trudoš

trudoš

Jméno: Wojta Běhounek
Email: wojta.behounek@centrum.cz

trudoš
trudoš | 21.2.2019 | Garfield #40: Starší a širší

„Ty jsi pro mě víc než domácí zvíře, Garfielde. Jsi jako můj syn. Tlustý, líný, neschopný syn.“

trudoš
trudoš | 17.2.2019 | Fanouš: Tři úkoly pro Klytoru

Jestliže jste s Fanoušem ještě nikdy neměli tu čest, vězte, že jeho krátké epizody se objevují v různých podobách na českém trhu už od roku 2001, ovšem delších příběhů v samostatných albech jsme se dočkali teprve teď (tedy 2012). A právě Tři úkoly jsou druhým z nich.
Tento jedenáctiletý hypergénius likvidující paranormální sajrajt je odpovědí na všechny superhrdiny ze zahraniční konkurence, kteří v tom ovšem zdaleka neumí chodit s takovou grácií, jako on. Podobně jako v předchozím díle, ani zde nelze moc pátrat po konkrétní dějové lince, především proto, že se jí sám autor snaží persekučně natrhnout anál. Zápletka jednoduše běží samospádem, dokud jí stačí dech. Přičemž Dan Černý si nebere servítky a nebojí se parodovat všeho a všechny. Jeho humor je prost jemných narážek, ale zároveň nesklouzává do fekální roviny a bláznivou estrádu podtrhuje hravá kresba, která dokáže rozesmát za každé situace. Fanouš je prostě bezkonkurenčně svůj, a komu se to nelíbí, koleduje si o motorovku do hlavy.

trudoš
trudoš | 9.2.2019 | Holmes (1854-1891?) 3. díl: Stín pochybnosti a 4. díl: Paní ze Scutari

Přestože druhé album dějově zvolnilo, a přehledně se rozdělilo na dvě dějové linie, souvislostí kdo je kdo a co s čím jak souvisí, začínají tvůrcům přerůstat přes hlavu, takže člověk přestává tušit, kam to celé vlastně směřuje. Navíc Sherlock a jeho bratr Mycroft zde mají roli prakticky nulovou, až je otázkou zda u nich autoři vůbec hodlají zůstat, nebo přesedlali na zcela jiný charakter příběhu. Pořád je to ale fajn, Luc Brunschwig je totiž podmanivý vypravěč a Christophe Coronas fascinující výtvarník. Jen se vytratilo původní kouzlo tajuplnosti a spíš se vysvětluje, co kdo dělal tehdy a tehdy a v jaké životní situaci se právě nacházel. Dokonce by to chvílemi zasloužilo nějakou stručnou rešerši dosavadních zjištění, protože není v lidské moci je průběžně nosit v hlavě. Jen se začínám bát, aby všechny ty záhady nesměřovaly k mocenskému komplotu za prosazení feminizace.
Po redakční a technické stránce mimo jiné jeden z nejlépe vyvedených komiksů, co se mi v roce 2016 dostal do rukou.

trudoš
trudoš | 1.2.2019 | Goon #04: Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí

Takový normální Goon. První kapitola je skvělá, humorná a s pointou, což vždycky dokážu ocenit. Naopak druhá je výrazně slabší, třebaže po vizuální stránce nádherná. Ovšem na fórky s kadícíma dementama jsem už starej (nebo moc mladej?) a v kombinaci s klasickou Dickensovou Vánoční koledou mi to neštymovalo už vůbec. Ale to je prostě styl humoru Erica Powella. Následné tři propojené příběhy uzavírající zbytek alba jsou už zase tou starou zábavnou masakrovanou, s geniálními vtípky na pokračování, přičemž zombie kšeftman u mě zabodoval na plné čáře. Nějak jsem však protentokrát postrádal Frankyho, lépe řečeno postrádal jsem jeho osobitou roli v zápletkách. Veškerou pozornost na sebe strhává čistě Goon, který je ze všech nejlepší, přičemž smysl sebevražedného holohlávka se v dynamickém duu nějak rozplynul. Když tedy nepočítám nějaké to uklouznutí na banánové slupce, aby se ukázalo, jaký je to Franky komik. A mně teď chybí ten střízlík se samopalem, co byl v každé rvačce vždycky první.

trudoš
trudoš | 29.1.2019 | Garfield #39: Přežije nejsilnější

„Tu bonboniéru jsem koupil pro svou holku!“
„A já jsem ji snědl. Týmová práce!“

trudoš
trudoš | 24.1.2019 | Kůstek #07: Koruna z rohů

Excelentní zakončení série. Tímhle finále u mě Jeff Smith znovu stoupl v ceně, protože mě jednoduše rozsekal. Taky se přiznám, že jsem mu posledních pár knih asi křivdil, protože mnou vyčítaná vata nakonec žádnou vatou nebyla. Je v tom zkrátka všechno, co má epická fantasy mít - silné emoce, hrdinské skutky a trocha osobní tragédie. A protože je to přeci jenom i pro děti, tak samozřejmě velká dávka humoru. Oceňuji především autorovu tvůrčí schopnost razantně si poradit s množstvím problémových postav (rozuměj problémy vyvolávajících), které v jednotlivých albech nadělal a opomíjel, až jsem začal nabývat dojmu, že na jejich osudy možná ani nedojde. V neprospěch mluví pouze to dlouhodobé budování charakterů daných aktérů, když se nakonec ukázalo, jak rychle s nimi šlo vlastně zamést. Každopádně Koruna z rohů je dokonalým argumentem, proč je Kůstek jedním z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších amerických komiksů. Už teď se těším, až se k němu vrátím pěkně od začátku. Tentokrát ale v barvě.

trudoš
trudoš | 17.1.2019 | Muriel a oranžová smrt

Jednoduše geniální. Nevím, jestli je to tím, že mě Muriel a andělé po třetím čtení už tolik nebralo, ale přijde mi, že druhý díl je výrazně lepší. Děj je sevřenější, točí se kolem jediné zápletky a zbytečně se netříští na epizody. Humor je vpravdě třeskutý, jak je u Miloše Macourka ostatně zvykem, a z pohledu soudobých dějin, i poměrně odvážný. Obsazení planety Země je pak katastrofické v takové míře, že by se za to nemuseli stydět ani v Hollywoodu.
Největším plusem je ovšem kresba Káji Saudka, která je prostě fantastická a v mnoha ohledech nadčasová - bráno z pohledu človíčka, k němuž světové komiksy začaly promlouvat až po revoluci. Ilustrované žertíky v pozadí jsou neodolatelné a odkazy na různé západní ikony lehce rozeznatelné. Tohle je rozhodně dílko, ke kterému se budu ještě s láskou vracet, a vůbec přitom nevadí těch pár chybějících stránek, jež zahučely někde někam. Přičemž nakladatelství Plus se opravdu vytáhlo, protože Muriel se dostalo i odpovídajícího technického zpracování.

trudoš
trudoš | 9.1.2019 | Joker

Namalované je to skvěle, Lee Bermejo odvedl perfektní práci a ansábl Gothamského podsvětí je v jeho podání jednoduše dokonalý. Takový mix gangsterské reality s Batmanovským kánonem, aniž by jedno bylo proti druhému. Vážně moc pěkná práce.
K zápletce už takhle pozitivně přistupovat nedokážu. Přestože mám Briana Azzarella hodně rád, tohle je taková ta oslava extrémistické anarchie, kde se ztrácím v myšlenkách i postojích. Což ještě znesnadňuje samotná postava Jokera, který mění charakter častěji než chameleon barvy na diskotéce, takže těžko říct, kdy se mluví vážně a kdy s nadsázkou. Nebo obráceně. Výsledná pointa, že věčné souboje mezi Netopýrem a Klaunem mají takřka vždy nějaké oběti, jež na první pohled nejsou vidět, je fajn, ale formát povídky by možná úplně stačil. Jenže u Azzarella se to má vždycky tak, že po dočtení kteréhokoliv jeho alba ve vás zůstane pocit, že chybí nějaký kousek skládačky, aby člověku docvaklo to podstatné. Takže je klidně možné, že mi uniklo něco mezi řádky.

trudoš
trudoš | 7.1.2019 | Komiksová Kytice

Ach jo.

trudoš
trudoš | 7.1.2019 | Garfield #38: Lepší vrabec v tlamě

„V životě je mnoho věcí, které nikdy nepochopím. A všechno jsou to ženy.“

trudoš
trudoš | 11.2.2019 11:13 | * Připomínky a návrhy

Fry: "Tajemství" bohužel nemám, spíš jsem psal info, abyste o tom věděli. Poskytnout mohu akorát ty "Řecké báje". Ukázka k nahlédnutí je zde: http://www.knizniklub.cz/knihy/333918-z-reckych-baji-a-povesti-obrazkove-pribehy.html

trudoš
trudoš | 11.2.2019 09:48 | * Připomínky a návrhy

Pro adminy: V minulém roce od Joea Todda-Stantona mimo jiné vyšla i kniha „Tajemství Černé skály“ v CPressu (tady Albatros Media). Je to na úrovni obou knih, co vydala Paseka. A opět se přimlouvám za zařazení „Z řeckých bájí a pověstí“ od Pavla Augusty, které v minulém roce vydala Pikola (tedy Euromedia Group). Díky moc i kdyby z toho nic nebylo.

trudoš
trudoš | 14.12.2018 13:48 | Sběratelský klub

Toe: Ach jo.

trudoš
trudoš | 13.12.2018 09:03 | * Připomínky a návrhy

Nestalo by za přidání?

- Pavel Augusta, František Honzák, Gabriel Filcík: Z řeckých bájí a pověstí http://www.knizniklub.cz/knihy/333918-z-reckych-baji-a-povesti-obrazkove-pribehy.html

Data mohu ovšem poskytnou jen k téhle reedici, první vydání si vybavuji jen jako dětskou vzpomínku.

trudoš
trudoš | 3.12.2018 15:55 | Pindárna

Franta z Čokolády: Výborně, díky za každý další komiks, který si nemusím koupit. Vypadá to, že příští rok konečně maličko ušetřím.

trudoš
trudoš | 3.12.2018 11:02 | Pindárna

Zdravím,
měl bych dotázek na znalce zahraniční produkce. Crew na příští rok chystá komiks Stranger Things a mě by zajímalo, nakolik do něj můžu naskočit, neznám-li televizní seriál (a ani nikdy nepoznám, mám seriály zakázaný - sebou samým).

díky moc za info
wojta

trudoš
trudoš | 1.12.2018 17:04 | Sběratelský klub

Unesená je akční - horor - detektivka, Rytíři zas fantasy - dobrodružné - pro mládež. Oboje samozřejmě gamebook a kompletně v komiksu.

trudoš
trudoš | 1.12.2018 17:02 | Sběratelský klub

Ono je to vlastně jednoduché - z nějakého mě záhadného důvodu chybí v knize jakékoliv údaje o tvůrcích nebo originálu, takže přepisuji pouze stručnou tiráž:

Unesená
Autoři: na obálce uvedeny pouze jména MC & Manuro
Originál: uvedeny pouze odkazy na původního vydavatele www.makaka-editions.com a www.blueorangegames.com
Překlad: Barbora Müllerová, David Müller
Grafická úprava: Hanka Picková, Black Light Studio
Jazyková úprava: Eliška Pospíšilová
Redakce překlad: Jan Březina, Vladimír Smolík, Martin Hrabálek, Kamil Smola, Michal Požárek
Vydal: Rexhry

Rytíři
Autoři: na obálce uvedeny pouze jména Shuky, Waltch a Novy
Originál: uvedeny pouze odkazy na původního vydavatele www.makaka-editions.com a www.blueorangegames.com
Překlad: Jan Březina
Grafická úprava: Hanka Picková, Black Light Studio
Jazyková úprava: Eliška Pospíšilová
Redakce překlad: Vladimír Smolík, Martin Hrabálek, Kamil Smola, Michal Požárek
Vydal: Rexhry

trudoš
trudoš | 1.12.2018 16:49 | Sběratelský klub

Fry: Mám oboje, co budete potřebovat?

trudoš
trudoš | 27.11.2018 14:25 | Pindárna

Jak jste si ho udělali, takového ho máte.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 23.2.2019 05:22
Komentáře u comicsů: 241
Hodnocení comicsů: 1665
Příspěvků ve foru: 66

Sbírka (z CDB)

Četl: 1665 (cca 471806 Kč)
Má: 3195 (cca 708683 Kč)
Chce: 104 (cca 1891 Kč)
Shání: 19 (cca 5751 Kč)
Nabízí: 0