trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 11.10.2019 | Ú.P.V.O. #09: 1946

tp cyboy: První dvě alba lze číst samostatně, jde o sbírky kratších příběhů. Od Žabího moru se pak už odvíjí spojující linie, a člověk by v tom mohl začít lítat, přeskakoval-li by sem a tam. Epizodní to ale více méně pořád je, jen člověk nesmí brečet, že některé motivy se řeší třeba až ob jedno dvě alba. Aktuálně devátá kniha je pak opět samostatná, nijak na předchozí díly nenavazující a s uzavřeným epizodním příběhem, který se vrací k počátkům ÚPVO, takže se zde ani nesetkáte s důvěrně známými tvářemi (tedy kromě prof. Bruttenholma).

trudoš
trudoš | 10.10.2019 | Želvy Ninja: Menu číslo #02

Dějově výrazně ucelenější než první Menu a co se týče humoru snad i trochu sympatičtější. Především už zde nejsou trudnomyslné výstřelky želvích adolescentů, což je za mě jedno velké plus. Zápletka je ovšem stejně ujetá a chvílemi prekérně natvrdlá, ale odpovídající zlatým osmdesátkám, přičemž funguje právě tím způsobem, jaký od komiksu čekáte. Nejsem zastánce bláznivých kosmických dobrodružství, kdy autoři hýří jedním nápadem za druhým, ale zároveň si usnadňují práci vytvářením vhodných udělátek, které pak vytahují z rukávu v okamžiku, kdy potřebují děj posunout dál, každopádně tady to tak nějak šíleně funguje. Přitom oceňuji posloupnost gradace, která dokáže šlapat ve vyjetých kolejích a zároveň překvapit občasným karambolem. Želvy ninja zde skutečně nejsou těmi dobrosrdečnými hrdiny z televizního seriálu, ovšem svébytná dávka humoru jim zůstala vlastní. Jen to zbytečné rekapitulování patřící k dobovému způsobu vyprávění mě vytáčelo. Tím by si však člověk neměl nechat zkazit zábavu.

trudoš
trudoš | 5.10.2019 | Skalpy #09: Zatni pěsti

Jason Aaron jde do finále, což v praxi znamená spousta umírání ne vždy hezkým způsobem a taky odhalování věcí, které měly zůstat navždy utajeny. A třebaže se vyprávění primárně soustředí na tři postavy (Zlého koně, Šunku a Rudou vránu), i všichni ostatní zde mají své místo a prostor, pročež skvěle zapadají do charakterově složité atmosféry.
Oproti jiným kriminálním sériím nejsou Skalpy tak komplikované, ačkoliv první pohled by mohl vzbuzovat opačný pocit - vždyť je to tu jedna dvojí hra vedle druhé. Jenže kde si třeba u 100 nábojů prostě nemůžete dát pauzu, protože ztratíte nit, tady bez problémů naskočíte klidně i po několikaměsíční prodlevě a hned víte, kdo je kdo a která bije (nebo kdo koho bije). Oceňuji přitom, že autor hodlá hrát špinavou hru až do úplného konce a nepatří k těm chytrákům, co uzavřou ságu, ale pak potřebují ještě jedno poslední album na nostalgické rozloučení. Takže, i když události v devátém díle naberou kulervoucí grády, to nejpodstatnější na nás čeká až příště.

trudoš
trudoš | 2.10.2019 | Batman: Temný rytíř #02: Kruh násilí (pevná vazba)

Po dlouhé době ucelené album, k němuž člověk nepotřebuje příručku pro rozpoznávání postav a které má vlastní začátek i konec. Vyprávění se soustředí primárně na Scarecrowa, jehož minulost ovšem nepůsobí, jako by byla vymýšlena za pochodu. Naopak, celá osnova má realistický a uvěřitelný vývoj, jenž postavě dodává lidský rozměr. Takže protentokrát nejde o blábolícího padoucha, který ani neví, co chce a roli dostal jen proto, aby měl hrdina komu nakopat musculus gluteus maximus. Přitom je děj prokládán kouzelnými scenériemi, jež jakoby mimoděk vzdávají hold klasickým Batmanovským komiksům z šedesátých a sedmdesátých let. Scénáristovi Greggu Hurwitzovi zazlívám pouze odbyté finále - to si v rámci očekávání zasloužilo trochu propracovanější a hlavně nevšednější přístup. Jinak ale spokojenost, včetně závěrečného bonusu. Ten je takovou chutnou třešničkou na dortu, neoplývající sice bůhvíjakou originalitou, zato se všemi dobrými atributy kvalitní temné historky. A to mi občas bohatě stačí.

trudoš
trudoš | 28.9.2019 | Gantz #09

Hiroya Oku se do toho umí opřít a i když některé scény připomínají statické fotografie, děsivá gradace tenhle nedostatek slušně vyrovnává. Akorát jsem opětovně začal lítat v pravidlech Gantzu a je otázkou, nakolik má autor věci skutečně promyšlené, či zda nevaří tenhle erotický sci-fi guláš za pochodu. Každopádně pravidla hry se změnila a je to jen dobře, protože opakování je sice matkou moudrosti, ale někdy taky otcem nudy. Děj nabírá čím dál, tím větší gradaci a osobně jsem moc zvědav, jak se další události vyvrbí. Jako by sérii poháněla nutnost před novou sezónou posunout se jinam, ještě víc hrdinům zavařit a masakr vyhnat do co nejvyšších otáček. Devátý díl totiž mnoho věcí promění a leckdy vrací postavy na začátek, přičemž to jediné, čím si čtenář může být jist je, že stát se může prakticky cokoliv. A asi to nebude právě hezká podívaná.
Jen ty vsuvky z reálu by si pan Hiroya mohl odpustit - jakmile se pokouší o sociální sondy, mám pocit, že čtu komiks středoškolského studenta.

trudoš
trudoš | 25.9.2019 | Harley Quinn #04: Volání do zbraně (paperback)

Harley je boží a Amanda Connerová byla pro tuhle postavu dar z nebes. Každý si holt ujíždíme na ničem jiném.

trudoš
trudoš | 25.9.2019 | Sunstone #02

„Stává se ti někdy, že jsi se svými přáteli a dojde ti... sakra, tohle je tak půl kroku od toho, aby se to zvrhlo v otevřené orgie? Ne...? Tak to jsem v tom asi sama.“
Něco jako televizní seriál Přátelé, jen namísto všedních témat denního koloběhu tu hraje prim BDSM. Což zní divně, ale bavil jsem se celých tři sta dvacet stran, přitom to vůbec není můj šálek kávy. Když ale někdo umí vyprávět, rád poslouchám. A Stjepan Šejić umí, je zábavný, hravý i zajímavý. Má pouze tu slabinu, že příliš nerozvíjí konkrétní příběh a raději se nimrá v otřepaných milostných zvratech, založených na pojmech a dojmech. A tak jsem se ke konci už nudil, vzhledem k tomu že děj graduje snadno odhadnutelným způsobem. Na druhou stranu, jeho lidský přístup k postavám umožňuje čtenáři prožívat emoce společně s hrdinkami, protože zamilovaností si prošel každý z nás - a teď nemluvím o bičíkách a udidlech. Navíc se přiznám, že jsem se zamiloval do autorova stylu kreslení. Ta obličejová mimika je zkrátka dokonalá.

trudoš
trudoš | 22.9.2019 | Garfield #49: Si nakládá

„Garfielde, proč jsi tak tlustý?“
„Mám teorii... Podezírám svoje břicho, že chce ovládnout svět.“

trudoš
trudoš | 21.9.2019 | Mýty #08: Vlci

Opět umírněnější díl. Je znát, že po předchozích zvratech chtěl Bill Willingham při padesátém čísle uzavřít pár linií a nechat postavy trochu vydechnout, než je pošle vstříc novým nepříjemnostem. Nic to však Mýtům na kouzlu neubírá, ačkoli všechna ta láska páska je možná až zbytečně vyhrocená. Ale autor to umí skvěle podat, takže svatebčanům nejen, že držíte palce, ale dokonce jim to štěstí na chvilku i upřímně závidíte.
Obávám se však, že idylka dlouho nevydrží, protože na rozdíl od jiných sérií, tady se pořád něco děje, i když se vlastně neděje nic. A hlavně - neuhýbá se před očividnými problémy, což zaručuje prakticky neustálý vývoj. Proto také oceňuji, že po posledních změnách v představenstvu nenechává scénář aktéry telenovelisticky kout pikle, ale soustředí se na to, co je všechny zajímá nejvíc: Jak se ubránit Nepříteli, když všechny ostatní země už dávno padly? Osmé album vám odpověď sice nedá, ale přesto naznačí, jakouže to hru naši hrdinové hodlají hrát. A s jakými nástroji...

trudoš
trudoš | 17.9.2019 | Star Wars: Válka na Shu-Torunu, Konec her

to Azalin: Ne, tohle - stejně jako album Darth Maul / Syn Dathomiru - u nás v sešitech nevyšlo.

trudoš
trudoš | 8.10.2019 11:11 | * Připomínky a návrhy

Chybička se vloudila - kresbu u prvních sešitů Quasara nemá na svědomí Matt Ryan, ale Paul Ryan.

trudoš
trudoš | 24.9.2019 11:06 | Povinná četba

to Draco nobilis: Díky moc za info.

trudoš
trudoš | 6.9.2019 16:21 | Povinná četba

Jestli si dobře pamatuji, tak nejdřív vznikla právě zmiňovaná ilustrovaná kniha a to v rámci Mignolova a Goldenova nápadu. Komiks byl vzkříšen až později, kdy se ukázalo, že cesta tímto směrem bude komerčně zajímavější. Pro pochopení série každopádně Cínový vojáček třeba není (dokonce bych řekl, že komiks celou tu anabázi vzestupu upírů popisuje lépe), ale Mignolovi obrázky jsou Mignolovi obrázky. A i ten Goldenův román stojí za to.
Jediná užší propojenost je právě ve vyprávění tří čekajících přátel, kteří v krátkých příbězích nastiňují, jak se s Baltimorem dali dohromady. Což je v Kostnici vždy jen letmo naťuknuto, tady je to ústředním tématem.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 13:01 | Pindárna

zupa, danke schön

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:58 | Pindárna

Hej, koukal jsem, proto zkouším, jestli nemá někdo informace zevnitř.

trudoš
trudoš | 16.8.2019 12:27 | Pindárna

Když už se mluví o Pasece, netuší prosím někdo, zdali vydají Nimonu (http://www.albatrosmedia.sk/tituly/20280501/nimona/), co vyšla na začátku roku na Slovensku? Kdysi se někdo zmiňoval, že jí mají v plánu a zatím nic dalšího. Já jen abych jí v tý slovenčině nakonec neprošvihl.

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:56 | * Připomínky a návrhy

A teď schválně, co jsem tím ve skutečnosti chtěl vlastně říct?

trudoš
trudoš | 30.7.2019 10:53 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, v popisku ke komiksu „Město pod hvězdou“ je zmíněno, že obsahuje Green Arrow Annual #1, což neobsahuje a není ani zmíněn v anotaci na komiksu samotném. Asi tedy nějaký pozůstatek z původních plánů, které nakonec byly realizovány jinak.

trudoš
trudoš | 22.7.2019 10:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, u komiksu "Spider-Man: Velká moc, velká zodpovědnost" se vloudila zybka do názvu, správně má být "Spider-Man: Velká moc, velká odpovědnost", tak jak je i na obálce.

trudoš
trudoš | 10.7.2019 10:54 | * Připomínky a návrhy

to Zack: Odkaz na obchod nevadí, hlavně když z toho budete mít něco vy - ale co bych uvítal, kdyby odkaz odkázal přímo na koupi daného komiksu, a ne buď na celou sérii, nebo prostě jen rámcově na obchod. Už jsem jednou dvakrát nalítl na možnost něco koupit, jen aby se ukázalo, že to vlastně nemají.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 13.10.2019 12:38
Komentáře u comicsů: 298
Hodnocení comicsů: 1884
Příspěvků ve foru: 95

Sbírka (z CDB)

Četl: 1884 (cca 540848 Kč)
Má: 3477 (cca 790942 Kč)
Chce: 166 (cca 6013 Kč)
Shání: 5 (cca 2191 Kč)
Nabízí: 0