Batman: Návrat Temného Rytíře

4.5 (4.5) | Crew, Netopejr | akční, superhrdinský | série Batman: Návrat Temného Rytíře

Redefinice Batmana jako postavy temného mstitele, kde stárnoucí hrdina musí nalézt novou motivaci změnit své město, které už dávno není jeho. Opět musí naučit kriminální živly strachu, zvyknout si na nového Robina (teda on je spíš ona) a pochopit, že nová doba vyžaduje novou strategii. Hostuje vládní loutka Superman.

Scénář:
Frank Miller
Kresba:
Frank Miller
Ink:
Klaus Janson
Lettering:
Karel Petřík
Barvy:
Lynn Varley
Překlad:
Viktor Janiš
Redakce:
Richard Podaný
Obálka:
Frank Miller
Grafické úpravy:
Karel Petřík

Varianty:
Batman: Návrat Temného Rytíře
Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání)

Ocenění:
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Single Issue za první číslo originálu
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Finite Series (completed in 1986)
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Graphic Album
vítěz Jack Kirby Awards 1987: Best Art Team
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best Writer
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best New Series
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best Writer/Artist (single or team)
nominace na: Jack Kirby Awards 1987: Best Artist

Rok a měsíc vydání: 2003 | ISBN: 80-86321-32-0 | Vydání: 1. | Vazba: lepená v měkkých deskách | Formát: 165 x 255 mm | Počet stran: 224 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 590 Kč | Název originálu: The Dark Knight Return | Vydavatel originálu: DC Comics, 1986

Obálka (1/1)
Log 1 = 0
Log 1 = 0 | 9.11.2020 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Popravdě, kdybych to měl hodnotit čistě subjektivně bez kontextu, tak tomu asi musím dát o hvězdičku méně. Měl jsem takový trochu "hajp", že to je zásadní klasika. Očekával jsem zásadní a nadčasovou věc. A to jsem bohužel nedostal. Je to kdysi zásadní komiks, který ale dost zestárl.
Hlavně po formální stránce, kresba sice není až tak retro a panelování je dost kreativní, ale u spousty komiksů téže doby jsem si ani pořádně neuvědomil, že čtu starou věc, tady jsem to cítil silně. A množství rámečků, ne úplně přehledných, bylo trochu iritující. Naštěstí jsou to "dobré" rámečky, nepopisují co máme vidět, ale dávají nám nahlédnout do hlavy postavám. Ale stejně, je jich tu prostě moc.
Příběh také zestárl, protože se jím nechalo inspirovat spoustu navazujících autorů. Tady to sice začalo, a Miller je pořád v mnoha ohledech (Batmanovy metody, jeho konflikt s policií a veřejností, prohnilost Gothamu) větší drsňák, než ti, co přišli po něm, ale ten WOW efekt, který to nejspíše mělo v osmdesátkách, je už prostě pryč. A mám pocit, že byl nedílnou součástí toho, co vyneslo tohle dílo na vrchol.
Tedy, pořád je to dílo, které stojí za přečtení, starého a nemocného Batmana, bojujícího s celým světem, jinde jen tak neuvidíte, a dá to člověku i nějaká ta témata na zamyšlení, i dnes. Ale prostě to není taková pecka, jako by se mohlo zdát z některých ohlasů.

P.S. Tohle trochu odbočuje od samotného komiksu, ale pokud jste někdy slyšeli fanoušky filmu Batman vs. Superman omítat kritiku Batmana-zabijáka s odkazem na tento komiks, tak je to sprostá lež. Batman nezabíjí, a je to tu několikrát silně tématizováno. Tak moc, až si myslím, že uživatelé toho argumentu ve skutečnosti komiks vůbec nečetli.

Spacecore
Spacecore | 6.9.2020 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

DKR jsem četl někdy ve 14 letech během roku 2007. Líbilo se mi to moc, ale přece jen jsem na to byl ještě trochu mál - zdálo se mi to ukecané. Ale chápal jsem, proč je to kult! Nyní jsem si to přečetl celé znovu a musím vytknout vynikající vlastnosti tohoto nadčasového díla. Přes všechnu tu temnotu, realističnost, brutalitu, sociální podtext a bombastičnost, která je zřejmá, vnímám hodnotu tohohle komiksu v jeho autorství! Je to originální pojetí Batmana jeho velikým fanouškem, nerdem, který je bystrý a talentovaný. A hladový! Frank Miller to píše a kreslí přesně tak, jak si přál Batman číst a to já moc oceňuju. Má to atmosféru, má to hloubku a je to stejnou mírou náročné, jako zábavné. Za neduhy by se dalo považovat stáří komiksu, kdy pro dnešního čtenáře jsou věci jako studená válka, absence počítačů apod. naprostým sci-fi, ale to je fakt maličkost, i přes občasnou naivitu to celé funguje i dnes. A společenský kontext nebyl snad nikdy opět aktuálnější. Pět z pěti, klasický dílo. Osobně se dále chci pustit do dalších pokračování, i přes to, že vím jak jsou strašné, protože tvoří malý Millerverse a patří k tomu nejujetějšímu a právě díky Návratu, i k tomu nejlepšímu, co nám kdy mainstreamový komiks naservíroval.

Palebras
Palebras | 18.7.2020 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Komiks který se stal předlohou pro různá filmová zpracování a absolutně se nedivím, protože obsahuje pár opravdu nezapomenutelných momentů. Po delší době jsem si dal tento příběh z pera scénáristy Franka Millera znovu a musím říct, že se mi líbil ještě více než při prvním čtení. Kresba, ač se může na první pohled zdát dokonce ošklivá má v některých pasážích až elektrizující náboj a sledovat temného rytíře v záři záblesků, kdy se mu za zády do výšky tyčí špínou prolezlý Gotham je fantastický. Sice jsem si na kresbu chvíli zvykal, ale ve finále se mi hodně líbila. Co se týče příběhu, tak ten je dost poplatný době. Prostě všechny problémy tehdejší doby se odrážejí v tomto syrově podaném dramatu a viděno dnešníma očima musím konstatovat, že se svět příliš nezměnil. Války gangů, všudypřítomní maniaci, vojenské konflikty a hrozby jadernými zbraněmi a hlavě překrucování pravdy v podání novinářů a bulvárních plátků. Vůbec televizní zprávy, které jsou čtenáři dávkovány ve velkém v podobě malých televizních obrazovek, jsou stěžejní pro vyprávění příběhu, protože naprosto přesně ukazují, jak jednoduché je přes tato média manipulovat s myslí občanů. Jedná se tedy o perfektně napsaný příběh temného rytíře, který už měl dost popíjení třicetileté whisky s Gordonem a válením se na kanapi a povstal jako fénix z popela aby nakopal naposled pár zadků. Já se fakt královsky bavil a tahle klasika si zaslouží plný počet!

puml
puml | 11.12.2019 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Návrat bohužel ukazuje, že i když komiks nacucáte všemožnými (byť i někdy zajímavými) myšlenkami a rádoby filosofickym uvažováním, zachmuřeností, melancholií a důvěryhodně působící lamentací nad stářím, tak to ještě neznamená, že z toho bude "majstrštyk". Možná proto, že jsem Návrat četl po Watchmanech, mi přišel jako nedomrlej pobratim. Nějak mě prostě ten postarší Batman nepřesvědčil. Pořád, i přes ty úvahy a bilancování, je to takovej trochu natvrdlej a siláckej typ, ale to je zřejmě už Millerův rukopis, tyhle těžkotonážní mlátičky na hranicích příčetnosti. Občas je tam zajímavá úvaha o roli samozvaného ochránce zákona, a jak sám Batman svým jednáním defakto vytváří (asi v rámci jakési zvrhlé rovnováhy) své pološílené protivníky, ale stejně to všechno působí tak nějak na efekt. Navíc ty telekomentáře - to už je jen pro otrlé. Kresba nic moc a obrázky jsou někdy tak malý, že často ani není poznat, co se vlastně děje. Příběh tak působí, i přes ty ódy, zmateným dojmem. Jako by chtěl Miller říct tak strašně moc, až nakonec neřekne nic, a zůstane tak jen trpký pocit zmatenosti a ztraceného času.

Záměrně srovnávám s tím nejlepším, protože tenhle komiks patří mezi ty rádoby best of. Tím chci říct, že kdybych bral průměr, tak je Návrat silně nad průměrem, ale rozhodně mi nepřijde nijak zásadní, jako právě třeba Watchmani. S trochou nadsázky lze říct, že tenhle komiks nesahá Watchmanům ani po kotníky.

Miller holt není můj cup of tea, zatím se mi od něj líbila jen Drsná škola, a to bude asi tím, že se jedná o adaptaci P.K.Dicka a ne Millerův vlastní příběh a také díky skvostné cyberpunkové kresbě Geofa Darrowa.

ArmadOon
ArmadOon | 29.9.2019 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Jak už zaznělo, televizní panely. Jinak dobrý scénář. Kresba na muj vkus moc retro. Donutil jsem se to dočíst. 3 a pul *

Fimi
M Fimi | 11.1.2019 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Nejpřeceňovanější komiks vůbec...jako ano, základní myšlenka je dobrý a jistě má potenciál, ale ta forma ach ta forma, to je něco ubíjejícího. 90% příběhu vyprávěného skrze obrazovky televizních zpráv, ani ta kresba není zajímavá, tedy nejzajímavější věc na kresbě je, že je vyloženě odpudivá. Tady je opravdu animák mnohem lepší...Zase abych to uplně nehanil, tak některé věci to má samozřejmě dobré, linka s Jokerem je super a souboj se Supermanem také...ale to je sakra všechno, mutanti mě nebrali a Robin už vůbec ne...přijde mi že zákonitě Batman musí mít svého sidekicka vždy do 15 let, jinak mi to nejde do hlavy...takže za mě 40%

Sajmon
Sajmon | 11.1.2019 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Naprosto geniální komiks, nádherná kresba a sakra dobrej scénář Millera. Rozhodně se to dá srovnávat s Watchmeny. Jediný co mi občas vadilo byly ty "televizní" panely. Jinak mega dobrej komiks. 5/5

Pista
Pista | 20.10.2018 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Konec se mi nelíbí, jinak je to super.

JohnyG
JohnyG | 13.8.2018 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Netuším, kde se bere tak vysoké hodnocení tohoto komiksu u ostatních, ale mě teda vůbec nebavil. Celkově je tam hrozně moc textu. Kresba je prostě dobově špatná. V celém komiksu se události a názory na Batmana dozvídáme pořád od statických hlav televizních hlasatelů, což rozhodně není ten nejvíc sexy způsob. Okej jednou nebo dvakrát, ale mít na stránce 9 obrazovek se stejnou hlavou a pod každou 4 řádky, to je moc. Záporáci jsou ubozí, mají nějaký sci-fi brýle a nemají ani propracovaný pozadí ani originální metody nebo cokoli, co by k nim čtenáře připoutalo. Stárnoucí Batman může znít jako potenciálně zajímavý fenomén, ale vlastně se zas tak moc nevytěžil. Jako jo, chvíli hladověl po akci a párkrát zafňukal, že je na to starej, ale nic to v ději nemění. Přečetl jsem to, abych měl splněno tohle dílko, ale od třetiny jsem se do toho musel nutit. Světlý moment se vstupem Robin do hry taky vyšel naprázdno, Batman ji zná 3 minuty a už ji veze do Batcave. Žádný pořádný vývoj, pochybnosti, přitom je to bichle jako blázen a stránky by na to byly. Zmatené skákání od Mutantů kamsi, zamíchal se tam s Joker, kterej tu byl ale taková nuda až to bolelo. A pak ta celá věc se Supermanem? Pošlou ho sejmout dědu Báťu, teď, na starý kolena jim začal vadit? A desítky let před tím v pohodě? Ehm.. a ten konec je úplně špatenka. Rok jedna byl zlej, ale tohle je hrozný. Sorry jako.

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 9.12.2017 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Tento komiks pokládám opravdu na stejnou roveň jako Watchmen. Tyto dva komiksy jsou považovány za milník žánru a komiksu vůbec. Narozdíl od Watchmenů, tady se pouze pohrávalo už se zaběhlým světem. Do té doby jsem Batmana znal pouze z pár výtisků z naší knihovny a z filmů od Burtona, Schumachera následně Nolana. Že je nějaký svět Batman a DC Comics a Justice League, jsem tenkrát neměl ani páru, hlavně mě to ani nijak zvlášť nezajímalo. Přesto tento komiks, svým světem, který mi nabídl, jsem zůstal u vytržení, jak je to drsné a tvrdé. Jak si Miller nebere vůbec žádné servítky a naporcuje nám Batmana, kterého každý vždycky chtěl mít. Když to srovnáte s tvorbou Bob Kanea a Billa Fingera, přijde vám asi, že Miller spadl z Marsu, kde mají svého Batmana takto a ne jinak. Co ale dělá Watchmen a Návrat to, zač je někteří považujeme? Odpověď: Lidskost. Padáme z Nebe na Zem. Že by renesance? Ale v komiksu? Asi ano. Jiné vysvětlení pro to nemám. Mám rád komiksy z doby před a takový KGBeast od Crwe mi také přišel sakra drsný a v černobílé ten noirový podtext o to lépe vynikl, nicméně, není to TO! Tak čím to teda je, tou lidskostí? Další odpověď: ztotožnitelnost, procítěnost a v podstatě i časovost. První dva asi chápete, ale ten třetí může působit neuchopitelně. Časovostí mám na mysli, že tomu věříte a přijde vám to svým příběhem a stylem vyprávění, jak kdyby se to dělo právě teď a tady. Každý krok je uvěřitelný, logický a uchopitelný. Navíc to podtrhuje ta Batmanova systematičnost a preciznost, která působí opravdu neomylně, i když se mýlí! Pro mě ta drsnost a rozbití superhrdinského žánru naprosto odpovídá tomu, co chtěl Miller a o kus dál i Moore, dokázat. Tenhle komiks je a bude milníkem. Bohužel, oproti Watchmenům má jednu nevýhodu, a tím je obsah a hlavní hrdina. Batman je Batman a Batman je komiks. Watchmen svým novým světem může člověk brát jako opravdový grafický román. Batmana člověk musí hájit více, ale mně osobně to nevadí a rovněž považuji tento komiks za skutečný grafický román. A pokračování tohoto opusu, také doporučuji, ale tam je potřeba vícero čtení. The Dark Knight Strikes Again a Master Race jsou super tituly v bombasticky nastaveném universu, ale potřebují další čtení. Návrat NE, resp. už na první dobrou jsem byl pohlcen kvalitou a příběhem tohoto díla. Přesto další čtení jsou lepší a lepší, a poodkrývají postupně další detaily, které tam člověk před tím neviděl. Zajímavé, jak často si všímám, že ten náš svět mi postupně připomíná v některých svých bodech, ten Batmanův svět od Millera... I tobě patří dík kniho Návrat Temného rytíře!

PKD
PKD | 7.11.2017 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Absolutně a bez debat,nejlepší Batmanův story všech dob!!! Hodně pochybuji,že to někdo,někde,nějak,překoná.

Tyfus
Tyfus | 16.9.2017 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Jeden z nejlepších komiksů, které jsem kdy četl a nejlepší Batman určitě! Perfektní příběh, kresba, atmosféra... prostě všechno! I přesto, že se dnes jedná už přes třicet let staré dílo, se nejedná o žádné retro a komiks je stále aktuální! Návrat Temného Rytíře by si měl přečíst každý!

farb
farb | 5.7.2017 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Nejlepší Batmanovský komiks, co jsem kdy četl. Tečka.

brkowycz
brkowycz | 6.1.2017 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Pejsek a kočička vařily spolu v rendlíku nějakou tu kravinku a prostě tam nasypali všechno, co je napadlo.

Návrat jsem četl před deseti lety poprvé a nijak unešený jsem z toho nebyl. Ale nyní jsem si řekl, že teda to zkusím, Alana Moore se mi dřív také nelíbil a nakonec jsem si ho oblíbil. Tak co kdyby tomu bylo stejně i u Temného rytíře? No, nebylo.

Přemýšlel jsem, v čem je to tolik přelomovější než jiné suprácké komiksy. Asi v tom, že Miller se rozhodl vykreslit temného rytíře jako starce. Jenže to je právě ten problém, ono se to vlastně moc nepovedlo. Sice ano, místy jsou myšlenkové pochody ve stylu "sakra, před třiceti lety by mě to tolik nebolelo" nebo "na tohle sem už starý" atd. Ale vlastně se toho ani moc nezměnilo. Batman je furt schopný zbouchat hromadu pobudů, včetně hlavního záporáka, vlastně se nic moc nemění, ten komiks se nijak zásadně nevymiká ze standartních superhrdinských klišé, jako skákání po střechách baráku, vyřízení jednotky speciálních sil bojem s dýmovnicí, výhra pěstního souboje poté, co do mě někdo půlhodinku buší atd. Zatím, co Alan Moore superhrdinský žánr ve Strážcích převrací naruby, Miller jen dotahuje absurdnost celého žánru do zcela utopických výšin, kdy na hrdinu nepůsobí dokonce ani jeho stáří (respektive nijak zásadně). Zatím, co klasický Batman jezdí v absurdním auťáku, které musí budit pozdvižení všude na silnicích (čeká vlastně Batman v Batmobilu na červené, když jen hlídkuje?), Miller svého starého Batmana narval rovnou do tanku.

Ale není třeba chodit k jinému autorovi. Sám Miller začátky Batmana ve svém Roce jedna ztvárnil skvěle. Tu nejistotu mladíka, co je silný a rychlý, ale neustále chybuje. Nějaká stařecká křehkost, neschopnost nebo slabost? Tu zde nenajdeme.

Stejně tak vedlejší postavy. Joker vlastně nezestárnul ani o píď. Gordonovi je tady 70, což bych měl brát, jako stáří, ale mě prostě tak nějak přišlo vždycky, že je mu kolem 60ti let. Alfred je snad ztvárněný jako ještě mladší. Úplně se nabízí minimálně jeden obraz, kdy je Alfred třeba ve starobinci a Wayne se teď stará o něj. Tohle, tyhle absurdnosti bych od komiksu o přestárlém hrdinovi čekal. Ale nikoliv zde. Pořád stejný vztah, pan Wayne a komorník Alfred. Miller vlastně kromě dvou třech nápadů nepřichází vůbec s ničím novým. Chybí nějaká jednotící dějová linka, samotná Millerova kresba se mi nijak zvlášť nelíbí, barvy ani nemluvit. Hlavní záporáci jako "Gang mutantů" je fakt něco, čemu se tak můžu maximálně smát, jelikož to působí jako z céčkového hororu. Styl vyprávění, kdy člověk půlku knížky kouká na stareotypní tváře hlasatelů na obrazovkách, kde jakože posouvají děj, jsou z výtvarného hlediska strašně nudné. Špatné, špatné, špatné.

louza
louza | 11.10.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Návrat temného rytíře je klasika z 80. let často řazená do tandemu s Moorovými strážci. Šedesátiletý Batman na odpočinku oprašuje kostým, aby stanul tváří tvář novým časům a utkal se s mladou generací mutantů i svým odvěkými protivníky. Jeho aktivita nakonec nabírá na celostátní pozornosti, takže ve finále musí změřit síly se samotným Supermanem. Miller tu přivádí superhrdinský komiks k dospělosti, ale jde na to úplně z opačné strany než Moore, který dělá z prostých lidí superhrdiny a celou jejich premisu převodem do reality ironizuje. Miller dělá ze superhrdinů prosté lidi, čímž zachovává respekt k jejich odkazu. Přelomovost knihy kromě velmi slušného košatého příběhu s mnoha přesahy podtrhuje nadčasová kresba i coloring. Ani dnes nenajdete moc knih, které by vypadaly takhle. Ještě unikátnější je pak způsob vyprávění příběhu, kde se doslova v rozmezí pár panelů prolínají jednotlivé linky příběhu, kterých běží dohromady opravdu hodně. Kniha vyžaduje pozornost a pečlivé čtení za něž čtenáře odmění mnoha dějovými zvraty a kudrlinkami s odkazy na běžné sociální problémy platné v podstatě dodnes. Vysoce dospělá forma Batmana i superhrdisnkého komiksu jako takového, která si svůj legendární status zaslouží i tři dekády po svém vzniku.

Historická poznámka : Druhé vydání bylo uděláno kompletně znova na základě oficiálních vydavatelských podkladů. Téměř o dekádu později tak jde o první důstojné vydání Návratu temného rytíře navíc opentlené pevnou vazbou. Vydavatelství Crew sympaticky kompenzuje hříchy mládí odkupem původního vydání za výraznou slevu na to druhé. Tuším, že to bylo 40% z ceny.

louza
louza | 11.10.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Návrat temného rytíře je klasika z 80. let často řazená do tandemu s Moorovými strážci. Šedesátiletý Batman na odpočinku oprašuje kostým, aby stanul tváří tvář novým časům a utkal se s mladou generací mutantů i svým odvěkými protivníky. Jeho aktivita nakonec nabírá na celostátní pozornosti, takže ve finále musí změřit síly se samotným Supermanem. Miller tu přivádí superhrdinský komiks k dospělosti, ale jde na to úplně z opačné strany než Moore, který dělá z prostých lidí superhrdiny a celou jejich premisu převodem do reality ironizuje. Miller dělá ze superhrdinů prosté lidi, čímž zachovává respekt k jejich odkazu. Přelomovost knihy kromě velmi slušného košatého příběhu s mnoha přesahy podtrhuje nadčasová kresba i coloring. Ani dnes nenajdete moc knih, které by vypadaly takhle. Ještě unikátnější je pak způsob vyprávění příběhu, kde se doslova v rozmezí pár panelů prolínají jednotlivé linky příběhu, kterých běží dohromady opravdu hodně. Kniha vyžaduje pozornost a pečlivé čtení za něž čtenáře odmění mnoha dějovými zvraty a kudrlinkami s odkazy na běžné sociální problémy platné v podstatě dodnes. Vysoce dospělá forma Batmana i superhrdisnkého komiksu jako takového, která si svůj legendární status zaslouží i tři dekády po svém vzniku.

Historická poznámka : Pro první vydání vzniklo v době, kdy se čeští vydavatelé svému řemeslu ještě za pochodu učili a je tedy spíš dokladem doby, než čitelnou záležitostí. Crew tehdy nepoužila podklady od zahraničního nakladatele ale scany, což se významně podepsalo na vizuální kvalitě celé knihy, za níž byla českými fanoušky tvrdě kritizována.

3DD!3
3DD!3 | 18.7.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Poslední roky Wayneovi sice přidaly vrásek a vlasy se mu zabarvily do sněhobíla, ale jeho fanatizmus ještě nikdy nebyl na takové úrovni. To že je mu přes padesát má za následek jen tuny suchých bonmotů, kde proklíná své stárnoucí tělo. Mozek a vůle ho však žene dál. Frank Miller pro příběh použil kulisy, kde tenhle typ hrdiny působí jako pěst rozrážející mediální čelist dnešní doby. Hrozba sovětského útoku je jen takovým pozlátkem nad kompletním rozložením prohnilého Gothamu. Robin je holčička, Jokerovi úsměv na rtech neochrne a Superman jako politický panák, příliš slabý na to, aby sám rozhodl co je správné. Ani Nolanovi se nepodařila vytvořit pro TEMNÉHO RYTÍŘE taková atmosféra. Blíží se jí, ale nejlepší Batman už zůstane jen jeden a to tenhle. Zasloužený kult.

TomD87
TomD87 | 24.6.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Keď bol Miller ešte génius a nehrabalo mu. Pre mňa ako fanúšika Batmana povinnosť. Nemám čo vytknúť.

luky.kuky10
luky.kuky10 | 20.3.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Frank Miller stvořil jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších příběhů s Temným Rytířem. Více si přečtěte zde: http://www.ctukomiks.cz/2016/03/batman-navrat-temneho-rytire.html

luky.kuky10
luky.kuky10 | 20.3.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Frank Miller stvořil jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších příběhů s Temným Rytířem. Více si přečtěte zde: http://www.ctukomiks.cz/2016/03/batman-navrat-temneho-rytire.html

Norri
M Norri | 2.1.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Z "Návratu temného rytíře" jsem rozpačitý. Zpočátku se mi nelíbila kresba. Já tu Frankvu kresbu prostě nemusím. Ale po dočtení jsem to znovu prolistoval a svoje kvality to má. Některé políčka jsou geniální a některé jsou odporné. Nevím ale, jak mám hodnotit scénář. Temné pojetí Batmana na mě už dojem neudělá. Je tam spousta výborných nápadů, ale je to všechno moc pomíchané dohromady. Jednotlivé motivy se sice dějově plynule prolínají, ale stejně jsem si často říkal, proč se tam sakra najednou řeší to anebo ono. Aneb jak se dá od Jokera přejít k atomové válce. Takže ve výsledku bych tomu určitě neupíral zásluhy a status legendy, ale já k plné adoraci musím asi ještě dozrát.

trudoš
trudoš | 1.1.2016 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Frank Miller představuje fanouškům ikonu, která zestárla, podobně jako svět kolem ní. Jenže to zběsilé zvíře uvnitř Bruce Wayna se s podobným osudem nechce smířit. Zuřivá odhodlanost chránit nevinné donutí Batmana vrátit se na scénu, a to s veškerou parádou...
To, co dělá komiks Franka Millera specifickým, je totální absence hledání kompromisu. Charakteristika zločinu je jednoznačná a hrdina o tom nehodlá diskutovat. Jenže na rozdíl od myšlenkově podobného Punishera, Batman si stále zachovává úctu k životu. Odmítá ze svých zásad ustoupit a začít bezhlavě zabíjet, i když by si to mnohokrát přál. Autor tak v postavě spojuje cit pro morální spravedlnost a jednoduché chlapské ego. Postavit se nepříteli čelem, nepodléhat autoritám, jít si za svým a nikdy, nikdy nezabíjet.
Přes hodně svébytnou kresbu mě Návrat Temného rytíře rychle vtáhl do svých osidel a zanechal i po třetím čtení pouze kladné dojmy. Extrémně přímočaré, úžasně atmosférické a přitom s nečekaně inteligentním podtextem.

oru
oru | 27.9.2015 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Touto komiksovou knihou sa Frank Miller definitivne zaradil medzi mojich top autorov. A kedy si uz len kupit svojho prveho Batmana, nez na #BatmanDay aj s darcekom od DC? Btw, klame to telom. Po prvom zalistovani je to od pohladu shit, treba sa zacitat a precitnut! 5/5

Vrenn
Vrenn | 4.8.2015 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Můj první Batman. Tedy druhý první, protože první zmršené vydání jsem po dvanácti letech prodal a pořídil nový hardcover se stokrát lepšími barvami. Rozhodně to stálo za to. Co se perfektního příběhu týče, ten má hloubku batmanovy jeskyně a i po těch letech se k němu stále rád vracím.

jirin
jirin | 18.2.2015 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Jsem na tom velmi podobně jako yojimbo. Začátek mě teda opravdu nechytl, oldschoolová kresba mě nijak neuchvátila, ba naopak. Časté "vysílání z televize" mi přišlo také často zbytečné a nudné. Ale postupně jsem tomu přicházel na chuť a začlo mě to bavit. Dokonce i kresba, pokud byla na celou či polovinu stránky, tak se mi fakt líbila. Takže ve finále jsem byl spokojen. A pokud bych to měl srovnávat s dalším velikánem Watchmeny, tak mě tohle zaujalo asi více, ač jsou Watchmeni více propracovaní.

mAGiic
mAGiic | 14.11.2014 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Kultovní dílo, které si v komiksovém světě musí přečíst asi každý smrtelník...tenhle příběh vyniká vyjímečnou psychologií postav, rozmáchlým příběhem s politickým podtextem (zuřící kriminálníci v Gothamu) a kresbou Franka Millera. Vedlejší dějové linie a zprávy z Gothamu tomu dodávají tak skvělou drsnou atmosféru....To 1. vydání u nás (2003) za 590 KČ je to zoufalství, kvalita šla někam pryč...Nicméně mi to dojem z tohohle velkolepého díla v batmanovské mytologii nezkazilo. 5*

kaylin
kaylin | 10.7.2014 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Frank Miller vytvořil dílo, které významně zasahuje do klišovitosti a šablonovitosti superhrdinského žánru a bortí mnoho mýtů. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/07/687-navrat-temneho-rytire-95.html

yojimbo
yojimbo | 5.5.2013 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Kdybych dal na první dojem, tak bych si nemohl pomoci a po pár stránkách knihu odložil. Což se také stalo. Kresba je vyloženě ošklivá, i příběh je chaotický a celá ta budoucnost, v které se to odehrává, je až směšně nereálná/trapná. Na druhou stranu je tu tolik nadšených reakcí, plus status legendy a mistrovského díla, že to nelze jen tak vzdát. Což se také stalo a já si postupem času uvědomil, že to vlastně vůbec není tak špatné. Ne že bych si uchcával blahem, ale ta esence Batmana, která je tu přítomna, zkrátka nakonec přeci jen zafungovala.

Filip123
Filip123 | 23.4.2013 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Tak ze začátku jsem tomu nemohl přijít moc na chut kresba mě moc nechytla ale po dočtení a vnímání jako celku to můžu jen vřele doporučit

rooty
rooty | 19.1.2013 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Po těch superlativech tady jsem teda taky čekal mnohem více. Kresba a barvy super, ale ten scénař..místy nepřehledný a nudný, že jsem měl problém dočíst do konce. Ono to možná ve své době bylo něco převratného, ale teď už to tak nepůsobí.
Možná za to můžou i Nolanové filmy, které mi ukázali temného rytíře taky v hodně DARK formě, ale v mnohem zábavnějším podání a nebyl(a) tam žádný přicmrnd Robin, kterého já osobně nesnáším. Za mě 70% - za celkové zpracování.
Zkusím za nějakou dobu zase přečíst, třeba v tom tu originalitu najdu.

Erich
Erich | 4.1.2013 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Konecne vydani jake si tento suprovy komiks zaslouzi. Kresba je ted pekne ostra a barvy uz nejsou takovy vyblity jako predtim.

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT | 4.1.2013 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Staré české vydání samozřejmě stojí za zlámanou grešli a Miller kresbu na spoustě místech kurví jak jen může a tak je to občas jeden velkej chaos a člověk si musí hromadu detailů domejšlet. Zezačátku je to dokonce i nudné a čtenář si musí zvyknout na styl panelů kde jsou pořád zprávy z Gothamu, ale když tohle přežijete a naladíte se na to a budete trpělivý (ano, protože trpělivostí se u tohohle komiksu musíte obrnit) dostanete slušnou dávku epičnosti. Jo i skoro po deseti letech od prvního přečtení mě to baví...a taky mám pořád pocit, že kdyby to Miller nechal nakreslit někoho jinýho a scénař taky nechal doladit někoho jinýho (protože třeba kus scénáře na konci je vážně super) mohlo vzniknout ještě hustější dílko. Jenže takhle by se dalo vylepšovat asi skoro cokoli a nejchytřejší jsou vždycky nejvíc ti, co sami nic nenapsali .o). 90%

-spacilost-
-spacilost- | 3.1.2013 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Knihu jsem začal číst z nadšením, že přečtu další luxusní příběh o Batmanovi (Dlouhý Halloween, apod.). Ale co se z toho vyklubalo to se nedá ani popsat (ale pokusím se). Příšerná hnusně nakreslená podprůměrná sračka.

J.Connor
M J.Connor | 4.11.2012 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Já nečekal nic a nakonec musel přitakat adjektivům z úvodníku, jen se netýkaly Batmana, ale komiksu samotného (impozantní, olympský atd.). A to mě Batman nikdy nezajímal a nejsem schopen ocenit, jak moc novátorská v kontextu jeho univerza ta kniha je. Přes počáteční mírňoučké rozpaky se mi dostalo čtenářského zážitku srovnatelného jen s těmi nejpůsobivějšímu za mou kariéru hltače obrázkového čtení (watchmen, marvels, vendeta...).

George Walker Bush
A George Walker Bush | 1.11.2012 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Čekal jsem popravdě mnohem víc. Moje pocity se pohybují někde mezi bizarností, překombinovaností, lehkou nudou, nepovedenou snahou o humor... tenhle komiks má světlé chvilky, ale prostě mě nebavil, nemůžu si pomoct. A konec je zase patetický až hanba.

Celkový dojem: 60%

sandman
sandman | 10.10.2012 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Tak toto je pecka ! Pro neználky DOPORUČUJI... díky nádherné kresbě a nápaditosti různých pohledů mi připomíná výborný film se skvělou kamerou.
Divím se jen, že má tady tak málo komentářů

MindReader
MindReader | 1.8.2012 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Příšerná nuda, tu kultovnost vážně nechápu...

punisher
punisher | 1.8.2012 | Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání) |

Skvělé vydání skvělého komiksu s pár chybičkami.Nebudu se tady rozepisovat nějak obsáhleji o komiksu jako takové,bez tak ho už všichni stejně máte a pokud ne tak si to mazejte koupit,určitě to za tu cenu stojí.
P.S:Staré vydání neznám,tak nevím,jak moc se toto vydání liší.

morbn
morbn | 14.6.2012 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Pre mňa sklamanie. Čakal som veľa dostal som málo, ak je toto zásadný komiks, tak Watchmen siaha tesne len nad členky...toto vydanie je odfláknutá robota (prvé). Či to zachráni nové vydanie? Pochybujem.

PP
PP | 27.12.2011 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Batmana mam rad ale pravdepodobne nie ako comics. Citalo sa mi to velmi zle. 70 davam len kvoli tomu, ze to je Batman.

Baartokk
Baartokk | 21.5.2011 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Tu nemám čo dodať, Návrat temného rytiera je podľa mňa najlepší komiks s Batmanom, výborný Millerov scenár a nestarnúca kresba. Kiežby som sa ešte podobného skvostu niekedy dočkal...

matrosh
matrosh | 14.1.2011 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

nemůžu si pomoct ale na tomhle díle nevidím nic revolučního. spíš mi připomína dort pejska a kočičky, kde je splácané dohromady uplně všechno, jako obrovský výbuch nápadu,který ale není nijak usměrněný. nejsem si jistý, ale mám dojem, že třeba deset nocí kgbeasta je starší kus a přitom mi přišel daleko lepší než tenhle chaos. ale abych nebyl jenom kritický, docela se mi líbila millerova kresba, ze které místy vyčníva sin city a uvod příběhu s televizními komentaři je taky výborný. paradoxně na celé knize jsou nejlepší právě kontextové vedlejší dějové linky, než samotný děj s batmanem.

BlackDragon
BlackDragon | 8.10.2010 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

to Azalin, podla mna je to precenovane dielo - ako film tak aj komix, od Franka Millera uz radsej Sin City, z tej doby radsej Watchmenov
a celkovo sa mi Rok jedna paci omnoho viac :) a to som sa snazil byt vnimavy, tolerantny, postrehnut kde je ta skvelost tohto diela, mozno v tej dobe ked sa vsetko hemzilo detskymi komixami chapem, ale dnes po inych komixoch uz toto nemusim, aj ta 80% je zo slusnosti, ze mi to proste nepaslo

Azalin
M Azalin | 17.9.2010 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Zub času se u Temného rytíře projevil samozřejmě na kresbě, příběh je takový jaký je. Občas nepřehledný, člověk si musí leccos domýšlet. Jestli je to dobře nebo špatně, to je na každém čtenáři. Jinak samozřejmě jeden z legendárních komiksů a povinnost.

Killingjoke
M Killingjoke | 11.8.2010 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Frank Miller + Batman = dvojitá srdcovka.... Tenhe komiks mě v roce 2006, kdy jsem si jej ze zvědavosti koupil, přivedl opětovně ke sbírání komiksů po 8-leté odmlce. Nelituju, i po desetiletích od prvního vydání je to jeden z nejlepších komiksů co kdy vyšel či dokonce vyjde. Skvělá atmosféra, výborný a invenční příběh, a pro mě i parádní kresba. Hodnotím % pouze příběh, ne samotné české vydání, to je trošku někde jinde... ale jsem i tak rád že tohle u nás vyšlo!

ikshorm
ikshorm | 26.7.2010 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Epické. Vzalo mě to mnohem víc než Watchmen.

BlackDragon
BlackDragon | 19.3.2010 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

-5 za krezbu, ktoru v pripade Rok jedna vytiahli z originalu k lepsiemu
-5 za Happy End, mohlo to skoncit tragicky, nemali sa zavdacit citatelovi, mali nechat dojem, ze ludia su hyeny, ktore chcu obete

The Genius
The Genius | 24.9.2008 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Naprosto dokonalá klasika, pro mě nejlepší komiks všech dob. Jen musím strhnout procenta za české vydání. Doufám, že bude nějaké další, abych pak mohl tu stovku s čistým svědomím udělit, protože si ji tenhle komiks určitě zaslouží.

FrAnK
FrAnK | 18.7.2008 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

ASi tak jako Blacjacg se zacatkusem na to koukal skrz prsty a 2 roky to nekoupil pak se procitnul a vysmahnul 600 stovek nebo kolik to tenkrat stalo no a uplne uchvatny porad si jako rikam ze by se mi to nemelo libit ze to je takovi divny ale je to super vo trosku horsi nez ticho..

erik
erik | 10.1.2008 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Veľmi som sa na túto vec tešil a keď vyšla, ihneď som ju zhltol. Príbeh je podľa mňa parádny, kresba už menej, farby schytali množstvo kritiky, ale mne nevadili. Batman proti všetkým, to je super kombinácia, ktorá mu svedčí. Záver, kedy sa zjavuje Superman ma dodnes veľmi baví.

Woffce
Woffce | 17.12.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Když povinnost (viz níže), tak asi i moje - řek´ jsem si a udělal nákup. "NTR" se často zmiňuje jako přelom spolu s "Watchmen", ale veškerá podobnost tady, myslím, končí u sešlosti superhrdinů: Millerova kresba mě baví - i přes určitou nepřehlednost - u "Sin City", ale v případě "Batmana" si musím pomáhat berličkou "na svoji dobu" - víc než rozostřený zpracování mi vadila - asi bych řek´ - fádnost a někdy "přeplácanost". A scénář ? Výbornej nápad a chytlavej námět, výsledek poněkud chaotickej: Právě u KOMIKSU je nutnost extra zvýšenýho soustředění při konzumaci (= příběh "neběží") na škodu, a trochu pak ztrácí smysl kresba. Nebo jsem, zkrátka, jen pomalejší; každopádně: "Watchmeni" mě vtáhli, "Batman" sice bavil, ale unavoval.

DANCO
DANCO | 23.11.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

asuperman tam vyzera ako mojej babky peta

DANCO
DANCO | 23.11.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

budete si o mne mysliet ze som kkt ale mne sa to nepacilo kresba je podla mna uplne ohavna,cital som len zaciatok a potom som to predal kamosovi...50 davam za obalku a jednu peknu stranu co je aj ako ukazka na brlohu...u mna nic moc a na franka millera sa mi to nepodoba

Godsmacker
Godsmacker | 28.8.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Bezvadnej komix,temnej,se skvělym dějem a velmi speciální kresbou,kterou sem nejdřív nějak nemoh skousknout a nakonci úplně vykoukával z papíru :-) ....ale upřímně sem čekal trochu víc. Ale to nic nemění na tom,že je tahle věc patří do užší špičky.

blackJag
A blackJag | 24.7.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Předně musím říct,že ač jsem byl ze začátku (při prvním pokusu v roce 2003 si to přečíst) kresbou otráven, na konci jsem byl nadšen. S nedůvěrou jsem se do toho teď začetl a v podstatě běham pár dnů dočetl. Mít víc času, s chutí to přečtu na jeden zátah, protože tohle byla pro mne bomba. Nakonec mi nevadilo ani všude tak omílané špatné vydání a kvůli perfektní obálce neodeberu ani bod. Ale samozřejmě pokud se dočkáme nějake luxusní reedice, jdu do ní mezi prvními.

Wiruss
Wiruss | 20.7.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

No co více napsat než napsali jiní... Dal bych 100% za výborný příběh a na svou dobu dobrou kresbu, ale česné vydání dost bere možná i více než těch 5%...

mikki.maser
mikki.maser | 10.7.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

ta moje taky hezky vonela . pribeh a kresba supr . - 10 % za tisk.

josh.fanda
josh.fanda | 10.7.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Komix mě položil! Výborná kresba, příběh naprosto úchvatný. Ta moje knížka ještě ke všemu krásně voněla :)) strhující- 100%

Houbař
M Houbař | 9.7.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Výborný příběh. Kresba také není špatná a na "vyblité" barvy se dá zvyknout - řeknete si, že dokreslují Batmanovu "starobu" a nebudete si ani tak moc lhát. Ne nadarmo je toto dílo považováno jako jedno z nejlepších.
Sice jsem dlouho odolával, protože jsem si nechtěl koupit tak provařeného hrdinu (Supermanům, Spidermanům, X-manům zatím odolávám), ale opravdu se není čeho bát.

squash
squash | 13.1.2007 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Tomuto skvostu jsem dlouho odolával, protože mě odrazovaly nekvalitní recenze na české vydání. Ale letos jsem si k vánocům udělal radost a koupil si to. Ano je pravda, že na kvalitě ubírá ten nevhodně zvolený papír, ale i kdyby to bylo vytištěno na hajzlpapír, tak to nic nezmění na skutečnosti, že se jedná o jeden z nejlepších komiksů, které jsem kdy četl. Je to prostě jízda od začátku do konce. Teprve po přečtení tohoto komiksu si člověk dá do souvislosti jak moc čerpal z jeho atmosféry i Tim Burton při natáčení filmového Batmana. Povinnost pro každého čtenáře komiksu.

royan
royan | 16.8.2006 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Nějak mě to moc nevzalo. Čekal jsem od toho něco víc,ale tak jako jinak v pohodě komiks.

Big G
Big G | 16.8.2006 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Tak tenhle comics je opravdu hodně zklamal. Millerova kresba mě vůbec nechytla, jeho scénář je zmatený, je v něm moc dějových linií. A české vydání je pěkně sprasené.

Spider-man
Spider-man | 27.5.2006 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Na kresby jsem si sice musel zvyknout, aleco se týče scénáře, Miller je genius na druhou.

krvinka56
krvinka56 | 15.5.2006 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Nej Batman co sem četl

HEX
HEX | 5.3.2006 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Potřebujete znát postavu a o té jsem toho v té době moc nevěděl...

Black Bro, yo
Black Bro, yo | 12.7.2005 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Kašlete na vyblitý barvy, hlavně, že to drží pohromadě a hlavně, že to vydali. Kresba je krásně old school(ten starší nádeh tomu taky dodávají ty "vyblitý"barvy),scenář je propracovanej, co si mám víc přát.

2scha
M 2scha | 2.3.2005 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

to 1 procento je za již zmiňované barvy a zadní stranu obálky-trochu by mě zajímalo jak by tenhle skvost dopadl po návštěvě v Calibre(club comics)-----Jinak POVINNOST pro každého comicsáře

stinger
stinger | 2.2.2005 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Tahle vec si i pres vylozene vyblite nechutne barvy zaslouzi tech sto procent,temny rytir v nejlepsi forme

andre
M andre | 6.9.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Frank (příběh, kresba,...) bez komentáře.--- Raději to měli o 500,- zdražit a udělat to pořádně. Když jsem to držel poprvé v ruce, tak jsem plakal. Vlastnim HC, tak jsem čekal něco "trochu jinýho". Málem jsem myslel, že vyšlo něco co neznám. Ale koupě je samozřejmě povinnost:)

Zajo original
M Zajo original | 21.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

To spracovanie -20 % a - 10 % dole kresba Miller , ČB mu sice ide ale F to nevyzerá dobre.

Zajo original
M Zajo original | 21.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

To spracovanie -20 % a - 10 % dole kresba Miller , ČB mu sice ide ale F to nevyzerá dobre.

Sleepy
Sleepy | 20.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Pokud hodnotim jen comics, zpracovani bylo ponekud horsi kvality...tak nemohu jinak nez dat 100 %. Genialni scenar, z nehopoz tezi scenariste (nejen comicsu dodnes...a kresba sedi jak prdel na hrnec.

j0hni
j0hni | 19.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Jeden z nejlepších komikusů co unás vyšly (nechci ubírat procenta za český vydání) - příběh je opravdu skvělý, ale kresba mi nesedí zdaleka tolik jako u juiných Millerových věcí.

Ogre
Ogre | 18.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

20% dole za cesku mutaciu.

Markyz de Sade
Markyz de Sade | 18.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Temný rytíř ve své skutečné podobě, Frank sice zaválel , ale Crew s Netopejrem domrvily co se dalo. Hlavně překlad Kingovi hlášky na zadní obálce stál za to. MdS

Erich
Erich | 18.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Na tenhle comics jsem se tesil opravdu moooc dlouho, ale ceske vydani me hodne zklamalo. Po te co bylo vydano 300, Liga vyjimecnych, Top ten atd. , jsem cekal mnohem lepsi vyslednou podobu. Videl jsem v jaky podobe to vyslo v zahranici a ceska verze me tedy zklamala. Ale jinak: pribeh je super, kresba dobra, barvy vybledly. Frank Miller je proste skvelej.

MichalS
MichalS | 17.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Ja Batmana obecne uplne nemusim, nicmene tohle je asi opravdu povinnost pro komiksove fandy. Temny rytir po Millerovy uz nebyl jako driv. Pribeh je to skvely, kresba neurazi a co se tyce tolikrat probiraneho zpracovani ceskeho vydani, tak me vcelku nevadilo.

Slaine
A Slaine | 17.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

V téhle knížce je Batman opravdu Temný rytíř s velkým T. Scénář je bombastickej, kresba se mi taky docela líbí. Bohužel barvy v tomto komiksu o slovu sytost asi ani neslyšely... To ale nemění nic na tom, že je to fakt úžasnej komiks.

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT | 17.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Tak tohle mě dobře rozsekalo. Padesátiletej batman. Super!!! Akorát kresba stojí dost zaprd. Frank si stim moc nevyhrál. Mít to lepší kresbu bylo by 100procent

DEmnoG
M DEmnoG | 17.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Kdyby jsme tady hodnotili ENG verzy, tak dam moooc rad 95%. Tohle je proste klasika z paradnim scenarem, na kterou se tady snad kazdy tesil. Ale co stim provedl Netopejr to se jen tak nevidi. Tomu by nepomohlo, ani kdyby to vytisli na kridaku. Lituju toho, ze na tohle nemelo prava CC, pripadne Crew + BB.

Zack
A Zack | 17.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Scenaristika perla, kresebne slusny (priznavam, nemusim Millera jako kreslire, pokud se nedrzi svyho noir stylu), bohuzel graficky domrveny v ceske verzi (ale osobne sem si toho po trech stranach prestav vsimat). Překlad ucházející (ale osobně si myslim, ze Batman proste Janisovi nesedi). Celkove klasika, kterou by si mel precist kazdy a rozhodne jeden z nejlepsich Batmanu vubec.

willis
willis | 17.6.2004 | Batman: Návrat Temného Rytíře |

Tady se trochu rozjela barva a ostrost . Příběh je to jak známo přelomový a protože se tady o tomhle komiksu popsaly už i u nás spousty stránek bude to asi pravda :)

Batman: Návrat Temného Rytíře

Log 1 = 0
Log 1 = 0 9.11.2020

2Hitman3
2Hitman3 25.8.2020

robert.hladil
robert.hladil 13.4.2020

Marran
Marran 4.1.2020

farnhajt
farnhajt 18.8.2019

Libča
Libča 19.5.2019

Blockholm
Blockholm 17.4.2019

Triša
Triša 20.12.2018

mira1239
mira1239 28.7.2018

lantan1
lantan1 23.4.2018

Darth Raelchi
Darth Raelchi 9.12.2017

mcleek
mcleek 26.11.2017

PKD
PKD 7.11.2017

gezic
gezic 1.11.2017

puolpm
puolpm 20.10.2017

crewni.konzerva
crewni.konzerva 18.10.2017

Tyfus
Tyfus 16.9.2017

Symbi
Symbi 28.8.2017

Doncek4321
Doncek4321 28.12.2016

Zbysek2410
Zbysek2410 3.11.2016

louza
louza 11.10.2016

Mitthrawnuruodo
Mitthrawnuruodo 3.10.2016

monte walsh
monte walsh 21.9.2016

Tiba
Tiba 2.8.2016

hakunamatata
hakunamatata 31.5.2016

Jabba
Jabba 5.4.2016

VvV
VvV 4.3.2016

Paldini
Paldini 24.2.2016

choze
choze 17.2.2016

Kraken
Kraken 12.7.2015

lutrix
lutrix 2.7.2015

Hlavac
Hlavac 4.5.2015

Kaaos
Kaaos 23.3.2015

hellblazer
hellblazer 20.2.2015

calvin10
calvin10 1.12.2014

JAn_G
JAn_G 18.11.2014

mAGiic
mAGiic 14.11.2014

terrordemon
terrordemon 22.10.2014

pdfak
pdfak 15.10.2014

Viking
Viking 30.7.2014

kaylin
kaylin 3.7.2014

Bubsy
Bubsy 29.6.2014

Doppelganger
Doppelganger 22.6.2014

schwita
schwita 31.5.2014

hatapka
hatapka 11.5.2014

mike731
mike731 8.2.2014

hypermlok
hypermlok 30.12.2013

jackie
jackie 28.12.2013

oleav
oleav 25.10.2013

Final
Final 25.10.2013

Birgi
Birgi 22.8.2013

Spideyy
Spideyy 13.6.2013

Librarian
Librarian 27.5.2013

Fox01
Fox01 20.5.2013

Marvin
Marvin 6.5.2013

zdennanek
zdennanek 11.4.2013

disclose
disclose 8.4.2013

strougy
strougy 5.4.2013

JFL
JFL 15.3.2013

mozzu
mozzu 25.2.2013

Nightmare
Nightmare 21.2.2013

fanik
fanik 19.2.2013

RaptoR
RaptoR 14.2.2013

-spacilost-
-spacilost- 3.1.2013

morbn
morbn 14.12.2012

J.Connor
J.Connor 4.11.2012

Landauer
Landauer 3.11.2012

arnecht
arnecht 9.9.2012

xspeed
xspeed 28.6.2012

Ghostt
Ghostt 22.6.2012

willis
willis 18.6.2012

Nexis
Nexis 28.5.2012

Absinther
Absinther 17.5.2012

p3tris
p3tris 4.5.2012

cranial
cranial 18.4.2012

Darker
Darker 17.3.2012

Miriyak
Miriyak 29.2.2012

jd.
jd. 18.2.2012

pearlxjam
pearlxjam 6.2.2012

MindReader
MindReader 6.2.2012

Mankin
Mankin 6.2.2012

doophy
doophy 5.2.2012

Lenny
Lenny 5.2.2012

Wiruss
Wiruss 5.2.2012

vccn
vccn 5.2.2012

Azalin
Azalin 5.2.2012

snook
snook 5.2.2012

shyANDROID
shyANDROID 5.2.2012

Zajo original
Zajo original 5.2.2012

Slaine
Slaine 5.2.2012

Woffce
Woffce 5.2.2012

Houbař
Houbař 5.2.2012

PP
PP 5.2.2012

Spider-man
Spider-man 5.2.2012

ikshorm
ikshorm 5.2.2012

2scha
2scha 5.2.2012

The Genius
The Genius 5.2.2012

Ogre
Ogre 5.2.2012

Zack
Zack 5.2.2012

blackJag
blackJag 5.2.2012

squash
squash 5.2.2012

Const.ex
Const.ex 5.2.2012

msyogota
msyogota 5.2.2012

Jezura
Jezura 5.2.2012

kojot
kojot 5.2.2012

MichalS
MichalS 5.2.2012

erik
erik 5.2.2012

josh.fanda
josh.fanda 5.2.2012

Big G
Big G 5.2.2012

Killingjoke
Killingjoke 5.2.2012

AxusNalim
AxusNalim 5.2.2012

Bay_watch
Bay_watch 5.2.2012

j0hni
j0hni 5.2.2012

DEmnoG
DEmnoG 5.2.2012

Godsmacker
Godsmacker 5.2.2012

matrosh
matrosh 5.2.2012

HEX
HEX 5.2.2012

Mildaha1
Mildaha1 5.2.2012

andre
andre 5.2.2012

Erich
Erich 5.2.2012

FrAnK
FrAnK 5.2.2012

mikki.maser
mikki.maser 5.2.2012

royan
royan 5.2.2012

BlackDragon
BlackDragon 5.2.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 5.2.2012

Kaluž
Kaluž 5.2.2012

Sleepy
Sleepy 5.2.2012

DANCO
DANCO 5.2.2012

namathur
namathur 5.2.2012

Baartokk
Baartokk 5.2.2012

krvinka56
krvinka56 5.2.2012

Tombal
Tombal 5.2.2012

stinger
stinger 5.2.2012

Mleako
Mleako 5.2.2012

Batman: Návrat Temného Rytíře (2. vydání)

deadpool
deadpool 17.10.2020

Spacecore
Spacecore 6.9.2020

malylada
malylada 1.8.2020

2Hitman3
2Hitman3 30.7.2020

Palebras
Palebras 18.7.2020

Géba
Géba 2.7.2020

SomeOne
SomeOne 16.6.2020

anka
anka 9.5.2020

Scaleo1
Scaleo1 16.4.2020

Ozymandias
Ozymandias 11.4.2020

Václav Mikula
Václav Mikula 20.3.2020

Onkel 1928
Onkel 1928 24.2.2020

Berry669
Berry669 2.1.2020

Joker189
Joker189 19.12.2019

puml
puml 11.12.2019

ArmadOon
ArmadOon 29.9.2019

Matthew
Matthew 30.8.2019

Olwen
Olwen 19.5.2019

Livia
Livia 28.4.2019

Hannibal
Hannibal 20.4.2019

Fimi
Fimi 11.1.2019

Sajmon
Sajmon 11.1.2019

japes
japes 31.12.2018

Benny
Benny 25.12.2018

Lukasitch
Lukasitch 7.11.2018

Pista
Pista 20.10.2018

JohnyG
JohnyG 13.8.2018

jh666
jh666 26.7.2018

Himlik
Himlik 2.6.2018

sala
sala 21.5.2018

Gregory47
Gregory47 22.2.2018

Goldfinch
Goldfinch 20.2.2018

Tomket.Tom
Tomket.Tom 3.1.2018

Kadin
Kadin 25.10.2017

crewni.konzerva
crewni.konzerva 18.10.2017

Horstik
Horstik 19.7.2017

Spike
Spike 13.7.2017

charvos
charvos 9.7.2017

farb
farb 5.7.2017

alladik
alladik 27.6.2017

Devilek
Devilek 24.6.2017

Salien
Salien 24.6.2017

Fr3d_K
Fr3d_K 2.5.2017

calvin10
calvin10 7.2.2017

brkowycz
brkowycz 6.1.2017

stavik
stavik 13.12.2016

MonsterGyre
MonsterGyre 25.11.2016

Martin.imr
Martin.imr 22.11.2016

husakpetr93
husakpetr93 29.10.2016

louza
louza 11.10.2016

mackin
mackin 25.9.2016

Olesh
Olesh 24.7.2016

3DD!3
3DD!3 18.7.2016

TomD87
TomD87 24.6.2016

hakunamatata
hakunamatata 31.5.2016

Kaaos
Kaaos 23.5.2016

Kaluž
Kaluž 5.5.2016

MEGA
MEGA 9.4.2016

luky.kuky10
luky.kuky10 20.3.2016

Dinik
Dinik 14.3.2016

rafannn1
rafannn1 18.2.2016

hellblazer
hellblazer 6.1.2016

Norri
Norri 2.1.2016

Tabasco
Tabasco 1.1.2016

ConanVJ
ConanVJ 11.11.2015

NecRoman
NecRoman 27.10.2015

firesnake
firesnake 17.10.2015

cyboy
cyboy 15.10.2015

Deckard
Deckard 11.10.2015

oru
oru 27.9.2015

Vrenn
Vrenn 4.8.2015

Babany
Babany 31.7.2015

malejmates
malejmates 25.7.2015

DAN478
DAN478 3.5.2015

JAn_G
JAn_G 2.5.2015

chcita
chcita 15.3.2015

Honzin
Honzin 14.3.2015

tukak
tukak 26.2.2015

jirin
jirin 18.2.2015

duri
duri 12.2.2015

Golem
Golem 2.2.2015

ebbe_voe
ebbe_voe 26.1.2015

Druid
Druid 26.1.2015

Staník
Staník 20.12.2014

IV
IV 29.11.2014

Kurt Cocaine
Kurt Cocaine 23.11.2014

kinak
kinak 23.8.2014

terrordemon
terrordemon 8.6.2014

Vojtěch 393
Vojtěch 393 18.5.2014

trudoš
trudoš 4.5.2014

Walome
Walome 16.4.2014

Lachvos
Lachvos 23.1.2014

Schramm
Schramm 5.1.2014

hypermlok
hypermlok 30.12.2013

bronxik
bronxik 18.10.2013

Lízátko
Lízátko 7.10.2013

dbar
dbar 20.9.2013

Light
Light 15.9.2013

Leland
Leland 3.9.2013

DAxik
DAxik 9.8.2013

Zeebonk
Zeebonk 26.7.2013

mike731
mike731 20.6.2013

Noci
Noci 13.6.2013

Librarian
Librarian 27.5.2013

Shpeckk
Shpeckk 5.5.2013

yojimbo
yojimbo 5.5.2013

Doly
Doly 3.5.2013

Garp
Garp 2.5.2013

mozzu
mozzu 29.4.2013

Roiser
Roiser 23.4.2013

Filip123
Filip123 23.4.2013

namdnas
namdnas 8.4.2013

sadoman
sadoman 27.3.2013

maara
maara 26.3.2013

Mankin
Mankin 18.3.2013

Joshua_T
Joshua_T 24.2.2013

krizt
krizt 7.2.2013

rooty
rooty 19.1.2013

tondaa
tondaa 12.1.2013

Absinther
Absinther 4.1.2013

willis
willis 4.1.2013

Erich
Erich 4.1.2013

Killingjoke
Killingjoke 25.11.2012

jd.
jd. 1.11.2012

invape
invape 24.10.2012

Pandos11
Pandos11 24.10.2012

sandman
sandman 10.10.2012

Jack043
Jack043 16.9.2012

MikeZ
MikeZ 24.8.2012

Strokes
Strokes 5.8.2012

punisher
punisher 1.8.2012

mikki.maser
mikki.maser 31.7.2012

guseppe
guseppe 29.7.2012

Četli (87):
2scha, Alfi, bboorreekk, ben_bella, blackJag, Blacksad, Blockholm, buscheer, calvin10, charvos, Const.ex, crewni.konzerva, Darth Raelchi, davidek, DEmnoG, Denis1996, Doppelganger, Draco nobilis, emanek, erik, farnhajt, filmator, Final, gezic, holubdema, Houbař, hypermlok, J.Connor, Jabba, jd., Jimbeam90, jindroush, jiskra, Kaaos, kallenved, Kaluž, kaylin, Keno, Killingjoke, Knuckless, Kraken, lantan1, Lawer de Sanctis, Libča, Librarian, Log 1 = 0, Lojza, louza, mAGiic, mart.in, Mercurio, mikjak, mira1239, mozzu, mstefl, Nexis, oleav, Ozymandias, p3tris, pavlosson, pechna, Petrisko911 , Pizza Guy, Plechy, puolpm, RaptoR, robert.hladil, robertsedmik, SHORTY, Slaine, slavik38, sleepless, Spacecore, Spike, tacmud, tankgirl, terrordemon, Tiba, Triša, Tyfus, Velkej šéf, vita, vrazdinek, Vrenn, VvV, VXP, Zbysek2410

Mají (254):
2scha, adam.butch.kubik, adam.ra, Alfi, amazing_k, andik007, ardath, arnecht, Awakener, AxusNalim, Azbest, AZTeck, Baartokk, Bay_watch, bboorreekk, Bellatrix, ben_bella, Birgi, Black Bro, yo, blackJag, Blacksad, Blair, Blockholm, bmc75, bobo666_2005, bodhi, Borg3po, bourgeois, Braindead, Bubsy, budkin, buscheer, calvin10, Cassidy, choze, Corteg, Corvus, CP, Cr4sh, cranial, crewni.konzerva, CSE_AC/DC, d3-moon, Darker, davidek, DAxik, DEmnoG, Denis1996, disclose, domo9321, Don Carlos, Doncek4321, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, dracula, Drakeus, dre, Duchy, dvoracekpetr1, emanek, Erich, erik, Famozní, fanik, farnhajt, faster86, fel68, filippo, filosh, Final, FrAnK, freestyletricker, Fréza, Frizer, gezic, Ghostt, goodspeed, grinder, Grynca, Hamichal, hatapka, haxxor, hi_jacker, holubdema, Houbař, Hulik, hypermlok, ikshorm, imro, invape, Isca, J.Connor, Jabba, jd., Jestrab2, Jezura, Jimbeam90, jindroush, jiskra, johx, Josh, Joshua_T, Kabukiman, kallenved, Kaluž, Karolín78, kaylin, Kazumaki, KdG, Keno, KINIMODUS, Kjon, Klatic, KLAUN_DOMINANT, Knuckless, Kocour, komiksák007, Kouzelnik7, Kraken, Kreatik Digital, krupan, krvinka56, Landauer, lantan1, Lawer de Sanctis, Libča, Lisien, Lobodlak, Lojza, lutrix, Lysandra, maara, Majinek, mangan, Mankin, Marcus Fenix, markic, mart.in, Martin Buchal, Marvin, Matej-29, Matio, Maxman2000, mcleek, Mercurio, merhyx, metalmaus, mgeralt, mikado, MIKER65, mikki.maser, MindReader, Miriyak, mirror, misa, Mistak, Mleako, moiqpiom, Mokonen, monte walsh, monty.cl, Moyek, mozzu, MP, Mr. Smith, Mr. Terrible, Mr.Plysh, MSoft, mstefl, NecRoman, Netorack, Neutrino, Nightmare, Odal , ohromno, OldaB, oleav, Olisek, ondra, p3tris, pavel, pavlosson, pavouk, pdfak, pearlxjam, pechna, pennywise, Petr, Petrisko911 , Piros0013, planika, POLAKST, Poseidon1978, PP, puolpm, QuickQuackery, Radkos, Raikou, Redlum, Ricarderon, Robb, robertsedmik, Saiffer, Samurai-Jack, Saran, saucius, schwita, seezeethree, SHORTY, SirSandál, Skot, skřetman29, Slaine, slavik38, sleepless, Spider-man, Spideyy, Spike, Stara.kryta, tacmud, tankgirl, TBB, The Genius, Tialster, Tiba, Tomasino79, Tombal, Tomek, TommyBOYER, Tyfus, valeriewilderness, VaZbič, Velkej šéf, vita, VojTEKK, vrazdinek, VvV, VXP, willis, Wiruss, Woffce, worf, xai, Xeelee, xintax, xspeed, yarda, Zajo original, Zbysek2410, zdennanek, zebedee, Zíďas, Zod

Chtějí (32):
Al0f0k, Azik2586, Bury, Cemino, ChaoticMan, DamianG, Drbo Jebo, EvilvsGod, FatMonster, Fugas, God Thor, gonzales, Hauzina, henrycruel, isildur heir, J.T.honza, Luxor, Maty48, Mighty_Morphine, Mikro, Montiseus, Pavouk01, pooky, predek, Renato, Rowan, svobyy, tertr556, tuzexchrist, VenomCZ, xxaannddeerr, z-e-d

Shání (5):
FatMonster, God Thor, Hauzina, Jonas123, Mikro

Nabízí (3):
Odal , ondra, SirSandál

Draco nobilis
A Draco nobilis | 15.1.2011 |

mikki.maser: Doprdele, doprdele, doprdele...

mikki.maser
mikki.maser | 15.1.2011 |

nevšim sem si že by matrosh zmiňoval Year One.... ehm ehm ehm

Draco nobilis
A Draco nobilis | 14.1.2011 |

matrosh: Návrat temného rytíře je starší než Year One... Ehm, ehm, ehm...

gonzales
gonzales | 2.1.2010 |

neví někdo, jestli se to dá ještě sehnat? díky