• trudoš
  trudoš editor29.11. 18:18Barbar Conan #01: Conan přichází
  Komiksových adaptací Conanových dobrodružství už bylo mnoho, ale jen pár se jich zapsalo do myslí čtenářů tak, jako řada z nakladatelství Marvel, psaná převážně Royem Thomasem a kreslená Barrym Windsor-Smithem. U nás je to již potřetí, co máme možnost sérii okusit, tentokrát však s plnou parádou a od prvního čísla.
  Zpočátku je to krapet upovídané, ostatně jak komiksy v sedmdesátých letech byly takřka všechny. Ale když člověk zvládne prvních pár čísel, v nichž se ještě odráží tvůrčí představa co fantasy fanouškům ke štěstí stačí, přibližně od čísla pět nabírá série pochmurnější nádech, zápletky nejsou vždy prvoplánově naivní a postavy se občas zajímavě profilují. Možná ze mě mluví nostalgie, ale já si tuhle bichli užil fest, třebaže dávkovanou po částech. Moderní coloring se povedl výtečně a tím, že na sebe příběhy volně navazují, se lépe oceňuje záměr Roye Thomase zpracovat Howardovo dílo do komerčně úspěšného projektu. A kresba Barryho Windsor-Smithe je číslo od čísla lepší a lepší.
 • trudoš
  trudoš editor17.11. 17:00Dopis 44 (sběratelská varianta)
  Nejsme ve vesmíru sami… akorát že jediní, koho to zajímá, jsme my. Mimozemský objekt, náhodně objevený v pásu asteroidů, se o Zemi evidentně nijak nestará a už vůbec nereaguje na pokusy o komunikaci. Což je stejnou měrou frustrující, jako znepokojující. Co chtějí? Jaký účel plavidlo má? A když už nás ignoruje, je to proto, že o nás neví? Nebo naopak ví až moc dobře, čeho jsme schopni?
  Pětatřicet sešitů série Dopis 44, které nakladatelství Mighty Boys vydalo v olbřímím kompletu, nabízí nevídané sci-fi dobrodružství, jež se zamotává s každou další kapitolou o kus víc, než by se jednomu zdálo možné. Charles Soule rafinovaným způsobem dávkuje zvraty, takže nejde přestat číst, dokud se nedoberete k finále. Nedává hrdinům nic zadarmo, ať už jde o prezidenta USA, kosmonauty putující k neznámu nebo obyčejné lidi semleté událostmi. Tohle není příběh s jednou šokující pointou, ale komplexní historie blízkého setkání třetího druhu, jež o lidském uvažování (a hlavně chování) nevypovídá nic pěkného.
 • trudoš
  Když jsem poprvé četl Smrt rodiny v roce 2014 od nakladatelství Crew, stěžoval jsem si, že chybí kontext se souvisejícími sériemi, protože mi maličko unikalo, proč jsou na Bruce Wayna všichni tak naštvaní. Teď, o sedm let později, jsem měl možnost přečíst si příběh znovu i se zmiňovanými řadami a výsledek je stejně rozpačitý. Pravdou je, že jde o polovinu rozehraného konfliktu; teprve se chystá finále, ve kterém se bude lámat chleba a svlékat kůže z obličeje (doslova). Přesto nemohu říci, že přidání několika čísel Catwoman a Nightwinga mi v orientaci nějak pomohlo. Samotná řada Batman je fascinující a frustrujícím způsobem podmanivá i dnes – Joker je permanentně o tři tahy napřed před všemi ostatními a prakticky jakákoliv reakce na jeho činy je marná. Naopak, vše co se děje jinde, je… divné. Po vizuální stránce je Catwoman nádherná, ale to je tak všechno a události kolem Nighwinga nejsou nijak překvapivé. Takže Scott Snyder má za pět, ale Ann Nocenti a Kyle Higgins maximálně za tři.
 • trudoš
  Díl sloužící jako výplň. Tvůrci usoudili, že než přijdou s finále, ještě chvilku si pobudou na výsluní popularity. Atmosféra je sice bezvadná, stejně jako protagonisté, ale dějová linka se v podstatě nikam nepohne, jde pouze o různé rekapitulace a psychickou debordelizaci. Když už k nějakému zvratu dojde, je takřka vynucený.
  Ale jak jsem psal na začátku, stále to má tah na bránu. Zároveň musím Brianu K. Vaughanovi přiznat cit pro zábavné zápletky jednotlivých epizod – sice to není tak kvalitní, jako ta s divadelní společností z alba Malý krok pro lidstvo, ale stále dokážou překvapit. Jen je fakt, že jeho svět s posledním mužem na Zemi se mi stále víc nezdá příliš propracovaný. Čím dál, tím častěji nacházím nedotažené detaily, které autentičnost narušují, především v porovnání s mnoha jinými, dotaženými, jež člověku na mysl paradoxně nepřijdou. Taky mi vadily kapitoly vytržené z kontextu, kdy jsem si postupně musel ujasňovat, v jaké časové lince se vlastně nacházím – viz příběh Knoflíky.
 • trudoš
  trudoš editor5.11. 16:17Rorschach (pevná vazba)
  Tom King a Jorge Fornés na sebe vzali nelehký úkol – navázat na ikonické dílo a zároveň předat nové generaci vlastní odkaz, který by byl minimálně stejně silný, jako ten Alana Moora. Nezklamali. Znovu tak zavítáme do světa Watchmenů, tentokrát však trochu jiným způsobem, než tomu bylo u Geoffa Johnse v jeho Hodinách posledního soudu. Grafický román Rorschach je prost superhrdinů a výbušné akce, dokonce by se dalo říct, že maskované ochránce zákona staví do úplně nových rolí – rolí šílenců, konspirátorů a fanatiků. Není to však tak, že by autor jen převrátil ustálené motivy a měl vystaráno. Snaží se předat myšlenku stejně temnou, jako důležitou, pravdu hořkou jako náprstek cyankáli. Hodně se v tom odráží politická realita Spojených států a především potřeba za každou cenu najít viníka, na kterého lze hodit zodpovědnost za všechna příkoří, kterých se lidem dostává.
  Je to rafinované dílo, scenáristicky i výtvarně, přemýšlivé a nejednoznačné. Po každém dalším čtení přitom jiné než předtím.
 • trudoš
  trudoš editor3.11. 19:38Parchanti z jihu #02: Za trochu krve
  Ten koncept nepřináší nic objevného, ale mám tyhle přiznané macho příběhy rád, přičemž Jason Aaron je umí podat s potřebnou dávkou patosu a špíny, odměřené s přesností na gramy. Tradičně se proto uhýbá od hlavní dějové osy, abychom se trochu blíže seznámili s charaktery klíčových protagonistů a z očividných grázlů se tak udělaly lidské figury se svědomím. A přestože člověk ví, jak tyhle scenáristické grify fungují, bez problémů se nechá strhnout dramatem plným těžkých rozhodnutí. Život umí být občas pěkná svině, jak všichni z vlastních zkušeností víme, díky čemuž podléháme postavám s nejednoznačným charakterem, bojujícím s osudem či celým světem, protože se s nimi dá snadno ztotožnit. Takže i když druhý díl Parchantů z jihu neposune zápletku ani o krůček dál, než co zvládl úvodní svazek v tom samém rozsahu, čtení je to naprosto parádní. Jen možná přestanete mít rádi americký fotbal. Teď by to ještě chtělo mít třetí a čtvrtou knihu hnedka po ruce, aby byl čtenářský zážitek dokonalý.
 • trudoš
  Přestože má příběh, na rozdíl od jiných dobrodružství Fantastické čtyřky, výhodu jasně se vyvíjejícího děje, který má začátek i konec a zároveň je prošpikován množstvím povedených vtipů, nějak mě pořád tahle rodinka superhrdinů míjí. Navíc mi přijde, že čím starší, tím hloupější. Naivní zápletky, zvraty vytažené z podpaždí a charakterizace postav na úrovni mateřské školky – nejvíc dostává záhul chudák manželka Sue. Jak u jiných hrdinů funguje sociální zázemí, na kterém si Stan Lee vždycky dával záležet, tak tady mi je pořád k smíchu. Prvoplánová svatba a následný vztah Sue a Reeda to jen potvrzují. Rozkol sem cpe scenárista násilně, když z ní dělá až okatě slepici a z něho zase workoholika, přičemž neustále ubrečený Thing to nijak nevylepšuje. Dějové zvraty přitom vlastně vůbec špatné nejsou, ale tvůrci mají problém je nějak zajímavě vyvrcholit – deus ex machina v posledních čtyřech obrázcích pro mě fakt není plnohodnotné finále. Ovšem nástup monstrózního Galactuse je vskutku famózní.
 • trudoš
  trudoš editor26.10. 17:10Warcraft: Legendy #01
  Nečekal jsem žádný zázrak, ale buď je to tím, jak málo fantasy komiksů u nás vychází, anebo si lidé od Blizzardu dávají sakra záležet, co pod jejich věhlasnou značnou jde do světa. Každopádně mě první svazek Legend ze světa WarCraftu příjemně překvapil. Ke čtveřici krátkých povídek nepotřebujete znát nic, protože koncept působí nemlich stejně, jako staré dobré Dračí doupě. Takže se ocitáte ve světě, kde zlí bojují s dobrými, přičemž někde uprostřed jsou ti, co obcházejí hrady, jeskyně a jiná semeniště dobrodružství. Každý z autorů k zápletce přistoupil jinak, ať už formou klasické hrdinské fantasy, či jejím protipólem. Jindy z příběhu čpí potřeba se zasmát či naopak poplakat. Nic, co by nějak vybočovalo z žánru a máte-li už něco málo načteno, neudiví vás ani většina dějových zvratů. Přesto musím ocenit, jak si tvůrci s tématem pohráli, na malém prostoru dokážou vyprávět plnohodnotné historky, jež mají hlavu a patu a dost často i víc nápaditosti než většina soudobé literární produkce.
 • trudoš
  trudoš editor22.10. 18:31Psanec
  Psanec není příběhem o velkých či malých hrdinech. Kupodivu ani o antihrdinech, kteří jsou v současné době možná ještě populárnější. Přitom všechny propriety obsahuje – Island, vikingské válečníky, krevní mstu, spor o ženu. Dokonce i k bitvě dojde, nemluvě o souboji na život a na smrt. Přesto je vyprávění Erika Krieka primárně o prostých lidech, o tom, že volání bojové slávy se možná krásně poslouchá, ale mnohem hůře prožívá. Že člověk občas udělá chybu, za kterou může celý život pykat a stejně mu nebude odpuštěno.
  Možná to zní až příliš zádumčivě, ale takový život občas bývá, navíc autor jej vykresluje bez líbivého patosu. Člověku by se až chtělo říci, že jde o jednoduchý vesnický román, jen se špetkou násilí a nějakého toho litru krve. Holt vikingové. Ovšem právě ta absence pompy mi k zápletce perfektně sedla, stejně jako melancholická nálada, vinoucí se celým komiksem. Víte, že to nedopadne dobře, přesto ve skrytu duše alespoň doufáte v důstojný konec. A ten se zde skutečně povedl.
 • trudoš
  trudoš editor20.10. 19:17Garfield #57: Pán z Ementálu
  „Víš, co je dobré? Špenát.“
  „Cha cha cha! Jone! Myslím, že to slovo se správně vyslovuje ‚kob-li-ha‘.“
 • trudoš
  Grant Morrison je buď na tripu nebo v dojezdu. Projevuje se to buď zběsilou akcí, zalidněnou přehršlí postav, které vám vůbec nic neříkají, ale každá jedna z nich má v Batmanovské legendě (tj. od roku 1939) svoje okénko - někde na straně čtrnáct případně dvacet sedm, dost často ve třetím či pátém rámečku dle pořadí panelů. No a v okamžiku, kdy stimulátory dojdou, přijde zádumčivá nálada, plná hloubavých dialogů o odpovědnosti a poslání.
  Takové je i pokračování dobrodružství již nedynamického dua, ve kterém jsou spolu nuceni pracovat dva naprosto rozdílní hrdinové; bojovat proti kvantu nových protivníků a zároveň odhalovat záhadu kolem možného Batmanova znovuzrození. Zní to prekérně?
  Nejvtipnější na tom je, že Grant Morrison je snad jediný scenárista, kterému něco podobného může projít. Ne vždy tomu člověk přijde na chuť při prvním čtení a rozhodně ne při náhodných nárazech, kdy dostanete kus několikadílné ságy a radu od nakladatele, abyste se v tom vyznali sami. Ale i tak to stojí za to.
 • trudoš
  trudoš editor14.10. 20:51James Bond #01: Vargr
  Od Warrena Ellise jsem čekal víc – stran obsahu prakticky žádné překvapení, zápletka přímočará a bez nápadu. Akce je tu habaděj, i když ji podle mě dost brzdí kresba Jasona Masterse, statická jak zákon káže (ani pečlivě rozfázované pohyby tomu život příliš nedodaly). Ale jde o samotnou legendu příběhu, který nemá prostor pro pečlivější rozehrání, takže všechno je hrozně kusé, přičemž některé detaily jsou přehlíženy úplně. Samotný boj tajných služeb pak působí jako hra na vojáky, jednou zlikvidují tihle támhlety, podruhé zas támhleti tyhle. Moc překvapení v tom není a kupodivu selže i hlavní padouch, jehož geniální plán je v mnoha směrech nedomyšlený, až je s podivem, že vůbec bylo třeba zapojit na jeho odstranění nějaké agenty.
  Ovšem vytýkaná jednoduchost je i plusem, protože příběh sviští přesně jak akční příběh má a zbytečně nezabředává do konspirací uvnitř konspirací. Humor je taky fajn, ačkoliv Ellis z toho moc cítit není, ovšem funguje a je přesně v tom správném Bondovském duchu.
 • trudoš
  „Ti maniaci! Oni to celé smetli z povrchu země! Bůh je zatrať, ať jdou všichni k čertu!“
  Citát vypůjčen z jiného kousku na poli science fiction, ale skvěle vystihující mé bezprostřední dojmy po dočtení třetí a čtvrté části komiksové space opery Universal War One. Denis Bajram působí zpočátku nesměle, když dává čtenáři i postavám vydechnout v intermezzu, točícím se kolem problematiky časového paradoxu. Hned nato se však rozjede další dobrodružství skupiny vyvrhelů, zachraňujících matičku Zemi před totální zkázou. Všechno je přitom pohodové, zábavné, legrační… až pak najednou není.
  Troufám si říct, že právě kvůli nezvyklým zvratům jsou mé pocity z téhle série tak silné. On totiž vývoj událostí odpovídá často realitě víc, než by se jednomu líbilo. A třebaže vyprávění nahrává patosu té nejvyšší kvality, zůstává autor pokorně při zemi, aby tak podtrhl obyčejnost lidí, jež v příběhu tvoří dějiny. Minulé, současné i budoucí. Tohle se mi vážně líbilo moc a jsem zvědav, co příště přinese finále.
 • trudoš
  trudoš editor6.10. 18:59Thorgal #18: Sluneční meč
  Jednoalbové dobrodružství, které svede dohromady staré známé z minulých dílů. Rovnou přitom přiznávám, že mám pro tuhle sérii slabost, takže mé hodnocení je zákonitě zkreslené. Pročež, co je pro jiného relativní průměr, já stále ještě skáču nadšením.
  Dějově se každopádně maličko vracíme k událostem Země Qaa. Co se mi hrozně líbilo, že tu nejsou prostoje – Thorgal je zajat a zotročen, obratem se osvobozuje a na útěku se dostává do dalšího zajetí, z něhož opětovně začne hned pracovat na osvobození – každá stránka tak přináší nějaký zvrat a přestože vývoj zápletky v důsledku nepřekvapí, bavil jsem se po celých osmačtyřicet stran, aniž bych měl pocit prázdného či zbytečného místa. Snad jen, že jsem v jedné scéně úplně nepochopil Thorgalovo jednání, když ponechal padouchovi zbraň.
  Co mě zklamalo, je práce redakce, která v úvodním slově prozradí jeden z ústředních zvratů, pravděpodobně v domnění, že všichni sérii znají. No, pletou se a od této chvíle čtu jejich předmluvy až po dočtení alba.
 • trudoš
  trudoš editor2.10. 13:14Criminal #3: Noční rozhodnutí
  Čím je Ed Brubaker starší, tím víc působí jeho příběhy krutěji a uvěřitelněji. Třetí Criminal je toho jednoznačným důkazem, přičemž bych ale nechtěl naznačovat, že je autor ve své podstatě literární sadista. Zkrátka vykresluje lidské charaktery natolik realisticky, že jejich pohnutky chápete, třebaže vám přijdou pomýlené, nemorální či násilnické. Civilní rovina vyprávění pak dává jednotlivým povídkám punc skutečného života. Tohle s novodobými akčňáky nemá nic společného, přitom je to v jádru silnější než deset filmových trháků s Dwaynem Johnsonem. A především je v tom uhrančivá poetika pouličního noiru, kde nikdo není bez viny a každý čin má své následky. Může jít o dětskou klukovinu nebo špatnou výchovu, ale vždy jde o jednání obyčejných lidí, se kterými se dokážete ztotožnit. V tomhle ohledu mi třetí Criminal přišel nejlepší, protože jednoduchost příběhů v kombinaci se znalostí protagonistů minulých, současných i budoucích dává celému tomu panoptiku z předměstí neuvěřitelný šmrnc.
 • trudoš
  Celkově to připomíná spíše komediální vztahovku než akční komiks. Jednotliví hrdinové se snaží najít cestu ze sólové dráhy a začít spolupracovat s novými kolegy. Zatímco u jiných příběhů je dějová linka jasná, tady je utvářena formou náznaků a scén, které dávají smysl až v širším kontextu, přičemž konkrétních zvratů tu paradoxně tolik není. Nechybí ovšem sympatická nadsázka, nesklouzávající k parodii, zároveň ale také nepochopitelné proměny chování, kdy se uprostřed dialogu nějaká z postav naštve a vy ne vždy úplně chápete důvod. Taky protentokrát musím dát černý puntík redakci za nedostatečné představení souvislostí, protože kniha automaticky počítá s tím, že znáte starou sestavu JSA, o které například já nikdy neslyšel, takže spousta narážek šla zcela mimo mě.
  Bonusový příběh je pak skutečný úlet, když JLA připravuje oslavu výročí s geniálními hláškami jako: „I když nemáme stálého velitele, jakmile dojde na uklízení, všichni uznáváme, že je šéfem Wonder Woman, takže zpátky do práce!“
 • trudoš
  Delší než bylo třeba, přesně o dva finální sešity. V prvním autor nahodí udičku, v druhém zatáhne a ve třetím a čtvrtém popouští vlasec tak dlouho, až štika vezme roha. Uznávám, že v tomhle ohledu jsem až příliš velký fanda klasické science fiction, abych zápletku nebral jinak než jako alegorii psychotického života agentů v hlubokém utajení, protože obsahově toho Jeff Loveness o mnoho víc nenabídne. Úplně zapomeňte na nějaké to oťukávání třetího druhu, tady se dějí věci čistě proto, aby se děly. To už i vetřelec mi přišel sympatičtější, protože tam jsem bez problémů chápal komu o co jde. Na druhou stranu, první polovina příběhu je naprosto bravurní. Tvůrcům se podařilo perfektně vystihnout hutnou atmosféru nikdy neutuchající paranoie východního bloku, což okořeňuje motiv ztroskotání/přistání čehosi zcela neznámého. A právě v momentu, kdy jsem se začal těšit na drama, vyprávění sjelo do vyčítavě snové roviny, ve které zůstalo až do samého konce. Alespoň že epilog vylepšil celkový dojem.
 • trudoš
  trudoš editor26.9. 11:40Ptáčátko
  Alejandro Jodorowsky a Moebius se potkávají v kanadském komiksu aneb Apokalypsa podle Van Poelgeesta. Ptáčátko je zvláštní příběh a trochu doplácí na skutečnost, že jde o tvůrčí debut. Ne, že by byl špatně vyprávěn, pouze moc spoléhá na čtenářovu benevolenci vůči pravidlům žánru. Zpočátku se člověk ještě orientuje, náznaky a poznámky jej navigují správným směrem, aby si dal dohromady vše podstatné. Jakmile však autoři přeřadí na vyšší rychlostní stupeň, místo aby vysvětlili souvislosti a dali jim logický rámec, spanile uhánějí polem nepolem se svým velotraktorem. Podívaná je to fascinující a některé nápady stojí rozhodně za povšimnutí, ale potřeba dát příběhu přesah z něj v závěru dělá těžko srozumitelný epos, u kterého si nejste úplně jisti příčinami ani následky.
  Abych to zjednodušil, líbily se mi dílčí scény, umocněné kresbou Iana Bertrama, ale jako celek nemohu hodnotit jinak, než jako lepší průměr, protože scénář kolísá v tom nejzákladnějším – chybí mu srozumitelný dějový oblouk.
 • trudoš
  trudoš editor25.9. 15:45Tomie
  Džundži Itó se překonává. Po ujetých Rybách a fascinující Spirále jsem nečekal, že by mě ještě dokázal zaskočit, a ono ejhle: tu máš, čerte, kropáč! Aneb nikdy nepodceňuj Japonce s fantazií, proti níž je i Salvador Dalí pokoutní eskamotér. Tomie má přitom takřka až banální námět – uhrančivá femme fatale vstupuje do života různým mužům i ženám, což je zpravidla vždy počátek šílené noční můry. Autor přitom nepracuje s nápadem bezhlavě a snaží se každý další příběh zasadit do kontextu těch ostatních, tedy v případě, že je to třeba. Fascinující přitom je, že jednotlivé povídky nesplývají, třebaže ústřední motiv je pro každou prakticky stejný. Míra děsu je však proměnlivá, a kde se zpočátku jen pousmějete nad naivitou školáckého hororu, tam už po sté straně jen bázlivě sledujete, kam je tvůrce schopen – a hlavně ochoten – zajít. Koncepce, stavba zápletky, hrdinové i atmosféra, tím vším se od sebe epizody liší, jedno však mají bezesporu společné. Pokaždé dokážou překvapit. A hlavně vyděsit.
 • trudoš
  trudoš editor20.9. 23:14Esmera
  Povedená erotická novela, i když k úplné spokojenosti mi maličko chybělo. A to příběh řádně zakončit, nenechat jej vyšumět do ztracena. Přičemž nelpím na třeskuté pointě, ale nějaký závěr si Esmera rozhodně zasloužila. Jinak ale naprostá spokojenost. Kresba je jednoduchá a perfektní – Zep, podobně jako Milo Manara, dokáže jen pár linkami vystihnout dráždivou atmosféru a přitom ani nemusí cíleně sklouzávat k pornografii. Vince tomu pak dodává vyváženě potřeštěnou rovinu, třebaže komického potenciálu využívá pouze napůl.
  Snad jen, že v závěru působí vyprávění skoro jako filozofický pamflet, nebo právě naopak, výsměch podobným snahám, což mi moc nesedělo. Každopádně, v rámci erotických komiksů u nás vycházejících, z mého pohledu rozhodně to lepší. Scénář se nesoustředí primárně na sex a zápletka má i nějakou osnovu. Byť jsem zastáncem směru, že v erotice má být méně mudrování a více akce, tenhle komiks mě pro jednou přesvědčil, že jde kombinovat oba směry, aniž by to ve finále byla nuda.
 • trudoš
  Dva velké eventy jsou za námi a situace mezi superhrdiny se konečně stabilizuje. Zdá se, nadvakrát zničený svět je už v pořádku; co bylo zbouráno, je postaveno a kdo umřel, na toho se s láskou vzpomíná. Nejaktuálnějším problémem Ligy spravedlnosti je tak skutečnost, že do jejich řad chce za každou cenu vstoupit Lex Luthor.
  Nečekal jsem příliš, spíše jen takové lehké čeření vody před dalším konfliktem, který pomaličku vystrkuje růžky, přesto mě banalita trablů, s nimiž se největší hrdinové světa musejí potýkat, trochu zklamala. Doufal jsem ve víc než je zbytečný crossover s Doom Patrol, za který jsem rád jen z toho důvodu, že se v komiksu moc často nevyskytují. Alespoň že druhý příběh Virus Amazo nabídl sympaticky zkázonosnou zápletku; naneštěstí z toho nevykrystalizovalo nic originálního. A tak jediné, co mě bavilo, byly drobné náznaky v pozadí vyprávění, že všechna ta oslnivá paráda, která mezi postavami panuje, úplně dokonalá nebude, protože někteří z nich sledují své vlastní cíle.
 • trudoš
  trudoš editor17.9. 06:57Tři muži ve člunu
  Jaroslav Vince Pospíšil se netají tím, že román Tři muži ve člunu je nejoblíbenějším románem jeho mládí, takže převedení do komiksové podoby pro něj bylo stejnou měrou výzvou, jako splněným snem. Naneštěstí z toho nevyšel právě jako vítěz. O tvůrčí invenci se skoro nedá mluvit a projevuje se převážně v současných výrazech, jež se kolikrát rozcházejí se slovníkem spisovatele Jerome Klapka Jeromeho. Což v kontrastu s originálním textem, kterého autor ponechal v doprovodných bublinách úctyhodně, nepříjemně bije do očí. Má to alespoň tu výhodu, že se člověk může bavit nádherným britským humorem v množství větším než malém.
  Grafické zpracování Martyna Pospisila je pak kapitolou samou pro sebe. V některých momentech působí obrázky jako vtipy z časopisu Trnky-Brnky, jindy zas kazí dojem artefakty moderní doby zasazené do 19. století, nebo známé tváře napříč světem slavných. A tak jsou ty tři hvězdy jen za milý dojem z původního díla, jež ani po sto třiceti letech neztratilo nic ze své kvality.
 • trudoš
  trudoš editor14.9. 15:20Ozvěny (sběratelská verze)
  Ačkoli nemám rád příběhy s nespolehlivými vypravěči, protože musím od začátku jejich slova zpochybňovat a tím pádem jsou události na můj vkus příliš vydány všanc prakticky jakémukoliv dění, Joshua Hale Fialkov z tohoto bludného kruhu vybruslil v Ozvěnách se ctí mistrného vypravěče. Ne, že by zápletka eskalovala nějak originálně, ale autor pracuje s klasickými motivy a nešije záměrně na čtenáře boudu, na jejímž konci by si vypomohl náhodnou berličkou sestrojenou z lega, která by měla plnit jen ten účel, aby zaskočila čtenáře šokujícím odhalením. Zároveň se mu úspěšně daří komponovat děj tak, jak o tom píše v doslovu: tedy uvést uvěřitelného hrdinu, zobrazit reálné prostředí a předkládat zvraty tak, aby byli pochopitelné, třebaže ne na první pohled logické. Tohle je rafinovaný staromódní thriller, jak vystřižený z portfolia Alfreda Hitchcocka, což ještě umocňuje nápaditá černobílá kresba Rahsana Ekedala. Víc takových komiksů a snad začnu brát Kodex vydavatelství Mighty Boys ještě vážně.
 • trudoš
  Je to maličko starší a tak z toho jde automaticky trochu strach. Přesto mě Doctor Strange nečekaně překvapil, protože v důsledku je skutečně jiný než portfolio ostatních superhrdinů. Ačkoli je znát, že zpočátku hrál v časopise Strange Tales druhé housle, postupně jednoznačně přebírá iniciativu. Především mi vyhovovalo, že příběh tvoří jednu souvislou dějovou linii, aniž by se postupně rozvětvoval do nekonečna a ještě o kousek dál. Problémem samozřejmě zůstává otravné připomínání předchozích událostí, ale za a) si člověk rychle zvykne to přeskakovat a za b) jde o poměrně zkratkovité souhrny, jelikož děj není příliš komplikovaný. Což je zároveň neduh komiksu – v kontrastu s celkovým počtem stran by jeden čekal propracovanější zápletku, třeba i s nějakým tím překvapivým zvratem navrch. Některé díly jsou tak autoři schopni zaplnit jedním soubojem myslí, jindy se zas jen bloumá po světě. Naštěstí díky desetistrannému rozsahu jednotlivých epizod není prostor na úplné prozaické zbytečnosti.
 • trudoš
  trudoš editor11.9. 21:37Garfield #56: Garfield jde do ráje
  „Vesmír se netočí kolem tebe.“
  „To mě vůbec nepřekvapuje, hochu! Vesmír má spoustu dalších nedostatků!“
 • trudoš
  Poctivá military sci-fi, kde je kladen důraz jak na soudržnost nespolehlivého kolektivu, tak na tajuplnost konfliktu, o kterém stejně jako čtenář nevědí pořádně nic ani sami jeho protagonisté. K tomu prvnímu mám výhradu pouze tu, že takhle nezodpovědná a vzpurná jednotka by v reálu prostě v armádní hierarchii fungovat nemohla. Ohledně toho druhého se nemohu dočkat pokračování, protože Denis Bajram přišel přesně s tím, co mám na sci-fi nejraději – nepochopitelné fyzikální úkazy a v pozadí toho všeho nepřítel, jehož cíle jsou křišťálově jasné. Nabít a zabít. Zároveň jsou však ponechána otevřená vrátka pro případné zpochybnění stávajících informací, aby jednoznačnost celého konfliktu nepadla na hlavu pouze jedné straně, ostatně jak už to ve skutečných válkách občas bývá. Příběh tak opakovaně překvapuje vývojem událostí, který je zcela nepředvídatelný a také těší srdce futurologa neokoukanými nápady nebo fascinujícími scenériemi. Tohle je pravá vesmírná epika s trochou toho střílení kolem.
 • trudoš
  trudoš editor9.9. 15:20Trojka (sběratelská verze)
  Krásný protipól k Třístovce Franka Millera, který by fungoval ještě lépe, kdyby se autor společně s historikem Stephenem Hodkinsonem v doslovu do Třístovky opakovaně neopírali. Vždyť je to komiks, ne učebnice dějepisu, navíc úmyslně vyprávěný s nadsázkou, aby přeživší Dilios vyhecoval Řeky proti Peršanům. Nejde o dílo Satanovo.
  Ale zpátky k Trojce. Kromě toho že má o dvě nuly méně, není toho moc, co bych jí dokázal vytknout. Zpočátku může působit zmateně, především pro ty, kterým historie otroctví nic neříká, takže budou plavat v důvodech, proč Sparťané jen tak beztrestně zabíjejí civilisty. Jakmile se však rozehraje zápletka, děj graduje v tónině toho nejpochmurnějšího thrilleru. Víte, že to nemůže dopadnout dobře a ani vývoj událostí se netváří, že by vám to chtěl vyvrátit, a přesto se do poslední stránky modlíte o zázrak. Kieron Gillen navíc perfektně zachycuje zhoubnost fanatismu, který v minulosti pokořil vícero národů „s rodokmenem“ a dává tak příběhu sympaticky tragickou poetiku.
 • trudoš
  trudoš editor8.9. 18:18Kovboj ze Šaolinu: Sakra trek
  Báječná úchylárna, která kdyby měla příběh, vysloužila by si ode mne i tu poslední chybějící hvězdičku. Geof Darrow se však takovými podružnostmi, jako je zápletka, evidentně nezabývá, podobně jako Salvator Dalí principy reality. Jakmile se však člověk oprostí od pravidel, musí se bavit absurditou imaginace, již před ním autor postupně vykresluje, až to nakonec přeroste ve zcela makabrózní finále. Těžko se popisuje slovy, o co v komiksu jde, protože to, co začne jako obyčejná kovbojská přestřelka, se rychle proměňuje v nepochopitelnou šarvátku s neméně pochopitelnými protivníky. Kouzlo pak spočítá v prokreslených detailech, přičemž na své si přijdou také filozofičtí amatéři, libující si v nic neříkajících dialozích o životě, vesmíru a nesmrtelnosti chrousta.
  Uznávám, že nenakreslit to právě Geof Darrow, mé nadšení by zdaleka nebylo tak velké. Ale jeho nápady a schopnost dotáhnout je do konce, mě fascinovaly už v Drsné škole a Kovbojem ze Šaolinu jeho komiksový zen důstojně vyvrcholil.
 • trudoš
  trudoš editor7.9. 17:28Zdál se mi zase ten stejný sen #01
  Takový ten model Foresta Gumpa, kdy člověk „hloupý“ dokazuje těm „mnohem chytřejším“, že život nestojí za starou bačkoru. Snad jen, že hrdinka série Zdál se mi zase ten stejný sen není hloupá, ale pouze mladá a naivní, což v očích mnohých znamená v podstatě to samé.
  Yoru Sumino má fascinující dar čtenáře pohltit civilním příběhem, který zdánlivě postrádá zápletku, přesto se pomalu do popředí derou znepokojivá témata a silná morální dilemata. Zpočátku celý koncept působí maličko obehraně, ale s pozvolným vývojem událostí narůstají emoce vůči ústředním představitelům, stejně jako zvědavost, jakým směrem se další události vrtnou. A třebaže mi prvotní slovní přirovnání hrdinky Nanoky přišla dětinská, čím víc jsem nad nimi později přemýšlel, tím víc je bral za své. Navíc bylo docela fajn číst pro jednou něco z Japonska, kde jsou aktéři vesměs normální, tedy alespoň na poměry komiksových standardů. A celé to pak korunoval ten zvláštní hřejivý pocit, který mi po zavření mangy zůstal na srdci.
 • trudoš
  trudoš editor6.9. 16:41Na Paprsku
  Bizarní lesbická romance ve sci-fi kulisách, jež by udělaly radost nejednomu fanoušku New Weirdu. Tillie Waldenová tentokrát ignoruje jakékoliv fyzikální náležitosti, stejně jako ty společenské, takže nejenže se musíte vyrovnat se světem, ve kterém se kosmem lítá v lodích, co připomínají mořské ryby a budovy i lidé se volně pohybují prázdnotou, ale i se skutečností, že všechny figury jsou ženského pohlaví.
  Když však nebudete bazírovat na detailech, čeká vás fantastické dobrodružství na několik hodin, jež je sice v základu hrozně jednoduché, ale také o to dojímavější. Čím však příběh zaujme nejvíc, jsou perfektně vykreslené postavy, s nimiž se přes počáteční zmatky dokonale sžijete, a vůbec přitom nezáleží, jestli jste v jádru na kluky nebo holky. Autorka si také dává poměrně hodně záležet na tom, aby se neztrácela v dějových liniích a zároveň aby postupně čtenáři odhalila všechny důležité nuance k pochopení motivací protagonistů. Krásné vyprávění, jež udělá radost každé romantické duši.
 • trudoš
  trudoš editor5.9. 19:16Arnošti
  „Noční nebe vždycky svádí k úvahám nad vznešenými otázkami, Arnošte. Kdo jsme, odkud jsme přišli a kam jdeme… Když už tam budeme a jestli bychom radši nemohli jít někam jinam.“
  Mám pro tvorbu brněnského umělce Tomáše Kučerovského slabost, ať už jde o malby či komiksy, takže jeho pravidelnou stripovou sérii jsem si nemohl nechat ujít – tedy od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o souborném vydání. A stálo to za to. Nejde sice o nijak třeskutý humor, který vás za každou cenu dostane do kolen, přesto autor umí zdárně rozesmát trefnou kritikou lidského chování a moderní společností vůbec. Málokdy se přitom opakuje, přičemž frekvence jednoho stripu za měsíc dává dostatek tvůrčí volnosti pro stále nové nápady. Občas se zabrousí do hájemství poetiky, jindy k sžíravé satiře nebo k maličko fekální komice a ta kombinace všeho dohromady funguje náramně. Pravdou ale je, že tematicky osloví komiks především české čtenáře a pak ty, co bydlí ve městech a mají s „okřídlenými krysami“ vlastní zkušenosti.
 • trudoš
  Na tomhle komiksu je znát, jak problematická může být neznalost předchozích událostí, vinou čehož čtenáři může dělat problémy příběh správně zasadit do kontextu. Sám o sobě je scénář zajímavý, třebaže se tu mluví o boji Daredevila o vlastní duši a paradoxně o ní bojují spíše ostatní hrdinové. Zvraty ovšem přicházejí jeden za druhým, množství postav si putuje po vlastní ose a chvílemi se zdá, že některé momenty vypadly, což je možná zapříčiněno tím, že se týkaly jiných řad v jiných sešitech. Jen ten závěr mi přišel nezaslouženě uspěchaný.
  Zápletka každopádně tradiční, popisující jak vznešený hrdina zlu propadl. Něco tu přitom funguje hůře, jako například smrt Bullseye (kolikátá už?), něco naopak perfektně, viz zapojení Punishera („Ochutnejte moje kung-fu!“) a Ghost Ridera. Jejich role je sice zbytečná, ale minimálně pobaví svým vystupováním a především jasným protikladem ke všem těm ušlechtilým řečem, o tom jak se jistá hranice nesmí překročit; jinak bla bla bla. Zkrátka, bavil jsem se.
 • trudoš
  trudoš editor13.3. 19:06Plášť - edice deluxe
  Základ příběhu je parádní především pro tu počáteční nejednoznačnost. Nejdříve je vám hrdiny líto a teprve později pochopíte, co je to za sobeckého syčáka. Tohle se scenáristovi Jasonu Ciaramellovi povedlo z povídky Joe Hilla vytáhnout perfektně a zároveň i zajímavě rozvinout další průběh událostí. Jenže, i když disponuje hodně dobrými nápady, nějak se vytratil pocit napětí, kdy bychom měli mít strach o jednu či druhou postavu. Padouch prostě páchá zlo a klaďasové sebou nechávají mávat, aniž by se zmohli na nějaký odpor. To se sice promění na posledních několika málo stránkách, ale působí to spíš jako taková ta z nouze ctnost, než něco opravdu promyšleného.
  Zároveň však nemohu vyprávění upřít nápadité scény (medvěd v policejním autě nebo duel dopravního letadla s motorovou pilou), stejně jako povedené propojení úvodního příběhu s hlavní dějovou linkou. Celkově se jedná o důkaz, že vypůjčit si ústřední motiv je po tvůrčí stránce mnohem lepší, než jen slepě adaptovat práci někoho jiného.
 • trudoš
  trudoš editor12.3. 10:12Arrow #01 (komiksová verze obálky)
  V rámci toho, kolik lidí se na komiksech podílelo, je až s podivem, jak obyčejné jsou – plné klišé a očekávaných zvratů. Všechno je jen různou variací na Batmana s Punisherem, aniž by to do žánru přinášelo cokoliv novějšího než sympatického hrdinu, který zde navíc nedostane žádný prostor. Jsou tu sice i povedenější epizodky, ale v celkové šedi ostatních příběhů velice snadno zapadnou. Největším problémem alba však je, že jakmile neznáte stejnojmenný seriál, jednotlivé povídky vám toho moc neřeknou. Některé detaily člověk pochopí z kontextu, něco zas ze všeobecně známé historie Green Arrowa, ale z větší části je to pro neznalé jedno velké hnědé…
  Takže za mne zklamání, tohle bylo zmatené skákání odněkud někam a komplikované přemýšlení, jak která postava s čím souvisí, nemluvě o nulové představě o chronologii. Jedinou světlou stránkou jsou přímočaré scénáře, kdy se hrdina postupně vyrovnává se všemi, kteří mu v minulosti ublížili. Ale s tímhle málem se o Cenu Willa Eisnera bojuje těžko.
 • trudoš
  trudoš editor9.3. 17:05Batman: Dvojník
  Temnější podobenství už tak dosti temného rytíře, které si pohrává s psychologií bezradného detektiva na jedné straně a fanatického zločince na straně druhé. Dlužno podotknout, že scenárista Mattson Tomlin dokáže po celých sto šedesát stran udržovat napětí a zároveň nápaditě gradovat příběh tak, aby byl člověk nucen příběh číst pokud možno v kuse. Což ještě podtrhuje kresba Andrea Sorrentina, jež dotváří tu správně pološílenou a pokřivenou atmosféru celého vyprávění. Příběh vás tak nutí spíš přemýšlet, než pouze hltat výbušnou akci, přičemž není vůbec nouze o silná a kvalitní témata. Takhle má vypadat noir v superhrdinském světě.
  Jen samotné vyústění mě však maličko zklamalo; je znát, že jak se tvůrce snažil hrát s minimem postav, v závěru se to maličko obrátilo proti němu. Stejně tak jsem úplně nepochopil tu potřebu vytvářet alternativní vesmír bez Alfreda a s mnohem více frustrovanějším Brucem Waynem, protože ve své podstatě šel příběh zakomponovat i do klasického kánonu. No co už…
 • trudoš
  Není to nic zázračného, ale přesto musím říct, že tenhle komorní příběh o obnově přátelství trojice rozhádaných superhrdinů funguje na jedničku. Brian Michael Bendis zase jednou perlí v dialozích, přičemž ty tady tvoří gró obsahu, třebaže nějakého monstrkabaretu se člověk dočká také. Ovšem špičkování mezi Tony Starkem, Thorem a Stevem Rogersem je jednoduše fantastické, vtipné i sžíravé zároveň, vytahující na světlo věci, jež si hoši měli mezi sebou vyříkat už dávno. Jen je škoda, že zocelení pokrevního bratrství je hotové během pikosekundy, což je vzhledem ke všem těm předchozím problémům na můj vkus trochu málo. Ovšem kdo sem já, oproti pánům redaktorům Domu nápadu?
  Je to další kapitola Marvelovského univerza, která dává dohromady rozbitou strukturu, aby mohla směle pokračovat vstříc pohromám budoucím, a jinak se k příběhu ani nedá přistupovat. Je to zábavné, napínavé, krátké, nápadité a v některých momentech až geniální; jste-li tedy fanoušek podobného druhu komiksů. Nic víc, nic míň.
 • trudoš
  trudoš editor27.2. 12:03Piruety
  „Nesnášela jsem to. Ale na vzpouru jsem si přišla slabá.“
  Tyhle dvě věty by klidně mohli sloužit jako motto grafického románu Piruety. Je to dobrý komiks, o tom žádná, ale nezanechal ve mně nic z toho, co si autorka přála. Ono se totiž těžko ztotožňuje s hrdiny, kteří o nějaké životné změně permanentně mluví, ale nikdy ji neuskuteční. Navíc, při pohledu na vzpomínky Tillie Waldenové se nemohu zbavit pocitu, že opravdu silná témata zůstala pod povrchem, opomíjena a nedořešena, zatímco ústřední motiv se ukáže jako banalita v kostce – dvanáct let bruslí a sbírá odvahu s tím seknout, protože ji to vlastně nebaví.
  Rozhodně nechci autorce upřít umělecký talent, umí bravurně navodit atmosféru, obrazem nahradit slova a dotknout se čtenářových nejniternějších emocí. Zároveň krásně mluví o bruslení, stejně jako o soutěžní postupové hierarchii ve Spojených státech. Podle mě však postrádá cit pro stavbu zápletky, nebo alespoň představu, co že to je dějový oblouk a k čemu v literatuře přesně slouží.
 • trudoš
  Lepší než film Douga Limana, především pak v druhé půlce, protože zápletka drží více pohromadě. Jak se mi však líbil ústřední motiv, neustále jsem se zamotával do jeho vnitřní logiky. Podobně jako ve snímku Na hraně zítřka i tady mi trochu unikala pravidla ani ne tak jednotlivých „návratů“, ale spíš způsob, jakým je mimozemšťani používali a jak se to přeneslo na hlavní protagonisty. Ale výsledná pointa výborná, přesně japonská, jak má dle manga tradic být. Čekal jsem nějakou monumentální řezačku a ono se z toho vyklubalo nenápadné milostné drama uprostřed zničující války.
  Jinak super spád – třebaže má člověk nějaké ponětí o tom co se bude dít, vývoj událostí je natolik strhující, že to moc nevadí. Do noty mi sedl i hrdina, jenž se z bažanta postupně stává veteránem; jen ta holčička coby největší sexy zabiják emzáků, mě trochu iritovala. A škoda byla všech těch vedlejších postav a energie jim věnované, neboť se ve finále ukázalo, že víc než roli doplňkového komparzu v příběhu neměli.
 • trudoš
  trudoš editor26.2. 15:54Daredevil: Muž beze strachu #03
  Zápletka s Black Widow super, jednoduchý nápad, který kombinuje moderní špionážní romány s klasickými marvelovskými komiksy. Stejně kvalitně pak Brian Michael Bendis pracuje i s dalšími postavami. Hodně se mi přitom líbily různé výtvarné styly, kdy Alex Maleev nápaditým způsobem navozuje atmosféru. Na scénáři pak obzvláště kladně hodnotím, jak aktéry polidšťuje. Psychologie sice ne vždy funguje bezchybně a občas je znát, že si autor vypomůže nějakou vlastní berličkou – přesto mě superhrdinové či superpadouši bavili desetkrát víc, než kdyby jen měli elasťáky a skákali po barácích. A to čistě proto, že jsem chápal motivace a fandil jejich cílům. Taky se zde skvěle pracuje se sociálními tématy, které by člověk v podobném komiksu nečekal, obzvláště dobrá linka je ta s White Tigerem a jeho následovnicí, nebo samozřejmě významově údernější zápletka s Boltem. Tahle éra Daredevila je zkrátka naprosto unikátní a je velká škoda, že z ní můžeme ochutnat jen výřez v podobě těchto čtyř omnibusů.
 • trudoš
  trudoš editor23.2. 15:15Moje kniha Vinnetou
  Vizuálně nádherná publikace, Toy Box do toho dává všechno a je dostatečně svá, aby ji nikdo nemohl obvinit z plagiátorství. Zároveň umí skvěle propojit kresbu s textem, který tak tvoří jednolitý celek, vzájemně nerozpojitelný. Samotné motto vyprávění je dokonalé, přičemž úsloví „Moje kniha Vinnetou“ mi už navždy zůstane v podvědomí. May zabil Rudého bratra? Nakašlat, v mé knize a v mém světě Vinnetou žije a dál si vesele střílí bělochy!
  Naneštěstí ústřední motiv scénáře mě moc neoslovil. Což o to, téma je silné a umělkyně se s ním snaží poprat na maximum, jenže na smutnění po přítelkyni, o které komiks v důsledku řekne tak málo, mi to celé přišlo jako mnoho povyku pro nic. Z útržků je znát, že Semtexdesign byla dosti svérázná osůbka s vlastním životem, do kterého autorka zas až tolik nepatřila, takže spoustu dějových linek o ní samotné zůstane neukončeno. Navíc se těžko ztotožňuje s figurou, jejíž životní styl je mimo moje chápání.
  Přes všechny mé výhrady však povedený a dojemný příběh.
 • trudoš
  I když mi většina příběhů z dnešního pohledu přišla nečitelná, naivní, upovídaná a občas skoro až slabomyslná, přesto má tohle album nepopiratelné kouzlo. Už jen kvůli tomu, že se člověk může poprvé seznámit s počátky jednotlivých superhrdinských ikon, na které se odkazují v nejednom dobrodružství, stejně jako si později vychutnat různé narážky či parafráze, protože už bude vědět, o čem je řeč.
  Ovšem ne že by šlo o snadné čtení pro někoho, kdo je zvyklý na moderní komiksy. Mě osobně nejvíc dali zabrat Fantastic Four, X-Men a Avengers a o to víc fascinující je, jakou slávu si tyhle série nakonec vybudovaly. Naopak příjemně překvapil funkční začátek Spider-Mana a Dardevila, v rámci toho, o jak staré komiksy jde, stejně jako šíře scenáristického humoru, kdy dokážou být tvůrci v jednu chvíli smrtelně vážní a v druhou nestydatě vtipní. Scénáře však bývají dost šablonovité, především pak u týmovek, které jako by byly napsány přes kopírák. Ale nostalgie je to po všech stránkách fantastická.
 • trudoš
  trudoš editor20.2. 22:17Comicsové legendy #24: Wolverine #06
  Přišlo mi to maličko slabší, než předchozí alba. Především kvůli tomu, že z příběhů vymizela divokost, která Wolverina doposud provázela. I tak ale vyprávění oplývá vtipnými hláškami a zajímavým dějem. Loganův svět se začíná zaplňovat neznámými superhrdiny a superpadouchy, až v nich člověk chvílemi ztrácí přehled. A přestože jsou zápletky nápadité, hlavní motivy bývají často nevyužité nebo naopak – co šlo zúročit na pár stránkách, je roztaženo na celý sešit.
  Kniha je tvořena souvislým příběhem, plným eskapád s množstvím Marvelovských figur, které se furt vracejí a vracejí a jsou bojovány stále ty stejné bitvy, až to začne být trochu únavné, přičemž na celku je znát, jak byl šit horkou jehlou. Vybočují z toho epizody Moře neviňátek s báječně hororovou atmosférou, ovšem nezvládnutým finišem, a pak Den pod psa s oldskůlovým podkresem, ale bezvýraznou pointou. Každopádně super devadesátky, jak kulisami, stylem oblíkání či slovníkem. Tohle prostě není věc, která by šla někdy napsat znovu.
 • trudoš
  Úplně marné to není, ale opět si připadám, jako bych naskočil do rozjetého rychlíku, což je zapříčiněno především tím, že příběh nenavazuje přímo na předchozí Smrt rodiny, ale rozvíjí hodně zeširoka zcela novou epizodu z Batmanova života. Kam přesně přitom tahle epizoda spadá, ještě není zcela jasné, protože zpočátku začíná trochu postapokalypticky a vzápětí se vrací na samotný začátek hrdinné dráhy Bruce Waynea. Časově je to sice zahrnuto do minulosti v rozmezí několika měsíců, ale ta zhroucená společnost, zarostlé mrakodrapy a zvířata v ulicích mi tam jednoduše nějak nesedí; přijde mi to moc na efekt, než aby to mělo logiku. Uvidíme ovšem, co přinese přímé pokračování.
  Ovšem, při srovnání s Rokem jedna (k čemuž svádí název) Frank Miller jasně vede. Rok nula má sice nápaditého záporáka, který je provokativně padoušský, ale chybí tomu vnitřní síla. Temný rytíř je tu prostě takový, jakého ho známe a všechna ta omáčka kolem jeho zrodu zdaleka nepůsobí tak akčně a drsně jako u Roku jedna.
 • trudoš
  trudoš editor20.2. 11:58Leonardo #03: Kdo to vlastně je?
  Mé nadšení z celé série maličko vyprchává, protože buď jsem se nasytil prvními dvěma sešity, nebo už se dostávám do věku starého páprdy, jehož rozesmějí pouze filmy ze zlatého fondu Bořivoje Zemana. Což o to, ony ty krkolomné úrazy, pády a karamboly mají stále svoje kouzlo, ovšem fórky se začínají opakovat a pointy jednotlivých scének jsou značně předvídatelné. Zachraňuje to bezezbytku hravá Turkova kresba, plná detailů mimo plán, jež všechny ty vynálezy Leonardovy geniální mysli dělají o tolik realističtější. Scénáře Boba De Groota však najednou postrádají šmrnc originality, protože věčně se opakující scény, jak mistr mlátí líného učně a obráceně, jsou sice zábavné, ale také pořád stejné. Paradoxně mě tak mnohem víc bavily bezeslovné rozepře kočky s myší, jež se v mnoha epizodách odvíjejí na pozadí konfliktu ústředních hrdinů. Na druhou stranu, tohle je přesně ten typ komiksu, který i když otevřete každý rok znovu, neustále v něm najdete momenty, které vás bezprostředně rozesmějí.
 • trudoš
  Po dočtení alba Zrozen k zabíjení jsem sérii neprozřetelně věštil vyhoření, protože ty nejzajímavější motivy Peter Tomasi vystřílel hned zkraje. Jsem rád, že můžu říct, jak moc jsem se pletl, protože ani sešity 9 až 14 (plus bonusová 0) nijak neubírají na zběsilém tempu nastaveném předchozím albem. Vztah mezi Batmanem, coby trudomyslným otcem a Damianem, coby nezbedným synkem získává na opravdovosti a celistvosti, aniž by přitom vyprávění sklouzávalo k nějakým prvoplánovým melodramatům. Ostatně, padouch se zaseknutým bumerangem v hlavě a zombíci v ulicích Gothamu vás rychle vyvedou z dojmu, že by tvůrci brali scénář nějak smrtelně vážně. Příběhy tak oscilují na hraně komedie i dramatu, aniž by přitom jedno vylučovalo druhé, což celé ještě podtrhuje dynamická kresba Patrika Gleasona a dalších. To nejpodstatnější přitom na sérii je, že i těm co nečtou originály konečně dojde hluboký smutek, jaký Bruce Wayne prožíval po Damianově smrti, která tady vlastně ani na papíře neproběhla (zatím).
 • trudoš
  trudoš editor6.2. 17:04Solanin 1
  Začínám zjišťovat, že civilnější manga mi sedne mnohem víc, než jakékoliv nastylizované dobrodružství z různých končin vesmíru. Tedy ne, že by Inio Asano byl úplně jednoduchým autorem, protože než své hrdiny rozhýbá k nějakému činu, jste už prakticky na konci knihy. Na druhou stranu mu nelze upřít fantastický cit pro vykreslení vnitřních pochodů mladých dospělých, kteří po dětství plném úžasu najednou zjišťují, jak fádní život ve skutečnosti umí být. Především kolik nároků na ně má, ať už společenských, občanských nebo etických. A třebaže se hezky poslouchá, jak má člověk jít za svým snem, realita vás umí hezky rychle vrátit nohama na zem a to často fackou hodnou Heleny Růžičkové.
  Popravdě řečeno, Solanin je v mnoha ohledech nebezpečný komiks. Protože se velmi snadno ztotožníte s hrdiny a začnete nad životem přemýšlet stejně jako oni, což vede k depresivním úvahám o vlastní budoucnosti. Přesto nejde o prvoplánově skličující obraz světa kolem nás, což celé čtení dělá ještě návykovějším.
 • trudoš
  trudoš editor6.2. 17:03Orlové Říma, kniha I. & II.
  Starý dobrý Řím ve své největší kráse i špíně. Enrico Marini umí vdechnout starověkým kulisám život, jako málokdo jiný a přestože v kresbě cítíte určitou stylizaci uzpůsobenou moderní době, jeho vize působí dokonale realisticky. Myslím, že ani znalec historie by komiksem úplně nepohrdl; autor se snaží věrně zachovat atmosféru doby a jejích způsobů, principů a zvyků.
  Příběh přitom nedisponuje nijak originální zápletkou, umí však strhnout nekomplikovaným průběhem a především sympatickými charaktery jednotlivých hrdinů (o vnadách a půvabech dívek a žen nemluvě). Obzvláště první díl pak funguje v tomhle ohledu skvěle, teprve až ten druhý přinesl mírné zklamání ohledně vývoje dějové osy, která se až takřka škodolibě točí kolem obehraných témat, jako jsou nešťastná láska či zrada mezi přáteli. Neznamená to ovšem, že by vyprávění ztratilo na spádu, naopak události rychle směřují k neodvratitelnému finále, jež bude podle mých skromných očekávání stejně nemilosrdné, jako sama římská politika.
 • trudoš
  trudoš editor6.2. 17:03Cesta kostí (sběratelská verze)
  Jednoduchý horor, pohybující se na hraně realistického dramatu a snového děsu. Richard Douek nijak neidealizuje lidskou touhu přežít, obzvláště pohybujeme-li se v prostředí sibiřského gulagu. Syrová absurdita příběhu vám dojde už v okamžiku, kdy se dozvídáte, že hrdina byl zavřen na dvacet let nucených prací za špatný vtip o Stalinovi. To si pak jeden hned přestane dělat iluze o lidech nebo hodnotách někde na konci světa, kde namísto lišek dávají dobrou noc šklebící se přízraky.
  Cesta kostí však nestojí jen na scénáři, ale také na atmosférické kresbě Alexe Cormacka, která bravurně vystihuje podstatu místa a okamžiku. Každá rána pěstí bolí i samotného čtenáře, stejně jako všudypřítomný mráz a narůstající hlad v útrobách hrdinů. Sto stran pak oběma tvůrcům bohatě stačí k tomu, aby se se ctí vypořádali s nároky hrůzostrašného vyprávění, jež potěší jak dobře vygradovaným konfliktem, tak nezodpovězenými detaily, nechávajícími prostor pro vlastní fantazii. Povedená záležitost na jeden večer.
 • trudoš
  trudoš editor6.2. 17:03Naruto #07: Správná cesta
  Sedmé pokračování přineslo nové nápady na bojové scény a přibylo i trochu záhad navíc, ovšem postav a týmů začíná být na můj vkus nějak moc, vinou čehož se ztrácím v základním „kdo je kdo, o co mu jde a za koho vlastně kope“. O to spíš, že každé z figur dává Masaši Kišimoto tolik prostoru, že musí být zákonitě – tedy alespoň dle nepsaných literárních pravidel – podstatná, což je sice v šíři celé ságy docela klidně možné, ale zároveň maličko děsivé. Jako kdo si to má všechno pamatovat?
  Vyprávění má i nadále spád, o tom naprosto žádná, ale popravdě řečeno, jak už se celá ta zápletka okolo zkoušek táhne skrze několikero knih, je těžké při delších časových rozestupech mezi jednotlivými díly udržet stoprocentní pozornost. Taky zjišťuji, že mi všechno to vysvětlování čaker a jejich využití v boji leze jedním uchem dovnitř a druhým ven. Upřímně, dal bych nevím co za to, aby tahle kapitola konečně nabrala směr k cílové rovince a děj pokročil k jiným motivům, bo moje paměť už hrozí přehřátím.
 • trudoš
  Nemůžu si pomoct, ale dospělejší a temnější vize Spider-Manova univerza protagonistům nesluší. Chyběly mi tu hlášky a vtip, navíc veškerá kriminální atmosféra je v podstatě jen výškrabek z daleko silnějších děl. Mark Millar opětovně hraje na emoce, kdy se na osudy zločinců snaží nahlédnout z druhé stránky, ovšem tentokrát do toho nedává srdíčko, díky čemuž celá ta hra „jaký já jsem vlastně chudák, protože tohle a támhleto“ působí maličko neosobně.
  No a hlavní dějová linie? Ztrácí na síle, ke všemu končí neuzavřeně, vůbec se nedovíme, kam to všechno směřovalo a kdo je tím padouchem, který po baboukovi jde. Je sice hezké, že se podíváme na přehlídku různých superpadouchů a vyslechneme si poplašnou zprávu o úmrtí jedné z ústředních postav, ale to je asi tak všechno. Přesto nemůžu komiksu upřít několik povedených momentů, jako je zásah jednotky SWAT nebo Venomova aukce. A skvělý je samozřejmě Frank Cho coby výtvarník, který si ve skrytých detailech neodpustil pár roztomilých cameo vtípků.
 • trudoš
  trudoš editor7.11. 19:39Rorschach (paperback)
  delsemela: Je dobré mít přečtené Watchmeny, protože na ty se děj přímo odkazuje, ale víc netřeba, protože Rorschach stojí mimo dění Odznaku i Hodin posledního soudu (Před Strážci jsou diskutabilní). Lépe řečeno, jde o vlastní, alternativní linku.
 • trudoš
  trudoš editor22.10. 13:26Thorgal #24-29: Barbar
  1 200 : 6 = 200 Kč za jedno album. To mi nepřijde bůhvíjak přemrštěná cena. Takže ano, kupovat budu a zároveň doufat, že se dočkáme i dalších dílů.
 • trudoš
  Ten obsah se přeci jen liší v jediném čísle, takže o identická alba nejde.
 • trudoš
  trudoš editor10.3. 20:01Batman: Dvojník
  baatcha - Já to říkám pořád, každý den se člověk dozví/naučí něco nového. Máš samozřejmě úplnou pravdu, akorát mi to vůbec nedocvaklo. Jsem holt odkojenec „moderního“ pojetí a zapomínám na původní kořeny. Logiku by to každopádně mělo a docela by mě zajímalo, jestli to takhle Tomlin skutečně myslel. Jen pro uvedení skutečného stavu věcí - on v příběhu Albert vystupuje, ale pouze v retrospektivě, kdy po zavraždění Marty a Thomase raději z panství uteče, když vidí, v jak nezvladatelné dítě se Bruce mění.
 • trudoš
  SomeOne: Vím, ale i tak děkuji za info. Spíš to byl takový výkřik do tmy a výzva na náhodného nakladatele, pustit se do něčeho, na čem by mohl prodělat kalhoty, ale udělal by mi tím radost. Ostatně stejně jako s první řadou Batman and Robin.
 • trudoš
  trudoš editor22.11.2021 18:35DC Komiks
  Landauer: Dá se prosím objednat i přes mail? Žižkov mám naneštěstí maličko z ruky.
 • trudoš
  trudoš editor19.11.2021 19:16Bludiště 2
  2scha, Stara.kryta a deefha: Zupa, díky za info.
 • trudoš
  trudoš editor18.11.2021 18:03Bludiště 2
  Jen dotaz - přišel už komiks někomu z lidí, co jej podpořili na Hithitu? Já totiž z nakladatelství zatím žádné info nemám, tak se ptám, zdali se jim třeba nejdřív není třeba připomenout, nebo tak něco. Nemám s tím zkušenost.
 • trudoš
  Ivan Kucera: V pokračování je to vysvětleno, akorát nevím, jestli to souvisí přímo s Rokem Nula (lépe řečeno s doktorem Smrt bo jak se trn chlapík jmenuje) nebo jde o předehru něčeho pozdějšího.
 • trudoš
  trudoš editor22.9.2021 19:38Z neznámého světa a další příběhy
  baatcha a SlouzimStarymPsum: Lépe bych to neřekl.
 • trudoš
  trudoš editor22.9.2021 19:33Z neznámého světa a další příběhy
  SlouzimStarymPsum: Touché - pravda, nikdo nikoho neodsuzuje, má reakce byla unáhlená, omlouvám se.
  Co se osobního setkání týče, taháme se o slovíčka - špatně jsem se vyjádřil. Při osobním kontaktu, když mám možnost s dotyčným člověkem mluvit, rozprávat a diskutovat, jsem zpětně schopen zhodnotit, co je to za člověka. Teď nemluvím o tom, že někoho potkám na ulici, pošleme se vzájemně do řiti a pěkný den je za námi. Zatímco z útržků textů, častokrát vytržených z kontextu nebo záměrně autorsky stylizovaných, téhle analýzy schopen nejsem. Já ty dopisy četl a ne, nepraštilo mě do očí, že by HPL byl přesvědčený rasista. Což ovšem neznamená že nebyl, akorát mi chybí osobní konfrontace, kdy bych měl možnost se na kritizované pasáže zeptat, abych pak o něm něco takového říkal.
  Jiná situace je, když se někdo záměrně prezentuje jako extrémista a tam odpověď zní - ne, tady osobní setkání asi tak úplně potřeba není. Já však poukazoval na situaci, kdy ten projev je poměrně diskutabilní, navíc u osoby, která se k tomu už tak nějak nemá, jak vyjádřit.
 • trudoš
  trudoš editor22.9.2021 18:26Z neznámého světa a další příběhy
  yogi: A to je právě ono - znáte je. Já HPL osobně nepoznal, takže se zdržuju hlasování o tom, zda byl rasista nebo ne.
 • trudoš
  trudoš editor21.9.2021 18:06Z neznámého světa a další příběhy
  SlouzimStarymPsum: Otázka lze položit i obráceně - jak se pozná rasista bez osobního setkání? Já zkrátka své postoje a názory rád stavím na vlastních zkušenostech, ne na základě názorů někoho jiného. Bavím se samozřejmě ve všeobecné rovině, jakmile vytáhnete Hitlera, jsme ve slepé uličce. Ale HPL nebyl z těch co by veřejně mával pravicí, nebo se hlásil k nějaké straně. Pak jej s přesvědčením odsoudit jako rasistu či homosexuála, kvůli pár poznámkám v povídkách a dopisech, mi přijde krapet zaslepené. Nemluvě o tom, že je přes sedmdesát let po smrti a není tudíž možná diskuze.
 • trudoš
  trudoš editor21.9.2021 17:57Z neznámého světa a další příběhy
  yogi: Co se týče těch, co zemřeli ještě před mým narozením, tak s ani jedním. Asi taky chodím na špatná místa.
 • trudoš
  trudoš editor20.9.2021 18:47Z neznámého světa a další příběhy
  George Walker Bush: Nic proti, ale srovnávat nacisty s Lovecraftem přijde zas trochu mimo mísu mě. Ale jestli to nutkání (dělat z mrtvoly rasistu) máte, nehádám se s vámi. Já se s H. P. nikdy osobně nesetkal, takže nemohu sloužit - a soudit někoho na základě literárních studií toho kterého odborníka, odmítám. Rád se řídím vlastními zkušenostmi.
 • trudoš
  Ter: Opraveno a díky za upozornění.
 • trudoš
 • trudoš
  trudoš editor4.6.2021 07:21Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: To je vcelku logické.
 • trudoš
  trudoš editor3.6.2021 22:39Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: A pak jsou situace, kdy jsou stránky prohozené, ale člověk to nepozná, protože příběh i tak dává (případně nedává) smysl. Každopádně abychom si rozuměli - mě nevadí obsahy, jen se pozastavuji nad tím, jak jsou z praktického hlediska k hovnu, když nejsou stránky v knize číslované, nebo když nejsou očíslované alespoň předěly kapitol. To, jestli to někdo řeší ručním počítáním nebo prostocviky s propiskou je už pak záležitost osobního přístupu, ne vysvětlení, proč se něco takového vlastně dělá. Tož tak. Ne že bych kvůli tomu ovšem propadal depresím a na Crew a další nakladatelské hříšníky uvalil klatbu.
 • trudoš
  trudoš editor3.6.2021 09:31Batman Mikea Mignoly
  George Walker Bush: To světlé na tom je, že nemusí počítat jednotlivé panely, případně slova a písmena. Zatím.
 • trudoš
  trudoš editor3.6.2021 08:33Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: Jo a díky za odkaz, ale já hm, no jak to říct, nerozumím anglicky, francouzsky, polsky, německy, korejsky, španělsky a tak nějak vůbec.
 • trudoš
  trudoš editor3.6.2021 08:30Batman Mikea Mignoly
  SlouzimStarymPsum: Já neříkám, že jde o chybu nakladatele nečíslovat stránky a akceptuji případný autorský záměr, jen mi přijde zbytečné dávat do knihy obsah, když podle něj člověk stejně nemá možnost co jak najít - a nic proti, ale počítat stránku po stránce bude jeden člověk ze sta, možná tisíce. Nemluvě o tom, že zjistit zdali mi nechybí stránky je bez číslování prakticky nemožné, když jeden nezná přesnou návaznost panelů. Autoři občas umí ze stránky na stránku solidně zakouzlit, aby čtenáře zmátli.
  Ale vím, že tohle je u komiksů častý nešvar, takže z mé strany jde jen o povzdechnutí nad pro mě nepochopitelným stavem věcí, nic víc. Dějou se i větší podivnosti.
 • trudoš
  trudoš editor2.6.2021 23:04Batman Mikea Mignoly
  Scarface: Kniha je nádherná, ale zase jednou položím řečnickou otázku - proč uvádíte obsah s odkazem na které stránce začíná ten který příběh, když pak stránky v komiksu nejsou číslovány?
 • trudoš
  jh666, Zack: Voilà a problém vyřešen. Díky moc za info.
 • trudoš
  Fry: Ještě chvilku počkám, jestli se nevyjádří někdo ze znalců, třeba mi unikla nějaká informace, která na netu není běžně k dohledání. Originály nemám, abych mohl tvrzení podpořit konkrétním důkazem. Když se nikdo neozve, opravím.
 • trudoš
  trudoš editor29.4.2021 07:58Přístav Země / Zatmění
  Tady se musím nakladatele zastat, že do mě coby do zákazníka, jedinkrát nekopnul, či mě obvinil, že za zpoždění můžu já. Ani nemám pocit, že by se to kdy skrývalo mezi řádky. Vždycky mi akorát přišel mail s pokornou omluvou, že věci bohužel nejdou tak, jak bylo plánováno, což pro mě jako pro člověka z branže nebylo žádný překvapení. Ale uznávám, že vím hovno o tom, co se děje na sociálních sítích, ani jsem nedával jednotlivé zprávy na rozbor erudovanému psychologovi, aby odhalil podtext toho kterého slova.
 • trudoš
  Smím dotaz na někoho, kdo se orientuje? Není uvedení jména J. Michaela Straczynského u tohoto komiksu chybou? Když koukám na detaily jednotlivých sešitů na stránkách Marvelovského fandomu, jeho jméno tam u scénáře nikde nefiguruje. Naopak chybí Ed Brubaker, který je podepsán pod úvodním Captain America (vol. 5) #25.
 • trudoš
  trudoš editor24.4.2021 20:44Wonder Woman: Mrtvá Země
  Norri: Fíha, on tyhle starý fláky ještě někdo zná? Díky za znamení, že zkáza světa je prozatím daleko.
 • trudoš
  trudoš editor3.4.2021 11:08Star Wars: Vader, Stíny a tajemství
  Má prosím někdo nějaké potvrzení, že se Leinil Francis Yu na prvních dvanácti sešitech kresebně skutečně podílel? Nebo alespoň jednom z nich? V tiráži knihy sice uveden je, ale co jsem koukal na prvních dvanáct sešitu v originále na netu, tak nikde uveden není.
 • trudoš
  trudoš editor19.2.2021 08:58Dracula
  Ter: Nechci hájit Argo, protože jejich papírové hřbety bez laku jsou mojí noční můrou (za tu cenu), ale „bezchybný výtisk“ je podle mě chiméra. Vezmete-li do ruky takřka jakýkoliv komiks od kteréhokoliv nakladatele, vždycky v něm najdete nějakou chybu, ať už redakčního, technického, autorského nebo překladatelského rázu. Kniha nebo komiks může projít tisíci kontrolami a vždycky se něco najde. BB art, Crew i Comics Centrum by mohli vyprávět. To není obhajoba, ale zkušenost ze života z obou stran barikády. Neříkám, že výjimka nepotvrzuje pravidlo, ale je jich na trhu jako šafránu. U limitovek je to ovšem fakt na přesdržku.
 • trudoš
  trudoš editor7.12.2020 18:53Měsíční stín
  George Walker Bush: Zničit krtka.
 • trudoš
  trudoš editor7.12.2020 15:51Měsíční stín
  TonyT a Hanussen: Tak to se potom omlouvám se za svou hysterickou reakci, ačkoli obrat "podezřelé ticho" ve mě znovu vzbuzuje pocit hledání problému někde, kde žádný není. Uznávám ovšem, že má paranoia je mocná. Ale léčím se.
 • trudoš
  trudoš editor7.12.2020 10:44Měsíční stín
  Hanussen: Však oni přijdou. Koupeno už mají, tak kam by pospíchali.
 • trudoš
  trudoš editor7.12.2020 09:59Měsíční stín
  TonyT: Protože mi smysl podobných dotazů, snažící se vytvořit iluzi nějaké konspirace, vadí. Proč je komiks tak drahý? Protože nakladatel si chce pořídit třetí bazén. Proč komiks koupilo tolik lidí? Protože jde o kámoše nakladatele. Proč nakladatel vydal tohle a ne támhle to? Protože Evropská unie/Rusko/Čína/USA chtějí záměrně devalvovat čtenářské povědomí. Proč komiks hned po vydání nepřečetlo xyz lidí? Protože je to všechno nějaký komplot. Prostě mi uniká o co komu jde?

  PS - Navíc to poslouchám dennodenně - mám skromnou knihovnu, kterou neustále rozšiřuji a zároveň se snažím učíst všechno možný. A pak když někdo vidí to boží dopuštění, co mám doma, obratem si neodpustí dotaz, zdali jsem četl tohle či támhleto, a když řeknu, že ještě ne, s vědoucím úsměvem intelektuála, který právě odhalil dementa, jenž před kvalitní literaturou dává přednost podřadnému braku, pokýve hlavou, jako že jasně, že to chápe.
 • trudoš
  trudoš editor6.12.2020 12:46Měsíční stín
  George Walker Bush: Tak to máte fajn, jste z obliga. Na ty co nekoupili se vztahuje jiná norma, odhadem měsíc a půl. Ale víc určitě ne. Potom už zavítáte do stejné škatulky jako kupující.
 • trudoš
  trudoš editor6.12.2020 12:18Měsíční stín
  Milo_Harwey: Tož jsem potom holt kretén, stejně jako zbytek zástupu. A už se o tom snad dál nemusíme bavit.
 • trudoš
  trudoš editor6.12.2020 12:09Měsíční stín
  Hanussen: Já jsem tady a ještě jsem se k tomu prostě nedostal. Je s tím sakra nějaký problém? To je tady nějaká přesná norma, do kdy člověk musí něco přečíst, jinak je kretén, protože si komiks koupil?
 • trudoš
  Draco nobilis: Nevím jestli jste zaregistrovala, ale u nakladatele už mají opět skladem, nedávno jsem objednal a normálně přišlo.
 • trudoš
  trudoš editor19.11.2020 23:26Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela
  Lenny: Zupa, danke.
 • trudoš
  trudoš editor19.11.2020 19:05Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela
  Lenny: Navíc až s tímhle kontextem (Spawn) mi konečně dávají smysl poznámky Tonyho Starka, že je mu Angela povědomá.
 • trudoš
  trudoš editor19.11.2020 19:02Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela
  Lenny: Bulvár? Sem s ním. Mě to zajímá taky, anglicky neumím, takže se nic nedozvím. A já chápu, že tam nenapíšou pravdu, ale třeba info o tom, že ta postava je ze Spawna je zajímavá a dozvěděl jsem se jí až tady z komentáře Carnageho, ne z alba samotného.
 • trudoš
  trudoš editor19.11.2020 14:22Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela
  Carnage: Tady to krasobruslení kolem vzniku postavy je obzvlášť komické, protože je zmíněno jen to, že byla koupena od konkurence a že jí původně vymyslel Neil Gaiman a to je všechno. Mě by třeba docela zajímalo v jaké sérii se původně vyskytovala a proč jí nakonec Gaiman prodal jinam, ale to ne, to už se říct nesmí, to si člověk musí dohledat na netu sám. K čemu pak nějaké představování figury je, když se o historii jejího vzniku nesmí mluvit?
 • trudoš
  trudoš editor19.11.2020 13:03Nejmocnější hrdinové Marvelu #111: Angela
  Carnage: Já zas musím konstatovat, že v představení postavy album maličko selhalo, protože i když se dovíme, jak pasuje do Marvelovského univerza, to že původně patřila do stáje Image, a její historie měla tudíž trochu jiný charakter než kniha naznačuje, jsem se dozvěděl až z vašeho komentáře. A nepřijde mi to zas až tak nepodstatná informace. Tyhle konkurenční přetahovačky mě fakt serou. Nakladatelství DC být zmíněno v kompletu může (když se třeba mluví o práci různých kreslířů a scenáristů), ale že daná postava původně pasovala k Image už ne? Chjo.
 • trudoš
  trudoš editor18.11.2020 14:17Temné noci - Metal: Temní rytíři
  lantan1 a Milo_Harwey: Sorry za nepochopení, už mi došlo, která bije. Každopádně ani mě se do téhle kapitoly černobílé stránky nedostali.
 • trudoš
  trudoš editor18.11.2020 13:40Temné noci - Metal: Temní rytíři
  Milo_Harwey: Po konci příběhu mám "Dějiny zakuté do kovu", následuje "Galerie alternativních obálek" a pak "Kresby tužkou a inkoustem" obsahující čtyři černobílé stránky bez textu přímo z Temných rytířů. Vypadá to, že do mého exempláře si "Batman: Zatracení" cestu nenašel.
 • trudoš
  z-e-d: Teda já vím že je to bizarní, ale ta Maggie je v pořádku - viz http://marvel.fandom.com/wiki/Maggia_(Earth-616)
 • trudoš
  trudoš editor11.11.2020 17:28Hra o tuříny
  radek & George Walker Bush: Tak to díky za varování.
 • trudoš
  trudoš editor10.11.2020 10:18Hra o tuříny
  Norri: Když existovala na Jirku, existuje už na všechno... A náhodou, já bych do toho i šel, jenže to bych musel znát seriál a to už je běh na příliš dlouhou trať. Evidentně to cílí spíš na fanoušky filmové podoby než knižní předlohy a to bych se počítám asi tak v polovině point nechytal. Teda za předpokladu, že uvnitř nějaké jsou - z ukázek to posoudit nedokážu, protože viz moje druhá věta.
 • trudoš
  z-e-d: Ne, u mě dobrý, všechno krásně čitelný.
 • trudoš
  trudoš editor5.11.2020 08:23Visa transit, svazek 1
  SlouzimStarymPsum: O dotiscích a prodejích spekulovat nechci, v rámci profesionální deformace nevěřím v téhle branži ničemu, dokud v rukou nedržím proplacené faktury. Z mé strany šlo jen o odhad, jak si specifický de Crécy může u českého publika asi tak vést, přičemž bych byl jedině rád, kdybych byl naprosto mimo mísu.
 • trudoš
  trudoš editor16.12.2021 20:16Sběratelský klub
  BadBoy: Díky moc za info.
 • trudoš
  trudoš editor16.12.2021 16:27Sběratelský klub
  Zdravím, netušíte někdo náhodou co je s novým číslem Legendy o Batmanovi?
 • trudoš
  trudoš editor26.11.2021 21:54Pindárna
  Lenny: Samostatně se to číst dá, ale celá ústřední patálie v pozadí se odvíjí od alba Strážkyně klíčů, přičemž je také dobré znát předchozí čísla s Kris de Valnor (Lučištníci a cyklus Země Qaa), i když to pro orientaci v zápletce zase až tak podstatné není.
 • trudoš
  trudoš editor21.11.2021 18:23* Připomínky a návrhy
  Jména Christophe Arleston a Scotch Arleston by asi stálo za to sjednotit, jedná se o stejného tvůrce, přičemž u nás prakticky vše co vyšlo, bylo publikováno pod jeho skutečným jménem Christophe, než jeho uměleckým pseudonymem (tedy Scotch). Jestli se nepletu.
 • trudoš
  trudoš editor29.9.2021 18:29Sběratelský klub
  SlouzimStarymPsum: To vím, akorát jak na to nejsem zvyklej a přišla mi teprve jen jedna zásilka, kterou jsem rovnou platil, nevím jak je to s dalšími - jestli je pošlou automaticky a automaticky si stáhnou peníze (což takhle inzerují), nebo zda nejdřív musím učinit další objednávku (či nějaké posvěcení) a teprve pak se kola další zásilky rozjedou. Tož uvidíme, zasílají evidentně v různých termínech, tak snad časem dojde i na mě. A na CoVseNerdita.
 • trudoš
  trudoš editor28.9.2021 21:19Sběratelský klub
  BadBoy & deefha: Díky moc za info. Já v klientské zóně stále vidím jen odeslanou první objednávku, tak jsem si nebyl jist, jak to u nich vlastně chodí. U mě proběhl nákup 3. 9., tož na mě dojde pravděpodobně až příští týden. Což je ve výsledku trochu debilní (protože v ten okamžik už budou na trhu obě zaslaná čísla, takže žádný náskok), ale moje chyba – měl jsem objednávat dřív.
 • trudoš
  trudoš editor28.9.2021 16:49Sběratelský klub
  Nemáte někdo prosím zkušenosti s předplatným u De Agostiny? Jen by mě zajímalo v jaké frekvenci posílají Batmana, zatím mi přišli pouze první dva díly a netuším, zda mám další zásilku nějak urgovat, nebo ji automaticky pošlou sami a kdy.
 • trudoš
  trudoš editor5.7.2021 09:10Pindárna
  Denis: Jo, plánuji. Bez znalosti angličtiny je to pro mě totiž jediný způsob, jak alespoň trochu nazobat historii a lépe se pak orientovat v dílčích odkazech.
 • trudoš
  trudoš editor14.5.2021 20:43Pindárna
  Walome: Geniální.
 • trudoš
  trudoš editor14.5.2021 11:16Pindárna
  Líbí se mi ten srdečný přístup, že když někdo projeví nějaké přání, pokaždé se najde někdo, kdo mu začne vysvětlovat, že je buď za a) špatné si něco přát, za b) je špatné to přání vůbec vyslovit, nebo za c) to přání je úplná hovadina.
 • trudoš
  trudoš editor4.5.2021 12:46Povinná četba
  lantan1: Touché.
 • trudoš
  trudoš editor17.4.2021 07:08* Připomínky a návrhy
  Zack: Teda ne že bych chtěl zpochybňovat něčí míry, jen uvedu věci na pravou míru - "Kolosální Conan" má 8 cm, "Kolosální Conan z Cimerie" 6 cm. V odkazech opraveno.
 • trudoš
  trudoš editor8.3.2021 21:47Pindárna
  Rumburaq: Teď jsem si založil knihu do knihovny a pozadí hřbetu má výrazně jiný odstín než ostatní knihy, jako kdyby vážně chtěli jít do dalšího obrazu. Tak to jsem zvědavej na 120, jestli se vrátí k původnímu odstínu a jde jen o chybu jednoho hřbetu, nebo co jako na nás chudáky chystaj.
 • trudoš
  trudoš editor7.3.2021 10:39Pindárna
  Rumburaq a deefha: Kitty Prydeová má na hřbetě pěst Naprosto úžasného Hulka (viz https://www.facebook.com/nhmcz/photos/a.415744085917424/549316295893535/?type=3&theater), na 120 počítám že budou ty světelný efekty počínajícího obrázku na Největší padouchy Marvelu (nebo jak se to v originále jmenuje). Takže snad dobrý, neskončí to v půlce obličeje nějaké postavy.
 • trudoš
  trudoš editor25.2.2021 17:52Sběratelský klub
  Hanussen: Neříkám že nemáte pravdu, ale už takhle beru knih a komiksů tolik, že při představě zpětinásobení nabídky (a já se znám, určitě bych nezůstal jen u jedné dvou sérií) bych to nejen nezaplatil, ale ani neměl kam dát, natož najít čas to vůbec někdy přečíst.
 • trudoš
  trudoš editor25.2.2021 17:34Sběratelský klub
  Já zbožňuji to jejich "Sklepy plne euro" (píšu jak to zní). Vždycky když to slyším v rádiu, říkám si: To je země, tam bych chtěl žít. Nebo "informacia drogova" mě při cestě autem také pokaždé spolehlivě rozesměje. Ale polsky nečtu, přejít ještě na jiný trh než ten český, tak mi rodina sbalí kufry a vyhodí mě.
 • trudoš
  trudoš editor21.2.2021 23:06Pindárna
  SlouzimStarymPsum: Díky za info, tak uvidíme jak se s tím popasuju.
 • trudoš
  trudoš editor21.2.2021 10:06Pindárna
  Scarface: Zupa, díky za info. Takže si kvůli čtení komiksu nemusím nikde dohledávat základní "co, kdo a proč"?
 • trudoš
  trudoš editor20.2.2021 19:55Pindárna
  Hloupej dotaz - tuší někdo jak moc je třeba v rámci komiksu „Cyberpunk 2077: Trauma Team“ znát danou počítačovou hru? Jsem nepolíben a panic v tomhle ohledu i zůstanu, tak by mě zajímalo, nakolik má vůbec pro mě smyl o čtení komiksu uvažovat.
 • trudoš
  trudoš editor19.2.2021 09:02* Připomínky a návrhy
  Darth Raelchi, Fry: Sorry, to mi nedošlo.
 • trudoš
  trudoš editor18.2.2021 08:47* Připomínky a návrhy
  Darth Raelchi: Opraveno, díky moc.
 • trudoš
  trudoš editor8.2.2021 13:15* Připomínky a návrhy
  SomeOne, Fry: Zupa, díky za info.
 • trudoš
  trudoš editor7.2.2021 21:00* Připomínky a návrhy
  Dotaz - U alba "Star Wars: Vyvolený, Světlo pohasíná" se u scénáře a kresby objevuje jméno Chrise Eliopoulose. Nejde náhodou o chybu? Kontroloval jsem sešity na https://starwars.fandom.com/wiki/Star_Wars:_Darth_Vader:_Dark_Lord_of_the_Sith a nějak jsem tam jeho jméno nenarazil a ani v tiráži českého vydání není.
 • trudoš
  trudoš editor1.2.2021 15:47* Připomínky a návrhy
  Zack: Jen bych to otočil, pět hvězdiček vlevo, jedna vpravo, opticky by to podle mě působilo lépe - začínat tím nejlepším, než nejhorším.
 • trudoš
  trudoš editor28.1.2021 19:17* Připomínky a návrhy
  Fry: Kdyby na to ostatní zapomněli, mrknu na to, až se mi kniha dostane domů, což bude cirka za týden nebo dva. Mám to poznamenaný.
 • trudoš
  trudoš editor26.1.2021 16:38* Připomínky a návrhy
  Zack: Zupa, danke.
 • trudoš
  trudoš editor26.1.2021 14:41* Připomínky a návrhy
  Zack: Čistě jen dotaz – nešlo by v osobním profilu vytvořit něco jako Nej 10, do kterého by si člověk naházel nejoblíbenější věci a nemusel tak pokaždé z lovit hlavy (když se jej na to někdo zeptá) co že za nejlepší komiksy považuje? A zajímavé by pak bylo třeba i nějaké srovnání, kdyby se topky poměřili ve veřejném žebříčku, což by zas odpovědělo na občasné prosby o doporučení od náhodných návštěvníků.
 • trudoš
  trudoš editor22.1.2021 19:39* Připomínky a návrhy
  Já tyhle animace prostě miluju.
 • trudoš
  trudoš editor13.1.2021 14:25* Připomínky a návrhy
  Zack: Perfektní, díky moc.
 • trudoš
  trudoš editor13.1.2021 06:50* Připomínky a návrhy
  Zack: Kravina k uvážení – šlo by na řádek s variantami komiksu (v detailu infa) přidat do závorky rok vydání té které varianty? Člověk by se snadněji orientoval v tom, které vydání je nejstarší a které nejnovější a nemusel by postupně rozklikávat všechny.
 • trudoš
  trudoš editor9.1.2021 12:00* Připomínky a návrhy
  Zack: Já za to neadoruji, já jen vysvětluji, jak to S313 myslel. Mě vyhovuje, jak to je.
 • trudoš
  trudoš editor9.1.2021 06:02* Připomínky a návrhy
  pro Zacka na vysvětlenou:

  1) Otevřu si Čtyřlístek, kliknu na sérii a vyjede mi celá série - když v tento okamžik použiješ spodní lupu (vedle Vždy Chci), vyhledává se pouze v zobrazené sérii. Chceš-li vyhledávat v celé databázi, musíš použít lupu v základní nabídce (vedle Sbírky). Podobně to funguje, když klikneš na Sbírku - od toho okamžiku ti spodní lupa začne vyhledávat pouze v tvé sbírce.
  3) Myslím, že je tím myšleno, že když si zaškrtnu Chci/Sháním a pak danou věc označím jako Mám (v okamžiku kdy ji seženu), tak by se mohla automaticky ze Chci/Sháním odstranit, aby to člověk nemusel dělat ručně.
 • trudoš
  trudoš editor8.1.2021 14:04* Připomínky a návrhy
  à la
 • trudoš
  trudoš editor8.1.2021 09:04* Připomínky a návrhy
  Zack: Nemůžu zpětně komentář editovat a netuším jestli jde smazat a vložit znovu (alespoň jsem to nenašel), takže až bude zas nějaká příležitost, vyzkouším. Ale počítám, že už to funguje na té konvi.
 • trudoš
  trudoš editor8.1.2021 07:03* Připomínky a návrhy
  Hmmmm, tak tohle jsem fakt nedomyslel... (a opravit příspěvek mi nejde). Potřebuju víc kafe.
 • trudoš
  trudoš editor8.1.2021 07:01* Připomínky a návrhy
  Komentáře (a asi i diskuze) mají problém s cizími abecedami, minimálně "? la" se přepíše na "? la".
 • trudoš
  trudoš editor7.1.2021 07:33* Připomínky a návrhy
  Toe: Jasně že záložky používám, ale občas se člověk prostě zapomene, no. Tak mě zajímalo, jestli jde o neřešitelný problém, nebo přehlédnutou chybu.
 • trudoš
  trudoš editor7.1.2021 06:22* Připomínky a návrhy
  Zack: Otevřu si sérii (např. Usagi Yojimbo), jsem na hlavním infu, překliknu na přehled (na obálky, to je jedno), abych měl seznam celý na obrazovce, otevřu si detail některého komiksu, vrátím se o krok zpět a ocitnu se zpět na základním infu. Nešlo by, abych se spíš vrátil rovnou na ten přehled (nebo obálky)?
 • trudoš
  trudoš editor7.1.2021 06:13* Připomínky a návrhy
  Toe, Zack: Jop, už je mi to jasné. Nechápu, proč jsem to neviděl.
 • trudoš
  trudoš editor6.1.2021 06:39* Připomínky a návrhy
  Zack: A do třetice – je v poště možnost reagovat přímo na zprávu (s odstupem času, tedy poté, co jsem si od někoho poštu přečetl a teprve za nějaký čas se dostal k reakci), nebo musím přímo do profilu toho, komu chci psát, abych tak poštu poslal na správnou adresu?
 • trudoš
  trudoš editor6.1.2021 06:36* Připomínky a návrhy
  Zack: A ještě - když chci upravit text právě vložený ve fóru, jak to udělám? Nabídka vpravo mi jen umožňuje "Poslat zprávu". Dřív byla možnost editovat příspěvek cca pět minut po vložení, teď jsem to nenašel.
  Chtěl jsem k předchozímu příspěvku doplnit informaci, že funguje ještě heslo "pokraji", takže už asi chápu, v čem je problém - počátek hledaného výrazu nesmí začínat na méně než tři znaky. Když ano, je lepší hledat podle následujícího slova, které už víc jak tři znaky má, chápu to dobře? Někdy dříve jste se k tomu vyjadřoval.
 • trudoš
  trudoš editor6.1.2021 06:29* Připomínky a návrhy
  Zack: Zdravím, narazil jsem na problém u vyhledávání - při kombinaci slov "Na pokraji Války říší" či "Na pokraji" mi to nic nenajde, ale při výrazu "Války říší" už bez problémů čtvrté album Avengers najdu. Co dělám špatně?
 • trudoš
  trudoš editor1.1.2021 23:09* Připomínky a návrhy
  Zack: Když jsem si dříve rozbalil v přehledu celou sérii, zobrazovalo se mi v jednom sloupci mé vlastní hodnocení, takže jsem hned viděl, jak si který díl u mě osobně stál. Teď mi tahle funkce zmizela, nebo jí nevidím, nebo ani nikdy nebyla a popletl jsem si to s něčím jiným.
  Jinak perfektní práce, nenávidím jakékoliv změny (a s přibývajícím věkem je to horší a horší), ale aktuální verze cdb je opravdu velmi povedená, vizuálně i uživatelsky. Díky moc za ni.
 • trudoš
  trudoš editor28.12.2020 10:30* Připomínky a návrhy
  Zack: Správná anotace k "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" je přepsaná níže. Ta co je u komiksu aktuálně shrnuje obsah čísla 2020/12 (ono je to špatně i na stránkách Crwe, proto ten zmatek).

  Extra monstrózní díl!
  Profesor Frink si postavil svého vlastního robota... jenže se do něj nějak naprojektuje Bart, a tak vznikne děsivé zlobící monstrum, které hrozí, že Barta odsune na smetiště dějin. Připravte se na válku o budoucnost lidstva! Vedle toho Milhouse zdědí cukrářství a stane se najednou hvězdou školy... a Levák Bob se pokusí o útěk! Těšte se na dalšího Barta!
 • trudoš
  trudoš editor27.12.2020 21:09* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybička se vloudila, anotace u komiksu "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" patří k číslu 2020/12.
 • trudoš
  trudoš editor27.12.2020 12:11* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U alba "Tomb Raider Archivy S.3" chybí mezi scenáristy Dan Slott (a kreslíř Francis Manapul), kteří dělali 50 sešit. Viz http://www.wikiraider.com/index.php/Tomb_Raider:_The_Series_Vol._1,_Issue_50
 • trudoš
  trudoš editor19.12.2020 14:21Pindárna
  Přihlásil jsem se do komiksové databáze a oni tam lidi píší komentáře ke komiksům. No hrůza.
 • trudoš
  trudoš editor18.12.2020 08:18* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybka se vloudila. Album "Deadpool - Miláček publika #02: Deadpool Vs. Sabretooth" obsahuje sešity do čísla 11, ne 12.
 • trudoš
  trudoš editor16.12.2020 07:36Sběratelský klub
  Future-Death: Většina lidí asi řekne že ne, ale ono to spíš záleží na preferenci toho, kterého čtenáře. Je to jednoduchá řezačka a fotorealistickou kresbou. Seženete ji podle mě ale i levněji.
 • trudoš
  trudoš editor15.12.2020 17:45* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U komiksu "Slanej byznys 1" nemá být autorka asi Markéta Eleweth (Eleweth) ale Markéta Olšovská (Eleweth).
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 2828 (cca 902003 Kč)
Mám: 4568 (cca 1206369 Kč)
Chci: 154 (cca 5653 Kč)
Sháním: 8 (cca 4321 Kč)
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0