• choze
  choze5.8. 08:38Jack Wolfgang
  Bondovský odvar z Blacksada. Načrtnutý společný svět lidí a antropomorfních zvířat mě nijak zvlášť nezaujal a neustálé jakože vtipné narážky na zvířecí stereotypy mě spíš otravovaly. Wolfgang sám není nijak zajímavý a jeho bondovská dobrodružství plná sexy tajemných zabijákyň, arcipadouchů a jejich poskoků s plánem nějak vykolejit svět a vrtulníků sice mají správné ingredience, ale příběhy z nich upletené jsou nevzrušivě průměrné. Škoda, protože kresebně je to solidní a akce je nakreslená pěkně dynamicky.
 • choze
  choze31.7. 08:31Batman: Zatracení
  Bermejo válí, vypadá to parádně a má to luxusní atmosféru, jen mě rušila občasná bílá pozadí, ta mě tahala za oči. Constantinův onanistický vypravěčský monolog a hlášky mě ale sraly nebetyčně, až jsem si říkal, že by to celé bylo lepší bez psaného slova.
 • choze
  Až sem to byla solidně zábavná ozvěna Ennisových Punisherů. Ale pak se Aaron rozhodl napsat velké fatální finále. Dostal k tomu naprosto volnou ruku a tak zatřásl Punisherem jako snad nikdo předtím. Bohužel, výsledkem je nejslabší svazek jeho runu. V předchozích dílech si Aaron víc než dobře poradil s Kingpinem a Bullseyem, ale Elektra mě v jeho podání ani trochu nebavila.Její nástup, její souboj s Punisherem a vše mezitím, je zoufale nevýrazné a nějaká ta dýka efektně narvaná do nosní dírky to nespasí. Stejně tak mě tu nebavil Frank a mozaikovité ohlížení se za jeho Castle-Punisherovským vývojem. Ale bavil mě pat, ve kterém se Punisher a Kingpin ocitli - Kingpin měknoucí v bezpečí své rezidence a Punisher venku podrývající jeho autoritu, oba stále nebezpeční, ale vlastně bezmocní, zoufalí, vyčkávající... Tahle jejich hra mohla být skvělá, kdyby se líp rozepsala - takhle to ale na mě působilo uspěchaně, odflákle, nefunkčně a všechno to narušování statu quo mi nakonec bylo dost jedno. A to nesnáším status quo. Ale tohle pro mě prostě mělo do nějaké emocionální (nebo jakékoliv) bomby daleko. A pak je tu Dillon, jehož kresba seděla k neMAXovským Ennisovým Punisherům, ale u takhle zásadního příběhu bych si představoval něco míň barvotiskového - Parlova nebo ideálně Guéru.
 • choze
  Poté, co Dorison dodal kvalitní pirátskou žánrovku (Dlouhý John Silver) servíruje i kvalitní westernovou zábavu. Má to ikonického hrdinu s vtipným supím sidekickem, správně za vlasy přitaženou zápletku, fajn dialogy, dostatek akce a rozhodně neškodí, že je to vlastně road movie, která pěkně těží z westernových kulis. A kresba je skvělá. K dokonalosti tomu chybí snad jen výraznější záporák, každopádně automaticky kupuju druhý svazek.
 • choze
  Průměrně zábavný Lobo. Intriky v příběhu vám sice budou upřímně putna, ale jinak scénář snaživě kupí zábavné motivy - galaktické gladiátorské zápasy spojuje s Hrami bez hranic/Takeshiho hradem a vědomostní soutěží, takže fóry se těží nejen z brutality, hlášek a bizarních účastníků, ale i z pastí, soutěžních otázek a cen, o které se hraje (bazuka zdobená diamanty). A kdyby to nestačilo, je ke gladiátorské aréně přilepen park sebevrahů, kde lze barvitě zprovodit ze světa sebe sama. Tenhle mišmaš mě dokázal celou dobu tak nějak bavit, i když si ho dokážu představit o pár levelů zábavnější. Pro začátek bych z fleku škrtl otravnou dvojku stupidních, otravně se dohadujících zabijáků s hlavou v kyblíku. Ale třeba ztracená četa pobavila...
 • choze
  choze17.7. 12:36Lobo: Soukromý očko
  Lobo rozjíždí další ze svých nahláškovaných masakrů, tentokrát v baloňáku soukromého detektiva. Ale až na nějaký ten zbloudilý dobrý fórek (kontrola zbraní) mě to nebavilo. Hned na začátku se vrací dvojka pitomých zabijáků, kteří mě vysírali už v Univerzálních gladiátorech, no, tady naštěstí nemají tolik prostoru. A stejně trapná mi přišla i linie s bistrem.
 • choze
  choze3.7. 10:29Královská hra #05
  Koukám, že jsem zatím jediný, komu se finální odhalení líbilo. Samozřejmě, že je to kravina, ale správně přepálená, bizarní a do morku kostí japonská kravina, která k tomuhle celkově brakovému thrilleru pro teenagery perfektně sedí. Celý poslední svazek je v kontextu (nijak zázračné) série solidní - po veskrze nudné předchozí knize scenárista aspoň v cílové rovince zabral. Všechny zbývající postavy zkraje nahnal na jedno místo a nechal je, ať se tam celou dobu handrkují, manipulují, vydírají, vyhrožují, mlátí i zabíjejí, do toho zvraty oscilující kdekoli mezi zábavný (úkol s kostkou, poprava omylem) a vysloveně trapný a samozřejmě si neodpustil ani patetické výbuchy emocí. A vedle finálního masakru naservíroval vysvětlovačku, která byla tím jediným, kvůli čemu to mnozí vůbec četli dál a která zjevně máloho uspokojí. Když shrnu celou sérii - série, která stejně jako Zápisník smrti stojí na super haluzi a taky má tendenci legračně/otravně rozšiřovat svoje pravidla, ale může si jen nechat zdát o podobné míře napětí a humoru, nebo zajímavých a sympatických postavách a i kresebně to pokulhává.
 • choze
  choze27.6. 15:00Oči kočky
  Monumentální miniatura. Jednoduchý příběh s temnou pointou střídající vizuálně statickou linii s proměnlivou (a interiér s exteriérem), vyprávěný téměř beze slov skrz impozantní celostránkové obrazy, umocněné gigantickým formátem a pevnou vazbou. Moebiova kresba parádní, ať už zachycuje atmosférické prostředí pustého velkoměsta s podivnou architekturou a z ní vyhřezávajícím bordelem nebo postavy, které se v ní ztrácejí. Přečtené to můžete mít za minutu, kochat se tím můžete nekonečně, čímž mi to připomnělo mou velmi oblíbenou Drsnou školu od Millera/Darrowa (apokalyptické městské kulisy mi zase připomněly Saudkova Arnala). Prolistoval jsem to v knihkupectví, okamžitě byl očarován a koupil.
 • choze
  Postavit zápletku pokračování na tom, že se Ozymandiasovo brutální obelhání lidstva provalilo, je super výkop. Zfúzovat k tomu svět Watchmen se světem DC superhrdinů... no, jakkoli mám slabost pro Batmana, bez toho bych se klidně obešel. Nejsilnější karta, kterou první svazek tasí, je působivý origin nového Rorschacha, kterého zrodila tragédie v New Yorku. Silueta a Mim sice mají vtipnou superschopnost, ale harlequinnovsky vypadající i šaškující Silueta je i harlequinnovsky otravná a origin obou je klišé, navíc přitažené za vlasy. Otravné je i prolínání děje s televizními zprávami a nudným noirovým filmem, kvůli tomu jsem se komiksem docela prokousával (ve Watchmen je to udělané líp). Kresebně pak jde o mainstreamový standard, neurazí nenadchne. Dojmy jsou tak velmi smíšené a nedá se úplně říct, že bych nemohl dospat až vyjde další svazek...
 • choze
  choze3.1. 14:32Královská hra #04
  Po první průměrné knize se zajímavým ústředním nápadem už celá série jen padá dolů kvůli scenáristické bezradnosti a neschopnosti. Tady jsem se těšil na pátrání v tajemné odlehlé vesnici, ale autor ho úplně zabil. Ještě že v příští knize už bude rozluštění.
 • choze
  choze17.12.2020 11:59Torpedo: Sebrané spisy #01
  Torpedo je sympaticky bezcharakterní pistolník k pronajmutí, kterej se s nikým nemaže. Nemá problém zastřelit poldu, ženskou nebo starýho kámoše (z čehož se někteří dušínovští čtenáři můžou opotit až na prdeli) a trousí u toho šťavnatý noirový hlášky. I s takovým drsným frajerem ale život pravidelně vyjebavá, plus se neustále shazuje tím, že něco zkomolí, což ho poněkud polidšťuje - a nějakej morální kód má taky, čistej psychopat to není. Jeho eskapády jsou krátký a přimočarý, ale zábavný (a solidně nakreslený, byť kvůli přemíře čar v obličeji hrdina připomíná mumii (ale ženský jsou ultra sexy). Blacksadovskou dokonalost nečekejte, ale kvalitní nahláškovanou a násilnou zábavu ano.
 • choze
  choze21.11.2020 17:44Zatmívačka
  Obálka je poněkud zavádějící - postava v popředí nejen že není hlavní, ale není ani důležitá a střílení je tu jen ve stopovém množství. Celkově to na mě bylo málo drsné (možná mě v tom zdeformovaly Skalpy) a příběh mi byl celou dobu tak nějak jedno. Criminal přitom zbožňuju (Fatale už je na mě moc melodramatické) a na kombinaci noir+Hollywood jsem se těšil, plus Phillipsovu kresbu mám dost rád a české vydání vypadá skvěle. Pro mě ale scenáristicky zklamání.
 • choze
  Titulní katastrofický příběh je variací Bílé pasti - opět dojde ke kalamitě (tentokrát ji Čtyřlístek nezpůsobí) a Myšpulín ji řeší svým vynálezem, což opět způsobí fajn haluze (zkamenělý les).
 • choze
  choze26.10.2020 12:32Bludiště
  Obyčejná holka potká sympatického, ale podivínského kluka - kreslíře, amatérského filmaře a fandu sci-fi hororů - a snaží se přijít na to, jak moc velkej magor to je... Sympatický, ryze burnsovský rozjezd, který slibuje potenciálně zajímavé věci.
 • choze
  choze26.10.2020 11:59Zabil jsem Adolfa Hitlera
  Autorská vztahovka s cestováním v čase, která mi připomněla Clowesovu Patience. Nápaditá a vtipná jednohubka s roztomilou kresbou a se srdíčkem. Poměr cena výkon jsem neřešil, byla to tak příjemná čtenářská záležitost, že jsem měl o koupi hned jasno.
 • choze
  Nejdřív jsem úplně nechápal, jaký je rozdíl mezi tímhle a Batmanem a proč to tedy vůbec dělat, ale jo, zasazování známých postav do mírně pozměněných rolí a specifické doby a určité potemnění příběhu určitou zábavu skýtalo. Ale scenáristicky i kresebně průměr.
 • choze
  choze12.10.2020 13:16Můj Bataclan
  Komiks je krátký, kresebně nic moc a nic moc se mnou ani neudělal. Následující text popisující co bylo pak - autorovo trauma, návrat do normálního života a zamyšlení se nad tím, co se stalo a proč - zaujme snahou vidět věci v širších souvislostech a hledáním odpovědnosti u celé (francouzské) společnosti.
 • choze
  choze4.10.2020 15:20Punisher MAX #02: Bullseye
  Aaron jede ennisovskou ujetou, brutální a nahláškovanou grotesku se zábavně přestřeleným a úchylným záporákem, ke kteréžto poloze Dillonova nenáročná kresba sedí. Vysmátý psychopat Bullsey se sice k Punisherovi přibližuje extrémně pomalu, ale vůbec to nevadí. A jeho pokus replikovat Frankovu rodinnou tragédii originálně oživil její tradiční povinné připomenutí a je předčasným vrcholem knihy. Velká spokojenost.
 • choze
  Standartní Ennisův Punisher MAX, vystavěný okolo osobního boje jeden na jednoho mezi Punisherem a z mořského hrobu se vracejícím Barracudou, přičemž se hraje o život Punisherovy nemanželské dcerky. Dostaneme vše, co čekáme, od drsných monologů a verbálních i olověných výměn, brutálního násilí, gejzírů krve, vojenské hantýrky a x-tého otravného pitvání Castleovy temné psychologie, až po výrazného a těžko porazitelného záporáka, který opakovaně odmítá zdechnout. Ale Barracuda není zrovna můj kůň, Ennis tu de facto opisuje svého mnohem zábavnějšího Rusáka a to včetně onoho návratu ze záhrobí, který byl u Rusáka mnohem grotesknější i monumentálnější (atomovka). Parlovova kresba je ale hodně fajnová a atmosférická, kam se hrabe Dillon (byť ho beru jako svého druhu klasika).
 • choze
  Peter žádá MJ o ruku a chystá se veselka, ale oba mají své pochyby pramenící z jejich pohnutých minulostí, takže je to do poslední chvíle napínavé. Hodně se bloumá, vzpomíná, rekapituluje a kontempluje, a akce je až na třetí koleji. Velmi příjemné připomenutí romitovských sedmdesátkových a osmdesátkových Spider-manů, které jsem v první polovině devadesátek hltal od Semic Slovartu. A potěšilo mě i zkrácené připomenutí Spideyho souboje s Docem ockem v podmořské základně, kde Spideyho uvězní zhroucená mašina a on ji s vypětím všech sil zvedne a pak se zraněný probije přes Ockovy poskoky - moje oblíbená heroická scéna. Mám chuť napálit čtvrtou hvězdu z obrovské nostalgie, ale dokážu si svatební story těch dvou představit o dost dramatičtější.
 • choze
  choze3.8.2020 10:09Agnes a sedmý host
  Kresebně fajn, má to atmosféru, ale dějově je to okázale o ničem, takže jsem to někde v polovině vzdal.
 • choze
  Ve třetí knize si přijdou na své ti, kteří se jako já do série začetli ne kvůli pitvání postav, ale kvůli jejich záhadnému uvěznění na farmě. To se tu kompletně objasní a i když si z něj člověk - pokud se nenarodil včera - nesedne na zadek, je docela fajn. Navíc mu předchází celkem zábavné bloudění Černé palice jinými světy. Takže pro mě zatím s přehledem nejzajímavější díl, za což mu (v rámci série) přihazuju hvězdičku navíc.
 • choze
  choze17.7.2020 11:47Černá palice #02: Zvrat
  Dozvídáme se víc o postavách a díkybohu se trochu víc tlačí i na mysteriózní linku. Ale stále to není nic, o čem bych psal domů, a platí, co jsem napsal už minule - že mi to přijde jako odvárek z Moorea.
 • choze
  Nejsem znalec ani fanda Lovecrafta, i když základní povědomí o něm mám, takže mi určitě pár věcí uniklo, ale nijak jsem se v tomhle jeho životopise zhusta odkazujícímu k jeho tvorbě neztrácel. Lovecraftův životní příběh ani jeho osobnost mi ale nepřišly nijak zvlášť zajímavé, stejně jako jejich kresebné ztvárnění.
 • choze
  Slabota. První příběh o Punisherovi čelícímu vražedkyni oblečené jako domina na mě působil jako že ho napsal nějaký puberťák a toporně nakreslené kopy při bitce tupému scénáři nepomohly. Byť bylo sympatické zase jednou vidět, že Punisher se nemaže ani se ženami, pokud stojí na špatné straně. Druhý příběh o pátrání po vrahovi dítěte byl ambicióznější a ponuřejší, ale vůbec mě nebavil. Takže s přehledem vyhrál ten třetí od mého oblíbence Aarona, který nejlíp a vtipně reflektoval vánoční téma.
 • choze
  Všechny dosavadní svazky téhle série se mi jevily pod/průměrně a ani tenhle není výjimkou. První příběh s letadlem mrtvých mě bavil námětem, prostředím, časovým ohraničením a hlavně parádně atmosférickou kresbou a stejně jako u druhého bych ho rád viděl rozpracovanější na větším prostoru. Zbývající dva kraťasy mi přišly příběhově i kresebně o ničem.
 • choze
  choze10.7.2020 20:05Punisher MAX #03: Frank
  Punisher je zase jednou ve vězení a i když jsem si ze začátku říkal, že bych místo toho (x-tého) pitvání se v jeho psychologii a ohlížením se za Vietnamem a vraždou rodiny radši pořádný masakr, je to solidně napsaný příběh a ani o násilí není nouze.
 • choze
  choze21.4.2020 14:45Traum: Plod
  Kresba parádní, atmosférická, ale bez příběhu mě i ty sebedivnější výjevy nechávají chladným.
 • choze
  choze20.3.2020 12:37Článek II.
  Scénář na můj vkus trochu retardovaly Petřekovy modlitby a opakované a protahované scény poprav, i když beru, že se autor snažil ukázat šokující krutost nacistů a to se mu rozhodně podařilo, je to silné, správně nepříjemné i informativní čtení. Koupil jsem si to ale hlavně kvůli kresbě, která je luxusní, úžasně dynamická a která mě okamžitě zaujala.
 • choze
  choze6.3.2020 10:25Schizo #01
  Úchylnej, nechutnej, hypervulgární, nihilistickej androš. Pobavilo, hlavně papež v kalhotách mi utkvěl.
 • choze
  Pubertálně rozjívená parodie na fantasy, s otravně namachrovanými a nezranitelnými, plus charakterově totálně nezajímavými a navzájem splývajícími hrdinkami sypajícími ze sebe okázale sprosté, leč nevtipné hlášky. Kresebně to šlo, mainstreamový standard. V půlce jsem to vzdal.
 • choze
  choze28.11.2019 12:45Královská hra #02
  Druhý svazek dohrává minulý úkol a servíruje dva nové, přičemž postavy konečně začínají pátrat po Králi. Na můj vkus ale byl průběh každého úkolu moc natahovaný a uřvaný a už to nebylo tak napínavé a zábavné jako v prvním svazku.
 • choze
  Totálně zbytečný origin v ještě zbytečnější pevné vazbě. Tohle si Negan nezasloužil. A my taky ne.
 • choze
  choze8.10.2019 15:10Grandville #02: Mon Amour
  Totéž co jednička a zase spokojenost. V dalších dílech bohužel ustoupila akce vyšetřování.
 • choze
  choze8.10.2019 15:05Grandville #01 (paperback)
  Vedle Blacksada další antropomorfně-zvířecí detektivka s drsným vyšetřovatelem rozkrývajícím spiknutí, navíc zasazená do steampunkové alternativní reality. Odhalování toho, jak tahle realita funguje a zkoumání různých parohejblat baví víc než samotný případ, příjemně okořeněný i výbuchy krvavého násilí a vtipnými rasistickými nádavkami. Plus sympatické postavy. Kresba solidní, ale ty počítačové barvy mi to hrozně shazovaly. Fajn oddechovka.

 • choze
  choze11.9.2019 11:16Královská hra #01
  Scenáristicky i kresebně mi to přišlo odfláknuté, ale přesto mě to rychle strhlo a bavilo. Kanazawa přišel se skvělou výchozí situací a vesele přidává pod kotlem (byť na konci se už opakuje), ale zajímavé postavy nebo dialogy jsou nad jeho síly/mimo jeho zájem.
 • choze
  Opět kresebně a atmosférou výborné, ale ten příběh o boji dvou sester/dvou frakcí běsů měl mít dvojnásobnou až trojnásobnou délku a být mnohem zamotanější. Takhle to skončilo dřív než to začalo.
 • choze
  Příběh je fajn, ale kdovíjak mě nestrhnul, kresba je ale parádní, postavy, les, atmosféra.
 • choze
  Strašně nechci být zlej na domácí akční komiks, ale musím. Chápu, že tady mám před sebou okázalý brak, který si libuje v sexu, krvavé akci a cynických hláškách a nemá větší ambici než pobavit. Jenže aby mě bavil, to by ten sex a akce musely být aspoň trochu zajímavé (hned na úvod dostaneme dvoustránkový sex doma v posteli v misionářské poloze - wow, tomu říkám perverzárna!) a hlášky vtipnější a hojnější - některé scény o ně přímo žebrají a ono nic. Děj je sice plný upírů bojujících s emzáky pomocí atomovek, ale nepřekvapí a protože jsou postavy zcela nezajímavé až otravné, je vám upřímně jedno, jak to celé dopadne. Zkrátka scénář není z nejnápaditějších, což částečně platí i o kresbě, která je ale slušná a silná hlavně co se postav týče, míň už v zkratkovitě a až neobratně působících akčních scénách, které jsem navíc čekal mnohem krvavější.
 • choze
  choze11.7.2019 22:15Egypťan
  Sympatická záležitost, kresebně slušná a ani scénář není nejhorší, byť ani nijak extra zajímavý.
 • choze
  choze5.6.2019 12:44Pes baskervillský
  Typická komiksová adaptace literární klasiky od Grady. Scenáristicky i kresebně šeď a nuda, dobré jen na rychlé seznámení se s obsahem románu.
 • choze
  choze16.5.2019 23:40Skalpy #10: Konec cesty
  Vyvrcholení scenáristicky i kresebně špičkové série, která stihla naservírovat spoustu silných postav i momentů. Finále je sice pořádný masakr, ale na první přečtení mě nesejmulo, jak bych si přál.
 • choze
  choze15.5.2019 22:47Pérák: Oko budoucnosti
  Od prvního, až hororového dílu, kde Žiletkář řeže Libušku do tváře a huhlá, že “si spolu užijí”, se mi to na komiks pro Ábíčko jevilo nečekaně temné. Ale já bych děcka nepodceňoval, takže za mě ok. Za zařazení Žiletkáře palec nahoru, jen je trochu škoda, že je využitý jen na začátku a na konci a mezitím jen statuje.

  Akční scény jsou správně cool, ať už Pérák sundá vykolejenou tramvají nacistický náklaďák, prohání se přestřelkou na bagru, skáče se samopalem v ruce z motorky na vlak a s rozbitými brýlemi dramaticky křičí na padoucha, nebo seskakuje z vybuchujícího vlaku, přičemž se mu rozpadají skákací boty a zůstává ležet na kolejích končících v propasti.

  Pérák je tu za zaťatého, drsného, hláškujícího suveréna a pro mě ve výsledku za dost nesympatickou postavu. Působí tak vykořeněně, plný (oprávněného) vzteku, nenávisti, ale i samolibosti, že mi byl sympatičtější rovněž samolibý, ale “vyklidněnější” nacista Verner. Pérákovy hlášky jsou spidermanovsky jalové, ale dvakrát, třikrát za celý komiks jsem se upřímně uchechtl. Žiletkář je správně groteskní (včetně závěrečné proměny do variace Dr. Octopuse), jeho zavalitá postava a otravně huhlavý projev kontrastují s drobností a zářivou elegancí jeho břitev a zároveň jeho korpulentnost kontrastuje s hubeným a výrazně pohyblivějším Pérákem.

  Kresba je dynamická, jak rozpanelováním, tak zvolenými perspektivami, a cool.

  Celkově se to na můj vkus až moc zhlédlo v Indianu Jonesovi a s tím souvisejícím oprašování a romantickým rozvíjením české mytologie. V prvním případě by to nemělo až tak okatě opisovat a v druhém by to chtělo trochu míň přednášek z historie. Celkově ale tvůrci dokázali uspět tam, kde jiní před nimi ne a sice v Pérákově ucházejícím komiksovém oživení v rámci české popkultury. A mezi současnými ábíčkovskými komiksy je to výrazný a atraktivní počin, kterých by to tam chtělo víc.

 • choze
  Nejsem fanda Conana ani jeho žánru a o to jsem překvapenější, že mě to scenáristicky bavilo, snad jen poslední příběh mírně nudil. A kresebně mě to bavilo ještě víc.
 • choze
  choze18.4.2019 13:02Vzpoura mozků: Odysseus
  SPOJLERY! Vzpoura mozků mě nikdy nebrala, ale Galaxii jsem měl rád hodně. A Odysseus je... zbytečný. Na začátku Šorel zremakuje svého Hlídače na Ikaru - opět se letí červí dírou a opět rozdíl v hmotnosti způsobí vynoření se ve středověku, kde opět hrdina maskovaný za ovčáka zachrání dívku před upálením... Dokonce se ta dívka taky jmenuje Johanka! A i další dění působí jen jako variace na Galaxii (prolézání vraku Odyssea) a Vzpouru mozků (Země v područí klonů). Kromě toho příběh nepůsobí ani nijak zvlášť kompaktně - prostě se skáče sem a tam červí dírou, jednou je na Zemi středověk, podruhé daleká budoucnost, mezitím se objeví Odysseus... a závěrečný útěk ze Země je přímo antihollywoodsky nedramatický. Jak je u Šorela zvykem, postavy jsou ploché a zaměnitelné a dialogy nezáživné až otravné - přemírou technické hantýrky, vysvětlování, jakože dramatického dohadování se, rozčilování a zbytečného okřikování ("Nešaškuj!", "Přestaň šaškovat!"). A pokud byste si dali panáka pokaždé, když Honza řekne "Rozkaz, šéfe.", budete ještě před dočtením jako dělo. Co se kresby týče, je tam lehký posun, ale v zásadě je to to, na co jsme od Petráčka zvyklí. A rozpanelovaní si tentokrát vystačí jen s 4 pásy panelů, oproti 5 pásům Vzpoury mozků a Galaxie. Kolem a kolem je to závan nostalgie, který ale nepřináší nic moc zajímavého ani zábavného.
 • choze
  choze16.4.2019 23:07Zatím dobrý
  První polovina informačně nabitá a zajímavá, v druhé se to ale zvrhne v nekonečný a poněkud únavný útěk lesy, schovávání ve stodolách a přestřelky. Kresebně dobré, atmosférické. Ale celkově mi víc seděl mainstreamovější, heroičtější a akčnější styl Tří králů od Ležáka a Kociána, které lze brát jako prequel.
 • choze
  Kresebně se mi to zamlouvalo, takový ten příjemný mainstream ideální pro nenáročnou žánrovku. I když to rozpanelování je hodně velkorysé - zbytečně velké panely, kterých je málo na stránku. Scénář mě ale nebavil - kromě toho, že byl dost literární, chyběla výraznější zajímavější zápletka, postavy, zvraty, scény, spád, nějaká akce... Pokud by hrdina po manželčině smrti zůstal na hradě a snažil se tam obnovit si respekt, mohlo to být zajímavé, ale to pátrání s čarodějnicí po lesích v druhé polovině mi - včetně závěrečné pointy - bylo docela ukradené.
 • choze
  Zpočátku svižné, nápadité a zábavné, ale záhy se ukáže že to nemá větší hloubku, zajímavé postavy a vlastně ani zajímavější děj nebo akci. A ve výsledku je z toho fajn nakreslená, ale poměrně zapomenutelná superhrdinská týmovka.
 • choze
  choze16.2.2019 12:02El Borbah
  El Borbah je sympaticky hlásící soukromé očko netradičního zjevu a se zálibou v mexické kuchyni, které nejde pro nadávku a ránu daleko a díky své zjevné fyzické převaze postupuje při řešení případů velmi rychle. Jenže zatímco hlavní postava mě bavila, její případy už méně - sice jsou plné bizarností, ale ty krátké byly moc jednoduché a i u těch delších mi bylo dost jedno, jak to dopadne a o nějakém napětí nemohlo být řeči. Za což ale může i samotná postava - o El Borbaha se prostě nebojíte, jen se těšíte, koho zase setře nebo zmlátí. Takže zatímco jeho si pamatovat budu, z jeho případů si už po pár dnech nepamatuju skoro nic. Kresebně se mi to líbilo.
 • choze
  Pro mě kresebně i scenáristicky místy zmatený akční road trip Batmana s Two-facem ven z Gothamu, jehož průběh mě relativně bavil hlavně přehlídkou mě neznámých třetiřadých záporáků-zabijáků, ale jak to skončí mi bylo ukradené. Aby to bylo dostatečně osobní a temné i v zlatavých polích, Snyder zařazuje flashback do společného dětství Batmana a Two-face, plus Two-face celou dobu otravuje ponurým blábolením, což na mě ale působilo vychtěně, ohraně a nudně.
 • choze
  choze28.7.2018 19:01Batman: Země jedna
  Fimi: proto taky hodnotím jen to, co tu vyšlo, co jsem četl a co tu má profil, nehodnotím celou sérii. Mě nevadí, že je to jiné, tím je to naopak zajímavé, vadí mi, že je to jiné málo a celkově slabé.
 • choze
  choze10.7.2017 22:29Hlavolam ze Stínadel
  cyboy: nerad bych zněl jako uražený autor, ale chci uvést na pravou míru pár věcí, což by snad nemuselo vadit. Ten formát nevychází z jednostránkových příběhů Rychlých šípů - zjevně jde o jeden delší příběh, ne o jednostránkovou šípáckou jednohubku. Jestli z něčeho vychází, tak z komiksových adaptací stínadelské trilogie, kde Čermák přejímá rozkapitolování příběhu z knižních předloh (a v posledním díle stránky opatřuje i kreslenými záhlavími). Dále ten příběh nepředchází Rychlým šípům těsně, aspoň pro mě čtvrtstoletí není těsně. Nicméně souhlasím s tím, že i tak by ty postavy měly mít foglarovskou sociokulturní výbavu a myslím, že ji i mají. Otevřeně zištně se tam ve vztahu ke kolu chová jen jedna postava, ne náhodou starší kluk a není to nefoglarovské, takovou postavou staršího, zištného a mizerného kamaráda je třeba Ondra z foglarovek Pod junáckou vlajkou a Devadesátka pokračuje. Foglarovky jistě nejsou o individualismu, ale to není ani Hlavolam - stejně jako foglarovky je o přátelství procházejícím zkouškou.
 • choze
  choze19.12.2016 12:00Jirka #01
  Kapis: tak to mě rozsekalo :D
 • choze
  choze28.9.2012 17:05Spirála #03
  A co tak strašnýho jsem vyspoileroval?
 • choze
  choze25.9.2012 18:36Brno in Comics
  Kde se to dá splašit?
 • choze
  Tak tohle vypadá na první mangu, co si ve svém životě koupím.
 • choze
  choze31.1.2008 13:01Za pět minut dvanáct
  blackjag: jak ses k tomu sakra dostal, chlape? přivez to na ten slez :)
 • choze
  choze21.1.2008 22:10Za pět minut dvanáct
  Jestli je to za nějakou rozumnou cenu, tak já si to snad z recese koupím...
 • choze
  choze18.1.2008 10:19Za pět minut dvanáct
  Cha, cha...
 • choze
  choze3.11.2020 11:52Sběratelský klub
  Zdravím, s nepochopitelnou naivitou Forresta Gumpa jsem půjčil prvního semicovského Záhadného Spider-mana na natáčení TV pořadu, kde ho samozřejmě někdo očóroval, a nejsem si jistej, kolik teď můžu chtít jako náhradu. Má někdo nějaký odhad? 500? Případně kdyby čirou náhodou měl někdo tip, kde ho splašit, tak by to bylo úžasný...
 • choze
 • choze
  choze8.12.2014 21:17* Připomínky a návrhy
  Toe: nevyšlo.
 • choze
 • choze
  choze6.12.2012 11:52Povinná četba
  Kaluž: Nemesis je podle mě samoúčelně brutální blbina akceptovatelná ještě tak jako odfláknutej bonus k WANTED, ale velké WTF ve srovnání s KICK-ASS nebo SUPERMAN: RUDÁ HVĚZDA. A jsem fakt zvědavej, jak z toho Millar s Matthew Vaughnem chtějí vyvařit zajímavej film (kdyby se radši vrhli na adaptaci toho Supermana, udělali by líp). Stejně tak jsem zvědavej jak si poradí s adaptací dvojky Kick-Ass, která je podle mě výrazně slabší než jednička a pořádně se rozjede až v půlce, kdy konečně nastoupí Red Mist a konec je fakt hodně otevřenej. Pochybuju, že by se do filmu třeba dostalo to znásilnění jedné z postav.
 • choze
  choze19.10.2012 11:16Filmový a hudební klub
  Díky, jsem rád za jakoukoli odezvu. On je to záměrně takovej scenáristickej i akční ojeb - na Mcguffinu nezáleží a děláme si tam z toho sranu jako i z jiných klišé (mobil, který kupodivu má signál, i když by ho v 99 procentech filmů neměl, ale přesto se nepoužije), akční scény jsou vesměs mimo obraz, ale přesto by měly mít určitou působivost/napětí (ukopání zabijáka na záchodě, souboj ve fotobudce). Hlavní devízou by měla být atmoška, kterou si myslím, že ta lokace má a kterou vydatně podporuje hudba. Názory na herecký výkony se dost liší, osobně myslím, že ústřední duo není nejhorší a že představitel bosse vysloveně ruluje :)
 • choze
  choze15.10.2012 20:13Filmový a hudební klub
  Fry: a já se přitom snažil opisovat od života co to šlo...
 • choze
  choze15.10.2012 16:43Filmový a hudební klub
  Dovolím si sem nahodit aktuální snímek z vlastní produkce, kde je v úvodní scéně hrdina vyrušen při četbě komiksu, načež rozpoutá peklo. Zrovna na tuhle scénu lidi velmi pozitivně reagují, což je dáno pečlivým výběrem komiksového titulu :) (u nějž jsem dal průchod své nostalgii po začátku devadesátek) - http://www.youtube.com/watch?v=w9MxxJw7ovM&list=PLwOTAZM_oRH1tHXUQVAyFXEtc8AdqWAnn&feature=mh_lolz
 • choze
  choze14.6.2011 22:05Pindárna
  Zdravím, zrovna řeším téma pro svou diplomku a chtěl bych psát o akvizici, katalogizaci a prezentaci komiksů v českých knihovnách, jinými slovy, jak na tom komiksy v knihovnách u nás jsou. Co jsem se zatím koukal, tak jsem na žádný článek/vysokoškolskou práci na tohle téma nenarazil. Vy někdo jo? Vítám i jakýkoli jiný konstruktivní připomínky.
 • choze
  choze14.4.2010 12:24Pindárna
  To jo, ale i ta by měla být rozdělena na dětskou a dospělou, s tím, že dětská by byla v dětském a dospělá v dospělém oddělení. Tohle rozdělení už ale vyžaduje od knihovnic jistou rozlišovací schopnost, aby nestrkali do dětské Mause, protože jsou v něm zvířátka.
 • choze
  choze14.4.2010 10:47Pindárna
  Já měl zato, že jde o zařazení v knihovně, aby Vrána nebo Punisher Max neskončili v dětském oddělení.
 • choze
  choze13.4.2010 09:23Pindárna
  Tak mé loňské orodování v MZK za přednášku o komiksech pro knihovníky přece jen (po pouhém půl roce) přineslo ovoce - http://www.mzk.cz/aktivity/akt10_15.php Akorát se nemůžu ubránit dojmu, že na půlden trvající samostatnou přednášku o komiksu se knihovnice dvakrát nepohrnou, mělo to mít maximálně dvě hodiny a mělo to být zařazené do nějakého pásma knihovnických přednášek (někam doprostřed, na poslední přednášku obvykle zůstane sotva polovina lidí :)
 • choze
  choze17.3.2010 17:08Filmový a hudební klub
  Aktuálně se účastním této soutěže o nej akční scénu (nebo o co vlastně, nad těmi debilními pravidly už s kámoši několik dní diskutujeme) - www.mymagnum.cz/video a to s ukázkou z mého akčního kraťasu Assassin. Tak kdyby chtěl někdo juknout nebo mi dokonce nedejbože dát bod, prosím :)
 • choze
  choze16.3.2010 08:44Pindárna
  Článek o slovenském komiksu v 90. letech - http://www.recenzie.org/komiksy/164-slovaci-a-komiks-od-roku-1990
 • choze
  choze18.1.2010 23:06Pindárna
  yama: díky
 • choze
  choze18.1.2010 12:57Pindárna
  Seqence ještě žije, nevíte někdo? Já jen že už jsem jim několikrát napsal (skrzevá tu Hibiho a Jerieho přednášku Komiks, jak ho (ještě) neznáte, kterou pro jistotu ani nemají uvedenou na webu) a žádná odpověď.
 • choze
  choze4.9.2009 15:37Pindárna
  Jak by řekl Joker: "Now, our operation is small, but there's a lot of potential for "aggressive" expansion." :)
 • choze
  choze4.9.2009 15:35Pindárna
  Kdo chce vidět dosavadní výsledky mého nedávno zmíněného boje za nákup komiksů do naší knihovny, nechť si na Facebooku zadá Komiksový koutek knihovny JAMU...
 • choze
  choze4.8.2009 12:27Pindárna
  yama: Díky, pokusím se to sem dostat
 • choze
  choze4.8.2009 12:07Pindárna
  yama: ta přednáška by mě dost zajímala, budu se po tom pídit... no, v MZK se komiksy půjčují pouze prezenčně, což si myslím řeší problém s vracením komiksů poničených
 • choze
  choze4.8.2009 11:22Pindárna
  Tak třeba Moravská zemská knihovně u nás v Brně je zásobena slušně (jako asi všechny knihovny s povinným výtiskem), no ale třeba už v té městské, tj. Knihovně Jiřího Mahena s 28 pobočkami, jsem od Moorea našel jen Liga výjimečných a Smax a od Franka Millera vůbec nic! Nemluvě o veřejných knihovnách na menších městech a VŠ knihovnách. Já sám jsem si přitom třeba Watchmen, V jako vendeta či mnohé další nejdřív přečetl v knihovně (MZK) a na základě toho si je koupil. Co se toho věnování týče, chtěl jsem věnovat pár knížek o komiksu, které mám ze zahraničí a stačilo mi si je jednou přečíst (zamlouvá se mi představa, že by naše knihovna byla jediná v zemi, která by je měla) a pár věcí, se kterými jsem se seknul (narozdíl od mnohých tady neschraňuju všechny komiksy, co mi přijdou pod ruku, ale svou sbírečku si tříbím dle svého vkusu).
 • choze
  choze4.8.2009 10:15Pindárna
  Když bylo zmíněno to půjčování komiksů, setkal se tu někdy někdo s nějakou "půjčovnou komiksů", eventuelně jak jste kdo spokojený s komiksovou nabídkou knihoven? S kámošem pracujeme v knihovně, on v knihovně na malém městě, já ve vysokoškolské a jemu se tuhle podařil celkem husarský kousek, že přesvědčil vedení, aby jednorázově nakoupilo nějakých 50 titulů a prý se to okamžitě rozebralo (zpropagoval předtím ten nákup menší akcí, se kterou jsem mu pomáhal). Takže jsem trochu zapracoval i v naší knihovně a něco málo se koupilo (a uvažuju, že i něco věnuju), bohužel nejsme knihovnický fastfood jako KJM, na druhou stranu jsme knihovna umělecké školy, takže si myslím, že by tu komiks měl být zastoupen, i když není přímo v osnovách. Tak si říkám, že by to chtělo nějaký plán pro všechny veřejné knihovny na systematický nákup komiksů. Pochybuju, že se v každé knihovně najde nějaký komiksový fanda, takže kdyby se udělal řekněme nějaký základní seznam, co by nemělo chybět (z mého pohledu třeba Maus nebo Watchmen), ze kterého by mohli všude vycházet... Co vy nato? Kravina? Utopie? Zbytečnost?
 • choze
  choze5.5.2009 15:14Filmový a hudební klub
  bluntman: stejně jako tvoje péro :) doporučuju spravit si chuť Punisherem: War Zone, ne že by to byl kdovíjaký zázrak, ale ani to není průser, minimálně ta proklamovaná brutalita tam zůstala.
 • choze
  choze5.12.2008 10:55Filmový a hudební klub
  Kruanova cesta na televizní obrazovky II - http://chforchoze.blogspot.com/
 • choze
  choze3.7.2008 14:59Filmový a hudební klub
  demnog: nevypadne, choze na vás totiž překvapivě sere a zbytek dne plánuje strávit vyčítáním si, proč to neudělal už dřív
 • choze
  choze3.7.2008 11:07Filmový a hudební klub
  DEmnoG: tak snad božský zack jasně řek, že nic takovýho neexistuje, tak co ještě řešíš?
 • choze
  choze3.7.2008 10:11Filmový a hudební klub
  zack: okej, zacku, zase jsi mě dostal. Další blbec, kterej se z tebou pokusil diskutovat jako by moc dobře nevěděl, že zack je nejchytřejší a nejde mu o vůbec diskusi, ale o to, aby mu náhodou někdo nevyfoukl rekord v počtu urážených a nasraných lidí za den. Takže si klidně mysli, žes mě nasral, ale pravda je taková, žes mě jen tradičně otrávil. Proč se s člověkem, kterej pokaždý když ve filmu ženská ukáže kozy začne řvát "porno!", odmítám bavit o kvalitách/nekvalitách béček, je snad jasný.
 • choze
  choze3.7.2008 09:42Filmový a hudební klub
  zack: jinak je otázka, co si představuješ pod tím dobře natočeným béčkem, ale už jsi tu toho naplácal dost, abych mi bylo jasný, že o tom nemáš ani páru a další diskuse s tebou na tohle téma je bezpředmětná
 • choze
  choze3.7.2008 09:38Filmový a hudební klub
  zack: já že to beru moc vážně? tak to pardon, ale to nejsem já kdo hledá logiku a realističnost ve filmech jako je Wanted a bondovky
 • choze
  choze3.7.2008 08:09Filmový a hudební klub
  ty namistrovaný kecy "jsem strašně dospělej, protože mám rád bournea" jste doufám nemysleli vážně?
 • choze
  choze2.7.2008 22:27Filmový a hudební klub
  markýz: a sakra! jsou tu ňáký dobrovkusáci! poplááách!
 • choze
  choze2.7.2008 14:51Filmový a hudební klub
  Zack: Je otázka, co myslíš tím dobrým. Ty tím zjevně myslíš obecně formálně a obsahově kvalitní, jenže o to se tyhle filmy ani nesnaží, jde jim o něco úplně jiného a sice o pokleslou zábavu a tu mnohé spolehlivě naplňují, tedy jsou dobré. S bondovkama je to podobný. S markýzem mi připadáte jako lidi, kteří nádavají nato, že v lékárně nemají chleba a co že je to teda za zkurvenej obchod.
 • choze
  choze2.7.2008 12:50Filmový a hudební klub
  zack: z ženské věznice se netočí jen porna, tedy aspoň já osobně definuju porno skrz otevřený sexuální scény, no možná seš v tomhle trochu puritánštější a stačí ti míň :) Bourne mě s výjimkou trojky nehorázně nudil, ten nervní realistickej styl není můj šálek kafe, rád se v akci orientuju a pořádně si ji prohlídnu. Na novou bondovku se bez nějakýho velkýho nadšení vždycky rád mrknu, protože vždycky dostanu (s výjimkou silně nadstandartního Golden Eye) standartní akčňák.
 • choze
  choze2.7.2008 11:13Filmový a hudební klub
  markýz: já jen že po dočtení tvé recenze jsem měl pocit, že ji napsal někdo kolem šedesáti, kdo předtím nikdy žádný akční film neviděl. Připomnělo mi to jednu recenzi, co jsem onehdy četl na netu, bylo to k filmu odehrávajícím se ve vesmírné ženské věznici. Recenzent napsal, že je nesmysl, aby když někdo spáchá zločin na nějaké planetě, ho vozili do nějaké věznice v kosmu, když je přece mnohem ekonomičtější mít vězení přímo na planetě. Chudák byl tak fixovanej na logiku, že vůbec nepochopil o co tam šlo. Ale radši ať takoví píšou recenze než aby točili filmy :)
 • choze
  choze29.6.2008 15:34Filmový a hudební klub
  Tak takhle mimo recenzi jsem už dlouho nečetl... :)
 • choze
  choze29.6.2008 12:19Filmový a hudební klub
  Taky spokojenost, díky tomu jak se to vzdaluje ději předlohy jsem si naopak uvědomil její slabiny a konekonců nejde o děj, ale o amorální vyznění a to je překvapivě ve filmu v rámci možností patrné.
 • choze
  choze28.6.2008 18:49Filmový a hudební klub
  Tak Kruanovský projekt si už našel cestu i do Premiere... A jak je možný, že tu nikdo nereaguje na Wanted??? :)
 • choze
  choze15.6.2008 17:54Povinná četba
  Ale rád bych viděl zfilmovanou Galaxii a samozřejmě Arnala...
 • choze
  choze14.6.2008 12:51Povinná četba
  Jakkoli mě ta zpráva, když jsem se o ní před půl rokem doslechl poprvé, nadchla, sám jsem to nikdy nepovažoval za moc reálný projekt a dodnes jsem nebyl ničím přesvědčen o opaku. Jako takové to podle mě může fungovat v pohodě, námět je originální (narozdíl od přeceňované Vzpoury mozků, která už je dnes pro filmovou adaptaci naprosto přežitá, viz. Terminátoři, Matrix, Já robot) a ta plytkost děje je, řekl bych celkem snadno řešitelná šikovným scénáristou. Horší je to s penězi, realizací a odbytem. Potřebné finance by teoreticky mohly vzejít z nějaké mezinárodní koprodukce a předprodeje práv do zahraničí, ale nemyslím, že by se u nás našli lidi, kteří by to byli schopní důstojně natočit a zajímavější počet diváků, který by tomu věnoval pozornost.
 • choze
  choze25.5.2008 12:14Filmový a hudební klub
  Můj rozhovor s Kubou Hussarem o jím připravovaném seriálu podle kruanovských comicsů - chforchoze.blogspot.com/
 • choze
  choze21.5.2008 12:30Filmový a hudební klub
  Až si říkám, jestli se ze smrti jedné z hlavních hvězd filmu před premiérou nestane v budoucnu regulérní propagační tah :) Jinak osobně nejvíc žeru ten plakát s netopýrem vypáleným do budovy.
 • choze
  choze12.3.2008 21:08* Připomínky a návrhy
  Evidentně mu praskla už dávno... :)
 • choze
  choze7.3.2008 19:04Pindárna
  tomu říkám průjem
 • choze
  choze28.2.2008 12:04Filmový a hudební klub
  Hmm, KAT... ten se na jednu stranu hrubě nepovedl, na druhou je to velezábavný béčko. Třeba Rusák v něm sice přišel o většinu svého kouzla, ale jeho souboj s Punisherem je výbornej, lepší než v comicsu, taky scéna kde Harry Heck hraje Punisherovi písničku je boží a to zabití Travolty je bomba...
 • choze
  choze27.2.2008 13:46Filmový a hudební klub
  zack: já od nich nečet nic, ale myslím, že pan šprcka má rozhodně možnosti a Thing je holt na efekt (a dobrej efekt, nic proti tomu :)
 • choze
  choze27.2.2008 13:17Filmový a hudební klub
  zack: a proč je máš za nejtrapnější team v historii comicsu? Jen pro zajímavost.
 • choze
  choze27.2.2008 12:27Filmový a hudební klub
  zack: jistě že jde v prvé řadě o superhrdiny, ale ti jsou snad zhmotněnou fantazií, ne? A pokud uznáváš, že jde v prvé řadě o superhrdiny, tak nevím co máš za problém s FF, kde máš dokonce čtyři luxusní superhrdiny. Chybí ti myšlenka, psychologie, dobrý příběh a akční scény? Vždyť jde v první řadě o superhrdiny, jak jsi sám řekl.
 • choze
  choze27.2.2008 10:56Filmový a hudební klub
  Že děcka nepotřebujou ke štěstí kvalitu. Jsou vyplesklí i z té FF a Ghost Ridera a není na tom nic špatného. Koneckonců snad jde v superhrdinském comicsu v prvé řadě o fantazii a ono dětské "co kdyby" a ne o myšlenky a psychologii. Ty to dělají jen zajímavější a věrohodnější.
 • choze
  choze27.2.2008 10:38Filmový a hudební klub
  Filmy pro děcka nemusí být automaticky špatný, ale nevím jak ty, ale já vyrostl na spoustě špatných filmů, na které dodnes s láskou vzpomínám :)
 • choze
  choze26.2.2008 23:57Filmový a hudební klub
  Moje velký guilty pleasure je ovšem Liga výjimečných, jak je ten film hrůzostrašně špatný, tak mě baví :)
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 233 (cca 95782 Kč)
Mám: 543 (cca 87773 Kč)
Chci: 159 (cca 5929 Kč)
Sháním: 7 (cca 0 Kč)
Nabízím: neveřejné
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: neveřejné
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0