trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 17.1.2020 | Batman: Temné vítězství #1

Temné vítězství začíná tam, kde skončil Dlouhý Halloween a je stejně tak bravurní, snad jen možná dějově až příliš podobné. Zároveň ale o špetku pochmurnější, což je dané především tím, že tentokrát umírají lidé dobří i špatní, přičemž dopadení vraha nebo alespoň odhalení jeho totožnosti, se zdá být opět v nedohlednu. Perfektně tu přitom vyniká rozdíl mezi starými gangstery s jejich zločineckou ctí a nově příchozími padouchy, monstry a šílenci, kteří představují novou tvář městského podsvětí. Takže to, co zpočátku začne jako jednoduchá mafiánská gangsterka, se rychle mění v boj o další budoucnost Batmana i jeho města. A aby bylo kánonu učiněno zadost, neobejde se to bez přehlídky ikonických postav, které se tím, či oním způsobem významně podepsaly na Netopýrově minulosti. Tim Sale pak znovu exceluje a jeho rozmáchlá kresba, pracující se světlem i stíny, dokonale ilustruje noirovou atmosféru života v Gothamu, což se ke scénáři Jepha Loeba hodí mnohem víc, než stylizovaný realismus.

trudoš
trudoš | 15.1.2020 | Kannonina ruka #01

Kannonina ruka je pro mě krásnou ukázkou toho, co mi na japonském komiksu vyhovuje i vadí. Spousta neotřelých nápadů, originální přístup, plejáda rozporuplných postav, zkázonosné kosmické artefakty - to vše pak bojuje s pomalým tempem vyprávění, hromadou náctiletých hrdinů, komplikovanými střihy mezi scénami a nesmyslně odhalenými děvami. Zkrátka atraktivní čtení, ve kterém je občas problém se vyznat.
Ani mangaka Masakazu Yamaguch není jiný a právě proto mi jeho série zas až tak moc nezaimponovala, ačkoli ta hororová atmosféra se mi líbila maximálně. Za což může smutný fakt, že komiksových hororů je ještě míň, než těch knižních. Jenže - i když v příběhu není o dramatické situace nouze a ne každá z hlavních postav si může být jista životem, pořád je to vlastně takový divno průměr. Chápu, že se časem vše vyjasní... ale na druhou stranu, při mých stávajících zkušenostech s asijskými komiksy, je klidně možné, že se nakonec vysvětlovat nic nebude. Tak s tím raději skončím dřív, než později.

trudoš
trudoš | 13.1.2020 | Green Lantern: Pomsta Green lanternů

S Green Lanternem je ten problém, že když vám nikdo nevysvětlí aktuální stav věcí a nedá do kontextu vyskytující se postavy, budete v tom plavat jak kovadlina ve Štrbském Plesu. Takže ačkoliv Pomstu Green Lanternů vnímám se stejnou vstřícností, jako předchozí album Žádný strach, nemůžu se zbavit pocitu zklamání, jak moc má BB art (potažmo i Crew) čtenáře na salámu. Nějaké shrnutí předchozích událostí nebo alespoň výcuc toho nejpodstatnějšího pro pochopení se zkrátka nekoná. Pakliže tedy neznáte historii nebo alespoň nesledujete nejnovější dění v DC univerzu, pravděpodobně vám unikne nejedna souvislost, o to spíš, že dějem mimo jiné prosviští i tzv. Krize Nekonečna.
Naštěstí Geoff Johns dokáže tvořit zábavné příběhy, kterým se - když vyprávění odpustíte všechen ten okostýmovaný patos - nedá upřít podmanivý charakter. V tomhle ohledu se to dá číst i samostatně, přičemž to nejhorší co vás může potkat je, že nepochopíte hlavní dějovou linii. Ale ty vedlejší si užijete za všech okolností.

trudoš
trudoš | 11.1.2020 | 100 nábojů #04: Rozčtvrcený zítřek

Tahle série je jedním slovem skvělá, přičemž k absolutní dokonalosti jí chybí pouze maličkost - musí se číst v kuse, jinak se v tom gangsterském mišmaši lautr nijak nevyznáte. Američan Brian Azzarello hraje hodně vysokou hru a při čtení čtvrtého dílu jsem pochopil, že roční rozestupy mezi jednotlivými alby jsou fakt extrémně špatnej nápad. Ne, že by dějové linie nedávaly smysl, ale člověk se ochuzuje o důmyslnou provázanost, spojující všechno se vším. V tomhle ohledu se scenárista skutečně vyšvihl, až si skoro myslím, že je to i jeho osobní opus magnum, které jen těžko překoná něčím dalším. Nadchnou dovedně rozpracované figury, intenzivní emoce a ve finále i morální přesah, jenž je ústředním motivem celého vyprávění. Eduardo Risso svou příznačnou kresbou pak kultovní dojem pouze umocňuje. Kdyby George P. Pelecanos vytvářel komiksy, vypadaly by přesně takhle.
Což mě vede k jedinému závěru - začíst číst 100 nábojů pěkně celé od začátku. A až s ní skončím, dám si ji k dobru ještě jednou.

trudoš
trudoš | 8.1.2020 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B)

„Já jsem Conan, Cimmeřan. Hodností a zaměstnavatelů jsem už měl tolik, že si všechny nepamatuji. Dokonce se proslýchá, že jsem byl i králem. Pokud ano, zapomněl jsem na to. Nejspíš jsem byl příliš opilý.“
Zpočátku jsem ke komiksu přistupoval se skepsí, především ze strachu, jakým způsobem Francouzi tématiku pojmou. A ono ejhle, udělali to přesně podle mého gusta. Ctí originální texty Roberta E. Howarda a Conanovi ponechali roli, která mu sluší nejvíc - neohroženého dobrodruha, který necouvne před jakýmkoliv nebezpečím, aniž by se přitom akce podřizovala stylizovanému slovnímu elaborátu.
Výtky bych měl pouze ohledně výtvarného pojetí. V jednom příběhu jako by Cimmeřan z oka vypadl Melu Gibsonovi, v další je to spíš Sylvester Stallone. V Královně Černého pobřeží zas působí Belit a její posádka nechtěně jako parodie na piráty. Po scenáristické stránce ale spokojenost maximální, především povídka Za Černou řekou mi opět potvrdila, že patří k tomu nejlepšímu, co kdy o Conanovi bylo napsáno.

trudoš
trudoš | 3.1.2020 | Scott Pilgrim #04: Na vlastních nohou

Celé kouzlo Scotta Pilgrima pro mě spočívá v klukovsky ulítlé atmosféře, kde je možné naprosto všechno. Jako kdybyste se s příchodem dospělosti nemuseli loučit se svou sbírku angličáků, nebo se začít stydět za album narvané kartičkama hokejových hráčů. Povinnosti? Jistě. Zodpovědnost? Ano. Zábava? Forever! Tohle je zkrátka za hranicí příčetnosti, přitom je to ale až děsivě srozumitelné. Bryan Lee O’Malley navíc exceluje v mimice, kdy postavy beze slov reagují na něco, co řekl někdo jiný, takže prakticky neexistuje možnost, že byste se v průběhu čtení nesmáli.
Tentokrát se hlavní dějová linka příliš nepohne a pravdou je, že souboj s ďábelskou ex je maličko odbytý, ovšem geniální je to jinak stále stejně. Především hlody o tom, co si chlapci představují, že asi dvě holky dělají, když jsou spolu samy. Scottův život se každopádně začíná od základů měnit, našel si práci, stěhuje se k Ramoně… až by jeden řekl, že to na chudáka bude trochu hodně. Nebo že by už byl připravený na skutečný vztah?

trudoš
trudoš | 31.12.2019 | Gotham Central #03: V rajonu šílenství

Krucinál, tohle bylo tak moc dobrý, až mám strach, že se od teď budou všechny mé ostatní komiksy v knihovně cítit méněcenné. Greg Rucka a Ed Brubaker vytvořili natolik strhující seriál, že má člověk chuť už do konce života nečíst nic jiného. Perfektně kombinují klasickou kriminálku se superhrdinským žánrem, jako by neexistovalo přirozenějšího spojení. Vůbec ale nejde o zesměšňování pláštěnek či elasťáků, jen se na všechny ty spektakulární zákonitosti DC univerza díváme z pozice obyčejných mužů a žen v policejních uniformách. Ed McBain by měl z tohodle projektu určitě radost. Navíc velmi oceňuji, že autoři umí šáhnout po vedlejších figurách kontinuálních sérii a udělat z nich skutečné lidi z masa a kostí, aniž by se přitom čtenáři podbízeli nějakou srdceryvnou historkou z dětství. Přitom celé Gotham Central funguje naprosto samostatně, takže jestli máte strach z nepochopení některých událostí, můžete být v klidu - ty na které se v bublinách postavy občas odkážou, u nás stejně nevyšly.

trudoš
trudoš | 30.12.2019 | DC komiksový komplet #077: Batman: Černá rukavice

Tyfus: Určitě reklamovat, tohle je regulérní defekt. Normálně je to komplet v češtině.

trudoš
trudoš | 30.12.2019 | Záleskautky - Lumberjanes #01: Střez se svaté kočičky

Výtvarná stránka mnohem zajímavější, než vlastní premisa příběhu, kterou jsem měl problém pobrat. To ovšem neznamená, že by mě komiks nebavil. Jen jak vyprávění chybí jakýkoliv úvod, chvilku trvalo, než jsem si zvykl na pokřivená pravidla hry, v nichž je normální, že malé skautky bojují s tříokými liškami. Když ale popustíte uzdu představivosti a přestanete se zabývat takovými podružnostmi, jako je realita, chytne vás živelná atmosféra na sto procent. Hodně za to můžou svérázné postavičky z dívčího tábora, kterým prostě nelze odolat. Humor celkově příjemný, v některých momentech nutí k smíchu kopancem do bránice, jindy zase pobaví jednoduchými popkulturními odkazy. V důsledku mi tak skutečně nejvíc vadila ta neuchopitelnost, kdy bez znalosti autorského záměru nejsem schopen říci, co jsem to vlastně četl - zběsilé dobrodružství napříč fantazií, ujetý sen několika kamarádek, nebo fantasy dobrodružství v lesních kulisách? Těžko říct. Budu zkrátka potřebovat další díly, abych na to přišel.

trudoš
trudoš | 26.12.2019 | Naruto #02: Nejhorší klient

Na rozdíl od prvního dílu tady člověk toliko nelítá v souvislostech, děj je přímočařejší a konkrétnější. Připočtěte k tomu jemné koření humoru v jinak akčním dobrodružství a vyjde vám příjemné počtení na necelou hodinku. Zároveň si ale začnete uvědomovat, že Masaši Kišimoto rozjíždí vyprávění na hodně dlouhé lokte, především s ohledem na to, jak málo se toho v Nejhorším klientovi vlastně stane a jak minimálně se ústřední dějový motiv hne vpřed. Na druhou stranu, je tu alespoň nějaký dílčí obsah a příběh není pouze o tom, že se dvě postavy vzájemně pozurážejí, vymění si nějaké ty facky, kopy, hlavičky a pěkný den je za námi. Přesto těch dvaasedmdesát knih asi nebude až po okraj napěchováno velkopanskými zvraty, které by z toho udělaly epos Homérovských kvalit. Jen doufám, že mladému, ukřičenému a nevybouřenému Narutovi nebude trvat moc dlouho, aby odhalil svůj skrytý potenciál, protože jinak je s ním vážně k nevydržení - vzteká se víc, než obě moje děti dohromady a přitom skutek utek.

trudoš
trudoš | 19.12.2019 12:55 | * Připomínky a návrhy

Já jí hledám ještě teď - tedy ten text. Nemohl byste to prosím někdo upřesnit? Jak to nemá číslovaný stránky, nejsem si jist kde hledat a namátkou jsem nenašel prostě nic chybějícího.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 12:20 | Slevy, výprodeje, bazary

Draco nobilis: Díky za tip s Králíkem, koupeno a perfektní.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 06:44 | Pindárna

Já zakoupil a jsem spokojen maximálně. Lepší nějaké řešení, než žádné. Ano, je to drahé, ano, sešit je lepší vyndat, než nechat uvnitř. Ale to jsou z mé strany asi tak veškerá negativa co se zpracování týče.

trudoš
trudoš | 4.12.2019 14:55 | * Připomínky a návrhy

Pro editory: Zdravím, jméno scenáristy a výtvarníka Tonyho S. Daniela je tu maličko popleteně vedené jako Tony Daniel S. Jinak díky za vaší práci.

trudoš
trudoš | 1.12.2019 20:45 | * Připomínky a návrhy

Info pro editory: Ačkoli anotace i informace uvnitř říkají něco jiného, ve skutečnosti obsahuje album „DC komiksový komplet #076: JLA / JSA: Neřest a ctnost“ závěrečný bonusový příběh ze sešitu „More Fun Comics 67“ (epizoda The Origin of Doctor Fate - autoři Gardner Fox a Howard Sherman) a ne z čísla 55, jak je všude uváděno.

trudoš
trudoš | 26.11.2019 12:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, jaké údaje potřebujete k dozadání Providence? Poslal bych mailem.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 15:12 | Pindárna

Já ho (http://www.albatrosmedia.cz/tituly/39072427/lips-tullian-dalsi-dobrodruzstvi/) zachytil v předprodeji, pak uplynul termín vydání, v Albatrosu se den dva tvářili, jako že vyšel a pak se najednou objevil v dalším předprodeji na prosinec. Fyzicky jsem jej zatím neviděl nikde, ale jestli byla nějaké vernisáž, možná by to všechno vysvětlovalo - že chtěli stihnout něco přímo na akci, ale do normálního prodeje nešlo nic. To jsou však jen osobní domněnky.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 14:41 | Pindárna

Mimo jiné, netuší prosím někdo jak je to se staronovým Lipsem Tullianem? Měl být v listopadu a není - byl prostě jen posunut, nebo zmizel dřív, než vyšel? Nějaké drby ze zákulisí?

trudoš
trudoš | 8.10.2019 11:11 | * Připomínky a návrhy

Chybička se vloudila - kresbu u prvních sešitů Quasara nemá na svědomí Matt Ryan, ale Paul Ryan.

trudoš
trudoš | 24.9.2019 11:06 | Povinná četba

to Draco nobilis: Díky moc za info.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 17.1.2020 18:59
Komentáře u comicsů: 329
Hodnocení comicsů: 1982
Příspěvků ve foru: 103

Sbírka (z CDB)

Četl: 1982 (cca 575504 Kč)
Má: 3571 (cca 829065 Kč)
Chce: 166 (cca 6013 Kč)
Shání: 2 (cca 509 Kč)
Nabízí: 0