Y: Poslední z mužů #01: Jako jeden muž

4.3 | BB/art s.r.o., Crew | existencionální | série Y: Poslední z mužů

Svět bez mužů by ani náhodou nebyl tak idylický, jak se vám snaží namluvit feministky. Spíš naopak.

O tom by mohl vyprávět Yorick, jediná osoba mužského pohlaví (když nepočítáme jeho opičáka), která přežila bleskovou apokalypsu a teď zjišťuje, že být posledním mužem na Zemi není taková sranda, jak si člověk představoval. Ve světě, kde je penis nedostatkovým zbožím, jste štvancem jak těch, které vás chtějí použít k plození, tak těch, které vás považují za relikvii temných dávnověků a chtějí vás zlikvidovat. A to ani nemluvíme o tom, že nikdo netuší, proč Yorick přežil a jestli ve svých genech neskrývá recept na záchranu lidské rasy.
Prezidentka, novodobé amazonky, agentky Mossadu, komanda republikánek, ruské vojandy, tajné organizace i nezaměstnané supermodelky, ty všechny mají o Yoricka zájem.
Být chlapem je těžký úděl.

V knize Jako jeden muž se začíná rozvíjet velkolepý postapokalyptický dobrodružný epos. Příběh, který má na svědomí jeden z největších komiksových talentů současnosti, Brian K. Vaughan.

Scénář:
Brian K. Vaughan
Kresba:
Pia Guerra
Překlad:
Petr Zenkl
Obálka:
JG Jones

Obsahuje sešity série Y: The Last Man #1-5

Y – POSLEDNÍ Z MUŽŮ získal v roce 2008 hned dvě prestižní Eisnerovy ceny: v kategorii Nejlepší série „na pokračování“ a výtvarníci Pia Guerra a Jose Marzan, Jr. byli oceněni v kategorii Nejlepší kreslíř/inker nebo kolektiv kreslířů/inkeristů.

Rok a měsíc vydání: 2008 | ISBN: 978-80-7381-339-0 | Vydání: 1. | Vazba: paperback | Formát: 170 x 260 mm | Počet stran: 128 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 349 Kč | Název originálu: Y: The Last Man #01: Unmanned | Vydavatel originálu: Vertigo (DC Comics)

Obálka
luky.kuky10
luky.kuky10 29.12.2016

Skvělý komiks, který by si zasloužil seriálovou podobu podobně jako Živí mrtví. Scénář má originální "post-apo" myšlenku. Na rozjezd série je to parádní, příběh dobře odsýpá a společně s hezkou kresbou tak tvoří komiks, který jsem si hodně užil a hlavně - navnadil mě na další pokračování. 4-5*

louza
louza 13.10.2016

Celkem zajímavá i když v literatuře nikterak originální premisa. Autor jí pojímá klasickým kecacím způsobem seriálu na pokračování, všechny své zvraty si žárlivě šetří a používá jen v nezbytné nouzi, kdy už čtenářova pozornost upadá. První kniha určuje mantinely v nichž se bude příběh odehrávat a sečtělí už asi ví co mají čekat. Počátek klasické konzumní série, která jiným než autorovým fanouškům nemusí mít co říct. 70%

trudoš
trudoš 4.4.2016

Tak nám zabili všechny chlapy světa. Co teď?
Mohlo by se zdát, že oceňovaná série Briana K. Vaughana bude buď čistě feministická záležitost oslavující možnosti a schopnosti žen, nebo naopak machistická propaganda toho, že bez nás mužů je hezčí polovička totálně v koncích. Naštěstí nepojednává ani o jednom.
Postkatastrofická roadmovie o posledním přeživším muži ve světě žen, který nechce nic jiného, než se ze Států dostat do Austrálie za svou snoubenkou. Ovšem každá společnost zasažená katastrofou musí nejdřív projít obdobím chaosu, a když jste jediný, kdo je alespoň jakous takous nadějí na obnovu lidstva, nemáte život zrovna lehký.
Skvělá kresba, bezvadný scénář. Nemám, co dodat. Snad jediná vada na kráse je, že se jedná o otevírací album, kde je tradičně položeno xy otázek, aniž by alespoň jedna byla zodpovězena. Tak snad v dalších dílech.

Drekorian
M Drekorian 9.2.2016

Celkem mě překvapila negativní internetová hodnocení, obviňující knihu z mysogynie a mužocentrismu. Samotná pointa, jak se všechny we-can-do-it frí-spirit vnitřní bohyni vzývající žáby poperou s apokalypsou, kde tak nějak není s kým šukat, je sama o sobě zajímavá. Bohužel Vaughan si v pěti sešitech akorát kolíkuje hřiště, rozbaluje charaktery postav a... tak nějak mu to nejde. Žádná z postav není nějak extra zajímavá, Yorickův rozsah je někde na ose „totální hovado“ - „neschopný zhulenec“ což je na rozjezd série strašně málo. Kresba je báječná - skoro se mi chce říct mýtovská, ale sama na čtyři hvězdičky nedosáhne.

nester
nester 26.1.2015

1. díl jsem dostal jako dárek a darující nevěděl, že se jedná o sérii. Chytlo mě to tak, že mám komplet. Každý díl 5*.

yenda1
yenda1 5.1.2015

Vynikající námět. Spousta témat k zamyšlení, mnoho kulturních odkazů.

http://jhoppipolla.blogspot.cz/2014/12/y-last-man.html

Fry
A Fry 26.11.2014

"Y: Poslední z mužů #01: Jako jeden muž" - Tak po letech si to dám konečně "celé" znova... A já jsem se bavil stejně jako v tom roce 2011, možná malinko víc (nevím), ale dokonce jsem se i párkrát zasmál, na což si u prvního čtení nepamatuji (židle na Titanicu)... Ale zase na druhou stranu jsem si všimnul asi 4 gramatických chyb, což mě malinko zklamalo... "Yorick" je poslední muž na zemi, teda až na jeho opičku "Ampersanda"... no a místo toho, aby se nějak kruto-přísně zajímal o to, proč je poslední, zajímá ho víc jeho přítelkyně, která je zrovna v Austrálii... a tak spolu s 355 vyrážejí na dlouhou cestu, která teprve začíná... Za mě 5*!

sedw
sedw 25.4.2014

Velmi slibný začátek série, která mě lákala už od doby, co jsem o ní zaslechl popvé. Scénář mě velmi chytl a již několikrát zmíněné skoky v čase mě bavily, byly udělány přehledně a dle mého názoru tímto způsobem Brian velmi dobře buduje napětí. Co se týče kresby, tu považuji za lepší průměr, rozhodně nejde o nic světoborného, ale příjemně se na ni kouká a příběhu slouží více, než dobře. Pokud si někdo potrpí na akční scény, bude asi v případě tohoto komiksu zklamán, ale co se týče scénáře a dialogů, jedná se (alespoň prozatím) o nadprůměr. Příběh je sice poměrně ukecaný, ale dialogy mají smysl a jsou zábavné, osobně preferuji právě dialogy před několikastránkovými akčními scénami. Už se těším na další díl.

kaylin
kaylin 10.10.2013

Brian má specifický styl vyprávění, kdy hodně skáče v čase. Kupodivu to ani moc nevadí. Čtenáři dává komiks smysl, neztrácí se. Možná je to trochu zbytečné, skoro až seriálové skákání, které může některé čtenáře odradit, ale oceňuji právě celkem velkou přehlednost. Ne každý scénárista je toho schopen. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/10/321-y-posledni-z-muzu-1-jako-jeden-muz.html

Kabukiman
Kabukiman 8.4.2013

Když jsem to četl před pár lety prvně, tak bych tady asi dal čtyři až pět hvězd,ale po druhém čtení to vidim tak na tři. Zase taková pecka to není. Hlavně nemusím takové to před půl hodinou támhle a o pět minut později jinde, přítomnost a zase o dvě hodiny zpět jinam.

Oompa Loompa
Oompa Loompa 5.1.2013

Možná jsem čekal zběsilé porno hned od začátku a vžíval se do role hlavního hrdiny :) i když se z toho nic nekonalo,tak to má dobře nakročeno k parádnímu příběhu. Nebudu se tajit tím,že si pochopitelně koupím další díl(y) a že se na něj moc těším, jelikož nemám rád tyhle otevřené konce.

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT 27.12.2012

Tenhle komiks vás donutí přemejšlet o tom, jestli by to vážně na světě bez mužů (skoro) mohlo takhle vypadat. No, proč ne. Výborné. Hned jsem slupl tři díly naráz .o)

mára
M mára 29.2.2012

Tohle vyprávění je výborné jako velký celek. Ale při pohledu na jeho jednotlivé detaily zívám a přeskakuju stránky a hledám erotickou scénu (abych po prolistování celého dílu zjistil, že byla hned na následující straně). Co mě nejvíc štve:

Banální dialogy, které dost často sdělují informace, které se daly elegantně a s větším požitkem vyprávět obrazem.

Výtvarná nuda, všechno syntetické, uhlazené - včetně prostředí, od kterého po nějakém čase už nějakou zajímavou existenci nečekáte a vnímáte ho jen jako nezajímavou plochou kulisu. Kreslíř jede podle instrukcí scénáře a neřeší. Eisnera za kresbu? Ať žijou roboti.

mart.in
M mart.in 9.10.2011

Místy možná až moc ukecané, ale rozhodně mě to nalákala na další díly.

Kibr
Kibr 8.8.2011

Paráda - už se těším na další díly...

Fry
A Fry 29.5.2011

Už dlouho jsem nedostal do rukou něco, od čeho jsem se nemohl odtrhnout.

Tato kniha je plná záhad a napětí - opravdu si zaslouží Eisnerovy ceny, protože vás tato kniha vtáhne do tohoto světa a už vás nepustí.

Doufám, že i další díly budou tak povedené, jako tento díl (asi nemusím připomínat, že dávám 100%).

marshalx
marshalx 8.1.2011

Zajímavý příběh, náááádherná kresba a barvy.

Azalin
M Azalin 21.9.2010

První díl nic moc. Trošku moc politikaření a příběh utek. Ale věřím, že se to rozjede..

George Walker Bush
A George Walker Bush 15.8.2010

Mě to tedy dost navnadilo na pokračování... ale kdoví, třeba to skončí blábolem. Ale první díl dobrý.

flipflop
flipflop 6.5.2010

Tak se to nějak vleče, a moc mě to nenadchlo. Raděj bych viděl v ruce dvojku DMZ než tohodle

BlackDragon
BlackDragon 10.3.2010

nerozumiem tym malym hodnoteniam :) poprve su tam sexy zenske! podruhe som po docitani mal na chvilku pocit, ze naozaj na svete nie je uz ineho muza! po tretie to nie je Sexmisia, ale skor podobne knihe Muzi pod ochranou! postvrte ma v tom komixe nastvali amazonky a je to robene dramaticky, ziaden z tych nezazivnych opakujucich sa nudnych komixov!

davam 99% a 1% davam dole kvoli otrasnej obalke, ktora odradza, pre ktoru by som tento super komix skoro odignoroval

a kto hlasoval pod 80, trhnite si! :P

FrAnK
FrAnK 23.1.2010

Docela dobra nova serie, kresba prumer, scenar trosku lepsi, celkove to na me pusobi jako slibne se rozjizdejici vlak...

choze
choze 3.11.2009

Kresebně standartní, zbytečně pomalý a ukecaný start, na kterém se mi ale líbil ten odpočet před katastrofou. Ke konci už to začínalo být docela zajímavé.

Saiffer
M Saiffer 27.9.2009

Kedže mi nápad prišiel originálny, tešil som sa ako ho scénarista vyžmýka. Na jednu stranu sa mu to podarilo a nadhodil problémy, ktoré mi vôbec nenapadli, na druhú stranu sa príbeh hlavne v druhej polovici dosť zmiešal s politikou a natiahol do takých divných scénok, ktoré trochu stratili atmosféru. Celkovo (atmosfericky) veľmi príjemný úvod prešiel do (atmosfericky) rozpačitého konca. Logika príbehu ale funguje, kresba krásna, nápad super... ale popravde som očakával, že sa budú viac riešiť biologické, katastrofické a zábavné problémy ako to, kto bude na akom poste štátu. Na môj vkus by to chcelo menej politiky a príbeh trochu zrýchliť.

Houbař
M Houbař 11.5.2009

Rozjezdový díl série. Pěkně nakreslený, děj sice ne úplně originální, ale "šlape." Nechme se překvapit pokračováním.

CSE_AC/DC
M CSE_AC/DC 24.1.2009

Jednim slovem SUPER! Při dočtení takovýchle kousků si řikam, že bych za každej další díl dal dvojnásobek peněz, jen aby vyšel co nejdřív..:) U mě rozhoduje zábava, a ta během tohodle komixu opravdu nechyběla..:) Super nápad, super kresba, kresleno i psáno s nadhledem, zkrátka takovýchdle počinů bych prosil více a častěji..:)

royan
royan 23.12.2008

Typický rozjezdový díl serie. Jsem zvědavý na pokračování.

erik
erik 16.11.2008

Mimochodom, Poliaci zvolili svoju naj komédiu minulého storočia a vyhrala Sexmisia. Kam sa Y hrabe na poctivých posledných dvoch (troch) mužov na zemi.

erik
erik 14.11.2008

No, tak to skúsim. Na druhýkrát to bolo o niečo lepšie, ale aj tak, mám pocit, že sa v celej knihe nič neudialo, nápad s posledným mužom nie je nový, ale rozhodne má potenciál. Kresba ma nezaujala. Za najväčší problém považujem fakt, že scenár okrem strihov neponúka prakticky nič. Verím, že sa to rozbehne v dlhodobom horizonte, ale neviem, či tak dlho vydržím a rozhodne budem v ruke obracať každú korunu, kým sa rozhodnem ísť do pokračovania.

brkowycz
brkowycz 13.11.2008

Slušná kresba, hlavní hrdina je sympatickej blb, logickej scénář, i když je zazačátku víc hlavních hrdinů člověk neztrácí přehled... jen je to fakt začátek a nikdo absolutně nemůže tušit, kam to celý spěje. Zdá se že tady ten příběh bude opravdu na pokračování, takže je opravdu brzo na nějaké hodnicení. Proto taky jen 75, protože ten comics vám nic neřekne. Serie jako Kazatel nebo 100 nábojů, mají dlouhý ucelený příběhl skládající se z menších "dobrodružství". Tady to vypadá pouze na jeden dlouhý příběh. Těžko nějak hodnotit, u dalších booků můžu dávat 90 procent, stejně tak jako třeba 60. Ale potenciál to fakt má. Uvidíme.

willis
willis 13.11.2008

Nedávno jsem četl knížku Pan Adam někdy z roku 194?. Tam řeší podobný problém, akorát muži nevymřeli jsou ale díky oblíbenému atomickému :) záření neplodný, až na jednoho. Docela mně to tenhle komiks chvilkama připomínal. Jinak slušný, ale má to trošku pomalejší rozjezd než bych čekal. Zápletka se rozvíjí bez nějakých zádrhelů i vcelku logicky, ale nějakých překvapivých scének je pomálu.

erik
erik 29.10.2008

Vôbec ma to nechytilo, ale prečítam ešte raz, kým nahodím percentá.

The Genius
The Genius 17.10.2008

Zatím jsem to přečetl jednou, chystám se na to znova, ale musím říct, že to na mě udělalo slušnej první dojem. Kresba zde sice jenom slouží příběhu, ale určitě neurazí, to hlavní je tady scénář. A ten se rozjíždí celkem slušně, jsem zvědavej, jak to bude dál pokračovat. Jen doufám, že na poslední book nebudu muset čekat deset let :)

vccn
vccn 14.10.2008

Vaughana mám rád, ale tohle je jen lepší průměr.

Big G
Big G 13.10.2008

Slušnej začátek...

Bronn
Bronn 18.7.2017

Stlucius
Stlucius 16.7.2017

Tormentr
Tormentr 22.6.2017

dajik
dajik 15.6.2017

Rezet
Rezet 28.5.2017

p3tris
p3tris 22.5.2017

stavik
stavik 7.5.2017

Raul
Raul 30.4.2017

lantan1
lantan1 22.2.2017

Fr3d_K
Fr3d_K 15.2.2017

luky.kuky10
luky.kuky10 29.12.2016

Zbysek2410
Zbysek2410 3.11.2016

louza
louza 13.10.2016

Paldini
Paldini 6.9.2016

Kokuun
Kokuun 23.7.2016

DankoKonik
DankoKonik 3.7.2016

mgeralt
mgeralt 15.5.2016

Kaluž
Kaluž 5.5.2016

Jabba
Jabba 5.4.2016

Grim
Grim 21.3.2016

crush
crush 25.2.2016

Drekorian
Drekorian 9.2.2016

NylKasbri
NylKasbri 21.12.2015

Hlavac
Hlavac 1.12.2015

cyboy
cyboy 15.10.2015

Noci
Noci 21.8.2015

Bubsy
Bubsy 6.7.2015

Schramm
Schramm 12.6.2015

mike731
mike731 22.5.2015

Raijin
Raijin 26.4.2015

Kaaos
Kaaos 27.3.2015

Norri
Norri 9.3.2015

spot
spot 12.2.2015

nester
nester 26.1.2015

charvos
charvos 23.1.2015

yenda1
yenda1 5.1.2015

Doppelganger
Doppelganger 3.1.2015

Kurt Cocaine
Kurt Cocaine 23.11.2014

calvin10
calvin10 23.11.2014

invape
invape 20.11.2014

tricky
tricky 10.11.2014

Spideyy
Spideyy 28.8.2014

DanQ
DanQ 4.6.2014

bioh
bioh 20.5.2014

trudoš
trudoš 3.5.2014

sedw
sedw 25.4.2014

2scha
2scha 16.2.2014

Filip123
Filip123 26.1.2014

Lachvos
Lachvos 23.1.2014

Final
Final 28.12.2013

Walome
Walome 28.11.2013

james dixon
james dixon 28.11.2013

oleav
oleav 25.10.2013

krizt
krizt 29.9.2013

KdG
KdG 26.9.2013

jones1240
jones1240 17.9.2013

Dinik
Dinik 4.9.2013

kaylin
kaylin 3.9.2013

Azalin
Azalin 28.8.2013

Kreatik
Kreatik 10.7.2013

pearlxjam
pearlxjam 5.7.2013

disclose
disclose 4.6.2013

Indy
Indy 31.5.2013

namdnas
namdnas 30.4.2013

Nightmare
Nightmare 22.4.2013

Kabukiman
Kabukiman 8.4.2013

AxusNalim
AxusNalim 2.4.2013

rooty
rooty 23.3.2013

mineralk
mineralk 22.3.2013

mozzu
mozzu 25.2.2013

Oompa Loompa
Oompa Loompa 5.1.2013

KLAUN_DOMINANT
KLAUN_DOMINANT 26.12.2012

Baffman
Baffman 25.12.2012

Pjenkus
Pjenkus 19.10.2012

Erich
Erich 12.10.2012

DAN478
DAN478 8.9.2012

Nexis
Nexis 29.5.2012

mára
mára 29.2.2012

Deckard
Deckard 22.2.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 13.2.2012

Kuba10
Kuba10 9.2.2012

Mankin
Mankin 7.2.2012

MindReader
MindReader 6.2.2012

Big G
Big G 5.2.2012

vccn
vccn 5.2.2012

The Genius
The Genius 5.2.2012

willis
willis 5.2.2012

brkowycz
brkowycz 5.2.2012

erik
erik 5.2.2012

BeeSee
BeeSee 5.2.2012

royan
royan 5.2.2012

CSE_AC/DC
CSE_AC/DC 5.2.2012

matrosh
matrosh 5.2.2012

Houbař
Houbař 5.2.2012

Saiffer
Saiffer 5.2.2012

choze
choze 5.2.2012

FrAnK
FrAnK 5.2.2012

BlackDragon
BlackDragon 5.2.2012

camper
camper 5.2.2012

flipflop
flipflop 5.2.2012

Dr_Bilo
Dr_Bilo 5.2.2012

marshalx
marshalx 5.2.2012

burigo
burigo 5.2.2012

Karolín78
Karolín78 5.2.2012

Wiruss
Wiruss 5.2.2012

renhoek
renhoek 5.2.2012

Fry
Fry 5.2.2012

Kibr
Kibr 5.2.2012

mart.in
mart.in 5.2.2012

EvilvsGod
EvilvsGod 5.2.2012

Četli:
2scha, Alikkk, bananzluty, calvin10, cyboy, dajik, DankoKonik, Doppelganger, Dzoglik, Final, flipflop, Fox01, Fry, Jabba, James, james dixon, jiskra, Kaluž, kaylin, Keno, Kokuun, Lachvos, lantan1, louza, luky.kuky10, mart.in, mgeralt, mineralk, mstefl, namdnas, Norri, oleav, p3tris, PAK, Paldini, rockyt, Schramm, seneke, Stlucius, Strokes, syon, tricky, trudoš, VasaX, Velkej šéf, Zbysek2410

Mají:
2scha, Abstinent, adam.ra, afri, Alfi, amazing_k, arsan, AxusNalim, Azalin, Azbest, AZTeck, bananzluty, bboorreekk, BeeSee, Benji, bierce, binnmode, bioh, Black Bro, yo, BlackDragon, blackJag, Blair, bmc75, Bob, bobo666_2005, Braindead, brkowycz, Bubsy, burzum, calvin10, calviti, camper, Cassidy, Chaolinek, charvos, chobotnička, Cody, Const.ex, Corvus, CP, Cr4sh, crush, CSE_AC/DC, cyboy, dajik, Dali, DAN478, DankoKonik, davidrynes, Deckard, Dinik, disclose, discovery, DoctorWho, domo9321, doophy, Doppelganger, Drekorian, dr_benway, duri, Einstain666 , erik, EvilvsGod, faster86, FatMonster, fel68, felis, figis, filemon, Filip123, filipes, filosh, Final, Fox01, FrAnK, Fréza, Fry, goodspeed, GORERATED, Grebenda, Grim, grinder, Hamichal, hanocri, hawkzn, hedgehog, herbert, holubdema, horaczhlinska, Houbař, Hulik, hypermlok, Indy, invape, Jabba, jakouback, James, james dixon, jankie, jerry67, jiskra, jones1240, Joshua_T, Juseph , Kaaos, Kabukiman, Kaluž, kapicka, Kapis, kaylin, Kazumaki, KdG, Keno, Klatic, KLAUN_DOMINANT, Kocour, Kokuun, krvinka56, Kuba10, Kublaj, Kukajz, Lachvos, Lass, Leland, Librarian, Lobok257, lokeren7777, luky.kuky10, maara, mainman, mangan, Mankin, markic, marshalx, Marthy76, Martin Buchal, Marvin, Matej-29, matrosh, MB, meffis, merhyx, mgeralt, mikado, mike731, MIKER65, mikki.maser, Mildaha1, MindReader, mineralk, mirror, Mistak, moiqpiom, monty.cl, mozzu, Mr. Terrible, namdnas, naut77, nester, Niaz, Nightmare, Noci, noMster, Norri, nx, NylKasbri, Olesh, Ondraseeek, Oompa Loompa, Paldini, pavel, paveln, pavouk, pearlxjam, pennywise, Pepares, Petr, Petrisko911 , POLAKST, Poseidon1978, PP, punisher, Radkos, Raijin, raimi, Redlum, Ricarderon, Rich, rockyt, Ronik, Rudá Táňa, Ruw, Saiffer, Schramm, sedw, Skot, Slaine, sleepless, songoku, Spideyy, spot, StanleyHu, stanleystar, stavik, Stlucius, Strokes, syon, tacmud, Teach, TIM.biker, timek, Toe, Tombal, TommyBOYER, Tony TwoDee, Tormentr, trudoš, tulipstros, Ukko, vallyslayer, VasaX, Velkej šéf, Viking, Vítek, wayhui, Wiruss, xai, xintax, yama, yogi, yojimbo, Zajda, Zajo original, Zbysek2410, zebedee, zgrywus, Zíďas, zlejzmrd, Zod

Chtějí:
665+1, Baffman, DennyTom, Dzoglik, Fr3d_K, fusnix, Ghostt, hahahoho, husakpetr93, isildur heir, Jak, Komediant1842, koniklec, Netorack, pepenzie, Remi LeBo, sawtooth, tkorvas, tukak, Xeelee, z-e-d

Shání:
3E, Baffman

Nabízí:
jakouback, Kocour, mike731