J.Connor [mecenáš]

J.Connor

Jméno: Josef K
Email: ikekrull@seznam.cz

Komiksy čtu rád a provází vlastně celý můj život, na druhou stranu se nepovažuji za HC fandu, nevyhledávám akce, bůhvíjak nehromadím (komu to neladí s velikostí mé sbírky, tak ať si odečtě Třeskoprsky a jiné relikty z dětství). Rád ovšem rozšiřím sbírku o své oblíbené autory a postavy a také mám obsesi na mnohdy bizarní vydavatelské počiny z 90. let.

Komiksulum vitae
Se čtením komiksů jsem začal úměrně svému věku a místu narození - Čtyřlístky, ABC, Šípáci apod. K mému rozhledu posloužilo pár rodinných přátel v emigraci, kteří mi občas přivezli především německého Asterixe, Garfielda a u nás neznámý westernový Sölvpilen v norštině. Začátek 90. let se samozřejmě nesl ve znamení Komety, Disneyovek a dalších svobodných vydavatelských počinů. V polovině dekády jsem si dal pauzu na jančení a ke komiksu se vrátil s nadcházejícím miléniem a novým crwavým vydavatelským boomem. Chvíli mi vydrželo hromadit většinu co vycházelo, bylo to fajné objevování nových dimenzí žánru a studium klasiky. Při zjištění, že se vše začíná trochu opakovat, potřebě utrácet peníze jinde a především jiným starostem a zájmům jsem komiks zase na léta opustil. Poslední dva roky se o něj opět trochu živěji zajímám, rád si koupím dobré čtení, ale pečlivě vybírám. Za milník bych považoval i tento web, jistě je co zlepšovat, ale autorům velký dík a podpora, díky okrajovosti žánru se doufám nedočkáme záplavy blbů a komerce jako na čsfd.

pozn.
czekomiks, ducktales1, 99filmů, návody,muriel, 4list:ostrov, mašinerie,asterix na korsice
pozn.
návody, 99filmů

J.Connor
M J.Connor | 15.10.2020 | Odysseova dobrodružství při návratu domů

Dnes již těžko sehnatelná rarita, mně to zabralo x let shánění a levné to tedy ve finále vůbec nebylo. Ale nelituju. Jednička je kultovní čtení mého dětství, které bych se vůbec nebál srovnat třeba s Asterixem, ve smyslu nahlédnutí do starověku, poučného, avšak mimořádně vtipného a plného nadhledu. Dvojka dle mě nijak nezaostává za jedničkou, ale přeci jen už to není takovej nářez, jako když je vám osm let. Filcíkova kresba sice na první pohled může působit jednoduše, ale ve finále je tam naopak velký cit pro detail a humor, já osobně ho mám jako ilustrátora především dětské literatury hodně rád (viz také Petr a Hanka aj.). Velmi nadprůměrné čtení, samozřejmě především pro děti, nicméně také podobně jako v Asterixovi některé vtipy docení spíše starší čtenáři (například Odysseus v Laterně magice asi není úplně všeobecně známý).

J.Connor
M J.Connor | 10.10.2020 | Královská krev #01: Svatokrádežná svatba

Červená knihovna jaksepatří.

J.Connor
M J.Connor | 22.6.2020 | Caravaggio (paperback)

Skvost

J.Connor
M J.Connor | 10.5.2020 | Arturovci

Rád sbírám rarity z 90. let a konečně jsem za pár kaček v antiku dohnal Arturovce. Petr Chytil je poměrně známý ilustrátor, dělal třeba pro Trnky Brnky a pro TV a s jeho prací, byť třeba nevědomky, se už setkala velká spousta čtenářů. Jeho styl mi není úplně blízký, ale musím uznat, že je osobitý či řekněme nezaměnitelný, a kresba, byť zde jednoduchá (panely často bez pozadí a detailů atp.), je vedena jistou a už v této době profesionální rukou. Klubácké příběhy rozhodně nejsou nějak staromilské, ale už aktualizované na počátek 90. let. Každá stránka čítá pravidelně osm panelů s ukončeným příběhem, či spíše řekněme rozfázovaným vtipem končícím často nějakým gagem či vtipnou pointou. Je asi škoda formátu (sešitek A5), protože jednotlivé panely jsou často přeplněné až běda a přes bubliny už ani nemusí být moc vidět děj. Arturovci rozhodně nejsou žádné zásadní dílo českého komiksu, ale na druhou stranu v záplavě spousty obdobných pionýrských pokusů z 90. let, které dnes působí spíše jako parodie nebo vydání žáků ZŠ (např. http://comicsdb.cz/comics/1491/tri-musketyri-1 nebo http://comicsdb.cz/comics/2873/soudek-1 ) hrají rozhodně prim a při velkorysejším vydání a nabírání zkušeností autora si dovedu představit oblíbenou a pěknou sérii. Na konci je avizováno volné pokračování z Divokého západu, o jehož vydání nic nevím, ale Petr Chytil jej na svém webu uvádí stejně jako informaci, že Arturovci byl skutečný klub a barevnou verzi.

J.Connor
M J.Connor | 17.4.2020 | Klezmer: Cesta na východ

Výtečný komiks, hlavně zase trochu něco jiného v tom našem obrázkovém čtení, úvahy na konci to posouvají ještě dál a jsou skutečně podnětné. Fascinuje mě taky, jak někdo pár jednoduchými tahy, zde navíc naoko neumětelskými, či roztřesenými, dokáže vyjádřit tolik. Výjimečně mi ani nevadí, že nevyšly další díly, přišlo mi totiž, že by v tomto momentu vlastně mohl příběh skončit (byť čistě formálně otevřený) a zbytek nechat na čtenáři a na pocitu, který kniha vyvolala.

J.Connor
M J.Connor | 17.4.2020 | Drsná škola (limitovaná edice)

Mňam do p***! Where´s Wally Nixon? ... Jen k té limitované edici, už si je nekupuju, takže nevím, jaký je současný standard, ale dříve mě moc nebraly ty bonusy (čestnou výjimkou budiž klíče z druhého Locke and Key). Za mě je i tady škoda, že bonusový plakát A3 je celkem obyčejná obálka a ne třeba nějaký ta fajná dvoustrana, klidně i A2. S ohledem na cenové navýšení mi to prostě nepřijde jako adekvátní odměna.

J.Connor
M J.Connor | 6.4.2020 | Šílená ze Sacré-Coeur

Je pravdou, že závěrečná část už mě tolik nevzala a zpětně to přisuzuji hlavně změně stylu Moebia, musel jsem se i ujišťovat, že to skutečně dělal on. Já v tom tedy manga styl (dle doslovu) dešifruji docela marně, spíše mi to připadá jako odkaz na klasickou francouzskou školu ilustrace pro děti a mládež. Byť mi takhle ambivalence mezi dospělým scénářem a "dětským" vizuálem často sedí (Criminal 2, Parker), tady se tak nestalo. A on i ten scénář už neměl takové obrátky. Na druhou stranu, první dva díly mi fakt učarovaly, navíc příjemná změna se s oběma autory potkat nikoli na poli fantastiky. Úplně jsem si při čtení představoval, že sleduji nějaký podařeně absurdní snímek klasické evropské školy, třeba Buňuela nebo Bliera.

J.Connor
M J.Connor | 6.4.2020 | JLA: Svoboda a spravedlnost

Musím říci, že Alex Ross a navíc karanténa (neměl jsem tušení, o čem to je, kupoval jsem jen kvůli Rossovi) tomu udělali dobrou službu, ale nevím, jestli to vyváží tu zjevnou skutečnost, že je to jen víceméně další banální superhrdinská historka. Navíc poněkud zkratkovitá, což se bije právě s epičností obrazů... Inu nevím, přihlédnu tedy i ke krásnému vydání,volím shovívavost a zaokrouhluji nahoru.

J.Connor
M J.Connor | 6.4.2020 | Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy

Potutelný úsměv... jsem měl nasazen celou dobu. Po velké pauze jsem se rád uložil v mistrově hřejivé náruči.

J.Connor
M J.Connor | 3.4.2020 | Skalpy #10: Konec cesty

Jednička mě jako (celkem) milovníka drsných krimi a indiánské historie strhla natolik, že jsem si těch pět let milerád počkal, až to budu moct dát najednou. Karanténa k tomu přišla velmi vhod a prvotní úsudek neklamal, ba naopak. Pro mě je to jedna z nejlepších sérií vůbec, nemá vůbec smysl probírat jednotlivé booky, není žádný slabý, nevidím tam jediné zaváhání. Nejednoznačnost postav dotažená k dokonalosti, naprosto delikátně nadávkovaná civilnost kontra nadsázka a hra s očekáváním. A to nemluvím o té moc hezké jemné nadstavbě k tradičním noirovým radovánkám v trýznění postav ve smyslu politickém, historickém či společenském. Co se týče závěru, jsem už znavený ze všech těch šokujících zvratů a netflixovských cliffhangerů, i cesta může být cíl a byť je samozřejmě gradace a určitá míra odhalení pro každý scénář důležitá, není nutné každý příběh zakončit nějakým obřím šokujícím vyvrcholením. Navíc u něčeho takto hutného a intenzivního si vlastně ani nelze představit, že to jeden moment všechno přebije, změní atp. Takže ne, nejsem nespokojený ani co se týče závěrečného dílu, naopak jej vnímám jako velmi zdařilý, byť neokázalým způsobem. A v tom vlastně navazuje na celou sérii jako takovou. P.S. Pro fanoušky italského seriálu Gomorra, nepřipomínal Vám postupem času Dash taky Cira di Marzia?

J.Connor
M J.Connor | 6.4.2020 15:47 | * Připomínky a návrhy

Ahoj, jen noticku, že odkaz na web Jodorowskyho v profilu autora odkazuje na depilační salóny v Tokiu :D

J.Connor
M J.Connor | 9.4.2014 09:18 | * Připomínky a návrhy

Připojuju se k ucelenosti. Já osobně bych nedělal ani samostatný profily tomu, že něco vyjde v měkkých a tvrdých deskách, tyhle odlišnosti bohatě stačí poznámkou. Mně by upřímně stačila poznámka asi u dalších a např. obálkou se lišících vydání. Chápu, že je to pro vášnivce více položek ve sbírce, ale to je asi tak jediná výhoda, zbytečně to pak rozděluje komentáře a hodnocení, a to jak z hlediska uživatelství, tak objektivity. Vemte si takovýho Asterixe, kde mají některá čísla i pět profilů, pak je diskuze a hodnocení úplně o ničem.

J.Connor
M J.Connor | 3.2.2014 13:51 | * Připomínky a návrhy

Také bych "Mají" nechal. Důvody již kolegové vyčerpali níže.

J.Connor
M J.Connor | 20.12.2013 12:25 | Sběratelský klub

Já jen aby nedošlo k mejlce (jak říkal Sam Hawkins) :)

J.Connor
M J.Connor | 19.12.2013 12:15 | Sběratelský klub

Kapis, Toe: Dal si tam odkaz na na Firehanda, kterej vyšel už dávno, ten vyprodanej bude, ale aktuálně vyšlo tohle http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=5159 Psal jsem panu Říhovi a včera večer ještě byly.

J.Connor
M J.Connor | 17.11.2013 18:27 | Filmový a hudební klub

Mně docela dost sedí asi ten nejznámější fancast, bohužel až na Custera a Tulip, navíc Jesse je pro mě tak ikonická postava, že asi nebudu spokojenej nikdy. Nicméně pár těch vedlejších postav tam podle mě ten týpek trefil naprosto geniálně, Fassbender jako Cassidy je nutnost, jenže těžko mu bude přicmrndávat takový béčko jako je Olyphant. http://www.comicbookmovie.com/fan_fic/news/?a=30257

J.Connor
M J.Connor | 20.8.2013 00:06 | * Připomínky a návrhy

U komiksu http://comicsdb.cz/comics.php?id=3303 není vazba leporelo, ale klasická, dejme tomu sešit s látkovou vazbou. Leporelo bylo jen u prvního dílu, což je konečně vidět i obou coverů, že jen ten první má látkovou pásku na obou stranách.

J.Connor
M J.Connor | 15.3.2013 12:16 | * Připomínky a návrhy

to, co říká Grrr by se mi taky líbilo

J.Connor
M J.Connor | 12.2.2013 12:34 | * Připomínky a návrhy

čus, tohle se jmenuje "NADANÍ" nikoli "NADÁNÍ" http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=4568

J.Connor
M J.Connor | 9.1.2013 08:39 | Pindárna

Taky jsem to během oné horečky viděl prodávat přes litr. Co je ale smutné, že ještě tenhle víkend (5.1.) jsem viděl prodat spider-mana za 400 ;)

J.Connor
M J.Connor PRODÁM11.11.2019

nabídka komiksů, ceny až na výjimky spíše symbolické, čistím chlévy a nechci vydělat, jen to spíš udat do dobrých rukou (email v profilu)
Conan: Dcera pána mrazu (2009, 2. vydání, čtené, mírně ošoupané)
Spider man – Návrat (2003)
Ghost Rider: Cesta do zatracení (2008)
Sebevražedný oddíl 1 (paperback)
Vetřelci Omnibus 5
Vetřelci Omnibus 6
NOE 1 – 3
Malý princ 2: Planeta ohnivého ptáka
UKK Komplet 86
UKK Komplet 114
UKK Komplet 99
UKK Komplet 91
Wetemaa
Češi: Jak se stal Havel prezidentem
Čtyřlístek 180
Asterix a kotlík (2. vydání, 2001)
Duhová Regina 1
Aréna č. 4
Vzpoura androidů
Power Rangers 4 – 6/2008, 1 – 3, 5 - 11/2009, 1 – 6/2010
Gormiti 14
Stáje Green Hills 2 – 10
Děsivé dějiny Egypt
Děsivé dějiny Rytíři
Totally Spies 7, 8
Star wars magazín 4 – 10/2013

Aktivita

Naposledy přihlášen: 15.10.2020 16:48
Komentáře u comicsů: 1029
Hodnocení comicsů: 1623
Příspěvků ve foru: 55

Sbírka (z CDB)

Četl: 1621 (cca 212555 Kč)
Má: 1665 (cca 212037 Kč)
Chce: 28 (cca 866 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0