trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 5.12.2019 | Thorgal #17: Strážkyně klíčů

Samostatné album, atmosférou připomínající můj oblíbený sedmý díl Dítě z hvězd, kdy Thorgal putuje s trpaslíkem Tjahzim kouzelnou zemí. V rámci návaznosti to vyžaduje trochu orientaci v předchozích událostech, čistě proto, aby důležité skutky doznaly své váhy. Jinak mi ale přišlo, že je to takové odpočinkové dobrodružství, ve kterém si Jean Van Hamme pouze připravuje půdu pro další trudomyslný maratón. Hezky se vysvětluje téma Thorgalova prokletí, kdy jej bohové pro jeho původ prostě nemohou nechat na pokoji, ovšem v rámci jiných dílů je znát, jak jdou události účelově dle plánu. Co by tedy normálně šlo rozehrát v komplikované drama, s tím se scénář tentokrát moc nepáře a v průběhu pár okýnek je odehráno hned několik zásadních zvratů. Jenže se nemůžu zbavit pocitu, že reakce a chování ústředních postav byla v některých momentech maličko strojená. Vlastně to celé má jen jediný účel - aby měl hrdina důvod k opuštění rodiny a všechno kolem je jen omáčka. Fantastická, ale pořád omáčka.

trudoš
trudoš | 30.11.2019 | Ždibřich - Komiksové stripy ze života intelektuála

„Příroda se nás snaží udělat šťastné, lékaři to ovšem kazí. Když jsme umírali ve čtyřiceti, nestihli jsme si uvědomit, že náš život nemá žádný smysl. Do osmdesáti to však dojde téměř každému.“
Jízlivý humor, předkládaný s povýšeným úsměvem samozvaného intelektuála, pravděpodobně neosloví úplně každého. Tohle je zkrátka otázkou vkusu, jak komu prezentace společenských absurdit vyhovuje. U mě Richard Skolek trefil do černého, přičemž poprvé jsem se s ním seznámil až s touto knihou, páč stripy, poletující internetem, jdou malinko mimo mě. Každopádně Ždibřich pobavil maximálně - je chytrý, vtipný, úderný, a i po stém kousku mi měl stále co říct (stačí mu k tomu cca pět opakujících se obrázků). Autor zůstává věren praktikám stand-up komiků a cíleně útočí na ty nejslabší kousky ze stáda, avšak mimo hledáček nezůstanou ani ti nejsilnější. Asi se to nedá číst v jednom kuse, protože všechna ta pichlavost snadno splyne, ale každý den stránku dvě a hned se mi do světa vyráželo s lepší náladou.

trudoš
trudoš | 28.11.2019 | Simonův kocour a nástrahy světa

Geniální kniha, ačkoliv obsah postrádá jakoukoliv zápletku - devadesát šest stran pouze předkládá cirka sto osmdesát ilustrací ze života Simonova kocoura a to pěkně v barvě. Chundelatý čtvernožec tentokrát přechází z obýváku do zahradních prostor, které logicky nabízejí mnohem větší možnosti, jak jednomu znepříjemnit život. Naštěstí nejde pouze o sled humorných epizod, v nichž kočka trápí majitele tisíci způsoby, ale spíš o takřka přírodovědný pozorovací dokument, představující jakým stylem šelmička domácí dokazuje světu, kdo je tady králem pláže. V tomhle ohledu čtenář ani nepotřebuje textový doprovod, protože Simon Tofield umí i přes sympatickou karikaturní kresbu (nebo právě díky ní) říci vše jediným kocouřím podíváním.
Za mě po všech stránkách dokonalý titul, určený ovšem čistě pro milovníky koček. Ti totiž jako jediní dokážou ocenit adrenalin, který tyhle vrnějící bestie dokážou do života vnést. Možná trochu kýčovité, ale jinak nádherné, veselé a roztomilé. Takže vlastně kočkovité.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 | Dívka jménem Patience

Příjemné undergroundové scífko o cestování časem. Pár dějových nelogičností by se sice našlo, ale nic, co by člověku vyloženě kazilo požitek ze čtení. To spíš averze vůči hlavnímu protagonistovi bylo něco, co mě permanentně nadzvihovalo. Nemám problém, když se z lúzra stane hrdina, mám problém, když se dotyčný chová jako hrdina pouze v okamžicích, kdy to potřebuje scénář, jinak je to lúzr až do morku kostí.
Výtvarná stránka je ovšem kapitola sama pro sebe. K existencionálním či abstraktním dílům jako jsou Mrtvej svět nebo Sametová rukavice se záměrně neumělá kresba Daniel Clowese hodí skvěle, u Dívky mě však bohužel častěji rušila, než fascinovala. Otázka vkusu. Taky jsem úplně nepochopil, proč je málem každá ženská postava v obličeji podobná Patience, ale tady počítám s nějakou druhoplánovou symbolikou, která mi zkrátka unikla. Každopádně myšlenka, že na každé maličkosti záleží, je fajn, jen to na závěr stoosmdesátistránkového komiksu není zas taková pecka, jakou jsem podvědomě čekal.

trudoš
trudoš | 20.11.2019 | Garfield #51: Nakupuje slaninu

„Garfielde, ty jsi prospal celý svůj život!“
„To není pravda. Ačkoliv nějak si nemůžu vzpomenout na pubertu.“

trudoš
trudoš | 18.11.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #084: Squirrel Girl

„O jakých nepřátelích to mluvíš? Jsi neporazitelná Squirrel Girl! Kdo by tě neměl rád?“
Tohle je bezesporu ten nejstřelenější superhrdinský komiks, co u nás v tomto roce vyšel, Deadpoola a Harley Quinn nevyjímaje. Ostatně co se dalo čekat od hrdinky, která je jakousi mutantní verzí přerostlé veverky v lidské podobě? Už v knize Great Lakes Avengers jsem to považoval za dosti absurdní nápad, ale teprve tady pochopil, jak moc je celá ta věc vlastně veliká. A zábavná. A dobře napsaná. Protože když už nic jiného, Squirrel Girl je dokonale svá, zcela se vymykající zaběhnutým konvencím, ať už jde o sexy postavu (kterou nemá), nebo mimózně holčičí humor. Je samozřejmě otázkou, nakolik si Ryan North a Erica Hendersonová dokázali poradit se sérií jako celkem, protože konkrétně tady nabízí jen takovou rozehrávku, přičemž veverky a žaludy se rychle okoukají. Ale už pátý sešit dokazuje, že tvůrčí představivost ani schopnost vtipné sebereflexe jim nechybí, takže bych z toho do budoucna strach neměl.

trudoš
trudoš | 13.11.2019 | Batman: Kameňák a další příběhy

Rozhodně jeden z těch netopýřích komiksů, který stojí za to mít doma, i když fanoušek Bati nejste. Chytré, komplexní, atmosférické, komorní, jednoduché a přitom skvostné. Přičemž ačkoliv jde oproti slavnějším albům jen o tři povídky, v tomto případě platí, že čím kratší, tím lepší.
Sbírku otevírá Ed Brubaker, z jehož rukou nepochází nic menšího, než Criminal a Gotham Central, takže se můžete těšit na poctivou kriminálku, kde charaktery protagonistů jsou stejně pokřivené, jako zločin sám. Trochu zklamáním je, že příběh nevyrukuje s žádnou drtivou pointou, přestože čtenář ji nějak podvědomě čeká. To už holt patří k tomu, když vás předchází pověst mistra svého oboru. To ovšem vynahrazuje další pán na holení, jímž je geniální Alan Moore. Ten rozehrává skutečnou chuťovku, která se vám nejen že zažere pod kůži, ale tvoří i výraznou součást kánonu DC univerza. Posledním v pořadí je pak kraťas Briana Bollanda, jenž dokonale vypointuje jak knihu samotnou, tak celý mýtus Temného rytíře. Lahůdka.

trudoš
trudoš | 12.11.2019 | NOE #01: Trest za krutost

Komiksový zážitek roku se nekoná, ale jako drsná dobrodružná fantasy funguje Noe bez problémů. Líbí se mi přitom zpracování biblických motivů, předimenzovaných do postapokalyptických kulis a tak stravitelnějších pro geekovské čtenáře. Problém je, že dějově je to strašně jednoduché a zároveň se příběh okatě vyhýbá příliš brutálním zvratům. Takže umírají zvířátka, ale lidé ne, a když už náhodou ano, tak jenom ti špatní. A ačkoliv je Noeho svět nihilisticky atraktivní, chybělo mi zdůvodnění pro záchranu lidstva jako takového. Oni totiž autoři vlastně celou dobu říkají - ejhle člověk, špatné to sémě, bude třeba je zničit. Jako proč ne, ale co dělá Noeho jiným, než jsou ostatní? Proč jsou všichni degeneráti, jenom on ne? Modří už vědí, páč mají Starý zákon v malíku, ale ostatní soutěžící si to budou muset dohledat v učebnicích katolické výchovy, což úplně nekoresponduje s tvůrčím úmyslem samostatného dramatu. Každopádně doufám, že s dalším dílem přijdou nějaké skutečně zajímavé komplikace.

trudoš
trudoš | 11.11.2019 | Lucifer #09: Crux

I když jde opět o album, působící dojmem nastavovaného předkrmu před přibližujícím se hlavním chodem, mají jednotlivé příběhy rozhodně něco do sebe. Mike Carey i Peter Gross zkrátka umí. Do finále už mnoho nezbývá a já jsem skutečně zvědav, jaké trumfy má Světlonoš v rukávu, protože jinak to pro něj a pro lidstvo nevypadá zrovna růžově.
V deváté knize se tedy primárně definují pozice černých a bílých figur na šachovnici jménem Tvárné nekonečno. Takže se protentokrát Lucifera ani moc nedočkáme, zatímco Lilith a Mazikken mají prostoru víc než dost. A snad jen kromě první povídky Osmý hřích, která vytahuje na světlo boží starší postavy, na něž většina z nás už dávno zapomněla, drží Crux vesměs pospolitě. Já osobně jsem si nejvíc užil příběh Jahveho taneček, jenž skrze Elaine nenásilnou formou zasvěcuje čtenáře do božských nesnází při tvoření nových světů a bytostí na nich. Tuhle práci bych vážně dělat nechtěl. Ačkoliv - některé ty rituály se sličnými pannami mají bezesporu něco do sebe.

trudoš
trudoš | 3.11.2019 | SpongeBob komiks #01: Praštěné podmořské příběhy

Neznám televizní seriál, takže mi spousta základních vtipů asi unikla, ale účel byl splněn - bavil jsem se. Postavy jsou správně střelené, charaktery snadno čitelné, a jakmile se člověk zorientuje v tom, kdo je kdo, už se jen veze na vlně groteskního humoru. Ten přitom cílí jak na dětského čtenáře, tak i na toho dospělého a právě to mě na celé věci bavilo nejvíc - SpongeBobovy nesnáze v zaměstnání jsou natolik ze života, že se jim prostě nejde nesmát. Snad jen, že absurdní stylizace může čtenáře odradit, ale má to svoje kouzlo a informace o podmořském životě dávají publikaci jednu hvězdu navíc.
Pravdou ale je, že pro velké množství příběhů se komika občas vytrácí. Někteří autoři se snaží být natolik vtipní, až jednoduše nejsou. Kupodivu se ale za každou cenu nepodbízejí cílové skupině, jako je tomu třeba u komiksu Bart Simpson, takže i když je etuda třeba i slabší, je prostě jenom slabší - ne trapně slabší. Tedy až na stripy Jamese Kochalky, které v drtivé většině trapné skutečně jsou.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 12:20 | Slevy, výprodeje, bazary

Draco nobilis: Díky za tip s Králíkem, koupeno a perfektní.

trudoš
trudoš | 6.12.2019 06:44 | Pindárna

Já zakoupil a jsem spokojen maximálně. Lepší nějaké řešení, než žádné. Ano, je to drahé, ano, sešit je lepší vyndat, než nechat uvnitř. Ale to jsou z mé strany asi tak veškerá negativa co se zpracování týče.

trudoš
trudoš | 4.12.2019 14:55 | * Připomínky a návrhy

Pro editory: Zdravím, jméno scenáristy a výtvarníka Tonyho S. Daniela je tu maličko popleteně vedené jako Tony Daniel S. Jinak díky za vaší práci.

trudoš
trudoš | 1.12.2019 20:45 | * Připomínky a návrhy

Info pro editory: Ačkoli anotace i informace uvnitř říkají něco jiného, ve skutečnosti obsahuje album „DC komiksový komplet #076: JLA / JSA: Neřest a ctnost“ závěrečný bonusový příběh ze sešitu „More Fun Comics 67“ (epizoda The Origin of Doctor Fate - autoři Gardner Fox a Howard Sherman) a ne z čísla 55, jak je všude uváděno.

trudoš
trudoš | 26.11.2019 12:22 | * Připomínky a návrhy

Zdravím, jaké údaje potřebujete k dozadání Providence? Poslal bych mailem.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 15:12 | Pindárna

Já ho (http://www.albatrosmedia.cz/tituly/39072427/lips-tullian-dalsi-dobrodruzstvi/) zachytil v předprodeji, pak uplynul termín vydání, v Albatrosu se den dva tvářili, jako že vyšel a pak se najednou objevil v dalším předprodeji na prosinec. Fyzicky jsem jej zatím neviděl nikde, ale jestli byla nějaké vernisáž, možná by to všechno vysvětlovalo - že chtěli stihnout něco přímo na akci, ale do normálního prodeje nešlo nic. To jsou však jen osobní domněnky.

trudoš
trudoš | 22.11.2019 14:41 | Pindárna

Mimo jiné, netuší prosím někdo jak je to se staronovým Lipsem Tullianem? Měl být v listopadu a není - byl prostě jen posunut, nebo zmizel dřív, než vyšel? Nějaké drby ze zákulisí?

trudoš
trudoš | 8.10.2019 11:11 | * Připomínky a návrhy

Chybička se vloudila - kresbu u prvních sešitů Quasara nemá na svědomí Matt Ryan, ale Paul Ryan.

trudoš
trudoš | 24.9.2019 11:06 | Povinná četba

to Draco nobilis: Díky moc za info.

trudoš
trudoš | 6.9.2019 16:21 | Povinná četba

Jestli si dobře pamatuji, tak nejdřív vznikla právě zmiňovaná ilustrovaná kniha a to v rámci Mignolova a Goldenova nápadu. Komiks byl vzkříšen až později, kdy se ukázalo, že cesta tímto směrem bude komerčně zajímavější. Pro pochopení série každopádně Cínový vojáček třeba není (dokonce bych řekl, že komiks celou tu anabázi vzestupu upírů popisuje lépe), ale Mignolovi obrázky jsou Mignolovi obrázky. A i ten Goldenův román stojí za to.
Jediná užší propojenost je právě ve vyprávění tří čekajících přátel, kteří v krátkých příbězích nastiňují, jak se s Baltimorem dali dohromady. Což je v Kostnici vždy jen letmo naťuknuto, tady je to ústředním tématem.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 7.12.2019 20:40
Komentáře u comicsů: 315
Hodnocení comicsů: 1940
Příspěvků ve foru: 102

Sbírka (z CDB)

Četl: 1940 (cca 560581 Kč)
Má: 3533 (cca 813840 Kč)
Chce: 166 (cca 6013 Kč)
Shání: 19 (cca 7033 Kč)
Nabízí: 0