Šinkl a jeho velká síla
Calibre Publishing1. vydání 2001
4.5
...
Putování malého Šinkla jménem J'on za svým velkým úkolem.

V roce 2021 vychází v úpravách, pod novým názvem a v barvě vydání v broži a limitovanjší vázané vazbě.

Scénář
Jean Van Hamme
Art
Grzegorz Rosiński
Obálka
Grzegorz Rosiński
Překlad
Jana Kratochvílová
Žánry
dobrodružný, fantasy
ISBN/ISSN
80-86482-04-9
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
225 x 297 mm
Hmotnost
486 g
Tisk
černobílý
Stran
168
Původní cena
399 Kč
Originál
Le Grand Pouvoir Du Chninkel (Casterman, 1988)
Putování malého, bezvýznamného šinkla J'ona jako nechtěného Vyvoleného za spásou světa Daar má epizodicky přímočarou strukturu, když je bez nadšení vláčen od jednoho svérázu ke druhému (od A do B, pak k C, D, E, …) – přičemž on sám se o nic z toho neprosil a chce se jen pomilovat s kyprou G'wel. Jedinečné fantasy s jasnou "biblickou" osnovou a přesahem hodně získává poťouchlým koncem; plus samozřejmě špičkovou černobílou Rosinskiho kresbou ve velkém formátu.
"Tenhle svět nemá budoucnost."

Samotného mě zaráží, že jsem Šinkla vytáhl z knihovny až 19 let po vydání (shame on me). Epický fantasy příběh, který nemá chybu. Vše odsýpá, je to hluboké, legrační, napínavé, dokonce i s jemnou dávkou erotiky (teda pokud vám vyloženě nevadí soulož s holčinou, o níž tak nějak víte, že je ve skutečnosti docela bizarní chapadlovitá obluda). Rozhodně perfektní práce. Černobílá kresba je krásná a přehledná a komiksu sluší (i když vydání v barvě a pevné vazbě bych se vůbec nebránil). No a jsem konečně namotivovaný dát si kompletní Thorgal-maratón :)
Tak tohle je velká paráda! V tomhle je všechno - skvělá fantasy, dobrý příběh, nahaté amazonky, soulož s čarodějkou, sci-fi vozítko, parodie biblických příběhů i obžaloba Boha. Všechno pěkně pokupě a navíc s parádní kresbou. Někdy si to budu muset dát znova. Chtělo by to nové, vázané vydání, protože tohle je klenot.
Šinkl je bezvadný komiks a tam, kde to nejdřív působilo jako conanovská verze Pána prstenů, se z toho nakonec vyklubalo něco zcela naprosto odlišného. Ani se nedá říct, zda-li je to fantasy nebo "historický" příběh. Co my víme, jak to bylo tenkrát před "x" lety... Přesah na konci je vynikající a do poslední stránky by mě to nenapadlo. Příběh by byl tuctový, kdyby končil dobře, nebo kdyby to Šinkl přežil (sorry za spoiler). Jenže takhle to dostává úplně jiný rozměr a díky tomu je to nadčasový příběh k zamyšlení a hlavně na přemýšlení. Spousta lidí považuje Thorgala za pilíř Rosińského tvorby, díky Šinklovi si ale nejsem zcela jist. Kresba je mnohem propracovanější a možná za to může černobílá, díky které se kreslíř musel "víc snažit" - ne, že by to u jiných děl nedělal, ale asi mě chápete. Četl jsem i jeho rané příběhy z Relaxu a ten vývoj je až neuvěřitelný. Rosiński je jeden z mála kreslířů, u kterých vidíte vývoj a změnu stylu v průběhu jeho života. Klobou dolů.
Sympatický hrdina je místy doslova provlečen dějem v kulisách fantaskního světa plném skřítků lítých bojovnic a opičích bojovníků. Příběh osciluje na pomezí hobití hravosti a páno prstenovské naléhavosti o záchranu světa. Nechybí mu ani výrazná i když mírně zmatečná pointa kvůli níž se vyplatí dočíst se až na konec. Příběh je jen o čtyři roky mladší než legendární dítě z hvězd a je vidět, že Van Hamme už byl tou dobou vypsaný autor. I odkazy na Buriana moc těší. Velmi slušná kniha, která by bez problémů zapadla do crewní řady mistrovských děl evropského komiksu.
Vytvořený svět je zajímavý, navázání na závěrečnou pointu také není špatné, ale pořád platí, že mé dojmy nejsou celkově až tak příjemné, spíše jsem měl pocit, že tu velkou myšlenku Van Hamme nakonec nenašel. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/04/904-sinkl-jeho-velka-sila-60.html
I mě tato knížka mile překvapila. Zpočátku jsem byla trochu otrávená, příběh mi přišel kapku klišoidní, vzpoměla jsem si na Život Briana od Monty Pythonů (kterejžto je skvělej a vtipnej film) a přišlo mi, že ho to trošku kopíruje. Nicméně pak se to celý změnilo, přineslo řadu dobrejch nápadů a konec byl fakt nečekanej. Kresba dobrá.
Příjemné překvapení.
velmi dobry konic, zaujimavy pribeh :)
opravdu příjemné překvapení a to ve všech směrech. scénař i kresba jsou výborné a náboženský přesah vůbec nevadí, dokonce spíš posiluje sílu díla. plus citace buriana, 2001: vesmírné odysei nebo variace na poslední večeři leonarda da vinciho. jedním slovem výborné a scénaristicky silnější než výprava za ptákem času.
Thorgal je moje srdcovka, takže na Šinkla jsem se velmi těšil, ale pořád se mi nějak vyhýbal. Až díky slevě jsem si ho pořídil a dnes zhltl jako jednohubku, ale jednohubku, jejíž chuť budu cítit ještě dlouho. Nečekal jsem, že bude příběh až tak silný. Nový zákon z knihy trčí dost výrazně, ale není to vůbec na škodu, naopak - osobně mě to novozákonní příběh osvěžilo a obohatilo jednou nečekanou interpretací ;) Buriana bych asi bez připomenutí nepoznal, ale v jedné části knihy je i variace na Leonardovu Poslední večeři, ta také potěšila. Zajímalo by mě, kolik dalších podobných vtipů autoři do příběhu nacpali. Už jen proto se k Šinkoli rád znovu vrátím. A taky kvůli G´wel, která je úžasná ;)
Dodatek: Jo, a kdopa poznal opajcnutého Buriana ve finální pasáži? :)
Zatímco Thorgal mi vždycky přišel příběhově lehce uondaný, povahou mdlý a obsahem nadmíru hyperkorektní (hlavně nikoho neurazit), méně slovutný hrdina tvůrčího dua Van Hamme - Rosinski Šinkl jménem J´on představuje plně rozvinutou osobnost, a jeho příběhy mají přesně to, co Thorgalovi maličko chybí k dokonalosti. Razantní scénáristickou linku mířící k přímému závěru, parádně postavený příběh, nespočet obskurních hříček, bizarnosti, sexuální (pod)texty i (nad)texty vedoucí leckdy až k otevřené explicitní... ehm....tentononc , spousty vtipů a velké množství skrytých nejenfantasy citací.

Šinklův svět není obyčejný limonádový fantasy-neverland. Je to zasraná hnusná díra, plná nemocí a utrpení. Místo, které dirigují tři pošahané entity, jejichž jedinou zálibou je zabíjení a ještě navíc tomu všemu velí zneuznaný pomstychtivý Stvořitel. Zkrátka pěknej maglajz, ve kterým není místo pro "veselé nárůdky". Kdo je slabý, bude zotročen, kdo je slabý i pro zotročení, toho skrmíme jak plesnivou karotku. Paráda. Všudypřítomná deprese ale neznamená, že v příběhu není místo pro humor. Spíš tedy naopak. Humoru znatelně morbidního je v celé knížce větší než malé množství. A člověk se nejednou uchechtne nad poznatkem, jak moc se tihle dva chlapíci v autorských židlích vyřádili. Samotný průběh i pointu jsem pak shledal velmi uspokojivými a zábavnými. :)

Kresebně opět na výbornou. Rosinskému ta jeho rozmáchlá štětcovka vyloženě svědčí a práce se světlem a stínem místy nabývá až geniálních kvalit. Nemá cenu zdůrazňovat, že v autorově podání se stěží dočkáme špatné anatomie nebo nefunkčních perspektivních zkratek. Bravurně zvládnuté ruce vztažené směrem "do kamery", jsou prostě známkou suverénní autorské rutiny. Všechno šlape tak, jak má. A tak je to taky správně.

Oufit postaviček a obskurních bytostí dopadl taktéž tutově. Některé kreslené postavy jsem "žral" trochu méně - třeba mě trošku prudil thorgalovsky nefantazijní harlekýn Jargoth, jehož gay kostým působil trochu jako pěst do bulvy. Naopak všichni Šinklové jsou takoví roztomilí kříženci hobita s krysou a přestože vypadají tak nějak pazgřivě, člověku hned přirostou k hertzi. J´onova velká láska G´wen je pak případ sám pro sebe: Vlahá žínka kreslená s tvůrčím zaujetím a skoro autorskou láskou. Tahle připosražená, škaredá postavička s křivejma nožičkama a podivně deformovanou papulou je skoro hmatatelně živočišná. A jestli existuje něco jako šinklovský sexsymbol, pak je jím právě ona. :)

Závěr: Šinkl je nečekaná zábava. Šinkl je Epický. Šinkl je Lyrický. Šinkl je Erotický. Šinkl je vopravdu "Síla".

S koupí ŠINKLA jsem hodně dlouho váhal. Dát 400,- za černobílý comics se moc nechtělo, ale i když jsem ho koupil ležel mě dosti dlouho na poličce a vybíral jsem si jiné čtivo. Po dnešním přečtení ho ale mohu všem doporučit. Nádherná kresba s propracovaným příběhem u kterého jsem se bavil od samého začítku až po úplný konec. Z knihy je cítit Thorgal, bible s prvky dobrodružství a nádhernou pointou příběhu ....
Hodnotím 90% a to jen z toho důvodu že kniha není v barvě, jinak by by to pro mě byla jasná stovka.
Jeden z legendárních komiksů našeho skromného trhu...
Parádní fantasy příběh mírně okořeněný erotikou, velice příjemná kresba a nakonec luxusní konec. Lehce jsem se ztotožnil s hlavní postavou protože i já mám Velkou sílu, je to tak.
Šinkl... mnou dlouho opomíjený poklad, k jehož koupi jsem se rozhoupal až mnoho let po vydání díky slevě :). Hlavní hrdina, jak píše Woffce, je "zamilováníhodný" - občas veselý, občas melancholický a nabručený, nikdy ale nepřestávající myslet na vnady krásné G'wen :)). Příběh vrcholí pointou, jejíž kvality bych neváhal přirovnat k těm Moorovým... a takové se vidí málokdy.
Jedinou výtku mám snad jen k občas mírně nepřehledné kresbě... Což může být způsobeno ale způsobeno černobílostí, tiskem... kdo ví. Takového Šinkla v hardcoveru a v kvalitě nynějších publikací CC bych viděl určitě moc rád :).
Hodnotím na db po dlouhé době... Šinkl si to zkrátka zaslouží :).
Pěkná kresba a výborný příběh. Konec byl trošku do vážna ale i tak skvělé počtení.
Ano, myslím,že vše již tu bylo řečeno. Skvělý komiks.
"Šinkl" má všechno: Jasně definovanýho - a zamilováníhodnýho -(anti)hrdinu, akurátní dávkování dobrodružna, humoru a filozofování -a příjemně neotřelou pointu. Ani to by ale nestačilo k mý úplný spokojenosti - k tý vyžaduju kromě každý jedný z ingrediencí především smelující ATMOSFÉRU, kterou ovšem Jean Van Hamme s pomocí setu darů FANTAZIE + VYPRAVĚČSKÝ UM (od "Stvořitele světů", předpokládám.. :---)) v týhle půvabný knize vytvořil dokonale. A určitě by se mu to nezdařilo bez úžasný kresby Grzegorze Rosińskeho - škoda jen, že černobílý. Bejt to v barvě, pár % bych přidal. Shrnuto ale: "Šinkl a jeho velká síla" je překvapivě chytrá i hravá fantasy - a já děkuju všem pode mnou, že mě donutili si ji konečně pořídit. :---)
Skvělý komiks, který tu vyšel v černobílém provedení. Vynikne tak geniální Rosińského kresba, ale barva by tomu rozhodně neuškodila. Příběh je dobře vystavěný, připomíná mi to tak trochu filmové vyprávění s pár nezapomenutelnými scénami a příjemnou pointou na konci. V rámci fantasy je to zábavné počtení.
Výborné fantasy, kde sice není moc akce, ale i tak se děj řine dopředu neuvěřitelně rychle, příběh mě do sebe vtáhl hned po dvou stránkách a nepustil až v závěru, kde je nádherná pointa plus propracovaná kresba, která je hodně soustředěna na velkolepé celky a nebojí se násilí a mírného erotična, Šinkl prostě funguje ve všech rovinách, Van Hamme je skvělej vypravěč, zatím mě teda nezklamal. Jen mi trvalo si zvyknout na hlavní postavu, protože to byl prostě ubožák, ale nakonec jsem si ho oblíbil. Velmi příjemné překvápko, a to patřím taky k těm, kterým se do toho nechtělo investovat, vyplatilo se.
Sin City? ne, Sandman? ne. Šinkl? jo, tak toho jsem už přečetl asi 1000x a nikdy mě nepřestane bavit. Moje srdcovka.
Tak tenhle book si musim koupit. Zpočátku se mi do něj taky nechtělo, ale pak jsem si ho pučil a naprosto mě dostal. Chytil mě, připoutal a dorazil.
Do Šinkla se mi dlouho nechtělo, ale pak jsem ho sehnal od jednoho známého a upřímně jsem se bavil od začátku do konce. Cítím tam trochu Nového zákona, Tolkiena a Thorgala a ta kombinace je fakt skvělá. MdS
Zajímavé, ale nijak vyjímečné.
Ja jsem se u Sinkla velmi pobavil. Abych rekl pravdu, tak jsem se behem cteni vesele sklebil takrka neustale. Velmi povedene:)
Konecne ziaden superhrdina so superchopnostami, ale zabavny comics na zamyslenie sa
Chtěl bych vidět Šinkla v barvě. Jinak je to dobrý komiks, poměrně depresivní a se zajímavou pointou.
Takovej obyč. průměr. Pár nápadů to mělo, ale jinak ten Šinkl byl hroznej mrzák.
492091
Četl/a (77)
2scha, 81splinter, adevr, aza, ben_bella, bierce, Blacksad, calvin10, Černá Krysa, Chaolinek, cobe, DanQ, Darth Raelchi, davidek, Deckard, DEmnoG, Doctorow, Doppelganger, emanek, fel68, Filios dVekerec, filosh, Final, flipflop, foudy, Fox01, Grrr, house192, hypermlok, invape, J.Connor, James, jankie, Jestrab2, jiskra, Joshua_T, kaylin, KdG, Kocour, Lawer de Sanctis, Le Porello, Librarian, Lobok257, Lojza, mart.in, mgeralt, monte walsh, Moyek, namdnas, NecRoman, Norri, oleav, p3tris, Paldini, pearlxjam, pechna, Petr, radimisko, RadimNemec, raimi, rajot, RaptoR, robertsedmik, RudyRod, Sakyk, Slaine, spagr, start05, tacmud, terrordemon, trudoš, Ukko, VanTom, Velkej šéf, VXP, Walome, zgrywus
(201)
2scha, 81splinter, adam.ra, AdamOLIVe, arnecht, Askalon, aza, Azalin, Azbest, AZTeck, barthez, bboorreekk, BeeSee, Benji, ben_bella, bierce, Black Bro, yo, BlackDragon, blackJag, Blacksad, bmc75, Bob, bobo666_2005, bourgeois, Braindead, buscheer, Cabal, calvin10, calviti, Cassidy, Černá Krysa, Chaolinek, chcita, cobe, Corvus, CSE_AC/DC, cybern, DanQ, davidek, DAxik, Deckard, DEmnoG, disclose, Doctorow, doophy, Doppelganger, Dr.Okamura, dre, emanek, Erich, fel68, felis, filemon, Filios dVekerec, filosh, Final, flipflop, FrAnK, Frizer, fubong, goodspeed, grellenort, Greyman, grinder, Grrr, Grynca, Hamichal, Hannibal92, herbert, holubdema, horaczhlinska, house192, Hulik, hypermlok, illy, imro, invape, J.Connor, James, jankie, Jestrab2, jett, JindrasT, jiskra, Johnny Sasaki, johx, Joshua_T, Kabukiman, kamil, Kapis, karel, Kazumaki, KdG, Kjon, Klatic, Kocour, koniklec, krabtech, krvinka56, Lawer de Sanctis, Le Porello, Lenny, Lobok257, Lojza, maara, macomix, Mankin, MarDos78, Markyz de Sade, mart.in, Marvin, Masinfira, Matej-29, matrosh, MB, mcleek, merhyx, metalmaus, mgeralt, Michal Opitz, mikado, Mistak, Mišulka, Mitthrawnuruodo, Mleako, moiqpiom, monty.cl, morbn, Moyek, mr.des, namdnas, NecRoman, Netorack, Neutrino, Nightmare, noMster, nx, Odal , oleav, Ondraseeek, p3tris, Paldini, Pán rostlin, pavel, paveln, pdfak, pearlxjam, pechna, Petr, POLAKST, Poseidon1978, radimisko, RadimNemec, raimi, rajot, RaptoR, razielus, Ricarderon, robertsedmik, royan, RudyRod, Saiffer, Samurai-Jack, Saran, Skot, Slaine, sleepless, Sorel, spagr, Spider-man, Stara.kryta, start05, stnly, strougy, suricattaontheway, tacmud, Tombal, Tomek, trudoš, tulipstros, Ukko, VanTom, vasek, Velkej šéf, Viking, vranakx, VXP, willis, Wiruss, Woffce, xai, Xeelee, xintax, yama, yogi, yojimbo, Zajo original, zebedee, zgrywus, Zíďas, Zod
Chce (4)
delsemela, fusnix, normsko, shyANDROID
Koupí (1)
normsko
Prodá (3)
bourgeois, JAn_G, Pán rostlin