Drekorian [mecenáš]

Drekorian

Jméno: Marek Osvald
Email: drekorian@drekorian.cz

Drekorian
M Drekorian | 23.7.2017 | Tomb Raider Archivy S.1

Andy Park by mohl kreslit všechno. Nemyslím jenom obálky a sešity Tomb Raidera, ale myslím naprosto všechno. Spider-mana, Hellboye, Batmana, Mýty, prostě všechno. A stejně by se mi nezajídal. To, že se tenhle nekorunovaný král mainstreamové kresby zahrabal u Marvel Studios je sice skvělá zpráva pro kinofily, ale pro komiks je to rozhodně citelná ztráta. Jurgensův scénář se trochu hledá. Medusina maska (nebo po novém Maska Medusina) je super, odsýpá a ve čtyřech sešitech to řekne spoustu a člověk se vůbec nestačí nudit.

Ostatní dobrodružství jsou nic moc. Přestože vytahují arzenál všeho co na přelomu devadesátých a nultých let bylo alespoň trochu cool (dinosauři, zombíci, technodrom-nindža-ilumináti, prokletí conquistadoři, aj.), Jurgens dokáže bavit jenom špičkováním mezi Larou a Chasem Carverem. Zbytek bublin tvoří nuda, výplň a atmosférické výkřiky. Velká škoda, mám dojem, že by Laře spíše svedčily delší 6-12číselné příběhové linky. Dvojku rozhodně beru.

Drekorian
M Drekorian | 6.7.2016 | Parker: Lovec

Tohle prosím ano! Sympatická žánrovka o drsném gangsterovi, kterému někdo pořádně šlápl na kuří oko a on se jde pomstít. Drsný, málomluvný Parker s vizáží sicilského gangstera a vyřídilkou medojeda kapského si to jde vyřídit s bejvalkou, podrazáckým parťákem i celou americkou mafií. To všechno v barvách Darwyna Cooka. Must have.

Drekorian
M Drekorian | 20.5.2016 | Zámek a klíč #06: Alfa a omega

A zazvonil zvonec a pohádky je konec. Mám s koncem trochu problém. Přestože jsem byl během monologování hlavního démonského záporáka napjatý jak kšandy, Hill se nad svými postavami hrozně ustrnul a nasměroval je až do příliš idylického happyendu. Včetně smrti-nesmrti jedné z hlavních postav, alkoholismu matky, atp. Příběh dopadá krutě pro několik málo vedlejších postav, které slouží jako horrorový kanonenfutter, ale jinak se všechny linky sbíhají do prakticky ideálu šťastných konců. Z tohoto důvodu mírné zklamání, čtvrtou hvězdičku u mě drží stále výborná kresba.

Drekorian
M Drekorian | 19.5.2016 | Zámek a klíč #05: Časohrátky

Po slabší trojce a čtyřce přichází pětka, která je prošpikovaná více či méně tichými výkřiky „Ahá!” během čtení. Všechno je vysvětleno, poměrně koherentně do sebe zapadá a vše je nachystané na poslední knihu. Jednou věcí si nejsem jistý a to je získávání soucitných bodů pro hlavního záporáka - Lucase „Finty” Caravaggia. O tom, že zlo cestuje mezi těly, víme už od předchozího dílu, ale tak nějak jsem tajně doufal, že Lucas byl vždycky tak trochu hajzlík. V pátém díle vypadá jako milý hloupoučký sympaťák a to má pro závěrečný šoudaun trochu škoda.

Drekorian
M Drekorian | 28.3.2016 | Ultimátní komiksový komplet #085: Marvel: Počátky - 60. léta

"Captain America nikdy nelže. Jdeme!"

Ach, zlatá šedesátá. Stan Lee vybudovává prakticky z ničeho současné marvelovské superhrdinské impérium příběhy, ve kterých se to hemží podivnými monstry, komunisty, všemocnými tranzistory, radioaktivitou a podivnými vynálezy. Určité motivy se napříč originy opakují: armáda a vojáci jsou naprostí pitomci, radioaktivita a paprsky z vesmíru jsou zdrojem záhad a zvláštních schopností, všechny ženské postavy jsou psány jako naprosté slepicoidní pipky (mimochodem celkem trvalá součást tvorby Stana Leeho). Samotné příběhy nelze hodnotit příkrým pohledem dnešního komiksového trhu, ale i při přimhouření obou očí je přinejmenším polovina příběhů hloupoučky naivňoučkých (Fantastic Four, Ant-Man, Hulk, X-Meni). Přesto se dá kniha do značné míry doporučit nejen těm, kdo mají o zájem o historii superhrdinského komiksu (kresby Steva Ditka, Jacka Kirbyho nebo Donnyho Hecka jsou báječné i po téměř padesáti letech), ale originy Spider-Mana, Daredevila a hlavně návrat Kapitána Ameriky z ledového vězení, to jsou příběhy, které mají šanci oslovit i dnes. Jako velice zdařilý hodnotím překlad Martina D. Antonína, který zachovává takový ten zvláštní dobový punc.

Drekorian
M Drekorian | 11.3.2016 | Ultimátní komiksový komplet #070: Avengers: Dětská křížová výprava

Teplý Naruto a jeho politicky korektní homeboys pátrají po momentálně nejžhavější MILFce v Marvelu, kterou si pro sebe syslí Dr. Doom. Uh. Z celého třeskutého maglajzu v Avengers: Rozpad, jsem byl akorát rozpačitý, byť se z toho zrodili skvělí New Avengers. Jenom nechápu jaký důvod (kromě skvělé kresby) bych měl mít číst eskapády D-list sidekicků, kteří umí maxímálně tak imitovat opravdické Avengers. Teda kromě toho, abych se mohl vysmát dementní manipulaci s časovou osou. Kresba 4 a půl hvězdičky, scénář jedna.

Drekorian
M Drekorian | 11.3.2016 | Gunsmith Cats #02

Gunsmithky jsou manga pro každého: jak pro zapřísáhlé otaku, pro které jsou zajímavou exkurzí do doby, kdy manga poprvé dobyla Ameriku, tak pro komiksáky, kteří mangu nečtou a přečtou si maximálně tak jednu ročně. Perfektní akční jízda, která ve druhém svazku mírně prohlubuje příběh a postavy a kdy se budete zaručeně těšit na pokračování. http://www.comixzone.cz/view/1895-gunsmith-cats-2/

Drekorian
M Drekorian | 11.3.2016 | Živí mrtví #16: Ten velký svět

Tohle jsem chtěl. Vážně a hrozně moc. Šestnáctka není nejnadupanější kniha v sérii a dalo by se říci, že se v ní toho zas tak moc nestane (další tábory přeživších jsme viděli už před několika lety), ale Hilltop je přece jenom zvláštní svou velikostí, nedostatkem zbraní a přebytkem potravin. Mám pocit, že šestnáctka slouží jako malá předehra k sedmnáctce, kde se rozehraje to pravé drama s novými městskými státy přeživších.

Drekorian
M Drekorian | 7.3.2016 | Zámek a klíč #03: Koruna stínů

Mi se prostě zdá, že tady Rodriguez krapet Hilla podržel. Artefaktů je najednou víc - Koruna umožňuje přivolávat stíny a tak nějak mám pocit, že všechna magická udělátka tak nějak ztrácí punc originality. Kulišák si prochází Lovecraftem jako Gandalf zkřížený s nindžou jenom proto, aby udělal naprosto zbytečnou krpu. Ale bum, éterická akce! To chceš. Teda skoro. Asi jediná věc, který mě fakt bavila a vyvážila protivně pochlastávající matku byla strachuzbavená Kinsey, která ukazuje nakolik je tato naše základní emoce důležitou složkou toho, kým jsme.

Drekorian
M Drekorian | 7.3.2016 | Zámek a klíč #04: Klíče království

Tak nějak jsem doufal, že tohle nikdy nenapíšu, ale Zámek klíč ztrácí dech. Pohled na Bóďův život skrze calvinovsko-wattersonovskou kresbu mě spíš štval, než že bych z ní měl nějakou radost. Vrabčáci. Chaos. Hill se mi něco snaží sdělit, nevím přesně co. Zbytek knihy je prodchnout depresí, ale máti Lockeovic se zázračně vyhrabe ze svého alkoholismu, protože prostě proto. Zbytek je rutina (!), takže autoři dokonce rezignují na narativ a servírujou prostou slideshow/montáž. Nic moc.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 19.11.2017 20:38
Komentáře u comicsů: 58
Hodnocení comicsů: 105
Příspěvků ve foru: 0

Sbírka (z CDB)

Četl: 1 (cca 1300 Kč)
Má: 217 (cca 60803 Kč)
Chce: 1 (cca 358 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 0