VanTom

VanTom

Jméno: Tomáš K.
Email: tomass.tk@email.cz

VanTom
VanTom | 26.8.2020 | 100 nábojů #11: Začátek konce

Tak už známe všechny Minutemany, ovšem nejednotné ve třech skupinkách (s, mezi, anebo proti Trustu/Gravesovi), tím pádem dochází i k prvním ztrátám. Ojedinělou koncentrovanost dějové linky neudržel druhý, návazný příběh, který kromě vzpomínání na naverbování Shepherda do organizace sleduje i (opět veleklasicky "noirové") podrazy při koupi/prodeji jednoho nám dobře známého obrazu. Přestože Azzarello občas šroubuje nejednoznačné dialogy přehnaně na sílu (nebo se mi tentokrát nečetly úplně plynule kvůli kostrbatějšímu překladu?), spolu s Rissem vysoko položenou laťku s přehledem dorovnávají.

VanTom
VanTom | 26.8.2020 | Ultimátní komiksový komplet #111: Black Panther: Pantherův hněv

Zkraje musím přiznat, že se tato bichle nečetla dobře: ohromné množství slov vyplýtvaných na téměř lyrické líčení či odtažité, nekorespondující dialogy "s hloubkou"; nesouvislé střihy, opakující se, béčkové situace. Přesto má rozmáchlá panteří sága rozhodně něco do sebe, ať už výstavbou a progresem celé story (války s Killmongerem a obnovování důvěry v krále, "zaprodavšího" se moderním způsobům) i vedlejších postav, téměř až poetičností, případně skvělou kresbou, progresivně si hrající s rozmístěním a velikostí panelů. Kvůli zasazení mi pak připomínala spíše Conana (nebo Tarzana, kdybych znal nějaké jeho komiksy), nežli superhrdinský Marvel. A hitový MCU film se jí inspiroval výrazně.

VanTom
VanTom | 26.8.2020 | Před Incalem (paperback)

Komplikovaný metafyzický příběh Jodorowsky tentokrát vyměnil za relativně přímočarou detektivku, a především za poznávací jízdu zvrhlým, dystopickým Šachtoměstem s jeho zvrácenými, důsledně třídně rozdělenými obyvateli – mutanty, telemaniaky či aristy. Tímto odporným bordelem se brodí zamilovaný plebejec John Difool při vyšetřování zásadního tajemství (co se děje s dětmi homeokurev?). Jako vždy absurdně zajímavý svět (pečlivě a detailně vykreslený přesně v moebiovském stylu) a celkem i příběh a "humor" (baví-li vás třeba představa, že centrální superpočítač kleje a uráží jako nejvulgárnější dlaždič) se uzavře v 5. albu, to 6. slouží čistě jako příprava a aranže figurek do pozic před Incalem.

VanTom
VanTom | 26.8.2020 | Cagaster #06

Povedené "romantické", vtahující, přestože nijak překvapivé uzavření příběhu dává dostatečný prostor všem linkám a vyznívá vlastně optimisticky, přestože zdevastovaný svět se rozhodně nestal lepším místem k životu, byť byla akutní hrozba zažehnána. Možná mám takový pocit i proto, že autorka zjevně neměla srdce na to, aby své oblíbené děti (postavy) dokázala ve velkém (nebo aspoň v malém) "protřídit". :-)

VanTom
VanTom | 26.8.2020 | Cagaster #05

Předposlední kniha již představuje velké akční, přímočaré finále – zejména z hnízda, s jen několika krátkými náhledy do decimovaného E-05. I když se najdou střihy a panely / detaily, které se mi rozluštit nepodařilo, je poutavě napsané a fakt pěkně nakreslené. Po useknutí (To be continued…) hlavního příběhu dostáváme ještě vedlejší, "vystřiženou" epizodku z dřívějška a skici se zajímavými autorčinými poznámkami.

VanTom
VanTom | 21.7.2020 | 100 nábojů #10: Dekadence

Probouzejí se poslední dva Minutemani (jednoho už sledujeme dlouho, ale nějak jsem jej – tu násilnou, sebevražednou trosku – nepodezíral :-)), zároveň pořádně nahlédneme na mocenské šarády / vraždy / tlaky za oponou Trustu. "Shakespearovsky" tragické, vypointované rozhodování o nové hlavě rodu Nagelových mezi dvojčaty se tak prolíná s poměrně přízemním (a skutečnou sílu a význam dlouho postrádajícím) škorpením dvou bratří "na opačné straně" kradení mafiánského masa.

VanTom
VanTom | 21.7.2020 | Ultimátní komiksový komplet #110: Válka Avengers proti Defenders

Mě to bavilo hodně. Samozřejmě, musel jsem se až smát, jak krkolomně jsou jednotlivé souboje vykonstruovány, aby jeden nic neřekl, popřípadě druhý neslyšel (výbuch sopky), a aby skončily těsným vítězstvím požadovaného člena a porážkou-neporážkou (záchrana bezmocného, neférový zásah zvenčí) toho pro zápletku nepotřebného. Scénář mi na svou dobu přišel slušný a v okulahodící klasické kresbě jsem si bitky 14 nejmocnějších superhrdinů proti sobě (a následně 2 superpadouchům) o 6 částí superzbraně Zlého oka prostě fandovsky užil (plus potěšila návaznost na UKK 107: Příchod Defenders!).

VanTom
VanTom | 21.7.2020 | Modrá Crew #14 - Kroniky legie #3, 4

Přeskakování mezi časovými liniemi se mi stále zamlouvalo a působilo promyšleně, brzy ovšem bylo nad slunce jasnější, že žádná (kromě té nejmladší) nemůže skončit epickým fatalistickým infernem (natož smrtí – logicky). Načež ona poslední si bohužel jen vytýčila půdu pro pokračování, jelikož máme co do činění s prequelem. Pro větší emoční zapojení mi pak vysloveně chyběly motivace obou bratrů a informace, proč se vůbec nenávidějí (dostalo se nám jen flashbacku získání jejich moci). Přestože se mi tedy celé Kroniky Legie četly dobře a kresba ve všech obdobích líbila (nejvíc asi v tom středoamerickém - aztéckém), vyzněly vlastně úplně do nikam.

VanTom
VanTom | 21.7.2020 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #06

Po svérázném výcviku na ostrově nastává hlavní událost z pohnuté minulosti mladých bratří: zpackaný pokus o zakázaný alchymistický rituál, za který oba zaplatili strašlivou cenu. A to má požadovanou sílu, autorka umí pracovat s postavami a přenést do svého fikčního světa.

VanTom
VanTom | 21.7.2020 | Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista #05

V této pohodové knize se neurodí žádné zásadní události (pronásledování drzé zlodějky, asistování u porodu, znovushledání s učitelkou), přesto stále skvěle baví nejen bezprostředním (karikovaným) humorem. Začátek vzpomínání na minulost pak slibuje pořádnou emoční smršť.

VanTom
VanTom | 28.5.2020 13:09 | * Připomínky a návrhy

Ahoj, narazil jsem na chybku: neodpovídá obsah (popis děje) u komiksu 100 nábojů 8 https://comicsdb.cz/comics/4869/100-naboju-08-posmrtne-blues, je totiž stejný, jako u předchozího 7. dílu.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 26.8.2020 12:53
Komentáře u comicsů: 183
Hodnocení comicsů: 196
Příspěvků ve foru: 1

Sbírka (z CDB)

Četl: 336 (cca 99530 Kč)
Má: 452 (cca 127765 Kč)
Chce: 0
Shání: 0
Nabízí: 0