Kazumaki [mecenáš]

Kazumaki

Jméno: Vítek
Email: kovarvit@post.cz

Hrdinně přidávám hvězdičky za kresbu tam, kde jiní strhávají hvězdičky za scénář :)

http://kovarvit.wixsite.com/comics/rikki

Mohu nabídnout k prodeji komiks Rikki-tikki-tavi i s osobním předáním v Praze (mám k dispozici více ks).

Kontakt na mne:
kovarvit@post.cz

Kazumaki
M Kazumaki | 4.2.2020 | Modrá Crew #14 - Kroniky legie #3, 4

Líbila se mi kresba, ale zbytek jenom prošuměl. Ve výsledku mě nebavil ani příběh, ani postavy. V půlce už jsem dokonce přestal vnímat, co se tam děje a četl jsem to nějak naprázdno.

Kazumaki
M Kazumaki | 1.2.2020 | Kannonina ruka #09

Milo: sice jsem sérii nečetl, ale vypadá to, že Talpress to utnul koncem první série. Měla by ještě následovat druhá šestidílná série (v originále s1 Birth a s2 Raten - Birth).

Kazumaki
M Kazumaki | 1.2.2020 | Sherlock Holmes: Případ čtyř případů

Sherlock mě asi zatím bavil z těch čtyř Rex-gamebooků nejvíc. Je to možná proto, že není potřeba si hlídat žádné tahy a nemusím pořád zapisovat, co jsem našel a co všechno unesu, i když hledání předmětů na počet tu taky je a je dobré si zapsat aspoň několik drobností, ale oproti ostatním gamebookům je tu jen minimum interakce s papírem. Hlavní devizou je čtenářův bystrý úsudek.
Kresba v Sherlockovi je hodně cartoonovitá a hravá, ale přitom není vtíravá.
Název napovídá, že budeme řešit čtyři případy, které Sherlockovi připravil jeden starý známý. První z nich je nejlehčí a k jeho řešení se dostaneme v kůži dr. Watsona. U každého dalšího si pak čtenář může vybrat, zda bude vyšetřovat jako dr. Watson nebo jako Sherlock. Hlavní rozdíl je v tom, že během výslechu různých postav může Holmes položit jen tři otázky a dedukovat nad dalšími závěry, zatímco dr. Watson může položit čtyři otázky a případně provést lékařskou prohlídku, je-li to možné či nutné, a obdržet radu od Holmese. Prozkoumávání lokací a vodítek se však stejně děje z vašeho pohledu. Příběh je potom pospojován cut-scénami, jež fungují jako klasický komiks a závěr všech vyšetřování se jako v každé správné detektivce dozvíte v samém závěru.
Jednotlivé případy řeší vraždu, zmizení, ztracenou paměť i krádež artefaktu, takže to není pořád stejné, ale přitom některé hádanky jsou dost nápadité a přiznám se, že rébusy spojené s matematikou mě pořádně potrápily. V jednom případě jsem se nechal svést falešnou stopou a špatně jsem určil pachatele, takže bravo autorům, že si vyhráli i s elementem zmatení.
Mimo hlavní dějovou linku se musíte snažit posbírat co nejvíce kláves z psacího stroje. Má to své opodstatnění, které se dozvíte až na konci. A samozřejmě mějte oči pořád na šťopkách a hledejte i málo znatelná čísílka, byť tady se hledají nejlépe ze všech dosud vydaných gamebooků. Líbil se mi nápad s šedým papírem.
Raději nebudu psát nic dalšího kvůli spoilerům, ale bavil jsem se.
Dokonce je tu i rafinovaně ukrytá "potitulková" scéna!

Kazumaki
M Kazumaki | 1.2.2020 | Zapadákov

Zapadákov se mi velmi líbí kresbou, ale špatně se mi hrál. Potřebujete papír a pisátko, které píše, protože budete psát hodně. Celý komiks má cartoonovitou kresbu a obsahuje řadu humorných kresbiček v pozadí, ale zároveň úplně nesklouzává do taškařice. Dokáže být detailní tak akorát a zároveň ví, jak dávkovat prostor. Vysloveně jsem si užíval scenérie z prérijních i pouštních plání, skaliska i lesy. Využívá však jen okrové a modré barvy, asi aby evokoval zažloutlý tisk z Divokého západu. Příběhu to ale nijak nevadí.
Problém spíš nastal ve chvíli, kdy jsem se snažil pochopit princip hry. Gamebook totiž dělá ze čtenáře spíš hráče budovatelské strategie, neboť jako přistěhovalec se usadíte v zapadlém městečku jenom s několika budovami, stanete se starostou a úkolem je co nejvíc rozšířit město do konce jednoho roku. Máte nějaké peníze, ty investujete a musíte vydělávat víc. Potřebujete obyvatele. Potřebujete budovy. Potřebujete některé budovy, abyste mohli postavit jiné budovy. Potřebujete pozemky. Potřebujete jídlo pro obyvatele. Potřebujete bezpečnost, zdraví, vzdělání…
Naštěstí to není jenom o budování. To se vlastně děje spíš okrajově. Jakmile máte prostředky, kdykoliv můžete stavět podle seznamu budov na konci knihy. Což jsem ale na začátku úplně nepochopil, protože jsem si myslel, že můžu stavět jen jednu během jednoho tahu – tah vypadá tak, že vyrazíte na průzkum mimo město a ve chvíli, kdy narazíte na ikonku hodinek nebo když se vrátíte zpět do města, uplyne měsíc. A počínaje třetím měsícem ve hře se můžete stavit za stavitelem a prokonzultovat nějakou stavbu, která se pojí s nějakou situací.
Nicméně během hry si musíte zapisovat, co jste našli (můžete sbírat předměty, zbraně; pro příběh i podkovy a mince) a neustále mít přehled o příjmu a výdajích. Některé jsou stálé, jiné nahodilé. Pak taky o změnách počtu lidí ve městě (tady jsem úplně nepochopil, jak se to vlastně přesně počítá, mám v tom nějaký zmatek, ale o tom se nebudu rozepisovat), pracovní místa, s kým máte jaký vztah, jaké jste na cestách zažili události (událost během průzkumu přivodí nějaký efekt nebo situaci), dřevo (nepochopil jsem, k čemu je přesně dřevo, protože jsem o něm nic nenašel, ale přesto ho můžete sbírat), a spoustu dalšího. Počty je třeba provádět každý měsíc.
Je to matematický!
Jinak během průzkumu lze občas narazit na nějakou záhadu. Záhada – hádanka je označena otazníkem ve čtverečku a obvykle k ní vede i nějaká stopa, kterou musíte objevit jinde ve hře. Jedině pak se vám odkryje číslo, jež vás dovede k řešení hádanky.
A jelikož jste na Divokém západě, nebude ani nouze o přestřelky, během kterých se může stát, že půjdete do kytek a musíte začít znovu. Ale přežít je není nic těžkého. Střílíte tak, že zvednete tužku 15 cm nad papír, hrotem zamíříte a pustíte tužku. Když zasáhne cíl, je vše v pořádku.
Na konci knihy je pěkná mřížkovaná mapka s vyznačenými sektory A-H a k tomu město (celkem 9 oblastí). Všechny můžete prozkoumávat. Musím podotknout, že největší problémy ve hře jsem měl právě na začátku, protože než se stanete starostou, přijedete do města a ucházíte se o práci v saloonu u tří štamgastů. Na výběr je zlatokop, šerif a hrobník. Když neuspějete, tak je tu ještě stavitel ve své kanceláři. Téměř u každého můžete uspět i neuspět. Jenže stavitel rád dává logické a matematické hádanky, na které nemám nervy. Šerif dává zkoušku střelbou, to jde, ale já chtěl ke zlatokopovi. A zlatokop vás odkáže na mapu, kde máte najít vhodné místo k nalezišti drahého kamení. Což byl kámen úrazu, protože ať jsem hledal, jak jsem hledal, nemohl jsem nic najít. Tak jsem se přidal k hrobníkovi, který vezme každého nýmanda. A teprve po skončení hry jsem teda (zcela náhodou) přišel na to, jak najít to zatracené naleziště. Nebo možná i díky tomu, že jsem trošku poznal vyčůranost autorů během hraní.
Inu, pak je tu další oblíbená věc gamebookových autorů – schovávačka čísel. Myslel jsem, že po Rytířích už to moc horší nebude, ale některá čísla jsou tedy opravdu rafinovaně schovaná a občas i tak, že je nevidíte, i když na ně koukáte. Pak ovšem máte radost, když je objevíte. Myslím, že by to možná chtělo trochu větší formát.
No, abych to zkrátil, tak hru bych si víc užil, kdyby byla méně komplikovaná. Ale cením hodně originálních nápadů, schovávaček a ty scenérie. Mám tak trochu slabost pro westerny i pro strategie a RTS, ale strategie mě možná přece jen víc baví na obrazovce PC. Až na tu kupu počítání mě to bavilo, ale bohužel jsem po tom roce nedokázal úplně obhájit svou pozici starosty, a tak mě vynesli z města v dehtu a peří :D Ale příště už budu vědět, jak na to.

PS. Na čísle 191 je chybka ve spodním textovém rámečku. První číselná možnost udává hodnotu 226, ale má tam být zřejmě 266.

Kazumaki
M Kazumaki | 31.1.2020 | My Hero Academia - Moje hrdinská akademie #03: Allmight

Pobavila mě superhrdinka s ratingem 18+ a část sportovních zkoušek s během přes minové pole.

Kazumaki
M Kazumaki | 31.1.2020 | Bílý písek

Poněkud zmatený komiks o vyvrhelovi, jenž se stane jakýmsi vyvoleným jedincem ovládajícím písek, nicméně příběh působí značně nevyváženě a zatím mě to bavilo jenom místy. Jinak je to jen lacinější a slabší odvar Gaary, takže ani celkem nic originálního. Co se týče kresby, zatím jsem se nerozhodl, jestli je jenom detailní, nebo přeplácaná. Zaujaly mě spíš davové stránky, které vypadají opravdu dobře.
A hádám, že stálo veškerou překladatelskou snahu neudělat z Nočnínů nočníky.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.1.2020 | Vei #02

Dvojka moje nadšení z jedničky trochu zchladila a uvrhla se do vod lepšího průměru. Přiznám se, že to bylo hlavně designem postav, kvůli kterým jsem měl dojem, že sleduju nějaké divadelní představení pouze s ženskými fousatými herečkami, což mě rušilo a odvádělo pozornost od děje. Už jsem někdy viděl komiksy, kde má autor problém nakreslit ženu tak, aby vypadala jako žena, ale tady je to přesně naopak. Dočetl jsem to před pár hodinami a už si pořádně nepamatuju, o čem to bylo. Ale jinak asi ok.

Kazumaki
M Kazumaki | 16.12.2019 | Návrat Krále Šumavy #02: Agent-chodec

Parádní pokračování v dramatické sérii. Karlova kresba je super, i když kvůli mnoha postavám už jsem se taky začal někde ztrácet. Druhá polovina nabrala akčnější tempo, závěr mě dobře nabudil a těším se na završení trilogie. Potěšily mě poměrně zajímavé scény z výcvikového tábora a dvoustránkové panely jsou nejvíc.

Kazumaki
M Kazumaki | 11.12.2019 | Žoldnéř #03: Zkoušky

Je to pořád super, ale tentokrát taky o jednu hvězdičku snížím, protože mi to přišlo nějaké moc krátké a v rámci série nepříliš inovativní. Kochám se však stále dál a bonusy opět potěšily.

Kazumaki
M Kazumaki | 5.12.2019 | My Hero Academia - Moje hrdinská akademie #02: Vzpoura otravného šprta

Studium pokračuje, představují se nějaké schopnosti postav, z rivala se stává zaujatý nepřítel a asi se konečně objevují větší záporáci.

Kazumaki
M Kazumaki | 15.10.2019 12:18 | Pindárna

Actors Entries - s tímhle jsem se u komiksu setkal pouze okrajově na stránkách souvisejících s Marvelem a DC, kde některé postavy již mají své herecké zástupce v seriálech nebo filmech. V takových případech se u nich mohou objevit odkazy třeba na Imdb profily nebo wiki pod označením Actor’s Entries. Takže něco jako herecký záznam?
Cinematographers - znám jen z filmového prostředí, asi by líp poradili animátoři. Na čsfd, pokud vím, se ale používá jen termín Kameraman. Zabývá se víc výtvarnou stránkou a řeší celkové vizuální vyznění kamerou.
Colourists – souhlas se seneke.
Cover Artists – souhlas se seneke.
Creators – souhlas se seneke.
Inkers – souhlas se seneke.
Letterers – souhlas se seneke.
Pencilers – souhlas se seneke.
Script – souhlas se seneke.

Případně:
Comic book artist – souhlas se seneke. Čeština povoluje i „Komiksový výtvarník,“ ale podle mě záleží na individuálním kontextu.
Layout artist – stejná funkce jako je storyboardista u filmu, proto se u nás i víc používá slovo storyboard místo layout (aspoň z osobní zkušenosti), i když podle disciplíny to není nejpřesnější, takže nejblíž tomu má asi ten grafický designér. Je to rozvržení, nástin panelů nebo rovnou kreslený scénář.
Flats – znám jako Flatter, který dělá základní barevnou přípravu pro koloristu. Vybarví jenom základní plochy a kolorista pak jenom stínuje nebo dělá barevné přechody a jiné efekty. U nás se tomu říkalo plošné barvení nebo barvení ploch/v ploše, ale oficiální český termín mi není znám.
Shoot photo ref – Fotograf referencí

Kazumaki
M Kazumaki | 26.7.2019 12:23 | Art

To chci!

Kazumaki
M Kazumaki | 20.6.2019 11:32 | * Připomínky a návrhy

Mně by se to jednotlivé zaklikání líbilo víc, a pak, nijak se to přeci nevylučuje i se zakliknutím série nebo autora. Oproti tomu spousta knih vychází sólově a někdy nepotřebuji zneviditelnit celou skupinu najednou, ale chci mít kontrolu i nad výjimkami. Vzhledem k množství komiksů, co vychází, by těch zakliknutých byl stejně jenom zlomek.
Seznam názvu komiksů s možností rozkliknutí by mi asi nevyhovoval proto, že bych i tak musel pořád řešit ten spam názvů na stránce, ale naopak většinu ostatních bych číst chtěl a rozklikávat je pokaždé by mi zas lezlo na nervy. Nevím, tak možná nějaký kompromis?

ps. pod komiksem Indiánské léto nejsou vidět komentáře z obou verzí knihy.

Kazumaki
M Kazumaki | 19.6.2019 11:09 | * Připomínky a návrhy

Buď to, anebo když si někdo usmyslí, že najednou okomentuje třeba všechna UKK (nebo jiné podobně ulítlé série), k nimž mám nulovou toleranci :) Dík.

Kazumaki
M Kazumaki | 19.6.2019 09:49 | * Připomínky a návrhy

Moc díky za takové množství práce, comicsdb je pro mě dlouhodobě stále oblíbené místo.
Chtěl bych se rovnou taky zeptat, zda by šlo vytvořit takovou funkci, abych si mohl naklikat jednotlivé komiksy, u kterých by se mi na obecné stránce komentářů nezobrazovaly komentáře?

Kazumaki
M Kazumaki | 10.6.2019 13:28 | Srazy, cony, festivaly

andre: Pardon, na to jsem vůbec nepomyslel :) Ale taky zajímavé. Hm, tento rok se však na crwecon po dlouhé době možná nedostanu (nebo možná jen na chvíli), takže inkriminované novinky dokoupím v eshopu.

Kazumaki
M Kazumaki | 10.6.2019 10:30 | Srazy, cony, festivaly

Je to systém dlouhodobých věrnostních slev. Nakupujete a utracená částka se sčítá. S tím se postupně navyšuje i možná sleva na určitou hranici. Koukám, že od prvního nákupu roku 2014 už jsem tam utratil desítky tisíc... Holt nejdůležitější věci něco stojí.

Kazumaki
M Kazumaki | 23.11.2018 20:01 | Sběratelský klub

Fimi: tak ne, já tam byl odpoledne. Ale je to hezké, že si to lidi kupují :)

Kazumaki
M Kazumaki | 23.11.2018 19:57 | Sběratelský klub

Fimi: zrovna jsem byl dneska v CC a někdo si tam vybíral Myší hlídku 1-3, možná jsi to byl ty :)
Já jsem si zašel jenom pro nejnovější Legendy.

Kazumaki
M Kazumaki | 22.11.2018 11:53 | Pindárna

Vydavatel musí odevzdat povinných 5 ks.
Jinak mohu potvrdit, že MKP se snaží komiksákům vyjít vstříc ve všem :)
Obecně knihovny mají potenciál být dobrým odběratelem (nákupčím), pokud na to zrovna mají vůli a prostředky.

Kazumaki
M Kazumaki KOUPÍM29.7.2019

Hoj, měl by někdo na prodej Spirálu 3?
Případný mail: kovarvit@post.cz

Aktivita

Naposledy přihlášen: 4.3.2020 21:14
Komentáře u comicsů: 213
Hodnocení comicsů: 375
Příspěvků ve foru: 19

Sbírka (z CDB)

Četl: 65 (cca 25328 Kč)
Má: 1995 (cca 528990 Kč)
Chce: 4 (cca 313 Kč)
Shání: 2 (cca 195 Kč)
Nabízí: 4 (cca 756 Kč)