J.Connor [mecenáš]

J.Connor

Jméno: Josef K
Email: ikekrull@seznam.cz

Komiksy čtu rád a provází vlastně celý můj život, na druhou stranu se nepovažuji za HC fandu, nevyhledávám akce, bůhvíjak nehromadím (komu to neladí s velikostí mé sbírky, tak ať si odečtě Třeskoprsky a jiné relikty z dětství). Rád ovšem rozšiřím sbírku o své oblíbené autory a postavy a také mám obsesi na mnohdy bizarní vydavatelské počiny z 90. let.

Komiksulum vitae
Se čtením komiksů jsem začal úměrně svému věku a místu narození - Čtyřlístky, ABC, Šípáci apod. K mému rozhledu posloužilo pár rodinných přátel v emigraci, kteří mi občas přivezli především německého Asterixe, Garfielda a u nás neznámý westernový Sölvpilen v norštině. Začátek 90. let se samozřejmě nesl ve znamení Komety, Disneyovek a dalších svobodných vydavatelských počinů. V polovině dekády jsem si dal pauzu na jančení a ke komiksu se vrátil s nadcházejícím miléniem a novým crwavým vydavatelským boomem. Chvíli mi vydrželo hromadit většinu co vycházelo, bylo to fajné objevování nových dimenzí žánru a studium klasiky. Při zjištění, že se vše začíná trochu opakovat, potřebě utrácet peníze jinde a především jiným starostem a zájmům jsem komiks zase na léta opustil. Poslední dva roky se o něj opět trochu živěji zajímám, rád si koupím dobré čtení, ale pečlivě vybírám. Za milník bych považoval i tento web, jistě je co zlepšovat, ale autorům velký dík a podpora, díky okrajovosti žánru se doufám nedočkáme záplavy blbů a komerce jako na čsfd.

pozn.
czekomiks, ducktales1, 99filmů, návody,muriel, 4list:ostrov, mašinerie,asterix na korsice
pozn.
návody, 99filmů

J.Connor
M J.Connor 15.1.2018 Hladový Jeníček a nenasytná Mařenka

Sympatický bizár androš.

J.Connor
M J.Connor 6.1.2018 Klekí-petra / Na západě

Po formální stránce zůstává 4. díl Mayovek zcela ve standardu celé série, obsahově se však jedná o trochu jinou kávu. Povídky Klekí-Petra a Na západě jsou zpracováním samého počátku i konce Mayova Vinnetoua, nikoli filmů. které se příběhem poněkud odlišovaly. Díky svému ději nejsou tyto povídky (či řekněme fragmenty Mayova díla) jen depresivní, ale mají také oproti jiným, mnohdy čistě dobrodružným a zábavným, skazkám tohoto žánru výrazný duchovní a historický přesah (víra v Boha, otázky posmrtného života, střet civilizací, budoucnost národa/světa). Paráda, mám chuť si zajet do Radebeulu na výlet :)

J.Connor
M J.Connor 2.1.2018 Fatale #01: Smrt je mi v patách

Od určitého počtu přečtených komiksů či viděných filmů si člověk musí dávat velký pozor na set & setting, protože již značně opotřebovaná "divácká" duše má tendenci svou okoralostí nepustit do díla a vše zahazovat do vod průměru. A s novým Edáčkem bych takhle zacházel nerad, takže jsem si na něj udělal speciální vánoční chvilku. Jasně, asi to není úplně nazadekporážející (nicméně viz věta první) a vzhledem k nastavený tvrdosti bych asi snesl více přitlačit na pilu co se týče erotiky, ale za mě po delší době série, kterou budu zatím bez rozmyslu nakupovat.

J.Connor
M J.Connor 2.1.2018 Naposled

Opět skvělý zážitek, podobně jako Černá díra. A podobně jako v díře, i tady jsou zdánlivě banální události lidského života podané s velkou a až surreálnou hloubkou, což však neznamená, že s podobnou intenzitou a zabarvením nejdou skutečně prožít i mimo uměleckou fikci. Nepotřebuji velké zvraty a bombastické pointy, co bourají stadiony, naopak podobná forma už mě, zvláště tedy u současného, filmu značně zmáhá.

J.Connor
M J.Connor 9.12.2017 Ve stínu pralesa

Maličký stručný sešitek překvapí velmi solidní kresbou, bohužel černobílou a na velmi tenkém papíře. Scénář je sice poměrně slabý, ale jeho vyústění je příjemně humanistické. Bohužel tak jak bylo v období před a po revolučním obvyklé, slibovaného druhého dílu jsme se již nedočkali (Vědík a jeho pes Letík v příběhu Nebezpečný vynález).

J.Connor
M J.Connor 9.12.2017 Večírek s Kantem

Ve výprodeji v místním knihkupectví za 49,- to je rozhodně dobrý kauf. Některé "anekdoty" jsou slabší, některé silnější. Jako nějaký, byť stručný, náhled do dějin filozofie to sice úplně díky své stručnosti nefunguje, ale za tu sympatickou obecnou podvratnost napadající "klasické" filozofy v samém jádru jejich počínání nakonec jednu hvězdu přihodím.

J.Connor
M J.Connor 9.12.2017 Filípkovy lovy

Roztomilá dětská knížka předcházející dvěma dílům Filípkových cestování od stejného autora, docela fuška jí sehnat. Kromě první stránky v příběhu v podstatě absentuje text. Byť se v něm kasá, že Filípkovy lovy jsou hravé, nebolavé, není vůbec jasné, z jakého důvodu ta zvířata vlastně loví a zrovna hezké zacházení to také není. Dneska už by takové zacházení s ohroženými druhy Filipovi rozhodně neprošlo :) na druhou stranu je pořád ohleduplnější než jeho generační předchůdce lovec Animuk od Sekory.

J.Connor
M J.Connor 9.11.2017 Modrá Crew #05 - Třetí zákon #3, 4

Sice je znát jistá inspirace, ale nehodlám srovnávat akční odpočinkový komiks s takovým kolosem jako je Jméno růže. Příjemná, čtivá a velmi svižná záležitost. Sice je to trochu zkratkovité, ne zcela dořečené, ale atmosféra středověku a zaprášených knihoven je obecně velmi lákavá, bohužel v poslední době znesvěcená Danem Brownem a jeho následovníky. Je to nicméně rodokaps a jako takový na dost vysoké úrovni.

J.Connor
M J.Connor 12.10.2017 Válečná závislost aneb Ilustrovaný průvodce militarismem USA

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych si to přečetl, když už jsem zde diskutoval. Omlouvám se zpětně Kapisovi za další nereagování, ale už jsem to pak vypustil, tohle je platforma a téma spíše někam do hospody a nechci s tím zasírat komentáře na CDB :) Z čistě komiksového hlediska je to samozřejmě bída, kresba poloamatérská a scénář to nemá, protože je to pouze jakýsi historický exkurz bez klasické narace. No a ten mě hrubě neoslovil. Nejde o to, že mám na věc trochu jiný názor, ale jde o formu. Některé informace jsou pro mě nové a hodnotné, některé, a není jich málo, jsou silně zavádějící či okrajově rovnou mylné (už jsem to četl před časem a nechce se mi to vypisovat, namátkou, že Tálibán vznikl až po roce 1989, nemohli s ním tedy spolupracovat za války, možná s jeho pozdějšími členy či skutečnost, že produkce heroinu sice za jeho vlády poklesla, ale o skoro vymýcení nemůže být vůbec řeč). Právě na poslední informaci můžeme demonstrovat hlavní problém knihy. Veškeré informace jsou podřízeny hlavnímu názoru autora, jsou někdy až hrubě vytržené z kontextu. Např. o činnosti Tálibánu se nedozvíme vůbec nic, ale návdavkem se dozvíme, že jeho svržením Američany došlo k růstu korupce, mezikmenových půtek a navýšení obchodu s opiem. Jeden by skoro řekl, že to byli báječní chlapci, kteří dali tu zemi do latě. Podobně je to s Koreou, Amíci si tam chtěli dokázat svoji technologickou převahu, ale jejich mašinerie se zadrhla a dostali na frak. Autor poněkud zapomněl, co ke konfliktu vedlo, a že dostali na frak především proto, že do války při skoro dobytí celého poloostrova vstoupilo několik set tisíc čínských "dobrovolníků" spolu s poradci ze SSSR. Podobně je to i s dalšími historickými událostmi. Nejsem nějakým fanatickým zastáncem zahraniční politiky USA a je zřejmé, že se dopouštěli a dopouštějí řady přešlapů, ať již chybou či s postranními úmysly. Historické události především z doby studené války je ovšem nutné posuzovat v celkovém kontextu, který autor zcela pomíjí a jakákoliv jejich intervence bez rozdílu je imperialistickým násilím, na němž si mastí kapsy vlci z wall streetu. Mohlo to být zajímavé, ale jedná se o propagandistický pamflet nejhrubšího zrna, střihu moskevské předrevoluční propagandy. Bohužel tím ovšem autor jakémukoliv přemýšlejícímu čtenáři svou práci zcela diskredituje. Svět není černobílý, někdy bohužel, ale není.

J.Connor
M J.Connor 9.10.2017 Lucky Luke #05: Jesse James

Standardně dobrý Luke, v hlavně mi utkvěly hlavně hlášky bratra Jamese, který vtipně citoval Shakespeara. Ty špatně vytištěné stránky jsou trochu na pěst, ale za dvacku v LK to rád přežiju.

J.Connor
M J.Connor 09:18:58 9.4.2014* Připomínky a návrhy

Připojuju se k ucelenosti. Já osobně bych nedělal ani samostatný profily tomu, že něco vyjde v měkkých a tvrdých deskách, tyhle odlišnosti bohatě stačí poznámkou. Mně by upřímně stačila poznámka asi u dalších a např. obálkou se lišících vydání. Chápu, že je to pro vášnivce více položek ve sbírce, ale to je asi tak jediná výhoda, zbytečně to pak rozděluje komentáře a hodnocení, a to jak z hlediska uživatelství, tak objektivity. Vemte si takovýho Asterixe, kde mají některá čísla i pět profilů, pak je diskuze a hodnocení úplně o ničem.

J.Connor
M J.Connor 13:51:42 3.2.2014* Připomínky a návrhy

Také bych "Mají" nechal. Důvody již kolegové vyčerpali níže.

J.Connor
M J.Connor 12:25:46 20.12.2013Sběratelský klub

Já jen aby nedošlo k mejlce (jak říkal Sam Hawkins) :)

J.Connor
M J.Connor 12:15:19 19.12.2013Sběratelský klub

Kapis, Toe: Dal si tam odkaz na na Firehanda, kterej vyšel už dávno, ten vyprodanej bude, ale aktuálně vyšlo tohle http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=5159 Psal jsem panu Říhovi a včera večer ještě byly.

J.Connor
M J.Connor 18:27:06 17.11.2013Filmový klub

Mně docela dost sedí asi ten nejznámější fancast, bohužel až na Custera a Tulip, navíc Jesse je pro mě tak ikonická postava, že asi nebudu spokojenej nikdy. Nicméně pár těch vedlejších postav tam podle mě ten týpek trefil naprosto geniálně, Fassbender jako Cassidy je nutnost, jenže těžko mu bude přicmrndávat takový béčko jako je Olyphant. http://www.comicbookmovie.com/fan_fic/news/?a=30257

J.Connor
M J.Connor 00:06:12 20.8.2013* Připomínky a návrhy

U komiksu http://comicsdb.cz/comics.php?id=3303 není vazba leporelo, ale klasická, dejme tomu sešit s látkovou vazbou. Leporelo bylo jen u prvního dílu, což je konečně vidět i obou coverů, že jen ten první má látkovou pásku na obou stranách.

J.Connor
M J.Connor 12:16:28 15.3.2013* Připomínky a návrhy

to, co říká Grrr by se mi taky líbilo

J.Connor
M J.Connor 12:34:34 12.2.2013* Připomínky a návrhy

čus, tohle se jmenuje "NADANÍ" nikoli "NADÁNÍ" http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=4568

J.Connor
M J.Connor 08:39:59 9.1.2013Pindárna

Taky jsem to během oné horečky viděl prodávat přes litr. Co je ale smutné, že ještě tenhle víkend (5.1.) jsem viděl prodat spider-mana za 400 ;)

J.Connor
M J.Connor 12:54:37 27.12.2012* Připomínky a návrhy

mučas grácijas !

Aktivita

Naposledy přihlášen: 15.1.2018 22:26
Komentáře u comicsů: 973
Hodnocení comicsů: 1528
Příspěvků ve foru: 54

Sbírka (z CDB)

Četl: 1529 (cca 178032 Kč)
Má: 1615 (cca 180199 Kč)
Chce: 33 (cca 929 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0