Kazumaki [mecenáš]

Kazumaki

Jméno: Vítek
Email: kovarvit@post.cz

http://kovarvit.wixsite.com/comics/rikki

Mohu nabídnout k prodeji komiks Rikki-tikki-tavi i s osobním předáním v Praze (mám k dispozici více ks).
Nebo můžete koupit komiks na http://www.fler.cz/zbozi/rikki-tikki-tavi-9959037

Kontakt na mne:
kovarvit@post.cz

Kazumaki
M Kazumaki | 15.12.2018 | Unesená

Unesená je temná, mysteriózní noir detektivka, žánrově trochu připomínající Fatale, a budete zase potřebovat pisátko a papír. Hrajete za otce, kterému unesli dceru Lili na nějaký zapomenutý zámek, kde až dosud měla bydlet početná rodina s různým zvířectvem, a přinést výkupné. V zámku se ukáže, že někdo se pokusil vyvraždit všechny původní obyvatele a během nalézaných stop to vypadá, že tu úřaduje jakýsi sektář. Hlavní hrdina tedy vypadá spíš jako bratr než otec, a hlavně nechápu motivy, proč by někdo dceru vůbec unášel a ještě taťkovi prozradil, kam si pro ni má dojít, když s ní chce provést to, co se (možná) dovíte na konci v knize.
Ale co. S kámošem se vydáváte na vlastní pěst ji osvobodit, a tak začíná celá peripetie. Prozkoumáváte prostředí zámku a jeho přilehlého okolí. Naštěstí je na vhodně opuštěném místě, takže nikdo nepřijde na pomoc.
Postavě opět musíte navolit nějaké skilly do vínku – tady sílu, obratnost a vůli. Máte danou hodnotu zdraví (vitalitu), která se bude postupem ve hře měnit.
Nabývá i hodnota času; ta však slouží jedině k rozhodovacím možnostem, což poznáte během vyprávění.
V rámci prozkoumávání na vás bude kdekdo a kdeco útočit, budete nalézat předměty a útržky stop vytvářející onu legendu místa (je možno se dočíst i o nějaké houbě, jejíž význam však ve výsledku úplně vymizel. Autoři se zřejmě rozhodli ubírat jiným směrem), a najdete i nějaké ty mrtvolky a pořešíte hádanky. Detektivka jako vyšitá. Oproti Rytířům je tohle kreslené stroze, ale efektně. I ztichlé interiéry zámku vypadají zlověstně a na každém panelu hledáte vodítko, co dalšího by se dalo prozkoumat.
Škoda však, že na první pokus jsem hru projel poměrně rychle (i když skoro mrtvý) a případ vyřešil i dílem náhody, aniž bych pochopil a zjistil, o co tu vůbec šlo.
Po druhé jsem se tedy už pohroužil do beztrestného prozkoumávání celého příběhu a konečně objevil všechny souvislosti, z nichž mě mnohé překvapily a udivilo mne, co všechno jsem napoprvé zmeškal, a to i na místech, kudy jsem předtím už prošel. Takže opět se vyplatí být bystrozraký, byť čísílka jsou tu vidět o něco lépe než v Rytířích.
Jinak je super, že tu vyšly game booky tak žánrově odlišné. Užil jsem si obě knihy.
Je těžké se tu v komentáři vyhýbat spoilerům a popisovat pouze obecně, takže to už utnu.
Jinak kniha není úplně pro děcka, spíš tak pro mládež.
Bavil jsem se.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.12.2018 | Rytíři: První dobrodružství

Tak nakonec jsem docela rád, že jsem si Rytíře koupil. Bál jsem se, že to bude hodně infantilní, ale nakonec to bylo infantilní jen v rozumných mezích. Stylem kresby i hojně přítomným humorem mi to silně připomnělo online hru Shakes a Fidget, která na mě kdysi všude vyskakovala po internetu. Před čtením si vezměte k ruce papír a pisátko, gamebook je hodně interaktivní.
Na začátku je pár stránek úvodem, kde se tři bratři vydávají ze zahnojené chajdy do města, kde se ucházejí o titul rytíře. Aby toho dosáhli, musí na cestách nasbírat 13 náramků chrabrosti za časový úsek jedné hry (jedna hra = 5 nocí. Občas se v panelu objeví kresbička Měsíce s hvězdami a to znamená, že nastala noc).
Tři bratři mají rozdílné základní vlastnosti jako v klasických RPG hrách (síla, obratnost, charisma, inteligence) a zvolíte si jednoho z nich, ale rozdíl je opravdu jen v číslech, které si musíte poznamenat a ty se mohou podle situací během hry měnit. Pak vyrážíte na misi za náramky a můžete si vybrat jeden ze šesti směrů z království, které je ve středu velké mapy.
Náramky jsou často někde poschovávané v obrázku, takže musíte hledat ostřížím zrakem. Můžete je získat i odměnou nebo úskokem, když někomu pomůžete nebo jej okradete. Řešení daných situací (bitky nebo rébusy) je však třeba důkladně promyslet, protože z více možností, jak reagovat, vás jich několik klidně přivede do záhuby, a musíte tak začít od začátku (tedy pokud nepodvádíte :) Někde je to vlastně jenom o štěstí (z močálu vede jen jedna cesta ze tří, na dvou z nich se utopíte).
Stane se, že sem tam vejdete do panelu a zdánlivě se jedná o slepou uličku, ale pokud chvíli hledáte, najdete další cestičku, které byste si normálně nevšimli, vedoucí na další tajné místo.
Hádanky a rébusy jsou povětšinou jednoduché, ale třeba hádankový úkol umýt horu nádobí mě zasekl na dost dlouho, než jsem přišel na to, jak rozluštit pokyny k dalšímu kroku. Nějaká nápověda nebo instrukce, o co vůbec jde, tu neexistuje a na všechno musíte přijít sami.
Ve hře taky sbíráte předměty (unesete jen omezené množství, takže si všechno poznamenávejte).
Abych ale nezapomněl zmínit to hlavní – přesuny mezi panely. Nejčastěji jsou na stránce dva až tři velké panely, kde buď procházíte postupně krajinou nebo interagujete s dalšími postavičkami. Každý panel je poctivě očíslován a vás obvykle dál vedou čísla zobrazená přímo v obraze panelu nebo případně v nějakém textu s možnostmi. Kolikrát je ale procházení krajinou únavné, protože je jí v knize až přespříliš a málokdy se na ní něco stane, takže prostě chodíte a listujete tam a zase zpátky. Mapa je totiž po celém obvodu kolem království propojena cestami. Nicméně se nestane, že skončíte ve slepé uličce.
I tak ale docela žasnu, co všechno dokázali autoři do knihy obsahově dostat.
Když to shrnu, tak mě gamebook bavil. Na první hru jsem se vydal směrem k vysoké hoře a dokázal sesbírat jen 12 náramků, což mě trochu naštvalo. Potom už se mi ale nechtělo moc hrát. Spíš jsem ze zábavy procházel zbytek lokací a prozkoumal i zbytek hry bez ohledu na herní poctivost, což mě bavilo mnohem víc :)
Takže nakonec jsem „jakoby“ prošel zkouškou, v epilogu byl pasován na rytíře a kniha se v samém závěru tváří, že bude pokračování… nuže, to jsem zvědav.
Na Spellsword Sagu nebo Pima Plekkera to nemá, ale i tak je to fajn zábavička na sólo interaktivní večer a nějaký čas to spolkne, tedy pokud taky budete chtít prozkoumat a vyřešit všechno; a vtípky v komiksu vám zpříjemní proces hraní. Pro děcka je to taky vhodné.
Taky mám po tom chuť si vytvořit vlastní komiksový game book.
Za mě fajn.

Kazumaki
M Kazumaki | 14.12.2018 | Iko #1

Další tuctovka od nějaké populární autorky pro teenagerky. Přehršel textu, mluvících hlav, nezajímavé postavy, povrchní tlachy o módě a tom, kdo se komu líbí a příliš mnoho společenských plesů. Akce a opravdového dobrodružství je tu úplné minimum. Kresba neurazí. Pro náctileté holky možná dobré, já pokračovat nebudu.

Kazumaki
M Kazumaki | 14.12.2018 | Prsten Nibelungův

Hotová epická sága o tom, jak prsten moci pobláznil germánský svět bohů, lidí a reků. Vlastně mi přišlo, že čtu jinou variantu Pána prstenů a docela mě mrzelo zjištění, že Tolkien vlastně nebyl nijak originální. Ale jsem rád, že jsem i tohle dílo přečetl, a doplnil si tak literární vzdělání.
Nebudu se moc rozepisovat o ději. Je tu poměrně hodně postav se spletitými osudy obvykle reagující na kletbu prstenu, jenž rád všechny vede do záhuby, a to i přes všudypřítomnou touhu po hledání ryzí lásky. Nejprve víc sledujeme Wotana a motanice kolem prstenu, pak chvilku jeho syna Siegmunda, jenž stihne zplodit Siegfrieda, a ten nakonec uzavírá dějství dlouhým příběhem s Brunhildou.
Mám ovšem trošku problém s výtvarným pojetím. Russelova kresba samotná se mi víceméně líbí (i když velké terno to taky není), avšak příliš mi tu nesedí ty plošné počítačové barvy. Představoval bych si něco víc "poevropštělého," nebo snad víc stínování od někoho, kdo rozumí komiksovému vyprávění. Nebo bych nechal komiks černobílý. Kolikrát jsem si říkal, že by ten nebo onen panel dokázal vhodně volenými barvami vykouzlit pěknou atmosféru. Jinak ovšem Russelovi všechna čest za takový špalek; obdivuju tu trpělivost, kterou musel při tvorbě mít.

Kazumaki
M Kazumaki | 7.12.2018 | Návrat Krále Šumavy #01: Na čáře

Krásně nakreslená kniha pro všechny, koho zajímá kvalitní komiks. Karel umí nádherně zachytit pochmurnou atmosféru šumavských hvozdů v nešťastném období našich dějin; dynamiku postav a panelování. V pracovním táboře se člověk sice trochu ztratí, ale s trochou přemýšlení se na to dá zvyknout. Celý příběh neznám, ale první díl mě dokázal vtáhnout, a tak jsem velmi zvědav na další díly. Josef Hasil si to přihasil v komiksu a i když je to trochu nevěrný hajzlík, je to dobré - i díky dalším postavám.

Kazumaki
M Kazumaki | 4.12.2018 | Poslední Incal (pevná vazba)

Poslední Incal tedy obsahuje dvě verze. Původní příběh s názvem Po Incalu byl rozkreslen Moebiem, ale nedokončen. Moebia to přestalo bavit a na Joda se vykašlal. Jodorowsky po několika letech příběh upravil a nabídl ho Ladrönnovi, který ho celý zpracoval znovu od začátku a dokončil. Tento příběh je nám předkládán jako oficiální verze v první části knihy, Moebiův je v té kratší druhé.
Příběh navazuje přímo tam, kde skončil původní Incal – v novém vesmíru stvořeném Orhem a John zase padá do kyseliny. Tentokrát tu nejde o všepohlcující temnotu, ale o virus zabíjející vše organické, což je jen výrazně podobná hrozba. Původní dívku Antanah tu nahrazuje dívka Louz a vlastně je vtipné, že podobně jako v Šílené a Incalu, i tady je hlavní „hrdina“ hnán stejnou motivací o milostný akt s jeho vyvolenou, která ho ale stejně tvrdošíjně odmítá, zatímco je zamilována do odepsaného Kapitána Kajmana. Mimo ně tu dostanou větší roli staří známí; betonový Deepo, smrdutec Gorgo nebo Psí čumák (pardon, Psí hlava).
Variabilita světů a všech možných vynálezů je ovšem umělecky a kresebně skutečně na výši a jejich efekt navíc umocňuje fakt, že příběh se víc ubírá směrem klasické sci-fi než ezoteriky.
Možná i díky tomu se do kreslení s chutí pustil Ladrönn a dílo dokončil s velkou grácií moderního komiksového umělce.
Ještě mě napadá, že užívání všelijakých biblických jmen - tady zejména Elohim - musí být zvláště pro ortodoxní Židy utrpením a od Joda podpásovka, jelikož dle Desatera se nesmí brát Boží Jméno nadarmo a zvláště v judaismu na to mají přísná pravidla nejen v běžném životě (v mluvě se proti nadužívání zvolila varianta Elokim), ale i při výkladech Písma. Kdežto Jodo si ho plácne, kde se mu zachce, a zcela nepochopitelně (aspoň pro mě) jím označuje každého bílého metamutanta - archanděla.

Kazumaki
M Kazumaki | 4.12.2018 | Incal (pevná vazba)

Po necelých osmi letech jsem Incal přečetl znovu, abych si oživil tento kultovní artefakt. A zjistil jsem, že po tu dobu několika let, během kterých se u nás postupně objevovala Jodorowského díla a já je se zájmem četl a zkoumal, významně opadlo mé nadšení z Incalu. V době vydání na mne působil jako ohromné zjevení a téměř mýtický komiks (a ano, Incal stojí za přečtení), ovšem nyní už to pro mne není tolik metafyzické sci-fi, jako spíš ezoterický výšplecht autorovy fantazie, ve které míchá všechny možné nápady dohromady, takže ve výsledku mám pocit, že to není ani pro scifisty, ani pro jakékoli věřící (snad vždy je tam rozpor s něčím jiným), ani pro metafyziky či techniky (na tvorbu tohohle příběhu autor fakt nemusí znát ani základní fyziku, aby si mohl vymýšlet). Jako jediná vhodná cílovka mi tak prostě přijdou filozofové nebo ezoterici (neustále otravující dualismus, protipóly samého, splynutí duší apod.). Nic však nebrání tomu, aby různé skutečnosti v příběhu čtenář hodil za hlavu a užil si jej jako humornou pohádku, protože přece jen se tam najdou dobré momenty.
Nelze však moc spoléhat na postavy, protože autor je schopen je kdykoli dezintegrovat nebo přesunout děj no jiné sféry nebo roviny existence, ačkoliv zrovna ty jsou nejlepšími tahouny děje a pořád bych byl zvědav na prolog Před Incalem, kde se mnohé o nich ještě vysvětluje.
Nejvtipnější mi přišel nápad s oplodňovacím rituálem a část na planetě Difoolů, kde se John musí potýkat s miliardami stejných zmetků jako je on sám.
Když tedy odhlédnu od fantazie Jodorowského, kterého mám daleko raději v jiných knihách (např. Metabaroni nebo Technokněží), tak mne ohromí um Giraudův a já žasnu, co všechno dokázal pokreslit a že na to měl vůbec trpělivost. Sice dnes kresba působí dost retro, ale pořád mě baví. Za tu přidávám jednu hvězdu a zájemcům tedy doporučuji Poslední Incal, který na mne působí více dějový a ucelenější.

Kazumaki
M Kazumaki | 3.12.2018 | Star Wars - Darth Vader #01: Vader, Stíny a tajemství

Pěkné souborné vydání. Je to mnohem lepší zážitek přečíst si to takhle nerozkouskované.

Kazumaki
M Kazumaki | 3.12.2018 | Thorgal #18: Sluneční meč

To je ovšem krásná zpráva :)

Kazumaki
M Kazumaki | 1.12.2018 | Děti z Montmartru

Něco jako francouzských Bylo nás pět, ale ne tak zábavných a s nepříliš zajímavými postavami. Autor se snažil zakomponovat i camea někdejších francouzských umělců a osobností, nicméně bez většího efektu. Brzy nejspíš zapomenu, o čem to vlastně bylo. Výtvarné zpracování je příjemné.

Kazumaki
M Kazumaki | 23.11.2018 20:01 | Sběratelský klub

Fimi: tak ne, já tam byl odpoledne. Ale je to hezké, že si to lidi kupují :)

Kazumaki
M Kazumaki | 23.11.2018 19:57 | Sběratelský klub

Fimi: zrovna jsem byl dneska v CC a někdo si tam vybíral Myší hlídku 1-3, možná jsi to byl ty :)
Já jsem si zašel jenom pro nejnovější Legendy.

Kazumaki
M Kazumaki | 22.11.2018 11:53 | Pindárna

Vydavatel musí odevzdat povinných 5 ks.
Jinak mohu potvrdit, že MKP se snaží komiksákům vyjít vstříc ve všem :)
Obecně knihovny mají potenciál být dobrým odběratelem (nákupčím), pokud na to zrovna mají vůli a prostředky.

Kazumaki
M Kazumaki | 25.10.2018 13:39 | Sběratelský klub

Haw: krása střídá nádheru :)

Kazumaki
M Kazumaki | 22.10.2018 11:11 | Povinná četba

GWB: z mého okolí slýchám nejčastěji o různých dětech cca 8-14 let, jimž dělá největší radost Rikki-tikki-tavi :D

Kazumaki
M Kazumaki | 17.10.2018 16:26 | Sběratelský klub

Haw: tenkrát vydali Daisho s chybou, protože se tam omylem vyskytla jedna strana duplicitně a jedna naopak místo toho chyběla. Brzy nato celý náklad stáhli a nechali tu jednu stranu přelepit tou, která tam měla být. A těm, co si to koupili hned po vydání, jako zrovna mně, pak výtisk vyměnili za opravený. Říkal jsem si, že si ten vadný nechám, ale nakonec jsem si ho stejně nechal vyměnit :) Mezi čtenářským lidem do té doby kolovaly vtípky, že ty vadné kusy jednou vzrostou na hodnotě, proto jsem si na něj vzpomněl.

Kazumaki
M Kazumaki | 16.10.2018 16:51 | Sběratelský klub

Hawwwran: Já mám pořád ještě někde toho Usagiho Daisho s přelepenou stránkou, ale to asi nijak nenabylo na hodnotě a asi se to jen tak nestane :) Divím se, že tomu ještě neprovedli dotisk.

Kazumaki
M Kazumaki | 19.5.2018 10:57 | * Připomínky a návrhy

Kapis: prý bylo přímo v Banátu zavedeno české značení cest, aby se podpořil turismus, který výrazně napomáhá tamním obyvatelům v přežití. Jinak je pravda, že Rumunsko je na pěší horskou turistiku ideální, jsou tam opravdu krásná místa.
---
Tak já někomu pošlu údaje na přidání komiksu, třeba GWB :)

Kazumaki
M Kazumaki | 18.5.2018 18:46 | * Připomínky a návrhy

Fry, Zack: Já vlastně sám nevím, jak bych Nýčko zařadil. Můj původní zdroj o tomto komiksu říká toto: "Česká verze Dolky-n trei straie vydaná v Rumunsku a určená českým turistům v rumunském Banátu. Komiks se prodává v banátských hospůdkách."
http://www.banat.cz/knihy_mapy.htm
Takže je otázka, jestli je možno vnímat české vesnice v Rumunsku jako součást Čech (původní osídlenci byli bráni za kolonisty, i když nakonec se oficiálně nejedná o kolonii), nebo jestli by to bylo obhajitelné třeba pro potřeby českých krajanů v zahraničí ve formě 'jakože cestovatelské příručky'. Pro český trh je to však určeno nepochybně (Rumuni si ho logicky koupí v rumunské verzi).
Nenapadá vás třeba nějaký jiný český komiks, který by byl vydán v zahraničí? Myslím, že čas od času zahlédnu, že něco bylo vydáno v Číně a dovezeno k nám, ale na nic konkrétního si nevzpomenu.

Kazumaki
M Kazumaki | 8.3.2018 19:16 | Pindárna

MG: pokud ti nevadí fan-překlad a online, tak jedna krátká mafiánská manga je tu od autora Naruta http://konoha.fjfi.cvut.cz/?q=manga/kapitola/mario

Aktivita

Naposledy přihlášen: 6.1.2019 18:26
Komentáře u comicsů: 150
Hodnocení comicsů: 226
Příspěvků ve foru: 12

Sbírka (z CDB)

Četl: 11 (cca 4513 Kč)
Má: 1850 (cca 464975 Kč)
Chce: 2 (cca 118 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 4 (cca 756 Kč)