• trudoš
  „Nejlepším přítelem člověka se stane ten, kdo ho podplatí.“
 • trudoš
  Bizarní legrácka na deset minut, přičemž textu obsahuje snad ještě méně, než tento komentář. Má to bezesporu svoje kouzlo, obzvláště užije-li vás na underground a klasické pohádky o perníkové chaloupce už máte od věčného předčítání plné zuby. Škoda jen, že polská výtvarnice Katarzyna Zawadká (alias Zavka) příběh trochu nerozvedla, protože potenciál a možnosti tu rozhodně byly. Takhle to vyznívá jen jako kouzelná úchylárna za pět peněz, ovšem v důsledku nic víc. Rovnou ale přiznám, že rozlousknutí některých detailů na mě teprve čeká, poněvadž listovat tímhle sešitem střízlivý není pro komplexní pochopení úplně ideální. Každopádně určitě nic pro útlocitné povahy a jemňoučké duše, Jeníček s Mařenkou tu jsou vykresleni jako dva pořádní haranti, kterým pomalu všechny ty nesnáze i přejete. Finální masakr pak žádnou uvědomělou maminku asi zcela nepotěší, takže je dost pravděpodobné, že jednoho dne se tohle dílko dočká zákazu. Takže kupujte a čtěte, dokud ještě můžete. A pozor na houbičky!
 • trudoš
  První půle sympaticky připomíná Texaský masakr motorovou pilou a člověk jen trne v očekávání, co že to ze zápletky nakonec vyleze. Jenže ono vlastně nic moc nevyleze. Bizarní rodinka je prostě jen bizarní rodinka a kriminální podtext sice zajímavě vykrystalizuje, ale žádné ohromující finále se nekoná. Pravdou je, že jde o jeden díl z více jak třicetidílné série, ale ta chybějící alba před tímto svazkem jsou jednoduše znát. Člověk nemá šanci plně pochopit souvislosti, stejně jako různé bezděčné náznaky a v důsledku ani přízračně postapokalyptickou atmosféru. Samotná epizoda je naštěstí snadno uchopitelná, ale kdybych měl možnost se s postavami blíže seznámit, možná by pro mě vývoj událostí nebyl takovou záhadou. Takhle je to pouhý střípek z mozaiky, který není vůbec špatný – minimálně kresby Hermanna Huppena rozhodně vynikají –, ale v důsledku ani nijak fascinující. Určitě by stálo za to číst sérii komplexně, čert vezmi mizernou redakci, jaké se nakladatelství KRC Comics dopustilo.
 • trudoš
  Excelentní. Bude to znít možná zvláštně, ale číst Death Note je jako sledovat zápas dvou šachových velmistrů, kteří na každý tah mají cirka deset sekund, a vy máte možnost v průběhu utkání vnímat jejich myšlenkové pochody. Teď si zároveň představte, že figurky jsou nahrazeny živými bytostmi a pravidla se neustále vyvíjejí. A jste doma.
  Zkrátka a jednoduše – pořád to má neskutečný říz. Hrdinové i padouši se pomalu obcházejí, oťukávají a testují, aniž by přitom vzájemně byli schopni odhadnout protivníkovy schopnosti. V tomhle ohledu je obzvláště nezapomenutelná tenisová výměna mezi L a Kirou. Až ze všech těch jejich teorií a plánů v plánech pomalu jímá schizofrenie i samotného čtenáře. Objevení druhého Smrtonoše pak tomu všemu dává nečekané grády, protože se každá strana snaží přijít na to, o koho jde, a přitom nebýt sama odhalena, aby náhodou nepřišla o krk. Čtení pro Chocholouška jak dělané, ovšem funguje to dokonale. Klobouk dolů před pány autory, uznání si zaslouží za scénář i kresbu.
 • trudoš
  Komiksová legrácka, která pro mě s čím dál větším časovým odstupem získává na atraktivitě. Tohle by rozhodně stálo za plnohodnotné rozšíření ve stylu herních knih publikovaných vydavatelstvím REXhry. Jistě, práce by na tom byla jako na kostele, ale ta grafická nadstavba by pak dala gamebooku úplně nový rozměr. Když člověk ještě vezme v potaz autorovo nadšení pro hry všeho druhu a neodolatelný cit pro skryté vtípky, získává vize komplexní Spellsword Sagy na monumentálnosti.
  No nic, stůjme nohama pevně na zemi. Nikkarin odvedl skvělou práci s ohledem na to, že jde jen o nezávaznou fantasy parodii. Kdo kdy hrál – ať už na počítači, nebo v knize – nějakou dobrodružnou RPG, určitě ocení nadhled s jakým je vyprávění podáno. Přičemž jeden ani nemusí být bůhvíjaký znalec, aby odhalil narážku tady a šťulec támhle. Je to sice čtení na deset minut, ale pobaví náramně, přičemž obratem dostanete chuť projít si příběh tam a zase zpátky ještě jednou či dvakrát. A za rok za dva se k němu znovu vrátit.
 • trudoš
  Přestože mi nové pojetí Venoma přijde zábavné, nějak se nemůžu zbavit dojmu, že tohle už tady bylo desetkrát v různých variacích, přičemž ani sám příběh vlastně nepřináší nic nového. Včetně různých klišé ohledně vztahu protagonisty příběhu s přítelkyní či armádou jako takovou. Na druhou stranu, funguje to skvěle. Hrdina je správně rozervaný a člověk jen čeká, jak budou události dál gradovat. Občas dějem dokonce probleskne i nějaká solidní myšlenka, což – v rámci žánru – je co říct.
  Paradoxně tady moc nefunguje Spider-Man, třebaže jeho konflikt s Venomem je parádní, stejně jako jejich nevědomé posezení na domácím gauči. Naopak perfektní je zde Jack O'Lantern jako dokonale bezcharakterní zabiják. Co mi zároveň hodně vyhovovalo, bylo uvolněné tempo vyprávění, které zbytečně nejde na věc ze široka, a souvislosti se dají pochopit z kontextu. Takže za mě spokojenost. Není to žádná hitparáda, ale komiks rozhodně zaujal a vůbec by mi nevadilo, kdybych se někdy v budoucnu dočkal dalších dílů.
 • trudoš
  Fascinující návrat do časů, které jsou pro většinu z nás dalekou minulostí. První tři příběhy se nesou v duchu Rychlých šípů, ať už zápletkou, nebo prostředím, přesto se ani jednomu nedá upřít osobitost a kouzelná atmosféra skautského dobrodružství. Bezkonkurenčně v tomhle ohledu vedou hoši z družiny Lišek, ovšem pozadu nezůstává ani Tajemství bažin, kde už je ovšem znát jistá dějová zhutnělost související s kratším rozsahem.
  Ze schématu chlapeckých „detektivek“ se vymyká pouze komiks V zemi divů a nebezpečí, který měl pravděpodobně za cíl představit něco málo z exotiky tajuplného Tibetu, ale nakonec sklouzl do nepříliš zajímavého soupeření mezi racionálním bělochem a pověrčivými domorodci. Vyprávění poplatné době, protože napsat něco takového dnes, riskuje tvůrce minimálně pět žalob na kulturní nactiutrhání. Každopádně velké díky Ivaně Peroutkové a Jiřímu Petráčkovi, kteří neukončený seriál dotáhli do konce a nebýt jiné kresby, člověk by rozdíl mezi starým a novým ani nezaregistroval.
 • trudoš
  Tahle Wonder Woman určitě přijde k chuti všem, kdo mají plné kecky zidealizovaných superhrdinů a jejich záměrů stran lidského blahobytu. Je to dobrodružství plné zrady, krve, pěstí, závisti a nenávisti, ale také příběh o obrovské touze po naději v lepší zítřky. Jenže těžko se věří v konec temných časů, když vám obří monstrum slintá za krk… Zkrátka pak nepřijdou ani milovníci morbidních nápadů ohledně zbraňové vynalézavosti či neočekávaných zvratů, jež vás průběžně nutí přehodnocovat své emoce vůči té které straně konfliktu.
  Přes všechnu pompéznost však toho Daniel Warren Johnson vlastně moc neodvypráví. Neříkám, že bych potřeboval vědět přesně, co se jak odehrálo, ale pravdou je, že víc pohromadě drží průběžné retrospekce, než ústřední dějová linie, kde se esa z rukávu tahají častěji než při falešné hře v poker. A maličko únavné jsou ty nekonečné lekce o přehazování viny a přijímání odpovědnosti. Ale zábava to byla náramná a tak ty dílčí prohřešky autorovi s klidným svědomím odpustím.
 • trudoš
  trudoš admin31.3. 07:33Rváčov 1
  Džian Baban je čertovsky divnej pavouk, jehož imaginaci bych nechtěl potkat v noci někde na ulici. Člověk aby neustále přemýšlel nad tím, zda si z něj utahuje, nebo tímhle způsobem tvoří zcela přirozeně.
  Z mé strany je ale nadšení z nápadu i provedení Rváčova absolutní. Mystická Stínadla pod rukou autora doslova ožívají a čtenář má jedinečnou možnost vrátit se do časů socialismu, kdy jsme se všichni měli na přímý rozkaz báječně. Je to smutné i legrační zároveň a sugestivní právě tak akorát, aby si v tom každý našel nějakou vlastní vzpomínku. Opomenout pak nelze ani výbornou práci Richarda Fischera, jež pražským uličkám vtiskla uhrančivou podobu.
  Nebudu však tvrdit, že jde o dokonalý komiks – je to vyprávěné trochu chaoticky, takže musíte neustále dávat pozor, jakou dějovou linii právě sledujete. Ke konci ovšem do sebe všechny dílky začnou perfektně zapadat a zmatek nabude na smyslu. Jen si pořád nejsem jist, jakým směrem chce autor vést příběh dál – a o to víc se na pokračování těším.
 • trudoš
  „Dneska je pondělí, chytře přestrojené za úterý.“
 • trudoš
  Třetí album nabízí nejdramatičtější rozjezd série, když nám ikonického hrdinu zastřelí hned zkraje. Tomu říkám otvírák. Následuje boj za jeho odkaz, který na svá bedra dle očekávání přebírá Bucky Barnes alias Zimní voják. Napětí se však postupně rozmělňuje a ztrácí šťávu, což vrcholí nesmyslným konfliktem mezi třemi padouchy, jehož konstrukci jsem doteď nepochopil. Přijde mi, že jej Ed Brubaker vymyslel jen proto, aby plány záporáků nakonec nemohly vyjít. Přitom celá zápletka nepostrádá perfektní nápad a dlouhou dobu si udržuje adrenalinový spád, jenže je to běh na tak dlouhou trať, že tomu jednoduše dojde dech.
  Především mi ale vadilo, jak samotná smrt Captaina proběhla ráz na ráz a život šel dál. Evidentně mě minuly další sešity mimo základní sérii, na které se v albu nedostalo, a ty tady citelně schází (ostatně jako celá Občanská válka, jejímž vyvrcholením kniha začíná). Pořád ale jde o pořádnou nálož superhrdinského dobrodružství, která by neměla chybět v knihovně žádného fanouška.
 • trudoš
  trudoš admin28.3. 15:57Potápěč
  Kanadský umělec Jeff Lemire umí jako málokdo skloubit snové náměty se zcela reálnými postavami, jež neřeší nic menšího než nějakou tu krizi středního věku, případně boj s démony minulosti. Přičemž zmiňovanými hrdiny jsou často naprosto obyčejní lidé a jejich naprosto obyčejné životy. Čtenář tak snadno v příbězích nalezne sám sebe a to ani nemusí být neohroženým válečníkem, sličným šlechticem nebo vychytralým lapkou. Tahle přirozená cesta životem je přitom neskutečným způsobem podmanivá, třebaže málokdy nabízí nějaké blockbusterové výstřelky – ostatně Lemireova skromná kresba se o nic podobného ani nesnaží. To platí také pro Potápěče, který sice pracuje s fantaskním motivem, ale jádrem vyprávění je především rodinné drama o vyrovnání se s rolí otce i syna. Nejvíc mě na tom fascinuje, s jakou důvěrností dokáže autor vystihnout podstatu lidské nejistoty, utíkání od problémů a zdánlivého sobectví, v tolika různých variantách. Až si jeden říká, co že to ten chlap musel mít za dospívání…
 • trudoš
  Já na ty starý komiksy prostě moc nejsem. Nejen že mě nebaví dějově, ale ani po stránce imaginace nejde o žádnou výhru. Tahle éra X-Menů se totiž nese v duchu, že někam naběhnou, poperou se, a když prohrají, stáhnou se, přeskupí a vlítnou na to znovu. Do toho pubertálně hláškují a to i navzdory faktu, že pravidelně dostávají na frak. Vlastně jediná chvíle, kdy projeví jakousi invenci, je, když se Cyclops infiltruje k padouchům coby Erik the Red, ale je to tak neuvěřitelně absurdní plán, že jej mohli vymyslet snad jen v Marvelu. Dost mi pak vadila scenáristická nesoudržnost, kdy si v jedné chvíli Iceman vytvoří z ledu klony a Marvel Girl je začne ovládat, ovšem později už nic takového neudělají, ačkoli je to vlastně ideální taktika. Stejně tak mi hlava nebrala proměnu Magneta v dokonalého robota – jak mohl mít jeho schopnosti a proč s podobnými roboty vlastně neovládl svět? Prostě nápady se snaží trumfnout nápady, mixuje se všechno možné, ale celkově je to spíš na škodu než k užitku.
 • trudoš
  Bezkonkurenčně nejlepší Hvězdné války od dob základní trilogie. Nevím, jestli je to láskou Jasona Aarona k původnímu materiálu, nebo mým vlastním nostalgickým vztahem k snímkům George Lucase z let 1977-1983, ale tady dokonale funguje všechno to, co v dalších filmech selhávalo – sympatické postavy, bezděčný humor a nápaditá akce, která neztrácí dech po celých dvě stě padesát stran. Perlí obzvláště C-3PO, ovšem skvěle fungují všechny ikonické figury, jejichž charaktery jsou stejné jako před čtyřiceti lety na plátnech kin. Je pravdou, že autor nejde po nových motivech a kráčí cestou vyšlapanou jinými tvůrci, ale vůbec to nepůsobí jako absence vlastní invence, spíš jako úcta ke kánonu, do něhož už není třeba zasahovat, či jej nějak vylepšovat. Navíc tu parádně funguje návaznost na filmy, kdy dobrodružství propojuje pátou a šestou epizodu, přičemž se vysvětlují drobné mezihry, ke kterým logicky muselo dojít. Tohle je zkrátka přesně ta předaleká galaxie, jakou si pamatuji. A kterou miluji.
 • trudoš
  Opět zklamání a to jsem na závěr čekal výraznější vzpruhu. Ani jeden z příběhů bohužel nepředstaví vůbec nic nového, naopak často odkazuje na věci již dříve řečené, takže pro jejich rozklíčování musíte buď žhavit šedou kůru mozkovou, nebo šáhnout po předchozích svazcích. Komiksy jsou přitom perfektně nakreslené, což je asi jediná úlitba jinak nevýraznému scénáři. V případě Ozymandiase je zajímavý pouze popis jeho vzestupu a ztráty lidskosti. Od určitého momentu však už jde jen o rekapitulaci známých událostí, bez jakéhokoliv zvratu, překvapení či pointy. A Karmínový korzár je stejně psychedelická dobrodružka jako Černý pirát v původních Strážcích. Takové hezké připomenutí Poeova Arthura Gordona Pyma, ale že bych z toho řičel nadšením, to říct nemohu. Na můj vkus totiž vyprávění postrádá smysl i pevnou půdu pod nohama. Závěrečný Dolarový Bill je pak jen nostalgickým portrétem muže, který se stal hrdinou proti své vůli a to cestou reklamního maskota. Trochu zbytečná druhá tečka na konec.
 • trudoš
  trudoš admin15.3. 10:07Zuzka a Kopýtko
  Přestože se celostránkové stripy uličnice Zuzky a jejího koníka Kopýtka rozjedou poměrně zábavně, následně komiks sklouzne k docela prostoduchému humoru. Bez nápadu, bez poetiky, bez šťávy. Barevná kresba je sice podmanivá, přesně úměrná čtenářskému věku, ale komika s každou další stránkou upadá. Někdo sebou někam flákne a jednoduchý vtip je na světě, přičemž pointa jen tiše úpí za oponou.
  Na druhou stranu, je tam všechno, co malé holčičky zbožňují, takže ve finále spokojenost. Když se člověk vyrovná se skutečností, že Benoît du Peloux neaspiruje na druhého Charlese M. Schulze, není to zas až tak zlé, jak by se z mého hodnocení mohlo zdát. Pro začínající čtenáře ideální, příběhy nejsou nijak komplikované, velká písmena zaručují srozumitelnost a textu je právě tak akorát, aby se třeťáček ani druháček nezapotil. Co si budeme nalhávat, karikatura a obličejové grimasy dokážou nakopnout dětskou fantazií jako nic jiného. Ovšem na oslovení dospělejšího komiksového fanouška je toho trochu málo.
 • trudoš
  Fajn věc, ale čekal jsem něco malinko většího. Ale tak už to já mám u Neila Gaimana a supehrdinského komiksu holt nastavené. Ono představit lidem Sandmana a pak po nich chtít, aby slezli ze snových výšin zpátky mezi pláštěnkáře, je prostě těžké.
  Nejvýraznější slabinou alba každopádně je, že jde o rozjezd další série, která vám sice představí hlavní postavy, ale zásadnější dějové zvraty jsou teprve hudbou budoucnosti. A to ani nezmiňuji fakt, že se o podstatě Věčných dozvíme minimum (nebo alespoň osvětlení jejich „zapomenutí“ kdo jsou a kam kráčí). Přesto vyprávění drží pohromadě a až na pár odkazů, jichž si neznalec pravděpodobně ani nevšimne, se jedná o celistvý příběh, který sice nijak extra neohromí, ale zas okouzlí nápadem. V podstatě furt cítíte, že s potenciálem šlo udělat mnohem víc, ideálně formou přímé konfrontace se superhrdiny. Neříkám, že konflikt se snícím megarobotem nemá něco do sebe, ale pořád je to zatraceně málo na to, abych protagonistům doma vyrobil oltářní stolek.
 • trudoš
  trudoš admin12.3. 07:17Neználci
  „Jestli se dá tohle udělat v komiksu, tak má cenu se mu vážně věnovat.“
  Nesmírně sympatický komiks o dvou kamarádech, které spojuje láska k tomu, co oni sami vytváří. Premisa vyprávění je elementární – komiksový výtvarník Étienne Davodeau zasvěcuje vinaře Richarda Leroye do tajů svého řemesla a obráceně. Pravdou je, že více prostoru je zde věnováno právě vinné révě a jejímu opečovávání, než se dostane do láhve s etiketou, ovšem i návštěva tiskárny či nakladatelství má v sobě něco hodně podmanivého. Jako fanoušek kreslených příběhů jsem si pak naplno užíval odkazy na slavná grafická díla a zároveň mě stejnou měrou fascinoval život na vinici a všechna ta robota s tím spojená. Napsáno a nakresleno je to přitom s takovou lehkostí, že naprosto nedělá problém porozumět jednomu i druhému.
  Z mého pohledu ideální dárek pro kohokoliv, kdo ocení starou dobrou ruční práci – a vůbec nemusí být vinař samouk nebo komiksový kreslíř, ačkoliv výrazně hrozí, že obojímu po dočtení Neználků zcela propadne.
 • trudoš
  Důstojná tryzna na počest jednoho z nejzábavnějších nájemných zabijáků, jenž věděl, kdy je správný čas definitivně odejít ze scény. A také nutnost pro každého fanouška Tommyho Monaghana, který se chce po depresivní Zavíračce znovu u téhle série zasmát. Máme tu Hitmanův zrod, jeho různé crossovery a ohlédnutí za několika vedlejšími postavami a všechny příběhy jsou přitom rámovány nezbytným utahováním si ze superhrdinského žánru. V tomhle ohledu vede především povídka Ten vyklobanej parchant, kde dochází k dokonalé symbióze situačního humoru a velkolepé akce. Zároveň je radost vidět hrdiny také v rukou jiných kreslířů, než je John McCrea, přičemž zrovna Doug Mahnke zapasoval k atmosféře komiksu jako dělaný. Ovšem nezklamali ani Carlos Ezquerra a Nelson DeCastro.
  Každopádně očekávání od alba byla z mé strany trochu větší, přesto nakonec spokojenost. Člověka vlastně ani nepřekvapuje, že to úspěšná série zabalila po šedesáti číslech, protože ono toho z tématu vážně asi víc vytřískat nešlo.
 • trudoš
  První půlka alba se mi líbila moc. Část, kdy Reed Richards obsadí panství Doctora Dooma jiskří napětím i podtextem pro Fantastickou čtyřku vskutku nevídaným. Je to něco nového, nečekaného a především neodhadnutelného až tak, že je člověk doslova přikován ke čtení, zvědav kam celá ta patálie ve finále povede. Jenže v okamžiku, kdy je Victor přiveden zpět z pekla, jen aby byl uvězněn někde jinde, celé vyprávění začne škobrtat podivně nevypočitatelnými krůčky. Scenáristické řemeslo prostě drhne. Už jen to, jak rychle se všichni z Reedovy dimenze dostanou, z ní dělá naprosto zbytečnou odbočku, Doomovo přeskakování do různých těl by mělo větší smysl, kdyby bylo nějak zajímavě využité a smrt jednoho z členů týmu by rozhodně byla efektivnější, nebýt spektakulárního zásahu pánů tvůrců. Aneb: „Proč jsou zabíjeni hrdinové, když nevydrží pod drnem co pár čísel?“ Tohle tedy byl jeden z nejdiskutabilnějších návratů na scénu, jaké se mi kdy dostaly pod ruku. Mile poetické a zároveň trapně bezradné.
 • trudoš
  Podobně jako u minulého dílu i zde získávám pocit, že autorům dochází dech. Dokončení předchozí epizody o infiltraci Sto osmi draků končí fiaskem, kdy většinu děje zaberou erotické hrátky hlavního hrdiny. Proti gustu žádný dišputát, ale v rámci thrilleru poměrně nuda. To už bych raději stál o čisté porno. O trochu lépe je na tom následující kapitola, kdy se Plačící drak postaví novému protivníkovi, třebaže při srovnání s předešlými výstřelky to nijak nepřebíjí dosud odehrané. Prostě se nechá chytit a pak je všechny vykostí. Ač příběh končí znovu v tom nejlepším, o dalším průběhu si nedělám žádné velké iluze.
  Přesto má tahle série stále svoje podmanivé kouzlo s arómatem akčních kung-fu snímků devadesátých let, díky čemuž mi vysloveně přirostla k srdci. Jen už moc nepočítám s tím, že by poslední kniha něčím zásadním překvapila. To by muselo dojít na lámání chleba mezi hlavními postavami, které se za tu dobu poměrně rozmnožily. K čemuž ovšem autoři pravděpodobně nepřistoupí. Věčná škoda.
 • trudoš
  „J-jakej je to pocit?“
  „Takovej… platinovej.“
  Atmosférická jednohubka, která si nehraje na hlubokomyslný přesah, třebaže v sobě ukrývá mnoho pravdy o lidských hodnotách. Od začátku jsem se toho bál, protože komiksy na podporu prodeje videoher u mne prakticky vždy skončily neúspěchem. Tady se sice také nikdo neobtěžuje s tím, že by vás byť třeba jen větičkou zasvětil do historie kulis, ovšem ono to vůbec není třeba, jelikož souvislosti vám dojdou samy. Zároveň se přiznám, že mi naprosto učaroval motiv těžce ozbrojeného zdravotnického týmu, který je pro své klienty schopný podstoupit jakoukoliv oběť. Stačí nabité konto a pak už jde jen o to, jak moc „platinovej“ jste. Zápletka má jinak hodně blízko k filmu Zátah (nebo pro ty mainstreamovější Dredd) a ta dějová nekomplikovanost zaručuje, že čtenáře ani jedna stránka nenudí. Cullen Bunn se vážně vyznamenal.
  Takže ano, v hodnocení mírně nadsazuji, ale Trauma Team mi udělal takovou radost, že k němu prostě nedokážu přistoupit výrazně kriticky.
 • trudoš
  trudoš admin2.3. 05:46Macanudo #03
  Třetí díl Macanuda mě přesvědčil, že autor bude spíš zasněný poeta, než řemeslný vtipálek. Takže koho užije na situační komiku, nějaký ten sarkasmus, případně ostřejší pointu, ten by se měl sérii vyhnout obloukem. Ovšem je-li ve vás kus citlivého melancholika či přímo romantika, právě jste narazili na zlatou žílu duševního pohlazení.
  Riccardo Liniers je bezesporu úžasným výtvarníkem, jen se s ním zkrátka maličko rozcházím ve smyslu pro humor. Některé jeho kousky jsou absolutně dokonalé, ale s každým dalším albem bohužel zjišťuji, že většinu prostoru zabírají čistě náladové výjevy. Má to svoje kouzlo, ovšem cynikovi, jako jsem já, se něčím takovým nezavděčíte. Můj postoj bezvadně ilustruje cyklus stripů nazvaný „Skutečná Liniersova dobrodružství“, kdy mě první kousky okouzlily podobně jako bublinky v šampaňském, později ale nápaditá chuť vymizela a já najednou zjistil, že celý ten humbuk kolem je vlastně docela nuda. Stále však doufám ve zlepšení, tak uvidíme, co přinese další kniha.
 • trudoš
  Těšil jsem se na rubanici spektakulárních rozměrů, která otřese základy vesmíru a mé fantazie došly z velké části naplnění. Škoda jen, že v Marvelu jsou u kormidla převážně kravaťáci, dohlížející na pravidelně tekoucí zisk, takže je prakticky nemožné zkřivit vlásek komukoliv alespoň trochu oblíbenému. Ve finále tak Hulk proti světu nepřináší nic víc, než další soudný den v životě známých superhrdinů. Kdo už má něco načteno, toho vývoj událostí nepřekvapí, nováček zas bude marně čekat na nějaké zásadní zvraty. Velkolepé pranice tu jsou, o tom žádná, ale celé se to nese ve zcela všedním duchu žánrového mainstreamu.
  Zápletka je jinak vymyšlená dobře, charaktery rozhozené nápaditě a i když za Hulkem stojí z nějakého důvodu jen společenští lůzři, v jeho jednání vidíte logický a pochopitelný cíl. Takže ačkoliv tu hraje roli padoucha, držel jsem palce spíš jemu, než všem „těm hodným“. Navíc oceňuji návaznost na Občanskou válku – čtení Ultimátního komiksového kompletu se smysluplně zúročuje.
 • trudoš
  trudoš admin26.2. 07:28Lovecká sezona
  Fascinující vizuální zážitek, který by si rozhodně zasloužil větší formát. Možná ten úplně největší. Karel Jerie zkrátka není výtvarníkem, jemuž by stačil rozměr A4, třebaže naležato.
  Přestože ke grafickému provedení publikace nemám jedinou výtku, ta hvězdička dolů je pouze za absenci textového obsahu. Veškerá úvodní slova k jednotlivým cyklům maleb jsou fajn, ovšem kromě kratičkého medailonku na přebalu knihy se o umělci jako člověku nedozvíme prakticky nic. Ne, že bych potřeboval vědět, co pravidelně snídá každé úterý a čtvrtek, ale něco málo o jeho osobě by si čtenář podle mě zasloužil dozvědět. Už třeba jen kvůli tomu, že by krásu obrazů vnímal trochu v souvislostech. A to ať už jde o houby, mimozemšťany, zubní pastu nebo superhrdiny.
  Ohledně komiksového obsahu to také není žádná sláva, ovšem kraťas Čtyřlístek vrací úder je naprosto boží. Lovecká sezona je každopádně především malířské portfolio a je třeba tak k němu přistupovat. V tomto ohledu je to vysloveně nádherná podívaná.
 • trudoš
  Nádhera. A to nejsem fanouškem klasického snímku, který se mi poštěstilo vidět teprve před pár měsíci. Díky tomu ale také nejsem schopen říct, jak vyprávění může působit na čtenáře filmem nepolíbené, třebaže návaznost je opravdu jen volná – jedno funguje samostatně bez druhého a obráceně. Jen detaily krásně zaklapnou na své místo.
  V první řadě bych rád tvůrcům vysekl hlubokou poklonu, protože kontinuitu vymysleli parádně. Člověk ani nepozná, že mezi oběma díly je věkový rozdíl přes třicet let. Atmosféra, postavy i imaginace - to všechno klape dokonale, až bych skoro řekl, že komiks sluší Labyrintu mnohem víc, protože dává daleko větší prostor nápaditosti kulis. Rozhodně je na co koukat a přitom se vůbec nenabourává původní umělecký záměr. Hlavně ale nepokulhává dějová osnova, přestože by se tři sta stran mohlo zdát na zápletku hodně, když člověk od prvních řádků tuší, jakým způsobem celé to fantastické dobrodružství pravděpodobně skončí. Jednoznačně můj nejepičtější zážitek za rok 2020.
 • trudoš
  Zpočátku jsem byl lehce nejistý v žánrovém rozhraní, lépe řečeno, jaké věkové kategorii je komiks určen. Tváří se to jako hrůzostrašné čtení pro děti, avšak v rámci vyvraždění šťastné rodinky hned z kraje příběhu bych knihu k večernímu předčítání asi nezvolil. Jak ale pomalu zápletka krystalizuje, začíná být čím dál, tím jasnější, že Strašáci budou spíš pro starší publikum a jako takoví fungují skvěle, včetně závěrečné pointy. Dějová osa je přitom jednoduchá, připomínající tolikrát ohranou klasiku o stárnoucím válečníkovi, jenž chrání malého nevinného človíčka. A přestože Mathieu Salvia nepřináší k tématu nic nového, jen to celé okořenil motivem à la Američtí bohové Neila Gaimana, šlape mu výsledný produkt na jedničku, což ještě podtrhuje stylizovaná kresba pana Djeta.
  Třebaže celkový rozsah vyprávění je nějakých sto padesát stran (což na komiks není málo) jedná se spíš o atmosférickou jednohubku, než plnohodnotný hlavní chod. Ovšem vychutnal jsem si ji do posledního písmenka i obrázku.
 • trudoš
  Velice povedené představení legendy významné ikony Marvelovského univerza. Komiks jako takový postavu sice příliš nerozvádí, ale dozvíme se kdo, odkud a proč, což je při prvním kontaktu nejdůležitější. Samotný příběh pak funguje samostatně, třebaže jde o nově rozjetou sérii z roku 2005. Black Panther tu má charakter neústupného hrdiny, který jde klidně přes mrtvoly, je-li přesvědčen o správnosti svého cíle. Hodně se podobá slavnějšímu Temnému rytíři, když tedy člověk přijme jeho hříchem takřka neposkvrněnou duši. Skvěle tu také fungují dialogy, moderní odkazy a tolik potřebná nadsázka. Zápletka má přitom i skvěle vymyšleného padoucha, včetně jeho plánů na zničení Wakandy. Když se k tomu přidá ještě americká armáda se zombíkama, je z toho rubanice makabrózních rozměrů. Vytknul bych pouze nezvládnuté finále, jež v kontrastu všech překážek, jaké Reginald Hudlin před T'Challu staví, působí krapet odbytě. Je to jako by Godzilla končila tím, že uklouzne na banánové slupce a zlomí si vaz.
 • trudoš
  Trochu zklamání. Zaprvé – přechod na nový styl kresby je fajn, ale ta z toho neúmyslně dělá kýčovitou telenovelu, což ještě podtrhuje Straczynského scénář plný seriálových klišé. Esmeralda s Manuelou hadr. Sice uznávám, že začlenění utajených potomků do příběhu se autorovi povedlo náramně, ale zároveň mě nedokázal přesvědčit, že to bylo skutečně žádoucí. A pak je tu samozřejmě ožehavý románek mezi Gwen Stacyovou a Normanem Osbornem, plus to, co z toho vzešlo. Snesu hodně, ale zrovna tahle anabáze mi přišla extra přitažená za vlasy.
  Ovšem nic naplat, Spider-Mana jakého stvořil J. Michael Straczynski miluji, takže s hodnocením pod čtyři jít nemůžu. Ne z nostalgie, ale jednoduše proto, že je pořád skvělý. Poprvé ale narážím na zeď přecitlivělých momentů, která jemně naznačuje, že tudy cesta mého vkusu nevede. Možná za to však může cynický přístup jiných autorů na margo téhle tématiky (viz např. Zombie z Marvelu), kvůli čemu jsem si téhle holčičí stránky pavoučího hrdiny začal víc všímat.
 • trudoš
  Joann Sfar má zvláštní nadání pro komiksové umění. Dokáže rozesmát těmi nejjednoduššími vtipy a o chvíli později rozhodit nečekaně drsnou scenérií. Umí mluvit o „ničem“ stejně snadno jako o „něčem“, přičemž v obou případech má co říct. A to jsem se ještě ani nedostal k výtvarnému pojetí, se kterým by i avantgarda možná měla problém, přitom si na něj zvyknete během několika mála stran a pak už si nedovedete představit, že by příběh byl vyprávěn jinou formou.
  Cesta na východ je toho všeho ideálním příkladem. Drama se tu střídá s komedií tak často, že si člověk po celou dobu není jist, jak k věci vlastně přistoupit. Každopádně se znovu podíváme do světa židovských tradic, kdy dokonale vynikají všechny ty protiklady věkovité moudrosti a zaslepené hlouposti. Autor přitom osnuje zápletku s lehkostí mistra, takže mu i odpustíte nedbalou kresbu, jejíž barevnou jednoduchost brzy přestanete vnímat. Pitomé je, že cesta hrdinů je příkře uťatá a dalšího dobrodružství se u nás asi jen tak nedočkáme.
 • trudoš
  S citem napsaná adaptace románu Julese Vernea, jíž od plného hodnocení dělí pouze nedostatečný počet stran. Ovšem zas je nutno podotknout, že s omezeným rozsahem pouhých dvaatřiceti stran se Josef Blažek vypořádal excelentně. Děj neskáče zmateně z místa na místo, postavy mají dostatek vlastního prostoru a zápletka nepůsobí zkratkovitě jako film ve zrychleném režimu. Přestože předlohu neznám, neměl jsem problém orientovat se v tom, co se děje a proč. Jediný moment, kdy příběh začne maličko ztrácet půdu pod nohama, přichází až v poslední třetině – tady je znát, že scenárista chtěl před koncem uhrát ještě několik oblíbených scén, díky čemuž se finále odbude na jednom posledním obrázku.
  Vlastní kapitolou je pak práce, kterou na sešitu odvedl Karel Zeman. Ten se na české komiksové scéně pohybuje už přes třicet let a ani po takové době neztrácí v řemesle glanc. Pod jeho rukou ožívá dobrodružství všemi barvami a exotická Afrika působí právě tak tajuplně krásně, jak Verne svým líčením zamýšlel.
 • trudoš
  „Zív. Už je zase čas jít do hajan. Dnes večer se zhluboka nadechnu, pomalu zavřu oči a vychutnám si ten sladký pocit, jak spánek přemáhá mé tělo. Na druhou stranu by byla legrace, dát si hrnek kafe, pár hodin se převalovat v posteli a pak spát až do oběda. Taky si můžu oběhnout blok, zhroutit se vyčerpáním do postele a okamžitě usnout. Nebo bych se mohl dívat celou noc na televizi, dokud by mi víčka neztěžkla tak, že už bych je nedokázal udržet otevřené. Ach jo... tolik krásných usínání a tak málo nocí.“
 • trudoš
  Skvělá kresba a nápaditý svět, jen v rámci zápletky a s ohledem na jméno tvůrce jsem čekal o trochu víc. Přesto vlastně příběhu nemám co vytknout – tohle není pokus o dekonstrukci superhrdinského žánru, ale Marvel, který využívá obligátní kličky „co by kdyby“. A vzhledem k tomu, že kormidla se ujal Neil Gaiman, má 1602 pochopitelně jeho příznačnou poetiku, aniž by však byla nějak narušena charakteristická stylizace běžné produkce Domu nápadů. I když hrozba hroutících se světů a Captain America putující napříč časem mi přišly z hodně laciného kraje. Vyvažují to však různé fanouškovské detaily, jako třeba oddalování pavoučího kousnutí mladého Parkera, nebo Murdockovy hlášky. Právě tyhle cílené odkazy a zábavné hrátky mě na vyprávění bavily nejvíc, nemluvě o různorodosti středověkého zázemí oblíbených hrdinů a jejich nevšedně častý způsob umírání. Vůbec by mi nevadilo, kdyby série pokračovala dál, třebaže se obávám, že prvních osm sešitů předvedlo s největší pravděpodobností to nejlepší.
 • trudoš
  Slabší kousek, a to především kvůli tomu, že se toho tady vlastně moc neděje. O zápletce se prakticky nedá mluvit, přičemž přehlídka pubertálních nindžů není právě něco, co by mě jako čtenáře na sérii zajímalo. Stejně jako sledovat jejich snahy při školních zkouškách a pokoušet se zapamatovat si všechny zúčastněné, protože co kdyby měli pro budoucí vývoj nějaký smysl. Nadějně v tomhle ohledu vypadá Rock Lee, který je postavou stejně směšnou, jako impozantní, až skoro bych i dal ruku do ohně za to, že o něm ještě uslyšíme. Alespoň že konec knihy slibuje zajímavou podívanou a tak snad bude druhé kolo zkoušek o chlup interesantnější, než to první.
  Co mě každopádně nepřestává fascinovat, je skutečnost, že Naruto není klasickým hrdinou bez bázně a hany, srdnatě bojujícím za správnou věc, ale spíš uřvaný fracek, který se častěji svými schopnostmi kasá, než že by je opravdu uměl použít. Přesto si nakonec získal mé sympatie a já se nemůžu dočkat, kam mě jeho dobrodružná cesta zavede příště.
 • trudoš
  Velké dobrodružství Pepíka Střechy nabízí tradičně všechno, co u Pavla Čecha máme rádi. Nádhernou malbu, kdy by každý jeden obrázek klidně mohl putovat rovnou do galerie. A umělcovy oblíbené motivy starého města, ztraceného dětství, tajuplné zahrady, moudrých dědečků a přízračných dívek. Je-li to vaše první kniha, s největší pravděpodobností budete žasnout nad jeho talentem, protože k té výtvarné hravosti jednoduše není co dodat. Je to nádhera, konec, tečka.
  Scenáristicky se ovšem tvůrce opakuje. Což je milé, chce-li člověk v různých obměnách to samé. Mě to však trochu zklamalo, od dvousetstránkové knihy jsem čekal nový příběh s novými nápady. Neříkám, že jsem s Pepíkem Střechou neprožíval všechny jeho nesnáze, ať už ty snové, nebo reálné, ale tímhle druhem fantazie jsem si prošel už kdysi s malým Bastiánem prostřednictvím románu Příběh, který nikdy neskončí. Nijak to však neumenšuje fakt, že jde o ohromující zážitek, umocněný závěrečnou informací o peripetiích souvisejících se vznikem.
 • trudoš
  Akční příběh s dobrým námětem a výborným rozjezdem. V mém případě je to navíc poprvé, kdy jsem četl Fantastickou čtyřku a neměl pocit, že jde o fantasmagorickou pohádku. Zároveň jsem také konečně zaznamenal kouzlo, jež tuhle rodinnou sestavu od počátků provází. Tedy, ne že by se ze mne stal hned fanoušek non plus ultra, ale dobrý dojem na mě Mark Waid rozhodně udělal. Především pak rozepsáním charakteru Victora von Dooma, který je pod jeho taktovkou právě tak děsivá postava, jakou měla vždycky být. Tohle už není komický chlapík s železnou maskou, co chce ovládnout svět s rozhodností permoníka, ale záporák, z něhož jde skutečně strach. Něco pro mne doposud nemyslitelného. A evidentně i pro hrdiny, protože z jeho úderu se budou vzpamatovávat ještě dlouho. Tedy alespoň doufám, snad se celá záležitost o pár sešitů později nesmete ze stolu, jako by se nikdy nestala. Ale to už je věc jiná. Důležité je, že album jako takové funguje a abyste se orientovali v ději, nemusíte z historie znát nic.
 • trudoš
  trudoš admin31.1. 06:44Captain America #02
  Kupodivu opět perfektní. Kupodivu říkám proto, že bych něco podobného nečekal od postavy, jež vypadá jako propagační materiál Spojených států amerických. Ed Brubaker rozehrává atraktivní zápletky a postavy umí napsat tak, že jim věříte první poslední. Vyčíst se dá pouze zbytečná rozsáhlost, kdy cesta jedné dějové linie bývá natažená přes vícero sešitů, vine se nenápadně v pozadí, aby pak vyvrcholila zmateným odhalením, jež má dohrávku zase někde úplně jinde a někdy jindy. Kladem je pouze fakt, že tenhle přístup nahrává autorovi k tomu, aby dokonale rozvinul vztahy mezi jednotlivými protagonisty, ať už jde o Sin a Red Skulla, nebo Sharon Carterovou a Stevea Rogerse, přičemž právě probíhající Občanská válka je tomu ideální kulisou.
  Přestože Captain America nikdy nepatřil mezi mých deset nejoblíbenějších komiksů, tyhle omnibusy z BB artu mě baví maximálně a pominu-li Bendisova Daredevila, patří jednoznačně k nejlepším edičním počinům nakladatelství. Je škoda, že toho není k dispozici víc.
 • trudoš
  Mám z toho lepší dojmy, než z první šestice příběhů, ale pořád mi přijde, že do toho scenárista Jason Aaron zdaleka nešel naplno. Je nicméně otázkou, nakolik mohl s postavou ikonického Conana pracovat dle vlastních představ. Tohle nejsou autorské Skalpy ani Muži hněvu, tady už se musel držet zaběhnutých dogmat. Jednou, dvakrát je poznat, že do toho dal něco ze sebe, bohužel velmi rychle se však vrací do žánrem vyjetých kolejí. Epizodní zápletky každopádně nabraly na nápaditosti a v některých momentech jsou navíc i perfektně podbarvené hororovou atmosférou, což ještě podtrhuje stylová kresba Mahmuda Asrara. A přestože se opět skáče z jednoho prostředí do druhého, kruh se pomaličku uzavírá a všechna ta dosavadní nahodilost nabyde konečně na smyslu. Škoda jen, že finální konfrontace s krvavým démonem zavání díky účasti Conanova potomka chlapáckým melodramatem. Hrdinné happyendy ovšem k tomuhle druhu fantasy komiksu už holt patří a fanoušci by nějakou radikálnější změnu asi nepřijali.
 • trudoš
  trudoš admin29.1. 07:59Pražané ve světě
  Třebaže se mi moc líbil editorský záměr Martina Nekoly, nedokážu hodnotit výsledný produkt úplně na jedničku. Ale ono je to spíš o tom, co kdo od knihy očekává. Sedmero komiksů shrnující životní cesty různých Pražanů, kteří se prosadili ve světě, má totiž formu pohádky pro děti a dorostence. Na podrobnější informace není prostor a už vůbec ne na polidštění hrdinů. Díky tomu se zdá, že každý jeden ze vzpomenutých byl sám o sobě tím úplně nejvíc nejlepším člověkem na světě. Vůbec dotyčným nechci ubírat na významu, jen mi všechny ty superlativy a neposkvrněné charaktery přišly skoro až odtržené od reality. Ovšem vzhledem k tomu, že účelem publikace je inspirovat mladé, je tenhle přístup pochopitelný. Je dobrém mít představu, o co všechno můžete přijít, když vám šmejdi u moci šlapou po svobodě.
  Za trochu nešťastné však považuji medailonky na začátku každé kapitoly, jež ve valné většině případů několika větami shrnují obsah následného vyprávění a tak vlastně není čím se nechat překvapit.
 • trudoš
  trudoš admin26.1. 16:37Ovoce poznání
  Po stránce informační jde o bezesporu záslužné dílo, které lehkou formou hovoří o věcech, jež jsou pro mnoho lidí dodnes tabu, ačkoli jde o přirozenou součást života. Liv Strömquistá si nebere servítky a s dávkou humorného sarkasmu poukazuje na zahanbující skutečnosti naší historie, které se přelévají až do současnosti. Logicky jde o dílo zaujaté jedním směrem, vyvolávající dojem, že pouze ženské pohlavní orgány byly vždy tím, o čem se nemluvilo, zatímco mužské už od pradávna byly akademiky dopodrobna popisovány a chápány. Nic to ovšem nemění na faktu, že lidská hloupost nezná mezí, díky čemuž „holky těžší to maj“. Třeba se ale za pár tisíc let karta obrátí a pindíci budou z morálních důvodů na vesmírných obrázcích retušováni, čarodějníky jasně identifikuje ztopořený penis, jenž jim vyslouží legální upálení, a pak, až znovu nastane nová doba osvětová, přijdou nějací chytráci s tím, že je třeba exhumovat ostatky Miloše Zemana, aby se ověřilo, jestli on náhodou nebyl pseudohermafrodit.
 • trudoš
  Na jednu stranu povedené, především první půlka, kdy scenárista Paul Jenkins dokáže vyrukovat s povedenými zvraty, na druhou stranu platí přesně ta slova, která sám uvádí v doslovu. Komiksové album Zrození sice poodhaluje Wolverinovu minulost, ale zároveň pokládá nové otázky, na které bůhví jestli někdy dostaneme odpověď. Kresba Andyho Kuberta je ovšem nádherná, jen ten lettering se fest nepovedl. To snad i font z psacího stroje by mi přišel vhodnější.
  V důsledku tak příběh nepředvádí nic zásadního, postava divokého mutanta se teprve formuje, takže sarkasmus a nadsázka zde ještě nemají co dělat a celé se to pak nese v duchu tragických viktoriánských historek. Což není na škodu, avšak faktem je, že Wolverina mám raději v akčnější, modernější rovině. Pouze finále mi přišlo drobně odbyté, čekal jsem trochu víc práce se všemi těmi náznaky, jež byly v ději porůznu rozesety. Na můj vkus zbytečně melodramatické, ale zase uznávám, že v rámci celkové koncepce asi nešlo zápletku zakončit jinak.
 • trudoš
  trudoš admin23.1. 06:09MY3
  Kdo by to byl řekl, jakou paseku mohou pejsánek, kočička a králíček způsobit, když jim dáte k dispozici zbraně hromadného ničení…
  MY3 je komiks, u kterého se buď necháte strhnout ústředním motivem malých zvířátek s velkými kvéry, nebo vám absolutně unikne celý ten humbuk kolem něho. Ona totiž osnova příběhu moc komplikovaná není a zápletka stěží vystačí na rozsah jednoho sešitu. V některých momentech tak tempo výrazně zpomaluje a znatelně se natahuje, aby bylo vůbec čím těch sto stránek vyplnit. Také mi přišlo, že se scenárista Grant Morrison maličko zaseknul na projevech zvířecího uvažování, takže je občas těžké rozklíčovat, co se kterému mazlíčkovi asi právě prohání hlavou (od čehož se odvíjí další průběh událostí).
  Ovšem, i když komiks po dějové stránce nepřekvapí, bohatě to vynahrazuje fantastická práce výtvarníka Franka Quitelyho. Tady se vážně předvedl a to jak v inovaci sekvenční posloupnosti panelů, tak v jednotlivých detailech, které by i Geofa Darrowa strčili do kapsy. Krása.
 • trudoš
  Nádherná pocitovka, scenáristicky i kresebně, přičemž vizuální stránka u mne jednoznačně převládla. Jillian Tamakiová několika málo tahy dokáže vyjádřit emoce, napětí či sociální trable. Z toho, co na stránkách komiksu předvádí, mě až mrazilo – protože já tam s těma holkama na pláži Awago Beach byl a užíval si letní prázdniny se vší tou zábavou i nudou. Cítil jsem moře ve vzduchu, písek mezi prsty i napjatou atmosféru mezi rodiči. Už dlouho mě nic nevtáhlo do děje tak, jako právě Jedno obyčejný léto. Škoda jen, že se tu paradoxně o ději moc mluvit nedá. Jak anotace prozrazuje, Rose a Windy se každoročně setkávají o prázdninách, kdy jejich rodiny dorazí kempovat na stejné místo. A protože puberta už bouchá na dveře, není to tentokrát jen o kopání děr na pláži a sbírání kamínků. Takhle to zní sice jako nic moc, ale mě tohle nostalgické rozjímání nad končícím dětstvím bavilo mnohem víc, než nějaká hlubokomyslná polemika o krizi středního věku. Sestřenice Tamakiovy odvedly skvělou práci.
 • trudoš
  Jerome Charyn je pro mě takový srozumitelnější Alejandro Jodorowsky. Oba hrají na stejnou strunu lidské tragiky, kdy je hrdina vláčen od jednoho osudového zvratu ke druhému a takřka nikdy to pro něj neznamená něco dobrého, to vše okořeněno trochou mystiky. Jenže tam, kde Jodorowského triky už znám (a začínají mě unavovat), dává Charyn vyprávění osobnější rovinu, se kterou se dokážu ztotožnit. Už jen proto, že protagonistou není nevypočitatelné individuum, jednající čistě podle potřeb autora. Zápletka díky tomu získává na atraktivitě, protože máte komu fandit a o koho se strachovat, přičemž ve skrytu duše dokonce doufáte i ve šťastný konec – což je pošetilé, vzhledem k dobovým reáliím a geografickým kulisám. Ruské Gulagy, New Yorské slumy ani výcvikové tábory NKVD pohádkám moc nepřejí.
  A bylo by hříchem opomenout práci, kterou na komiksech odvedl François Boucq. Především díky němu získávají scenérie uvěřitelný nádech, přestože často zachycují obrazy, kterým jednoduše věřit nechceme.
 • trudoš
  Tak tohle se pánům Millarovi a McNivenovi vážně povedlo. Silný příběh, který konečně pracuje se světem Marvelu soudně a logicky. Vyhrocený konflikt je přesně takový, jaký si člověk přeje, velkolepý a rozporuplný, přitom má však daleko ke všem podobným crossoverům, kde si hrdinové nejdříve dají vzájemně po čuni, aby pak zjistili, že vlastně všichni kopou za stejný tým. Tady bezvadně funguje nerozhodnost protagonistů čí „svatou pravdu“ zvolit a zároveň je to dokonale charakterově definuje. A i když celá konfrontace v některých momentech připomíná tak trochu Knoflíkovou válku, lépe by asi rozehrát (a hlavně dohrát) nešla. Kromě nečekaných úmrtí dochází i k zásadním zvratům, jako je veřejné odmaskování Petera Parkera, nebo těžká rodinná rozepře uvnitř Fantastické čtyřky.
  Líbilo se mi to vážně hodně, Mark Millar rozehrál perfektní drama na obou stranách barikády, kdy nemůžete jasně říct, která je vlastně v právu a která ne, protože obě bojují za správnou věc. Škoda jen, že je to tak krátké.
 • trudoš
  Když u nás v roce 2001 vyšel první díl Světel Amalu, zcela mě pohltil svébytnou imaginací a nápaditou mytologií. Teď, o dvacet let později, jsem zkusil album znovu - a to kouzlo tam pořád je, třebaže ne už tak originální. Kresbě Claire Wendlingové nelze vytknout prakticky nic, ta dáma jednoduše umí s tužkou jako ďábel. Jednoduchost, propracovanost, poetika i dramatičnost, to všechno v jejích obrázcích je a člověk ani nemusí číst scénář. Ten samozřejmě má v komiksu své zastoupení. Christophe Gibelin nic příliš nevysvětluje, přesto se člověk ve vztazích a souvislostech bez problémů orientuje, ačkoli smysl některých momentů mu úplně jasný není – třeba existence mluvících fretek z Londýnské ulice, nebo sexuální vztahy mezi Průsvitníky. Nejde však o nic, nad čím by se člověk pozastavoval natolik, že by odmítl číst dál. Tahounem vyprávění je pak jednoznačně dvojice sympatických dobrodruhů, lorda a jeho sluhy, kteří by kovbojku udělali i z Večerníčku. Těším se, co se z příběhu vyklube příště.
 • trudoš
  „Víte, co mi nejvíc vadí na dietě? Jídlo je společenská záležitost. S dietou je člověk vždycky sám.“
 • trudoš
  Opět maličko zklamání. Tahle série evidentně od svého počátku kladla na scénáristy vysoké nároky, aby ve stínu Strážců vytvořili vlastní majstrštyk. U mě bodoval zatím jen Darwyn Cooke s Minutemany, ostatní tvůrci pouze okořeňovali již dostatečně kořeněné. A ani J. Michael Straczynski nepředvedl žádný zázrak. Příběhy pracují s jeho oblíbeným motivem hledání smyslu života, přičemž Sůva si ještě drží dobrodružný charakter a pěkně propojuje minulost s budoucností. Ovšem Dr. Manhattan už je přesně tak zmatený, jak jsem se od počátku bál – co ale čekat jiného od postavy, putující napříč časem a realitami. Nejlépe z toho nakonec vychází bonusový Moloch, který je výborně vypointovaný, třebaže je dopředu jasné, jakým směrem se budou události vyvíjet, znáte-li opus magnum Alana Moorea. Charakteristická kresba Eduarda Rissa pak v tomto případě taky dělá svoje.
  Album sice splňuje, co si redaktoři předsevzali, avšak že by povýšilo celou sérii na zapsání se do školních čítanek, to zas bohužel ne.
 • trudoš
  trudoš admin8.1. 06:58Bludiště
  Je to začátek, kdy se ještě ani neví, jestli půjde o psychologický horor, teenagerskou romanci nebo burleskní science fiction. Každá z variant má své zastoupení, žádná však nevystupuje do popředí natolik, aby člověk dokázal určit budoucí vývoj událostí. Ale orientace v ději – na to že jde o dílo Charlese Burnse – je zatím poměrně snadná. Sen se tu sice občas prolíná s realitou, ovšem tyhle znepokojující fantazie mají naštěstí zatím jen podobu mladického poblouznění.
  Krátké vyprávění má lynchovsky podmanivé kouzlo, umocněné tím, že oba ústřední protagonisté jsou sympaticky lidští. Právě v tomhle mě to bavilo asi nejvíc, ta civilní atmosféra, kdy realita dává jasný smysl a pak vás během okamžiku jeden dva obrázky naprosto znejistí, zdali příběh skutečně vnímáte skrze správnou perspektivu. Autorova láska ke starým „osmičkovým“ hororům pak taky dělá svoje a já osobně doufám, že to celé nakonec nesklouzne v psychedelický rauš à la Jako sametová rukavice odlitá ze železa Daniela Clowese.
 • trudoš
  Takhle má vypadat superhrdinský komiks. Žádné komické pláštěnky či načančané masky, ale lidské bytosti, které kostým nosí pouze do „práce“ a ne i v soukromí. K tomu si připočtěte bestiálního padoucha, který nemá v úmyslu nic menšího než povraždit půlku světa, hrdinu co není tak úplně Mirek Dušín, takže se občas musí krotit, aby všechny neposlal do háje a akcí nadupaný děj, jež se sice drží ve vyjetých kolejích, ale přesto je napínavý, nápaditý a skvěle vygradovaný. Finální crossover Irona Mana se Spider-Manem je pak vysloveně třešničkou na dortu.
  Matt Fraction potěšil moje srdce fanouška, třebas jen pro tu maličkost, že v podstatě nemusíte znát z historie Marvelu nic, abyste se v příběhu orientovali. Což ovšem neznamená, že tu návaznosti nejsou, ale odkazy spíš zaujmou kvůli provázanosti, než že by bylo vysloveně nutné je chápat v rámci aktuálního vývoje událostí. No a Salvador Larrocat coby výtvarník dává příběhu přesně ten punc mainstreamového kýče, jaký k němu neodmyslitelně patří.
 • trudoš
  Má prosím někdo nějaké potvrzení, že se Leinil Francis Yu na prvních dvanácti sešitech kresebně skutečně podílel? Nebo alespoň jednom z nich? V tiráži knihy sice uveden je, ale co jsem koukal na prvních dvanáct sešitu v originále na netu, tak nikde uveden není.
 • trudoš
  trudoš admin19.2. 08:58Dracula
  Ter: Nechci hájit Argo, protože jejich papírové hřbety bez laku jsou mojí noční můrou (za tu cenu), ale „bezchybný výtisk“ je podle mě chiméra. Vezmete-li do ruky takřka jakýkoliv komiks od kteréhokoliv nakladatele, vždycky v něm najdete nějakou chybu, ať už redakčního, technického, autorského nebo překladatelského rázu. Kniha nebo komiks může projít tisíci kontrolami a vždycky se něco najde. BB art, Crew i Comics Centrum by mohli vyprávět. To není obhajoba, ale zkušenost ze života z obou stran barikády. Neříkám, že výjimka nepotvrzuje pravidlo, ale je jich na trhu jako šafránu. U limitovek je to ovšem fakt na přesdržku.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 18:53Měsíční stín
  George Walker Bush: Zničit krtka.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 15:51Měsíční stín
  TonyT a Hanussen: Tak to se potom omlouvám se za svou hysterickou reakci, ačkoli obrat "podezřelé ticho" ve mě znovu vzbuzuje pocit hledání problému někde, kde žádný není. Uznávám ovšem, že má paranoia je mocná. Ale léčím se.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 10:44Měsíční stín
  Hanussen: Však oni přijdou. Koupeno už mají, tak kam by pospíchali.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 09:59Měsíční stín
  TonyT: Protože mi smysl podobných dotazů, snažící se vytvořit iluzi nějaké konspirace, vadí. Proč je komiks tak drahý? Protože nakladatel si chce pořídit třetí bazén. Proč komiks koupilo tolik lidí? Protože jde o kámoše nakladatele. Proč nakladatel vydal tohle a ne támhle to? Protože Evropská unie/Rusko/Čína/USA chtějí záměrně devalvovat čtenářské povědomí. Proč komiks hned po vydání nepřečetlo xyz lidí? Protože je to všechno nějaký komplot. Prostě mi uniká o co komu jde?

  PS - Navíc to poslouchám dennodenně - mám skromnou knihovnu, kterou neustále rozšiřuji a zároveň se snažím učíst všechno možný. A pak když někdo vidí to boží dopuštění, co mám doma, obratem si neodpustí dotaz, zdali jsem četl tohle či támhleto, a když řeknu, že ještě ne, s vědoucím úsměvem intelektuála, který právě odhalil dementa, jenž před kvalitní literaturou dává přednost podřadnému braku, pokýve hlavou, jako že jasně, že to chápe.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:46Měsíční stín
  George Walker Bush: Tak to máte fajn, jste z obliga. Na ty co nekoupili se vztahuje jiná norma, odhadem měsíc a půl. Ale víc určitě ne. Potom už zavítáte do stejné škatulky jako kupující.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:18Měsíční stín
  Milo_Harwey: Tož jsem potom holt kretén, stejně jako zbytek zástupu. A už se o tom snad dál nemusíme bavit.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:09Měsíční stín
  Hanussen: Já jsem tady a ještě jsem se k tomu prostě nedostal. Je s tím sakra nějaký problém? To je tady nějaká přesná norma, do kdy člověk musí něco přečíst, jinak je kretén, protože si komiks koupil?
 • trudoš
  Draco nobilis: Nevím jestli jste zaregistrovala, ale u nakladatele už mají opět skladem, nedávno jsem objednal a normálně přišlo.
 • trudoš
  Lenny: Zupa, danke.
 • trudoš
  Lenny: Navíc až s tímhle kontextem (Spawn) mi konečně dávají smysl poznámky Tonyho Starka, že je mu Angela povědomá.
 • trudoš
  Lenny: Bulvár? Sem s ním. Mě to zajímá taky, anglicky neumím, takže se nic nedozvím. A já chápu, že tam nenapíšou pravdu, ale třeba info o tom, že ta postava je ze Spawna je zajímavá a dozvěděl jsem se jí až tady z komentáře Carnageho, ne z alba samotného.
 • trudoš
  Carnage: Tady to krasobruslení kolem vzniku postavy je obzvlášť komické, protože je zmíněno jen to, že byla koupena od konkurence a že jí původně vymyslel Neil Gaiman a to je všechno. Mě by třeba docela zajímalo v jaké sérii se původně vyskytovala a proč jí nakonec Gaiman prodal jinam, ale to ne, to už se říct nesmí, to si člověk musí dohledat na netu sám. K čemu pak nějaké představování figury je, když se o historii jejího vzniku nesmí mluvit?
 • trudoš
  Carnage: Já zas musím konstatovat, že v představení postavy album maličko selhalo, protože i když se dovíme, jak pasuje do Marvelovského univerza, to že původně patřila do stáje Image, a její historie měla tudíž trochu jiný charakter než kniha naznačuje, jsem se dozvěděl až z vašeho komentáře. A nepřijde mi to zas až tak nepodstatná informace. Tyhle konkurenční přetahovačky mě fakt serou. Nakladatelství DC být zmíněno v kompletu může (když se třeba mluví o práci různých kreslířů a scenáristů), ale že daná postava původně pasovala k Image už ne? Chjo.
 • trudoš
  lantan1 a Milo_Harwey: Sorry za nepochopení, už mi došlo, která bije. Každopádně ani mě se do téhle kapitoly černobílé stránky nedostali.
 • trudoš
  Milo_Harwey: Po konci příběhu mám "Dějiny zakuté do kovu", následuje "Galerie alternativních obálek" a pak "Kresby tužkou a inkoustem" obsahující čtyři černobílé stránky bez textu přímo z Temných rytířů. Vypadá to, že do mého exempláře si "Batman: Zatracení" cestu nenašel.
 • trudoš
  z-e-d: Teda já vím že je to bizarní, ale ta Maggie je v pořádku - viz http://marvel.fandom.com/wiki/Maggia_(Earth-616)
 • trudoš
  trudoš admin11.11.2020 17:28Hra o tuříny
  radek & George Walker Bush: Tak to díky za varování.
 • trudoš
  trudoš admin10.11.2020 10:18Hra o tuříny
  Norri: Když existovala na Jirku, existuje už na všechno... A náhodou, já bych do toho i šel, jenže to bych musel znát seriál a to už je běh na příliš dlouhou trať. Evidentně to cílí spíš na fanoušky filmové podoby než knižní předlohy a to bych se počítám asi tak v polovině point nechytal. Teda za předpokladu, že uvnitř nějaké jsou - z ukázek to posoudit nedokážu, protože viz moje druhá věta.
 • trudoš
  z-e-d: Ne, u mě dobrý, všechno krásně čitelný.
 • trudoš
  trudoš admin5.11.2020 08:23Visa transit #01
  SlouzimStarymPsum: O dotiscích a prodejích spekulovat nechci, v rámci profesionální deformace nevěřím v téhle branži ničemu, dokud v rukou nedržím proplacené faktury. Z mé strany šlo jen o odhad, jak si specifický de Crécy může u českého publika asi tak vést, přičemž bych byl jedině rád, kdybych byl naprosto mimo mísu.
 • trudoš
  trudoš admin5.11.2020 07:53Visa transit #01
  SlouzimStarymPsum: Grant by vysvětloval mnohé.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 19:46Visa transit #01
  Ale aby nedošlo k mýlce, já Meander nehájím. Jen v tom podle mě není cílená snaha zbohatnou, nebo knihu účelově zazdít. Spíš taková z nouze ctnost.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 19:15Visa transit #01
  Přičemž reálný prodej bude podle mého soukromého odhadu tak kolem stovky... To se pak musí někde projevit.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 18:29Visa transit #01
  Kdyby byl Nicolas de Crécy nějaká hitovka, tak se tomuhle remcání nad cenou nedivím. Ale vzhledem k tomu, že jej u nás má rádo odhadem deset a půl lidí, moc mě ta cena vs. počet stran nepřekvapuje. Drobný prodej rovná se vysoká cena. Je to hřebíček do rakve, ne že ne, ale to je i samotná de Crécy tvorba. Kdo jej čte, ví o čem mluvím – tohle má k nějakému mainstreamu hodně daleko.
 • trudoš
  trudoš admin27.10.2020 14:55Berserk #01
  Scarface: Tož nezanevřel jsem a nechám se překvapit.
 • trudoš
  trudoš admin21.10.2020 20:06Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: Danke, es ist mir klar.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 20:08Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: V klidu, já jsem na tom úplně stejně. Ale ta vaše omáčka okolo mi je už po těch letech schopna říct - jo, tohle by sis měl/neměl koupit. A to je to, co se počítá.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 19:07Apokalypsa svatého Jana
  Kruciš, teď když to po sobě čtu, tak to vypadá, jako bych podlézal. Ale co už.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 18:59Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: Protože čtete všelicos (a co si budeme namlouvat, tohle budete číst vy, možná já a pak tomu dá někdo zdejší jednu hvězdu jen proto, že považuje Bibli za hanebnost), máte se k tomu jak dostat a vaše komentáře pro mě mají výpovědní hodnotu - třebaže se vám komiks nelíbí, dokážu z textu vyčíst, jestli mě třeba ano a obráceně. Konkrétně u tuhodle si sice jsem schopen najít ukázku kresby, ale jak je zvládnutý obsah, to už bych chtěl slyšet od někoho, kdo se vyzná v tlačenici.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 17:56Apokalypsa svatého Jana
  Bych měl prosbu na G. W. Bushe – jestli by mohl odhodit zábrany, přečíst a zhodnotit, abych si mohl udělat alespoň nějaký obrázek co to je a jaké to je (výtvarně i scenáristicky).
 • trudoš
  to Milo_Harwey: "Příběhy Impéria" je koncept hry na hrdiny po vzoru "Dungeons & Dragons" či "Shadowrun", akorát zasazené do prostředí magické viktoriánské Anglie - hodně stručně nastíněno - a komiksy, které k tomu vycházejí, využívají právě dané prostředí pro vlastní příběhy. Není nutnost znát hru, jen to samozřejmě lépe osvětlí některé souvislosti, ale člověk se bez problémů orientuje i bez toho.
 • trudoš
  to Milo_Harwey: No, on je to podle všeho Joseph "Robbie" Robertson http://marvel.fandom.com/wiki/Joseph_Robertson_(Earth-616) takže Joe je v pořádku.
 • trudoš
  to marco: Dobrá zpráva, je - http://www.albatrosmedia.sk/tituly/22896686/bol-raz-jeden-zivot-srdce/. Vyšlo začátkem září, takže už byl to mělo být i k sehnání v kamenných obchodech.
 • trudoš
  trudoš admin28.9.2020 09:18Tankerka #01
  Co si pamatuji z Crwe, tak první seznámení jsem nepobral a říkal si, co je to za blbost. Později jsem se k tomu vrátil a zjistil, že je to tak neskutečně střelený, až to ztrácí jakoukoli konkurenci. Tím nechci nikoho lanařit, ony ty humoristické věci se obecně prodávají mnohem hůře, než cokoliv jiného (snad mimo hororů), protože smysl pro nesmysl je u mnoha lidí diametrálně odlišnej. Tohle je prostě o tom, co se píše na obálce – holka, co šuká klokany, chlastá první ligu, jezdí v tanku a střílí po všem, co se hejbe. Takovou prostě nelze nemilovat, když je člověk sám trochu nepříčetnej.
 • trudoš
  to jh666: Takže J. Michael Straczynski v obsahu tohoto alba nemá co dělat, mám pravdu? To kvůli případné opravě v datech.
 • trudoš
  to Lenny: Jasný, to vím, akorát že pod číslem 525 je podepsán Peter David a pod číslem 526 zas Reginald Hudlin, alespoň co jsem na netu našel. J. Michael Straczynski se k peru vrací až s číslem 527, které je však obsahem druhé knihy. Jen se ujišťuji, že koukám dobře, nic víc, anglicky umím podobně jako francouzsky.
 • trudoš
  to lantan1: O řádek níž se to řešilo, chyba není na straně překladatele.
 • trudoš
  Tuší někdo, na kterém z dílů pracoval J. Michael Straczynski? Při čtení mi tam tak nějak chyběl, a když jsem pak dohledával na netu jména k jednotlivým sešitům, našel jsem jenom Petera Davida (první tři sešity) a Reginalda Hudlina (druhé tři).
 • trudoš
 • trudoš
  Nebyl termín vydání posunut až na 29. 4.? Nebo to šlo zatím jen předplatitelům? Ptám se, jestli mám vyrážet do trafik.
 • trudoš
  to het2 a Kazumaki: Chlapi, druhá povídka se jmenuje Stíny měsíční záře, Černý kolos byl v předchozím albu.
 • trudoš
  to louza: touché
 • trudoš
  to baatcha: Díky za připomenutí v dětství milované a v dospělosti zapomenuté pohádky.
 • trudoš
  trudoš admin31.1.2020 16:11Bílý písek
  to lantan1: Jako Sandersonem políbený už od dob Mistbornu vás můžu uklidnit, že v komiksu se bez problémů chytat budete. Jde o samostatný příběh v rámci většího univerza, kam autor postupně zasadil všechny svoje cykly, aniž by se často vzájemně nějak ovlivňovali. Něco jako naše Mléčná dráha, kdy absolutně netušíme, co se děje už jen mimo naší Sluneční soustavu, natož na druhém konci galaxie.
  Každopádně čistě subjektivně je Sanderson v próze mnohem lepší, imaginačně hodně originální, s propracovanou psychologií i zápletkou. Bílému písku se podařilo zachytit tak 50% toho, co obyčejně vkládá do svých románů. I když je samozřejmě otázkou, nakolik se na komiksu vlastně podílel. Zdali třeba jen nedal v plén hotovou osnovu a pak už výsledek pouze posvětil.
 • trudoš
  Zack: To jsou ty šikovný upgrady, teď už se diskuze sledují jedna báseň. Jen škoda že nejdou vyfiltrovat plačky z Providence.
 • trudoš
  Zack: Tak už ani nemusíte ani naznačovat, CC mi to vydá v kompletu. Hurá!
 • trudoš
  Tyfus: Určitě reklamovat, tohle je regulérní defekt. Normálně je to komplet v češtině.
 • trudoš
  Já bych jenom dodal, že když se bavíme o albu Batman a syn, máme na mysli to z BB art, ne z DCKK, ve kterém nejsou sešity 663-666, které uvozují právě události z druhé půli alba Černá rukavice.

  Pro úplnost:
  - Batman a syn (sešity 655-658 a 663-666, BB art 2012)
  - Černá rukavice (sešity 667-669 a 672-675, Eaglemoss 2019)
  - Batman R.I.P. (sešity 676-683, BB art 2013)

  Sám za sebe jinak musím konstatovat, že právě až s Rukavicí jsem konečně začal chápat, co se v Synovi a R.I.P. děje - a jak jsem je dřív nesnášel, tak jsem najednou začal přehodnocovat. Ne že by to bylo nějak geniální, to je ostatně záležitostí vkusu každého zvlášť, ale především to konečně celé začalo dávat smysl. Vážně nechápu, proč BB art Černou rukavici nevydal, protože Batman a syn bez ní nemá konec a R.I.P. zas začátek. Je to jako vynechat druhý díl trilogie.
 • trudoš
  Zack: Teda ne že bych chtěl zpochybňovat něčí míry, jen uvedu věci na pravou míru - "Kolosální Conan" má 8 cm, "Kolosální Conan z Cimerie" 6 cm. V odkazech opraveno.
 • trudoš
  trudoš admin8.3. 21:47Pindárna
  Rumburaq: Teď jsem si založil knihu do knihovny a pozadí hřbetu má výrazně jiný odstín než ostatní knihy, jako kdyby vážně chtěli jít do dalšího obrazu. Tak to jsem zvědavej na 120, jestli se vrátí k původnímu odstínu a jde jen o chybu jednoho hřbetu, nebo co jako na nás chudáky chystaj.
 • trudoš
  trudoš admin7.3. 10:39Pindárna
  Rumburaq a deefha: Kitty Prydeová má na hřbetě pěst Naprosto úžasného Hulka (viz https://www.facebook.com/nhmcz/photos/a.415744085917424/549316295893535/?type=3&theater), na 120 počítám že budou ty světelný efekty počínajícího obrázku na Největší padouchy Marvelu (nebo jak se to v originále jmenuje). Takže snad dobrý, neskončí to v půlce obličeje nějaké postavy.
 • trudoš
  trudoš admin25.2. 17:52Sběratelský klub
  Hanussen: Neříkám že nemáte pravdu, ale už takhle beru knih a komiksů tolik, že při představě zpětinásobení nabídky (a já se znám, určitě bych nezůstal jen u jedné dvou sérií) bych to nejen nezaplatil, ale ani neměl kam dát, natož najít čas to vůbec někdy přečíst.
 • trudoš
  trudoš admin25.2. 17:34Sběratelský klub
  Já zbožňuji to jejich "Sklepy plne euro" (píšu jak to zní). Vždycky když to slyším v rádiu, říkám si: To je země, tam bych chtěl žít. Nebo "informacia drogova" mě při cestě autem také pokaždé spolehlivě rozesměje. Ale polsky nečtu, přejít ještě na jiný trh než ten český, tak mi rodina sbalí kufry a vyhodí mě.
 • trudoš
  trudoš admin21.2. 23:06Pindárna
  SlouzimStarymPsum: Díky za info, tak uvidíme jak se s tím popasuju.
 • trudoš
  trudoš admin21.2. 10:06Pindárna
  Scarface: Zupa, díky za info. Takže si kvůli čtení komiksu nemusím nikde dohledávat základní "co, kdo a proč"?
 • trudoš
  trudoš admin20.2. 19:55Pindárna
  Hloupej dotaz - tuší někdo jak moc je třeba v rámci komiksu „Cyberpunk 2077: Trauma Team“ znát danou počítačovou hru? Jsem nepolíben a panic v tomhle ohledu i zůstanu, tak by mě zajímalo, nakolik má vůbec pro mě smyl o čtení komiksu uvažovat.
 • trudoš
  Darth Raelchi, Fry: Sorry, to mi nedošlo.
 • trudoš
  Darth Raelchi: Opraveno, díky moc.
 • trudoš
  SomeOne, Fry: Zupa, díky za info.
 • trudoš
  Dotaz - U alba "Star Wars: Vyvolený, Světlo pohasíná" se u scénáře a kresby objevuje jméno Chrise Eliopoulose. Nejde náhodou o chybu? Kontroloval jsem sešity na https://starwars.fandom.com/wiki/Star_Wars:_Darth_Vader:_Dark_Lord_of_the_Sith a nějak jsem tam jeho jméno nenarazil a ani v tiráži českého vydání není.
 • trudoš
  Zack: Jen bych to otočil, pět hvězdiček vlevo, jedna vpravo, opticky by to podle mě působilo lépe - začínat tím nejlepším, než nejhorším.
 • trudoš
  Fry: Kdyby na to ostatní zapomněli, mrknu na to, až se mi kniha dostane domů, což bude cirka za týden nebo dva. Mám to poznamenaný.
 • trudoš
  Zack: Zupa, danke.
 • trudoš
  Zack: Čistě jen dotaz – nešlo by v osobním profilu vytvořit něco jako Nej 10, do kterého by si člověk naházel nejoblíbenější věci a nemusel tak pokaždé z lovit hlavy (když se jej na to někdo zeptá) co že za nejlepší komiksy považuje? A zajímavé by pak bylo třeba i nějaké srovnání, kdyby se topky poměřili ve veřejném žebříčku, což by zas odpovědělo na občasné prosby o doporučení od náhodných návštěvníků.
 • trudoš
  Já tyhle animace prostě miluju.
 • trudoš
  Zack: Perfektní, díky moc.
 • trudoš
  Zack: Kravina k uvážení – šlo by na řádek s variantami komiksu (v detailu infa) přidat do závorky rok vydání té které varianty? Člověk by se snadněji orientoval v tom, které vydání je nejstarší a které nejnovější a nemusel by postupně rozklikávat všechny.
 • trudoš
  Zack: Já za to neadoruji, já jen vysvětluji, jak to S313 myslel. Mě vyhovuje, jak to je.
 • trudoš
  pro Zacka na vysvětlenou:

  1) Otevřu si Čtyřlístek, kliknu na sérii a vyjede mi celá série - když v tento okamžik použiješ spodní lupu (vedle Vždy Chci), vyhledává se pouze v zobrazené sérii. Chceš-li vyhledávat v celé databázi, musíš použít lupu v základní nabídce (vedle Sbírky). Podobně to funguje, když klikneš na Sbírku - od toho okamžiku ti spodní lupa začne vyhledávat pouze v tvé sbírce.
  3) Myslím, že je tím myšleno, že když si zaškrtnu Chci/Sháním a pak danou věc označím jako Mám (v okamžiku kdy ji seženu), tak by se mohla automaticky ze Chci/Sháním odstranit, aby to člověk nemusel dělat ručně.
 • trudoš
  à la
 • trudoš
  Zack: Nemůžu zpětně komentář editovat a netuším jestli jde smazat a vložit znovu (alespoň jsem to nenašel), takže až bude zas nějaká příležitost, vyzkouším. Ale počítám, že už to funguje na té konvi.
 • trudoš
  Hmmmm, tak tohle jsem fakt nedomyslel... (a opravit příspěvek mi nejde). Potřebuju víc kafe.
 • trudoš
  Komentáře (a asi i diskuze) mají problém s cizími abecedami, minimálně "? la" se přepíše na "? la".
 • trudoš
  Toe: Jasně že záložky používám, ale občas se člověk prostě zapomene, no. Tak mě zajímalo, jestli jde o neřešitelný problém, nebo přehlédnutou chybu.
 • trudoš
  Zack: Otevřu si sérii (např. Usagi Yojimbo), jsem na hlavním infu, překliknu na přehled (na obálky, to je jedno), abych měl seznam celý na obrazovce, otevřu si detail některého komiksu, vrátím se o krok zpět a ocitnu se zpět na základním infu. Nešlo by, abych se spíš vrátil rovnou na ten přehled (nebo obálky)?
 • trudoš
  Toe, Zack: Jop, už je mi to jasné. Nechápu, proč jsem to neviděl.
 • trudoš
  Zack: A do třetice – je v poště možnost reagovat přímo na zprávu (s odstupem času, tedy poté, co jsem si od někoho poštu přečetl a teprve za nějaký čas se dostal k reakci), nebo musím přímo do profilu toho, komu chci psát, abych tak poštu poslal na správnou adresu?
 • trudoš
  Zack: A ještě - když chci upravit text právě vložený ve fóru, jak to udělám? Nabídka vpravo mi jen umožňuje "Poslat zprávu". Dřív byla možnost editovat příspěvek cca pět minut po vložení, teď jsem to nenašel.
  Chtěl jsem k předchozímu příspěvku doplnit informaci, že funguje ještě heslo "pokraji", takže už asi chápu, v čem je problém - počátek hledaného výrazu nesmí začínat na méně než tři znaky. Když ano, je lepší hledat podle následujícího slova, které už víc jak tři znaky má, chápu to dobře? Někdy dříve jste se k tomu vyjadřoval.
 • trudoš
  Zack: Zdravím, narazil jsem na problém u vyhledávání - při kombinaci slov "Na pokraji Války říší" či "Na pokraji" mi to nic nenajde, ale při výrazu "Války říší" už bez problémů čtvrté album Avengers najdu. Co dělám špatně?
 • trudoš
  Zack: Když jsem si dříve rozbalil v přehledu celou sérii, zobrazovalo se mi v jednom sloupci mé vlastní hodnocení, takže jsem hned viděl, jak si který díl u mě osobně stál. Teď mi tahle funkce zmizela, nebo jí nevidím, nebo ani nikdy nebyla a popletl jsem si to s něčím jiným.
  Jinak perfektní práce, nenávidím jakékoliv změny (a s přibývajícím věkem je to horší a horší), ale aktuální verze cdb je opravdu velmi povedená, vizuálně i uživatelsky. Díky moc za ni.
 • trudoš
  trudoš admin28.12.2020 10:30* Připomínky a návrhy
  Zack: Správná anotace k "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" je přepsaná níže. Ta co je u komiksu aktuálně shrnuje obsah čísla 2020/12 (ono je to špatně i na stránkách Crwe, proto ten zmatek).

  Extra monstrózní díl!
  Profesor Frink si postavil svého vlastního robota... jenže se do něj nějak naprojektuje Bart, a tak vznikne děsivé zlobící monstrum, které hrozí, že Barta odsune na smetiště dějin. Připravte se na válku o budoucnost lidstva! Vedle toho Milhouse zdědí cukrářství a stane se najednou hvězdou školy... a Levák Bob se pokusí o útěk! Těšte se na dalšího Barta!
 • trudoš
  trudoš admin27.12.2020 21:09* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybička se vloudila, anotace u komiksu "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" patří k číslu 2020/12.
 • trudoš
  trudoš admin27.12.2020 12:11* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U alba "Tomb Raider Archivy S.3" chybí mezi scenáristy Dan Slott (a kreslíř Francis Manapul), kteří dělali 50 sešit. Viz http://www.wikiraider.com/index.php/Tomb_Raider:_The_Series_Vol._1,_Issue_50
 • trudoš
  trudoš admin19.12.2020 14:21Pindárna
  Přihlásil jsem se do komiksové databáze a oni tam lidi píší komentáře ke komiksům. No hrůza.
 • trudoš
  trudoš admin18.12.2020 08:18* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybka se vloudila. Album "Deadpool - Miláček publika #02: Deadpool Vs. Sabretooth" obsahuje sešity do čísla 11, ne 12.
 • trudoš
  trudoš admin16.12.2020 07:36Sběratelský klub
  Future-Death: Většina lidí asi řekne že ne, ale ono to spíš záleží na preferenci toho, kterého čtenáře. Je to jednoduchá řezačka a fotorealistickou kresbou. Seženete ji podle mě ale i levněji.
 • trudoš
  trudoš admin15.12.2020 17:45* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U komiksu "Slanej byznys 1" nemá být autorka asi Markéta Eleweth (Eleweth) ale Markéta Olšovská (Eleweth).
 • trudoš
  trudoš admin13.12.2020 18:41* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Názvy jednotlivých dílů u souborného vydání "Rabínova kocoura 1-5" jsou:

  - Bar micva
  - Malka, král lvů
  - Exodus
  - Ráj na zemi
  - Africký Jeruzalém
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 18:52* Připomínky a návrhy
  Zack: Ne z mého hloupého telefonu, to mi věřte.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 10:01* Připomínky a návrhy
  Zack: Bych naskenoval (ten červený), jenže on ten prevít má výrazně větší formát než je A4, takže můj sken udělá maximálně pěkný ořez.
 • trudoš
  trudoš admin23.11.2020 10:27* Připomínky a návrhy
  pro editory: Chybička se vloudila. Album "Liga spravedlnosti #06: Lid versus Liga spravedlnosti" obsahuje čísla 34 až 38, ne 34 až 39. Je to tak uvedeno i v anotaci na přebalu. S tím pak souvisí také výmaz výtvarníka Iana Churchilla, který se podílel právě až na čísle 39.
 • trudoš
  trudoš admin23.11.2020 10:10Povinná četba
  Gmork: Kouknu, díky moc.
 • trudoš
  trudoš admin22.11.2020 11:41Povinná četba
  Gmork: Má smysl se po mailu s prosíkem ozývat, nebo je to jen pro členy klubu?
 • trudoš
  trudoš admin17.11.2020 19:51* Připomínky a návrhy
  pro editory: K albu "Batman #07: Svatba" - ten příběh z DC Nation (konkrétně "Your Big Day", v češtině "Tvůj velký den") je z druhého volumka. Viz http://dc.fandom.com/wiki/DC_Nation_Vol_2_0
 • trudoš
  trudoš admin16.11.2020 21:14Pindárna
  A to ještě nikdo nepřišel s myšlenkou, že jde o alternativní realitu, ve které obrat "Zbořil jsi mě!" může být při autonehodě zaběhnutou frází.
  PS – Vtip, prosím nekopejte do mě.
 • trudoš
  trudoš admin16.11.2020 00:42Slevy, výprodeje, bazary
  radek: Zupa, díky za info o dalším Warrenovi. Už jsem ani nedoufal.
 • trudoš
  trudoš admin7.11.2020 14:01* Připomínky a návrhy
  Kdyby to náhodou k něčemu bylo:

  Comicsové legendy #01: Barbar Conan #01
  obsah:
  - Conan the Barbarian 1: The Coming of Conan (Conanův příchod)
  - Conan the Barbarian 2: Lair of the Beast-Men (Doupě běsích mužů)
  - Conan the Barbarian 3: The Twilight of the Grim Grey God (Soumrak šedivého boha)
  - Conan the Barbarian 4: The Tower of the Elephant (Věž slona)
  - Conan the Barbarian 5: Zukala's Daughter (Zukulova dcera)
  - Conan the Barbarian 6: Devil-Wings Over Shadizar (Ďábelská křídla nad Shadizarem)
  - Conan the Barbarian 7: The Lurker Within (Skrytý ve stínu)
  - Conan the Barbarian 8: The Keepers of the Crypt (Strážci krypty)

  Comicsové legendy #05: Barbar Conan #02
  obsah:
  - Conan the Barbarian 9: The Garden of Fear (Zahrada strachu)
  - Conan the Barbarian 10: Beware the Wrath of Anu! (Střez se hněvu Anuova!)
  - Conan the Barbarian 11: Rogues in the House (Darebáci v domě)
  - Conan the Barbarian 12: The Dweller in the Dark (Obyvatel temnot)
  - Conan the Barbarian 12: The Blood of the Dragon (Dračí krev)
  - Conan the Barbarian 13: Web of the Spider-God (Síť pavoučího boha)
  - Conan the Barbarian 14: A Sword Called Stormbringer! (Meč zvaný Stormbringer!)
  - Conan the Barbarian 15: The Green Empress of Melniboné (Zelená císařovna z Melniboné)
  - Conan the Barbarian 16: The Frost Giant's Daughter (Dcera pána mrazu)
  - Conan the Barbarian 16: The Sword and the Sorcerers (Meč a magie)

  Comicsové legendy #15: Conan #03
  obsah:
  - Conan the Barbarian 17: The Gods of Bal-Sagoth (Bohové Bal-Sagothu)
  - Conan the Barbarian 18: The Thing in the Temple! (Věc v chrámu!)
  - Conan the Barbarian 19: Hawks from the Sea (Jestřábi moře)
  - Conan the Barbarian 20: The Black Hound of Vengeance! (Černý pes pomsty!)
  - Conan the Barbarian 21: The Monster of the Monoliths! (Netvor z monolitů!)
  - Conan the Barbarian 23: The Shadow of the Vulture! (Stín supa!)
  - Conan the Barbarian 24: The Song of Red Sonja (Rudá Sonja)
  - Conan the Barbarian 25: The Mirrors of Kharam Akkad (Zrcadla Kharam-Akkada)
  číslo 22 v albu není, jestli jsem to dobře pochopil, v originále šlo o reprint jedničky - viz. http://conan.fandom.com/wiki/Conan_the_Barbarian_22

  Comicsové legendy #19: Conan #04
  obsah:
  - Savage Tales 1: The Frost Giant's Daughter (Dcera Pána mrazu)
  - Savage Tales 2: Red Nails (Rudé hřeby)
  - Savage Tales 3: The Lurker from the Catacombs (Plíživá hrůza z katakomb)
  - Savage Tales 3: He Comes from the Dark (Ten, který vystoupil z temnot)
  - Savage Tales 4: Night of the Dark God (Noc Temného boha)
  - Savage Tales 4: The Dweller in the Dark (Obyvatel temnot)
  - Savage Tales 5: The Secret of Skull River (Tajemství Řeky lebek)
  - The Savage Sword of Conan 1: Curse of the Undead-Man (Kletba nemrtvého muže)
  - The Savage Sword of Conan 2: Black Colossus (Černý kolos)

  Comicsové legendy #20: Conan #05
  obsah:
  - The Savage Sword of Conan 3: At the Mountain of the Moon-God (Na Hoře měsíčního boha)
  - The Savage Sword of Conan 3: Demons of the Summit (Démoni na vrcholku)
  - The Savage Sword of Conan 4: Iron Shadows in the Moon (Stíny měsíční záře)
  - The Savage Sword of Conan 5: A Witch Shall Be Bor (A zrodí se čarodějka)
  - The Savage Sword of Conan 6: The Sleeper Beneath the Sands (Spáč pod pískem)
  - The Savage Sword of Conan 6: People of the Dark (Lidé z temnot)

  Comicsové legendy #21: Conan #06
  obsah:
  - The Savage Sword of Conan 7: The Citadel at the Center of Time (Citadela uprostřed času)
  - The Savage Sword of Conan 8: The Forever Phial (Lahvička věčnosti)
  - The Savage Sword of Conan 8: Corsairs Against Stygia (Korzáři proti Stygii)
  - The Savage Sword of Conan 8: Death-Song of Conan the Cimmerian (Poslední píseň Conana Cimmeřana)
  - The Savage Sword of Conan 9: The Curse of the Cat-Goddess (Kletba kočičí bohyně)
  - The Savage Sword of Conan 10: Conan the Conqueror (Conan dobyvatel)
 • trudoš
  trudoš admin29.10.2020 13:55Sběratelský klub
  Fry: Určitě by mělo smysl evidovat samostatně sběratelské a jiné oficiální varianty jednoho díla, třebaže mají stejné ISBN. Lépe se pak orientuje v tom, v jakých podobách ta která věc vlastně vyšla, a taky se lépe organizuje sbírka na csdb.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 2472 (cca 751110 Kč)
Mám: 3968 (cca 964601 Kč)
Chci: 155 (cca 5942 Kč)
Sháním: 3 (cca 1098 Kč)
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0