Historie

Původní myšlenka na „něco jako IMDB ale pro comicsy“ vznikla už v hlubokých devadesátých letech, když se Zack s Cainem potýkali s nedostatkem faktografických údajů při své comicsově buditelské činnosti pod hlavičkou COMX.cz. Nic z toho nakonec nebylo. Naštěstí začátkem 21. století redakci rozšířil Turlogh, který přišel s jasnou vizí, co by tam mělo a nemělo být, a jak by to mohlo fungovat. První nesmělé pokusy se objevili ještě na COMXu, ale když bylo začátkem roku 2004 jasné, že to nějak půjde, přesunula se databáze od 1. června na svou vlastní doménu, kde sídlí dodnes. O něco později se k nám připojil AZTeck, hlavní tahoun konkurenčního projektu z Komiks.cz, a spolu s Turloghem, Slainem, Toem, blackJaGem a dalšími dobrovolníky si oddřeli prvotní datové plnění v tehdy ještě dost hloupé administraci. Bez těchto lidí by CDB nebyla.

Zack
Zack

Autor a správce systému a databáze. Stará se o to, aby vše pohodlně fungovalo nejen pro uživatele, ale i pro adminy. Má na starosti nutnou administrativu, finance, inzerci, soutěže a další komunikaci s nakladateli, spravuje kalendář. Především ale udržuje jasnou vizi a směřování CDB. K tomu pomáhá, kde to je třeba. To znamená, že pokud nevíte přesně na koho se obrátit ať už s návrhem, opravou dat nebo jakýmkoliv dotazem, vždy můžete napsat jemu.

Toe
Toe

Kdyby CDB mělo jasnou organizační strukturu, tak by měl funkci šéfredaktora a to především proto, že po Zackovi je nejstarším členem redakce a matadorem české comicsové scény. Projekty mimo CDB, na kterých spolupracuje/spolupracoval: ComicsPoint, Komiksarium, Komiksmania, MdSComics, Nerdi.cz, Bubblegun. Rukama mu projde velká většina comicsů, proto průběžně kontroluje, komentuje, radí, ukládá a přepisuje.

Fry
Fry

Začínal jako uživatel, pak nám začal pomáhat především se sháněním obálek a nakonec se stal jen tak na zkoušku adminem. Dnes je nepostradatelným členem redakce. Připravuje karty pro nové comicsy a to mnohdy měsíce dopředu, což je i základ pro správu kalendáře. Po vydání je většinou první, kdo se dostane ke kontrole připravených dat a zveřejnění. Pokud máte nějaké připomínky k samotným datům, nejjistější je napsat jemu. Stará se i o náš Instagram.

George Walker Bush
George Walker Bush

Knihovník na ComicsDB, politolog a nedostudovaný historik. Mnohdy se mu do ruky dostanou komiksy jako prvnímu, takže běžně kontroluje a schvaluje nové záznamy. Jindy naráží na „undergroundová“, méně známá či jinak marginální díla. Spravuje facebookové stránky a pomáhá tvořit uživatelské ikonky (viz Ikonková dílna). Flexibilně odpovídá na dotazy a průběžně doplňuje databázi.

blackJag
blackJag

V prvním pádě sběratel, potěšen stejně malonákladovou obskurností jako i kompletním ročníkem dětského komiksového plátku, a to nejlépe v intaktním stavu. Považuje se za dělníka databáze, toho, který do ničeho moc nekecá a jede si svoji nenápadnou brázdu v oblasti, která sice postrádá lesk a zájem davů, není ale o to méně důležitá (minimálně z pohledu komplexnosti) - tou oblastí jsou komiksové magazíny pro mladší čtenáře.

RadimNemec
RadimNemec

Zprvu "pouhý" sběratel, pak mecenáš, pak aktivní korespondent, pak editor a nakonec jsme si řekli, co blbneme, proč už dávno není admin. Specializuje se primárně na sběratelské kousky, ale zatímco BlackJag brousí divoké moravské vody, Radim dohlíží na metropoli a přilehlá česká území.

Lidé, které nemůžeme nezmínit

Turlogh, který je vlastně otcem CDB, i když si jednoho dne odešel pro noviny a už se nevrátil. Ale než nás opustil, udělal obrovský kus práce a hlavně byl ten, který Zacka (vlastně matku CDB) donutil přestat o databázi mluvit a začít něco dělat. AZTtek, který roky a roky dělal hlavního plniče, protože jako sběratel měl prostě všechno. Slaine, který krom plnění hodně pomohl se základním designem sbírky, což je dnes jedna ze stěžejních funkcí CDB. A v neposlední řadě Draco, která nikdy nebyla jako admin moc aktivní, ale vždy dokázala přitáhnout nějaký absolutní bizár z okraje média. A máme ji prostě rádi.

Další dva lidé, bez kterých by dnešní ComicsDB nevypadalo, jak vypadá, jsou ilustrátoři Aňos a Flyboj. Aňos je naše kmenová kreslířka, dělala nejen ty stránky na pozadí, ale je i autorkou našich neoficiálních maskotů chobotniček a všech ilustraček k sekcím a článkům. Flybojovi jde zas na krk logo. Kreslířů, kteří pro nás něco dělali je celá řada, ale tito dva se na identitě CDB podepsali nejvíce.