trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 19.3.2018 | Černá palice #01: Tajemství počátků

Pro mě jednoznačně největší komiksové překvapení roku 2017. Já mám prostě slabost pro tyhle příběhy pracující s obehranými motivy, ovšem zasazené do netypických situací. A parta pláštěnkářů, co se zčista jasna objeví na bohem zapomenuté farmě a nemohou z ní odejít, to má naprosto famózní kouzlo. Je to ujeté, ovšem ne jen pro samotnou zápletku, ale pro superhrdiny jako takové. Ti po desetileté izolaci už zkrátka nejsou tak úplně super. Každý z nich má svoje zmařené sny, přičemž den ode dne se v nich veškerá ztrápenost kumuluje a hrozí nepříjemnou eskalací. Autor však nezůstává u jednoduše rozestavěné šachovnice, ale s každou další kapitolou ukazuje, že věci zdaleka nejsou tak přímočaré, jak se zpočátku zdály být.
Jeff Lemire evidentně ví, že komiksové příběhy se superhrdiny ještě stále mají co nabídnout a nemusí přitom jít o další megazlo, dělající si zálusk na srdce všehomíra. Navíc umí zábavně odkázat na staré klasiky, což dodává celému jeho vyprávění neodolatelné fanouškovské kouzlo.

trudoš
trudoš | 17.3.2018 | Rumcajs se vrací #02

„Mám dubovej kloubouk a ve vousech roj, mý jméno je Rumcajs, a to je můj boj!“
Netuším, nakolik Michal Opitz zná Fanánkovu tvorbu, ale tenhle citát z Mein Kampf im Wald Rzaholetz naprosto dokonale vystihuje podstatu jeho komiksu. Tohle totiž není pohádka pro roztomilá děvčátka, ale rekviem za jednou érou hrdinství, odhodlání a chlapáctví. Když Clint Eastwood točil Nesmiřitelné nebo James Mangold Logana, ve skutečnosti oba chtěli vystřihnout podobný kousek, jako se povedl rodákovi z Hradce Králové. Ten možná neroztáhl své dílko na dvouhodinovou minutáž, ale zase do toho dal všechno a bez zbytečných keců - atmosféru, humor, nostalgii i brutalitu.
Dějově nám druhý díl příliš nepokročí, ale o to důrazněji zasáhne do osudů kultovních postav. Řáholec už není tím bezpečným místečkem, co býval, a masakr, ke kterému v něm dojde, by si za rámeček nedal ani jednatřicetiletý Peter Jackson. Vetřelci holt nejsou žádní amatéři, a když přijde na genocidu savců, umí zodpovědně přiložit ruku k dílu.

trudoš
trudoš | 12.3.2018 | DC komiksový komplet #006: Batman: Dlouhý Halloween, kniha první

Tady opravdu nemám co vytknout, snad jen to rozdělení do dvou alb, protože zápletka plyne bez vydechnutí a tak ta pauza mezi jedničkou a dvojkou je kapánek rozčilující. Příběh přitom volně navazuje na Millerův Rok jedna, takže Batman je stále v počátcích své války se zločinem a ještě pořád je v mnoha ohledech spíš člověk, než superhrdina. Vyprávění se navíc drží v mezích gangsterského románu, přičemž než na epických bitkách si dává záležet na psychologii postav a vlastní kriminální zápletce. Tu ještě zatraktivňuje fakt, že vrahem může být prakticky kdokoliv, včetně Waynových spojenců. Posledním krokem k dokonalosti je pak výtvarné zpracování. Tim Sale pracuje s osvědčenou hrou mezi světlem a stínem, a i když má jeho kresba blízko ke karikatuře, atmosféru scénáře vystihuje naprosto dokonale.
Přestože jsem při druhém čtení už věděl kdo je vrah a co s čím jak souvisí, stejně mě to bavilo se svým všudy, ačkoli závěrečná překombinovanost je poměrně tristní. Ale to už se bavíme o druhém díle.

trudoš
trudoš | 6.3.2018 | Živí mrtví #06: Život plný utrpení

Děj mi tentokrát přišel maličko předvídatelný, přestože o napětí rozhodně není nouze. Jenže ani tak to nic nemění na tom, že některé zvraty na mě působily až okatě průhledně. Osnova v podstatě pracuje dle scénáře, kdy hrdinové spadli do problémů a teď se z nich zase musejí dostat ven, aby v příštím díle mohli čelit následkům. A právě v tomhle to bylo na můj vkus až příliš prvoplánové, přičemž nejvíc mě asi zklamalo to, že si s dějovými kotrmelci Robert Kirkman pro jednou víc nepohrál.
Co však oceňuji hodně, je proměna Ricka Grimese v totálního sociopata, který neváhá zabít prakticky kohokoliv, jen aby ochránil svou rodinu a blízké. A vůbec mu přitom nezáleží, o jak malicherný důvod jde. Ono faktem je, že v novém světě ztrácí pojem „malicherný“ svůj prapůvodní význam, zabít vás totiž může kdejaká maličkost. Kouzlo Rickova neodvratného sestupu na samé dno lidskosti, odkud nebude mít ke Guvernérovi moc daleko, tak získává příjemný šmrnc. To je ale pouze můj soukromý odhad budoucích trablů.

trudoš
trudoš | 3.3.2018 | Lucifer #04: Božská komedie

Lucifer zase jednou nezklamal. Božská komedie volně navazuje na první díl, když se na scénu vracejí Basanos, bytosti z tarotových karet, a zasazují Luciferovi doslova smrtící úder. Boj o nový vesmír přidělený Světlonoši se tak vyhrocuje na maximum a budoucnost není vůbec jistá.
Přestože hlavní dějovou osu tvoří delší příběhy Ráj a Očistec, paradoxně nejsilnější pro mě byly jednorázovky Mene tekel a Vloupačka, které opět dokazují schopnost Mika Careyho mistrně pracovat se záporným hrdinou jako ústřední postavou komiksu. Oproti Gaimanovi je přitom Carey daleko dějovější a zároveň si uchovává neodmyslitelnou snovost i krutost. Krizička nastává pouze v okamžiku, kdy mezi díly dáváte příliš velké časové prodlevy. Tady všechno se vším souvisí a postav je jak na demonstraci, takže rychle se zorientovat může být malinko problém. Autor ani nakladatel se s vámi nepomazlí, že by vám třebas připomněli kdo je kdo, nebo co bylo o album dříve. Tohle chce koncentraci, ale pak to stojí skutečně za to.

trudoš
trudoš | 1.3.2018 | Garfield #26: To vyklopí

„Cvičení by ti dodalo více energie.“
„Díky za varování.“

trudoš
trudoš | 22.2.2018 | Mýty #05: Trpká období

Přestože je mi žinantní se neustále opakovat, musím znovu konstatovat, že i páté Mýty jsou skvělé. Ona si chválu tahle série jednoduše zaslouží. To, jakým způsobem Bill Willingham využívá (a zneužívá) pohádkové bytosti, je zkrátka obdivuhodné. Tentokrát je vyprávění poklidnější, více se budují základy pro nadcházející konflikt, přitom je však znát, že nejde o natahované zdržování. Některé věci se zkrátka musí urovnat dřív, než se strhne nová mela. V mnoha ohledech se tak stane spousta věcí, jejichž dohra přijde v dalších dílech, a ačkoli by mi to mohlo vadit, já naopak žasl nad propracovaností jednotlivých dějových linií. Tady se nic neděje beze smyslu, ale zároveň se nejde až za hranu konspirace, takže člověk nemusí za každým mrknutím hned vidět kudlu v zádech. Mimořádně povedený zážitek, už jen pro ty Wolfiho sedmerčata. Zase je to něco jiného a zase je to báječné, přičemž klidnou budoucností si nemůže být jist nikdo. A Mark Buckingham je prostě génius, když přijde na okraje stránek.

trudoš
trudoš | 16.2.2018 | Goon #03: Samej průšvih

Výtvarné zpracování opět famózní, přičemž příběhy jsou tentokrát výrazně ucelenější. A i když se stále může zdát, že jde o bohapusté ujeťárny, tentokrát mi nějak záhadně dávaly smysl. Vrcholem alba je samozřejmě crossover s Hellboyem, který je přesně tak skvělý, jak jsem si představoval, hlavně kvůli špičkování mezi chlápkem s kamennou rukou a výbušným prckem s pleší.
Snad jen, že by si Eric Powell mohl odpustit etudy s kálejícími mentály, ale beru to jako úlitbu tvůrčímu pocitu o vlastní umělecké nezávislosti. Kromě téhle „zábavné“ vložky je ovšem humor příjemně na hraně mezi parodií a hororem. Cit pro karikaturu má autor v sobě, přičemž v krátkých i delších povídkách dokáže odehrát přesně to, co potřebuje a necpat tam nic navíc. Děj se díky tomu netříští a zároveň nevadí stylizační změny ve vyprávění, které se schválně přizpůsobují charakteristice daného příběhu. Takže jednou komedie, jindy rubačka a někdy prostě naprostý úlet. Proto má i španělsky mluvící obří ještěrka něco do sebe.

trudoš
trudoš | 10.2.2018 | Zámek a klíč #04: Klíče království

Tohle album má trochu pomalejší začátek a Hill s Rodriguezem už zcela rezignují na zákonitosti gradace, takže si plně ujíždějí na magických možnostech, které jim kouzelné klíče nabízejí. Přičemž kapitola skládající hold Billu Wattersonovi je zkrátka skvělá. V druhé půlce se ovšem vše zlomí a vyprávění opět nabere ten správný směr. Zápletka se navíc během okamžiku nečekaně vyhrotí a příběh tak končí v hodně zajímavém momentu. Doporučuji proto mít další díl hned po ruce, jinak váš večírek nedopadne právě vesele.
Pravdou je, že autorům maličko zazlívám, jak přicházejí s dalšími a dalšími klíči, přitom ale některé z těch starých zůstávají v zapomnění. Dokonce mám pocit, že už se ani příliš neřeší, kdy a kde byl který nalezen, prostě tu najednou je a už se hraje podle nových pravidel. Podobně mi vadilo časté přeskakování věcí zřejmých, jako třeba kdo s kým aktuálně chodí a jak moc zle se vyostřuje situace v rodině, což ve mně neustále vyvolávalo dojem, že mi jeden dva sešity někde unikly.

trudoš
trudoš | 3.2.2018 | Thorgal #10: Země Qaa

Protože se nakladatelství Egmont nečekaně pustilo do dokončení tetralogie Země Qaa, s nadšením jsem se po letech odkládání konečně pustil do prvního dílu. A připomněl si tak, proč je Thorgal můj vůbec nejoblíbenější fantasy komiks.
Pánové Van Hamme a Rosiński to tentokrát rozjeli skutečně ve velkém, přitom je tu stále vše, co na téhle sérii tolik miluji - science fiction dovedně propletená s hrdinskou fantasy, živé postavy s pochopitelnými motivacemi a neotřelá zápletka s patinou severských legend. Autorská imaginace přitom za posledních devět alb nijak nezevšedněla, spíše naopak, takže stále není nouze o ohromující salónní kousky. Třebas bitva vzdušných korábů patří bezesporu právě k nim a je jednoduše naprosto fantastická. Ale to je ostatně celé dobrodružství, jež zabrousilo za velkou louži, přímo do kulis upadající Mayské říše. Tam právě nemají na práci nic lepšího, než vyřezávat srdce vybraným obětem na počest nového boha se zlatou přilbicí. A právě jeho se Thorgal zaváže zničit.

trudoš
trudoš | 21.3.2018 12:22 | * Připomínky a návrhy

ad Zack: Děsíš mě, ale chápu, akceptuju a souhlasím.

trudoš
trudoš | 21.3.2018 11:46 | * Připomínky a návrhy

ad Zack: Jako na stalking jsem na to nikdy nekoukal a z tohoto pohledu už chápu, proč se ti do toho moc nechce. Díky za novou noční můru.

trudoš
trudoš | 21.3.2018 06:13 | * Připomínky a návrhy

Já bych se připojil ke Kapisově nápadu - zjednodušilo by mi to spousta klikání jestli se někde, něco od někoho neobjevilo. Fórum na mě vybafne hned, u ostatního (hodnocení, komenty) se musím proklikávat přes jednotlivé profily, které přitom nejdřív musím najít.

trudoš
trudoš | 17.3.2018 07:37 | Pindárna

To já se zas musím všech těch Marvelovských a DC kompletů zastat. Ne že bych byl z každého alba na větvi, ale objevil jsem alespoň kus historie, který byl pro mě jinak velkou neznámou - čistě proto, že anglicky neumím. A vzhledem k tomu, že Crew zvysoka dlabe na nějaké seznamování se s předchozími událostmi, bez UKK a NHM bych ve většině jejich komiksů lítal v souvislostech. Za mě spokojenost.

trudoš
trudoš | 1.1.2018 21:28 | Pindárna

Thorgal Aegirsson a to včetně toho, že jsem sám sebe v dětství přesvědčil, že ve skutečnosti nejsem rodičů, ale pocházím z hvězd. Navíc ta postava je jednoduše skvělá - žádný superhrdina, jen obyčejný člověk, snažící se najít svůj kus štěstí v nemilosrdném a krutém světě.
No a ten kluk z Pod dekou mi v určitém období života taky mluvil z duše. Toho pak nahradil Calvinův táta, se kterým souzním dodnes.

trudoš
trudoš | 10.12.2017 18:46 | Povinná četba

to baatcha: Kniha určitě vyšla, držel jsem jí v rukou, ale kde sehnat, to bohužel neporadím.

trudoš
trudoš | 10.10.2017 20:05 | * Připomínky a návrhy

to Fry: Takhle jak jste to teď nastavil, je to úplně super, přesně jak jsem si to představoval, abych v tom měl konečně pořádek. Na Soukromý očko jsem úplně zapomněl, omlouvám sa.

trudoš
trudoš | 10.10.2017 11:50 | * Připomínky a návrhy

Šlo by prosím alba
- Lobo: Bullíkův případ a další příběhy (2014)
- Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy (2015)
- Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy (2016)
očíslovat? Jde o souhrnná vydání Lobových sešitů, pěkně od prvního čísla.

trudoš
trudoš | 12.9.2017 18:39 | Sběratelský klub

to tulipstros: Bohužel už nemá, zkoušel jsem.

trudoš
trudoš | 12.9.2017 13:12 | Sběratelský klub

Zdravím, čistě náhodou, neměl by někdo na prodej vázanou Wonder Woman 1: Krev, případně neměl by někdo nápad kde jí ještě sehnat? Myslím klasický hardback, ne limitku 52ks. Od druhého dílu jsem se do toho docela zamiloval a tak bych se chtěl zbavit broží a jít do vázanejch kousků. Díky

Aktivita

Naposledy přihlášen: 21.3.2018 12:25
Komentáře u comicsů: 177
Hodnocení comicsů: 1424
Příspěvků ve foru: 25

Sbírka (z CDB)

Četl: 1424 (cca 401666 Kč)
Má: 2868 (cca 598456 Kč)
Chce: 106 (cca 1923 Kč)
Shání: 2 (cca 678 Kč)
Nabízí: 0