Kazumaki [mecenáš]

Kazumaki

Jméno: Vítek

http://kovarvit.wixsite.com/comics/rikki

Mohu nabídnout k prodeji komiks Rikki-tikki-tavi i s osobním předáním v Praze (mám k dispozici více ks).

Kontakt na mne:
kovarvit@post.cz

Kazumaki
M Kazumaki | 19.5.2018 | Nýčko v Banátu

Jen doplním něco ve stručnosti k tomu, co jsem už psal k novějšímu vydání této knihy s názvem Češi v Banátu a děkuji za přidání komiksu do databáze.
Tato nepříliš nápadná knížečka vyšla v rámci projektu 'Česko-rumunské vztahy v komiksu' iniciovaného Velvyslanectvím České republiky v Bukurešti a realizovaného za podpory společnosti CEZ Romania.
Obsahově se dotýká dokumentace českých vesnic v Rumunsku na malebném, hornatém území Banát. Osobně jsem byl jen v okolí Svaté Heleny cca v roce 2007, ačkoliv můj otec tam jezdíval pravidelně na botanické exkurze se studenty. Kdo v Banátu byl, ví, že není možno si tento kraj nezamilovat.
Autorky Ileana a Petra se pustily do krásně ilustrovaného komiksově-dokumentárně laděného vyprávění o všech vesnicích a je to jen dobře, protože většina z vesnic postupně podléhá vymírání a vylidňování, lidé se stěhují pryč za rodinou nebo za prací zpět do Čech. V Šumici nedávno zanikla škola.
Nutno podotknout, že osidlování Banátu českými krajany začalo v pol. 19. století.
Vyprávění v komiksu je sice podpořeno logicky větším množstvím textu, což může na dnešní poměry působit lehce těžkopádně, ale pořád působí soudržně a Ileana má velmi hezký styl, díky kterému je radost se na komiks dívat a určitě je vhodný zejména pro děti.
Navíc ona sama je milá, pohledná autorka ;)
Původně vydána v rumunské a české jazykové mutaci, sloužíce jako propagační a turistický materiál, je knížka především k sehnání v českých vesnicích v Banátu, kde má za úkol podporovat turismus a živobytí tamních českých krajanů, jejichž tradice a kulturní zvyklosti jsou zakonzervovány v čase, ale odpovídají těm našim před 150 lety.
Koupi Nýčka v Banátu (pro neznalé slova ‚nýčko‘ jen doplním, že se jedná významově o ‚teď, nyní‘) považuji za národní povinnost pro každého, kdo se považuje za Čecha, hlavně aby viděl, kam až se naši krajani dostali. Také oceňuji snahu obou autorek, že se do takového projektu vůbec pustily.

Kazumaki
M Kazumaki | 16.5.2018 | Snění

Líbí se mi kresba a vytvořené prostředí. Příběh je vystavěn tak, aby hrál hlavně na dráždivou notu díky obdařené hlavní protagonistce. Sličná Coralina přijme inzerát, aby se starala o výchovu mladého génia vynálezce, který považuje všechno kromě vlastní nekončící práce na strojích za pošetilost. Skutečné jádro jejího nového zaměstnání se však skrývá někde hlouběji a bude na vše muset přijít sama. Tady trochu vázne logika, protože ostatní sloužící by jí měli říct už na začátku, o co jde, ale to bychom zas nemohli projít "překvápkem" v závěru. Takže jde spíš o trošku naivní jednohubku.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.5.2018 | Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství

Je velmi zvláštní číst si Rychlé šípy v takovém letitém odstupu právě v takovém zpracování, kde je vedle sebe jak starší generace, tak i ta mladší. Musí být hezké být součástí něčeho takového. Šípáky a vůbec většinu Foglarovek jsem čítával až do svých 13 let a pak už jenom nárazově to, co případně znovu vycházelo souborně. Ale tu atmosféru Stínadel pamatuji dodnes.
Toto souborné vydání působí moc hezky, i když mě to nevtáhlo jako kdysi. Ostatně ani nemohlo kvůli své roztříštěnosti. Vlastně je to spíš taková ukázka různorodých prací plejády mnoha autorů, odkazujících na staré dílo. Variabilita námětů je opravdu široká, od zachování původního kánonu až po pojetí moderního SF (mimozemšťani, galaktická aréna s pěticí mecha-bojovníků). V epizodkách nechybí ani řada dalších známých charakterů jako Podkova, Haha-Bimbi, Bublina, Širokko, celé BKP, Pískloun a Tlouštík apod.
Asi nemá smysl vyjmenovávat a popisovat všechny jednotlivé příběhy. Většina jich je čtivá a dokázala mě zaujmout. Některé jsou navíc i hodně vtipné (př. Grus, Lomová, Nikkarin, Pomykač, Šlajch, Stegbauer, Petráček, Osoha…), jiné pracují dobře s atmosférou (př. Čech, Danglár, Pokorný, Kučerovský…), další jsou třeba prostě zdařilým doplňkem (př. Jerie, Berger, Schönberg, sestry Čupové, Svoboda, Dokoupil, Fibrich, Smolík, Kuchynková, Chlud…), ale řada z nich kombinuje všelijaké vyprávěcí postupy, humorné či jiné prvky a výtvarno, takže je nelze přímočaře zaškatulkovat.
Každopádně mi imponuje celý koncept sborníku a líbí se mi výsledná forma, takže celkově hodnotím pozitivně.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.5.2018 | Češi v Banátu

GWB: Když o tom přemýšlím, tak mám dojem, že se to prodávalo hlavně jako suvenýr právě v banátských vesnicích (čekal jsem tenkrát cca 3 měsíce, než mi to přivezl známý). Ale asi před dvěma-třemi lety jsem to viděl prodávat i u nás, tak jsem si myslel, že se to dostalo i do našeho oběhu. Zejména, když v té edici vyšly i knížky Ocelová křídla a Mickey na Dunaji, které byly/jsou u nás v prodeji. Mohu poslat podklady k přidání.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.5.2018 | Anča a Pepík opět v akci

Třetí sebrané myšky jsou již rozjeté v plné parádě. Těžko bych mezi nimi hledal nějaké příběhové favority, protože všechny jsou super. Pamatuji si na tu nedočkavost, když jsem musel čekat do příštího čísla kvůli tomu, že některé epizodky byly na pokračování (Fantom Ušína, Studnou do pohádky). V téhle knize se navíc konečně objevuje původní IS – Na stopě.
Takže spokojenost.
Škoda, že Anča a Pepík nikdy nedostali v komiksu větší prostor, slušelo by jim to. Zasloužili by si vlastní řadu alb jako třeba Tintin nebo Lucky Luke.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.5.2018 | Anča a Pepík zasahují

Druhá knížka A&P přidává na hravosti i tajemnu a víc se tu objevují pohádkové motivy, ačkoli krimi je tu pořád hojně zastoupeno. V obou žánrových oblastech se jedná o zábavné čtení. Celkově mi příběhy přijdou nápaditější než v první knize. Moje nejoblíbenější jsou asi V pohádce, Bojovka, Výlet s Robertem a Čertovský hrádek.
Jinak oceňuji, že toto vydání série má takové krásné obálky; jsem rád, že jsem si jej kdysi pořídil.

Kazumaki
M Kazumaki | 14.5.2018 | Anča a Pepík

Anču a Pepíka jsem měl ve Čtyřlístku nejraději. Hrozně se mi tenkrát líbilo (a stále líbí), jak to paní Lomová dokázala jemně malovat. Navíc ty příběhy mi přišly zábavnější než čtyřlístkovské.
Do života jsem si ovšem vzal, že oslovovat Annu jako Anču je zcela normální (vycházel jsem tedy z předpokladu, že Anča v komiksu má původní jméno Anna) - ovšem jak jsem se spletl! Do jedné Anny jsem byl kdysi dávno zamilován a když jsem ji oslovil "Ančo," uvrhl jsem svoji osobu do nezlomné nemilosti. Krutý osude!
To ovšem nic nemění na kvalitě těchto komiksových příběhů. Můj nejoblíbenější z téhle knížky je ten, kde A&P zachraňují Roberta z podzemí lesa po tom, co se snažil střílet na ptáčky. Možná i proto, že to na mě působilo hodně v gumídkovském duchu (především Čmaf) a líbilo se mi prostředí lesa i podlesí. Četl jsem ho pořád dokola.

Kazumaki
M Kazumaki | 14.5.2018 | Češi v Banátu

Tento komentář píšu částečně jako reakci na veletrh knihy 2018, kde vůbec nebylo předem zaneseno v komiksovém programu, že se tu sejdou obě komiksové autorky a budou společně mluvit o tvorbě tohoto komiksu. Dokonce jsem v sekci hostů nenašel medailonek ani jedné z nich. Považuji to za programově nezvládnuté (anebo se to celé nějak muselo semlít na poslední chvíli po vydání oficiálních materiálů). Autorky totiž umí mluvit zajímavě a Ileana je již zkušená ilustrátorka a komiksová tvůrkyně a během autogramiády lidem vysekla do knihy (které laskavě zdarma darovala MF, moc děkuji) tak krásné obrázky, že vypadají jako vytištěné. Měl jsem štěstí, že jsem šel zrovna okolo, když začal program a setkání s Ileanou považuji za jeden z nejsilnějších zážitků Světa knihy.
Důvodem je existence tohoto komiksu, o kterém se zřejmě u nás moc neví.
Obsahově se dotýká dokumentace českých vesnic v Rumunsku na malebném, hornatém území Banát. Osobně jsem byl snad jen v okolí Svaté Heleny cca v roce 2007, ačkoliv můj otec tam jezdíval pravidelně na botanické exkurze se studenty. Kdo v Banátu byl, ví, že není možno si tento kraj nezamilovat.
Autorky se pustily do krásně ilustrovaného komiksově-dokumentárně laděného vyprávění o všech vesnicích a je to jen dobře, protože většina z vesnic postupně podléhá vymírání a vylidňování, lidé se stěhují pryč za rodinou nebo za prací zpět do Čech. V Šumici nedávno zanikla škola. Nutno podotknout, že osidlování Banátu českými krajany začalo v pol. 19. století.
Vyprávění v komiksu je sice podpořeno logicky větším množstvím textu, což může na dnešní poměry působit lehce těžkopádně, ale pořád působí soudržně a Ileana má velmi hezký styl, díky kterému je radost se na komiks dívat a určitě je vhodný zejména pro děti.
Navíc ona sama je milá, pohledná autorka ;)
Abych to nějak shrnul, tak koupi Čechů v Banátu považuji za národní povinnost pro každého, kdo se považuje za Čecha, hlavně aby viděl, kam až se naši krajani dostali.

Kazumaki
M Kazumaki | 14.5.2018 | Šílená ze Sacré-Coeur

No, takhle. Šílená z baziliky Nejsvětějšího srdce ve mně zanechala poměrně hodně rozporuplných pocitů. Jodorowsky a Moebius se tu spojili, aby vytvořili další geniální dílo, ale osobně mi to spíš přišlo jako plýtvání energií. Je to hlavně kvůli postavám, které mi přišly snad všechny hrozně protivné a nesympatické.
Nejvíc asi hlavní protagonista Alain Mengel, kterému se všechno sesype v den, kdy mu žena daruje k narozeninám rozvodové papíry a spustí se s jeho známým přímo v jejich domě. Dosud spíše apaticky a filozoficky smýšlející stařík Alain, jenž ani do té doby nemohl mít děti, začne najednou podlehávat kouzlu mladé studentky, která jej chce cíleně svést a mít s ním potomka – sv. Jana. Časem ho ještě začne nutit, aby ulehl s novodobou Marií (která je vlastně Rosaura, dcera krále drog), která bude později… no, to se případně dočtete. To je hrubá kostra příběhu, která se přirozeně začne mnohem víc zamotávat, nabalí na sebe další postavy a dějiště se přesune až do exotických krajů Jižní Ameriky (Kolumbie, tuším).
Jodorowsky už se tady dost opakuje a vlastně mi svým způsobem leze trošku na nervy. Alain je starý neschopa, jenž se nechává ostatními vláčet, neustále si na něco stěžuje, aniž by se snažil svou situaci jakkoli řešit a vlastně se podřizuje svému chtíči, protože má slabou vůli. Všichni kolem něj jsou zase manipulativní fanatici ohánějící se duchovnem a brzkým příchodem mesiáše; duchovním splynutím těl, ačkoliv pro Alaina je fyzický akt spojení čistě o animální posedlosti. Z církevního křesťanství tu tedy vzniká jakýsi podivný náboženský mutant. Celé dění komplikuje fakt, že Alain mívá často střevní potíže. Ale nedostatky těla, jak je u Jodorowského známo, nejsou příliš důležité. Jedním z motivů příběhu jsou totiž drogy a transformace, dál bych to tu asi nerozebíral.
Podle mě měl Jodorowsky spíš zůstat u SF. Z pozdějších alb Šílené mám dojem, že Moebius si to myslel taky. Kresba časem více zabředne do karikatury a kreslené komiky, obrázky jsou již více črtané a skicovaté, jakoby je chtěl mít Giraud už rychle za sebou (anebo se pletu a je to přesně naopak). Ale aspoň to celé nemusel barvit sám.
Naproti tomu musím ocenit české zpracování knihy a přes všechna negativa oceňuji, že to tu vyšlo a že to mohu mít, ačkoliv pochybuji, že se k tomu ještě vrátím. Pana Podaného musím opět vyzdvihnout za takovou práci.
Hodnotím v rámci tvorby obou autorů.

Kazumaki
M Kazumaki | 14.5.2018 | Svět Edeny

Asi nejlepší reklama na značku auta, kterou jsem kdy viděl. K Moebiovi prostě nemohu nemít respekt. V tomto případě měl volnou autorskou ruku a ač je v komiksu poněkud znát vliv oblíbených příběhových motivů Jodorowského (přerod hlavní postavy, skryté síly, nové světy, boj proti zlu ovládající společnost, různorodé variace na sny, duchovno apod.), vidět jeho komiks v takovéhle krásné úpravě od Arga je hlavně vizuální zážitek, za který jsem opravdu rád (a díky za tu hezčí nelimitovanou obálku pro obyčejné lidi). Navíc pan Podaný opět exceluje.
Moebiova linka je sebejistá, hravá a je možno na ní vysledovat inspiraci u Jijého i Miyazakiho (Naušika začala vycházet před Edenou už v r. 1982. Situace s Miyazakim je ale vtipná hlavně kvůli vzájemnému ovlivňování, viz. můj komentář u Arzacha).
Co se týče příběhu, sledujeme pouť dvojice průzkumníků-opravářů, kteří se jmenují Stel a Atan. Díky jedné známé značce se poněkud zajímavým způsobem dostanou na neznámý svět Edeny, kde doopravdy začíná celý děj tohoto malebného opusu. Edena je nádherný svět plný hojnosti a všelijakého tvorstva, ale již se na něm usídlila zlá entita, usilující o absolutní moc s přispěním svých groteskně vypadajících poddaných (úbory skrývající identitu), a hlavní hrdinové tak budou muset řešit řadu těžkostí, mnohdy nejen ve světě reálném, ale i ve snovém – tam jsem se cítil nejvíce zamotaný a nevím, zda jsem dokázal všechno celistvě pochopit. Budu muset komiks přečíst ještě jednou.
Dohromady se nejedná přímo o variaci příběhu na biblický ráj, pouze si z něj bere pár inspiračních vodítek a motivů.
Je zajímavé si přečíst předmluvu a v závěru pár dodatečných komiksových kraťásků, vhodně doplňujících celé album.
Ale především to celé skvěle vypadá a mám radost, že Edenu mám. Tak.

Kazumaki
M Kazumaki | 19.5.2018 10:57 | * Připomínky a návrhy

Kapis: prý bylo přímo v Banátu zavedeno české značení cest, aby se podpořil turismus, který výrazně napomáhá tamním obyvatelům v přežití. Jinak je pravda, že Rumunsko je na pěší horskou turistiku ideální, jsou tam opravdu krásná místa.
---
Tak já někomu pošlu údaje na přidání komiksu, třeba GWB :)

Kazumaki
M Kazumaki | 18.5.2018 18:46 | * Připomínky a návrhy

Fry, Zack: Já vlastně sám nevím, jak bych Nýčko zařadil. Můj původní zdroj o tomto komiksu říká toto: "Česká verze Dolky-n trei straie vydaná v Rumunsku a určená českým turistům v rumunském Banátu. Komiks se prodává v banátských hospůdkách."
http://www.banat.cz/knihy_mapy.htm
Takže je otázka, jestli je možno vnímat české vesnice v Rumunsku jako součást Čech (původní osídlenci byli bráni za kolonisty, i když nakonec se oficiálně nejedná o kolonii), nebo jestli by to bylo obhajitelné třeba pro potřeby českých krajanů v zahraničí ve formě 'jakože cestovatelské příručky'. Pro český trh je to však určeno nepochybně (Rumuni si ho logicky koupí v rumunské verzi).
Nenapadá vás třeba nějaký jiný český komiks, který by byl vydán v zahraničí? Myslím, že čas od času zahlédnu, že něco bylo vydáno v Číně a dovezeno k nám, ale na nic konkrétního si nevzpomenu.

Kazumaki
M Kazumaki | 8.3.2018 19:16 | Pindárna

MG: pokud ti nevadí fan-překlad a online, tak jedna krátká mafiánská manga je tu od autora Naruta http://konoha.fjfi.cvut.cz/?q=manga/kapitola/mario

Kazumaki
M Kazumaki | 24.9.2015 16:03 | * Připomínky a návrhy

Toe: Aha, chápu. Jinak myslím, že Vachudik ho tu zmiňoval už před nějakou dobou... je to Nýčko v Banátu http://www.databazeknih.cz/knihy/nycko-v-banatu-262191

Kazumaki
M Kazumaki | 24.9.2015 13:37 | * Připomínky a návrhy

Ahoj, dal by se sem zařadit komiks vydaný v českém jazyce, který se prodává v zahraničí (řekněme, že obrázkové materiály by se daly obstarat)? Nebo je to tu pouze pro komiksy z ČR?

Aktivita

Naposledy přihlášen: 19.5.2018 20:08
Komentáře u comicsů: 111
Hodnocení comicsů: 156
Příspěvků ve foru: 5

Sbírka (z CDB)

Četl: 4 (cca 1819 Kč)
Má: 1759 (cca 429262 Kč)
Chce: 2 (cca 118 Kč)
Shání: 0
Nabízí: 4 (cca 756 Kč)