trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 16.12.2018 | Garfield #37: Něco peče

„Sežral jsem k obědu stonožku. Když jsem ji polykal, kopala a kopala, kopala a kopala, kopala a...“

trudoš
trudoš | 13.12.2018 | Gantz #05

Přestože vrcholí druhé kolo honěné na emzáky, v důsledku působí páté album jen jako bezradné přešlapování na místě. Akce (tentokrát bohužel bez nechuťáren) trvá celých pět minut, nebo alespoň tolik času mi zabralo „pročíst se“ první polovinou. Ne že bych si stěžoval jakým způsobem Hiroya Oku kreslí - jeho stylizovaná dynamika má bezesporu něco do sebe. Jenže aby si člověk vyprávění skutečně užil, musel by být rozsah jednotlivých dílů minimálně pětinásobný. Každopádně poté, co je další zlej kápo ze hry, vrací se hrdinové do normálního života. Tady mi znovu haprovala logika pravidel pro civil, ale už jsem vzdal pokusy o jejich pochopení. Jen bych si tím zkazil den. Následuje Kuronovo pubertální fňukání nad neopětovaný chtíčem, a pak už Gantz potřetí zvoní na poplach. Takže naštěstí žádná složitá mezihra, ovšem také nic, co by nějak navnadilo na pokračování. Nepočítám-li tedy zvrácené představy, jakýmpak asi způsobem bude nová sestava nesympatických antihrdinů proměněna na karbanátky.

trudoš
trudoš | 7.12.2018 | Živí mrtví #10: Čím se stáváme

Jak to ten Kirkman jenom dělá, že i po víc jak tisíci stránkách zombie hororu, dokáže stále přijít s kvalitními vhledy do psychologie postav, přestože na tomhle modelu staví sérii od samého počátku? Právě o tomhle totiž desátý díl je. Zase jednou se brousí charaktery a hrdinové mluví o všech těch věcech, které z nich v novém světě udělaly - podle starých měřítek - bestiální zrůdy. Najednou už nejsou všichni takoví foglarovští srdcaři, přesto čtenář jejich motivace chápe. A tajně doufá, že by on sám byl alespoň z poloviny takový chlap jako oni, kdyby padla kosa na kámen a živí mrtví štrádovali světem.
I když je mi jasné, že konec je v nedohlednu, tohle album dokazuje, že ta cesta ještě pořád stojí za to. Neodpustím si ale rýpnutí - na to jak se Rick tváří, že nedopustí už žádné další ohrožení přátel a rodiny, nemá problém si nechat ve svém středu evidentního šílence, který navíc právě přišel o syna, nápadně se podobajícího Carlovi. Jen doufám, že to nedopadne tak, jak se samo nabízí.

trudoš
trudoš | 2.12.2018 | Rytíři: První dobrodružství

Darker: Díky za info.

trudoš
trudoš | 1.12.2018 | Drak nikdy nespí

Povedené zpracování lokální legendy vybírající si to nejlepší z obou světů - toho realistického i pohádkového. Vadily mi pouze jednoduché charakterové archetypy. Dějově ale originální a zábavné, i když zbytečně rozmáchlé, což mě iritovalo především v okamžiku, kdy finále přišlo v průběhu několika obrázků, a já si musel víceméně sám domyslet, jak že se to vlastně semlelo. Přitom několik dějový linií je zde okatě zbytečných, nemajících pro hlavní zápletku zásadní význam. Samotný lov na draka ovšem parádní, ačkoliv právě díky pomalé gradaci se bezděčně vytratil motiv napětí.
Každopádně Jiří Grus po výtvarné stránce válí a mnoho sekvencí je uměleckým dílem samo o sobě. Jen ta stylizace ústředních hrdinů do podoby sociopatických balíků mi přišla nucená, ale předpokládám, že šlo o autorský záměr, aby se zdůraznila mentální prostota a jejich pozdější nerozumné chování dostalo logiku. Na druhou stranu oceňuji promakané „living history“ zobrazení, nejen kostýmů, ale i náčiní, obydlí a kraje.

trudoš
trudoš | 24.11.2018 | Zámek a klíč #05: Časohrátky

Tak se nám události konečně daly do souvislostí a historie rodiny Zámkových nabývá jasných obrysů. Vysvětlí se účel magických klíčů i jejich tajemný původ, včetně toho, co na Klíčově vůbec dělají a proč průběžně mizí a zase se objevují. Celé to přitom okouzlí nebývalou tvůrčí fantazií - a to jsem si myslel, že mě Joe Hill už nemůže ničím překvapit. Navíc si tím nepřímo otevřel vrátka pro nespočet dalších historek, které by jednou mohly v budoucnu přijít.
Ústřední dějová linka se ovšem posune jen nepatrně, jenže vzhledem k tomu, že k okraji útesu zbývá jen posledních pár krůčků, člověk ani nic jiného od předposledního dílu nečekal. Neznamená to však, že by vyprávění ztratilo prvek napětí, spíš naopak, a tak finále bude podle všeho skvělou hostinou pro hororové fanoušky.
Mrzí mě jen zásah českého nakladatele, který již podruhé přejmenoval jednu z hlavních postav, aby to celé ladilo do kontextu větných frází. Chápu úmysl, ale nic to nemění na faktu, že jsou mi podobné „opravy“ proti srsti.

trudoš
trudoš | 22.11.2018 | Garfield #36: Posiluje

„Přál bych si být oblíbený a obdivovaný. Nebo mít velkou salámovou pizzu. Samozřejmě, kdybych měl velkou salámovou pizzu, nepotřeboval bych být oblíbený a obdivovaný.“

trudoš
trudoš | 19.11.2018 | Vycházející hvězdy #02: Síla

Zack: Čirou náhodou, nevyzradil byste mi tu pointu, když už se k ní v češtině nedostanu a anglicky umím akorát auf wiedersehen?

trudoš
trudoš | 18.11.2018 | Včelař Ignát a poklad pralesa

Nenáročný historicko-naučný komiks pro děti, seznamující čtenáře s poměrně neznámou lokací a její složitou situací v rámci dějinného kontextu. Tohle se v hodinách dějepisu rozhodně neprobírá.
Kresba milá až hravá, přičemž scénář překvapivě nesklouzává k suchému zhodnocení faktů. Spíše připomíná pohádku, ve které je zlo potrestáno a dobro si prosadí své, navzdory bezcharakternímu jednání mocipánů. Jak je u poláků zvykem, úplně bez násilí se to neobejde, takže ve vygradovaném finále se umírá ostošest, ovšem nic při čem by tekly hektolitry krve. Celkově tedy hodnotím kladně - nejen pro příběh, ale hlavně pro poznámky pod čarou, jež srozumitelnou formou seznámí s praktikami méně známých řemesel. Atmosférou to přitom trochu připomíná skandinávskou Hildu, především kvůli bezelstné fantazii lesnického života, kdy bylo běžné mluvit se zvířaty nebo se obávat magie přírodních sil. Morální poselství neagresivní, nepůsobí dojmem prvoplánové ekologické agitky, čehož si u podobných děl cením nejvíce.

trudoš
trudoš | 11.11.2018 | Batman / Želvy nindža Adventures

Překvapivě zábavné čtení (myslím v rámci mých negativistických očekávání), přičemž v mnoha ohledech funguje lépe než vážně míněný crossover od Jamese Tyniona IV. Tomu hlavně přispívá fakt, že Matthew K. Manning záměrně cílí na mladší čtenáře, takže si může dovolit nejedno odlehčení. Jenže jak komiks funguje v humorné rovině, kardinálně selhává v té dějové. Kulantně řečeno, ta zápletka se zkrátka moc nepovedla. Opomenu-li, že není příliš originální, je i krapátek zmatená, nudná a nepřehledná. Jakoby autoři usoudili, že když je to pro adolescenty, může jít smysluplnost k šípku. Nemluvě o tom, že logiku otvírání a zavírání portálů jsem doteď nepobral, stejně jako kde se vzaly a kdo s nimi původně operoval. Jinak ovšem milá legrácka, špičkování mezi postavami funguje na jedničku, především proto, že si autoři umějí do lecčeho a leckoho kopnout. Obzvláště jsem se bavil u posledního příběhu, ve kterém Želvy maličko pubertálně dotírají na nového Robina, který od posledka změnil identitu.

trudoš
trudoš | 14.12.2018 13:48 | Sběratelský klub

Toe: Ach jo.

trudoš
trudoš | 13.12.2018 09:03 | * Připomínky a návrhy

Nestalo by za přidání?

- Pavel Augusta, František Honzák, Gabriel Filcík: Z řeckých bájí a pověstí [url=https://www.knizniklub.cz/knihy/333918-z-reckych-baji-a-povesti-obrazkove-pribehy.html]http://www.knizniklub.cz/knihy/333918-z-reckych-baji-a-povesti-obrazkove-pribehy.html[/url]

Data mohu ovšem poskytnou jen k téhle reedici, první vydání si vybavuji jen jako dětskou vzpomínku.

trudoš
trudoš | 3.12.2018 15:55 | Pindárna

Franta z Čokolády: Výborně, díky za každý další komiks, který si nemusím koupit. Vypadá to, že příští rok konečně maličko ušetřím.

trudoš
trudoš | 3.12.2018 11:02 | Pindárna

Zdravím,
měl bych dotázek na znalce zahraniční produkce. Crew na příští rok chystá komiks Stranger Things a mě by zajímalo, nakolik do něj můžu naskočit, neznám-li televizní seriál (a ani nikdy nepoznám, mám seriály zakázaný - sebou samým).

díky moc za info
wojta

trudoš
trudoš | 1.12.2018 17:04 | Sběratelský klub

Unesená je akční - horor - detektivka, Rytíři zas fantasy - dobrodružné - pro mládež. Oboje samozřejmě gamebook a kompletně v komiksu.

trudoš
trudoš | 1.12.2018 17:02 | Sběratelský klub

Ono je to vlastně jednoduché - z nějakého mě záhadného důvodu chybí v knize jakékoliv údaje o tvůrcích nebo originálu, takže přepisuji pouze stručnou tiráž:

Unesená
Autoři: na obálce uvedeny pouze jména MC & Manuro
Originál: uvedeny pouze odkazy na původního vydavatele www.makaka-editions.com a www.blueorangegames.com
Překlad: Barbora Müllerová, David Müller
Grafická úprava: Hanka Picková, Black Light Studio
Jazyková úprava: Eliška Pospíšilová
Redakce překlad: Jan Březina, Vladimír Smolík, Martin Hrabálek, Kamil Smola, Michal Požárek
Vydal: Rexhry

Rytíři
Autoři: na obálce uvedeny pouze jména Shuky, Waltch a Novy
Originál: uvedeny pouze odkazy na původního vydavatele www.makaka-editions.com a www.blueorangegames.com
Překlad: Jan Březina
Grafická úprava: Hanka Picková, Black Light Studio
Jazyková úprava: Eliška Pospíšilová
Redakce překlad: Vladimír Smolík, Martin Hrabálek, Kamil Smola, Michal Požárek
Vydal: Rexhry

trudoš
trudoš | 1.12.2018 16:49 | Sběratelský klub

Fry: Mám oboje, co budete potřebovat?

trudoš
trudoš | 27.11.2018 14:25 | Pindárna

Jak jste si ho udělali, takového ho máte.

trudoš
trudoš | 27.11.2018 12:58 | Pindárna

Zack: To mi povídejte... Vždycky jsem byl všude to nejmladší pívo a najednou zjišťuju, že už spadám do kategorie starejch, tlustejch a plešatejch fotrů. Ne že by to hrálo roli, ale do pláče mi malinko je.

trudoš
trudoš | 27.11.2018 12:20 | Pindárna

Walome: Přesně. Když mi někdo řekne, že jsem šovinistický prase, protože Lobo, zaprděnej intelektuál protože Gaiman, zgurvenej nácek protože Miller, nebo aktuálně fanda islámu protože Ms. Marvel, je celé to komiksové fanouškovství docela na prd.
Jako jo, kdyby tady šlo o vytváření nového vládnoucího uskupení, které má na starosti lepší zítřky, neřeknu ani popel. Nebo kdybychom byly ultras satanistická sekta, kde je důležité držet hubu a krok. Ale tohle jsou pouze obrázkové příběhy za spoustu penízek. Nic složitýho, jenom malý sny.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 16.12.2018 07:47
Komentáře u comicsů: 229
Hodnocení comicsů: 1612
Příspěvků ve foru: 64

Sbírka (z CDB)

Četl: 1612 (cca 458465 Kč)
Má: 3159 (cca 697348 Kč)
Chce: 106 (cca 1910 Kč)
Shání: 10 (cca 4550 Kč)
Nabízí: 0