trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš 11.1.2018 Batman: Země jedna

Líný nakladatel opět zlehčuje důležitost doslovu, který by čtenáře alespoň okrajově uvedl do paralelních vesmírů DC univerza, nebo alespoň do historie konkrétně tohoto alba. Protože člověk, co si Zemi jedna koupí jako klasického Batmana, bude přinejmenším lehce zmatený. Zároveň nemohu říct, že bych byl ohromen invencí Geoffa Johnse. Důvěrně známá historie je okořeněna drobnými odchylkami, ale to je asi tak vše, co jeho pojetí Temného rytíře nabízí. A tady se taky přiznám, že Alfred jako válečný veterán u mě právě nevyhrál.
Ovšem svoje kouzlo to má, ne že ne. Osnova je rozvržena s profesionalitou dříče, který jde na jistotu a v podstatě jen chce fanouškům udělat radost. Což se mu daří a kus práce na tom má i výtvarník Gary Frank. Ale na Millerův Rok jedna to atmosférou nemá ani náhodou a proměn stylu Millarovy Rudé hvězdy se tady člověk bohužel nedočká. Takže i když kniha funguje samostatně, uvítal bych spíš celou řadu, než jen krátký rozjezd, kde se události a postavy teprve formují.

trudoš
trudoš 7.1.2018 Ú.P.V.O. #03: Žabí mor

Zbožná (nebo v tomto případě bezbožná?) přání byla vyslyšena a Mike Mignola rozjíždí s agenty Ú.P.V.O. jeden velký příběh. Naneštěstí jde o úvod k událostem příštím, rozehrávka, která má do děje uvést hlavního padoucha, který se bude nadále řešit v příštích dílech, přestože album Žabí mor má epizodní závěr. A i když jsem si u autora zvykl, že víc mu jde vytváření strašidelného humbuku kolem než jeho samotné řešení, pořád mě tenhle neduh nepřestává mrzet. Akční scény a celková atmosféra jsou super, jenže zápletka trochu nijaká - jednoduché přišli jsme, viděli jsme, zmlátili jsme, okořeněné o moment trablů, kdy to s hrdiny chvilku vypadá opravdu nahnutě. Oceňuji, jak nápaditě se sektáři vypořádali s jednotlivými členy týmu a o to víc mě zklamalo, když byli tak suchopárně poraženi. Navíc mi propojení s klasickou Hellboyovskou řadou přišlo tentokrát krapátko nucené, čistě jen pro potřebu za každou cenu využít starých motivů, ale uznávám, že to, co z toho klíčí, působí vskutku impozantně.

trudoš
trudoš 29.12.2017 Garfield #24: Tučná léta

„Akorát tu chytáš prach.“
„A řekne mi někdo ‚děkuju‘?!“

trudoš
trudoš 26.12.2017 Mýty #04: Pochod dřevěných vojáčků

Geniální. Bill Willingham znovu předvádí, jak neskutečnou škálu nápadů dokáže uvést v život a to v širším kontextu událostí. Komukoliv jinému by se svět pohádek v naší realitě rozpadl po prvním albu, ale jemu to neskutečně funguje i u čtvrtého dílu, přičemž celek začíná nabývat epochálních rozměrů.
Přestože je směr vyprávění tentokrát lehce předvídatelný a není tak sevřený jako v předchozím díle, díky finálnímu střetu jdou všechny výhrady stranou. Čím si mě totiž Mýty získaly už od začátku, je fakt, že se s ničím nepářou. Tady si čtenář skutečně nemůže být jist, kdo se dožije konce a už vůbec ne, jestli přežití jednoho neznamená zkázu pro všechny ostatní. Navíc, jak jsou jednotlivé postavy porůznu potrefené, nelze si nezamilovat i toho největšího křiváka.
Pochod dřevěných vojáčků přináší zlom, po kterém už nic nebude jako dřív. Mýtov je válce blíž, než byl kdy dřív, a je otázkou, jestli hrdinové ustojí další zajímavé časy. To by v tom byl čert, aby z toho Willingham nevytěžil maximum.

trudoš
trudoš 19.12.2017 Sandman #10: Tryzna

Přiznám se, že tohle sandmanovské album jsem málem probrečel. Neil Gaiman se tu snaží skrze postavy, které v průběhu několika let pro sérii vytvořil, vyrovnat se se ztrátou, která pro každého znamená něco jiného. Pro jedny představoval Morfeus milence, pro jiné spolehlivého kamaráda, pro někoho otce a pro některé zapřísáhlého nepřítele. A teď je mrtev. Na jeho pohřbu se tak sluší prohodit pár slov o něm samotném, ať už váš vztah k němu byl jakýkoliv. O mrtvých jen v dobrém.
Ale není to všechno pouze o loučení, na scéně se zjevuje i nový Sandman, který nejen že se musí vypořádat se slávou Morfeovou, ale také s přijetím do rodiny Věčných. Tady musím opět vyzdvihnout autorův cit pro vystihnutí skrytých emocí, které si sice uvědomujeme, ale popsat by je dokázal jen málokdo.
Je to krásné, důstojné a nostalgické rozloučení, přesně takové, jaké si tato sága zasloužila. Máte tedy možnost zavzpomínat na všechno pěkné i zlé, co pro vás Morfeus představoval, a dát mu vlastní osobité sbohem.

trudoš
trudoš 11.12.2017 Wonder Woman #02: Odvaha (pevná vazba)

Brian Azzarello se snaží novou Wonder Woman místo akční genderové řezačky hodit do poeticky sandmanovské roviny, což mu vychází právě tak napůl. Ale v tom dobrém slova smyslu, protože mu funguje jak zurbanizovaná řecká mytologie, tak lákavé bojové sekvence. A já se přiznám, že jsem tomu s druhým albem naprosto propadl. Až bych bez ostychu řekl, že to pro mě začíná být tím nejlepším z celé New 52, opomenu-li Snyderova Batmana a Glassův Sebevražedný oddíl.
Jen bohužel, tam kde v kriminálkách dokáže Azzarello vydupat něco z ničeho pomocí rafinovaných point, tady se pohybuje v trochu očekávaných liniích. Přesto neustále udržuje napětí formou nečekaných zvratů, které průběžně mění poměr na miskách vah mezi hrdiny a padouchy. Jednotlivé postavy jsou pak zábavné i originální, jen jich je pro samotný příběh zbytečně moc. Skoro by se hodilo nějaké základní info o tom, kdo je kdo. Zápletka je ovšem sevřenější a motivace jasnější, takže očekávání dalšího dílu je z mé strany o to neodbytnější.

trudoš
trudoš 5.12.2017 Ultimátní komiksový komplet #081: Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov, část 2.

Jak jsem se v prvním díle trochu ztrácel pro chaotický začátek, tak tady jsem už neměl nejmenší problém zapadnout do příběhu a užít si jej na maximum. Dan Slott předvádí neskutečné pavoučí kousky a přitom tomu všemu stále dokáže ponechat fazónu klasického dobrodružství, přesně v tom duchu komiksů s rošťáckým Spider-Manem, jak je mám rád. Je to akční a zábavné zároveň, v některých momentech pak docela i děsivé (za což ovšem může moje lehká arachnofobie), jindy zas fajn potřeštěné v triviálních nápadech. Jonah Jameson á la pavoučí monstrum, New York plný bezradných naháčů, Mary Jane v roli superhrdinky, soulož se Spider-Manem jako preventivní léčba - všechno funguje na jedničku. Opomenout nemohu ani postavu Flashe alias Venoma, protože jeho souboj s Královnou, prokládaný otcovým dopisem na rozloučenou, patří k vrcholům celého Pavoučího ostrova. Ostatně finále celkově je vyrovnané, nic uspěchaného, ale pěkně vygradované a právě tak mega, jak si zaslouží. Z mé strany maximální spokojenost.

trudoš
trudoš 29.11.2017 Živí mrtví #05: Nejlepší obrana

Tak tenhle díl jsem si skutečně užil. Čekal jsem další ponurou schízu uprostřed vězeňských zdí a Robert Kirkman se rozhodl vytáhnout pár napalmových kindervajíček a hodit je do ohně. Další přeživší v nedalekém opevněném městečku? No nezní to jako pohádka? Škoda jen, že tihle samaritáni spíš berou, než dávají.
Nejenom že se ústřední dějová linka zase někam posouvá, ale dochází k zásadním zvratům, jež některé hrdiny ovlivní už navždy. Přitom akce není na úkor psychologie, oboje je hezky vyváženo tak, aby si čtenář pochutnal. A i když je postava Guvernéra možná až přímočaře záporná, má tenhle houmlesácký psychopat charisma, kterému se těžko odolává - té paseky, co nadělá, vše během jednoho jediného alba, to se hned tak nevidí.
Jednoduše nemám výhrad, skutečně skvělý díl, přičemž nutkání otevřít hned další se rovná neléčené závislosti na kokainu. Těch možností, co konec nabízí, je nepočítaně a autor už několikrát dokázal, že umí navzdory očekávaným zvratům stále překvapovat novými nápady.

trudoš
trudoš 25.11.2017 Ú.P.V.O. #02: Duše Benátek a další povídky (pevná vazba)

V hrůzyplné atmosféře trochu slabší, než předchozí Dutozem, naproti tomu zde skvěle funguje civilní stránka práce v Ú.P.V.O. Příběhy jako Takový obyčejný den v úřadu, nebo Něco je pod mojí postelí dokonale ilustrují škálu problémů, se kterými se hrdinové musejí potýkat a zároveň se u toho nezbláznit. Přesto se nemohu zbavit dojmu jisté rozpačitosti, kdy jednotlivé povídky jsou buď příliš přímočaré, nebo se utápějí v poetičnosti. Dokonce se mi dvakrát stalo, že jsem si nebyl zcela jist, zda mi logika zvratů správně zaklapla. A i když chemie mezi postavami funguje na jedničku, na tak krátkém rozsahu, jaké povídky nabízejí, toho příliš rozehrát nejde. Místo v mém srdci si ovšem tohle obludárium sociopatů bezesporu získalo a vůbec nevadí, že hlavní tahoun je fuč. Určitě bych ale uvítal spíš jeden větší příběh, kde každá rovina má svůj smysl a zápletka nějaký konkrétní směr. Což vzhledem k tomu, že ústřední aktéři již byli představeni, byla by škoda nevyužít toho příště pro něco většího.

trudoš
trudoš 19.11.2017 Garfield #23: U lizu

„Už se vám někdy stalo, že jste si nebyli jisti, na které straně zrcadla stojíte?“

trudoš
trudoš 21:28:43 1.1.2018Pindárna

Thorgal Aegirsson a to včetně toho, že jsem sám sebe v dětství přesvědčil, že ve skutečnosti nejsem rodičů, ale pocházím z hvězd. Navíc ta postava je jednoduše skvělá - žádný superhrdina, jen obyčejný člověk, snažící se najít svůj kus štěstí v nemilosrdném a krutém světě.
No a ten kluk z Pod dekou mi v určitém období života taky mluvil z duše. Toho pak nahradil Calvinův táta, se kterým souzním dodnes.

trudoš
trudoš 18:46:54 10.12.2017Povinná četba

to baatcha: Kniha určitě vyšla, držel jsem jí v rukou, ale kde sehnat, to bohužel neporadím.

trudoš
trudoš 20:05:32 10.10.2017* Připomínky a návrhy

to Fry: Takhle jak jste to teď nastavil, je to úplně super, přesně jak jsem si to představoval, abych v tom měl konečně pořádek. Na Soukromý očko jsem úplně zapomněl, omlouvám sa.

trudoš
trudoš 11:50:08 10.10.2017* Připomínky a návrhy

Šlo by prosím alba
- Lobo: Bullíkův případ a další příběhy (2014)
- Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy (2015)
- Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy (2016)
očíslovat? Jde o souhrnná vydání Lobových sešitů, pěkně od prvního čísla.

trudoš
trudoš 18:39:21 12.9.2017Sběratelský klub

to tulipstros: Bohužel už nemá, zkoušel jsem.

trudoš
trudoš 13:12:47 12.9.2017Sběratelský klub

Zdravím, čistě náhodou, neměl by někdo na prodej vázanou Wonder Woman 1: Krev, případně neměl by někdo nápad kde jí ještě sehnat? Myslím klasický hardback, ne limitku 52ks. Od druhého dílu jsem se do toho docela zamiloval a tak bych se chtěl zbavit broží a jít do vázanejch kousků. Díky

trudoš
trudoš 22:24:57 10.9.2017* Připomínky a návrhy

to koci a zack: No, ono to je správně, viz text pod anotací:„Po testovací sérii prvních čtyř čísel v roce 2015 startuje série oficiálně znovu od prvního čísla a to v srpnu 2016“. Takže první čtyři čísla skutečně vyšla poprvé v roce 2015.

trudoš
trudoš 08:56:15 7.9.2017* Připomínky a návrhy

Ahoj,
vím že je to blbost, ale kdyby se dal nějak vyfiltrovat souhrn změn, co člověk naposledy udělal, bylo by to super. Tak by se dalo těsně před odhlášením zkontrolovat, jestli jsem ohodnotil, co jsem chtěl a přidal do sbírky, co jsem chtěl. Dřív to šlo alespoň u hodnocení, teď jsem na podobný modus operandi nepřišel. Ale je to kravina, uznávám.
Jinak jako celek super, díky moc za všechnu tu práci.

trudoš
trudoš 11:37:22 27.6.2017Pindárna

to Tormentr: No, je to asi desetkrát ukecanější a ne tak řízlé death metalem. Ale zábavně ukecanější.

trudoš
trudoš 08:02:37 23.5.2017* Připomínky a návrhy

Zdravím,
"Simpsonovi: Libová literární nalejvárna" by podle mých výpočtů měla být 16 kniha. Ale je možné, že mi něco uniklo.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 16.1.2018 05:14
Komentáře u comicsů: 164
Hodnocení comicsů: 1384
Příspěvků ve foru: 21

Sbírka (z CDB)

Četl: 1384 (cca 389417 Kč)
Má: 2784 (cca 572377 Kč)
Chce: 112 (cca 3630 Kč)
Shání: 25 (cca 8307 Kč)
Nabízí: 0