• Lojza
  Lojza mecenáš22.2.2023 16:11Jožin z bažin
  Bizarní autorská jednohubka, která by pro mě fungovala o něco lépe, kdyby autor do provedení vložil trochu víc úsilí: jak po stránce kresby, tak po stránce letteringu. Oceňuji nicméně úsporné barvy, poměrně jistou ruku v mnoha záběrech na Čmeláka (práškovací letadlo) a nejspíš poměrně dobrou digitalizaci pero/fixo/tužkokresby, která věrně zachytila všechna použitá média i jejich neduhy.
 • Lojza
  Lojza mecenáš22.9.2022 07:35Tankerka #01
  Tohle bolelo. Skoro až fyzicky. Začínal jsem to číst asi 4x a vždycky jsem zvládl maximálně pár desítek stránek. Pak odloženo na pár měsíců, pak další zoufalý pokus... Jedna hvězdička za lettering, se kterým si pan Lederer dal asi dost práce (překlady všech možných nápisů na knížkách, tričkách, atd.) a jedna hvězdička za kresbu, která je zralá, vykreslená, jemná a detailní - a by byla super, kdyby ten komiks měl nějaký scénář. Nedrží to pohromadě, náznak příběhu tu a tam najít jde, ale všechno je to utopené v dementních hláškách, často nečitelných panelech, na kterých není jasné co se děje... Zlatý Lobo - i když také často infantilní, pořád to má nějaký začátek, prostředek a konec. U Tankerky jsem byl fakt rád, že už to skončilo.
 • Lojza
  Lojza mecenáš18.9.2022 21:37Alias (limitně limitní edice)
  Výborná záležitost. Jsem téměř netknutý jakýmkoliv superhrdinským universem (kromě Batmana), takže každý alternativní úskok poměrně vítám. Tohle se četlo tak dobře, jak rychle zmizí lahev sedmičky u průměrného ajťáka - alkoholika. Za víkend nebylo co řešit. Dopřál jsem si úžasně rychlé, svižné, skvěle přeložené dialogy, aniž bych musel sledovat nuance kreseb (což se mi často stává, jakoby to po mně ti parchanti kreslíři chtěli!). Byl to zkrátka skvělý film v komiksu, se skvělou kamerou i střihem. Jessica (jak tu bylo napsáno) občas irituje. Nebál bych se říct, že se občas chová jak pí*a, ale to k tomu asi patří. Za to obléknutí punčošek a kozaček v jedné epizodě jsem jí to celé odpustil :) Celá kniha sestává z 28 sešitů + bonus "co kdyby". Jednotlivé příběhy (de facto Jessiciny zakázky) se vždy rozběhnou přes několik sešitů a vždy mají pointu a čtenářsky uspokojující konec. Zároveň se celou knihou proplétá linka Jessicy minulosti a osobního příběhu, který ji dostal právě tam, kde je - v roli soukromé detektivky namísto nablýskané superhrdinky. A i tahle linka nakonec dojde rozuzlení a naplnění. Jediné, co bych téhle skvělé jízdě vytknul, je tu a tam typografické / sazečské selhání. Některá písma či jejich dekorace nejsou optimálně zvolné, a na některých stránkách bije do očí nevhodná sazba (velikost písma, okraje...). I tak je to ale moc fajn věc. Jsem rád, že ji mám.

  Edit: Po srovnání českého vydání s originál omnibusem z roku 2006 musím uznat, že ohledně typografie a sazby odvedlo Argo, potažmo paní Tejnická dokonalou prácí. Je to do puntíku 1:1 s originálem, takže bezvýhradné dva palce nahoru. A přidávám tu zaslouženou hvězdu.
 • Lojza
  Lojza mecenáš17.6.2022 00:09Myší hlídka #03: Černá sekera
  V minulém díle jsme se s Čakanem rozloučili, v tomto díle se retrospektivně vracíme k tomu, jak se mu vlastně Černá sekera dostala do života. Opět potkáváme nové druhy zvířat, navštěvujeme nová místa jak v Myších teritoriích, tak mimo ně, a seznamujeme se s novými myšími postavami. Vše perfektně nakreslené, svižné, napínavé, přiměřeně brutální… A na závěr masivní dávka vydatných bonusů - něco jako Encyklopedie myšího světa, část III.

  Trochu se mi stýská po hrdinech Myší hlídky z první a druhé knihy, ale chápu, proč se autor v tomto díle věnoval právě Čakanovi. Předpokládám, že Justýn, Boris i Straš budou v další knize zpět na scéně.

  Joa vadily mi básně. Nešlo mi to přes pusu a nevím, jestli to bylo překladem nebo ne. Strašně těžko se mi dočítaly, byť šlo vždy jen o pár souverší. Zkrátka mě nebavily :/
 • Lojza
  Lojza mecenáš6.6.2022 19:31Myší hlídka #02: Zima 1152
  Spoilers ahead. Atmosférický, ale zároveň velmi dobrodružný příběh. První díl jsme četli s dcerkou a ještě to jakž takž dávala. Tenhle už by pro ni moc nebyl. Souboj se sovou, který si nezadá s nejlepšími akčními scénami z Pána prstenů či Hobbita, nové druhy zvířat (konečně plně chápu ty různé fonty v bublinách), tajemné a velkolepé podzemní labyrinty po lasičkách... A detaily, kterými autor opět perfektně prokresluje myší svět (že by se hrdinové na své cestě z bezpečnostních důvodů prohrabali do sněhu a pokračovali pod jeho povrchem, takový motiv jsem doopravdy nikde jinde neviděl). Za naprosto nejsilnější část příběhu považuju Čakanovu smrt a poslední rozloučení s ním. Opět je zde nádherně vykreslen další - tentokrát duchovní - rozměr myšího společenstva. A je to tak dojemné, že jsem u toho zaslzel. Příběh velmi dobře a promyšleně nabývá epických proporcí. Jestli to takhle půjde dál, bude to jedna z nezapomenutelných komiksových ság.
 • Lojza
  Lojza mecenáš23.5.2022 09:02Hubert & Hugo
  Příjemná, čitelná kresba. Příjemné, čitelné příběhy. Nikkarin buduje svět dvou horolezců - táty a syna - s něžnou péčí, kámen po kameni. Postupně přidává zajímavé postavy, dokresluje rodinu a přátele. Přidává i Hugova komiksového hrdinu Skálopevňáka (něco jako Radioaktivní Hugo pro Barta Simpsona) a nechává Huberta s Hugem zažívat dobrodružství po celém světě. A vlastně proč by ne - hory jsou také skoro všude po světě - takže z českých luhů a hájů jsme jednou na střeše světa kdesi v Himalájích, jindy v temné Amazonii. A funguje to. Pro dobrodružné klučičí duše tohle musí být úplná lahůdka a předpokládám, že pohodového tátu, který je možná víc kamarádem nebo starším bráchou, by si přál asi každý (teda pokud už ho doma nemá :)). Za sebe oceňuji potenciál, který tohle univerzum má. Příběhy jsou inteligentně vyprávěné, většinou je pointa celkem jasná už pár stránek před koncem, někdy možná lehce uspěchaná. Pokud máte vy nebo vaše děti rádi třeba Anču a Pepíka (jejichž vliv Nikkarin v doslovu uvádí) nebo třeba Bílou paní na hlídání, tak tady určitě nesáhnete vedle. Velmi příjemně působí dozrálá kresba (kterou jsem si zamiloval už v Super Spellsword Sága), perfektní jsou bonusové obálky pro každý příběh v krásném retro stylu a z mého pohledu je geniální závěrečný bonus - pocta animákům z 30. let o problémovém zajíčkovi. Celkem tedy 11 příběhů, ve fajn formátu, které u zamýšlené cílovky určitě zarezonují.
 • Lojza
  Lojza mecenáš20.5.2022 19:43Sbohem, Batmane
  Nebudu si hrát na politického či sociologického analytika, páč to není moje profese. Nicméně několikrát jsem si při čtení vzpomněl na Atlasovu vzpouru od Ayn Randové a přišlo mi, že tenhle malý komiks je její totální protipól. Dva naprosto neslučitelné světonázory. Když odhlédnu od toho dost pushy filosofického přesahu, i tak je komiks celkově dost slabý. Příběhově a trochu i kresebně. Proti kresbě bych asi tolik neměl, jsou i horší, ale na zadek si z ní určitě nesedám. Příběh trpí dvěma věcmi. Za prvé ho ruší filosofické výlevy autora, které působí, jako byste četli propagandistickou učebnici. Za druhé je po obsahové stránce poměrně ubohý. Pozor, lehce ironický spoiler. Batman, po tom, co na předměstí Gothamu vybije a zřejmě vlastníma rukama a nohama srovná se zemí ghetto obývané sociálně slabšími (to jen proto, že si pár kapitalistů na Brucovo večírku usmyslelo, že to místo potřebují a že jim tamnější socky překážejí) neslyší chlapíka s baseballkou, kvůli čemuž skončí nejdříve v bezvědomí, pak v poutech a nakonec s prostřelenou hlavou. Konec spoileru. Přijde mi, že je to docela shabby konstrukt na superhrdinu, který desetiletí odolával všemožným, výrazně sofistikovanějším nástrahám. Batman je tu hadr, produkt kapitalistického světa, jehož odchod je stejně nedůstojný, jako všechno, co podle autora symbolizuje. Asi nestojí za druhé přečtení.
 • Lojza
  Lojza mecenáš30.4.2022 20:58Myší hlídka #01: Podzim 1152 (2. vydání)
  Příjemná myší fantasy. Jako úvod do světa Myší hlídky je to super entrée, ale jsem rád, že mám v knihovně i ty další knížky, protože to bylo celé poměrně rychlé a krátké. Kresbě není co vytknout. Charaktery jsou načrtnuté sice krátce, ale výstižně. Zápletka je tak akorát košatá. Bonusy dokreslují detaily myšího světa, některé věci jsou zatím jen naznačeny (lasičky, pachové zátarasy, rozlehlost myších teritorií…). Oceňuji i spoustu práce, kterou do toho Comics Centrum muselo dát - hromada dodělávané grafiky, hlavně nápisy, ozdobné aliterace… Těším se na čtení dalších dílů.
 • Lojza
  Lojza mecenáš25.3.2022 14:29Aargh! Pampeliškový speciál
  6 kratších příběhů + 1 bonusový. Vše beze slov, surreálné, snivé... Některé výtvarnice mi stylem sedly velmi (Loubat, Šimečková), některé méně (Blažková, Ondová), ale to už tak u antologií bývá. Kniha je velkoryse a kvalitně zpracovaná (za to půl hvězdy navíc), nechybějí skicy a celostránkové ilustrace "pampeliškové ženy" od různých dalších výtvarníků. Celkově příjemná jednohubka, která dokáže navodit zvláštní fantasy atmosféru, rozkročenou někde mezi pozdní zimou a pozdním jarem...
 • Lojza
  Lojza mecenáš30.11.2021 21:20Inseminátor
  ...a evidentně neumí. Takže mi odepsal celý dlouhý hodnotící komentář :/ Fcuk.
 • Lojza
  Lojza mecenáš30.11.2021 21:18Inseminátor
  S pocitem patriota dávám 4⭐️ (a zkouším, jestli ComicsDB umí emoji
 • Lojza
  Lojza mecenáš15.4.2020 12:32Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu
  Pestrá a humorná fantasy. Fungující příběh i postavy, dobrá pointa. Tohle stálo za tu jízdu. Nikkarin se od dob 130 hodně vykreslil, zjednodušil styl a barvy tomu vyloženě sedí. Kresba asi nemusí vyhovovat každému, ale rozhodně jí nelze upřít množství detailů, konzistenci a zábavnost. Magický svět, kde si nekromant nastavuje časovač na videu, aby nepropásl svůj oblíbený seriál, kde si kouzelník balí na cesty svou oblíbenou herní konzoli, kde není nouze o překvapivá úmrtí sympatických hrdinů a kde i pouhé olíznutí zaleptaných prstů může vést k zásadnímu posunu v příběhu, takový svět rozhodně stojí za navštívení (v mém případě určitě i opakované). Formát knihy a její kvalitní vyvedení nelze než pochválit. Nikkarin odvedl velký kus dobré práce, díky za to!
 • Lojza
  Lojza mecenáš15.4.2020 12:21Diosamante
  Scénář se zdá být takový narychlo spíchnutý. Jakoby se jen vyprávěla nějaká synopse. Chybí kloudné dialogy, prokreslení postav... Člověk se cítí až lehce zahlcený z epických obrazů, zatímco příběh a zábava tak nějak unikají ("to muselo dát práce, a přitom taková blbost, že jo"). Nemluvě o časové lince, která je lehce diskutabilní (kolik uběhne roků mezi jednotlivými částmi příběhu - a hle, Diosamante je pořád mladá kočka!), Kresba je detailní a velkolepá, v neutrálním smyslu ohromující, ale naprosto postrádá nějakou lehkost a zkratku. Pokud vám vyloženě nevadí těžce symbolický, meditačně-biblicko-mytologický příběh vyvedený v kresbě, která na příběh sedá jak těžké starobylé závěsy, běžte do toho. Osobně mi nepřijde nijak líto, že komiks zůstal nedokončený.
 • Lojza
  Lojza mecenáš15.4.2020 12:07Šinkl a jeho velká síla
  "Tenhle svět nemá budoucnost."

  Samotného mě zaráží, že jsem Šinkla vytáhl z knihovny až 19 let po vydání (shame on me). Epický fantasy příběh, který nemá chybu. Vše odsýpá, je to hluboké, legrační, napínavé, dokonce i s jemnou dávkou erotiky (teda pokud vám vyloženě nevadí soulož s holčinou, o níž tak nějak víte, že je ve skutečnosti docela bizarní chapadlovitá obluda). Rozhodně perfektní práce. Černobílá kresba je krásná a přehledná a komiksu sluší (i když vydání v barvě a pevné vazbě bych se vůbec nebránil). No a jsem konečně namotivovaný dát si kompletní Thorgal-maratón :)
 • Lojza
  Lojza mecenáš15.4.2020 11:57Sunstone #03
  Spoiler alert! Skvělé zakončení trojdílného příběhu. Ally a Lisa se po velmi nepříjemném třesknutí na konci druhého dílu vracejí k sobě (v obou smyslech toho obratu) a dává jim to zabrat (celá kniha není prakticky o ničem jiném). Lisa se opět vrhne na psaní on-line povídek a příběh svého alter ega Lysbeth dokončí v pěti částech. Povídky pro Lisu představují určitou formu sebe terapie a způsob, jak si k Ally najít znovu cestu. Ally mezi řádky povídek nachází zpověď i vyznání holky, kterou miluje a která miluje ji. Na happy end si ale musíme počkat opravdu až do konce... Autor tradičně nešetří jemným situačním humorem, skvělými dialogy a vhledy do dívčích duší a někdy spletitých vzahů a motivací. A samozřejmě nechybí krásná pin-up kresba (i když k reálným "akcím" v tomto díle moc nedochází, vše jsou v zásadě obrazy z Lisiných povídek nebo drobné flashbacky). Vedlejší postavy zde dostávají trochu méně prostoru, než v předchozích dílech, což není úplně na škodu. Konec konců, budou jim zřejmě věnovány další díly. Celý Sunstone mě opravdu bavil a budu se k němu rozhodně vracet. A na další knihy se těším jak malej (snad vyjdou nejenom on-line...).
 • Lojza
  Lojza mecenáš24.8.2019 01:43Sunstone #02
  Spoiler alert. Za mě výborná, přehledná kresba, která mi velmi vyhovuje (atmosféra, barvy, hravé bubliny, backgroundy u flashbacků). V příběhu je možné se ztratit, pokud si člověk neuvědomí, co je flashback a co současnost (lze to poměrně rychle vysledovat právě díky pozadím stránek s určitou grafikou nebo vzorem). K BDSM/LGBT mám kladný vztah, takže tématicky je to můj šálek kávy (což ale každému samozřejmě sednout nemusí) a troufám si říct, že reálie BDSM vztahů jsou zde zachyceny velmi zkušeně. Konečně vztahy a emoce vůbec jsou to hlavní (vedle skvělých a pro mnohé určitě vzrušujících fetish / pinup kreseb), na čem tenhle komiks stojí. Chvíli se s hrdinkami i hrdiny smějete (scéna s chrápáním, Allanova "nová tapeta" a politá Ally, scéna, kdy Allan přijme Harperovu žádost o ruku...), chvilku jste napnutí, jak se to vyvrbí (rozhovory s "nezkaženou" Anne, žádost Ally o sestěhování, večírek v Karmínu...) a do jakého průšvihu si naběhnou. Každopádně toto umí autor velmi dobře dávkovat a prostřídávat. Dialogy i monology dávají smysl, není tam žádná zbytečná vata, obraty typu "tetička z Červené Lhoty konečně odjela" jsou k nezaplacení. Přečteno za dva večery a těším se na další. 80 %.
 • Lojza
  Lojza mecenáš15.7.2022 12:29Alias (limitně limitní edice)
  Tak nakonec se tato verze nejmenuje ani "sběratelská edice" ani "limitovaná číslovaná edice", ale "limitně limitní edice" :)

  A nátisk pořadových čísel je přímo zevnitř přední strany obálky, skrytý za chlopní přebalu.

 • Lojza
  Lojza mecenáš17.6.2022 21:44Roy a jeho Bobři
  Jen jsem prolistoval na Světu knihy. Strašně mě mrzí ta (ne)úprava. Jedním slovem, grafická příšernost - de facto ohavný reprint kdovjíkak naskenovaných podkladů, bez jakékoliv restaurátorské práce. Jestli se nepletu, tak to navíc bylo vytištěno na nějakém typu lesklého papíru, což působilo jak pěst na oko. Laťku pro mě nastavily Rychlé Šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera. Tohle se tomu ani nesnaží přiblížit. Na druhou stranu asi chápu, že skalní fanoušky to může nějak zahřát u srdéčka... Další info: https://www.detske-casopisy.cz/roy-a-jeho-bobri-komiks-z-29-30-rocniku-casopisu-junak/.
 • Lojza
  Lojza mecenáš12.4.2023 20:47Nakupujeme venku
  Book Depository končí a zavírá krám. Poslední objednávky do 26. 4. 2023.

  Více infa zde: https://www.bookdepository.com/closure
 • Lojza
 • Lojza
  Lojza mecenáš23.6.2022 14:20Nakupujeme venku
  Juchů, The Boys Oversized Omnibus Volumes 1 až 3!
  Preorder např. na https://www.bookdepository.com/BOYS-Oversized-Hardcover-Omnibus-1-Garth-Ennis/9781524121778.
 • Lojza
  Lojza mecenáš23.6.2022 08:09* Připomínky a návrhy
  Možná už tu někdy bylo, ale pokud byste (Zacku :)) zvažovali nějakou možnost postovat příjemněji obrázky, tohle by mohlo být zajímavé k integraci: Postimage.org. Mají i řadu pluginů pro diskuzní enginy, z nichž by určitě některý šel rozumně přiohnout... Ale to jen tak do kategorie "nice to have".
 • Lojza
  Lojza mecenáš23.6.2022 07:59Sběratelský klub
  Lachvos: ad Alias, udělal jsem k tomu "infografiku" a cross-checknul s Argem. Mělo by to být takhle:

 • Lojza
  Lojza mecenáš18.5.2022 14:04* Připomínky a návrhy
  Ahoj, mám pocit, že u této položky je špatně název: https://comicsdb.cz/comics/9321/jelita-ze-zivota-luzru

  Nejspíš jde o 2. díl z r. 2022, který by se měl asi jmenovat "Jelita: ze života lůzrů 2".

  Soudím dle výpisu na arkham.cz: https://www.seqoy.cz/index.php?zobraz=search&path=5&ofs=0&search=l%F9zr%F9

  "Jednička" z r. 2014 má i jinou titulní stránku: https://www.paseka.cz/cerny-dan-jelita-ze-zivota-luzru/produkt-7198/
 • Lojza
  Lojza mecenáš1.12.2021 00:11* Připomínky a návrhy
  Zack: největší zlo na internetu po flashi jsou domény s diakritikou. Emoji je normální UTF-8. V ničem jiném se už snad dnes, doufám, systémy nepíšou. Databáze pořád jo..?
 • Lojza
  Lojza mecenáš30.11.2021 21:49* Připomínky a návrhy
  Já bych mu neposlal ani těch 70 korun. Leda na americano z Fresh Corner u MOLky (které je, BTW, docela dobré).

  Straight to the point: asi nefungují některé emoji / unicode v komentářích ke komiksům. Někde se to usekne. Netestoval jsem to pořádně, hvězdičky se chytly, ale jakmile jsem do textu napsal klasický smajlík, text se před ním ořízl. Viz screenshoty:

  Před odesláním:


  Po odeslání:


  Jde s tím něco potenciálně dělat? Díky :)
 • Lojza
  Lojza mecenáš10.11.2021 20:40* Připomínky a návrhy
  Zack:
  P.S.: Někde už se ukládání na pozadí děje. Nebo to alespoň tak uživatelsky působí -> přepínání stavu komiksu ve sbírce (Mám, Chci, Četl jsem...). Tam žádný "enter" potřeba není. Z pohledu frameworku - odchytávání onClick musí být podobné jako onLostFocus, ne? Just thinking...
 • Lojza
  Lojza mecenáš10.11.2021 20:37* Připomínky a návrhy
  Zack:
  Chápu. Obecně se mi současný "minimalismus" líbí a tlačítka bych nepřidával. A na případný budoucí async se těším ;) Každopádně, při pokusu o uložení poznámky / ceny k něčemu, co neexistuje, bych alespoň červeně orámoval inputy, rozsvítil červenou insetovanou ikonu nebo tak něco a nechal zadané údaje v inputech... Momentálně údaje prostě zmizí. Díky.
 • Lojza
  Lojza mecenáš10.11.2021 16:59* Připomínky a návrhy
  Pardon, možná to tu už bylo, ale trochu mě prudí UX při zadávání poznámky, příp. pořizovací ceny ke komiksům. Už jsem pochopil, že abych mohl poznámu / cenu zadat, musím si nejprve komiks nějak označkovat (třeba že ho chci nebo že ho mám). Tady je první UX fail - pokud zadám poznámku / cenu třeba těsně před označením, že komiks mám, zadaný údaj se neuloží, aniž by mě o tom systém nějak informoval. Druhý fail spočívá v tom, že když do formuláře zadám poznámku / cenu, nikde nevidím tlačítko "Uložit". To by samo o sobě nevadilo, pokud by se hodnota ukládala na pozadí při změně nebo onLostFocus. Teprve se zpožděním jsem přišel na to, že je potřeba ve formuláři zmačknout Enter :/ Šlo by s tím něco dělat? V zásadě jakékoliv pošolíchání je cajk (i když už jsem si po několika "ztracených" poznámkách / cenách zvykl dávat si pozor). Moc díky!
 • Lojza
  Lojza mecenáš17.2.2021 21:42* Připomínky a návrhy
  Zdravím, také mám asi bug. Při editaci položky ve sbírce "Mimo CDB" se ztrácí ISBN. Zdá se, že se uloží jen při zadávání nové položky; při úpravě existující se ztratí.
 • Lojza
  Lojza mecenáš27.1.2021 17:19Pindárna
  Netušíte prosím někdo, jestli v Praze existuje nějaká služba / místo, kde si člověk může pronajmout pár zamykatelných skříní a umístit si tam část komiksové sbírky? Něco ideálně na způsob čítárny s kafem, něco jako coworking, kde ale nemám vlastní stůl, jen vlastní skříň, nebo něco jako banka na vína, ale na knihy :) Vím, že je možné pronajmout kóje s přístupem 24/7, ale to je spíš na krabice, než na komiksy... Pomalu už nemám knihy kam dávat, tak přemýšlím, jak na to... Díky za případné tipy.
 • Lojza
  Lojza mecenáš2.1.2021 23:24* Připomínky a návrhy
  Díky za novou verzi ComicsDB. Vypadá to skvěle. Mám jen drobnou prosbu na mobilní verzi. Až někdy bude čas a chuť, šlo by lehce vylepšit styly? Hlavně marginy a tvar záložek. U marginů mi přijde škoda nevyužitého místa vpravo a vlevo, u záložek bych asi raději uvítal stylování do buttonu (resp. s viditelným spodním borderem). Jsou to jen detaily, takže třeba až bude někdy čas... Jinak ještě jednou díky.

Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 186 (cca 58590 Kč)
Mám: 1047 (cca 479712 Kč)
Chci: 196 (cca 86585 Kč)
Sháním: 1 (cca 379 Kč)
Nabízím: 34 (cca 18143 Kč)
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: neveřejné
Mám: neveřejné
Chci: neveřejné
Sháním: neveřejné
Nabízím: neveřejné
Osobní: 0