Norri
M Norri | 12.7.2020 | Modrá Crew #14 - Kroniky legie #3, 4

Toto jsou skutečně originálně pojatí upíři. Dokonce bych řekl, že o upíry zde vůbec nejde, ač se hlavní postava ohání Draculovým jménem. Celkově jde o poměrně zajímavý nápad, ale jeho potenciál není plně využitý. Problém je dle mého v tom, že jde o prequel k sérii Já jsem Legie, odehrávající se za druhé světové války. A to ze dvou důvodu. Námět Kronik by vystačil na hodně dlouhou sérii, kdy každá kniha by byla věnována jinému vtělení hlavních hrdinů. To ale evidentně není účelem této série. Jejím účelem je zřejmě stručně a zábavně představit historii hrdinů série Já jsem Legie. Druhým důvodem, proč jsou Kroniky jako prequel problém je fakt, že to už z principu nemůže být uzavřené. Kroniky jsou prezentovány jako uzavřená čtyřdílná série. To je asi fakt. Pátý díl to asi nemá. Ono to totiž pokračuje v jiné sérii…
Tentokrát mě ani moc nevzala kresba. Není to sice průser, ale moc mi to nesedí.
Tento komentář je společný pro Modrou Crew #13 a #14.

Norri
M Norri | 12.7.2020 | Modrá Crew #13 - Kroniky legie #1, 2

Toto jsou skutečně originálně pojatí upíři. Dokonce bych řekl, že o upíry zde vůbec nejde, ač se hlavní postava ohání Draculovým jménem. Celkově jde o poměrně zajímavý nápad, ale jeho potenciál není plně využitý. Problém je dle mého v tom, že jde o prequel k sérii Já jsem Legie, odehrávající se za druhé světové války. A to ze dvou důvodu. Námět Kronik by vystačil na hodně dlouhou sérii, kdy každá kniha by byla věnována jinému vtělení hlavních hrdinů. To ale evidentně není účelem této série. Jejím účelem je zřejmě stručně a zábavně představit historii hrdinů série Já jsem Legie. Druhým důvodem, proč jsou Kroniky jako prequel problém je fakt, že to už z principu nemůže být uzavřené. Kroniky jsou prezentovány jako uzavřená čtyřdílná série. To je asi fakt. Pátý díl to asi nemá. Ono to totiž pokračuje v jiné sérii…
Tentokrát mě ani moc nevzala kresba. Není to sice průser, ale moc mi to nesedí.
Tento komentář je společný pro Modrou Crew #13 a #14.

flipflop
flipflop | 11.7.2020 | Papež ukrutný

Kresba je super, ale příběh nešokoval (což měl být asi záměr), spíš trochu nudil.

perak
perak | 11.7.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #079: Miles Morales, Ultimátní Spider-Man

Bavilo mne to, ale moc to nebylo o MM, ale spíše o PP, takže jedna hvězda dolů za to, že pokud to má být edice o představování hrdinů z Marvelu, tak to tentokráte byla střela vedle. Pokud však od tohoto odhlédnu, tak příběhově jsem byl spokojen.

Spike
Spike | 11.7.2020 | Harleen

Tohle je prostě lahůdka. První co upoutá je krásně řešená obálka, která nejen ještě o něco lépe vypadá, ale hlavně od pohledu více vydrží než podobně zajímavé řešení u Batman - Zatracení. Přirozeně ale to není to jediné co mě nadchlo.

Když zůstaneme u toho co jak vypadá, hned zmíním kresbu. Kombinace kresby a malby na velkém formátu krásně vynikne, ač není nějak super detailní, díky částem kde je na stránku narváno enormní množství malých panelů, nelze říct že ten formát není když už ne nutnost, tak rozhodně vítaná přidaná hodnota. Jelikož jde především o dialogovku, bylo nutností dobře zachytit grimasy, mimiku a výrazy tváře, což se z většiny povedlo. Navíc je tu znát jak velký je to rozdíl když si komiks píše a zároveň kreslí někdo, kdo tomuto médiu opravdu rozumí. Těžko se to popisuje, ale kdo už má něco načteno, určitě si všimne a hned mu dojde o čem mluvím. Těch vizuálních nápadů kde se kresba a text prolínají a doplňují je tu plno a fanoušek komiksu jakožto vyprávěcí formy si tu jednoznačně přijde na své. Panelování, střídání velikosti obrázků, skvělé až filmové pracování s tempem... To byla prostě radost číst a když vykoukne nějaká celostránka nebo dvoustránka, nestačím se kochat, a to píšu jako někdo kdo Šejiće nemá v top 5 výtvarníků.

Samozřejmě, dokonalý vizuál a forma by na plné hodnocení nestačily, i ten nejlépe vypadající komiks není dokonalý bez dobrého příběhu. A ten to tady táhne. Rozhodně nebudu přehánět, když řeknu že to je zdaleka nejlepší sólo komiks s Harley Quinn co tu vyšel. Ta postava mě vždy bavila právě ve spojení s Jokerem. Nehledě na to jak byl jejich vztah zobrazován či jak se měnil, Harley s ním byla neodmyslitelně spjatá a definovalo ji to. To je důvod proč mě její sólo série nebaví, Harley je pro mě zajímavá pro tu tragičnost kdy se z psycholožky/psychiatričky stane psychopat, ta toxická sebedestruktivní láska k té nejméně pravděpodobné osobě... Ta postava má v sobě hodně vrstev, hloubky a potenciálu, ale když se rozhodnete ji oddělit od toho, co jí dělá tím kým je, a udělat z ní postavu bez hloubky coby idol náctiletých holek a jako čistou nenáročnou zábavu ala Lobo nebo Deadpool, ještě ne moc dobře napsanou, to ji prostě degraduje. Vždy jsem věděl že postava Harley v sobě má potenciál na dospělé, tragické příběhy, které by konečně dokázaly těžit právě z její profese, kým byla a proč a jak se pak stala Harley Quinn. Jen s tím nikdo nepřišel. Až Stjepan Šejić se konečně na postavu podíval dospělým pohledem, nespokojil se pouze se zkratkovitou verzí originu ale šel pod povrch. Dal si záležet, vše pečlivě pomyslel, rozvrhnul, naplánoval, aby tu nic nebylo navíc a zapadalo do sebe. Není to jen o Jokerovi a Harley, jsou tu i větší či menší vedlejší role které celou tu mozaiku krásně doplňují, spousta nápadů, odkazů, a tvoří to perfektní celek. Nenapadlo by mě, že v komiksu o vztahu Harley a Jokera dostanu jako bonus kvalitně a originálně pojatý origin Two-Face, který si skoro nezadá s tím z Dlouhého Halloweenu. A takových milých překvapení je tu víc.
Samotná postava Harleen je sympatická a do hlavy se jí podíváme natolik důkladně, že po tomhle už další její origin story číst nepotřebuji. Tady přesně pochopíme co a proč postavu vedlo k tomu stát se Harley, až na trochu urychlený či utnutý konec není co vytknout.
Když se zastavím u Jokera, jeho zdejší pojetí coby rockové hvězdy co se využívá v show a miluje publikum je sice super a člověk i chápe proč mu Harleen propadne, ale pořád jsem měl chvílemi pocit že oproti tomu jak ho jinak známe, tu je podán až nebývale krotce a nepůsobí jako magor, ale spíš teatrální showman co blázna jen hraje pro přihlížející a chybí tu scéna, kdy by z něj šel opravdu strach a člověk nevěděl, co udělá dál. Ale to je jen postřeh, jinak jeho postava byla napsána i nakreslena dobře a do tohoto pojetí zapadá. Navíc si čtenář pořád může domýšlet, nakolik a jestli tu má Harley opravdu rád (ať už jakkoli) a nakolik je to všechno jen hra a manipulace. Vodítka a indicie k obojímu tu jsou a ta nejednoznačnost krásně ilustruje i vztah hlavní postavy k Jokerovi.

Nebudu už dál chodit kolem horké kaše, čekal jsem dobrý komiks a dostal jsem ještě víc. Bonusy na závěr a nahlédnutí pod pokličku vzniku díla jsou jen třešničkou. Harleen je psychologicky vrstevnatá a do detailu promyšlená záležitost pro starší čtenáře, která ale nepostrádá zábavnost, nadhled a není nijak extra složitá. Je to komiks krásně přístupný, jen počítejte s tím že tady jde o vztahy, myšlenky a dialogy, akční komiks hledejte jinde. Zároveň je to důkaz pro všechny co se jim postava Harley v posledních letech zprotivila, že pořád je důvod ji mít rád i když nejste puberťačka, protože s ní existují i skvělé příběhy. Nejedná se o žádný zásadní milník v dějinách komiksu, pořád je to "jen" precizní jednohubka, nicméně v dějinách komiksů s Harley Quinn to (alespoň pro mě) zásadní dílko je. Až na klasicky chybějící záložku od Crwe je zpracování excelentní, a příběhu taky takřka není co vytknout. Doporučuji všemi deseti. 9,5/10

Kadin
M Kadin | 11.7.2020 | Živí mrtví #25: Není cesty zpět

Po díle s plot twistem přichází už klasicky díl ve kterém se postavy dávají dohromady a vymýšlejí co se bude dít dál. Také na konci nesmí chybět Rickuv proslov. 7/10

Kadin
M Kadin | 11.7.2020 | Živí mrtví #24: Život a smrt

Nejikoničtější díl série TWD. Ano, pro někoho to může být první díl s Rickem, který se probouzí v nemocnici, pro někoho zase díly s Guvernérem či Neganem, ale pro mne je to tento díl a scéna s kůly. Celý děj knihy je takový pohodový, nevinný a povětšinou se řeší jen vztahy, ale příběh postupně graduje a chytá parádní atmosféru a nejistotu. 9/10

choze
choze | 11.7.2020 | Howard P. Lovecraft - Ten, kdo psal v temnotách

Nejsem znalec ani fanda Lovecrafta, i když základní povědomí o něm mám, takže mi určitě pár věcí uniklo, ale nijak jsem se v tomhle jeho životopise zhusta odkazujícímu k jeho tvorbě neztrácel. Lovecraftův životní příběh ani jeho osobnost mi ale nepřišly nijak zvlášť zajímavé, stejně jako jejich kresebné ztvárnění.

choze
choze | 11.7.2020 | Punisher MAX: Vánoce na odstřel

Slabota. První příběh o Punisherovi čelícímu vražedkyni oblečené jako domina na mě působil jako že ho napsal nějaký puberťák a toporně nakreslené kopy při bitce tupému scénáři nepomohly. Byť bylo sympatické zase jednou vidět, že Punisher se nemaže ani se ženami, pokud stojí na špatné straně. Druhý příběh o pátrání po vrahovi dítěte byl ambicióznější a ponuřejší, ale vůbec mě nebavil. Takže s přehledem vyhrál ten třetí od mého oblíbence Aarona, který nejlíp a vtipně reflektoval vánoční téma.

trudoš
trudoš | 11.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #086: Thor: Příběhy z Asgardu

Přiznám se, že mě na Příbězích z Asgardu nejvíc iritovalo to, jak si Stan Lee přizpůsobuje severskou mytologii. Jasně, komiks je jeho výtvor a může si s ním dělat co chce, ale jak se neustále ohání tím, že převypravuje severské báje, jednomu se trochu zvedá kufr nad jeho absencí pokory. Výsledkem je motanice arabských, řeckých či skandinávských motivů, přičemž celek nepřipomíná důmyslný epos, ale sérii hurá nápadů vyklíčených v mysli středoškolského studenta.
Když ovšem odhodíte literární zábrany, musíte knize přiznat neoddiskutovatelné kouzlo. Pětistránkové příběhy nedávají prostor na rozepisování, takže epizody příjemně ubíhají, a když se člověk náhodou začne nudit, není problém kdykoliv „sešit“ dočíst a album na čas odložit. V druhé půli se už přejde na delší rozprávky a tady je znát nevyrovnanost prostoru, protože některé díly se neděje vůbec nic, jiné naopak gradují rychleji, než vlastní stín. Pulpová naivita mi pak kupodivu vyhovovala víc, než kdyby si páni tvůrci hráli na umění.

mearez
mearez | 10.7.2020 | Netvora #01: Probuzení

Že by mě komiks nebavil se říct nedá. Během celé knihy mě zajímalo, co se bude dít dál, co je zač démon nebo některá z mnoha postav. Ale rozhodně se nejedná o jednoduchý komiks. Spousta jmen a termínů naskočí čtenáři do hlavy někde za polovinou, dialogů je tam strašná spousta, takže komiks padá na dialozích, které jsou místy zmatečné a nudné. Autorka ovšem zajímavě prezentuje některé elementy a základní premisa (svár mezi dvěma rasami) je zde prezentována celkem drsně hned od začátku. Holka s ocasem mi přijde děsně zbytečná a její posun během knihy je minimální. Zbylé postavy nedostanou téměř žádný nebo vůbec žádný backstory ani story arc, což mě nemrzelo (protože by to bylo určitě vysvětleno formou dalšího rozhovoru), ale způsobilo to můj menší zájem o svět Netvory. Půlvlčice ale je dost zajímavá postava, která si projde celkem zajímavym vývojem, rozhodně se jedná o to lepší v knize.
Co bych ale fakt chtěl vyzdvyhnout je kresba, která nemá hluchá místa a jedná se alespoň kresbeně o menší masterpiece. Už jen kvůli kresbě doporučuju zkusit.
Fajn komiks, ale ani cliffhanger na konci ani částečné rozřešení zápletky z první knihy neposkytují dostatečnou motivaci dát pětikilo za pokračování Netvory. Trošku lituju koupě, ale aspoň že ta kresba byla fakt dobrá. Za mě 3*.

choze
choze | 10.7.2020 | Batman Detective Comics #07: Anarky (paperback)

Všechny dosavadní svazky téhle série se mi jevily pod/průměrně a ani tenhle není výjimkou. První příběh s letadlem mrtvých mě bavil námětem, prostředím, časovým ohraničením a hlavně parádně atmosférickou kresbou a stejně jako u druhého bych ho rád viděl rozpracovanější na větším prostoru. Zbývající dva kraťasy mi přišly příběhově i kresebně o ničem.

choze
choze | 10.7.2020 | Punisher MAX #03: Frank

Punisher je zase jednou ve vězení a i když jsem si ze začátku říkal, že bych místo toho (x-tého) pitvání se v jeho psychologii a ohlížením se za Vietnamem a vraždou rodiny radši pořádný masakr, je to solidně napsaný příběh a ani o násilí není nouze.

kaylin
kaylin | 10.7.2020 | Papež ukrutný

Komiks "Papež ukrutný" má za hlavní postavu – o hrdinovi se zde skutečně nedá mluvit – člověka, který vám bude nejspíš odporný, ale stejně budete přemýšlet o tom, jestli byl opravdu takový šílenec, jestli byl opravdu až tak špatný, protože očividně dokázal milovat, a to velmi, i když to tedy nebyly ženy, ale muži. Alejandro Jodorowsky dokázal napsat postavu, která je na většinu pohledu odporná, není to člověk, kterého byste chtěli mít doma, pokud tedy nejste mladík s andělskou tváří, který má slabost pro starší mocné pány. Ale na druhou strnu, to, jak je ho postava končí... Jako kdyby vám Alejandro sděloval, že je v tom něco trochu víc, že každá mince má dvě strany, a to i v případě, kdy je člověk na první pohled jen špatný. Komiks "Papež ukrutný" představuje osobitý pohled na historii, ale říkám si, jak moc se to lišilo od toho, co se skutečně dělo.

Kazumaki
M Kazumaki | 10.7.2020 | Královská krev #02: Pomsta a vykoupení

Líbí se mi výtvarná stránka, ale ti upíři a vlkodlaci už jsou nuda k uzoufání.

tom173
tom173 | 10.7.2020 | Incal (paperback)

Napoprvé mě to neuzemnilo tak jako Metabaroni, taky jsem to četl asi trojnásobnou dobu, ale už vím že se k tomu prostě musím vrátit. První půlka čtenáře dostane a děj jde rychle dopředu, bohužel postupně tempo upadá. Ubíjel mě zahlcující symbolismus nad kterým by se člověk asi mohl dlouho rozmýšlet, já ale v tomhle rozpoložení nebyl. Jen mě stále napadá myšlenka jestli všechna ta přirovnání k tarotu, odkazů na spasitele a proroky, božství, zrození atd. takto myslel sám Jodorowsky, nebo si to v tomto díle našli až ti co ho začali do kousíčku rozebírat. Konec mi přišel uspokojující, netušil jsem jak moc jsem k postavám přilnul (Deepo!). Poprvé jsem tady taky četl něco s Moebiouvou kresbou a ta je opravdu úžasná, některé panely by stálo za to pověsit na zeď.

Good Games
Good Games | 9.7.2020 | Minecraft komiks: Chodí Wither okolo

Vhodný komiks pre deti a fanúšikov herného fenoménu Minecraft. Ostatných to veľmi nemá šancu zaujať. =►Celá recenzia◄=

louza
louza | 9.7.2020 | G.I.Joe: Zvláštní mise #4

Dva příběhy. Jeden o tom jak vytrollit kobří centrálu, druhý úplně klasický s přepadením konvoje v džungli. Je zajímavé, že gé í pepík, jestli ta postava vůbec existuje, zatím vůbec nepřišel na scénu a celá série působí tak nějak inverzně. Jako by byli pepíci křoví a zlejškové hlavní hvězdy. Vedoucí baronku kobry a týpka s kobří hlavou v pozadí si zapamatujete na první dobrou, ale Joeův instatntí tým s naprosto šílenými jmény z paměti nevyjmenujete. Semic tu navíc nebývale perlí v překladu, protože pasáž, kdy se v krizové situaci baronka vrhne na svojí podřízenou zatím co napadená křičí "sundejte jí ze mě, ona má koule" patří rozhodně do zlatého fondu, který si chcete s Kabukimanem často recitovat u piva.

louza
louza | 9.7.2020 | Královská krev #02: Pomsta a vykoupení

Po první bezvadně teatrální a zvratově propracované knize znatelný ústup z pozic. Dochází nápady, takže autor povolává do akce nezbytné vzpruhy jakými jsou v první fázi vlkodlaci, a když ani to nestačí, přitvrdí s upíry. Jeho varinata stmívání je sice místy sympaticky krvavá a i zamilovaní si své city nedávají najevo zrovna emo záchvěvem emoce v pobledlé tváři, nicméně v jádru je to pořád stmívání a to už z definice nemůže být dobře. Kniha naštěstí vypadá pořád úplně skvěle a i se příjemně čte, takže to zase takový provar není. Ale bylo by dobré, aby v téhle sérii už Jodo nepokračoval. Teď je ten správný čas odejít se ctí.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 9.7.2020 | Královská krev #02: Pomsta a vykoupení

Je to slabší odvar nežli předešlý díl, je to v podstatě stále taková primitivní surová pohádka pro dospělé a ty klece mi přišly hodně naivní... ale nemůžu si pomoct, to je jedna z mála věcí od Jodorowského, která mě vysloveně baví.

Celkový dojem: 90%

faster86
faster86 | 9.7.2020 | Captain America #03: Smrt

Jednička mě silně nebavila, takže sem přeskočil dvojku a šel rovnou na tohle. A tohle už mě bavilo, taková Brubakerova kriminálka, což je vždycky dobrá věc. Spíš než běžné běhání Capa za padouchama je to řešení spiklení ve vládě. Dobře a rychle se to čte, bez nudných pasáží a zbytečných dialogů.

mearez
mearez | 8.7.2020 | Krysí královny #01: Šmrncem a magií

Tak toto bylo kvalitní počteníčko. Nejedná se o dokonalej komiks, ale kvalitně jsem se bavil (vůbec bych nepoznal, že se jedná o young adult komiks), postavy jedna zajímavější než druhá, prostě chci víc. Kresba mi taky hodně sedla, prostě skvělej komiks. Za mě 4*.

Norri
M Norri | 8.7.2020 | Jedno obyčejný léto

Přemýšlím, jak si mám ten komiks přebrat a jestli si z něj mám něco vzít… To téma musí být blízké snad každému, kdo měl někdy prázdniny a nemusel odmala makat jako dětský dělník v čínské továrně na hračky. I já jsem jako malý a poté i dospívající jezdil na léto na chalupu a ještě si pamatuji ty své telecí roky a nálady. První platonické lásky a hrozné prožívání úplně všeho. A taky potřeba řešit starší mládež, se kterou jsme se chtěli bavit, ale neměli jsme odvahu a oni zcela jistě ani zájem. Klasika. V připomínání této atmosféry ten komiks funguje výborně. Je zvláštní, že jako rodič to u svého syna tak moc nepozoruju, ale na druhou stranu to zas tak překvapivé není, protože rodičům po takových záležitostech může být prd. S rodičema se o tom prostě nemluví.
Černobílá kresba komiksu je fajn. Postavy a jejich obličeje jsou poměrně jednoduché, ale nakreslené pevnou ladnou linkou a není nejmenší problém se v nich od začátku orientovat. Místy je více prokreslené prostředí a povedené jsou i vlasy, které různě povlávají a vypadají fakt dobře. Celkově se na ty panely velmi příjemně dívá.
Problém jsem ale měl trošku s dějem, lépe řečeno s jeho absencí. Na těch 318 stránkách se téměř nic neděje a jak to začalo, tak to i skočí. Prostě jedno obyčejný léto. Jasně, má to být atmosférovka a ta velký děj nepotřebuju, ale já bych ho i tak ocenil. Musím to dát přečíst synovi, možná to ocení více než já. 3,5*

Tyfus
Tyfus | 8.7.2020 | DC komiksový komplet #086: Legie superhrdinů: Sága velké temnoty

Vůbec nevím o čem to bylo. Možná to chtělo dodat nějaký kontext. Nikdy víc.

Walome
Walome | 8.7.2020 | Živí mrtví: Teď poznáte Negana

Klasický Walking Dead, neurazí, nenadchne, ale rozhodně nelituju času, který jsem tomuhle speciálu věnoval. A jsem moc rád, že tady tahle věc vyšla, protože k TWD to prostě patří. Mám radost, že tu je místo i pro něco jiného než pro hlavní sérii. A vlastně je dobře, že se Kirkman nesnažil o nějaký přesah. Takže za mě pohoda.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 8.7.2020 | Když se země chvěje: Příběh seismické vlny

To, když se chytří lidé snaží něco vysvětlit malým dětem (a nám hloupějším) přístupnější formou, ale z uměleckého, dějového a ani informačního hlediska to stejně příliš nefunguje.

Celkový dojem: 40%

trudoš
trudoš | 8.7.2020 | Y: Poslední z mužů #04: Heslo

Vlastně zklamání, ačkoli základní dějová linka mě stále ohromně baví. Jenže tentokrát se autor rozhodl přešlapovat na místě a pro velký úspěch zopakovat už jednou odehrané. Přihodil jen pár dalších vzpomínek na minulost a nějakou tu kapku psychedelie v zajetí filozofující agentky. A přestože jde pořád o netradiční komiksové čtivo, kloubící v sobě motivy postkatastrofické science fiction a existenciálního road tripu, kdyby člověk konkrétně tohle album přeskočil, pravděpodobně by to v kontextu celé série ani nezaznamenal.
Ale užil jsem si to, ne že ne. Brian K. Vaughan sice zlikvidoval všechny muže na Zemi, ovšem namísto toho, aby rozjel ženskou obdobu Mad Maxe, nechává vyniknout civilní charakter katastrofy s nutností žít dál, třebaže bez výhledu na budoucnost. Neznamená to však, že by opomíjel akční rovinu, nebo fanatickou zaslepenost některých přeživších. Příběh tak příjemně balancuje na hraně milostného dramatu, dobrodružné grotesky i psychologického románu. A funguje to báječně.

charvos
charvos | 8.7.2020 | Pupíky #1-7: Mladé, krásné a proradné

vubec sem nic od tohodle necekal, dceri sem to koupil tusim k 14tym narozeninam a ta to vubec jeste neotevrela. Pres rok ji to lezelo v knihovne,tak jsem si rekl, ze to aspon prolistuju a dlooouho me tak nic nechytlo. Knizku jsem vzdycky odkladal az kolem jedne rano a nemohl se dockat dalsiho vecera az ji znova otevru. Dokonce jsem i manzelku nechal na pokoji :) a uvazuju, ze tohle dceri necham v knihovne a sobe koupim jednotliva alba :). Skoda, ze nejde dat 6 hvezdicek.

a jak se divam na komenty pode mnou tak tohle ctou asi jen stari fotri :D

George Walker Bush
A George Walker Bush | 7.7.2020 | Batman Detective Comics: Stín nad netopýry

Poslední sešit, tedy Clayfaceův origin, mě bavil celkově víc než celý předešlý děj, který je mimochodem dosti nehezky nakreslený. Nebo jinak - mně osobně se ta kresba nelíbila. Batwoman mě štve od prvního okamžiku, co jsem se s ní seznámil. Syndikát obětí je ale sám o sobě prima nápad.

Celkový dojem. 60%

mearez
mearez | 7.7.2020 | Stranger Things #01: Druhá strana

Ale jo, prostě typickej komiks spojenej s větším světem. V podstatě jen vyplňuje určitý mezery v příběhu seriálu, který nikdy nemusely bejt vysvětlený. Trošku mě mrzí, že Jody Houser, která třeba píše aktuálního Doctora Who, byla na českej trh uvedená timhle kouskem, ale nevadí, i s tim, co dostala, celkem umí pracovat a některé drobnosti jsou fakt pěkně udělané. Kresba je v podstatě taková, jakou byste od tohoto komiksu čekali. Nic, co si zapamatujete, nic artovýho. Celkem se mi to líbilo, ale rozhodně žádnej klenot. Za mě 3*.

honza2457
honza2457 | 7.7.2020 | Nesnáším Pohádkov #01: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes

Tak tohle mě opravdu bavilo. Mám rád tenhle styl kresby a nevadí mi ani tento druh humoru. Tohle je jednoduchý příběh, který jsi na nic nehraje. Masakr, šílenost a skvělý pohádkový svět. Co víc jsi přát. Neměl bych nejmenší problém kdyby to na konci dobře dopadlo a tohle by mi zůstalo jako skvělá oddychová jednohubka, takhle hold musím počkat co jsi autor v příštím díle vymyslí.

zipiik
zipiik | 7.7.2020 | Žoldnéř #03: Zkoušky

Začíná se to rozjíždět, tak snad se je na co těšit i do příště...a zase ta malba :)

zipiik
zipiik | 7.7.2020 | Žoldnéř #02: Tajemná formule

Příběh se rozjíždí a po prvním samostatném dílu začíná nejspíš něco kontinuálnějšího...a zase ta malba :)

zipiik
zipiik | 7.7.2020 | Žoldnéř #01: Kult svatého ohně

Fantasy ze staré školy, takže pro nás odrostlé na Abíčku ideál...a ta malba :)

zipiik
zipiik | 7.7.2020 | Death Vigil #01: Pod křídly smrti

Svět se zbláznil ze Sunstone, ale tohle je podle mě ještě lepší.

zipiik
zipiik | 7.7.2020 | A zrodí se hvězdy...

Na to, že mě superhrdinské komiksy neberou, tak za prvních 24 sešitů + one shoty 4*, ikdyž bych si představoval delší úvodní část s pátráním po vrahovi "speciálů".
Zbytek už tak dobrý není.

Norri
M Norri | 7.7.2020 | Candide #03: Eldorádo

Tento komentář je společný pro všechny tři díly.
Předtím, než jsem se pustil do Jerieho trilogie, jsem si dal Candida jako rozhlasovou hru. To proto, abych mohl porovnat Jerieho scénář s předlohou a mohl si více užít jeho autorský přínos. Dopředu jsem věděl, že Karel Jerie zasadil svou adaptaci do bizarního světa, který je kombinací fantasy, středověku, steampunku a sci-fi. Nevěděl jsem ale, jaké jsou jeho změny v ději. Nyní po dočtení musím uznat, že se toho zhostil skvěle. Některé části předlohy změnil a některé pasáže doplnil, ale žádná ze změn neměla negativní dopad na celkové vyznění. Jerie navíc vyšperkoval svou adaptaci nepřeberným množstvím vtípků a popkulturních odkazů. A to jak čistě textových, tak i obrazových. Najdeme zde například odkazy na Švejka a na Hvězdné války, ale také na Saudkova Arnala a snad i na Cimrmana. Najdeme zde ale také politickou satiru a kritiku současného světa a Jerieho zapojení "Peacemakera" do děje je skvělé. V kresbě, nebo spíše malbě, se Jerie také vyřádil a do Candida vmaloval všechna svá oblíbená témata, jako jsou houby, dinosauři, sci-fi lodě a nebo také chapadla hrnoucí se z toaletní mísy. Měl jsem trošku strach, aby se mi při čtení nerozpadla vazba knih, ale přežila to a to je důležité. Je dobře, že Candide vyšel ve velkém formátu a v pevných deskách. Suma sumárum - maximální spokojenost a prosil bych více takových komiksů od domácích autorů.

Norri
M Norri | 7.7.2020 | Candide #02: Velký inkvizitor

Tento komentář je společný pro všechny tři díly.
Předtím, než jsem se pustil do Jerieho trilogie, jsem si dal Candida jako rozhlasovou hru. To proto, abych mohl porovnat Jerieho scénář s předlohou a mohl si více užít jeho autorský přínos. Dopředu jsem věděl, že Karel Jerie zasadil svou adaptaci do bizarního světa, který je kombinací fantasy, středověku, steampunku a sci-fi. Nevěděl jsem ale, jaké jsou jeho změny v ději. Nyní po dočtení musím uznat, že se toho zhostil skvěle. Některé části předlohy změnil a některé pasáže doplnil, ale žádná ze změn neměla negativní dopad na celkové vyznění. Jerie navíc vyšperkoval svou adaptaci nepřeberným množstvím vtípků a popkulturních odkazů. A to jak čistě textových, tak i obrazových. Najdeme zde například odkazy na Švejka a na Hvězdné války, ale také na Saudkova Arnala a snad i na Cimrmana. Najdeme zde ale také politickou satiru a kritiku současného světa a Jerieho zapojení "Peacemakera" do děje je skvělé. V kresbě, nebo spíše malbě, se Jerie také vyřádil a do Candida vmaloval všechna svá oblíbená témata, jako jsou houby, dinosauři, sci-fi lodě a nebo také chapadla hrnoucí se z toaletní mísy. Měl jsem trošku strach, aby se mi při čtení nerozpadla vazba knih, ale přežila to a to je důležité. Je dobře, že Candide vyšel ve velkém formátu a v pevných deskách. Suma sumárum - maximální spokojenost a prosil bych více takových komiksů od domácích autorů.

Norri
M Norri | 7.7.2020 | Candide #01: Král Bulharů

Tento komentář je společný pro všechny tři díly.
Předtím, než jsem se pustil do Jerieho trilogie, jsem si dal Candida jako rozhlasovou hru. To proto, abych mohl porovnat Jerieho scénář s předlohou a mohl si více užít jeho autorský přínos. Dopředu jsem věděl, že Karel Jerie zasadil svou adaptaci do bizarního světa, který je kombinací fantasy, středověku, steampunku a sci-fi. Nevěděl jsem ale, jaké jsou jeho změny v ději. Nyní po dočtení musím uznat, že se toho zhostil skvěle. Některé části předlohy změnil a některé pasáže doplnil, ale žádná ze změn neměla negativní dopad na celkové vyznění. Jerie navíc vyšperkoval svou adaptaci nepřeberným množstvím vtípků a popkulturních odkazů. A to jak čistě textových, tak i obrazových. Najdeme zde například odkazy na Švejka a na Hvězdné války, ale také na Saudkova Arnala a snad i na Cimrmana. Najdeme zde ale také politickou satiru a kritiku současného světa a Jerieho zapojení "Peacemakera" do děje je skvělé. V kresbě, nebo spíše malbě, se Jerie také vyřádil a do Candida vmaloval všechna svá oblíbená témata, jako jsou houby, dinosauři, sci-fi lodě a nebo také chapadla hrnoucí se z toaletní mísy. Měl jsem trošku strach, aby se mi při čtení nerozpadla vazba knih, ale přežila to a to je důležité. Je dobře, že Candide vyšel ve velkém formátu a v pevných deskách. Suma sumárum - maximální spokojenost a prosil bych více takových komiksů od domácích autorů.

tom173
tom173 | 7.7.2020 | DC komiksový komplet #070: Hawkman: Nekonečný let

V rámci žánru je tohle úplně v pohodě příběh o dvojici hrdinů hledajících vrahy rodičů Hawkgirl. Jenom je strašná škoda že tu nedostaneme celý příběh a působí to tak neúplně a předčasně ukončené. Jako představení charakteru Hawkmana je to fajn, jsem asi v menšině, ale mě byl sympatický a jsem rád že v kompletu vychází alespoň něco o hrdinech JSA.

trudoš
trudoš | 7.7.2020 | DC komiksový komplet #009: Superman: Pro zítřek, kniha první

Tohle je Superman v produkci Briana Azzarella, tj. dospělé pojetí komiksového superhrdiny, bez příznačné dávky amerického patriotismu. K tomu si přečtěte výtvarnou stylizaci Jima Leeho, tedy spousta svalnatých mužů a nádherných žen. Akční vyprávění pak rámuje dialog nejistého kněze s pochybujícím Mužem z oceli, kvůli čemuž trochu drhne gradace, neznamená to však, že by nebylo na co se koukat. Záhad i napětí je tu vrchovatě, jen některé objevující se a mizející motivy nechávají čtenáře na pochybách, zdali skutečně všechno pochopil tak, jak bylo autorovým úmyslem. Uvidíme, co přinese druhá půlka dvanáctidílného příběhu.
Bonusový komiks je neméně velkolepý, jako celé předchozí apokalyptické polemizování. Naivisticky infantilní, že to působí spíš parodicky, než jako vážně míněné řemeslo, ale přesto fascinující, především v historickém kontextu vývoje postavy. Geniální je, jak má Superman všechno super, což v rukou tvůrců znamená, že to musí být obrovské. A pak že na velikosti nezáleží.

trudoš
trudoš | 7.7.2020 | Batman #03: Smrt rodiny (pevná vazba)

Konečně Batman, co má grády. Ucelené album, kde se člověk neztrácí ve víru starých či nových postav a zároveň není opomíjena návaznost na ostatní alba napříč netopýřím univerzem. Vývoj událostí přitom dává perfektní smysl.
Joker je zde doslova bestiální a doprovodné kraťasy skvěle dotvářejí atmosféru děsu, kterou do srdcí hrdinů, padouchů i čtenářů zasazuje jeho šílenství. Jediné co zamrzí, je neschopnost redaktorů DC dovolit rapidnější zásahy do kánonu, protože zápletka k nim přímo vybízí. Právě díky tomuhle ústupku pak celá ta paráda skončí maličko klišovitě, s ne zcela využitým potenciálem. Přesto si finále udržuje heroický glanc, jak se na Batmana sluší a patří. Pro mě tak rozhodně mnohem zajímavější, než předchozí etuda se Sovím tribunálem. Co bych ale Scottu Snyderovi vrátil k přepracování, je přílišná Waynova nerozhodnost, případně tendence obhajovat své skutky před ostatními. Tohle zcivilňování se k Temnému rytíři nehodí, mám raději nekompromisní kamennou tvář Franka Millera.

MEGA
MEGA | 6.7.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #041: Elektra

Naprosto revoluční dílo. A ještě k tomu to zraje jako víno. Miller zde předvádí několik nových nápadů a vytváří, či pretváří postavy a dělá je komplexní a uvěřitelné. Přidává k Daredevilovi několik nových prvků a vše protne jednou krimi rovinou s politickými intrikami. Ve středu všeho je právě Elektra, jejíž vnitřní konflikt se vyvíjí přes všech devět sešitů. Styl vyprávění je velmi filmový a celá kniha má poměrně rychlé tempo. Nejvíce se to odráží na akčních scénách, které jsou díky absenci vysvětlovacích rámečků velmi efektivní. Akce není ale to jediné, v čem Miller válí. Třeba z takové scény v kině se mi dělá husina pokaždé, když ji čtu. Komiksu ale nechybí i odlehčené momenty, díky kterým ve mně ty temné, vážné sekvence zanechali o to větší dopad. Kresba se sem hodí. Je skvěle vystínovaná, což tvoří správnou místy až noirovou atmosféru a úhly pohledu jsou dynamické. Pořád nechápu, jakto že celý run ještě nevyšel česky. V celku je tento příběh ještě o něco působivější. Tento komiks má prostě vše: napětí, akci, humor, love story, šokující momenty, prvotřídní práci s panely a hlavně úžasné postavy.

Walome
Walome | 6.7.2020 | Jedno obyčejný léto

Chybí tomu děj, zvrat, pointa a další vlastnosti nutné pro zábavné čtení. Ale kresba je pěkná, lettering famózní (Paseka umí) a překlad hravý. Nejsem cílovka (neni mi 12), ale tohle bych dceři klidně dal přečíst. Superlativy a ocenění ale nechápu.

cyboy
M cyboy | 6.7.2020 | Simpsonovi: Komiksový chaos

Zabavny mi tentokrat prisel jen jeden pribeh. Moji asi posledni Simpsonovi. Zariznul jsem toho spoustu a i tady si musim priznat, ze me to vlastne nebavi.
50%

baatcha
baatcha | 6.7.2020 | Preacher/Kazatel #02: Až do konce světa

Jak ukrutně jsem byl nadšený z jedničky, tak mě zklamala dvojka. Ennis tu bohužel najel na klasickou mainstreamovou vyprávěcí linii, takže se učebnicově vracíme do minulosti jednotlivých postav, a naopak postavy a příběhové motivy, které byly v jedničce naprosto zásadní a táhly celý děj, se najednou záhadně vypařily. Neprospěla ani změna prostředí, když se původní road-movie zaseklo na jediném místě, a celé mi to přišlo jako jedna velká zdržovačka a poněkud nudné přešlapování na jednom bodě. Vůbec jsem totiž neměl pocit, že bych potřeboval vědet víc o jednotlivých postavách (snad kromě Cassidyho) a těšil jsem se na další dávku masakrální zábavy. Plus ten deus ex machina v podobě vypnutí Jesseho schopností mi po událostech jedničky přišlo jako velký a nelogický přešlap. Autor navíc přešel od zábavné brutality k úrovním, které jsou už vyloženě hnusné a nepříjemné. Musím ovšem vyzdvihnout Fabryho obálky, ten chlapík mě baví víc a víc! Celkově to ovšem bylo zklamání, nejvíc ale z toho, jak rychle najel Ennis po neotřelé jedničce na stereotypní mustr vyprávění. Já vím, že si jen dělá půdu pro další vývoj příběhu, ale tenhle přístup scénáristů pokaždé vnímám jako vycpávací vatu...

baatcha
baatcha | 6.7.2020 | Preacher/Kazatel #01: Jako pára nad Texasem

Totálně prďácká masakrální jízda. Dlouho jsem se Preacherovi vyhýbal, protože jsem měl pocit, že nepotřebuju vyhledávat zábavu v podobě stříkajících střev. A pak mi Preacher spadl do klína víceméně náhodou a já zjistil, že stříkající střeva dokážou být zatraceně zábavná! Komiksy hodnotím mimo jiné i podle toho, jak rychle je dokážu přečíst. A u Preachera jsem nestíhal otáčet stránky a ještě ten den jsem skočil i po druhém booku. A dost mě fascinovalo, jak Ennis dokáže předkládat jednu brutalitu za druhou tak, že se vás to vlastně moc nedotkne (na rozdíl od toho, jak emotivně dokážou s podobnými situacemi nakládat mangy), a vy těma sračkama vesele bruslíte k ještě větším sračkám. Heha hahohej Hrdelhan, ho he huháhohá hrahéhie, tedy ukázková tragédie, až jsem se cítil fakt provinile, že se směju.

hroubek
hroubek | 6.7.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #021: Černé kočky nosí smůlu

Fajn retro. Já mám tyhle starší sešity a příběhy dost rád a baví mě. Občas jsem naštvaný za tuny dialogů a jistou naivitu, ale to k té době prostě patřilo. Nicméně je mi jasné, že tohle není pro každého, a hodně lidem to nesedne. Z mého pohledu je to dobré čtení, příběhy jsou v rámci možností ok a já jsem ve výsledku spokojený.

louza
louza | 5.7.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #009: Padlé město

What if série mám rád, Spider-Manův cecek mě odkojil a old man Parker skrývá určitě spoustu zajímavých možností, ale tady nevyšla snad jediná z nich. Ať už jde o nihilistickou formu hlavního hrdiny, super depresivní portrét budoucnosti, nevkusnou kresbu, nevkusné scény (vyhrabání M.J), nevkusné vtipy a nevkusnou skoro parodii na temného rytíře, nebo zvraty které nakonec přesně padnou do unifikovaného pavoučího schematu. Už od ohlášení jsem čekal, že se mi to bude líbit, ale tohle šlo na vzdory mému i obecnému mínění úplně mimo. Ne že by mě to úplně nudilo, ale prostě se mi to těžce nelíbilo.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 5.7.2020 | Fatale #04: Modlitba za déšť

Z nějakého důvodu jsem měl pocit, že Fatale je "jen" tetralogií a ke konci jsem začal být poněkud zmatený, respektive zvědavě neukojený. Ale už chápu, ještě nás čeká finále. Musím říct, že jak mě Fatale jako celek trochu zklamal (ještě to samozřejmě může pointa či závěrečný díl celé napravit), tahle kniha fungovala téměř celá jako samostatný díl a samostatně fungující příběh, který mě bavil.

Celkový dojem: 70%

xflori01
xflori01 | 5.7.2020 | Flash: Když zamrzne peklo

Tato Rebirthovská série Flashe si drží skvělé tempo. Jednotlivé díly nejsou žádné skvosty, takže když naši vyhlášení recenzenti zde na databázi dají dílům 3*, tak se tomu divit určitě nebudu. Je to ale super mainstreamovská superhrdinská série, která si udržuje pořád víceméně stejnou kvalitu. V tomhle díle máme dva příběhy - první o Meeně a zapojení Singularity a v druhém zápletku s Ranaři ve vězení, kde současně Barry pracuje. A jako poslední je speciál o Wally Westovi, který má problém znovu žít jako civil (když si ho nikdo nepamatuje). I když předchozí dva příběhy nebyly špatné, poslední speciál mi naprosto sedl a díky němu nemusím mít nadále dilema, jestli dát dílu 3 nebo 4*. Ještě malou odbočku k novému formátu - s odstraněním hlavičky Znovuzrození nemám problém, grafika nových obálek je skvělá, ale velkou výtku mám v absenci číslování na hřbetě. Jak se na tom mohla nakladatelství shodnout? Vždyť číslování dílů je velmi důležité pro orientaci čtenáře. Takhle si každý bude složitě dohledávat, kolikátý díl to je, aby ho měl správně zařazený (a to platí pro všechny DC série).

Gmork
E Gmork | 5.7.2020 | Marzi 1984-1987

Komunismus jsem zažil pouze jako dítě, takže mi bolševik nestačil nikterak ublížit, přesto se mi tento komiks hodně líbil, což je určitě taky díky citlivému překladu paní Zahradníčkové. Komiks jsem si musel dočíst v polštině, kde si překlad z francouzštiny střihla samotná autorka (pochopitelně), další díly si berou na paškál 90 léta, která byla v Polsku stejně divoká jako v Čechách a v zatím posledním sedmém dílu Marzi na prázdninách na Baltu prožije svou první lásku. Tento díl (Nouvelle vague) jsem si dokonce koupil na Champs Elysées ve Fnacu, čili ho mám na poličce jak ve francouzštině, tak v polštině. Tak moc mám tuhle sérii rád.
http://imgup.cz/images/2020/07/05/marzi.jpg

MEGA
MEGA | 5.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #120: Daredevil: Na černé listině

Pořád jsou zde místa, které zavání superhrdinským průměrem sedmdesátých let, ale z větší (a lepší) části zde máme Daredevila jako bojovníka proti nájemným vrahům a šílencům, jakého ho známe dodnes. Hned první sešit mě přišel jako konec barevných, úsměvných příběhů a začátek temnějšího období. Následující příběh s Bullseyem je krimi akčňák se skvělým tempem a působivou atmosférou. Sešit s Hulkem je slabší, ale po něm následuje převyprávění minulosti Daredevila, což je moje oblíbená část knihy. Zbylé příběhy jsou různé kvality, ale za zmínku určitě stojí sešit s Gladiatorem a Foggyho svatbou, ten mě bavil hodně. Millerova kresba se k příběhu hodí a jeho práce s panely a stíny posouvá tento komiks o něco výš. Celkově je to povedené retro, ale jde vidět, že to Miller ještě nepíše, což je škoda.

deefha
deefha | 4.7.2020 | Marzi 1984-1987

Jsem ročník 1978, Marzi 1979 (jde de facto o autobiografii), takže jsme si padli do oka. Fakt jsem rád, že jsem prvních deset let mého života prožil aspoň o kousek víc na jih od Polska, protože jejich tehdejší problémy byly mnohem horší, než ty naše. Nemám tak sice vzpomínky na věčně prázdnou lednici, přídělový systém, stanné právo a stávkující rodiče, takže o tom nemůžu napsat komiks... Ale pochopit ho dokážu stejně dobře.
V dobovém kontextu mě vytáčí snad jen těch pár příbehů, které se dotýkají církve a víry obecně. Nechápu, proč se Poláci téhle koule na noze nedokážou asi nikdy zbavit - vždyť třeba právě v téhle knize je krásně vidět, jak si jsou obě ideologie (křesťanství a komunismus) vlastně v jádru podobné.
A ano, říkám "v knize", protože tohle je opravdu hodně, hodně moc ukecaný komiks :-) Ale vůbec mi to nevadilo! Docela rád bych si přečetl další dvě knihy příběhů, které v originále vyšly. Ale francouzsky se kvůli tomu učit nehodlám...

kaylin
kaylin | 4.7.2020 | Usagi Yojimbo #33: Skrytí

Stan Sakai ukazuje svou sílu nejen v tom, jak dovede vyprávět příběh, o tom už jsme se mnohokrát přesvědčili, ale na komiksu "Usagi Yojimbo 33: Skrytí" nám ukazuje i svou schopnost pracovat s dějinami, dělat si rešerše a jednoduše vytvořit příběh na základě skutečných událostí. Je úplně jedno, jestli je jeho komiks fiktivní, či nikoli, jde hlavně o to, jak je vyprávěn, jak je látka předána, jak je ukázáno, jaké dopady měla na lidi. A tohle se komiksu "Usagi Yojimbo 33: Skrytí" daří. Myslím si, že je to velmi dobrá tečka za černobílým Usagim, teď už jde jen o to, jestli se podařilo Usagiho kouzlo přenést i do barvy. Myslím si, že to je pro Stana docela zajímavá výzva, i když Usagi se do barvy přece jen také podíval. Stanovi hodně sedl detektivní žánr, ale osobně už bych byl zase zvědavý, jak se podívá na další žánry, jak budou příběhy s Usagim zase žánrově bohaté. Snad se i toho ještě dočkáme.

perak
perak | 4.7.2020 | Ghost Rider: Cesta slz

Začátek mne hodně nadchnul, ale ke konci děj trochu stagnoval a po dočtení ve mne zůstal pocit trochu promarněného potenciálu hororově westernového příběhu. Rozhodně Ennis umí vyprávění lépe vygradovat. Naštěstí alespoň kresba zůstala po celou dobu nadstandardní a za ní palec hodně nahoru.

perak
perak | 4.7.2020 | Gotham Central #03: V rajonu šílenství

V této sérii mi každá kniha přijde lepší než předchozí. A tato je zkrátka výborná. Detektivní příběhy a především plně uvěřitelné postavy se svými radostmi a starostmi, do nichž superzáporáci a superhrdinové nevstupují jako deux ex machina, ale jako zcela přirozený prvek. Především Batman se zde objevuje mnohem více než v prvních dílech, avšak jeho role stejně jako u všech dalších postav není černobílá a ne vždy je přijímán s otevřenou náručí. Rucka a Brubaker se skvěle doplňují a dokazují, že oba patří k top tvůrcům komiksového žánru.

deefha
deefha | 3.7.2020 | Bestie burdenské #01: Historky z psíšeří

Tuhle zvířecí partičku jsem poprvé potkal někdy před deseti lety v digitální podobě. Na první pohled to byla moje krevní skupina, zhltnul jsem těch pár povídek (v podstatě ty samé, které jsou v této knize) na jeden zátah. Říkal jsem si tehdy, že pokud Beasts of Burden někdo vydá v češtině, rozhodně si je pořídím. Protože sliby se mají plnit, tak teď tedy činím a zároveň děkuji Comics Centru za uvedení na náš trh.
Povídky s sice mluvícími, ale nikoli antropomorfními zvířecími vyšetřovateli okultně-paranormálních zločinů gradují jen zvolna a opravdu je vidět, že autorský záměr na začátku nebyl nijak komplexní (ostatně se o tom píše i v poznámkách na konci knihy). Lidský i zvířecí svět Burdenu se tak zaplétá a zároveň začíná držet pohromadě docela nenápadně, přičemž když už se tyhle dva světy protnou, neznamená to vůbec nic dobrého. Ty nejhorší věci v těchhle občas i dojemných povídkách totiž rozhodně nedělají zvířata.
Kniha samozřejmě končí v tom nejméně vhodném okamžiku, ale to nevadí! Stačí si počkat na podzim, kdy by CC mělo vydat druhou knihu se zbývajícími povídkami. V nich se (pokud si dobře vzpomínám) objeví i veleslavný host z úplně jiného komiksového vesmíru, leč nepředbíhejme...
A mimochodem - kniha vyšla s vadou, chybí meziobálka posledního příběhu. Skoro si toho ani nevšimnete, ale Comics Centrum se k tomuto problému postavilo tak, že si u mě vysloužilo obdiv a nehynoucí úctu. Protože přetisknout celý náklad a nabídnout všem zákazníkům opravený výtisk zdarma, na to dneska potřebujete koule.

louza
louza | 3.7.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #021: Černé kočky nosí smůlu

Klasický spidey na začátku osmdesátých let. Skvělá kresebná forma a trochu diskutabilní scenáristika. Příchod černé kočky je fajn, ale souboj s Kingpinem je dost fádní. Mysterio ujde. Finální pointa dvoustého sešitu i některé scény dokážou čtenáře citlivého na logiku zatahat za konečky nervů. Jako ctitel přesně tohoto období dávám čtyři hvězdy, ale objektivně jsou to tak sotva tři.

cyboy
M cyboy | 3.7.2020 | Hawking - Geniální fyzik v grafickém románu

Vim, ze nebudu zastavat vetsinovy nazor, ale pro me osobne jde o prekladovy komiks roku. Neco, u ceho fakt nemuzete "vypnout mozek", jak se tu s oblibou rika.
Abych zamackaval slzu u zivotopisu cloveka, jehoz zivotopis jsem uz cetl a navic zivotopisy obecne ctu s krajni neochotou, tak to se mi jeste nestalo.
90%

Norri
M Norri | 3.7.2020 | Berlín #03: Město světla

Třetí díl s podtitulem Město světla uzavírá sérii Berlín, ale příběh, či spíše příběhy, uspokojivě uzavřené nejsou. Ano, vyprávění hlavní hrdinky se dá za uzavřené považovat, i když je to divný závěr. Ale co ostatní postavy? Chápu, že je jich v komiksu tolik, že nejde ukončit každého zvlášť a i život literárních postav končí až smrtí a ne koncem knihy, přesto se cítím být o pořádný závěr ošizený. Prostě jsem čekal trošku jiný konec. Třetí díl v podstatě nic nového nepřináší. Sice konečně ukázal Hitlera a hákový kříž, ale střet komunistické a nacistické ideologie se zde smrsknul na bojující děcka.
V této knize si lidé velmi často prozpěvovali, a jejich zpěv byl v bublinách německy. Vím, že autor komiksu, Jason Lutes, je Američan a ”nesrozumitelná” němčina je pravděpodobně i v originále, ale bylo by fajn mít to “pod čarou” přeložené. Takže to nechci BBartu vytýkat. Vytknout mu ale musím velikost knihy. Tentokrát nejde ani tak o kresbu, jako o písmo. Vidím dobře a ještě se mi nestalo, abych musel komiks číst z takové blízkosti jako Berlín. Tohle tu knihu docela sráží.
Ke grafické stránce komiksu můžu říci to samé, co k předchozím dílům - je to skvělé. Hodně se mi líbilo i panelování. Ač jde jen o čtverce a obdélníky, tak mi díky kompozici připadaly estetické a nápadité. 3,5*

Norri
M Norri | 3.7.2020 | Berlín #02: Město kouře

Město kouře bezprostředně navazuje na Město kamene. První díl se nesl v duchu počínajících změn a nadšení jedné z hlavních hrdinek z velké kulturní metropole. Druhý díl se soustředí na střet komunismu a národního socialismu. Zejména pak na osudy lidí, které tento souboj ideologií semlel. Větší prostor zde dostávají vedlejší postavy z prvního dílu. Město kouře lehce ztrácí tempo v nekonečných politických a propagandistických proslovech.
Komiks se kupodivu vyhýbá Hitlerovi a jeho politickým začátkům. Stejně tak se vyhýbá zobrazení hákového kříže, což je na historický komiks o této době zvláštní. Možná je to kvůli emocím, kterou tyto nacistické symboly vyvolávají. Zjitřené emoce by čtenářům mohly zabránit racionálně se zamyslet nad situací, která tenkrát ve Výmarské republice panovala a také nad tehdejší situací prostého německého obyvatelstva. Zamyslet se nad atmosférou, která vyústila v drtivé vítězství nacistů v německých volbách.
Ke grafické stránce komiksu můžu říci to samé, co k prvnímu dílu - je to pěkné. Kresba se mi líbí a teď už mi nedělalo problém orientovat se ve všech těch tvářích, co v komiksu jsou. A že jich není málo. Hodně se mi líbilo i panelování. Ač jde jen o čtverce a obdélníky, tak mi díky kompozici připadaly estetické a nápadité.
Nakonec musím zmínit něco, co hanebně sráží české vydání. Je to velikost knihy. Tentokrát nejde ani tak o kresbu, jako o písmo. Vidím dobře a ještě se mi nestalo, abych musel komiks číst z takové blízkosti jako Berlín. Chvílemi jsem dokonce litoval, že nemám lupu. 4*

Norri
M Norri | 3.7.2020 | Berlín #01: Město kamene (2. vydání)

Je to i není takové, jak jsem očekával. S politickou stránkou toho komiksu, tj. s popisem sílícího komunismu i národního socialismu, s tím jsem počítal. Nečekal jsem ale, že vyprávění bude roztříštěné do tolika malých a vlastně i bezvýznamných příběhů obyčejných lidí. Zpočátku jsem se v tom špatně orientoval a snažil jsem se mezi těmi příběhy hledat spojitost, která tam zatím moc není. Autor čtenářům to čtení ani moc neulehčuje a všechno jim servíruje po malinkých střípcích a vy potom zběsile listujete tam a zpátky, abyste si to dali dohromady. Ale díky právě této roztříštěnosti dokážete nasát atmosféru té doby. Sledujte osudy lidí, kteří tíhnou ke komunismu a nebo k národnímu socialismu, a přestože dneska byste jim plivli do ksichtu, tak v kontextu té doby a její atmosféry rozumíte tomu, proč se těmi ideologiemi nechali strhnou. Však v knize mimo jiné zazní, že se zatím mohou bavit o drobných rozdílech v politickém smýšlení, ale nakonec, v revoluci, jsou už jenom dvě strany.
Grafická stránka komiksu je taky fajn. Líbila se mi kresba, přestože jsem měl problém některé postavy v té záplavě tváří rozeznat. Hodně se mi líbilo i panelování. Ač jde jen o čtverce a obdélníky, tak mi díky kompozici připadaly estetické a nápadité.
Nakonec musím zmínit něco, co hanebně sráží české vydání. Je to velikost knihy. Tentokrát nejde ani tak o kresbu, jako o písmo. Vidím dobře a ještě se mi nestalo, abych musel komiks číst z takové blízkosti jako Berlín. Chvílemi jsem dokonce litoval, že nemám lupu. 4,5*

faster86
faster86 | 3.7.2020 | A zrodí se hvězdy...

První polovina je JMS, který superhrdiny psát umí a hlavně ty které si vymyslí a může si s nima dělat co chce. Má to slabší a silnější části, ale těch silnějších je naštěstí víc. Kresba je hezká, jenže má devadesátkový problém, to znamená že pokud na jednom panelu je víc jak jeden človek s dlouhýma černýma vlasama, nebo krátkýma světlýma, tak nemáte šanci poznat kdo je kdo, protože všichni vypadají stejně. Celkove za první polovinu 4 hvězdy. Pak jsou 4 one-shoty které jsou super - 4,5 hvězdy. Druhou půlku píše "studentka" (což zní v reklamě zajímavě, ale vypovídající hodnotu o schopnosti to má 0) Avery. 3 příběhy, policajt, duchař, agentka. A je mi líto ale je to špatné, poslední asi 3 sešity sem usínal, nadával sobě, nadával Avery, nadával CC, prostě to bolelo. Jak to čtete hned po hlavní lince od JMS tak vidíte obří propast. Snaží se tam hrát na city ale nefunguje to, snaží se ukázat prozření a nefunguje to, proste ta druhá půlka nefunguje. Kresba je u druhé půlky strašná, deformace obličejů je katastrofická. 1,5 hvězdy. Takže jak když první poločas vedete 5:0, po přestávce se vystřídají hlavní opory týmu a zápas končí 5:5 a to ste se posledních 5 minut nastavení mohli posrat strachy ať neprohrajete.

faster86
faster86 | 3.7.2020 | Bestie burdenské #01: Historky z psíšeří

Je to takové milé čtení, ale to je tak všechno, je tam cliffhanger který je o ničem ale z jakéhosi důvodu potřebuju koupit další díl. Barvy krásné, a řeč těla zvířat.... to je tahák.

MEGA
MEGA | 3.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #008: The Amazing Spider-man: Kravenův poslední lov

Hodně nevšední komiks o Spider-manovi. Určitě to není něco, co bych rád s touto postavou četl pořád, ale jednou za čas je zajímavé kouknout se na tohoto superhrdinu z jiného pohledu v naději, že najdeme větší hloubku. A to se této knize podařilo i přes to, že zde hlavní roli hraje Kraven. Jeho vnitřní monology z něho dělají jednoho z nejkomplexnějších Spideyho záporáků. Hlavní konflikt je na první pohled jednoduchý, ale postupně přicházíme na to, ze mnohé skrývá pod povrchem. Líbilo se mi originální zobrazení myšlenkových rámečků, díky čemuž postavy působily uvěřitelně. Nechybí zde i mnoho akce, ale hlavní důraz se klade právě na postavy a silná témata. Přes temný a místy až depresivní tón vyniká Spider-manova hlavní podstata, kterou Kraven odmítá věnovat pozornost a to je lidskost a láska. To může znít jako kýč, ale do příběhu je to zakomponované s citem a velkým vypravěčským umem. Ve zkratce tato klasika obstála zub času a stále má mnohé co nabídnout!

Good Games
Good Games | 2.7.2020 | Zaslíbená Země Nezemě #01

Veľmi napínavé plánovanie úteku zo sirotinca, ktorý slúži ako farma na ľudské mäso. Čas uteká a hlavní hrdinovia musia vymyslieť, ako za z tejto nemilej situácie dostať. Ak máte chuť na premyslené a trochu hororovejšie čítanie, tak úvod do tejto oceňovanej a vo svete veľmi obľúbenej série by vás mohol fakt baviť. Ja už sa neviem dočkať druhého dielu. =►Celá recenzia◄=

Good Games
Good Games | 2.7.2020 | Minecraft komiks: První kniha příběhů

Minecraft komiks – První kniha příběhů je vhodným komiksom pre deti, tým viac, ak niekedy Minecraft hrali. Obsahuje to pre ne aj pekné myšlienky a scény o priateľstve. Pre tých starších čitateľov to už veľmi nie je, ale kupodivu som sa nenudil. =►Celá recenzia◄=

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 2.7.2020 | Americký upír #01

Takhle nesympatickou hlavní postavu jako zde nepamatuji a koncept nového upíra včetně jeho vlastností jsem také úplně nepřijal. Od toho se zřejmě bude odvíjet můj koment. K americkému upírovi jsem se dostal už kdysi přes Snydera, ale vynechal jsem ho (páč snyder nebyl můj oblíbenec), teď jsem se k AU dostal znovu přes kreslíře Rafaela Aburkveteho (budu psát takto), jehož obálky byly v Batmanovi super (kresba též). Po přečtení celého runu Batmana new52 jsem získal lepší náhled na snydera a v hororu měl být lepší, takže spolu s kresbou jsem mu dal šanci. Příběh AU je triviální, není zde nic objevného, Snyder má stejné postupy jak v batmanovi (3 dny zpět, před hodinou, apod.), prolínají se časově linie a origin Skinnera Sweeta, který na návrh Snydera píše King. Jediná postava, která mi byla trochu sympatická je Pearl a její příběhová linie mi přišla lepší, což je celkem paradox, protože předpoklad k lepší story má western origin od Kinga. Počátek obou příběhu je dobrý, pak to přejde lehce do nudy, celkově prostě průměr. Kresba je fajn, líbí se mi, obálky styl, ale myslím že hlavní hajzl postava spolu s ničím, čeho bych se chytil mi ubírala na zážitku, který většina čtenářů pode mnou, z onoho příběhu měla. Dočetl jsem a další díl mě ani nezajímal, příběh je vesměs zakončen, nicméně vlastním i druhou knihu, takže si jí přečtu. Zpracování knihy se mi ovšem líbí hodně, přebal je na dotyk líbezný, obálka knihy je totožná jak přebal. V součtu za to vše dávám 3*.

rewkon
rewkon | 2.7.2020 | Thanos #03: Thanos vítězí

Za mně Cates thanose uchopil fakt skvěle.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 2.7.2020 | Conan #06: Nergalova paže

Nový kreslíř Tomás Giorello je důstojný nástupce Caryho Norda. Kresba se mi líbila, punc krásy ji dodaly až barvy ve čtvrté kapitole připomínající styl evropské kresby. Příběh je ze začátku příjemně conanovsky, postupem času mi přišlo jakoby Truman lehce přišlapoval plyn. Napříč příběhem se objevuje pár béčkových momentu, co my conanovci oceníme, (spoilery)např. Conan přijede nepozorovaně do tábora nepovšimnut hlídkou a obří opice alias best bojovnik na něho hází machra, Conan ho srazí k zemi pěsti... Conan celý od krve vstane na bojišti posetém mrtvými těly.... másta zombie užije svů hypnotizující pohled na Conana, ten se však mine účinkem a Conan udeří - tohle byl vyloženě filmový moment. :) Poněkud mě zklamalo, že žádná z sexy žen Conanovi nepodlehla, přál jsem mu Erišku, ale vzhledem k rychlosti plynutí příběhu nebyl na milostné hrátky čas... :/

Předmluva i doslov vysvětlují náročnost převodu nástřelu povídky, docela fajn čtení. Také myslím, že se mohlo jednat o horor, zapojení zombíků potěšilo, lovecraft monstrum ani moc ne. ;)

Btw. Ve 4.kapitole, když Conan vyrazí dveře, tak na protější straně Atalid shodou okolnosti svoji tříprstou zombie otáčkou fakuje obecenstvo, zřejmě shoda náhodných tahu tužkou ... :)

Něco málo tomu chybí, proto dávám 4*

Jason2808
Jason2808 | 2.7.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #065: Runaways

O teenagerech pro teenagery... Kresba mě příliš nenadchla. V podstatě z toho mám stejný pocit jako z první série seriálu - nijak zvlášť jsem se nebavil, ale stejně chci vědět jak to bude pokračovat.. :)

trudoš
trudoš | 2.7.2020 | Dobrodruh Timo

„Vyrazil jsem z domova za dobrodružstvím, chtěl jsem probádat celý ten báječný neznámý svět, najít legendární zbraň, nějaké ty spolubojovníky a bojovat s obávanými příšerami. Jenomže se ukázalo, že svět není zas tak báječný, jak jsem si myslel.“
Sám jsem v jádru idealista, třebaže rád tvrdím pravý opak, aby má image trudomyslného čtenáře neutrpěla společenský šrám. Jenže po všech těch letech jsem zjistil, že se mi mnohem líp žije, když k lidem kolem sebe přistupuji jako liberál, než coby konzerva plná nenávisti a strachu. Právě k tomu komiks Jonathana Garniera malé čtenáře vede, navíc formou velice srozumitelnou a inspirativní, aniž by však za každou cenu barvil svět (a lidi v něm) na růžovo. A třebaže to není tak mytologicky rozpustilé, jako konkurenční britská Hilda, podobný charakter vyprávění to rozhodně má, jen inspirací byl podle všeho spíš ruský než skandinávský folklor. Výtvarník Yohan Sacré pak celému příběhu dodal fantastický vizuální háv, kterému nelze upřít osobité kouzlo.

Palebras
Palebras | 1.7.2020 | Zaklínač #04: Z masa a ohně

Poměrně krátká jednohubka, která skončí dřív, než se prakticky pořádně rozjede. Začátek příběhu začíná poměrně slušně. I přítomnost Marigolda dává jemný příslib, že by to nemuselo být zas až tak špatné. Bohužel poté se začne Gerald s Marigoldem prohánět v létající truhle a pomalu ale jistě vše začíná letět směrem do háje. Postavy nemají absolutně čím zaujmout, ústřední zápletka je poměrně pitomá a kresba žádný zázrak. Rozhodně nejslabší komiks s Geraltem vydaný u nás. Tři hvězdy dávám jedině za Geralta, kterého mám opravdu rád a taky za Yennefer a její výstřih na samém konci. Jinak opravdu slabota.

Spike
Spike | 1.7.2020 | A zrodí se hvězdy...

Tak konečně mohu přispět svojí troškou a vyjádřit se přímo ke komiksu, kolem kterého se strhla taková kontroverze v diskuzích. Upřímně nechápu proč. V tuto chvíli více než polovina hodnotících dala knize plný počet. Je tedy jasné, že o 'sračku' se jednat nemůže. Navíc, ač to není DC ani Marvel, pořád je to superhero mainstream (se snahou o jistý přesah). Vycházející Hvězdy už tu kdysi vyšly ty první díly, člověk měl šanci mrknout se alespoň na hodnocení a udělat si obrázek jestli to je něco pro něj nebo ne. Straczynskému už tu vyšly knihy jako Krajina půlnočních stínů nebo jeho Spider-manovský run, takže opět, žádná rána naslepo, čtenář měl už předem dostatek indícií aby si udělal hrubou představu, zda mu tato nemalá kniha za čas a (to asi především) peníze stojí. Mě se nějakých 10 let nazpět Vycházející Hvězdy (za mě lepší, přesnější a více vystihující název, takže s prominutím to mám tak zafixované místo nového názvu A zrodí se hvězdy) líbily, snad vše co tu od autora vyšlo jsem taky četl, a chtěl jsem využít toho že to vyjde komplet se vším všudy a já se tak konečně dozvím jak skončil příběh o kterém jsem si myslel že se tu nikdy nedovydá. S tím, že ten konec i spin-offy se mi samozřejmě nemusí líbit tak jako to co už jsem četl, takže rizika jsem znal a přesto se svobodně rozhodl že koupě litovat nebudu. Tolik na úvod a teď k samotnému komiksu, pro přehlednost každý 'akt' ohodnotím zvlášť.

První část Zrozeni z ohně je pro mě i po přečtení komplet série stále nejlepší. Ať to mám za sebou tak, když můžu porovnat, zmíním rozdíly oproti prvnímu cz vydání. Překlad je dle mě lepší, ale Comics Centrum mne naštvalo překládáním jmen. Místo Flagga tedy máme 'Vlajkera' (!?) nebo místo Revenshadowa 'Havraní stín'... Zbytečné, přezdívky bych fakt nechal v originále. Dále je upraven vzhled hlavního hrdiny, který má původně modré vlasy, ale aby se nepletl s jinou postavou (a taky proto že v pozdějších dílech už je hnědé má) tak tady už od začátku je přebarvený nahnědo. Aspoň tedy nevypadají všichni podle stejného mustru ala Jackie Estacado, podle kterého dělalo Image/Top Cow nějakou postavu snad do každé své série. Nevím jestli si to tam kdysi dosadila Crew nebo to teď vypustili Comics Centrum, ale na poslední straně prvního čísla oproti prvnímu vydání chybí rámečky s textem. A teď už k příběhu…
Straczynski má velkou výhodou v tom že stvořil autorský projekt, takže ačkoli to je variace na superhrdiny, uchopil to po svém. Tady mě baví vše - jsme přehledně uvedeni do děje, hned začíná zápletka o vrahovi Speciálů, děj plyne svižně a vše tam má své místo. Postavy nejsou extra prokreslené, jen letmo nahozené, ale baví. Autor nastavil nějaká vlastní pravidla fungování svého světa a dodržuje je. Výborné jsou medailonky ohledně postav, samozřejmě ne všech 113ti + dalších, ale příběh se zvládá sunout kupředu a přitom se vracet do minulosti aniž by ztratil tempo. Inspirace Watchmeny? Možná letmo, ale rozhodně nejde o vykrádačku, na to je autor až moc svůj. Nahodí se tu spoustu zajímavých postav a dějových linek, někdy to sice působí trochu uspěchaně (vůbec celé této sáze by prospělo být tak 2x delší a jít tak víc do hloubky až na dřeň a neskákat tolik v čase a událostech, ale to předbíhám) ale baví to celou dobu a prvních osm sešitů tak není problém učíst na jeden zátah. Člověk má pocit že tuší kam se to bude ubírat dál, a je zvědavý. Prostě, tato část je skvělá. Čím více máte načteno tím víc to sice ztrácí, ale pro začátečníky v komiksu to musí být bomba (že nováček si jako jeden z prvních komiksů asi nekoupí bichli přes 3000 Kč, je věc jiná). Já už mám sice načteno taky víc než když jsem to četl v prvním vydání, ale pořád mi to přijde super, je to poctivý mainstream co má hlavu a patu, je promyšlený a nemá slabšího místa. Určitě jako plus beru i to že se mi líbí kresba, někdo tento imagelike styl sice nemá rád, ale já si pro superhero mainstream těžko vybavíme lepší volbu. Keu Cha a Christian Zanier jsou kvalitní zástupci tohoto typu kresby, klasicky mají někdy rezervy v mimice, ale prostě ty velké panely v takto velkém formátu vypadají super. Otevřený konec nechává naději a natěšenost do budoucna. Po tomhle už člověk ví kde se inspirovaly TV seriály jako Hrdinové/Heroes nebo 4400… Tento první akt u mě za krásných 9/10

Druhá část Moc má taktéž osm sešitů, ale tady už to je komplikovanější. Namísto pokračování na které jsem se těšil na mě na začátku vykoukne 13 stránek novinových článků kde se dozvím, že proběhl časový skok 10 let a cca se dozvím co se stalo, jaká je situace teď atd. Musím říct že tohle mě naštvalo už kdysi, těšil jsem se na přímé pokračování a ono nic. Jsme rychle uvedení do děje, klasická zápletka "splňme úkol, získáme svobodu" a jde se do akce. Prvních pět sešitů je asi nejblíže klasickým superhero záležitostem. Což je plus v tom že si uchovávají krásnou kresbu Christiana Zaniera, jinak ale, a mrzí mě že to musím napsat, je to v podstatě tuctové. Vše je hrozně rychlé, zkratkovité, zajímavě nahozené postavy z minula jsou jen figurky protože většina toho proč jsem se na ně těšil během těch 10ti let vyšumělo, a místo nějakého vývoje tady prostě jen jsou, splní svou úlohu ve scénáři a to je vše. Ani záporák není nic extra, sice se dozvíme jak to vše bylo s těmi vraždami z minulé části, ale vzhledem k tomu že to už se tu moc neřeší, to člověka vlastně ani moc nezajímá a ten zvrat s ním moc nehne. Jako by Straczynski dostal ultimátum že jeho série namyšlená původně na dvojnásobek musí být seškrtána na polovinu, a tak udělal časový posun o dekádu a spoustu linek narychlo vynechal nebo ukončil. Tato část pořád není nic vyloženě zlého, ale začátek měl potenciál o dost větší a tohle čtu v mainstreamu denně… když tedy tato část skončila, byl jsem docela zklamán že jsem si prostě představoval jinačí pokračování.
A pak přijde změna.
Pohledná mainstreamová kresba najednou zmizí, a spolu s ní změní směr i příběh. Začne se víc přemýšlet, filozofovat o dobru, lidech, svém údělu apod, a scénář jde jinam než bych předpokládal. Na jednu stranu jsem si představoval jiný průběh, na druhou to byla změna oproti akčnímu guláši a asi jsem ji uvítal. Je to úplně něco jiného, ale když jsem se smířil s tím že pokračování které jsem si vysnil už nedostanu, nový směr série který jde víc do hloubky (s rezervou, o tom se ještě rozepíšu) místo akce, mě zajímal a do dalšího pokračování jsem hleděl s lepšími pocity než jsem měl před pár sešity. Tento druhý akt tedy za roztříštěných 6,5/10

Rozřešení celkového dojmu přichází v třetím aktu Pád. Máme tu další časový skok o 10 let, tentokrát to ale sedí a neměl jsem pocit že bych byl o něco ošizen. Kresba je pořád méně mainstreamová. Nevím jestli je to tím že došli áčkovější kreslíři, nebo to byl záměr aby se kresba měnila spolu s příběhem od akčního hrdinského komiksu k více civilnějšímu pojetí, kde se řeší a přemítá nad údělem, možnostmi a účelem Speciálů udělat ze světa lepší místo. Tu více, tu méně úspěšně, s náznaky politiky a náboženství. Příběh se ubírá jinudy než bych čekal, asi i jinudy než bych chtěl, ale určitou působivost mu upřít nelze. Témata sice většinou nejdou do hloubky, ale i tak bylo zajímavé sledovat kam se to nakonec vyvine. Jak už jsem psal, být Hvězdy jednou tak rozsáhlé, aby se víc rozpracovaly charaktery postav, šlo se ve všem víc pod povrch a neskákalo se časem tam kde to opravdu je spíš ke škodě než k užitku, mohlo by se jednat o opravdu silnou ságu a zásadní monument superhrdinského komiksu. Potenciál tam je. Tady se vše nahazuje zkratkovitě, povrchně, řekněme přístupněji pro masového čtenáře. Ale jestli chtěl Straczynski stvořit dílo co utkví a bude se na něj vzpomínat (a já věřím že ano) měl to prostě víc rozpracovat. Vím že srovnávám nesrovnatelné, ale Watchmeni i na menším rozsahu stvořili propracovanější a dotaženější alternativní svět, nehledě na uvěřitelné postavy ke kterým má čtenář blízko. Třeba romantická linka tu je jen proto aby tu byla, protože v žádné části příběhu na ni není moc času ani místa. Navzdory tomu, hlavní poselství, ač možná ohrané, se mi líbí. Někdo říká klišé, ale myšlenka toho najít v sobě dobro a udělat svět kolem sebe lepším mi přijde se superhrdinským žánrem tak neodmyslitelně spjata, že mi přijde nesmyslné to komiksu vyčítat. Je to udělané pěkně, závěrečné dějství vydoluje i nějaké ty emoce a má to náběh na solidní antickou tragédii… Jen to autor měl udělat buď o dost delší, nebo naopak osekat na to nejpodstatnější o ty linie co stejně neměly prostor nebo moc nikam nevedly. A úplný konec? Trochu Wtf, ale zážitek to nezkazilo. Třetí akt tedy za solidních 7,5/10.

Pak tu máme bonusové Střípky což je něco jako krátké vystřižené/bonusové scény a ty takto zvlášť číselně hodnotit nebudu. První minipříběh je jen takové shrnutí začátku, ale v super kresbě. Další je scénka s klaunem co má provést děti, a docela pobaví. Kresba můj oblíbenec Gary Frank. Pak je tu příběh kluka co chtěl patřit k těm speciálním i když schopnosti neměl, a nakonec se mu to vlastně povedlo, i když ne tak jak by asi chtěl… Pěkný příběh. Poslední a nejdelší střípek do mozaiky je zaměřen hlavně na Jerryho, což je postava kterou jsem si později hodně oblíbil. Má to myšlenku, hlavu a patu, emoce a krásné to doplní hlavní příběh. Super.

Značnou část knihy zabírají ke konci tři spin-offové série od Fiony Averyové. První, nejlepší a bohužel i nejkratší je třísešitový Bright. Postavu Matta jsem měl rád už předtím, tohle ale dokonale dovysvětlí jeho příběh, dá mu prostor který v hlavním dějství neměl a navíc i baví. Story o čestném policajtovi co chtěl jen co nejlépe dělat svoji práci, ale aby mohl tak musel tajit svou pravou totožnost, možná není z nejoriginálnějších, ale když to šlape, člověk to zhltne a pak by si dal klidně nášup, pak mi to vůbec nevadí. Povedená kresba Dana Jurgense by mohla být povědomá i českému čtenáři. Tohle byla prostě fajn oddychovka která rozhodně neurazila a přirozeně doplnila hlavní příběh. 7/10
Pak tu máme šestidílné Hlasy mrtvých. Lionel který vidí mrtvé a může s nimi komunikovat je postavou zajímavou, ale vlastně ani nevím co se mi přesně tento příběh snažil říct. Ukázal pár jeho případů, dívku jeho srdce která má jen tu nevýhodu že je mrtvá (to byla část co mě bavila), hypertajnou vládní organizaci, jakousi posmrtnou sféru/entitu… Ale prostě tak nějak bez ladu a skladu. Na to že to má šest sešitů bych si představoval něco sevřenějšího a soudržnějšího, takhle příběh skáče sem a tak, přičemž poslední sešit už je úplně zbytečný a mimo, a vlastně nám jen ukáže to samé co Straczynski ve svém třetím aktu, bez něčeho navíc co by ukázalo jiný pohled, jiné souvislosti… a vlastně k těm předchozím sešitům ani extra nesedí a nenavazuje. Kresba neurazí, nenadchne, tohle byl prostě čistokrevný průměr. 5,5/10
Posledních pět sešitů zabírá příběh nazvaný Nedotknutelní. Jestliže jsme tu předtím měli policejní krimi/buddy movie, a nadpřirozenou duchařinu, teď tu máme něco jako špionážní thriller. Nebo aspoň pokus o něj. Hlavní postava Raven neměla až na jednu pasáž v hlavním story moc prostoru a možná u toho měla zůstat. Určitě bych v samostatném příběhu viděl radši hned několik jiných postav než právě ji. Na Straczynského story je to naroubováno tak že to neruší, ale ani nic navíc nepřidává, protože tahle postava prostě není pro čtenáře důležitá ani poutavá. Začátek ještě jde, ale když pak Averyová začne tasit jedno žánrové klišé za druhým, má pozornost opadala a já byl rád že jsem to konečně dočetl. Opět, pět sešitů bylo moc, tři by stačily, kresba nebyla ničím zajímavá. Na závěr této kolosální knihy bych si tedy představoval něco lepšího. 4,5/10

Ve výsledku tak Vycházející Hvězdy (ano, pořád jim tak říkám) jsou poctivou, i když kvalitativně ne úplně vyrovnanou ságou, která se snaží být něčím víc, a do jisté míry tím i je, ale sama se shazuje tím že se zároveň snaží držet v komfortní zóně mainstreamu, a nakonec je tak jen něčím mezi. Pro ty co jsou zvyklí výhradně na středoproudou produkci by mohlo jít o dobrý předěl směrem k dospělejším dílům. Má to skvělé části, i na nevelkém prostoru co jim je věnován některé fajn postavy (Randy, Lionel, a hlavně tragičtí Jason, Matt a Jerry) a snahu o přesah, myšlenku a poselství které chce kniha předat. Aby to na mě fungovalo naplno, ta dotaženost tam přeci jen chybí, ale i tak peněz a času co jsem s touto bichlí strávil nelituji a užil jsem si to. Spin-offy ten hlavní příběh nijak výrazně nepozvedají, ale ani nesnižují a do mozaiky vcelku zapadají. Aby to s výsledným hodnocením výrazně pohnulo, musely by být kvalitativně extrémně jinde, ale jeden je nadprůměr, druhý průměr a třetí lehký podprůměr. Což dohromady dává průměr, který verdikt nezvedne, ale ani nesníží. Minimálně polovina knihy má kresbu co mému oku lahodila, a v tomto formátu je radost na to koukat. Manipulace s knihou je sice těžší (ne až tak kvůli váze, ale za takovou cenu se snažím na ni být extrémně opatrný…) ale zpracování je na tradičně dobré úrovni takže můžu potvrdit že se nemusíte bát, pokud se tedy k bichlí budete chovat slušně.
Takže celkové hodnocení se vším všudy - 7,5/10.

(Je mi jasné že drtivá většina lidí už od pohledu takto dlouhý komentář číst NEBUDE, takže tu diskuzi kolem ani neukončím, ani nerozdmýchám, ale spíše budu přejit bez povšimnutí. Nicméně na nějaké věci ohledně komiksu jsem tu už reagoval tak mi přišlo správné sepsat poctivou 'recenzi' kde vše shrnu a zaujmu jasné stanovisko.)

Good Games
Good Games | 1.7.2020 | Dobrodruh Timo

Dobrodruh Timo je vhodný komiks pre malých čitateľov a je dobre, že tu podobné komiksy vychádzajú a rodičia majú z kníh pre deti na výber. Kresbou je podobný animovanému filmu Brendan a tajemství Kellsu a dobre sa na to pozerá. Nedosahuje kvalít kultového Kůstka alebo Amuletu a čitatelia sa k nemu pravdepodobne vracať nebudú, ale na jedno prečítanie je to fajn. =►Celá recenzia◄=

trudoš
trudoš | 1.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #063: Marvel Knights Spider-Man: Dolů mezi mrtvé

Ačkoli oceňuji, že Mark Millar přistoupil k postavě Spider-Mana zase trochu jinak a celé vyprávění hodil spíš do gangsterky, ve stínu J. M. Straczynského naneštěstí nedokáže uspět. Což o to, zápletka jako taková je výborná, jenže tenhle Petr Parker není tím Petrem Parkerem, na kterého jsem zvyklý. Vůbec tu třeba nefunguje chemie mezi ním a Mary Jane a také prakticky vymizel pro postavu tolik příznačný humor. A třebaže kresba Terryho Dodsona je po všech stránkách precizní, příliš mi nekorespondovala s podprahovou brutalitou. Najednou hrozivost padouchů ztrácí na síle, protože jejich proradné skutky začne čtenář vnímat, až když jdou oběti do stovek - jedna mrtvá zdravotní sestřička evidentně nikomu žíly netrhá. Násilí zkrátka vtrhlo do Pavoukova života a všichni se tváří, jako by se nic nestalo. Kdyby šlo o Punishera nebo Daredevila, neřeknu ani slovo, ale k Spider-Manovi mi to prostě nesedí. Ovšem gradace je strhující a já jsem pln nedočkavosti, jakým směrem se příběh bude ubírat dál.

Lord Baltimore
Lord Baltimore | 1.7.2020 | Sledgehammer 44

Boj Američanů s nacisty byl super, zajímavej a o ty postavy jsem se občas vážně bál, ale celej ten příběh Sledgehammer vs. Smrt mě vážně nebavil (a to je dost špatně, když to má být hlavní fokus příběhu).

kaylin
kaylin | 1.7.2020 | Nesnáším Pohádkov #01: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes

Komiks "Nesnáším Pohádkov 1: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes" je takovým zajímavý úkazem. Buď vás nadchne, anebo si prostě jen řeknete, že je to akorát další pohádkový příběh postavený na hlavu. A on je, ale je to na hlavu postaveno tak skvěle, že jsem se prostě od začátku do konce bavil. Tohle je "Alenka v říši divů", která není jen bláznivá, ale je masakrální, je doslova šílená, je plná gore a sprostých slov, i když pravda, ta jsou skrytá za slovíčka, která jsou vlastně pohádkově jemná. Je to kouzelné, je to brutální. Ten recept na komiks "Nesnáším Pohádkov 1: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes" je vlastně docela jednoduchý. Udělat z pohádky pořádně hnusný masakr, kde hlavní hrdinka je všechno, je ne nevinná holka. A za mě to stačí, protože se toho chopil autor, kterému téma prostě sedlo. A hlavně, Skottieho kresba je pro tenhle příběh naprosto dokonalá.

hroubek
hroubek | 1.7.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #101: Havok

Nic proti ničemu. Na seznámí s Havokem to stačí, ale radostí jsem do vzduchu neskákal. Starý sešity jsou fajn a nejsou špatné. Hlavní příběh Ve jménu císaře je z mého pohledu, takový nijaký. Čte se rychle, děj má spád, je tam dost akce a kresba je neurážející. Problém je v samotném příběhu, kde mi bylo všechno ukradené. Celý konflikt, spory a další věci, které byly budovány napříč desítkami sešitů mi nic moc neříkali, jelikož neznám základ to všeho. Jak říkám, je to neurážející komiks, ale žádný zázrak nečekejte.

mcleek
mcleek | 1.7.2020 | Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já

Jelikož hodnotím mnohem hůře, než moji dva kolegové, musím krátce zdůvodnit, proč se mi kniha nelíbila. První problém tkví v tom, že se snaží být zároveň odbornou přednáškou o bipolární poruše, zároveň individuální osobní zpovědí a zároveň esejí na téma psychická nemoc a její vliv na umělce. Když se tyhle tři aspekty smíchají, žádný z nich není tak silný, aby měl z toho čtenář nějaký hlubší přínos. Dalším problémem je jistá zmatenost, kdy nevíte, kde nějaká část vyprávění končí a kde už začíná autorka vyprávět zase o něčem jiném. Ke zmatku přispívá také používání symbolu "+" namísto spojky "a" (které navíc není důsledné, někde je "a", někde je dokonce "+a"), na které jsem si při čtení nedokázal zvyknout. Zklamání z knihy je u mě o to větší, že jsem si myslel, že jsem cílový čtenář - z psychologie mám státnice a každodenně ji aplikuji ve své práci, psychopatologie (nauka o duševních poruchách) je můj oblíbený obor, bipolární porucha mé oblíbené téma. Za mě s bídou dvě hvězdy... :-(

Delphín
Delphín | 1.7.2020 | Pérák: Oko budoucnosti

Celý příběh se četl dobře, a to hlavně na začátku. A i když děj svižně plynul, lze najít dost nedostatků. Moc se mi líbilo propojení s českou minulostí, bohužel se autoři ke konci snažili navodit více depresivní atmosféru. Snaha byla, ale opravdu se to nepovedlo. Další velké mínus je, že za celý příběh jste v podstatě nedostali důvod, proč zbytečně naivnímu českému Indiana Jonesovi fandit.
Kresba Petra Kopla byla dobrá. Pár panelů mu sice ujelo, ale sám ukázal, jaký talent on ve skutečnosti má.
Rozhodně nemohu říci, že bych byl z tohoto komiksu nějak zklamán, ale o úžasnou bombu se nejedná. Čistá průměrná jednohubka z české komiksové kuchyně.

Good Games
Good Games | 30.6.2020 | Orange #01

Tak trochu som sa bál tejto vzťahovej mangy, ale bál som sa zbytočne, Crew znovu siahla po zaujímavej téme a síce sa jedná v tomto prípade o romantiku, je to dostatočne pútavé a má to sympatické postavy. Prvý diel zaujal a som vážne zvedavý na pokračovanie.=►Celá recenzia◄=

Anton Whatever
Anton Whatever | 30.6.2020 | Živí mrtví: Teď poznáte Negana

Pominu-li cenu a divný formát, je toto skvělé doplnění jak k seriálu, tak ke komiksům. V obrazech se zde konečně dozvídáme o Neganově ženě a o tom, jak se protloukal světem, než ,,založil" Zachránce/Spasitele. Kresba je opravdu na nižší úrovni, nicméně pořád je to TWD nezaměnitelný styl. Nakonec se možná vyjádřím i k ceně. Bral jsem na shopu Crew společně s 1 a 2 dílem - takže za lepší cenu. Představa, že bych Negana koupil samostatně a dostal, co jsem dostal..měl bych asi chuť někoho nafackovat - počínaje zbytečným formátem a vazbou. Samotný příběh mne bavil, ovšem způsob podání..zůstává rozum stát.

Anton Whatever
Anton Whatever | 30.6.2020 | Jail City: Město v zajetí

Jail City jsem koupil jen tak ze zvědavosti. Příběh je vcelku zajímavý, s ne až tak ohraným námětem, nicméně co mě lehce provokovalo, bylo neustálé skákání mezi jednotlivými příběhovými liniemi. Ke konci mi toto vadit přestalo, nicméně subjektivně musím říct, že Kociánův styl mi nesedí, ale tady to nebylo až tak výrazné, možná díky poutavým a živým barvám. Kocián je zde, zdá se mi, lehce mimo svůj standart. Nicméně se jedná o klasický ABC komiks - Ležákův styl pozná každý, kdo si někdy přečetl Mourisona. Osobně mi vadí popisné a naučné části, kdy např. popisuje výbavu westernového koně. Jedná se ale o celkem příjemnou záležitost, s celkem fajn ,,neklasickou" Kociánovou kresbou a s klasickým Ležákem. Ale opravdu se jedná spíše o komiks pro mladší publikum.

Abetu
Abetu | 30.6.2020 | Harleen

Nejprve člověka uchvátí kresba, která je sice úžasná, ale po chvíli si člověk říká, proč víc nevyužívá větší formát knihy... nakonec to jsou prostě jen trochu větší políčka. Ale pár z nich zahřeje fanouškovské srdce.
Textů je ale fakt hodně. Nemůžu se zbavit pocitu, že velkou část popisováni pocitů a myšlenek postav by měly vyjádřit kresby. Čtenář nedostává moc prostoru si věci domyslet a pochopit po svém...
Příběh je asi nejslabší část, postrádá jakoukoli hloubku, je generický a bez nápadu. Lineární origin story, jak ji známe. Neurazí, nepřekvapí. Občas zavání čistokrevným romantickým dramatem a vlastně je jedno, že se odehrává mezi Harley a Jokerem...
Čtení na deštivé odpoledne, ale žádný nový základní kámen komiksového světa, bohužel.

cyboy
M cyboy | 30.6.2020 | Mýtus Cthulhu

Pokud mate nacteneho Lovecrafta a dalsi frenetiky, tak zazijete nejspis stejne zklamani jako ja. Nebudu se zde znovu rozepisovat o tom, jak je Lovecraft neprevoditelny do jineho media, ale pridam povzdech nad tim, ze se stale najde nespocet autoru, kterym to nedochazi a kteri se citi natolik silni, aby interpretovali neiterpretovalne. Z tohoto uhlu pohledu jde podle me o jednu z nejhorsich lovecraftovych adaptaci vubec. Obraz je na mnoha mistech zcela odtrzeny od obsahu a zabiha do nicnerikajici abstrakce, pripadne kolazi tvorenych snimky mesicni krajiny apod.
Umim pochopit, ze Argo jde cilene po Lovecraftovi, ale nerozumim snaze jit po cemkoliv. Pokud vas Lovecraft zajima, tak si radeji od Arga kupte Hemzivy chaos a Smycku meduzy (rozhodne s nimi ale nezacinejte (!), pokud Lovecrafta neznate a radeji v tom pripade sahnete po nejake sbirce, pripadne edici od Plusu - nic lepsiho v cestine neni).
60%

cyboy
M cyboy | 30.6.2020 | Milada Horáková

Velmi odtazity a zkratkovity zivotopis. Cekal bych vic citaci napr. z obhajoby. V knize take chybi seznam zdroju, coz je u neautorizovaneho zivotopisu a pokusu o historiografii pomerne nezvykle. Jako komiks pro deti z druheho stupne, nebo stredni skoly to ale asi obstoji. Pribeh pani Horakove by mel znat kazdy cech a Lezakova prace k tomu prispiva, ale fakt je, ze to dela misty az prilis povrchne a "letem svetem".
70%

karl173
M karl173 | 30.6.2020 | Ultimátní komiksový komplet #078: Ultimate Comics Spider-Man: Kdo je Miles Morales?

Je to slušná a svižná jednohubka, která nenásilně přivádí nového Spider-mana. Na druhou stranu nepřináší moc nového a jelikož jde jen o rozjezd, tak ani nic velkého.
Kresba se povedla. Je hezky přehledná a tak akorát detailní. Bavila mě.
Celkově se jedná spíše o průměrný začátek, ale čtení mě přesto bavilo ( nerd ) 3*

perak
perak | 30.6.2020 | Sherlock #03: Velká hra

Tak pořád je to jen doslovný přepis, ale tentokrát se mi to líbilo. Autor dokázal vypíchnout ty správné momenty a správné hlášky. Možná je to i tím, že i v seriálu patří tento díl mezi nejlepší, ale každopádně jsem se při čtení bavil.

louza
louza | 30.6.2020 | G.I.Joe: Zvláštní mise #1

Dva příběhy úderky kolem G.I.JOEa z nichž první si bere na paškál konflikt s rusy, odehrává se na moři, je vcelku dost zmatený a jediným pozitivem příběhu jsou kozy baronky z Cobry. I snaha o překvapivou pointu vyjde na prázdno, ale aspoň nějaká byla. To druhý příběh je tématicky mnohem zajímavější. Čítá dokonce dvě souběžné linie i když jednu zbytečnou, ale zápletka motající se kolem nácka uprchlého do Jižní Ameriky nemůže dopadnout špatně. Vypointována je skvěle. Joeovi hoši prostě umí.

Na rozdíl od Semicu, který si za tenhle sešit účtoval neuvěřitelných 33 Kčs a kvalita je tedy notně lamerská. Na to, že jde o první číslo je to naprosto bez představovačky postav, nebo uvození o tom kdo co jak proč. Vydavatel prostě hodil čtenáře do vody a plavte. Překlad je nic moc a konkrétně překlad vlastních jmen je naprosto šílený. Ale tenkrát to nevadilo. Jako artefakt pro pamětníky lovící ztracené dětství a fanoušky sešitovek to určitě obstojí.

MEGA
MEGA | 30.6.2020 | Thanos #03: Thanos vítězí

Máme zde příběh v naprosto obřím měřítku a Thanos je zde ještě větší drsňák, než kdy dřív. Donny Cates nešetří nápady a i když nejsou nějak zvlášť originální, dokáží zaujmout a komiks se čte jedna báseň. Je zde pár věcí vyloženě pro efekt, nebo aby šokovaly. Zejména již zmíněný Rider. To částečně vynahradí konec, který byl dobře promyšlený a opravdu zasloužený. Kresba je detailní a obzvlášť vyniká v akčních částech. Po vizuální stránce nemám co vytknout. Annual by pořádnej úlet a mě poměrně bavil. Předvedlo se tam mnoho kvalitních kreslířů, což je taky velké plus. Celkově nemůžu říct, že bych se z tohoto komiksu posadil na zadek, ale jako nenáročná zábava to rozhodně nezklame. Horší 4*

kaylin
kaylin | 30.6.2020 | Gantz #26

Komiks "Gantz 26" zase ustálil sérii na takové úrovni, která je pro mě snesitelná a vlastně už mě zase baví. Je to mírný nadprůměr, ale s tím, že jsou zde ony aspekty, které se mi na Gantzu ze začátku líbily. Jsou to docela zajímavé postavy, u nichž nevíte, co se jim přesně stane, jsou to postavy zapamatovatelné, je zde humor, stejně jako jsou zde vážné situace a je to dávkováno poměrně dobře, ale pak jsou zde i puberťácké úlety, které mě baví snad nejvíc. Nejsou to jen obálky jednotlivých kapitol, které s kapitolami nesouvisejí, ale kde jsou krásně vyvinuté ženy, ale je to třeba to, co se Reika chystá udělat. Je to dětinské, ale může to sakra pořádně zamíchat kartami v celé sérii. Na to se těším a na to jsem zvědavý. I proto u mě má série pořád otevřené dveře a doufám, že se až k tomu poslednímu dílu dostaneme. Nakladatelství Crew tohle ale myslím zvládne!

Kadin
M Kadin | 30.6.2020 | Živí mrtví #23: Šepot a řev

Příběh připomínající Shakespearovskou klasiku Romeo a Julie v zombie apokalypse není vůbec špatný nápad, ale provedení je kapánek klišé, zbytečně uspěchané a ničím nevyčnívá. Také se nám zde plnohodnotně představují Šeptači, ale bohužel to není tak atmosférický jako v seriálu. Jinak je to stále čtivý, baví to a těším se na další díly. 7.5/10

Spike
Spike | 30.6.2020 | DC komiksový komplet #081: Superman / Batman: Generace

Tímhle jsem si chtěl udělat radost. Týmovka Supermana a Batmana od Johna Byrnea, to přeci samo o sobě zní skvěle. Dopředu jsem počítal s tím že tohle snad ani nemůže být špatný komiks. Ale že mě až TAK chytne…

Nemůžu si pomoct, ale za mě je Generace jeden z nejlepších Elseworlds/What if příběhů se kterými jsem měl tu čest, podobně jako třeba příbuzná Rudá hvězda. I tady máme alternativní historii našich hrdinů, která začíná hezky od konce 30. let, kdy to DC celé odstartovalo. Od roku 1939 až do 1999, vždy po 10ti letech se podíváme co se změnilo. A ne jen věk hrdinů, ale i doba a styl vyprávění comicsů jako takových. V tom je právě tato kniha skvělá. Kdo nezná okolnosti, užije si prostě dobrý alternativní příběh. Ale čím více ty postavy znáte, tím víc odkazů zde pochytíte. Čím více máte přehled o tom jak se komiksy během let měnily a co pro tu kterou dobu bylo příznačné, tím více oceníte rozmanitost stylů v jednotlivých kapitolách. Tohle není jen pocta Supermanovi a Batmanovi, ale vůbec komiksu jako takovému, celé jeho historii.

V 1939 Superman ještě jen skáče, Bat-Man s dlouhýma ušima vymýšlí jak se vyplížit od přítelkyně aby mohl do kostýmu, přesně jako v komiksech té doby. Máme tu obřího robota, velkou bombu, Lex Luthor má ještě vlasy… Zápletka, myšlenkové bubliny, vše je stejně tak naivní jako tomu bylo tehdy, a přeci to není hloupé, právě proto že Byrne skvěle vystihl dobový styl a uvědoměle mu skládá poctu.
V roce 1949 tu máme typickou výměnu identit, kdy Batman si nasadí masku Supermana přes svou a že z ní najednou asi nějak zmizí uši, to se neřeší… prostě klasika té doby, všechny ty překombinované čachry machry s totožnostmi, plány v plánu, je to přesné. Jako záporáci samozřejmě týmovka Lex a Joker. Ač čtenář co nezná kontext může prostě říct, že příběh je hloupý, opak je pravdou a Byrne se stylu doby přizpůsobuje neskutečně chytře a ač na povrchu to je naivní dobovka, už se tu zasévají prvky do budoucna.
V roce 1959 jsme v nejvíce sci-fi období, takže tu máme mimozemšťany, multidimenzionální skřety Mxyzplka a Bat-Mitea, obří monstra atd.. Hlavně už ale tu oba hlavní hrdinové mají své potomky, přemýšlí se pomalu nad odkazem a my tak cítíme že tady čas opravdu plyne.
V roce 1969 už Bruce předal štafetu, Joker na první pohled taky, Alfred je pryč… a to není poslední tragédie. Ač Superman funguje nadále a dcera mu sekunduje, Lois má rakovinu a syna ve Vietnamu. Jokerovy plány jsou sice dobově podivné, ale tady už naplno cítíme vliv času a už to není sranda.
To platí dvojnásob pro rok 1979. Minulá kapitola byla primárně zaměřena na Batmana, zde naopak na Supermana. Bruce odešel hledat Ra's al Ghula, a jeho syn a Clarkova dcera se mezitím budou brát. Lois mele z posledního, přichází zrada z vlastní rodiny, a Lex Luthor předvede jeden ze svých nejkrutějších plánů. Tady se umírá ve velkém a časy naivních zápletek jsou pasé.
Luthorův plán se završuje v r. 1989. Dozvíme se jak to s Lexem opravdu je (a tato skutečnost nás vrátí až úplně k první kapitole, čímž se potvrdí jak dobře promyšlené od začátku to Byrne měl) a Supermana připraví o schopnosti i zbytek jeho přátel, a ač přeci jen prohraje, vítězství Supermana stojí vyhnanství. Tady se pokračuje v temnějším duchu a příběh nikomu z postav moc radosti nepřinese.
Blížíme se do finále a konečně přichází trochu naděje. Ra'sův plán se obrátil proti němu a Bruce získal v Lazarově jámě nesmrtelnost aniž by ztratil příčetnost a stává se znovu Batmanem, Superman se vrací ze Zóny přízraků a přijde zpět ke schopnostem, a konečně předá svůj odkaz a mizí navždy ze Země. Hořkosladký happyend dalo by se říct, ale podíváme se ještě do roku 2919. Oba staří přátelé vzpomínají na své první setkání v roce 1929 a je to příjemné ohlédnutí do dob a stylu, kde vše bylo krásně černobílé a dobro vítězilo. Nečekaně se tu zjeví ještě jedna postava jako pomrknutí na fanoušky, a čtenář se dočká konečně šťastného konce, byť nebyl zadarmo.
A samozřejmě tu je ještě retro sešit z r. 1958 o prvním setkání Supermana a Batmana, takže čtenář krásně posoudí jak se Byrneovi podařilo dobový styl a atmosféru vystihnout.

Generace, ač pořád skáče v čase, má skvělý soudržný hlavní příběh který chytne za srdce. Ne každý bude souhlasit, ale tohle je zkrátka o tom zda máte rádi ty postavy a komiksy obecně. Já je zbožňuji už dlouho, a proto je pro mě tenhle komiks tak potěšující. Mapuje komiksovou historii, je dobově věrný, ale zároveň chytrý. Neutápí se pouze v minulosti a nezapomíná i na silný hlavní příběh napříč celou knihou. Bez toho by to byla jen zajímavá exkurze. Takhle tu máme dost možná nejlepší týmovku Superman/Batman co tu vyšla. John Byrne nedává postavám nic zadarmo a někdy je až krutý, ale zachází s nimi s úctou a jakožto někdo kdo s nimi pracoval už dávno předtím, ví přesně co dělá. Někomu možná nesedne happyend, ale proč by vlastně ne… Postavy si prožily dost a poselství že Superman a Batman tu budou vždy když jich bude potřeba, je vlastně docela hezké a ke komiksu který je sám o sobě především poctou těmto dvěma, to sedne. Stejně jako parádní retro kresba, která přesně vystihla všechny postavy a všechna období. Pro fandu a znalce je toto krásný dárek a skvělé počtení které dá na jeden zátah, pro jiného zas může být pouze průměrný… Mě udělala Generace radost a jako fanoušek pro kterého je komiks přímo určen, musím táhnout vysokým hodnocením. 9/10

xflori01
xflori01 | 30.6.2020 | Orange #01

Orange jsem viděl pouze jako anime a mangu jsem dosud nečetl. Je to hlavně z toho důvodu, že je to velmi smutný příběh, do kterého se mi znova pouštět nechtělo. Jedná se tedy o mnohem komornější příběh, než na jaký jsme v našich končinách v rámci mangy zvyklí. A jaké mám z prvního dílu pocity? Nezklamalo, ale ani nenadchlo. Autorka se hodně věnuje pocitům a vnitřním monologům hlavní hrdinky; takže dialogů není moc. Charaktery postav jsou dosti uvěřitelné, ale protože každý má své plusy a mínusy, tak si nemůžete moci někoho přímo oblíbit. Příběh je také mírně japonsky divný. Velké plus jsou obálky série, jejichž kompozice a kresba se mi hodně líbí. Sérii určitě budu kupovat i dále, protože si rád odpočinu od typických shounen mang a přečtu si něco, co se přibližuje shoujo žánru :)

perak
perak | 30.6.2020 | Sledgehammer 44

Ačkoliv kniha obsahuje dva příběhy, jedná se vlastně o jedno společné vyprávění z pera dvou kreslířů. Kresba se samozřejmě liší, ale nevadila mi ani v jedné části a především v té druhé se mi hodně líbila. Jde o další doplnění Hellboy univerza, kdy s virilovým oblekem jsme se již mohli setkat v jiných knihách. Boj s nacisty, nové vynálezy v podobě válečných strojů, bitvy, zajímavý záporák - to bylo OK. Jen postupem času se to čím dál více stávalo opakovaným bojem dvou téměř nezničitelných postav.

trudoš
trudoš | 29.6.2020 | Sherlock #01: Studie v růžové

Já asi vážně nebudu nejlepší seriálový divák, protože mně se Studie v růžové líbila mnohem víc v komiksu, než na televizní obrazovce. Což je dost zvláštní, vzhledem k tomu, že jde prakticky o doslovný přepis (nebo spíš překres) scénáře. Nicméně, má to vtip, nápad a hezky rozehrané charaktery, snad jen že John Watson tu vystupuje jako divně nevýrazná podržtaška. Děj mě ale skutečně bavil, u hlášek jsem se smál nahlas a moderní stylizace mi přišla povedená po všech stránkách. Sám Sherlock pak sice není žádným rváčem a mistrem převleků, ovšem městský sociopat je to naprosto brilantní. Akorát závěr tvůrci mohli trošku pozměnit, protože působí až příliš okatě jako předehra pro příští partii, což mi u filmové epizody tolik nevadilo, tady to však vyznívá krajně rušivě. Za mě jinak báječně strávená hodinka, přičemž musím s povděkem kvitovat, že znalost předlohy sira A. C. Doyla není nutností, páč manga funguje i bez ní. Jen člověk nesmí moc šťourat do nelogického chování jednotlivých obětí.

cyboy
M cyboy | 29.6.2020 | Královská krev #02: Pomsta a vykoupení

Jak se mi libil prvni dil, tak jsem se pronudil druhym. Asi jsem cekal vic nez "chtel mit vic, nema nic".
60%

Netorack
Netorack | 29.6.2020 | Gaza: Poznámky pod čarou dějin

Perfektní sonda do šíleného prostředí, obdobně jako v jiných knihách od Joe Sacca. Občas fascinující, občas k naštvání, občas vás to vytočí. Ale pořád je to skutečnost, která se děje, i když ji ve zprávách zrovna nevidíme. Pět hvězd.