Kazumaki [mecenáš]

Kazumaki

Jméno: Vítek
Email: kovarvit@post.cz

http://kovarvit.wixsite.com/comics/rikki

Mohu nabídnout k prodeji komiks Rikki-tikki-tavi i s osobním předáním v Praze (mám k dispozici více ks).
Nebo můžete koupit komiks na http://www.fler.cz/zbozi/rikki-tikki-tavi-9959037

Kontakt na mne:
kovarvit@post.cz

Kazumaki
M Kazumaki | 15.3.2019 | Ms. Marvel #01: (Ne)normální

Zpracováním je to rozhodně lepší než drtivá většina ostatních superhrdinských komiksů, už kvůli příjemné originální kresbě a barvení. Vzniku superhrdinky a získání superschopností ale nerozumím, a za daných okolností už vůbec nechápu, proč je získala zrovna Kamala. Líbí se mi odlehčenost některých situací, ale jinak spíš zapomenutelný průměr.

Kazumaki
M Kazumaki | 13.3.2019 | Conan #00: Zrozen na bitevním poli a další povídky

Konečně komiks o dětství slavné legendy. Neveselé příběhy z divočiny a o bojích proti utlačovatelům Cimerie. A o tom, jak z Conana, jehož matka porodila na bitevním poli, vyrostl Conan dobyvatel. To vše v přiléhavé hrubé až nejasné kresbě Grega Rutha, jenž tento nelítostný svět pojal skutečně osobitě. Jediné, co mi tam chybělo, jsou nějaké větší celkové pohledy na krajinu, u nichž bych se mohl pohledem na chvíli zastavit a pokochat. Naopak je tu přebytek povídkového textu; toho bych trochu ubral. Celkově je to ovšem vydařené počtení, pěkná úprava a skici na konci.

Kazumaki
M Kazumaki | 13.3.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: Flash #01: Když blesk udeří dvakrát (paperback)

Moje první zkušenost s Flashem a je to dost bída. Kresba je taková ta průměrná americká tuctovka, ale hlavně jsem se vůbec nechytal v příběhu. Potvrzuje se mi, že člověk se musí orientovat i ve všech ostatních sériích a znát i předchozí souvislosti s Flashem. Teprve když se rozjede linka s Augustem, tak se dá od něčeho odpíchnout. Nevím, jestli to vnímám jako jediný, ale pro nováčka jsou tyhle provázané série mor. Navíc mě nebavilo ani to dění a místy jsem se musel do čtení nutit. Naštěstí jsem to měl půjčené, takže jsem to mohl vrátit.

Kazumaki
M Kazumaki | 5.3.2019 | Gantz #22

Cyboy: docela pěkně jsi sepsal moje obavy z mangy, kterou jsem se ještě neodhodlal číst :) Ano, občas mi ten výběr mangy přijde zvláštní, ale taky musím souhlasit s Gmorkem. Některé jím jmenované jsem taky četl a jsou mezi mými top. Každý si musí vybrat jen to svoje. Většinou je to risk, zvláště pokud se v dané oblasti člověk úplně neorientuje či nemá vůli orientovat (což je v pořádku), a to podle mě platí pro každou regionálně danou oblast komiksu. Já zase takhle narazil na americkým mainstreamu a prostě jsem se nechal udolat, až jsem ho vzdal víceméně úplně. U mangy jsem si zrovna našel to svoje a objevuju dál. Z těch dlouhých sérií si mě získal Naruto (čekat každý týden po několik let na jednu vydanou kapitolu je vskutku ubíjející) a Fullmetal Alchemist, jejichž zakončení mne jako čtenáře uspokojilo, ale možná, že Tvůj hlad neukojí, zvláště pokud máš načteno z hromad všeho ostatního. U těchto a jim podobným se vždy najdou nějaké trošku fillerové díly. Taky si myslím, že pokud Tě manga nedokáže smysluplně zaujmout již prvním dílem a ani neupřesní cíl série, tak ji klidně můžeš hodit za hlavu a hledat něco jiného. Jinak je mi líto, že jsi došel k takovému bolestnému rozčarování. Já se nechal takhle kdysi nachytat na Bleach a taky se mi to vymstilo stejným způsobem.

Kazumaki
M Kazumaki | 3.3.2019 | Zaslíbená Země Nezemě #01

Kresba mi tu moc nesedla a původně jsem myslel, že i zápletka se úplně nepovede, ale nakonec mě to docela chytlo a jsem zvědavý na další díl. Potenciál to má, tak hlavně, aby to autoři nepokazili. Intriky a hra na kočku a myši mi nejvíc připomíná Death Note. Cokoliv z příběhu by byl spoiler, takže o tom pomlčím. Dal bych tak tři a půl.

Kazumaki
M Kazumaki | 18.2.2019 | Modrá Crew #10 - Orbital #3, 4

Četlo se mi to mnohem lépe než první dva díly a cením i zábavnější pasáže a "záporáka," ale stejně to v závěru působí dost vyčpěle.

Kazumaki
M Kazumaki | 2.2.2019 | Thorgal #19-23: Neviditelná pevnost

Thorgalovi mohu dát za sebe jenom to nejlepší hodnocení. Do příběhu jsem se okamžitě ponořil a musel jsem to co nejdříve dočíst. Linka se ztrátou paměti dnes není kdovíjak objevná, ale vůbec to nevadí. Tvůrci rozjeli sérii událostí, kvůli nimž si Thorgal i jeho rodina musí prožít několik let odloučení a těžká utrpení, zatímco se obě strany snaží o nápravu, kterou se neustále a celkem úspěšně pokouší hatit zrádkyně Kriss s Valnoru. Občas to dokonce hodně připomíná strasti řeckých antických hrdinů a z komiksu mám spíš dojem zdařilého eposu (droboulinká podobnost s Odysseou), ačkoliv třeba v albu Ogotajova koruna zase přijde na řadu přesah do sci-fi. Nicméně v tom vidím velmi příjemné zpestření a mám radost ze způsobu, jak autoři dokáží příběhy provázat a vyprávět jednotlivá dění.
Forma omnibusu je skvělá a jsem nekriticky nadšen (omlouvám se, že tady nedokážu být objektivní; Thorgal je můj morální vzor hrdinství, který dnes málo vídám), takže za sebe určitě doporučuji.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.12.2018 | Unesená

Unesená je temná, mysteriózní noir detektivka, žánrově trochu připomínající Fatale, a budete zase potřebovat pisátko a papír. Hrajete za otce, kterému unesli dceru Lili na nějaký zapomenutý zámek, kde až dosud měla bydlet početná rodina s různým zvířectvem, a přinést výkupné. V zámku se ukáže, že někdo se pokusil vyvraždit všechny původní obyvatele a během nalézaných stop to vypadá, že tu úřaduje jakýsi sektář. Hlavní hrdina tedy vypadá spíš jako bratr než otec, a hlavně nechápu motivy, proč by někdo dceru vůbec unášel a ještě taťkovi prozradil, kam si pro ni má dojít, když s ní chce provést to, co se (možná) dovíte na konci v knize.
Ale co. S kámošem se vydáváte na vlastní pěst ji osvobodit, a tak začíná celá peripetie. Prozkoumáváte prostředí zámku a jeho přilehlého okolí. Naštěstí je na vhodně opuštěném místě, takže nikdo nepřijde na pomoc.
Postavě opět musíte navolit nějaké skilly do vínku – tady sílu, obratnost a vůli. Máte danou hodnotu zdraví (vitalitu), která se bude postupem ve hře měnit.
Nabývá i hodnota času; ta však slouží jedině k rozhodovacím možnostem, což poznáte během vyprávění.
V rámci prozkoumávání na vás bude kdekdo a kdeco útočit, budete nalézat předměty a útržky stop vytvářející onu legendu místa (je možno se dočíst i o nějaké houbě, jejíž význam však ve výsledku úplně vymizel. Autoři se zřejmě rozhodli ubírat jiným směrem), a najdete i nějaké ty mrtvolky a pořešíte hádanky. Detektivka jako vyšitá. Oproti Rytířům je tohle kreslené stroze, ale efektně. I ztichlé interiéry zámku vypadají zlověstně a na každém panelu hledáte vodítko, co dalšího by se dalo prozkoumat.
Škoda však, že na první pokus jsem hru projel poměrně rychle (i když skoro mrtvý) a případ vyřešil i dílem náhody, aniž bych pochopil a zjistil, o co tu vůbec šlo.
Po druhé jsem se tedy už pohroužil do beztrestného prozkoumávání celého příběhu a konečně objevil všechny souvislosti, z nichž mě mnohé překvapily a udivilo mne, co všechno jsem napoprvé zmeškal, a to i na místech, kudy jsem předtím už prošel. Takže opět se vyplatí být bystrozraký, byť čísílka jsou tu vidět o něco lépe než v Rytířích.
Jinak je super, že tu vyšly game booky tak žánrově odlišné. Užil jsem si obě knihy.
Je těžké se tu v komentáři vyhýbat spoilerům a popisovat pouze obecně, takže to už utnu.
Jinak kniha není úplně pro děcka, spíš tak pro mládež.
Bavil jsem se.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.12.2018 | Rytíři: První dobrodružství

Tak nakonec jsem docela rád, že jsem si Rytíře koupil. Bál jsem se, že to bude hodně infantilní, ale nakonec to bylo infantilní jen v rozumných mezích. Stylem kresby i hojně přítomným humorem mi to silně připomnělo online hru Shakes a Fidget, která na mě kdysi všude vyskakovala po internetu. Před čtením si vezměte k ruce papír a pisátko, gamebook je hodně interaktivní.
Na začátku je pár stránek úvodem, kde se tři bratři vydávají ze zahnojené chajdy do města, kde se ucházejí o titul rytíře. Aby toho dosáhli, musí na cestách nasbírat 13 náramků chrabrosti za časový úsek jedné hry (jedna hra = 5 nocí. Občas se v panelu objeví kresbička Měsíce s hvězdami a to znamená, že nastala noc).
Tři bratři mají rozdílné základní vlastnosti jako v klasických RPG hrách (síla, obratnost, charisma, inteligence) a zvolíte si jednoho z nich, ale rozdíl je opravdu jen v číslech, které si musíte poznamenat a ty se mohou podle situací během hry měnit. Pak vyrážíte na misi za náramky a můžete si vybrat jeden ze šesti směrů z království, které je ve středu velké mapy.
Náramky jsou často někde poschovávané v obrázku, takže musíte hledat ostřížím zrakem. Můžete je získat i odměnou nebo úskokem, když někomu pomůžete nebo jej okradete. Řešení daných situací (bitky nebo rébusy) je však třeba důkladně promyslet, protože z více možností, jak reagovat, vás jich několik klidně přivede do záhuby, a musíte tak začít od začátku (tedy pokud nepodvádíte :) Někde je to vlastně jenom o štěstí (z močálu vede jen jedna cesta ze tří, na dvou z nich se utopíte).
Stane se, že sem tam vejdete do panelu a zdánlivě se jedná o slepou uličku, ale pokud chvíli hledáte, najdete další cestičku, které byste si normálně nevšimli, vedoucí na další tajné místo.
Hádanky a rébusy jsou povětšinou jednoduché, ale třeba hádankový úkol umýt horu nádobí mě zasekl na dost dlouho, než jsem přišel na to, jak rozluštit pokyny k dalšímu kroku. Nějaká nápověda nebo instrukce, o co vůbec jde, tu neexistuje a na všechno musíte přijít sami.
Ve hře taky sbíráte předměty (unesete jen omezené množství, takže si všechno poznamenávejte).
Abych ale nezapomněl zmínit to hlavní – přesuny mezi panely. Nejčastěji jsou na stránce dva až tři velké panely, kde buď procházíte postupně krajinou nebo interagujete s dalšími postavičkami. Každý panel je poctivě očíslován a vás obvykle dál vedou čísla zobrazená přímo v obraze panelu nebo případně v nějakém textu s možnostmi. Kolikrát je ale procházení krajinou únavné, protože je jí v knize až přespříliš a málokdy se na ní něco stane, takže prostě chodíte a listujete tam a zase zpátky. Mapa je totiž po celém obvodu kolem království propojena cestami. Nicméně se nestane, že skončíte ve slepé uličce.
I tak ale docela žasnu, co všechno dokázali autoři do knihy obsahově dostat.
Když to shrnu, tak mě gamebook bavil. Na první hru jsem se vydal směrem k vysoké hoře a dokázal sesbírat jen 12 náramků, což mě trochu naštvalo. Potom už se mi ale nechtělo moc hrát. Spíš jsem ze zábavy procházel zbytek lokací a prozkoumal i zbytek hry bez ohledu na herní poctivost, což mě bavilo mnohem víc :)
Takže nakonec jsem „jakoby“ prošel zkouškou, v epilogu byl pasován na rytíře a kniha se v samém závěru tváří, že bude pokračování… nuže, to jsem zvědav.
Na Spellsword Sagu nebo Pima Plekkera to nemá, ale i tak je to fajn zábavička na sólo interaktivní večer a nějaký čas to spolkne, tedy pokud taky budete chtít prozkoumat a vyřešit všechno; a vtípky v komiksu vám zpříjemní proces hraní. Pro děcka je to taky vhodné.
Taky mám po tom chuť si vytvořit vlastní komiksový game book.
Za mě fajn.

Kazumaki
M Kazumaki | 14.12.2018 | Iko #01

Další tuctovka od nějaké populární autorky pro teenagerky. Přehršel textu, mluvících hlav, nezajímavé postavy, povrchní tlachy o módě a tom, kdo se komu líbí a příliš mnoho společenských plesů. Akce a opravdového dobrodružství je tu úplné minimum. Kresba neurazí. Pro náctileté holky možná dobré, já pokračovat nebudu.

Kazumaki
M Kazumaki | 23.11.2018 20:01 | Sběratelský klub

Fimi: tak ne, já tam byl odpoledne. Ale je to hezké, že si to lidi kupují :)

Kazumaki
M Kazumaki | 23.11.2018 19:57 | Sběratelský klub

Fimi: zrovna jsem byl dneska v CC a někdo si tam vybíral Myší hlídku 1-3, možná jsi to byl ty :)
Já jsem si zašel jenom pro nejnovější Legendy.

Kazumaki
M Kazumaki | 22.11.2018 11:53 | Pindárna

Vydavatel musí odevzdat povinných 5 ks.
Jinak mohu potvrdit, že MKP se snaží komiksákům vyjít vstříc ve všem :)
Obecně knihovny mají potenciál být dobrým odběratelem (nákupčím), pokud na to zrovna mají vůli a prostředky.

Kazumaki
M Kazumaki | 25.10.2018 13:39 | Sběratelský klub

Haw: krása střídá nádheru :)

Kazumaki
M Kazumaki | 22.10.2018 11:11 | Povinná četba

GWB: z mého okolí slýchám nejčastěji o různých dětech cca 8-14 let, jimž dělá největší radost Rikki-tikki-tavi :D

Kazumaki
M Kazumaki | 17.10.2018 16:26 | Sběratelský klub

Haw: tenkrát vydali Daisho s chybou, protože se tam omylem vyskytla jedna strana duplicitně a jedna naopak místo toho chyběla. Brzy nato celý náklad stáhli a nechali tu jednu stranu přelepit tou, která tam měla být. A těm, co si to koupili hned po vydání, jako zrovna mně, pak výtisk vyměnili za opravený. Říkal jsem si, že si ten vadný nechám, ale nakonec jsem si ho stejně nechal vyměnit :) Mezi čtenářským lidem do té doby kolovaly vtípky, že ty vadné kusy jednou vzrostou na hodnotě, proto jsem si na něj vzpomněl.

Kazumaki
M Kazumaki | 16.10.2018 16:51 | Sběratelský klub

Hawwwran: Já mám pořád ještě někde toho Usagiho Daisho s přelepenou stránkou, ale to asi nijak nenabylo na hodnotě a asi se to jen tak nestane :) Divím se, že tomu ještě neprovedli dotisk.

Kazumaki
M Kazumaki | 19.5.2018 10:57 | * Připomínky a návrhy

Kapis: prý bylo přímo v Banátu zavedeno české značení cest, aby se podpořil turismus, který výrazně napomáhá tamním obyvatelům v přežití. Jinak je pravda, že Rumunsko je na pěší horskou turistiku ideální, jsou tam opravdu krásná místa.
---
Tak já někomu pošlu údaje na přidání komiksu, třeba GWB :)

Kazumaki
M Kazumaki | 18.5.2018 18:46 | * Připomínky a návrhy

Fry, Zack: Já vlastně sám nevím, jak bych Nýčko zařadil. Můj původní zdroj o tomto komiksu říká toto: "Česká verze Dolky-n trei straie vydaná v Rumunsku a určená českým turistům v rumunském Banátu. Komiks se prodává v banátských hospůdkách."
http://www.banat.cz/knihy_mapy.htm
Takže je otázka, jestli je možno vnímat české vesnice v Rumunsku jako součást Čech (původní osídlenci byli bráni za kolonisty, i když nakonec se oficiálně nejedná o kolonii), nebo jestli by to bylo obhajitelné třeba pro potřeby českých krajanů v zahraničí ve formě 'jakože cestovatelské příručky'. Pro český trh je to však určeno nepochybně (Rumuni si ho logicky koupí v rumunské verzi).
Nenapadá vás třeba nějaký jiný český komiks, který by byl vydán v zahraničí? Myslím, že čas od času zahlédnu, že něco bylo vydáno v Číně a dovezeno k nám, ale na nic konkrétního si nevzpomenu.

Kazumaki
M Kazumaki | 8.3.2018 19:16 | Pindárna

MG: pokud ti nevadí fan-překlad a online, tak jedna krátká mafiánská manga je tu od autora Naruta http://konoha.fjfi.cvut.cz/?q=manga/kapitola/mario

Aktivita

Naposledy přihlášen: 19.3.2019 10:32
Komentáře u comicsů: 156
Hodnocení comicsů: 234
Příspěvků ve foru: 12

Sbírka (z CDB)

Četl: 13 (cca 5111 Kč)
Má: 1860 (cca 469634 Kč)
Chce: 2 (cca 118 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 4 (cca 756 Kč)