Sandman #01: Preludia a nokturna

4.8 | Crew | horror, městská fantasy | série Sandman

Sandman, velký Morpheus, pán snění, je při nešťastném magickém obřadu uvězněn na Zemi. Po letech se mu sice podaří ze zajetí dostat, nabírá síly a pomalu dává své království dohromady, ale ještě ho čeká dlouhý boj o své symboly moci, než jejich noví majitelé nadělají více škody.

Scénář:
Neil Gaiman
Kresba:
Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Sam Kieth
Lettering:
David Horák, Ondřej Jireš
Překlad:
Viktor Janiš
Obálka:
Dave McKean
Grafické úpravy:
David Hanzl

Obsahuje sešity série The Sandman #1-8

První dotisk v roce 2007, druhý dotisk v srpnu 2013

Ocenění: "comiCZaward 2002" - Oko českého comicsu za nejlepší lettering

Rok a měsíc vydání: 2002 | ISBN: 80-86321-15-0 | Vydání: 1. | Vazba: paperback | Formát: 165 × 255 mm | Počet stran: 240 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 389 Kč | Název originálu: The Sandman #01: Preludes and Nocturne | Vydavatel originálu: DC Comics

Obálka
Draco nobilis
Draco nobilis 2.12.2017

V mojí paměti už nebyl Sandman zas až tak super a převratný jako jsem ho vnímala před pár lety... což byl dobrý důvod přelouskat celou sérii znovu.

A je pořád převratný a nadkomiksový.
Až teď mi došlo, že se v prvním díle vystřídají dva kreslíři s krapet odlišným přístupem (Sam Kieth kreslí realistické tváře a karikuje celou postavu, Dringenberg karikuje tvář a postavu má realistickou) a proč jsou démoni tak ujetí (jo, ti Kiethe bavili). S ním až do konce by Sandman nebyl zdaleka tak sexy indie rockový hošan jak ho mají puberťačky rády, mrň vrň. A pořád miluju tu černobílou, vlastně víc než kdy dřív! Intelektuálům barva škodí!
A kolik postav, které potkáme až v dalších dílech, se tu pomalu připravuje na svůj triumfální nástup na scénu! Některé se objeví až za hodně dlouho (viď, Donno), fascinuje mě, že základní syžet celé série musel mít rozvržený od samého začátku. Boreček Gaiman.

P.S.- Zas tak moc ho nežeru.

mAGiic
mAGiic 21.4.2016

Zezačátku jsem k tomu byl skeptický, ale uchvátilo mě to svoj originalitou a svým mytickým světem. Potěšila mi i určitá provázanost s DC světem (známí chovanci Arkhamova ústavu nebo veršující démon Etrigan, který byl později v Hitmanovi). V této sérií nechybí podobně jako např. v Hitmanovi různé svérázné figurky, keré se jentak mihnou, ale něčím vás zaujmou, zkrátka nejsou to jen typické ploché charaktery. 5*

Fimi
Fimi 26.3.2016

Musim říct že od prvních stran jsem se do toho neskutečně ponořil, občas se i zamyslel a někdy měl i husí kůži. Příběh propracovaný do posledního detailu, opravdu se nedivím že se tomuto říká nejlepší komiks světa, tohle je opravdu klenot a ta kresba, to je nádhera

kadas97
kadas97 6.10.2015

Po prvých pár stranách som uvažoval že Sandmana odložím a zabudnem. Chvalabohu som vydržal a dostalo sa mi niekoľko úžasných príbehov o Pánovi snov. V jednotlivých príbehoch sa predstavujú rôzne postavy a postavičky, ktoré sa Vám nie bezdôvodne budú zdať známe. Už sa teším na pokračovanie.

kaylin
kaylin 29.7.2014

Člověk si musí Sandmana přečíst, aby pochopil Gaimanovu poetiku, znalost a lásku k mýtům všeho druhu, ať už křesťanským, řeckým nebo i moderním, jakým komiksový hrdinové jsou. Jeho příběhy jsou nápadité, děsivé a krásné zároveň, mystické i světské, humorné i dramatické. Snoubí se v nich vše, co se dá nalézt i v Gaimanově prozaické tvorbě. Pokud nejste s komiksem příliš obeznámeni, tak zkuste začít u "Sandmana". Není to klasický americký komiks, ale i přesto, nebo možná právě proto, se dá říci, že je to jedna z nejlepších věcí, co je na našem komiksovém trhu k dostání. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/07/707-sandman-1-preludia-nokturna-95.html

jirin
jirin 5.6.2014

Neila Gaimana jsem znal zatím doposud jako autora několika scénářů Doctora Who. Jeho scénáře skoro vždy překypovaly výbornou fantazií. A tady tomu není jinak, opravdu brilantně zpracované po stránce fantasy. Co mi všal trochu vadilo byly úvodní příběhy, které byly pro mě nudnější. Od poloviny knihy mě to ale chytlo a úplně nejlepší pro mě byl poslední příběh, kdy přišla na scénu Smrt. Taky mám výhrady ke kresbě, přišla mi hodně často zmatená a ne na takové úrovni. Zatím 4 hvězdy, doufám, že další díly půjdou ve šlépějích posledních příběhů, které byly zajímavější.

Absinther
Absinther 9.4.2014

Nevím no-Ke všem složkám knihy(nápad, kresba, příběh..) musím mít respekt, ale nic z toho není úplně má krevní skupina a prostě mě to neunáší. Je to dobré čtení, ale rozhodně bych to neověšoval přívlastkama jako"Nejlepší, Dokonalé" atd.. Sám Gaiman někde v doslovu píše, že to tak něják není úplně ono a já musím souhlasit(a poklonit se té sebereflexi)... Nejlepší" Nech si o mě třeba něco zdát"(nejhlubší a nejtemnější)a"Tlukot jejich křídel"(nejuvolněnější).... Naproti tomu, třeba všeobecně vychvalovná "Dvacetičtyřhodinovka" mě nezaujala vůbec.

sedw
sedw 20.3.2014

Úvod do série, který má vše. Napínavý a atmosférický příběh, originální nápad a parádně sednoucí kresbu. A hlavně člověka navnadí, co bude dál. Za mě byl nejlepší úvodní příběh, příběh v pekle a hlavně 24. hodin, geniální nápad, který se povedlo bezchybně ztvárnit. Série, která si mě získala už první knihou.

Matyeos
Matyeos 17.1.2014

naprostá skvělost!

Syndrom
Syndrom 23.11.2012

Symbolika, mýtický přesah, literární angažovanost.

dracula
dracula 21.8.2012

Sandman ma stiahol do svojho sveta a nedal mi šancu ho opustiť. Absolútna pecka !!!

Bela121
Bela121 20.5.2012

nejlepší komiksová série co znám!

Oompa Loompa
Oompa Loompa 8.2.2012

co dodat...prostě jeden velkej nářez!!!

Fry
A Fry 14.1.2012

První díl skvělé série se opravdu povedl!

Na své narozeniny jsem chtěl opravdu nějakou komiksovou pecku a to se mi vyplatilo!
kapitola 1: Spánek spravedlivých - Jak píše Gaiman v doslovu - ,,Takový klasický Anglický horor''
kapitola 2: Hostitelé na draka - Velice dobrá kapitola s velice dobrýma postavami!
kapitola 3: Nech si o mě třeba něco zdát - Kapitola s Johnem Constantinem je velice dobře propracovaná.
kapitola 4: Co peklo schvátí - Opět nevýslovně skvělá kapitola ve které se Sandman snaží dostat zpátky svou masku.
kapitola 5: Pasažéři - Malinko slabší kapitola (ale jen malinko)
kapitola 6: 24 hodin - Příběh o 24 hodinách strávených v Non-stop baru je super!
kapitola 7: Hluk a vřava - Zase jeden z nejlepších příběhů!
kapitola 8: Tlukot jejích křídel - Skvěle zakončená první kniha

Celkově - Už se nemůžu dočkat na ,,Domeček pro panenky''

Grrr
Grrr 5.1.2012

!!! Superantikontramultiextraunikátní !!!

J.Connor
M J.Connor 9.8.2011

Sandmana (Gaimana) po přečtení kraťasů v Crwi plně respektuji, ale nějak to není úplně můj šálek kávy. Preludia jsem si koupil se značným odstupem po roce vydání, protože byla za příjemnou cenu a řekl jsem si, že si doplním vzdělání. A jsem v podstatě stále na tom samém. Část v pekle je ovšem k sežrání a Deeho řádění v bufetu je opravdu makabrózní, za tyhle pasáže zvedám nahoru.

fusnix
fusnix 19.11.2010

Začátek podle mého jedné z nejlepších komksových sérií vydané v čechách prapracovanost sandmanovského světa je naprosto odzbrojující a tohle je jenom začátek:)Gaiman rules

DancinPuppet
DancinPuppet 2.11.2010

První kniha díla, které přesvědčí laika o tom, že i komiks může vyprávět velkolepé temné fantasy, ke kterému se vždy s chutí vrátí. + Kresba Sama Kietha. Jasný klenot.

Azalin
M Azalin 20.9.2010

Není potřeba komentářů. ^_^

Ruw
Ruw 6.8.2010

Je potřeba komentářů?

massilia
massilia 1.12.2009

No není to nic moc ten Sandman, těžko chápu po přečtení téhle knihy jeho značnou oblíbenost.

adinqo96
adinqo96 21.6.2009

Je tot to naj co som cital...velmi dobre....:D:D:D

doophy
doophy 15.1.2009

Výborné, chytré, překvapivé. Nádherně provedená čb kresba

Godsmacker
Godsmacker 23.7.2008

Od Gaimana sem doted cetl akorat nejaky Sandmanovy kratasy,ketry nebyly spatny ale zas zadna bomba a Nikdykde,coz je sice kniha (a ted uz i comics),ktere me naprosto dostalo.Takze neveda,co od sebraného Snu cekat,byl sem odvat do zeme sneni a prikovan k zidli az do posledni stranky.Jeden z nejlepsich booku co sem doted mel v ruce,cernobila kresba super,hostovacka Constantina Super a 24 hodin brutalni gore horror SUPER!! Ale abych nedaval zbesile kilo kazdymu gut comixu co prectu,tak je to za 90 :-)

Woffce
Woffce 16.6.2008

Chvíli mi, pravda, trvalo ponořit se bez obav do mně neznámých hlubin a nechat se následně unášet atmosférou Gaimanova eldoráda "za oponou", naštěstí se tak ale stalo dřív, než jsem "Sandmana" odložil a usnul - následky bych asi už nikdy nerozchodil (viď, sestřičko ?). Ta zvláštní temná poetika ve spojení se skutečnými Mistry - kreslíři okouzlila nevratně i mě, a protože erudovanější, v podstatě jednotná chvála níže mluví za vše (i za mě), jen se přidám k vypíchnutí úžasných "24 hodin" a sugestivního (a pro mě překvapivýho) setkání "věčných sourozenců" v závěru. Až budu zase správně snově nastavenej (a to u "Sandmana" musím - ne vždy je nálada), s chutí zaklepu na dveře "Domečku pro panenky".

choze
choze 2.4.2008

Fantaskní poetický guláš mytologických motivů gradující v mrazivý moderní horor (skvostných 24 hodin), místy trochu roztahaný, nepřehledný či ublábolený, celkově ale výjimečný comics, který by nikomu neměl chybět. Po druhé, slabší knize jsem to ale se Sandmanem vzdal, přes všechny jeho nesporné kvality Gaiman není můj šálek čaje. Nicméně doufám, že až zaklepu bačkorama, bude mít smrtka podobu, jakou jí přisoudil on. P.S.: Taky preferuju černobílou.

Frost
Frost 27.3.2008

Jeden z opravdové špičky.

Avian
Avian 17.3.2008

Jeden z nejlepších comicsu, co jsem četl.......:)

AdamOLIVe
AdamOLIVe 3.1.2008

Bezpodmínečně líbí!
Scénář nediskutovatelně geniální (zvlášť se mi líbila poslední kapitola...), kresba mě fascinovala zvlášť v obrovských scenériích pekelné říše (obzlášť slezina všech démonů na pekelné pláni). Taky útržky snů v kapitole, kde Sen pátrá po měšci jsou super.

erik
erik 18.12.2007

Výborný úvod výnimočnej série. Najradšej mám diel v Pekle. Inteligentné umenie v komiksovom prostredí - to je Sandman.

Tao Quit
Tao Quit 15.12.2007

Kdo to nečet je vůl...

charvos
charvos 5.11.2007

Faktu narez i po nekolikerem precteni

krvinka56
krvinka56 14.8.2007

Podle mýho názoru jeden z nejlepších komiksů a taky nejzásadnějších co unás vůbec vyšel perfektní dílo pana Gaimana.Zajímavé je že přestento super komiks sem se dostal k ostatním věcem od Gaimana.Tuhle knihu mám už od prvního vydání a je fakt úžasná.Gaiman stvořil perfektní svět s podivýnskou postavou beze smysdlu pro humor.Kresba je perferktní a co mi ktomu sedne je hlavně to že je v ČB.provedení sice mám raději barevný komiksy ale tady to dotváří perfektně atmosféru.Jediný co by si zasloužilo barvu jsou obálky od DavveMckeana ty hodně ztráci když sou černobílé.Jinak sou naprosto perfektní .Nej je nanich to že je dělá každou jiným stylem nejvíce se mi líbí ty kde kombinuje kresbu s fotkou a tak prostě super záležitost viz přední strana knihy.V této knize se seznámíte s těma nejzásadnějšíma postavama z ostatních komiksů a žejich není málo.Ale stejně nejraději mám ty dva pošahané bratry Kaina a Abela no a pochochopitelně Sandmanovu setru Smrt sice tu je krátce ale má super proslov.No podle mýho názoru je v této knize nejlepší hlá´ška prakticky na konci nevím proč ale přijde mi dost srandovní a to Sandmanův výrok:Jenom si krmím ptáčky je to perfektní reakce když ho Smrt sprdne.Prostě super fantazi příběh s hororovým nádechem.Tenhle komiks nelze než nedopručit sice se totu jen rozjíždí začátek může někoho odradit ale má to své kouzlo.Příběh je perfektní a kresba nijak nezaostává a tentokráte se nemohu rozhodnout od kterýho tvůrce semi má líbit víc.Dakže tuto knihu s radostí doporučí je to povinost pro každého kdo má rád Gaimana kdo to myslí s komiksy vážně.

Wiruss
Wiruss 15.7.2007

Asi nej komix co jsem četl, mám rád Gaimana a to jako comix scenaristu tak spisovatele umí budovat super atmosféru a mísit ji se zajímavým příběhem... Škoda absence barvy, osobně se řadím k té sortě co by radši drežší, ale v barvě, když jsou koukal na originál vypadalo to lépe.

brkowycz
brkowycz 5.7.2007

Tohle je zatim z těch pěti dílů co u nás vyšli suveréně nejlepší kousek, nemá to chybu! To jak v pekle Sandman bojuje o helmu, ta povídka 24 hodin, nebo epilog se smrtí ...málo kdy se vám do ruky dostane něco tak neuvěřitelně poeticky napsaného, u tohohle dílka jsem nestačil kroutit hlavou. Jasná volba pro všechny příznivce kvalitní literatury a inteligentního comixu.

Neutrino
Neutrino 29.4.2007

Nejdřív se mi to zdálo takový podivný, ale ve druhé části jsem plně pochopil neskutečnou poetiku a originalitu tohoto díla.

Saiffer
M Saiffer 15.4.2007

Po roku a pol som si Sandmana zase zobral do ruky a stále ostáva skvelým komiksovým pôžitkom, ku ktorému sa oplatí vratiť. Odporúčam pri jeho čítaní počúvať Radiohead. Ideálne - zasnený a pokojný album OK Computer.

Tommmson
Tommmson 5.12.2006

Ponoril som sa do toho a ešte som tam...

Slaine
A Slaine 8.1.2006

Zvláštní - tenhle comics jsem četl a četl a pořád jsem se nemohl rozhodnout jestli se mi líbí. Ta spousta nadšenejch příspěvků a vůbec názorů od známejch (a je to jeden z mála comicsů, kterej hodnotí vysoko opravdu všichni) mě tak zblbla, že jsem prostě čekal, že Sen na mě vykoukne z prvního obrázku posype mě trochou toho písku a já udělím bez váhání stovku... Jenže ono to bylo celou dobu tak neosobní, zkrátka nemohl jsem si v tom najít to kouzlo. Zlomil to až poslední příběh, kde Smrt vynadá Sandmanovi do sebestřednejch punerťáků (nebo tak nějak :)). A ten krásnej poetickej konec.

Jo nakonec mě taky Sandman dostal. A tak, a to jen kvůli ze začátku trochu nepřehledné kresbě, dávám kolik dávám.

Kapis
M Kapis 26.12.2005

Hluboké a nadčasové, jedna z nejlepších komiksových sérií ever. A dokonce to už u nás konečně vyšlo komplet, takže nováček nemusí čekat 10 let;-) (editováno 11/2013) Vždy jsem rád snil - i s otevřenýma očima, občas jsem se chtěl po probuzení do snu vrátit, pokračovat v něm po probuzení, po některých snech jsem si jako puberťák musel měnit pyžamo, zkrátka snový svět a snění mě vždycky hodně fascinovalo. A Gaimanovi se povedlo vytvořit svět, který tomuto jemnému předivu vládne. I když to začíná uvězněním Pána této říše, je to rozjezd, který se už nezastaví. Kresba je perfektní, ten vnitřní rozměr a cit pro perspektivu prostoru je nezaměnitelný. Dávám dobrých 98-99%, stovku může mít máloco, bo těžko bych si připustil, že už nemůže být nic lepšího. A už bych snad mohl si někdy udělat čas a přečíst si to komplet v jedné várce

Saiffer
M Saiffer 21.9.2005

Absolútne nápaditý komiks. Originálny, záhadný a ľudský. Čo viac dodať. Pri takýchto počinoch si vždy človek potvrdí, že komiks je umenie.

mirror
mirror 11.4.2005

Pozvolny rozbeh serie. Gaiman sa snazi udomacnit v Snovom svete, jednotlive kapitoly niesu este tak previazane, ako v nasledujucich dieloch, ale to vobec nevadi. Pan Scenarista dokazuje, ze aj formou comicsu sa daju vyrozpravat komplexne prepracovane pribehy. A ta zadumciva atmosfera v tom poslednom o Smrti a krmeni holubov......paraaada!

Corinthian
Corinthian 21.7.2004

Jeden z mých nejoblíbenějších comicsů. Dokonalá atmosféra (velmi k tomu přispívá i fakt, že S je v černobílé verzi, ktérá působí mnohem pochmurněji než barevná). ..

DaViD´82
DaViD´82 15.6.2004

Vzhledem ke kvalitám pokračování nelze dáti plné hodnocení, zde se ozubená kolečka v mozku páně Gaimana teprve rozjíždějí a již tak téměř dokonalé, každý díl má svou specifickou atmosféru a přesto to celé působý jako kompaktní celek.

listr
listr 12.6.2004

Klasika. Můj oblíbený autor a můj oblíbený žánr. To že to vyšlo unás ČB je podle mne velké plus. Dodává to tomuto dílu na atmosféře.

j0hni
j0hni 11.6.2004

Skutečně úžasné...nevím co dodat.

Final
M Final 11.6.2004

Chytne a nepusti.

saja
saja 11.6.2004

Četl jsem jak originál v barvách, tak českou černobílou verzi a řekl bych, že ta naše je lepší. Alespoň většinou... A co se týče samotného příběhu, je úžasný...

Michigan
Michigan 10.6.2004

Sandman je určitě super a je to bezesporu vrchol Gaimanovy tvorby. Detailně prokreslené charaktery tu nejsou jendorozměrné jako třeba u jiných komiksů a právě to dává Sandmanovi zvláštní nádech "uvěřitelnosti" Přesto nebo právě proto to víc než horor je ucelené psychologické dílo, které nahlíží hluboko do lidských tužeb a strach je použit jako základní stavební kámen tohohle komixu. První book je sice zmiňuje některé superdiny (třeba JLA), ale je to možná proto, že v době, kdy to Gaiman psal neexistovaly prakticky jiné komiksy než ty se superhrdiny. Hodně zmiňovaná "nebarevnost" oproti orignálu těmhle příběhům podle mě spíš přidává než ubírá, ony přeci jen kombinace barev, který se v originále objevují zaš až tak oku nelahodí (třeba fialová v kombinaci se žlutou a zelenou, to je fakt něco, abyste měli představu, zkuste si tyhle tři barvy dát vedle sebe). Sandman prostě patří do skupiny "must have" komixů...

MichalS
MichalS 10.6.2004

Jasne, ja to spis myslel jako varovani pro pripadne kupce, kteri nevedi do ceho jdou a mohli by ocekavat neco trosku jineho.

Zack
A Zack 10.6.2004

Ze to ma horrorove prvky neni tak ani muj vymysl, jako obecne respektovany fakt. A treba prave 24 hodin je klasicky horrorovy... ne vsechny horrory sou bububu rychlym strihem :)

MichalS
MichalS 10.6.2004

Jojo, tyhle prvni Sandmanovy booky vypadaji rozhodne lip CB, casem se to mam pocit meni. 'Urban fantasy', ktera vypada jako omalovanky me 4 lete dcery urcite ztraci cast napeti. Mimochodem mam trosku problem s oznacovanim Sandmana jako 'horor', Gainmanovy sny jsou sice spis nocni mury, ale jako horor si predstavuju trosku neco jineho, to jenom tak naokraj :). Kresba slouzi pribehu a na rozdil od puvodniho coloringu to dela dobre.

Markyz de Sade
Markyz de Sade 10.6.2004

Sandman patří k tomu nejlepšímu co u nás i ve světě kdy vyšlo jako comics. MdS

maarv
maarv 10.6.2004

Ja sem radeji ze je to cb nez v barve...sam sem original necet ale co sem videl tak mam radeji ceske vydani. Skvely preklad ale hlavne Neil Gaiman. Jeho pribehy me vzdycky uchvati a nepusti. Ma super napady ktery sekunduje prijemna kresba. Proste super.

Zack
A Zack 10.6.2004

Patřím mezi ty, kteří četli Sandmana ještě v originálu, s barvama a tak se vším. Jsem moc rád, že kluci z Crwe jsou soudní a vydali to v ČB, vypada to hned daleko lip. Jednička je ještě hodně poplatná vydavatelský situaci u nových sérií, takže si tam zahostuje ledaskdo z DC Universe, ne ze by to vadilo, ale ocividne jeste Gaiman neměl tak volné ruce, jak by sám chtěl. Vrchol booku je samozřejmě povídka 24 hodin, to je fakt žrádýlko (jakkoliv moc na horrorovy věci nejsem). Kresebně pohoda, mam rád hlavně Kietha, ale ten se zas moc nepředved, taky rychle od série odešel (další autor, který má rád tvůrčí svobodu a je to pak na jeho praci setsakra vidět). Celkově fakt výborná záležitost...

willis
willis 10.6.2004

Jediný co mi na českém Sandmanovi vadí je, že je čb. Některé obrázky jsou potom hodně nepřehledný a neni poznat co na tom obrázku vlastně je. Uvědomuju si, že cena by byla 1x vyšši a vím, že někdo považuje čb Sandmana dokonce za klad, já ne. Ale podle zpráv z nejmenovaných zdrojů :)) snad některé pozdější díly budou v barvě.Takže komu nevadí čb, může si přidat k mému hodnocení 5 %.

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT 10.6.2004

Jeden z nejlepších komiksů co sem čet. Suprová kresba a dokonalej příběh. TOhle mě fakt dostalo. Má to svoji výbornou a temnou atmosféru. Dokonalý.

DEmnoG
M DEmnoG 10.6.2004

Je jasny, ze TOHLE nemuze nikomu chybet. Gaiman je jednoduse pan scenarista.

Faix
Faix 7.12.2017

Draco nobilis
Draco nobilis 2.12.2017

mcleek
mcleek 30.11.2017

PKD
PKD 7.11.2017

flynander
flynander 11.10.2017

Bronn
Bronn 14.7.2017

farb
farb 5.7.2017

Doctorow
Doctorow 2.7.2017

Glumal
Glumal 12.6.2017

T3ss
T3ss 9.1.2017

Killingjoke
Killingjoke 4.12.2016

MisaSutcliff
MisaSutcliff 1.11.2016

Koci
Koci 28.10.2016

hakunamatata
hakunamatata 22.8.2016

pearlxjam
pearlxjam 19.8.2016

3DD!3
3DD!3 18.7.2016

Kruttor666
Kruttor666 17.6.2016

Davedd168
Davedd168 10.5.2016

Harry.Dresden
Harry.Dresden 10.5.2016

mAGiic
mAGiic 21.4.2016

Jabba
Jabba 5.4.2016

Fimi
Fimi 22.3.2016

Paldini
Paldini 25.2.2016

rafannn1
rafannn1 18.2.2016

t0mas
t0mas 8.11.2015

cyboy
cyboy 15.10.2015

Qee
Qee 9.8.2015

HansuruSadako
HansuruSadako 16.6.2015

P.G.
P.G. 23.5.2015

kadas97
kadas97 21.5.2015

mrcaspero
mrcaspero 1.5.2015

hellblazer
hellblazer 20.2.2015

Golem
Golem 2.2.2015

Kraateer
Kraateer 11.1.2015

OldaB
OldaB 8.1.2015

Doppelganger
Doppelganger 3.1.2015

Lachvos
Lachvos 25.12.2014

Mike-sh
Mike-sh 22.12.2014

trudoš
trudoš 3.12.2014

tricky
tricky 10.11.2014

bananzluty
bananzluty 4.11.2014

koudy
koudy 24.10.2014

segy
segy 8.10.2014

bronxik
bronxik 29.9.2014

disclose
disclose 21.9.2014

lemon_zobak
lemon_zobak 7.9.2014

Zeebonk
Zeebonk 1.9.2014

elthir
elthir 15.8.2014

Fox01
Fox01 12.8.2014

Jardel
Jardel 6.8.2014

DAN478
DAN478 22.7.2014

kaylin
kaylin 21.7.2014

pdfak
pdfak 21.6.2014

jirin
jirin 5.6.2014

schwita
schwita 31.5.2014

bioh
bioh 20.5.2014

3234769
3234769 20.5.2014

mineralk
mineralk 16.5.2014

Absinther
Absinther 9.4.2014

puolpm
puolpm 7.4.2014

sedw
sedw 20.3.2014

mrkirby
mrkirby 26.2.2014

2scha
2scha 16.2.2014

Scaleo1
Scaleo1 13.2.2014

K-Os
K-Os 9.2.2014

Matyeos
Matyeos 17.1.2014

Schramm
Schramm 5.1.2014

james dixon
james dixon 28.11.2013

asgardpepa
asgardpepa 23.11.2013

Doly
Doly 21.11.2013

Muad dib
Muad dib 3.11.2013

calvin10
calvin10 27.10.2013

oleav
oleav 25.10.2013

Light
Light 26.9.2013

Pjenkus
Pjenkus 22.9.2013

mike731
mike731 14.9.2013

jd.
jd. 24.8.2013

DAxik
DAxik 9.8.2013

Spideyy
Spideyy 13.6.2013

disordered
disordered 21.5.2013

namdnas
namdnas 30.4.2013

zdennanek
zdennanek 11.4.2013

ladynka
ladynka 9.4.2013

strougy
strougy 5.4.2013

AxusNalim
AxusNalim 2.4.2013

jakouback
jakouback 20.3.2013

Mankin
Mankin 18.3.2013

xspeed
xspeed 16.2.2013

RaptoR
RaptoR 14.2.2013

ajinak
ajinak 6.2.2013

invape
invape 7.11.2012

Syndrom
Syndrom 25.9.2012

Const.ex
Const.ex 12.9.2012

dracula
dracula 21.8.2012

willis
willis 19.8.2012

Ricarderon
Ricarderon 15.8.2012

Baffman
Baffman 22.6.2012

Ghostt
Ghostt 19.6.2012

Gambo
Gambo 3.6.2012

Nexis
Nexis 28.5.2012

Bela121
Bela121 20.5.2012

morbn
morbn 18.5.2012

pcapal
pcapal 7.5.2012

Aerchel
Aerchel 5.5.2012

MilkyA
MilkyA 3.5.2012

MindReader
MindReader 18.3.2012

Tormentr
Tormentr 17.3.2012

Deckard
Deckard 22.2.2012

Slaine
Slaine 15.2.2012

Oompa Loompa
Oompa Loompa 8.2.2012

hromotlk
hromotlk 5.2.2012

DEmnoG
DEmnoG 5.2.2012

Zack
Zack 5.2.2012

Disease
Disease 5.2.2012

maarv
maarv 5.2.2012

MichalS
MichalS 5.2.2012

Michigan
Michigan 5.2.2012

saja
saja 5.2.2012

Final
Final 5.2.2012

j0hni
j0hni 5.2.2012

listr
listr 5.2.2012

Petrius
Petrius 5.2.2012

DaViD´82
DaViD´82 5.2.2012

Nakor
Nakor 5.2.2012

kojot
kojot 5.2.2012

Corinthian
Corinthian 5.2.2012

mirror
mirror 5.2.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 5.2.2012

Saiffer
Saiffer 5.2.2012

ClimbVibe
ClimbVibe 5.2.2012

Kapis
Kapis 5.2.2012

Sadako
Sadako 5.2.2012

Tommmson
Tommmson 5.2.2012

Neutrino
Neutrino 5.2.2012

namathur
namathur 5.2.2012

brkowycz
brkowycz 5.2.2012

Wiruss
Wiruss 5.2.2012

krvinka56
krvinka56 5.2.2012

charvos
charvos 5.2.2012

Tao Quit
Tao Quit 5.2.2012

erik
erik 5.2.2012

AdamOLIVe
AdamOLIVe 5.2.2012

Luse
Luse 5.2.2012

Avian
Avian 5.2.2012

davidek
davidek 5.2.2012

Frost
Frost 5.2.2012

choze
choze 5.2.2012

Woffce
Woffce 5.2.2012

Godsmacker
Godsmacker 5.2.2012

doophy
doophy 5.2.2012

remco
remco 5.2.2012

PHM
PHM 5.2.2012

adinqo96
adinqo96 5.2.2012

Kaluž
Kaluž 5.2.2012

massilia
massilia 5.2.2012

Ruw
Ruw 5.2.2012

Azalin
Azalin 5.2.2012

DancinPuppet
DancinPuppet 5.2.2012

fusnix
fusnix 5.2.2012

Karolín78
Karolín78 5.2.2012

Mildaha1
Mildaha1 5.2.2012

matrosh
matrosh 5.2.2012

Baartokk
Baartokk 5.2.2012

J.Connor
J.Connor 5.2.2012

Masinfira
Masinfira 5.2.2012

Grrr
Grrr 5.2.2012

Fry
Fry 5.2.2012

rooty
rooty 5.2.2012

Četli:
2scha, 3DD!3, Alikkk, autokineton, bananzluty, ben_bella, calvin10, charvos, chcita, cyboy, Darth Raelchi, davidek, DEmnoG, Doctorow, Doly, Doppelganger, Draco nobilis, Faix, Filios dVekerec, Final, flynander, Fry, Glumal, Golem, Grrr, guseppe, hellblazer, Horstik, Houbař, J.Connor, Jabba, James, james dixon, jd., jiskra, kadas97, Kaluž, Kapis, kaylin, Killingjoke, Knuckless, Koci, Lachvos, Light, Lojza, louza, marek zigmund stanko, mart.in, michelangelo, Mike-sh, mineralk, MisaSutcliff, namdnas, oleav, Paldini, Petrisko911 , PKD, rafannn1, raimi, RaptoR, Rinter, rockyt, sandman, Schramm, Slaine, start05, Strokes, syon, Thurin, Tomzany, tricky, trudoš, Ukko, Velkej šéf, vita, vranakx, VXP, Zack, Zbysek2410, Zeebonk, zgrywus

Mají:
2scha, 665+1, ach, adam.ra, AdamOLIVe, adevr, adinqo96, afri, ajinak, Alfi, AlienDr, Alikkk, amazing_k, andik007, antiimini, ardath, arnecht, arsan, Ashek, autokineton, Avian, Awakener, AxusNalim, aza, Azalin, Azbest, AZTeck, Baartokk, Baffman, bananzluty, bboorreekk, BeeSee, Bellatrix, Benji, ben_bella, bierce, binnmode, bioh, Black Bro, yo, BlackDragon, blackJag, Blaine, bmc75, Bob, bobo666_2005, bodhi, bourgeois, Braindead, brkowycz, bronxik, Bubsy, budkin, burzum, Butch, Cabal, calvin10, calviti, Caps, Cassidy, charvos, chcita, chobotnička, ClimbVibe, Corteg, Corvus, CP, Cr4sh, crush, CSE_AC/DC, cybern, cyboy, Černá Krysa, Dali, Dalistar, DancinPuppet, Dani El, Davedd168, davidek, DAxik, Deckard, DEmnoG, DevCageR, disclose, discovery, disordered, domo9321, doophy, Doppelganger, dr. Gull, Draco nobilis, dracula, Drakeus, dre, Druid, duri, Durvi, Einstain666 , elthir, erik, error216, farb, faster86, fel68, felis, figis, filemon, Filios dVekerec, filippo, filmagor, filosh, Fimi, Final, freestyletricker, Fréza, Fricki, Frizer, Fry, Fugas, fusnix, Garp, Gattsu, Ghostt, Glumal, goldschmidchen, Golem, gongon44, goodspeed, grinder, Grrr, guseppe, Hamichal, Hanyou, Hanzman, Hash, hawkzn, haxxor, hedgehog, hellblazer, hellw10, HellWeber, herrman, holubdema, horaczhlinska, Houbař, Hulik, hypermlok, ikshorm, Indy, IndyP, Infarkt, invape, isildur heir, J.Connor, Jabba, jakouback, James, james dixon, jd., jerom, jett, Jezura, JindrasT, jirin, jiskra, joehot, Johnny Sasaki, Jokerka, jones1240, Joshua_T, Kabukiman, kadas97, Kaluž, kamil, Kapis, karel, Karel Sec, kaylin, Kazumaki, KdG, Kelt, keplik, kerb, KINIMODUS, Klatic, KLAUN_DOMINANT, Knize_Ignor, Knuckless, Kocour, komik.sx, koniklec, Kreatik Digital, kronoss, Kruttor666, krvinka56, kubanec13, Kunden, Lachvos, Lawer de Sanctis, Le Porello, lemon_zobak, Lisien, listr, Lobodlak, Lobok257, Lojza, Lucifer, Luse, lutrix, Luxor, Lysandra, m.abrams, maara, mAGiic, Majkl, maki, mangan, Mankin, markic, mart.in, Martin Buchal, Martin D. Antonín, Marv, Marv8, Marvin, Maryl, Masinfira, Matej-29, matohan, matrosh, Matyeos, Mauzr, MB, mcleek, Meesha, merhyx, metalmaus, mgeralt, michelangelo, mikado, Mike-sh, mikki.maser, Mikko, mildaE, Mildaha1, MindReader, mineralk, mirec, mirror, MisaSutcliff, Mistak, Mitthrawnuruodo, moiqpiom, Mokonen, monty.cl, morddutha, Moyek, MP, Mr. Terrible, Mr.Plysh, mrcaspero, mrkirby, namdnas, naut77, NecRoman, Nekrokok, Nenisis, nepěkná perspektiva, Neutrino, Nightmare, nixtreme, noMster, nx, o2t2, octobersa, Odal , ohromno, okbook, OldaB, oleav, Oompa Loompa, padre_negro, pajo.pressburg, Paldini, Papa Wu, pavel, pavouk, pcapal, pdfak, pearlxjam, Petr, Petrisko911 , PHM, pippin, Pjenkus, pk123x, planika, Plumm, POLAKST, Poseidon1978, PP, pršiplášť, q, Qee, Quintana, rafannn1, raimi, RainDamage, RaptoR, razielus, Redlum, renhoek, Ricarderon, Rich, RikaAkira, Rinter, rockyt, Rorschach, Rowan, Rudá Táňa, RudyRod, Saiffer, Samurai-Jack, san, sandman, Scaleo1, Schramm, schwita, sedw, seeker666, seezeethree, segy, SHORTY, Sir_Pete, Skot, skřetman29, Slaine, Slávek, sleepless, SmoothNCool, Sněhurka, Sorel, Spideyy, Spike, StanleyHu, Stara.kryta, start05, Strokes, strougy, syon, Šedo, t0mas, T3ss, tacmud, tamtu, tankgirl, Tao Quit, Tarka Daal, TBB, Teach, Thurin, Tialster, Tomasino79, Tombal, Tomek, Tomzany, Tony TwoDee, Tormentr, Traum, trener83, trudoš, tulipstros, Ukko, vallyslayer, Velkej šéf, vidocq, Viking, vita, vranakx, vrazdinek, VXP, Widl, willis, Wiruss, Woffce, worf, xai, xintax, xspeed, yama, yarda, yogi, yojimbo, z-e-d, Zack, Zajo original, Zbysek2410, zdennanek, zebedee, Zeebonk, Zelvak, zgrywus, Zíďas, Zod

Chtějí:
Ajit, Babany, ChaoticMan, Davey, DracoAn, Duff.man, EvilvsGod, filmator, Gibby, Glutexo, Godsmacker, Horstik, Madmax, Mišulka, motycond, nick, punisher, svobyy, xflori01, xxaannddeerr

Shání:
3E, Raijin, Slaine

Nabízí:
charvos, Fimi, Frost, lord Vetinari, MB, oleav