Jsem takový tichý, skromný introvert
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.9. 08:41Sweet Tooth - Mlsoun #01
  Není to McCarthyho Cesta, takové míry bezútěšnosti a zmaru se nepovedlo docílit, i když třeba to ani nebylo záměrem. Stejně tato postapokalyptická Země není místem, kde by jeden chtěl žít. Autor v první knize začíná teprve budovat pozadí katastrofy a jednotlivých postav, které nejsou nikterak plytké a zatím střídmě servíruje jednotlivé střípky tohoto roztříštěného světa. Kresební rozsah Lemireho je taky úctyhodný, takže jsem zvědav, co se bude dít dále. Jedno je jisté, nic hezkého to nebude.
 • Kapis
  Tak v 19. díle jsem vznesl otázku, jestli bude finále ve stylu, “žili šťastně až do smrti“ a ejhle, už je to tady. Někteří ovšem nedožijí a někteří už vůbec ne šťastně. Tento díl ukončil pár linek, kdy vždy těch pár stránek kreslil někdo jiný, což je dobrý koncept, líbilo se mi to – jediný, kdo je extrémně nezajímavý, nesympatický a celkově se mi ekluje, je ten Jack of Fables. Jestli to u nás bude chtít Crew vydat, tak už předem hlásím, že tohle nebudu chtít ani zadara.

  No takže tak kolkolem, tento předposlední díl mě opět pořádně chytl a celkem úspěšně navozuje očekávání na velké finále, které asi bude stát za to. Za mě tentokráte po dlouhé době 5 rozpáraných pohádkových růží s useknutýma hlavama za takových dejžtopánbů 95%. A poslední díl má být v prosinci, což po těch letech už je jako příští týden. Jen tak uvažuju, že bych nechtěl naskočit na tuto sérii až teď a skupovat to celé.
 • Kapis
  Tak přečteno v barvě, po Domečku pro panenky rozhodně druhý nejlepší díl a pospojoval jsem si kompletně začátek Sandmana s úžasnou povídkou v Zámku a Klíči, obě dvě díla jsou rozhodně na špici komiksové tvorby a pokud někomu něco doporučuji, tyto dvě série nevynechávám.
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.6. 13:04Agnes a sedmý host
  Koupil jsem v Levné Knize a jelikož má malá narozky dneska, rozhodl jsem se jí to dát a tudíž to před tím ještě přečíst. Atmosféra i kresba je potemnělá, co taky čekat od někoho, kdo žije půl roku v polární noci, že;)? Je to vystavěné zajímavě, tajemně, přišlo mi to ale celé jakési nedotažené, očekávání vystavěna, záhady rozmístěny a pak to celé tak nějak vyšumělo, i když se příběh uzavřel. Ale je to duchařina, tajemno, lišky, uvidíme, jak se to bude líbit 11-leté holce, která bude pro tento komiks jistě větší cílovkou, než já. A pokud 6 let další díl nevyšel a koupil jsem to v LK, tak s nějakým pokračováním u nás nepočítám.
 • Kapis
  Nemám rád kočky, ale i tato povídka dává ve světě Sandmana dokonalý smysl, stejně jako ostatní tři. V barvě mi to sedí mnohem více, ale nechám si doma jako sběratelský dement i černobílé verze. Tak a je třeba se podívat ještě na tu cestu do Pekla za Nadou, kterou, nebohou, i Joe Hill ve svém povídkovém propojení neopomněl, když šel Morfeus pro svou přilbu.
 • Kapis
  Po úžasném propojení Zámku a Klíče se Sandmanem jsem si musel konečně přečíst barevné vydání prvních dílů, které roky akorát stojí v knihovně. A byl to opět skvělý a mrazivý zážitek, za mě je tato kniha pomyslným vrcholem série a tím nejlepším, co ze sebe Gaiman dostal. Obilná konference, co dodat? Barva se povedla, Joe Hill ve své skvělé povídce potvrdil, že Sandmana přepečlivě četl taky a tudíž nezbývá, než jen vzdát hold!
 • Kapis
  Nějak se mi to povedlo posbírat všech 24 dílů po 29 korun v LK a s potěšením sleduju, jak si to děti samy našly v knihovně, malý Kapis si to prohlížel, ještě ani mluvit neuměl. No a dneska si to tak četli spolu po obědě, než jsme si zašli zahrát fotbal, až mi srdíčko plesalo, a já se k nim přimazlil a četl s nima a ponořil jsem se s nima do příběhu jejich očičkama a teda, vůbec to není špatné musim konstatovat. A dokonce kousek tu má i Moebius. Za mě fajne jak cyp.
 • Kapis
  Tak jsem si to dal po letech znova, tentokrát v barvě a nemusím na svém, skoro 18 let, starém komentu nic měnit, opět to byla skvěla jízda plná fantazie, brutality, děsu i melancholie.
 • Kapis
  Kapis mecenáš4.5. 14:31Zámek a klíč: Zlatý věk
  Úžasné, nadupané, perfektně a citlivě propojující původní sérii s novými příběhy a se světem "před Sandmanem." Fantastická rodriguezova kresba, do které jsem se zamiloval už u původní série. Vše perfektně sedí a navazuje i s universem Neila Gaimana, zkrátka zde není absolutně co vytknout. Kdyby se někde hlasovalo za komiks roku 2022, tak to hodím zde. Tak mě to navnadilo, že jsem si rovnou plynule otevřel barevné vydání Sandmana, které jsem zatím nečetl a při jednom si ho osvěžím a přečtu v barvě.

  Jednoznačných 100%
 • Kapis
  Kapis mecenáš29.3. 11:28Mýty #20: Kamelot
  Stejný pocit, jako mám z posledních třech knih. Toš tak, Císaře porazili, Temného pána porazili, pořád to bylo tak napínavé, když byly tyto hrozby před námi, ale teď to je takové odnikud nikam. Nevidím proti čemu a proč se brojí a staví a i když mě to pořád baví, těch možností vydojit pohádky jsou jistě na desítky dalších knih, už se těším, až to zakončení uvidím aspoň na obzoru. Jsem na to dost zvědavý po těch letech, tak věřím, že nebudu zklamán a závěr bude důstojným zakončením jedné z nejlepších sérií a nepokazí to.
 • Kapis
  Kapis mecenáš28.3. 10:35Matka
  Výborné, opravdu. Příběh, jenž napíná a je skvěle nakreslen, tato kolonizační loď rozhodně není místem, kde bych chtěl s nadšením žít. Nebohé děti na pozadí konfliktu mezi kolonizátory a separatisty, o kterémžto pozadí se ale nic nedozvíme a tak těžko soudit, co se vlastně stalo, kdo má jaké motivace a kdo je tudíž dobrý a kdo ten zlý. Kniha to sice lehce implikuje, ale jasné to opravdu není. Což je zároveň škoda a zároveň není, a samozřejmě to některým nebrání bez hlubší znalosti hned typicky nálepkovat "svoločí." Pokud by šel autor více do hloubky, mohlo to být z tohoto pohledu zajímavější, ale už by to nebylo tolik o dětech. A tato kniha je hlavně o dětech a situaci, do které se nevlastním zaviněním dostaly. A tak je to asi dobře, příběh drží pěkně pohromadě a nerozbíjí se celkovou situací. Za mě velká spokojenost. Nevím, zda-li by nějaké pokračování dávalo smysl.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.3. 09:54Mýty #19: Sněhurka
  Celé je to plné docela zajímavých nápadů a imaginace, nicméně mám pocit jak bych přežvykoval v hubě vatu. Je chvályhodné, že autor chce ukončit co jak nejvíc linek, ale nějak se to možná samoúčelně celé táhne více než je třeba. A nedovedu si představit "finále." Jakože pokud nezemřeli, žijí všichni šťastně až do....do čeho vlastně, pokud jsou nesmrtelní? Tak uvidíme, s jakou grácií se to povede či nepovede ukončit.
 • Kapis
  Kapis mecenáš27.2. 14:05Providence
  Tak jsem to konečně po sedmi měsících, kdy mi tato blasfemická kniha bránila číst jiné knihy, dorazil a mohu říct jen to, že je to GENIÁLNÍ. Od začátku až do konce. Novinář Robert Blake je alter ego Lovecrafta, zde to je tedy Robert Black, ale v Salemu ho dokonce rybí muž osloví pane Blakeu, a to je jen jedna ze stovek drobných Moorových hříček, které všechny rozklíčovat snad ani není možné. Nebo třeba Pickmanův model, nepříliš výrazná a známá povídka, která zde dostává úplně jiné grády. Jo, číst to bez znalostí díla HPL to nemá cenu, musí to být akorát úchylný guláš. Geniální mi přijde i to, jak Moore použil v kontextu asexuálního HPL, jehož někteří dnešní strážci jediných správných pravd a názorů označují za rasistu, homosexuálního žida. Těch (homo, hetero, mezidruhových)-sexuálních motivů (i v Neonomiconu) bylo na mě možná až přespříliš a byly i dost brutal - když si jdou dospívající kluci hrát do opuštěného kostela, tak co jiného, než “si hrát se svými dírkami“, že? Ale vnímám to jako záměrný kontrast mezi autorem a objektem jeho díla, který nepokrytě obdivuje. Nemám s tím problém. Jde vidět, jak poctivě opět Moore nastudoval úplně vše, co na světě o HPL existuje, já se třeba o jeho korespondenci nikdy nezajímal, ale rozhodně může být zajímavá, Moore ji evidentně přečetl do poslední čárky. Taktéž 11. kapitola je jakýmsi extraktem 60 - 70 let vývoje tohoto kultu, kdy jsou popsány asi skutečné události, které se mi nechce dohledávat a Mistrovi budu věřit. Poslední kapitola je pak takové výživné vyvrcholení, kde se všechny nitě potkají a vše se vysvětlí. Moc se mi líbí jak “nejstarší člen řádu“ (ten malý s doutníkem) vysvětluje, jak bylo 20. století těžké, Vykupitele v sedmatřicátém ještě nikdo neznal atd., taky to dává určitou odpověď, proč že Lovecraftův kult pronikl do skoro všech základů popkultury a ovlivnil snad všechny budoucí autory. V některém komentu jsem četl, že čtenář začal přeskakovat deníkové záznamy na konci kapitol – že to je jen shrnutí toho, co se stalo v sešitě – to je hrubé nepochopení celého konceptu a bez těchto zápisků celá kniha nemůže dávat už vůbec žádný smysl. I když přiznávám, že občas to bylo úmorné a taky jsem to párkrát odložil. Ale ty zápisky jsou nedílnou součástí díla.

  Hmm, no, byl to příjemný zážitek, asi se budu opakovat, ale je to grandiózní geniální dílo se vším všudy. K tomuto vydání od Arga bylo napsáno už dost, takže se v tom hrabat nebudu, ale nikterak příjemně se to bez bublin s malým fialovým sešítkem nečetlo. Taky tam bylo pár chyb, které bily do očí, třeba překlad Redhook jako Rudý hák, ufff, to mě vždy až otřepalo – přitom Central Hill apod. redakci k překladu nějak nenutil. Kdybych to býval byl tušil, počkám na ten omnibus, který je i s Neonomiconem dohromady a snad se mu podobné chyby vyhly.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.2. 10:04Dopis 44
  Nevím, co se to stalo, ale v létě jsem se nějak zasekl na Providence a od té doby jsem v podstatě nic nepřečetl. Je to evidentně prokletá blasfemická kniha! Ale Ježíšek mi přinesl pod stromeček tuhle knížečku a nějak jsem, i přes tiché výhrůžné bubnování zpod stolu, do ní zalistoval, způlky přečetl a teď s angínou jsem ji dorazil a po dlouhé době si teda napíšu koment, na což mám náladu a hodlám si to užít.

  Začněmež knihou samotnou. Je to kurevská bichle, těžká jak cyp, na čtení v buse v deštivém lednovém temném ránu to fakt není, ale když jsem si sedl na gauč a na svá svalnatá stehna si dal dva polštáře, přičemž ten horní byl předsunut a udělal mi úhel 45°, na něž jsem knížečku položil, četlo se to velmi pohodlně, nemusel jsem to držet v ruce, ani jsem to nijak nehmoždil. Vazba vypadá, že vydrží, papír je dobré kvality, překlad, tisk, lettering, korekce, vše za jedna a jelikož nesdílím Zackovo přesvědčení, že kolosálky jsou čiré zlo, konstatuji, že to je krásný artefakt.

  Další na řadě je kresba a jak se mi líbila, což je samosebou čistě subjektivní disciplína a nelze ji objektivně a všeobjímajícím způsobem zhodnotit. Takže tento odstavec je zcela bezpředmětný. Kresba je ….no nehezká, místy až odpuzující a všichni kreslíři mají podobný styl. Příliš pitoreskní, bez temnějších nádechů, barvičková a to mám hrubé linky rád. Občas se mi stane během čtení, že napíšu “kresba nic moc, ale během čtení jsem na ni přivykl“ či “ač ze začátku jsem byl ze stylu kresby znechucen, zhruba v půli knihy jsem prozřel, pochopil a až do konce jsem si nad každou stránkou dvakrát vyšulil honina.“ Zde se to nestalo. Bohužel, ale pro zkušeného komiksového matadora to není žádná velká překážka.

  Tak a teď se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu a to ději. Kniha je tvořena dvěma nitěmi, které štopujou příběh do jedné pevné kompaktní ponožky, teda kuš, příběhu, asi bych si měl dát s těmi kurzy háčkování na chvíli pokoj. První niť je JŮ-ES-EJ!! JŮ-ES-EJ!! JŮ-ES-EJ!! Druhá niť je pak vědecko-fantastická. A předem říkám, že vyzvoním úplně všechno, takže varuju před BROJLEREM! A kdo bude číst dále, tak dostanete ptačí chřipku!

  Niť č.1. – Děj knihy je zasazen do let 1999 až 2008, kniha pak byla psaná v letech 2013-2017, kdy byla spousta věcí jinak, takže se na tuto niť podívejme kapku drobnohledněji. US army, nejlepší a v podstatě neporazitelná armáda na celém široširém světě, charakterní a pevně morálně i lidsky ukotvena, plná nejlepších altruistických lidí nejlepšího národa světa, bojuje stále i za Prahu v Afghanistánu proti kozojebům. Jak už teď víme, tato armáda nebyla tyto kozojeby schopná ani za 20 let okupace porazit a statečně utekla před rokem a půl. Druhou světovou taky samosebou vyhrála tato armáda (jo a pak ještě trochu ti zatracení prokletí Sověti). Musí se zase férově nechat, že zaznívá i protiválečná struna, kdy nový Pan Prezident chce všechny ty nesmyslné války ukončit, dokonce tam padne i to, že Vietnam byla prohraná válka, to se zas tak často nevidí. Přes hlahol a lesk slávy US Army však nejde tento hlas moc slyšet.

  A teď bacha “Pan Prezident!“ Bacha, jo Pan Prezident nejskvělejšího národa, co kdy kráčel po povrchu zemském, je duchem i tělem mladík v nejlepší kondici, kdy jeho nespoutané mládí se už snoubí s rašícími šedinami důstojné moudrosti. Pan Prezident, jenž svými demokratickými pěstmi dokáže zrubat i svého bodyguarda, cvičeného to zabijáka tak, že zůstane v bezvědomí ležet a dodělat ho může jeho žena. Pan Prezident pak, s rozmlácenou hubou a hematomy zvícími granátového jablka, je ještě téhož večera opět bez jediné oděrky a řídí Zemi. Pan Prezident je etalon morálky, lidství, sebeobětování, rázné laskavosti, rozvahy a pevného charakteru, má skvělou superkuňdáckou ženu a roztomilého, šikovného a skvěle vychovaného klučinu. Dělá těžká rozhodnutí, a to, pozor skoro sám! Hehe, kapku odbočím, bo si myslím, že snad i méně bystrým musí být jasné, že žádný prezident/premiér/monacha/atd.., ani americký ani ruský ani žádný jiný, nedělá rozhodnutí sám, vždy za ním stojí klanově korporátní skupiny, které ho drží ve funkci a on musí jejich zájmy vyvažovat, aby se ve funkci udržel. Je to celé obzvlášť pikantní v kontextu toho, jak celý svět může sledovat, že současný Pan Prezident je dementní stařec, kterému musí psát, co má říkat, netrefí z pódia, polovina žen z jeho týmu jsou ženy a když nedej bože začne něco říkat na vlastní pěst, tak ho jeho lidé radši típnou. Konec odbočky. Takže jediným subjektem světové politiky je USA a její Pan Prezident, zbytek světových velmocí jsou pouhé objekty, které hrají druhé housle. Jelikož žádní soupeři pro USA na světě v žádné oblasti neexistují, nemůže být pochopitelně Nemesis našeho nového Pana Prezidenta nikdo jiný, než zase Pan Prezident, tentokrát ten bývalý, nikdo jiný na to nemá.

  ALE NEŠŤ!!!! Jsem v dobrém rozpoložení a jako tolerantní muž kompromisu musím konstatovat, že se to nijak zvlášť neliší od toho, co do nás soustavně tlačí americká propaganda v tsunami své degenerativní “umělecké“ tvorby, kterou zaplavuje svět. Opravdu nic nového, je to ve všech filmech i seriálech a ani mi to vlastně tolik nevadilo, když jsem na tu hru chtěnechtě musel přistoupit. Škoda akorát nevyužité příležitosti, kdy to autor mohl pojmout trochu jinak, a ne tak hloupě šablonovitě, ještě s adorací všech těch povinných agend. Ale říkám OK, mám angínu a je to přece jen americký komiks.

  2. niť je pak vědeckofantastická. Ta je tak celkově zajímavější, ale bez 1. nitě by nefungovala. Cosi se našlo v pásu asteroidů a Pan exPrezident odkloní značnou část rozpočtu do projektu Monolit, jenž má za cíl vyslat jednosměrnou loďku, aby prozkoumala, co tam ti mimozemšťané dělají a druhou značnou část odkloní do své kapsy, aby altruisticky zachránil pár lidí ve vyřazeném protiatomovém krytu v Šošonských horách, aby mu tam mohli říkat Pane Prezidente. Loď má fúzní a ne termojaderný motor, což jsem odvodil z možností dočerpat palivo někde po cestě, což musí být vodík, ten půjde jistě těžit jednodušeji, než zpracovávat na lodi uran do využitelné podoby. A tento motor musí dávat spoustu odpadního tepla, proto je na lodi teplo jak v ráji, nikdo ani svetr nepotřebuje, všichni si to štrádují v tílkách a paní doktorka má pitkáče tak nízko v bocích, že kdyby si ju poctivě po 2000 dní mise neholila, tak ji musí lézt ven kocur. Na lodi to není vůbec gender vyrovnané, rasově jakž takž, aby to prošlo přes ideově-cenzurní komisi Svaté Inkluze Black Lives Buzerants (SI-BLB), nově nasazenou povinně do každé redakce, jejíž funkci ovšem nadšeně většinou už zastává dobrovolně a zadarmo přímo někdo z týmu; ) Loď, i když je na ni teplo, není vůbec dokonalá, protože ji šili horkým nýtem a dějou se tam teda věci. Mám tyhle Hard Vě-Fa rád, např. The Expanse apod., kdy lidé dobývají teprve sluneční soustavu na “kosmických dvouplošnících.“ Určitě by se zde něco našlo, ale za mě dost spokojenost s touto nití.

  Dál to pokračuje 1. niť, hladce, 2.niť obrace, má to spád superdží, jeden zvrat stíhá druhý, zrada stíhá zradu, když už jsem si myslel, že je vymalováno, tak se najednou oškrábalo a malovalo se nanovo, to se musí nechat, odtrhnout se od toho nedá. Retrospektivní část z minulosti mi přišla rušivě vložena, protože přišla v tom nejnapínavějším, ale to byl asi účel, osobně za mě moc rušivé, myslím, že by to šlo udělat lépe. Ke konci je to jízda, vše se mění, všechno je nakonec jinak, jen Pan Prezident zůstává zakovanou jistotou v rozbouřených časech, etalon mravní pevnosti a morálky zůstává zatesán z důstojného profilu do mramoru. God bless America!!!!

  Jo, rozhodně stojí za přečtení, trochu méně toho ultranacionalistického nadřazeného amerického patosu a mohlo být i za 4!
 • Kapis
  Kapis mecenáš26.1. 11:30Zlaté údolí
  Tyvole, ono to tady už taky je?

  No toš, tak za 5 bez debat, veliký sentiment, přečteno v klukovských letech několikrát.
 • Kapis
  Kapis mecenáš26.1. 11:29Ohnivé znamení
  Tyvole, ono to tady už taky je?

  No toš, tak za 5 bez debat, veliký sentiment, přečteno v klukovských letech několikrát.
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.7.2022 12:21Neonomicon
  Iä Cthulhu Wgah-nagl fhtagn, Ia Shub-Niggurath!!!

  Tak jsem včera před tou naší hvězdou, žhnoucí ve viditelném spektru, doma zavřený, otevřel Neonomicon, sám bez rodiny a zavřel ho v deset večer s vytřeštěnýma očima. Ten starý úchylný hipísák to zase dokázal! Žádná komiksová adaptace HPL mě nějak extra svou atmosférou neoslovila, ale po této knize si říkám, jestli je rozumné kdy otevírat Krále ve žluté;) A přitom to žádná adaptace HPL není, že? Načal jsem už i Providence - a to taková divočina nebude, to vypadá pomaleji, nicméně Neonomicon, no, co říci, já jsem tím uchvácen. HLP ze Zlatého koně i Sebrané spisy jsem přečetl, ale už to je nějaký roček, což, jak jsem zjistil, úplně stačí. Bát se člověk nemusí, že by nic nepochopil, stačilo by asi mít načteno i jen pár hlavních povídek. Pochopit každou narážku stejně snad ani u Moora není možné, ale čím člověk zná více z díla HLP, o to víc si to užije. Věřím, že ti skalní fanošuci, co přespávají v Měsíčních močálech u toho musí buď v extatickém vytržení se masírovat nějakou kopií chapadla nebo to pálit na hranici. Já osobně jsem opravdu unešen a nemůžu se dočkat jak to celé dopadne. Doprdele a to mi začíná dovolená zítra, co mám dělat s tou desetikilovou knížkou, to nemůžu tahat s sebou, Ia Ia Iug-rr vunn dho-na!!!

  No a Rudý hák to jak by mi tím hákem jezdili po zádech, vždycky to byl Redhook, to by mohli opravit v kontextu toho, co tu kolikrát už vyšlo u nás aspoň do toho omnibusu.
 • Kapis
  Tak jelikož to Ježíšek přinesl děckám loni pod větev, musel jsem jako zodpovědný otec, dbající mravního vývoje, správného hodnotového rámce a vzdělanosti svých ratolestí zkontrolovat, jestli už i Ježíška nepostihla nějaká ta degenerativní ideologická deformace.

  A nepostihla, což je dobře! Draci u nás jedou skoro pořád nebo aspoň jeli. Myslím, že jsem viděl všechny díly i filmy snad patnáctkrát. Je to fajné - Vikingská vesnice, bojující proti drakům, s kterýma se děcka skamarádí, ochočí je, vycvičí a zažívají různá dobrodružství. Proti nim stojí protivníci, které porážejí důvtipem a odvahou. Jednotlivé postavy mají své charaktery, historii i různé povahové rysy. Draci jsou pestří. Není tam žádný čokoviking!! Řeší se věci, které by měli přesně děti řešit - to jest draci, sekery, přátelství, dračí oheň, štíty, odvaha, věrnost, zodpovědnost vůči kamarádům, meče, katapulty, balisty, bojové lodě, obrana před těmi zlými - což jsou lovci draků, a tak to má u pohádek být. Později už i trochu láska a vztahy, ale kluci jsou kluci, holky jsou holky a necpe se ani podprahově žádné svinstvo, že by to mělo být jinak, nebo patologické nesmysly, že je něco mezi tím.

  Seriál je dělán digitálně, já mám radši věci kreslené a tento komiks je kreslený a to docela pěkně. Parta na dracích, stejně jako v seriálu, řeší věci, které dětem přísluší k jejich spokojenému dětství a proto to můžu jen doporučit. Ty 4 hvězdy pro svou věkovou skupinu si to rozhodně zaslouží, možná i 4,5. Další díly jsem už nezkoumal, ale jsem klidný.
 • Kapis
  Opět geniální a bezchybné, bavil jsem se jako u jedničky od začátku až do konce, nad tou neporazitelnou fantazií. Parádička!
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.6.2022 11:28Záhady kvantového světa
  Nejsem si zcela jist, zda-li mě hornický učňák na Šumbááárku more s praxí ještě na Dukle, ale s maturytoupyčo, s fyzikou končící někde ve druháku, nulovou chemií a zaplaťpámbů aspoň s povinnou maturitou z matiky, připravil na ty semestry newtonské i nenewtonské fyziky na báňské, ale asi jo. Ve finále to byl zcela životformující boj, bolelo to a přišel jsem u toho o spoustů dočasných známých, kteří v Hitlerovi ty toroidy a integrační plochu odraženého slunečního záření potenciální geostacionární družice země úplně nevěděli jaxi napsat na ruku.

  No a tató komiksá je docela pěkná populárně- naučná knížečka, kterou bych se zvídavému středoškolákovi rozhodně nebál darovat, pokud přes příkrov instáče a ostatních pyčovin je schopen porozumět. Jinak bych mu to nedával, bo škoda házet hrách sviním na stěnu.

  Takže dávám pěkných 80% a doporučuju a všemi svými údy dávám lajky a doporučuju jak cyp!

  Ale jelikož je tady banda matfyzáků a vůbec krutě vzdělaných lidí, tak já si dovolím zajít za horizont událostí. Tato kniha je především o planckově konstantě, že? Ona tam zběsile ve svých kvantových superpozicích poskakuje, stejně jako třeba ptáci, v různých barvách na pozadí jinak monochromatické kresby, aby zdůraznila ten kvantový mnohovesmír, vznikající každou mikro sekundu do nekonečna dalších rovin. ALE! Ona plackova konstanta primárně popisuje závislost vyzáření energie absolutně černého tělesa v závislosti na jeho teplotě.

  A já tedy, synek ze šumbarského učnáku, se ptám, jak by vypadal náš život na této planetě, pokud by povrchová teplota slunce nebyla 6000K, ale vrchol planckovy křivky by svoje maximum vyzáření posunul do jiných vlnových délek? V diskuzi jsem k dispozici:)) Pokud někdo tak jednoduchou věc víte, tak ji hned neprozraďte prosím, popovídat si můžem i v mejlu:)
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.5.2022 10:02Murena #01: Cyklus matky
  Tak po Orlech Říma jsme byl namlsaný na něco podobného a moc dlouho jsem hledat nemusel. Akorát peníze a knihovny docházejí:))

  Příběh se odehrává v dobách největšího rozkvětu Říma. O intriky, politikaření, gladiátorské souboje, vraždy, sex i dekadenci zde není nouze. Zhltl jsem to opět jako malinu, přínosná je určitě historická věrnost i Senecovy proslovy. Asi se budu mrknout po těch pozapomenutých antických knihách, co mám po babičce, ta moudrost v nich je jistě univerzálně platná a ta se jen tak neztratí, navíc, když na ni stavíme kořeny své civilizace, která tu snad ještě chvilku vydrží, i přes urputné snahy o sebelikvidaci.
 • Kapis
  Kapis mecenáš31.3.2022 11:00Orlové Říma #3, 4
  I naši tvrdí římští zabijáci mají srdce, které nebije jen pro sekání nepřátel. Pokračování skvělé série na území hranic u Rýna, ve vojenských táborech mi přineslo ještě kapku více potěšení, než díl první. Už se těším na pokračování. Opět regulérních 90%.
 • Kapis
  Kapis mecenáš31.3.2022 10:50Orlové Říma #1, 2
  Tak jsem se teď párkrát vzbudil u amerických velkofilmů z dob, kdy ještě nebyly obnoveny Norimberské zákony, tfuj pardon, teda kritická rasová teorie a ani nebyly žádné úchylné kvóty na různé tranzistory a jiné osoby s poruchama, které jsou teď čím dál zběsilejšími neomarxisty vynášeny jako přednosti, taky ještě nebyly možnosti digitálního fejkování a ty kulisy i lidi a zvířata musely při natáčení fyzicky být. A byla i je to, řek bych, docela kvalitní podívaná, k tomu nějaký ten dokument o starověkých megapolích a nedalo mi to - musel jsem z vánoční hromady, kterou už nemám kde narvat do knihoven, vytáhnout tuto knihu.

  A jsem velice spokojen, podle všeho je to docela věrně zpracováno, včetně architektury, postavení otroků (kteří v dobách říše Římské byly většinově bílí, ne černí), struktury ozbrojených sil, postavení žen a dětí, atd.. Dle mapy jsem si poprvé taky uvědomil, že ti Římani na ty Germány útočili vlastně ze západu, z území cca Beneluxu, to je pro mě třeba přidaná hodnota. Příběh se s ničím nemazlí, je to hodně dobře nakresleno, má to spád. Já jsem velice spokojen, má očekávaní byla víc než naplněna. 90%
 • Kapis
  Kapis mecenáš25.2.2022 15:47Pan Neporazitelný #01: Okresní hrdina
  Dokonalost sama. Tak dobře jsem se nepobavil ani posledně v sákristii, zpovědnici a za havranama s ministrantama. Skvěle vymyšleno, klaním se, 100% a ha, kajzje Mc Cloude, coooo se svojima teoriema;)?

  Ještě raz pro jistotu pro pomalejší: 100%
 • Kapis
  Kapis mecenáš25.2.2022 14:30Daredevil: Muž beze strachu #04
  Jááááj, taxe tak dívám na DK a přečetl jsem to už na začátku prosince a nějak jsem asi pozapomněl k tomu vyjádřit svůj erudovaný názor komiksového znalce.

  A ten je jasný. Je to skvělá série. Přidání jakési japonské mystickopodivné vykurvenosti byla sice trochu pomoc z nebes, ale dobře vymyšlená, zamotána do pseudonáboženského se zmítání našeho hrdiny, což v důsledku určitě pomohlo napínákovatosti. Spokojenost váženým průměrem s celou sérií s výsledkem regulérních 95%.

  I ten konec mě potěšil, Brubakerův run v base taky asi nebude k zahození, i když Mathewea asi nebude prcat parta nadržených zfetovanejch negrů do řiti během celého jeho pobytu, tak jak by si zasloužil za svou službu dokonale vystavěnému justičnímu systému té nejsvobodnější země světa.
 • Kapis
  Kapis mecenáš7.12.2021 08:41Daredevil: Muž beze strachu #03
  Tak tohle bylo zcela geniální. Použít styl kresby a tisku k definici času, v kterém se děj odehrává, jsem viděl asi poprvé. Naprosto mě to ohromilo. Labužnicky jsem si liboval v těch částech, které - nevím jak se to odborně nazývá, nazval bych to sítotiskem, ale to je určitě něco jiného, třeba mě dovzdělají místní profi tiskaři - byly tak krásně osmdesátkově tečkované - skoro jako bych listoval v prvních Spider-manech od Semicu, když mi bylo třináct. Dokonce byl ten tisk přetažený přes okraj rámečků, což si myslím bylo taky záměrně, no jednoduše dokonalé!

  Děj sviští bez mezinádechu od první do poslední stránky, skvěle odvedená práce po všech stránkách. Zatím nejlepší díl omnibusové série. 100%.
 • Kapis
  Kapis mecenáš2.12.2021 15:55Daredevil: Muž beze strachu #02
  Druhá kniha svižně pokračuje tam, kde první skončila. Temná a zajímavá kresba, temný příběh a úplně nejlepší psychopatický výraz, jaký jsem dlouho neviděl - ano, je od pana Sovy - když mu jeho právník dovypráví tu příhodu s hluchým gengstrem. Skvělý pevný papír, krásná vazba, tiskárna se i vyhla chybě se slepenými stránkami, která ničila 1.díl a teda jestli je tohle Marvelovský mainstream, tak jen do mě!

  Mám za sebou i druhou řadu seriálu a musím říct, že je taky čím dál lepší. Časem se mi to asi s komiksem smíchá v jednu nejasnou břečku, ale to asi neva.
 • Kapis
  Kapis mecenáš12.11.2021 11:21Daredevil: Muž beze strachu #01
  Tak jsem při čištění externího disku zjistil, že mám zcela legálně stažené dvě série Daredevila a než jsem to odmázl, tak jsem dostal chuť se na to podívat. No a někde na konci 1. série to vedlo k tomu, že mi pohled zaplul do knihovny, kde už dlouhé roky čekají čtyři nezcela levné omnibusy, panensky zabalené v igelitu, na svoji příležitost, kdy už se konečně dostanou na řadu.

  A ten čas přišel právě teď! Seriál je samosebou úplně o něčem jiném, ale není to žužu koktejl o strašném vnitřním utrpení osoby bez vagíny v nebinárním těle kastrovaného hermafrodita, trpícího zraňující necitlivostí bílých heteropáprdů všude kolem, ale je stejně jako komiks příjemně drsný, temný, zdravě maskulinní a poměrně dospěle vystavěný, až tak, že po NewYorských střechách poskakující kluci v elasťákách jednomu nepřijdou ani moc nereální. Dokonce tam bylo i pár zajímavých myšlenek, nad kterýma jsem se i zamyslel.

  Komiks je, jak už to bývá, o řád výše. Celý omnibus je velice pěkný artefakt v krásné černé vazbě s raženým šarlatovým písmem, pevným křídovým papírem, je příjemné ho mít už jen v ruce a listovat si jím, jediná škoda je těch slepených stránek u hřbetu - které jak jsem se dočetl - jsou způsobený ne dobře zaschlou černou barvou, která je až po okraje - no co už. Kresba je krásně temná, příběh se neúplně lineárně vine jako neregulovaná řeka a nikterak není předvidatelný. Příjemná spotřební zábava, kdy mě s každou stránkou víc a víc zajímalo jak to bude pokračovat.

  Jo, Bendis to umí, to je jasné, takže za mě někde kolem 90% a hned jdu servat igelit a otřít prach z dalšího čekajícího dílu.

  Jen dvě otázky:
  1) Jak je možné, že se do toho svého 15metrového švihadla nikdy nezamotá?
  2) Proč tam chybí některé sešity původního vydání?
 • Kapis
  Kapis mecenáš4.10.2021 14:23NANITS chronicles
  Věc v našich luzích a hájích nevídaná!

  Mám k tomu sice své lehké subjektivní výhrady, být to z anglosaského světa, tak dávám 3,5 hvězdy, protože by to nebylo nijak extra výjimečné, že ale i u nás mohou vznikat tak zajímavé a dobře kreslené věci jednoznačně plná palba.

  Ty drobné výhrady spočívají v přílišné akčnosti, různé souboje zabírají až moc místa, trochu více mluvení v konspiračním a zkorumpovaném prostředí bych ocenil více. Jak mi vadil otevřený konec prvního příběhu a dočkal jsem se ho i u druhého, pochopil jsem, že to je záměr a v rámci celé knihy mi to ve finále nevadilo. No a samosebou nejvíc mě vždy nebaví, když padouch má našeho hrdinu na mušce, ale místo toho, aby ho hned odpráskl, tak se vykecává a vykecává, aby dal hrdinovi čas a skončí to jako vždycky. U toho ještě samozřejmě napráší všechny, kdo ho platí a kdo je do toho namočen.

  Obzvlášť bych si to rozmyslel, pokud hrdina právě vyvraždil celou továrnu zabijáků, včetně toho nejkrutopřísnějšího drtiče lebek, kterému prorazí rambonožem hlavu skrznaskrz. Pak se asi sebevědomě nevykecávám, ale snažím se toho hajzla sejmout co nejrychleji, ne? Vylít si srdíčko můžu pak nad jeho mrtvolou:))

  Ale to jsou takové drobnosti, které k akčnímu dílu tohoto ražení holt patří a já jsem nadmíru spokojen, artbook taky moc pěkný, pokud budou další díly, které budou rozpracovávat ty useknuté konce, tak do nich určitě půjdu.
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.9.2021 10:25Mýty #18: Mláďata v Zemi hraček
  Opravdu skvělý a silný příběh, Mýty jsou jednoduše úžasné, originální a perfektně napsané. Akorát takových příběhů, se obávám, je schopen Willingham vysypat z rukávu ještě desítky a momentálně poslední 3-4 díly si nejsem jistý k čemu a kam celá série směřuje. Doufám, že to nebude nějakým způsobem useknuto a jako celek to bude kompaktní. No, hledat si to na netu a připravovat se tím o překvapení nebudu, takže se obrňuji trpělivostí - co jiného taky zbývá po 13 letech - a naštěstí mám aspoň vysokou jistotu, že kluci z Crwe to vydají do konce. Tak jen doufám, že to bude co nejdříve a jsem fakt zvědavý.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:47Jonah Hex: Tvář plná násilí (paperback)
  Slabota, těžko uvěřitelná postava, moc oku nelahodící kresba, jeden ze špatných tipů CC, kdy knihu vydali před filmem a byl to propadák, že jsem to kupoval kdysi od MdS snad za stovku - a andulka mi sežrala hřbet, takže se nemůžu pokusit to ani prodat.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:45Trollí války #04: Okultní oheň
  Slupl jsem to jak malinu, vtipné, precizně kreslení s různými narážkami. Ještě, že mám zbylých 8 dílů v češtině a můžu se na ně hned vrhnout, ale pšššttt….
 • Kapis
  Opět změna prostředí a zatím nejvtipnější díl. Vše funguje a jede jak po másle. Otevírám další díl.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:44Trollí války #02: Skalp plešatce
  Taškařice jede velice zběsilým tempem dále a je to velice příjemná oddychovka.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:43Trollí války #01: Zatrollená historie
  Klasická francouzská taškařice, kde všude něco lítá a spoře oděné krásky mají roztažené nohy vždy jen tak akurát a ve velmi zajímavém světě, ten nápad je fakt originální.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:40Živí mrtví #32: Odpočívej v pokoji
  Ale jo, myslím, že celou tu svoji milovanou ságu, která měla být nekonečná, dovedl Kirkman do smysluplného, i když trochu naivního (ve smyslu, že lidé jsou nějak lepší) konce. Jsem spokojen celkem a jsem rád, že to mám doma komplet - teda krom Negana, zas vše mít nemusím.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:39Živí mrtví #31: Skrz naskrz prohnilé
  Je super, že to Kirkman dokázal dovést až takhle daleko a logicky rozvijí děj v dobách už jakžtakž zajištěné civilizace, kde začínají hlodat stejné problémy nerovnosti jako před tím, než to všechno začalo. A nerovností nemyslím přišlápnutí krku černého zfetovaného násilnického kriminálníka.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:38Živí mrtví #30: Nový světový řád
  No podívejme, new world order v postapo světě, když v tom našem se přece nic podobného nikdy nechystalo a nechystá. Furt mě to bavilo číst, posouvá se to mílovými kroky a jde vidět, že to už chce autor bez větších zvratů a komplikací posunout do nějakého závěru, kde dokud nezemřeli, budou všichni šťastně žít až do skutečného konce světa.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:37Živí mrtví #29: Jak daleko zajdem
  Telenovela jede dál a zastavit ji může a zastaví - jen tvůrce - a asi se dá říct naštěstí že už. Homosexuální linky, naštěstí si aspoň kluci necpou jazyky navzájem do pusy jako v novém Star Treku, adorace utlačovaných nebohých menšin, uplakaný Negan, sžíraný výčitkami nad hrobem své bejsbolky. Asi to tam v redakci vzal do rukou pořádný neomarxistický kádr, už tam chybělo jen trochu gender a meetoo feminacismu, aby to splňovalo požadavky Krásného nového postfaktického zeleného světa. Naštěstí tam nejde naroubovat Trump ani Putin, jinak se vsadím, že by to schytali v plné parádě.

  Pokud Kirkman končí svou "nekonečnou" sérii právě kvůli těmto zásahům "shora" do jeho práce a výše zmíněné je jen úlitba pokrokářským pomatencům, aby si to mohl dopsat do nějakého pro sebe přijatelného konce, klobouk dolů. Jinak klobouk nahoru! Nicméně přečetl jsem to v kuse na jeden zátah a bavilo mě to. Už ale ten konec docela vyhlížím. Kdyby nebyl na obzoru, o koupi tohoto dílu bych už hodně uvažoval.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:32Z neznámého světa a další příběhy
  Nejsem žádný super znalec ani fanatik, ale Lovecrafta mám přečteného komplet v těch parádních sebraných spisech, které vyšly před pár lety. A musím teda říci, že tato adaptace je skvělá, ta kresba k té atmosféře dokonale sedí, moc se mi to líbilo. Jediná vada knihy je, že jsem si v batohu rozbil pivo a kniha to odnesla, i když to teda vlastně není úplně chyba té knihy. Takže jediná chyba vlastně je, že by mohla být delší.

  Užívejme si tuto a podobné knihy, než poblázněná nová progresivní "levice", která vede celou západní civilizaci ke kolapsu a která není tou levicí, jak ji rozumím já, tohoto autora zakáže jako rasistického antiekošovinistického homo a transfoba a jeho knihy budou zakázány a páleny na hranici. Je třeba si takové poklady schovat.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:28Mýty #16: Supertým
  Trochu moc strojené, čelí se konci světa a puf, z panelu na panel hotovo, trochu slabší díl v celé této úžasné sérii. Věřím, že zbylých 6 dílů přinese ještě něco zajímavého.
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.9.2021 12:28Mýty #15: Růženka
  Konstantně výborná série, pomineme-li ten tragický crossouver. Stý sešit pořádný macek a je zajímavé vidět, jak celá kresba vyzní úplně jinak, když chytne inkoust do ruky někdo jiný. Celé to působilo pak více "umělecky." Po hlavním souboji jsem si hned říkal, proč ho nezalili rovnou do zlaté krychle, když tam měli toho zlata tolik, určitě by vydržela déle. Nicméně kdyby to i teď skončilo hned vítězně, tak už by to bylo pro hrdiny až nezábavně jednoduché. Takže klasicky mohu jen říct, už ať je tu další díl!!!
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.8.2021 21:20Modrá Crew #12 - Hrobař #3, 4
  Skvělé pokračování příběhu, nasáklého hnijícími mrtvolami, krvi a brutalitou - opět velice originálně, nečekaně a moc zábavně, skvělé!
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.8.2021 21:19Modrá Crew #11 - Hrobař #1, 2
  Čekal jsem western, ale dostal jsem velice originální příběh, který by asi fungoval i v jiném prostředí. Dostal jsem příběh, který běžel jak splašený kůň a nesjel do žádné vyježděné příběhové cesty. Dost jsem se bavil, výborné!
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.8.2021 21:04Druuna 3 (pevná vazba)
  První dvě části knihy byly k uzoufání nudné a není tam nic, co bychom u Druuny ještě neviděli, naopak některé věci ani neuvidíme! A kupodivu poslední, třetí, ten beze slov, byl nejlepší.
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.8.2021 21:00Temnými hvozdy
  Nebylo to špatné, ale podle toho šrumce, co vydavatel okolo této knihy dělal, bych čekal přece jenom kapku více. Je to pěkné, moc citlivě propojená kresba s textem, ale na Erbena to fakt nemá ani náhodou. A ohledně "všeho děsivého z lesa" musím vzpomenout svůj ještě pořád čerstvý děsivý zážitek ve slovenských horách, kdy jsme před děsivým utíkali po tmě do lesa, kde jsme spali v hluboké temnotě v kopci a celonoční chrochtavé ryčení jelenů v rúji všude kolem nás, bylo jako pohlazení. Zcela děsuprosté.

  Knihu si určitě nechám, je rozhodně originální a třeba si někdo, komu ji půjčím, užije její čtení hlouběji.
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.8.2021 20:57Sherlock Frankenstein a legie zla
  A tak tohle mi přišlo úžasné, ty "Střípky ze Spiral City" by byly mnohem zajímavější a dávaly by lepší smysl po přečtení tohoto. Tato kniha mohla být klidně 2.dílem základní série, kdyby ji Lemire nevymyslel až ex post. Škoda, mohl to i kreslit Ormston. Ale, ať Rubinovi nekřivdím, když nemá srovnání s Ormstonem na vedlejších stránkách a nekreslí v detailu lidské ksichty, tak to není tak hrozné, naopak příšery mu jdou výborně. No, takže mám z Palice momentálně všechno, předpokládám, že o Dr. Hvězdě bude pokračování tohoto hledání, ono už to tam vlastně jednou bylo, že Lucy pomohl on, otázkou je, jestli si to chci kupovat, nicméně tohle mě bavilo dost, takže asi budu muset.... Autor si nechal tolik stupňů volnosti, že může na svůj základ naroubovat ještě příběhů celou knihovnu....to už bych asi nemusel;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš11.8.2021 20:55Černá palice: Z temných koutů Spiral City
  Hmmm...jeden příběh naroubovaný na základní kostru, kterých by asi autor neměl problém vytvořit desítky, a trocha balastu, včetně encyklopedie, která si dělá ambice popisovat nějaký kult. U mě to teda nezabralo. Asi celou Palici prodám a to mám ještě Frankensteina, kresleného Rubínem. Tak třeba mi trochu spraví chuť, ale asi to půjde z domu.
 • Kapis
  Bohužel mi bylo jasné - a hlavně autor ani nedal jinou možnost - jak jedině to může skončit. Za mě hodně přeceněná záležitost, Rubinova kresba je doslova rušivá, Ormston je bůh a já jsem neuspokojen.
 • Kapis
  Furt nevím jak to ohodnotit, přemílám to v sobě už tak 14 dní a jelikož nemám rád věci neuzavřené, musím říct, tedy napsat, že nesdílím skoro-všeobecné nadšení. První díl mi nastavil jiná očekávání, i když ta patina tam je. Vypadalo to ze začátku, že to bude pokračovat stejně nadějně, ale hned po prvních dvou stránkách mi bylo jasné, že to nemůže skončit nijak jinak, než to nakonec skončilo. Žádná cesta vedle. Procházky někde mezi dveřma, jakože v sandmanovském světě byly ploché a krátké a jak to nekreslí Ormston, tak to najednou ztrácí naléhavost, kterou to mělo a zkrátka mě to nasralo, bo to spěje k jedinému možnému konci a chudáčci superhrdinové mě nevzali tak za kuliska, abych skučel, napsané je to dobře, ale na mě to ve finále nezapůsobilo.
 • Kapis
 • Kapis
  deefha: je smutné, že takové sračky se vedou už ve Čtyřlístku, když u nás by jeden řekl, že ještě není takový tlak woke pomatenců. I když určitě i tady jsou entity, co budou tvrdit, jak je to v pořádku přece, musí být mantinely a svoboda slova se musí regulovat, demogracyje přece!!! Co pak ale říct na to, že ti přepíšou už zakoupenou knihu na dálku?

  článek od Mariana Kechlibara:
  https://kechlibar.net/2023/03/04/malinko-vam-to-tady-prepiseme/

  Hlavně musíme být citliví a škaredé názory cenzurovat. Když ti např. citlivý džihádista aká pakistánská opice se středověkým kodexem chování znásilní a podřeže dceru, tak jsi rasistický a xenofobní hejtovač uprchlíků, jak to tady svého času psal citlivý strážce demokracie Míša Buš, než se rozplakal.
 • Kapis
 • Kapis
  Míša Buš: Tolik nenávisti, jak bys jebák plný nažluklého hnisu vymáčkl. A k tomu přezdívka válečného zločince, který má za sebou miliony mrtvých, ale ti jsou daleko, to se nepočítá. Myslím, že jsi ukázkový případ kognitivní disonance, by mě zajímalo, co říká tvůj psycholog na to, že jako fracek, co nezažil komunismus (ale taťka ti to všechno řekl, jak to bylo) a celou dobu ho tu proklínáš, máš teď Pana Prezidenta, agenta Pávka, kterého školila KGB? To musí být dobrý buřtguláš v té tvoji nevyrovnané kudrnaté Havelhlavince:)
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.12.2022 13:38Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka
  adevr: od abonentů Respektu těžko čekat něco jiného, než agresivní bránění té své pravdy, až demokracie s pluralitou od huby odkypávají. Zděšeně sleduji co se děje a v jak chatrné bublině, chráníc se před realitou, někteří žijí. Ale v dobré náladě končím, nechcu se tu pouštět do žádných zbytečných debat.

  No nic, tuto parádu od Neprakty a Švandrlíka jsem si sice poručil u Ježíška od tchýně, ale asi pro to budu muset běžet už v pondělí. Děkuju adevře, že jsi mi tu tak prosvítil šábes;)

  Jo a prosím některé, i přes zjevný kruciální deficit kritického myšlení, chovejte se tu slušně, zlatíčka:) dyť už jsou skoro vánoce!
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.12.2022 13:03Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka
  jo a ohledně mazání se neboj, zdejší dungeon master je rozumný, dobře stavěný, mladý muž s mozkem;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.12.2022 10:56Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka
  adevr: Držím ti palce, souhlasím s tebou na všech frontách, ale zdejší neomarxistická svazácká úderka v čele s protikomunistickým gauč-bojovníkem Bushem, který je poťouchle dementně rád, že mu zbořili Koněva pod barákem, i když se narodil až po majetkovém převratu v devětaosmdesátem a komunismus nezažil, přes celou řadu samovolných zmatených úderníků, až po kovaného neosvazáka Frye, kterému je jasné, že svoboda slova má přece své hranice, budou do tebe velmi obsažně bušit. Holt, kdo má názor jiný, než povolený, tak je co to teď...dezolát a ruský šváb, hehehehe. Drž se!!!
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.12.2022 10:46Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka
  adevr: pěkně, pyčo, pěkně;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš6.11.2022 12:33Velká kniha komiksů: Bimba
  Hmmm...hmmm, to asi bude třeba pořídit.
 • Kapis
  Kapis mecenáš18.10.2022 12:51Volání Cthulhu a Dagon
  Jsem se právě chtěl optati, no aspoň vím.
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.7.2022 12:27Providence Omnibus
  Zdar,
  jak to vlastně dopadlo? Povedlo se bubliny mít tam, kde patří? Nechybí nebo nepřebývá zas něco? Revidovali nějak překlad? Třeba Redhook je furt Rudý hák apod.? Zvažuju to koupit a ta 1. vydání obětovat Dagonovi, tak jen se ptám, jestli neudělám chybu. Dík za postřehy;) Ia Ia Yog-Sothoth!
 • Kapis
  Kapis mecenáš25.1.2022 20:43Čtyřlístek Speciál - Zápisky z podzemí
  Aha, no vidíte, to jsem úplně přehlédl tak díky. Mám takový pocit, že 18ku Ananas bych mohl mít dvakrát.
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.1.2022 15:54Čtyřlístek Speciál - Zápisky z podzemí
  Jo, ale já nemyslím v pdf, ale fyzicky, vydáno 200ks, to je asi marné.
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.1.2022 13:09Čtyřlístek Speciál - Zápisky z podzemí
  Tyvole, tohle už asi nikde neseženu, co?
 • Kapis
  Kapis mecenáš7.12.2021 10:44Čolák & Doláč #02: To je ale smůla
  Tak to hned objednávám a kupuju!! Díky za info!
  A když jsme u toho emailu, zrovna jsem se hrabal ve starých krabicích a našel jsem schované první a druhé číslo Orazu. Tuším, že to bylo v roce 1994 Sběratel ve mně už tehdá přikázal to schovat:))
 • Kapis
  Kapis mecenáš12.11.2021 13:35Daredevil: Muž beze strachu #01
  no vida, to jsem si ani nevšiml :))
  Jo a dík!
 • Kapis
  Kapis mecenáš5.10.2021 19:51Odsunuté děti
  Dík:)
 • Kapis
  Kapis mecenáš5.10.2021 19:30Odsunuté děti
  Komiks jsem nečetl, proto taky píšu pouze do diskuze, nekomentuju ho jako takový.
  A když mi někdo předkládá takové "Pehe-oviny" jakože SSSR rozpoutal WWII nebo že nás neosvobodili, ale jen okupovali apod., tak mě to rozohní vždycky k nepříčetnosti. Za tím, co jsem psal si stojím, snad jsem nebyl moc hrubý, dneska to už po sobě nečtu;)

  A z toho je jasné, že o data k odsunu nejde, s tím nemám problém - ale taky si myslím, že to v roce 1945 bylo spravedlivé řešení - a bezpochyby i zachránilo spoustu životů, protože lidé by se mstili a těch zmasakrovaných by bylo mnohem více.
  A ano teda jak říkáš - chci si postěžovat nad tím, že materiálu o utrpení druhé strany, které tomu utrpení německému předcházelo, je méně, než by být mělo;) Podstatně méně!

  A nemyslím si, že se v tom rejpají jen nějaké výjimky. Reportáže ze Sudeťáckých srazů (kam jezdí přednášet a předvádět se naši poslanci) říkaji něco zcela jiného. Takže mě i tohle rozohňuje, bo za tím vidím - v tomhle jasném nepoměru - který taky vnímáš, pomalý posun k tomu, kdy se začnou vznášet první majetkové nároky (teda ony se už dávno vznášejí, ale zatím platí určité dekrety, takže spíš než se začnou uznávat jsem chtěl napsat). Toho se zkrátka a jednoduše opravdu bojím. Církve taky říkaly, že už nic chtít nebudou.

  Takže určitě nic proti chudáčkům dětem, ani v komiksu uvedeným konkrétním životním osudům. Určitě to muselo být strašné, ale ocenil bych více pohled a připomínání našeho utrpení, na to jaký teror tady nacisti rozpoutali.
 • Kapis
  Kapis mecenáš5.10.2021 16:37Odsunuté děti
  Norri: já určitě nezpochybnuju jednotlivé osudy, určitě se stalo spousta bezpráví na obou stranách, rozohnil jsem se spíš nad stavem toho kam je to vedeno všechno, tak globalne
 • Kapis
  Kapis mecenáš5.10.2021 16:13Odsunuté děti
  baatcha: nechutná nacistická propaganda je tohle: https://www.databazeknih.cz/knihy/jedovata-houba-368501

  Tohle toto je pouze jeden z počinů v řadě, který otevírá Overtonovo okno, aby se nastavila určitá nová hladina konsensu v mladé generaci, která už nebude moct mluvit s živýmy pamětníky.

  A mě tohle sere.
 • Kapis
  Kapis mecenáš5.10.2021 14:52Odsunuté děti
  GWB: Jo, že ty k těm přepisovačům, před kterými varoval tak prorocky už Beneš, patříš, je známo, nemusíš se k tomu tak hloupě a hujersky hlásit. Znám osobně jeden manželský pár a pána, co 2. světovou pamatují (moje babička už loni zemřela), dost mi toho z vlastní zkušenosti povykládali a všichni tihle čtyři lidi by ti za tvé "pokrokové" postoje chlustli do ksichtu. Vzhledem k tvé rachitické postavě synečka z prominentní čtvrti v Prááázééé by ti ještě před pár lety spíš rozbili hubu. Ale neboj, každému, co jeho jest.

  - Whataboutismus
  - Argumentační klam – v tomto případě “úhybný manévr nebo whataboutismus“- jak mi přisuzuješ, asi může v debatě bezděčně použít kdekdo, profíci je určitě umí využívat i cíleně, já to cíleně nedělal. Nicméně předvedl jsi to samé u poslední své odrážky, cosi o gulazích a čistkách nemá nic společného s tématem “odsunutých dětí,“ takže v tomhle tvém řídkém hovnu se nebudu hrabat.

  - Němců bylo vysídleno přes dva miliony, z toho tisíce zmasakrováno
  No, a co z toho vyplývá? K dispozici jsou tisíce fotek, jak nadšeně vítali Hitlera, při “Návratu do Říše,“ jak se hajlovalo, až si málem ruce urvali od Liberce po Brno. Čistě matematicky - po zabrání našeho pohraničí nechal Hitler vydat medaili “Za zásluhy při osvobození Sudet.“ Tuto medaili dostalo přibližně 1,2 miliónu lidí. 380 tisíc Čechoslováků, mezi nimi i Židé a němečtí antifašisté, byli odsunuti v roce 1938, jak už jsem psal, takže kolik ti tam zbývá lidi, kteří nezradili svoji zemi a nekolaborovali s Hitlerem?

  A to nechávám stranou, že ten, kdo přišel s vysídlením Němců poprvé, nebyl žádný československý politik, ale Chamberlain, a pak zejména Churchill, který na půdě britské sněmovny v roce 1944 otevřeně hovořil o tom, že Němci budou muset podstoupit teritoriální změny a vysídlení obyvatelstva. V duchu tehdejšího pohledu bylo vysídlení Němců ze střední Evropy něčím, co už za 2. světové války připravovali představitelé pozdějších vítězných velmocí. Na kolektivní vině Němců se posléze shodli v rámci Postupimské deklarace, kde definovali přesně, že by německý lid měl pykat za strašné zločiny, kterých se dopustil pod vedením lidí, které v době jejich úspěchu schvaloval a slepě poslouchal. Tečka.

  - ano, Sovětský svaz skutečně zahájil druhou světovou válku po boku Hitlera……..
  Tohle je účelová pololež, a jelikož o sobě tvrdíš, že jsi studoval historii, tak to jistě moc dobře víš. Polsko-litevské knížectví zaniklo roku 1795 – jeho zbytky byly rozděleny mezi Carské Rusko, Prusko a Rakousko-Uhersko. Poláci si vybojovali zpátky část území na SSSR, zmítajícího se v revolučním chaosu, v letech 1918-20. Tzn., že pokud se na to člověk podívá pragmaticky a bez ideologických brýlí, Rusi si akorát vzali zpět carská území, která jim patřila víc jak 140 let – vs. 19 let, co je měli ve správě Poláci. O oprávněnosti jednoho jak druhého se můžeme přít, jak chceme, ale nic s tím nenaděláme. Polák, Rus i Ukrajinec to budou vidět diametrálně odlišně. Jedna válka o území vs. druhá válka o území v 1. polovině 20. století určitě nic výjimečného. Hranice se v té době přepisovaly obrazně každý měsíc.

  Uznávám (zkus to taky někdy), že Rusko pak napadlo ještě Finsko, ale to je vše, o nějakém tažení a “zahájení druhé světové války Sovětským svazem“ nemůže být řeč, kdežto Němci napadali, vyvražďovali a drancovali postupně celou Evropu. Pokud by Sověti zahájili 2. světovou spolu s Němci, tak by to udělali koordinovaně 1. 9. a ne až skoro o 3 týdny později, to si dá dohromady i dítě na ZŠ. O čem se taky moc nemluví je polsko-německá smlouva o neútočení, obdoba paktu Ribbentrop-Molotov, podepsaná roku 1934, která byla vnímaná jako hrozba nejen v SSSR, ale i ve Francii a Československu – jak se můžeme dočíst na wiki: Při odjezdu ze Ženevy 28. září 1934 ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa. Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“ Takže z pohledu SSSR bylo Polsko smluvně spolčeno s jeho úhlavním nepřítelem a navíc ho před 20 lety napadlo a zabralo mu území. To je velice zásadní věc v posuzování této etapy dějin. Já mám Poláky rád, máme tu k nim na Ostravsku fakt blízko, ale je to bohužel tak jak to bylo. Při zabírání Těšínska, hned druhý den (!!!) po podepsání Mnichovské dohody, si podle pamětníků počínali taky dost krutě.

  Takže napadení Polska Sovětským svazem určitě ano, ale je to potřeba posuzovat v kontextu výše napsaného.
  2. světovou zahájilo jen a pouze nacistické Německo a jeho spojenci!!!

  A pokud někdo tvrdí něco jiného, tak je zastydlý nácíček, co si to nechce přiznat. Tečka. Pokud je však, Bushi, někdo sžírán hysterickou nenávistí vůči všemu Ruskému a podporuje bourání soch, tak jako ty (ano, myslím tu na náměstí Interbrigády), bude samosebou tvrdit, že 2. světovou válku zahájilo i SSSR. Je to pouze o tom, jak si člověk dokáže pokroutit fakta, aby mu seděla do jeho vidění světa. Říká se tomu kognitivní disonance. Takže stejně jako v případě “rasisty“ HPL tu stojí proti sobě dva pohledy, které nemohou nikdy najít shodu. Ten tvůj je však ideologicky pokřiven a neodpovídá realitě.


  Alfi: svatá prostoto. A kde máš prosím tě těch 26 miliónů Rusů, kteří padli za 2. světové, abys i ty mohl žít? Skoro 6 miliónů Poláků? 360 tisíc Čechoslováků, milión Jugoslávců, půl miliónů Francouzů atd…? A to jsem jen v Evropě…
  Ale možná máš vlastně pravdu, 2. světovou opravdu v prvopočátku zahájili “spojenci“ podpisem Mnichovské zrady.

  Tak a teď bez emocí a argumentačních faulů: jaký to byl asi pocit být na českém území po vytvoření protektorátu pro české a židovské děti, které žily na území osídleném většinově Němci? Měly co jíst? S čím si hrát? Co si s sebou zabalily, pokud jako děti židovské či některé české, třeba lidické, byly bez rodičů zařazeny do transportů? S čím se musely rozloučit? Co je čekalo při přepravě v dobytčích vagonech? Co v táborech, to už zhruba víme - plynové komory, smrt hladem, německé pokusy na lidech a to bez anestézie. Co ty děti, které se vrátily a už rodiče ani nikoho z rodiny nikdy neviděly?

  Nemají tyto děti příběhy, které by se měly zaznamenat primárně? Nebo se to v rámci přepisování historie už nehodí?
 • Kapis
  Kapis mecenáš4.10.2021 13:09Odsunuté děti
  To je zase svinstvo, v rámci běžícího přepisování historie, které tu nastavuje narativ, že Němci byli ti největší chudáci, my jsme byli ty svině a největší svině pak Rusi, kteří zahájili 2.světovou (holocaust jim zatím kupodivu nikdo nepřipisuje). A ještě, aby to nebylo tak okaté, tak na to zneužijí chudáky děti.

  V roce 1938 bylo odsunuto 380 tisíc Čechoslováků z pohraničí. Fašističtí Heinleinovci je mnohdy hnali pouze v tom co měli na sobě a spousta lidí přišla úplně o všechno. Mezi těmi statisíci lidí nebyly žádné děti? Jejich příběhy nestojí za to, aby je někdo zaznamenal? Nebo snad nejsou zajímavé? Nebo to byly prašivé české děti, mýlím se?

  Chce si mi blít!
 • Kapis
  Kapis mecenáš23.9.2021 11:30Z neznámého světa a další příběhy
  Hmm, tak jsi pasivně agresivně zpourážel moji inteligenci, argumentaci i charakterové rysy, snad ti to udělalo dobře na šulinka, ale já už na ten tvůj blábol nebudu reagovat víc, než tímto souvětím, protože by to k ničemu dobrému stejně nevedlo.
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.9.2021 14:31Otevřené hranice: Etika a ekonomie migrace
  Asi jsem prvok a lobotomik, ale plný souhlas s dinikem. Ani to, co vidíme v Západní Evropě evidentně některým nestačí k prozření.
 • Kapis
  Kapis mecenáš21.9.2021 08:51Z neznámého světa a další příběhy
  Tahle diskuze asi nemá smysl a nikam se v ní nedostaneme. Tak já to zkusím jinak – tento aspekt HPL, který někteří považují za strašný rasismus, nepovažuju za důležitý, mnohem podstatnější je pro mne jeho fascinující dílo. Dílo, které žije, neustále se vydává a stalo se jedním z pilířů i pro komiksové umění.

  Celé sebrané spisy HPL jsem přečetl poměrně nedávno a na přelomu 2. a 3. dílu tam Mistr opravdu píše s nevolí cosi o přistěhovalcích, negroidních rysech, taliánech (tak se jmenuje ale i jeden typ naší uzeniny, je taky rasistická?) a žlutých povalečích v přístavu – ale v dalších povídkách už o tom není ani vidu ani slechu! A vnímám jeho dílo, tak jak ho napsal – tedy o kosmickém, nelidském, prastarém, blasfemickém a děsivém zlu mimo naše chápání. Pokud v tomto nějaký “badatel“ za grantové love hledá jakože tu xenofóbyju, tak za mě ať si vylíže prdel a jde radši kopat kanály.

  A tyto jeho zmínky (které jsem našel v jeho díle jen a pouze v období let 1925-1926) určitě nejsou nosnou linkou jeho povídek, není to žádný Mein Kampf a bushovo hysterické srovnání s nacisty je úplně mimo. Je třeba si taky uvědomit, že v té době byla docela živá myšlenka eugeniky a vůbec ne jen mezi nějakými fanatiky. Já ty Lovecraftovy narážky zkrátka nevnímám jako rasismus, ale jako otisk doby, v které žil a je dobře, že to vyšlo přesně takto, jak to tehdy napsal a my se nad tím můžeme zamýšlet. Kdoví jestli v Severní Americe by to ještě mohlo vyjít, tak jak to bylo napsáno. Když už běžně celé vydavatelství "sněhových vloček" chodí plakat k majiteli, že tohle a tohle vydat nemůžou, viz. např. Ikabog od Rowlingové jako jeden z mnoha případů, případně to supluje skupina uječených, hysterických a odporně bachratých aktivistek, které neumí pořádně ani do deseti napočítat, ale přesně ví, jakou měl ten hajlující nacista Lovecraft hate speech.

  Je to můj pohled a nikomu neberu potřebu se hrabat v mrtvolách a nálepkovat si je podle dnešních měřítek. Takže prosím, taky mi ho neberte, děkuji. Čím víc budeme krmit absurdní nestvůru tohoto rádoby antirasistického tažení, tím dřív sežere i nás, tak opatrně. Howgh.
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.9.2021 08:27Z neznámého světa a další příběhy
  Kdežto ty jsi za ty roky úplně jiný člověk – a potvrzuješ to tím, že máš potřebu se o mě hned otírat, i když “mluvím úplně z cesty.“ Se na mě vyser, ne?

  Posuzovat přes 100 a více let staré postoje dnešní optikou je prostě pyčovina, která akorát dává pocit užitečnosti a slušné chechtáky desítkám tisíc studentů a aktivistů, kteří by jinak skončili na ulici o hladu. Kdybyste si s baatchou přečetli to Spolčení hlupců, tak byste věděli, že ještě v 50. letech v USA se černochům říkalo běžně negr, asfalt, dehet nebo třeba negativ (i když je kniha, situovaná do prostředí New Orleans, samosebou psaná v jisté nadsázce). Takže, v té vaší korektnosti, by asi bylo vhodné trochu více používat vlastní hlavu a malinko si to zasadit do kontextu a když už tak tvrdit, že Lovecraft žil v rasistické společnosti, kteréžto byl víceméně přirozenou součástí a zastával její mainstreamové názory. To bych bral. Ty milióny jeho amerických současníků - rasistů jsou už dávno v prach navráceni a nikoho nezajímají, akorát Lovecrafta lze rozpitvávat tam i zpátky. Dneska ti na počkání udělají rasistu klidně z Masaryka, Karla IV, či Mandely nebo Ježíše Krista. Já toto tahání mrtvol z hrobů a podrobování je dnešním měřítkům nemám rád, je to prostě nesmysl.

  Ale jak opakovaně z cesty říkám, Bushi, hledej si klidně rasistu úplně v každém. Je to tvé právo. Jen opatrně, až se Overtonova okna zase posunou, ať ho jednou nenajde někdo v tobě, až to budeš nejmíň čekat! Přece jenom nemáš správnou barvu kůže, tudíž pro někoho můžeš být potomek kolonialistů a otrokářů. Ale jestli si libuješ v bourání soch, přepisování historie a dehonestaci lidí, kteří žili v dobách, kterým nerozumíme, tak prosím. A hlavně, pokud ti dnešní rádoby antirasistický hon na čarodějnice (myslím, že příklady snad ani není třeba uvádět, denně se valí větší a větší nesmysly) nepřijde už víc než absurdní, tak pak si jeho součástí a tvůj názor pro mne nemá validitu.

  Takže pís, ganstanigga, velmistra HPL nechte klidně ležet v hrobě a všem přeju příjemný vstup do nového týdne bez absurdit typu, co na mě vyskočilo hned zrána - Black Lives Matter se přesunulo do zvířecí říše. "Rasistický" motýl změní jméno. Achjooo:(((
 • Kapis
  Kapis mecenáš17.9.2021 19:22Z neznámého světa a další příběhy
  No a o 50 let později jezdili stále černoši v USA v autobuse separovaní. To svědčí o čem? K samostudiu ti doporučuju Spolčení hlupců od J.K.Toola.
  Ale jen si hledej rasistu úplně v každém, když tě to nějakým způsobem uspokojuje.
  Nevšiml sis ještě pálení knih? V Kanadě už začali s Asterixem a Tintinem, neboj dočkáš se na hranici i mistra HPL:)
 • Kapis
  Kapis mecenáš17.9.2021 15:53Z neznámého světa a další příběhy
  Jojo, všichni jsou rasisti, xenofobové a pravicoví radikálové, pánebože, vidím, že některé věci se tu nezměnily.
  Není jak posuzovat 140 let zpátky dnešní optikou. A jestli byl homosexuál nebo ne mi je celkem jedno. Ostatně těm, co ho budou upalovat taky.
  Ale vlastně, když už je i Tolkien rasista, tak co se divím....
 • Kapis
  Ok, diky
 • Kapis
  Tak ale fakt vazne! Jeste nikdo trestuhodne neodpovedel trudosovi!!! Mam to stejne, cteci rad jsem videl ale taky si radsi pockam klidne na dalsi tri knizky bo nenipycocas to cist kazdy rok znovu, abych byl v obraze. Diky
 • Kapis
  Kapis mecenáš18.4.2019 13:51Vei #01
  Nu, dobrá, i když vyjádření ironie si představuju trochu jinak.
 • Kapis
  Kapis mecenáš18.4.2019 09:12Vei #01
  Nechci si vysloužit nějaký feministický odsudek za genderovou stereotypizaci....
  šmárjapanno, s tebou je to ještě horší, než jsem si myslel - co je proboha špatně na tom z něčeho cítit "ženskou ruku"??? A nezasluhuješ si náhodou už odsudek za to, že jsi napsal "ženskou"? Tak strašná stereotypizace!! Doufám, že nezatěžuješ svou matku a přítele nějakými šovinistickými stereotypy a oslovuješ je pěkně korektně TO.
  Fakt, co někteří lidi jsou schopni předvést a nasrat si na hlavu, to zdravý rozum už dávno přestal pobírat.
 • Kapis
  "Jakožto velkému příznivci tolerance a gender friendly názorů"

  ty vole Vojto, řekl si tohle někdy nějaké ženě nebo vůbec někomu? Jako za ty roky, jsem si říkal, že z tebe nebude take máslo.
 • Kapis
  Kapis mecenáš12.3.2019 21:42Sněhulení
  cyboy: těpat, ne tepat, to je úplně jiné slovo. Je škoda, že tu češtinu tak kurví to psaní z mobilů. Těpat je prostě s něčím házet nebo jebat někam něco přehazováním, případně těpat po ušiskach někoho, což už si dovodíš. Moje maminka v důchodu mi právě poslala tento obrázek, kerý je schopen dovysvětlit připadná další tajemná slova z dálného východu.

 • Kapis
  Kapis mecenáš11.3.2019 00:12Sněhulení
  hodit tyčku znamená, že se někdo vyřygal nebo grcal. Nikdy by mě nenapdlo, že tomu někdo z naší země nemůže rozumět - a co je "těpat" to bys věděl?
 • Kapis
  Kapis mecenáš7.12.2018 15:13Skalpy #08: Abys byl spasen, musíš hřešit
  Tak jsem to dneska rozecetl a ne.. nejde to, pockam az vyjde posledni dil a sjedu to jak lajnu z bileho utociste
 • Kapis
  Kapis mecenáš6.12.2018 13:44Prsten Nibelungův
  Jednou, ne teda dvakrát mě žena přemluvila, abych šel na přímý přenos z Metropolitní opery v NY - a byl to Prsten a Valkýry - kuaaaa, ono to mělo přes sedm hodin!! Já byl nějak po opici a málem jsem tam pošel. Nicméně zajímavé to bylo, bo tam byly i titulky. A teď udělám chytrého jak byk, když řeknu, že Wágner by z tohoto díla moc nadšený nebyl a pravděpodobně by se mu nelíbilo, protože razil ten gesamtkunstwerk.

  Ne kecám, musel jsem si to taky vygůglit, ta moudrost šla od mojí ženy.
 • Kapis
  Kapis mecenáš6.12.2018 10:54Hladový Jeníček a nenasytná Mařenka
  Tak to si píšu a v příští várce beru!
 • Kapis
  Kapis mecenáš4.12.2018 10:01Ms. Marvel #01: (Ne)normální
  Nechci to tu znovu moc rozviřovat, ale přečetl jsem si teda ten článek, co tu dávala barbora a Bush ho četl těsně před tím (nejste náhodou ze stejné neziskovky;)? chachacha - vtípek, jo) a cítím potřebu lehce a ve vší slušnosti, bez urážení kohokoliv, zareagovat. Snad neporuším zdejší nepsaná pravidla, i když budu místy určitě i "off topic" a zabrousím trochu zeširoka i do vod, které se článku ani komiksu netýkají. Říkám to radši předem, jsem si toho vědom.

  xbarborax: Tohle je akademický text? To jako vážně? Možná podceňuješ místní komunitu. Opravdu miluju, když autor argumentuje odkazy na vlastní knihy. Dělat nějakou paralelu mezi dobou, kdy Saracéni ovládali Andalusii a dnešní invazí do Evropy je naprosto zcestné, stejně jako tento článek (nic víc to není), který se hemží slovy jako bílí rasisti, xenofobie, konspirace, antisemitismus, stereotypy používané k dehumanizaci a démonizaci, proti-utečenecká hysterie, nejrůznější druhy nepřátel: černí i hnědí, nezaměstnaní, ekologové, LGBT lidé či ženy organizující se proti sexuálnímu obtěžování a násilí. Jak bych slyšel Bushe s jeho oikofobickým pliváním na vlastní národ o frustrovaných čecháčcích, což mě opravdu nadzvedává. Článek zase klasicky z bezpečí a výšin té jediné pravdy, se zaslepeností pokrokové univerzity, kde se beztak už nesmí používat slova jako ON a ONA, útočí na všechny, kdo smýšlejí jinak a apriori dehonestuje obyčejné lidi, kteří prostě jen mají strach, aby jim někdo neznásilnil děcka a nehodil je podřezané do potoka. Ne! Oni přece křísí prapůvod všeho zla – středověký přízrak „judeo-muslimského nepřítele.“ Nesmysl.

  Myslím, že víc mimo být nemohou, ta indoktrinace dosahuje opravdu neskutečných vrcholů a jak je vidět třeba na Fryovi, mladí jsou tím už slušně naočkovaní. Jako skutečně akademickou četbu ohledně toho, jak je pokroucen obraz utrpení židů za středověku i dál, Ti rád do poručím tuto knihu Profesora Tel Avivské univerzity Israela Shahaka: http://www.databazeknih.cz/knihy/historie-a-nabozenstvi-zidu-tiha-tri-tisic-let-predsudku-pokrytectvi-a-nabozenske-nesnasenlivosti-79662.

  Tento komiks, jak doufá Fry, by se mohl dostat mezi “menšiny.“ Věřím, že v Americe je to možné, ale dovolím si teda xenofobně zapochybovat, že by to kdy četla nějaká statisticky významnější skupina uprchlíků v Evropě nebo jejich potomků. Včera zase podřezal nějaký Keňan v Německu devatenáctiletou naivní holku, která “jim“ chtěla pomáhat. Co se děje v té bezbřeze tolerantní Západní Evropě, svázané politickou korektností, se už nedaří maskovat a zamlčovat a pořád jsem nepochopil, co vede některé lidi k tomu, aby se snažili protlačovat do naší země jejich katastroficky nepovedené sociální experimenty.

  Na konec příběh tak říkajíc z první ruky: Měli jsme sraz ze základky po 25 letech a spolužačka, která žila dlouhé roky v Itálii, se teď musela přestěhovat zpátky k mamce do Životic, protože to popisovala jako peklo a tu že se žije jako v ráji. Má tam manžela Itala, který tam zůstal a s kterým má 10 měsíční miminko, je to moc smutné, chlap uvidí děcko párkrát za rok, ale žít se tam prý už nedá. Popisovala, jak jezdila vlakem do práce do Bologni – asi hodinu vlakem. Že by ji někdo pustil sednout, s tím obrovským bubnem, nehrozilo. A když šla na nákup, tak tam ti nebozí uprchlíci posedávají všude kolem a nemají do čeho “píchnout“ – když jim nedala euro, když si brala vozík, nebyl problém, aby na ni chlustli nebo ji kopli (těhotnou ženskou!!). Ve všech oknech až do druhého patra se objevily mříže a ani to moc nepomáhá. Kuřecí se jim žrát nechce, chtějí hovězí, italští důchodci vybírají popelnice, protože 30 euro jako kapesné nedostávají. A co je největší brutal – platí tam zákon, že do čtrnácti (ANO 14!!) let musí děcka chodit v doprovodu rodičů a pokud se jim něco stane bez doprovodu, je to čistě chyba těch rodičů a nikdo to řešit nebude. Neskutečné. Není to všechno, jeden zdejší kamarád mi popisoval město v Německu, kde jezdí za svou rodinou – samotná ženská nebo děcko už do centra prostě jít nemůže. Myslím, že to stačí – na závěr snad jen doplním, že moje holčička sedí v první třídě v lavici s holčičkou z Afghánistánu a já byl asi v pěti muslimských zemích. Všude byli lidi tak ochotní, pohostinní a milí, jak to už v Evropě neznáme – ale to, co proudí do Evropy, to nejsou tihle lidé, ti sedí doma. Odmítání těchto uprchlíků u nás není projevem žádného frustrovaného čecháčkovství a xenofobie, ale zdravým rozumem, který jsme si zjevně za tou železnou oponou udrželi.
 • Kapis
  Tak, mam to za 39 z LK v pazurach. Kapitoly 2a 3 jsou celkem zajimave nakreslene na takovou publikaci.
 • Kapis
  Kapis mecenáš24.11.2018 14:20Ms. Marvel #01: (Ne)normální
  To byl dobry uraganek ve sklenici vody...a ted uz ani nefoukne
 • Kapis
  Kapis mecenáš23.11.2018 20:12Ms. Marvel #01: (Ne)normální
  ...se mi nezdá, že by něco zmizelo.
 • Kapis
  Kapis mecenáš23.11.2018 16:51Ms. Marvel #01: (Ne)normální
  Tak to jsem si musel to "sjw" najít co to znamená. Série "nálepek" se jak vidno raketovým tempem rozrůstá.
 • Kapis
  Kapis mecenáš23.11.2018 16:42Ms. Marvel #01: (Ne)normální
  hotate: to bude asi k tomu mojemu o "nových uživatelkách" - oká, já to myslel v dobrém, bo když se to tu bude rozrůstat, tím jen lépe - já jen, že jsem Tě zaznamenal až dnes. A neohrožený bojovník proti politické korektnosti jsem určitě taky, ale tady u té debaty vůbec nepěním, asi si půjdu umýt hlavu.
 • Kapis
  Kapis mecenáš23.11.2018 14:47Ms. Marvel #01: (Ne)normální
  Taky si nemyslim, ze by to tu byl klub zleho netolerantniho bileho heterosexualniho muze
 • Kapis
  Kapis mecenáš23.11.2018 13:57Ms. Marvel #01: (Ne)normální
  kurník, to je nových uživatelů, teda pardon uživatelek. Nerad bych byl za šovinistické prase:)
 • Kapis
  Louza: dival jsem se na to dnes v LK, dik za koment, asi to poridim, ale namacet budu az hodne pozdeji.
 • Kapis
  Kapis mecenáš13.11.2018 17:17Lupus #02
  Fimi: radsi tu polstinu A ta cena? ufff!

  Gmork: pekne hromadky, kaj to zmjescisz chuopak;)?
 • Kapis
  Kapis mecenáš13.11.2018 14:33Lupus #02
  Hmmm, takže už to neseženu ani v polštině.
 • Kapis
  Kapis mecenáš13.11.2018 14:13Lupus #02
  Gmork: myslíš, že bys mi poslal do mailu doporučení, kde to nejlépe koupit. Polsky rozumím obstojně.
 • Kapis
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.9.2023Prodám
  Zdar,

  jak už i na Draco bída přišla v Praze před časem, copak my dezoláti na dědině, takže omlouvám se, dělám to poprvé tady za 20 roků, ale teda jak by někoho zajímalo, nabízím 1. knihu od MB Zatmění/Přístav Země, netknutou jak krev jednorožčí panny, s tou chybou strašnou ve scénáři nebo co to bylo, nerozbalenou, voňavou, přímo z tiskárny.
  https://aukro.cz/zack-kaplan-pristav-zeme-zatmeni-sberatelska-verze-7046294483
 • Kapis
  Kapis mecenáš30.1.2018Prodám
  Koupím Čtyřlístek 666 za 666 korun pekelných a můžem u toho obětovat kozla!
 • Kapis
  Kapis mecenáš21.9.2017Prodám
  Kurva, škoda, že to kožené číslované vydání Hellboye nemám, prodal bych ho hned, to už má cenu doma něco mít.
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.7.2013Prodám
  Hamichal: já ti poradím, neprodávej to, byla by to škoda;) Moja malá už má lehce přes rok a už si v nich i ráda listuje, nic nezlikvidovala, na trhání ji dáváme časopisy Onan dnes apod.... Pokud potřebuješ prachy, to je jiná, tak to bych ale si s tím dal tu práci a asi přes aukro protože naráz to asi nikdo nekoupí.....
 • Kapis
  Kapis mecenáš9.3.2010Prodám
  Nabízím Velkou knihu komiksů 1 (http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=524) za Velkou knihů komiksů 2 (http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=525)
 • Kapis
  Kapis mecenáš30.9.2009Prodám
  Xeelee: mám ho doma navíc, za nějaké pivka na komiksfestu je tvůj
 • Kapis
  Kapis mecenáš10.2.2009Prodám
  Koupím tyto komiksy:

  Aargh 1,2
  Bedeman 1
  Crew 1
  Comicsové legendy 1,2: Lobo, Bulíkův případ 1,2
  Cona Barbar (od Semicu) č.11,12,13,14,15,16,18
  Kometa 35
  Meteor 2,3: Soukromá sbírka a v osidlech revoluce
  Trollí války 1: Zatrolená historie
  Záh. spiderman (od Semicu) č.34

  prosím abyste mi překotnými nabídkami za zanedbatelné ceny nazahltili mou schránku s neomezenou velikostí
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.9. 20:38Sběratelský klub
  Ok, začínám to sypat na aukro, asi toho bude dost postupně, co vysypu z typického dezolé archivu. Vše v bazaru.
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.9. 13:41Sběratelský klub
  OK
 • Kapis
  Kapis mecenáš21.9. 21:08Sběratelský klub
  Zdar,

  jak už i na Draco bída přišla v Praze před časem, copak my dezoláti na dědině, takže omlouvám se, dělám to poprvé tady za 20 roků, ale teda jak by někoho zajímalo, nabízím 1. knihu od MB Zatmění/Přístav Země, netknutou jak krev jednorožčí panny, s tou chybou strašnou ve scénáři nebo co to bylo, nerozbalenou, voňavou, přímo z tiskárny.
  https://aukro.cz/zack-kaplan-pristav-zeme-zatmeni-sberatelska-verze-7046294483
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.9. 08:41Filmový a hudební klub
  Dík za tipy, pořádného grindu není nikdy dost;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš8.9. 11:04Sběratelský klub
  Kdybyste někdo nevěděl, co s prachama, tak v Chagallu má Jerie vystavenou pěknou sadu obrazů od cca 35 do 130 litrů. Aspoň jsem se podíval:))
 • Kapis
  Kapis mecenáš27.8. 08:54* Připomínky a návrhy
  Já ho mám přidaný a vidím, co vychází a kde je jaká akce, za mne nechat tak jak to je.
 • Kapis
  Kapis mecenáš25.8. 07:00Pindárna
  Draco: i presto tě rád uvidím;) Letos jsem I na Crwecon chtěl zase dojet, ale zrovna jsem se vracel z Alp ten víkend. Tak snad příští rok, kdyby se tak ještě objevil někdo z našich comics ultrazz.
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.8. 21:56Pindárna
  Walome: žes ho aspoň nejebl kolosálním Conanem přes pysk, woke zmrda;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš6.7. 11:58Pindárna
  Ještě, aby se Pavlovský rozved.
 • Kapis
  Kapis mecenáš28.6. 14:29Sběratelský klub
  Dinik: zatím mi to hned zabavila malá a už to jede a říkala, že je to SUPER. Já trochu začal večer před spaním cvičně a musím říct, že se mi to taky líbí - třeba ta mechanika, že něco uděláš a zapíšeš si to na později, to jsem ještě v žádné kniho-hře neviděl;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš27.6. 17:41Sběratelský klub
  Dinik: tak gamebook je doma, vypadá to luuxuuusně
 • Kapis
  Kapis mecenáš27.6. 17:40Sběratelský klub
  Hehe, to je super být bachratý "ynfluencerpyčo," každému, kdo chce ukazovat svůj ksicht a takhle si naházet hovna do větráku, před kterým sedím, když mě karma dožene:) Třeba ty plány BBArtu taky ukrad:)
 • Kapis
  Kapis mecenáš22.6. 17:17Pindárna
  Darker: toš jak se soudí se synkama o barák, v kterém oni bydlí, a u jednoho řeší ještě otcovství, tak tam musela proběhnout docela dost divoká řada masakrů, dej pokoj. Ještě, že se na tu hromadu hoven dívám jen hodně hodně zpovzdálí a nemusím se v ní hrabat. A stará to celé ještě zajebe fejsbůčkem, kde se chlubí takovýma žebráckýma dovolenýma:))
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.6. 09:38Pindárna
  Dinik: díky za info
 • Kapis
  Kapis mecenáš16.6. 08:27Pindárna
  Nevíte někdo jak to vypadá s tím gamebookem na motivy Lovecrafta?
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.6. 17:28* Připomínky a návrhy
  To je blbost, na gambac nemoh mít nikdo nikdy chuť;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš1.6. 16:55Pindárna
  Jojo, zařazuj si mě kde chceš ubožáčku, klidně ať jsem potrefená dezolé nebo koště, což teď patří do slovníku atomových vědkyň. Mně to je jedno, ale jak ta úroveň upadá, už i to vaše dehonestování je jak z páté cenové, nenávist, na zemi bláto a piliny:) O tomhle se budou jednou psát sociologické studie.
 • Kapis
  Kapis mecenáš1.6. 14:06Pindárna
  Dezolé scéna..... bože.
 • Kapis
  Kapis mecenáš18.5. 16:12Pindárna
  Nemyslím nikoho konkrétního, ani nemířím nějak přímo sem, do fóra. Ale třeba moje mamka, té nebude vadit nikdy nic, hlavně jak tam bude ten vyžraný traktorista:))
 • Kapis
  Kapis mecenáš18.5. 13:01Pindárna
  Já jen s údivem sleduju, kolik lidí se nechá srát na hlavu a ještě nadšeně hýkají, jak to voní a jak jich se to netýká.
 • Kapis
  Kapis mecenáš13.5. 09:38Sběratelský klub
  Ale to je sympatická iniciativa, přeju jim ať to rozprodaji a pokracuji dal.
 • Kapis
  Kapis mecenáš12.5. 11:27Pindárna
  No třeba jo, třeba pár takových případů bude. Signifikantní je však, že všechna ta "úspora" míří do lidí. Nějak jsem nezaznamenal, že by si došlápli na nadnárodní korporace (a to v energetické nadnárodní korporaci pracuju a vůbec by mi nevadilo, kdyby nás trochu řízli, i když bych to možná pocítil). A to bys nevěřil, Zacku, (i když možná věřil), jak horečné úsilí se tady vyvíjí, abychom na té windfall tax zaplatili co nejméně, pokud možno nic. Obyčejný člověk nemá takové možnosti a holt mu všechno zdraží od A do Z. A to ani nevzpomínám různé ziskovky, které zde rozhodně nepracují pro blaho lidí. Ale jak říkám, už se nad tím ani nemám sílu rozčilovat, věřím, že u Strakovky se už brousí kůly;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš12.5. 10:31Pindárna
  Právě, že já posraný život nemám, já se mám relativně dobře;) Nicméně mám sociální smýšlení a vidím spoustu lidí, kteří se dobře nemají a budou se mít ještě hůře. Ale aspoň, že se shodneme na té partě klaunů, která zrovna předstírá, že vede zemi;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš12.5. 09:00Pindárna
  Jojo, to víte, že slevní, určitě;) Elektrikář Stanjura si "uvědomuje," vyžraný traktorista Jurečka moudře mlčí, Ropušan valí důležitě očiskama a ta nejhloupější, ve dvou svetrech, dávno odstřižena od reality obyčejných lidí, citlivě přikyvuje, že se to bohužel dotkne obyčejných lidí (a co neobyčejných?) a i s tím zbytkem ansámblu neschopných mamlasů, kteří vůbec neví kudy kam a kteří vyměnili všechny odborné náměstky za náměstky politické, by si měli nastudovat minimálně Lafferovu křivku. Ale to není v jejich zadání.

  Ale có, mě už se tomu nechce ani hořce smát, ani to už nečtu, diskutovat o tom s libtardama taky smysl nemá, nevzrušuju se už a radši se projedu na kole a jdu si dočíst Sandmana 2, když mám ten houmoffis dneska, že;) Jestli taky teda není teď nějak více zdaněný;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš4.5. 14:13Publicistika
  No, tak jsem si to trochu pročetl a vychází mi z textu p. Klíčové, že p. Morštajnovou (o které jsem neměl do předevčíra ani tušení) moc ráda nemá, psáno se špatně skrývanou osobní záští, k tomu to používání anglicismů, to neumí napsat pěkně česky, když už je taková "recenzentka?" To o ToyBox jsem vůbec netušil, je to hrůza, uff, radši nemyslet, ale přijde mi to zase, že tu knihu Morštajnové vůbec nečetla (viz: Pokud najdete dalsi shodne motivy nebo body, budu rada, kdyz mi napisete na toybox@toybox.cz nebo do komentaru na socialnich sitich), bo kdyby to četla, tak přece všechny shodné motivy nebo body najde sama, takže mi to přijde, že tu kruciátu rozjela hlavně p. Klíčová. No, nevím, nedokážu to posoudit a nebudu nikoho hodnotit nebo obviňovat, nevidím ani východisko z takové situace, někde jsem navíc četl, něco ve smyslu, že "všechny příběhy už byly dávno napsány a jen se obměňují kulisy." Tak až bude chvilka, přečtu ještě ten článek od toho Němce.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.4. 10:54Filmový a hudební klub
  Včera jsme byli v skoro prázdném kině (Poklad) a já se u toho velice dobře bavil, super to bylo, hned mám chuť zahrát Baldurs Gate 2.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.4. 10:52Srazy, cony, festivaly
  Tak to teď mě to zlomilo!
 • Kapis
  Kapis mecenáš27.3. 12:10* Připomínky a návrhy
  ahááááá :))) tak to pak jo. To pak sorry yogi, a Fryovi teda synku, měl by ses učit ze svých chyb!
 • Kapis
  Kapis mecenáš27.3. 12:07* Připomínky a návrhy
  yogi: zde se musím Frye zastat, "kdybyste" je v pořádku, stačí se podívat do pravidel českého pravopisu, že? Kdysi taky psal kdyby jste....
 • Kapis
  Kapis mecenáš21.3. 19:09Srazy, cony, festivaly
  To hlásili už dávno, že Liberty Meadow byl průser.
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.3. 09:12Čtenářský koutek
  Dinik: to vypadá moc dobře.
 • Kapis
  Kapis mecenáš15.3. 08:50Pindárna
  Toe: myslím, že jen dvě, s liškama a Irmou, Zack mi kdysi poslal, nevím kolik jich je dohromady, z Comicspointu mám minimálně jednu.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.3. 22:47Pindárna
  A ještě záložka! Pro nás sběratele záložek pěkný přírůstek:) Ostatně jaktože tu není kategorie komiksových záložek?;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.3. 18:27Pindárna
  No tak to jo, přidávám se a za 1096, co to stálo!! Ještě, že jsem nevěděl co s prachama chvilku zrovna, taxem si vzal hned dvě:)) Mighty Boys díky, fakt parádička!!!!!!!!!!!!
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.3. 18:25Filmový a hudební klub
  yogi: Uff to je dobře;) Ale já taky nejsem žádný skalní grindcorista - teď jsem hledal ve starých mp3-kách ty Cripple Bastards, ať se naladím a pak hned po troše bigbítu u toho byly abecedně seřazené CocoRosie taxem sjel všechny 3 alba, co mám.
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.3. 07:49Filmový a hudební klub
  A já si jdu koupit lístky na 30.4. na CRIPPLE BASTARDS, INGROWING, DISFIGURED CORPSE, SICK SINUS SYNDROME, tež takový popík.
 • Kapis
  Kapis mecenáš3.3. 08:24Publicistika
  Tak zdá se, že Dilbert jede dál, aspoň na idnesu);
 • Kapis
  Kapis mecenáš2.3. 18:16Publicistika
  A jak si odnáší tu SS přilbu:) Dogbert injekci, smutný konec.
 • Kapis
  Kapis mecenáš2.3. 17:36Publicistika
  Tak to snad nesouvisí s tím, co si kdo o ní myslí. Ta kruciáta, která je proti ni vedená za jednu menstruaci je prostě absurdní. Stejně jako tento hon na čarodějnice v případě Adamse. Ale ať si to klidně každý schvaluje jak chce, ono se pak občas stane, že to ty lidi sežere samo, když narazí na ještě většího fanatika.
 • Kapis
  Kapis mecenáš2.3. 17:06Publicistika
  Ať jdou do prdele, ostatně tam tahle civilizace stejně směřuje. Doufám, že bude pokračovat u Kyanidu. Držím palce, boj s takovouhle demencí je třeba rozhodně vést, Rowlingová by asi mohla vyprávět.
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.2. 10:55* Připomínky a návrhy
  Fort: Myslím, že jsi moc skromný, ne 6 , ale přesně tolik, co tu jsi roků zaregistrovaný, jdu s tebou;) Bych moh dát 20 hvězd, to je skoro jak na Plejádách:))
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.2. 09:33Pindárna
  Pravdu díš, Seneke;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš18.2. 12:07Pindárna
  Draco: krční páteř křupne, když se na ni dupne, je snad z Crwe 4 až 5. Je to taky jediné, co jsem si z komiksu odnesl:)
 • Kapis
  Kapis mecenáš19.1. 17:51Čtenářský koutek
  A 15 let bez nových komentářů:)
 • Kapis
  Kapis mecenáš17.1. 08:24* Připomínky a návrhy
  Chudák BlackJag, zas bude za to muset vyvalit 15 litrů;)
 • Kapis
  Kapis mecenáš14.1. 10:56Stripy, jouky, fejky :)
  Buš: to snad ani není vtip.
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.12.2022 16:55* Připomínky a návrhy
  Mě to přijde, jak já teď jsem nucen v robotě furt odklikávat nějaké zkurvené compliance pyčoviny, furt dokola, že si můžu prej vzít flašku vína, ale jak by mě chtěl náš obchodní partner vzít na oběd, tak to už je přes čáru, bo to není inkluzivní, je to úplatek a beztak to překračuje nějaké nové ISO:)))
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.12.2022 16:44* Připomínky a návrhy
  Hehehehehe:) soulbringer, řekni mi, fakt si myslíš, že by se to chtělo někomu vyplňovat? A hlavně, jaký by asi z toho byl smysluplný výstup?
 • Kapis
  Kapis mecenáš8.12.2022 07:51Sběratelský klub
  Možná jste si nevšimli takové drobnosti....

  Položka byla vyprodána…
 • Kapis
  Kapis mecenáš6.12.2022 21:37Filmový a hudební klub
  A co je teda na těch 200 stránkách? Viděl to někdo?
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 981 (cca 239940 Kč)
Mám: 1927 (cca 445367 Kč)
Chci: 296 (cca 42868 Kč)
Sháním: 1 (cca 249 Kč)
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 12
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0