Mistr meče
Josef Vybíral1. vydáníduben 2019série edice ERB 4/38
4.1
...
...
...
...
+ 3 další ukázky
Koupit
Léta 1531 až 1535, Francie za vlády Františka I., zvaného „Rytířský král“, kdy v Evropě začínají bratrovražedné války mezi křesťany…

Zvítězí meč, zbraň rytířů či rapír, zbraň kupců? Zůstane bible v latině nebo se začne tisknout i v jazyce prostých lidí? Neúprosný střet starého s novým v příběhu souboje o úřad Králova Mistra meče…

Vyšlo jako 3. svazek edice ERB (Ediční Řada Bande dessinée)

Scénář
Xavier Dorison
Art
Joël Parnotte
Obálka
Joël Parnotte
Lettering
Jiří Nevěřil
Překlad
Jitka Musilová
Redakce
Jaroslav Hlaváček, Jiří Nevěřil, Josef Vybíral
Žánry
historický, náboženský, válečný
ISBN/ISSN
978-80-880-98-35-5
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
225 x 315 mm
Hmotnost
770 g
Tisk
barevný
Stran
96
Původní cena
499 Kč
Originál
Le maître d'armes (Dargaud, 2015)
Drsný, pochmúrny komiks z roku 1535. Tým je povedané všetko, asi je zbytočné písať viac. Dorisona ako scenáristu nie že nejak extra nemusím. Proste v ňom nevidím žiadny enormný talent, skôr mi pripadá ako šikovný človek, ktorý sa vyskytol v správny čas na správnom mieste, zaplnil dieru na trhu a už v nej zostal zabetónovaný (stopercentne sa mi od neho páčil azda len bombový Dlouhý John Silver). Dorison vie vytvoriť pútavé postavy, vyberá si atraktívne prostredia a doby, ale scenár ako celok zvykne odfláknuť, ako aj v tomto prípade, kedy sa dočkáte takých bolestivých klišé, ako že hrdinu majú na kolenách, informuje ich, že v najbližšej dobe ich zabije, začnú sa smiať... a on ich zabije. Alebo zvádzajú ukrutný súboj záporná a kladná postava, kladná zvíťazí, chystá sa záporáka prebodnúť... a objavia sa zvyšné záporné postavy a zabránia jej v tom pod hrozbou zavraždenia priateľa. Toto ozaj nepovažujem za špičkovú scenáristickú prácu, Xavier. Kresba Francúza Joëla Parnottea je super, krásne nakreslený komiks. Je skvelé, že u nás vychádzajú takéto veci a v takomto sexi formáte. Štvrtá hviezda za kresbu.
„Král neřídí jen království… Svými činy ukazuje, co je dobro a co zlo, co je pravda a co lež, co je přijatelné a co je zakázáno. Král je příkladem pro všechny své poddané. A když se člověk podívá na krále… to první co uvidí, je jeho meč.“ Xavier Dorison se ve svém scénáři k tomuto komiksu ovšem nezabývá králem, ale jeho mistrem meče. Tím, který cti staré hodnoty, jako jsou čest a trpělivost i tím, kterého zajímají jen peníze a snadná vítězství. Jejich vzájemný konflikt začíná na prvním panelu a končí na posledním. Mezitím si užijeme drsných způsobů, vražedných bojů, křiku, krutosti, krve a násilí. Hlavu nám zamotá něco málo teologických rozprav, poznáme sílu vůle a nezměrné odhodlání splnit poslání. Kresba Joëla Parnotta je precizní a vypadá velmi dobře. Skvěle má zvládnuté pohybové sekvence, takže všechny ty švihy, údery a kopy máte před očima jako z partesu. Zimní krajina přidává příběhu na mrazivosti, na druhou stranu se nevyhneme jisté barevné monotónnosti. Příšerně mě iritovaly ledové krystalky rozeseté všude po panelech. Také letteringu je v některých místech více než dost a ve velkých plochách, což jde samozřejmě na úkor kresby. I přes tyto výhrady je Mistr meče solidní zábava.
sedw11.12.2021 22:13Mistr meče
Velmi příjemný francouzský historický komiks. Kvůli délce se na jednu stranu velmi dobře četl, na druhou ale tato déle neumožnila, abych se tolik sžil s postavami, jak bych si přál. Klidně bych si tento příběh dal na dvojnásobném počtu stran, proto hvězda dolů.
Klasickej Dorison, což není vůbec špatně, některý věci trochu skřípaly.
Zpočátku poměrně krkolomně odvyprávěné a postavy nezajímavé a nevýrazné. Ale postupně jsem se s postavami dokázal více sžít a začal jsem chápat podstatu příběhu. A dost mě to ke konci chytlo a zaujalo. Kresba je tu nádherná, ale sem tam jí chybí větší nápad. Pracuje se tu neustále se stejnými barvami a prostředím a to může po chvíli už trochu nudit. Nicméně souboje a některé pasáže jsou hezky dynamické, což mě u evropského komiksu překvapilo, protože z mojí zkušenosti s tím je u evropského komiksu někdy trochu problém. Tak jako tak jsem se především díky druhé polovině bavil a hodnotím to jako další fajn jednohubku od Vybírala. Trochu krkolomné a přesto zábavné 4*
Další povedený příběh od Xaviera Dorisona využívající jeho oblíbenou šablonu osamělého hrdiny, který pro nějaký důvod (čest, pomsta, slib, ...) neváhá nasadit život, aby dosáhl svého cíle. Dorison však vždy dokáže vytvořit nové kulisy, v nichž se jeho příběhy odehrávají a těchto kulis využít k dobrodružnému a napínavému příběhu. Ne jinak je tomu i u Mistra meče a knihu mohu jen doporučit.
Moje první setkání s tímto autorem, čekal jsem něco uplne jinýho, protože jsme jen viděl obálku a název díla. Tohle se mi trefilo do noty, je to béčko jak vyšitý. Rádoby outsider hlavní hrdina, jenz je podcenovan a znalým je náležitě vychvalen, pomůže kámošovi s jeho úkolem, což vyžaduje trochu putování v zimě, přičemž je pronásledován dvěma skupinkami zabijáků s rozdílným názorem. V příběhu je náboženská tématika hugenoti vs katolíci, cíl je dostat přeloženou bibli do tisku a tím mezi prostý lid, poněvadž je zneužita ku prospechu moci díky jazykové bariéře. ;) Některý pasáže textu, např. Srovnávání meče a tapírů mi přišly vypatlany a kazí dojem (že rapír vezmu do ruky a já hned profík, zatímco a mečem se musím učit od kolébky, abych byl profík?). Též závěr příběhu pokazí dojem z celé knihy, takovej ten typ, že si každej řekne, že to tam bylo přidáno na rychlo navíc, aby se to rozseklo. ;) Líbí se mi boj borce proti přesile, potažmo proti svrchovanému řadu, cest a její obhajoba, náboženská tématika i středověk, hezky se to čte, kresba tomu sedne, je líbivá, evropskej standart. ;)

Výše uvedené jsem si předepsal 7.11., teď už je 00:01 20.11. a já dopsal hodnocení u sykese, na něhož jsem jde dost těšil a mírně mě zklamal. V tomhle byl zkratkovitý závěr a v sykesovi byly zkratkovite úryvky v celém příběhu. Když knihy srovnám , tak mistrovi meče dám nakonec 4*

Asi kvůli tomu, že hlavní hrdina zaujal, az mě to donutilo si ho vyhledat a náboženský přesah.

Vylíčeni reality ohledně Hans talhoffera:
http://www.myschwerk.webzdarma.cz/talhoffer.html ;)
Trochu utahané a místy nepochopitelné pasáže v příběhu, ale jinak dobrý. Kresba je sice od pohledu francouzská, ale je opravdu vymakaná. Parnotte racuje s barvami opravdu překrásně a jednotlivé záběry, zvlášť ty velké, doslova překypují životem. Kdyby to nebylo tak utahané a i ukecané, dal bych 4 hvězdy. Jinak to za mě funguje, historický přesah také, kresba také. Takže proč ne.
Akčný a krvavý lesný survival, ktorý ťahá hore ideologický konflikt, ktorý sa síce nerieši úplne priamo, ale jeho myšlienky sú prítomné počas celého príbehu.
Viac na webe Multiverzum.sk => http://multiverzum.sk/xavier-dorison-mistr-mece/
Parádní dějově svižný komiks, ve kterém je hodně dynamiky, boje a pronásledování, ale má také duchaplný příběh o cti, principech a smyslu lidského údělu, církevní příslušnosti versus osobnímu vztahu k Bohu atd. Poměrně jednoduchá, přehledná kresba podle mě nevyžadovala tak velký formát knihy. Barvy jsou střízlivé a kvůli prostředí hor pořád dominuje světle modrá, což i vzhledem k prosté realistické kresbě po chvíli omrzí. Uťaté údy a smysluplné motivace postav jsou zde ale zárukou zábavy. Období reformace, nábožensko-politických sporů a počátek nové epochy vytváří reálný background, ze kterého by nicméně šel celý příběh o mistru meče klidně zasadit do fantasy kulis. Proto se mi komiks tak dobře četl.
Jedním dechem. I díky ne úplně perfektní kresbě a samozřejmě svižnému a napínavému ději z atraktivního prostředí temného středověku jsem si připadal, jak když jsem kdysi v Kometě hltal Křižáky od Kociána a Matějky.
Zatím nejlepší, co jsem od Dorisona četl. Žádné náboženské fantasmagorie, žádná výprava do pralesa záoceánskou plachetnicí, ani přepálený vikingský Ragnarok. Tohle se drželo při zemi a komorní lov v horách s důrazem na postavy a jejich cíle se mi líbil.
Za mě velká spokojenost. Úvodní motiv mistra meče je brzy odsunut na vedlejší kolej, aby později vytvořil záminku svižného dění na pozadí velkých skutků. Mladík a starý učenec, bývalý králův lékař, se vydávají na obtížnou cestu. Vědí, že elita národa si pro sebe uzurpuje vědění bible v latinském jazyce a náležitě toho využívá, aby si udržela bohatství a moc, přičemž prostý lid nemá způsob, jak se ke svatému textu dostat, tím spíš, že latinsky nikdo moc neumí. Proto chtějí potají rozmnožit francouzský rukopis bible, a tím ji všem zpřístupnit. Všechno se ale zamotá a nastává hon na "hugenotské krysy." Jediná drobná naděje spočívá v bývalém mistrovi meče Hansovi. Podaří se dílo vykonat?
Komiks mi vzdáleně připomněl příběh Roberta J. Thomase, misionáře, jenž chtěl pronést Slovo do Koreje. Sice se mu to podařilo v roce 1866 na lodi Generál Sherman, ale zaplatil za to vlastním životem. Muž, který mu sťal hlavu, si stránkami bible polepil zdi domova, později se díky tomu obrátil na víru a sám Písmo i šířil. Proto chválím výběr Vybírala s tématikou utlačování, o touze po svobodě a o hrdinství, které je potřeba činit. Hodně se mi líbí i dynamická kresba.
Strýček Xavier vypráví příběh o krutých pastýřích, zarputilém ovčáckém psovi, zbloudilých ovečkách a o drsném vlku samotáři, ke kterému se ovečky obrátily s prosbou o pomoc. Mistr meče je historický dobrodružný příběh, ve kterém nejde o nic menšího, než je čest, pravda a náboženská svoboda. A také tam jde o život, samozřejmě. V roce 2017 získal Mistr meče zlatou cenu v soutěži “Japan International MANGA Award”. Příběh i kresba dokážou čtenáře pohltit a na konci ho spokojeného vyplivnout. Potřísněni hrdinstvím si budete říkat, že boj za vyšší ideály má smysl a stojí za ně bojovat až do úplného konce. Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/mistr-mece-za-pravdu-cest
Námět i pointa velmi dobrá, místy napínavé, místy až dojemné. Ale souhlasím s tím, že Dorison umí lépe. Už v předmluvě tak trochu opomíná Wycleffa, Husa a všechna historicky předcházející "schizmata", ale snaží se navnadit na zajímavý historický příběh s reformační tématikou. Jenže nakonec předkládá spíše takovou klasickou dobrodružnou rubačku v typickém frankofonně-komiksovém hávu. Škoda!

Nicméně Vybíral se vytasil se skutečně dobrými či zajímavými komiksy v poslední době. Jen tak dál.

Celkový dojem: 60%
Čisté historické drama. Dorison se pouští do náboženské tématiky v historických konotacích. Příběh je v podstatě jedna velká, přehledně zpracovaná honička mezi jejími řádky prosvítají myšlenky cti a vyšších hodnot. Premisy příběhu jsou skvělé. Samotné vyprávění má i přes svojí jednoduchost spád a někdy jsou dopady autorova meče opravdu drtivé. A je to zase něco trochu jiného. Kniha není tak fantaskní jako třeba Asgard a jediné přímé srovnání snese s Třetím zákonem, který však není zdaleka tak povedený a nemá takový tah na branku. Přesto i samotný Dorison umí lépe.
Jako nakreslene je to pekne, ale jinak nevim. Mozna je to tematem, nebo tim, ze je to takove odtazite, takze jsem si k nikomu vztah nevytvoril, kazdopadne jsem si z toho na zadek nesednul. Dokonce bych rekl, ze se mi vic libila i druha polovina Tretiho zakona.
60%
Jedná sa o prekvapivo priamočiary survival. Príbehom je podobne jednoduchý ako Asgard, obsahuje znovu málo postáv a vlastne sa všetko odohrá v jednom lese. Akcie je dosť, hlavný hrdina má charizmu na rozdávanie a je to aj pekne kreslené. Síce je to pre mňa zatiaľ najhorší Dorison, ktorý u nás vyšiel, ale aj napriek tomu je to stále kvalitný komiks.
274816
Ivan Kucera14.12.2023 06:33Mistr meče
Mamut1216.9.2023 23:11Mistr meče
Nexis30.6.2023 14:55Mistr meče
ludek.n12.6.2023 14:01Mistr meče
Unerr8.5.2023 11:46Mistr meče
Yaromil2.5.2023 22:31Mistr meče
Jahunda1.5.2023 13:21Mistr meče
porculan18.4.2023 19:29Mistr meče
NecRoman17.2.2023 12:01Mistr meče
cobe10.11.2022 07:29Mistr meče
Onkel 192816.10.2022 22:42Mistr meče
Davispear 27.8.2022 23:58Mistr meče
Noci23.8.2022 08:38Mistr meče
Dezodoo23.7.2022 01:35Mistr meče
Light27.5.2022 15:05Mistr meče
BadBoy26.5.2022 19:55Mistr meče
Honzin16.12.2021 17:04Mistr meče
yogi11.12.2021 22:25Mistr meče
sedw11.12.2021 22:13Mistr meče
davidek11.12.2021 08:26Mistr meče
vojti8521.9.2021 09:50Mistr meče
invape4.9.2021 21:38Mistr meče
lacoste3.8.2021 20:53Mistr meče
terrordemon11.7.2021 14:34Mistr meče
2scha24.5.2021 13:53Mistr meče
vankobra17.4.2021 13:17Mistr meče
Matthew9.2.2021 21:30Mistr meče
Arnal10.1.2021 21:48Mistr meče
Jay-jay29.12.2020 12:55Mistr meče
Ter1.11.2020 13:45Mistr meče
Ogre10.9.2020 15:19Mistr meče
lantan128.8.2020 08:48Mistr meče
Géba25.7.2020 13:55Mistr meče
namdnas6.7.2020 20:23Mistr meče
hellblazer13.6.2020 16:07Mistr meče
mcleek8.5.2020 08:15Mistr meče
listr22.4.2020 15:26Mistr meče
Negan16.2.2020 10:47Mistr meče
house19231.1.2020 16:37Mistr meče
monte walsh22.1.2020 20:31Mistr meče
hypermlok11.1.2020 21:47Mistr meče
karl1733.1.2020 16:35Mistr meče
Berry6692.1.2020 20:50Mistr meče
perak31.12.2019 16:23Mistr meče
Milo_Harwey20.11.2019 00:06Mistr meče
trudoš10.11.2019 13:46Mistr meče
Garp6.11.2019 15:15Mistr meče
Bronn3.11.2019 21:42Mistr meče
kadas9728.10.2019 09:09Mistr meče
Ozymandias4.10.2019 03:18Mistr meče
o2t221.9.2019 10:22Mistr meče
KdG15.9.2019 08:10Mistr meče
Const.ex13.9.2019 07:19Mistr meče
mineralk8.9.2019 07:49Mistr meče
disclose4.9.2019 22:16Mistr meče
Scaleo120.8.2019 21:41Mistr meče
Fox0114.8.2019 22:17Mistr meče
flipflop10.8.2019 01:19Mistr meče
jh66631.7.2019 07:41Mistr meče
Multiverzum26.7.2019 10:14Mistr meče
willis17.7.2019 13:38Mistr meče
dajik7.7.2019 07:32Mistr meče
JohnyG5.7.2019 09:14Mistr meče
2Hitman323.6.2019 11:56Mistr meče
J.Connor9.6.2019 21:30Mistr meče
Benny7.6.2019 21:15Mistr meče
Zbysek24107.6.2019 09:39Mistr meče
Lachvos4.6.2019 20:20Mistr meče
Gmork30.5.2019 20:50Mistr meče
Darker30.5.2019 20:18Mistr meče
Kazumaki26.5.2019 14:56Mistr meče
Glumal26.5.2019 11:36Mistr meče
robur3124.5.2019 16:45Mistr meče
Kaaos24.5.2019 08:25Mistr meče
Killingjoke22.5.2019 14:36Mistr meče
Norri22.5.2019 14:11Mistr meče
Stara.kryta21.5.2019 08:27Mistr meče
punisher19.5.2019 19:56Mistr meče
CSE_AC/DC18.5.2019 00:48Mistr meče
Dinik15.5.2019 17:27Mistr meče
rooty15.5.2019 16:37Mistr meče
Final15.5.2019 14:26Mistr meče
louza15.5.2019 14:06Mistr meče
cyboy15.5.2019 12:28Mistr meče
kinak15.5.2019 09:53Mistr meče
Četl/a (107)
2Hitman3, 2scha, AlmightyMates , Arnal, Ash Pointak, BadBoy, Benny, Berry669, Bonpar, Bronn, cobe, Const.ex, cyboy, dajik, Dalamar, DanielT, Darker, Darth Raelchi, davidek, Davispear , Deckard, Dekssan, Dezodoo, Draco nobilis, fel68, Final, Finvarra, flipflop, Fox01, Garp, Géba, Georgíno J., Giskard, Glumal, Hawwwran, hellblazer, HellWeber, Honzin, house192, hypermlok, IndyP, invape, Ivan Kucera, J.Connor, Jahunda, James, Jay-jay, jh666, jiskra, JohnyG, Kaaos, kadas97, kallenved, karl173, KdG, Killingjoke, kinak, Lachvos, lacoste, lantan1, Light, Lord Baltimore, ludek.n, maco, Mamut12, Mariohurbanek, Matthew, Mercurio, mineralk, monte walsh, mstefl, namdnas, NecRoman, Negan, Nexis, Noci, Norri, Onkel 1928, Ozymandias, pechna, PeNNy, perak, porculan, punisher, RadimNemec, rooty, S313, Scaleo1, sedw, SNUFKIN, start05, tacmud, taidana, terrordemon, trudoš, Unerr, Valdaufinka, vankobra, vojti85, vranakx, Wasseg10, wolfgang, Yaromil, Yefery, yogi, Zbysek2410, zlejzmrd
(160)
2Hitman3, 2scha, adevr, Alfi, Alfred, AlmightyMates , Ash Pointak, Azbest, BadBoy, bboorreekk, Beng.D, Benji, Benny, Berry669, blackJag, bmc75, Bob, Borg3po, burzum, calvin10, Caylen-Tor, cobe, Const.ex, CSE_AC/DC, cyboy, Dalamar, DanielT, Darker, davidek, Davispear , Deckard, Dekssan, Dezodoo, Dinik, disclose, DKoscik, Draco nobilis, erik, farnhajt, fel68, filosh, Final, Fox01, Géba, Georgíno J., Glumal, gongon44, Hades, Hawwwran, hellblazer, HellWeber, herrman, Honzin, house192, hugosnowden, hypermlok, IndyP, invape, Ivan Kucera, J.Connor, Jahunda, James, jankie, Jay-jay, jh666, jiskra, jjjirik, Kaaos, kadas97, kallenved, Karel Sec, karl173, KarlosJB, Kazumaki, KdG, kendor007, Killingjoke, kubosos, lacoste, Lenny, listr, Lojza, Macek78, maco, Mamut12, Mariohurbanek, Marvin, Matthew, mcleek, Mercurio, merhyx, Mighty_Morphine, mineralk, misa, Mitak, moiqpiom, MP81, Mr.Plysh, mstefl, NecRoman, Negan, Nexis, Noci, Norri, Nyxxie, o2t2, Olesh, Onkel 1928, Paldini, pavel, pearlxjam, pechna, PeNNy, Poseidon1978, Premek, punisher, Raido26, Ricarderon, rooty, roswelll, royan, S313, Saran, Scaleo1, Šedo, SHORTY, SickNail, Skot, sleepless, SNUFKIN, songoku, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, tacmud, taidana, terrordemon, Tialster, Tomket.Tom, tomned, TonyT, trudoš, tulipstros, Valdaufinka, valon, vankobra, VanTom, VasaX, Viking, vishnar, vojti85, vranakx, willis, wolfgang, xintax, Yaromil, Yefery, Zajo original, Zbysek2410, zlejzmrd
Chce (10)
Blacklarch, delsemela, DracoAn, dvoracekpetr1, Fida, KarlosJB, monty.cl, Nightmare, OldaB, Thorug
Koupí (1)
Nightmare
Prodá (2)
Ivan Kucera, Jahunda