tom173
tom173 | 18.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #03: Ranaři vracejí úder (paperback)

Po minulém dílu velké zlepšení. Nositelem příběhu je opět Barry a ne Kid Flash (i když bohužel pořád zabírá nemalou část :D), řeší se tedy dospělejší témata a taky rozvíjí vztah s Iris. Ranaři jako titulní záporáci jsou super. Jde vidět že mají velkou historii a je tedy na co odkazovat. Jmenovitě Leonard Snart je skvěle napsaný a tým opravdu táhne. Já jsem tak trochu doufal že Flashovi zatopí víc, když už to tak chvílemi vypadalo a že konečně nalezne ten klid a odpočinek po kterém touží :D. Sešit s Boomerangem je už průměrnější ale pořád v pohodě. Tenhle Flash prostě baví, uvidíme kam se to pohne dál.

Good Games
Good Games | 18.11.2020 | Krásná temnota

Krásna temnota je jeden z komiksových titulov roku! Je plná zákerných, hravých a sviežich nápadov. Je to hnusné, brutálne, ale vo viacerých scénach aj veľmi vtipné a viackrát som sa zasmial nahlas. Veľmi sa mi páčilo hlavne nečakané a občas až šokujúce riešenie viacerých scén a osudov postáv. Maľba síce pôsobí zo začiatku infantilne, k príbehu sa nakoniec perfektne hodí a viacero strán je namaľovaných naozaj krásne. Vôbec sa redakcii nečudujem, že si komiks zamilovali. Je to naozaj doslova Krásna temnota. Len pozor aby ste to nekúpili deťom, mohli by mať z toho nočné mory 🙂 =►Celá recenzia◄=

trudoš
trudoš | 18.11.2020 | Hodiny posledního soudu #01 (pevná vazba)

Absolutní hodnocení dávám ze dvou důvodů. Za prvé Geoff Johns a Gary Frank perfektně zvládli navodit atmosféru původních Strážců, a to jak formou rozvržení panelů, dodatků na konci kapitol, či sekundární kriminálkou odehrávající se na televizní obrazovce v pozadí děje. Druhý důvod je trochu z nouze ctnost, protože vnitřně moc nevěřím tomu, že by tvůrci v druhé půlce dokázali předvést něco jiného, než „spektakulární megaudálost“, která tím či oním způsobem připraví scénu na slovutné Znovuzrození. Ačkoli Hodiny posledního soudu přicházejí s nápaditým pokračováním legendárního komiksu a zároveň dramatickým způsobem budují krizi mezi oblíbenými hrdiny DC univerza, pořád je to o tom, že se potřebují vejít do nějaké šablony, která finančně nakopne celou franšízu. A právě tohle mi přijde jako hrozná škoda – ne to, že se kombinují jablka s hruškami, ale nutnost dát tomu všemu přesah, který člověk ocení až v okamžiku, kdy si načte všechny související série, odehrávající se před, přitom a poté.

hroubek
hroubek | 18.11.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #031: Smrt a osud

Povedený a dobrý komiks. Je fajn, že se výběr snaží být co nejpestřejší a různě kombinovat autory a příběhy. Je zde cítit láska k původním retro příběhům, tak i úcta k tomu co vzniká teď. A Lee Weeks to zde předvádí naplno. V tomto komiksu dostaneme dva příběhy. Jeden představuje trochu jiný pohled na to se dělo po smrti George Stacyho. Druhý sleduje příběh jednoho taxikáře a jeho vztah ke Spideymu. V druhém příběhu moc o Spider-mana nejde a vůbec to nevadí. Oba příběhy mají něco do sebe, jsou dobře napsané a mají myšlenku. Bohužel jim něco málo chybělo, aby si mě na plno získaly. Za mě tedy celkem spokojenost, ale nejsem si jist jestli to sedne všem.

perak
perak | 18.11.2020 | Essex County

Tato kniha naplnila má očekávání, která jsem měl po přečtení jiných Lemirových děl. Úsporná kresba i úsporný styl vyprávění, ale přesto to dokáže vypovědět příběhy, které jsou plné emocí a dokážou obsáhnout životy několika generací. Není to příběh depresivní, spíše smutný, se záblesky humoru, který ten smutek vždy prosvětlí, ale jen na chvíli. Je to o osamělosti, o krocích, které nelze vzít zpátky. A je to o lásce k hokeji. Tedy alespoň k tomu, který se hraje v Torontu:).

George Walker Bush
A George Walker Bush | 17.11.2020 | Jan Amos

Tak Aleš Mrázek nepatří mezi tvůrce kdovíjak na první pohled "sexy" komiksů, ale člověk se zase leccos dozví, leccos si připomene. Bylo tomu tak u mě u Jana Husa i u Mezi modlou a křížem. Tentokrát jsem se mohl "pokochat" i barevnou ilustrací. Co je ale trochu autorova lenost, je kopírování některých obrázků - jejich znovuobjevování se po několika stranách, jejich převracení a zoomování rozhodně tento fakt nezakrylo.

Jan Amos chtěl vzdělávat jinou a zábavnější formou, budiž tento komiks tak trochu splněním jeho přání.

Celkový dojem: 60%

Fry
A Fry | 17.11.2020 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #07

Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #07 - Série si stále drží svou nastavenou kvalitu a to včetně všech plusů i mínusů. Tím jak se celé volume zacyklilo na jednom místě a autorka nám stále dokola předkládala neúprosné snažení nepřátel vyrovnat se svým rivalům, tak to místy ztrácelo tempo. Nicméně cliffhanger napovídá, že jsme stále teprv na začátku ... Za mě 3*!

Carnage
Carnage | 17.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela

Jako fanoušek Spawna jsem byl hodně skeptický k tomu jakým způsobem byla Angela převedena do Marvel universa a nakonec jsem byl mile překvapen. Ve Spawnovi byla Angela jen takovou hodně okrajovou postavou a chvíli i Spawnovo "love interest" a neměla zrovna moc extra rozvedený charakter (bohužel tím trpí hodně postav u Spawna). Tohle NHM funguje skvěle protože rovnou dostaneme vysvětlení kdo je, proč dělá co dělá a odkud se vzala a zároveň je celkem šikovně přivedena do Marvel universa. Sice se mi moc nelíbí že je ve skutečnosti utajovanou dcerou Odina a tím pádem sestra Thora ale jinak nemam výhrady, design postavy zůstal skoro stejný jako ve Spawnovi, Angela sice na první pohled vypadá jako prototyp drsný emancipovaný ženy jen na efekt ale rozhodně jí nechybí osobnost a občas je i vtipný jak nechápe spoustu pro lidi normálních věcí a aplikuje svoje zásady na úplný banality. Takže jo, kniha mě bavila a rozhodně splnila účel představení nový postavy nebo celkově postavy pro někoho kdo o ní dosud nevěděl vůbec nic a dokonce se nebojim říct že jí to v Marvelu prospívá mnohem víc než u Spawna akorát trochu zamrzí že nakladatelství Image ze kterého pochází není vůbec zmíněno jménem v popisech v knížce. Co mi ale přišlo už na sílu a dost předvídatelný je to že z Angely udělali lesbu nebo že jí prostě vymysleli romantický vztah s jinou ženou a celkově že do toho prostě tu romanci nacpali.

faster86
faster86 | 17.11.2020 | Ú.P.V.O. #11: Černá bohyně

Mignola a jeho tým úspěšně pokračuje v tom co dělá v každé knize spadající do mignolaverse. Dílky skládačky zapadají do sebe a jelikož se blíží konec jedné větší části tak začíná být obraz zřetelnější čím dál víc.

Good Games
Good Games | 16.11.2020 | Kůstek #05: Ostrozub, vládce východního pomezí (barevné vydání)

Kůstek 05: Ostrozub, vládce východního pomezí je návrat k uvoľnenejším prvým dielom série. Temnota a osudovosť tentokrát išli do ústrania. V piatom diely máme len jednu príbehovú linku a to cestu bratrancov Ferda a Švandu, ktorí sa snažia odniesť zatúlané mláďa krysákov naspäť do hôr. Príjemný dobrodružno akčný diel, v ktorom sa nachádza viacero vtipných momentov. =►Celá recenzia◄=

Good Games
Good Games | 16.11.2020 | Zaslíbená Země Nezemě #07

Zaslíbená Země Nezemě 7 je zatiaľ najslabším dielom série. Stále to nie je vyslovene slabá časť, ale neudeje sa tu celú knihu takmer nič. Tentokrát ma to bavilo výrazne menej ako inokedy a aj nová postava záhadného dospeláka nepriniesla požadované napätie. Ak si to porovnám s dielom minulým, ktorý sa tiež odohrával takmer celý v úkryte, ale obsahoval aj dve skvelé tajomné postavy démonov (Muzika a Sandžu), všadeprítomné napätie a aj prostredie bolo výrazne nebezpečnejšie, tak siedmy diel je jednoducho o úroveň horší. Snáď ôsmy diel znovu zdvihne kvalitu. =►Celá recenzia◄=

M_M
M_M | 16.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Zatím to nejlepší od Aarona co v češtině vyšlo - tohle mu sedlo!

George Walker Bush
A George Walker Bush | 16.11.2020 | Drobnosti

Na dnešní době je fascinující, že si člověk může vydat knihu jen na základě toho, že se vdal a narodilo se mu miminko, což pak nakreslí. Ne, nechci být zlý, třeba je autorka nesmírně milá a sympatická žena, ale mám pocit, že své historky z každodenního života povýšila na absolutní banalitu dne. Kolik už jsem takových komiksů četl. Zde se vtipy/stripy opakují, dokonce mám pocit, že některé pointy jsou přímo obšlehnuté či předělané odjinud (o karanténě atp.). Ač je to recyklace vědomá či nevědomá, je to něco, co už jsem viděl stokrát. Nevadí mi, když takové věci postrádají hloubku, ale tady mnohdy chybí i ten humor, bohužel. Mám radost, že se i matka s dítětem může doma umělecky realizovat, ale tohle je dnes už dosti neoriginální, řekl bych. Věřím však, že to bude mít svou cílovou skupinu jiných matek, které se v tom uvidí a zasmějí se nad historkami, neb něco podobného se jim doma s manželi a robátky děje přece také.

Celkový dojem: 40%

trudoš
trudoš | 16.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #042: Black Knight

V zásadě mám s tímhle albem dva problémy – za a) není o Black Knightovi a za b) v britské odnoži Marvelu se absolutně neorientuji. Nicméně Draculova invaze do Británie je parádní, stejně jako celá parta kolem MI-13, přičemž sám Black Knight mi zde paradoxně přišel jako nejslabší článek řetězu. Což je hodně dáno tím, že se v příběhu pracuje s dlouhodobými liniemi, díky čemuž mě například jeho vztah s Faizi příliš nedojal. V rámci historie postavy však kvituji s povděkem otištění sešitů z roku 1967, kdy je krásně vidět, jak si tvůrci už tehdy dávali záležet na tom, aby v propojených vesmírech všechno pěkně zacvakávalo, třebaže logika byla pofidérní. Následný šestidílný Upíří stát má dokonalý rozjezd (bombardování upíry je prostě fantastické) i průběh, člověk doslova cítí mráz v zádech s gradujícím vývojem konfliktu. Jenže druhá půlka alba si „odskočí“ k různým vysvětlovačkám, které stejně nic nevysvětlí, když netušíte, která bije, a finále hlavního příběhu tak působí zbytečně uspěchaně.

faster86
faster86 | 15.11.2020 | Gotham Central #04: Corrigan

To nejlepší nakonec? Dlouhá táhlá linka s Corriganem končí perfektně, ale i přes ti je nejlepší díl s Robinem.

louza
louza | 15.11.2020 | Příběhy statečných

Multifunkční kniha plnící funkci komiksové sbírky a stereografie jejích tvůrců. Dobrodružné povídky z pera Otakara Batličky tu zpracovává akademický malíř Petr Barč jehož jméno nerezonuje v umělecké sféře zdaleka tolik jako svatá trojka ve složení Burian, Krum, Konečný. Přesto se s nimi už jako juniorní současník mohl směle měřit, což dokazují jeho stále aktuální komiksové práce z přelomu 70. let, stejně jako reprodukce jeho moderní tvorby. Kromě samotného Barče komentující jednotlivé povídky tady zazní i hlas dobře známého vědce dobrodružné literatury Vladimíra Prokopa rekapitulující Barčův život. Profesionální dobrodružný fan se silným sklonem k historii Jaroslav Čvančara neméně kvalitně zpracovává Batličkův faktograficky doložený život, který je poměrně vzdálený Sadeckého vylhaným fantasmagoriím. Raritně skvělá i když místy hořká publikace nezakrývající komplikované životy a těžké konce obou tvůrců, kteří i přes nesporný talent málem přepadli přes hranu zájmu čtenářů. Snad je tato kniha aspoň trochu udrží v podvědomí.

Gmork
E Gmork | 15.11.2020 | Mýty #17: Kdo seje vítr

Kdo seje vítr má přece jen lepší příběh než Supertým a vlčata přinášejí výživnější zápletku, včetně toho, že vyprávění dospěje k nějakému logickému závěru (oproti Supetýmu). Ale nejlepší sešit v knize je numero 112 s Růženkou a cvrčkem a příjemně otevřeným koncem. Díky němu musím hodnocení zvednout o hvězdičku výše.

Norri
M Norri | 15.11.2020 | Harleen

Poměrně často se mi stává, že se na nějaký komiks dlouho a hodně těším, v duchu už si pomalu připravuji oslavný komentář, a potom jsem při čtení zklamaný. Tvorbu Stjepana Šejiće mám rád. Líbí se mi jeho scénáře a líbí se mi jeho kresba. To všechno v Harleen je a přesto jsem měl problém se do ní začíst.
Šejićovy scénáře jsou hrozně ukecané. Rozpoložení a myšlenkové pochody hrdinů rozebírá Šejić do mrtě. V tom je vlastně unikátní. Protože ať už dělá komiks o sado-maso holkách a nebo o super padouších, tak je vždy popisuje především jako skutečné lidi, kteří mají tužby, důvody a spoustu pochybností. V Harleen nám Šejić připomíná, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly a ukazuje pozvolný přerod idealistické psychiatričky v šílenou sociopatku. Nejsem schopen říct, nakolik ve svém příběhu pracuje se známými klišé a kolik je jeho vlastní invence, každopádně jeho vyprávění funguje a je velmi uvěřitelné. Chápete, proč doktorka Harleen Quinzelová Jokerovi podlehla, a zároveň obdivujete manipulativní schopnosti a charisma Jokera. Navíc scénář nepostrádá typický Šejićův humor.
Největší překvapení mě čekalo v kresbě. Jak jsem už psal, mám Šejićovu kresbu rád, ale až u Harleen jsem si všimnul, jak je v detailu hrubá. Jakoby šlo jen o rychlé skici, které jsou navíc jen narychlo vybarvené, bez snahy držet se obrysů. Nahlédnutím do Sunstone a do Death Vigil jsem si ověřil, že tak kreslí vždycky, jenom jsem si to dříve neuvědomoval. Možná je to kvůli zvětšenému formátu Harleen. Když jsem se však nesoustředil na detaily, ale na obraz jako celek, tak je jeho kresba úžasná, nepostrádá nápady a některé výjevy jsou doslova epické.

Alfi
Alfi | 15.11.2020 | Krásná temnota

Na dreň ohlodaný komiks o ľudskej zlobe, závisti, hlúposti a slabosti ale aj dobrosrdečnosti, odvahe a láskavosti, kde mŕtvola dievčatka je len kulisa v mozaike príbehov vyvedených do absurdna. Toto rozhodne nie je komiks pre deti, ktorým by mohol privodiť traumu. Neskutočne dobré.
Niekomu môže vadiť, že nie všetko je explicitne vypovedané, ale práve v tom je jedno z kladov komiksu, kde každý si môže domyslieť nevypovedané.

Delphín
Delphín | 15.11.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #030: Stéla předků

Velké překvapení! Jasně, občas zbytečně ukecané, vyprávěcí rámečky jsou zlo ale když se to vezme kolem a kolem, vyklube se z toho fakt kvalitní retro, možná jedno z nejlepších co jsem zatím se Spider-Manem četl hlavně díky neubývající porci kvalitní akce.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 15.11.2020 | Až do posledního

Tento komiks skutečně exceluje ve scenáristické rovině, zápletka je nesmírně zajímavá, přičemž zprvu se téměř nic neděje, aby za chvíli příběh dosti zrychlil. Neobvyklé tempo vyprávění, neobvyklý styl vyprávění, neobvyklá (nečekaná) katarze na závěr. Jsem mile překvapen. Škoda jen, že dříve nežli jsem si mohl k někomu vytvořit skutečný vztah, komiks skončil.

Celkový dojem: 80%

hroubek
hroubek | 15.11.2020 | DC komiksový komplet #100: Wonder Woman: Amazonky útočí!, kniha druhá

Na pokračování Amazonky útočí jsem dost těšil, díky parádnímu zakončení první části. Bohužel při čtení tohoto komiksu přišlo mírné, ale přesto dost citelné vystřízlivění. V první části mě nevadilo přeskakování ve vyprávění, nicméně zde to bylo o mnoho horší. Utrpěla přehlednost a i gradace. Díky tomu některé okamžiky nefungují, tak jak by měly a to je velká škoda. Konec se sice povedl, ale nemůžu říci, že by byl po všech stránkách uspokojivý. Amazonky útočí druhá část není špatný komiks, bohužel na kvality první části nedosahuje.

trudoš
trudoš | 14.11.2020 | Garfield #08: Nohy z dohledu

„Mám depresivní depresi.“
„To mi povídej.“
„Asi půjdu ven a zastřelím se.“
„To určitě. Říkáš to, jen abys mě rozveselil.“

tom173
tom173 | 14.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #02: Rychlost temnoty (paperback)

Zpomalení děje oproti první knize a žádná změna statusu quo. Scénář se zaměřuje spíše na Kid Flashe, takže to celé vyznívá jako pro 11-14 let cílovku. Kresba Davida Gianflice se mi nelíbí a přijde mi že není hodna takové značky jako je Flash (ale k tomu teen vyznění asi zapadá, trošku to připomíná Spider-mana Johna Romity Jr.). Scénář titulní rychlosti temnoty se strašně táhne, na to jak je to tenký jsem to četl snad týden (boj proti stínům a temnotě - snad neexistuje méně nápaditá hrozba, temná věž??). Naštěstí to trochu zachraňují první a poslední sešit, které mírně odkazují na button a taky navnadí na pokračování s ranaři, ve kterém se snad konečně hneme z místa. Tohle byl nehorázný filler

sedw
sedw | 13.11.2020 | Asterix XIII-XVI

Asterix a kotlík (3,5*) – Obecně mi vtipnější přijdou díly, kde se autoři strefují do národních stereotypů a opět se mi to potvrdilo. Ač příběhově to nebylo vůbec špatné a nápad se mi líbil, nebyl tento díl tak vtipný, jak jsem čekal. Ale bavil jsem se u něj moc dobře.
Asterix v Hispánii (4*) – Ač nejde o nejlepší z „národních“ dílů, autorům se krásně podařilo vystihnout Španělsko. Zápletka byla mírně nadprůměrná, ale humor zde byl výborný.
Nesvár (5*) – Tak na tomto příběhu mě bavilo vše – zápletka, spád, nápady a humor. Velmi originální Asterix, u kterého jsem otáčel stranu a stranou abych viděl, co autoři vymysleli dále. Nejsilnější příběh této knihy.
Asterix v Helvétii (4,5*) – Švýcarsko mám velmi rád, a proto mě potěšilo, že Asterix zavítal i sem. Opět zde nalezneme velmi dobré vtipy, které narážejí na národní stereotypy a vtip s trezorem, s fondue nebo narážky na švýcarské hodinky mi utkví v paměti ještě dlouho.

Good Games
Good Games | 13.11.2020 | Zatmívačka

Ďalšia vydarená spolupráca Eda Brubakera a Seana Phillipsa. Keď sa títo dvaja stretnú, vždy sa jedná o komiksovú udalosť. Podmanivá noirová atmosféra povojnového Hollywoodu, pútavý detektívny príbeh, dobre napísané postavy a kvalitná kresba. Zatmívačka je jeden z najkvalitnejších komiksov, ktoré u nás boli v posledných rokoch vydané. Klobúk dole za dokonalé spracovanie knihy, je radosť ňou listovať. =►Celá recenzia◄=

james89
james89 | 13.11.2020 | Nesnáším Pohádkov #01: A jestli neumřela, vyšiluje dodnes

Tohle mě bavilo. Bezva kresba, kde jsem se často zastavoval nad obrázkama :D Dobrý maso. Celkově nenáročná věc. 4-5*. Rovnou se vrhnu na druhej díl

p3tris
p3tris | 13.11.2020 | Tokijský ghúl:re #06

Boj vrcholí a přidávají se do něj ty nejmocnější holubice i ghúlové, kteří se snaží zachránit Šúa a s ním i celý rod Cukijama. A to si žádá nevyhnutelné oběti. A konečně se dozvíme, kdo se skrývá za maskou Jednooké sovy.

Norri
M Norri | 13.11.2020 | Darwin: Plavba na lodi Beagle

Darwin: Plavba na lodi Beagle je někde mezi učebnicí a dobrodružným příběhem, ale zároveň není ani jedním. Jistě, dá se argumentovat faktem, že věda je dobrodružství a já proti tomu nebudu protestovat, ale pokud jde někdo čistě po historických faktech a detailech evoluční teorie a nebo čistě po akci, tak spokojený zřejmě nebude. Pro děti a mládež ale bude tato kniha jistě ideálním zdrojem vědomostí. Užít si ji ale mohou i dospělí. Moje hodnocení se vztahuje na přesně tohle zacílení knihy.
Ve stručnosti kniha popisuje Darwinovu cestu kolem světa a jeho úžas nad nově objevenou faunou a flórou. Darwin zde staví svá vědecká pozorování vůči tomu, co tvrdí bible. Důležitá je u tohoto komiksu kresba. Ta sice odbývá ztvárnění lidí, ale o to pečlivější byl Jérémie Royer při kresbě přírody a veškerého zvířectva. Jistě, dokáži si představit ještě lepší, detailnější a realističtější kresbu, ale pro toto vyprávění je Royerova kresba dostačující. Obzvláště se mi líbily celostránkové kresby kombinující podhled pod i nad hladinu moře.

faster86
faster86 | 12.11.2020 | Gotham Central #03: V rajonu šílenství

Vysoko nastavená laťka, kterou si autoři drží a v některých příbězích ji dokonce posouvají o něco výš.

Fry
A Fry | 12.11.2020 | Šílená ze Sacré-Coeur

Šílená ze Sacré-Coeur - Začalo to velice slibně, kolem poloviny mě opustilo nadšení původního směru a skončilo to doslova šíleným vyústěním vedoucím až k božskému znovuzrození. Jako upřímně ani nevím jestli mě to vůbec bavilo. Spíše jsem se nechával unášet všudypřítomnou ezoterikou, filozofickou naivitou bez nadhledu a nezměrnou silou zázraků ... Za mě 3*!

mearez
mearez | 12.11.2020 | Živí mrtví #03: Bezpečí za mřížemi

Trend stoupající kvality i v rámci tý pátý hvězdičky zdejšího hodnocení je stále stejný. Všeho je víc. Všechno je lepší.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Živí mrtví #02: Míle a míle

Živí mrtví jsou i v druhé knize neskutečné žraso. Všeho je víc. Nebezpečí, postav, zápletek, napětí. Opravdu se mi dlouho nestalo, že by mě komiks takhle zatáhl do děje. Velice kvalitní počtení. Změna kreslíře vůbec nevadila, řekl bych dokonce se vší úctou k Moorovi, že Adlard sedí Walking Dead trošku víc. Za mě jednoznačně 5*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 02

Tohle se mi maximálně líbilo. Dredd je skvělá postava, krátké zápletky fungují skvěle a člověk si v rámci týhle mega-knihy zvykne na trošku uspěchaný spád příběhů. Kresba je taky lehce stravitelná a jednoznačně i přes fakt, že se jedná o retro, je tohle neskutečně kvalitní i dneska. Jen člověk prostě musí překousnout fakt, že se v některých případech v podstatě užívá policejní brutalitu XD. Za mě 5*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Dvanáctý Doctor Who #02: Trhliny

Druhá kniha dvanáctýho Doctora je lepší. Více mě bavily zápletky, na kresbu jsem si jakž takž zvyknul, a celkově tenhle díl byl stravitelnější. Stále horší než desátý Doctor, ale už to funguje lépe. Škoda, že tuhle sérii Crew utnula. Za mě 3*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Dvanáctý Doctor Who #01: Terorformace

Tahle kniha mě teda vůbec nebavila. Než jsem si zvykl na kresbu, chvíli to trvalo a ani příběhy mě moc nechytly. Po komiksu jsem upřímně sáhnul jen protože Capaldiho Doctor je moje nejoblíbenější část celého sériálu. Ano, komiks funguje jako kvalitní doplnění seriálové verze, ale nic víc to není. Za mě 2*.

mearez
mearez | 12.11.2020 | Doctor Strange #06: Bůh magie

Jeden z nejlepších komiksů současného mainstreamu. Nejen, že se český čtenář setká s Catesem poprvé, ale na vlastní oči si prožije úplně ukázkový superhrdinský komiks. Stange se nachází v dost zajímavě podané situaci, děj není plný zvratů ovšem každá stránka je zajímavější a zajímavější, a dokonce se staví i jeden starý známý. Kresba je taky strašně pěknej mainstream. Tohle je prostě kvalitativně restart Doctora Strange. pokud se vám nelíbila předchozí kniha, tahle je skvělá a stojí za to dát Doctoru Strangeovi druhou šanci. Za mě 5*.

Lobok257
Lobok257 | 12.11.2020 | O Červenáčkovi

O Červenáčkovi, aneb když něco krásného končí... opravdová pocta dílu Jaroslava Foglara, Rychlým šípům, a dobrodružství, které jsme s nimi všichni zažívali

autokineton
autokineton | 12.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Za mě spokojenost, byť Busiek má mnohem větší tah na branku....libi se mi nicméně "návrat"k přímočarosti marvelovskeho Conana, takže i když to není to nejlepší, je to stále dobré 😁

trudoš
trudoš | 11.11.2020 | Zarov

Moc povedená záležitost. Belgický scenárista Sylvain Runberg stvořil volné pokračování povídky Richarda Connella z roku 1924 a z původně záporné figury generála Zarova (který si pro zábavu lovil lidi, jež mu ztroskotali na ostrově) udělal figuru hlavní. K prvoplánovému polidšťování zla se však autor naštěstí nesnížil. Spíš naopak, s postavou obávaného zabijáka pracuje s pečlivostí letitého fanouška, který touží ikoně vrátit původní lesk a slávu. A daří se mu to na výbornou, přičemž recept k úspěchu spočívá v elementární premise, kdy generál Zarov musí čelit mnohonásobné přesile a obratem se tak z lovce sám stává kořistí. Nikoliv ale poddajnou kořistí.
Osmdesátistránkové vyprávění přitom ani na jediný moment neztrácí dech, charaktery se brousí na samotnou dřeň a finální vyústění je jedno z nejmrazivějších, s jakým jsem měl v tomto divokém roce čest. Nesmím opomenout zmínit i nádhernou kresbu Françoise Miville-Deschênese, který z jednoduché survival dobrodružky udělal vizuální požitek.

Fry
A Fry | 11.11.2020 | Bez vlasů

Bez vlasů - Koukám, že tenhle komiks hodnotí více méně asi jenom administrátoři ... každopádně alespoň mě celá kniha od zpracování, přes příběh až po kresbu velmi příjemně překvapila. Má to jednoduchou formu vyprávění, nosné myšlenky střídají mikrovtípky a dovysvětlující pasáže, celý koncept funguje a je velká škoda, že podobné příběhy nevychází častěji ... Za mě 5*!

Moon
Moon | 11.11.2020 | Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

Neuvěřitelné příběhy s Hellboyem byla velice zvláštní ochutnávka a byla to strastiplná jízda, kterou jsem si užíval, ale vlastně někdy ani ne. Je vidět, že si tu každý autor tak trochu hrál a zkoušel co s Hellboyem dokáže a převedl do tohoto světa kousek sebe.
Což je zajímavé, nicméně to neznamená pokaždé zábavu a zajímavé dílo.
Prvé řadě je potřeba uvědomit si, že všechny ,,povídky,, jsou hodně krátké a skáčete z jednoho příběhu do druhého, takže zážitky jsou krátkodobé a většina z nich postrádá nějakou hloubku. Každý příběh má jinou kresbu a dost často se to ani nehodí do světa hellboye. Některé příběhy jsou docela i vtipné, jiné jsou vážné a vlastně i dost zajímavé, že bych je klidně zařadil do kánonu a jiné jsou prostě dost nudné a nic neříkající, jenže bohužel se takových našlo více.
Pak jsou tu dva příspěvky od samotného Mignoly, které si drží Hellboyovu standardní laťku kvality.
Kniha zajímavá, ale většinu z toho asi znova nikdy číst nebudu.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 11.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Já si tedy skutečně myslím, že Aaronovi Conan nesedí (srv. trudoš). Nedokážu vysvětlit pořádně proč, ale tam, kde třeba Truman (nebo Busiek) postupuje dosti obdobně, jsem ze světa Cimmeřana naprosto unešen a hltám jeden příběh za druhým, s chutí poznávám zdejší regiony... tady jako by Conan trochu klesl na brakové čtivo, kam podle mnohých jistě patří, ale já jsem stačil poznat, že tomu tak úplně není. Aaron je trochu ukvapený (srv. Norri), naivní, scenáristicky senzacechtivý, všude až nadbytečně krvavý...

Celkový dojem: 50%

George Walker Bush
A George Walker Bush | 11.11.2020 | Rick a Morty #05

Spousta zajímavých zápletek i vydařených vtipů, které však úplně nenaplňují má bombastická očekávání jako u seriálu.

Celkový dojem: 70%

sedw
sedw | 10.11.2020 | Joker

Za mě čistý průměr. Jak byla první polovina super, tak byla druhá špatná. A ani ta kresba mě celou dobu nebavilo, Bermejova téměř dokonalá kresba jen o to více zdůraznila průměrnou druhou část kresby. Hodně zklamal konec, na to, jak byl komiks ze začátku pomalu budovaný, tak konec byl jako jízda na horské dráze, ale v tom špatném slova smyslu. Byl uspěchaný až běda.

sedw
sedw | 10.11.2020 | Naposled

Kdyby se mě někdo ptal, jestli vím, co jsem to četl, tak řeknu, že ne. Ale taky vím, že se to četlo skvěle! Nejsem si jistý, jestli jsem příběh pochopil, ale v tomto případě je to vlastně jedno, protože jsem se celou dobu bavil jak četbou, tak kocháním se kresbou. Pár slabších míst v komiksu bylo, takže to není na plný počet, ale rozhodně na mě čtení zapůsobilo.

trudoš
trudoš | 10.11.2020 | Alt-Life

Zajímavé pozastavení nad budoucností virtuální reality, ale jestliže jste na sci-fi vyrůstali, asi vám Alt-Life nesdělí víc, než co už jste četli jinde v různých obměnách. Je to obdobné, jako filmovému fanouškovi s nadšením vykládat o originálním blockbusteru, ve kterém… počkejte si na to… se Titanic potopí na dno! Podobně na mě působila zápletka komiksu Thomase Cadèneta, v němž si dvojice hrdinů snaží uvyknout neomezeným možnostem umělého světa a následně se vyrovnat s neblahými následky, jaké na psychiku mohou mít. Vyprávění nutí k zamyšlení, ovšem kromě vtipných souloží a inteligentních dialogů mi obsahově nenabídlo nic zajímavého. Děj je minimální, autor se soustředí především na vývoj ústředních postav a svět za jejich zády (ať už reálný, nebo virtuální) je pouhou kulisou umocňující jejich existenci. A přestože filozofická nadstavba je bezesporu podnětná, finální vyústění nenabízí žádnou formální odpověď či životní paralelu. Pouze morbidní pointu, která je však maximálně zdařilá.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 9.11.2020 | Batman: Můj temný princ

Kresba je fakt krásná, je vidět, že to není americká sešitovka, barvy, tóny, snad i panely (to už si moc nepamatuji, ale ono panelování se snadno zapomene, pokud se nedělají šílenosti ve stylu Snydera a Capulla v Sovím tribunálu).

Sráží to scénář. Marini se tady nijak neobul do Batmanova "mythosu". Taková nenáročná věc. Líbili se mi záporáci, co dokázali být zábavní a zároveň zůstat hrozbou. Ale příběh se mi celkem vykouřil z hlavy, nedokázal bych si rozpomenout na víc, než je v anotacích. Pokud vím, celkem lineární pátrání po Jokerovi.

A jestli ve mě měla vzbudit nějakou výraznou reakci ta holčička a její vztah k Batmanovi, tak sorry. (Pokud to čtou tací, co to nečetli a chtěli by, tak dál budou SPOILERY) Batman se chová normálně, myslím, že na jeho místě by se většina chlapů chovala dost podobně (mít samozřejmě jeho možnosti). Ale právě proto to nedává nějaký extra velký vhled do postavy. A i když to může působit překvapivě a originálně na někoho, kdo má Batmana zafixovaného jako osamělého bojovníka, tak pro někoho, kdo ví, že v hlavní sérii má syna s jednou záporačkou (a v starší kontinuitě měl dceru s jinou), k tomu pár dětí adoptoval a dalším poskytl přístřeší, prostě kdo ho zná jako hlavu Batfamily klanu, prostě není zbouchnutá servírka žádné terno.

Zkrátka příběh, co neurazí, ale ani nenadchne, i když pobaví. Scénáristicky tři hvězdičky, musel bych si to oživit. Na čtyři celkově to vytáhne to výtvarno.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 9.11.2020 | Joker

Komiks o Jokerovi. Pokud čekáte, že taková kniha vám dá nahlédnout do mysli tohoto padoucha, pochopit jeho kroky nebo nahlédnout na svět jeho očima a vidět jeho světlejší stránky, tak tady se nedočkáte. Tenhle Joker je svým způsobem ještě zvrácenější než obvykle. Je totiž svým způsobem velmi realistický. Neřeší se tu superhrdinské věci, ale spíše špinavé války gangů a mafií (i když se zde ukáže spousta dalších záporáků. A snad to nebude spoiler, když řeknu, že je tam, byť jen na chvilku.). Ale v tomhle v podstatě realistickém prostředí (nejdivnější jsou snad kostýmy místních bossů, díky kterým v nich poznáme ty ikonické padouchy) působí Jokerova nesmyslná krutost ještě děsivěji, protože ji kotví blíže ke skutečnosti. I Jokerovi věřím, že je fakt duševně nemocný, že to není nějaká podivná metahra. Není to žádný velký gore, ale místy z toho celkem mrazí. Kresba je záměrně hnusná, a přitom zaměřená na věrohodnost, klasické superhrdinské kresby nečekejte. Jo a vzhled Jokera je tu inspirován temným rytířem.

K nejvyšším procentům tomu ale něco schází, snad je to tím, že od začátku se dějí hnusné věci (čti: Joker dělá hnusné věci), ale trochu tomu chybí gradace a možná osobní vazba k postavám. Všichni jsou tu mafiáni nebo náhodné oběti (krom jedné věci, a je to nejsilnější místo, ale nemá vlastně přímý dopad na příběh), takže to nezasáhne až tak tolik, jak by mohlo. A spousta věcí jsou jen epizody, co něco ukáží, ale kdyby se vypustily, tak se příběh ani nemusí moc měnit.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 9.11.2020 | Batman: Návrat Temného Rytíře

Popravdě, kdybych to měl hodnotit čistě subjektivně bez kontextu, tak tomu asi musím dát o hvězdičku méně. Měl jsem takový trochu "hajp", že to je zásadní klasika. Očekával jsem zásadní a nadčasovou věc. A to jsem bohužel nedostal. Je to kdysi zásadní komiks, který ale dost zestárl.
Hlavně po formální stránce, kresba sice není až tak retro a panelování je dost kreativní, ale u spousty komiksů téže doby jsem si ani pořádně neuvědomil, že čtu starou věc, tady jsem to cítil silně. A množství rámečků, ne úplně přehledných, bylo trochu iritující. Naštěstí jsou to "dobré" rámečky, nepopisují co máme vidět, ale dávají nám nahlédnout do hlavy postavám. Ale stejně, je jich tu prostě moc.
Příběh také zestárl, protože se jím nechalo inspirovat spoustu navazujících autorů. Tady to sice začalo, a Miller je pořád v mnoha ohledech (Batmanovy metody, jeho konflikt s policií a veřejností, prohnilost Gothamu) větší drsňák, než ti, co přišli po něm, ale ten WOW efekt, který to nejspíše mělo v osmdesátkách, je už prostě pryč. A mám pocit, že byl nedílnou součástí toho, co vyneslo tohle dílo na vrchol.
Tedy, pořád je to dílo, které stojí za přečtení, starého a nemocného Batmana, bojujícího s celým světem, jinde jen tak neuvidíte, a dá to člověku i nějaká ta témata na zamyšlení, i dnes. Ale prostě to není taková pecka, jako by se mohlo zdát z některých ohlasů.

P.S. Tohle trochu odbočuje od samotného komiksu, ale pokud jste někdy slyšeli fanoušky filmu Batman vs. Superman omítat kritiku Batmana-zabijáka s odkazem na tento komiks, tak je to sprostá lež. Batman nezabíjí, a je to tu několikrát silně tématizováno. Tak moc, až si myslím, že uživatelé toho argumentu ve skutečnosti komiks vůbec nečetli.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 9.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #05: Operace Zásnuby (paperback)

To vám bylo tak romantické, až jsem zatoužil mít přítelkyni, se kterou bychom to mohli číst společně. Jestli vám připadá sousloví "romantický Batman" zvláštní, tak vlastně ano. Je to zvláštní. Ale je to kouzelné, a přitom to perfektně sedí k postavám, jak byly v tomhle runu ustanoveny (a nebyly ustanoveny až tak neobvykle). Asi je dobré mít alespoň trochu představu, kdo jsou jednotlivé postavy a mít k nim pozitivní vztah. Ne že by to vyžadovalo pochopení příběhu, ale přeci jen, je to romantika, pohled do soukromí superhrdiny, asi by to těžko mohlo bavit někoho, pro koho jsou to jen paňáci v kostýmech, co mlátí padouchy a pletou se mu. Tohle není komiks o Batmanovi, co číhá na střeše na nepřítele. Tohle je příběh Batmana, který sleduje setkání dvou osudových žen svého života, a který jde se Supermanem, jeho manželkou a svou snoubenkou na dvojrande. Někoho to asi nezaujme, já byl naprosto uvařený.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 9.11.2020 | DC komiksový komplet #022: Superman: Supermanova smrt

Proslulý komiks ve kterém dojde k zásadní události týkající se jedné ikonické postavy. Je proslulý právě díky této události. Je to totiž jediná zajímavá věc, co se v tom příběhu stane. Jinak je to úplná blbina. Vlastně ani ta Supermanova smrt není nic extra. A ten zbytek? Je zde Doomsday, záporák, kterému se dostane pocty, jenž se v tomto díle nedostala Lexi Luthorovi, generálu Zodovi ani Bizzarovi... a je to prosím vás obrovský humanoid, který vrčí, chodí, zabíjí a ničí. Nic jiného nedělá, nic jiného neumí, o nic mu nejde. Na férovku, takhle blbého záporáka jsem neviděl ani nepamatuju. Seriozně, nepamatuji si, že bych kdy viděl takhle blbého padoucha. Pokud samozřejmě nepočítám animovaný film Supermanova smrt. Doomsday jde a ničí. Útočí na něj, armda, superhrdinové, technoarmáda, Superman, on to kašle, zmydlí je a jde dál. A to je všechno, až do finálního souboje se Supermanem, ve kterém tedy umírají. Nejenže je to dějově prázdná série bitev, ani ty bitvy nejsou zajímavé (mlácení pěstmi, střílení paprsků. Taktické nápady? Nic.). A není to ani moc dobře kreslené. Jako jo, jsou to rané devadesátky, nemůžu čekat současnou kresbu, ale jako už jsem viděl starší věci kreslené líp.

faster86
faster86 | 9.11.2020 | Gotham Central #01: Při výkonu služby

Máte 2 dobré autory, jeden ma ranní, druhý odpolední (geniální nápad). Dobře nakreslené, dobře napsané, autoři si nelezou pod nohy, ale perfektně se doplňují. Tohle je super.

Hawwwran
M Hawwwran | 9.11.2020 | Vodní had

Hrozne zvlastni, kresba mne velmi zaujala. Pribehove to je jednohubka. Jeste nejakou dobu nad tim budu premyslet. Urcite to ve mne zanechalo stopu. To se tak casto nestava. Podobne zvlastne na mne zapusobila Satania od Vehlmanna.

perak
perak | 9.11.2020 | Gotham Central #04: Corrigan

Jak už jsem psal u jedné z předchozích knih série - čím méně se v příběhu objevuje postav z Batmanova univerza a čím více je příběh civilnější, o to je lepší. A to plně platí i v tomto případě. Jeden sešit, v němž vystupuje Spectre je snad z celé série nejhorší a vůbec nezapadá do zbytku. Tam jsem otáčel palec hodně dolů a říkal jsem si, že Rucka prostě nedosahuje kvalit Brubakera. Úvod s Robinem (Robiny) nebyl špatný, ale žádná super pecka to také nebyla. Ale závěr byl výborný. Tak jsme naopak musel před Ruckou smeknout a v duchu se mu omluvit. To byl hodně silný závěr celé série. Jednotlivé hlavní charaktery nejsou černobílé a dokážou překvapit svým jednáním, ale jejich chování je naprosto uvěřitelné a obhajitelné. Dialogy jsou úsečné a trefné, noirové. Jen houšť takovýchto komiksů!

SomeOne
SomeOne | 9.11.2020 | DC komiksový komplet Speciál #01: Krize na nekonečnu zemí

Chvíli trvá, než se to pořádně rozjede, ale jakmile se tak stane, tak je to pořádná jízda. Bohužel je v tom hromada postav, které český čtenář asi vůbec nezná, ale nijak zásadně to ani nevadí. Hodně zajímavý je závěr příběhu, ve kterém se řeší následky krize.
Příběhu by prospělo, kdyby byl tak o 2 až 3 sešity kratší. Ovšem je potřeba pochválit, že u nás toto zásadní dílo vyšlo, snad vyjdou i další krize.

Hanussen
Hanussen | 9.11.2020 | Měsíční stín

Měsíční stín je podivuhodná záležitost. Na komiks je moc ukecaný, na klasický román moc obrázkový. Navíc je celý psaný poetickým jazykem a nejde v něm ani tolik o děj jako o filosofické rozjímání. Ale ono to celkem funguje. Příběh se točí okolo dospívání a poznávání světa, a to především jeho stinných stránek. Kniha je navíc doplněna i o povídku, která rozvíjí příběh dospělého Stína. Většina děje je vyprávěna nepřímou řečí, bublin je tu pomálu (což na první pohled nevypadá jako takový rozdíl oproti dalším osmdesátkovým komiksům), ale kresba (respektive malba) není jen "pouhou" ilustrací, ale rozvíjí děj vlastním způsobem (a je mimochodem nádherná). Vzhledem ke svému ději-neději, kupě filosofie a trochu nekomiksovému způsobu vyprávění to tak asi není komiks úplně pro každého, ale mně osobně se líbil velmi.

karl173
M karl173 | 8.11.2020 | Criminal: Poslední z nevinných

Další skvěle napsané příběhy, které nepostrádají nic z toho, co byste od Brubakera a Phillipse čekali. Prostě 5*

cyboy
M cyboy | 8.11.2020 | Neuvěřitelné dějiny lékařství

Sympaticka vzdelavaci vec, plna vicemene povedenych vtipku.
70%

Good Games
Good Games | 8.11.2020 | Lonesome #01: Kazatelova stezka

Yves Swolfs sa vracia na náš trh po 18 rokoch. Tentokrát to snáď bude väčší úspech ako jeho predošlé komiksy, ktoré spôsobili nemalé finančné problémy dvom vydavateľstvám, z ktorých jedno kvôli tomu zaniklo. Lonesome je klasický western s bezmenným cudzincom v hlavnej úlohe, ktorý strieľa prekliato rýchlo a necháva za sebou hromadu mŕtvych pištoľníkov. Ak máte chuť na klasický westernový štýl s viacerými prestrelkami a hnusnými záporákmi, určite nebudete sklamaní.=►Celá recenzia◄=

Norri
M Norri | 8.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

Zpočátku jsem si k tomuhle Conanovi nemohl najít cestu, ale nakonec jsem docela spokojený. Jak se scénářem, tak s kresbou. Mám akorát pocit, že některé povídky byly příliš uspěchané a některé části ani nejsou povídkami, ale spíše shrnutím určité části Conanova života. Má to však i své silné momenty.

Delphín
Delphín | 8.11.2020 | Batman: Rok jedna

Jako vstup do světa Batmana je komiks ,,Batman: Rok jedna" značka ideál! Spíš než příběh Batmana tu ale sledujeme příběh Jamese Gordona, který poznává svou novou práci, Gotham a postupně si k Batmanovi jakožto k začínajícímu suprákovi hledá cestu.

tom173
tom173 | 8.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #01: Když blesk udeří dvakrát (paperback)

I na podruhé je to solidní zábava s poutavým scénářem avšak nemastnou kresbou. Úvod do Williamsova runu splňuje účel, představuje postavy a uvádí nové linky, které jsou dostatečně poutavé a navnadí na pokračování. Záporák Godspeed docela vystpuje z průměru DC padouchů, má uvěřitelnou motivaci a opravdu "boží" kostým. Jak mě kresba Di Giandomenica nebaví, tak musím přiznat, že v souboje kreslí skvěle a hlavně umí parádně vystihnout tu rychlost a dynamiku postav (což je asi ve Flashově sérii zásadní). Celkově má kniha taky dost stránek takže opět skvělý poměr cena/výkon.

faster86
faster86 | 8.11.2020 | Thor #01: Bůh hromu znovuzrozený

Jsem z toho nějak rozpolcený. Jsou tam nápady, které se mi hodně líbí stejně tak jak věci které mi nesedli. Kresba je super pokud jde o neakční scény, ale jak se tam začné šalovat tak su z toho zmatený a nevím co se děje, což asi nebude problém kresby ale barev. Dvojku zkusím.

Palebras
Palebras | 8.11.2020 | Gotham Central #04: Corrigan

Série Gotham Central dospěla do svého konce a zcela jistě se jedná o jednu z nejlepších sérií u nás vydanou. Poslední díl s názvem Corrigan nás naposledy protáhne špinavými ulicemi Gothamu se všemi jeho zkorumpovanými poldy a po přečtení jsem byl absolutně nadšen, avšak i zklamán z toho, že je tato skvělá série u konce. Rucka s Brubakerem předvedli jedinečnou detektivní jízdu, na kterou budu rád vzpomínat a rozhodně se po nějaké době opět vrátím k přečtení příběhů poldů z MCU. Psát o tom který díl byl lepší a který horší je zde naprosto zbytečné, protože každý z dílů přinesl silné momenty plné překvapení, aby následně čtenář obrátil list a dostal poklidnější příběh na zvolnění tempa, které tandem Rucka s Brubakerem šponovali až k prasknutí. To vše doplněné o famózní kresbu, která všemu dodávala autenticky noirovou atmosféru a to vše v podání několika kreslířů, kteří zachovávali jednotný styl. Prostě perfektní. Celou sérii doporučuji i čtenářům kteří Batmanovo universum normálně nečtou, protože tohle obstojí i samo o sobě a jedná se o řemeslně scénáristicky perfektní detektivku, která musí pohltit každého fanouška tohoto žánru. Nic jiného než plný počet si série nezaslouží! 5z5!

trudoš
trudoš | 8.11.2020 | Barbar Conan #01: Život a smrt barbara Conana

„Král Conan nastolil v království mír. A ten mír ho zabíjel.“
Člověk to nesmí moc porovnávat s komiksy, jaké v posledních letech vydával Dark Horse a už vůbec ne s tím, s čím prostřednictvím Glénatu přišli Evropané. Smysl nové série, která se po letech vrátila do stáje Marvelu, je totiž navázat na atmosféru příběhů, které pro ně v sedmdesátých letech psal Roy Thomas. A dát jim trochu modernější háv. V tomhle ohledu splňuje Jason Aaron zadání na jedničku, stejně jako Mahmud Asrar coby výtvarník hlavní dějové linie.
Není to však Jason Aaron, kterého mám rád – buď mu postava barbara Conana tak úplně nesedla, nebo jej omezoval kánon, který kolem hrdiny vznikl, ale tentokrát nepředvádí nic, co by mělo jeho specifický rukopis. Nevadí mi přitom epizodní koncept vyprávění, pouze se ukazuje, že krátké historky nedávají autorovi příliš prostoru pro víc, než nějaké to máchnutí meče a rozbití lebky. Jako sbírka povídek je to fajn, ovšem pro rozjezd nové řady bych si představoval něco údernějšího.

Norri
M Norri | 8.11.2020 | Vodní had

“Jedna malá holka dala jedný malý holce ruce kolem ramen”

Páni, tak tohle bylo skvělé! Od Tonyho Sandovala mám už doma Doomboye, který se mi hodně líbil svým nápadem, atmosférou a kresbou. Proto jsem už věděl, co od něj ve Vodním hadovi můžu zhruba čekat. Přesto jsem se trošku obával, aby to nebylo příliš surreálné a abych po velkém natěšení jsem nebyl o to víc zklamaný. A víte co? Jsem nadšený! Tony Sandoval má obrovskou fantazii a imaginaci, a geniálně to svou kresbou a také scénářem dokáže přenést na čtenáře! Jeho obrazy jsou opravdu podmanivé a při čtení jsem doslova hltal každý tah jeho tužky. Sandoval má evidentně rád moře, protože v jeho komiksech se často objevují mořské motivy, a to jejich atmosféru příjemně ozvláštňuje.
Vodní had je letní dívčí dobrodružství spojené s fantasy hororem. Zní to divoce, ale funguje to. Já jsem se při čtení smál, měl jsem husí kůži a jednou mi dokonce přeběhl mráz po zádech. Prostě jsem si tu knihu skvěle užil. Zmínit musím i provedení knihy - až ji uvidíte naživo, tak ji prostě budete chtít, je nádherná.

Pro zajímavost dodám, že ve Vodním hadovi si střihl nenápadné cameo Doomboy.

hroubek
hroubek | 7.11.2020 | Komiksový výběr Spider-Man #030: Stéla předků

Hodně kvalitní retro. Stan Lee a John Romita vytvořili zajímavé příběhy. A tahle spolupráce se četla opravdu moc dobře. Je to ukecané, jen když je to potřeba. Jinak je to velmi akční komiks(dost tomu pomáhá rozdělení panelu), ve kterém se neustále něco děje. Peter/Spidey lítá od jednoho protivníka ke druhému a do toho řeší klasické své problémy. Ke konci je toho trochu moc a závěr mi přišel lehce urychlený. Nicméně to pořád nic nemění na tom, že je to hodně dobré čtení.

faster86
faster86 | 7.11.2020 | Lady Mechanika 4

O chlul lepší než jednička a dvojka, o chlup horší jak trojka. Potvrzuju že víc kratších příběhu je pro mechanoku lepší, než jeden delší.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #01: Když blesk udeří dvakrát (paperback)

Na začátku se dojíždí nějaké motivy ze znovuzrození, ale pak se jede nová linka. Je to plné akce, ale taky emocí. Ty jsou dost silné, ale přichází ve chvíli, kdy je postavám věřím. A rozhovor Flashe s padouchem je extrémně osobní, ukazuje to nejesenciálnější na problému "Co znamená být superhrdina" . Ne že by to v DC už nebylo řešeno statisíckrát, ale tady je to tak propojené s hlavní postavou a předešlým děním, že jsem si z toho na ten zadek fakt sedl. Silná scéna, jako celek silný nadprůměr. V kategorii zásadních děl to není, přeci jen to není až tak převratné nebo mistrovsky udělané, ale jestli něčemu můžu vytknout jen to, že to není mistrovské dílo, tak je to fajn.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #01: Já jsem Gotham (paperback)

Je to Batman. Pokud víte, co čekat od Batmana, tady to je. Je to cool, není to strojené, jsou tu nové postavy a témata, pracuje se i s charaktery postav. Je to temné a působivé. Ale není to ani nijak převratné, takže moc nemám co konkrétně pochválit, krom toho, že je to dobré jako celek.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Jack Wolfgang

Svět, ve kterém jsou zvířata antropomorfní, ale žijí mezi lidmi, byť jako řekněme diskriminovaná skupina. Hlavní hrdina je kulinářský kritik a tajný agent, oboje na té nejvyšší úrovni. A taky vlk. Je to originální, je to fakt zábavné, je to hezky nakresléné. Není to taková pecka, jako Grandville, nesednul jsem si na zadek, je to "jen" bondovka, ale ze světa, s jehož specifiky si autoři hrají a jdou do toho naplno.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Cromwell Stone

Šílený art, se šílenou kresbou. Do půlky jsem se nechytal, ale pak to do sebe začalo zapadat. Evropa, umělecké pojetí a stojí to za to. Nevím moc, co k tomu říct. Níž to dát nejde, je to fakt skvělé, pokud máte rádi tyhlety artové věci. Ale výš taky ne, protože na to, že to má být umění to ve mě zas takovou stopu nezanechalo.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Astonishing X-Men #01: Nadaní

Několik mutantů obnovuje X-men školu pro mutanty, a do toho se objeví lék, který by z nich mohl udělat lidi. Jako, není to nejlepší superhrdinský příběh všech dob, ale postavy jsou rozdílné, jsou jasné jejich vztahy a motivace, akční scény zapadají do příběhu, který je o nich a jejich dilematech a rozkolech, humor je příjemně mimochodem a ne narvaný na sílu, ne všechno je černobílé. Jako jo, pokud vám tenhle žánr nic neříká, asi vás to nezaháčkuje, ale jinak to je nadprůměrná věc.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Tři králové

Mašín, Morávek, Balabán, druhoválečný odboj. Zásadní téma, zajímavá věc. Kresba je moc pěkná, taková ruční, propracovaná a realistická. Autor umí vyprávět. A je to hodně promarněná příležitost. Protože to není úplně dobře pojato. Autoři se nám snaží ukázat co nejvíc činů a událostí aktivit této trojice, ale protože mají omezený prostor, je to všechno hrozně letem světem. Co pár stránek nové téma. Kontextu je tu málo (což trochu zachraňují medailonky osob vzadu, ale chápete, že při čtení se tam člověk dívat nechce), a takových věcí, co jdou na dřeň, nebo zanechají skutečný umělecký dojem, taky. Takže to není vstupní brána pro lidi, co ty tři neznají, protože se nebudou chytat, ani něco pro fajnšmejkry, kteří se nedozví nic nového. A i těm, co mají znalostí tak akorát (třeba já) bude chybět, že se vlastně nedozvěděli něco, co si nemohli přečíst v stručném životopise. Dva příklady za všechny. (Nebudu si hlídat SPOILERY, předpokládám, že každý ví, jak končili odbojáři). Morávek se dozví o popravě Balabána - kolik prostoru dostane smutek vojáka nad ztrátou přítele a spolubojovníka? Jeden panel, kde si zakryje oči. Morávek se setká z Gabčíkem (a jinými členy Silver A, ale ti jsou jen namalovaní na pozadí, nic neřeknou, a kdyby neměli medailonek vzadu, ani si jich nevšimnu). Morávek nesouhlasí s atentátem, ale Gabčík ho přesvědčí, aby jim slíbil pomoc. Hele, dala by se napsat divadelní hra, kterou by tvořil jen jejich dialog. Tady na to jsou tři bubliny. To není nadsázka, jsou doslova tři. Zklamání celkově. Ještě zmíním SFX (to jsou ty citoslovce vepsané do panelu). Normálně si jich nevšímám, ale tady jsou žluté a fialové, napsané výrazným fontem, a fakt strašně ruší. A že má Mašín, padající po osudném klopýtnutí k nohám gestapáků přes záda napsáno PÁD je prostě prasárna, který ten zásadní moment úplně ničí. Uf. No, rozjel jsem se, protože mě ten z většiny zahozený potenciál fakt mrzí.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Zatím dobrý

Ambiciozní věc, závažné téma, umělecké zpracování. Úplně se to nepovedlo. Kresba je skutečně umělecká, ale ne úplně přehledná. Všechny kladné postavy mají červený koloring. Trapná berlička, a jasně ukazuje na problém. Kdo je na čí straně máme poznat z toho, co říká a dělá. Dvě dlouhé pasáže fungují dobře. První je finální útěk do Berlína. Jednoduchý přímočarý příběh party kluků, kterým jde o hodně a hodně jim hrozí. Skoro si myslím, že s pořádným úvodem by to fungovalo i lépe než výsledek. Druhá fajn pasáž je, když mladšího Mašína vyslýchá StBák. A jde na to stylem hodného poldy. Takže si povídají a je tam hromada flashbacků. StBák se Mašínovi snaží dostat pod kůži, Mašín se s ním snaží vyjebat. Občas se zdá, že jeden nebo druhý pokročil, a je to velmi zajímavé. Má to možnost dávat těm střípkům úvody a kontext. Dalo by se z toho vytáhnout víc, ale je to dobré. Jenže mezi těmihle pasážemi je etapa, kde Mašínové dělají odboj. Možná poznámka k mému pohledu na Mašíny: Nepřijde mi, že by měli nějaký vyšší plán a dělali huráakce, které měly ublížit komunistům, a coratellar demage je moc netrápila, což dovedu pochopit, ale určitě neglorifikuji. Autoři komiksu k nim mají pozitivnější postoj, ale žádný plán u nich také nemají. Takže se tato zásadní etepa rozpadne do hromady epizodek bez jasných souvislostí, ve kterých se čtenář ztratí. A otráví ho to, nebo alespoň mě to dost otrávilo, proto je hodnocení tam, kde je.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Avengers #01: Poslední návštěva

Mstitelé se po těžkých časech dají znovu dohromady, a hned se musí vyrovnat s útokem ultramocných bytostí, proti kterým de facto nemají šanci. Jsou tam hlášky, marvel mytologie, a hlavně moc moc moc OP mlátiček. Přesně jeden z těch komiksů, kvůli kterým jsou superhrdinové pro někoho barbarská zábava. Ale popravdě, je to opravdu docela zábava, byť ve výsledku o ničem. Takže lepší podprůměr docela sedí.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Petr Parker Spectacular Spider-Man #01: Do soumraku

Průměrná kresba, příběh dává celkem smysl, v tom ohledu, že celkem chápu, o co komu jde a proč dělá zrovna tohle (byť je to často "protože nedokážu sedět na zadku a chytám se stébel"). Ale je dost odbytý, skáče od místa k místu a většina zastávek je zpětně celkem zbytečná. A nevím, jestli mají být Spider-manovy hlášky vtipné (nejsou) nebo záměrně trapné (tak proč jsou v každé druhé bublině), ale štvaly mě opravdu dost. Co to zvedá o hodně nahoru je scéna, kde si Spider-man vyříkává nějaké věci s JJJamesonem, to je jedna ze scén, které si budu pamatovat. Ale na víc, než lepší podprůměr to nestačí.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Deadpool #01: Mrtví prezidenti

Tohle je totální konina. Nesmrtelný žoldák Deadpool bojuje s nemrtvými pokřivenými verzemi amerických prezidentů. Což je originální námět na akční komedii, popravdě. Ale kresba je průměrná, příběh nedává smysl a hlavně ty vtipné hlášky jsou neskutečně trapné. Fakt moc. Níž nejdu, protože to má pár nápadů, mezi tím trapným hnojem se při té neuvěřitelné kadenci najde pár věcí, kterým jsem se zasmál, byť perly to taky nejsou, a hlavně protože mám pocit, že autoři vytvořili to, co chtěli. Asi se to někomu líbí. Mě ne.

Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 7.11.2020 | Watchmen - Strážci

Pokud vás zajímají superhrdinské komiksy, tohle si prostě musíte přečíst. Víc snad ani není potřeba dodávat.

Norri
M Norri | 7.11.2020 | Čtyřka z Baker Street #03: Slavík ze Stepney

Třetí díl se po politickém dobrodružství vrací ke starému dobrému londýnskému podsvětí. Naše partička malých detektivů z East Endu dostává od Sherlocka Holmese nový úkol, který se však nečekaně zkomplikuje a zamotá. Scénář je opět perfektní a dobře vybalancovaný mezi klukovským dobrodružstvím a detektivkou. Dobře funguje i chemie mezi hlavními hrdiny, kteří se mezi sebou neustále vzájemně dobírají, ale když na to přijde, tak se na sebe mohou spolehnout. Kresba je stále hodně barevná a hravá, ale k tomuto stylu příběhu to prostě sedne. Moc pěkně jsou zde také rozfázované honičky a souboje.

Kadin
M Kadin | 7.11.2020 | Živí mrtví #26: Volání do zbraně

Po menší pauze jsem se vrátil zpět k této sérii a fakt nevím jak to ten Kirkman dělá, ale zase mě to chytlo a nepustilo. 8/10

faster86
faster86 | 7.11.2020 | Lady Mechanika 3

S každým dílem se kvalita zvyšuje. Začínám si myslet, že krátké příběhy mechanice sluší víc než jeden dlouhý.

Spider-man
Spider-man | 6.11.2020 | Petr Parker Spectacular Spider-Man #03: Návrat do minulosti

Už jsem četl v originále, takže jsem tohle pokračování logicky musel mít i v českém vydání...bohužel jsem doufal, že už tu bude celý příběh, myslím, že i kompletní Zdarskyho run a bohužel, budu muset na českou mutaci ještě počkat.

tom173
tom173 | 6.11.2020 | Modrá Crew #02 - Ekhö: Zrcadlový svět #3, 4

Kvalita z prvních dvou příběhů zůstává a čtvrtý příběh z Barcelony v této knize se mi zatím líbil nejvíc ( mám k tomuto městu osobní sympatie :). Je super když poznáváte známá místa a je neuvěřitelné jakých detailů se autoři drží, například lidé na La Ramble pijí místní pivo Estrella. Přijde mi že si to hodně pro sebe krade Sigisbert a jeho trefné humorné poznámky. Doufám že v Římě už půjde děj i trochu více do hloubky a nepůjde jen o další epizodku o tom, kdo zase uvízne v Mraveně (:D), i když mě to hodně baví.

Fry
A Fry | 6.11.2020 | Bleach #24: Immanent God Blues

Bleach #24: Immanent God Blues - Střet Arrankarů s Ičigovou skupinkou se nevyvíjí moc dobře, nepřítel je očividně nebezpečnější než kdy dřív a zkušení Sběrači duší pomalu míří k možné porážce. Nicméně tihle protivníci jsou jen záchvěvem větru oproti Grimmjow Jaegerjaquezi, elitnímu příslušníkovi Espády, který ve svém tažení naráží na Ičiga Kurosakiho ... Za mě 4*!

faster86
faster86 | 6.11.2020 | Lady Mechanika 2: Tabule osudů

Místo přímého pokračování jedničky (furt mě zajímá Kain) dostáváme takový Tomb Raider feeling příběh. Kresba pořád super, navíc je tu živější panelování a ozubené kola kolem rámečků jsou prostě boží. Scenář je kvalitou stejný jako u jedničky, jen je víc uhlazený. .

trudoš
trudoš | 6.11.2020 | Svět podle Snoopyho

„Miluješ mě? Musím to vědět hned teď!“
„Ne, nemiluju tě.“
„To jsem klidně mohla počkat do zítřka...“
Jestli kocoura Garfielda zbožňuji pro jeho přímočarý, častokrát až cynický humor, psa Snoopyho zas pro tu širokou paletu radosti i smutku, jakou Charles M. Schulz dokáže svými stripy zachytit. Dejme tomu, že standardem moderní doby je v psané komunikaci využívat emotikony, aby tak byla slovům dána správná váha a barva. Nikdy jsem tomu nepřišel na chuť, ovšem pravdou je, že úplně stejným způsobem bych mohl systematicky vybírat kousky z Peanuts a přestat zcela používat vlastní vyjadřovací schopnosti. Naštval mě Karel? Jsem v existenciální tísni? Pochybuji o lásce? Mám radost ze života? Na cokoliv by se dalo reagovat obrázkem hloubavého bígla a jeho party přemoudřelých přátel. Je v tom úplně všechno a ke každé příležitosti. Až se jednou stanu zenovým mistrem, postavím svou vnitřní rovnováhu právě na opakovaném pročítání této knihy. A všech dalších, které nakladatelství CooBoo a Plus vydalo.

mcleek
mcleek | 6.11.2020 | Nervy

Raina vytvořila další knihu pro děti i dospělé a zaměřuje se na další problém dospívajících. Tentokráte mi to přišlo vážnější a méně zábavné než její ostatní knihy (mám vše, co vyšlo v češtině). Nejsem si ovšem jist, zda je tento pocit objektivní, nebo zcela subjektivní, neboť sám mám podobné zážitky (u mě dané potravinovými alergiemi) jako hrdinka knihy. Problémy jejích hrdinek v předchozích knihách se mě netýkaly osobně, tady jsem jim však přesně rozuměl.

Norri
M Norri | 5.11.2020 | Čtyřka z Baker Street #02: Aféra Rabukin

Tahle partička mě prostě baví! Oproti prvnímu dílu, který byl tak nějak veselejší, se ve druhém díle hraje na temnější notu a začínají se počítat mrtví. Do hry vstupuje politika (možná až moc) a čtyřka přátel z Baker Street se zaplétá do událostí, které zdaleka přesahují klukovské rošťárny. Musím říci, že mi více seděl první díl, ale i tento jsem si užil a těším se na pokračování.

faster86
faster86 | 5.11.2020 | Lady Mechanika (sběratelská verze obálky)

Pátrání po vzniku a minulosti hlavní hrdinky. Scénáristicky to není nic co by vás posadilo na prdel. Celostránkové ilustrace vás ale už na prdel posadí. Příjemné oddychové čtení. Víc než tajemství kolem Mechaniky mě zajímá co je zač Kain.

Hanussen
Hanussen | 5.11.2020 | Vodní had

Tak tohle bylo rozhodně podivuhodné dílo. To, co ze začátku vypadá jako příběh o lásce dvou dívek, se záhy přenese do roviny úchylně surreálného horroru. A není to špatný! K tomu je třeba připočíst i svébytný Sandovalův výtvarný projev, který možná není pro každého, ale mně osobně se líbí.

Norri
M Norri | 5.11.2020 | Zarov

Vůbec nevím, jak mám tohle ohodnotit. Na Zarova jsem se hrozně těšil, protože mě nalákala ukázka. Musím říct, že ta ukázka vůbec nelhala a celá kniha je přesně taková jako ta ukázka - velká a parádně nakreslená rubanice v džungli. I ten scénář je dobrý v rámci toho, co má odvyprávět. Sylvain Runberg prostě nahnal do džungle lidi a čtenář potom sleduje, jak to dopadne. A právě tady vidím největší problém. Bylo mi úplně jedno, jak to dopadne. Nedokázal jsem si najít kladný vztah k ani jedné z postav. Runberg všechny už na začátku vylíčil jako pěkné svině a oni to pak svým konáním jenom potvrzují. Jenže pokud nikomu nefandíte, tak je to trošku nuda. I přesto hodnotím Zarova jako nadprůměrný komiks. Kresba Françoise Miville-Deschênese je pěkná a tu džungli vystihl skvěle. Až se podívám na film, na který tento komiks navazuje, a přečtu si Zarova znovu, pak ho možná budu hodnotit ještě lépe.

mcleek
mcleek | 5.11.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #110: Nightcrawler

Nightcrawler mi vždycky přišel jako zajímavá postava a po několika dobrých reakcích jsem se rozhodl si komiks pořídit, i když sleduji sérii NHM už spíše zpovzdálí. A nebyl jsem zklamán, ačkoliv žádná pecka se také nekonala. První příběh hezky ukazuje Nightcrawlerův původ před nástupem k X-menům a další dva příběhy hrají na notu okultních hororů (ačkoliv trochu béčkových). Celá kniha je jednohubkou, která zabaví a neurazí. 70% - váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami... ale co, dám čtyři... ;-)

Good Games
Good Games | 5.11.2020 | Zarov

Zarov je skvelý dobrodružný komiks. Je síce skratkovitý a určite by sa mu hodilo viac strán, no na svojej ploche je veľmi dynamický, má vydarenú gradáciu, prostredie tropického ostrova a jeho nástrah je perfektne zvládnuté. Prirátajte si k tomu skvelú kresbu a znovu sa jedná v edícii ERB o zásah do čierneho.=►Celá recenzia◄=

Netorack
Netorack | 5.11.2020 | Che: Životopisný komiks

Chci k tomu komiksu přistupovat nepoznamenán ideologickým zaměřením (se kterým v principu nesouhlasím), jako k dokumentu o významné osobě své doby. A prostě to nefunguje. V průběhu první poloviny knihy jsem se několikrát přesvědčoval neskončit se čtením a nehodit to do kouta. Dokonce jsem se, což nikdy nedělám, podíval, kolik má kniha na comicsdb hvězdiček, protože jsem si nebyl jistý, jestli mi něco neuniká. No, neunikalo, je to nic moc komiks. Vyprávění je zmatené, kresba mi nesedí, popisky a "bubliny" pod obrázkem na přehlednosti nepřidají. Pořád jsem si říkal, že ten styl vyprávění a podivná kresba jsou prostě daní ze letitost tohoto komiksu, dokud jsem nezjistli, že originál vyšel v roce 2008 (!!). No ty kráso, to je jakoby teď někdo natočil film, který bude vyprávět (a to nezáměrně a nestylizovaně) stylem kinematografie padesátých let.

Prostě jako "životopisný komiks" je to velmi slabé. Že je to navíc socialistická masírka, tomu nijak nepřidává, ale přes to bych se přenesl, i to se dá pojmout uvěřitelně (což se tady moc nepovedlo). Jedna hvězda.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 5.11.2020 | Zarov

Cyboy to celkem vystihl. Jednoduché, ale bavilo mě to náramně. Souboj dvou "zlých" stran. Vše v krásně vykreslených kulisách tropického ostrova.

Celkový dojem: 80%

Radek Blacksad
M Radek Blacksad | 5.11.2020 | Modrá Crew #15 - Okko: Cyklus země

Spokojnosť. Je to lepšie ako prvý Cyklus vody hlavne vďaka zaujímavým prostrediam, vydareným novým postavám a dobre vymyslení sú aj nepriatelia. Dúfam, že pokračovanie dostaneme skôr ako o 3 roky.

mcleek
mcleek | 5.11.2020 | Zatmívačka

Hodně jsem se těšil a má očekávání byla naplněna. Navíc vydání coby deluxe edice je opravdu krásné a bonusy stojí za to (škoda, že jsou uveřejněny jen dvě eseje, bral bych další). Criminal je pro mě pořád o fous výš, ale tohle je také skvělé.

Negan
Negan | 5.11.2020 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #01

Tohle není nejlepší manga co jsem četl,ale účel pobavení to splnilo.
60%