Ryby - Útok z hlubin

3.9 | Crew | horror

Horor, při kterém se vyplatí nedýchat.
Nad Okinawou se vznáší pach smrti... a z moře vycházejí ryby na kovových nožičkách. A rybami to jen začíná. Skupina přeživších se snaží bojovat s odporným nebezpečím. A smrad, který přináší smrt, se stále šíří.
Skvělá hororová manga od jednoho z nejslavnějších tvůrců žánru!
Kompletní příběh (plus několik povídek) v jedné knize!

Scénář:
Džundži Itó
Kresba:
Džundži Itó
Lettering:
Štěpán Brož, Darya Subotsina, Jakub Škraban
Překlad:
Anna Křivánková
Redakce:
Boris Hokr, Jiří Pavlovský
Obálka:
Džundži Itó

Rok a měsíc vydání: březen 2017 | ISBN: 978-80-7449-438-3 | Vydání: 1. | Vazba: paperback | Formát: 146 x 215 mm | Počet stran: 404 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 449 Kč | Název originálu: GYO 1,2 | Vydavatel originálu: Shogakukan

Obálka
Ukázka č.1
Ukázka č.2
Ukázka č.3
Darth Raelchi
Darth Raelchi 27.10.2017

Když nepočítám nějaké rané pokusy, tak toto je moje první solidní seznámení se s mangou v celé své šíři a jsem za to rád, že jsem nezačal nějakým brakem nebo tuctovkou. Vynikající napínavý a dobře napsaný příběh. Vřele doporučuji i těm, kteří nečtou mangu na denní bázi. Příběh odsýpá, nenudí, je uzavřený a ucelený, a k tomu ještě obsahuje 2 krátké příběhy. Co se týče vizuální stránky, tak naprostá pastva pro oči. Jednotlivé detaily fauny ve spojení s technikou je prostě fenomenální a na komiksovém poli běžně nevídané. Jedno velké plus je otevřený konec.

George Walker Bush
A George Walker Bush 28.9.2017

Zprvu úsměvná béčková a bezesporu originální zápletka měnící se v totální itóovskou pošahanost až surreálnost. Atmosféru to opět má ze začátku slibně hororovou, ale ona katastrofická "nevysvětlenost" mě tady spíše s*re, nežli by atmosféru umocňovala jako např. v McCartyho románu Cesta. Respektuji a oceňuji, že je autor expert na extrapodivnosti, ale i tak zůstává příliš otázek, a to právě logického charakteru.

P.S. Spirála se mi líbila více.

P. P. S. Bonusové mikropovídky byly fajn.

Celkový dojem: 50%

Mitsuko
Mitsuko 12.8.2017

Ihned po dočtení ve mně kniha zanechala zvláštní pocity. Příběh se mi ze začáku zdál trochu uspěchaný, v téměř čtyřsetstránkové knize by se, myslím, dalo začít trochu volněji. Celkovému dojmu to ale nijak neuškodilo. První polovina, kde ,,nepřítelem" skutečně byly ryby, mě opravdu chytla (již níže zmiňovaný žralok bílý by zajisté mohl být mojí noční můrou), ačkoli se mohlo zdát, že je to pořád tak nějak o tom samém. Ve druhé polovině se zjevně Itó právě toto snažil změnit, příběh tak nabral na nechutnosti a bohužel úplně ztratil hlavní zlo příběhu - ryby (2. polovina by se klidně mohla jmenovat ,,Nohy"). Zmínku si zaslouží rozhodně i všemi nenáviděná Kaori...co to bylo proboha ta krávu? V obecné oblíbenosti zjevně těsně před Joffreym z GOT. Zato postava Tadašiho má moje sympatie. Konec příběhu zanechal mnoho nezodpovězených otázek, v podstatě tu zbyl prostor i pro kapitolku navíc.

Bonusové příběhy byly super, hlavně tedy ty praskliny ve stěně opravdu stály za to!

Celkový dojem z knihy dobrý, tak nějak to ve své nechutnosti všechno funguje. Za mě 4*

Mitthrawnuruodo
Mitthrawnuruodo 23.7.2017

Paradoxně se mi líbily o dost víc ty dva krátké příběhy na konci knihy. Hlavní příběh Ryby mě bavil cca do poloviny - dobrý nápad, hezky se to rozvíjelo, ale zároveň to nebylo zas až tak nereálné a šílené (s nadsázkou). Kresba se mi tak také dost líbila. Druhá část byla o poznání horší, kresba byla nepřehledná a ošklivá, příběh divný (cirkus). Co se ale autorovi opravdu povedlo, byla Kaori - takhle nesympatickou a otravnou postavu jsem už dost dlouho neviděl.

Krátké příběhy na konci nemají nic společného s hlavním příběhem, což je dobře. Oba mají dostatečně divnou, ale zajímavou zápletku a pořádně psycho konec. Díky hlavnímu příběhu hodnotím trošku níž, ale líbí se mi vydávání těchto kratších, uzavřených příběhů od Crwe, čte se mi to pořád lépe než nějaké dlouhé série.

BadoXXII
BadoXXII 2.7.2017

Po dočítaní mám dosť zmiešané pocity.

Na jednej strane otravné hlavné postavy, tak trochu prázdny koniec a občas až nehodiace sa bizarnosti (cirkus).

Na strane druhej som to zhltol na jedno posedenie a pri čítaní som sa dobre bavil. Páčila sa mi aj kresba a scény so žralokom bielym sú perfektné.

krvinka56
krvinka56 20.6.2017

Po Spirále sem se opravdu těšil na další super horůrek s príma partou. A ouha parta je vcelku fajn ten kluk ujde ale ač obvykle charaktery neřeším, tak sem měl po pár stránkách chuť hlavní hrdinku vzít šutrem po lebeni. Totální kráva. Knihu sem si užil a to hlavně první polovinu a na žraloka na nožičkách fakt nic nemá. A atmosféra je podařená. Ale o proti spirále zde autorovi dochází rychle dech a nápady. Podivný úskok stranou v podobě divných cirkusáků sem moc nepobral a mírně mi to zkazilo zážitek z vcelku dobře našláplého příběhu. I linie s strýčkem hlavního hrdiny je rozhodně povedená. No a závěr vcelku ujde.
Co rozhodně stojí za to jsou dvě mikro povídky které mi spravily náladu a chuť. K rybám se určitě zas někdy vrátím ale nebude to tak často jako ke Spirále. Rozhodně doporučuji číst Ryby před super kvalitní a dokonalou Spirálou víc si je rozhodně užijete.
A sem připraven na čtení dalších autorových děl.

Fry
A Fry 29.5.2017

Ryby - Útok z hlubin - Nápad dobrý, zpracování otřesné ... To co se ze začátku jeví jako velmi originální horrorová kniha totiž s přibývajícími kapitolami přechází v nudné klišé, kdy autor ke konci už vlastně ani sám neví, jak by mohl ještě nadsadit laťku odpornosti a čemu všemu by mohl nasadit ony robotické končetiny, nemluvě o nesmrtelném hlavním hrdinovi a jeho velmi otravné přítelkyni. Avšak i tak jsem se příjemně bavil, někdy se autorovi povedlo vystihnout horrorovou atmosféru zcela přesvědčivě a potěší i dva krátké bonusy na konci ... Za mě 4*!

J.Connor
M J.Connor 15.5.2017

Spíš než rybinou to zpočátku smrdí velkým WTF, ale atmosféra mistrně houstne a perverzní fantazie se roztáčejí na plné obrátky. Sice nějaké to hororové klišé a scénář nikam lineárně příliš nevede, ale to mi zrovna u hororu nikdy nevadilo, pokud je to vykoupena výše uvedeným. Rozhodně book hodný pozornosti. Bonusové povídky taky moc fajn.

kaylin
kaylin 3.5.2017

Velmi příjemný hororový zážitek! Více: http://www.comics-blog.cz/2017/05/1428-ryby-utok-z-hlubin-90.html

PAK
M PAK 11.4.2017

Japonci. Nojo.
Jak nám Džundži ve Spirále ukázal, že je to maniakální, leč sofistikovaný šílenec s vlastností bezvadně budovat hororovou, sžíravě tísnivou atmosféru okořeněnou nemálo morbidními a nehezkými obrazy, tak Ryby..
Prej jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Tady jen mrtvé ryby pochodují Tokiem.
Ale ve zbytku knihy bohužel chcípl spíš pes.
Gyo se tváří jako zdařilý následovník úspěšné Spirály, očividně to hodně lidem káplo do noty, ale za mě? Ani Itův kresebný rukopis nedokáže na pěti stech stranách utáhnout příběh, který má jen minimální množství děje a působí spíš jako sranda, skicák pro to, že si Itó prostě chtěl nakreslit cupitající rybičky..a ty ostatní věci... Sranda pro mne končí ve chvíli, kdy čudly a žraloky v půlce knihy nahrazují lidi, kteří mají všemožně různě nastrkané hadice a zápletka pořád nikde. Pro mne zde nefunguje nic. Postavy? Neurotická kráva Kaori, ten kluk, co ji z nějakého důvodu ne a ne poslat do hajzlu, příbuzný šílený vědec z rodu šílených vědců z dob války, unylá, věčně unavená a absolutně laxní asistentka.. Atmosféru děsu přebila atmosféra zklamaného odporu a WTF, počínající alergie na citoslovce " vhúúúúš".
Ke konci pár zajímavých okamžiků, pár postřehů, na kterých by se dala budovat jakási pointa, ale veškeré pokusy zapadly mezi tlející tělíčka a prdící lidi.

Asi jsem do Gya vkládala větší naděje, než si zasloužilo a má čtenářská dušinka tvrdě dopadla zpátky na chodník. Za mě ne.

Kabukiman
Kabukiman 10.4.2017

Pro ty, kteří jste četli Spirálu, tak jasná volba. Další neskutečná jízda alá Džundži Ito. Zase to začne tak nějak normálně úchylně a postupně to úchylní a úchylní, až je to i mimo vaší úchylnou představivost a vy musíte jen obdivovat, co je to ten Džundži Ito za magora. Je to fakt dobrý! i když ke konci mi přišlo, že už to trochu ztrácí dech a děj trošku tápe, ale jinak prostě to jede fofrem, drží to napětí, neni to přežvaněný, spíš to vede čtenáře obrazem a má to prostě japonskej hororovej úchylnej přístup, což je fajn. Hodně, ale opravdu hodně, se tam prdí a krká. Taky to tam pak smrdí jako když si Tadaši nečistí zuby. Pro fanoušky Spirály povinnost. Pro ostatní je to povinnost i se Spirálou, která se mi asi líbila ještě o prdík víc. Ale jen o malej a voňavej.

Scaleo1
Scaleo1 1.4.2017

ten krátký příběh na konci ilustruje to, v čem je Itou nejlepší a to jsou krátké hororové povídky. příběh o rybách a smradu je hrůzostrašný a naprosto ujetý, ale po nějáké době to už přestává být zajímavé. myslím, že za to můžou naprosto ploché charaktery jeho příběhů. u delšího příběhu prostě potřebuji postavy, které se nějákým způsobem vyvíjejí a jsou více proaktivní. hororová atmosféra podle mě nemůže táhnout celý příběh, který má více jak šedesát stránek. doufám, že příště vydá crew spíše kolekci autorových krátkých příběhů, pokud budou mít Ryby úspěch. pak bych neměl problém dát plný počet.

Vrenn
Vrenn 1.4.2017

Tak autor je pěknej úchylák, dílko povedené, jen mě trochu zklamal závěr, ten mi přišel slabší. V podstatě od scény v cirkusu mě to nějak přestalo brát (celkově mě tam ten cirkus přišel tak nějak navíc). Ale jinak dobrý, souhlasím s níže řečeným. Poslední kraťas s otvory ve skále je asi to nejlepší z knihy, díky němu 4*, jinak bych váhal.

erik
erik 30.3.2017

Je to rýchle, akčné, svižné a ako to začína relatívne nevinne, tak sa z toho časom stane totálna magorina. Nechcel by som byť spolubývajúcim Džundžiho Itóa, pretože v hlave to evidentne nemá tak úplne v poriadku. Špirála mi prišla nechutnejšia i hororovejšia, toto je skôr apokalyptická akčná jazda. Dva kraťasy na záver dokazujú, že autor je vskutku talentovaný psychopat. A to je dobre. Ba čo viac, skvelé!

Kazumaki
M Kazumaki 28.3.2017

Já to se Spirálou moc srovnávat nebudu, obojí je to morbidně vtipné s trochou husí kůže a zároveň trochu jinak. Vadilo mi tu počínání Kaori, která se často chovala jako nějaká hysterka. Ryby, paryby i savci tu vlivem okolností trpí a hlavní hrdina se snaží přijít na způsob, jak aspoň něco z toho zvrátit. Ale autor je správný hororový maniak, a tak nám moc klidu nepřidá.
Na konci mě subjektivně zklamalo, že na řadu mých otázek se nenašla odpověď. Ale jako celek mě komiks bavil od začátku do konce a na hlavního hrdinu jsem si rychle zvykl a fandil mu. Vlastně jsem dlouho nečetl tak povedenou žánrovku.
Na konci je pak bonus ve formě dvou komiksových kraťasů, které mi zas trošku připomněly absurdní styl Edwarda Goreye.
Pilíř domu se tak stává úsměvným pro příznivce černého humoru. A otvory ve skále pro mě osobně byly asi nejsilnějším zážitkem z celé knihy. Cokoliv dalšího bych řekl k libovolnému příběhu, by byl spoiler. Takže to tímto utnu a za sebe doporučuji.

cyboy
M cyboy 28.3.2017

Pro me urcite lepsi nez Spirala, ktera se snazila tvarit jakoze to cele ma nejaky smysl a konec. Ryby jsou lepsi prave v tom, ze si na nic takoveho nehraji. Proste se "to" stane a behem cele knihy sledujeme osud jednoho obycejneho kluka a castecne i jeho pritelkyne. Obcas si zamudruje a snazi se najit nejaky smysl, ale okolni realita mu vlastne nikdy neda prilezitost nejakou z techto uvah dotahnout do konce. A tak s nim ujdeme kus cesty a zase ho opoustime.
Moje snad prvni manga ke ktere nemam vaznejsi vyhrady. Mozna jen drobnost - ze se v knize vic nepracuje s destrukci spolecnosti a "zviretem" v cloveku.
90%

Darth Raelchi
Darth Raelchi 27.10.2017

Doppelganger
Doppelganger 9.9.2017

Mitsuko
Mitsuko 12.8.2017

MurinWolf
MurinWolf 5.8.2017

besikv
besikv 1.8.2017

Ruw
Ruw 30.7.2017

Mitthrawnuruodo
Mitthrawnuruodo 23.7.2017

terrordemon
terrordemon 23.7.2017

xflori01
xflori01 14.7.2017

farb
farb 5.7.2017

BadoXXII
BadoXXII 2.7.2017

Josh
Josh 25.6.2017

krvinka56
krvinka56 20.6.2017

OwerLord
OwerLord 17.6.2017

NylKasbri
NylKasbri 16.6.2017

Absinther
Absinther 14.6.2017

Galupus
Galupus 13.6.2017

Fry
Fry 29.5.2017

Rezet
Rezet 28.5.2017

disclose
disclose 21.5.2017

NecRoman
NecRoman 21.5.2017

mclusky
mclusky 21.5.2017

J.Connor
J.Connor 15.5.2017

listr
listr 15.5.2017

Faix
Faix 9.5.2017

Koci
Koci 5.5.2017

Light
Light 1.5.2017

Fox01
Fox01 27.4.2017

AxusNalim
AxusNalim 27.4.2017

prokop.prcik
prokop.prcik 25.4.2017

kaylin
kaylin 22.4.2017

willis
willis 17.4.2017

Cabal
Cabal 16.4.2017

rajot
rajot 12.4.2017

Fuf00n
Fuf00n 11.4.2017

PAK
PAK 11.4.2017

Kabukiman
Kabukiman 10.4.2017

invape
invape 8.4.2017

Black Bro, yo
Black Bro, yo 8.4.2017

Jak
Jak 7.4.2017

trudoš
trudoš 5.4.2017

Vrenn
Vrenn 1.4.2017

Scaleo1
Scaleo1 1.4.2017

erik
erik 30.3.2017

SiWeX
SiWeX 29.3.2017

Kazumaki
Kazumaki 28.3.2017

cyboy
cyboy 28.3.2017