trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 30.5.2020 | Calvin a Hobbes #05: Pomsta hlídaných

„Myslel jsem, že když člověk dospěje, automaticky pak ví, co má v každé situaci dělat. Nejspíš bych se do dospělosti tak nehnal, kdybych tušil, kolik je v tom improvizace.“
Tohle je zkrátka nadčasová série, která zdaleka není jen o tom, jak malý kluk ve městě vnímá svět dospělých a do běla rozpaluje všechny kolem sebe. Tuhle verzi už předvedl francouzský génius René Goscinny. Oproti tomu Bill Watterson s chlapeckým sarkasmem a odzbrojující naivitou sehrává nádhernou poemu o dětství na americkém venkově. Calvin a Hobbes tvoří dokonale sehranou dvojku, v níž raubíř Calvin představuje horkokrevnou touhu po všem novém a naopak imaginární tygr Hobbes je klidným zastáncem prostého života. Ta bezprostřední nostalgie z toho přitom čiší výtvarně i scenáristicky, až je jednomu málem smutno, že žije tady a ne tam.
Geniální na tom je, že před deseti lety jsem se „pouze“ bavil absurdností jednotlivých skečů. Dnes si je sám prožívám naplno, když se s jedním takovým malým rozumbradou pokouším vyjít.

trudoš
trudoš | 29.5.2020 | Zóna

Jmenuje se to jinak, vypadá to jinak, ale pořád je to Rudo. Daniel Majling sice maličko změnil charakter vyprávění, ovšem jádro je stále stejné. Tady bych na každý pád nerad strašil, protože Zóna zdaleka není tak anarchistická, jak by se mohlo zdát. Dobrodružství se rozvíjí ve správně konspiračním duchu, kdy společně s hrdinou odhalujeme tajuplnou záhadu, před kterou by podklesla kolena i Danu Brownovi. Atmosféra je v tomhle ohledu perfektní, autor si z žánru záměrně utahuje, stejně jako jej využívá k zvýšení napětí. Největší předností pak zůstává nekorektní humor, operující s vytříbenými metaforami: „Bola chytrá, milá, vtipná, vzdelaná, a hoci jej prsia bagatelizovali pokrok, ktorý na poli miniaturizácie dosiahli Japonci, bola aj neskutočně priťažlivá.“ Překvapivě ubylo vulgarit a to na úkor děje, avšak existenciální monology si nadále udržují komediální syrovost. Prostě nelze neobdivovat stylistiku, s níž autor dokáže pourážet člověka do třetího kolene pomocí spisovné slovenčiny.

trudoš
trudoš | 29.5.2020 | Ultimátní komiksový komplet #101: The Invincible Iron Man: Začátek konce

Možná jsem byl zrovna v přechodu, ale tentokrát mi tahle vykopávka sedla. Je to bezesporu zdlouhavé vyprávění (dvakrát jsem u toho usnul), ovšem když si to člověk rozumně rozvrhne, není scénář Archie Goodwina zdaleka tak hrozný, jak se zpočátku může zdát. Autor nešetří energií ani nápady, takže ten věk osmačtyřiceti let vnímáte jen pro žánrovou naivitu nespoutaného dobrodružství. A třebaže kresba není tolik inovativní, jako u jiných tvůrců, George Tuska se plně podřizuje tempu příběhu a dokonale zachycuje dobovou superhrdinskou atmosféru. Krása po všech stránkách.
Sic mi zařazení do Ultimátního kompletu trochu uniká, protože výjimečného není na komiksu nic, neznamená to však, že jsem si ho neužil se vším všudy. Celkově jsou v příbězích geniální především všichni ti padouši se superjmény a superkostýmy, které by netrumfnul ani ten sebenamachrovanější transvestita. Mimo jiné jsem si poprvé všiml Iron Manových ocelových bradavek a popravdě řečeno... do teď mě straší jejich ničivé možnosti.

trudoš
trudoš | 27.5.2020 | Zámek a klíč #06: Alfa a omega

Takhle má vypadat konec, který přijde včas. K dokonalosti mi chyběla jen maličkost, detail, jenž se sérií táhne už od druhého dílu. Joe Hill totiž umí nápaditě pracovat s likvidováním postav, jenže věřil jsem mu pouze v albu Vítejte v Lovecraftu. Všichni další nebožtíci jako by se jen připisovali na účet. V poslední knize je to nejmarkantnější, protože se tu umírá jak na běžícím pásu a přestože emoce nádherně jiskří, vůbec to na mě nepůsobilo skutečně. Spíše románově, což je samozřejmě dost absurdní prohlášení, vzhledem k tomu, že o román jde, třebaže komiksový.
Jinak ovšem perfektní, autor se s tím nemaže a od první stránky drží nohu na plynu. Trochu okaté jsou sice dohrávky některých vztahových linií, protože jejich účelem je pouze podojit čtenáře o co nejvíce slz. Ale vždyť to je důvod, proč vlastně čteme. Takže jo, i když pan Hill hraje s obehranými kartami, hraje s nimi bezvadně. Ještě dlouho po závěru jsem celý cyklus v hlavě opakovaně převracel, třídil, zkoumal a vychutnával.

trudoš
trudoš | 25.5.2020 | DC komiksový komplet #001: Batman: Ticho, kniha první

Třináct let, které uplynuly od okamžiku, kdy jsem komiks četl poprvé, moje dojmy z něj vlastně ani moc nezměnily. Za tu dobu se mi sice rozšířily obzory ohledně DC univerza, takže zdejší plejáda hrdinů a záporáků už pro mě nebyla tak nepřehledná, ale ono to pro dějovou linku v důsledku ani není moc podstatné. Scenárista Jeph Loeb si stejně jen připravuje půdu pro finální odhalení a Batmana nechává pouze zmateně pobíhat z jednoho konce Gothamu na druhý. Přesto má první část Ticha výbornou atmosféru a perfektní tah na bránu. Ale to je asi tak všechno. Podobně to mám s kresbou - ačkoli Jim Lee předvádí perfektní řemeslo, už to zkrátka není tak ohromující jako tehdy. Dost možná proto, že mi ty drobné superhrdinské stereotypy začaly postupně lézt krkem. Kostým Huntress je toho potvrzením.
Skvělým bonusem je ovšem první výskyt Batmana v Detective Comics. Je to tak úžasně trapně naivňoučké, až je v tom kus geniality. Především při srovnání tehdy a teď. Tu osmdesátku Netopejrek prostě nezapře.

trudoš
trudoš | 23.5.2020 | Dobrodružství Jeronýma Moucherota (pevná vazba)

Chvála bláznivosti - jestli tím Erasmus Rotterdamský neměl na mysli Dobrodružství Jeronýma Moucherota, tak je něco prohnilého v historii nizozemské. Tahle čirá radost z absurdnosti přináší neskutečný zážitek, kterému se vyrovná pouze opakované čtení Tooleova Spolčení hlupců. S aristokratickou ješitností si spektakulární pojišťovák vykračuje světem a dává za uši nepředvídatelnu, jež může nabýt podoby žraloků ve zdech, žárlivých goril či pepitových vzorů. Přitom nedokážu říct, zdali je autor lepší v delších epizodách, nebo dvoustránkových kraťasech. V prvním případě ohromuje rozpustilostí, v druhém zase dává k dobru odzbrojující pointy. Jestli ale hledáte scenáristickou příčetnost, jste na špatné adrese. Prim tu hraje slovní humor, surrealistická abstraktnost a milé šílenství infantilního výtvarníka. S čímž souvisí dokonalá kresba - groteskní v detailech, fantastická v kompozici a neodolatelná v nápadech.
Do toho můj Bengálský tygře, jdi a ukaž světu, že ty, na rozdíl ode mne, na to máš!

trudoš
trudoš | 22.5.2020 | Ultimátní komiksový komplet #066: Secret Avengers: Mise na Mars

Okouzlila mě nová sestava týmu tvořená nápaditě nesourodou skupinou hrdinů, stejně jako správně pulpová zápletka, s tajnou těžební základnou na Marsu. Jenže - i když příběh skvěle začne, jeho gradace je poměrně zmatená a finále pak v duchu komiksového „U zvednuté pravice Sochy Svobody, já jsem větší frajer než ty a proto vyhraju!“, přičemž samozřejmě nechybí ohrožení celého vesmíru zlem, o kterém slyšíme de facto poprvé v životě. Prostě Marvel.
Platí tu však jedno velké ale - Ed Brubaker nepíše obyčejné superhrdinské fackovačky, jeho styl má blíže ke špionážním thrillerům, ve kterých se snadno stírá hranice mezi dobrem a zlem. Omnibusy Captain America vydané nakladatelstvím BB art jsou toho jasným důkazem. Takže to, co zpočátku působí notně nedotaženě, dává v širším kontextu mnohem větší smysl a při druhém čtení už jednotlivé střípky do sebe zapadají snadno. Za mne: rozhodně vykročení správným směrem. Škoda jen, že do prázdna, protože u nás se přímého pokračování téhle série nedočkáme.

trudoš
trudoš | 18.5.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #001: Avengers

Třebaže příběh není nijak excelentní, drží pohromadě, je překvapivě drsný (na dobu vzniku) a i když je ukecaný až na půdu, vyvažuje to povedená akce, včetně rozumného závěru. A kniha navíc hezky rozšiřuje omnibus vydaný v roce 2011 nakladatelstvím BB art.
Pravdou ovšem je, že tohle období Avengers patří k těm pro mě nejméně atraktivním. Každý podržtaška tu nosí kostým, přestože k tomu nemá důvod. No řekněte, co si myslet o člověku, který i z nemocnice odchází v elasťácích, pláštěnce a sádrou na noze? Tahle stylizovaná demagogie mě prostě irituje. Nic to však neubírá na kouzlu dobrodružství, ve kterém se napínavě hrotí střet s jednou záporáckou ikonou. Přičemž chválím koncepci alba jako celku, od úvodního příběhu o prvotním sestavení týmu po kompletaci Ultronova vystoupení. Špatné není ani závěrečné shrnutí historie Avengers, rozepsané na několika stránkách, ačkoli text je docela povšechný. Člověk si ty události spíš heslovitě připomíná, než že by na nich mohl stavět všeobecné znalosti.

trudoš
trudoš | 18.5.2020 | Garfield #02: V nadživotní velikosti (2. vydání)

„Mám tu tabulku odpovídající váhy a výšky. Podle ní, když vážíte 90 kg, máte být 190 cm vysocí. Takže když měříte méně než 190 cm nemáte nadváhu, ale podvýšku.“

trudoš
trudoš | 17.5.2020 | Rumcajs se vrací #03

„Já nejsem... ...žádnej hajnej! Já jsem Rumcajs!“
Spanilá jízda lesem Řáholcem vrcholí. Pohádkový superhrdina čelí vesmírnému šmejdu pouze pomocí kulí a žaludů, přičemž v sázce není nic menšího, než osud Jičína a přilehlých obcí. Michal Opitz již potřetí geniálním způsobem kombinuje kultovní sci-fi horor s neméně kultovním večerníčkem a výsledkem je nové epochální dobrodružství, jemuž není v českých luzích a hájích rovno. Nenechte se ovšem zmást všemi těmi veselými barvičkami. Autor, přestože se pohybuje v humorné rovině, nezapomíná na příběh, který má všechno, co správná literatura má mít – statečný boj se zlem nesmírným, nepěkné trable v rodině i nezbytná chvilka s rotačním žaludometem. Smekám klobouk před tvůrčím nadšením a hlavně ochotou dotáhnout tenhle nevýdělečný projekt do konce. A teď jdu číst celu ságu znovu, abych se jako dospělý vrátil zpátky do dětských let.
PS - Napříště bych vážně moc rád novou epizodu Krkonošských pohádek „Jak se Krakonoš nasral“ z pera Jiřího Gruse.

trudoš
trudoš | 30.5.2020 09:31 | * Připomínky a návrhy

to Zack a Fry: Já díky za vaší práci.

trudoš
trudoš | 30.5.2020 08:49 | * Připomínky a návrhy

pro adminy: V obsahu u alba „Ú.P.V.O. #10: Výstraha“ je mylně veden příběh „B.P.R.D.: Born Again“, ten je však obsažen v albu „Ú.P.V.O. #04: Smrt“. Jako prolog „Výstrahy“ slouží povídka „Out of Reach“, poprvé otištěna v „Hellboy: Free Comic Book Day 2008“.

trudoš
trudoš | 29.5.2020 15:09 | * Připomínky a návrhy

Pro adminy: Možná se to u slovenských překladů nenosí, ale kdybyste náhodou chtěli u komiksu „Zóna“ doplnit info, tak originál vyšel u nakladatelství Brak a to v roce 2018.

trudoš
trudoš | 27.5.2020 10:17 | Sběratelský klub

to James: Perfektní, díky moc. Alespoň mám konkrétní představu o co jde.

trudoš
trudoš | 10.5.2020 06:09 | * Připomínky a návrhy

Darth Raelchi: Konkrétně „Tomb Raider 25: Endgame 1“, „Witchblade 59: Endgame 2“ a „EVO 1: Endgame 3“.

trudoš
trudoš | 9.5.2020 11:51 | * Připomínky a návrhy

toe: V tiráži jsou pouze sešity ze základní řady, ty minipříběhy jsou akorát v obsahu. A skutečně jde jen o fanzinovou záležitost, nic co by bylo nutno prožívat.

trudoš
trudoš | 9.5.2020 09:07 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, info pro editory - album "Tomb Raider Archivy S.2" obsahuje sešity série "Tomb Raider" 16-24 a 26-34 (25 v albu obsažena není), plus dva mini příběhy z řady "Tales of Lary Croft".

trudoš
trudoš | 6.5.2020 08:49 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, info pro editory - album "JSA: Budiž spravedlnost" obsahuje příběh z "JSA Secret Files & Origins 1", následně sešity "JSA 1-5" a na závěr příběh z "More Fun Comics 55".

trudoš
trudoš | 16.4.2020 12:06 | * Připomínky a návrhy

Mohl bych poprosit o sloučení jmen Tom De Falco a Tom DeFalco?

trudoš
trudoš | 16.4.2020 09:12 | * Připomínky a návrhy

Prosím, jak z pošty smažu evidentní spam?

Aktivita

Naposledy přihlášen: 3.6.2020 06:18
Komentáře u comicsů: 402
Hodnocení comicsů: 2126
Příspěvků ve foru: 123

Sbírka (z CDB)

Četl: 2126 (cca 626985 Kč)
Má: 3687 (cca 861917 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 2 (cca 794 Kč)
Nabízí: 0