Sykes
Josef Vybíral1. vydánízáří 2019série edice ERB 5/38
4.1
...
...
...
...
+ 3 další ukázky
Maršál Sykes je lovec zločinců. Přezdívají ho „Ortel“, protože když svoji kořist dostane, a věřte, že on ji vždycky dostane, tak je zároveň soudce i vykonavatel rozsudku.

Velký hrdina Západu v očích desetiletého chlapce Jima je však jen smutný muž, trýzněný vzpomínkami, který čte knihy plné písmen bez obrázků... Ale když člověk zabíjí lidi - i když jsou to zločinci, kteří si smrt zaslouží - tak zabíjí i sám sebe... Přitom léta neúprosně běží, časy se mění a starý Západ mizí do legend...

Vyšlo jako 4. svazek edice ERB (Ediční Řada Bande dessinée)

Scénář
Pierre Dubois
Art
Dimitri Armand
Barvy
Dimitri Armand, Sébastien Gérard
Obálka
Dimitri Armand
Lettering
Eva Lišková
Překlad
Jitka Musilová
Redakce
Jaroslav Hlaváček, Eva Lišková, Josef Vybíral
Žánry
akční, dobrodružný, western
ISBN/ISSN
978-80-880-98-38-6
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
225 x 315 mm
Hmotnost
696 g
Tisk
barevný
Stran
80
Původní cena
399 Kč
Originál
Sykes (Le Lombard, 2015)
sedw19.11.2023 15:24Sykes
Filmové westerny mě vždy bavily a o to více mě mrzelo, že v komiksech u nás moč časté nebyly. S Vybíralem se to však zásadně změnilo a přináší nám další příběh, kterému nemám co vytknout. Atmosféra divokého západu sálá z každé stránky a přečetl jsem jedním dechem. Pecka.
faster869.11.2022 08:50Sykes
Společne s Jackem jsem to koupil, v boxu protože to jednou bude mít obří cenu a když už to mám doma tak si to přečtu. No nečekal jsem nic a dostal jsem dobrý příběh, který může být klišojidní od začátku do konce, ale Dubois to krásně odvyprávěl. Nevěřil jsem, že se to někdy stane, ale western dostane 4.
choze12.2.2022 10:03Sykes
Pěkně nakreslený, ale scenáristicky veskrze průměrný a neoriginální western, kterému chybí propracovanější postavy, pořádný záporák i zajímavější děj. Pro srovnání si přečtěte Hrobaře - ten je o dva levely výš.
SickNail13.1.2022 08:20Sykes
Tak ja neviem... Na Sykesa som sa veľmi tešil. Príjemná kresba a vynikajúci coloring ma hneď v úvode ohúrili. Pozvoľný rozbeh príbehu mi veľmi vyhovoval, vďaka čomu som dostal priestor vytvoriť si vzťah s postavami. Škoda že to tak nezostalo...
Stúpajúce tempo, veľmi málo priestoru pre kľúčové momenty ku ktorým príbeh smeruje, a priam zbesilý záver kde sa roky posúvajú z panelu na panel mi prišiel neskutočne uponáhľaný. Vďaka tomu aj emočne akýsi prázdny. Slabé 4*
Vydarený komiksový western. Prekvapivo nestojí ani tak na akcii (nejaká tu je, ale väčšinou sa vyrieši behom pár drsných výstrelov, čo mi pripadalo "príjemne" realistické), ako skôr na skvelej kresbe, sympatickom ústrednom hrdinovi a predovšetkým nečakane smutnej atmosfére postupne odchádzajúceho Divokého západu. Až ku kruto ironickej koncovke. Josef Vybíral o dva roky neskôr vydal aj (výborný) prequel Texaský Jack. Nevraviac o fajnovom kartónovom exkluzívnom puzdre, do ktorého si oba komiksy môžete vložiť a vystavovať sa tým pred návštevami. Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/komiks-sykes
Pěkná kresba, opravdu moc pěkná, ale na mě byl velmi rychlý příběh, který si zasloužil trochu více v určitých pasážích rozepsat.
louza24.4.2020 09:47Sykes
Po technické stránce dokonale zvládnutý western uhrančivý nejen skvělou kresbou, ale i výtečným coloringem a místy pěkně romanticky rozmáchlými panely, který nijak zvlášť nevybočuje z kánonu drsnějších westernů. Autor pěkně pracuje s charaktery postav a celkově má zápletku hezky vypointovanou. Těžko se ale ubránit dojmu, že závěr příběhu chtěl ještě trochu doladit a že kniha má místo jednoho a kousek evropského alba potenciál na dvě plnohodnotná. Závěr je braný dost šmahem a je to škoda. Jinak ale skvělá práce. Pro fanoušky westernů povinnost.
perak23.2.2020 20:30Sykes
Koncept příběhu není nikterak originální, ale i tak se zde najdou atributy, které vyprávění posunují přece jen na jinou kolej. Jednotlivé postavy si v celé knize moc radosti neužijí, takže vyznění je takové neradostné odcházení. Velkým plusem je krásná kresba, která o to více vyzní díky velkému formátu knihy, takže i když kniha nemá moc stránek, strávil jsme s ní dost času právě užíváním si jednotlivých obrázků.
Kadin4.1.2020 11:43Sykes
Poctivý western se skvělým příběhem, úžasně stylizovanou kresbou a parádními postavami. Příběh má spád, čte se rychle a má fajn zvraty (i když ten poslední jsem trochu očekával). Jsou zde archetypy postav známe z podobných příběhů, ale to komiksu vůbec neubírá. Co zde musím vyzdvihnout je parádní panelování, které při akčních scénách vypadá skvěle. Také atmosféra divokého západu je zde cítit z každé stránky a to hlavně pří přestřelkách. Sykes je parádní westernovou jednohubkou, kterých se u nás moc nevydává. 8/10
karl17322.12.2019 11:53Sykes
Poctivá jednohubka, která dobře umí navodit tu správnou atmosféru a díky povedené kresbě je svět uvěřitelný a plný detailů. Kniha si bere z westernu zkrátka vše potřebné, a to i včetně klišé. Konec je poněkud uspěchaný a místy je děj velmi předvídatelný. Přesto je tohle skvělá jednohubka, kterou si mile rád přečtu znovu. Povedené 4*
Hawwwran7.12.2019 22:18Sykes
Kvalitní western. Edice ERB má zřejmě stabilně vysokou kvalitu.
Mercurio21.11.2019 11:51Sykes
Zajímavé bylo to, že jsem věděl jak to skončí po přečtení prvních dvou stránek. Nic mě nepřekvapilo. Připadalo mi že už jsem ten příběh někde viděl.
Dnes jsem dočetl celé ve vlaku cestou domů po 24hod službě, v tomto stavu můžu poněkud jinak vnímat, takže je fajn něco číst... Každopádně jsem také čekal něco jiného (asi nějakýho drsnyho lovce, co se s ničím nesere, ale bude to takový syrový celou dobu) a když už jsem začal číst, tak jsem po pár stránkách opět čekal něco jiného (v podstatě ten drsňák, ale zásadový, uhlazeny, nad věcí s tím, že brzo nastane akce a bude se moct predvest..) než následné pronásledování a ten tzv. "Road trip", kde se vlastně jakoby nic neděje a když jo, tak je to hned utnou a už se k tomu nevrací. Jakmile dojde k "závěrečnému" souboji, který skončí také dost rychle, tak.jsem si říkal, že zbývá ještě moc stránek, ač jsem čekal konec... Nasleduje další část komiksu s dalším závěrem a poté další rádoby filmová část se střihy na různá období/souboje směřující k závěrečné tečce v podobě posledniho souboje ústředního dvojice. Kresba je fajn, jak někdo říkal klasická evropská/francouzská. Příběh je jakoby taky fajn, ale chvilkama jsem postřehl, že se trochu nudím, z čehož mě vyvlekl nějaka ta rychle zakončena odbočka, např. Ta s duchy a zas se jelo dál... Četl jsem cca v 9-10 hod, teď je 23:53 a já právě s posexualni rozjasnenou myslí píšu toto hodnocení na druhou ctěnou knihu z edice ERB (první byl mistr mece, a ten mi přišel jakoby lepší), dam tomu průměr, unesený jsem nebyl, něco bylo fajn (úvod, barák duchu, retrospektivní scéna...), něco mi vadilo (usekle příběhy, několik závěru, zkratkovitost...), Kresbu beru za pěknou standartní ... Ale edice ERB vypadá slibně. ;) (Ještě dodám, že si postavám lze vytvořit vztah i v takto krátké knize, tohle by bylo asi lepší jako film)
Walome6.11.2019 20:09Sykes
Tak tohle mi sedlo perfektně. Úžasná kresba, nádherný scenérie, postav málo, ale o to je příběh silnější a pointa mě potěšila. Opravdu jsem si tenhle komiks moc užil. Práce s panelama při akčních pasážích je úchvatná. Westerny mě nijak extra neberou, ale tohle jsem si skutečně užil. Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale kromě uspěchaného závěru mi na komiksu nic nevadilo, takže dávám pět a pořizuju do sbírky (původně půjčeno z knihovny).
Ter26.10.2019 20:57Sykes
Absolutne super po vsetkych strankach. Kresba a farby su ohromujuce. Dufam, ze vyjde aj Texas Jack alebo Western Valley: Chicanas. PS: skoda, ze Long John Silver nedostal Vybiral, aby ho vydal v takomto kvalitnom spracovani.
Za mě nakonec velký palec nahoru. K westernům přistupuji opatrně a obecně mi tento žánr moc neříká. Za další jsem čekal něco úplně jiného, k tomu jsem čekal něco úplně jiného když jsem došel cca. do půlky komiksu. Vše je jinak, příběh nekončí klasickým vyvrcholením typu našel jsem padoucha a zatočil s ním. Je to v podstatě smutný a jímavý příběh plný životních pravd a emocí. Western je jen příjemné pozadí na poli lidství. Dost mi to připomínalo Unforgiven s Eastwoodem a Freemanem. Musím určitě ocenit, že to není ani tak moc o stáří a nalezení nějakého vnitřního klidu, většinou to tak bývá, tady je to zase příjemná zajížďka, ale vše hlavní je řečeno v průběhu příběhu. Kresba Francie - co dodat. Je to prostě rozpoznatelný na první dobrou, ale není tuctová a postavy s pozadím se vzájemně dobře dokreslují. Střídání barev podle lokací je zmáknuté na výbornou. Za mě pecka.
rooty11.10.2019 12:31Sykes
Příběhový slabší, než Hrobař. Nicméně kresba je úchvatná a musím říct, že edice ERB mi zatím neustále dělá velkou radost a těším se na každý další vydaný titul.
Kazumaki8.10.2019 19:55Sykes
Panejo, zajímavý komiksový western. Mělo to dost dobře našlápnuto, ale před koncem komiks úplně změnil tvář a najednou v něm šlo vlastně o úplně jiný motiv. Což by mi moc nevadilo, pokud by předchozí události s pronásledováním zlotřilého gangu nějak uspokojivě dospěly k závěru, ale místo toho jako když utne. Souhlasím s GWB, že v tom není nic moc navíc. Ale kresba je vážně pěkná a tu cením, takže za ni přidám hvězdičku.
Norri30.9.2019 11:53Sykes
Veskrze neoriginální zápletka. V zápletce ale netkví síla Duboisova scénáře. Ta se skrývá ve vyprávění. Scénář se soustředí na Sykese a jeho společníky, na přírodu a celkovou atmosféru. Nejde o neustálou akci, ale spíše o klidnou roadtrip, kde dramatické situace přicházejí nárazově a jsou o to silnější a o to více na čtenáře zapůsobí. Dubois na Sykesovi ukazuje, že i drsní pistolníci mohou mít duši a s ní i své vlastní démony. Největší síla Sykese ale spočívá v kresbě, se kterou si Dimitri Armand opravdu vyhrál a je to jeden z těch komiksů, kde oceníte, že se vám dostal do ruky v původním velkém formátu. Více zde: http://vlcibouda.net/komiks/sykes
Ke konci je to trošku uspěchaný.......moc se mi líbí kresba.
Co se týče obecného čtenářského požitku, nelze knize nic vytknout. Před spaním jsem si to otevřel a před usnutím si to celé přečetl. Dobře odvyprávěný western s drsnými hlavními hrdiny a zlými padouchy, kteří jen čekají na svůj zasloužený trest. Jenom konec a celý ten dějový kruh mi přijde trochu "chm, chm". A také v tomto řemeslně poctivě zvládnutém westernovském řemeslu nevidím takřka žádnou další přidanou hodnotu; něco, co by neexistovalo v "x" dalších dobrodružných příbězích z Divokého západu. Nemůžu říct, že se mi to nelíbilo, nemůžu však říct, že je to nějaké komiksové veledílo. Každopádně edice ERB zatím nikdy úplně nezklamala, super projekt.

Celkový dojem: 60%
cyboy18.9.2019 20:19Sykes
Fajn vec, ten konec je opravdu dobry, ale bohuzel zalostne neoriginalni (asi nejznamejsi predchudce je Santiago od Resnicka). Ja mam tyhle "legendarni" konce rad, tak tech pet hvezd dam, ale ideal by byl ctyri a pul.
80%
Gmork18.9.2019 18:46Sykes
O komiksu Sykes jsem se kdysi trochu rozepsal na komiksárium, viz. odkaz.

http://www.komiksarium.cz/index.php/2017/11/western-sykes-sazi-na-silne-postavy/
Mám rád westerny a Undertaker od Crew splnil všetko, čo som od komiksového westernu chcel. Na Sykes som sa preto veľmi tešil. Kresba, farby a prevedenie knihy je na jednotku a na komiks sa veľmi dobre pozerá, trochu horšie je to však so scenárom, kde po sľubnom atmosférickom začiatku začnú hlavní hrdinovia stopovať zlosynov a pritom 30 strán len kecajú. Záver sa však veľmi vydaril a zlepšil mi dojem z komiksu.

P. S. - Som zvedavý na prequel Texas Jack, čo pán Vybíral sľúbil v prípade úspechu Sykes :)
3452152
sedw19.11.2023 15:24Sykes
Mamut1216.9.2023 23:12Sykes
Zlord_Antijezis6.6.2023 22:25Sykes
Unerr8.5.2023 17:18Sykes
porculan18.4.2023 19:29Sykes
majer12.12.2022 19:07Sykes
faster869.11.2022 08:50Sykes
BadBoy5.11.2022 21:55Sykes
Yaromil23.10.2022 23:06Sykes
Davispear 7.8.2022 00:02Sykes
Dezodoo10.7.2022 00:15Sykes
Anton Whatever10.4.2022 17:03Sykes
choze12.2.2022 10:03Sykes
lacoste19.1.2022 15:10Sykes
Ivan Kucera14.1.2022 08:11Sykes
SickNail13.1.2022 08:20Sykes
Kaluž30.12.2021 02:34Sykes
davidek11.12.2021 08:26Sykes
charvos29.11.2021 14:12Sykes
Kouzelnik77.11.2021 19:01Sykes
vojti8521.9.2021 09:51Sykes
invape4.9.2021 21:38Sykes
lukascus23.8.2021 21:43Sykes
terrordemon14.7.2021 19:38Sykes
Stara.kryta12.6.2021 07:25Sykes
Saint of Killers5.6.2021 12:32Sykes
Radek Blacksad31.5.2021 09:22Sykes
2scha24.5.2021 13:52Sykes
Ogre14.5.2021 20:44Sykes
vankobra28.4.2021 18:58Sykes
Matthew10.2.2021 22:29Sykes
Benny9.2.2021 19:39Sykes
Glumal19.11.2020 15:17Sykes
willis13.11.2020 18:22Sykes
NecRoman13.9.2020 12:13Sykes
Bronn3.9.2020 19:34Sykes
KdG19.8.2020 12:53Sykes
Géba25.7.2020 08:51Sykes
Jabba9.7.2020 11:50Sykes
zipiik7.7.2020 17:02Sykes
namdnas6.7.2020 20:16Sykes
Elfo.here26.6.2020 19:38Sykes
Berry66921.6.2020 15:21Sykes
TheManWithNoName21.5.2020 18:43Sykes
libormatejka17.5.2020 17:31Sykes
mcleek9.5.2020 08:42Sykes
crewni.konzerva27.4.2020 23:50Sykes
louza24.4.2020 09:47Sykes
Const.ex7.4.2020 22:37Sykes
kadas971.4.2020 08:30Sykes
2Hitman38.3.2020 09:46Sykes
Garp1.3.2020 09:31Sykes
Lord Baltimore29.2.2020 18:02Sykes
perak23.2.2020 20:30Sykes
hellblazer23.2.2020 11:00Sykes
Zbysek241015.2.2020 13:07Sykes
foudy2.2.2020 14:29Sykes
Lachvos12.1.2020 15:26Sykes
yogi11.1.2020 08:26Sykes
Matthew9.1.2020 17:47Sykes
jh6668.1.2020 06:51Sykes
Kadin4.1.2020 11:43Sykes
calvin101.1.2020 19:17Sykes
lantan11.1.2020 09:39Sykes
Final27.12.2019 11:34Sykes
karl17322.12.2019 11:53Sykes
dajik19.12.2019 16:21Sykes
Honzin9.12.2019 05:07Sykes
Hawwwran7.12.2019 22:18Sykes
Fox013.12.2019 06:18Sykes
oleav2.12.2019 19:36Sykes
rajot22.11.2019 17:14Sykes
Mercurio21.11.2019 11:51Sykes
Himlik20.11.2019 21:04Sykes
Milo_Harwey20.11.2019 00:08Sykes
flipflop17.11.2019 20:42Sykes
Noci6.11.2019 22:27Sykes
Walome6.11.2019 20:09Sykes
Karolín781.11.2019 20:14Sykes
Light31.10.2019 23:58Sykes
Darker26.10.2019 19:57Sykes
Ter23.10.2019 22:04Sykes
petrSF20.10.2019 10:02Sykes
Darth Raelchi16.10.2019 22:24Sykes
trudoš13.10.2019 12:36Sykes
rooty11.10.2019 12:31Sykes
Kazumaki8.10.2019 19:55Sykes
kinak8.10.2019 19:44Sykes
house1924.10.2019 16:40Sykes
Kaaos3.10.2019 12:35Sykes
Ozymandias3.10.2019 02:20Sykes
sala1.10.2019 07:22Sykes
Norri30.9.2019 11:53Sykes
Dinik24.9.2019 22:45Sykes
Faxim24.9.2019 15:01Sykes
o2t221.9.2019 10:13Sykes
Johny8720.9.2019 20:48Sykes
cyboy18.9.2019 20:31Sykes
disclose18.9.2019 19:17Sykes
Gmork18.9.2019 18:46Sykes
Killingjoke18.9.2019 14:49Sykes
Lenny18.9.2019 12:08Sykes
Gmork18.9.2019 19:03Sykes
Radek: Není to recenze, jen článek k polské verzi, navíc z doby, kdy by mě ani ve snu nenapadlo, že tento komiks někdy vyjde v Čechách.
Gmork - Do tej tvojej recenzie si vybral veľmi divné obrázky, dať ako ukážku komiksu !!!POZOR SPOILER!!! úmrtia postáv? !!!POZOR SPOILER!!! Ty sa s tým nesereš :D
Četl/a (120)
2Hitman3, 2scha, adevr, AlmightyMates , Anton Whatever, BadBoy, Benny, Berry669, Bronn, calvin10, charvos, choze, Const.ex, cyboy, dajik, Dalamar, Darker, Darth Raelchi, davidek, Davispear , Dekssan, Dezodoo, Draco nobilis, Elfo.here, faster86, fel68, filosh, Final, flipflop, foudy, Fox01, Garp, Géba, Georgíno J., Glumal, Hades, Hawwwran, hellblazer, HellWeber, Himlik, house192, hypermlok, IndyP, invape, Ivan Kucera, Jabba, James, jankie, japes, Jay-jay, jh666, jiskra, Johny87, Kaaos, kadas97, Kadin, kallenved, Kaluž, karl173, KdG, Keno, Killingjoke, kinak, Kouzelnik7, KOWE, kubosos, Lachvos, lacoste, lantan1, libormatejka, Light, Lord Baltimore, lukascus, Macek78, maco, majer, Mamut12, Mariohurbanek, Matthew, Matthew, Mercurio, Mr.Plysh, mstefl, namdnas, NecRoman, Noci, Norri, oleav, Ozymandias, pechna, perak, petrSF, porculan, Poseidon1978, RadimNemec, rajot, rooty, S313, Saint of Killers, sala, schefik, sedw, SickNail, SNUFKIN, Stara.kryta, start05, tacmud, taidana, terrordemon, trudoš, Unerr, Valdaufinka, vankobra, vojti85, vranakx, wolfgang, Yaromil, yogi, Zbysek2410, Zlord_Antijezis
(166)
2Hitman3, 2scha, adevr, Alfi, Alfred, AlmightyMates , Anton Whatever, Azbest, BadBoy, bboorreekk, Beng.D, Benji, Benny, Berry669, blackJag, bmc75, Bob, Bronn, burzum, calvin10, charvos, cobe, Const.ex, CSE_AC/DC, cyboy, Dalamar, DanielT, Darker, davidek, Davispear , Deckard, Dekssan, Dezodoo, Dinik, disclose, Draco nobilis, farnhajt, faster86, fel68, filemon, filosh, Final, flipflop, Fox01, Future-Death, Géba, Georgíno J., Glumal, gongon44, Hades, Hawwwran, hellblazer, HellWeber, Himlik, Honzin, house192, hugosnowden, hypermlok, IndyP, invape, Jabba, James, jankie, japes, Jay-jay, jh666, jjjirik, Johny87, Kaaos, kadas97, Kadin, kallenved, Kaluž, Karel Sec, karl173, KarlosJB, Kazumaki, KdG, kendor007, Keno, Killingjoke, Knuckless, KOWE, kubosos, lacoste, libormatejka, Light, listr, Lobok257, Lojza, Lord Baltimore, lukascus, Macek78, maco, malylada, Mamut12, Mariohurbanek, Marvin, Matthew, Matthew, mcleek, Mercurio, merhyx, Milten, Mitak, MP, Mr.Plysh, mstefl, NecRoman, Noci, Norri, Nyxxie, o2t2, OldaB, Olesh, Onkel 1928, Paldini, pavel, pearlxjam, pechna, perak, petrSF, porculan, Poseidon1978, Radek Blacksad, RadimNemec, Raido26, rajot, RaptoR, rooty, royan, S313, Saint of Killers, sala, schefik, SHORTY, SickNail, Skot, sleepless, SNUFKIN, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, t0mas, tacmud, taidana, Tarka Daal, terrordemon, Tialster, Tomket.Tom, tomned, Tony TwoDee, TonyT, trudoš, Valdaufinka, valon, VanTom, vishnar, vojti85, vranakx, willis, wolfgang, xintax, Yaromil, Zbysek2410, Zlord_Antijezis
Chce (11)
Blacklarch, BreakingAway, delsemela, DKoscik, DracoAn, dvoracekpetr1, Erich, Fida, monty.cl, Nightmare, worm
Koupí (1)
Nightmare
Prodá (2)
Alfred, Himlik