trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 18.6.2018 | Svatá Barbora

Chytré, znepokojující a hlavně strhující drama, které čtenáři předkládá jednu z nejneuvěřitelnějších konspiračních teorií, jež ovšem působí až mrazivě realisticky. Přestože patřím mezi těch pár informačně Kuřimskou kauzou nepolíbených, neměl jsem vůbec problém se v ději orientovat. Tvůrci totiž všechny zvrácené události berou pouze jako základ vlastního příběhu, prošpikovaného odkazy na skutečné aktéry a jejich možné motivace. Nejde tedy o přímou rekonstrukci případu, ale důmyslnou parafrázi, kombinující v sobě prvky thrilleru s novinářskou reportáží. Což mě přivádí k smekání klobouku, protože takhle dobrý (a srozumitelný) tuzemský komiks jsem už dlouho nečetl. A i když mi statická kresba Marka Pokorného příliš nevyhovovala, musím mu přiznat dílčí kus mistrovství, s jakou přistupuje k panelům a skrze kresbu interpretuje scénář.
Vážně povedený kousek, dokazující, že tu máme autory světové úrovně, kteří se nezaměřují pouze na lokální publikum, ale mají na to oslovit i širokou veřejnost.

trudoš
trudoš | 12.6.2018 | DMZ #04: Palba do vlastních

Brian Wood tentokrát připravil hrdinům skutečnou polízanici - nutnost nalézt viníka brutálního masakru civilistů, který je od prvního okamžiku naprosto odsouzeníhodný. Jenže brzy se ukáže, že realita umí být řádně nejednoznačná. Postupně tak sledujeme výpovědi jednotlivých protagonistů té či oné strany, abychom nakonec pochopili, že „pravda“ je pouhým pozlátkem pro unavené davy. Přetřít i setřít se dá velmi snadno. Záleží pouze na tom, jaký obrázek chtějí média aktuálně ukázat divákům.
DMZ je bezesporu nejzajímavější a nejoriginálnější komiksová série, co se k nám za posledních deset let dostala. Žánrově zcela mimo pulpové kategorie, naopak velmi chytré čtení, stejně jako syrově nekompromisní. Absence superhrdinské nadsázky přitom hraje do karet všem zapáleným aktivistům nebo konspiračním spekulantům, kteří mají jasný názor na válečnou mašinérii. Ovšem černobílé není nic, a válka už vůbec ne. Což mi na DMZetce imponuje nejvíc. Mistrovská práce a každé další album to jen a jen potvrzuje.

trudoš
trudoš | 8.6.2018 | Thorgal #11: Tanatlokovy oči

Album samo o sobě možná tak skvělé není, ale v návaznosti na předchozí díly Dítě z hvězd a Ostrov v ledových mořích mě jednoduše dojala osudovost ústřední zápletky. Jasně, možná jsou to trochu zbytečně Hvězdný války, ale co si budeme nalhávat, i ty mají předobraz v řeckých tragédiích. A Jean Van Hamme dávkuje posloupnost událostí s takovou precizností, až má jeden podezření, že si to nevymýšlí za pochodu, ale že měl komplexní dění v hlavě od samého počátku. Grzegorz Rosiński pak dokazuje, že pro Thorgala se vysloveně narodil. Noční výsadek ze vzducholodě by takhle perfektně snad nikdo nakreslit nedokázal.
Takže jo, Thorgal je zpátky a pořád je přesně tak boží, jako ostatně vždycky byl. Tahle série je jednoduše nadčasová po stránce dějové i výtvarné. Ty nápady, jež tvůrci dávají v plénum, nejsou jen výrony autorské imaginace, ale pečlivě promyšlené kousky mozaiky, která nabývá na stále konkrétnějších detailech. Jako celek jeden z nejkrásnějších a taky nejdepresivnějších fantasy komiksů.

trudoš
trudoš | 6.6.2018 | Živí mrtví #07: Ticho před bouří

Název Ticho před bouří trefně vystihuje charakter sedmého alba. Život ve věznici se konečně ustálil a rozmíšky mezi postavami definitivně vykrystalizovaly v tu či onu podobu. Přežívání v postapokalyptickém světě samozřejmě nadále znesnadňují oživlí mrtví, ovšem předpokládaná odveta z městečka Woodbury má už jen podobu budoucího zla. Jinak se pěstuje, sklízí, disputuje, souloží, rodí i amputuje, to vše pod taktovkou lidských dialogů, ve kterých člověk často pozná sám sebe. Ne vždy mají hrdinové možnost jednat čestně, spravedlivě a morálně, jenže tyhle pojmy vzaly za své společně s pádem civilizace. Kdo chce soudit, ať první hodí zombíkem. Na tohle je Robert Kirkman zkrátka machr, který ví, jak čtenáře zaháčkovat. Což ještě podtrhne závěrečným cliffhangerem, jež vás ovšem donutí obratem otevřít další díl, protože jiná možnost není - Guvernér je zpátky, takže život přeživších musí zákonitě nabrat nový směr. Zda půjde o pátý kruh pekla horoucího nebo už rovnou devátý, uvidíme příště.

trudoš
trudoš | 31.5.2018 | Mýty #06: Domovina

Na Mýtech obdivuji hlavně to, že děj nikdy dlouho nepřešlapuje kolem horké kaše. Místo toho, aby Bill Willingham čtenáře neustále napínal, valí události kupředu a každé další album přináší nové zvraty nebo nečekaná odhalení. Stejně tak mi vyhovuje, že epizodní záležitosti dokáže plnohodnotně uzavřít a nechat je být, takže z hlavní dějové linie netrčí stovky nezastřihnutých nití.
Tentokrát je na programu dne odhalení pravé totožnosti Nepřítele a plánování předběžných opatření. Zároveň nás opouští chytrák Jack a naopak nové figury přicházejí, například neodolatelný Mauglí. Autor opět dokazuje, že jeho fantazie je nejen bezbřehá, ale že ji umí i funkčně převést na papír. Hodně se mi přitom líbí, že nezůstává stále u stejného stylu vyprávění a občas dokáže překvapit novým přístupem, nebo úhlem pohledu (viz. Čipera Jack). Snad jediné bych vytknul a to, že Krásný princ i Zvíře zapadli do nových rolí až příliš plynule, jakoby nepostradatelnost Sněhurky a Zlého vlka byla předtím čistě hraná.

trudoš
trudoš | 28.5.2018 | Garfield #29: Čím větší, tím lepší

„Mám nový, pozitivní náhled na svět! ... Který mě bezpochyby brzy přejde.“

trudoš
trudoš | 24.5.2018 | Mr. Sweet - Manhattanský detektiv - kompletní vydání

Tady se na mém hodnocení hodně podepisuje fakt, že jsem jako kluk tenhle komiks miloval. S odstupem času a v souborném vydání pak mohu s čistým svědomím říct, že můj brakový vkus se od dětství evidentně nezměnil - protože Mr. Sweet je pořád bezvadný. Eskapády jsou to hodně střelené a svým způsobem i opakující, ale cit Bohumila Fencla pro kreslenou grotesku z toho dělá parádní zábavu. Víc než samotný text si přitom člověk užívá karikatury a drobné gagy bokem, případně autorovu výtvarnou vynalézavost při koncepci jednotlivých panelů, nebo rovnou celých stránek.
První čtyři příběhy, které vyšly kdysi v Kometě, jsou dodnes za pět hvězd, nečekáte-li tedy druhého Umberta Eca v obrázcích. Zbylé dva už jsou jen nejistou labutí písní. První má děj nulový a spíš jde o takový vyjuchaný návrat, druhý se může pyšnit strhujícím rozjezdem, ale pekelně zmatené finále pozitivní dojem malinko kazí. Každopádně velká děkovačka nakladatelství Computer Press, že mi tuhle chvilku nostalgie dalo dohromady.

trudoš
trudoš | 19.5.2018 | Skalpy #04: Hryzání ve vnitřnostech

Jason Aaron opět válí, a i když ve čtvrtých Skalpech nedojde k žádným zásadním odhalením v ústřední zápletce (tedy kdo zabil Dashovu matku), děj se s neúprosností mustanga dere hlouběji a hlouběji do bažiny problémů budoucích. Co přinese další díl, vědí evidentně jenom v pekle, každopádně už teď se na něj neskutečně těším.
Jak jsem si u předešlého alba stěžoval, že se nic neděje, tady mi to autor bohatě vynahradil. Sice až v závěru, ale stálo to za to. Zároveň zde pár drobností v jednotlivých vztazích zaklaplo na své místo a hříchy minulosti začínají pomalu valchovat přítomnost. Tohle Aaron jednoduše umí, dělat i z těch největších grázlů figury, jejichž motivaci chápete a navíc jim tak trochu fandíte, přestože jde o křiváky par excellence. V trablech jsme si ovšem všichni rovni. A občas je holt třeba pro naplnění životního snu kráčet přes mrtvoly. Je však otázkou, nakolik má takovéto jednání ještě co společného s původní vizí. On ten Nietzsche s tou propastí nemluvil jen tak do větru.

trudoš
trudoš | 16.5.2018 | Death Vigil #01: Pod křídly smrti

Maličko jsem si nadhodnotil, ale jde o první díl sympatické série, tak proč jednou taky trochu nepodkouřit. Stjepan Šejić přistupuje k příběhu s lehkostí táborového vypravěče, kdy příliš nezabíhá do podrobností ani nenudí dlouhými úvody. Čtenář se však neztrácí v zákonitostech světa, stejně jako v základních pilířích co, kdy, jak a proč. Nejsilnější stránkou jsou přitom obličejové mimikry, kdy aktéři nemusí nic říkat a vy naprosto přesně víte, co si mezi sebou sdělují. A když už promluví, většinou jde o zábavné špičkování. Death Vigil díky tomu připomíná hororový sitcom založený na svérázných postavách a skutečně děsivých monstrech. Mouchy by se našly, třeba právě v té komediálnosti, kdy se to chvílemi až přehání s rodinou, co je základ státu. Sama Smrtka navíc působí dojmem nevyzrálé puberťačky, což úplně nesedí k její dlouhověkosti. Ne že by ovšem nebyla skvělá. Každopádně bavil jsem se parádně, přičemž nezklamala ani zápletka, přestože pohádkové zakončení si tak úplně nezasloužila.

trudoš
trudoš | 13.5.2018 | DC komiksový komplet #032: Catwoman: Selinina velká loupež

Uznávám, že tohle asi není komiks úplně pro každého, ale kdo jednou podlehl tvorbě Donalda E. Westlakea (alias Riacharda Starka), toho nemůže Brubakerův kousek nechat chladným. Navíc podmalováno kresbou Darwyna Cookea je to dokonalost sama. Cooke už v Lovcovi prokázal, že má cit pro atmosféru Starkových textů a v případě Catwoman tenhle talent prostě jen uplatnil s jiným scénáristou.
Dlužno podotknout, že příběh je uzavřený a není zbytečně roztahaný, navíc prost jakýchkoliv superhrdinů. Tohle je gangsterka jak má být, jeden podraz za druhým, fatální ženy tuhle i támhle a chlapácké průpovídky, jež by si žádná maminka za rámeček nedala. Perfektně vyvážená linie nekličkuje a končí stejně náhle, jako se znenadání rozjede. Trochu hokej v tom dělají jen vsuvky se Slamem Bradleym, ovšem tady zase potěší využití polozapomenuté postavičky z historicky prvního čísla Detective Comics. Při srovnání s jinými komiksy DCKK je tohle jen taková jednohubka, ale v mém případě naprosto dokonalá jednohubka.

trudoš
trudoš | 5.6.2018 22:27 | * Připomínky a návrhy

Chyba, jsem idiot - údaje o Lize patří k Válce velké trojky, vy jste chtěl Vyhlazovací stroje. Omlouvám se, správně to je:

redakce: Chander the Elder
lettering: Petr Schwarz

trudoš
trudoš | 5.6.2018 21:14 | * Připomínky a návrhy

Garfield
parafa u stripů začíná 3-2 a končí 10-4, vše 2008.

trudoš
trudoš | 5.6.2018 21:08 | * Připomínky a návrhy

Liga
redakce: Jiří Pavlovský
lettering: Pavel Mařata

trudoš
trudoš | 23.5.2018 20:11 | * Připomínky a návrhy

U Znovuzrozené Wonder Woman je chybka v anotaci ve větě "...jedním z největším superhrdinů historie." Má být "největších".

trudoš
trudoš | 12.5.2018 19:39 | * Připomínky a návrhy

to Fry: Spider-Man / Deadpool 1: Parťácká romance
redakce: Boris Hokr
lettering: Josef Ládek

trudoš
trudoš | 10.4.2018 21:11 | Fabula Rasa

zack: Sorry, už mlčím. A za Boucqa díky.

trudoš
trudoš | 10.4.2018 08:49 | Fabula Rasa

Gotham Central má zářezy v roce 2016 a 2018, v roce 2017 však žádné album (u nás) bohužel nevyšlo.

trudoš
trudoš | 10.4.2018 06:21 | Fabula Rasa

Mohl bych poprosit přiřadit Françoise Boucqa do zahraničních kreslířů?

trudoš
trudoš | 10.4.2018 06:14 | Fabula Rasa

Ale Fimi má pravdu, Fatale i Bond jsou také série, přestože v roce 2017 pouze o jednom díle. Což Alita a Fullmetal nemlich to samé. U Ghost netuším nakolik lze brát ty tři alba (myslím celkově) jako sérii, nebo jako samostatné knihy se stejnými hrdiny. Osobně bych byl pro vyřazení Ality a Fullmetalu, právě proto, že jako série ještě hodnotit nejdou.

trudoš
trudoš | 28.3.2018 14:19 | * Připomínky a návrhy

Walome: Pro někoho k ničemu, pro někoho k něčemu. Já zas nesnesu nicneříkající youtube recenze, což není kritika vás, ale kritika všeobecně. Každej jsme holt nějakej.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 21.6.2018 13:37
Komentáře u comicsů: 194
Hodnocení comicsů: 1490
Příspěvků ve foru: 36

Sbírka (z CDB)

Četl: 1490 (cca 420555 Kč)
Má: 2977 (cca 636900 Kč)
Chce: 108 (cca 1935 Kč)
Shání: 8 (cca 2762 Kč)
Nabízí: 0