• brkowycz
    brkowycz20.12.2023 11:45Každý jeden den
    Obrovské zklamání. Comics je plytký a nijaký. Všechny myšlenky a "momenty" v knize jsou povrchní, unylé a tisíckrát zopakované jinde a lépe. Dílo na sebe masivně vrší jedno klišé za druhým, bez jakékoliv snahy je nějak napadnout, podívat se na ně novýma očima. Například scéna, ve které se hlavní hrdina rozschází s přítelkyní, jsou to jen povrchní plky, scéna je absolutně bez charakterového nebo dějového kontextu, prostě říkají věci, které lidé obvykle říkají, když se rozchází. "Opouštím tě, to s tebou to nebyl doopravdy život!"
    Tenhle typ knihy by měl podněcovat uvažování, měli byste po jeho zavření chvilku přemítat. Tady nejsou žádné hluboké myšlenky, jen konstatování, žádný zajímavý zvrat v ději, mnohé vztahy vyzní úplně na prázdno nebo nemají smysluplné rozuzlení (třeba ten s jeho nejlepším kamarádem, wtf?) Je to jako kdyby to někdo nechal vygenerovat AI.
    Pokud toužíte po úvahách nad existencí, doporučují spíše Klece, Smrt: vysoká cena za život, celý run Sandmana, Tři stíny nebo Sochaře.
  • brkowycz
    Pořád si říkám: Proč tohle čtu? Vždyť je to tak strašně špatný. Dějové linky jsou jednoduchoučké, nijak nepřekvapují, nemají žádné zajímavější sdělení, akce je v nich taková hloupoučká. Většina dílů Kačera Donalda měla nápaditější příběhy. A pak si musím přiznat: kvůli kresbě. Je tak odporně mainstreamová, ale líbí se mi, stejně jako se někdy člověk na ulici otočí za zmalovanou silokonovou ženštinou. Je mi stydno, ale je to tak.
    Hlavně se mi líbí se mi ta drobná linka a spousta detailů. Nejde mi ani tolik o Mraveniny prsa, jako spíš o to alternativní ztvárnění naší země. Všechny ty slavné památky, vykreslené v novém prostředí světa Ekho. Celkově ten nápad s aletrnativní zemí... je to náš svět, ale zároveň fantasy.
    Jenže autor to nejen, že skoro vůbec nevyužívá (když už, tak maximálně tím, že vypráví o Prikónech, o jiných potvůrkách toho nevíme zhola nic), ale ještě ke všemu v tomhle díle přidal vysvětlení vzniku Ekho... a bylo to tak strašně hloupý! Úplně to pohřbilo příběh! Těžko uvěřitelné a hloupoučké, nejhorší fanouškovské teorie by podle mě byly lepším zdrojem dobrých nápadů. Jestli nemá autor v rukávě něco výrazně lepšího do budoucna... tak je to fakt scénář na hranici odpadu.
    Dvě hvězdy fakt jen za kresbu!!!!
  • brkowycz
    brkowycz27.4.2022 13:57Šninklova veliká moc (paperback)
    A hele, tak ještě nejsem zapšklé individuum ve středním věku, které přestali komiksy, coby médium, bavit. Po záplavě průměrnosti a nudy jsem konečně narazil na něco opravdu dobrého. Vtipná, dobrodružná a originální fantasy s existenciálním přesahem. Netradiční hlavní hrdina s velkým posláním. Postavy se chovají konzistentně, autor nemá potřebu myšlenky hlubšího přesahu ukrývat do těžko rozluštitelných náznaků a alegorií, doprovázených divokou psychadelickou kresbou (kašl - McKean - kašl), všechno je komunikováno pěkně napřímo, srozumitelně a dílo ve mě přesto zanechalo pěknou ozvěnu. Je tam dost odhalených prsou, aby to příjemně eroticky šimralo, ale méně, než aby se dalo považovat za obscéní. Kresba nádherná.
    Sympatické zamyšlení nad Bohem a světem, které nemá potřebu pobuřovat věřící lidi nebo se stát pro svou naivitu posměšným dílem pro ateisty. Stokrát lepší reflexe zjevných kontrastů Nového a Starého zákona, než filmy jako Poslední pokušení Ježíše Krista nebo Zbrusu nový zákon. Konec vynikající. Tleskám a po dlouhé době dávám opravdových pět hvězdiček, skutečné mistrovské dílo. Řadím někam vedle Sandmana, Z Pekla, V jako Vendeta, Kůstka a dalších "povinných četeb".
  • brkowycz
    brkowycz7.4.2022 13:30Klece
    Jsem se zase jendou nahypeoval, že si po dlouhé době přečtu něco doopravdy dobrého, oduševnělého, co ke mě bude promlouvat na více úrovních...
    ... no nestalo se tak, byť uznávám tenhle komiks z klasické produkce, co tu teď máme, trochu vyčnívá (nejen formátem). Dave McKean si dává záležet při práci s postavami a máme tu několik velice zajímavých charakterů, které sledujeme v jejich malých osobních bojích, které jsou více či méně řízlé jakýmsi obtížně uchopitelným sledem událostí... to bych asi na příběhu vytkl hlavně. McKean vzal charakter, dal mu pěkný rozměr, krásně rozkreslí na řadu panelů jeho mimiku*, načež je závěr příběhu dané postavy zpracován psychadelickou sekvencí, která byť je výtvarně velmi zajímavá, tak nabízí takovou řadu interpretací, že jsem nezjistil, co si z toho odnést. Možná jen nejsem dost chytrý, abych to dílo uchopil, ale přál bych si, aby jednou někdo filosfické myšlenky komunikoval přímo, pomocí slov, a nesnažil se je zakódovat do sekvencí bizarních anekdot (kocour-člověk) a erupcí výtvarného egoismu.
    Na pět hvězdiček to určitě nemá, pro mě, ale určitě se nedá upřít, že se jedná o nadprůměrné dílo, minimálně co do vizuálu. McKean je borec. Přál bych si, aby jednou ilustroval komiks, který napíše David Mitchell.


    * (POZN - měla by se udělovat cena za nejlépe ztvárněné emoce! Kolikrát mě hrozně v komiksech štve, jak se ilustrátoři vůbec nesnaží nakreslit složitější emoci, jako například v sérii Walking Dead. McKean to tady zvládnul ale skvěle!)
  • brkowycz
    Podle mě b se tahle řada měla jmenovat: "Průměrné světové komiksy česky". Přiznám se, nečetl jsem úplně všechno... ale zatím každý kousek z téhle série balancoval na hraně průměrnosti, spíše se nakláněl do propasti špatného díla... Na základě poměrně vysokého hodnocení tady jsem sáhnul opět po další knize z téhle řady... a zase zklamání. Jako není to vyloženě špatné, spíš by se mi v životě nic nestalo, kdybych si to nepřečetl.
    Autorovi musím uznat snahu o vytvoření komplikovanějších postav, někde se to podařilo více, někde méně, kolem dokola je celkem fajn. Co se ovšem bohužel nepodařilo vůbec je nějaká přehlednost děje, plynulý tok vyprávění... skrze celé čtyři díly se strašně skáče od události k události, kresba tomu moc nepomáhá, kolikrát jsem musel luštit, co se na panelech vlastně děje... má to asi čtyři konce... z nichž nejvíc se mi líbil ten, který připomínal jakousi pirátskou verzi Apocalypse Now. Žádný z těch konců není moc dobře vystavěný, často se odehraje strašně rychle, jen aby se začal řešit jiný konec... nevím. Navíc uzavřít mytologickým způsobem příběh, který tři a půl svazku se o nějaké mystice vůbec nezmiňuje... to také není podle mě nejšťastnější.
  • brkowycz
    V tomhle komiksu jsem dostal nejspíš to, co jsem vždycky doufal, že dostanu od Jodorowského. Tam mi také obálka vždy slibovala kombinaci akce a mystiky a Jodorowský přitom většinou jen píše pološílené příběhy plné násilí a sexu, ve které vystupují postavy absolutně bez hloubky.
    Tady je mystika velice jemně a zajímavě podaná, příběhy fungují skvěle, jsou napínavé, také plné surového násilí, ale není to takové to gore porno, co dělá Jodo (viz Borgiové). Kresba je krásně detailní, líbivá, za mě určitě jedna z nejlepších MDEK, co u nás vyšli.
  • brkowycz
    Nakladatelství MOT jsem v dobách jeho "slávy" prospal a tak teď abych to obtížně všechno co vydali sháněl v bazarech. Země tří úsměvů je dalším takovým komiksem. Co se týče tématu "existenciální stripů", tak přeci jen trochu výše hodnotím Calvina a Hobbse, ale tohle je taky super. Jedinečný černý humor, stripy jsou provázané příběhem, který má i svůj velmi silný konec. Apokalyptické příběhy jsou taková krátká zamyšlení autora a bavila mě prakticky stejně, jako Země tří úsměvů. Obdivuji, jak jednoduchou kresbou dokáže autor skvěle vystihnout myšlenku.
    Co se týče negativ, proč nehodnotím plně: asi nejvíce mě rušilo to stripové uspořádání. Mít každé čtyři okénka nutně nějakou vtipnou pointu se úplně často nedařilo a hodněkrát jsem měl pocit, že to příběh Země tří úsměvů spíše rozbíjí. Příběh by totiž úplně v pohodě dokázal fungovat sám od sebe, a jak jsem už psal, Calvin a Hobbes mi přeci jen přišli vtipnější.
    Ale jinak pecka, sem rád, že sem si to sehnal, zase jednou se ukázalo, jak je Comicsdb užitečná stránka co se týče tipů na kvalitní čtení a všechna ta kladná hodnocení tady rozhodně nelžou.
  • brkowycz
    Sorry, ale meh... už dlouho mě něco takhle strašně neoslovilo. On je sám, ona je sama, oba si myslí, že jsou už staří, ale pak se spolu začnou milovat. The End. Chybí tomu všechno, co chybí dobrým příběhů, nějaký vývoj, krize, napětí, posun děje, cokoliv, co by to dělalo zajímavější. Je to předvídatelné, miloučké, slaďoučké, krásně nakreslené a jedním uchem dovnitř, druhým ven. Po dlouhé době zase něco opravdu hodně zbytečného.
  • brkowycz
    Hodnotím oba dva díly podprůměrně. S tímhle komiksem mám hned několik problémů. Za prvé do žánru nepřináší nic nového, opakuje jinými autory zavedená klišé "šokujících odhalení" z dob Krista nebo prvních apoštolů. Okolnosti těchto odhalení pak uměle konstruuje, nestaví je na žádných základech. Říkejte si o Danu Brownovi co chcete, ten člověk má aspoň tu snahu si místa, o kterých píše, projít, a navléct své vyprávění na autorsky vytvořenou interpretaci již existujících uměleckých děl. Tady pátráme po jistém třetím zákoně, který by měl spustit apokalypsu... dát jeho držeteli neomezenou moc... nebo spustit apokalypsu skrze to, že je někomu dána neomezená moc. Autor asi ale vůbec nepochytil význam slova zákon (smlouva mezi člověkem a Bohem). Zákon je zde prezentován spíše jako magická zbraň, jejímž získáním člověk bude vládnout nad ostatními, což v rovinně smlouvy Boha s člověkem nedává moc smysl. Tím chci říct, že se autor nenamáhal použít aspoň křesťanskou nebo židovskou legendu pořádně, jako to dělá třeba Carey v Luciferovi. Spíše to působilo, že si přečetl pár článků ve francouzské variantě Epochy, a na základě kusých představ slátal tenhle příběh.

    Jednotlivé panely byly často nepřehledné, musel jsem několikrát číst, abych se zorientoval, co se vůbec děje a kdo s kým mluví. Například tři hrdinové vstoupí do komnaty, kde vyruší strážného, který se dá na útěk. Dva hrdinové se spolu na dalších třeba deseti panelech vybavují a až potom otočíte stranu a vidíte třetího hrdinu, jak se pere se strážným. Najednou, z ničeho nic vlastně, sledujete souboj mimo původní komnatu, s nějakým no name strážným a vlastně nevíte, co se děje. Jak jste se tam dostali? "Nevynechal jsem stránky?" ptáte se sami sebe a zuřivě listujete, abyste si všimli, že na malinkém obrázku v pozadí asi o deset panelů dříve vidíte, jak třetí hrdina vybíhá za strážným, kterého vstupem do komnaty vyrušili. Jenže jejich souboj je znázorněn o tolik později. Je hrozně roztříštěná logika akce - přeci by dávalo smysl ji konstruovat takto: vlezli jsme - strážný nás běží nahlásit - pacifikace strážného - pak teprve se bavíme o tom, co jsme našli. Nedává smysl celou posloupnost děje dadaisticky obrátit.
    Finále byla učiněná hrůza, nepřehledná akce, odhalení k smíchu, vůbec doteď nevím, co dělali v historické fikci týpci ovládající havrany, no prostě děs a hrůza.
    Kresba je sice na první pohled líbivá, ale autor evidentně neměl snahu trochu si nastudovat o Praze, nebo o Čechách jako takových, přitom by se stačilo podívat na jeden dva dobové obrazy a víte. Na Českém venkově jsou hory a dlouhá údolí, v Praze zase není vykreslen jediný dobový monument (zatímco v Paříži autor divoce na každém druhém panelu rozkresluje Notter Dame). Mrzí mě, že takové super věci, jako je Rex Mundi tady prostor nedostali, ale vyšla tahle příšerná slátanina.
    Klady: Autorovi se docela daří udržet psychologii postav, jednotlivé charaktery se až na výjimky nechovají nějak nelogicky. Sem tam to působí jako příjemný roadtrip, a pokud autor zrovna nekreslí objekty, u kterých tušíte jak vypadají, je kresba opravdu hezká. To ale nestačí.

    Zkrátka a dobře, pokud nejste úplně ujetí na tom, abyste měli na svých Modrých Crwích všechna číslíčka od jedničky až po... nevím kolik, tak tohle vynechte. Já si to koupil jenom kvůli tomu, abych měl "všechny díly ve sbírce", ale ani zato to nestálo. Ztráta 500 Kč, ztráta asi 5 hodin času.

    PS: Proč se vůbec jednotlivé kapitoly jmenují po evangelistech? Protože jsou čtyři? Má to nějaký hlubší přesah? Odkazuje to nějak na ta evangelia? Tohle je přesně jedna z těch věcí, co mi na tom vadila: když mám čtyři kapitoly a pojmenuji je po čtyřech evangelistech, a myslím si, jaký nemám biblický wow efekt? Jenže bez přesahu je ten symbol prázdný jak velikonoční vyfouklé vajíčko. Kapitoly se mohli jmenovat klidně John, Paul, George a Ringo, taky byli čtyři. Dávalo by to asi stejný smysl.
  • brkowycz
    Naprosto úžasný, jsem uchvácen. Vždycky mezitím, než vyjde další díl, úplně zapomenu jak strašně je to dobrý. Občas se mi v poslední době stává, že čtu komiksy a nijak extra mě nebaví. Říkám si vždycky "Možná jsem z toho vyrostl? Možná už komiks prostě není médium, které by ke mě promlouvalo?" Velký prd, jen nečtu ty opravdu kvalitní. Skalpy je must have pro všechny nadšence drsných kriminálek, pro všechny fanoušky kvalitních scénářů, pro lidi, co dokáží ocenit plastické postavy a napínavé příběhy.
  • brkowycz
    Vlastně mi komiksová série Temné Věže dost připomíná tu knižní. Všechno to vypadá hrozně supr a zajímavě a nakonec je to spíš nafouklá bublina. A hlavně se to dost opakuje, nebo se mi to jen zdá, že je snad od prvního dílu někdo zrazuje? Navíc se komiks odehrává "o devět let později" po předchozích událostech, ale autorovi se absolutně nepodařilo vykreslit nějak tenhle posun v komiksu. Postavy v komiksu jsou navíc úplně ukrutně plochý, Roland je nevýraznej, nepůsobí jako vůdce nebo "poslední vzdor" zlu. Celý tenhle díl je celkově nastavená kaše, všechno tohle se dalo pořešit v rámci minulé knihy.
  • brkowycz
    brkowycz31.5.2018 15:01Knihy magie
    ,,Úplně na první dobrou jsem si pomyslela, že se i Gaiman chce svést na harrypotterovské vlně." - skutečně to tak vypadá! Neil Gaiman se sedm let před vydáním Harryho Pottera zdánlivě veze na jeho budoucí vlně v magickém příběhu o obrýleném chlapci a jeho oblíbené sově, který proniká do tajemného světa magie, o jejíž existenci neměl zprvu tušení. Zní to dost podobně, ale čtenář dostává něco zcela úplně jiného a já jsem se nemohl při čtení ubránit dojmu: Tohle je ten starý dobrý (respektive mladý dobrý) Neil Gaiman, jehož scénáře mají tolik vrstev, kolik cibule. Promyšlené dialogy vypráví příběh, a zároveň slouží jako autorova platforma pro vyjádření vlastní víry (nebo filosofie), že světem hýbou příběhy a součástí příběhů je magie. Člověk po dočtení takového příběhu pak může večer čumět na hvězdy a chvilku si připadat, že je víc, než vak tuků, žluče a další spousty mazlavých věcí, která se veze na šutru vesmírem kolem plynové koule. V dnešní době podle mě Neil Gaiman dost vykrádá sám sebe a recykluje svoje příběhy , ale tohle je fakt super, je to jako číst Alana Moora... nebo Sandmana... Lucifera...
  • brkowycz
    brkowycz17.5.2018 12:06Pochmurný kraj #01: Hejna běsů
    Horor v komiksu je úplně jiný, než horor ve filmech. Zatímco stříbrné plátno se mnohdy spoléhá na laciné lekačky a obluďáky, v komiksu, stejně jako v knize, je třeba hororový žánr stavět jinak, a to přes pečlivě budovanou atmosféru. Tohle se podle mě Pochmurnému kraji daří. Atmosféru vytváří šikovně ruku v ruce scénář s velmi povedenou kresbou. Osobně si myslím, že stojí za povšimnutí a hodně se těším na další díly.
  • brkowycz
    brkowycz26.10.2017 10:41Mýty #12: Doba temna
    Páni, úplně jsem teda zíral! Minulý díl uzavřel obrovský kus příběhu, který sledujeme od prvních stránek série a tak se nabízela otázka "Co bude jako teď dál, to budeme číst sto dílů něčeho, co bude vlastně jen epilog?" Odpověď je nasnadě: HOVNO! Sotva čtenář jaksi taksi vystřízlivý z finále první části série, servíruje Willingham už druhý chod. A ačkoliv je tento nášup trpký a pálí z něho oči, je obdivuhodně snadno stravitelný. Knihou sem prosvištěl jak nic, najednou byl konec. Po 84 dílech se neřítíme do finále ani omylem, ba naopak. Pořád je to fakt dobrý.
  • brkowycz
    Temná Věž se mi dostala do rukou úplnou náhodou a já si řekl "Ok," a vrhl se na Kingovu předlohu, aby mi ji zbytečně komiks nevyspoileroval. Nikde jsem neměl moc šanci se k tomu vyjádřit, tak to udělám teď.

    Kingova sága mě naprsoto uhranula prvním dílem, kde je strašně znát, že to psal jiný, dávný King. Mix westernu s fantasy s prvky křesťanství, apokalypsy a tarotu, byl pro mě něco zcela nového a neokoukaného, k zhltání čtivého. Nabudilo mě to a četl jsem i další díly, nikde se však Kingovi nepodařilo navázat atmosféru na původní díl, spíš se plácal odnikud nikam, bylo vidět, že sérii nemá vůbec promyšlenou (což sám přiznává). Snový postapokalyptický svět plný tajemství vystřídali různé další světy, méně tajemné, vmísení Ameriky dvacátého století do příběhu, nakonec mezi postavami začne vystupovat i sám Stephen King, což je podle mě nešťastné a nebavilo mě to. Dále mi hrozně vadila řada deus-ex-machina situací, kdy se King za scénáristické berličky (někdy tedy spíše invalidní vozíky, celé kolony scénáristických sanitek) vůbec nestydí, a ještě je v knize drze přiznává. Pro někoho to může být zajímavé, pro mě je to líná scénáristika, kterou nemám rád. Konec celého putování mě navíc nezaujal a opět bylo vidět, že King si prostě s celou sérií neví rady.

    Zde je podle mě šance komiksu. Bude se držet v šlépějích knih, nebo zkusí Rolandův svět aktualizovat a vychytat všechny ty věci, co se Kingovi nepovedli? Začíná to nadějně, neboť tato kniha hned na začátku představuje Karmínového Krále, tedy záporáka, kterého si King narychlo vymyslel jednu nebo dvě knížky před koncem, aby měl jeho hrdina čemu čelit. Působilo to na mě, jako kdyby Frodo šel do Mordoru a v knize "Návrat krále" napsal Toliken "Jo a v Mordoru je fakt zlej čaroděj, vlastně". Komiks staví Karmínového krále na začátek Rolandova putování, a dává scénáristům do budoucna možnost pracovat s postavou prastarého zla po celou dobu, čímž bude dílo nepochybně působit mnohem provázaněji, a ne jako sled "honem-hurá-nápadů".

    Komiksu se dále na nějakých 160 stranách obrázků podaří vylíčit celkem úspěšně asi 800 stran dlouhou knihu Čaroděj a Sklo. To nepovažuji za zvláštní výkon, protože v Čaroději a Sklu prostě Roland asi 500 stran souloží se Susan a nic jiného se tam neděje. Děj v komiksu působí trochu skočně, pravda, nejsem si jistý, jak dalece se podařilo vykreslit postavy (to se zase Kingovi podařilo dobře, a ještě aby ne, když se asi 500 stran akorát vykecávaj). Jelikož znám postavy z předlohy, bylo těžké posoudit, jak dostatečně jsou v komiksu představené. Co mě trochu zamrzelo je závěr, který si opravdu možná zasloužil lepší a delší propracování, nějaké budování napětí.

    Závěrem tedy musím říct, že mě to příjemně překvapilo. Nečekal bych, že po zklamání, kterým pro mě byla série Temná věž, bych se chtěl pouštět do dalšího dobrodružství s Rolandem a jeho Ka-tet, ale asi budu muset, protože mě to chytlo. Zajímavý svět, solidní kresba, příběh je lépe provázaný s mýtem o Věži než to bylo v Kingových knížkách, já si to užil a jdu do druhého dílu.
  • brkowycz
    Tohle je vlastně opravdu zábavný! Fantasy svět v prostředí Japonska je pro mě neokoukaný a přišel mi nápaditý.

    Ze začátku sem se nemohl začít. Prvních deset stránek jsem porůznu četl snad čtyři dny, vždycky sem si přečetl jednu, ale nějak to neudrželo mou pozornost, ale jak příběh ubíhal, bylo čím dál těžší jej odložit. Může za to zejména sympatická banda hlavních hrdinů. Rónin Okko, který zde funguje jako morální vzor a hlavní sekáč, věčně opilý mnich, který v kritických situacích vyvolává kami na pomoc v boji proti nepřátelům, tajemný obrovský ranař v masce, o jehož minulosti nebo postavě toho víme jen velmi málo. Celé je to vyprávěné z pohledu mladého chlapce, který se dá Okkovi do služeb a v dobrodružství je doprovází. Nechybí tu klasická evropská lehká erotika, exotické ostrovy, hlášky, démoni, čarodějové, bůžci a cunami.

    Přijde mi nefér, že slaboučkého Ekha s pěknou kresbou sme dostali dvě Crwe a Okko je jednu. Já chci rozhodně všechny příběhy!
  • brkowycz
    brkowycz7.4.2017 13:33Skalpy #06: Hlodání
    To je náser!!!!! Totální bomba!!!!
  • brkowycz
    brkowycz24.2.2017 09:02100 nábojů #11: Začátek konce
    A já jsem to už nevydržel. Nebavilo mě číst další díl, aniž bych věděl, která bije, a tak jsem začal pěkně jedničkou a poslední dvě knihy načetl ukradené z internetu s tím, že buď za ně pak zaplatím BBArtu, jestli to dotáhne, nebo za dva roky Amazonu. Takže jsem celou sérií prosvištěl na jeden zátah, konečně jsem si pamatoval všechny postavy, konečně jsem chápal vztahy a způsob, jakým se příběh vyvíjí. Konečně jsem mohl docenit komplexnost příběhu, jaký 100 Nábojů nabízí a je třeba si na plnou hubu říci, že tahle série je něco, co by v českých luzích a hájích nemělo zapadnout.

    Kresba téhlé série je skvělá. Risso si nejen skvěle hraje se světly a stíny, ale i střídá úhly pohledu. Když se dva baví v baru, nikdy není statický záběr na dva obličeje, které mluví. Jednou je pohled na ně standartně, jednou se díváme jakoby přes rameno barmana, pak je bar nakreslený zvenčí a před ním se zrovna odehrává ozbrojená loupež, potřetí je dialog postav veden jakoby pomyslná kamera kreslíře byla snad v popelníku. A tak je každý obrázek z dialogu hoden dlouhého a pečlivého prohlížení.

    (O způsobu, jak nakreslit ženské křivky se radši ani nezmiňuji, zde Risso hodně konkuruje Millerovi a jeho Sin City).

    Příběh samotný je zamotaný hůř, než sluchátka od diskmena nošeného tři měsíce na dně krosny. Vlastně mi to stylem vyprávění připomíná dnes tolik populární hru o trůny. Řekli by jste, že to bude jednoduchý příběh o pomstě zhrzeného agenta, který postupně probere své spící minutemany a vyrazí proti dávným chlebodárcům. Jenže nic by nebylo snad dál od pravdy. Probuzení minutemani na zhrzeného agenta střídavě kašlou, bojujou proti němu, utváření rychle se rozpadající společenství, vedou si svojí vlastní linku, stejně tak jednotlivé rodiny Trustu v ohrožení utváří různé koalice po vzoru "Tonoucí se stébla chytá". Celé je to prošpikované masivním umíráním hlavních postav, které mnohdy neumírají hrdinsky, ale často úplně hloupou a blbou smrtí. Přirovnal bych to asi k tomu, jakoby Ned Stark, místo aby byl setnut na náměstí plném lidí, spadl z koně cestou do Králova přístaviště. Azzarello mocně několikrát zdvihá prostředník čtenáři ve stylu "Jo tak ty sis myslel, že tenhle romantický hrdina to potáhne? Hovno, zabije ho zbloudilá kulka."

    Chvály na tuhle sérii bych mohl pět dalších sto řádků a nestačilo by to. Osobně bych nazval 100 nábojů moderním noirem, který si sice bere mnohé žánrové klišé, ale převypraví je jiným způsobem, pro čtenáře mnohem bolestivějším. Prostě si to přečtěte, fakt to stojí za to!
  • brkowycz
    brkowycz11.1.2017 09:10Sojčák
    Už dlouhou dobu jsem neměl takový pocit, že někdo skutečně stvořil kreslený příběh, zde je děj skutečně vyprávěn obrazem. Z tohoto hlediska je hodnota komiksu asi největší - v příběhu, který je dobře vyprávěn obrazem. Neslouží tak jako pouhá ilustrace toho, kdo kde mluví, nebo jako druhé housle, které příběh dokreslují. Tady jde o ten příběh hlavně. Panely jsou skvěle rozfázované, výrazy na tváři malého ptáčka správně ztrápené a pomutnělé, atmosféra pěkně plíživá.
    Zápor tohoto příběhu vidím v jeho krátkosti a jednoduchosti. Ačkoliv se to tváří jako knížka, pěkně odvyprávěná, celá zabalená do pevných desek, je to v podstatě kraťoučká povídka, která by se vešla na stránku nebo dvě. Paradoxně by se ovšem slovem nedala tak dobře odvyprávět, jestli vůbec, ale i takhle mi to přišlo jako velmi příjemná jednohubka, spíše než něco, co bych označil za komplexní grafický román. Příběh je budován poměrně jednoduše. Autor kolem ústřední postavy rozprostře kulisy. Malý ptáček, stará se o maminku, neví co je za zdmi domu. A pak BUM. Pointa, konec knihy.
    Ačkoliv je pointa dobrá, dalo se podle mě dobře odvyprávět na polovičním prostoru a celé se mi to zdá, že je to docela dost povyku pro málo muziky. Možná je to ale tím, že pro mě je vždy příběh důležitější než kresba.
  • brkowycz
    Pejsek a kočička vařily spolu v rendlíku nějakou tu kravinku a prostě tam nasypali všechno, co je napadlo.

    Návrat jsem četl před deseti lety poprvé a nijak unešený jsem z toho nebyl. Ale nyní jsem si řekl, že teda to zkusím, Alana Moore se mi dřív také nelíbil a nakonec jsem si ho oblíbil. Tak co kdyby tomu bylo stejně i u Temného rytíře? No, nebylo.

    Přemýšlel jsem, v čem je to tolik přelomovější než jiné suprácké komiksy. Asi v tom, že Miller se rozhodl vykreslit temného rytíře jako starce. Jenže to je právě ten problém, ono se to vlastně moc nepovedlo. Sice ano, místy jsou myšlenkové pochody ve stylu "sakra, před třiceti lety by mě to tolik nebolelo" nebo "na tohle sem už starý" atd. Ale vlastně se toho ani moc nezměnilo. Batman je furt schopný zbouchat hromadu pobudů, včetně hlavního záporáka, vlastně se nic moc nemění, ten komiks se nijak zásadně nevymiká ze standartních superhrdinských klišé, jako skákání po střechách baráku, vyřízení jednotky speciálních sil bojem s dýmovnicí, výhra pěstního souboje poté, co do mě někdo půlhodinku buší atd. Zatím, co Alan Moore superhrdinský žánr ve Strážcích převrací naruby, Miller jen dotahuje absurdnost celého žánru do zcela utopických výšin, kdy na hrdinu nepůsobí dokonce ani jeho stáří (respektive nijak zásadně). Zatím, co klasický Batman jezdí v absurdním auťáku, které musí budit pozdvižení všude na silnicích (čeká vlastně Batman v Batmobilu na červené, když jen hlídkuje?), Miller svého starého Batmana narval rovnou do tanku.

    Ale není třeba chodit k jinému autorovi. Sám Miller začátky Batmana ve svém Roce jedna ztvárnil skvěle. Tu nejistotu mladíka, co je silný a rychlý, ale neustále chybuje. Nějaká stařecká křehkost, neschopnost nebo slabost? Tu zde nenajdeme.

    Stejně tak vedlejší postavy. Joker vlastně nezestárnul ani o píď. Gordonovi je tady 70, což bych měl brát, jako stáří, ale mě prostě tak nějak přišlo vždycky, že je mu kolem 60ti let. Alfred je snad ztvárněný jako ještě mladší. Úplně se nabízí minimálně jeden obraz, kdy je Alfred třeba ve starobinci a Wayne se teď stará o něj. Tohle, tyhle absurdnosti bych od komiksu o přestárlém hrdinovi čekal. Ale nikoliv zde. Pořád stejný vztah, pan Wayne a komorník Alfred. Miller vlastně kromě dvou třech nápadů nepřichází vůbec s ničím novým. Chybí nějaká jednotící dějová linka, samotná Millerova kresba se mi nijak zvlášť nelíbí, barvy ani nemluvit. Hlavní záporáci jako "Gang mutantů" je fakt něco, čemu se tak můžu maximálně smát, jelikož to působí jako z céčkového hororu. Styl vyprávění, kdy člověk půlku knížky kouká na stareotypní tváře hlasatelů na obrazovkách, kde jakože posouvají děj, jsou z výtvarného hlediska strašně nudné. Špatné, špatné, špatné.
  • brkowycz
    brkowycz22.12.2016 18:06Živí mrtví #15: Kým chceme být
    Jako jak mi doteď romance a napětí mezi postavami navadila, tak tady jde podle mě Kirkman poprvé v téhle sérii úplně mimo. Vztahy jsou takové potisící to samé. Rickovo vysedávání u Carla zdlouhavé, sem tam prostě praští zombíka po hlavě a "záporák"? Nějaký typ v komunitě, kterého doposud Kirkman absolutně nepředstavil, jeho postavu zcela nebudova a prostě ho tam, podle mě, fláknul tak nějak aby tam byla nějaká krize. Bohužel byla absolutně neuvěřitelná, Kirkamn umí psychologii postav a tak jsem tady zíral, co je to tu za plochou a nezajímavou postavu. Jako rozumějte, mě je to v podstatě jedno, já tohle přelouskám maximálně za odpoledne, ale představa, že touhle útrpnou nudou procházím celého půlroku, tak si tu sérii snad přestanu kupovat a požádám někoho, ať mi řekne, až se tam začne něco dít.
    Snad bude příští příběh trochu ostřejší. Možná by nevadilo zase postavy trochu osekat a soustředit se jen na ty známé, a ne jen udělat jednou za čas z neznámého křoví záporáka.
  • brkowycz
    brkowycz22.12.2016 17:59Lucifer #11: Večerní modlitba
    Epilog k fantastické jízdě s Luciferem. Nemůžu si pomoct, ale prostě první půlka celé série, kdy Lucifer tvořil vlastní universum a bojoval s Basanons, se mi líbila výrazně víc než druhá půlka, která spěla k závěru, který přišel v minulé knize. Kol a kolem to prostě není špatný, ale člověk tak nějak čekal trochu víc. Poslední díl srážím prostě na čtyři hvězdy a jedním z důvodů je i Careyho doslov. Tématem celého Lucifera byl pro něj vztah otce a syna, stvořitele a tvořeného, společně s otázkou svobodné vůle. To se bohužel v příběhu odráželo jen velmi povrchně zejména proto, že Lucifer nikdy svůj postoj k Jahvemu nezměnil, nijak se během příběhu neproměnil. On na to sám trošku Carey naříká, že si prostě jeho postava dělala co chce a odmítala jakoukoliv proměnu. V tomhle případě jen v pár sešitech Gaiman Careyho přehrál, protože on svého Luficera proměnil dokonale.

    Další věc, která mě zamrzela, byla přímočarost, kterou postupovala druhá půlka. Nenašel se jediný opravdu charismatický a opravdu tuhý oponent pro Lucifera. Jasně, je druhý po Jahvem, tak kdo by mu tak mohl konkurovat, že? Bohužel nikdo. Fenris měl hodně blízko, ale i tak byl spíše bestiální silou ničení, živlem, než inteligentním oponentem. Nakonec si ani nejsem moc jistý, jestli to bylo dobře nebo špatně, jak to dopadlo. Nikoliv proto, že mám utkvělou potřebu to identifikovat, ale zkrátka nevím, jak se mám po tom celém konci cítit.

    Co u Careyho konci zase naopak vítám, je odpovězení všech otázek a uzavření, poctivé, všech dějových linek. Prostě takhle to má vypadat! Takhle se dělají závěry sérií! Neil Giaman zcela trestuhodně nezodpověděl několik nejpalčivějších otázek na konci Sandmana a ani v Předehře. Jen naznačoval! "Přežije tajemství, a ne vysvětlení," vymlouval se v rozhovorech tajuplně, ale já si nemůžu pomoct, já ty autory, když něco nedovysvětlí, prostě podezírám, že to sami nevědí a jen mlží. Carey jede napřímo, všechno vysvětlí (nebo se o to aspoň pokusí), což beru jako výrazný klad.

    Série jako taková je celkově vybavená pěknou kresbou a rozhodně jeden z nejkvalitnějších artiklů na trhu. Sandman, Bažináč a Lucifer jsou takové typově velmi podobné komiksy, takže jestli se vám líbilo jedno, doporučuju i ostatní. Teď teda asi konečně k tomu Unwritten, protože už víme, že Carey umí.
  • brkowycz
    "Příběhově slabší" je dle mého názoru ještě přehnané hodnocení tohoto díla. Jednoduchý přímý příběh, kde je každý dobrý napad hned v počátku zardoušen buď špatným provedením nebo totálním antiklimaxem. Do těla hlavní hrdinky vstoupí duch člověka, který zemřel za tajemných okolností - což není převratné, ale ani úplně špatný nápad. Jakási forma "crazy detectives", možná připomínající Pushing Daysies dalo by se namítnout. Vždy to ale probíhá tak, že duch nejdřív dělá chvilku skopičiny, které nejsou vtipné a pak prostě řekne, kdo ho zabil a tečka.
    Co ve skutečnosti tenhle komiks hrozně moc táhne je krásně svěží mainstreamová kresba a alternativní realita, do které je zasazen. Prikóni, drobné veverky co ovládají svět, město plné draků a kouře, protože elektřina zde nefunguje, Central Park v New Yorku, který je vlastně dost děsivým místem, ve kterém se člověk snadno ztratí a už se nikdy nedostane ven. Jsou to právě tyhle věci, které člověka na komiksu baví a nutí ho číst dál. Tedy tohle a sem tam pěkně nakreslená spoře oděná dívčina.
    Kolem a kolem jsem teda celkem překvapený, že Crew odstartovala novou řadu právě tímhle. Je to dost průměrné, spíš než číst člověka baví si prohlížet obrázky a kdyby v dalším čísle pokračování nebylo, rozhodně bych to přežil.
  • brkowycz
    brkowycz1.11.2016 10:45Skalpy #05: Úplně sám
    Nejdřív mi to přišlo tak nějak jako standartní díl, ale ten poslední sešit mě naprosto dostal. Po scénáristické stránce jedna velká Deus ex Machina, ale je tak dokonale napsaná. Celkově - celý první sešit se tváří, že to tentokrát bude o vykrádání Casina, jenže ono je to úplně o něčem jiném a člověku to kupodivu vůbec nevadí. Originální, svižné, drsné.
  • brkowycz
    brkowycz19.9.2016 16:28Sandman #09: Blahovolné
    Podruhý ještě lepší, než poprvé. Dal jsem si celou sérii znovu, poté co jsem si přečetl Předehru, finále ve mě nechalo tak 10x více emocí než prvně. Ťukám si na hlavu, kdo může na začátek knihy zařadit předmluvu, kde její autor trestuhodně vyspoiluje vyvrcholení celé série a ještě si to omlouvá tunou pseudointelektuálních kydů. Další důvod, proč nikdy nečíst úvody. Gaiman totiž fantasticky temhle příběh buduje skrze celou sérii a v "Blahovolných" navíc dláždí cestu ke konci série ve dvanácti napínavých sešitech, které mi, i když jsem to četl podruhé, dávali konstatně pocit, že by to skutečně mohlo dopadnout jakkoliv. Podle mě každý fanoušek literatury, příběhů, městské fantasy a prostě celkově dospělých komiksů rozhodně sám sobě dluží se s touhle sérií seznámit.
  • brkowycz
    brkowycz24.8.2016 11:10Sandman: Předehra
    Sandman "Předehra" si může na nultý díl hrát jak chce, Gaiman rozhodně však nestvořil dílo, kterým by mohli začínat nový čtenáři, kteří do říše pána Snů ještě nikdy nezabloudili.

    Celý tenhle díl na mě nepůsobil jako něco, co se muselo odvyprávět, spíše tak jako něco, co je dalším bonusem, který se podobá "Endless Nights". Gaiman než aby dal sérii nový začátek, tak pomrkává po svých čtenářích a servíruje jim témata způsobem, který je dle mého názoru velmi těžko uchopitelný v případě, že neznáme dobře původní sérii. Už jen to, že v příběhu vystupují oba dva Morpheové, černý i bílý, aniž by se to nějak vysvětlilo, je samo o sobě asi dost matoucí. Naprostá většina témat navíc nemá za úkol stavět svébytný nový příběh, ale dělat pozadí pozdějším událostem, nebo je stavět do nového světla. Korinťan se tu prohání a zabíjí lidi, Sandman se setkává s prvním vírem (druhým je pak Rose v druhém dílu a najednou už člověk naprosto chápe tu zcela 100% odhodlanost Sna tu dívku zabít), a na konci veškeré destrukce potkává Naději (odkazuje k ústnímu souboji v Pekle v první knize, kdy se snaží získat zpět svou helmu). Otázkou je, zda tohle bylo skutečně třeba. Když už doplňující příběh, pak by se mi líbil ten o smrti prvního Zoufalství.

    Ústřední linie, která byla proklamovaným důvodem proč tohle napsat (oslabení Morfea natolik, že se nechá polapit) rozhodně nepatří k nějak zásadním Sandmanovským příběhům, i když určitě není špatný a Gaimanova imaginace tu zase dosahuje neuvěřitelných výšek, které jsou konečně více než skvěle zachyceny J. H. Williamsem, který stvořil skutečně mistrovské dílo. Jeho hra s technikou, kompozicí, barvami a vším je naprosto fantastická a vlastně někdy až upozaďuje Gaimanův příběh, který je v rámci jeho univerza řekl bych standartní, ovšem opět, předpokládající znalost pozdějších událostí.

    Pokud bych to měl shrnout, je Sandman: Předehra jakýmsi posledním a zároveň prvním dílem Sandmana. Tváří se sice jako prequel, ale k pravému pochopení jeho hloubky je třeba znát dobře celou sérii. Ono také proč psát nový první díl, když první díl už celá série má, že? Proto místo toho na pozadí solidního příběhu rozvíjí celou řadu známých témat.. Přehdehra je hlavně příležitostí pro všechny, kdo Sandmana už dlouho nečetli a chtěli by si dát opáčko. I tak bych ale přečetl celou starou řadu a až na konec bych si dal tenhle díl... na který vlastně můžete pak znovu volně navázat starou řadou. Gaiman vlastně stvořil takový most mezi svým prvním a posledním dílem.
  • brkowycz
    Mě osobně seríe Zámek a Klíč zajímala dlouhou dobu, ale kvůli přesycenosti trhu jsem si prostě vybíral jiné tituly a když se pak rozjela coby "edice na přání", nějak jsem prospal start a prostě to uteklo. Jsem rád, že se tahle série nakonec chytla natolik, že je teďka k dispozici v ochodech kompletně, takže se k ní můžu vrátit a zkusit jí, jelikož anotace i hodnocení zní dobře.

    Joe Hill ukradl nejrůznější nápady od různých autorů, trochu je přepracoval, aby budily dojem povrchní originality a zapracoval do své série. Chci říct, úplně se nabízí srovnání s tatíkem, shodou náhod si dávám zrovna Temnou Věž (abych se mohl pustit do komiksu) a ta je tématem různých dveří, které vedou do jiných realit nebo světů, přímo prošpikovaná (druhý díl ságy Temné věže je dokonce hlavně o dveřích). A ani King s tímhle nepřišel jako první. Joe Hill to vzal a důraz položil od dveří na klíč. Dále je tu ohrané, avšak atraktivní téma sériovéhov vraha, který je zde dost přehnaný podle mě. Hlavně jeho pasáže obsahují línou scénáristiku, kdy se autor nebotěžuje vysvětlit, jak zjizvený mladistvý delikvent uteče z vězení a jede přes několik států, aniž by si ho kdokoliv všiml.

    Všechna tahle negativa ovšem Hill vyvažuje dobrou prací s postavama, kterou bych vyzdvihl zejména. Umí vykreslit jejich vnitřní boje a strachy, na pár panelech snadno rozprostře před čtenáře tragédii rodiny, umí si naplánovat "baf" momenty na okamžik, když otočíte stránku (tedy opravdu nečekáte, co tam bude), takže i když vás komiks nevystraší, jako televize, hutně zde funguje "wow" efekt. Celé se to navíc čte samo, ať už k tomu máte jakékoliv výtky, děj má spád a já tu knížku doopravdy zhltal, jak mě zajímalo, co bude dál.

    Kresba jako taková je oku líbivá, velmi detailní, Rodriguez rozhodně panely nefláká a práci si neulehčuje. Jediná výtka je směrem k obličejům jeho postav, které jsou praktick +/- stejné. Nechci říct, že by kreslil jako Steven Dillon, protože právě smysl pro detail Rodrigueze od Dillona výrazně odlišuje, ale oba mají problém s obličeji, které jsou si strašně podobné.

    Ve zkratce mě první díl hodně navnadil na pokračování, což je dobře, protože jsem si koupil rovnou i druhý díl, takže by mě dost naštvalo, pokud by jednička zklamala. Musím uznat, že tentokrát s kupováním nebudu otálet, aby mi to zase neuteklo a zkusím to do konce roku zkompletovat.
  • brkowycz
    brkowycz17.8.2016 11:48Temnými cestami (paperback)
    Tento díl MDEKu je jednoznačně především o kresbě, i když narozdíl od takových Borgiů od Manary, Rosinského skvělá kresba je zde hutně podepřená kvalitním scénářem. Samotnou Pomstu hraběte Skarbeka pak považuji za naprosto fenomenální kreslířský výkon, skutečný skvost mezi komiksy. Tenhle typ kresby by se mi asi nehodil třeba k Spidermanovi nebo Preacherovi, ale k příběhu o malíři obrazů v 19. století se to hodí naprosto úžasně a komiksu skvěle dotváří atmosféru. Každé políčko je malované jako vlastní svébytný obraz. Úžasné, málokdy se tak zastavuji na obrázky v komiksech, jako tady. Chvilku jsem si pohrával s myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby takhle bylo nakresleno Moorovo "Z pekla". I když pak byl Alanovo dílo bylo asi příliš dokonalé.
    Rosinského um pak z mého pohledu člověka, který nikdy kreslit neuměl a kresbě nerozumí, projevuje v rozdílech mezi pomstou a komiksem Western, který je kreslen úplně jiným způsobem. Jednoduché linky a tlumené nažloutlé barvy dávají člověku pocit, že se dívá na staré fotografie. V tu chvilku jsem si uvědomil, kolik je na světě kreslířů, kteří prostě všechny komiksy kreslí stejným způsobem, ať už dostanou pod ruku jakékoliv téma. Teprve tady si člověk uvědomí trapnou strnulost, jakou kreslí třeba Dillon, kdy všechny postavy vypadají stejně, všechny komiksy vypadají úplně identicky. Rosinský, alespoň podle této knihy, ke každému příběhu přistupuje s novým pohledem a snaží se styl kresby přizpůsobit vyprávění komiksu. Tuhle originalitu si cením.
    Jak jsem napsal na začátku, scénáře v téhle knize shledávám kvalitními. Nevyrostl jsem na Verneovkách ani Mayovkách, i když jsem samozřejmě pár knih od těchto autorů přečetl, nejsem fanouškem romantických dobrodružství 19. století, ba ani drsných westernových příběhů. Přesto v tomhle případě skutečně autoři do scénářů vkládají onu důležitou invenci, klíčovou věc, která veškeré umění staví o trochu výše než jeho konkurenty: "Něco je jinak, než jak jsme zvyklí." Oba dva příběhy mají zbytečně překombinované závěry, kdy by nevadilo utnout to o jeden dějový zvrat dříve, navíc cesta k těmhle zvratům je dlouhá a ne úpůně vždy 100% záživná. Ve Skarbekovi jsou dlouhé vysvětlovací pasáže, kdy pak jiná postava dlouze vysvětluje to samé, co říkala předchozí, jen s drobnými odchylkami. Ve Westernu je mezi osudovým setkáním A a osudovým setkáním B spousta vaty, u které jsem trochu autora podezíral, že jí tam nacpal proto, aby příběn natáhl na požadovaných 60 stran. Oba příběhy mají však atraktivní závěry a u mě konec může udělat ze sračky dobrou věc a z dobré věci sračku.
  • brkowycz
    brkowycz1.8.2016 14:25Lucifer #10: Jitřní hvězda
    Jsem trochu z toho konce rozpačitý. Asi jsem měl příliš vysoká očekávání, dost možná jsem některé pasáže úplně dobře nepochopil, ale prostě jsem dočetl s pocitem, že by to šlo lépe.

    Nechci tedy Careyho schopnosti nějak podcenit. Ono u dlouhých sérií, když dlouho očekávaný konec konečně přijde, je těžké asi čtenáře úplně uspokojit. Carey zde předvádí svůj standart (což je pořád vysoko nad schopnostmi "běžných scénáristů, dle mého názoru). Dějové linky prováže a bitva o jsoucno je skutečně správně hutná, drsná a potoky krve se valí ze stránek ven a kapou vám z knihy na zem. Přesto mi chyběl nějaký zvrat, nějaká chvilka, která by mi vyrazila dech a já si řekl "Tohle sem fakt nečekal!". Nikde cestou Carey neukryl nějaké skryté motivy, které by se najedou vyjevili a tak k epickému finále chybí nějaký dobře promyšlený twist. I tak hodnotím na 90%, Sandman měl prostě o těch 10% více, tam jsem dostal všechno.

    Co mi nejvíce zkazilo tenhle příběh, je ovšem třístrana reklam na konci knihy. To mi přijde obludná zrůdnost, cpát do hezké publikace s kvalitním papírem a pevnými deskami s přebalem inzerci, která úroveň knihy neskutečně sráží. Ano, ano, zadržte přátelé, je to reklama na Crewní tituly, které chce Crew podpořit, jako Mezi řádky, Skalpy a Mýty, ale to je mi jedno. Koupil jsem si komiks za 600 kč, ne magazín za 30kč. Nezlobil bych se, kdyby se reklama vkládala do knihy, což nemůže být zase tak příšerně nemožně těžké, nebo kdyby se třeba rozdávala po prodejnách komiksového ráje k nákupům (tedy různých knih, nejen Lucifera), ale naprasit to dozadu na konec epického příběhu se mi nelíbilo. Že na hřbetu knihy není její název, mi tolik nevadí, chyba se vloudí a grafik prostě občas neuhlídá všechno, ale ta reklama, brrr!!!
  • brkowycz
    Snyderovi se nedají upřít dvě věci: 1) nápady, 2) neschopnost napsat opravdu dobrý scénář

    Předchozí díly se Snyderovi podařilo čtenáře navnadit a rozpoutat zajímavý a strašidelný příběh, který pak zrasil nevýrazným koncem. Tady je to nemastné neslané už od začátku, konec to trochu vylepší, nikoliv výrazně. Ve svém závěru Snyder píše, že chtěl udělat moderní origin Batmanovi pro čtenáře 21. století, který bude svižnější a trochu veselejší, než původ od Millera. Jenže ani to se mu nepovedlo. Jako moderní origin Batmana pro 21. století si představuji to, co udělal Nolan ve filmu Batman begins. Hlavní problém s originem od Snydera je v tom, že jej nesledujeme nějak chronologicky. On s radostí odkazuje, ale celé to začíná ve chvíli, kdy už je Bruce "na tajnovku" zpět v Gothamu a bojuje se zločinem. Chybí nějaké motivy toho, proč se vrátil, jak se znovu setkal s Alfredem. NEvíme, jestli má Batcar, nebo nemá (asi ještě ne teda), nevíme, zda má jeskyni či ne, nebo které věci pro boj se zločinem vlastní a hlavně, jak k nim přišel! Jestliže žije v nějakém bytě, kde má všechny svoje "amatérské nástroje pro boj se zločinem" schované, chybí na to kladení nějakého důrazu. Představuji si třeba Batmana, který platí pozdě nájem, protože je jako Bruce Wayne mrtvý a nemá přístup k finančním prostředkům. Batmana, který nežije ve Waynově sídle, a tak se v nějakém převleku na tajnovku plouží ven, aby ho neviděl domácí. Batmana, který si podomácku vyrábí nějaké kouřové výbušniny, které mu pak třeba špatně fungují. A nakonec by musel přijít s prosíkem za Alfredem, protože by na osamnělého mstitele prostě neměl.

    Dále chybí lepší práce s Red Hoodovým gangem. Když vstupujeme do příběhu, je celá podstata Red Hoodova gangu vlastně už odhalena, tedy to, že se skládá z různých lidí, které Red Hood vydírá. Bylo by přeci fajn, kdyby si Batman myslel, že to je nějaký pidi gang, ale pak by odhalil, že jsou to různí lidé z celého města, že se nejedná o pár pomatenců, ale širokou vyděračskou síť (říká se tomu "budování příběhu", Scotte!). Dále jsem měl problémy s tím, že Red Hood, který se (jak to všichni známe), po pádu do "toxické tekutiny" stane Jokerem, se jako Joker chová už předtím. Rozsává zkázu a chaos prostě proto, že chce vytvořit chaos, ne vykrást banku. Dále mám problém s vysokou helmou, kterou má Red Hood na hlavě, vždyť by neprošel dveřma!

    Celý ten komiks je zkrátka vystavený na předpokladu, že všichni dobře Batmanův origin známe a tak bohatě stačí, když se sem tam k něčemu odkáže a všichni budou nadšený. S postavama se absolutně nepracuje. Waynova vize přijmout netopýra coby symbol svého boje, je prostě nijaká, plytká a těžce uvěřitelná. Gordon je nějaký ten chlápek, kterého by jsme si nevšimli, kdybychom ho neznali. Edward Nygma je člověk, který hned od začátku vypadá a chová se jako Riddler, nějaká jeho proměna zde také není. Pak je tu celá série nejrůznějších klišé, jako papá Wayne, který se samozřejmě chová jako nejlepší tatík tisíciletí, členové Red Hoodova gangu používají věty jako "Mě se na to neptej, já jsem tu jen proto, že jsem vydíranej". Pak laciné cliffhanger, kdy na jednom panelu vybuchuje celý barák (v jehož jednom z bytů Bruce je), a na popředí Red Hoodův gang odchází zády k výbuchu. V dalším panelu (sešitě) začíná scéna, kdy si Bruce stačil před výbuchem vzít nějaký štít Římského vojáka, který má samozřejmě doma (kdo ne), tím se kryje před výbuchem, načež do ohnivého pekla právě vybouchnutého domu (kterému ovšem drží všechny zdi a podlahy) nakráčí celý gang, aby zmlátil Bruce středověkými zbraněmi, jako je palcát. To samozřejmě Bruce přežije, vyjde z hořícího domu zcela sám a dojde až do Waynova sídla, kde se nechá ošetřit (vrávorající, zmlácený, krvácející, no jasně... nikdo na ulici by si ho nevšiml) - přitom ho zde mohli třeba zachránit hasiči třeba!

    A nejvíc mě na to překvapuje, že mě to celkem baví a chci si koupit další díl. Nevím, jestli ze zvědavosti, že to bude stejně špatný, nebo proto, že Snyder sem tam skutečně dobrý nápad má (nejasnost, kdo vlastně nakonec tím Red Hoodem je - a utajená identita budoucího Jokera) a já doufám, že konečně poslepuje dobrý díl Batmana. Prostě kol a kolem, Snyderův Batman je pro mě asi jako seriál Kobra 11. Já prostě u každého dílu samozřejmě vím, že je to sračka, ale i tak si další koupím, protože, a tady upřímně fakt nevím proč, mě to celkem baví. Milovníkovi inteligentních dobře napsaných komiksů bych tohle fakt nedoporučoval.
  • brkowycz
    Už minulé díly ve mě nevzbuzovali žádné větší nadšení, ale tohle je už fakt prostý brak, kterého od naprostého odpadu zachraňuje pouze to, že je tam Hellboy (který je pravidelnému čtenáři jeho příběhů sympatickou postavou). Takovouhle snůšku naprostých blábolů jsem fakt dlouho nečetl a k samotné četbě jsem se musel doslova nutit. Četl jsem to před spaním, protože se u toho skvěle usínalo.

    Pro mě osobně, abych dokázal povídku ocenit, musí být krátká a úderná, přinášející nový pohled na známé věci (což Hellboy dřív dělal, když bojoval s babou Jagou a jinými mýty), nebo by měla mít silnou pointu. Co si budeme povídat, nějak drasticky silné pointy v povídkách neměl Hellboy snad nikdy, většina z nich prostě končí pěstním soubojem, ale tentokrát je to snad ještě horší. Možná to mám okoukané, možná mi tam chybí Mignolova/Fagredova kresba, která dodává Hellboyovi tu správnou atmosféru, ale tohle je fakt slaboučký. Už jen v první povídce "Hellboy v Mexiku" se Hellboy potlouká s jakýmisi třemi bratry, se kterými pije a bije upíry. Všichni tři bratři mají na sobě masky, a jejich postavy jsou dokonale ploché. Jsou to fakt jen komické obrázky na papíře, víc života z nich nedýchne. Stejné je to u všech povídek. Hellboy po démonech a upírech nikdy nijak nepátrá, nic neodhaluje, povídka vždy začíná ve chvíli, kdy už má hlavního záporáka vypátraného, jenom se s ním porve a to je konec. Chybí jakýkoliv pokus podívat se na Hellboyovskou tématiku jinak, zkusit věci z jiného úhlu, nebo vytvořit příběh jiný, než že se Hellboy s někým pere. V příběhu "Ďáblova nevěsta" čteme pár stránek o jakémsi super řádu rytířů, který ale pro finální vyústění povídky nebo její pointu nemá vůbec žádný význam. V příběhu jednak ďábel unáší ženy, jednak zabíjí členy toho rytířského řádu, ale obě věci se nijak neprovážou, jen tak vedle sebe sedí a nějakou pointu v tom všem by člověk nenašel snad ani mikroskopem.

    Opravdu obrovské zklamání. Tenhle díl bych vůbec nemusel mít a onic bych nepřišel. KDyby příští Hellboy nebyl poslední v základní řadě, už bych si další díl nekoupil. Takhle ho mám doma čistě proto, aby mezi desítkou a dvanáctkou nechybělo na obale v knihovně to číslo 11.
  • brkowycz
    brkowycz6.7.2016 16:00Sochař
    Vzhledem k tomu, že v komiksu vystupuje nadpřirozená postava a hlavní hrdina má nadpřirozené schopnosti, je až s kupodivem, jak krutě uřpímné je tohle dílo k realitě života. Hledáme kolem sebe přesah, snažíme se překonat naší nemrtelnost. Někdo třeba v tom, že věří v Boha, v neustálý koloběh životů, nebo věří, že smrt člověka jednou překoná věda. Někdo nesmrtelnost vnímá v tom, že jeho dílo přežije a bude navěky známé.

    Tak nesmrtelnost vnímá i hrdina tohoto komiksu a snaží se o to. Vzdá se vlastně celého života jen za schopnost proslavit se svým dílem tak, aby po něm něco zůstalo. Mezitím si projdeme hromadu klišé o tom, že nesmrtelnost spočívá v generacích našich dětí, nebo že nesmrtelnost jako taková zkrátka neexistuje a proto si skrze lásku a "carpe diem" motta musíme pokusit vytřískat ze života co nejvíc. Zase až tolik mi to nevadí (to klišé), protože najít v soudobé literatuře, filmu nebo komiksech skutečně originální příběhy je de facto nemožné a všichni autoři více či méně omílají dokola stejná oblíbená témata.

    Nicméně po sérii klišovitých scén přichází konec, který mě tedy dostal, vyrubal ze mě několik emocí a dal mi pocit, že si můžeme myslet co chceme, dělat co chceme, usilovat o co chceme a je to jedno. Stejně nakonec zemřeme a nezáleží, co jsme si celou dobu předtím mysleli.

    Jdu si dát něco veselejšího. (PS: Kresba se mi líbila, styl McClouda mi sedí a lahodí mému zraku. Ano, vytvarnému umění nerozumím.)
  • brkowycz
    brkowycz28.6.2016 09:06Mýty #09: Synové impéria
    Mýty přináší vždy nadprůměrnou zábavu. Vlastně jsem na ně ani tentokrát neměl tolik náladu, protože se v nich děj zase tak moc nehýbe. Spíše se řeší "co by kdyby", což se mi zase na druhou stranu líbilo, protože autor tímhle čtenáři velmi povedenně vysvětlil, že nastala v podstatě patová situace.
    I tentokrát musím vychválit způsob, jakým si Willingham hraje s postavami. Pohádkové bytosti, které známe jako kladné, jsou zde přirozeně vykreslené jako hajzlové (Lord Jeníček, inkvizitor, je jen jeden z pěkných příkladů), jindy zase původně zlé postavy příběhů jsou nyní vykreslené jako kladné... tedy ne "pohádkově" kladné, ale člověk jim fandí. Willingham mě hlavně chytl za srdce tím, že na dopisy od čtenářů, jako "Jak si vedou nová tři prasátka" odpovídá v posledním sešitě krátkými komiksovými příběhy, což mi přijde obzvláště hezká věc, kterou člověk může udělat pro fanoušky. Většina z nich má navíc i velmi hezkou pointu. Mýty jsou prostě příjemná série, která baví a která míchá všechny různé žánry.
  • brkowycz
    brkowycz20.6.2016 14:16Živí mrtví #14: Není úniku
    Mnohem lepší díl, než ten předchozí. Autor se tentokrát rozhodl vzít křoví celé série (tedy zombie) a udělat z nich také projednou problém numero uno. Tentokrát tedy nemám díl o lidech, kteří konec civilizace oslavují tím, že ostatním přeživším uřezávají různé části a znásilňují černošky, ale o bandě zombií, které najednou našli lidskou ledničku. Moje nejméně oblíbená postava celé série, kterou mám rád asi jako tetu May ve spíďovi, je smrtelně zraněná způsobem, ze kterého by se zřejmě nikdy nevysekala, ale já na 99% čekám, že vyseká a já budu příští díl akorát nasranej.
    Dále mi přijde, že Kirkman sem tam vytváří postavy jen proto, aby je mohl zabít a umírají (narozdíl od dřívějších dílů) dřív, než by si je člověk mohl pořádně oblíbit.
    Shrnul bych to slovy, že celý tenhle díl má velmi solidní tempo, konec jsem zase spíš jen zuřivě listoval, místo abych četl a proto půjdu rád zase do dalšího dílu. Na druhou stranu - a Kirkamn to v tomhle díle podle mě ústy Ricka přiznává, je podle mě zásobárna zápletek, točících se kolem ploužících se mrtvol, definitivně vyčerpaná a ze zombií se zřejma na hodně dalších dílů, možná už navždy, stává opět křoví.
  • brkowycz
    Dle mého názoru v tomhle díle Kirkman trestuhodně nevyužil šance udělat tentokrát z Ricka toho hajzla. Měl všechny prostředky pro to, aby z Ricka udělal záporáka a tenhle díl mohl sloužit jako překrásná ilustrace k rčení "Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly". Škoda no. Rick je tam chvilku poblázněný, ale všichni mu to odpustí, a tak místo revoluce máme přehlídku nejrůznější "post-apo" romantiky, kdy často musím zalistovat v předchozích dílech, abych si ujasnil, s kym to vlastně Michonne spí. Není to nezáživné, ale Živí mrtví zároveň není moje TOP BEST série, abych jí hltal, doma si maloval grafy a přesně znal jména a osudy všech lidiček, takže když na mě Kirkman vychrlí hromadu postav poté, co jsem si poslední díl přečetl před půlrokem, mám problém s nima navázat citové spojení (jednak si je napamatuji, jednak před dvěma díly jsme ještě nevěděli, že vůbec existují). V rámci série celkem nudnější díl a pro ty, kteří jsou pozadu, doporučuji koupit si rovnou s tímhle i ten další.
  • brkowycz
    Jen málokdy se mi stane, že při nakupování komiksů koupím něco špatnýho. Ne že bych byl takový machr a uměl si vybírat pouze kvalitní kousky, ale já prostě vždycky dost dlouho zvažuju investici do komiksů, projíždím komentáře zde (takže všem díky za zpětné vazby u komiksů a díky i celé databázi), když jsem nerozhodný, mrknu i na zahraniční weby a prostě pak do toho buď jdu nebo ne, čili si málokdy koupím něco, co bych označil slovem "nic moc".

    Tenhle komiks bohužel je nic moc. Celkově mi přijde, že to s tímhle komiksem jde docela dost z kopce. Začátek super, atraktivní téma časové smyčky, to mě vždycky baví. Ale čím dál člověk čte, tím více a více to ztrácí tempo až to skončí a člověk si řekne "Aha, tak tohle je konec jo?". Celý ten komiks na mě působí jako adaptace střílečky. Děj se jen horkotěžko nějak vyvíjí, o zásadních posunech se nedá mluvit a celá romantická linka, která mohla držet děj nad hladinou a poskytnout pořádné emoce, se objevuje snad v závěrečné pětině knihy a je dost těžké těm postavám romantickou linku uvěřit. Celý děj se odehrává v jedné bitvě a na jednom bojišti. V tomhle ten film byl lepší, měl mnohem lépe propracovanou mytologii mimozemšťanů, líbilo se mi, jak tam Tonda od Krujzů cestoval prázdnou zemí a snažil se zničit původce časové smyčky. Tady je to všechno odehrává během "jedné" bitvy.

    Zatím, co ejmerickou adaptaci s kardinálem scientologem totálně zesíral konec, který byl tupý, na hlavu postavený a přeslazelý, tady je konec trochu jiný, který to sice celé neposere, jako u filmu, ale zároveň ani nějak drasticky nevylepší.

    Co se týče strhující akce, tak skutečně strhující je, ale nechápu, jak Takeši Obata, autor velmi jemných a geometricky přesných linek, může nakreslit tak neskutečně nepřehlednou akci. Jako já fakt nevěděl, která na těch panelech bije. Chaotický obrázek z nemožného úhlu ještě doplňoval více jako 400 stránkový paperback, kdy kolikrát znatelná část stránky zmizela ve vazbě a já to točil sem a tam, abych zjistil, o co jako jde. Dost často jsem na to nepřišel.

    Kol a kolem průměrný příběh, na 400 stran komiksu roztažený materiál na povídku, který celou dobu přešlapuje na místě, nijak zásadně se nevyvíjí a pak najednou skončí. Řekl bych, že film byl lepší, ale bohužel kvůli jeho konci nemůžu, takže snad nezbývá než konstatovat, že ač přečtete tenhle komiks, nebo zkouknete film, vždy vám zbude v ústech nepříjemná pachuť, že se takto atraktivní téma dalo zpracovat lépe, a jakože mnohem lépe.
  • brkowycz
    Ačkoliv zhruba půlku téhle knihy zabírá něco na způsob kresleného porna, série Skalpy i tak ve čtvrtém díle dokazuje, že je zdaleka nejlepším komiksem pro dospělé na současném českém trhu (no dobře, tak tedy PODLE MÉHO NÁZORU je nejlepší....). Díl od dílu lepší a lepší, od vykopávání dveří a drsoňských hlášek se pomalu více a více posouváme směrem k postavám, protože Aaron nám musí všem jasně vysvětlit, proč všichni klesli na samotné dno bahna lidské existence. Nejhroší na tom je, jak vždycky Aaron naznačí, že všechny postavy měli dříve jakousi naději na lepší zítřek, jaké si světlo, které naznačovalo, že třeba jim se podaří dostat se z rezervace pryč, že třeba zrovna oni budou mít to štěstí. No, nikdy ho nemají.
    Jsem rád, že to vychází jednou za půl roku. Větší přísun deprese bych asi nedal.
  • brkowycz
    Mám fakt rád tu atmosféru, co dokáže Mignola v Hellboyovi vykouzlit. Líbí se mi, jak si hraje se stíny a s panely. Jak je děj prostřídaný "záběry" na okolostojící sochy a další detaily, které dávají celému dílu jakousi "pocitovou hloubku".

    Po scénáristické stránce mi však díl od dílu začíná připadat Mignola jako větší a větší fušér. Dříve jsem mu to žral, asi jsem se nechal pohltit atmosférou a prostě si to užíval, ale dneska se musím pozastavit nad celou řadou věcí. Předně mě dostává, jak nikdy nikomu není divné, když se najedou objeví Hellboy a začne na někoho mluvit. To se nikdo nelekne, nikomu nepřijde zvláštní, když se na jeho prahu objeví gigantická rudá stvůra? Jako bral bych třeba US nebo Anglii, kde by mohl být "známější tváří", ale když přijde do vesnice někde v Bulharsku, a místní mu v klidu povypráví o jejich problémech, je to trochu komické. Stejně tak to, že Hellboy jde uprostřed studené války někam do Ruska (kde se tam vzal? proč tam šel?) a dá si férovku s babou Jagou. To jako není divné, že v době, kdy Rusák hlídal hranice "před narušiteli", si to po Sovětském venkovu kráčel obří hromotluk s "domovem" v USA?
    Nemluvě o tom, že jakkoliv dobře si Mignola děj připraví, jakkoliv dobře si nastuduje místní pověst, vždycky to skončí stejně: pěstním soubojem s Hellboyem, který Hellboy vyhrává. Čest povídce "Bezmála kolos", kde tomu tak není. Tam zase příběhu hrozně ubírá to, že Hellboy celému ději spíš přičumuje.

    Prostě Hellboy se pro mě díl od dílu stává více a více "meh" zaléžitostí. Tenhle je sice chronologicky už třetí, ale já se k němu dostal až po desátém dílu. A přesto, že je to rozhodně nejkvalitnější povídková kniha (však taky obsahuje Mrtvolu), mám pocit, že mu Mignolovi prostě už nežeru. Pro mě osobně je to naposledy, co kombinaci děje Záhada-Bubák-držková od Hellboye dávám víc jak tři hvězdy. Tentokrát jsem ale opravdu na vážkách.
  • brkowycz
    brkowycz20.4.2016 08:48Sága #02
    Wooow! Just wooow! Sága je více než cokoliv jiného především ZÁBAVNÝ komiks, tedy dílko, u kterého nemusíte nějak drasticky zapínat mozkové buňky, ve kterém vás nikdo nebude nutit mít nastudováno tisíce dalších knih a filosofických románů, aby jste "pochopili všechny ty odkazy co tam jsou" - číst Ságu je jako sedět v pohodlném křesílku. Charakter vám to nevytuní, ale úžasně si u toho odpočinete.
    Je to barvité, je to nápadité, je tam akce, je tam mezidruhový sex, jsou tam emoce, láska, napětí, vtip, jsou tam fantastické postavy i sci-fi vesmírné stroje, je tam válka, je tam obr s pytlíkem jak desipatrový dům, já nevím - je tam prostě všechno! A na rozdíl od rendlíku pejska a kočičky tahle směsice funguje naprosto bravurně. Vůbec nechápu jak, ale funguje. Snad nezajdu příliš daleko, když řeknu, že Sága mi přijde jako Kasta metabaronů, která se rozhodla být hipíkem.
    Rozhodně ale srážim jednu hvězdu za tu multistupidní sécnu ve vakuu, kterou Vaughan snad napsal opravdu prostě proto, aby zjistil, jestli mu v tom někdo zabrání. Nezabránil. Tak snad si tyhle WTF scény příště nechá od cesty.
    Ale jinak Sagu kupujte, Sága je skvělá. Kdyžtak si to dokoupíme na Amazonu.
  • brkowycz
    Nový Gaiman je pro mě trochu zklamáním, abych pravdu řekl. Nejsem si jistý, jestli to je tím, že by "nebyl dost dobrý", nebo jsem ho prostě tentokrát nepochopil, každopádně mi většina příběhů přišla na Gaimanův standart dost slabá.

    Vražedná tajemství jednoznačně táhnou celou knihu, i tak mi ale nepřišla bezchybná. Velmi potěšilo, že se mytologií jasně odehrávají v Sandmanovsko-Luciferském vesmíru, který já tak miluji, ovšem nepřináší žádné nové věci, spíš recykluje dříve načrtnutá témata. Silným momentem je tedy pointa celého příběhu, která není úplně očekávaná a čtenáře donutí o ní přemýšlet. Pěkné. Vražedná tajemství jsou navíc doprovázena kresbou Phillipa Craiga Russela, která se mi v jiných komiksech (Sandman: Lovci snů) líbila, ale která mi tady přišla spíchnutá horkou jehlou. Málokdy je za anděly vůbec nějaké pozadí, obličeje postav mají dost často nakročeno ke karikatuře a celkově si myslím, že Russell umí mnohem lépe.

    Zbytek příběhů mi přišel dost průměrný a kresbou nezajímavý. Stvoření noci a Fakta v případu zmizení slečny Finchové jsem znal už z jeho povídek, a už tehdy mě zmíněné příběhy nijak neuchvátili. Celkově je počítám mezi slabší a myslím, že Gaimanovi povídkové knihy jsou doslova nacpané mnohem lepšími příběhy ke zpracování, než jsou ty, co se objevují v téhle knize. Tajemný podzemní cirkus byl mnohem lépe zvládnutý v knize "Poslední pokušení", ve "Stvořeních" noci mi zase přišlo, že jsme se dozvěděli akorát to, že má Gaiman rád kočky.

    Dcera sov mi přišla jak fan-fikce nějaké neoblíbené šprtky, která sní o tom, že ačkoliv "nezapadá" mezi lidi ve třídě, je ve skutečnosti tajemnou dcerou sov, která to jednou všem těm lidem, co se jí smáli, že je tlustá, nandá.

    Harlekýnův valentýn je příběhově opět celkem zajímavý, řekl bych druhá opravdu lepší povídka této knihy, dost možná i na úrovni samotných Vražedných tajemství, ale našedlá "fotokresba" to docela strhává. Harlekýn poskakující kolem "Dívky" by měl asi působit více vesele a rozerně, a tak bych si představoval mnohem rozvernější kresbu, tahle je hrozně umírněná a klidná, přesná a skoro až realistická, což mi k příběhu nesedí.

    Další věc, která mi vadila, už nakousl Lenny. Kolikrát to není komiks, ale obráky s popisem. Minimum bublinových dialogů mi v tomhle celkem vadilo, a tak spíš než komiks, jsou to opravdu velmi bohatě ilustrované Gaimanovi povídky, ve kterých kresba za moc nestojí a 3 z celkových pěti jsou celkem slabé,
  • brkowycz
    Příběh skoro vypadá, jako by autor po pár partičkách "Dračího doupěte" s kamarády, které se zvláště vyvedly, došel k názoru, že celou tu taškařici musí přenést na papír. Z celkových 224 stránek asi 215 čteme prostý příběh o tom, jak jdou postavy z bodu A, do bodu B, kde získají předmět C a vrátí se do bodu A putují dál jdou splnit další úkol, získat další předmět.
    Závěr, který je zde natolik vychvalovaný, mě zase tak nedostal a to ze dvou důvodů: 1) jsem ho očekával 2) je naprosto odfláknutý. Tam kde by konečně po bojování s nestvůrami a získávání magických předmětů mohlo (a především MĚLO) dojít na emoce, epickou bitvu a skládání účtů, je konec zápletka vyřešena snad na třech stránkách a autor svého velmi dobrého nápadu, jak putování hrdinů zakončit, drasticky nevyužije. Veliká škoda.
    Největším plusem je tak fantastický svět. Zde se zdá, že další autor pochopil, že fantasy není o tom okopírovat rasy a bytosti, které už někdo jiný vymyslel, ale skutečně vlastním úsilím vymyslet nové formy života, což se zde daří a mě se to velmi líbí! Ten svět je barvitý, živý a velmi zajímavý.
    Všeho všudy jsem si z komiksu odnesl pocit, že Le Tendre vymyslel celou řadu skvělých věcí a měl výborné nápady, ale měl je spíš někomu sdělit a měl to napsat někdo scénáristicky zručnější. Lépe propracovat postavy, aby vztahy mezi nimi byli jasnější, zlepšit práci s emocemi, lépe promyslet konec, nějak lépe okořenit putování hrdinů. Koupě komiksu vyloženě nelituji, ale kdybych si ho nepřečetl, asi bych se o nějak výrazný duševní zážitek neochudil.
  • brkowycz
    brkowycz8.3.2016 11:53Ultimate Spider-Man - Venom
    Menší rozkouskování příběhu určitě velmi USM pomáhá. Působí to jaksi konzistněji. Celkově obdivuji lidi, kteří jsou schopní číst příběhy po sešitech, protože mě to pak přijde, jako kdybych si pustil pět minut filmu, a na pokračování se podíval za měsíc. Někdy prostě trvá, než je příběh správě vybudovaný a může dojít k akci. V tomhle by mohla být síla Spidermana v booku, nikoliv v sešitě, protože Bendis pečlivě buduje své postavy a místo toho, aby jedna mlátička stíhala druhou, vyvíjí příběh a vše směřuje k závěrečnému střetu hlavních hrdinů...
    Příběh je skutečně odlišný od všemi známého originu Venoma. Vlastně se trochu opakuje vzorec z příběhu s Green Goblineme ze začátku série USM. Spíše než lidský záporák, vystupuje Venom jako jakési krvelačné monstrum, které vidíme na obálce. Kromě Venoma samozřejmě Parker řeší buchty a má nového kámoše. Příběhově nic, z čeho bych si doma sedal na zadek a nadšeně hltal stránky, ale neskutečně mě to baví. Spidermana jsem měl vždycky rád a tyhle příběhy jsou pro mě výletem do dětství. Zároveň není příběh tak drasticky naivní, abych ho ve své dospělosti nedokázal pozřít. Super a snad budou další díly!
  • brkowycz
    Síla Hellboye je prostě v kresbě a atmosféře, ne tolik pak ve scénářích.

    Během knížky mému oku lahodila překrásná a atmosférická kresba. Tu Corben, který mi tady přišel vyloženě ve formě, tu zase Alexander, jehož kresba je správně syrová. Svou troškou přispěl i Mignola, kterého jsme si v Hellboyovi užili zase po dlouhé době, a knihu uzavírá krásně Fegredo, který mi prostě přijde jako nejleší kreslíř pro Hellboye.

    Mignola stejně jako v ostatních Hellboyovských příbězích rozehrává příběh hezky. Je tajemný, je o nějakém zlu, které si přebral ze světových mýtů, které zpřítomňuje, zasazuje do 20tého století a nechává jim ovlivnit současný svět. Jakési mytologické tajemno, kdy dávno zapomenutí bohové natahují z hlubiny času své pařáty, aby se zmocnili vaší duše, nebo rovnou celého světa. Super, super! Až potud paráda. Ale každý závěr Hellboye je pro mě velkým zklamáním. Vždyť každý příběh končí tím, že Hellboy někoho zbuší do kuličky. Mnohy působí jako hromotluk, který je do příběhu zasazen jen proto, aby měl Mignola v závěru koho využít pro svou scénáristickou kličku, kdy gradující příběh hry o duši zabije tím, že nechá Hellboye, aby hlavního záporáka, temného boha/nesrmtelného krále/mocného avatara, či jinou nadpřirozenou bytost (dosaď si sám) nechá zmlátit Hellboyem a tečka. Když už to vypadá, že Hellboy na zmlácení hlavního drsňáka nemá, vždycky vyloví z kapes nějaký artefakt, nebo nějaký talisman, který nikdy v příběhu zmíněn nebyl, nevíme pořádně, jak se k němu Hellboy dostal, nebo proč právě by měl na tohoto konkrétního "bad guye" působit, nicméně vždycky působí, Hellboy vyhrává pěstní souboj a to je vrcholem toho, co dokáže Mignola vyplodit za finále.

    Pro mě jsou konce příběhů opravdu hodně důležité, zejména u povídek. Dobrý konec může jinak slabší věc katapultovat ke hvězdám, a i dobrý příběh dokáže slabší konec v mých očích potopit. Dal bych méně, ale za kresbu a atmosféru usoplené čtyři hvězdy.
  • brkowycz
    Škoda, že člověk ví, že se pokaždé musí něco posrat :D Tantokrát to vypadá na Ricka. Jinak by se to snad tady dalo i zakončit a říct "A žili zde šťanstně až do smrti". Ale to by neuspokojilo krvežíznivého boha světa Živích mrtvých, mocného Kirkmana, který už teď svému stvoření jistě připravuje další útrapy. Uvidíme, jak to bude dál, každopádně tenhle díl se spíš rozdávají karty, proto jestli máte pár dílů zpoždění, jako já, kupujte asi rovnou s dalšíma dílama. Rozhodně se však nejedná o plonkový nebo výplňový díl, je třeba situaci nastínit, trochu rovzinout, pracovat s postavama, budovat napětí a to všechno Kirkmanovi jde více než jen dobře.
  • brkowycz
    brkowycz19.1.2016 10:09Úsměv
    V popisu názvu komiksu úplně chybí slovo "HOROR" a přitom je to jedna z nejhrůznějších věcí, které jsem kdy četl! Když se dívám na normální horory, vidím tam jak nějaký maskovaný týpek vyjde ze stínů - no tak se možná trochu leknu - pak probodne nějakou blondýnku a crčí krev a já na to tak koukám, aniž by se mě to týkalo. Co také čekala? Je to pěkná vysokoškolačka, navíc američanka, která místo aby šukala doma, šuká v nějaké staré barabizně v noci. Co tím chci říct je, že nedokážu "obyčejný" horor vztáhnout na sebe. Ale u úsměvu si tak nějak dokážu představit to všechno, čím si hlavní hrdinka musela projít. Vyrazí si zuby - já si jeden zlomil, bolelo to, bylo to nepříjemný a vím, trochu jak to může bolet, když si člověk vyrazí zub. Ale ty vole, když pak ta holka sedí v křesle a dokt... tede ZUBAŘ jí řekne, že jeden si vyrazila a druhý zub si ZARAZILA tím nárazem nahoru do čelisti... no četli jsme si to spolu doma s manželkou a zatímco mě "pouze" přejížděl z tohohle mráz po zádech, manželka regulerně vřeštěla. Narozdíl od probodnutého hrudníku si člověk tak nějak totiž dokáže představit, jak moc to asi muselo bolet, protože v určitém věku máte nějaké větší či menší trable se zubama za sebou. A víte, že ta vaše "menší trable" bolela jako svině a taky vám dochází, že hlavní hrdinku to muselo bolet tak 10x více. Brrrr!!!!
    Bohužel na druhou stranu, kromě exkurze do světa zubařské bolesti, kdy jsem fakt kroutil hlavou nad tím, co všechno se dá se zubama udělat, nutno říci, že tomuhle komiksu chybělo něco víc. Její běžný život, když se netočí kolem zubů, se točí kolem pubertálních starostí, jako jestli si může nechat píchnout uši, nebo který kluk se jí líbí. Raina se chvilku chová jako kravka, pak se zase její kamarádky chovají jako stádečko kravek, prostě takové ty puberťácké eskapády. Bohužel pro mě nezajímavé. Kresba mě nijak zvláště neuchvátila a celkové vyznění je příliš obyčejné, příliš všední. Možná kdybych měsíc předtím nečetl "Pod dekou", vnímál bych to jinak, ale "Pod dekou" tenhle komiks drasticky převálcovalo. Problémy se zubama jsou tady skutečně dobře a drsně popsány a táhnou celou knihu. Mimo ně jsem zde ovšem nenašel nic výrazně zajímavější hoa to přesto, že mi kniha příjemně utekla. Lepší tři hvězdičky, tak 73% :)
  • brkowycz
    brkowycz4.1.2016 14:55Druuna (paperback)
    Celá Druuna začíná celkem příjemně. První příběh je až kupodivu plný celkem slušných zvratů v ději a představení post-apo světa na výbornou. Závěrečné dějové překvapení může dnes působit béčkově, ale mám pocit, že tehdy to bylo celkem áčkové rozuzlení. To co vypadalo na velmi slušnou čtyřhvězdičkovou četbu se ovšem zkazilo druhým dílem, kde Druuna skutečně akorát jde, jde, jde, jde bum, plác konec. Vyústění příběhu jako takové mi nevadilo, ale scénáristicky to bylo absolutně nezvládnuté, příběh není rovnoměrně rozložený, bez absolutního citu pro budování děje nebo nedej bože postav.
    Závěrečný díl mi přišel velmi zajímavý, ale kvůli tomu, že z části příběh uzavírá a z části otevírá příběh nový, je těžké ho hodnotit jako kompaktnější celek. Jako vyvrcholení předchozích dvou sešitů totiž dost výživně pokulhává - spíše funguje jako příslib zajímavého děje do budoucna, ale v tomto směru si počkáme na hodnocení u dalšího dílu.

    Dále musím říci, že se mi prostě líbilo ztvárnění hlavní hrdinky. Není to sebevědomá, v bojových schopnostech schopná žena. Naopak, je blbá jak tágo ("No nic, zamyslím se zítra, dneska se mi přemýšlet nechce," je taková její "catch-frase") a mě přijde, že to jde docela osvěžujícím způsobem proti všem postavám "silných žen", které většinou v knihách nacházíme. I Alan Moore ve všech svých dekonstrukcích žánrů superhrdinů nezašel tak daleko, aby z hlavní hrdinky udělal tupou ženštinu, co si zachraňuje život tím, že se pokusí opíchat každýho, kdo by jí chtěl ublížit. Feministiky se nemusí tahat za vlasy zuřivostí, protože mužská populace je zde zase vykreslena jako stádo násilnických primitů, takže každý genderový stereotyp si užije. Druuna si prostě pokaždý vysouloží co chce - jenže v tom je i jedna z hlavních věcí, co mi na tom vadily. Zatímco jsem kvitoval příběh s netypickou hrdinkou, vadilo mi tam, že Druunu by prostě v té civilizaci dávno někdo zotročil, protože sama o sebe by se fakt asi dlouho nepostarala.

    Závěrem třeba říct, že ačkoliv bych se nerad nechal profilovat jako puritán, přijde mi, že Serpieri má celkem slušné nápady na depresivní sci-fi příběhy, ale místo toho zaplácá velkou část místa zbytečnými sexuálními scénami, nebo různým sexy postáváním hlavní hrdinky. Kdyby radši budoval příběh pořádně a zkrátil sexuální scény na půlku, pořád by se kdejaký starší komiksový čtenář rovzpoměl na význam slova "erekce", ale zároveň by se zvýšil zážitek ze čtení příběhu. Takhle ten Serpieri strká Druuniný kozy úplně všude, až si jich skoro přestanete vážit, a to co bylo ze začátku čtenářem-nadržencem chápáno jako příjemný sexuální násilíčko, je ke konci knihy celkem otrava a zdržování příběhu.

    Tři hvězdičky, ale krásné a blýštivé tři hvězdičky, které párkrát sahaly na čtyři, ale nikdy nedosáhly. Zejména kvůli často velmi tupým dialogům během sexuálních scén, které jsou opravdu jak z porna z 90. let.
  • brkowycz
    brkowycz31.12.2015 10:54CREW #01
    Rozhodně si nepotrpím na nějaké sběratelské edice a podobné pičovinky, komiks si kupuji v paperbacku tu nejlevnější verzi, protože jsem toho názoru, že si kupuji obsah, ne kupu papríu v pevných deskách. Tuhle Crew jsem tedy sháněl spíše kvůli osobnímu pocitu, než snad kvůli tomu, abych se mohl nakrucovat, jakou mám doma raritu. Crwí to všechno začalo, Crew mě ke komiksu dostala a to, že jsem se konečně stal vlastníkem prvního čísla... měl jsem úplně pocit, jako by jistá éra mého života skončila. Pamatuji si, jak sem tenkrát viděl Crew s predátorem na obálce ve stánku a řekl jsem si "Ty jo, čupr, predátor, to chci.." a pak jsem zjistil, že stojí kilo, to bylo pro mě tenkrát fakt moc... dostával sem kapesný snad 50kč týdně. Ale pak jsem jí našel v antikvariátě za poloviční cenu, tak jsem si ji koupil, žejo, vždyť to mělo na obálce predátora a vetřelce. Jenže po přečtení jsem zjistil, že mě vlastně ten predátor a vetřelec v celém komiksu bavili nejméně, mnohem lepší byl Wolwerine a Zealot! Tak sem si šel pro pokračování a pak jsem už začal shánět Crwe, jedno číslo po druhém... tenkrát jsem sehnal všechny, včetně běžně nedostupené dvojky a čtyřky. Přišel sem domů a šel za tátou, že mají v Krakatitu běžně vyprodané Crwe 2 a 4, ale že na ně nemám peníze a doufám, že mi je nevyprodají. Otec se hned vytasil s penězma, ať si je jdu hned koupit a dal mi trochu navíc, kdyby za ně chtěli víc peněz, když sou běžně nedostupné... tehdy v Krakatitu, když jsem si je kupoval, se na mě ještě prodavač omluvně koukal, že mají sběratelskou hodnotu, a proto místo 69 Kč po mě chtěl 80Kč. Ale nikdy se mi nepodařilo sehnat jedničku. Až mi jí manželka sehnala a dala pod stromeček. Pro mě osobně je prostě Crew ta věc, která mi představila svět komiksu, je to pro mě spíše symbolem, než "raritou" a proto jsem si tak moc přál tu jedničku...

    ... tak když sem se romanticky vyblil, vezmeme to trochu reálněji. První číslo Crwe rozhodně nepatří mezi bůhví jak silná čisla. Komiksy v tomhle čísle sice nejsou vyloženě špatné, spíše ale jde o takové nevýrazné jednohubky. Hombre je jakýmsi pro čtenáře první Crwe neznámý hrdina v post-apo světě, který si to vyřiká s bandou desperádů. Jediný výraznější okamžik sou prsa jeho společnice. Burton a Cyp je povídka na úrovni béčkové sci-fi povídky beďarovitého nerda, Lobo navzdory ladným křivkám žen a násilí je skutečně komiks spíš pro dospívající panice, než pro dospělého člověka, Péráka jsem přeskočil (nechtělo se mi doma vytahovat dvojku a trojku) a závěrečný Batman spíš připomíná příběh Hellboye a v tom příběhu není nic z toho, co mě normálně na Batmanovi baví (hlavně tedy solidní detektivní zápletka). Ruku na srdce, to že by si člověk tyhle komiksy nikdy nepřečetl, by skutečně neznamenalo, že se o něco zásadního ochudil. Hlavním topem tohle čísla je jednoznačně úvodník Ondřeje Neffa. "Ty hajzlové nám sebrali balet".
  • brkowycz
    brkowycz15.12.2015 09:38Lucifer #09: Crux
    Zatímco první díly téhle skvělé série se sestávali z uzavřenějších příběhů (Lucifer udělal špinavou práci pro nebe, Lucifer dostal vlastní jsoucno, Lucifer si ubránil vlastní jsoucno proti armádě andělů), které na sebe navazovali a utvářeli ten hlavní, ve Vlkovi pod stromem a tentokrát i v Cruxu se jede čistě na pokračování. U Vlka se to dalo ještě vydržet, tam si člověk řekl "Aha, tak jim to nevyšlo, to jsem zvědav, co bude dále.,", tentokrát se nám však dostává regulerního cliffhangeru a moje touha po dalším díle nikdy nebyla větší!!!
    Série samotná je podle mě na svém naprostém vrcholu! Zatím, co Sandman je příběh především o nesmrtelnosti, Carey se ve svém opusu nesoustředí na nic menšího, než na zhroucení samotné reality a armageddon. Musím přiznat, že tohle jsou témata, která se mi moc líbí. Ale dost už srovnávání se Sandmanem, tohle to není obyčejný "na originální sérii parazitující" spin-off, tohle je výborné, napínavé biblicko-pohansko-městské fantasy. A když pak dojdou stránky téhle knihy zrovna ve chvilce, kdy se schyluje k epické megabitvě, nezbývá než obodovat pěti a jít se lačně koukat na crew.cz do skece "připravujeme" a kochat se aspoň obálkou dalšího dílu.
  • brkowycz
    brkowycz14.12.2015 10:25100 nábojů #10: Dekadence
    Nejsem si jistý, jestli je to slabší díl než ostatní, nebo zkrátka stejně dobrý, ale oceníme jej až v rámci komplexní série. 100 Nábojů: Dekadence totiž snad více než všechny předchozí díly především navazuje na předchozí události a vytváří prostředí k dalšímu ději. Ale je to 2 roky, co jsem četl poslední díl a asi tak 100 let, co jsem četl díly předchozí. Vzhledem k propracovanosti série, která je plná zvratů a vzájemných intrik (+ dlouhá doba mezi díly), je poměrně nejednoduché sledovat kdo vlastně je s kým a kdo ho zrazuje. Zvládám to tak na 70-80%, ale i tak si občas řeknu "Hele a tohle je kdo? Já myslel, že dělá s těmahle...". Tolik tedy v rovině hlavního storyarcu. V rovině vedlejších (v této části série) příběhů o kufříku se zejména musí ocenit Azzarello, který servíruje další originální záplatku s otřepanou scénou "Tady je kufřík, 100 nevystopovatelných nábojů a člověk co ti zkazil život. Dělej si co chceš." Já bych prostě řekl, že už musel absolutně vyčerpat všechny varianty téhle scény, ale pan autor opět překvapuje! Tentokrát vinou okolností zbra'n s náboji od jejího původního majitele padne do rukou právě člověku, který je ve skutečností "tím, co zkazil život". Z této zajímavé zápletky se ale určitě dalo vytřískat víc, než kolik Azzarelo nakonec udělá.
    Kresbu Rissa je třeba jako vždy opěvovat.
    Azzarelo si zkrátka pečlivě připravuje finále. V rámci série se tedy jedná o další díl, kdy je "povinně odvyprávěn" kus příběhu, samostatně se (právě kvůli provázanosti příběhu v tento moment série) stává Dekadence spíš jakýmsi pahýlem. Máme tři díly do konce. Jestli BBArt příští rok nevydá pokračování, jdu do angličtiny. Už takhle to vypadá, že na dokončení budu muset počkat minimálně tři roky, což je maximum, protože jsem opravdu napjatý jako struna a chci BBArtu podporou při koupi poděkovat, že tu sérii drží. Snad tedy, když 100 Nábojů vydali jako jedinou z "pozastavených sérií", vyjde v dohledných letech i finále, protože tohle skutečně je velmi, VELMI kvalitní série.
  • brkowycz
    brkowycz10.12.2015 11:20Pod dekou
    Dříve jsem kolem této knihy kroužil v knihkupectví a nějak se pořád nemohl rozhodnout k její koupi. Ani nevím proč jsem si pak jednoho dne místo toho objednal Habíbí a to mě naprosto dostalo. Když jsem se pak vrhl zpět do knihkupectví, abych si pořídil i "Pod dekou"... nebyla tam už. Po několika letech, kdy jsem zcela pravidelně každý druhý/třetí den zadával do Google vyhledavače "Pod dekou antikvariát" jsem konečně uspěl a i mě domů přišla tahle knížka. Hurá!
    Pokud bych měl dojmy shrnout (nelze se samozřejmě ubránit srovnávání s Habíbí), tak bych řekl, že právě druhý autorův počin z prostředí lidového islámu je o něco lepší. Nicméně i Pod dekou je skutečně kvalitní počtení a já rozhodně nelituji těch let, co jsem strávil jejím sháněním. Hlavním problémem celého příběhu je zřejmě to, že se zakládá (a zdá se, že docela věrně) na skutečném životě. Dílo tak naťukne celou řadu témat, které by obvyklý román provázal do souvislého děje, ale zde některé příběhy zkrátka úplně vyšumí do ztracena. Objeví se problémy, které nemají výraznější vyústění, autor představí postavy, které jsou zajímavé, ale zpět do příběhu se už nevrací. Otevře problémy, jejíž vyústění buď vůbec nevyloží, nebo jen zběžně naznačí. To je podle mě velká škoda, ta kniha by klidně mohla být delší ve snaze uzavřít více těchto otevřenějších příběhů (nejvíce pak ten se zneužíváním). Nicméně - jak napsali někteří, "takový je život", ne vždy se nám dostane uzavření.
    Pod touto hlubokou vrstvou náhodných životních událostí a setkání, která jsou nám představena, je vypovězen příběh první lásky autora, jejíž hlavní úloha v Craigově životě bude v tom, že mu pomohla se poprvé kriticky obrátit k učení fundamentalistického křesťanství, kterým byl od narození "krmen". Myslím si, že to byl právě vztah s Rainou, který mu pomohl vyléz z "Pod deky" a začít přemýšlet sám za sebe, neovlivněn všudypřítomným, vinu vnucujícím, učením rigidních křesťanů, které se dá shrnout výrokem: "JSI HŘÍŠNÍKEM V OČÍCH PÁNA, SKONČÍŠ V PEKLE". Kniha na mnoha místech funguje především jako ukázka paradoxu, že náboženství "lásky" (neboť "Bůh tolik miloval svět, že obětoval svého jediného syna"), je některými věřícími interpretováno jako záminka k obrácení se proti vlastnímu bratru, pokud je homosexuál, ba co víc, obrátit se k lásce samotné, jak je demonstrována ve vztahu Craiga a Rainy. Craig si právě tento paradox ve vztahu s Rainou uvědomuje, nicméně až po dlouhém a složitém vnitřním boji, který je autorem v knize graficky velmi pěkně demonstrován. Příběh v knize skutečně skončí trochu uspěchaně a smutně, nicméně poslední stránka přináší optimistické poselství a tak jsem knihu nakonec zavřel s úsměvem.
    Ve zkratce - jedná se o (pro mě) další velmi kvalitní dílo Craiga Thompsona, a jestli jej někdy uvidíte povalovat se v antikvariátu jako já, kupte si ho, protože do antikvariátu tyhle knihy nepatří.
  • brkowycz
    brkowycz15.12.2020 18:07Krásná temnota
    Mě ta zápletka také chyběla... ale jak se mi to rozkládalo v hlavě, uvědomil jsem si, že to vlastně tu zápletku má - je to o ztrátě dětské nevinnosti. Hlavní hrdinka začne jako nepopsaný list, všem se snaží pomáhat a skrzevá to vlastně jakoby "dospívá". Dospělou se pak stává na konci, kde oplatí světu stejnou krutostí, jakou k ní svět do té doby přistupoval - dojde tedy k definitivní ztrátě naivity. To je finále. Sám bych ocenil nějaký lepší background, třeba o té holčičce jako takové, kde se tam ty mrňaví lidičkové vzali apod... ale podle mě to funguje samo o sobě i takhle. Je to taková série fakt strašně depresivních stripů.
  • brkowycz
    brkowycz23.7.2019 09:30Mýty #14: Čarodějnice
    To sem chtěl slyšet, moc díky :)
  • brkowycz
    brkowycz23.7.2019 08:59Mýty #14: Čarodějnice
    Ahoj všichni, já se prostě zeptám. Jsem pár dílů s Mýty pozadu a nemohl jsem si nevšimnout drasticky nízkých hodnocení mytického crossoveru. Je nutné ho číst? Jako kupovat si knihu za 599 Kč, jen abych měl v poličce na obalu knihy "13." mezi "12." a "14." asi fakt nepotřebuji, tím spíš, že to Mýtický crossover má ještě ke všemu přes dvěstě stran, takže ani číst se mi to nechce... navazují pak další knihy nějak výrazněji na ten crossover? Měl bych si ho fakt přečíst?
    Díky a omlouvám se vydavatelství CREW za tyhle otázky.
  • brkowycz
    Mno problém je, že celou dobu si myslíš, že je to hlavně o tom, co způsobilo katastrofu, která pozabíjela všechny muže... a nakonec se to vlastně nedozvíš. Nebo skrze knihu narazíš na desítky různých názorů, co to způsobilo, ale ani jeden z nich není autorsky prezentován jako ten pravý. Navíc je to hrozně naivní, jak píše každý. Yorrick je zamilovaný do své snoubenky a nechce jí být nevěrný, a přitom je sám chlap na zemi plné žen. Na druhou stranu jsou postavy ve své naivitě celkem sympatické a podle mě je to docela solidní road story. Přijde mi, že to každý dočte a vlastně ani neví proč :D je to jako takový ten kamarád z party, co je tak trochu looser, nemá žádnou holku, není s ním nijak velká sranda, ale vy ho berete, protože by nikoho jinýho neměl, a protože by to nebylo spravedlivý, aby nikoho neměl, když má v jádru dobré srdce.
  • brkowycz
    brkowycz12.7.2016 10:20Lucifer #10: Jitřní hvězda
    Já to teda ještě nečetl, ale Sandman má také finále a vyvrcholení v předposlední knize...
  • brkowycz
    brkowycz26.11.2014 10:17Y: Poslední z mužů #10: Odpovědi
    Je pravda, že Yorrick si za celou sérii mockrát nevrznul, na to, že zůstal sám chlap na celé zemi. Na druhou stranu celou dobu cestouval v utajení - a z jeho doprovodu byla jedna žena mužná bodyguardka a druhá lesba... takže se těžko pak zasune :D
  • brkowycz
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2013 12:50Goon #01: Nic než utrpení
    Kapis: CC zřejmě usoudilo, že svojí fanoškovskou základnu už mají, víc lidí stejně nedostanou, tak se rozhodli vydávat komiksy jen pro lidi, který baví čekat na pokračování komiksu, který to nakladatelství označí jako "úspěný titul" dva roky. Čekám, že budou za chvilku každému svému zákazníkovi posílat osobní dopis, kde bude napsáno, že zrekonstruovali další velevzácný veletitul, a že se má neprodleně dostavit do Prahy do jejich kanceláře a vydaný komiks zakoupit.
  • brkowycz
    V Pardubicích jsem to viděl na nádraží v trafice na vlastní oči :) Ale nekoupil, superhero comicsy mě zase tolik neberou.
  • brkowycz
    brkowycz20.1.2012 17:11Čaromor #01: Stíny nad Prahou
    Trimbuon: Koukal jsem se na tvoje stránky do galerie na ty černobílé kresby, skoro se ani nechce věřit že by je kreslil stejný člověk jako Čaromora. Ty se mi líbí a evidentně kreslit umíš, ale ten Čaromor je prostě příšernej. Těžko říct, možná by byl snesitelnej ještě černobílej, ale ty barvy, to je jak z malování.
  • brkowycz
    brkowycz31.10.2010 21:51Nikdykde
    Ruw: Upřímně řečeno doufám, že tvůj příspěvek a hodnocení smažou: napsat o kresbě, že je kastrofální je naprosto neopodstatněné a mimo, to se ani nedá brát jako věc názoru. Rozklikni si prostřední obrázek v ukázkách, koukni se na ty vykreslený budovy v pozadí a pak znova napiš, že je kresba katastrofální. Nečetl si to a dáváš tomu 10%???? Neberu ti, můžeš napsat, že ti to nesedí k tvým představám, které jsi měl u knížky, ale aspoň nestrhávej celkové hodnocení tak rapidně dolů. Mě to třeba na první pohled taky neladilo, ale když to člověk čte, tak si časem nevykne. Prsknout sem hodnocení na základě toho, že si comics prolistoval a prohlásit "tohle se nemělo stát" je důkaz značné slaboduchosti
  • brkowycz
    brkowycz18.8.2009 14:58WildC.A.T.s – Návrat domů
    Pravda, možná že kdyby to vyšlo v sešitech nebo v měkké vazbě a nebyl kolem toho takový humbuk, dal bych snad třeba od 10% víc. Také se mi tam líbila ta část, kde se superhrdinské týmy přetahují a špehují, kde se snaží nabrat co nejvíc záporáků do vlastního týmu. Bohužel tahle část úplně vyšuměla kamsi do nenávratna a dostávala míň a míň prostoru. Zato hlavní dějová linka... zde Moore zkritizoval snad všechny sociální problémy které byli nebo jsou dnes... o třídním rozdělení, o tom co se stane s "nepřítelem", který prohrál válku, rasová diskriminace, původní obyvatelé země, nyní utlačovaní novými... a mohl bych pokračovat... to jsou už tak ohraný a kýčovitý témata (samozřejmě v normálním světě, kýčovité bohužel :-( ). Kam zmizela originalita "znásilňvání hrdinskýho žánru" jako ve Strážcích? Kam zmizela originální kritika společnosti jako je v V jako Vendeta?
  • brkowycz
    brkowycz16.5.2008 23:01Sandman #06: Báje a odlesky I.
    Wittgenstein: Možná máš pravdu, ale musel jsem nad tím celkem dlouze přemýšlet. Trochu sem si nemohl poskládat dohromady Augustovi problémy s Ceasarem, uzavření hranic římské říše (tyhle dva aspekty do sebe jdou) ale ten výstup sandmana, kde vysvětluje proč chodit na ulici žebrat... nevim, celý mi to do toho prostě nezapadlo, nedá se říct že by před bohy měl co skrývat... nevím... bral bych tuhle povídku s rezervou, buď je složitá, nebo sem idiot .)
  • brkowycz
    brkowycz22.7.2017Prodám
    Ahoj, vinou špatné komunikace se mi doma sešli dvě Ságy číslo čtyři. Jedna je úplně nová, nečtená. Prodám ji za 200, nebo vyměním za jiný komiks v CZ nebo AJ (kdyžtak doplatim rozdíl), hru na PS3 nebo PS4, nebo za jinou knihu, nabídněte a třeba se dohodneme :) Třeba vám doma taky něco takhle přebývá, a já prostě chci něco jiného, co zaměstná moje smysly.

    brkowycz@seznam.cz
  • brkowycz
    brkowycz26.9.2016Prodám
    PRODÁM:
    Batman: Soví tribunál
    Batman: Soví město
    Batman: Smrt rodiny
    Batman: Rok nula - Tajné město

    Jeden díl dávám na 250 Kč, přednost budou mít ti, co budou chtít všechno. Je to v dobrém stavu, jednou čtené. Fotky na žádost pošlu. Osobní předání Praha.
    brkowycz@seznam.cz

  • brkowycz
    brkowycz24.8.2010Prodám
    Ú.P.V.O. - 150
    Spiderman - Kravenův poslední lov - 200
    Ultimates 1 - Nadčlověk - 200
    Živý Mrtvý - 350
    Letní blondýnka - 50
    Vše dohromady (přednostně) 800

    Osobní předání možné (a preferované) v Praze
  • brkowycz
    brkowycz30.6.2016 16:55Pindárna
    Ahoj všem, chtěl jsem se zeptat, pořád strašně váhám, jestli jít do dalšího dílu Batmana dua Snyder a Capulo. Soví tribunál mi přišel jako celkem slušný nápad i atmosférický komiks (ze začátku), ale mě prostě strašně vadí scény, kde záporák jednou přežije pád ze střechy, načež ho probodnutý Batman umlátí k smrti. A navíc z Batmana chčije krev na všechny strany, je úplně domlácený a stejně to rozchodí. Prostě pro někoho je to třeba v superhrdinských komiksech normální a přehlédnutelná trivialita, pro mě je to fakt těžce skousnutelný problém, který mi zkazí zážitek ze čtení. Ten "Ticho" závěr to podle mě už jen dodělal, navíc to bylo průhledné snad od první stránky.
    Smrt rodiny mi také přišla ze začátku hrozně super. Sice Joker s odříznutým obličejem mi přijde prostě taková chuť "šokovat", která už je ale tak přes čáru, až to hraničí s trapností, ale to jsem nějak dokázal zkousnout. Přišel mi ten Joker slušně démonický... jenže ten závěr byl zase úplně bez koulí. Mohlo to být zásadní a bylo to plytké nic. Opět, jak je to v Cimrmanovi, "Prvky očekávání následovali prvky zklamání." Jak je to tady tentokrát? Měl někdo podobné pocity u Sov a Smrti, ale tenhle díl se mu líbil? Nebo je to ještě horší?
  • brkowycz
    brkowycz18.5.2016 17:28Pindárna
    GWB: To mi přijde fakt super, nějakou sbírku kratších komiksů tohohle ražení bych hned bral.
  • brkowycz
    brkowycz12.4.2016 18:56Pindárna
    Killing Joke: Díky za info. Je teda zvláštní, že já, coby odběratel newsfeedu na eFBíčku a věrný fanoušekl Hellboye, nemám tušení, že by se letos chystal další díl, navíc co jsem zběžně projel roky vydání, bylo to vždycky jednou za rok/dva. To není rozhodně kritika tvé informace, spíš pozastavení nad jejich marketingem.
    To, že někdo nerad leze na FB se nedivím. Probrat se skrze tuny reklam a stupidních příspěvků "přátel" k něčemu hodnotnému, to je skutečná výzva, jež jsou schopni čelit pouze lidi, co mají v práci opravdu hovno co dělat. Jako já.
  • brkowycz
    brkowycz6.4.2016 08:21Pindárna
    Kapis: Info o 11. Hellboyovi nemám, ale vzhledem k tomu, že letos vytlačili dotisk trojky a desítku + se chystají ZTVDB Hellboye, nečekal bych jedenáctý díl dřív než příští rok. Nebo pro upřesnění, CC rozhodně o pokračování klasické řady Hellboye (jakože ještě letos) žádné info nedávalo.
  • brkowycz
    brkowycz28.1.2016 12:46Filmový a hudební klub
    Jo a samozřejmě na konci dílu se objevuje černý archanděl, který řekne, že se do světa začínají dostávat démoni, takže identická zápletka jako u Constantina. Zatím, co ten dával smysl a měl nízké ratingy, Lucifer smysl nedává a má vysoké ratingy.
  • brkowycz
    brkowycz28.1.2016 12:43Filmový a hudební klub
    Kapis: Já viděl pilot už někdy loni, kdy ho pustili ven a měl giganticky kladné ohlasy. Jako stává se, že se mi film/seriál nelíbí, nebo mě nebaví, ale tak nějak dokážu pochopit, proč se líbí jiným lidem. Ale ty koky, tohle? Tak ukrutně příšernou sračku jsem snad v životě neviděl!!! Jediné, co je tam dobré, je casting Lucifera - Tom Ellis se na něj opravdu hodí. Ale zbytek od alfy až po omegu brutální superodpad, dám si raději šest sérií Ordinace v růžové zahradě než tohohle multiprůjmu. Pusť si to, budeš se smát a valit oči, jak se dá něco doopravdy zkuvit. Trochu lákadlo: pán zla a vládce hříchu pomůže nějaké dívce od drog ke kariéře zpěvačky. Seriál začíná ve chvilce, kdy ona za ním přijde a děkuje mu, že jí pomohl. A co mu prý dluží, vždyť "Já myslela, že jsem podepsala smlouvu s ďáblem" a on jí odpoví (držte se, teď se fakt držte), že po ní chce akorát slib, že se nevrátí k drogám(!!!!!!!!!!!!). Když jí pak projíždějcí auto zastřelí, Lucifer prakticky v slzách přísahá, že vypátrá jejího vraha. V tu chvilku vstupuje anorektická vyšetřovatelka ála casting béčkovýho porna, na kterou Luciferovo osobní kouzlo nepůsobí. Alan Moore už nikdy nikde nebude vykládat, že jsou jeho komiksy špatně převedený do filmového formátu.
  • brkowycz
    brkowycz12.1.2016 13:25Pindárna
    Nejde a je to dobře, aspoň si člověk dvakrát rozmyslí, než něco plácne a navíc vždycky může napsat "po letech, když sem zestárl, změnil jsem názor" - nebo tak něco. Je to náhodou super, člověk aspoň pak vidí, že něco, co mu nesedlo třeba v 18ti, se mu naopak může velmi zalíbit v 30ti (a obráceně) - pro mě je to přínosnější, než pokoutné mazání komentů.
  • brkowycz
    brkowycz25.11.2015 11:26Filmový a hudební klub
    Mě teda Jessica Jones velmi překvapila, komiks jsem neznal a přijde mi to úplně skvělý. Mě to sedí mnohem víc než Daredevil, tím jak je to pěkně temný a velmi dobře budovaný děj. Ještě jsem to nedokoukal, ale první vyloženě výplňová epizoda byla snad až šestá, takže to i docela šlape. Pro mě je to seriál top kvality.
  • brkowycz
    brkowycz11.9.2015 10:31Pindárna
    Chápu, že má teď BBArt nějakou krizi co se komiksů týče, ale když tak sleduju poptávku na netu, tak "Pod dekou" by se v reprintu určitě uživilo...
  • brkowycz
    brkowycz11.9.2015 10:26Pindárna
    andre: no kakraholte, já to sháním už nějaký pátek (asi dva roky) a zatím úplně bez úspěchu :/ googluju, procházím krámy, nikde nic. Tak jsem rád, že mám aktivního konkurenta :/ sice to není komiks, ale taky se zeptám: neválí se někomu doma první díl Řady nešťastných náhod? Tu také sháním už x let a pořád nic :/
  • brkowycz
    brkowycz3.6.2015 09:25Pindárna
    No skvěle hoši, díky za rady. Speciálek je opravdu dost, jenže já zrovna žádnou neměl "při cestě". Stejně tak jako shop Comicscentra. Narážel jsem zkrátka na to, že se domnívám, že stánkový prodej by měl být dostání ve stáncích. Nevadí, holt odhodil lenost a vydám se do spárů temného centra Prahy. A jen tak mimochodem - v CC kamenném obchodě mi to taky dají za 170?
  • brkowycz
    brkowycz2.6.2015 17:21Pindárna
    Dneska jsem nakoukl asi do tří trafik v Praze a ani v jedné jsem Želvy neviděl. Jsem poměrně plachej, takže ve svých letech se ptát trafikantky "MÁTE ŽELVY NINDŽA!!!???" poté, co tu asi tak skoro nikdy nic podobného nevycházelo, sem neměl odvahu. Chtěl jsem si to objedat přes Comicscentrum, ale protože nejsem jejich pravidelný fanoušek, musel jsem se asi půlhodiny registrovat a složitě přihlašovat, abych si jedno číslo na osobní odběr mohl objednat (tímto vzdávám hold e-shopům, kterým při osobním odběru stačí vyplnit jméno a email). Takže opravdu doufám, že to nebude absolutní sračka.
  • brkowycz
    brkowycz29.4.2015 12:35Pindárna
    Já teda UKK také nemám rád. Je to hnusná edice, která vypadá hnusně v knihovně, pokud teda člověk nemá všech 60 dílů a to já mít nepotřebuji. Pár jsem si jich koupil, ale pak jsem si uvědomil, jak hnusně to v knihovně vypadá a že anglicky vlastně umím, takže když mi pak vydání nějakého UKK připomnělo, že je tu komiks o jehož koupi dlouhou dobu přemýšlím, tak jsem si ho objednal v angličtině z Amazonu.
    Co se týče knížek, z předešlého je jasné, že preferuji tištěnou verzi, ale už jsem se začínal koukat po tabletech. 1) Nemám to doma už pomalu kam dávat a navíc to skladuju s vědomím absurdity, že 50% těch věcí si stejně znova nikdy nepřečtu. 2) Přečetl bych toho za měsíc daleko víc, kdyby na to byly peníze, jenže oni nejsou.
    Ještě poznámku k UKK: Ono to může přívést nové čtenáře, ale všichni tak nějak automaticky počítají s tím, že až dojde druhá šedesátka, celá tahle vlna lidí se vrhne na comicsy českých nakladatelství. Přitom kromě toho, co říkal Zack - tedy že varianta B je se na komiks prostě vysrat protože "za ty čtyři kila mi to nestojí", je ještě varianta C: za ty prachy mi to nestojí, zpirátim to na netu. Připojuji se tedy k vlně zvědavosti, co se stane, až to tady skončí, co to s trhem udělá. Docela bych rád nějaký článek od někoho, kdo do toho opravdu vidí a má čísla.
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2015 11:01Pindárna
    Úvodníky také čtu, ale paradoxně až po dočtení příběhu. Protože je prostě pravda, že úvodník už párkrát obludně spoiloval a kazil překvapení. Takže když dočtu komiks a mám náladu, přečtu si i úvodník. Tak se člověk může okamžitě po dočtení potěšit z názoru jiného člověka na dočtený komiks. Z patra se mi líbil třeba u Krátkých životů v Sandmanovi, ale nejsem si jistý, jestli byl opravdu tak dobrý, nebo jestli jsem prostě měl zrovna mylný pocit, že jsem inteligentní a ten úvodník tak nějak hrál na inťoušskou strunu.
  • brkowycz
    brkowycz13.1.2015 09:12Pindárna
    Fry: to je snad jasný ne? Nevydaj to, protože nebude dostatečný zájem :)

    Mě osobně to docela štve. Zámek a Klíč jsem si chtěl teoreticky do budoucna koupit, jenže do rozjetých sérií se mi u CC nikdy moc nechtělo. Teď si zase nechci honem zpětně kupovat první dva díly, takže asi nic no. Na druhou stranu je to asi dobře, protože takhle dostanou třeba šanci série, které by u nás jinak nikdy nedovyšli.

    Na třetí stranu mě to pobavilo, protože veletoče a podnikatelské superplány CC mi vždycky vykouzlí úsměv na tváři a čekal jsem, s čím přijdou tentokrát. Tohle je dost možná nejchytřejí, protože to absolutně nuluje podnikatelské riziko. Pánové zkrátka buď trhnou balík, nebo nic neprodělají. Taky mi to přijde dost šikanózní k zákazníkům, ale jak říkám: aspoň dostanou šanci rozjeté série na pravidelnější pokračování. Ale spíš než vydavatelství to na mě působí jako klub fanoušků komiksu, kteří se vždycky složí na nějaký titul :)
  • brkowycz
    brkowycz29.12.2014 10:12Pindárna
    No já vánoce využívám k tomu, že si od příbuzných vyžádám pár věcí na doplnění sbírky_
    Snoubenka: Whatever happend to caped crusader a 1602 (orginál)
    Sestra: Živí mrtví 11 a Smrt rodiny
    Rodiče ještě přispěli a překvapili nečekanou Deflorovanou dívkou. Rodiče zvlášť obdivuji, protože mi každý rok koupí komiks, který jsem si nepřál a zároveň ho ještě nemám. Což je dost obdivuhodné vzhledem k tomu, že u nich už 6 let nebydlím a o komiksech se s nima nebavím.
  • brkowycz
    brkowycz19.6.2014 11:59* Připomínky a návrhy
    Mno extra políčko na diskuse k dílu by nebyli špatné... nějaké místo, kde by se o komiksu mohli bavit lidé, kteří to už četli, bez toho aby vyžvanili děj. Takže by do jedné části chodili lidé, kteří by o koupi komiksu uvažovali a koukali se, jak ho hodnotili jiní, a do druhé části pak jednotlivci, kteří by si rádi pokecali o tom dílu jako takovém, o jeho ději přímo, o zvratech, překladu, o tom kdy má vyjít další díl, případně si zanadávat na vydavatele.
  • brkowycz
    brkowycz14.4.2014 10:10* Připomínky a návrhy
    K té předchozí debatě, mě se zdá docela dobré možnost hodnocení celé série. Stejně to skoro každý dělá u posledního booku. Jenže já když přemýšlím, jestli nenačnout novou sérii, nechci si číst komentáře u poslední knihy, abych se vyhl spoilerům. Mohlo by to spoustě lidí pomoci vybírat si, jestli nezačít něco nového. Seriály člověk také hodnotí po celých sériích, případně po více sériích jako celek. U Ultimate Spidermana, tím rozkouskováním, dochází k hodnocení krátkých výseků z komplexního příběhu, u kterého si můžeme položit otázku, jak dalece to vypovídá o příběhu jako takovém, a jestli by se hodnocení nešouplo do hvězdu výš nebo níž, kdyby to nevycházelo po sešitech, ale po knihách. Na druhou stranu, nevím jak bych to vyřešil s pokračujícími sériemi. Třeba Živí mrtví. Ty budou vycházet zhruba do doby, dokud bude Kirkman kráčet po světě. Čili nemá cenu zakládat sériím profil až po skončení, ale bylo by nutné tak činit již v jejich průběhu. Jenže pak by se určitě našlo dost expertů, kteří by práskli hodnocení po přečtení pěti dílů z deseti (u ukončených sérií) - a to by pak nemělo velkou vypovídající hodnotu. Na druhou stranu i u Živých mrtvých můžu po 15 dílech napsat, jaká je to bomba, ale Kirkman u 30 dílu zešílí a udělá z toho céčkový trapný průměr. I tohle by se mělo nějak odrazit poté v celkovém hodnocení série. Takže asi nějaký tlačítka na edit, která by zachovávala předchozí hodnocení, ale umožnila by ho doplnit.
  • brkowycz
    brkowycz14.1.2014 14:35Pindárna
    Hmmmmm.......... jako mě nevadí, že se BBArt rozhodl vydávat méně, ale to že se letos nedočkám 100 Nábojů a POSLEDNÍHO Transmetropolitanu... to je dost rána. Snad se to zase příští rok rozjede. Ty jejich tituly, co tam mají, mi přijdou tak neuvěřitelně nezajímavý. Rozjíždět novou Westernovou řadu, zatímco ostatní, rozjeté, dát k ledu? Trochu ve stylu CC.
  • brkowycz
    brkowycz16.10.2013 15:02Povinná četba
    Už je to v prodeji? VÝÝÝÝBORNĚ!!!! Sice jsem zdaleka nepřečetl předchozí svazky, vždycky čekám na "správnou náladu", ale je to paráda mít tohohle mistra takhle pohromadě v poličce.
  • brkowycz
    brkowycz12.9.2013 10:26Pindárna
    Kapis: No taky jsem tohle párkrát slyšel, dokonce i jeden kolega z práce říká, že knihu nepřečetl tak deset let. Nejhorší na tom je, že ty lidi to říkají hlasem, jakoby se tim snad chlubili nebo co (včetně kolegy). "Já knihy nečtu, čum jak sem drsnej".
  • brkowycz
    brkowycz23.8.2013 12:38Filmový a hudební klub
    Musim teda říct, že Affleck ve mě vzbuzuje hodně rozpačitý pocity. Proč zrovna on? A to má hrát starýho Batmana? Škoda že nevzali Michaela Keatona. To by bylo něco.
  • brkowycz
    brkowycz21.8.2013 09:47Pindárna
    Fry: Tak úplně postačí, když obrázky, které sem vkládáš, budeš hledat třeba přes google imagines, který u vyhledání ukazují, jak je obrázek veliký. Například pokud bude velikost 250x250, tak poznáš, že to nezaprasí celou stránku, pokud bude velikost obrázku 5000x5000, tak je jasné, že z toho bude další "prosím smazat" příspěvek. Nepotřebuješ ani náhled ;)
  • brkowycz
    brkowycz2.5.2013 11:48Pindárna
    Teď koukám na tu skvělou superakci Omnibusů.... a skoro přemýšlím, že bych si nějaký koupil. Masku jsem četl, Vetřelci 1 mi přišli jako sračka. Je tam něco, co by někdo opravdu doporučil?
  • brkowycz
    brkowycz19.3.2013 15:24Pindárna
    Tak, kdo si zítra zajde pro speciální superlimitovnaou edici "Drsné školy" (100ks), která bude od 12cti hodin k prodeji za úžasnou "no nekupto cenu" 1500kč k prodeji v Comicscentru?
  • brkowycz
    brkowycz3.2.2013 01:55Pindárna
    Taky si občas poznámku o cenně komiksu neodpustím. Jsem i schopen pochopit, že velmi nízká cena komiksu přidá hvězdičku. Není se co divit, když si kupuju něco drahýho, běží mi v hlave "Doufám, že to kurva bude stát za to!", naopak, když si kupuju něco levnýho, říkám si "No... když to bude sračka, nebudu muset litovat peněz". Od toho se pak odvíjí určitá "přísnost" při hodnocení, které je vždy nanejvýš subjektivní. Ale odvíjet celé hodnocení od ceny... to je prostě fakt moc. To by to tu asi pak válcovali čtyřlístky a kačeři, protože "za ty prachy!".....
  • brkowycz
    brkowycz1.2.2013 13:11Pindárna
    Jsem to jenom já, nebo i dalším lidem přijdou divný hodnocení "Je to sice průměr, ale za ty prachy výborný, takže dávám pět hvězdiček"? To jako součástí hodnocení je i peněžní částka? Takže bych třeba film hodnotil slovy: "Alone in the dark je neskutečná sračka, ale stáhnul jsem si to z netu, takže za ty peníze dobrý a dávám čtyři hvězdičky." Nechci rejpat, jen by mně zajímalo, jestli je víc lidí, kterým úměrně s klesající cenou se zvedá zážitek z komiksu.
  • brkowycz
    brkowycz30.1.2013 10:52Pindárna
    Tuhle serii Lovecrafta jsem také začal kupovat, předtím jsem jeho jméno znal z doslechu a chtěl jsem si konečně něco přečíst. Považuji to za velice vydařený vydavatelský počin a Lovecraft sám je prostě klasik, na kterého mnozí dnešní komiksoví i nekomiksoví autoři ve své tvorbě odkazují. Jak píše Kapis, člověk může sledovat autorův vývoj, občas H.P. překvapí nějakou odbočkou, je tam v druhém díle dokonce i jedna komediální dramatická povídka. Jakkoliv ho považuju za mistra hororu, nejraději mám asi jeho snové příběhy, za jejichž vrchol považuji "Snové putování k neznámému Kadathu". Konkrétně tato novela se čte těžce, ale fantazie Lovecraftova je obdivuhodná.
  • brkowycz
    brkowycz22.1.2013 16:21Pindárna
    Určitě taky potěší další Hitman - loni všichni u "Zavíračky" nadávali, že nás "český vydavatel" ochudil o crossower s JLA :)
  • brkowycz
    brkowycz22.1.2013 16:15Pindárna
    Já jsem tedy hlavně rád, že BBArt poctivě servíruje pokračování dvakrát ročně. Překvapila Banda, jejíž první díl vyjde v únoru a porkačování už někdy tuším v srpnu. Taky Swamp Thing, kterému příští rok vyjdou dva booky. Pěkný.

    Co vlastně Before Watchman? Četl jste to někdo? Je to hezká pocta Moorovi a jeho Strážcům, nebo je to fakt jen nastavená kaše?

    Já osobně jsem spokojenej. Budu mít co dělat, abych skoupil vyhlédnuté komiksy BBArtu a Crwe, takže mi přemíra Supermanů a Batmanů, který nečtu, ani nevadí.
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2013 12:44Pindárna
    Aha... koukám i The Boys od Ennise... vázaná, 152 stran, 349kč. Moc pěkný BBArte!
  • brkowycz
    brkowycz16.1.2013 12:38Pindárna
    Koukám jak blázen; - BBArt, Planetary, vázaná, 160 stran 349Kč. Kam se podělo tradičních 499??? I 160ti stránkový paperbacky stojí 399. To by mě zajímalo, jestli prostě byli levnější práva nebo došlo k jiné slevě v procesu výroby, nebo jestli to prostě "jde" vydat komiks s rozumnou cenou.
  • brkowycz
    brkowycz29.11.2012 12:26Pindárna
    J.Connor: citlivý příběh, to bych snad doporučil 3 Stíny
  • brkowycz
    brkowycz22.10.2012 11:49* Připomínky a návrhy
    Přijde mi, že pan Kaluž nevědomky spustil lavinu kurzívy (komentáře - scrollujte dolů....) :))))
  • brkowycz
    brkowycz20.9.2012 13:25Pindárna
    Zack: Já bych řekl, že "A" je správně, cituji: "Je to větší šance, než vystavené v knihkupectví hřbetem, nebo ve vitríně." Tak je možný, že se jejich tituly tak těžce neprodávaj, že se jim ani nevyplatí platit distribuci :D
  • brkowycz
    brkowycz20.9.2012 11:29Pindárna
    Kaluž: Jsem stejného názoru, hlavně u jednoho nejmenovaného českého nakladatelství, které vždycky vydá první díl a poté všechny své fanoušky na FB obviní, že si to nekoupili. V době kdy BBArt a Crew sází několik dílů serie za rok nikdo nemůže čekat, že budu kupovat serie na pokračování, když vím, že pokud nějaká kniha vůbec vyjde, bude to za dva roky. Klečim a modlim se, aby Crew příští rok rozhejbala Lucifera a Mýty, zatím pořád věrně doufám, že se dovydání dočkám a transformace na Fables prozatím neproběhla.

    A k tomu Goonovi, docela zajímavá nová obchodní strategie CC - kniha bude k dostání pouze v jejich e-shopu.
  • brkowycz
    brkowycz18.9.2012 12:01Pindárna
    Když beru "vycházející", tedy už do nich nepočítám Sandmana, Hitmana a Preachera;

    1) 100 Nábojů
    2) Lucifer
    3) Bažináč
    4) Transmetropolitan
    5) Y: poslední z mužů
  • brkowycz
    brkowycz4.9.2012 14:20Filmový a hudební klub
    Kapis: Já televizi doma taky nemám. Jednou jsem dostal o známých starou, opravdu jsem se snažil doma televizi mít, abych nebyl za "intelektuála", ale ani jsem jí nezapnul. Když rodičům hlídám psa, projedu si jejich kabelovku s 50 kanálama, ale ani jeden program mě nezaujme natolik, že bych se vydržel na to koukat. Mám svůj počítač a "program" si sestavuju sám. Můžu si pustit co chci, kdy chci.
  • brkowycz
    brkowycz31.7.2012 09:49Filmový a hudební klub
    BAT-SPOILERY:
    To mi ani nevadilo. Přeci je logické, že když odněkud vyndáš "věcičku", která bez svého podstavce stává nestabilní, je jasné, že se stane stabilní poté, co jí tam vrátíš. A taky mi přijde logické, že kromě Pavlova bude vědět jak bombu zneškodnit někdo, kdo jí vyrobil - Waynovi závody (teda hlavně pan Fox, který tam evidentně je přes tyhle hračky). Že byl Alfred naštvaný taky chápu. Mástr Wejn ležel v pelechu 8 let a pak se rozhodl jít si hrát na batmana a ne nadarmo ho od toho Alfred zrazoval, taky pak dostal přes čumák. Určitě každý zažil někdy situaci, kdy nějaký jeho kamarád dělá píčoviny a ty mu pořád řikáš "Nedělej to, nedělej to, nedělej to..." a on to stejně pokouší a dělá to. Pak prostě přijde bod, kdy už člověk nemá na to dál sledovat, jak někdo vědomně svojí hloupostí ničí sám sebe, a prostě odejdeš. To podle mě Alfred udělal.
    Ta bomba nebyla atomová, ale neutronová, i když bombám nerozumim, tak nevím jestli to něco mění. Hele, aspoň na konci nevyskočil Batman ven, s tím že místo padáku by mu posloužila americká vlajka. Jediný co mi na tom filmu trochu nesedělo, byli ty policajti v podzemí. Ale jestli je tam krmili... pohyb tam taky asi měli, kanály jsou přeci jen veliký... mno říkám, mě to prostě tak blbý nepřišlo. A co se romantický linky týče - vztah mezi Banem a jeho "komtesou" je zcela pochopitelný a ve filmu vysvětlený, holt člověk musí překousnout, že Bane ve filmu je jiný než ten v komiksu (i masku má z jinýho důvodu).
    PS: Dítě přeskočilo lépe než dospělý - děti mají "čerstvou krev a mladý maso", skoro nic neváží, takže nepotřebují tolik síly na přesunutí svojí váhy, a nemělo na sobě ten provaz, který by jej svou vahou táhl dolů.
  • brkowycz
    brkowycz30.7.2012 16:01Filmový a hudební klub
    Mě se novej batman líbil. Závěr mě překvapil. Nic z toho, co by se tam dělo, mi nepřišlo nějak hloupé a nelogické. Asi nejsem tak náročnej divák, jako je DEmnoG. Naopak Inception se mi nelíbilo, protože mi přišlo, že jakejkoliv průser, kterej se ve snu stal, se dal vyřešit tím, že se ponořili do dalšího snu. Celou dobu jen mluvili o tom, jak je nebezpečný umřít a klesnout někam dolů... jak se to jen jmenovalo? Podvědomí? No každopádně, když se to stalo, ukázalo se, že to je vlastně v pohodě. Nolana mám hodně rád, je jeden z mála režisérů a scénáristů, kteří mají tu slušnost přijít s příběhem, který není naprosto průhlednej a na jehož závěru Nolan vždy divákovi laskavě odpoví na všechny otázky. A DKR řadím mezi jeho lepší filmy. Horší než DK, lepší než BB a Inception... tak někde na úrovni Dokonalýho triku.
  • brkowycz
    brkowycz17.7.2012 13:18Pindárna
    Taková návštěva by byla ideálním "comicsovým čtvrtkem" v Krakatitu... sice byl nebyl první v měsíci, ale co.
  • brkowycz
    brkowycz17.7.2012 09:38Pindárna
    Mám podezření, že DC přišlo za Gaimanem a řeklo: "Buď napíšeš before-Sandman ty, nebo někdo jiný. Vyber si." Jinak si tu náhlou zprávu nedokážu vysvětlit.
  • brkowycz
    brkowycz17.7.2012 09:21Pindárna
    "Zrovna když se všichni ptali, co bude před before-watchmen. To bude jako before Sandman?" - Neil Gaiman v San Diegu oznámil, že bude. A napíše ho on sám.
    geek-news.mtv.com/2012/07/12/sdcc-2012-sandman-neil-gaiman/
  • brkowycz
    brkowycz26.6.2012 18:21* Připomínky a návrhy
    Já chci mít taky takhle vymazlenej profíleček jako Kapisek!!!!
  • brkowycz
    brkowycz31.5.2012 12:04Pindárna
    O čem by byla památná věta "Luku, jsem tvůj otec!", kdyby všichni dopředu věděli, že to tak je :-) A já osobně se koukám na sport jak kvůli tomu jak to vypadá, tak kvůli výsledku. Pro mě je znalost výsledku půl zážitku dolů. Koukat se na sport jen kvůli výsledku je naprostá blbost, to si můžu ráno přečíst v novinách, a nemusim u toho dvě hodiny sedět. Ale to je jedno, to je zase házení hnojem z jedný strany na druhou. Jen sem myslel, že je zbytečný psát sem nějaký hodnocení a komentáře, když to není pro lidi, kteří váhají nad koupí konkrétního komiksu. Protože jakkoliv se to někomu může zdát opozdilí, reterdovaný, zbytečný a dementní, jsou prostě lidi který naštve když se dozví konec.
  • brkowycz
    brkowycz30.5.2012 12:48Pindárna
    Vinetou taky nestojí a nepadá na tom, že Vinetou v posledním díle umře, ale spousta lidí u příběhů ocení překvapení a není třeba, aby jim to někdo vykecal a zkazil. Chápu že někomu to nevadí, ale třeba by šlo respektovat ty, kteří mají tyhle překvapení rádi. To je pak jako se koukat na hokej/fotbal (doplň sport) a vědět, kdo vyhraje.
  • brkowycz
    brkowycz29.5.2012 20:59Pindárna
    :-D a je tu nový pan Spoilerista, křestním jménem Palo. Fry mu svojí letmou zmínkou nesahá ani po kotníky.
  • brkowycz
    brkowycz21.5.2012 14:33Pindárna
    Fry: Asi nechápeš význam slova "spoiler" - tedy: "informace, která prozrazuje klíčovou část děje (např. rozuzlení)". A to tu opravdu kde kdo nedělá. A opravdu to určitě nedělám já, a už vůbec ne u Supermana: Rudý hvězdy. Ty si zřejmě myslíš, že spoiler je něco jako "popis děje" ale není. Když uvedeš v hodnocení část děje, nevadí. Když uvedeš zásadní, klíčovou část děje, která by čtenáře na konci mohla překvapit, tak je to nehezkej spoiler. Když už ho píšeš do hodnocení, napíšu před to "pozor spoiler". Já se omlouvám, že to tady tolik řeším, ale u mě jsou konce důležité, můžou špatný příběh udělat lepším a dobrý příběh zase úplně zkazit. Podle mě nemá smysl něco číst, když znám konec. To jsem nenáviděl na střední při hodinách literatury, kdy nám učitelka prozradí celý příběh, včetně pointy a pak nás nutí to číst. "Nakonec se zblázní, a všechny zabije. Teď si to přečtěte..." - to mi prostě nedává smysl!
    A "mé komentáře jsou (většinou) plné spoilerů" - "kdo tě nutí je číst?" No, osobně neznám moc lidí, kteří by chtěli aby jim někdo převyprávěl celej děj i s pointou, že se podle toho rozhodnou, zda to budou číst. Člověk ocení při výběru (alespoň já!!!!), co dalšího by stálo za koupi, smyslupné recenze bez prozrazení hlavní pointy - a jestli u většiny svých hodnocení prozradíš konec - pak by je neměl nikdo číst - pokud je nebude nikdo číst - jaký je smysl vůbec něco psát?
    Například tvůj popis Preachera 1 spoiler neobsahuje. Superman ano, hned v první větě. Cením si tvého slibu, že si na to dáš příště větší pozor.
  • brkowycz
    brkowycz20.5.2012 14:27Pindárna
    Zdá se mi to, nebo Fryův komentář u comicsu "Superman: Rudá hvězda" skutečně obsahuje celkem zásadní spoiler hned v první větě bez předchozího varování?
  • brkowycz
    brkowycz16.3.2012 13:55Pindárna
    Teď má CC plno práce s "rekonstrukcí" Vrány, protože ta tady vyšla zatím jenom třikrát a je hrozně důležité, aby se českému čtenáři dostalo do rukou těch pár nových stránek, které z nějakého důvodu nebyli v předchozích třech verzích a nejednou se odněkud vynořili. Komentovat, s jakou vážností nám na FB podávaj práci na nové-staré Vráně, snad ani nebudu. Ale dobře, chápu že v tom jsou peníze, tak budiž. Ale rozhodně by mohlo CC pokračovat v rozjetých seriích, nebo dát zprávu, jestli se nějak v blízké době chystají dotisky. Mluvím hlavně o Hellboyovi, budou taky první čtyři knížky ve formě paperbacku, někdy v dohledných deseti letech? Nebo budu muset mít půlku knihovny v tvrdý vazbě druhou v měkký? Nebo respektive, kéž bych mohl mít, protože mi chybí dvojka a trojka, které nejsou k sehnaní. Ještě horší je to u Sin City, kde jednička a trojka vyšla akorát ve formě hard-coveru. Bude ještě někdy dotisk ve fromě paperbacku? Nebo si mám koupit teda jedničku a trojku v hardcoveru? Protože jestli si je koupim v hardcoveru a oni pak najednou vyjdou v paperbacku, tak zešílim! Nemluvě o tom, že rychlost vydávání pokračování je na úrovni Netopejru, a to už je fakt co říct.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 10 (cca 6871 Kč)
Mám: 461 (cca 154260 Kč)
Chci: 21 (cca 13231 Kč)
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 7
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0