Batman: Návrat Temného Rytíře
CREW, Netopejr1. vydánízáří 2003
4.5
...
Redefinice Batmana jako postavy temného mstitele, kde stárnoucí hrdina musí nalézt novou motivaci změnit své město, které už dávno není jeho. Opět musí naučit kriminální živly strachu, zvyknout si na nového Robina (teda on je spíš ona) a pochopit, že nová doba vyžaduje novou strategii. Hostuje vládní loutka Superman.

Obsahuje sešity série Batman: The Dark Knight Returns #1-4 (únor 1986 - září 1986)

Ocenění:
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Single Issue za první číslo originálu
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Finite Series (completed in 1986)
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Graphic Album
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Art Team
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best Writer
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best New Series
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best Writer/Artist (single or team)
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best Artist


Scénář
Frank Miller
Art
Frank Miller
Ink
Klaus Janson
Barvy
Lynn Varley
Obálka
Frank Miller
Lettering
Karel Petřík
Překlad
Viktor Janiš
Redakce
Karel Petřík, Richard Podaný
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
80-86321-32-0 (CREW)
80-86321-32-0 (Netopejr)
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
165 x 255 mm
Hmotnost
450 g
Tisk
barevný
Stran
224
Původní cena
590 Kč
Originál
Batman: The Dark Knight Returns (DC Comics, 1986)
Varianty
Batman: Návrat Temného Rytíře (3. vydání) (2021)
Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) (2012)
Batman: Návrat Temného Rytíře (2003)
Přiznám se ke strašlivému tajemství - zas tak moc nemusím art Franka Millera. Tady je ale prostě geniální a i když jsem do tohohle díla šel spíš skepticky s tím, že budu zklamaný z overhyped komiksu, musel jsem nakonec sám uznat, že tohle prostě dostojí svému legendárnímu statusu.
Batmanovo odcházení. Frank Miller rozehrál labutí píseň pro netopýra. A je velkolepá!

Ocitáme se v Gothamu, kde Batman už deset let neděsí podsvětí a komisař Gordon se chystá do důchodu. A tak krysy okázale vylézají z nor. Město sužují nevídaná vedra a taky gang Mutantů, z Arkhamu jsou navíc propouštěny známý firmy jako Two-Face nebo Joker. Temný rytíř se tak musí vydat na svou poslední jízdu.

Je to návrat Temného rytíře, ale celým příběhem se nese jeho neodvratnej konec. Blíží se, Batman jej očekává, může přijít každou chvíli. Musí přijít.

Jansonova kresba je temná, občas chaotická, Millerovo vyprávění však skvěle doplňuje. A určitě není jen doplňkem. Významně si pohrává s okem čtenáře, pomáhá dotvářet silnou atmosféru děje. Například bouři přicházející na Gotham vykresluje tak, že jsem snad i slyšel třesknutí blesku a následně si kontroloval, jestli stránka nezvlhla. Janson je mistr a cokoliv od něj nadšeně hltám.

Rozhodně nic není dokonalý, a i tady to občas lehce drhne, Miller si nejednou vypomůže nějakou tou zkratkou. Ale vem to čert, já se bavím celou dobu, až po epickej souboj dvou supertěžkých vah.

Tenhle příběh stárnoucího Batmana je zapsán zlatým písmem do historie komiksu jako dílo z nejzásadnějších. A pro mě splňuje vysoký nároky dodnes.
Toto byl jeden z komiksů, které jsem si kvůli jeho statusu legendy šetřil s tím, že si ho přečtu "za odměnu". Nakonec se z něj vyklubalo asi největší zklamání na poli komiksů. Příběh má super premisu, ale k čemu to je, když ho zabíjí forma vyprávění. To je tak roztříštěné tím, jak skáče z hlavního děje do zpráv či vyprávění jiných osob, že jsem se nedokázal do příběhu skoro začíst. Ze začátku mi to přišlo jako zajímavý nápad, ale to by musel být použitý střídmě a s rozmyslem.

Další kapitola je kresba, která se mi příliš nelíbila. Ne, že by mi vyloženě vadila, ale určitě nebyla taková, aby mě něčím zaujala.

Suma sumárum tedy velké zklamání. Chápu status legendy, chápu přínos pro komiks v době vydání, ale v dnešní době je opravdu nezábavné a body "za zásluhy" dávat nechci.
Dlouho jsem se tomuhle vyhýbal. Bál jsem se, že to bude jeden z těch přehajpovaných komiksů s kultovním statusem, ze kterého budu akorát zklamaný. A z ukázek, které jsem vždycky někde viděl (hromada textu v miniaturních políčkách) mě to upřímně ani tolik nelákalo. S Batmanem jsem ale za tu dobu už něco načetl a cítil jsem, že je na čase se do Návratu temného rytíře konečně pustit. A jsem nesmírně rád, že můžu říct, jak byly moje obavy zbytečné...

Velmi mě překvapilo (a trochu i rozesmutnilo), jak je Millerova kritika společnosti v tomto díle stále aktuální. Společnost, ve které má útočník pomalu větší práva, než napadený, a ve které se každý vyhýbá přímé zodpovědnosti za svoje činy a vždy hledá někoho, na koho svoje rozhodnutí může svést. A o tom Návrat temného rytíře je. O návratu do společnosti, která se za těch několik let od Bruceova odchodu změnila, panuje v ní naprosto jiná nálada a netopýřího bojovníka se zločinem již nehodlá přivítat a jednoznačně oslavovat jako svého hrdinu, jako tomu bylo předtím. Změnil se ale i Bruce, který je stejně jako ona společnost mnohem více nepřátelský. A jeho činy jsou (stejně jako činy všech ostatních postav) mnohem více diskutabilní než kdy předtím. Najdeme tu tak sice klasické i nové záporáky a hrdiny, kterým bude muset Bruce čelit, ale tím hlavním nepřítelem je především právě sama společnost.

Kresba je krásně ošklivá (zvláštní spojení, vím) a syrová, barvy jsou chladné, a pro celé vyznění depresivního příběhu je to tak naprosto perfektní. A i přes tyto "nepříznivé" charakteristiky se zde dají najít opravdu nádherné panely. Bruce je zde taky jakožto veterán, který se už s ničím nepáře, mnohem více badass a salty než obvykle (a dost mě to bavilo), což umožňuje všem čtyřem kapitolám být přeplněnými naprosto ikonickými a nezapomenutelnými scénami a hláškami.
Bývalo by to tak bylo naprosto perfektní, ale...

Jak jsem psal na začátku komentáře, jedna věc mě na první pohled od komiksu odrazovala - přehršel textu na neskutečně malém prostoru. S textem není žádný problém, neodstranil bych z toho ani slovo, protože se to čte opravdu skvěle a snad ani jedna věta nebyla zbytečná. Co je problém je ten prostor. Na každé stránce jsem cítil, že má Miller toho tolik co říct, že nás chce doslova zaplavit svými nápady a myšlenkami, ale že je toho tolik a místa tak málo, že je pak na sobě všechno hrozně naplácané a stísněné jako sardinky v konzervě. Návrat temného rytíře je opravdu velká věc, a naprosto bez problémů mohla (nebo spíš měla) být dvakrát tak delší. Takhle tam jsou často situace, které jsou bohužel až moc uspěchané, zkratkovité, mnohdy i nejednoznačné - prostě tam ty panely chybí. Často to přeskakuje mezi místy a postavami, což opět, není špatně, že to tam je (protože je to příběh o společnosti, o obyčejných lidech), ale je špatně jak to tam je.

Být to dvakrát tak delší a mít to tak na všechno dostatečný prostor, bylo by to za plný počet a silně bych váhal, zda-li je lepší tohle nebo Strážci (se kterými se to tak často porovnává a kteří obstáli zubu času mnohem lépe). Takhle je to "jen" za lepší čtyři.
I tak je to ale rozhodně jeden z nejlepších Batmanů, které jsem kdy četl a ke kterému se budu chtít ještě několikrát vrátit.
Nejlepší příběh s Batmanem co znám.
Návrat Temného rytíře se mi těžko hodnotí. Pokud bych měl hodnotit čistě pouze komiks, dal bych tak 2*, což je koneckonců mé původní hodnocení zde na databázi po mém prvním přečtení. Ovšem pokud přihlédnu k historickému významu tohoto Batmana, dávám 3*–4*. Tento komiks, spolu s Watchmeny, je povinnost pro fanoušky DC, ačkoliv se během čtení musíte prokousat hromadou nezáživného textu, který příběh hodně zpomaluje.
Konečně jsem se dostal k tomuto kultovním komiksu a přestože jsem věděl díky filmům co očekávat, stejně jsem hltal každý panel a slovo. Skvěle odvyprávěný příběh, kde každý sešit by díky ději vydal na samotnou knihu. Komiks ač starší tak za mě mu nemám co vytknout a vím, že se k němu budu pravidelně vracet.
Uuuff!! Dávam tri *, z toho 2 sú za ilustrácie. Už dlho sa mi nestalo, že som sa musel nútiť to dočítať. Nie preto, či je to staré. Ale sú omnoho lepšie batmaňácke komiksy aj bez statusu "legenda".
Vyjasnime si jednu vec. Návrat Temného rytíře je zásadný míľnik. Prinútil množstvo ľudí prehodnotiť svoj názor nielen na Batmana, ktorého dovtedy príliš nemuseli, ale tiež na komiksový žáner obecne. Bol to ohromujúci trhák, čo dovtedy Batman paradoxne až tak nebol. Tento komiks všetko zmenil. Koncom 80. rokov komiksy začali byť menej určené deťom a puberťákom a pomaly ale isto sa čoraz mohutnejšie preorientovávali na odrastenejšieho čitateľa, ktorý zvládol aj vážnejšie, ponurejšie, temnejšie a dospelejšie príbehy. Takže či sa to niekomu páči alebo nepáči, Návrat Temného rytíře je povinná jazda. Mohol by som kritizovať Millerovu kresbu, na ktorú som si nedokázal zvyknúť (podľa mňa ju mal prenechať niekomu inému, ako to ostatne urobil neskôr pri tvorbe prequelu Batman: Rok jedna). Prípadne si rypnúť do scenára (chýbalo mi v ňom viac starého Batmana, tento si proste len párkrát povzdychne, že už je na to príliš starý, ale v skutočnosti je to ten istý Batman, čo pred desaťročiami). Avšak napriek chybám (a faktu, že to celé proste zostarlo) sa jedná o nadpriemer s neobjavnými, ale dodnes fungujúcimi myšlienkami (Batman radšej umrie v boji, než by sa mal naďalej pozerať na zlo v gothamských uliciach), dôstojným koncom, slávnymi postavami, na ktorých sa zub času zaujímavo podpísal, prekvapivo spracovaným „Robinom“ a kvalitne stvárneným Jimom Gordonom (ktorý paradoxne lepšie, než samotný Batman, plní funkciu zostarnutého mastodonta zo starej éry, snažiaceho sa z posladených síl udržať krok s novou generáciou agresívnych protivníkov). Oceniť musím aj výbornú crewácku reedíciu so siedmymi desiatkami (!) strán bonusov. Na strane druhej, objavili sa aj rebríčky, ktoré tento komiks pasujú za jeden z najpreceňovanejších. Najlepšie bude, ak si spravíte názor sami. Ale z historického hľadiska je to kult.
Tomuhle komiksu obecně škodí ten hype, jenž okolo něj panuje. Člověk to otevře a čeká naprostou bombu. Bohužel musíme uznat, že komiks zestárnul. Dřív se jednalo o něco naprosto revolučního. Nyní už nám tu nic moc revolučního a ojedinělého opravdu nepřijde. Obecně to ale rozhodně není špatný komiks. Miller nás dává do Gothamu v budoucnosti, kde je již Wayne padesátník co superhrdinský kostým pověsil na hřebík a snaží se srovnat se smrtí svých rodičů a Robina. Jenže ve městě nekontrolovatelně stoupá vlna kriminality a Bruce tedy znovu obléká svůj kostým, připravený na poslední boj. Super nápad i zpracování. Možná se Miller až moc snažil nimrat v psychologii postav, takže dialogy tu hlavně první půlku dost váznou a komiks to brzdí, závěr rovněž zbytečně sluníčkový v porovnání s tím, jaké temné dílo to po zbytek komiksu bylo. I přes to všechno mohu, jakožto Marvelák, komiks doporučit. Pokud jste skalní DCčkář, tomuhle byste měli dát minimálně šanci.
Popravdě, kdybych to měl hodnotit čistě subjektivně bez kontextu, tak tomu asi musím dát o hvězdičku méně. Měl jsem takový trochu "hajp", že to je zásadní klasika. Očekával jsem zásadní a nadčasovou věc. A to jsem bohužel nedostal. Je to kdysi zásadní komiks, který ale dost zestárl.
Hlavně po formální stránce, kresba sice není až tak retro a panelování je dost kreativní, ale u spousty komiksů téže doby jsem si ani pořádně neuvědomil, že čtu starou věc, tady jsem to cítil silně. A množství rámečků, ne úplně přehledných, bylo trochu iritující. Naštěstí jsou to "dobré" rámečky, nepopisují co máme vidět, ale dávají nám nahlédnout do hlavy postavám. Ale stejně, je jich tu prostě moc.
Příběh také zestárl, protože se jím nechalo inspirovat spoustu navazujících autorů. Tady to sice začalo, a Miller je pořád v mnoha ohledech (Batmanovy metody, jeho konflikt s policií a veřejností, prohnilost Gothamu) větší drsňák, než ti, co přišli po něm, ale ten WOW efekt, který to nejspíše mělo v osmdesátkách, je už prostě pryč. A mám pocit, že byl nedílnou součástí toho, co vyneslo tohle dílo na vrchol.
Tedy, pořád je to dílo, které stojí za přečtení, starého a nemocného Batmana, bojujícího s celým světem, jinde jen tak neuvidíte, a dá to člověku i nějaká ta témata na zamyšlení, i dnes. Ale prostě to není taková pecka, jako by se mohlo zdát z některých ohlasů.

P.S. Tohle trochu odbočuje od samotného komiksu, ale pokud jste někdy slyšeli fanoušky filmu Batman vs. Superman omítat kritiku Batmana-zabijáka s odkazem na tento komiks, tak je to sprostá lež. Batman nezabíjí, a je to tu několikrát silně tématizováno. Tak moc, až si myslím, že uživatelé toho argumentu ve skutečnosti komiks vůbec nečetli.
DKR jsem četl někdy ve 14 letech během roku 2007. Líbilo se mi to moc, ale přece jen jsem na to byl ještě trochu mál - zdálo se mi to ukecané. Ale chápal jsem, proč je to kult! Nyní jsem si to přečetl celé znovu a musím vytknout vynikající vlastnosti tohoto nadčasového díla. Přes všechnu tu temnotu, realističnost, brutalitu, sociální podtext a bombastičnost, která je zřejmá, vnímám hodnotu tohohle komiksu v jeho autorství! Je to originální pojetí Batmana jeho velikým fanouškem, nerdem, který je bystrý a talentovaný. A hladový! Frank Miller to píše a kreslí přesně tak, jak si přál Batman číst a to já moc oceňuju. Má to atmosféru, má to hloubku a je to stejnou mírou náročné, jako zábavné. Za neduhy by se dalo považovat stáří komiksu, kdy pro dnešního čtenáře jsou věci jako studená válka, absence počítačů apod. naprostým sci-fi, ale to je fakt maličkost, i přes občasnou naivitu to celé funguje i dnes. A společenský kontext nebyl snad nikdy opět aktuálnější. Pět z pěti, klasický dílo. Osobně se dále chci pustit do dalších pokračování, i přes to, že vím jak jsou strašné, protože tvoří malý Millerverse a patří k tomu nejujetějšímu a právě díky Návratu, i k tomu nejlepšímu, co nám kdy mainstreamový komiks naservíroval.
Komiks který se stal předlohou pro různá filmová zpracování a absolutně se nedivím, protože obsahuje pár opravdu nezapomenutelných momentů. Po delší době jsem si dal tento příběh z pera scénáristy Franka Millera znovu a musím říct, že se mi líbil ještě více než při prvním čtení. Kresba, ač se může na první pohled zdát dokonce ošklivá má v některých pasážích až elektrizující náboj a sledovat temného rytíře v záři záblesků, kdy se mu za zády do výšky tyčí špínou prolezlý Gotham je fantastický. Sice jsem si na kresbu chvíli zvykal, ale ve finále se mi hodně líbila. Co se týče příběhu, tak ten je dost poplatný době. Prostě všechny problémy tehdejší doby se odrážejí v tomto syrově podaném dramatu a viděno dnešníma očima musím konstatovat, že se svět příliš nezměnil. Války gangů, všudypřítomní maniaci, vojenské konflikty a hrozby jadernými zbraněmi a hlavě překrucování pravdy v podání novinářů a bulvárních plátků. Vůbec televizní zprávy, které jsou čtenáři dávkovány ve velkém v podobě malých televizních obrazovek, jsou stěžejní pro vyprávění příběhu, protože naprosto přesně ukazují, jak jednoduché je přes tato média manipulovat s myslí občanů. Jedná se tedy o perfektně napsaný příběh temného rytíře, který už měl dost popíjení třicetileté whisky s Gordonem a válením se na kanapi a povstal jako fénix z popela aby nakopal naposled pár zadků. Já se fakt královsky bavil a tahle klasika si zaslouží plný počet!
Návrat bohužel ukazuje, že i když komiks nacucáte všemožnými (byť i někdy zajímavými) myšlenkami a rádoby filosofickym uvažováním, zachmuřeností, melancholií a důvěryhodně působící lamentací nad stářím, tak to ještě neznamená, že z toho bude "majstrštyk". Možná proto, že jsem Návrat četl po Watchmanech, mi přišel jako nedomrlej pobratim. Nějak mě prostě ten postarší Batman nepřesvědčil. Pořád, i přes ty úvahy a bilancování, je to takovej trochu natvrdlej a siláckej typ, ale to je zřejmě už Millerův rukopis, tyhle těžkotonážní mlátičky na hranicích příčetnosti. Občas je tam zajímavá úvaha o roli samozvaného ochránce zákona, a jak sám Batman svým jednáním defakto vytváří (asi v rámci jakési zvrhlé rovnováhy) své pološílené protivníky, ale stejně to všechno působí tak nějak na efekt. Navíc ty telekomentáře - to už je jen pro otrlé. Kresba nic moc a obrázky jsou někdy tak malý, že často ani není poznat, co se vlastně děje. Příběh tak působí, i přes ty ódy, zmateným dojmem. Jako by chtěl Miller říct tak strašně moc, až nakonec neřekne nic, a zůstane tak jen trpký pocit zmatenosti a ztraceného času.

Záměrně srovnávám s tím nejlepším, protože tenhle komiks patří mezi ty rádoby best of. Tím chci říct, že kdybych bral průměr, tak je Návrat silně nad průměrem, ale rozhodně mi nepřijde nijak zásadní, jako právě třeba Watchmani. S trochou nadsázky lze říct, že tenhle komiks nesahá Watchmanům ani po kotníky.

Miller holt není můj cup of tea, zatím se mi od něj líbila jen Drsná škola, a to bude asi tím, že se jedná o adaptaci P.K.Dicka a ne Millerův vlastní příběh a také díky skvostné cyberpunkové kresbě Geofa Darrowa.
Jak už zaznělo, televizní panely. Jinak dobrý scénář. Kresba na muj vkus moc retro. Donutil jsem se to dočíst. 3 a pul *
Nejpřeceňovanější komiks vůbec...jako ano, základní myšlenka je dobrý a jistě má potenciál, ale ta forma ach ta forma, to je něco ubíjejícího. 90% příběhu vyprávěného skrze obrazovky televizních zpráv, ani ta kresba není zajímavá, tedy nejzajímavější věc na kresbě je, že je vyloženě odpudivá. Tady je opravdu animák mnohem lepší...Zase abych to uplně nehanil, tak některé věci to má samozřejmě dobré, linka s Jokerem je super a souboj se Supermanem také...ale to je sakra všechno, mutanti mě nebrali a Robin už vůbec ne...přijde mi že zákonitě Batman musí mít svého sidekicka vždy do 15 let, jinak mi to nejde do hlavy...takže za mě 40%
Naprosto geniální komiks, nádherná kresba a sakra dobrej scénář Millera. Rozhodně se to dá srovnávat s Watchmeny. Jediný co mi občas vadilo byly ty "televizní" panely. Jinak mega dobrej komiks. 5/5
Konec se mi nelíbí, jinak je to super.
Netuším, kde se bere tak vysoké hodnocení tohoto komiksu u ostatních, ale mě teda vůbec nebavil. Celkově je tam hrozně moc textu. Kresba je prostě dobově špatná. V celém komiksu se události a názory na Batmana dozvídáme pořád od statických hlav televizních hlasatelů, což rozhodně není ten nejvíc sexy způsob. Okej jednou nebo dvakrát, ale mít na stránce 9 obrazovek se stejnou hlavou a pod každou 4 řádky, to je moc. Záporáci jsou ubozí, mají nějaký sci-fi brýle a nemají ani propracovaný pozadí ani originální metody nebo cokoli, co by k nim čtenáře připoutalo. Stárnoucí Batman může znít jako potenciálně zajímavý fenomén, ale vlastně se zas tak moc nevytěžil. Jako jo, chvíli hladověl po akci a párkrát zafňukal, že je na to starej, ale nic to v ději nemění. Přečetl jsem to, abych měl splněno tohle dílko, ale od třetiny jsem se do toho musel nutit. Světlý moment se vstupem Robin do hry taky vyšel naprázdno, Batman ji zná 3 minuty a už ji veze do Batcave. Žádný pořádný vývoj, pochybnosti, přitom je to bichle jako blázen a stránky by na to byly. Zmatené skákání od Mutantů kamsi, zamíchal se tam s Joker, kterej tu byl ale taková nuda až to bolelo. A pak ta celá věc se Supermanem? Pošlou ho sejmout dědu Báťu, teď, na starý kolena jim začal vadit? A desítky let před tím v pohodě? Ehm.. a ten konec je úplně špatenka. Rok jedna byl zlej, ale tohle je hrozný. Sorry jako.
Tento komiks pokládám opravdu na stejnou roveň jako Watchmen. Tyto dva komiksy jsou považovány za milník žánru a komiksu vůbec. Narozdíl od Watchmenů, tady se pouze pohrávalo už se zaběhlým světem. Do té doby jsem Batmana znal pouze z pár výtisků z naší knihovny a z filmů od Burtona, Schumachera následně Nolana. Že je nějaký svět Batman a DC Comics a Justice League, jsem tenkrát neměl ani páru, hlavně mě to ani nijak zvlášť nezajímalo. Přesto tento komiks, svým světem, který mi nabídl, jsem zůstal u vytržení, jak je to drsné a tvrdé. Jak si Miller nebere vůbec žádné servítky a naporcuje nám Batmana, kterého každý vždycky chtěl mít. Když to srovnáte s tvorbou Bob Kanea a Billa Fingera, přijde vám asi, že Miller spadl z Marsu, kde mají svého Batmana takto a ne jinak. Co ale dělá Watchmen a Návrat to, zač je někteří považujeme? Odpověď: Lidskost. Padáme z Nebe na Zem. Že by renesance? Ale v komiksu? Asi ano. Jiné vysvětlení pro to nemám. Mám rád komiksy z doby před a takový KGBeast od Crwe mi také přišel sakra drsný a v černobílé ten noirový podtext o to lépe vynikl, nicméně, není to TO! Tak čím to teda je, tou lidskostí? Další odpověď: ztotožnitelnost, procítěnost a v podstatě i časovost. První dva asi chápete, ale ten třetí může působit neuchopitelně. Časovostí mám na mysli, že tomu věříte a přijde vám to svým příběhem a stylem vyprávění, jak kdyby se to dělo právě teď a tady. Každý krok je uvěřitelný, logický a uchopitelný. Navíc to podtrhuje ta Batmanova systematičnost a preciznost, která působí opravdu neomylně, i když se mýlí! Pro mě ta drsnost a rozbití superhrdinského žánru naprosto odpovídá tomu, co chtěl Miller a o kus dál i Moore, dokázat. Tenhle komiks je a bude milníkem. Bohužel, oproti Watchmenům má jednu nevýhodu, a tím je obsah a hlavní hrdina. Batman je Batman a Batman je komiks. Watchmen svým novým světem může člověk brát jako opravdový grafický román. Batmana člověk musí hájit více, ale mně osobně to nevadí a rovněž považuji tento komiks za skutečný grafický román. A pokračování tohoto opusu, také doporučuji, ale tam je potřeba vícero čtení. The Dark Knight Strikes Again a Master Race jsou super tituly v bombasticky nastaveném universu, ale potřebují další čtení. Návrat NE, resp. už na první dobrou jsem byl pohlcen kvalitou a příběhem tohoto díla. Přesto další čtení jsou lepší a lepší, a poodkrývají postupně další detaily, které tam člověk před tím neviděl. Zajímavé, jak často si všímám, že ten náš svět mi postupně připomíná v některých svých bodech, ten Batmanův svět od Millera... I tobě patří dík kniho Návrat Temného rytíře!
Absolutně a bez debat,nejlepší Batmanův story všech dob!!! Hodně pochybuji,že to někdo,někde,nějak,překoná.
Jeden z nejlepších komiksů, které jsem kdy četl a nejlepší Batman určitě! Perfektní příběh, kresba, atmosféra... prostě všechno! I přesto, že se dnes jedná už přes třicet let staré dílo, se nejedná o žádné retro a komiks je stále aktuální! Návrat Temného Rytíře by si měl přečíst každý!
Nejlepší Batmanovský komiks, co jsem kdy četl. Tečka.
Pejsek a kočička vařily spolu v rendlíku nějakou tu kravinku a prostě tam nasypali všechno, co je napadlo.

Návrat jsem četl před deseti lety poprvé a nijak unešený jsem z toho nebyl. Ale nyní jsem si řekl, že teda to zkusím, Alana Moore se mi dřív také nelíbil a nakonec jsem si ho oblíbil. Tak co kdyby tomu bylo stejně i u Temného rytíře? No, nebylo.

Přemýšlel jsem, v čem je to tolik přelomovější než jiné suprácké komiksy. Asi v tom, že Miller se rozhodl vykreslit temného rytíře jako starce. Jenže to je právě ten problém, ono se to vlastně moc nepovedlo. Sice ano, místy jsou myšlenkové pochody ve stylu "sakra, před třiceti lety by mě to tolik nebolelo" nebo "na tohle sem už starý" atd. Ale vlastně se toho ani moc nezměnilo. Batman je furt schopný zbouchat hromadu pobudů, včetně hlavního záporáka, vlastně se nic moc nemění, ten komiks se nijak zásadně nevymiká ze standartních superhrdinských klišé, jako skákání po střechách baráku, vyřízení jednotky speciálních sil bojem s dýmovnicí, výhra pěstního souboje poté, co do mě někdo půlhodinku buší atd. Zatím, co Alan Moore superhrdinský žánr ve Strážcích převrací naruby, Miller jen dotahuje absurdnost celého žánru do zcela utopických výšin, kdy na hrdinu nepůsobí dokonce ani jeho stáří (respektive nijak zásadně). Zatím, co klasický Batman jezdí v absurdním auťáku, které musí budit pozdvižení všude na silnicích (čeká vlastně Batman v Batmobilu na červené, když jen hlídkuje?), Miller svého starého Batmana narval rovnou do tanku.

Ale není třeba chodit k jinému autorovi. Sám Miller začátky Batmana ve svém Roce jedna ztvárnil skvěle. Tu nejistotu mladíka, co je silný a rychlý, ale neustále chybuje. Nějaká stařecká křehkost, neschopnost nebo slabost? Tu zde nenajdeme.

Stejně tak vedlejší postavy. Joker vlastně nezestárnul ani o píď. Gordonovi je tady 70, což bych měl brát, jako stáří, ale mě prostě tak nějak přišlo vždycky, že je mu kolem 60ti let. Alfred je snad ztvárněný jako ještě mladší. Úplně se nabízí minimálně jeden obraz, kdy je Alfred třeba ve starobinci a Wayne se teď stará o něj. Tohle, tyhle absurdnosti bych od komiksu o přestárlém hrdinovi čekal. Ale nikoliv zde. Pořád stejný vztah, pan Wayne a komorník Alfred. Miller vlastně kromě dvou třech nápadů nepřichází vůbec s ničím novým. Chybí nějaká jednotící dějová linka, samotná Millerova kresba se mi nijak zvlášť nelíbí, barvy ani nemluvit. Hlavní záporáci jako "Gang mutantů" je fakt něco, čemu se tak můžu maximálně smát, jelikož to působí jako z céčkového hororu. Styl vyprávění, kdy člověk půlku knížky kouká na stareotypní tváře hlasatelů na obrazovkách, kde jakože posouvají děj, jsou z výtvarného hlediska strašně nudné. Špatné, špatné, špatné.
Návrat temného rytíře je klasika z 80. let často řazená do tandemu s Moorovými strážci. Šedesátiletý Batman na odpočinku oprašuje kostým, aby stanul tváří tvář novým časům a utkal se s mladou generací mutantů i svým odvěkými protivníky. Jeho aktivita nakonec nabírá na celostátní pozornosti, takže ve finále musí změřit síly se samotným Supermanem. Miller tu přivádí superhrdinský komiks k dospělosti, ale jde na to úplně z opačné strany než Moore, který dělá z prostých lidí superhrdiny a celou jejich premisu převodem do reality ironizuje. Miller dělá ze superhrdinů prosté lidi, čímž zachovává respekt k jejich odkazu. Přelomovost knihy kromě velmi slušného košatého příběhu s mnoha přesahy podtrhuje nadčasová kresba i coloring. Ani dnes nenajdete moc knih, které by vypadaly takhle. Ještě unikátnější je pak způsob vyprávění příběhu, kde se doslova v rozmezí pár panelů prolínají jednotlivé linky příběhu, kterých běží dohromady opravdu hodně. Kniha vyžaduje pozornost a pečlivé čtení za něž čtenáře odmění mnoha dějovými zvraty a kudrlinkami s odkazy na běžné sociální problémy platné v podstatě dodnes. Vysoce dospělá forma Batmana i superhrdisnkého komiksu jako takového, která si svůj legendární status zaslouží i tři dekády po svém vzniku.

Historická poznámka : Druhé vydání bylo uděláno kompletně znova na základě oficiálních vydavatelských podkladů. Téměř o dekádu později tak jde o první důstojné vydání Návratu temného rytíře navíc opentlené pevnou vazbou. Vydavatelství Crew sympaticky kompenzuje hříchy mládí odkupem původního vydání za výraznou slevu na to druhé. Tuším, že to bylo 40% z ceny.
Návrat temného rytíře je klasika z 80. let často řazená do tandemu s Moorovými strážci. Šedesátiletý Batman na odpočinku oprašuje kostým, aby stanul tváří tvář novým časům a utkal se s mladou generací mutantů i svým odvěkými protivníky. Jeho aktivita nakonec nabírá na celostátní pozornosti, takže ve finále musí změřit síly se samotným Supermanem. Miller tu přivádí superhrdinský komiks k dospělosti, ale jde na to úplně z opačné strany než Moore, který dělá z prostých lidí superhrdiny a celou jejich premisu převodem do reality ironizuje. Miller dělá ze superhrdinů prosté lidi, čímž zachovává respekt k jejich odkazu. Přelomovost knihy kromě velmi slušného košatého příběhu s mnoha přesahy podtrhuje nadčasová kresba i coloring. Ani dnes nenajdete moc knih, které by vypadaly takhle. Ještě unikátnější je pak způsob vyprávění příběhu, kde se doslova v rozmezí pár panelů prolínají jednotlivé linky příběhu, kterých běží dohromady opravdu hodně. Kniha vyžaduje pozornost a pečlivé čtení za něž čtenáře odmění mnoha dějovými zvraty a kudrlinkami s odkazy na běžné sociální problémy platné v podstatě dodnes. Vysoce dospělá forma Batmana i superhrdisnkého komiksu jako takového, která si svůj legendární status zaslouží i tři dekády po svém vzniku.

Historická poznámka : Pro první vydání vzniklo v době, kdy se čeští vydavatelé svému řemeslu ještě za pochodu učili a je tedy spíš dokladem doby, než čitelnou záležitostí. Crew tehdy nepoužila podklady od zahraničního nakladatele ale scany, což se významně podepsalo na vizuální kvalitě celé knihy, za níž byla českými fanoušky tvrdě kritizována.
Poslední roky Wayneovi sice přidaly vrásek a vlasy se mu zabarvily do sněhobíla, ale jeho fanatizmus ještě nikdy nebyl na takové úrovni. To že je mu přes padesát má za následek jen tuny suchých bonmotů, kde proklíná své stárnoucí tělo. Mozek a vůle ho však žene dál. Frank Miller pro příběh použil kulisy, kde tenhle typ hrdiny působí jako pěst rozrážející mediální čelist dnešní doby. Hrozba sovětského útoku je jen takovým pozlátkem nad kompletním rozložením prohnilého Gothamu. Robin je holčička, Jokerovi úsměv na rtech neochrne a Superman jako politický panák, příliš slabý na to, aby sám rozhodl co je správné. Ani Nolanovi se nepodařila vytvořit pro TEMNÉHO RYTÍŘE taková atmosféra. Blíží se jí, ale nejlepší Batman už zůstane jen jeden a to tenhle. Zasloužený kult.
Keď bol Miller ešte génius a nehrabalo mu. Pre mňa ako fanúšika Batmana povinnosť. Nemám čo vytknúť.
Frank Miller stvořil jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších příběhů s Temným Rytířem. Více si přečtěte zde: http://www.ctukomiks.cz/2016/03/batman-navrat-temneho-rytire.html
Frank Miller stvořil jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších příběhů s Temným Rytířem. Více si přečtěte zde: http://www.ctukomiks.cz/2016/03/batman-navrat-temneho-rytire.html
Z "Návratu temného rytíře" jsem rozpačitý. Zpočátku se mi nelíbila kresba. Já tu Frankvu kresbu prostě nemusím. Ale po dočtení jsem to znovu prolistoval a svoje kvality to má. Některé políčka jsou geniální a některé jsou odporné. Nevím ale, jak mám hodnotit scénář. Temné pojetí Batmana na mě už dojem neudělá. Je tam spousta výborných nápadů, ale je to všechno moc pomíchané dohromady. Jednotlivé motivy se sice dějově plynule prolínají, ale stejně jsem si často říkal, proč se tam sakra najednou řeší to anebo ono. Aneb jak se dá od Jokera přejít k atomové válce. Takže ve výsledku bych tomu určitě neupíral zásluhy a status legendy, ale já k plné adoraci musím asi ještě dozrát.
Frank Miller představuje fanouškům ikonu, která zestárla, podobně jako svět kolem ní. Jenže to zběsilé zvíře uvnitř Bruce Wayna se s podobným osudem nechce smířit. Zuřivá odhodlanost chránit nevinné donutí Batmana vrátit se na scénu, a to s veškerou parádou...
To, co dělá komiks Franka Millera specifickým, je totální absence hledání kompromisu. Charakteristika zločinu je jednoznačná a hrdina o tom nehodlá diskutovat. Jenže na rozdíl od myšlenkově podobného Punishera, Batman si stále zachovává úctu k životu. Odmítá ze svých zásad ustoupit a začít bezhlavě zabíjet, i když by si to mnohokrát přál. Autor tak v postavě spojuje cit pro morální spravedlnost a jednoduché chlapské ego. Postavit se nepříteli čelem, nepodléhat autoritám, jít si za svým a nikdy, nikdy nezabíjet.
Přes hodně svébytnou kresbu mě Návrat Temného rytíře rychle vtáhl do svých osidel a zanechal i po třetím čtení pouze kladné dojmy. Extrémně přímočaré, úžasně atmosférické a přitom s nečekaně inteligentním podtextem.
Touto komiksovou knihou sa Frank Miller definitivne zaradil medzi mojich top autorov. A kedy si uz len kupit svojho prveho Batmana, nez na #BatmanDay aj s darcekom od DC? Btw, klame to telom. Po prvom zalistovani je to od pohladu shit, treba sa zacitat a precitnut! 5/5
Můj první Batman. Tedy druhý první, protože první zmršené vydání jsem po dvanácti letech prodal a pořídil nový hardcover se stokrát lepšími barvami. Rozhodně to stálo za to. Co se perfektního příběhu týče, ten má hloubku batmanovy jeskyně a i po těch letech se k němu stále rád vracím.
Jsem na tom velmi podobně jako yojimbo. Začátek mě teda opravdu nechytl, oldschoolová kresba mě nijak neuchvátila, ba naopak. Časté "vysílání z televize" mi přišlo také často zbytečné a nudné. Ale postupně jsem tomu přicházel na chuť a začlo mě to bavit. Dokonce i kresba, pokud byla na celou či polovinu stránky, tak se mi fakt líbila. Takže ve finále jsem byl spokojen. A pokud bych to měl srovnávat s dalším velikánem Watchmeny, tak mě tohle zaujalo asi více, ač jsou Watchmeni více propracovaní.
Kultovní dílo, které si v komiksovém světě musí přečíst asi každý smrtelník...tenhle příběh vyniká vyjímečnou psychologií postav, rozmáchlým příběhem s politickým podtextem (zuřící kriminálníci v Gothamu) a kresbou Franka Millera. Vedlejší dějové linie a zprávy z Gothamu tomu dodávají tak skvělou drsnou atmosféru....To 1. vydání u nás (2003) za 590 KČ je to zoufalství, kvalita šla někam pryč...Nicméně mi to dojem z tohohle velkolepého díla v batmanovské mytologii nezkazilo. 5*
Frank Miller vytvořil dílo, které významně zasahuje do klišovitosti a šablonovitosti superhrdinského žánru a bortí mnoho mýtů. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/07/687-navrat-temneho-rytire-95.html
Kdybych dal na první dojem, tak bych si nemohl pomoci a po pár stránkách knihu odložil. Což se také stalo. Kresba je vyloženě ošklivá, i příběh je chaotický a celá ta budoucnost, v které se to odehrává, je až směšně nereálná/trapná. Na druhou stranu je tu tolik nadšených reakcí, plus status legendy a mistrovského díla, že to nelze jen tak vzdát. Což se také stalo a já si postupem času uvědomil, že to vlastně vůbec není tak špatné. Ne že bych si uchcával blahem, ale ta esence Batmana, která je tu přítomna, zkrátka nakonec přeci jen zafungovala.
Tak ze začátku jsem tomu nemohl přijít moc na chut kresba mě moc nechytla ale po dočtení a vnímání jako celku to můžu jen vřele doporučit
Po těch superlativech tady jsem teda taky čekal mnohem více. Kresba a barvy super, ale ten scénař..místy nepřehledný a nudný, že jsem měl problém dočíst do konce. Ono to možná ve své době bylo něco převratného, ale teď už to tak nepůsobí.
Možná za to můžou i Nolanové filmy, které mi ukázali temného rytíře taky v hodně DARK formě, ale v mnohem zábavnějším podání a nebyl(a) tam žádný přicmrnd Robin, kterého já osobně nesnáším. Za mě 70% - za celkové zpracování.
Zkusím za nějakou dobu zase přečíst, třeba v tom tu originalitu najdu.
Konecne vydani jake si tento suprovy komiks zaslouzi. Kresba je ted pekne ostra a barvy uz nejsou takovy vyblity jako predtim.
Staré české vydání samozřejmě stojí za zlámanou grešli a Miller kresbu na spoustě místech kurví jak jen může a tak je to občas jeden velkej chaos a člověk si musí hromadu detailů domejšlet. Zezačátku je to dokonce i nudné a čtenář si musí zvyknout na styl panelů kde jsou pořád zprávy z Gothamu, ale když tohle přežijete a naladíte se na to a budete trpělivý (ano, protože trpělivostí se u tohohle komiksu musíte obrnit) dostanete slušnou dávku epičnosti. Jo i skoro po deseti letech od prvního přečtení mě to baví...a taky mám pořád pocit, že kdyby to Miller nechal nakreslit někoho jinýho a scénař taky nechal doladit někoho jinýho (protože třeba kus scénáře na konci je vážně super) mohlo vzniknout ještě hustější dílko. Jenže takhle by se dalo vylepšovat asi skoro cokoli a nejchytřejší jsou vždycky nejvíc ti, co sami nic nenapsali .o). 90%
Knihu jsem začal číst z nadšením, že přečtu další luxusní příběh o Batmanovi (Dlouhý Halloween, apod.). Ale co se z toho vyklubalo to se nedá ani popsat (ale pokusím se). Příšerná hnusně nakreslená podprůměrná sračka.
Já nečekal nic a nakonec musel přitakat adjektivům z úvodníku, jen se netýkaly Batmana, ale komiksu samotného (impozantní, olympský atd.). A to mě Batman nikdy nezajímal a nejsem schopen ocenit, jak moc novátorská v kontextu jeho univerza ta kniha je. Přes počáteční mírňoučké rozpaky se mi dostalo čtenářského zážitku srovnatelného jen s těmi nejpůsobivějšímu za mou kariéru hltače obrázkového čtení (watchmen, marvels, vendeta...).
Čekal jsem popravdě mnohem víc. Moje pocity se pohybují někde mezi bizarností, překombinovaností, lehkou nudou, nepovedenou snahou o humor... tenhle komiks má světlé chvilky, ale prostě mě nebavil, nemůžu si pomoct. A konec je zase patetický až hanba.

Celkový dojem: 60%
Tak toto je pecka ! Pro neználky DOPORUČUJI... díky nádherné kresbě a nápaditosti různých pohledů mi připomíná výborný film se skvělou kamerou.
Divím se jen, že má tady tak málo komentářů
Příšerná nuda, tu kultovnost vážně nechápu...
Skvělé vydání skvělého komiksu s pár chybičkami.Nebudu se tady rozepisovat nějak obsáhleji o komiksu jako takové,bez tak ho už všichni stejně máte a pokud ne tak si to mazejte koupit,určitě to za tu cenu stojí.
P.S:Staré vydání neznám,tak nevím,jak moc se toto vydání liší.
Pre mňa sklamanie. Čakal som veľa dostal som málo, ak je toto zásadný komiks, tak Watchmen siaha tesne len nad členky...toto vydanie je odfláknutá robota (prvé). Či to zachráni nové vydanie? Pochybujem.
Batmana mam rad ale pravdepodobne nie ako comics. Citalo sa mi to velmi zle. 70 davam len kvoli tomu, ze to je Batman.
Tu nemám čo dodať, Návrat temného rytiera je podľa mňa najlepší komiks s Batmanom, výborný Millerov scenár a nestarnúca kresba. Kiežby som sa ešte podobného skvostu niekedy dočkal...
nemůžu si pomoct ale na tomhle díle nevidím nic revolučního. spíš mi připomína dort pejska a kočičky, kde je splácané dohromady uplně všechno, jako obrovský výbuch nápadu,který ale není nijak usměrněný. nejsem si jistý, ale mám dojem, že třeba deset nocí kgbeasta je starší kus a přitom mi přišel daleko lepší než tenhle chaos. ale abych nebyl jenom kritický, docela se mi líbila millerova kresba, ze které místy vyčníva sin city a uvod příběhu s televizními komentaři je taky výborný. paradoxně na celé knize jsou nejlepší právě kontextové vedlejší dějové linky, než samotný děj s batmanem.
to Azalin, podla mna je to precenovane dielo - ako film tak aj komix, od Franka Millera uz radsej Sin City, z tej doby radsej Watchmenov
a celkovo sa mi Rok jedna paci omnoho viac :) a to som sa snazil byt vnimavy, tolerantny, postrehnut kde je ta skvelost tohto diela, mozno v tej dobe ked sa vsetko hemzilo detskymi komixami chapem, ale dnes po inych komixoch uz toto nemusim, aj ta 80% je zo slusnosti, ze mi to proste nepaslo
Zub času se u Temného rytíře projevil samozřejmě na kresbě, příběh je takový jaký je. Občas nepřehledný, člověk si musí leccos domýšlet. Jestli je to dobře nebo špatně, to je na každém čtenáři. Jinak samozřejmě jeden z legendárních komiksů a povinnost.
Frank Miller + Batman = dvojitá srdcovka.... Tenhe komiks mě v roce 2006, kdy jsem si jej ze zvědavosti koupil, přivedl opětovně ke sbírání komiksů po 8-leté odmlce. Nelituju, i po desetiletích od prvního vydání je to jeden z nejlepších komiksů co kdy vyšel či dokonce vyjde. Skvělá atmosféra, výborný a invenční příběh, a pro mě i parádní kresba. Hodnotím % pouze příběh, ne samotné české vydání, to je trošku někde jinde... ale jsem i tak rád že tohle u nás vyšlo!
Epické. Vzalo mě to mnohem víc než Watchmen.
-5 za krezbu, ktoru v pripade Rok jedna vytiahli z originalu k lepsiemu
-5 za Happy End, mohlo to skoncit tragicky, nemali sa zavdacit citatelovi, mali nechat dojem, ze ludia su hyeny, ktore chcu obete
Naprosto dokonalá klasika, pro mě nejlepší komiks všech dob. Jen musím strhnout procenta za české vydání. Doufám, že bude nějaké další, abych pak mohl tu stovku s čistým svědomím udělit, protože si ji tenhle komiks určitě zaslouží.
ASi tak jako Blacjacg se zacatkusem na to koukal skrz prsty a 2 roky to nekoupil pak se procitnul a vysmahnul 600 stovek nebo kolik to tenkrat stalo no a uplne uchvatny porad si jako rikam ze by se mi to nemelo libit ze to je takovi divny ale je to super vo trosku horsi nez ticho..
Veľmi som sa na túto vec tešil a keď vyšla, ihneď som ju zhltol. Príbeh je podľa mňa parádny, kresba už menej, farby schytali množstvo kritiky, ale mne nevadili. Batman proti všetkým, to je super kombinácia, ktorá mu svedčí. Záver, kedy sa zjavuje Superman ma dodnes veľmi baví.
Když povinnost (viz níže), tak asi i moje - řek´ jsem si a udělal nákup. "NTR" se často zmiňuje jako přelom spolu s "Watchmen", ale veškerá podobnost tady, myslím, končí u sešlosti superhrdinů: Millerova kresba mě baví - i přes určitou nepřehlednost - u "Sin City", ale v případě "Batmana" si musím pomáhat berličkou "na svoji dobu" - víc než rozostřený zpracování mi vadila - asi bych řek´ - fádnost a někdy "přeplácanost". A scénář ? Výbornej nápad a chytlavej námět, výsledek poněkud chaotickej: Právě u KOMIKSU je nutnost extra zvýšenýho soustředění při konzumaci (= příběh "neběží") na škodu, a trochu pak ztrácí smysl kresba. Nebo jsem, zkrátka, jen pomalejší; každopádně: "Watchmeni" mě vtáhli, "Batman" sice bavil, ale unavoval.
asuperman tam vyzera ako mojej babky peta
budete si o mne mysliet ze som kkt ale mne sa to nepacilo kresba je podla mna uplne ohavna,cital som len zaciatok a potom som to predal kamosovi...50 davam za obalku a jednu peknu stranu co je aj ako ukazka na brlohu...u mna nic moc a na franka millera sa mi to nepodoba
Bezvadnej komix,temnej,se skvělym dějem a velmi speciální kresbou,kterou sem nejdřív nějak nemoh skousknout a nakonci úplně vykoukával z papíru :-) ....ale upřímně sem čekal trochu víc. Ale to nic nemění na tom,že je tahle věc patří do užší špičky.
Předně musím říct,že ač jsem byl ze začátku (při prvním pokusu v roce 2003 si to přečíst) kresbou otráven, na konci jsem byl nadšen. S nedůvěrou jsem se do toho teď začetl a v podstatě běham pár dnů dočetl. Mít víc času, s chutí to přečtu na jeden zátah, protože tohle byla pro mne bomba. Nakonec mi nevadilo ani všude tak omílané špatné vydání a kvůli perfektní obálce neodeberu ani bod. Ale samozřejmě pokud se dočkáme nějake luxusní reedice, jdu do ní mezi prvními.
No co více napsat než napsali jiní... Dal bych 100% za výborný příběh a na svou dobu dobrou kresbu, ale česné vydání dost bere možná i více než těch 5%...
ta moje taky hezky vonela . pribeh a kresba supr . - 10 % za tisk.
Komix mě položil! Výborná kresba, příběh naprosto úchvatný. Ta moje knížka ještě ke všemu krásně voněla :)) strhující- 100%
Výborný příběh. Kresba také není špatná a na "vyblité" barvy se dá zvyknout - řeknete si, že dokreslují Batmanovu "starobu" a nebudete si ani tak moc lhát. Ne nadarmo je toto dílo považováno jako jedno z nejlepších.
Sice jsem dlouho odolával, protože jsem si nechtěl koupit tak provařeného hrdinu (Supermanům, Spidermanům, X-manům zatím odolávám), ale opravdu se není čeho bát.
Tomuto skvostu jsem dlouho odolával, protože mě odrazovaly nekvalitní recenze na české vydání. Ale letos jsem si k vánocům udělal radost a koupil si to. Ano je pravda, že na kvalitě ubírá ten nevhodně zvolený papír, ale i kdyby to bylo vytištěno na hajzlpapír, tak to nic nezmění na skutečnosti, že se jedná o jeden z nejlepších komiksů, které jsem kdy četl. Je to prostě jízda od začátku do konce. Teprve po přečtení tohoto komiksu si člověk dá do souvislosti jak moc čerpal z jeho atmosféry i Tim Burton při natáčení filmového Batmana. Povinnost pro každého čtenáře komiksu.
Nějak mě to moc nevzalo. Čekal jsem od toho něco víc,ale tak jako jinak v pohodě komiks.
Tak tenhle comics je opravdu hodně zklamal. Millerova kresba mě vůbec nechytla, jeho scénář je zmatený, je v něm moc dějových linií. A české vydání je pěkně sprasené.
Na kresby jsem si sice musel zvyknout, aleco se týče scénáře, Miller je genius na druhou.
Nej Batman co sem četl
Potřebujete znát postavu a o té jsem toho v té době moc nevěděl...
Kašlete na vyblitý barvy, hlavně, že to drží pohromadě a hlavně, že to vydali. Kresba je krásně old school(ten starší nádeh tomu taky dodávají ty "vyblitý"barvy),scenář je propracovanej, co si mám víc přát.
to 1 procento je za již zmiňované barvy a zadní stranu obálky-trochu by mě zajímalo jak by tenhle skvost dopadl po návštěvě v Calibre(club comics)-----Jinak POVINNOST pro každého comicsáře
Tahle vec si i pres vylozene vyblite nechutne barvy zaslouzi tech sto procent,temny rytir v nejlepsi forme
Frank (příběh, kresba,...) bez komentáře.--- Raději to měli o 500,- zdražit a udělat to pořádně. Když jsem to držel poprvé v ruce, tak jsem plakal. Vlastnim HC, tak jsem čekal něco "trochu jinýho". Málem jsem myslel, že vyšlo něco co neznám. Ale koupě je samozřejmě povinnost:)
To spracovanie -20 % a - 10 % dole kresba Miller , ČB mu sice ide ale F to nevyzerá dobre.
To spracovanie -20 % a - 10 % dole kresba Miller , ČB mu sice ide ale F to nevyzerá dobre.
Pokud hodnotim jen comics, zpracovani bylo ponekud horsi kvality...tak nemohu jinak nez dat 100 %. Genialni scenar, z nehopoz tezi scenariste (nejen comicsu dodnes...a kresba sedi jak prdel na hrnec.
Jeden z nejlepších komikusů co unás vyšly (nechci ubírat procenta za český vydání) - příběh je opravdu skvělý, ale kresba mi nesedí zdaleka tolik jako u juiných Millerových věcí.
20% dole za cesku mutaciu.
Temný rytíř ve své skutečné podobě, Frank sice zaválel , ale Crew s Netopejrem domrvily co se dalo. Hlavně překlad Kingovi hlášky na zadní obálce stál za to. MdS
Na tenhle comics jsem se tesil opravdu moooc dlouho, ale ceske vydani me hodne zklamalo. Po te co bylo vydano 300, Liga vyjimecnych, Top ten atd. , jsem cekal mnohem lepsi vyslednou podobu. Videl jsem v jaky podobe to vyslo v zahranici a ceska verze me tedy zklamala. Ale jinak: pribeh je super, kresba dobra, barvy vybledly. Frank Miller je proste skvelej.
Ja Batmana obecne uplne nemusim, nicmene tohle je asi opravdu povinnost pro komiksove fandy. Temny rytir po Millerovy uz nebyl jako driv. Pribeh je to skvely, kresba neurazi a co se tyce tolikrat probiraneho zpracovani ceskeho vydani, tak me vcelku nevadilo.
V téhle knížce je Batman opravdu Temný rytíř s velkým T. Scénář je bombastickej, kresba se mi taky docela líbí. Bohužel barvy v tomto komiksu o slovu sytost asi ani neslyšely... To ale nemění nic na tom, že je to fakt úžasnej komiks.
Tak tohle mě dobře rozsekalo. Padesátiletej batman. Super!!! Akorát kresba stojí dost zaprd. Frank si stim moc nevyhrál. Mít to lepší kresbu bylo by 100procent
Kdyby jsme tady hodnotili ENG verzy, tak dam moooc rad 95%. Tohle je proste klasika z paradnim scenarem, na kterou se tady snad kazdy tesil. Ale co stim provedl Netopejr to se jen tak nevidi. Tomu by nepomohlo, ani kdyby to vytisli na kridaku. Lituju toho, ze na tohle nemelo prava CC, pripadne Crew + BB.
Scenaristika perla, kresebne slusny (priznavam, nemusim Millera jako kreslire, pokud se nedrzi svyho noir stylu), bohuzel graficky domrveny v ceske verzi (ale osobne sem si toho po trech stranach prestav vsimat). Překlad ucházející (ale osobně si myslim, ze Batman proste Janisovi nesedi). Celkove klasika, kterou by si mel precist kazdy a rozhodne jeden z nejlepsich Batmanu vubec.
Tady se trochu rozjela barva a ostrost . Příběh je to jak známo přelomový a protože se tady o tomhle komiksu popsaly už i u nás spousty stránek bude to asi pravda :)
2196027115
mikki.maser: Doprdele, doprdele, doprdele...
nevšim sem si že by matrosh zmiňoval Year One.... ehm ehm ehm
matrosh: Návrat temného rytíře je starší než Year One... Ehm, ehm, ehm...
neví někdo, jestli se to dá ještě sehnat? díky
Četl/a (111)
2Hitman3, 2scha, Alfi, bboorreekk, ben_bella, blackJag, Blacksad, Blockholm, Bonpar, calvin10, charvos, cobe, Const.ex, crewni.konzerva, Darker, Darth Raelchi, davidek, deadpool, Dejweez26, DEmnoG, Denis1996, Doppelganger, Draco nobilis, emanek, erik, farnhajt, filmator, filosh, Final, flipflop, flyboj, gezic, holubdema, Houbař, hypermlok, invape, Izmir Čupr, J.Connor, Jabba, jd., Jestrab2, Jimbeam90, jindroush, jiskra, Kaaos, kallenved, Kaluž, kaylin, Keno, Kerbellos, Killingjoke, Knuckless, Kocour, Kouzelnik7, Kraken, lantan1, Lawer de Sanctis, Libča, Librarian, Log 1 = 0, Lojza, mAGiic, majer, mart.in, Mercurio, mikjak, mineralk, mira1239, Moyek, mozzu, Mr.Plysh, mstefl, NecRoman, Nekrokok, Nexis, oleav, Ozymandias, p3tris, pavlosson, pearlxjam, pechna, Petr, Petrisko911 , Petrkoll, Pizza Guy, Plechy, puolpm, radimisko, RaptoR, robert.hladil, robertsedmik, Sagikkun, Schirru, SHORTY, Slaine, slavik38, Spacecore, Spike, tacmud, tankgirl, terrordemon, Tiba, Triša, Tyfus, Velkej šéf, vita, vrazdinek, Vrenn, VvV, VXP, Zbysek2410
(259)
2scha, adam.butch.kubik, adam.ra, Alfi, amazing_k, andik007, ardath, arnecht, Awakener, Azbest, AZTeck, Baartokk, Bay_watch, bboorreekk, Bellatrix, ben_bella, Birgi, Black Bro, yo, blackJag, Blacksad, Blair, Blockholm, bmc75, bobo666_2005, bodhi, Borg3po, bourgeois, Braindead, Bubsy, budkin, calvin10, Cassidy, choze, cobe, Corteg, Corvus, CP, Cr4sh, cranial, crewni.konzerva, CSE_AC/DC, d3-moon, Darker, davidek, DAxik, DEmnoG, Denis1996, disclose, domo9321, Don Carlos, Doncek4321, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, dracula, Drakeus, dre, Duchy, dvoracekpetr1, emanek, Erich, erik, Famozní, fanik, farnhajt, faster86, fel68, filippo, filosh, Final, FrAnK, freestyletricker, Fréza, Frizer, gezic, Ghostt, goodspeed, grinder, Grynca, Hamichal, hatapka, haxxor, hi_jacker, holubdema, Houbař, Hulik, hypermlok, ikshorm, imro, invape, Isca, J.Connor, Jabba, jd., Jestrab2, Jezura, Jimbeam90, jindroush, jiskra, johx, Josh, Joshua_T, Kabukiman, kallenved, Kaluž, kaylin, Kazumaki, KdG, Keno, KINIMODUS, Kjon, Klatic, KLAUN_DOMINANT, Knuckless, Kocour, komiksák007, Kouzelnik7, Kraken, Kreatik Digital, krupan, krvinka56, Landauer, Lawer de Sanctis, Lenny, Libča, Lisien, Lobodlak, Lojza, LuckyLjuk, lutrix, Lysandra, maara, majer, Majinek, mangan, Mankin, Marcus Fenix, markic, mart.in, Martin Buchal, Marvin, Matej-29, Matio, Maxman2000, mcleek, Mercurio, merhyx, metalmaus, mgeralt, mikado, MIKER65, mikki.maser, mineralk, Miriyak, mirror, misa, Mistak, Mitak, Mleako, moiqpiom, Mokonen, monte walsh, monty.cl, Moyek, mozzu, MP, Mr. Smith, Mr. Terrible, Mr.Plysh, MSoft, mstefl, NecRoman, Nekrokok, Netorack, Neutrino, Nightmare, Odal , ohromno, OldaB, oleav, Olisek, ondra, p3tris, pavel, pavlosson, pavouk, pdfak, pearlxjam, pechna, pennywise, Petr, Petrisko911 , Petrkoll, Piros0013, planika, POLAKST, Poseidon1978, PP, QuickQuackery, radimisko, Radkos, Raikou, Redlum, Ricarderon, Robb, robertsedmik, Saiffer, Samurai-Jack, Saran, saucius, Schirru, schwita, seezeethree, SHORTY, SirSandál, Skot, skřetman29, Slaine, slavik38, sleepless, Spider-man, Spideyy, Spike, Stara.kryta, tacmud, tankgirl, TBB, The Genius, Tialster, Tiba, Tomasino79, Tombal, Tomek, TommyBOYER, Tyfus, valeriewilderness, VanTom, VaZbič, Velkej šéf, vita, VojTEKK, vrazdinek, VvV, VXP, willis, Wiruss, Woffce, worf, xai, Xeelee, xintax, xspeed, yarda, Zajo original, Zbysek2410, zdennanek, zebedee, Zíďas, Zod
Chce (28)
Al0f0k, Azik2586, Bury, ChaoticMan, Drbo Jebo, EvilvsGod, FatMonster, Fugas, God Thor, gonzales, Hauzina, henrycruel, HevyEli, isildur heir, J.T.honza, Luxor, Maty48, Mighty_Morphine, Mikro, Pavouk01, pooky, predek, Renato, svobyy, tertr556, tuzexchrist, VenomCZ, xxaannddeerr
Koupí (6)
FatMonster, God Thor, Hauzina, HevyEli, Jonas123, Mikro
Prodá (3)
bourgeois, ondra, SirSandál