Sandman #01: Preludia a nokturna
CREW1. vydání 2002série Sandman 1/19
4.7
...
Sandman, velký Morpheus, pán snění, je při nešťastném magickém obřadu uvězněn na Zemi. Po letech se mu sice podaří ze zajetí dostat, nabírá síly a pomalu dává své království dohromady, ale ještě ho čeká dlouhý boj o své symboly moci, než jejich noví majitelé nadělají více škody.

Obsahuje sešity série The Sandman #1-8 (leden 1989 - srpen 1989)

První dotisk v roce 2007, druhý dotisk v srpnu 2013

Ocenění: "comiCZaward 2002" - Oko českého comicsu za nejlepší lettering


Scénář
Neil Gaiman
Art
Mike Dringenberg, Sam Kieth
Ink
Mike Dringenberg, Malcolm Jones III
Obálka
David McKean (Dave McKean)
Lettering
David Horák, Ondřej Jireš
Překlad
Viktor Janiš
Redakce
David Hanzl
Žánry
horor, městská fantasy
ISBN/ISSN
80-86321-15-0
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
165 x 255 mm
Hmotnost
562 g
Tisk
černobílý
Stran
240
Původní cena
389 Kč
Originál
The Sandman #01: Preludes and Nocturne (Vertigo (DC Comics), 1991)
Varianty
Sandman #01: Preludia a nokturna (barevné vydání) (2016)
Sandman #01: Preludia a nokturna (2002)
Tak jsem si to dal po letech znova, tentokrát v barvě a nemusím na svém, skoro 18 let, starém komentu nic měnit, opět to byla skvěla jízda plná fantazie, brutality, děsu i melancholie.
Je to už drahně let, co jsem Sandmana četl poprvé; to jsem chodil na střední a Gaiman patřil mezi mé nejoblíbenější autory. Preludia a nokturna nejsou tím prvním svazkem, který se mi dostal do ruky, tím byla Hra o tebe. Každopádně tohle pro mne bylo velmi důležité. V minulém roce jsem se k sérii vrátil díky traileru od Netflixu a byl jsem zvědav, zda na mne ještě zapůsobí - skutečnost předčila očekávání ; ta neuchopitelná atmosféra se mi okamžitě vryla zpět pod kůži.
Do Sandmana se mi nikdy moc nechtělo. Odrazovala mě obálka, Gaiman v mých očích nebyl Moore jehož run Swamp Thinga mě fascinuje dodnes. Teď po dočtení je mi docela líto, že jsem Sandmana nečetl právě okolo dvaceti let, protože by pro mě byl určitě tím čím je pro mě Bažináč a měl bych zase větší rozhled ve Vertigo/DC dark univerzu. Celá kniha má krásně temnou atmosféru. Putování za znovuzískáním třech mocných artefaktů je napínavé a zase se dostaneme do mého oblíbeného pekla (Etrigan!). Je tu taky skvělý John Constantine (ta postava na stránkách komiksu prostě dýchá!) a potěšili mě i staří známí Kain a Ábel. Na kresbu Sama Keitha jsem si chvíli zvykal. Je spíše stylizovaná, ale k prostředí snů, démonů a všeobecného šílenství se hodí. Dnes je Sandman samozřejmě kult a já si jdu doplňovat vzdělání dalšími díly. Pokud je tohle, jak píše Gaiman v doslovu, pouze začátek a ještě tu neměl vše ideální, tak se těším na to co předvedl v dalších dílech.
Sugestivní, překvapivé, originální, filozofující, a řekl bych, že i nadčasové. Sandman má tu výhodu, že první kniha dokáže fungovat sama o sobě, má uzavřený děj, a zároveň pootevřené vrátka pro příležitostné pokračování. A toho Gaiman využil, sem s dalším dílem.
Po přečtení komentářů zde na comicsdb jsem po tomhle komiksu sáhnul ihned, jak byl v knihovně volný. Ale asi jsem čekal něják moc. Po předmluvě (o které budu ještě hovořit) jsem si myslel, jaký tohle bude přelomový komiks, který mi změní pohled na žánr. Ovšem nic takového se nekonalo. Bohužel. Předem varuju lidi, kteří nesnesou rozdílné názory, že tenhle komentář se jim líbit nebude.
Takže. Začnu asi prvním sešitem. Kdybych si tento komiks koupil, tak bych ho asi po dočtení prvního sešitu vrátil. Změť úplně nesmyslnejch postav, celkem jsem se i cítil, jako kdybych už naskočil do série, která vychází deset let a ne, že čtu první sešit. Chápal bych, kdyby jsem začal číst prostředek nějáké komiksové série, ovšem já jsem se místy ztrácel v ději. Druhý sešit představý naprosto nezajímavé a zbytečné postavy, ještě ke všemu je nudný a šíleně ukecaný, místy jsem si říkal, že to už vážně zavřu. Třetí sešit je o poznání lepší a bavil mě mnohem víc. Constantine je skvělý doplněk, bavil mě tam a já jsem si u druhého sešitu začal říkat, že vesměs to neni tak zlý. Ovšem pak nastal naprostý nonsens. Čtvrtý sešit byl absolutní hovadina (vlastně takový rap battle mezi démony, ale u tohohle sešitu už jsem si začal vážně říkat, jesli neni celá předmluva myšlena ironicky). Pátý sešit mě bavil, linka s doktorem Destiny začíná oonečně být zajímavá (aspoň něco) a Sandamn zažije konečně nějákou tu prohru, jestli se tomu dá tak říkat. Šestý sešit mi přišel jako naprostá výplň bez jakéhokoliv smyslu, ve kterém jenom Gaiman potvrdil, že je doktor Destiny jen nezajímavá postava, což mě trošku zklamalo. Sedmý sešit je jen vyvrcholení celkem jednoduchého a ne moc zajímavého příběhu. Osmý sešit byl, aspoň tedy pro mě, dost zajímavý a celkem se mi i líbil. Bylo to takové slaďoučké zakončení dost podivného komiksu.
Kresba se mi líbila, ani mě upřímně nemrzelo, že u čtu černobílou verzi. Obálky ale byly strašně ošklivé, jejich styl se mi moc nelíbil.
Určitě je to skutečně převratné a úžasné dílo, nikomu neberu, že se mu to líbí (dobře pro něj), ale mě se tento komiks prostě nelíbil. Plusem byly tři sešity (třetí, pátý a osmý), ovšem to moc nemělo vliv na celkové zklamání z komiksu, protože příběh jako takový nebyl moc zajímavý. No, tak už aspoň vim, do jakého komiksu rozhodně nikdy nedám peníze, ale pokud jsou zbylé díly nějáké razantní zlepšení oproti první knize, rozhodně mi to někdo napište. Ovšem v tuto chvíli za mě 2*.
A teď k předmluvě, po který jsem byl dost zmatený. Možná kdyby se mi komiks líbil, by jsem nad tím jenom mávl rukou, ovšem to nic nemění na tom, že si F. Paul Wilson v předmluvě slušně řečeno dost protiřečí. Můj první problém s předmluvou je, že pan Wilson řeší popírání fyzikálních zákonů v raném superhrdinském komiksu. Už jen to je na pořádný facepalm, protože je to jako řešit, že by Gandalf nemohl vstát z mrtvých, protože by nepřežil pád do vody. Obecně mi vrtání se ve fantasy a sci-fi žánru a následném aplikování klasické fyziky přijde naprosto hloupé. Tím ovšem předmluva nekončí. Autor kritizuje staré superhrdinské komiksy za to, že v nich nefunguje hybnost, atd. v předmluvě, a teď se podržte, ke komiksu, který je o pánovi snů s pytlíkem plným kouzelného prášku, který bojuje se záporákem, který vlastní kouzelný amulet a částí jeho přezdívky je slovo doktor, a aby toho nebylo málo, součástí jeho výbavy je plášť. To je jak říct ,,Nemám rád sýry ale miluju ementál." Ale to je jen tak na okraj...
Gaiman je PAN vypravěč a v této sérii to dokazuje nade vší pochybnost. Klidné, pomalé vyprávění. Od všeho tu dostanete kousek ochutnat a to přesně v takovém množství, že rozhodně budete chtít další sousto. Doporučuju si dobře zapamatovat všechny postavy, protože později budou mit v příběhu větší, nebo menší roli.
Jedna z nejlepších sérií v historii komiksu a povinnost každého fanouška.... pro mě naprostý skvost a nemůžu jinak, než dát plné hodnocení... 100%
Super úvod do série. Další díl už leží na poličce a já se těším na další příbéhy. Pecka
Sandman #01: Preludia a nokturna - Klasika svého žánru a jedna z nejlepších komiksových sérií vůbec ... Sandman se za ta léta od svého prvního sešitového vydání v roce 1989, následného prvního souborného vydání v roce 1991 a historicky prvního vydání u nás v roce 2002 stal v podstatě kultovní sérií. Všechny postavy, příběhy, myšlenky a hlavně sny utváří nádhernou sbírku, na kterou ani po letech nedosáhl zub času. Možná jen jak píše sám autor v doslovu - některé příběhy po tolika letech vypadají neobratně a neohrabaně ... Za mě 4*!
Naprostá paráda, řekl bych že vše podstatné již bylo řečeno, takže jen stručné osobní poznámky: Možná že to je "jen" začátek série a v mnoha ohledech se Gaiman ještě hledal, ale přesto - nebo právě proto - pro mě Preludia A Nokturna stále zůstává jedním z nejlepších dílů ságy. Kniha má své jedinečné osobité kouzlo které jí zůstává vlastní. Občasné hostování postav z DC univerza není na škodu, ba naopak - v případě takového Johna Constantinea se jen posiluje síla příběhu.
Úvodní příběh jsem musel číst pomalu, pozorně, ale odměnil se mi tím že mě krásně navnadil na vše co přijde poté. Nemůžu říct že by šlo o vrchol knihy, ale tak je a má to být jen úvod - a to krásně atmosferický.
Druhý příběh spíše dále rozvíjí svět Sandmana než že by posouval příběh, ale to nevadí, jsme pořád na začátku, takže je to potřeba. Taková klidnější kapitola, ale se skvělými postavami.
Třetí příběh považuji za jeden z vrcholů knihy, hororový, brutální, a přeci nekonečně smutný... Přesně kvůli podobným příběhům jsem si Sandmana zamiloval. Dokonalost.
Příběh čtvrtý o návštěvě Pekla je též vynikajicí, ten předchozí ale nepřekoná - do absolutoria jakoby tomu ještě něco malinko chybělo. Ale ty vizuální hody jsou parádní, kresebně asi čtenářsky nejvděčnější kapitola.
Pátý příběh je hodně atmosférický, napínavý - příprava na věci příští.
Šestý díl, o tom už psalo hodně lidí jako o vrcholu sbírky. Je to opravdu skvělý horor, v rámci Sandmana jich není až tolik, ale každý stojí za to. Čtení to není vyloženě příjemné pokud nejste milovník tohoto žánru, ale je to tak sugestivní a vtahující že se stejně neodtrhnete.
Sedmý díl uzavírá hlavní příběhovou linku této knihy, a ačkoli nemůžu říct že bych byl zklamán, rozřešení mi nepřišlo až tak uspokojivé. To ale není naposledy co se mi to v rámci série u delších příběhů stalo... Možná je to záměr, že od závěru člověk dostane něco úplně jiného než co čeká, ale po sedmi sešitech... čekal jsem trošku víc.
A poslední příběh, to je taková poetická třešnička na dortu, jeden z vrcholů prvního Sandmana.
Ke kresbě - jak jsem Sama Kietha nemohl vystát při čtení Wolverine a Hulk, tady se mi velmi líbil. V nových barvách jsou jeho stránky pastva pro oči. Zbytek knihy je na tom kresebně též dobře, ale Sam tentokrát s přehledem vede.
Závěrem - ačkoli se najdou drobné vady na kráse, pořád jsou to jen roztomilé pihy, které nemohou zastřít fakt že už první Sandman je dokonalost sama, čtení ke kterému je radost se vracet, přemýšlet o něm. Komiks, který vám opravdu něco dá. A to je i v dnešní době, kdy už tu toho u nás vychází tolik, že před 20ti lety když Crew začínala by se nám o tom ani nesnilo, pořád ještě něco vzácného a unikátního.
V mojí paměti už nebyl Sandman zas až tak super a převratný jako jsem ho vnímala před pár lety... což byl dobrý důvod přelouskat celou sérii znovu.

A je pořád převratný a nadkomiksový.
Až teď mi došlo, že se v prvním díle vystřídají dva kreslíři s krapet odlišným přístupem (Sam Kieth kreslí realistické tváře a karikuje celou postavu, Dringenberg karikuje tvář a postavu má realistickou) a proč jsou démoni tak ujetí (jo, ti Kiethe bavili). S ním až do konce by Sandman nebyl zdaleka tak sexy indie rockový hošan jak ho mají puberťačky rády, mrň vrň. A pořád miluju tu černobílou, vlastně víc než kdy dřív! Intelektuálům barva škodí!
A kolik postav, které potkáme až v dalších dílech, se tu pomalu připravuje na svůj triumfální nástup na scénu! Některé se objeví až za hodně dlouho (viď, Donno), fascinuje mě, že základní syžet celé série musel mít rozvržený od samého začátku. Boreček Gaiman.

P.S.- Zas tak moc ho nežeru.
Do vlaku jménem Sandman jsem naskočil až někde uprostřed - přesto se to stalo snad mou nejoblíbenější komiksovou sérií ever (no dobře, Calvin a Hobbes trůní spolu s ním). Když si teď čtu příběhy, kterými to vlastně vše začalo, nijak nevadí, že jsem kdysi začal jinde. Oklikou vše do sebe zapadá, povídky jsou naprosto dokonalé, sice trochu ještě karikaturní, humorné, ale už i mrazivé a "fantasticky fantastické". Tehdy, na přelomu 80. a 90. let se zrodila skutečná legenda. Nemůžu jinak než plnou palbu...

Celkový dojem: 100%
Je věčným a přesto i on může pocítit strach a obavy. A hledá svoje hračky. O nové barvy se postaral Daniel Vozzo a je radost se na to dívat. Stránky nehýří sytými barvami. Barevnost je spíše decentní a skvěle zpřehledňuje kresbu. Chápu, že pro někoho mělo původní černobílé vydání své kouzlo a mnozí ho budou z nostalgie i nadále preferovat, ale až s barvami je Sandman kompletní. Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/1017-sandman-preludia

EDIT 2022: Sandman je velmi zvláštní dílo. Nadčasové a velmi pečlivě vybalancované. Je to chytré, osudové a napínavé. Není to ale nijak moc akční a “rozjuchané”, ale spíše zamyšlené. Velmi slušně položený základ nového mýtu a legendy mezi komiksy.
Tak jsme se po letech dočkali. I když jsem vždycky byl toho názoru, že k Sandmanovi se perfektně hodí i černobílé provedení, barva mu sluší úplně stejně, o barevných obálkách McKeana ani nemluvě. Díky Crwi se můžem k tomuhle starému dobrému komiksu vrátit a prožít ty příběhy znovu a díky pěknému koloringu zase trošičku jinak... palec nahoru..
Zezačátku jsem k tomu byl skeptický, ale uchvátilo mě to svoj originalitou a svým mytickým světem. Potěšila mi i určitá provázanost s DC světem (známí chovanci Arkhamova ústavu nebo veršující démon Etrigan, který byl později v Hitmanovi). V této sérií nechybí podobně jako např. v Hitmanovi různé svérázné figurky, keré se jentak mihnou, ale něčím vás zaujmou, zkrátka nejsou to jen typické ploché charaktery. 5*
Musim říct že od prvních stran jsem se do toho neskutečně ponořil, občas se i zamyslel a někdy měl i husí kůži. Příběh propracovaný do posledního detailu, opravdu se nedivím že se tomuto říká nejlepší komiks světa, tohle je opravdu klenot a ta kresba, to je nádhera
Po prvých pár stranách som uvažoval že Sandmana odložím a zabudnem. Chvalabohu som vydržal a dostalo sa mi niekoľko úžasných príbehov o Pánovi snov. V jednotlivých príbehoch sa predstavujú rôzne postavy a postavičky, ktoré sa Vám nie bezdôvodne budú zdať známe. Už sa teším na pokračovanie.
Člověk si musí Sandmana přečíst, aby pochopil Gaimanovu poetiku, znalost a lásku k mýtům všeho druhu, ať už křesťanským, řeckým nebo i moderním, jakým komiksový hrdinové jsou. Jeho příběhy jsou nápadité, děsivé a krásné zároveň, mystické i světské, humorné i dramatické. Snoubí se v nich vše, co se dá nalézt i v Gaimanově prozaické tvorbě. Pokud nejste s komiksem příliš obeznámeni, tak zkuste začít u "Sandmana". Není to klasický americký komiks, ale i přesto, nebo možná právě proto, se dá říci, že je to jedna z nejlepších věcí, co je na našem komiksovém trhu k dostání. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/07/707-sandman-1-preludia-nokturna-95.html
Neila Gaimana jsem znal zatím doposud jako autora několika scénářů Doctora Who. Jeho scénáře skoro vždy překypovaly výbornou fantazií. A tady tomu není jinak, opravdu brilantně zpracované po stránce fantasy. Co mi všal trochu vadilo byly úvodní příběhy, které byly pro mě nudnější. Od poloviny knihy mě to ale chytlo a úplně nejlepší pro mě byl poslední příběh, kdy přišla na scénu Smrt. Taky mám výhrady ke kresbě, přišla mi hodně často zmatená a ne na takové úrovni. Zatím 4 hvězdy, doufám, že další díly půjdou ve šlépějích posledních příběhů, které byly zajímavější.
Nevím no-Ke všem složkám knihy(nápad, kresba, příběh..) musím mít respekt, ale nic z toho není úplně má krevní skupina a prostě mě to neunáší. Je to dobré čtení, ale rozhodně bych to neověšoval přívlastkama jako"Nejlepší, Dokonalé" atd.. Sám Gaiman někde v doslovu píše, že to tak něják není úplně ono a já musím souhlasit(a poklonit se té sebereflexi)... Nejlepší" Nech si o mě třeba něco zdát"(nejhlubší a nejtemnější)a"Tlukot jejich křídel"(nejuvolněnější).... Naproti tomu, třeba všeobecně vychvalovná "Dvacetičtyřhodinovka" mě nezaujala vůbec.
Úvod do série, který má vše. Napínavý a atmosférický příběh, originální nápad a parádně sednoucí kresbu. A hlavně člověka navnadí, co bude dál. Za mě byl nejlepší úvodní příběh, příběh v pekle a hlavně 24. hodin, geniální nápad, který se povedlo bezchybně ztvárnit. Série, která si mě získala už první knihou.
naprostá skvělost!
Symbolika, mýtický přesah, literární angažovanost.
Sandman ma stiahol do svojho sveta a nedal mi šancu ho opustiť. Absolútna pecka !!!
nejlepší komiksová série co znám!
co dodat...prostě jeden velkej nářez!!!
První díl skvělé série se opravdu povedl!

Na své narozeniny jsem chtěl opravdu nějakou komiksovou pecku a to se mi vyplatilo!
kapitola 1: Spánek spravedlivých - Jak píše Gaiman v doslovu - ,,Takový klasický Anglický horor''
kapitola 2: Hostitelé na draka - Velice dobrá kapitola s velice dobrýma postavami!
kapitola 3: Nech si o mě třeba něco zdát - Kapitola s Johnem Constantinem je velice dobře propracovaná.
kapitola 4: Co peklo schvátí - Opět nevýslovně skvělá kapitola ve které se Sandman snaží dostat zpátky svou masku.
kapitola 5: Pasažéři - Malinko slabší kapitola (ale jen malinko)
kapitola 6: 24 hodin - Příběh o 24 hodinách strávených v Non-stop baru je super!
kapitola 7: Hluk a vřava - Zase jeden z nejlepších příběhů!
kapitola 8: Tlukot jejích křídel - Skvěle zakončená první kniha

Celkově - Už se nemůžu dočkat na ,,Domeček pro panenky''
!!! Superantikontramultiextraunikátní !!!
Sandmana (Gaimana) po přečtení kraťasů v Crwi plně respektuji, ale nějak to není úplně můj šálek kávy. Preludia jsem si koupil se značným odstupem po roce vydání, protože byla za příjemnou cenu a řekl jsem si, že si doplním vzdělání. A jsem v podstatě stále na tom samém. Část v pekle je ovšem k sežrání a Deeho řádění v bufetu je opravdu makabrózní, za tyhle pasáže zvedám nahoru.
Začátek podle mého jedné z nejlepších komksových sérií vydané v čechách prapracovanost sandmanovského světa je naprosto odzbrojující a tohle je jenom začátek:)Gaiman rules
První kniha díla, které přesvědčí laika o tom, že i komiks může vyprávět velkolepé temné fantasy, ke kterému se vždy s chutí vrátí. + Kresba Sama Kietha. Jasný klenot.
Není potřeba komentářů. ^_^
Je potřeba komentářů?
No není to nic moc ten Sandman, těžko chápu po přečtení téhle knihy jeho značnou oblíbenost.
Je tot to naj co som cital...velmi dobre....:D:D:D
Výborné, chytré, překvapivé. Nádherně provedená čb kresba
Od Gaimana sem doted cetl akorat nejaky Sandmanovy kratasy,ketry nebyly spatny ale zas zadna bomba a Nikdykde,coz je sice kniha (a ted uz i comics),ktere me naprosto dostalo.Takze neveda,co od sebraného Snu cekat,byl sem odvat do zeme sneni a prikovan k zidli az do posledni stranky.Jeden z nejlepsich booku co sem doted mel v ruce,cernobila kresba super,hostovacka Constantina Super a 24 hodin brutalni gore horror SUPER!! Ale abych nedaval zbesile kilo kazdymu gut comixu co prectu,tak je to za 90 :-)
Chvíli mi, pravda, trvalo ponořit se bez obav do mně neznámých hlubin a nechat se následně unášet atmosférou Gaimanova eldoráda "za oponou", naštěstí se tak ale stalo dřív, než jsem "Sandmana" odložil a usnul - následky bych asi už nikdy nerozchodil (viď, sestřičko ?). Ta zvláštní temná poetika ve spojení se skutečnými Mistry - kreslíři okouzlila nevratně i mě, a protože erudovanější, v podstatě jednotná chvála níže mluví za vše (i za mě), jen se přidám k vypíchnutí úžasných "24 hodin" a sugestivního (a pro mě překvapivýho) setkání "věčných sourozenců" v závěru. Až budu zase správně snově nastavenej (a to u "Sandmana" musím - ne vždy je nálada), s chutí zaklepu na dveře "Domečku pro panenky".
Fantaskní poetický guláš mytologických motivů gradující v mrazivý moderní horor (skvostných 24 hodin), místy trochu roztahaný, nepřehledný či ublábolený, celkově ale výjimečný comics, který by nikomu neměl chybět. Po druhé, slabší knize jsem to ale se Sandmanem vzdal, přes všechny jeho nesporné kvality Gaiman není můj šálek čaje. Nicméně doufám, že až zaklepu bačkorama, bude mít smrtka podobu, jakou jí přisoudil on. P.S.: Taky preferuju černobílou.
Jeden z opravdové špičky.
Jeden z nejlepších comicsu, co jsem četl.......:)
Bezpodmínečně líbí!
Scénář nediskutovatelně geniální (zvlášť se mi líbila poslední kapitola...), kresba mě fascinovala zvlášť v obrovských scenériích pekelné říše (obzlášť slezina všech démonů na pekelné pláni). Taky útržky snů v kapitole, kde Sen pátrá po měšci jsou super.
Výborný úvod výnimočnej série. Najradšej mám diel v Pekle. Inteligentné umenie v komiksovom prostredí - to je Sandman.
Kdo to nečet je vůl...
Podle mýho názoru jeden z nejlepších komiksů a taky nejzásadnějších co unás vůbec vyšel perfektní dílo pana Gaimana.Zajímavé je že přestento super komiks sem se dostal k ostatním věcem od Gaimana.Tuhle knihu mám už od prvního vydání a je fakt úžasná.Gaiman stvořil perfektní svět s podivýnskou postavou beze smysdlu pro humor.Kresba je perferktní a co mi ktomu sedne je hlavně to že je v ČB.provedení sice mám raději barevný komiksy ale tady to dotváří perfektně atmosféru.Jediný co by si zasloužilo barvu jsou obálky od DavveMckeana ty hodně ztráci když sou černobílé.Jinak sou naprosto perfektní .Nej je nanich to že je dělá každou jiným stylem nejvíce se mi líbí ty kde kombinuje kresbu s fotkou a tak prostě super záležitost viz přední strana knihy.V této knize se seznámíte s těma nejzásadnějšíma postavama z ostatních komiksů a žejich není málo.Ale stejně nejraději mám ty dva pošahané bratry Kaina a Abela no a pochochopitelně Sandmanovu setru Smrt sice tu je krátce ale má super proslov.No podle mýho názoru je v této knize nejlepší hlá´ška prakticky na konci nevím proč ale přijde mi dost srandovní a to Sandmanův výrok:Jenom si krmím ptáčky je to perfektní reakce když ho Smrt sprdne.Prostě super fantazi příběh s hororovým nádechem.Tenhle komiks nelze než nedopručit sice se totu jen rozjíždí začátek může někoho odradit ale má to své kouzlo.Příběh je perfektní a kresba nijak nezaostává a tentokráte se nemohu rozhodnout od kterýho tvůrce semi má líbit víc.Dakže tuto knihu s radostí doporučí je to povinost pro každého kdo má rád Gaimana kdo to myslí s komiksy vážně.
Asi nej komix co jsem četl, mám rád Gaimana a to jako comix scenaristu tak spisovatele umí budovat super atmosféru a mísit ji se zajímavým příběhem... Škoda absence barvy, osobně se řadím k té sortě co by radši drežší, ale v barvě, když jsou koukal na originál vypadalo to lépe.
Tohle je zatim z těch pěti dílů co u nás vyšli suveréně nejlepší kousek, nemá to chybu! To jak v pekle Sandman bojuje o helmu, ta povídka 24 hodin, nebo epilog se smrtí ...málo kdy se vám do ruky dostane něco tak neuvěřitelně poeticky napsaného, u tohohle dílka jsem nestačil kroutit hlavou. Jasná volba pro všechny příznivce kvalitní literatury a inteligentního comixu.
Nejdřív se mi to zdálo takový podivný, ale ve druhé části jsem plně pochopil neskutečnou poetiku a originalitu tohoto díla.
Po roku a pol som si Sandmana zase zobral do ruky a stále ostáva skvelým komiksovým pôžitkom, ku ktorému sa oplatí vratiť. Odporúčam pri jeho čítaní počúvať Radiohead. Ideálne - zasnený a pokojný album OK Computer.
Ponoril som sa do toho a ešte som tam...
Zvláštní - tenhle comics jsem četl a četl a pořád jsem se nemohl rozhodnout jestli se mi líbí. Ta spousta nadšenejch příspěvků a vůbec názorů od známejch (a je to jeden z mála comicsů, kterej hodnotí vysoko opravdu všichni) mě tak zblbla, že jsem prostě čekal, že Sen na mě vykoukne z prvního obrázku posype mě trochou toho písku a já udělím bez váhání stovku... Jenže ono to bylo celou dobu tak neosobní, zkrátka nemohl jsem si v tom najít to kouzlo. Zlomil to až poslední příběh, kde Smrt vynadá Sandmanovi do sebestřednejch punerťáků (nebo tak nějak :)). A ten krásnej poetickej konec.<br>
Jo nakonec mě taky Sandman dostal. A tak, a to jen kvůli ze začátku trochu nepřehledné kresbě, dávám kolik dávám.
Hluboké a nadčasové, jedna z nejlepších komiksových sérií ever. A dokonce to už u nás konečně vyšlo komplet, takže nováček nemusí čekat 10 let;-) (editováno 11/2013) Vždy jsem rád snil - i s otevřenýma očima, občas jsem se chtěl po probuzení do snu vrátit, pokračovat v něm po probuzení, po některých snech jsem si jako puberťák musel měnit pyžamo, zkrátka snový svět a snění mě vždycky hodně fascinovalo. A Gaimanovi se povedlo vytvořit svět, který tomuto jemnému předivu vládne. I když to začíná uvězněním Pána této říše, je to rozjezd, který se už nezastaví. Kresba je perfektní, ten vnitřní rozměr a cit pro perspektivu prostoru je nezaměnitelný. Dávám dobrých 98-99%, stovku může mít máloco, bo těžko bych si připustil, že už nemůže být nic lepšího. A už bych snad mohl si někdy udělat čas a přečíst si to komplet v jedné várce
Absolútne nápaditý komiks. Originálny, záhadný a ľudský. Čo viac dodať. Pri takýchto počinoch si vždy človek potvrdí, že komiks je umenie.
Pozvolny rozbeh serie. Gaiman sa snazi udomacnit v Snovom svete, jednotlive kapitoly niesu este tak previazane, ako v nasledujucich dieloch, ale to vobec nevadi. Pan Scenarista dokazuje, ze aj formou comicsu sa daju vyrozpravat komplexne prepracovane pribehy. A ta zadumciva atmosfera v tom poslednom o Smrti a krmeni holubov......paraaada!
Jeden z mých nejoblíbenějších comicsů. Dokonalá atmosféra (velmi k tomu přispívá i fakt, že S je v černobílé verzi, ktérá působí mnohem pochmurněji než barevná). ..
Vzhledem ke kvalitám pokračování nelze dáti plné hodnocení, zde se ozubená kolečka v mozku páně Gaimana teprve rozjíždějí a již tak téměř dokonalé, každý díl má svou specifickou atmosféru a přesto to celé působý jako kompaktní celek.
Klasika. Můj oblíbený autor a můj oblíbený žánr. To že to vyšlo unás ČB je podle mne velké plus. Dodává to tomuto dílu na atmosféře.
Skutečně úžasné...nevím co dodat.
Chytne a nepusti.
Četl jsem jak originál v barvách, tak českou černobílou verzi a řekl bych, že ta naše je lepší. Alespoň většinou... A co se týče samotného příběhu, je úžasný...
Sandman je určitě super a je to bezesporu vrchol Gaimanovy tvorby. Detailně prokreslené charaktery tu nejsou jendorozměrné jako třeba u jiných komiksů a právě to dává Sandmanovi zvláštní nádech "uvěřitelnosti" Přesto nebo právě proto to víc než horor je ucelené psychologické dílo, které nahlíží hluboko do lidských tužeb a strach je použit jako základní stavební kámen tohohle komixu. První book je sice zmiňuje některé superdiny (třeba JLA), ale je to možná proto, že v době, kdy to Gaiman psal neexistovaly prakticky jiné komiksy než ty se superhrdiny. Hodně zmiňovaná "nebarevnost" oproti orignálu těmhle příběhům podle mě spíš přidává než ubírá, ony přeci jen kombinace barev, který se v originále objevují zaš až tak oku nelahodí (třeba fialová v kombinaci se žlutou a zelenou, to je fakt něco, abyste měli představu, zkuste si tyhle tři barvy dát vedle sebe). Sandman prostě patří do skupiny "must have" komixů...
Jasne, ja to spis myslel jako varovani pro pripadne kupce, kteri nevedi do ceho jdou a mohli by ocekavat neco trosku jineho.
Ze to ma horrorove prvky neni tak ani muj vymysl, jako obecne respektovany fakt. A treba prave 24 hodin je klasicky horrorovy... ne vsechny horrory sou bububu rychlym strihem :)
Jojo, tyhle prvni Sandmanovy booky vypadaji rozhodne lip CB, casem se to mam pocit meni. 'Urban fantasy', ktera vypada jako omalovanky me 4 lete dcery urcite ztraci cast napeti. Mimochodem mam trosku problem s oznacovanim Sandmana jako 'horor', Gainmanovy sny jsou sice spis nocni mury, ale jako horor si predstavuju trosku neco jineho, to jenom tak naokraj :). Kresba slouzi pribehu a na rozdil od puvodniho coloringu to dela dobre.
Sandman patří k tomu nejlepšímu co u nás i ve světě kdy vyšlo jako comics. MdS
Ja sem radeji ze je to cb nez v barve...sam sem original necet ale co sem videl tak mam radeji ceske vydani. Skvely preklad ale hlavne Neil Gaiman. Jeho pribehy me vzdycky uchvati a nepusti. Ma super napady ktery sekunduje prijemna kresba. Proste super.
Patřím mezi ty, kteří četli Sandmana ještě v originálu, s barvama a tak se vším. Jsem moc rád, že kluci z Crwe jsou soudní a vydali to v ČB, vypada to hned daleko lip. Jednička je ještě hodně poplatná vydavatelský situaci u nových sérií, takže si tam zahostuje ledaskdo z DC Universe, ne ze by to vadilo, ale ocividne jeste Gaiman neměl tak volné ruce, jak by sám chtěl. Vrchol booku je samozřejmě povídka 24 hodin, to je fakt žrádýlko (jakkoliv moc na horrorovy věci nejsem). Kresebně pohoda, mam rád hlavně Kietha, ale ten se zas moc nepředved, taky rychle od série odešel (další autor, který má rád tvůrčí svobodu a je to pak na jeho praci setsakra vidět). Celkově fakt výborná záležitost...
Jediný co mi na českém Sandmanovi vadí je, že je čb. Některé obrázky jsou potom hodně nepřehledný a neni poznat co na tom obrázku vlastně je. Uvědomuju si, že cena by byla 1x vyšši a vím, že někdo považuje čb Sandmana dokonce za klad, já ne. Ale podle zpráv z nejmenovaných zdrojů :)) snad některé pozdější díly budou v barvě.Takže komu nevadí čb, může si přidat k mému hodnocení 5 %.
Jeden z nejlepších komiksů co sem čet. Suprová kresba a dokonalej příběh. TOhle mě fakt dostalo. Má to svoji výbornou a temnou atmosféru. Dokonalý.
Je jasny, ze TOHLE nemuze nikomu chybet. Gaiman je jednoduse pan scenarista.
23038645
Já mám nejradši asi čtyřku a sedmičku
No, přiznejme si, že jednička má dost kostrbatý rozjezd, násilné začlenění postav z DC univerza mi při čtení hrubě vadilo a při dalším studiu Gaimana jsem dospěl k závěru, že kvalita jeho textů je velmi kolísavá. Časem jsem Gaimana začal považovat za jednoho z nejpřeceňovanějších komiksových autorů, takže dokážu docela pochopit, že se někomu Sandman nelíbí. Ale ano, další díly jsou lepší.
mearez - Áno, ďalšie knihy sú lepšie. A je úplne v pohode, že sa ti to nepáčilo. Sandman je presne ten typ komiksu, ktorý sa mi absolútne neosvedčil pri šírení komiksovej osvety. Mnohí komiksom nepobozkaní sa nevedeli orientovať ani len v následnosti panelov... Ak by si si chcel urobiť názor sám, skús prípadne ešte tretiu knihu Krajina snů, vyšla nedávno farebne. Sú to len štyri samostatné poviedky. Ak ťa oslovia, môžeš to risknúť ďalej. Ak nie, tak by som to ďalej nesilil.
Četl/a (159)
2scha, 3DD!3, adevr, Alikkk, autokineton, aza, Baffman55, bananzluty, Bedou, Benny, ben_bella, bierce, binnmode, Blacksad, Bronn, Cabal, calvin10, charvos, chcita, cobe, Const.ex, Covenant, cybern, cyboy, Dalistar, Darker, Darth Raelchi, davidek, Davidos402, Deckard, deefha, DEmnoG, Destiny666, Doctorow, Doly, Doppelganger, Draco nobilis, erik, Faix, farnhajt, figis, Filios dVekerec, filosh, Final, flynander, Fry, Glumal, Golem, Grrr, guseppe, hellblazer, Horstik, Houbař, hromotlk, hypermlok, IndyP, Infarkt, invape, Izmir Čupr, J.Connor, Jabba, James, james dixon, jd., jindroush, jiskra, John Wick, kadas97, Kaluž, Kapis, KarlosJB, kaylin, Killingjoke, Knuckless, Koci, Kocour, koudy, Kouzelnik7, Lachvos, Lawer de Sanctis, Le Porello, Light, Lojza, mAGiic, majer, marek zigmund stanko, mart.in, Martinb, mearez, mgeralt, michelangelo, Mighty_Morphine, MignolaMoore, Mike-sh, mineralk, MisaSutcliff, monte walsh, mostlysilly, Moyek, Mr.Plysh, namdnas, NecRoman, Nexis, oleav, Oompa Loompa, opytz, Ozymandias, Paldini, pearlxjam, pechna, petad, Petr, Petrisko911 , Petrkoll, Philologus, PKD, Plechy, PrastenejCitron, Qvestor, radimisko, rafannn1, raimi, RaptoR, Rinter, rockyt, RR, RudyRod, saja, sandman, Scaleo1, Schramm, seezeethree, SHORTY, Sir_Pete, Slaine, SNUFKIN, Spacecore, Spike, start05, strougy, syon, t0mas, T3ss, tacmud, tankgirl, Thurin, Tomzany, tricky, trudoš, Ukko, Velkej šéf, vita, vranakx, vrazdinek, VXP, Yaromil, Zbysek2410, Zeebonk, zgrywus
(418)
2scha, 665+1, ach, adam.ra, AdamOLIVe, adevr, adinqo96, afri, ajinak, Alfi, AlienDr, Alikkk, amazing_k, andik007, ardath, arnecht, arsan, Ashek, autokineton, Avian, Awakener, aza, Azalin, Azbest, AZTeck, Baartokk, BadBoy, Baffman, Baffman55, bananzluty, bboorreekk, Bedou, BeeSee, Bellatrix, Benji, Benny, ben_bella, bierce, binnmode, bioh, Black Bro, yo, BlackDragon, blackJag, Blacksad, Blaine, bmc75, Bob, bobo666_2005, bodhi, bourgeois, Braindead, brkowycz, bronxik, Bubsy, budkin, burzum, Cabal, calvin10, calviti, Caps, Cassidy, Černá Krysa, charvos, chcita, chobotnička, cobe, Corteg, Corvus, CP, Cr4sh, crush, CSE_AC/DC, cybern, cyboy, Dali, Dalistar, DancinPuppet, Dani El, Daniel.rw, Darker, Davedd168, davidek, Davidos402, DAxik, Deckard, deefha, DEmnoG, Destiny666, DevCageR, disclose, discovery, disordered, domo9321, doophy, Doppelganger, dr. Gull, Draco nobilis, dracula, Drakeus, dre, Druid, Durvi, dvoracekpetr1, Einstain666 , elthir, erik, error216, farb, farnhajt, faster86, fel68, felis, figis, filemon, Filios dVekerec, filippo, filmagor, filosh, Final, Flowtek, Foxized, freestyletricker, Fréza, Fricki, Frizer, Fry, Fugas, fusnix, Garp, Gattsu, Ghostt, Glumal, goldschmidchen, Golem, gongon44, goodspeed, grinder, Grrr, guseppe, Hades, Hamichal, Hanyou, Hanzman, Hash, hawkzn, haxxor, hedgehog, hellblazer, hellw10, herrman, holubdema, horaczhlinska, Horstik, Houbař, Hulik, hypermlok, ikshorm, Indy, IndyP, Infarkt, invape, isildur heir, J.Connor, Jabba, jakouback, James, james dixon, jd., jendavondra, jerom, jett, Jezura, JindrasT, jirin, jiskra, joehot, John Wick, Johnny Sasaki, Jokerka, jones1240, Joshua_T, Kabukiman, kadas97, Kaluž, kamil, Kapis, karel, Karel Sec, KarlosJB, kaylin, Kazumaki, KdG, Kelt, kendor007, keplik, kerb, KINIMODUS, Klatic, Knize_Ignor, Knuckless, Kocour, komik.sx, koniklec, Kreatik Digital, kronoss, Kruttor666, krvinka56, kubanec13, Kunden, Lawer de Sanctis, Le Porello, lemon_zobak, Lenny, Lisien, listr, Lobodlak, Lobok257, Lojza, Lucifer, Luse, lutrix, Luxor, Lysandra, m.abrams, maara, mAGiic, majer, Majkl, maki, Malachias, mangan, Mankin, markic, mart.in, Martin Buchal, Martin D. Antonín, Martinb, Marv, Marv8, Marvin, Maryl, Masinfira, Matej-29, matohan, matrosh, Matyeos, Mauzr, MB, mcleek, Meesha, metalmaus, Michal Opitz, michelangelo, Mighty_Morphine, mikado, Mike-sh, mikki.maser, Mikko, mildaE, mineralk, mirec, mirror, MisaSutcliff, Mistak, moiqpiom, Mokonen, monty.cl, morbn, morddutha, mostlysilly, Moyek, MP, Mr. Terrible, Mr.Plysh, mrcaspero, mrkirby, namdnas, naut77, NecRoman, Nenisis, nepěkná perspektiva, Neutrino, Nexis, Nightmare, nixtreme, noMster, nx, o2t2, octobersa, Odal , ohromno, okbook, OldaB, oleav, Oompa Loompa, opytz, pajo.pressburg, Paldini, Papa Wu, pavel, pavouk, pcapal, pdfak, pearlxjam, pechna, petad, Petr, Petrisko911 , Petrkoll, Philologus, PHM, Pjenkus, pk123x, planika, Plumm, POLAKST, Poseidon1978, PP, pršiplášť, q, Qee, Quintana, radimisko, rafannn1, raimi, RainDamage, RaptoR, razielus, Redlum, renhoek, Ricarderon, Rich, Ricky Gervais, RikaAkira, Rinter, rockyt, Rorschach, RR, RudyRod, Saiffer, Samurai-Jack, san, sandman, Saran, Scaleo1, Schramm, schwita, Šedo, sedw, seeker666, seezeethree, segy, SHORTY, Sir_Pete, Skot, skřetman29, Slaine, Slávek, sleepless, SmoothNCool, Sněhurka, SNUFKIN, Sorel, Spideyy, Spike, StanleyHu, Stara.kryta, start05, strougy, syon, T3ss, tacmud, tamtu, tankgirl, Tarka Daal, TBB, Teach, Thurin, Tialster, Tomasino79, Tombal, Tomek, Tomzany, Tony TwoDee, Traum, trener83, trudoš, tulipstros, Ukko, vallyslayer, VanTom, Velkej šéf, vidocq, Viking, vita, vranakx, vrazdinek, VXP, Widl, Wiruss, Woffce, worf, xai, xintax, xspeed, yama, yarda, Yaromil, yogi, yojimbo, Zajo original, Zbysek2410, zdennanek, zebedee, Zeebonk, Zelvak, Zíďas, Zod
Chce (21)
Ajit, Badgu.y1902, ChaoticMan, ComicBookGuy, Davey, delsemela, DracoAn, Duff.man, EvilvsGod, Gibby, Glutexo, Godsmacker, Madmax, Maty48, MignolaMoore, Mišulka, nick, predek, punisher, svobyy, xxaannddeerr
Koupí (2)
Raijin, Slaine
Prodá (7)
bourgeois, charvos, Fox01, Frost, lord Vetinari, MB, seezeethree