Gotham Central #04: Corrigan
BBart s.r.o.1. vydáníbřezen 2020série Gotham Central 4/4
4.8
...
...
...
...
+ 2 další ukázky
Zemři, Robine, zemři! Znepokojující objev – občané Gothamu jsou v šoku z Robinova těla ležícího na ulici. Detektivové gothamské policie se musí pokusit vyřešit jeho záhadnou smrt a zároveň se vypořádat s nevyžádanou pomocí Robinových druhů ve zbrani, Batmanem a Teen Titans.

Od otřesného zločinu ke kosmickému chaosu – ve vleku událostí Nekonečné krize se na scéně objevuje nejmocnější bytost vesmíru, Spectre. Stane se jeden ze synů a dcer Gothamu novým duchem pomsty? Život detektiva Renee Montoyové se rozpadá. Události popsané v této knize vedou k premiéře její vlastní komiksové řady v rámci události NEW 52.

Obsahuje sešity série Gotham Central #32-40 (červen 2005 - únor 2006)

Scénář
Ed Brubaker, Greg Rucka
Art
Steve Lieber, Jose Angel Cano Lopez (Kano)
Ink
Stefano Gaudiano, Steve Lieber
Barvy
Lee Loughridge
Obálka
Joshua Middleton
Lettering
Pavel Mařata
Překlad
Richard Klíčník
Redakce
Mirka Jarotková, Pavel Kořínek
Žánry
akční, detektivka, superhrdinský
ISBN/ISSN
978-80-7595-346-9
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
168 x 258 mm
Hmotnost
699 g
Tisk
barevný
Stran
224
Původní cena
499 Kč
Originál
Gotham Central Book Four: Corrigan (DC Comics, 2011)
Tak takovýto konec jsem nečekal. Při čtení poslední svazku Gotham Central jsem si zas chrochtal blahem a říkal si, jak moc je to zas dobré, ale pořád jsem měl pocit, že mi tady něco chybí na plnou palbu. Příběhy byli parádně odvyprávěný, měly zajímavé pointy (Příroda), nabídly něco úplně jiného než jsem čekal (Sunday Bloody Sunday) nebo přinesly hezký zamotaný příběh (Mrtvý Robin). Velmi dobré příběhy, které jsem si užil, ale jak už jsem psal, na plnou palbu by to nebylo. A pak to přišlo. Přišel poslední příběh, který nese jméno Corrigan II, a já jsem dostal něco, v co jsem nedoufal. Dostal jsem výborně vystavěný příběh, při jehož čtení jsem ani nedýchal, užíval jsem si každou stránku a dialog, a čekal jsem na to, co se stane. Je to luxusní čtení, které funguje na výbornou, dá čtenáři celou škálu emoci, od hněvu až po smutek. V tomto příběhu se krásně zúročí všechna práce, kterou za ty roky oba scénáristé na této sérii odvedli. Rucka a Brubaker jsou mistři svého oboru a vytvořili něco skvělého a já jsem nadšený a zároveň naštvaný, že je konec. Chci víc, chci vědět jak to bude dál s postavami, které jsem si oblíbil a mám je rád. Ale je konec. A je to konec, který je realistický, tvrdý, nepříjemný a přesně takový jaký by člověk čekal v realistickém Gotham City. V městě prolezlém korupcí, kde "pár správných chlapů" v modrém bojuje za spravedlnost, a dost často za to zaplatí cenu nejvyšší. Poslední příběh povyšuje tento díl na prvotřídní komiks. Gotham Central: Corrigan je opravdu silný a kvalitní komiks.
Počtvrté a naposledy míříme do Gothamu k tamní speciální policejní jednotce, vyšetřující závažné zločiny. Napřed si střihnou případ zabité patnáctileté holky z ulice (Příroda), poté se zapotí při vraždách adolescentů, oblečených do kostýmu Robina (Mrtvý Robin), zúčastní se konce světa (Sunday Bloody Sunday) a vnitřní problémy mezi jednotlivými odděleními sboru vyeskalují až ve válku policajtů (Corrigan II). Scénáristé Ed Brubaker a Greg Rucka vymysleli pro tým kapitánky Sawyerové nové případy a vetkli jim do vínku všechno to, co z této série udělalo takový hit. Snad jen vesmírné kataklyzma Sunday Bloody Sunday trochu vybočilo z celkové atmosféry. Jeho makabrózní dějovou linku bych označil za nejslabší počin tohoto cyklu. Naopak závěrečný Corrigan II mě úplně rozsekal. Lepší finále jsem si snad ani neuměl představit a Gotham Central si ho bezpochyby zasloužil. Výtvarnou stránku si tentokrát vzali na starost Steve Lieber, Kano a Stefano Gaudiano. Všichni drží laťku zatraceně vysoko a jejich kresba je nanejvýš realistická. Podporuje záměry scénáristů a vytváří souzvuk bez rušivých vlivů (možná i díky upozadění všech superhrdinů a superpadouchů). Rozloučení s týmem z Gotham Central je stejně výborné, jako všechny předchozí díly.
Slušné zakončení série a jsem moc rád, že to tak i bylo. Žádné natahovačky a cokdybytory. Prostě A až Z. Tak to mám rád a tak to má být. Jedna z mála věcí z poslední DC stáje, která za něco stojí a to nejsem fanoušek Brubakera, spíš naopak. Právě proto jsem mile překvapen, že tahle série dobře drží pohromadě. Třeba si to dám někdy znovu. Paráda.
Nejlepší díl, parádní zakončení série a konec, který mě osobně poměrně hodně překvapil. Klidně bych zvládl i více dílů, postavy jsem si opravdu oblíbil a budou mi chybět.
„Mám pro vás jedno slovo – Joker.“ Gotham Central síce nikdy nebola moja vyložene srdcová záležitosť, ale treba povedať, že ma rozhodne veľmi bavila a v rámci dospeláckych komiksových sérií (napr. Skalpy) patrí bez debaty k čistému, tvrdému nadpriemeru. Drsná, nekompromisná, realistická a temná, ale zároveň svojim spôsobom zábavná a chytľavá. No a koniec je presne taký, aký mal byť. Teda drsný, nekompromisný a realistický.
To nejlepší nakonec? Dlouhá táhlá linka s Corriganem končí perfektně, ale i přes ti je nejlepší díl s Robinem.
Jak už jsem psal u jedné z předchozích knih série - čím méně se v příběhu objevuje postav z Batmanova univerza a čím více je příběh civilnější, o to je lepší. A to plně platí i v tomto případě. Jeden sešit, v němž vystupuje Spectre je snad z celé série nejhorší a vůbec nezapadá do zbytku. Tam jsem otáčel palec hodně dolů a říkal jsem si, že Rucka prostě nedosahuje kvalit Brubakera. Úvod s Robinem (Robiny) nebyl špatný, ale žádná super pecka to také nebyla. Ale závěr byl výborný. Tak jsme naopak musel před Ruckou smeknout a v duchu se mu omluvit. To byl hodně silný závěr celé série. Jednotlivé hlavní charaktery nejsou černobílé a dokážou překvapit svým jednáním, ale jejich chování je naprosto uvěřitelné a obhajitelné. Dialogy jsou úsečné a trefné, noirové. Jen houšť takovýchto komiksů!
Série Gotham Central dospěla do svého konce a zcela jistě se jedná o jednu z nejlepších sérií u nás vydanou. Poslední díl s názvem Corrigan nás naposledy protáhne špinavými ulicemi Gothamu se všemi jeho zkorumpovanými poldy a po přečtení jsem byl absolutně nadšen, avšak i zklamán z toho, že je tato skvělá série u konce. Rucka s Brubakerem předvedli jedinečnou detektivní jízdu, na kterou budu rád vzpomínat a rozhodně se po nějaké době opět vrátím k přečtení příběhů poldů z MCU. Psát o tom který díl byl lepší a který horší je zde naprosto zbytečné, protože každý z dílů přinesl silné momenty plné překvapení, aby následně čtenář obrátil list a dostal poklidnější příběh na zvolnění tempa, které tandem Rucka s Brubakerem šponovali až k prasknutí. To vše doplněné o famózní kresbu, která všemu dodávala autenticky noirovou atmosféru a to vše v podání několika kreslířů, kteří zachovávali jednotný styl. Prostě perfektní. Celou sérii doporučuji i čtenářům kteří Batmanovo universum normálně nečtou, protože tohle obstojí i samo o sobě a jedná se o řemeslně scénáristicky perfektní detektivku, která musí pohltit každého fanouška tohoto žánru. Nic jiného než plný počet si série nezaslouží! 5z5!
Gotham Central mi bude chybět. Poslední díl se stal mým oblíbeným (ale co si budem, všechny jsou úžasný). Opravdovost a surovost jde cítit z každé stránky. Máme zde hned několik příběhů a jeden je lepší, než druhý. Konec mě dostal do kolen. Originální nápady, mrazivý styl vyprávění a uvěřitelné postavy zůstali konzistentní skrz celou sérii. Každému fanouškovi Noir příběhů tohle vřele doporučuju. Geniální.
Silný závěr ponuré kriminálky, která v posílením příběhu úplně přestala stavět na propojení s Batmanem. Pokud v něčem může překvapit tak je to v realistickém vyústění knihy. Neférovém, nečekaném a zdrcujícím bez tolik potřebné katarze. Fantastická je ovšem i odbočka k Travičce Ivy, která si došlápne na zkorumpovanou policii nebo vyšetřování vraždy Robina, kdy strážcům zákona rupnou nervy.
Určitě jedena z top 5 komiksových sérii které u nás vyšli. Dokonalé zakončení. Plná emocí, opravdovosti, zoufalství. Po dočtení jsem pár minut neřekl ani slovo a jen vstřebával a vlastně ještě teď to ve mě dozníva. Tady se sešlo všechno! 6 z 5 bez keců!
Kdyby tu nebyl serial Gotham, tak je tohle výborný, takhle to jenom ujde.
Výborný, výborný, výborný. Jedna z nejlepších sérií, se kterými jsem měl tu čest.

Celkový dojem: 90%
A co jako k tomuhle...? Poslední kniha Gotham Centralu je takřka celá v Ruckově režii, ale opět to není vůbec znát. Mrtvý Robin, nebo zkorumpovaní poldové...závěr s velkým Z...tady už je všechno jedno. Naprosto bezchybný konce špičkové série. Zbývá už jen otázka jak je možný, že někteří autoři dokáží psát TAK skvělý komiksy? Koupil jsem, přečetl jsem...a furt tomu nevěřím... Zcela jistě to není nejlepší komiks, který se dá přečíst. Ale moc daleko k tomu nemá.
Vynikajici. Rucka s Brubakerem jasne dokazuji, ze neusinaji na vavrinech a porad maji spoustu silnych pribehu k vypraveni. Tahle serie bude chybet. Vlastne nebude, protoze uz chybi. A doufat (tady u nas) ve vydani neceho podobneho, je nejspis pouze priznanim nepochopeni obecneho vkusu, ktery se realizuje v bezduchych mlatickach bez pribehu, ale za to s ultradrsnymi hlaskami.
90%
Perfektní finále perfektní řady. Ne že by si pánové Greg Rucka a Ed Brubaker nechali na závěr nějaké extra překvapení, ale dotáhli sérii právě do takového konce, aby po dočtení měl člověk chuť se z trudomyslnosti opít do němoty. Prostě kriminálka podle mého gusta, zbytečně se neohánějící moderními technologiemi nebo explicitní bestialitou. Gotham Central pracuje primárně s charakterními postavami a dialogy, které dávají vyniknout lidské podlosti, stejně jako výjimečnosti. Snad kromě sedmatřicátého sešitu si série navíc zachovává vnitřní samostatnost, kdy vůbec nepotřebujete znát, co se děje všude kolem v celém tom okostýmovaném DC vesmíru, protože Gothamští detektivové si bohatě vystačí s obyčejnou kriminální lúzou. A vzhledem k tomu, že i z nás si život občas krutě utahuje, nejsou ani jejich osudy ušetřeny osobních tragédií, kariérních pádů a vnitřní vyhořelosti. Ano, na konci slza ukápla, ale nemůžu říct, že kvůli citovému vydírání, ale pro reálné emoce, dokonale graficky zachycené.
Pecka! Tahle série snad neměla slabé místo, Brubaker a Rucka fakt umí. Ke komentáři RaptoRa - aktuálně se chystám na seriál The Wire, který mé pozornosti unikal - tvé přirovnání mě potěšilo.
Výborné zakončení výborné série. Za mě vrcholem knihy jednoznačně příběh Corrigan II, který si právem zaslouží přirovnání s legendárním seriálem The Wire. Povinnost pro všechny milovníky detektivek, noiru a vůbec krutosti nespravedlivého světa.
http://geekcave.cz/front/comics/recenze/776
71111
Louza třeba se dockas, nějak tuším že až bb art dokončí letos Fatale, na 2021 ohlásí Kill or be killed (4 díly), ještě jsem slyšel drb že snad letos vydají Fade out souborné v deluxce.. Paseka chcee vydat Lemiruv Underwater Velder.. Takže skvělých věcí bude dost a upřímně doufám ze crew příští rok začne vydávat Lazarus
Fimi : jasně. Chápu jak to myslíš a souhlasím s tím, že co se týče hlavních prodejních řad, jsou autoři asi pod mnohem větším tlakem než v bokovkách typu GC. Ale nepřijde mi, že GC by byl zrovna příklad spin offu, utrženého za řetězu, byť se dá takových najít jinak hodně. Je sice fakt, že ta série je hodně hozená do kriminálky, ale bez toho aby ten originální vesmír popírala. Vezmi si, že tady se v podstatě neděje nic co by nějak výrazně vybočovalo z maninelů hlavních řad. Přesto tady zabijou Robina. Dokonce dvakrát. A udělají to tak, aby to mělo smysl a nemáš vůbec šanci pochybovat, že by to tak bylo špatně. Pak přijde sešit Bloody Sunday a vidíš, že jsi pořád tam. V DC. A že proti těm opravdu velkým hrozbám, co dají zabrat i supíkům, jsou ti detektivové úplně maličký. Prostě si říkám, když to jde tady...proč to nejde i v těch hlavních řadách. Pravda někdy to jde...ten Daredevil. Ale jde to strašně málo. Jeden čas už to vypadalo, že i ty centrální řady dospějou. Ale ne je to furt to samý. Pěsti, navolejovaný kozy a dmoucí se bicáky.
Louza jakto, že někteří autoři dokážou napsat tak skvělé věci? protože nejsou vázání se svázanými rukami v superhero univerzu, kde musí dodržovat regule tak, aby to za pár let po nich převzal zase někdo jiný a celé to bud znovu překopal v rámci mantinelů a nebo pokračoval se superhero nekonečnou vatou dál....podívej se na zrovna Rucku, píše úžasné věci v Image a miniserii Gotham central která prostě není DC kánon v hlavním dějovém vesmíru, nebo ano? každopádně nemá vliv na hlavní linku Batmana, Nightwinga nebo má? podle mě ne, nečetl jsem žádného Batmana nebo DC komiks v hlavní dějové linii který by navazoval nebo by se odkazoval na Gotham Central, jenže potom najednou Rucka jde psát Wonder woman a už má svázané ruce a nebo udělá prostě restart a celé to napíše znovu opět se svázanýma rukama...ale samozřejmě jsou výjimky, např Brubakerův Daredevil, který je skvělý.
Říká. Hm. A já třeba říkám, že takový Fractionův November, nebo třeba Hawkeye, pokud bych chtěl být víc super, a když míň a víc do noir horroru tak třeba Gideon Falls. Jako image hezký, taky v tý nadprodukci těch pecek nemají úplně drtivou většinu. Spíš teda dost málo. Je potřeba to opatrně vybrat odevšad... Nicméně i to co jsem vyjmenoval mi pořád nepřijde lepší, než to co už tu vyšlo. Tak si tak říkám, jestli se třeba nedomáháme neexistujících ideálů. Chytrý superhrdinský komiks ze sedmdesátek. Nekonečné řady kvality typu gothamu... A jsme zase u toho. Člověk se prostě musí naučit přijmout i to méně dokonalé, na to aby si mohl užít geniální kusy. Nejhorší je přežrat se géniem.
Sb není zrovna klasika, navíc to má snad jen 4 díly a už i JP říkal jak je to pro český trh špatná volba
fimi, cyboy : ok, díky za tipy. Podívám se na to. Sice jsem myslel, že zazní spíš něco klasičtějšího tak na úrovni Sothern Bastards, ale asi jsem otázku položil moc volně.
Louza: vlastne si odpovidas sam. Fimiho doporuceni beru vazne a Black Science a Invincible mam pripravene ke cteni. Po novem Criminalu bych skocil bez zavahani. Jen aby zas nekoho nenapadlo vydavat to v opulenti kompletce, ktera je sice fajn, ale jak jsem pochopil, tak z ni byl tezky lezak. Hlavne to asi nema smysl resit, protoze v tehle dobe nikdo do rizika nepujde a vsichni se budou soustredit na snadno vytezne tituly. Zaplava mangy nas tudiz jiste nemine ani v krizi do ktere smerujeme.
Louza napadá mě Deadly class, Black science, East of West, Wicked And Divine, Ex machina. Hlavně to nejsou jen Skalpy a mýty které pořád skončí až za několik let, ale hlavně Mezi řádky a Živí mrtví mají letos končit.. Tedy mezi řádky posunuli na 2021 ale prostě to má končit... Lazarus je skvělý, Kobk taky super...
cyboy : a máš na mysli něco konkrétního co by mělo tuhle sérii nebo Skalpy zastoupit? Mě nenapadá z globálního pohledu moc lepších věcí, než zase Brubakerovky, které tady ještě nevyšly. Fade Out je boží, Kill or be Killed je fajn, ale takhle dobrý to neni, možná Incognito, snad Sleeper, ale toho jsem nečetl, nebo zase nová série Criminalu. Lazarus vypadá podobně, ale to mě nebavilo. Fell tu vyšel a neuspěl a pro jistotu i na anglofonním trhu, Kingsmani mě nebaví... Sin City známe. Co nejvíc bolí jen ten Parker, kde absolutně nechápu co na tom komu nevoní. Jestli má někdo tip čím nahradit Gotham Central se Skaply, tak nápady sem...
Poděkování BBartu, že to dotáhli do konce. Je to splněný sen.
The wire je absolutně boží seriál
Jen že nejlíp ho pořídíte na e-shopu Comics Pointu... Jinde asi sotva. A Crew ještě...
Četl/a (112)
123peta, 2Hitman3, 2scha, 3DD!3, adevr, Al0f0k, anka, Ash Pointak, BadBoy, Benny, ben_bella, binnmode, calvin10, charvos, Const.ex, cyboy, Darker, Darth Raelchi, davidek, Deckard, Denis, Doppelganger, Draco nobilis, duri, Elfo.here, farnhajt, filosh, Final, flipflop, Fr3d_K, Franta z Čokolády, frantisekcap1, Géba, Georgíno J., Giskard, Glumal, hellblazer, Himlik, hroubek, IndyP, invape, Ivan Kucera, Izmir Čupr, Jabba, James, Jay-jay, jeanbaklajean, jh666, jindroush, jiskra, Kaaos, Kadin, kallenved, Kaluž, kendor007, Kil-Khal, Killingjoke, kinak, Kouzelnik7, kubosos, Lachvos, lacoste, Ladinek82, lantan1, Libča, LookAss, ludek.n, majer, malylada, Mariohurbanek, Matthew, MEGA, Mercurio, MonsterGyre, monte walsh, mstefl, namdnas, NecRoman, oleav, Olesh, Ozymandias, Paja78, Palebras, pearlxjam, pechna, perak, Petr, petrSF, Poseidon1978, puolpm, RadimNemec, RaptoR, rooty, RudyRod, Saint of Killers, Schirru, sedw, Sikk, Spike, start05, Symbi, t0mas, trudoš, Unerr, utresyby, Valdaufinka, Velkej šéf, wolfgang, xflori01, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
(186)
123peta, 2Hitman3, 2scha, adevr, Al0f0k, Alfi, Alfred, anka, Ash Pointak, BadBoy, bboorreekk, Beng.D, Benny, binnmode, blackJag, bmc75, bourgeois, burzum, buscheer, Calvin Klein, calvin10, Caylen-Tor, charvos, cobe, Const.ex, Corteg, cyboy, D.K.Logic, Dali, Darker, davidek, Deckard, delsemela, Denis, DKoscik, Doppelganger, Draco nobilis, dre, duri, Elfo.here, erik, farnhajt, faster86, fel68, felis, Filip123, FilipNejdl , filosh, Final, flipflop, Flowtek, Fox01, Fr3d_K, Franta z Čokolády, Fry, Garp, Georgíno J., Glumal, Golem, Hades, hellblazer, herbert, herrman, Himlik, Honzin, hroubek, IndyP, invape, Ivan Kucera, Izmir Čupr, Jabba, JackOneil, Jak, jakub186, James, Jay-jay, jeanbaklajean, jh666, jindroush, jiskra, jjjirik, JORDY, Joshua_T, Kaaos, kadas97, Kadin, kallenved, Karel Sec, KarlosJB, kendor007, Killingjoke, kinak, komik.sx, koudak89, krupan, kubanec13, kubosos, Lachvos, lacoste, Libča, lifi, Light, listr, LookAss, LuckyLjuk, maara, Macek78, majer, malylada, Mamut12, maravenger, Mariohurbanek, Matthew, mcleek, MEGA, Mercurio, merhyx, Mikei, mirec, mirror, Mitak, MonsterGyre, moris.cz, MP, mstefl, NecRoman, Norri, nx, OldaB, Olesh, Onkel 1928, opytz, Paja78, Paldini, Palebras, pearlxjam, pechna, perper, Petr, petrSF, Poseidon1978, puolpm, RadimNemec, RaptoR, regressiv, Ricarderon, RicHard. , rooty, RudyRod, Saint of Killers, sala, Schirru, sedw, Sidi Santini, Sikk, Skot, Spike, Staník, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, t0mas, tacmud, terrordemon, Tialster, Tomasino79, Tommar, TonyT, trudoš, Tyfus, utresyby, Valdaufinka, Velkej šéf, Wasps, willis, Wiruss, Wiw, wolfgang, xflori01, xintax, Yaromil, yogi, yojimbo, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
Chce (29)
Azik2586, Badgu.y1902, BreakingAway, CHester Turner, CSE_AC/DC, deadpool, DracoAn, Fida, gezic, gumidekmedvidek, hahahoho, illy, Jáňa, Keenkeen, Matej-29, Maty48, Mighty_Morphine, monocyt, monty.cl, Mrlah, Nightmare, oleav, Radkos, royan, Sebastian the wise, sleepless, Suši, Tomski, tukak
Koupí (3)
CSE_AC/DC, gezic, Nightmare
Prodá (1)
bourgeois