• trudoš
  trudoš admin23.1. 06:09MY3
  Kdo by to byl řekl, jakou paseku mohou pejsánek, kočička a králíček způsobit, když jim dáte k dispozici zbraně hromadného ničení…
  MY3 je komiks, u kterého se buď necháte strhnout ústředním motivem malých zvířátek s velkými kvéry, nebo vám absolutně unikne celý ten humbuk kolem něho. Ona totiž osnova příběhu moc komplikovaná není a zápletka stěží vystačí na rozsah jednoho sešitu. V některých momentech tak tempo výrazně zpomaluje a znatelně se natahuje, aby bylo vůbec čím těch sto stránek vyplnit. Také mi přišlo, že se scenárista Grant Morrison maličko zaseknul na projevech zvířecího uvažování, takže je občas těžké rozklíčovat, co se kterému mazlíčkovi asi právě prohání hlavou (od čehož se odvíjí další průběh událostí).
  Ovšem, i když komiks po dějové stránce nepřekvapí, bohatě to vynahrazuje fantastická práce výtvarníka Franka Quitelyho. Tady se vážně předvedl a to jak v inovaci sekvenční posloupnosti panelů, tak v jednotlivých detailech, které by i Geofa Darrowa strčili do kapsy. Krása.
 • trudoš
  Nádherná pocitovka, scenáristicky i kresebně, přičemž vizuální stránka u mne jednoznačně převládla. Jillian Tamakiová několika málo tahy dokáže vyjádřit emoce, napětí či sociální trable. Z toho, co na stránkách komiksu předvádí, mě až mrazilo – protože já tam s těma holkama na pláži Awago Beach byl a užíval si letní prázdniny se vší tou zábavou i nudou. Cítil jsem moře ve vzduchu, písek mezi prsty i napjatou atmosféru mezi rodiči. Už dlouho mě nic nevtáhlo do děje tak, jako právě Jedno obyčejný léto. Škoda jen, že se tu paradoxně o ději moc mluvit nedá. Jak anotace prozrazuje, Rose a Windy se každoročně setkávají o prázdninách, kdy jejich rodiny dorazí kempovat na stejné místo. A protože puberta už bouchá na dveře, není to tentokrát jen o kopání děr na pláži a sbírání kamínků. Takhle to zní sice jako nic moc, ale mě tohle nostalgické rozjímání nad končícím dětstvím bavilo mnohem víc, než nějaká hlubokomyslná polemika o krizi středního věku. Sestřenice Tamakiovy odvedly skvělou práci.
 • trudoš
  Jerome Charyn je pro mě takový srozumitelnější Alejandro Jodorowsky. Oba hrají na stejnou strunu lidské tragiky, kdy je hrdina vláčen od jednoho osudového zvratu ke druhému a takřka nikdy to pro něj neznamená něco dobrého, to vše okořeněno trochou mystiky. Jenže tam, kde Jodorowského triky už znám (a začínají mě unavovat), dává Charyn vyprávění osobnější rovinu, se kterou se dokážu ztotožnit. Už jen proto, že protagonistou není nevypočitatelné individuum, jednající čistě podle potřeb autora. Zápletka díky tomu získává na atraktivitě, protože máte komu fandit a o koho se strachovat, přičemž ve skrytu duše dokonce doufáte i ve šťastný konec – což je pošetilé, vzhledem k dobovým reáliím a geografickým kulisám. Ruské Gulagy, New Yorské slumy ani výcvikové tábory NKVD pohádkám moc nepřejí.
  A bylo by hříchem opomenout práci, kterou na komiksech odvedl François Boucq. Především díky němu získávají scenérie uvěřitelný nádech, přestože často zachycují obrazy, kterým jednoduše věřit nechceme.
 • trudoš
  Tak tohle se pánům Millarovi a McNivenovi vážně povedlo. Silný příběh, který konečně pracuje se světem Marvelu soudně a logicky. Vyhrocený konflikt je přesně takový, jaký si člověk přeje, velkolepý a rozporuplný, přitom má však daleko ke všem podobným crossoverům, kde si hrdinové nejdříve dají vzájemně po čuni, aby pak zjistili, že vlastně všichni kopou za stejný tým. Tady bezvadně funguje nerozhodnost protagonistů čí „svatou pravdu“ zvolit a zároveň je to dokonale charakterově definuje. A i když celá konfrontace v některých momentech připomíná tak trochu Knoflíkovou válku, lépe by asi rozehrát (a hlavně dohrát) nešla. Kromě nečekaných úmrtí dochází i k zásadním zvratům, jako je veřejné odmaskování Petera Parkera, nebo těžká rodinná rozepře uvnitř Fantastické čtyřky.
  Líbilo se mi to vážně hodně, Mark Millar rozehrál perfektní drama na obou stranách barikády, kdy nemůžete jasně říct, která je vlastně v právu a která ne, protože obě bojují za správnou věc. Škoda jen, že je to tak krátké.
 • trudoš
  Když u nás v roce 2001 vyšel první díl Světel Amalu, zcela mě pohltil svébytnou imaginací a nápaditou mytologií. Teď, o dvacet let později, jsem zkusil album znovu - a to kouzlo tam pořád je, třebaže ne už tak originální. Kresbě Claire Wendlingové nelze vytknout prakticky nic, ta dáma jednoduše umí s tužkou jako ďábel. Jednoduchost, propracovanost, poetika i dramatičnost, to všechno v jejích obrázcích je a člověk ani nemusí číst scénář. Ten samozřejmě má v komiksu své zastoupení. Christophe Gibelin nic příliš nevysvětluje, přesto se člověk ve vztazích a souvislostech bez problémů orientuje, ačkoli smysl některých momentů mu úplně jasný není – třeba existence mluvících fretek z Londýnské ulice, nebo sexuální vztahy mezi Průsvitníky. Nejde však o nic, nad čím by se člověk pozastavoval natolik, že by odmítl číst dál. Tahounem vyprávění je pak jednoznačně dvojice sympatických dobrodruhů, lorda a jeho sluhy, kteří by kovbojku udělali i z Večerníčku. Těším se, co se z příběhu vyklube příště.
 • trudoš
  „Víte, co mi nejvíc vadí na dietě? Jídlo je společenská záležitost. S dietou je člověk vždycky sám.“
 • trudoš
  Opět maličko zklamání. Tahle série evidentně od svého počátku kladla na scénáristy vysoké nároky, aby ve stínu Strážců vytvořili vlastní majstrštyk. U mě bodoval zatím jen Darwyn Cooke s Minutemany, ostatní tvůrci pouze okořeňovali již dostatečně kořeněné. A ani J. Michael Straczynski nepředvedl žádný zázrak. Příběhy pracují s jeho oblíbeným motivem hledání smyslu života, přičemž Sůva si ještě drží dobrodružný charakter a pěkně propojuje minulost s budoucností. Ovšem Dr. Manhattan už je přesně tak zmatený, jak jsem se od počátku bál – co ale čekat jiného od postavy, putující napříč časem a realitami. Nejlépe z toho nakonec vychází bonusový Moloch, který je výborně vypointovaný, třebaže je dopředu jasné, jakým směrem se budou události vyvíjet, znáte-li opus magnum Alana Moorea. Charakteristická kresba Eduarda Rissa pak v tomto případě taky dělá svoje.
  Album sice splňuje, co si redaktoři předsevzali, avšak že by povýšilo celou sérii na zapsání se do školních čítanek, to zas bohužel ne.
 • trudoš
  trudoš admin8.1. 06:58Bludiště
  Je to začátek, kdy se ještě ani neví, jestli půjde o psychologický horor, teenagerskou romanci nebo burleskní science fiction. Každá z variant má své zastoupení, žádná však nevystupuje do popředí natolik, aby člověk dokázal určit budoucí vývoj událostí. Ale orientace v ději – na to že jde o dílo Charlese Burnse – je zatím poměrně snadná. Sen se tu sice občas prolíná s realitou, ovšem tyhle znepokojující fantazie mají naštěstí zatím jen podobu mladického poblouznění.
  Krátké vyprávění má lynchovsky podmanivé kouzlo, umocněné tím, že oba ústřední protagonisté jsou sympaticky lidští. Právě v tomhle mě to bavilo asi nejvíc, ta civilní atmosféra, kdy realita dává jasný smysl a pak vás během okamžiku jeden dva obrázky naprosto znejistí, zdali příběh skutečně vnímáte skrze správnou perspektivu. Autorova láska ke starým „osmičkovým“ hororům pak taky dělá svoje a já osobně doufám, že to celé nakonec nesklouzne v psychedelický rauš à la Jako sametová rukavice odlitá ze železa Daniela Clowese.
 • trudoš
  Takhle má vypadat superhrdinský komiks. Žádné komické pláštěnky či načančané masky, ale lidské bytosti, které kostým nosí pouze do „práce“ a ne i v soukromí. K tomu si připočtěte bestiálního padoucha, který nemá v úmyslu nic menšího než povraždit půlku světa, hrdinu co není tak úplně Mirek Dušín, takže se občas musí krotit, aby všechny neposlal do háje a akcí nadupaný děj, jež se sice drží ve vyjetých kolejích, ale přesto je napínavý, nápaditý a skvěle vygradovaný. Finální crossover Irona Mana se Spider-Manem je pak vysloveně třešničkou na dortu.
  Matt Fraction potěšil moje srdce fanouška, třebas jen pro tu maličkost, že v podstatě nemusíte znát z historie Marvelu nic, abyste se v příběhu orientovali. Což ovšem neznamená, že tu návaznosti nejsou, ale odkazy spíš zaujmou kvůli provázanosti, než že by bylo vysloveně nutné je chápat v rámci aktuálního vývoje událostí. No a Salvador Larrocat coby výtvarník dává příběhu přesně ten punc mainstreamového kýče, jaký k němu neodmyslitelně patří.
 • trudoš
  trudoš admin5.1. 06:25Brloh
  Max Andersson a Jan Švankmajer se potkali u Finské obdoby Kolína a při rozumování o strastech staromládeneckého života dali dohromady Brloh.
  Teď ale vážně, pro plné pochopení všech skrytých metafor a uměleckých záměrů tohoto příběhu by člověk potřeboval vidět do hlavy jeho tvůrcům, protože jinak mu nezbývá než se jen domnívat a špekulovat. Katja Kettu píše kousavé dialogy jak vystřižené ze života a nechává volně plynout surrealistické obrazy, kterým následně dává kouzelnou vizuální podobu Jan Andersson. Živoucí dům s duší umírající matky je ústředním motivem celého vyprávění, ovšem v jednotlivých scenériích se dá nalézt mnohem víc. A občas nechtěně zahlédnout i sebe samotné. Stačí odhodit veškeré zábrany a přestat dumat nad fádní logikou (která tu jednoduše nemá žádné zastoupení). Oproti jiným undergroundovým dílům se autoři drží sympaticky při zemi a nemají potřebu šokovat vulgaritami nebo agresí. Přesto má celá historka nesporně šílenou povahu, stejnou měrou děsivou, jako podmanivou.
 • trudoš
  Lepší právě o ten malý kousek, který mi chyběl u jedničky. První povídka je asi nejfajnovější, především proto, že je nejdelší a autor v ní vykreslil cestu k samurajským dovednostem, díky čemuž následně vynikne závěr, kdy zjišťujeme, že Usagi Yojimbo zabil svého přítele pro zradu, která se jej vlastně ani moc netýkala, ovšem čest mu nedovolovala se pomsty zříct.
  Samotný králíkův výcvik je bezvadný především v detailech, kdy v jednu chvíli máte pocit, že si vyprávění hraje na hroznou snobárnu, aby pak učitel, nebo žák Usagi, prohodili něco zcela přízemního, což jen dokumentuje, že se Stan Sakai umí zasmát sám sobě a nebere všechno smrtelně vážně. Prostě klasická japonská poetika, převedená do srozumitelného jazyka pro tupé zápaďany, jako jsem já. Zbylé příběhy jsou příjemnými kraťasy, z nichž nejvíc vyniká Zylla svým humorem a Kappa zas pointou. Hedvábný trh je pak pro sérii příznačný: ronin někam přijde a osvobodí uzurpované – ale právě ta přímočarost je na celém komiksu nejkouzelnější.
 • trudoš
  Dokončení příběhu se Zimním vojákem mi přišlo o chlup horší než jeho rozjezd, především kvůli tomu, že mě zklamalo komorní finále. Čekal jsem nadupanou akční jízdu a obdržel psychologickou analýzu ve stylu „hrdina kontra padouch“. Tedy ne že bych si stěžoval, on jak má scénář podobu spíš politického thrilleru, než superhrdinské řachandy, působí to celé mnohem uvěřitelněji a člověk se tak s postavami dokáže lépe ztotožnit. Přitom Marvel zůstává věren svým zaběhnutým motivům, jako jsou klony, vstávání z mrtvých, roboti, duchové/halucinace a jiné komiksové vylomeniny. Tady to však všechno funguje na výbornou a ani na moment nemáte pocit, že by se už zašlo za čáru. Ed Brubaker zkrátka podává excelentní výkon a já jsem jen rád, že má člověk díky omnibusům z BB artu možnost sledovat, jakým směrem události vedl dál. Ono už tady se rozvíjí spousta drobných vedlejších linií, které začnou dávat smysl až později, což pak z opětovného čtení, kdy už chápete souvislosti, dělá ještě lepší zážitek.
 • trudoš
  trudoš admin30.12.2020 08:10Visa transit #01
  Pro mě osobně asi nejsrozumitelnější dílo Nicolase de Crécyho a zároveň také nejsugestivnější. Jako bych se při čtení sám vrátil o dvacet let zpět a znovu prožíval ten pocit svobody, kdy člověk bezstarostně vyrazil na sever a najednou zjistil, že jde na jih. Autorovy vzpomínky na cestu po východní Evropě jsou sice sporadické, ale zároveň si pamatuje dost na to, aby pospojoval jednotlivé epizody v podmanivý road trip, ve kterém není nouze o mystické básničky či náboženskou polemiku. Ale ani o absurdní etudy, jako je třeba ta s benzínkou ztracenou v časoprostoru. Celé to pak rámuje nostalgické rozjímání nad tím, jak dřív byla tráva zelenější, nebe modřejší a turistická ekonomika teprve hudbou budoucnosti. V něčem má autor bezesporu pravdu, v jiném bych mu s klidným svědomím oponoval, jako ostatně každý, kdo má stále ještě pocit, že je mladým ředitelem zeměkoule. Však ono to za pár let se mnou bude nemlich stejné, akorát že to nedokážu přenést na papír a bavit tím čtenáře po celém světě.
 • trudoš
  Je legrační dostat se po dvaceti letech k příběhu, jehož děj si tak nějak zakládá na aktuálních technických udělátkách – a teď je zoufale zastaralý. Tajné dokumenty přechovávané na disketách, mobilní telefony, sloužící pouze k telefonování… už jsem jen čekal, kdy na mě vyskočí fax nebo pager. To už jsem vážně tak starej, že mi i tyhle drobnosti připadají jako historie? A co teprve moje děti, nepohlížejí na mě jako na vymírajícího dinosaura, vzhledem k tomu, že jediná vychytávka, kterou umím používat, je toustovač?
  Ale ke komiksu samotnému. Strygy jsou velmi povedenou kombinací špionážního thrilleru a paranormálního hororu. První díl je vyloženě rozehrávka; vlastně se pořádně ani neřekne, o co v celé sérii půjde a kdo bude kopat za který tým, ale právě ta neurčitost, kdy většinu času tušíte a zároveň pořád tápete, je šíleně podmanivá. Fox Mulder by umřel blahem. Navíc to perfektně šlape jak po dějové stránce, tak výtvarné, až je jednomu líto, že se u nás tahle řada nikdy nedočkala konce.
 • trudoš
  trudoš admin26.12.2020 10:51V kůži Woodyho Allena
  „Mám bláznivý pocit, že zlí lidé odposlouchávají mé telefonáty…“
  „Nesmysl! Jsme v Americe. Na tom pocitu není nic bláznivého.“
  Milé překvapení. Souborné vydání stripů s Woodym Allenem má skvělý úvod, který osvětluje nejen vznik komiksu, ale všeobecně mluví i o Allenově stylu humoru a vypočítavém způsobu práce s diváky (mimo jiné mě překvapila Allenova kariéra stand-up komika). Samotné stripy v mém případě však zafungovaly půl na půl. V tomhle ohledu ale musím před Stuartem E. Hamplem smeknout - tak dlouho si hrát na někoho úplně jiného, to je vážně kumšt. Navíc ten krásně sebemrskačský humor si prostě nelze nezamilovat. Jen je ho příliš mnoho na jednom místě. Nešvarem pak je, že jde o výběr z několikaletého publikování, takže se chronologicky přeskakuje vpřed a zpět. Jde sice o samostatné vtípky, přesto tam určitá návaznost je a takhle je úplně zazděná. Posledním negativem je otištění původních skic, obtáhnutých tuší. Jeden dva na ukázku, proč ne, ale všechny? Čeho tím mělo být dosaženo?
 • trudoš
  Takhle má vypadat blockbuster. Akce jedna báseň, skvělé hlášky a výborné nápady. Na rozdíl od prvního dílu už zde figurují skuteční záporáci, takže je proti komu bojovat, pročež hrozby nadnárodního charakteru nabývají na intenzitě. Tým Ultimates se tak představuje v celé své kráse i komičnosti. Protože přes všechny superschopnosti jsou to v jádru obyčejní lidé, bojující s démony všedního dne, jako my všichni ostatní. Sklon k alkoholismu, domácí násilí a samozřejmě nezbytný egocentrismus. Ovšem aby to nepůsobilo mylně, psychologie postav je v příběhu odstavena na vedlejší kolej, první housle tu jednoznačně hraje boj proti mimozemským kryptofašistům. V tomhle ohledu odvádějí svůj kus práce především Quicksilver a Scarlet Witch. Pozadu ovšem nezůstávají ani Neuvěřitelný "Nejsem buzík" Hulk a Captain "To A neznamená Francie" America. Je to neskutečně zábavné, ale přitom ne parodické; bere se to vážně, ale zároveň si to ponechává zdravý kus nadhledu. A to mám u podobných komiksů nejraději.
 • trudoš
  trudoš admin22.12.2020 10:26Radiant #01
  Zpočátku jsem tomu příliš nedůvěřoval, přeci jen označení „francouzská manga“ je na můj vkus hodně prazvláštní, asi jako „vietnamský smažák“, ale ono to - světě div se - dokonale sedí. Tony Valente dovedně míchá styl bláznivých komedií své rodné země s typickými zákonitostmi dobrodružných příběhů o dospívajícím mladíkovi, jak je umí podat jen Japonci. A i když vyprávění chvilku působí jako další obdoba Naruta, autor velmi rychle promění veškerá očekávání a děj se pro čtenáře stává velkou neznámou. Je to přitom hodně komické především v dialozích a svérázných postavách, což v praxi znamená, že se figury na stránkách komiksu buď urážejí, nebo se snaží jeden druhého uškrtit, ovšem jakmile si člověk zvykne na tuhle nadsazenou mentalitu, baví se jednotlivými hláškami i reakcemi. Dějově má přitom Radiant také co nabídnout, přestože dojem trochu kazí archetypální záporáci. Akorát jak jde o sérii, je samozřejmě otázkou, nakolik to náhodou nebude cesta do nekonečna. Zatím mě to ale baví moc.
 • trudoš
  trudoš admin19.12.2020 14:21Rabínův kocour 1–5
  „Zlabjo, dcerunko, stal se zázrak: kocour promluvil.“
  „Jé, tati, to je báječné!“
  „To ano, ale je to i neštěstí.“
  „Jak to?“
  „V jednom kuse lže.“
  Joann Sfar má tu neodolatelnou schopnost udělat z absurdity příběh s myšlenkovým přesahem a to samé pak i obráceně. Rabínův kocour tak představuje skvostného průvodce židovským náboženstvím a mentalitou, které stejnou měrou vyzdvihuje, jako shazuje – ostatně stejným způsobem si bere na paškál zaslepený fanatismus jakékoliv víry. Není to však pouze o tom, že by se tu od první strany filozofovalo, protože mluvící kocour tuhle snahu výrazně znesnadňuje. Každý z pěti příběhů pojednává o něčem trochu jiném a někdy je z toho člověku do pláče, častěji však spíš do smíchu, což je ovlivněno i rozevlátým stylem kresby. Celé to stojí na postavách, které se postupně představují a vy je s každým dalším dílem milujete víc a víc. Přičemž svých pět minut slávy se zde také dostane slavné ikoně frankofonního komiksu, která je zrovna na své reportážní cestě Kongem.
 • trudoš
  Těžko hodnotit, protože jde jen o neurčitou skicu, která vlastně nic podstatného neříká. Po historické stránce tedy žádné novinky či zajímavosti, nepočítám-li oslavování T. G. Masaryka, což je bezesporu záslužné, ale takových publikací už tu bylo. Nakonec, jediným přínosem pro mě byla konfrontace s Davidem Lloydem Georgem, který budoucího prvního prezidenta usvědčí hned z několika populistických manipulací, jimiž na svou stranu získal lid. Ostatně celá ta stylizace rozhovorů do boxerských zápasů byla náramná, dala mi mnohem více, než vše ostatní, co bylo v komiksu odvyprávěno. Především mi chybělo zúročení celkové idey, tedy jak Masaryk vymyslel Československo - kromě páru zapálených scén je vrcholem příběhu pouze jeho „porážka“ při rozhovoru s britským ministrem. Po scenáristické stránce tak drobné zklamání, po výtvarné naopak příjemné překvapení. Ticho762 byl pro mě zatím jen experimentálním výtvarníkem, jehož projekty mě nikdy zvlášť neoslovily, ale tohle se mi líbilo vážně moc.
 • trudoš
  Nuda. Ale možná jsem jen zmlsaný současnou produkcí, pročež mě příběh zadrátovaného mutanta, co uteče zpod skalpelu šíleného doktora, moc nedojal. Jistě, trochu nás to zasvětí do rosomákovy minulosti a poodhalí plentu tajemnosti ohledně toho, co se s ním v Projektu X vlastně dělo, jenže koncepci zápletky už čtenář v podstatě zná z dřívějších náznaků a příběh jako takový žádnou novou informaci nepřinese. A třebaže pointa mohla být v devadesátých letech minulého století komiksovou senzací, dneska už jsou podobné postupy všedností. Znatelně pak chybí drsňácké hlášky, cynická nadsázka a příznačný doutník, prostě to všechno, co Wolverina dělá Wolverinem. Pouze deprese, deprese a zase deprese. Výhodou ale je, že i přes nemalý rozsah – album obsahuje dvanáct sešitů – nejde o moc roztahané čtení, protože sešity jsou všehovšudy osmistránkové.
  Barry Windsor-Smith je alespoň vynikající kreslíř, takže je na co koukat. Ovšem přeplácaný koloring celou tu jeho nádhernou práci s tužkou nechtěně zazdil.
 • trudoš
  „Nenávidím změny. Dřív mi nevadili..., ale změnil jsem se.“
 • trudoš
  trudoš admin12.12.2020 09:58Green Arrow: Rok jedna
  „Opravdovost je pro lidi, kteří nemají dost peněz, aby si ji zfalšovali.“
  Jednoduché akční čtení bez divnejch lidí s divnýma schopnostma a v divnejch kostýmech. Takový Robinson Crusoe říznutej Robinem Hoodem a předhozenej napospas drogovým kartelům. Přičemž to nejsympatičtější na komiksu je, že si vůbec na nic nehraje. Snad jen, že charakterově připomíná Oliver Queen až příliš Bruce Wayna a Tonyho Starka, takže v tomhle ohledu není jeho cesta za dobrodružstvím ničím překvapující. Přesto je jeho přerod v dobráka od kosti poměrně přirozený a smysluplný.
  Podobně jako v případě série Parchanti stejné autorské dvojice i zde vyprávění šlape od první až po poslední stránku a třebaže se děj pohybuje ve vyjetých kolejích, je zábavný a napínavý. Škoda že tvůrci v sérii nepokračovali. Co bych ovšem vytknul, je nelogičnost v jednání trosečníka, který zjistí, že zůstal viset na ostrově a nikterak dále jej neprozkoumává. Takže je pro něj pak veliké překvapení, když narazí na nežádoucí společnost.
 • trudoš
  trudoš admin10.12.2020 07:29Útok titánů #01
  Zklamání. Svou vinu na tom nese jak nepříliš povedená kresba, na které všichni vypadají stejně, tak především nesmyslné skoky v posloupnosti děje. Hadžime Isajama prostě nechce vyprávět normálně, takže se pohybujeme sem a tam, pročež se v jeden moment nic neděje a v okamžiku druhém už pochodují lidožraví obři napříč zdevastovaným městem. K tomu si připočtěte prapodivnou psychologii vojáků, kteří buď fňukají nad tím, že nemají proti monstrům šanci, nebo naopak machrují, jak to titánům krutě natřou. Teda, ne že bych se té jejich schizofrenií hysterii divil, ony útoky obrů jsou fakt maso a vůbec se přitom nedá říct, že by lidé měli mít navrch. Ale opakované panikaření není matkou moudrosti, to platí o úplně jiném slovesu.
  Co však přiznám bez uzardění je, že mi zaimponovala mytologie předkládaného světa a přináležející technická udělátka. Také oceňuji závěr, který si dost pohraje s tím, kdo je v příběhu vlastně hrdina. Ale že by mě to podnítilo otevřít další díl – to říci rozhodně nemůžu.
 • trudoš
  trudoš admin8.12.2020 09:20Štěky Broka Špindíry
  „Už jste se někdy ráno probudili a zmlátilo vás vlastní delirium?“
  Tohle se vážně povedlo. Komika sice asi neuspokojí vysoké intelektuální nároky, ale jako relax plný lehkého humoru poslouží perfektně. Sledujeme osudy svérázného psiska od jeho přežívání na ulici přes pobyt ve zvířecím útulku až po konečné nalezení nového domova v cirkusové aréně. A přestože by se mohlo zdát, že většina vtipu bude založena na pointách, jimž porozumí jenom pejskaři, autor sází spíš na lety prověřenou inspiraci Murphyho zákony.
  Brok Špindíra tak možná nedonutí k záchvatům celodenního smíchu, ale vtipný je dost a v některých momentech i překvapivě autentický. Jde o jednoduché skeče, které fungují, aniž by přitom byly křečovitě chtěné. Jistě, není to Garfield ani Snoopy, ovšem právě v tomhle je kouzlo celého komiksu. Petr Kopl nekopíruje nejúspěšnější novinové stripy, ale daří se mu vytvářet něco zcela vlastního, čím může směle konkurovat slavnějším kolegům. Držím palce, aby nadhled vydržel sérii co nejdéle.
 • trudoš
  Jeden z nejlepších Thorů, co jsem prozatím četl. J. Michael Straczynski dal postavě sympatickou osobnost a bezvadně jej zcivilnil pro novou generaci fanoušků. Bůh hromu díky němu získal takové charisma, že když dojde na souboj mezi ním a Iron Manem, stojíte jednoznačně na jeho straně a je úplně jedno, jak jste měli Tonyho Starka předtím rádi. Především však dodal vyprávění jistou dávku nevšedního humoru, když bájný Asgard posadil do sousedství amerických venkovanů. To pak rámuje skvělá kresba Oliviera Coipela, která perfektně dotváří mystickou atmosféru okořeněnou prostořekou realitou.
  Jenže je tu velké ale. Všechno je to totiž pouze úvod, rozjezd nové řady. Pročež je příběhová linie zcela otevřená, mnohé náznaky nedořešeny a vlastně se ani nestihne nastínit základní dějový oblouk. Kvůli tomu album samostatně příliš nefunguje, pouze navnadí na něco, k čemu se u nás stejně nikdy nedostanete – alespoň oficiální cestou. Což je neuvěřitelná škoda, protože čtení by to bylo jinak parádní.
 • trudoš
  trudoš admin4.12.2020 16:46Mezi světy
  Povedená fanfikce, jíž podkopává nohy scénář a kresba. Andy Weir je príma spisovatel a nerd v jednom, ovšem komiksy píše podobně jako většina nadšenců ve školních lavicích. Rozhodně nemá nouzi ani o nápady, ani o vtipné průpovídky, ovšem budování atmosféry, vytváření charakterů a nějaká ta pravidla vedení zápletky mu „pane“ úplně neříkají. Do příběhu jde moc narychlo, jeden zvrat střídá druhý a postavy se chovají čistě podle toho, jak potřebuje on. Přitom ústřední motiv spojenectví Alenky, Dorotky a Wendy má potenciál, jen je to celé lehce amatérsky napsané. Autor ví, co chce sdělit, neumí to ale podat jako profesionál.
  S tím souvisí i kolorovaná kresba Sarah Andersenové, jež zvolila cestu nejmenšího odporu a nedala do ní nic, co by vtáhlo o děje. Jednoduché a lehce naivní obrázky nekorespondují s temnějším vyzněním, takže když přijde na vyhrocenější situace, působí to celkově nechtěně dětsky. Přesto komiksu nedokážu upřít nadšení i celkovou lehkost, která vydržela až do úplného konce.
 • trudoš
  Pro tvorbu Tomáše Kučerovského mám dlouhodobě slabost a osobně jej považuji za jednoho z nejvýraznějších představitelů současné ilustrace, o prvenství na komiksové scéně ani nemluvě. Ten chlap je prostě neuvěřitelně kreativní, jeho styl jednoznačně osobitý a zároveň překvapuje ochotou bez problémů sáhnout po nových možnostech výtvarného projevu. Vizuálně dokáže svými obrazy člověka upřímně rozesmát, stejně jako uvést to stavu depresivní apatie. Je to kabrňák a ne že ne.
  Přesto musím nad jeho monografií z roku 2012 trochu zalamentovat. Průřez dílem nabízí výborný, ačkoliv si myslím, že by šel bez problémů naplnit i obsah trojnásobný. Zklamala mě spíš textová část, která nepostupuje při charakterizaci autora příliš systematicky a snaží se to vykompenzovat několika mála rozhovory. Ty však tázající úplně nezvládl, občas si na otázky odpovídá sám, nebo dotazovanému vkládá do úst významy, které chce, aby zazněly. Jinak ale krásná publikace - už se nemůžu dočkat, až otevřu další v pořadí.
 • trudoš
  Přiznávám bez mučení, nebavilo mě to stejně jako Tajné války superhrdinů Marvelu a to je mezi komiksy víc jak dvacetiletý věkový rozdíl. Samozřejmě beru v potaz, že jde o naprosto rozdílné série, přesto zde vidím hned několik společných motivů. Především nejde v důsledku o nic víc, než přehlídku okostýmovaných svalovců a vnadných žen, které Alan Davis - scenárista a výtvarník v jedné osobě - obsadil do nějakého jakože příběhu. A je sice fajn, že se na hrdiny zase jednou řítí hrozby ze všech stran, jenže je jich tolik a všechny se tváří tak strašlivě ukrutně, že se pocit strachu o zázračnou rodinu rychle vytrácí. Ústřední motiv záchrany dětí přitom není nijak dojímavý, hlavně kvůli tomu, že zápletka jede ve vyjetých kolejích a v důsledku nepřekvapí žádným zajímavým zvratem. No a na logiku autor taky moc nedá, takže to celé ve finále chvílemi připomíná utopistický sen všech Marvelovských nerdů. Za mě tedy nuda, nuda, nuda a zase nuda. Z čehož mi vychází čtyřka Nudná, nikoliv Fantastická.
 • trudoš
  trudoš admin29.11.2020 09:19Naruto #04: Most hrdinů
  Nejsilnější stránkou čtvrtého dílu je závěrečný souboj na mostě, kde Masaši Kišimoto naplno využívá nejen své výtvarné dovednosti, ale i ty vypravěčské - protože takhle natáhnout sofistikovanou kung-fu pranici, to se hnedka nevidí. Každopádně epizoda konečně uzavřena a dokonce i na slzy došlo, takže v mém případě spokojenost. Naruto coby série příjemně překvapila, každým dalším svazkem krystalizuje i v něco hlubšího, než je mlácení jedněch druhými. Na řadě jsou také první mrtví, čímž autor dává jasně na srozuměnou, že se nebojí říznout do živého a nikdo si nemůže být jistý ničím, ani životem.
  Druhá půlka knihy začíná rozvíjet zápletku novou, která, jak se zdá, bude na hodně dlouhé lokte. Objevují se mraky nových postav, což mě děsí, protože jestli bude každá kopat za jiný tým, asi se z toho zblázním. Zatím se však jen figury houfují a vzájemně si vyhrožují, pročež ještě ani není pořádně jasné, v čem budou čúninské školní zkoušky spočívat. Tož uvidíme, s čím přijde další pokračování.
 • trudoš
  Těžko říct, že jsem od komiksu čekal překvapení roku, vzhledem k tomu, že jde o příběhy motivované nepříliš sofistikovanou videohrou pro chytré telefony. Přeci jen rozvíjet svět, v němž prasata pasou po ptačích vejcích a ptáci jako protiopatření páchají vynalézavé kamikadze, moc prostoru pro kreativní nápady nenabízí. Nebo spíš naopak, té kreativity by bylo zapotřebí setsakra hodně, aby to mělo ve finále nějakou hlavu a patu. Přesto si myslím, že se tvůrci mohli pokusit o něco víc, než sérii otřepaných vtipů v tuctových epizodách, jejichž nejzábavnějším mottem je, že prasata jsou idiotská. Najdou se tu výjimky, jako třeba povídka Pošta musí být doručena, která disponuje zábavnou pointou, ve většině případů však autoři preferují spíš přízemnější styl humoru. Na druhou stranu v okamžiku, kdy cílíte na sedmileté čtenářské publikum, tak se komerčně asi nevyplatí hrát si na Voskovce s Werichem. Alespoň že kresba se povedla, pročež tomu scenáristické prohřešky s klidným svědomím i odpustím.
 • trudoš
  Vyprávění ještě výrazněji připomíná Conanova dobrodružství, přičemž v první půlce trochu zbytečně vyčnívá nesmyslné intrikování mezi Hulkovými spolubojovníky, které působí dojmem účelovosti. V druhé části naštěstí zápletka sympaticky eskaluje a (barbar) Hulk se z vrcholu propadá až na samotné dno. Dějově je to sice očekávatelné, přesto musím tvůrcům přiznat, že to provedli znamenitým způsobem. Závěr přitom nechává čtenáře v natěšeném očekávání zeleňákovy pomsty planetě Zemi, což dle míry jeho vzteku znamená jediné - totální destrukci! Jsem jen rád, že pokračování je zahrnuto v dalších dílech edice (konkrétně svazek 54), protože bez toho by celý ten epos ztratil notně na síle. Osobně se těším jak malé děcko, jakýmže způsobem autoři z nastalé situace vybruslí.
  Závěrečné dva bonusové minipříběhy pak představují velmi sympatickou postavu a nastolují docela zajímavou otázku, jestli náhodou není Reed Richards větší monstrum než Hulk, když jej nechal vystřelit do vesmíru bez možnosti návratu.
 • trudoš
  Asi jsem vnitřně malá holka, protože mi první díl Ateliéru špičatých klobouků vysloveně učaroval. Dýchnul na mě nostalgickou vůní filmu Poslední jednorožec, stejně jako okouzlil propracovaným světem funkční magie à la Harry Potter. Já vím, já vím, jedno přirovnání horší než druhé, ale tady tomu prostě tak je. Kamome Širahama přitom nehraje příliš komplikovanou hru a ze zápletky podle mě zdaleka netěží tolik, kolik by mohla – celé to působí chvílemi až kýčovitě hezky. Nějaký ten krvavý cákanec by určitě zvýšil atraktivitu, protože to člověk trochu podvědomě čeká, vzhledem k tomu, že jde o japonskou produkci. Ale to, že se bizarní masakr nekoná, kvality příběhu nijak nesnižuje, ba spíš naopak. Autorka s každou další stranou dokazuje, že umí pracovat s bezelstně naivní atmosférou a vytěžit z ní maximum, což je zároveň podmíněno sympatickou hrdinkou, tolik rozdílnou od žánrových konkurentů. Výsledek pak ještě umocňuje propracovaná kresba, která celému vyprávění dodává pohádkový nádech.
 • trudoš
  trudoš admin20.11.2020 08:47Macanudo #02
  Druhé album mi přišlo o chlup slabší než první a je otázkou, nakolik za to může moje špatná nálada při čtení a nakolik slabost vybraných stripů. Ricardo Liniers je totiž čistě melancholický autor. Buď se trefí na správnou strunu, nebo naopak zjistíte, že jste úplně mimo. Mnoho jeho vtipů je založeno právě jen na obrazu a atmosféře, což je příjemné poprvé i podruhé, ale po desáté už je to maličko obehrané. Přesto se zde najde několik vynikajících kousků, kresba je kouzelná a nápady autora zábavné. Jen je to příliš často stále dokola to samé. Takové intelektuálně neintelektuální skeče a kameňáky o životě, vesmíru a vůbec. Něco podobného jako Země tří úsměvů nebo Jen čtvrt vteřiny na život, jen s méně slovy a nulovou dějovou osou, díky čemuž se při soustavném čtení humor rychle obehraje. Ovšem překladatel názvů filmů je geniální neustále, stejně jako nikdy nezevšední Jindřiška a její kocour Felini, plyšový medvídek Madariago či Tajemný muž. A samozřejmě tučňáci, těch není nikdy dost.
 • trudoš
  Absolutní hodnocení dávám ze dvou důvodů. Za prvé Geoff Johns a Gary Frank perfektně zvládli navodit atmosféru původních Strážců, a to jak formou rozvržení panelů, dodatků na konci kapitol, či sekundární kriminálkou odehrávající se na televizní obrazovce v pozadí děje. Druhý důvod je trochu z nouze ctnost, protože vnitřně moc nevěřím tomu, že by tvůrci v druhé půlce dokázali předvést něco jiného, než „spektakulární megaudálost“, která tím či oním způsobem připraví scénu na slovutné Znovuzrození. Ačkoli Hodiny posledního soudu přicházejí s nápaditým pokračováním legendárního komiksu a zároveň dramatickým způsobem budují krizi mezi oblíbenými hrdiny DC univerza, pořád je to o tom, že se potřebují vejít do nějaké šablony, která finančně nakopne celou franšízu. A právě tohle mi přijde jako hrozná škoda – ne to, že se kombinují jablka s hruškami, ale nutnost dát tomu všemu přesah, který člověk ocení až v okamžiku, kdy si načte všechny související série, odehrávající se před, přitom a poté.
 • trudoš
  V zásadě mám s tímhle albem dva problémy – za a) není o Black Knightovi a za b) v britské odnoži Marvelu se absolutně neorientuji. Nicméně Draculova invaze do Británie je parádní, stejně jako celá parta kolem MI-13, přičemž sám Black Knight mi zde paradoxně přišel jako nejslabší článek řetězu. Což je hodně dáno tím, že se v příběhu pracuje s dlouhodobými liniemi, díky čemuž mě například jeho vztah s Faizi příliš nedojal. V rámci historie postavy však kvituji s povděkem otištění sešitů z roku 1967, kdy je krásně vidět, jak si tvůrci už tehdy dávali záležet na tom, aby v propojených vesmírech všechno pěkně zacvakávalo, třebaže logika byla pofidérní. Následný šestidílný Upíří stát má dokonalý rozjezd (bombardování upíry je prostě fantastické) i průběh, člověk doslova cítí mráz v zádech s gradujícím vývojem konfliktu. Jenže druhá půlka alba si „odskočí“ k různým vysvětlovačkám, které stejně nic nevysvětlí, když netušíte, která bije, a finále hlavního příběhu tak působí zbytečně uspěchaně.
 • trudoš
  trudoš admin14.11.2020 17:43Garfield #08: Nohy z dohledu
  „Mám depresivní depresi.“
  „To mi povídej.“
  „Asi půjdu ven a zastřelím se.“
  „To určitě. Říkáš to, jen abys mě rozveselil.“
 • trudoš
  trudoš admin11.11.2020 17:25Zarov
  Moc povedená záležitost. Belgický scenárista Sylvain Runberg stvořil volné pokračování povídky Richarda Connella z roku 1924 a z původně záporné figury generála Zarova (který si pro zábavu lovil lidi, jež mu ztroskotali na ostrově) udělal figuru hlavní. K prvoplánovému polidšťování zla se však autor naštěstí nesnížil. Spíš naopak, s postavou obávaného zabijáka pracuje s pečlivostí letitého fanouška, který touží ikoně vrátit původní lesk a slávu. A daří se mu to na výbornou, přičemž recept k úspěchu spočívá v elementární premise, kdy generál Zarov musí čelit mnohonásobné přesile a obratem se tak z lovce sám stává kořistí. Nikoliv ale poddajnou kořistí.
  Osmdesátistránkové vyprávění přitom ani na jediný moment neztrácí dech, charaktery se brousí na samotnou dřeň a finální vyústění je jedno z nejmrazivějších, s jakým jsem měl v tomto divokém roce čest. Nesmím opomenout zmínit i nádhernou kresbu Françoise Miville-Deschênese, který z jednoduché survival dobrodružky udělal vizuální požitek.
 • trudoš
  trudoš admin10.11.2020 10:10Alt-Life
  Zajímavé pozastavení nad budoucností virtuální reality, ale jestliže jste na sci-fi vyrůstali, asi vám Alt-Life nesdělí víc, než co už jste četli jinde v různých obměnách. Je to obdobné, jako filmovému fanouškovi s nadšením vykládat o originálním blockbusteru, ve kterém… počkejte si na to… se Titanic potopí na dno! Podobně na mě působila zápletka komiksu Thomase Cadèneta, v němž si dvojice hrdinů snaží uvyknout neomezeným možnostem umělého světa a následně se vyrovnat s neblahými následky, jaké na psychiku mohou mít. Vyprávění nutí k zamyšlení, ovšem kromě vtipných souloží a inteligentních dialogů mi obsahově nenabídlo nic zajímavého. Děj je minimální, autor se soustředí především na vývoj ústředních postav a svět za jejich zády (ať už reálný, nebo virtuální) je pouhou kulisou umocňující jejich existenci. A přestože filozofická nadstavba je bezesporu podnětná, finální vyústění nenabízí žádnou formální odpověď či životní paralelu. Pouze morbidní pointu, která je však maximálně zdařilá.
 • trudoš
  „Král Conan nastolil v království mír. A ten mír ho zabíjel.“
  Člověk to nesmí moc porovnávat s komiksy, jaké v posledních letech vydával Dark Horse a už vůbec ne s tím, s čím prostřednictvím Glénatu přišli Evropané. Smysl nové série, která se po letech vrátila do stáje Marvelu, je totiž navázat na atmosféru příběhů, které pro ně v sedmdesátých letech psal Roy Thomas. A dát jim trochu modernější háv. V tomhle ohledu splňuje Jason Aaron zadání na jedničku, stejně jako Mahmud Asrar coby výtvarník hlavní dějové linie.
  Není to však Jason Aaron, kterého mám rád – buď mu postava barbara Conana tak úplně nesedla, nebo jej omezoval kánon, který kolem hrdiny vznikl, ale tentokrát nepředvádí nic, co by mělo jeho specifický rukopis. Nevadí mi přitom epizodní koncept vyprávění, pouze se ukazuje, že krátké historky nedávají autorovi příliš prostoru pro víc, než nějaké to máchnutí meče a rozbití lebky. Jako sbírka povídek je to fajn, ovšem pro rozjezd nové řady bych si představoval něco údernějšího.
 • trudoš
  trudoš admin6.11.2020 09:14Svět podle Snoopyho
  „Miluješ mě? Musím to vědět hned teď!“
  „Ne, nemiluju tě.“
  „To jsem klidně mohla počkat do zítřka...“
  Jestli kocoura Garfielda zbožňuji pro jeho přímočarý, častokrát až cynický humor, psa Snoopyho zas pro tu širokou paletu radosti i smutku, jakou Charles M. Schulz dokáže svými stripy zachytit. Dejme tomu, že standardem moderní doby je v psané komunikaci využívat emotikony, aby tak byla slovům dána správná váha a barva. Nikdy jsem tomu nepřišel na chuť, ovšem pravdou je, že úplně stejným způsobem bych mohl systematicky vybírat kousky z Peanuts a přestat zcela používat vlastní vyjadřovací schopnosti. Naštval mě Karel? Jsem v existenciální tísni? Pochybuji o lásce? Mám radost ze života? Na cokoliv by se dalo reagovat obrázkem hloubavého bígla a jeho party přemoudřelých přátel. Je v tom úplně všechno a ke každé příležitosti. Až se jednou stanu zenovým mistrem, postavím svou vnitřní rovnováhu právě na opakovaném pročítání této knihy. A všech dalších, které nakladatelství CooBoo a Plus vydalo.
 • trudoš
  trudoš admin3.11.2020 15:17Zatmívačka
  Kouknout na La La Land, přečíst Zatmívačku a víte o Hollywoodu všechno. To první vám ukáže krásu a magické kouzlo stříbrného plátna, to druhé zas temnotu, co se skrývá za celým tím pozlaceným humbukem. Oboje přitom vytvořeno s precizností mistrů.
  Kamenem úrazu však může být očekávání - Ed Brubaker nerozehrává přelomový příběh, který by změnil vaše vnímání filmového průmyslu. Paradoxně se vyhýbá zobrazování těch největších prasáren, které člověk zná z doslechu, médií, či fundovaných životopisů. Spoustu věcí nechává na čtenářově fantazii a soustředí se primárně na zachycení dekadentní atmosféry, jež navenek působí jako pohádka, uvnitř je však prolezlá nechutně macatými červy. V tomhle ohledu může zápletka přinést zklamání, protože čtenář podvědomě čeká na drtivou pointu, která jej přinutí veškeré dění radikálně přehodnotit. Když však začnete vnímat komiks Zatmívačka jako celek, ohromí vás svou propracovaností a láskou k žánru noir, v němž každá jedna barva hraje osmašedesáti odstíny šedi.
 • trudoš
  Po vizuální a obsahové stránce sice vykopávka, přesto kus poctivého řemesla, které při bližším pohledu snese i nějakou tu podpásovku od mladšího soupeře. Problém je akorát stáří a s tím související vypravěčské postupy – nejmarkantněji trpí souboje, kdy se protivníci vzájemně přebíjejí, kdo vytáhne větší dešvorc. Být mi deset, jásám nadšením, ale s postupující pleší mě už tahle naivní jednoduchost v superhrdinském komiksu krapet irituje. Samotný zápas se závislostí na alkoholu se pak navzdory očekávání promítne do příběhu až v závěru alba a je bohužel poměrně rychle vyřešený, takže se ani nezdá, že by to pro Iron Mana byl nějaký životní zlom.
  Jednotlivé epizody ovšem fungují parádně i po těch letech. Spousta hlášek a humorného nadhledu, až je škoda, že tomu David Michelinie a Bob Layton nedokázali ušít lepší kabát. Některé motivy totiž působí vysloveně absurdně, jindy zas tvůrci rozehrají nápaditou zápletku a následně opustí její potenciál, aby vše vyřešili prachobyčejnou fackovačkou.
 • trudoš
  trudoš admin29.10.2020 09:20Prázdniny
  Uznávám, že jsem zmlsaná papula, protože nebýt očekávání výraznější nadstavby, s klidným svědomím bych Prázdninám dal i pět hvězd. Výtvarné zpracování je totiž fantastické, přičemž velké plus je, že autor dokáže odvyprávět sto dvacet stran bez pomoci jediného slůvka. Klobouk dolů. Zklamala mě však pointa, lépe řečeno absence originálnějšího ponaučení. Jistě, základní vzor tam je, ale pro dětského čtenáře je to poněkud sofistikované - musel jsem večer svým dětem vysvětlovat, ale možná s tím má co dělat jejich chápavost, ne autorská komplikovanost. Dospělý by zas podle mne uvítal něco víc, než očekávanou tečku, k níž se děj schyluje od prvního konfliktu.
  Jinak ale spokojenost, listy jsem hltal jeden za druhým a umělcova fantazie mi v mnoha ohledech učarovala. Tenhle Blexbolex, kdyby se pustil do hororu, o noční můry bych měl postaráno - ta kombinace dětské nevinnosti, jasných barev, neurčitých motivů a roztomilých detailů, by z jeho příběhů totiž mohla udělat nádherně strašidelnou jízdu.
 • trudoš
  Mile překvapila spisovatelka Jodi Picoultová na postu scenáristy a zároveň potěšilo, že Komiksový komplet končí takhle monumentálně. Ale výhrady bych měl, ne že ne - v první řadě mi vadí nepřipravenost DC univerza na masakry mezi civilisty. Když jde o smrt jedince, je to tragédie, jakmile jdou však oběti do stovek, jejich význam ztrácí na hodnotě. Například: v tomhle příběhu se zabíjí ostošest a to včetně dětí, přesto máte nějakou dobu pocit, že vlastně o nic nejde, vzhledem k tomu, že ti skutečně mocní hrdinové se dlouho chovají jaksi bezradně. Na druhou stranu, samotný útok Amazonek je strhující, přičemž tvůrci si rozhodně neberou servítky. S tím pak souvisí další šlápota vedle, a tou je dějová posloupnost. Album je tvořeno dvěma na sebe navazujícími řadami, jejichž čísla se průběžně střídají a ty přechody nejsou právě dobře rozehrané. Tenhle nedostatek však hravě vyrovnává perfektní práce s dialogy. Až bych klidně oželil celou tu megalomanskou akci a uvítal víc civilního špičkování.
 • trudoš
  Příběh navazuje na album Avengers: Rozpad, přičemž v univerzu Marvelu patří k těm nejdůležitějším. Brian Michael Bendis se tady totiž velice jednoduchým způsobem zbaví problému přemnožených mutantů. Škoda, že to nevydrželo věčně, ale jako krátkodobé porušení zaběhnutého status quo to bylo velmi dobré. Vyprávění samotné je vyvrcholením tragédie rodiny Maxe Eisenhardta alias Magneta, především pak co se Scarlet Witch a Quicksilvera týče. Děj je monumentální, autor přichází z vizí světa splněných přání, kde jsou mutanti nadřazeni lidem. Skvěle tady vyniká civilní psychologie každého hrdiny, jež snad víc než kdy jindy připomínají obyčejné lidi. Jen kdyby nebyli stále v těch svých kostýmech, jako na nějaké nonstop maškarní party.
  Netuším nakolik je základní linie uzavřená, nebo má další přímá pokračování, protože spousta důležitých nitek zůstane nedokončených, ale sám o sobě funguje Klan M na jedničku, a kdyby to nebyl jen pouhý střípek z mnohaleté mozaiky, šel bych i do vyššího hodnocení.
 • trudoš
  trudoš admin23.10.2020 10:02Král Špunt
  Sympatická komiksová povídka, se skvělou kresbou a správně ujetým humorem, jenže s ukončením, které vlastně žádným ukončením není. Jak má příběh přiměřený rozjezd i průběh, svérázné finále přichází v jednom - dvou obrázcích a sice zanechá v duši místo pro trudné disputace, jenže bez znalosti původní předlohy byl můj zážitek poloviční. Vyprávění totiž autor uzavírá v okamžiku, kdy mě začalo zajímat, co se bude dít dál, pročež nějaké to melancholické filozofování navrch jde v mém případě stranou. Takže v důsledku trochu roztrpčení, přestože grafické zpracování je nádherné a scénář, ačkoliv jsem se bál opaku, příjemně jednoduchý. Mám tvorbu Davida B. rád, tady jsem však narazil - nepochopením jeho uměleckého záměru.
  Zkrátka jedno z těch alb, kde výtvarná stránka převyšuje vlastní obsah. Alegorie dětství plné fantazie je fajn, ovšem pravdou je, že kromě motivu života mezi kostlivci mnohem zábavnějšího, než je fádní realita s dospělými, jsem si toho více neodnesl. Jsem zkrátka poeta na prd.
 • trudoš
  Spider-Manův komiksový výběr je takřka v polovině a už se začíná cyklit v otiskování různých řad. Ne, že by neměly něco do sebe, ale trochu postrádám původní myšlenku - představit baboukovy nejdůležitější chvíle. Což o to, Inferno jako takové má perfektní základ, jenže ten se rozvíjí v úplně jiné sérii s úplně jinými hrdiny a aby člověk pochopil smysl toho všeho, rozhodně by na to nestačilo jedno stosedmdesátistránkové album. Když ovšem člověk přijme fakt, že má před sebou sedmero sešitů pokračující řady a nerozčiluje se nad tím, že některé otázky zůstanou nezodpovězeny, není to po scenáristické stránce zas až tak zlé. Jen, že už to všechno známe a častokrát lépe zpracované - Peter Parker nemá peníze, Mary Jane má strach o jeho život a panoptikum starých zločinců se vrací stále dokola, jako na obrtlíku. Démonní strašidlování napříč městem je fajn, ale tvoří jen kulisu vyprávění, než že by do něj aktivně zasahovalo. Kromě dílčích sekvencí, je to jinak jedna velká nedořešená záležitost.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 19:08Hellboy #09: Divoký hon
  Spokojenost, protože příběh má oproti předchozímu dílu alespoň nějakou dějovou linii. Naneštěstí jde o prolog k nadcházejícím událostem, takže se pouze představují strany a rozestavují figury. Jenže z potulného vyšetřovatele paranormálních jevů, se stal prorok apokalypsy a mě se tahle role k Hellboyovi moc nehodí. Souhlasím, že ten cejch měl od samého počátku, ale víc mi dosud vyhovovalo, když šlo jen o vedlejší efekt. To však neznamená, že bych vůči panu Mignolovi neměl důvěru, že to zvládne uhrát.
  Každopádně už teď mi chybí výraznější motivace, jež by hrdinu popoháněly kupředu. Zatím mi spíš přijde, že je Hellboy vláčen událostmi, které jsou navíc v mnoha případech iluzemi v iluzích. Přesto se vyprávění nedá upřít tradičně hutná atmosféra a pro jednou i trochu jiný charakter osnovy. Už to není jen o tom, že monstrum stačí praštit přes čumák a je hotovo. Tentokrát se hraje úplně o všechno, přičemž kamenná ruka a cingrlátka v kapsičkách dost možná k vyřešení situace nebudou stačit.
 • trudoš
  „Kočky instinktivně znají přesný moment, kdy se jejich majitel probudí..., a tak ho můžou vzbudit přesně o deset minut dříve.“
 • trudoš
  Příběh se rozjíždí naplno a Garth Ennis hýří nápady, rozsévaje je nalevo i napravo. Zábavný masakr, ve kterém samozvaný mstitel až podezřele často dostává přes frňák, avšak pokaždé to dokáže obrátit ve svůj prospěch a zanechat po sobě spálenou zem, prostou všech zločinců. Nouze přitom není o panoptikum svérázných postaviček ať už v řadách gangsterů, policistů nebo nahodilých civilistů.
  Jistě, je to jednoduchá střílečka, která staví primárně na stylových hláškách, absurdních situacích a nepředvídatelných charakterech, než by se snažila o morální přesah nebo, nedej bože, o ponaučení. Nedá se však říct, že by šlo o zvrácenou řezničinu, ve které se hraje dle pravidel padni komu padni. Autor se musí řídit etikou Marvelovského kodexu, zároveň ji však dovedně překrucuje k obrazu svému. Stručně řečeno, těch dvanáct sešitů vymezuje mantinely série pro nové tisíciletí. S odstupem let pak mohu s čistým svědomím prohlásit, že patří k tomu nejlepšímu, co Ennis vytvořil - tedy co se Punishera týče.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 18:53Měsíční stín
  George Walker Bush: Zničit krtka.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 15:51Měsíční stín
  TonyT a Hanussen: Tak to se potom omlouvám se za svou hysterickou reakci, ačkoli obrat "podezřelé ticho" ve mě znovu vzbuzuje pocit hledání problému někde, kde žádný není. Uznávám ovšem, že má paranoia je mocná. Ale léčím se.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 10:44Měsíční stín
  Hanussen: Však oni přijdou. Koupeno už mají, tak kam by pospíchali.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 09:59Měsíční stín
  TonyT: Protože mi smysl podobných dotazů, snažící se vytvořit iluzi nějaké konspirace, vadí. Proč je komiks tak drahý? Protože nakladatel si chce pořídit třetí bazén. Proč komiks koupilo tolik lidí? Protože jde o kámoše nakladatele. Proč nakladatel vydal tohle a ne támhle to? Protože Evropská unie/Rusko/Čína/USA chtějí záměrně devalvovat čtenářské povědomí. Proč komiks hned po vydání nepřečetlo xyz lidí? Protože je to všechno nějaký komplot. Prostě mi uniká o co komu jde?

  PS - Navíc to poslouchám dennodenně - mám skromnou knihovnu, kterou neustále rozšiřuji a zároveň se snažím učíst všechno možný. A pak když někdo vidí to boží dopuštění, co mám doma, obratem si neodpustí dotaz, zdali jsem četl tohle či támhleto, a když řeknu, že ještě ne, s vědoucím úsměvem intelektuála, který právě odhalil dementa, jenž před kvalitní literaturou dává přednost podřadnému braku, pokýve hlavou, jako že jasně, že to chápe.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:46Měsíční stín
  George Walker Bush: Tak to máte fajn, jste z obliga. Na ty co nekoupili se vztahuje jiná norma, odhadem měsíc a půl. Ale víc určitě ne. Potom už zavítáte do stejné škatulky jako kupující.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:18Měsíční stín
  Milo_Harwey: Tož jsem potom holt kretén, stejně jako zbytek zástupu. A už se o tom snad dál nemusíme bavit.
 • trudoš
  trudoš admin6.12.2020 12:09Měsíční stín
  Hanussen: Já jsem tady a ještě jsem se k tomu prostě nedostal. Je s tím sakra nějaký problém? To je tady nějaká přesná norma, do kdy člověk musí něco přečíst, jinak je kretén, protože si komiks koupil?
 • trudoš
  Draco nobilis: Nevím jestli jste zaregistrovala, ale u nakladatele už mají opět skladem, nedávno jsem objednal a normálně přišlo.
 • trudoš
  Lenny: Zupa, danke.
 • trudoš
  Lenny: Navíc až s tímhle kontextem (Spawn) mi konečně dávají smysl poznámky Tonyho Starka, že je mu Angela povědomá.
 • trudoš
  Lenny: Bulvár? Sem s ním. Mě to zajímá taky, anglicky neumím, takže se nic nedozvím. A já chápu, že tam nenapíšou pravdu, ale třeba info o tom, že ta postava je ze Spawna je zajímavá a dozvěděl jsem se jí až tady z komentáře Carnageho, ne z alba samotného.
 • trudoš
  Carnage: Tady to krasobruslení kolem vzniku postavy je obzvlášť komické, protože je zmíněno jen to, že byla koupena od konkurence a že jí původně vymyslel Neil Gaiman a to je všechno. Mě by třeba docela zajímalo v jaké sérii se původně vyskytovala a proč jí nakonec Gaiman prodal jinam, ale to ne, to už se říct nesmí, to si člověk musí dohledat na netu sám. K čemu pak nějaké představování figury je, když se o historii jejího vzniku nesmí mluvit?
 • trudoš
  Carnage: Já zas musím konstatovat, že v představení postavy album maličko selhalo, protože i když se dovíme, jak pasuje do Marvelovského univerza, to že původně patřila do stáje Image, a její historie měla tudíž trochu jiný charakter než kniha naznačuje, jsem se dozvěděl až z vašeho komentáře. A nepřijde mi to zas až tak nepodstatná informace. Tyhle konkurenční přetahovačky mě fakt serou. Nakladatelství DC být zmíněno v kompletu může (když se třeba mluví o práci různých kreslířů a scenáristů), ale že daná postava původně pasovala k Image už ne? Chjo.
 • trudoš
  lantan1 a Milo_Harwey: Sorry za nepochopení, už mi došlo, která bije. Každopádně ani mě se do téhle kapitoly černobílé stránky nedostali.
 • trudoš
  Milo_Harwey: Po konci příběhu mám "Dějiny zakuté do kovu", následuje "Galerie alternativních obálek" a pak "Kresby tužkou a inkoustem" obsahující čtyři černobílé stránky bez textu přímo z Temných rytířů. Vypadá to, že do mého exempláře si "Batman: Zatracení" cestu nenašel.
 • trudoš
  z-e-d: Teda já vím že je to bizarní, ale ta Maggie je v pořádku - viz http://marvel.fandom.com/wiki/Maggia_(Earth-616)
 • trudoš
  trudoš admin11.11.2020 17:28Hra o tuříny
  radek & George Walker Bush: Tak to díky za varování.
 • trudoš
  trudoš admin10.11.2020 10:18Hra o tuříny
  Norri: Když existovala na Jirku, existuje už na všechno... A náhodou, já bych do toho i šel, jenže to bych musel znát seriál a to už je běh na příliš dlouhou trať. Evidentně to cílí spíš na fanoušky filmové podoby než knižní předlohy a to bych se počítám asi tak v polovině point nechytal. Teda za předpokladu, že uvnitř nějaké jsou - z ukázek to posoudit nedokážu, protože viz moje druhá věta.
 • trudoš
  z-e-d: Ne, u mě dobrý, všechno krásně čitelný.
 • trudoš
  trudoš admin5.11.2020 08:23Visa transit #01
  SlouzimStarymPsum: O dotiscích a prodejích spekulovat nechci, v rámci profesionální deformace nevěřím v téhle branži ničemu, dokud v rukou nedržím proplacené faktury. Z mé strany šlo jen o odhad, jak si specifický de Crécy může u českého publika asi tak vést, přičemž bych byl jedině rád, kdybych byl naprosto mimo mísu.
 • trudoš
  trudoš admin5.11.2020 07:53Visa transit #01
  SlouzimStarymPsum: Grant by vysvětloval mnohé.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 19:46Visa transit #01
  Ale aby nedošlo k mýlce, já Meander nehájím. Jen v tom podle mě není cílená snaha zbohatnou, nebo knihu účelově zazdít. Spíš taková z nouze ctnost.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 19:15Visa transit #01
  Přičemž reálný prodej bude podle mého soukromého odhadu tak kolem stovky... To se pak musí někde projevit.
 • trudoš
  trudoš admin4.11.2020 18:29Visa transit #01
  Kdyby byl Nicolas de Crécy nějaká hitovka, tak se tomuhle remcání nad cenou nedivím. Ale vzhledem k tomu, že jej u nás má rádo odhadem deset a půl lidí, moc mě ta cena vs. počet stran nepřekvapuje. Drobný prodej rovná se vysoká cena. Je to hřebíček do rakve, ne že ne, ale to je i samotná de Crécy tvorba. Kdo jej čte, ví o čem mluvím – tohle má k nějakému mainstreamu hodně daleko.
 • trudoš
  trudoš admin27.10.2020 14:55Berserk #01
  Scarface: Tož nezanevřel jsem a nechám se překvapit.
 • trudoš
  trudoš admin21.10.2020 20:06Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: Danke, es ist mir klar.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 20:08Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: V klidu, já jsem na tom úplně stejně. Ale ta vaše omáčka okolo mi je už po těch letech schopna říct - jo, tohle by sis měl/neměl koupit. A to je to, co se počítá.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 19:07Apokalypsa svatého Jana
  Kruciš, teď když to po sobě čtu, tak to vypadá, jako bych podlézal. Ale co už.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 18:59Apokalypsa svatého Jana
  George Walker Bush: Protože čtete všelicos (a co si budeme namlouvat, tohle budete číst vy, možná já a pak tomu dá někdo zdejší jednu hvězdu jen proto, že považuje Bibli za hanebnost), máte se k tomu jak dostat a vaše komentáře pro mě mají výpovědní hodnotu - třebaže se vám komiks nelíbí, dokážu z textu vyčíst, jestli mě třeba ano a obráceně. Konkrétně u tuhodle si sice jsem schopen najít ukázku kresby, ale jak je zvládnutý obsah, to už bych chtěl slyšet od někoho, kdo se vyzná v tlačenici.
 • trudoš
  trudoš admin19.10.2020 17:56Apokalypsa svatého Jana
  Bych měl prosbu na G. W. Bushe – jestli by mohl odhodit zábrany, přečíst a zhodnotit, abych si mohl udělat alespoň nějaký obrázek co to je a jaké to je (výtvarně i scenáristicky).
 • trudoš
  to Milo_Harwey: "Příběhy Impéria" je koncept hry na hrdiny po vzoru "Dungeons & Dragons" či "Shadowrun", akorát zasazené do prostředí magické viktoriánské Anglie - hodně stručně nastíněno - a komiksy, které k tomu vycházejí, využívají právě dané prostředí pro vlastní příběhy. Není nutnost znát hru, jen to samozřejmě lépe osvětlí některé souvislosti, ale člověk se bez problémů orientuje i bez toho.
 • trudoš
  to Milo_Harwey: No, on je to podle všeho Joseph "Robbie" Robertson http://marvel.fandom.com/wiki/Joseph_Robertson_(Earth-616) takže Joe je v pořádku.
 • trudoš
  to marco: Dobrá zpráva, je - http://www.albatrosmedia.sk/tituly/22896686/bol-raz-jeden-zivot-srdce/. Vyšlo začátkem září, takže už byl to mělo být i k sehnání v kamenných obchodech.
 • trudoš
  trudoš admin28.9.2020 09:18Tankerka #01
  Co si pamatuji z Crwe, tak první seznámení jsem nepobral a říkal si, co je to za blbost. Později jsem se k tomu vrátil a zjistil, že je to tak neskutečně střelený, až to ztrácí jakoukoli konkurenci. Tím nechci nikoho lanařit, ony ty humoristické věci se obecně prodávají mnohem hůře, než cokoliv jiného (snad mimo hororů), protože smysl pro nesmysl je u mnoha lidí diametrálně odlišnej. Tohle je prostě o tom, co se píše na obálce – holka, co šuká klokany, chlastá první ligu, jezdí v tanku a střílí po všem, co se hejbe. Takovou prostě nelze nemilovat, když je člověk sám trochu nepříčetnej.
 • trudoš
  to jh666: Takže J. Michael Straczynski v obsahu tohoto alba nemá co dělat, mám pravdu? To kvůli případné opravě v datech.
 • trudoš
  to Lenny: Jasný, to vím, akorát že pod číslem 525 je podepsán Peter David a pod číslem 526 zas Reginald Hudlin, alespoň co jsem na netu našel. J. Michael Straczynski se k peru vrací až s číslem 527, které je však obsahem druhé knihy. Jen se ujišťuji, že koukám dobře, nic víc, anglicky umím podobně jako francouzsky.
 • trudoš
  to lantan1: O řádek níž se to řešilo, chyba není na straně překladatele.
 • trudoš
  Tuší někdo, na kterém z dílů pracoval J. Michael Straczynski? Při čtení mi tam tak nějak chyběl, a když jsem pak dohledával na netu jména k jednotlivým sešitům, našel jsem jenom Petera Davida (první tři sešity) a Reginalda Hudlina (druhé tři).
 • trudoš
 • trudoš
  Nebyl termín vydání posunut až na 29. 4.? Nebo to šlo zatím jen předplatitelům? Ptám se, jestli mám vyrážet do trafik.
 • trudoš
  to het2 a Kazumaki: Chlapi, druhá povídka se jmenuje Stíny měsíční záře, Černý kolos byl v předchozím albu.
 • trudoš
  to louza: touché
 • trudoš
  to baatcha: Díky za připomenutí v dětství milované a v dospělosti zapomenuté pohádky.
 • trudoš
  trudoš admin31.1.2020 16:11Bílý písek
  to lantan1: Jako Sandersonem políbený už od dob Mistbornu vás můžu uklidnit, že v komiksu se bez problémů chytat budete. Jde o samostatný příběh v rámci většího univerza, kam autor postupně zasadil všechny svoje cykly, aniž by se často vzájemně nějak ovlivňovali. Něco jako naše Mléčná dráha, kdy absolutně netušíme, co se děje už jen mimo naší Sluneční soustavu, natož na druhém konci galaxie.
  Každopádně čistě subjektivně je Sanderson v próze mnohem lepší, imaginačně hodně originální, s propracovanou psychologií i zápletkou. Bílému písku se podařilo zachytit tak 50% toho, co obyčejně vkládá do svých románů. I když je samozřejmě otázkou, nakolik se na komiksu vlastně podílel. Zdali třeba jen nedal v plén hotovou osnovu a pak už výsledek pouze posvětil.
 • trudoš
  Zack: To jsou ty šikovný upgrady, teď už se diskuze sledují jedna báseň. Jen škoda že nejdou vyfiltrovat plačky z Providence.
 • trudoš
  Zack: Tak už ani nemusíte ani naznačovat, CC mi to vydá v kompletu. Hurá!
 • trudoš
  Tyfus: Určitě reklamovat, tohle je regulérní defekt. Normálně je to komplet v češtině.
 • trudoš
  Já bych jenom dodal, že když se bavíme o albu Batman a syn, máme na mysli to z BB art, ne z DCKK, ve kterém nejsou sešity 663-666, které uvozují právě události z druhé půli alba Černá rukavice.

  Pro úplnost:
  - Batman a syn (sešity 655-658 a 663-666, BB art 2012)
  - Černá rukavice (sešity 667-669 a 672-675, Eaglemoss 2019)
  - Batman R.I.P. (sešity 676-683, BB art 2013)

  Sám za sebe jinak musím konstatovat, že právě až s Rukavicí jsem konečně začal chápat, co se v Synovi a R.I.P. děje - a jak jsem je dřív nesnášel, tak jsem najednou začal přehodnocovat. Ne že by to bylo nějak geniální, to je ostatně záležitostí vkusu každého zvlášť, ale především to konečně celé začalo dávat smysl. Vážně nechápu, proč BB art Černou rukavici nevydal, protože Batman a syn bez ní nemá konec a R.I.P. zas začátek. Je to jako vynechat druhý díl trilogie.
 • trudoš
  Zupa, díky za info a držím palce.
 • trudoš
  Achtung - Spoiler! Stránka 32 vlevo nahoře?
 • trudoš
  Já tyhle animace prostě miluju.
 • trudoš
  Zack: Perfektní, díky moc.
 • trudoš
  Zack: Kravina k uvážení – šlo by na řádek s variantami komiksu (v detailu infa) přidat do závorky rok vydání té které varianty? Člověk by se snadněji orientoval v tom, které vydání je nejstarší a které nejnovější a nemusel by postupně rozklikávat všechny.
 • trudoš
  Zack: Já za to neadoruji, já jen vysvětluji, jak to S313 myslel. Mě vyhovuje, jak to je.
 • trudoš
  pro Zacka na vysvětlenou:

  1) Otevřu si Čtyřlístek, kliknu na sérii a vyjede mi celá série - když v tento okamžik použiješ spodní lupu (vedle Vždy Chci), vyhledává se pouze v zobrazené sérii. Chceš-li vyhledávat v celé databázi, musíš použít lupu v základní nabídce (vedle Sbírky). Podobně to funguje, když klikneš na Sbírku - od toho okamžiku ti spodní lupa začne vyhledávat pouze v tvé sbírce.
  3) Myslím, že je tím myšleno, že když si zaškrtnu Chci/Sháním a pak danou věc označím jako Mám (v okamžiku kdy ji seženu), tak by se mohla automaticky ze Chci/Sháním odstranit, aby to člověk nemusel dělat ručně.
 • trudoš
  à la
 • trudoš
  Zack: Nemůžu zpětně komentář editovat a netuším jestli jde smazat a vložit znovu (alespoň jsem to nenašel), takže až bude zas nějaká příležitost, vyzkouším. Ale počítám, že už to funguje na té konvi.
 • trudoš
  Hmmmm, tak tohle jsem fakt nedomyslel... (a opravit příspěvek mi nejde). Potřebuju víc kafe.
 • trudoš
  Komentáře (a asi i diskuze) mají problém s cizími abecedami, minimálně "? la" se přepíše na "? la".
 • trudoš
  Toe: Jasně že záložky používám, ale občas se člověk prostě zapomene, no. Tak mě zajímalo, jestli jde o neřešitelný problém, nebo přehlédnutou chybu.
 • trudoš
  Zack: Otevřu si sérii (např. Usagi Yojimbo), jsem na hlavním infu, překliknu na přehled (na obálky, to je jedno), abych měl seznam celý na obrazovce, otevřu si detail některého komiksu, vrátím se o krok zpět a ocitnu se zpět na základním infu. Nešlo by, abych se spíš vrátil rovnou na ten přehled (nebo obálky)?
 • trudoš
  Toe, Zack: Jop, už je mi to jasné. Nechápu, proč jsem to neviděl.
 • trudoš
  Zack: A do třetice – je v poště možnost reagovat přímo na zprávu (s odstupem času, tedy poté, co jsem si od někoho poštu přečetl a teprve za nějaký čas se dostal k reakci), nebo musím přímo do profilu toho, komu chci psát, abych tak poštu poslal na správnou adresu?
 • trudoš
  Zack: A ještě - když chci upravit text právě vložený ve fóru, jak to udělám? Nabídka vpravo mi jen umožňuje "Poslat zprávu". Dřív byla možnost editovat příspěvek cca pět minut po vložení, teď jsem to nenašel.
  Chtěl jsem k předchozímu příspěvku doplnit informaci, že funguje ještě heslo "pokraji", takže už asi chápu, v čem je problém - počátek hledaného výrazu nesmí začínat na méně než tři znaky. Když ano, je lepší hledat podle následujícího slova, které už víc jak tři znaky má, chápu to dobře? Někdy dříve jste se k tomu vyjadřoval.
 • trudoš
  Zack: Zdravím, narazil jsem na problém u vyhledávání - při kombinaci slov "Na pokraji Války říší" či "Na pokraji" mi to nic nenajde, ale při výrazu "Války říší" už bez problémů čtvrté album Avengers najdu. Co dělám špatně?
 • trudoš
  Zack: Když jsem si dříve rozbalil v přehledu celou sérii, zobrazovalo se mi v jednom sloupci mé vlastní hodnocení, takže jsem hned viděl, jak si který díl u mě osobně stál. Teď mi tahle funkce zmizela, nebo jí nevidím, nebo ani nikdy nebyla a popletl jsem si to s něčím jiným.
  Jinak perfektní práce, nenávidím jakékoliv změny (a s přibývajícím věkem je to horší a horší), ale aktuální verze cdb je opravdu velmi povedená, vizuálně i uživatelsky. Díky moc za ni.
 • trudoš
  trudoš admin28.12.2020 10:30* Připomínky a návrhy
  Zack: Správná anotace k "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" je přepsaná níže. Ta co je u komiksu aktuálně shrnuje obsah čísla 2020/12 (ono je to špatně i na stránkách Crwe, proto ten zmatek).

  Extra monstrózní díl!
  Profesor Frink si postavil svého vlastního robota... jenže se do něj nějak naprojektuje Bart, a tak vznikne děsivé zlobící monstrum, které hrozí, že Barta odsune na smetiště dějin. Připravte se na válku o budoucnost lidstva! Vedle toho Milhouse zdědí cukrářství a stane se najednou hvězdou školy... a Levák Bob se pokusí o útěk! Těšte se na dalšího Barta!
 • trudoš
  trudoš admin27.12.2020 21:09* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybička se vloudila, anotace u komiksu "Simpsonovi 2020/11 Bart Simpson" patří k číslu 2020/12.
 • trudoš
  trudoš admin27.12.2020 12:11* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U alba "Tomb Raider Archivy S.3" chybí mezi scenáristy Dan Slott (a kreslíř Francis Manapul), kteří dělali 50 sešit. Viz http://www.wikiraider.com/index.php/Tomb_Raider:_The_Series_Vol._1,_Issue_50
 • trudoš
  trudoš admin19.12.2020 14:21Pindárna
  Přihlásil jsem se do komiksové databáze a oni tam lidi píší komentáře ke komiksům. No hrůza.
 • trudoš
  trudoš admin18.12.2020 08:18* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybka se vloudila. Album "Deadpool - Miláček publika #02: Deadpool Vs. Sabretooth" obsahuje sešity do čísla 11, ne 12.
 • trudoš
  trudoš admin16.12.2020 07:36Sběratelský klub
  Future-Death: Většina lidí asi řekne že ne, ale ono to spíš záleží na preferenci toho, kterého čtenáře. Je to jednoduchá řezačka a fotorealistickou kresbou. Seženete ji podle mě ale i levněji.
 • trudoš
  trudoš admin15.12.2020 17:45* Připomínky a návrhy
  pro adminy: U komiksu "Slanej byznys 1" nemá být autorka asi Markéta Eleweth (Eleweth) ale Markéta Olšovská (Eleweth).
 • trudoš
  trudoš admin13.12.2020 18:41* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Názvy jednotlivých dílů u souborného vydání "Rabínova kocoura 1-5" jsou:

  - Bar micva
  - Malka, král lvů
  - Exodus
  - Ráj na zemi
  - Africký Jeruzalém
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 18:52* Připomínky a návrhy
  Zack: Ne z mého hloupého telefonu, to mi věřte.
 • trudoš
  trudoš admin7.12.2020 10:01* Připomínky a návrhy
  Zack: Bych naskenoval (ten červený), jenže on ten prevít má výrazně větší formát než je A4, takže můj sken udělá maximálně pěkný ořez.
 • trudoš
  trudoš admin23.11.2020 10:27* Připomínky a návrhy
  pro editory: Chybička se vloudila. Album "Liga spravedlnosti #06: Lid versus Liga spravedlnosti" obsahuje čísla 34 až 38, ne 34 až 39. Je to tak uvedeno i v anotaci na přebalu. S tím pak souvisí také výmaz výtvarníka Iana Churchilla, který se podílel právě až na čísle 39.
 • trudoš
  trudoš admin23.11.2020 10:10Povinná četba
  Gmork: Kouknu, díky moc.
 • trudoš
  trudoš admin22.11.2020 11:41Povinná četba
  Gmork: Má smysl se po mailu s prosíkem ozývat, nebo je to jen pro členy klubu?
 • trudoš
  trudoš admin17.11.2020 19:51* Připomínky a návrhy
  pro editory: K albu "Batman #07: Svatba" - ten příběh z DC Nation (konkrétně "Your Big Day", v češtině "Tvůj velký den") je z druhého volumka. Viz http://dc.fandom.com/wiki/DC_Nation_Vol_2_0
 • trudoš
  trudoš admin16.11.2020 21:14Pindárna
  A to ještě nikdo nepřišel s myšlenkou, že jde o alternativní realitu, ve které obrat "Zbořil jsi mě!" může být při autonehodě zaběhnutou frází.
  PS – Vtip, prosím nekopejte do mě.
 • trudoš
  trudoš admin16.11.2020 00:42Slevy, výprodeje, bazary
  radek: Zupa, díky za info o dalším Warrenovi. Už jsem ani nedoufal.
 • trudoš
  trudoš admin7.11.2020 14:01* Připomínky a návrhy
  Kdyby to náhodou k něčemu bylo:

  Comicsové legendy #01: Barbar Conan #01
  obsah:
  - Conan the Barbarian 1: The Coming of Conan (Conanův příchod)
  - Conan the Barbarian 2: Lair of the Beast-Men (Doupě běsích mužů)
  - Conan the Barbarian 3: The Twilight of the Grim Grey God (Soumrak šedivého boha)
  - Conan the Barbarian 4: The Tower of the Elephant (Věž slona)
  - Conan the Barbarian 5: Zukala's Daughter (Zukulova dcera)
  - Conan the Barbarian 6: Devil-Wings Over Shadizar (Ďábelská křídla nad Shadizarem)
  - Conan the Barbarian 7: The Lurker Within (Skrytý ve stínu)
  - Conan the Barbarian 8: The Keepers of the Crypt (Strážci krypty)

  Comicsové legendy #05: Barbar Conan #02
  obsah:
  - Conan the Barbarian 9: The Garden of Fear (Zahrada strachu)
  - Conan the Barbarian 10: Beware the Wrath of Anu! (Střez se hněvu Anuova!)
  - Conan the Barbarian 11: Rogues in the House (Darebáci v domě)
  - Conan the Barbarian 12: The Dweller in the Dark (Obyvatel temnot)
  - Conan the Barbarian 12: The Blood of the Dragon (Dračí krev)
  - Conan the Barbarian 13: Web of the Spider-God (Síť pavoučího boha)
  - Conan the Barbarian 14: A Sword Called Stormbringer! (Meč zvaný Stormbringer!)
  - Conan the Barbarian 15: The Green Empress of Melniboné (Zelená císařovna z Melniboné)
  - Conan the Barbarian 16: The Frost Giant's Daughter (Dcera pána mrazu)
  - Conan the Barbarian 16: The Sword and the Sorcerers (Meč a magie)

  Comicsové legendy #15: Conan #03
  obsah:
  - Conan the Barbarian 17: The Gods of Bal-Sagoth (Bohové Bal-Sagothu)
  - Conan the Barbarian 18: The Thing in the Temple! (Věc v chrámu!)
  - Conan the Barbarian 19: Hawks from the Sea (Jestřábi moře)
  - Conan the Barbarian 20: The Black Hound of Vengeance! (Černý pes pomsty!)
  - Conan the Barbarian 21: The Monster of the Monoliths! (Netvor z monolitů!)
  - Conan the Barbarian 23: The Shadow of the Vulture! (Stín supa!)
  - Conan the Barbarian 24: The Song of Red Sonja (Rudá Sonja)
  - Conan the Barbarian 25: The Mirrors of Kharam Akkad (Zrcadla Kharam-Akkada)
  číslo 22 v albu není, jestli jsem to dobře pochopil, v originále šlo o reprint jedničky - viz. http://conan.fandom.com/wiki/Conan_the_Barbarian_22

  Comicsové legendy #19: Conan #04
  obsah:
  - Savage Tales 1: The Frost Giant's Daughter (Dcera Pána mrazu)
  - Savage Tales 2: Red Nails (Rudé hřeby)
  - Savage Tales 3: The Lurker from the Catacombs (Plíživá hrůza z katakomb)
  - Savage Tales 3: He Comes from the Dark (Ten, který vystoupil z temnot)
  - Savage Tales 4: Night of the Dark God (Noc Temného boha)
  - Savage Tales 4: The Dweller in the Dark (Obyvatel temnot)
  - Savage Tales 5: The Secret of Skull River (Tajemství Řeky lebek)
  - The Savage Sword of Conan 1: Curse of the Undead-Man (Kletba nemrtvého muže)
  - The Savage Sword of Conan 2: Black Colossus (Černý kolos)

  Comicsové legendy #20: Conan #05
  obsah:
  - The Savage Sword of Conan 3: At the Mountain of the Moon-God (Na Hoře měsíčního boha)
  - The Savage Sword of Conan 3: Demons of the Summit (Démoni na vrcholku)
  - The Savage Sword of Conan 4: Iron Shadows in the Moon (Stíny měsíční záře)
  - The Savage Sword of Conan 5: A Witch Shall Be Bor (A zrodí se čarodějka)
  - The Savage Sword of Conan 6: The Sleeper Beneath the Sands (Spáč pod pískem)
  - The Savage Sword of Conan 6: People of the Dark (Lidé z temnot)

  Comicsové legendy #21: Conan #06
  obsah:
  - The Savage Sword of Conan 7: The Citadel at the Center of Time (Citadela uprostřed času)
  - The Savage Sword of Conan 8: The Forever Phial (Lahvička věčnosti)
  - The Savage Sword of Conan 8: Corsairs Against Stygia (Korzáři proti Stygii)
  - The Savage Sword of Conan 8: Death-Song of Conan the Cimmerian (Poslední píseň Conana Cimmeřana)
  - The Savage Sword of Conan 9: The Curse of the Cat-Goddess (Kletba kočičí bohyně)
  - The Savage Sword of Conan 10: Conan the Conqueror (Conan dobyvatel)
 • trudoš
  trudoš admin29.10.2020 13:55Sběratelský klub
  Fry: Určitě by mělo smysl evidovat samostatně sběratelské a jiné oficiální varianty jednoho díla, třebaže mají stejné ISBN. Lépe se pak orientuje v tom, v jakých podobách ta která věc vlastně vyšla, a taky se lépe organizuje sbírka na csdb.
 • trudoš
  trudoš admin20.10.2020 18:14* Připomínky a návrhy
  Pro editory: Chybka v názvu alba "Temná věž - Pistolník #03: Bitva u Tullu" - správně má být "Bitva v Tullu".
 • trudoš
  trudoš admin15.10.2020 14:25* Připomínky a návrhy
  pro editory: Album "Komiksový výběr Spider-Man #028: Inferno" neobsahuje sešit "Peter Parker, Spider-Man (Vol. 1) #146" jak je uvedeno na obálce, ale "Spectacular Spider-Man (Vol. 1) 146". Uvnitř knihy už to mají správně.
 • trudoš
  trudoš admin1.10.2020 09:44Povinná četba
  to Gmork: Jupí, už jsem ani nedoufal.
 • trudoš
  trudoš admin1.10.2020 09:43Sběratelský klub
  to Darker: Překladatelé jsou uvedeni v ukázce - Karel Chladil a Filip Štěpánek
 • trudoš
  trudoš admin26.9.2020 18:34Sběratelský klub
  to Dekssan: Myslel jsem, že by to nevyšlo, ne že to spolu souvisí. Zaujalo mě totiž oboje.
 • trudoš
  trudoš admin26.9.2020 11:41Sběratelský klub
  Já jsem zase pro kompletní vydání, protože moc nevěřím tomu, že kdyby náhodou vyšla jedna kniha, vyjde někdy i druhá. Pro český trh by to nebyla zas až tak netypická situace.
 • trudoš
  trudoš admin26.9.2020 09:31Sběratelský klub
  O to spíš, že tituly z Reader's Digest jsou redaktorsky krácené, aby náhodou čtenáře nezaskočil příval písmenek.
 • trudoš
  trudoš admin21.9.2020 18:48Sběratelský klub
  Mě by náhodou zajímalo, jak chlapům je, takhle najdou na druhý straně barikády. A jestli za chvilku neskončí jako chudák pan Dort na pověstném Crweconu…
 • trudoš
  trudoš admin20.9.2020 20:31Sběratelský klub
  Půjdu s proudem a podpořím, anotace v obou případech zaujali. A raději jednu knihu za tuhle cenu, než dvě po tisícovce. Tak držím palce, ať vám to klapne.
 • trudoš
  trudoš admin8.9.2020 14:55Pindárna
  Ono stačí když si člověk uvědomí, co se děje v současnosti a vezme v potaz, že v minulosti to bylo némlich stejné. Akorát že s odstupem času můžeme dát minulosti zdánlivý řád.
 • trudoš
  trudoš admin4.9.2020 17:37* Připomínky a návrhy
  pro adminy: A dnes naposledy, album "Komiksový výběr Spider-Man #025: Jen o den víc" obsahuje ještě příběhy:
  - The Amazing Spider-Man 42: Zrození superhrdiny!
  - The Amazing Spider-Man 43: Rhinovo řádění!
  - Untold Tales of Spider-Man 16: Kluk od vedle
 • trudoš
  trudoš admin4.9.2020 14:30* Připomínky a návrhy
  pro adminy: A ještě jedna chybka - u alba "Ultimátní komiksový komplet #090: The Amazing Spider-Man: Konec Spider-Mana" je milně uvedeno v obsahu číslo Amazing Spider-Man 43. Kniha ve skutečnosti obsahuje sešity 44-50, přičemž tak je to uvedeno i na obálce.
 • trudoš
  trudoš admin4.9.2020 14:18* Připomínky a návrhy
  pro adminy: Chybička se vloudila. John Romita mezi kreslíři u alba "Komiksový výběr Spider-Man #025: Jen o den" víc je ten starší, ne mladší. Jde o autora Amazing Spider-Man 42 a 43.
 • trudoš
  trudoš admin4.9.2020 12:31Filmový a hudební klub
  Darker: No jestli s takovou úctou, jako komunisté k našim veteránům z druhé světové, tak potěš koště. Tohle se strašně špatně soudí jako nějaké nevyvratitelné dogma, že to bylo takhle, takhle a hotovo, a do Států i minulosti to mám daleko, abych zprostředkoval nějaké vlastní zkušenosti. Takže tak. Každopádně k tématu – ano, při očekávání čistě hororového zážitku může být Lovecraftova země (kniha) zklamáním, přestože jde jinak o poměrně zajímavé čtení.
 • trudoš
  trudoš admin4.9.2020 11:40Filmový a hudební klub
  Darker: Pravdou je, že mi tohle v knize vadilo také, ta jednostrannost pohledu – černoši vesměs hodní a utlačovaní, běloši zas prakticky do jednoho sadističtí rasisti a to včetně malých dětí. Na druhou, nebyl jsem tam a nezažil, takže nesoudím.
 • trudoš
  trudoš admin4.9.2020 09:25Filmový a hudební klub
  Darker: Nevím jak seriál, ale kniha skutečně ano.
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 2376 (cca 718047 Kč)
Mám: 3888 (cca 936835 Kč)
Chci: 155 (cca 5942 Kč)
Sháním: 11 (cca 4320 Kč)
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0