trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 25.2.2020 | John Constantine, Hellblazer: Popel a prach

Trochu jsem se bál, že opět nepochopím pointu, jako se mi to poštěstilo u předchozích dvou alb. Příběhová linie je naopak křišťálově jasná a konečně se i něco osvětlilo. Například jak to vlastně bylo s Klikařovou sebevraždou, díky čemuž se ozubená kolečka mé mysli konečně začala točit správným směrem. Jistě, stále mi chybí komplexní znalost jednotlivých příčin a následků, ale pro jednou mě to kupodivu zas až tolik netrápilo - hlavní je, že vím kdo, co, proč a jak. Alespoň v rámci alb vydaných Crwí.
Marcelo Frusin je jako obyčejně dokonalý a jeho atmosférická kresba skvěle koresponduje s temným scénářem Briana Azzarella, jenž by bez ní zdaleka nebyl tak působivý. Akorát na řízném humoru výrazně ubylo. Jak se přiblížil konec jedné etapy, je to najednou víc o černočerném cynismu a prohnilé lidské špíně. Ale ono se to k postavě Johna Constantina zkrátka hodí. Takže po všech stránkách spokojenost - teď ještě vydat zbývajících kolik, dvacet knih? Vážně bych chtěl žít ve světě splněných přání.

trudoš
trudoš | 23.2.2020 | DMZ #06: Krvavé volby

V demilitarizovaném pásmu, táhnoucím se napříč Manhattanem, se chystají volby. To se samozřejmě neobejde bez drsných politických intrik, které by Američanům záviděl leckterý římský císař. A milý čtenář má tak zase jednou na co koukat...
Po předchozích umělecko-expresivních povídkách se jedná o návrat k tomu přímočařejšímu. Ačkoli mi přijde, že Brian Wood trošičku přešlapuje na místě a uměle vyvolává samoúčelné konflikty, otázkou je, jak se vývoj tohoto dílu podepíše na dalších událostech. Jinak, opětovně dramatické až do posledního okamžiku, přičemž tomu hodně napomáhá ucelená dějová linka. Jen se tentokrát musíme obejít bez šokujícího odhalení, ale ono těch konspirací přeci jen bylo doposud poměrně hodně, takže změna nezaškodí. Mrzí mě pouze jediné, že zcela zanikla myšlenka objektivního novináře, posuzujícího stejnou měrou obě strany konfliktu, protože pomyslné zlo se přemístilo za jednu konkrétní barikádu. Pořád se však ještě může v budoucnu všechno otočit, DMZ je na to chytrá dost.

trudoš
trudoš | 23.2.2020 | Ultimátní komiksový komplet #007: Daredevil: Zmrtvýchvstání

Některé věci prostě fungují věčně. Daredevilovo zmrtvýchvstání z roku 1986 patří k nim. Obří zásluhu na tom má samozřejmě scénář Franka Millera, který ponechal výtvarnou stránku v rukou Davida Mazzucchelliho a soustředil se čistě na to, jak vygradovat nesnáze Matta Murdocka na absolutní maximum. A že odvedl pořádný kus práce. Wilson Fisk alias Kingpin se do slepého právníka pouští se vší vervou a během několika dní jej připraví prakticky o všechno. Proč? Protože si jedna malá feťačka pustila pusu na špacír, pročež hrdinova tajná identita vzala za své...
Tohle byla skutečně radost číst i po těch letech. Především rozjezd je naprosto uhrančivý, ať už jde o kompozice stránek nebo zádumčivé monology. Je to přitom hodně osobní a o postavě Dardevila vám toho řekne víc, než o něco známější Rok nula. Pouze závěr se na můj vkus úplně nepovedl. Přišlo mi, jako by autor poslední dva sešity vařil z vody, netuše, jak dějovou linii civilně ukončit a zároveň se logicky vrátit k původnímu statu quo.

trudoš
trudoš | 23.2.2020 | Garfield #13: Polyká pýchu

„Musím si nějak zpestřit život. Přesunu odpolední zdřímnutí na ráno a ranní zdřímnutí na odpoledne. Garfielde, ty jeden nespoutaný živle!“

trudoš
trudoš | 23.2.2020 | Batman: Temné vítězství #2

Další kapitola z minulosti Temného rytíře v atraktivním podání. Tentokrát dojde na lámání chleba a Batman musí vzít zavděk mladým sidekickem, protože ve dvou se ten boj proti zločinu lépe táhne. Ovšem nemusíte se bát žádného zdlouhavého seznamování, Jeph Loeb zbytečně neplýtvá místem a události hrotí ráz na ráz. Samotná zápletka je pak oproti Dlouhému Halloweenu uzavřená poměrně smysluplně, ačkoli bez několika hluchých míst se to neobejde. Za což si ale může autor sám, protože tak dlouho se snaží zmást čtenáře, až se krapet zamotá do vnitřní logiky. Přesto patří Temné vítězství k tomu nejlepšímu, co náš trh s Batmanem nabízí, protože když už nic jiného, v průběhu dvou alb je řečeno vše podstatné a na konci se člověk nedočká obligátního „Pokračování příště…“ Navíc Tim Sale je prostě skvělý výtvarník, dokonale souznící s pochmurnou atmosférou vyprávění. Zároveň příběh zapadá do klasického kánonu, takže i neznalec se může ve společnosti blýsknout znalostmi, aniž by ze sebe udělal trotla.

trudoš
trudoš | 23.2.2020 | Ultimátní komiksový komplet #009: The Amazing Spider-Man: Zrození Venoma

Sice chybí ucelenější dějová linka, protože jde o soubor sešitů mapujících zrození Spider-Manovy Nemesis, ale nijak to albu neubírá na čtivosti. Až musím před redakčním týmem smeknout klobouk, jak pěkně to nakombinovali - z dlouholeté historie Venoma se jim povedlo vybrat ty díly, které mají hlavu a patu, přičemž počátky budoucí ikony Marvelu popisují přehledně a zábavně. Nevyhne se to samozřejmě několika odbočkám, jež postrádají uzavření, ale v závěrečných doslovech je alespoň vysvětleno, co s čím jak souvisí, takže i tady spokojenost. Pravdou ovšem je, že většina obsahu je věnována baboukově peripetiím s novým kostýmem (čtenáři Semicu jistě propadnou líbezné nostalgii) a skutečného Venoma se dočkáme až v závěru. Tam je, mimo jiné, docela legrace sledovat vyvíjející se kresbu Todda McFarlanea, který z Parkera udělal pořádného svalovce.
Pro každého fanouška tak prakticky povinnost. Pro ty ostatní alespoň stručné shrnutí historie jednoho z největších padouchů Spider-Manova univerza.

trudoš
trudoš | 14.2.2020 | Velká esa #1: Quentin Gentil a mistr úniků

Fajn komiks pro děti, nejsou-li tedy odchovány potřeštěnou animací Mladých Titánů nebo SpongeBoba. Tohle je spíš tradičnější frankofonní kousek z dob Asterixe, Leonarda, Lucky Luka či Tintina - což v praxi znamená, že po výtvarné stránce je na to vážně radost pohledět. Ovšem důvod, proč série není skloňována se svými slavnějšími „bratry“, začne být patrný poměrně záhy. Lineární zápletka spoléhá na nekomplikovanou dětskou mysl a tak se nepouští do žádných větších akcí. To sebou bohužel přináší scenáristický nešvar ve formě jednoduchého plánu, jenž se na začátku předestře, pročež pak až do konce sledujeme jeho průběh, aniž by došlo k nějaké zásadnější proměně. Komika se přitom drží v mezích společenského bontonu, beroucího v potaz cílovou skupinu a v rámci toho se nesnažící vybočit z řady. Díky tomu ztrácí maličko na přesahu a na dospělého čtenáře zapůsobí spíš pro nostalgické kouzlo, než humorný obsah. Na druhou stranu, jde o rozjezd série, takže konečný soud bych si schoval na později.

trudoš
trudoš | 12.2.2020 | Ultimátní komiksový komplet #002: Uncanny X-men: Dark Phoenix

Rád bych napsal, že jde o klasiku, která ani po třiceti letech neztratila nic na svém kouzlu, ale necítím to tak. Chris Claremont sice hýří neobvyklými nápady, ale většina z nich zůstane buď nevyužita, nebo pohřbena pod přívalem slov. Ovšem imaginace osmdesátých let je vážně terno, tohle člověka musí okouzlit, i když nechce. Naprosto chápu, proč byla série tolik populární a snadno válcovala konkurenci. Hrdinové neřeší pouze záchranu světa v různých obměnách každý měsíc, ale život jim komplikují často problémy osobnějšího rázu, ať už jde o životní krize nebo společenská nedorozumění. Shazují to pouze ty jejich upnutý kostýmy, protože jak máte brát vážně někoho, kdo v křiklavém latexu snad i spí? Ale to jsou holt superhrdinské komiksy, tady je otevřená mysl nutností. Samotná zápletka kolem Phoenix pak ve své době musela zasáhnout všechny fanoušky, ačkoliv dnes po všech těch letech může působit krapet vyčpěle. Přesto nelze neobdivovat tvůrčí odvahu, se kterou byla zápletka vymyšlena.

trudoš
trudoš | 11.2.2020 | Planetary #02: Čtvrtý muž

O chlup lepší než první album, především proto, že příběhy jsou o trošku ucelenější a souvislosti konečně začínávají nabývat smyslu. Z tohoto pohledu je jasné, že po dočtení celé série Planetary bude kniha Do všech koutů světa viděna ve zcela novém světle. Ovšem pouze v případě, že se toho někdy dočkáme. A třebaže ubral Warren Ellis na drsňáckém humoru, pořád sestava „archeologů nemožného“ baví už jen svým stylizovaným chováním, záporáky nevyjímaje. Scénář pak výrazně posouvá hranice toho, co člověk v dobrodružném komiksu považuje za možné.
Jak už jsem naznačil na začátku, dějová osnova drží víc pohromadě, a i když vyprávění nedisponuje předimenzovanou akcí, jakou by člověk u superhrdinského komiksu čekal, bohatě to vynahrazuje hutnou atmosférou a neotřelými nápady. Chvílemi ze všech těch záhad běhá až mráz po zádech, přičemž očekávání hrůz příštích je naprosto pohlcující. Ostatně ono celé to žonglování s nadpřirozenem a moderními technologiemi je ohromně strhující i zábavné zároveň.

trudoš
trudoš | 10.2.2020 | Darebák

Je mi jasný, že si koleduju o ukamenování pro umělecký nevkus, ale tohle byla vážně bída. Za pět set padesát kaček jsem dostal osmačtyřicet stran sice výtvarně i technicky vymazleného komiksu, ale s obsahem pro kočku. Sice hard 'n' heavy metal punk rock kočku, ale pořád kočku. Jako jo, individualita je důležitá věc, stejně jako mít vlastní názor na život, vesmír a vůbec, přičemž jakýkoliv zákaz ve jménu dobra nemusí být nutně dobrý zákaz. Tohle všechno vám ovšem nadhodí v podstatě až poslední stránka příběhu. Všechno před ní vypráví - napůl v metaforách, napůl v krvi - o boji malého nezbedy, co se snaží utéct z područí svých rodičů. Nutno podotknout, že hodně podezřelých rodičů, co dost možná ani nejsou jeho. Konec, tečka. To se přiznám, že jsem už utratil daleko menší peníze za mnohem více zábavy se stejným, ne-li lepším výsledkem. Asi holt nejsem správný anarchista. Každopádně vyvstává otázka, jestli ten by za něco takového dal peníze. Spíš to vidím na basu dobře vychlazených piv.

trudoš
trudoš | 5.2.2020 11:13 | Pindárna

to Zack: Díky za grafy, krásná práce.

trudoš
trudoš | 24.1.2020 00:08 | Sběratelský klub

Fimi: Jestli myslíte toho pána, co zbožňuje sérii DC Superhrdinky, tak to je úplně jiná liga. Takhle dětinský zase já nejsem. Ačkoliv stále zvažuji možnost, že dotyčný mluví o kresleném seriálu DC Super Hero Girls (2019), páč ten je vážně docela mile střelenej. Alespoň co můžu soudit z toho, co jsem zahlédl dceři přes rameno. Ovšem komiks od Crwe je naprosto nevtipné a nezáživné peklo (pro mě).
Každopádně jsem odbočil od tématu a pochybuji, že by vás zajímalo byť jen jediné slovo z toho co jsem napsal. Takže sorry.

trudoš
trudoš | 23.1.2020 23:18 | Sběratelský klub

deefha: Teď nevím, jestli mě to těší, nebo naopak zahanbuje.

trudoš
trudoš | 23.1.2020 22:48 | Sběratelský klub

Fimi: No jo no, jiný kraj, jiný mrav.

trudoš
trudoš | 23.1.2020 21:54 | Sběratelský klub

Milo_Harwey:
Nelze brát jako bernou minci, jen píšu, co baví či nebaví mě.

Nejlepší:
- All-Star Batman (samostatné a kromě druhého dílu výborné)
- Aquaman (hodně samostatná série, akční i zábavná)
- Green Arrow (jednoduché dobrodružné béčko, též samostatné)
- Harley Quinn (přímá návaznost na New 52; hodně ukecané, ale vtipné, ovšem mám pocit, že se to líbí jenom mně)

Nejslabší:
- Flash (šílená telenovela; okoukané motivy zasazené do moderního prostředí, přičemž to nejzajímavější se dlouhodobě neřeší)
- Liga spravedlnosti (návaznost na jiné série, ne nijak markantní, ale je to tam - problém je, že o třech členech tady nic nevychází a tak je otázkou, co člověku uniká; jinak velká pompa a skutek utek)

Zbytek:
- Všechny série s Batmanem jsou porůznu provázané a co album, to jiná kvalita. Bavilo mě Já jsem sebevražda, Já jsem zhouba a Ve stínu netopýrů, zbytek vcelku průměr.
- Sebevražedný oddíl je poměrně jednoduchá střílečka, s návazností na New 52. Jen se to dlouhodobě nikam nevyvíjí a všichni mrtví dokola ožívají.
- Stávající Wonder Woman není tak dobrá, jako ta Azzarellova a nějakou dobu jsem si zvykal na nové pojetí i styl vyprávění, teď už ale hodnotím docela kladně. Nelze ovšem skákat mezi alby, páč minimálně první čtyři jsou úzce provázaná.

trudoš
trudoš | 19.12.2019 12:55 | * Připomínky a návrhy

Já jí hledám ještě teď - tedy ten text. Nemohl byste to prosím někdo upřesnit? Jak to nemá číslovaný stránky, nejsem si jist kde hledat a namátkou jsem nenašel prostě nic chybějícího.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 12:20 | Slevy, výprodeje, bazary

Draco nobilis: Díky za tip s Králíkem, koupeno a perfektní.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 06:44 | Pindárna

Já zakoupil a jsem spokojen maximálně. Lepší nějaké řešení, než žádné. Ano, je to drahé, ano, sešit je lepší vyndat, než nechat uvnitř. Ale to jsou z mé strany asi tak veškerá negativa co se zpracování týče.

trudoš
trudoš | 4.12.2019 14:55 | * Připomínky a návrhy

Pro editory: Zdravím, jméno scenáristy a výtvarníka Tonyho S. Daniela je tu maličko popleteně vedené jako Tony Daniel S. Jinak díky za vaší práci.

trudoš
trudoš | 1.12.2019 20:45 | * Připomínky a návrhy

Info pro editory: Ačkoli anotace i informace uvnitř říkají něco jiného, ve skutečnosti obsahuje album „DC komiksový komplet #076: JLA / JSA: Neřest a ctnost“ závěrečný bonusový příběh ze sešitu „More Fun Comics 67“ (epizoda The Origin of Doctor Fate - autoři Gardner Fox a Howard Sherman) a ne z čísla 55, jak je všude uváděno.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 26.2.2020 17:26
Komentáře u comicsů: 350
Hodnocení comicsů: 2022
Příspěvků ve foru: 108

Sbírka (z CDB)

Četl: 2022 (cca 588761 Kč)
Má: 3599 (cca 837584 Kč)
Chce: 166 (cca 6013 Kč)
Shání: 12 (cca 3738 Kč)
Nabízí: 0