhle případě vítaná. Na závěr příjemné překvapení, o to víc, že v celé knize nikdo ani nezmíní Duka, od téhle postavy jsem si alespoň na jednu Snyderovu knihu velmi rád odpočinul.
Takže resumé: ačkoli se nejedná o nic světoborného, za přečtení První spojenec stojí. Jen se pořád vkrádá pocit, že tohle všechno už nám Snyder předvedl dřív a lépe, a tedy nic nového nebo něco z čeho by nám spadla čelist nečekejme. Ale po Koncích světa je to i tak balzám na duši... Jelikož první kniha All-Star série podle mě stále o něco vede, dám jen lepší ***. Může se to zdát málo protože celkově je to opravdu docela fajn, ale jak Snyder, tak především Batman už tady toho mají vydáno tolik knih, mezi nimi skutečné skvosty, že chtě nechtě musím nastavit přísnější měřítko. Na jednu stranu jsem rád že se jedná o poslední knihu téhle série, protože pořád věřím že když si Snyder dá chvíli pauzu a načerpá autorských sil, může nám ještě přinést dalšího opravdu skvělého Batmana, pořád to v něm je. Metal mě teprve čeká, tak jsem zvědavý co předvedl tam. 6,5/10

Spike
Spike | 28.10.2019 | Batman v černé a bílé

Tak vydání tohohle komiksu mi udělalo opravdu neskutečnou radost. Jak mi občas nesedí to, jak se nakládá s Batmanem v současnosti, tohle je přesně něco co jsem potřeboval abych si připomněl proč Batman býval na pěkných pár let mým nejoblíbenějším superhrdinou. Ač příběhy snad ani nemohly být více pestré a rozdílné, dýchá tu na mě ta správná temná atmosféra kterou jsem si kdysi tak zamiloval, a černobílé provedení tomu jen přidává. Samozřejmě, v takovém množství autorů a výtvarníků se najdou případy kdy kresba není zrovna přehledná nebo oku lahodící, stejně tak některé scénáře a nápady jsou dost diskutabilní, tady ale o nějaký sevřený zážitek nejde. Jediné s čím u nás tuhle antologii můžeme srovnávat je tak max Hellboy: Neuvěřitelné příběhy.
Které příběhy bych ve stručnosti nejvíce vyzdvihnul? "Věčné truchlení" je makabrózní atmosférická pecka, "Dokonalý pár" i na minimu stránek vystaví a odvypráví tragickou noirovou zápletku s Harveyem Dentem v hlavní roli a parádně sednoucí kresbou k tomu, "Drobné zločiny" zase vystaví fungující temnou detektivku, "Ďáblova trumpeta" je další povedený noir, "Stvořitel stvůr" možná trochu nedotažený, ale kresba Richarda Corbena to prostě táhne vysoko. Ono s jistou stručností nebo nedotažeností je tu problém častěji, ale co byste chtěli když žádná z povídek nepřekročí 8 stran... Nutno říct, že ty nejlepší příběhy ale i tento malý prostor využily naprosto dokonale. "Ďáblovy děti" další povedená detektivka, "Černý a bílý svět" parádní svěží pohled na komiksovou branži očima komiksových postav, je to docela bizár a nikde jinde než tady by tohle asi vyjít nemohlo, ale Neil Gaiman a Simon Bisley nám tady představili vtipný a svěží náhled na Batmana a Jokera zase trochu jinak. "Ve snech" nám ukáže Batmana který pomáhá i trochu jinak, "Citlivý občan" představí výbornou premisu a pohled z druhé strany k zamyšlení, jen ten závěr trochu vyšumí což je škoda. "Půjdem spolu do Gothamu" na mě zapůsobil hlavně svou vánoční atmosférou, podobné příběhy mám rád. "Dobrý člověk ještě žije" je příběh nám velice dobře známý, mrazivý pohled do mysli průměrného slušného člověka, výborný nápad a výborná kresba Briana Bollanda. "Případová studie" nám představí další možný origin Jokera. I na malém prostoru výborně napsaný příběh který by nikdo neměl minout, plus černobílá malba Alexe Rosse která vypadá opravdu jak staré fotografie. Prostě paráda. "Věc důvěry" je jeden z mnoha komediálně laděných příběhů co tu jsou, ale jeden z mála které rád vyzdvihnu, protože ač se zápletka může zdát dost bizarní, nakonec přejde na vážnější notu a konec je vpravdě dojemný. "Noc co noc" má jednoduchou myšlenku, ale kresba Tima Salea, na tu je v rámci Batmana vždy radost se dívat. "Stát se netopýrem" mě zaujalo kresbou Jima Leeho, který ji tu jen tak lehce nahazuje, nevykresluje se s ní jak je u něj zvykem, a připomínal mi tu - překvapivě - Franka Millera. "Schovávaná" mi kresbou strašně připomíná Davida Mazzucchelliho z Roku Jedna, a rozuzlení zápletky je taky jiné než bychom čekali, je to takové milé. "Hádanka" je jeden z těch příběhů co tu jsou stylizované do stylu Batmana z 40.-60. let, ale tenhle vyčnívá jak funkční zápletkou, opravdu vtipnými momenty, a dobrou pointou, tohle mě překvapivě dost bavilo. "Jizvy" od Briana Azzarella a Eduarda Rissa jsou taky moc příjemnou jednohubkou, od téhle dvojice bych si dalšího Batmana dal líbit. "Zatemnění" je taky podařené retro do 40. let, donutilo k úsměvu. "Ochránce" zahraje zas na vážnější notu a k mému překvapení přivede na scénu původního Green Lanterna, a na malém prostoru rozehraje příběh k zamyšlení.
Zdá se že jsem toho vyjmenoval hodně, ale nebojte, to zdaleka není všechno co se tu nachází. Ale tyhle příběhy na mě, ač každý z jiných důvodů, zapůsobily nejvíce. Ty ostatní jsou buď takový pěkný a ničím neurážející průměr, a nebo mi prostě neseděly. To se týká hlavně druhé poloviny knihy kde se sešlo snad až příliš humorně laděných příběhů, některé jsou záměrně naivně pitomé a retro, a některé už totální úlety. Ale pochopím že někomu se jako osvěžení mohou líbit, přeci jen tato antologie nebyla vázána tím jaký typ příběhů nám má být prezentován a pestrost je zde samozřejmá, stejně jako to že ne každému tu sedne všechno a každému něco jiného. A o tom to je. Já ocenil hlavně ty vážnější a temnější příběhy, ale své jsem si našel i na mnou vypíchnutých 'oddechovkách'. Hlavně je to ale jiný Batman než na jakého jsme zvyklí dnes, pro mě klasičtější, prostě takový na jakém asi hodně českých čtenářů vyrůstajících na Crwi začínalo. Ani jsem nečekal, jak moc na mě ta atmosféra a nostalgie zapůsobí. Ale opravdu neskutečně jsem si to celkově užil.
Ač rozhodně ne všechny příběhy mě nadchly a kdybych to vykalkuloval vyšlo by mi průměrné hodnocení nějakých 7/10, ale já hodnotím celkový dojem. A body přidávám i za odvahu to tu vydat a prvotřídní zpracování (až na - už klasicky - chybějící záložku, která by v případě takhle tlusté knihy obzvlášť bodla). Víc podobných věcí a starších Batmanů. Ta černobílá tomu opravdu sluší, a u některých příběhů jsem se jen na několik minut zastavil a kochal se atmosférou a kresbou. Pro každého kdo se nazývá fanouškem Batmana je tohle prostě povinnost a kvalitní, pestré čtení, co vydrží na hodně dlouho. 9/10

Spike
Spike | 27.10.2019 | Thor: Vikingové

Moje první reakce na spojení Gartha Ennise a Thora bylo zvednuté obočí. Ale stačilo přečíst si anotaci, a už jsem věděl že tady jsme prostě u Ennise doma. Tohle je prostě ennisovka se vším všudy, se vším dobrým i špatným co k tomu patří. Předně je třeba si říct, že tohle není žádná velká kultura. Fandové klasických superhrdinských mlátiček si taky nepřijdou moc na své. Tohle je věc primárně pro fanoušky autora, ne marvelovek. Přečtené to je za chvilku, příběh je prostinký - přijde banda hajzlů, hrdina od nich dostane na hubu, tak si sežene pomoc a jde se na odvetu. Prostě klasika. Možná bych si přál aby to bylo o něco delší, na druhou stranu by to po čase mohlo být ubíjející. Toho masakru na to jak krátké to je tu je až až, takovou nálož jsem možná ani nečekal, ale sedí to k tomu. S Thorem jako takovým se tu nijak moc nepracuje, pozornost si získají spíše vedlejší postavy které tu ale nemají až tolik prostoru, s vyjímkou Dr. Strange, ten si pro sebe krade každou scénu. Kresba Glenna Fabryho je parádně detailní a všechnu tu akci a brutalitu dokáže vykreslit parádně, tady Ennis s volbou parťáka trefil do černého.
Takže kdo má autora rád, ten ať do toho klidně jde. Jen počítat s tím že to nejzásadnější - Preacher, Hitman, Punisher - tu už vyšlo a věci jako Thor: Vikingové už jsou jen takové jednohubky které potěší, ale ničím už nijak nepřekvapí (max ty, co znají Thora jen z filmů...). Máme tu spoustu detailně vykreslené brutality, pár povedených vtipů a hlášek a lineární příběh s velkou kupou akce plus super kresbu. A za dobrou cenu. Komu tenhle styl sedí, bavit se bude a dostane co čeká, ale co si budem, Ennis má mnohem výraznější věci. 7/10

Spike
Spike | 19.10.2019 | Počítání mrtvých

Chápu že se to někomu nelíbí a chápu i proč. Fakt že jo. Tohle je dneska už prostě retro, čistý produkt 90's. My co v devadesátkách vyrůstali to sice neradi slyšíme, ale tenhle typ komiksů už je dneska přežitek, takže fakt rozumím že někdo kdo ke komiksu přičichl prvně teprv před deseti, pěti lety tomuhle dá nízké hodnocení a diví se že tohle tu Crew vydává když přitom by se našlo tolik lepších věcí co vydat místo toho. Jenže tohle nemá za cíl nabrat nové fanoušky, tohle je prostě dárek těm starým co s Crwí začínali od začátku a už kdysi v prvních číslech viděli ukázky z tohoto masakru a snili že jednou tu tohle vyjde. To byla doba předrsnělých mačo antihrdinů, Lobo byl na vrcholu, Simon Bisley byl bůh a tenhle komiks (by) byl tenkrát ultimátní pecka, minimálně pro české čtenáře. Ano, tohle tu mělo vyjít už v devadesátkách. Dnes už je i český čtenář jinde, zvyklý a zmlsaný spoustou mnohem kvalitnějších komiksů, o kterých by se před 20ti lety nikomu ani nesnilo že tu vůbec kdy vyjdou. Ale tohle všechno nechávám stranou, a do tohohle jsem prostě šel s tím že si to užiju jako by to bylo kdysi.
Příběh, co si budeme povídat, tu vlastně není. Ten pokus na konci dát tomu nějaký smysl a nějak to zamotat byl vlastně zbytečný, tady si opravdu vystačíme jen s jednoduchou zápletkou "týpek dostane zakázku zabít jednu mužatku a ta před ním zdrhá a nechávají u toho za sebou tuny mrtvol". Toť opravdu vše. S tím, že k ženštině se spíš náhodou připletou Raphael a Casey, což je asi největší tahák komiksu, i když ono by to vlastně stejně dobře fungovalo i bez nich. Tolik asi k příběhu. A kresba? Bisleyho jsem ani tehdá neřadil ke svým top oblíbencům, ačkoli musím uznat že je prostě svůj a stylový a spousta lidí asi jeho kresbu nesnáší. Jeho postavy jsou extrémně stylizované, někdy je to hračička a postavy i sebemenší detaily na stránkách vypiplává jak jen to jde, jindy zase jeho kresba vypadá jako něco co jsme si kreslili na základce při hodině pod lavicí. Prostě jak se mu to kdy hodí. To prostě k jeho stylu patří a naprosto rozumím že se to někomu nelíbí. Já Simona taky neřadím k top 10 svých oblíbených výtvarníků, ale k tomuhle typu komiksu prostě jeho styl sedne jak kulka do hlavy a těžko si představit lepší. Navíc, akce a brutalita, o které tu jde především, je to co mu jde nejvíce a proto proti výběru výtvarníka pro tento projekt nemůžu mít výhrad.
Tisk mi občas přijde trochu neostrý, když už to Crew konečně vydala a v takové kvalitě, mohli si s tím ještě víc vyhrát, na druhou stranu kdoví v jaké kvalitě byly podklady... A že je pevná vazba pro něco jako Počítání Mrtvých zbytečná? No jak jsem psal, tohle je dárek fanouškům, a když už dárek tak proč ne rovnou krásně zabalený... Ale aby na nás nebyli až moc hodní, samozřejmě nám tam Crwáci zase nedali záložku. Co bych ještě vyzdvihnul je překlad, ty zkomoleniny, hlášky a hrátky se slovíčky k tomuhle prostě patří, ačkoli jejich vtipnost je už jen na čtenáři. Tenhle komiks může zklamat ty co nevědí do čeho jdou nebo ty co si ho koupí kvůli tomu že tam je Raphael, ty co tuší co dostanou naopak potěší. Ano, přes to všechno jsem si to neužil tolik jako bych si to užil tehdá, to bych tenhle komiks uctíval jako svátost. Ale s vypnutým mozkem a pivem v ruce, fakt jsem se bavil, nespěchal a co nejvíc při čtení zkoumal kresbu, protože jsem věděl že k tomuhle se vrátím až za delší dobu. Příjemná jednohubka, bonusy na konci taky potěší. Spíš než fandům Želv bych to doporučil fandům Loba, ti dostanou přesně to co mají rádi. Bez znalosti kontextu vydání tohoto komiksu bych dal **, objektivně ***, ale protože jsem cílovka, lehce nadhodnotím a dávám ****.

Spike
Spike | 17.10.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #04: Válka vtipů a hádanek (paperback)

Tak tohle bylo hodně příjemné překvapení. Kingovi Batmani, i přes výhrady, mě dosud bavili a na každý další díl jsem se docela těšil. Tohle je ale první, který mě opravdu dostal a přesvědčil o schopnostech autora. Ne tedy že by se dostavil úplný WOW efekt s otevřenou pusou, ale uznalé pokývání hlavou. V čem to je, že je tento díl z dosud vydaných (pro mě) dosud nejlepší?
Rád bych věřil že to není jen tím že se neodehrává v současnosti, ale faktem rozhodně je že retrospektivní vyprávění tomu pomáhá. Kingův styl psaní už mi tu málokdy přijde takový násilný a na efekt jako dřív, udržuje napětí po celou dobu, opravdu mě zajímalo co a jak bude dál a se zájmem jsem obracel každou další stránku. Budovaná hrozba, její průběh i následky jsou tu podány výborně. Postavy Riddlera (jeden z nejlepších současných Batmanovských záporáků) a Jokera (po delší době ho vidíme znovu, i když jen v retrospektivě, ale jeho zdejší verze je zajímavá a vlastně i trochu jiná než co známe, přesto se to netluče) jsou napsány velmi dobře a je vidět, že když King chce, s postavami opravdu pracovat umí. I přes hrozbu a konflikt je tenhle díl vůbec takový komornější a o postavy tu jde především, velkolepé akce nebo rubaček se tu moc nedočkáme a rozhodně to ničemu nevadí, naopak. Emoce tu fungují, a i když 95% děje je situováno do minulosti, přeci jen se tu dočkáme vývoje Bruce a Seliny/Batmana a Catwoman, a tenhle jejich osobní vztah je podle mě středem a hnacím motorem celé téhle série a ať už jsem v minulosti měl proti Kingovým cokoli, tohle mu vždycky fungovalo. I samotná postava Batmana mě tu překvapivě baví. Nevím jestli se s ním King naučil lépe pracovat nebo je to jen tím že se příběh odehrává někdy první rok jeho působení a proto ho tu ještě nedělá tak OP, ale až na pár vyjímek (Batman pár ranami složí Deadshota i Deathstroka (!) naráz) je tu Batman podán uvěřitelně a civilně. Prostě tak jak jsem ho míval rád. I (pro mě nová) postava Kite Mana je povedená a zajímavá, další palec nahoru. Zvraty tu docela fungují, a i když to závěrečné odhalení co Batmana soužilo s čím se chtěl svěřit a k čemu vlastně celý příběh směřoval nebylo tak silné jak jsem čekal a doufal, nevadí to, dobrý dojem to nepokazí. Dialogy a monology netahaly za oči/uši už skoro nikde, King tu, zdá se mi, svůj styl už vybalancoval skoro do té podoby, která by mi bez výhrad sedla. Vtipný postřeh: nevím jak je to v originále nebo jestli je to překladem, ale když se postavy nazývají "ty dylino" musel jsem se nahlas smát, to mi přišlo přinejmenším... trochu zvláštní a mimo :D Kresba je ok, byl bych samozřejmě radši za Finche protože ten je top, na druhou stranu jeho doménou je akce a řekněme epičtější příběhy a zde by se nevyřádil asi jako třeba v předchozím díle, a rozhodně kresba Mikela Janína i Claye Manna je povedená a zážitek nekazí, jen to není Finch u kterého bych se vyloženě kochal.
Takže nakonec všechny výhrady jsou jen detaily a já tentokrát musím jít s hodnocením opravdu vysoko, protože jsem nečekal že budu až takto spokojen. Ale pořád jsem opatrný, protože tohle byl díl trochu stranou, a v tom dalším, který už naplno pokračuje v současnosti, se teprv ukáže zda se Tom King vyprofiloval do autora jehož příběhy budu opravdu hltat jako kdysi začátek Snyderova runu. Ať tak či tak, kvalitám Války vtipů a hádanek to nikterak ubrat nemůže, tento komiks prostě JE dobrý, ba až skvělý. A ačkoli tu není žádný velký cliffhanger, na další příběh se velmi těším už jen kvůli kvalitě tohoto, což je ta nejlepší vizitka. Nepokaž to Tome, nepokaž to... Opravdu stabilně kvalitní současnou Batmanovskou sérii tu potřebujeme jako sůl.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 21.11.2019 00:11
Komentáře u comicsů: 57
Hodnocení comicsů: 73
Příspěvků ve foru: 0

Sbírka (z CDB)

Četl: 558 (cca 222823 Kč)
Má: 558 (cca 222823 Kč)
Chce: 0
Shání: 1 (cca 349 Kč)
Nabízí: 0