morbn
morbn | 19.3.2019 | Aargh! #18

Slabšie ako predposledné číslo, ale informačne vynikajúce, celkový koncept, prevedenie, kvalita je vynikajúca ako sme u Aarghu! zvyknutý. Príjemný počet strán, ktorý sa stále zvyšuje. Z príbehov ma najviac zaujala Octobriana, Tajomstvo našej babky a Návrat krále Šumavy..., ale aj iné kraťasy, boli tu aj úlety, keďže komiks je širokospektrálne médium. A o to v zborníku aj ide, predstavovať komiks ako médium pop-kultúry, ale aj ako artové umenie. Trošku sklamal už inde vydaný príbeh z Jánošíka! "Darček pre Aničku", ktorý mám v zbierke ako súborné dielo - "Jánošík!" (nie každý to však má, pre neho je to samozrejme plus. Čakal som však niečo, čo som od neho ešte nečítal, teda špeciálne vydaný komiks pre zborník), príbeh je samozrejme dobrý, aj kresba :) Za mňa však celková spokojnosť. Dobrá práca. Bonusom mi bolo dokúpenie Havranieho špeciálu k objednávke :)

Gustik5
Gustik5 | 19.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Batman #02: Já jsem sebevražda (paperback)

Batman: Já jsem sebevražda jen stvrzuje pokračující pomalý rozjezd Kingovy série, který jako celek příliš nenavazuje (což může být dáno napojením na vedlejší řady, a nebo prostě nekonzistentností hlavního děje – vyberte si). Zatím je pro mne Batmanovo Znovouzrození spíše zklamáním a i přes příslib navrácení Venomem nadopovaného Banea se nemohu ubránit značné rozčarovanosti. Znovu musím zmínit Snydera a jeho geniální začátky, kdy s Batmanem vytvořil dechberoucí komiksy hned zpočátku. Snad se King v příští knize už pochlapí. Budu čekat. Zatím je to stále jen hezky nakreslená, vyprázdněná mainstreamová jednohubka, jež neurazí, ani nenadchne. Vice zde: http://nafilmu.cz/2019/03/batman-ja-jsem-sebevrazda-2018-temny-rytir-celi-vylecenemu-baneovi/

Gustik5
Gustik5 | 19.3.2019 | Ms. Marvel #01: (Ne)normální

Ms. Marvel: (Ne)normální je docela obyčejným dětským komiksem s tradičními vyprávěcími prvky a hrdinkou z jiného kulturního prostředí. Přesto nejde o nějakou agitku, ale o klasický “marvelovský” příběh o prostém hrdinovi, který zničehonic přišel k velké moci, jež s sebou nese i velkou odpovědnost. Klasický “spider-manovský” mustr Kamale Khanové sedí a myslím si, že jde o vcelku povedenou sérii. I přesto, že postava si vlastně vypůjčila starší identitu Carol Denversové, jež je nyní známa jako Captain Marvel, dává to vlastně v příběhu smysl, neb jde o Kamalin vzor. Trochu zvláštní je samotný způsob, jakým hrdinka přišla ke svým zvláštním schopnostem, které se teprve učí poznávat a ovládat (ale to snad bude v budoucnu trochu osvětleno). I přesto, že se jedná o rozjezd řady a seznámení se s postavami, rozhodně by komiksu neuškodilo trochu víc akce. To zachraňuje hlavně druhá půle, kde se děj slušně hýbe kupředu. Tak po typicky otevřeném konci uvidíme snad v další knize, které rozhodně dám šanci. Více zde: http://nafilmu.cz/2019/02/ms-marvel-nenormalni-2018-prijemny-nijak-vyjimecny-detsky-komiks/

Fry
A Fry | 19.3.2019 | Živí mrtví #27: Válka šeptem

Živí mrtví #27: Válka šeptem - Půjdu trochu proti proudu, protože od války s Šeptači jsem možná čekat trochu víc. Kirkman se stále drží zajeté šablonky, takže tahle kniha má opět pár naprosto skvělých momentů (Gabrielovo zaváhání, Negan v akci, konflikty mezi osadami), ale pak jsou tady také prvky, které už jsou za těch pár let malinko ohrané (stádo nemrtvých), nebo v danou chvíli až nepravděpodobně zahrané (druhá vlna souboje s Šeptači). Takže sice nemůžu říct, že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale má očekávání nebyla zcela naplněna ... Za mě 3*!

erik
erik | 19.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Pre mňa jasný kandidát na Fabulu Rasu. Pat Mills nadáva na všetko, čím menej hrešíte, tým ste po smrti väčší lúzer, do toho pôsobivá kresba, aj na tie gotické emo postavy som si časom zvykol. Sú tu tri albumy a bavili ma so vzostupnou tendenciou, nuž nemám, čo by som vytkol.

Carnage
Carnage | 19.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Týká se to Lovecrafta, takže must buy!

Fimi
Fimi | 19.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

To je prý slabota celkem...

Abstinent
M Abstinent | 18.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Já ještě připomenu, že v květnu má vyjít Providence od Moora ;)

karl173
karl173 | 18.3.2019 | Conan #00: Zrozen na bitevním poli a další povídky

Pro mne první komiksové setkání s Conanem a dopadlo to na jedničku. Není lepší způsob jak začít číst takto známou postavu, než jejích zrodem. Příběh jsem si užíval od samého začátku a na konci jsem měl jasno, že chci číst další příběhy. S kresbou to chvíli trvalo než mi sedla, ale ve třetí kapitole už nebylo o čem přemýšlet. Tam byl jednoznačný bod zlomu, kdy se mi tato kresba zaryla pod kůži. Jen škoda, že již dále nebude, když už jsem si na ní zvykl. Za mě spokojenost. 90%

cyboy
M cyboy | 18.3.2019 | Bojový anděl Alita #04: Dobytí Salemu

Má to něco jako konce a těžko řict, který je lepší/dobrý. První je hodně uspěchaný a druhý sice má jistou poetiku (ale také klišovitost) a docela funguje, ale ta cesta k němu je podivná.
Celá série tak není vysloveně špatná, ale celkově zapadá do mé definice mangy. V první knize se budovalo a vypadalo to, že se někam směřuje. V druhé přislo přešapování na místě (ale čitelné), ve třetím se opět přešlapovalo na místě, i když se snahou to nějak posunout, což úplně nedopadlo a ve čtvrté se prakticky vracíme k první a snažíme se to celé nějak uzavřít.
Nevím jestli se k tomu někdy vrátím, ale necítím potřebu se toho zbavit, takže asi tak.
Tento díl 70%
Celá série: 70%

Fry
A Fry | 18.3.2019 | Živí mrtví #26: Volání do zbraně

Živí mrtví #26: Volání do zbraně - Dal jsem si od této série na pár měsíců úmyslnou pauzu, protože už mě nebavilo po každém cliffhangeru čekat několik měsíců na pokračování, nicméně po dočtení tohoto dílu uznávám, že to byla chyba. Připravil jsem se totiž právě o to čekání, které dělá tuhle sérii, i po tolika letech, stále silnou. Tato kniha navíc většinu času přešlapuje na místě, protože Neganův útěk předpokládali všichni snad už od začátku. Silné momenty tak přichází až na konci knihy a mi nezbývá nic jiného, než sáhnout po pokračování ... Za mě 4*!

George Walker Bush
A George Walker Bush | 18.3.2019 | Bratrstvo krve: Hustej nářez

S těma adaptacema se roztrhl pytel. Ale teď vím, co nečíst. Jakože upíři versus mimozemšťané v Praze? Fakt ne. Ale díky.

Celková dojem: 40%

Fimi
Fimi | 17.3.2019 | Hellboy #11: Ďáblova nevěsta a další příběhy

tohle mi sedlo opravdu nejméně a to mám Hellboye v topce....tady se opravdu zúročuje ta laciná šablona toho, jak Hellboy vždy jen někam přijde, bum bác a konec jde se dál, akorát to zde není vždy v nějakém hradě. Jako ano, hezky se to čte, ale asi mám radši tu hlavní dějovou linku, tyhle povídky mi přišly naprosto zbytečné, to už povídky z Paskřivce byly mnohem lepší, tedy jsme snad vždy vrženi do děje, kde vidím co se stane, ale nic co tomu předchází, najednou se objeví Hellboy, který tam prostě najednou je, bum bác a konec....asi nejlepší povídka je Spící mrtví a Dáblova nevěsta, zbytek ani náhodou.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 17.3.2019 | DC komiksový komplet #058: Green Lantern / Green Arrow: Krušné cesty hrdinství

Za mě super. Bavil jsem se od začátku do konce. Skvělé počtení. Ano, naivní v jistých oblastech a naprosto jasně přímo naráží na problémy v tehdejší společnosti. Spíš by se mělo říct, že okatě, ale mně je to fuk. Mě to bavilo. Zas tak hrozně se to nečetlo, i když to bylo naivní a okaté a vlastně i místy okázalé. Někdy to není na škodu. Kolikrát si příběh, komiks, hraje se scénářem, snaží se navést, ať na to přijdeme sami a bohužel, není každému dáno být dobrým scenáristou a prostě vám to tak nedojde. No a, že to tady je do očí bijící. Ty problémy to o nic nezmenšují a ani nezlehčují. Příjemná akční / sci-fi / komiksová road movie. Kresba, skvělá. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to od Adamse větší. Nedokážu to vysvětlit, ale prostě ty panely a to v nich mi přijde větší. Když si vezmu komiksy té doby, tak mi to přijde takové titěrné kolikrát, ty postavy, detaily apod., jakoby se snažili toho co nejvíc narvat na jednu stranu / dvojstranu. Ukecané je to nějak normálně. Určitě bych uvítal méně textu, ale tady to aspoň nerušilo. Psalo se tady cosi o zbytečnosti posledního sešitu. Chápu, proč to tak někomu může přijít, ale mně tam naopak zapadal. Uzavírá se první kolo. Následuje druhé, bohužel do našeho DCKK setu se asi nedostane. Závěrem, buď vybrat moderní komiksy a ať se seznamujeme se soudobou tvorbou, anebo když už teda vydat i něco dnes už méně či vůbec moderního, tak ať je to pecka a bomba v jednom. Tady je to splněno všemi deseti. Nevím, možná se tomu bude někdo divit, ale já na tomto komiksu neshledávám vůbec nic špatného. Navíc jsem se na něj těšil a to ani nevím proč, když jsem vůbec nevěděl do čeho jdu. Jediná devíza bylo tvůrčí duo. Dále, retro Green Lantern je super, ale tenhle origin je fakt pitomej a naprosto poplatnej době, ale zase nastínili už tenkrát něco, co v budoucnu někdo dobře využil. JSA v moderním pojetí beru a vděčí za to i takovým komiksům.
Poslední věc, a to je už jenom negativní připomínka. Jednak mě štve, že se nevydá celá sága tohoto superhrdinského dua, resp. celej O'Neil/Adams run, klidně na 2 díly. Marvel UKK kolikrát vydal i komiks s 250 stranami, tak kde je problém?! Ale co mě fakt jako přijde jako naprostá stupidita, je proč tam není poslední obálka, resp. obálka 81. čísla? Jedna strana, resp. 2 strany, navíc je jako fakt velkej problém? To by se jako ze 249 kč zdražilo na.... 249 kč? Asi to je problém :-).

Jestli tady někdo ví, např. Lenny nebo kdo je u nás zapojenej do těchto projektů, mohl by mi prozradit, proč to tam nechtěli dát? Přijde mi to jako škoda. vydá se něco a není to vlastně kompletní a pak se není čemu divit, že pak na to někteří lidé zbytečně plivou.

Kadin
Kadin | 17.3.2019 | Criminal: Každý je zločinec

Komiks Criminal byl můj první nesuperhrdinský komiks a jsem z něho naprosto nadšen a chci více nepláštěnkových komiksů. Pokud milujete film Pulp fiction (jako já), tak zde budete jako doma, hrdinové nebo spíše antihrdinové jsou typičtí pro žánr noir a samotná noirová atmosféra je zde skvělá (temná a drsná). Prostě dokonalá žánrovka. Co se týče příběhu ten je rozdělen na dva hlavní příběhy a tři vedlejší. Všechny tyto příběhy jsou propojené (jako už u zmiňovaného Pulpu), a to je na tomto komiksu skvělé např. vedlejší postava v první příběhu je hlavní postavou v příběhu třetím, zkrátka všechny důležitější postavy postavy mají prostor, abychom je pochopily. O prvních dvou hlavních (anti)hrdinech prvních dvou příběhu si ze začátku můžete myslet co chce, ale zaručuji vám, že na konci jim budete držet palce a doufat, že vše dobře dopadne. Ed Brubaker zde dokazuje, že je králem komiksových kriminálek nejen Criminalem, ale i skvělým Gothem Centralem (který by jste neměli minout). Seanova kresba není nic extra, ale pro tento žánr skvěle padne. Tento komiks společně s Daredevilem od Bendise je to nejlepší co v žánru noir u nás můžete sehnat (Fatale jsem bohužel ještě nečetl), takže jen a jen do toho. 10/10

Carnage
Carnage | 17.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Čtení Namora jsem odkládal docela dlouho, protože a to mi dá určitě hodně lidí za pravdu se Namor ve většině svých komiksů chová jako kretén a mě prostě nebaví pak i přesto že tak má být psanej. Tenhle komiks nakonec trochu překvapil a většinou se mi stává že 90.léta mě prostě baví a tady je to stejný. Čte se to rychle a svižně a furt se něco děje, co mi vadí je že v komiksech jsou odbočky na události který už neuvidíme např. nacisti a Iron Fist. Komiks takovej zlatej střed, průměr.

PS: Byrne kreslí fakt hnusný ženský, kromě Namority jsou všechny ošklivý a nevim co to bylo za úchylku dávat všem krátký vlasy :X

karl173
karl173 | 17.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #062: Invaders

Slabé. První polovina se pohybovala kolem průměru někdy i v lehkém nadprůměru. Vyzdvihovala ji celkem slušná kresba s velkými panely, které mám v retru rád. A i díky tomu má pak komiks méně textu a svižněji se to čte. Jenže stále tu byli stupidní dialogy a ještě stupidnější popisové rámečky, které zkrátka z retra už vyloženě nesnáším. Když se postavy mezi sebou jen baví a hláškují , tak se to dá, a po chvíli se do toho člověk i začte, ale popisový rámeček vše jen zbrzdí a naruší do jisté míry přirozený rozhovor. Jenže v druhé polovině už nebylo skoro nic, co by stálo za řeč. Popisových rámečků přibilo, hloupých dialogů taky, velkých panelů ubilo, ale hlavně...hlavně ten stupidní děj a stupidně chovající se postavy. Tam se snad nikdo nechoval normálně. Přitom jsem čekal, že příchodem Red Skulla by se to mohlo zvednout, ale ono to bylo naopak. Za mě 45 %

Fives
Fives | 17.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #012: X-Men

V prvom príbehu sa mi páčila kresba ale príbeh za veľa nestál a v druhom to bolo presne naopak. Plus kvôli tomu hnusnému coloringu v God Loves, Man Kills, som si naplno neužil príbeh s inak veľmi zaujímavým nápadom.

Plocan
Plocan | 17.3.2019 | Tokijský ghúl #02

Ve druhém díle autor představuje značné množství vedlejších postav, které se tu epizodně mihnou a zase zmizí. Představují se zde „záporáci“ stojící proti ghúlům na druhé straně barikády a zápletka s malou Hinami a její matkou Rjóko slibuje do budoucna něco většího. Zároveň nám zde autor poodhaluje více ze světa ghúlů, ať už mechanismy, jakými přežívají (skutečnost, že nemusí svou potravu vždy "lovit"), jak bojují a mimo jiné také, jak s lidmi splývají.

hroubek
hroubek | 17.3.2019 | DC komiksový komplet #058: Green Lantern / Green Arrow: Krušné cesty hrdinství

Na tento komiks jsem se hodně těšil, protože mám Green Lanterna hodně rád, a jsem vděčný za každý komiks s ním, který vyšel v češtině. A navíc je tady i Green Arrow, takže očekávání bylo velké. A bohužel přišlo menší zklamání. Čekal jsem prostě o trochu více. Na druhou stranu to co jsem dostal mě hodně bavilo, a i když se to odehrává v sedmdesátých letech, tak ty myšlenky a přesah se dají krásně aplikovat i na naší dobu. A v tom je největší síla komiksu. GL a GA vyrazí konat dobro napříč státy, a postupně si uvědomují, že jen síla nestačí, že některé věci vyřeší jen čas, a ne všechno je takové jaké co to na první pohled jeví. Líbilo se mi, že každý z hrdinů mají jiný přístup jak dosáhnout spravedlnosti. Dennis O'Neil odvedl výbornou práci a já už chápu proč tento komiks patří mezi klasiku. I přestože, mě některé příběhy tolik nesedly, a nebo mě přišly hodně přepálené, zvláště poslední dva. Hodně se mi líbila kresba Neala Adamse, která je správně akční, dramatická a dokáže prodat to napětí. Green Lantern/Green Arrow: Krušné cesty hrdinství je dobrý komiks, který stojí za přečtení, protože se na některé věci kouká z jiného úhlu pohledu.

Plocan
Plocan | 17.3.2019 | Tokijský ghúl #01

Jako úvod do většího příběhu je to docela dobré. Líbí se mi kresba (zvláště postav a prostředí), která je ladná, přehledná, typicky mainstreamovská. Kde už ale kresba pokulhává, jsou souboje, které jsou absolutně nepřehledné a působí spíš jako čmáranice různých čar, kde není možné poznat, kdo kde zrovna do koho kope. Taktéž je fajn temnější nádech série a počáteční zápolení hlavní postavy s novou realitou, které se chtě nechtě musí přizpůsobit.

Fry
A Fry | 17.3.2019 | Babylon Berlín

Babylon Berlín - Předlohu neznám, seriál jsem také neviděl a přesto si dovolím tvrdit, že je tahle komiksová adaptace veskrze výborná. Arne Jysch totiž na rozdíl od mnoha jiných adaptátorů dokáže pracovat s médiem naprosto dokonale. Tam kde je pro mnoho jiných text hlavním hybatelem děje, zde působí spíše jako doplňkový materiál, jenž nás přesouvá mezi jednotlivými lokacemi a to hlavní se děje právě ve vizuální stránce celého díla. Body navíc dávám i za originální zápletku detektivního pátrání a doufám v úspěch na našem trhu ... Za mě 5*!

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 17.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Jsem tu novej, ale já bych nechal hvězdy a komentáře. Je to dostačující....Než jsem se sem zaregistroval, tak jsem myslel, že ty procenta jsou generovaný díky půlhvězdám, což by možná bylo fajn přidat. Příjde mi pořád lepší škála 1-5, kdy u nějakých komisků si člověk nemusí být jistý, zda to či ono, tak hodí něco mezi, což zde nejde, takže to musí dopisovat do komentaře, komentuje-li. Třeba lepší 3*, horší 3* - než hodnocení 1-10. Co se týče celkového hodnocení, to může vycházet ze všech možných aspektů, sečtělost, věk, epmirie, momentální nálada x stav mysli.... okomentovat se to dá znova vždycky, ne? :)

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 17.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #01: Můj nejhorší nepřítel (paperback)

Fimi - ahoj, jsem rád, že názor sdílíš.... na metal jsem též zvědav. Z toho, cos jmenoval znám jen toho bažináče, který snad budu v dc kompletu a já si to tak za 2-3 roky přečtu. :D Dá se tady nějak zjisit, že jsi třeba osloven v diskuzi? kdybych se teď ze zvědavosti nepodíval, tak vůbec asi nevím, že mi píšeš...

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 17.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #01: Můj nejhorší nepřítel (paperback)

oprava: ted koukám, co jsem psal a:
"...kterej mě osobně jako postava nevadí.
mně osobně nejbližší koment je: JohnyG | 11.10.2018 a poté asi choze | 23.1.2019
Osobně si myslím...."

*mně osobně nevadí a "osobně" 3x za sebou, můžete klidně aspoň dvě vypustit :)
dál ten text raději zkoumat nebudu :D

GORERATED
GORERATED | 16.3.2019 | Živí mrtví #28: Neodvratný osud

Septaci byl presne ten impuls, ktery tahle serie potrebovala. "Valka" s neganem me uz opravdu zacinala srat a bylo to zbytecne natahovane uplne stejne, jako sveho casu s guvernerem.
Nicmene me uz opravdu nebavi to, ze polovina knihy se vzdy nese v duchu, neco jako "pro tento svet je to dulezite...", "my jsme pro tento svet dulezity...", "ja jsem pro tento svet dulezity..." . Pak se kolem toho keca a keca a keca... Samozrejme doplneno o nejakou tu emocni omacku, ktera nikoho nezajima. I pres to vsechno, je walking dead stale nadprumerny komiks. O to vice v dnesni přesuperhrdinovane dobe, kdy ma ctenar uz plne zuby vsech tech batmanu, spider-manu nebo supermanu.

Fimi
Fimi | 16.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #01: Můj nejhorší nepřítel (paperback)

Milo na Snydera mám stejný názor, jsem zvědav na Metal..ovšem snyder je dobrej v hororech jako Wytches, americký upír nebo Severed, dokonce i Swamp Thing se mi od něj líbí

Plocan
Plocan | 16.3.2019 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #06

Skvělý flashbackový díl, ve kterém se dozvíme více o Alově a Edově tréninku, o jejich nezdařeném pokusu oživit matku a také o tom, jak se Ed přidal mezi státní alchymisty. Na šónen mangu zaměřenou především na mladší čtenáře to má poměrně hloubku s notnou dávkou filozofování, ani jedno ale vůbec není na škodu. „Jedno je vším a vše je jedním“.

Ter
Ter | 16.3.2019 | Conan #00: Zrozen na bitevním poli a další povídky

Bolo by to za 5*, ale formát B5 je dosť malý, najmä kvôli miniatúrnemu písmu. Tvorcovia komiksu inak odviedli skvelú prácu. Vďaka DH, že sa chopili Conana. Vďaka CC, že sem tieto komiksy sprostredkovali. A napokon vďaka aj Europrintu za finálny produkt, ktorý držím-e v rukách.

Milo_Harwey
Milo_Harwey | 16.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #01: Můj nejhorší nepřítel (paperback)

První koment. :) Četl jsem tady už desítky komentů a občas někdo napíše, že třeba enys píše pořád stejně... podle mě snajdr taky nebo třeba i thomas, co psal Conana. Otázka je, zda se Vám ten styl, kterým píše a občas samozřejmě obměňuje líbí. U mě třeba právě Ennis a Thomas hodně vedou, Snyder nikoliv. Jeho Batman je robocop, co je prostě nesmrtelnej člověk, kterej neustále mele o svým dětství a smrti rodičů a polemizuje jaký by člověk měl být a tuna dalších moralizujícíh keců, záchrany na poslední chvíli, což mě osobně všechno nasírá. Je to pořád dokola spolus s retrospektivou, před dvěma dny, dvěma minutami, po dvou měsících. Zároveň píše dost zmateně, jakoby si něčeho šlehnul. Tenhle komiks je přesně podle tohoto stylu, klasika Snyder, je to tuctovej průměrnej autor. Je to samozřejmě můj subjektivní názor. Romitova kresba ok, taky mi k Batmanovi moc nesedí, ale je fpoho. V příběhu batmana nahodí záporáky na otočku, který Batman hned sejme a jede se dál, pak nastoupí největší zabiják beast, kterej je vlastně stejnej jako ti před ním a nic nedokáže, navíc je to taky extra borec, jenž roztřílen a rozsekán pokračuje dál. Totálně mě nasírají věci typu: Batmanovi prostřeli tělo skrz naskrz šíp, on ho ani nevytáhne, ale najednou zmití, nekrvácí, nějak otráví twoface nebo co a jede se dál, jakoby nic. Batman ma na zádech batarang s ostny, totální nemysl, kdykoliv by spadl na záda, tak si je vykurví a končí. Sejmou ho kládou a taky pohoda. Když ve vodě zapnul ten reprák, tak už jsem si říkal a kurva, to už je moc a kde jako má ty repráky? Jak říkam, tohle být někdo jiný než normální člověk, tak ok. Druhej příběh o zaučení a opět ty kecy promlouvající do duše a nejlepší detektiv opět na něco nepřišel a odhalil to nějakej nováček, kterej mě osobně jako postava nevadí.

mně osobně nejbližší koment je: JohnyG | 11.10.2018 a poté asi choze | 23.1.2019

Osobně si myslím, že Snyder je průměr obecně jako všechny jeho komiksy, z nichž z minulosti je dobře hodnocená třeba Soví duologie, která mě osobně se líbila částečně taky, opět si vybavuji nesmrtelného batmana, který je totálně rozsekán, probodnut, bez jídla, pití, vyprahlý dojde domu, dá sprchu a jde do boje. :D tragédie, četl jsem to asi před rokem a tohle si vybavuju i ted :) Neříkám, že nemá dobrý nápady a asi to má dobře promýšlené, ale výše zmíněný koncept jeho psaní mi prostě nesedí. (ale mně se asi obecně ty batman komiksy nějak nelíbí, ač je batman moje hodně oblíbená postava napříč komiksy, filmy i hrami :)))) Např. Můj temný princ má u mě 5 hvězd, ač jsem ho komentem ani jinak nehodnotil a když zhodnotím tohle, tak je to prostě slabší průměr. 2* x 3*, fakt nevím... dáme tři hvězdy, ale jsou slabší a zbytek Batmana jsem nehodnotil, tak je to za mě jako komplet ke Snyderovi, průměr místy slabší, místy lepší => průměr, 3 hvězdy.

Ještě malý dodatek: množství záporáku a batman alias superman ve mně s koncepi jednoduchého příběhu ve mně evokuje komiks určený dětem, třeba kolem 12 let, které budou asi obecně ze Snyderova Batmana nadšené, ale překombinovný příběh úplně nepochopí, to asi nikdo, podle mě ani Snyder, kdyby to po sobě četl... :) nicméně krev a ta překombinovast by mohlo vést k náctiletým... protože podle mě by děti měly být vyvarovány sexu a násilí cca do 15ti let nebo by jim to nemělo být předsouváno jako v dnešní době, kdy např. Krajní meze dávají na pohodu odpo včetně různych vražd, apod. co za mého dětství dávali v tv kolem 22 hod a dál, ale to jsem odbočil :)

MH

marek zigmund stanko
marek zigmund stanko | 16.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

pekelné upíří scífko, co mi v detailu propracovanosti světa -jenž je tu předkládán- nejednou připomnělo Nekroskop Briana Lumleyho (!) kresba má své highlity (všechna ta panoramata) i propady, i když chápu, že je to spíš moje smůla, příznivec francouzské školy nejsem ..do další dlouhé série, se mi moc nechce, ale druhý book ještě dám, pak se rozhodnu

Norri
M Norri | 16.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #053: Captain Marvel (Carol Danversová)

Bojovnice každým coulem - Retro origin - patřičně naivní s typickou retro kresbou. Nebavil mě ani příběh (nebo spíše vyprávění) a ani kresba.
V touze létat - příběh byl sice lehce zmatený a asi bych si ho potřeboval dát ještě jednou, abych ho plně pochopil, ale bavilo mě ho číst. Byly v něm fajn nápady i dialogy. Hodně mě těch šesti sešitů bavila kresba - jak od Dextera Soye, z jehož kresby mám pocit, že se v průběhu svých čtyřech sešitů brutálně zlepšil, tak i od Emmy Ríos, která má sice úplně jiný styl než Soy, ale taky mě hodně bavila.

karl173
karl173 | 16.3.2019 | Assassin's Creed #03: Návrat domů

Závěr této slabé série nemohl dopadnou jinak, než slabě. Postavy se zde nemohli chovat debilněji a ani historická pasáž to tentokrát neuměla zachraňovat. K čemu bylo, že jsme se podívali na známé místo ze hry a přišel tam i starý známí Ezio, když se autoři raději věnovali hloupostem, než aby vymysleli nějaký pořádný děj. Vše probíhalo nudněji než v předchozích dílech. A vypjaté momenty neměli ani sebemenší kapku emocí. Komiks za celou dobu dokázal vyplodit dva dobré momenty. A to je setsakra málo, aby jste si po dočtení mohli říct, že to byl alespoň slušnější průměr. Scénárista by měl na sobě ještě hodně zapracovat, jelikož bylo poznat, že scénář psal pravděpodobně asi ve volných chvílích na záchodě nebo když zrovna utekl z koncertu Nelly Furtado. Bohužel tohle byl jistojistě nejslabší díl série. I kresba byla tentokrát slabá. 40%

Skot
M Skot | 16.3.2019 | SE7DM (pevná vazba)

Těšil jsem na komiks po výborném filmu , na rozšíření informací. Bohužel filmu nesahá ani po kolena, scénář je průměrný a nenabízí mnoho nových informací , střídaní kresebných stylů mnoho nepřináší a nejvíc jsme zklamán deníkem, od kterého jsem očekával osvětlení myšlenkových pochodů hlavního hrdiny. Dalo to jistě hodně práce ale vcelku nic neříkající hromadění slov na mě nepůsobí ani mysteriozně ani objevně . Velké očekávání průměrná četba.

Skot
M Skot | 16.3.2019 | Overwatch - Antologie #01

Opakovaně jsem se rozčílil nad recenzemi filmů Pána prstenů nebo Harryho Pottera , kdy autor rovnou přiznal, že knihu nečetl . Počítačovou hru ze které tato kniha vychází neznám a neznal jsem ani postavy. Přesto musím napsat že scénář a krátké příběhy jsou plytké a předvídatelné a počítačová přlíš barvená grafika mě taky nezaujala. Od crwe jeden z nejslabších kousků

Skot
M Skot | 16.3.2019 | Pod dekou

Výborná kniha o starostech a tíze dospívání , i když z prostřední nám trochu vzdáleného. Problémy jsou ale univerzální. Skvělý scénář, kresba odpovídá věku hlavního hrdiny a i když místy působí odbytě k příběhu patří. Zlatý fond komiksového umění .

perak
perak | 16.3.2019 | 100 nábojů #04: Rozčtvrcený zítřek

Tak opět rozhozeno do světa pár koleček z Orloje mistra Azzarella. Kniha obsahuje několik výborných příběhů, které by fungovali i samostatně. V provázanosti na celek pak dávají na vše punc nejvyšší kvality. A konečně se nám odhaluje Trust.
Čím dál více si užívám i kresbu - pohledy z originální perspektivy, zdůraznění někde mimo centrum obrázku některých maličkostí, které jsou důležité v následujícím ději, využívání černé barvy a stínů k navození atmosféry a zdůraznění určitých detailů.

perak
perak | 16.3.2019 | Dlouhý zítřek a další příběhy (paperback)

Kniha se skládá ze čtyř sešitů, z nichž první mne hodně naladil, ale ve zbytku je kvalita povídek hodně kolísavá - od výborných kusů až po těžko stravitelné případy. Oceňuji, že na konci každého sešitu autor k jednotlivým povídkám uvádí svůj komentář - možnost navodit se trochu na způsob Moebiova myšlení v chápání jeho díla rozhodně pomáhá. V každém případě Moebiovo experimentování a vizionářství mělo velký vliv na mnoho komiksových autorů v budoucnosti, takže jsem rád, že jsem si knihu mohl přečíst.

Toe
A Toe | 16.3.2019 | Umění války: Komiksová adaptace

Tak já se přidám. Dočetl jsem do cca půlky, pak to vzdal a nalistoval konec.
S "Též se to tváří děsně akademicky, ale jsou to jen dobře zabalené babské rady." bych souhlasil až na to, že akademické mi to nepřišlo, spíš jsem měl pocit, že listuji sebranou sbírkou naučných komiksů z ABC (ta kresba, rozmístění textových panelů...), tedy ideál pro mladší, kteří si ale asi zase moc nevezmou z těchto mouder (a možná by ve svém věku ani u některých neměli :) - takže ve výsledku si nejsem moc jistý, pro koho by to mohlo být určené... Dávám dvě hvězdy za zajímavě provedenou a vizuálně k tématu ladící vazbu.

cyboy
M cyboy | 16.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Vím, že jdu proti většinovému názoru, ale prostě nemůžu jinak, protože tady se potkává spousta věcí, které vysloveně nesnáším.
1. Arogantní autor (ty předmluvy jsou skvostné)
2. Upíři (jeden z nejvyčpělejších a nejvyprázdněnějších konceptů, přesně podle hesla: „Když nevíš kudy kam, šoupni tam upíra, alespoň to zvýší prodeje.“)
3. Náckové
4. Nenávist jako autorův hnací motor a vlastně i zdůvodnění celého projektu.

Beru, že se to odehrává v pekle, takže těžko hledat jediného ztotožnitelného hrdinu, ale pokud je zcela nepokrytou autorovou motivací nenávist (ke konkrétním osobám a skupinám), pak vytvoření hrdiny/antihrdiny z válečného zločince a nácka (v tomto nenávistném konceptu) spíš vyvolává dojem, že jde o autorův záměr a sympatie a nikoliv o determinaci konceptu. Kdo jiný, než válečný zločinec a nácek, by přece (v autorových očích) mohl být povolanější vykonat historickou spravedlnost?

Jako práce v rámci psychoterapie je to vynikající (trochu to připomíná úsměvné účtování s instalatéry a elektrikáři v Muži z Acapulca), ale jako „umělecké“ dílo je to vlastně nefunkční. Fíkový list děje nemůže zakrýt nenávistné a samoúčelné ideje, kterými se to jen hemží. S tím souvisí i to, co tomu vyčítám nejvíc - neschopnost vtažení. Celé to na mě působí, jako když to pozorujete pod sklem a pokud by najednou všechny figury pomřely, tak se vlastně nic neděje.

Co se mi vysloveně líbilo jako koncept, jsou pekelné zbraně hromadného ničení a jsem zvědavý na zbylé dvě bomby, pokud na ně dojde.
Kresba je většinově skvělá, i když pár nepřehledných panelů se najde.

Nechci to zatím hodnotit příliš tvrdě, protože doufám, že v dalších dílech se to otočí a celé to nakonec vyzní jinak, než jen jako psychoterapie převlečená za knihu.
60%

filozof
filozof | 15.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Třeba jeden konkurenční web má také pětihvězdičkovou škálu a k tomu odpad, ale výsledné hodnocení se zobrazuje v procentech. Takže když uživatelé dávají hodně odpad, může mít komiks menší hodnocení než 10%. Kdyby byl odpad tady, pak by třeba ty nejhorší komiksy mohly mít půl hvězdy místo jedné celé. To jen tak pro porovnání.

Fimi
Fimi | 15.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Taky to vidím na adepta komiksu roku, jsem hodně zvědav na Royal blood a samozřejmě Essex county a ještě se uvidí co chystají CC za překvapení....

Radek Blacksad
Radek Blacksad | 15.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Inak ak sa niekomu nepozdáva z ukážok to čierne písmo na červenom pozadí, tak je to v komikse úplne v pohode čitateľné a ešte to aj dobre vypadá. Takže no problemo.

trudoš
trudoš | 15.3.2019 | Garfield #41: U koryta

„Jaký je ten bylinkový čaj?“
„Není to kafe, takový je!“

Radek Blacksad
Radek Blacksad | 15.3.2019 | Requiem: Upíří rytíř #01

Komiks roku už v březnu? No, rozhodne to bude patriť k tomu najlepšiemu, čo sa v tunajšom komiksovom pekle urodí. Dokonalá kresba, úžasné farby a každé jedno okno je do najmenších detailov premakané. Jeden z najkrajších komiksov, pri ktorom som sa tešil na každú jednu novú stranu plnej originálnych a nečakaných nápadov. Bál som sa scenára, že bude za kresbou výrazne zaostávať, ale bál som sa zbytočne. Mills je utrhnutý z reťaze a neberie si žiadne servítky, ale scenár je aj napriek tomu premyslený a svet pekla sa stal naozaj veľmi zaujímavým a bohatým dejiskom plným krvavých intríg a všemožných odkazov na známe osobnosti dejín a popkultúru. Veľmi som sa bavil a vlastne nemám ani jednu výhradu. Dokonalý komiks a veľké díky, že to tu Crew vydala tak veľkolepo (veľký tučný formát a bonusy).

George Walker Bush
A George Walker Bush | 15.3.2019 | Umění války: Komiksová adaptace

Sun-c' je veleklasikem, ke kterému jsem si našel cestu až skrze komiks. To je super. Některé mistrovy rady se zdají s odstupem času více banální, nežli geniální, ale je to asi jako když si dneska někdo čte populární knihy o seberozvoji a jak získat co nejrychleji sebedůvěru a bohatství. Též se to tváří děsně akademicky, ale jsou to jen dobře zabalené babské rady. Tento čínský válečný "Machiavelli" je někdy docela brutální a občas to vypadá, jako kdyby nabádal k válečným zločinům. Jinak mě samozřejmě berte s nadsázkou, nepoměřuji opravdu 2 500 let vzdálený a odlišný svět, stejně jako význam díla nikterak neshazuji!

Ale k adaptaci - autor je podle dostupných informací na první pohled sympatický týpek se zajímavými kořeny až mi ta podivně vágní a pastelkově-sterilní kresba či jak to nazvat k němu vůbec nesedí. Kniha připomíná mnohdy spíše obrázkovou knihu nežli komiks. Místy text jako by skoro vůbec nekorespondoval s tím, co se odehrává v textu, což je možná vzhledem k povaze původního textu pochopitelné. Font či lettering působí lehce amatérsky, ale je tak jednoduchý, že mě neruší. Horší je, že mě celá ta četba moc nebavila, přišel mi celý ten doprovodný příběh poněkud přeslazeně naivňoučký. Válečné fáze zase ne tolik zajímavé. Poslední obrázek dojal však i mě.

Zajímalo by mě, jestli se k tomu dostane ještě někdo z ComicsDB, aby to ohodnotil. Na Goodreads to má totiž krásných 4.42/5, což osobně nechápu. Ale respektuji, ta kresba musela dát asi hodně práce.

Celkový dojem: 40%

Kazumaki
M Kazumaki | 15.3.2019 | Ms. Marvel #01: (Ne)normální

Zpracováním je to rozhodně lepší než drtivá většina ostatních superhrdinských komiksů, už kvůli příjemné originální kresbě a barvení. Vzniku superhrdinky a získání superschopností ale nerozumím, a za daných okolností už vůbec nechápu, proč je získala zrovna Kamala. Líbí se mi odlehčenost některých situací, ale jinak spíš zapomenutelný průměr.

VanTom
VanTom | 15.3.2019 | Sága #07

Nějak v této knize nevidím víc, než co je i v příběhu: protaženou tankovací zastávku na cestě (při níž tak nějak mimochodem zemře(?) jedna hlavní postava). Stejně si ale Sága udržuje svou kvalitu ve scénáři i kresbě a ve finiši/cliffhangeru solidně zatlačí na emoce.

VanTom
VanTom | 15.3.2019 | Comicsové legendy #08: Spider-Man #03

„Sakra. Kdybych byl ještě víc na dně, tak chodím pod zemí.“ Zkrátka obvyklé trampoty Petera Parkera mj. se studentskými (a rasovými, aneb "úspěch černého muže ve světě podle pravidel bílých" - naivní Stan) nepokoji na kampusu tentokrát propojuje (a na druhou kolej odsunuje) pradávná hieroglyfická destička, po níž postupně pasou Kingpin, Shocker a mafiánský boss Silvermane. Jenže jeho velkohubí pohůnci (včetně lidské hory Marka) pro Spider-Mana (a pro čtenáře) představují pouze dosti jednotvárné, nezáživné boxovací pytle.

VanTom
VanTom | 15.3.2019 | Druuna 3 (paperback)

Úchvatné kresby hlavní hrdinky (a jejích křivek a proporcí), když se nahá prodírá zpustošenými postapo ruinami, se jednoduše nikdy nenabažím. Ovšem příběhově (ehm) mě tohle pasivně bezcílné bloumání již lehce unavuje. Jelikož Druuna netuší, kde ani kdo je a pomalu na nic si nevzpomíná, její neutuchající zmatené monology tak logicky hlubokými filosofickými myšlenkami dvakrát neoplývají. První a zejména druhé knize 'Klon' ale notně pomáhá příjemný humor robotického chlípného zakrslíka („Biologickej shluk molekul a ženská k tomu! To je teda…“), němá hříčka 'Anima' pak osvěží svou "arzachovskou" náladou (byť jsem se v jejím metafyzickém závěru ztratil). PS: Po minulém hardcore klesl "rating" zpátky k soft pornu.

VanTom
VanTom | 15.3.2019 | Labyrint

Šestice více či méně průměrných hororových povídek se občas vytasí zajímavým nápadem, občas pointou, výjimečně obojím dohromady. Na autorčinu prvotinu ale dobrý, včetně příjemné, i když celkem generické manga kresby.

Zack
A Zack | 15.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

cyboy: Ja ti odpovedel, si to jen neprijal, s tim se budes muset ale nejak poprat sam. Ale klidne ji poloz znovu v Pripominkach.

Jack
Jack | 15.3.2019 | Ultimátní komiksový komplet #034: Avengers: Rozpad

Bomba Bendis to proste vie. Skvelý nápad, zničiť avengers. Avengers padnú úplne na dno. Je to super.

Jack
Jack | 15.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #004: Hawkeye

Takto ma vyzerať nhm-ko. Kresba nato že je to retro tak je veľmi pekná. A scenár bol tiež super. Toto je dôkaz preco je hawkeye v avengers. Kvôli tomuto komiksu hawkeye milujem.

Jack
Jack | 15.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #036: Herkules

Není to zle. Ale zase nič extra . Greg Pak píše dobre . Kresba je tiež celkom dobra. Zaporak je taký typický. Event samotný strach je tiež v pohode. Ja mu dávam 3-3,5/5

Walome
Walome | 15.3.2019 | Bratrstvo krve: Hustej nářez

Teda po zkusenosti s knihou a po ukazkach jsem cekal totalni hovno, ale nakonec to nebylo tak hrozny.

Gmork
Gmork | 15.3.2019 | Nestor Burma: Mlha na mostě Tolbiac

Tak dočteno, a moc nevím, co si o mordech na mostě Tolbiac myslet. Zápletka je i přes nadměrnou ukecanost docela prostinká a čtenář se víc těší na další lahodné bubliny typu - "Vrahovi, co si myslí, že nám vyklouz a že je kujón, se můžeme připomenout i řadu let po zločinu. A víte, proč k tomu dochází? Protože polda je vytrvalej, dokud neukojí svůj hlad.", než na rozuzlení případu. Je to hodně pro detektivní staromilce, jako když koukáte na starého černobílého Maigreta s Jean Gabinem. Jasně, je to klasika a J. Gabin byl pan herec, ale stejně mám radši nové díly s Rowanem Atkinsonem, protože mají větší tah na branku a spád. Ale jako exkurz do evropské komiksové minulosti to bylo zajímavé. Dalšímu dílu bych se rozhodně nebránil, ale moc v něj nevěřím, částečně i kvůli dosti přepálené ceně knihy.

trudoš
trudoš | 15.3.2019 | Criminal: Poslední z nevinných

Lepší než první album, hlavně díky tomu, že už mi vyprávění nepřišlo tak nucené. Příběhy jsou sice chvílemi dějově průhledné, tedy ve smyslu jak se odvíjejí, nic jim to však neubírá na kráse skvěle propracovaného noiru, kde ne každý musí být právě světec, aby vám přesto přirostl k srdci. Hrdiny jsou obyčejní lidé s obyčejnými chybami, kteří se musejí vypořádat se situacemi, které by klidně mohly potkat i vás nebo mě. Vlastně se všichni denně mimoděk modlíme, aby nikdy nepotkaly. Jsou to historky z ulice, plné lží, drog a násilností, jaké dokážou nejednomu převrátit svět vzhůru nohama a zase zpět. Ed Brubaker se nesnaží podbízet životními moudrostmi a třeba hned první kapitola parádně rozemele každého, kdo kdy přišel o někoho z rodičů. Jednotlivé historky fungují především pro svou autentičnost, bez zbytečných řečí, kliček a rozborů. A opět oceňuji nenápadnou provázanost, kdy se většina postav nějak mihne v té které povídce, čímž tak nepřímo utvářejí pevný celek všem příběhům dohromady.

Mitsuko
Mitsuko | 14.3.2019 | Spirála #02

Opět re-reading. A teda koukám, že mě tenhle díl chytil ještě víc než před lety. Líbí se mi, že na sebe příběhy začaly navazovat. A proboha, Lidský hlemýžď je jedna z nejnechutnějších kapitol v sérii. Ke spirálám budu mít asi už vždycky velmi rezervovaný přístup... :-D

autokineton
autokineton | 14.3.2019 | DC komiksový komplet #053: Batman: Muž, který se směje & Arkham

Muž, který se směje není špatný příběh, ale Moorův Kameňák je přeci jen jinde a Brubaker měl i silnější momenty.... naproti tomu Arkham je skvost což je dáno i brilantní McKeanovou kresbou, takže suma sumárum krásných 85%

xflori01
xflori01 | 14.3.2019 | Strážci galaxie #04: Prvotní hřích

Tento díl mě kromě prvního dílu zatím bavil nejvíc. Jen je škoda, že je tato série hodně provázaná s jinými (např. Captain Marvel) a jsou vynechány dva sešity, které tam prostě chybí - proč má Gamora najednou nový vzhled a schopnosti? CREW tam mohla alespoň vložit stránku se stručným obsahem/rekapitulací těchto sešitů, ať zůstaneme v obraze. Ale jinak nemám knize co vytknout. Bendisovy scénáře miluji a kresba je taky dobrá. Pro mě tato knížka splňuje to, co od superhrdinských sérií chci.

Josyvo
Josyvo | 14.3.2019 | Spider-Man / Deadpool #01: Parťácká romance

Úplně úžasný akorát konec byl zmatenej a já ho pořád nechápu.

karl173
karl173 | 14.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Nebylo to zlé, ale nejvíc komiksu ubíralo hloupé chování postav a také nemastně a neslaně řešené zápletky. Přitom vnik všech různých zápletek byl tvořen poměrně slušně napínavě. Výsledek příběhu byl ovšem povětšinou spíše průměr. Co naopak komiks zvedá nahoru je velmi dobrá kresba, která se pyšní velkými a slušně detailními panely. Pomáhalo to zároveň i k tomu, že i když se sem tam postavy rozpovídali, stále to bylo na poměry svižné. Celkově je tedy komiks pro mne jen lehce nadprůměrný, ale i tak mě to vlastně bavilo číst. Respektive jak zmiňuje DR pode mnou, tak popisek uváděl další sešit, kde mělo vše pokračovat a další nakousnuté dějové linky mohli být zajímavé. Ale těžko říct v jaké kvalitě se série ubírala dál. 60%

Norri
M Norri | 14.3.2019 | Modrá Crew #10 - Orbital #3, 4

Politický thriller ve sci-fi kulisách. Oproti předchozímu dílu (1 a 2) je tady (3 a 4) relativně málo akce a hodně politikaření. Až v poslední třetině to začne dostávat grády a konec je docela nečekaný.Je to docela fajn - opět zde probíhá vyšetřování a do poslední chvíle není jasné, jak to dopadne. Kresba opět super.

Norri
M Norri | 14.3.2019 | Modrá Crew #09 - Orbital #1, 2

Orbital je cyberpunkem říznutý Star Trek. Při čtení mě neustále napadla paralela vesmírné konfederace a EU. Těch paralel tam je více a jejich vnímání záleží na vaší politické orientaci. Velkým tématem Orbitalu je xenofobie a rasizmus. Ne ten otevřený, jako býval kdysi vůči černochům a nebo vůči Židům za druhé světové války, ale takový ten nepřímý, který je skrytý za stereotypy a nevhodnými vtípky. Orbital tak svým způsobem nastavuje zrcadlo nám všem a dělá to dobře - díky úžasným sci-fi kulisám je ten problém vidět s patřičným odstupem, který nám reálný svět prostě nenabízí. Líbí se mi, jak je čtenář postupně seznamován s pravidly vesmíru Orbitalu a s nejdůležitější historií - všechny informace dostane čtenář včas, ale ne příliš brzy. Hodně se mi to líbilo a to nejen díky scénáři, ale také kvůli skvělé kresbě.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 14.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Co mě vyloženě nakrklo byl konec. 9 sešitů a v podstatě se zde rozjede velká partie a hned na to konec. Ukecané je to tak nějak průměrně, ale místy se to moc natahovalo, ale zase možná účelně, protože tahle série měla hodně čísel a dá se odvodit, že hodně věcí nastíněných zde se rozehrají a dokončí v těch dalších sešitech. Na druhou stranu se mi líbí, že je tu aspoň jeden story arc. Kresba je jako vždy úžasná - Byrne no - a naštěstí k tomu je i poměrně dobrý vypravěč. Detaily a práce s prostředím jsou vždy krásnou podívanou. Golden Age a Namor mě baví a i když tohle není komiksové terno a natož superhrdinské, pořád je to jaksi jímavé a lidské dílko, které se dobře čte a snaží se nás udržet na jiné notě, než té klasické, kdy ve finále dojde na pěsti. Namor získává jiný rozměr a já se tak seznamuji s úplně jinou postavou, než na kterou jsem zvyklý. Škoda jen, že zde není origin z 1939 nebo 1940 (tady je to jedno). Podobně tomu bylo u Human Torche a já se ptám proč to tam ti cvoci nedali, když takové DCKK to dělá. A přitom Namor a Human Torch mají skvělé originy, fakt luxus, kam se hrabe DC v té době. Čili jak říkám, není to terno, ale líbilo se mi to a rád si to někdy přečtu znovu. Prostě Namor.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 14.3.2019 | Sherlock Frankenstein a legie zla

Skvělý spin-off a přitom je i nutný pro pochopení souvislostí v knize 1 a 2. Teoreticky funguje sám o sobě, ale naprosto parádně zapadá do Palice 1 a 2. Postavy jaksi dostávají nový rozměr a nepůsobí pro mě jaksi dvojrozměrně, jakoby byli plastické a naaranžované. Prohlubuje se lidská hloubka a tam kde vše bylo jasné a evidentní, se tady vyvrací. Srandou je, že tato kniha slouží i jako jakési cílené "zesměšnění" starých známých postav Zlatého věku superhrdinů apod. Příběhově a vypravěčsky je to diametrálně odlišné, než na co jsme byli doposud zvyklí z knihy 1 a 2. I kresba se změnila, výrazně na můj vkus, ale nikoliv k horšímu. Rubín je zajímavý a při každé stránce si připadám, jak kdybych tam byl. Strašně to působí graficky trojrozměrně. Není to 2D kresba na papíře a že dělal i poslední sešity digitálně bych od nedigi nepoznal. Je fakt dobrý a bere si to nejlepší z Golden Age - obohatil je o něco, co mi vždycky na těch komiksech chybělo. Pořád jsem si připadal jako ten tady a ne tam. Palice, Ormston, Rubín a Lemire - parta k popukání. Už se nemůžu dočkat na další knihu.

Darth Raelchi
Darth Raelchi | 14.3.2019 | Baltimore #04: Kostnice

Skvělé! Skvěle dávkované tempo a prostřihy mezi událostmi a akcemi. Celkově se to velmi dobře četlo a i když zde máme vlastně 2 příběhy, pořád je to našlapané. Povídky byly fajn, ale postrádal jsem koherentnost - byly zkrátka roztříštěné. 5-ti sešitovky v knihách 1 a 2 občas působily zdlouhavě, jakoby jsme na něco čekali. Buď se tvůrci už stihli vypsat a chytli tu správnou "slinu" anebo jim sedí rozsah anebo je to mix obého. Buď jak buď, tady jsem se od začátku do konce bavil a a hltal jsem každou stránku. Předmluva do toho všeho krásně zapadá a slouží mi jako kvalitní inspirační zdroj pro budoucí projekce a četbu. Baltimore zde najednou poodhaluje něco hlubšího a daleko obsáhlejšího, je to bohužel celé jinak a nemůžu se dočkat zbytku knih. 4 otevíráme epický příběh, který ještě donedávna působil jako "odbočka" od běžného života.

marek zigmund stanko
marek zigmund stanko | 14.3.2019 | Sherlock Frankenstein a legie zla

..tady ten krátký, investigativní exkurz, do minulosti superpadouchů, co měli tu víc tu míň společného, s naší ztracenou partou superhrdinů, mě možná i (emocionálně) víc vtáhl do děje, než předešlé dva díly.. pozoruhodné

cyboy
M cyboy | 14.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

GWB: Nevyucuju, ze se nekdy neukliknu, ale jinak hodnotim vlastne stejne jako ty (i kdyz ja nemam problem jit mimo cele desetiky). A ano, vim minimalne o jednom pripade, kdy jsem zamerne a zasadne hodnotil jinak slovne a jinak hvezdickami, ale to bylo umyslne a vracet se k tomu nehodlam. Prosel jsem ted schvalne svoje komentare a hodnoceni od zacatku roku a ano, mam tam porad jednu "chybu", kdy jsem dal 80% a pritom udelil pet hvezd (nicmene to je chyba vynucena historicky hodnocenim predchoziho dilu a vim o ni, nicmene menit hodnoceni zpetne zatim nechci a dat jenom ctyri hvezdy taky ne, to bych tomu komiksu zbytecne krivdil). Druhou skutecnou chybu jsem opravil po pripomince Doppelgangera a ano, to byla vazne chyba (pujdu vratit obcanku sam). Kazdopadne mi muzes verit, ze od zacatku roku jsem spal vic nez jednou.
Smutne na teto diskuzi je, ze zacala uplne jinak (a veskere zminene technikalie maji naprosto podruznou roli) a nic ve zlem, ale nikdo evidentne neni schopen zodpovedet dva relativne jednoduche dotazy, i prestoze jsem je nekolikrat zopakoval, snazil se o jejich zjednoduseni apod. Zkratka tema bylo ustaveno - technicke provedeni hodnoceni - a ja se celou dobu snazim vratit to k meritu veci. A at napisu cokoliv, odpovedi je vzdy "Ja davam tri hvezdy tehdy a ctyri tehdy". Ty dotazy jsem kladl zcela zamerne s tim, ze bych pripadne zmenil zpusob hodnoceni (coz by vedlo k pomerne zasadnimu snizeni hodnoceni mnoha komiksu).
Ale hodnoceni podle nalady a vyspani je evidentne cil hodnoceni na comicsdb, takze mozna ze to tak zacnu delat. Asi to pak bude vic konzistentni a obecne prinosnejsi.
Kazdopadne asi zacnu hodnotit pouze celymi desitkami, i kdyz mi to mnohdy nestaci a pomerne hodne komiksu mam tesne mezi tremi/ctyrmi nebo ctyrmi/peti hvezdami.

hroubek
hroubek | 14.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Ze všech hrdinů od komiksového vydavatelství Marvel, je Namor pro mě nejméně sympatická postava, a co více, jsem na něj dost alergický. Moc se mi do tohoto komiksu nechtělo, protože jsem věděl, že budu číst příběhy o postavě, kterou nemám rád. Ale jak se říká, nesuď knihu, v tomto případě komiks, podle obalu. John Byrne je frajer, napsal velmi dobrý příběh, který je zajímavý, má dobré tempo a zvraty, a hlavně dokázal uchopit Namora z té lidštější stránky, takže se to čte opravdu moc dobře. Funguje akce, dialogy mají co říci, má to poselství a v neposlední řadě se to čte velmi dobře a nenudí to. Za mě palec nahoru.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 14.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

To je docela vtipné tahle diskuze o hodnocení. Já to mám už od počátku stanovené zcela jasně:
0-20 % = *
30-40 % = **
50-60 % = ***
70-80 % = ****
90-100 % = *****

Je to můj styl, stejně jako že nepíšu mezeru mezi číslem a procentem, což je vlastně gramaticky špatně.

Cyboy používá též percentuální škálu, ale vůči těm hvězdičkám ji využívá jinak (a mám pocit, že každý den jinak podle toho, jak se vyspí). To je však celkem jedno. Mně jde o to, že já po té tisícovce přečtených komiksů dokážu vnitřně rozlišit např. 70 % od 80 %, které uděluji, byť je to oboje na mé 4 hvězdičky.

Ale Zack má pravdu v tom, že v živé konverzaci nikdy takto nehodnotím, ale slovně popíšu, co bylo fajn a co ne.

S líbí/nelíbí Zack občas koketuje, nezmiňujte to prosím, nebo to fakt zavede!:-) Budu to tu mít radši jako csfd než jako youtube.

George Walker Bush
A George Walker Bush | 14.3.2019 | Sněhulení

Vidím některé polsko-slovenské vlivy!:)

Kazumaki
M Kazumaki | 13.3.2019 | Conan #00: Zrozen na bitevním poli a další povídky

Konečně komiks o dětství slavné legendy. Neveselé příběhy z divočiny a o bojích proti utlačovatelům Cimerie. A o tom, jak z Conana, jehož matka porodila na bitevním poli, vyrostl Conan dobyvatel. To vše v přiléhavé hrubé až nejasné kresbě Grega Rutha, jenž tento nelítostný svět pojal skutečně osobitě. Jediné, co mi tam chybělo, jsou nějaké větší celkové pohledy na krajinu, u nichž bych se mohl pohledem na chvíli zastavit a pokochat. Naopak je tu přebytek povídkového textu; toho bych trochu ubral. Celkově je to ovšem vydařené počtení, pěkná úprava a skici na konci.

rewkon
rewkon | 13.3.2019 | DC komiksový komplet #058: Green Lantern / Green Arrow: Krušné cesty hrdinství

cyboy z mého pohledu je tedy tvůj komentář z cela zbytečný tak jsi tam měl jebnout jen hodnocení a vyšlo by to skoro na stejno.

Jack
Jack | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #058: Jessica Jonesová

akze . To co ma robiť nhm-ko nhm-kom je zoznamovat čitateľov s postavami/teamami a to tento komiks vôbec, ale vôbec nespĺňa. Všetko čo som vedel o JJ ( tvorí pár s LC a čaká s nim dieťa + majú svadbu) . Takže ako NHM mu dávam 1/10 .Ale komiks , ktorý obsahuje toto nhm-ko je docela dobrý. Možno je to tým , že som ešte nečítal alias , ale ten komiks bol docela v poho. Ano JJ bola občas WTF ale chápem je tehotná ale ten komiks sa mi páčil kvôli tomu že to neni typický superhrdinsky komiks je to komiks o novinároch a to je super. A kresba v Pulse je no občas hnus občas docela fajn (osborn , cage , goblin) Takže tomuto komiksu dávam 3 hviezdičky.

Jack
Jack | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #042: Black Knight

pad dobrý ale je to veľmi dlhé a možno keby tu vysiel aj 2 diel a nie len 1a3 tak by to fungovalo ale takto... . Je mna to nebavilo takže meh

lantan1
lantan1 | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

cyboy: já hodnotím podle těch 5 hvězd takhle:
1- nelíbilo a ani jsem nedočetl
2 - nelíbilo, dočetl se zapřením
3 - neurazí, nenadchne
4 - líbilo se
5 - líbilo se mi moc, klidně bych přečetl znova
Ono až to výsledné hodnocení v procentech všech uživatelů dává jakýs takýs obrázek jestli je to dobré( hodnocení 4+) nebo průměrné ( hodnocení kolem 3ky) atd.

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Proste je to o vyjadreni momentalniho pocitu, coz je urcite prinosne. OK. Kazdopadne v teto logice naprosto postacuje tlacitko libi/nelibi (Vitejte v cernobilem svete!). Pet hvezd je pak silne zavadejicich, protoze pokud je neco podprumerne, prumerne apod., tak ve vztahu k cemu? A jsme zase u mych otazek, ktere ale nejake hvezdy vubec neresily...
No nic, prestavam to resit a rovnou se omlouvam za nesmysly, az zase budu hodnotit (z vaseho uhlu pohledu) spatne.

Kazumaki
M Kazumaki | 13.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #01: Když blesk udeří dvakrát (paperback)

Moje první zkušenost s Flashem a je to dost bída. Kresba je taková ta průměrná americká tuctovka, ale hlavně jsem se vůbec nechytal v příběhu. Potvrzuje se mi, že člověk se musí orientovat i ve všech ostatních sériích a znát i předchozí souvislosti s Flashem. Teprve když se rozjede linka s Augustem, tak se dá od něčeho odpíchnout. Nevím, jestli to vnímám jako jediný, ale pro nováčka jsou tyhle provázané série mor. Navíc mě nebavilo ani to dění a místy jsem se musel do čtení nutit. Naštěstí jsem to měl půjčené, takže jsem to mohl vrátit.

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Doctor Strange #03: Krev v Éteru

Aaronuv run porad patri mezi to nejlepsi co tady se Strangem vyslo. Tenhle dil jakoby misty trochu tapal, ale porad jsem zvedavy co bude dal.
70%

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Strážci galaxie #04: Prvotní hřích

Se Strazci se asi rozchazim cim dal vic. Ma to svetle momenty, ale celkove nic moc.
60%

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Green Arrow #03: Smaragdový psanec (paperback)

Ale jo, jako jednoducha zabava to funguje.
70%

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | DC komiksový komplet #058: Green Lantern / Green Arrow: Krušné cesty hrdinství

Ani mi to nestoji za to, abych vyjmenoval co vsechno je na tom spatne (vcetne misty tristniho prekladu). Tezka slabota.
50%

karl173
karl173 | 13.3.2019 | Baltimore #04: Kostnice

Zkrátka další výborný díl, výborné série. První příběh parádní. Druhý mi přišel trošku urychlený a jisté finále mě trochu zarazilo, ovšem v důsledku s následky mě to nakoplo k dalšímu pokračování, které už natěšeně vyhlížím. Kresba super. Jen mne sem tam zmátli vzhledy postav. Párkrát jsem si ji spletl s jinou postavou ( dost možná i s postavou z úplně jiné série - Lovec čarodejnic ) Vzhledem k tomu, že se ale vždy jednalo o vedlejší postavy, tak tomu tolik nijak nevadilo. Za mě tedy spokojenost. 90%

Doppelganger
Doppelganger | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

cyboy: musím mít načteno, abych mohl říct, že komiks XYZ je kvalitně napsaný, kvalitně nakreslený, posunuje žánr, boří konvence, apod. Nemusím mít načteno, abych mohl říct, že komiks XYZ se mi líbí nebo nelíbí. A od toho jsou pak ty komentáře, aby si pak ostatní udělali obrázek, že uživateli A se komiks líbil, protože je dobře napsaný, uživateli B se komiks nelíbil, protože nemá rád superhrdiny, a uživateli C se komiks líbil, protože tam Batman zmlátil padouchy.

Zack
A Zack | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

cyboy: Je zasadni rozdil mezi "je to dobre" a "libilo se mi". Na posuzovani obecne kvality (je jedno v jak omezene skupine) ti cistelne hodnoceni stejne stacit nikdy nebude. A ano, u posuzovani kvality je kontext dulezity.

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Doppelganger: no vidis jakej jsem trotl. To je samozrejme chyba. Ale opet resime vysledek, ale ne to, jak se k nemu dobrat.
Kdyz o necem reknu ze je to dobre, tak samozrejme musim vedet co dobre neni, jinak bych nemohl rict, ze je to dobre. A je to tedy dobre v ramci celku, nebo skupiny?
Sakrys kluci ja se ptam porad na to same a neresim technikalie.

Doppelganger
Doppelganger | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

cyboy: podle tvého klíče by tedy 65% měly být čtyři hvězdičky, ne?

já beru hodnocení tady na databázi tak, jako níže psal Zack (moc nelíbilo - líbilo - neutrální pocit - líbilo - moc líbilo), a podle tohoto systému mi přijde OK dát pět hvězdiček jak Watchmen, tak Habibi, tak Usagimu, tak Novým Mladým Titánům. Percentuální škála mi obecně nepřijde pro hodnocení jednotlivců moc dobrá, protože pokud někdo nemá nějaký sofistikovaný checklist, co má dobrý komiks obsahovat, tak silně pochybuji, že hodnocení např. 47% dává nějaký smysl a dá se opodstatnit, proč ne třeba 43% nebo 51%.

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Já se tady celou dobu nesnažím měnit způsob hodnocení a je fajn, že jsme si to vyjasnili, ale moje výchozí pozice je pořád stejná.
1. lze vůbec jedním způsobem hodnotit díla která mnohdy spojuje jen médium?
2. pokud ano, pak jak je hodnotit - absolutně v rámci žánru/média, nebo relativně v rámci subžánru?
Srovnávání je podstatou hodnocení (jinak nelze odpovědět ani na otázku co je průměr a celé to hodnocení by naprosto pozbylo smyslu).
Celé to je reakcí (a snahou dobrat se nějakého závěru) na karlovu pripominku: "Lehký podprůměr a dáváš 65% ?", nikoliv snahou měnit způsob hodnocení. I když souhlasím s požadavekm na rozšíření na půl hvězdy, více hvězd apod., tak chápu, že v neúprosné logice pěti hvězd by to nedávalo smysl, protože ty půlky by vyjadřovaly nesmysly jako "podpodprůměr" apod.

Zack
A Zack | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Uprimne, vim, ze mi zadny hodnoceni neprojde, ale porad cekam na vhodny moment zavest libi/nelibi :) Na vsechno ostatni je koment. Pro me 'nemam rad Namora' ma nekolikanasobne vetsi informacni hodnotu nez '65%'.

karl173
karl173 | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

A k tomu hodnocení. Je vlastně vcelku jedno jak to má kdo nastavené. Pravdou je že samotný komentář je mnohem lepší než to finální číslo. Ale kdybych měl mít nějaký návrh jak zdejší hvězdičkové hodnocení změnit. Tak bych bral možnost hvězdičky rozdělit. To je tak jediné co mi zde schází. Zbytek je naprosto v pořádku.

karl173
karl173 | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Musím souhlasit se Zackem. Není třeba něco nějak převádět. Zkrátka to ohodnoť tak, jaký si z toho měl pocit. Když se k tomu někdy vrátíš a budeš chtít přehodnotit své hodnocení, tak to má jednoduché řešení, jak psal Zack. Zkrátka dáš jiný počet hvězdiček a napíšeš nový komentář. Nejednou se mi stalo a všem ostatním jistě také, že jsem dal na vysoké hodnocení a na komiks se moc těšil. Ten mě pak ale z nějakého důvodu nepřesvědčil. Mohl jsem tedy v tu chvíli mít pocit, že jsem asi jen neměl na to tu správnou náladu. Že není možné aby tak skvěle hodnocený komiks pro mě nebyl uspokojivý. Ale takhle se to brát nemůže. Zkrátka mě neuspokojil. Dal jsem nižší známku. A třeba někdy až si ho budu číst znovu, už mě uspokojí a přehodnotím hodnocení. Jednoduché.

Zack
A Zack | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Lidem, co mají potřebu používat komplexnější, nelineární škálu (nebo dvě) samozřejmě nic nebrání, pak doporučim si dát do profilu vysvětlivky, kdysi jsme to začali používat na jiném serveru po velmi podobných diskuzích a pro těch pár lidí to fungovalo dobře.

Zack
A Zack | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Fimi, cyboy: Ono uz z toho, jak to neustale konvertujete na procenta, je zjevny, ze s tim pracujete spatne. Je to proste 5ti stupnova skala od strasne spatny po strasne dobry.

cyboy: Kdyz se me nekdo zepta, co bych mu doporucil (v zivote se mi nestalo, ze by nekdo zminil hodnoceni), tak si s nim popovidam o tom, co ho zajima a zkusime spolu najit nejaky mozny smery zajmu. Pro me nejaky hodnoceni neni vubec faktor, ostatne v profesionalni kritice se od ciselneho hodnoceni ustupuje uz dlouho.
Zkusim to jeste jednou. Nejde o to, abys hodnotil objektivne, to samozrejme nejde. Naopak, jde o to vyjadrit svuj aktualni postoj k tomu comicsu. Prijde ti, že je to podprumerny comics, tak je to proste podprumer, tzn. 2. Prumer je neco, co te ani nenadchne, ani neurazi, proste neutralni poloha. Samozrejme to, ze je neco pro tebe podprumerny comics, ovlivnuji tisice faktoru. Problem je spis to, ze nekdo napise podprumer, da 3 a aby v tom jo byl bordel, tak pripise 65%. A i to je problem naprosto zanedbatelny, kdyz ten clovek napise smysluplny koment, kde vysvetli, proc to povazuje za podprumer.

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Fimi: souhlas. Jelikož nejde dát odpad, tak to beru podle klíče: 0-20% = *, 21 - 40% = **, atd.
Neudělení hvězdy nemá na hodnocení žádný vliv, tudíž je vynucena alespoň jedna, což samo o sobě deformuje hodnocení. Proto se obecně používá odpad - tedy četl/viděl jsem, ale nezaslouží si to ani jednu hvězdu.
Problém je v tom, že hodnocení chápeme úplně jinak (a evidentně blbě), než Zack.

cyboy
M cyboy | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Zack: Možná opravdu je hloupý, ale jak bys tedy odpověděl nováčkovi, který se zeptá na to co si má přečíst, když spousta toho má vysoké hodnocení (ale objektivně vzato je to neporovnatelné)? To jsme se učili už na základce že jablíčka a hruštičky se nemíchají, což ale neznamená, že jablíčka jsou lepší než hruštičky. Jen jsou prostě jiná a když hodnotíš jablko, tak při srovnání nepoužiješ hrušku. Např. "Je dobré, ale hruška byla lepší." To se sice říct dá, ale co to vypovídá o jablku ve vztahu k ostatním jablkům a co to vypovídá o hrušce, potažmo o ovoci?
To hodnocení podle aktuálního pocitu dle tvého výkladu (tady a teď bez ohledu na to co jsi kdy četl apod.) je chiméra. To lze udělat možná u první knihy kterou jsi přečetl, ale u každé další už budeš chtíc nechtíc porovnávat. Člověk je tak nastavený, říká se tomu zkušenosti a jsou tací, kteří tvrdí, že právě pamět a historická kontinuita je to, co nás dělí od zvířat. Každopádně pokud je hodnocení skutečně cíleno na "aktuální pocit" dle tvého výkladu, pak asi nedává smysl protože vlastně o ničem nevypovídá.
Mimochodem pokud s něčím má problém víc lidí tak se občas může jednat i o chybu a nemusí to nutně znamenat, že všichni ostatní jsou kreténi.

Fimi
Fimi | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

Nesouhlasím že jedna hvězda je odpad, jedna hvězda je 10-20% podobně jako na ČSFD bych to dal, ne-li stejně když už...ale tak to je jen můj dojem...

Zack
A Zack | 13.3.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #067: Namor

cyboy: 1 = odpad, 2 = podprumer, 3 = prumer, 4 = nadprumer, 5 = spicka. Pro tebe. Ted a tady. Nepotrebujes resit zanr, ostatni comicsy, v jake fazi sveho pomyslneho vyvoje jsi, jak velky literarni snob jsi, co jsi cetl pred a co potom. Proste sis ted neco precet, zanechalo to na tobe nejaky dojem, na jemnejsi detaily jsou tu komentare. Casem se tvuj nazor nejspis zmeni, pak muzes zmenit hodnoceni podle aktualniho pocitu a idealne doplnit novy koment. Naprosto jednoduchy a transparentni. Proc to dela tolika lidem problem je mi uprimne zahadou :)

Jo, kecas nesmysli, 2x10 je zatim nejvetsi nesmysl, co tu kdy nekdo k hodnoceni navrhl :) Teda hned za mym navrhem zrusit hodnoceni uplne (a taky si myslim, ze by to bylo uplne nejlepsi).