trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 2.8.2020 | Modrá Crew #01 - Ekhö: Zrcadlový svět #1, 2

Sympatický popík, který je kresebně neuvěřitelně vynalézavý. Christophe Arleston se schválně nemontuje do příliš komplikovaných zápletek a v některých momentech je i znát, že děj schválně natahuje, aby se vešel do předepsaného počtu stran. Ovšem s tím co má, si bohatě dokáže vystačit, hlavně díky výtvarnému zpracování Alessandra Barbucciho. Ten si zas fantasticky vyhrává s živočišně-technickými detaily dopravních, stavebních či užitkových strojů. Nejzábavnější je pak při čtení společně s hrdiny odhalovat záhady kolem zrcadlového světa, s čímž souvisí i fakt, že každá z ústředních postav má dost kuráže pro nejeden šibeniční kousek a díky tomu má gradace po celých osmačtyřicet stran každého z obou příběhů neuvěřitelný drajv. A pak jsou tu samozřejmě holky, jež jsou v Barbucciho podání neuvěřitelně sexy.
Suma sumárum – humoristická fantasy v duchu těch nejlepších francouzských komedií, jejichž humor je občas černější než noc a podprahová erotika smyslně lechtivá. Chci víc a to co nejdřív.

trudoš
trudoš | 2.8.2020 | DC komiksový komplet #043: Batman: Podivná zjevení

Podivná zjevení nádherně ilustrují, jak se starý styl vyprávění přizpůsoboval nové době. Zůstala upovídanost a naivní zobrazování hrdinů, také se však už začala budovat hlubší psychologie postav a tvořit komplexnější zápletky. Pořád sice zůstaly nešvary v podobně textu, který předříkává dění na obrázku, ale zároveň přichází sekvence bez dialogů, jež působí nečekaně svěže. Malé plus má pak album ode mne za to, že obsahuje celou historku se smějícími se rybami, na jejíž výřez jsem narazil v souboru Joker: Oslava 75. výročí. Co naopak zamrzelo, je slabší informační doprovod – vysloveně chybí vysvětlení motivací některých figur. Což je důsledek skutečnosti, že nejde o souvislý příběh, ale o sbírku sešitů, které se rámcově drží jedné zápletky. V důsledku tedy pouze ukázka toho, co se s Batmanem dělo v 70. letech, nic víc, nic míň. Ale minimálně pro kresbu Marshalla Rogerse to stojí za to.
Bonus z roku 1940 tentokrát příjemně překvapil skvělou atmosférou a v rámci možností i rozumným dějem.

trudoš
trudoš | 29.7.2020 | Hitman #08: Zavíračka

Začalo to jako akční střílečka v režii Quentina Tarantina a končí stejně efektně jako legendární Butch Cassidy a Sundance Kid. Osmé album přináší finále, které se někomu bude možná zdát kýčovité, ale sedne k atmosféře celé série jako ulité.
Ačkoliv se jedná o takřka nejobsažnější knihu, příběh moc komplikovaný není a přestože hlavní linie často odbočí do slepé uličky, o chvíli později se vrátí zpět na původní schůdnou cestu. Člověk se alespoň může bavit vzpomínkami na Natta a Tommyho a na to, čím vším si jejich přátelství prošlo. Garth Ennis vysloveně hraje na city, ovšem na takové ty chlapácké city, které dívky nikdy nepochopí a skuteční muži o nich nemluví. Vyprávění se tak nevyhne hrdinskému patosu, ale vzhledem k tomu, že zde nedochází k hloubavým výlevům a celé je to víc o legraci, neměl jsem problém na hru přistoupit. A i když konec působí snad až zbytečně urychleně, je stejně definitivní jako sama realita - ostatně příliš mnoho dojemných scén by zrovna tenhle komiks zničilo.

trudoš
trudoš | 27.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #067: Deadpool: Válka Wadea Wilsona

Jak nemám psychedelické komiksy moc v lásce, tak tenhle jsem si užil naplno. Hlavně proto, že album poměrně smysluplně vysvětluje, kdo je Deadpool zač a že není radno věřit všemu, co vypustí z úst, což mi přijde jako skvělý nápad, srovnatelný snad jen s Maxxem od Billa Loebse. Abych však nestrašil, ta potřeštěnost vůbec příběhu neubírá na srozumitelnosti. Je to sranda, která má sice až hysterický podtext, ale právě ten dává postavě zajímavý rozměr. Komika je navíc nápaditá a chytrá, například celý ten v kresbách představený proces před senátním výborem je ve své pompéznosti nádherně jízlivý. Bohužel, legrace zaostává občas na úkor logiky, lépe řečeno přesně do okamžiku, kdy na scénu nastoupí prďácké slovní hříčky, dobré tak akorát pro puberťáky.
Rozhodně bych ale uvítal větší rozsah, protože spoustu věcí si člověk musí domyslet. Nic to ovšem nemění na faktu, že editoři postavu zvládli perfektně představit. Člověk začne mnohem lépe chápat proč je užvaněný degenerát takový, jaký je.

trudoš
trudoš | 26.7.2020 | Lobo: Kostěj nesmrtelný

Soubor otevírá jeden z prvních Lobů, co u nás kdy vyšel a je to prostě zdravá dávka nostalgie. Jednoduché, přímočaré a ve své násilnické zvrácenosti zábavné. Následuje historie hrdinova zrodu a opět není o čem diskutovat – ono je těžké nemít rád postavu, která vyhladí celou planetu, jen aby si zajistila statut jedinečnosti. Poté máme možnost zavítat s Lobem do Hollywoodu a tady už jsem trochu narazil. Většina komiky je totiž založená na hurónských gestech, provázených nějakou tou pěstí do ciferníku a vytrhnutou páteří. Možná, že kdybych více ujížděl na filmových odkazech akčních snímků, byl bych si příběh mnohem více užil, ale moc tomu nevěřím. Ono totiž nejde o nějak sofistikovaný humor, pouze nějaká ta prostinká slovní hříčka a vtip je na světě. Závěrečný Kostěj nesmrtelný však úbytek nadšení smazává – přestože to po těch patnácti letech nemá takový říz jako kdysi, pořád je to drsně rozmarná jízda se spoustou divokých nápadů, které pro svůj heavymetalový svéráz fungují přímo báječně.

trudoš
trudoš | 26.7.2020 | DC komiksový komplet #021: The Brave and the Bold: Vládci štěstí

Týmovka, v jádru podobná komiksu Avengers: Na věky věků Kurta Busieka, ale přehlednější, zábavnější a pochopitelnější. Přes množství postav, které pro mě byly často neznámé, jsem neměl problém s jejich zařazením do univerza, přičemž se tu tlučou ikony jako Lobo, Osud, Supergirl či Blue Beetley. Všechno tu ovšem má svoje místo, každá odbočka smysl a zároveň toho není tolik, aby se v tom jeden ztratil a to i navzdory nějakému tomu putování časem. Snad jediným nepěkným jevem je závěrečná čtveřice hrdinů, tzv. Vyzyvatelů neznáma, kteří rozhodnou o všem, přestože o nich český čtenář ví nula nula prd. Batman jinak perfektní a skvěle mu přitom sekundují Green Lantern i Blue Beetley. A opomenout nemohu ani etudu s Lobem a Supergirl. Možná právě kvůli tomu řemeslně zvládnutému humoru mě to celé tolik bavilo.
Bonusový příběh je ale docela bída, první spolupráce Green Arrowa a Martian Manhuntera je právě tak hloupoučká, jak už rok vzniku naznačuje. Na to člověk potřebuje dětský věk, aby se tešil.

trudoš
trudoš | 22.7.2020 | Death Note - Zápisník smrti #02

Tentokrát jsem se doslova nechal strhnout dějem. Ten, ač se z místa příliš nepohne, stupňuje souboj mezi Lightem a L, nabývá dalšího rozměru a z Lighta se konečně stává chladnokrevný zabiják, který se neštítí zabít třeba i nevinného, jen aby prosadil svojí vizi bezpečnějšího světa. Ostatně ani L nezahálí a krystalizuje v nádherný prototyp potrhlého sociopata.
Oba protagonisté tak postupují vpravdě geniálně a vývoj událostí proto připomíná nelítostnou šachovou partii, kde se nemyslí jen na možné tahy protihráče, ale i na možné tahy samotných tahů. Myšlenkový mišmaš, říkáte si? Ano, máte naprostou pravdu, ale zároveň fantasticky podmanivý chaos, který dokáže pohltit přibývajícími zvraty a vůbec nevadí, že hrdinové jsou náctiletí výrostci. A na to, jakým způsobem pánové Óba Cugumi a Takeši Obata zabředli do komplikované osnovy, se jim zatím bez problému daří vše přehledně vysvětlit, aniž by člověk ztrácel souvislosti. Sám se přitom neodvažuji hádat, jakým směrem se zápletka pohne příště.

trudoš
trudoš | 19.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #061: Avengers: Na věky věků, část 1

Právě tenhle typ superhrdinských komiksů moc nemusím. Klaďasové ve vypasovaných kostýmech, vysportovaní na těle i na duchu a s charaktery politiků na dětském hřišti srdnatě bojují proti hanebným panchartům, co chtějí ovládnout svět. Za nejkomičtější pak považuji situace, kdy borci stojí proti tisícihlavé armádě – a samozřejmě že jí porážejí, ale oni si u toho navíc lámou hlavu, jak to udělat tak, aby přitom nikoho nezabili. V moderních kulisách to ještě akceptuji, k našemu století tenhle model pohádek už prostě patří, ale když se něco takového přenese do kulis Divokého západu, nemůže po mě nikdo chtít, abych skákal radostí. Ani pro hrst dolarů.
Vlastně to jediné, co na příběhu oceňuji, je sestava hrdinského týmu, která slibuje zajímavou disharmonii, ovšem ani té není prozatím využito. Snad druhý díl nabídne víc. Ovšem stručné shrnutí na začátku každého sešitu pomohlo, abych se neztratil v chaosu postav, motivů a cest v čase. Holt neznalost historie Marvelu se vám tady ošklivě vymstí.

trudoš
trudoš | 16.7.2020 | Garfield #04: Slízne smetanu

„Proč spolu s babičkou nevycházíte?“
„Oženil jsem se s ní, protože to byla krása, která neuvadá.“
„A?“
„Uvadla.“

trudoš
trudoš | 16.7.2020 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #008: Power Man

První příběh je příjemným retrem, které baví svou dnes už nostalgickou atmosférou. Přestože mě obliba blaxploitation filmů minula, musím říct, že některé obraty mě upřímně rozesmály, hlavně všechny ty černošky v plavkách, které evidentně neznají jiný kus oblečení, ať už je počasí jakékoliv. A padouši ve stylu nejlepších kreací Snoop Dogga neomrzí nikdy. Samotné zápletky trochu ukecané, ale pořád je to na Chrise Claremonta poměrně svižné.
Sešity z roku 2010 zas fungují po stránce civilnosti, mně tenhle kriminální styl sedí daleko víc, než velkohubé zachraňování vesmíru. V ději je sice leccos vytržené z kontextu, takže pár věcí si člověk musí domyslet, ale jinak solidní akční béčko o tom, že stará dobrá „ruční práce“ má i v moderním světě svoje zastoupení. Na Cageovi je prostě fajn, že kromě superodolné kůže a nadlidské síly vlastně žádné jiné dovednosti nemá, takže když to nejde silou nebo ještě větší silou, je nahranej. Žádný velký detektiv to totiž zrovna není a ani si na něj nehraje.

trudoš
trudoš | 31.7.2020 13:23 | Pindárna

pro Draco nobilis: Ale je zas fajn vidět, že devadesátky stále žijí. Viva la revolution!

trudoš
trudoš | 29.7.2020 23:25 | Pindárna

pro Mighty Boy: Tož soutěžit se mi nechce, ale na anketu odpovím rád. Tak mě prosím z případného slosování vynechte, ať mají větší šanci ostatní. A držím palce.

trudoš
trudoš | 22.7.2020 09:24 | * Připomínky a návrhy

pro editory: Album "DC komiksový komplet #038: Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga" ve skutečnosti obsahuje všechny sešity série Young Justice 1-7, epizoda zmiňovaná zde na stránkách z "Young Justice Secret Filesa and Origins" v albu není. Leda by byla totožná s tím, co obsahuje Young Justice 1, ale to se mi moc nezdá.

trudoš
trudoš | 14.7.2020 17:05 | * Připomínky a návrhy

pro editory: Poslušně hlásím, že u komiksu "Komiksový výběr Spider-Man #021: Černé kočky nosí smůlu" je pod sešitem The Amazing Spider-Man č. 200 podepsán jako scenárista i Stan Lee. Konkrétně dělal jednu stránku.

trudoš
trudoš | 13.7.2020 11:07 | * Připomínky a návrhy

pro editory: Taky si nejsem jist, zda album "DC komiksový komplet #010: Superman: Pro zítřek, kniha druhá" skutečně neobsahuje sešit 215, dokončení dvanáctidílného příběhu Pro zítřek. Mám to zahrabaný nevím kde, abych to fyzicky zkontroloval, ale ruku do ohně bych dal za to, že tam ten sešit je, stejně jako v prvním vydání od BB artu.

trudoš
trudoš | 13.7.2020 10:46 | * Připomínky a návrhy

pro editory: Poslušně hlásím chybku. Album "Flash: Když zamrzne peklo" obsahuje sešity číslo 34 až 38, ne 33 až 38 jak je na webu teď uváděno. 33 je obsahem alba "Metal: Temný vesmír".

trudoš
trudoš | 19.6.2020 14:39 | Sběratelský klub

to Zack: Amen.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 22:37 | * Připomínky a návrhy

to Zack. Jasný, chápu a díky za info. Majte sa a díky za všechnu práci.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 22:14 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Ještě bych se přimlouval za možnost blokace komentářů v detailu komiksu (což si nedovedu představit jak udělat jinak, než si zaškrtnou ve vlastním profilu „ignorovat komentáře toho a toho“, a to nechceme), ale chápu, že by s tím za a) bylo sraní, a za b) jak člověk ustoupí jednou, brzy se dostane tam, kam přesně nechtěl. Takže to ignorujte.

Ohledně diskuzí je to celé samozřejmě hovadina, to jsem se na začátku blbě vyjádřil, o to jsem zájem vůbec neměl. Ono když už se diskuzí chce někdo účastnit, „nevidět“ polovinu debatujících je poměrně mentální.

trudoš
trudoš | 18.6.2020 21:50 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Paráda, díky moc. Nemám zkušenosti z jiných stránek, tak netuším, jak velké problémy to může způsobit. Ale aby se tady pak řešilo, kdo koho a proč zablokoval, o to nestojím ani já.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 3.8.2020 22:34
Komentáře u comicsů: 435
Hodnocení comicsů: 2187
Příspěvků ve foru: 147

Sbírka (z CDB)

Četl: 2187 (cca 651012 Kč)
Má: 3731 (cca 877932 Kč)
Chce: 155 (cca 5942 Kč)
Shání: 2 (cca 794 Kč)
Nabízí: 0