Gotham Central #03: V rajonu šílenství
BBart s.r.o.1. vydáníříjen 2019série Gotham Central 3/4
4.7
...
...
...
...
+ 3 další ukázky
Koupit
V Gothamu zuří surová válka gangů. Po tragickém přehmatu dospěl policejní sbor k názoru, že už se na Batmana nelze spolehnout, a tak komisař přistupuje k osudovému rozhodnutí – Temný rytíř se zařadí mezi hledané zločince a proslulý Batsignál zmizí ze střechy policejního ústředí. Obojí se však nemohlo stát v horší okamžik, protože jednotka Závažných zločinů musí čelit superpadouchovi, se kterým se ještě nesetkala, a život dobrého policisty visí na vlásku.

Obsahuje sešity série Gotham Central #23-31 (září 2004 - květen 2005)

Scénář
Ed Brubaker, Greg Rucka
Art
Jason Shawn Alexander, Gary Amaro, Stefano Gaudiano, Michael Lark, Jose Angel Cano Lopez (Kano)
Ink
Jason Shawn Alexander, Gary Amaro, Stefano Gaudiano, Jose Angel Cano Lopez (Kano)
Barvy
Lee Loughridge
Obálka
Cliff Chiang
Lettering
Pavel Mařata
Překlad
Richard Klíčník
Redakce
Mirka Jarotková, Pavel Kořínek
Žánry
akční, detektivka, superhrdinský
ISBN/ISSN
978-80-7595-279-0
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
168 x 258 mm
Hmotnost
694 g
Tisk
barevný
Stran
224
Původní cena
499 Kč
Originál
Gotham Central Book Three: On the Freak Beat (DC Comics, 2010)
Kvalitní komiks, který jsem si moc užil. Největší problém, který s tímto komiksem mám je to, že jsem měl obrovské očekávání. Druhá kniha mi hodně moc sedla, a proto jsem od třetí čekal to samé. A to se tak úplně nedostavilo. Tím samozřejmě netvrdím, že je komiks špatný. Komiks je parádní a opět skvěle funguje. Rucka a Brubaker umí psát tyhle civilní příběhy, a je radost číst, to co oba pánové vymyslí. Jejich příběhy jsou velmi chytlavé a moc hezky ukazují, jak se žije v Gotham City a jaké je to pracovat v policejním sboru, který je prolezlý korupcí. Samotné příběhy mají spád a jsou moc hezky vystavěné a dobře se čtou. Znovu musím napsat, že výborně fungují dialogy a chemie mezi postavami. Bohužel znovu musím napsat, že mě mrzí, že se ke slovu nedostane celý tým z MCU, ale jen ty nejhlavnější a je to velká škoda. Kresba a barvy se k příběhům skvěle hodí a dodávají jim tu správnou atmosféru. Gotham Central: V rajonu šílenství je dobrý a povedený komiks.
Válka městských gangů a ztráta důkazů (Corrigan), Batman jako nepřítel gothamského policejního oddělení závažných zločinů (Zhasínáme), vražda televizního kazatele (V rajonu šílenství) a chemický experiment geniálního Alberta Desmonda alias Doctora Alchemyho (Koumák z Keystoneu), to je čtveřice příběhů třetí knihy z cyklu Gotham Central scénáristů Eda Brubakera a Grega Rucky. A je to stejně kvalitní nálož jako předchozí dvě alba, možná ještě o chloupek hloubavější, propracovanější a napumpovaná adrenalinem až na okraj. Čtenář tu najde hned několik vrstev a rovin, od jednoduchého akčního modelu, přes tvrdou policejní rutinu, až k psychologickému dramatu. Otázky a odpovědi… kde končí hrdinství a začíná hazard, kdo je hoden důvěry a kdo ji zradil, kde je hranice mezi dobrem a zlem, kdo je vítěz a kdo poražený a kdo ztratil všechno, na čem mu záleželo. Detektivové Crispus Allen, Renee Montoyová, Josie MacDonaldová, vyšetřující kriminalista Jim Corrigan nebo komisař Michael Akins, ti všichni se snaží zajistit v Gothamu pořádek a nám čtenářům zábavu. Za kreslící podložkou se k osvědčeným umělcům Michaelovi Larkovi a Stefanu Gaudianovi, přidal Jason Alexander, který si vystřihl titulní kousek s Catwoman v hlavní roli. A stále platí, že nic tu není kašírované, povrchní ani hloupé. Rozhodně příjemný zážitek.
Trochu slabší, než minulý díl, ale pořád je to na plný počet. Opět jsou zde napínavá vyšetřování, ale i tady se dozvídáme něco více o osobních životech jednotlivých postav. A právě toto se mi na komiksu líbí nejvíce, jak nenásilně umí spojit drsnou detektivku s civilními příběhy jednotlivých postav. Jen škoda, že série má pouze 4 díly.
„Co bylo dřív? Batman, nebo pošuci?“ Je to dobré. Nie je to srdcovka, ale je to proste dobré. Fakt dobré. Klasická kvalitka zo série Gotham Central, už predposledná mimochodom. Batman je proti svojej vôli odsunutý na okraj policajnej spoločnosti, s čím niektorí súhlasia, iní nie. Má tu len cameo, čo mi ale trošku vadilo, hoci paradoxne predchádzajúcim dielom som čiastočne vyčítal, že je v nich Batmana priveľa (čo len dokazuje, že čitateľovi sa nezavďačíš). Batman a spol. vyzerajú ako pokrútené, trochu surrealistické nočné mory len vo výnimočných prípadoch vyliezajúce z tmy. Ale naozaj majú maličký priestor. Gotham Central 3: V rajonu šílenství obsahuje (aj v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi) veľmi málo komiksových prvkov a postáv a je fakt o dennodennej drsnej policajnej rutine (a jednu návštevu Flasovho Keystone City). Palec hore za odvážnu, hoci logickú myšlienku, s ktorou som sa ale prvý raz stretol až práve tu a to je tá, že Batman podporuje turizmus v meste. Scenáre nezapreli filmovú inšpiráciu (Mlčanie jahniat, Prvotný strach).
Vysoko nastavená laťka, kterou si autoři drží a v některých příbězích ji dokonce posouvají o něco výš.
V této sérii mi každá kniha přijde lepší než předchozí. A tato je zkrátka výborná. Detektivní příběhy a především plně uvěřitelné postavy se svými radostmi a starostmi, do nichž superzáporáci a superhrdinové nevstupují jako deux ex machina, ale jako zcela přirozený prvek. Především Batman se zde objevuje mnohem více než v prvních dílech, avšak jeho role stejně jako u všech dalších postav není černobílá a ne vždy je přijímán s otevřenou náručí. Rucka a Brubaker se skvěle doplňují a dokazují, že oba patří k top tvůrcům komiksového žánru.
Autoři mají silný smysl pro realismus a to ke Gothamu skvěle sedne. Příběhy nejsou dramatické, akcí nabité policejní honičky, ale drží se při zemi a soustředí se na jednotlivé postavy a na jejich vztah k šílenému světu kolem nich. Předchozí dva díly se mi v tomto ohledu líbily více, ale nemůžu říct, že by kvalita nějak závažně klesla. První příběh má skvělý nápad a originálním způsobem ukazuje, jak prohnilý celý Gotham je. Sešit soustředěný na odříznutí Batmana od policie je můj oblíbený z celé knihy. Sice nám chybí úplné pozadí k příběhu, ale čtení mi to nijak nerušilo. Případ zahrnující Catwoman je taky úžasnej. Poslední příběh byl mírné zklamání. Zakončení je dechberoucí a práce s postavami je stále geniální, ale mohlo to být celé více promyšlené. To mi ale nebrání dát 5*
Možná o stupínek horší, než druhý díl, který byl naprosto skvělý. Ale i tak kvalitativně to nejlepší v žánru, co se dá u nás sehnat.. Opět se setkáváme se starou partou poldů a zažíváme nové příběhy, které se prolínají se starými událostmi.. Dále se rozvíjí příběhy postav a pořád se jedná o skvělé dílo mistrů v oboru. Tady se prostě nemá cenu moc rozepisovat. Už předchozí díly dokazují, že tihle pánové sakra umí, takže čekat nějaké zklamání nelze.. Určitě se těším na další díl protože Gotham Central je prostě bomba.. Jo a já jsem rozhodně spíš rád, že se zde Batman vyskytuje pouze sporadicky. Je to přece o příbězích poldů a o tom, jak musejí čelit všemu tomu bordelu po eskapádách temného rytíře.. Příběhů o Batmanovi zde vychází bezpočet, takže zde v Gotham Central hrají hlavní roli jiní...
Jediné, co mi chybí je, aby se trochu víc objevoval batman. Jinak asi nejlepší komiks, co jsem zatím četl.
Po skvělém prvním díle a perfektním druhém nám BBart po dlouhém roce a půl přináší díl třetí s podtitulem v rajonu šílenství. Série psaná skvělým Gregem Ruckem a ještě lepším Edem Brubakerem neztrácí na kvalitě a drží si konzistentní kvalitu, ale bohužel kvalit druhého dílu nedosahuje. Tentokrát se nám příběh nedělí na denní a noční směny, ale zaměřuje se na jednotlivé postavy a jejich pracovní i soukromý život. Dále je příběh rozdělen do čtyř menších příběhů, kde má větší tvůrčí prostor Greg Rucka, který píše tři ze čtyř příběhů, které kvalitou přesahují ten od Brubakera. Larkova kresba je parádní, a proto mě mrzelo, že ho v dalších příbězích vystřídali za mne horší kreslíři. Třetí kniha nedělá sérii ostudu a jen doufám, že BBart vydá další díl co nejdříve. 8/10
Krucinál, tohle bylo tak moc dobrý, až mám strach, že se od teď budou všechny mé ostatní komiksy v knihovně cítit méněcenné. Greg Rucka a Ed Brubaker vytvořili natolik strhující seriál, že má člověk chuť už do konce života nečíst nic jiného. Perfektně kombinují klasickou kriminálku se superhrdinským žánrem, jako by neexistovalo přirozenějšího spojení. Vůbec ale nejde o zesměšňování pláštěnek či elasťáků, jen se na všechny ty spektakulární zákonitosti DC univerza díváme z pozice obyčejných mužů a žen v policejních uniformách. Ed McBain by měl z tohodle projektu určitě radost. Navíc velmi oceňuji, že autoři umí šáhnout po vedlejších figurách kontinuálních sérii a udělat z nich skutečné lidi z masa a kostí, aniž by se přitom čtenáři podbízeli nějakou srdceryvnou historkou z dětství. Přitom celé Gotham Central funguje naprosto samostatně, takže jestli máte strach z nepochopení některých událostí, můžete být v klidu - ty na které se v bublinách postavy občas odkážou, u nás stejně nevyšly.
Laťka se ještě zvyšuje, nové povídky od Rucky a Brubakera o policejním oddělení Gothamské policie jsou lepší než dřív. Konflikt s Batmanem, návštěva v Keystone a brutálně realistické vyústění jednotlivých příběhů.
Opět absolutní špica! Člověk už zná charaktery ve sboru a dokáže odhadnout, co se bude dít dál. Ráno jsem dočítal ve vlaku cestou do práce a málem jsem přejel... ;-)
Líbí se mi, že jsou příběhy konzistentní i po 31 sešitech. V kvalitě se nekolísá, ale jak jsem psal u předchozích dvou knih, není to můj šálek. Ani 3. kniha to nezměnila jenom se mi líbí čtivost a hravost s nápady. Batmana ubylo a superpadouchů taky (víceméně). Jsem zvědavý jaká bude 4. kniha. Jedinou výtku mám narativu mezi jednotlivými příběhy. Cítil jsem, že se tam něco stalo mezi Batmanem a GCPD a že to jaksi patří do tie-inů, resp. do příběhů s hlavní batmanovskou linií. Trochu jsem se ztrácel v tom, co údajně Batman sboru udělal. Naštěstí to pro Gotham Central není, aspoň pro mě, nijak zásadní. Brubaker je jistě dobrej a své fandy si zaslouží, jen já mezi nimi nebudu. Jeho styl mi nesedí, ale respekt jemu. Kresba ok, už jsem si zvykl.
Třetí kniha je stejný námrd jako ty dvě předešlé. Více příběhů už tu sice napsal Greg Rucka, ale málo platné, příběh V rajonu šílenství s Catwoman od Eda Brubakera je stejně ještě o chloupek lepší. Ten chlap píše jako ďábel a tohle je po všech stránkách dokonalý komiks. Pro mě jednoznačně nejlepší věc, kterou BBart letos vydal.

PS- Polštinářům a anglofonům musím též od Eda Brubakera doporučit omnibus Catwoman - No Easy Way Down, to je stejná paráda a ozdoba mé komiksové sbírky.
Jedna z nejlepších sérií, co tady vychází.

Celkový dojem: 90%
Jedním slovem výborné. Kéž by existovalo víc podobných věcí. Třetí kniha Gothamu kompiluje několik kratších příběhů, které si v naléhavosti nezadají s většími koncepčními suitami z předchozích knih. Najdeme tu staré známé obyčejné postavy jejichž osudy autoři rozvíjí v kulisách superhrdinského světa DC. Zajímavé, že Rucka s Brubakerem nepíšou příběhy spolu, na výstupu ale skoro není znát kdo je kdo. Komiksový duet mistrů. BB Art se drží statečně. Sice není pevná vazba, ale zpracování knihy je perfektní. Už jen dvě knihy a Gotham Central je v kapse. I když i to co vyšlo už je hodně reprezentativní vzorek. Spolu se Skalpy a Criminalem asi to nejlepší co u nás kdy vyšlo.
Jednim slovem vyborne. Kez by tu vychazelo vic podobnych veci.
90%
62241
Killingjoke : Máš pravdu, jedna kniha. Tím lépe. I když...po téhle sérii se mi bude opravdu stýskat.
louza: Souhlas s tvým komentářem. Skalpy, Criminal, Gotham Central jsou pecky!
Jen bych poupravil, že v tomto formátu v jakém to vychází, nám chybí už pouze kniha poslední - Corrigan (32 - 40)... http://en.wikipedia.org/wiki/Gotham_Central
Vyšlo to takto i polsky, mám to doma, ale kupuju určitě i české vydání. Tak snad ta poslední kniha do roka vyjde!!!
Četl/a (128)
123peta, 2Hitman3, 2scha, 3DD!3, adevr, Al0f0k, anka, Ash Pointak, BadBoy, Benny, ben_bella, binnmode, Blackhand47XD, calvin10, charvos, Const.ex, cyboy, Darker, Darth Raelchi, davidek, Deckard, Denis, Domino612, Doppelganger, Draco nobilis, duri, Elfo.here, farnhajt, filosh, Final, flipflop, Fox01, Fr3d_K, Franta z Čokolády, frantisekcap1, Géba, Georgíno J., Giskard, Glumal, Golem, hellblazer, Himlik, hroubek, IndyP, invape, Ivan Kucera, Izmir Čupr, Jabba, James, Jay-jay, jeanbaklajean, jh666, jindroush, jiskra, Kaaos, kadas97, Kadin, kallenved, Kaluž, kendor007, Kil-Khal, Killingjoke, kinak, Kouzelnik7, kubosos, Lachvos, lacoste, Ladinek82, lantan1, Libča, Librarian, LookAss, Lord Baltimore, ludek.n, majer, malylada, marek zigmund stanko, Mariohurbanek, Matthew, MEGA, Mercurio, MonsterGyre, monte walsh, Mrlah, mstefl, namdnas, NecRoman, oleav, Olesh, Onkel 1928, Ozymandias, Paja78, Palebras, pearlxjam, pechna, perak, Petr, petrSF, Poseidon1978, puolpm, RadimNemec, raenius, RaptoR, rooty, RudyRod, Saint of Killers, Schirru, sedw, Sikk, slavik38, SNUFKIN, Spike, start05, Symbi, t0mas, trudoš, tukak, Unerr, utresyby, Valdaufinka, Velkej šéf, Wiw, wolfgang, xflori01, xmirek, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
(204)
123peta, 2Hitman3, 2scha, adevr, Al0f0k, Alfi, Alfred, anka, Ash Pointak, BadBoy, bboorreekk, Beng.D, Benny, binnmode, Blackhand47XD, blackJag, bmc75, bourgeois, burzum, buscheer, Calvin Klein, calvin10, Caylen-Tor, charvos, cobe, Const.ex, Corteg, CSE_AC/DC, cyboy, D.K.Logic, Dali, Darker, davidek, Deckard, delsemela, Denis, DKoscik, Doppelganger, Draco nobilis, dre, duri, dvory, Elfo.here, erik, farnhajt, faster86, fel68, felis, filemon, Filip123, FilipNejdl , filosh, Final, flipflop, Flowtek, Fox01, Fr3d_K, Franta z Čokolády, Fry, Garp, Georgíno J., Glumal, Golem, Hades, hellblazer, herbert, herrman, Himlik, Honzin, hroubek, IndyP, invape, Ivan Kucera, Izmir Čupr, Jabba, JackOneil, Jak, jakub186, James, Jay-jay, jeanbaklajean, jh666, jindroush, jiskra, jjjirik, JORDY, Joshua_T, Kaaos, kadas97, Kadin, kallenved, Karel Sec, karl173, KarlosJB, kendor007, Killingjoke, kinak, komik.sx, koudak89, krupan, Krvavý Patejl, kubanec13, kubosos, Lachvos, lacoste, Libča, Librarian, lifi, Light, listr, LookAss, LuckyLjuk, maara, Macek78, majer, malylada, Mamut12, maravenger, Mariohurbanek, Marvin, Matthew, mcleek, MEGA, Mercurio, merhyx, mikado, Mikei, mirec, mirror, Mitak, MonsterGyre, moris.cz, MP, Mr. Bobeček, Mrlah, mstefl, NecRoman, Norri, nx, OldaB, Olesh, Onkel 1928, opytz, Paja78, Paldini, Palebras, pearlxjam, pechna, perper, Petr, petrSF, Poseidon1978, puolpm, RadimNemec, Radkos, raenius, RaptoR, regressiv, Ricarderon, RicHard. , rooty, RudyRod, Saint of Killers, sala, Schirru, sedw, Shake, Sidi Santini, Sikk, Skot, slavik38, SNUFKIN, Spike, Staník, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, t0mas, tacmud, terrordemon, Tialster, Tomasino79, Tommar, tomned, TonyT, trudoš, Tyfus, utresyby, Valdaufinka, Velkej šéf, Wasps, willis, Wiruss, Wiw, wolfgang, xflori01, xintax, xmirek, Yaromil, yogi, yojimbo, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
Chce (28)
Azik2586, Badgu.y1902, BreakingAway, CHester Turner, Davidhajny, deadpool, DracoAn, Fida, gezic, gumidekmedvidek, hahahoho, illy, Jáňa, Keenkeen, Matej-29, Maty48, Mighty_Morphine, monocyt, monty.cl, Nightmare, oleav, rockyt, royan, Sebastian the wise, sleepless, Suši, Tiba, Tomski
Koupí (2)
gezic, Nightmare
Prodá (1)
bourgeois