Místo činu
BBart s.r.o.1. vydánílistopad 2022
4.4
...
...
...
...
+ 2 další ukázky
Soukromý detektiv Jack Harriman viděl i přes svůj mladý věk až příliš mnoho mrtvol. Jde o rodinné prokletí, protože jeho strýc je slavný fotograf, jenž zachycuje místa kriminálních činů. Ještě než se Jack vzpamatuje z nevydařeného případu, už má na krku pátrání po zmizelé osobě. Zdá se, že to tentokrát bude snad jednoduché, ale opak je pravdou. Lži. Tajemství. A návdavkem bizarní sexuální kult.

Čeká vás raný komiks Eda Brubakera, který však patří k tomu nejlepšímu, co kdy vytvořil.

Obsahuje sešity série Scene of the Crime #1-4 (květen 1999 - srpen 1999) a Vertigo: Winter’s Edge #2 (leden 1999)

Scénář
Ed Brubaker
Art
Michael Lark
Ink
Michael Lark, Sean Phillips
Barvy
James Sinclair
Lettering
Pavel Mařata
Překlad
Richard Klíčník
Redakce
Mirka Jarotková, Pavel Kořínek
ISBN/ISSN
978-80-7595-616-3
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
168 x 258 x 8 mm
Hmotnost
392 g
Tisk
barevný
Stran
128
Původní cena
399 Kč
Originál
Scene of the Crime (Image Comics, 2012)
Břemena se nikdy nenesou snadno, a pokud vás vážně pronásleduji, neskryjete to. Minulost si vždycky najde cestu, jak se zarýt pod nehty. Jak v nekonečném kruhu. A někdy, doufejme, že zřídka, jde o kruh násilí.

Místo činu je děsně fajn jednohubka, po které, ale budete chtít více. Což je asi hlavní zápor celý tyhle estrády. A hned na začátku je taky nutné vytknout dvě důležitý okolnosti:
- Ed je miláček a projde mu u mě skoro cokoli (takže úplně objektivní nebudu);
- je to jedna z prvních publikovaných prvotin (a tak nutně může některé namlsané fanoušky jiných a známějších děl tohodle tria zklamat).

Místo činu je skutečně jedním z prvních společných děl Eda Brubakera a Seana Phillipse a já jsem děsně rád, že to vyšlo česky. Ed kriminálky umí a je to přesně takový typ noir příběhu plného postav s temnou minulostí, který od Brubakera člověk vlastně i čeká. Hlavní hrdina je Jack Herriman, průměrný soukromý detektiv, vlastně holobrádek, co se neumí ani pořádně prát. Jack se trochu nechtěně ujme případu zmizelé dívky v temné noci za hustého deště (jak jinak, že ano). A jelikož je to klučina z policajský rodiny, dobře mu to pálí, tak nemá problém daný děvče najít, leč... a ano, vše se tak hezky rozvíjí, proplétá, kapitola střída kapitolu a vy zjistíte, že jste na konci děsně rychle. Brubakerovi čtenáře asi taky nepřekvapí, že Jack a vlastně každá druhá postava chtě nechtě řeší i vlastní traumata a démony, kteří se tu a tam vynoří a nejsou to pak hezké scény.

Tenhle debut je výborným příkladem toho, proč jsou Brubaker a Phillips v tomhle žánru uznávání po celém světě. Jejich schopnost vyprávět detektivní příběhy s velmi jasným, osobitým grafickým rukopisem, je pastva pro mou duši. Na první pohled se může zdát, že jde o zaměnitelný styl, ale opak je pravdou. Nakonec není náhoda, že tahle věc Brubakera vystřelila mezi top talenty branže. Phillips a Lark ho skvěle doplňují a dávají příběhu tu správnou atmosféru a lehce čtenáře vtáhnou do děje (byť pršet by v San Francisku nemuselo zas tak často).

Pokud máte rádi chytré kriminální příběhy, pak si tento rozhodně nenechte ujít. Pro fanoušký Eda je to samozřejmě povinnost a rozhodně nebudou zklamání. Hlavně tedy závidím všem, jež by s Brubakerem (v tomhle žánru) začli přímo tady a pak si dali třeba Criminal, Zatmívačku a pozdější díla.

Plusy
- dobře napsaný hlavní hrdiny, co není superman
- obecně výborný příběh, s dobrým spádem a propracovanou plasticitou klíčových postav
- drsná kresba plná stínů, která vás do příběhu lehce vtáhne (byť i Philips umí lepší kousky)
- v rámci noir žánru dostanete přesně to, co očekáváte
- fajnový bonusový příběh (není od věci vlastně začít až tam)

Mínusy
- jde ještě vidět, že je to prvotina a na kratičkou noir detektivku je tam fakt dost textu - mně osobně to až tak nevadí, ale sám Brubaker tvrdí, že je to příšerně moc
- ve srovnání s ostatními a staršími díly Eda člověk čeká větší plátno a než se nadechne, jsme u konce
- člověka zamrzí, že těch příběhů není více
- děsně rád bych to měl v pevné vazbě

Celkové hodnocení: 75 %
Brubaker určitě umí lépe a já osobně mám radši jeho delší věci, ale toto byla parádní jednohubka. Největší mínus tak pro mě bylo, že na tak krátkém úseku se nemohlo projevit to, co umí Ed nejlépe, a to je napsat postavy. Tím nemyslím, že by byly napsané špatně, právě naopak, ale neměl jsem takovou možnost se s nimi sžít, jako u delších věcí. Četlo se ale velmi dobře a určitě jsem nečetl naposledy.
Prostě Brubaker !!! Můj oblíbený ne-li zřejmě nejoblíbenější autor detektivních ság v komiksu ! Tohle rané dílo je prostě skvělé, opět famózně vymyšlené plné menších i větších zvratů a ikdyž to není tak monstrózní kolos jako např. CRIMINAL - pořád je to krimi na stejné vlně - alias na velmi dobré vlně ! Ono vymyslet dobrou kriminálku je notabene velký kumšt, to když musíte být před čtenářem o dva sloupky dopředu a mít vše propracované do nejmenšího detailu a vše vám musí do všeho správně zapadat....jo tak tohle je přesně Ed :-). Ten na této vlně jede už hodně dlouho a poprávu je králem noirového Crimi. Vždy mi lahodí v hlavě jak mi ty jména a spojitosti všechny šrotují a spojuji všechny vztahy dohromady a vždy se nestačím divit jak to skvěle zase autor poskládal ! Tady tomu není jinak.....někdy mne až vede k zamyšlení jak se autor brodí v těch největších lidských sračkách v podobě drog, chlastu či vraždách - on si v tom prostě jede svoji vlnu ( nevím jaký život žil jako mladiství a pokud by nikdy nesklouzl na horší stranu zákona tak má jednoduše neuvěřitelnou představivost a mozkovnu k tomu)
K tomu všemu spolupracuje s top malířem Philipsem u kterého jsem si už na jeho kresbu jednoduše přivykl a tohle duo společně vytváří tradičně skvělé dílo. Těžko mohu hodnotit kam bych Místo činu zařadil jestli na pomyslný pidestal za Criminal a nebo někam jinam bo nemám ještě načtené všechny autorovi věci jako Fatale, Zabij, Velvet ovšem tohle řadím opravdu hodně vysoko. Komisař Herriman mi jaksi přirostl k srdci a klidně bych z jeho repertoáru přečetl další bichli :-). Tohle jsem si tedy opravdu náležitě vychutnal a tímto chválím BB art že se tomuto autorovi tak skvěle věnuje...za mne je ED prostě král !!!

celkové hodnocení: 90 %
Asi nejsem úplně cílovka Brubakerovy tvorby, ale tohle mi zatím z toho, co jsem od něj četl, přišlo nejlepší. Zajímalo mě, jak to dopadne a konec mě nenasral, což splňuje dva body, co by slušný detektivní příběh měl mít.
Hodně slušná noirová kriminálka zapisuje moji první zkušenost s Edem Brubakerem. Textu servíruje hodně, ale ten až na výjimky hladce plyne, jen málokdy se situace vyhrotí mírně nepřirozeně a jednání hlavní postavy nesedne k jeho myšlenkovému stavu. Zatímco Larkova zdánlivě jednoduchá, lehce nahozená kresba k žánru perfektně padne, naopak nepříliš vhodně mi přišel zvolený název, jelikož tu místo činu nesehraje žádnou významnou roli – ovšem ze zajímavého doslovu jsem se dozvěděl, že původní plány se sérií byly poněkud jiné.
Detektivka po vzoru americké drsné školy, napsaná tak, jak to umí jen Ed Brubaker. Je v tom všechno – hrdinové s cejchem špíny, krásné ženy s nečistými úmysly a samozřejmě případ, který v sobě skrývá mnohem víc, než se na první pohled zdá. Co však příběh dělá pro autora příznačným, je dokonale rozepsaná psychologie postav, nenásilně servírovaná kapitolu po kapitole tak, aby se v závěru mohl čtenář s čistým svědomím vyrovnat se všemi zvraty, aniž by mu přišly nějak vykonstruované.
Místo činu je poklidné čtení, zdaleka ne tak hektické, jako žánrově podobné komiksy Criminal či Zatmívačka, přesto to neznamená, že by nějak pokulhávalo v napínavé gradaci. Těch sto dvacet stran autor využívá přesně jen k tomu, aby zápletku náležitě zamotal, dal čtenáři i hrdinovi šanci určit několikero možných pachatelů a v závěru překvapil nečekaným odhalením. A to ani nezmiňuji fantastické nahlédnutí do zákulisí lidmi tolik přehlíženého oboru, jakým je kriminalistická fotografie. Takhle jednoduché to je.
Solidní detektiva, která jedná o zajímavém tématu. Hlavní postava už tak zajímavá není, ale samotný případ a propracované prostředí a příběh udržel mou zvědavost. Kresba skvělá, Larka mám s časem rád víc a víc.
Veľmi vydarená detektívna jednohubka. Ed Brubaker ešte ani raz nesklamal a aj jeho ranná tvorba spĺňa veľmi prísne kritériá kvality a latka bola už v roku 1999 od Brubakera nastavená veľmi vysoko. Ak hľadáte kvalitný detektívny thriller, ste na správnom mieste a určite budete spokojní. =►Celá recenzia◄=
Dobré to je, ale ve srovnání s jinými Brubakerovými kousky slabší. Je to takové konvenční krimi, které v rámci noir žánru ničím závratně novým nepřekvapí. Na druhou stranu přes poměrně hodně textu děj rychle plyne, nechybí zajímavé akční scény a sympatický hlavní hrdina, který nějakou tu ráno dostane, ale více jich rozdá. Na to, že je to jedno z prvnch autorových děl, tak již zde máme základy drsné školy, na nichž jsou vystavěny pozdější Brubakerovy příběhy.
„Ta tragédie nebyla vlastně nijak výjimečná, ale pořád to byla tragédie.“ Brubaker. Phillips. Lark. Čo dodať. Miesto činu je nielen názov galérie, ktorú vedie hrdinov strýko, ale je to tiež strýkova špecializácia: už X desaťročí sa pohybuje po krvavých miestach činu a zachytáva ich na fotografie svojou špecifickou optikou, čím je široko-ďaleko preslávený. No a miesto činu je samozrejme miesto, kde sa stal zločin, v našom prípade vražda a keďže je to dielo Eda Brubakera (Fatale, Criminal), môžete si byť istí tým, že pri jednej to neskončí. Je pozoruhodné, že hoci je komiks Místo činu jedným z Brubakerových prvých diel (vtedy mal kúsok nad sladkých a nevinných tridsať), už vtedy to bol vyzretý muž chápajúci podstatu zla, ľudskej psychiky a to nielen psychicky zločinca a detektíva, ale tiež obete. To z Místa činu robí fakt skvelú detektívku s jednoduchým, ale možno práve o to údernejším (v zmysle reálnejším) záverom. Bonusov sú desiatky strán (úvodné slovo tvorcu Alias Blendisa alebo Brubakerovo spomínanie na svoje začiatky). Viac v mojej recenzii: https://www.fandom.sk/clanok/recenzia-misto-cinu-komiks
O trochu lepsi nez ba co jsem u Brubakera zvykly. Delka ideal, kresba super, dej srozumitelny a vyhovuje mi nosna linka a motivy postav. Nicmene je tam zase moc textu a necetlo se mi to moc plynule. Neni to muj salek, ale dobry, zlatej stred.
Brubaker opět nezklamal, stejná kvalita jen v menším vydání. Pokud chcete někomu představit Brubakera tak klidně tímhle, je to stejně kvalitní jak větší věci (Criminal, Velvet) a je to za chvilku přečtené. Vyborná věc.
Dobré, ale na Brubakera celkem konvenční kriminální dílko, u kterého tolik netuším, proč je z něj B. M. Bendis v předmluvě tak odvařený. Je to poměrně dost ukecané, přiměřeně napínavé, ale ne tak rafinované a kulervoucí, jak to Ed běžně umí. Zkrátka trochu patrno, že tehdy, na přelomu tisíciletí, teprve začínal a vypisoval se.

Celkový dojem: 70%
Hodně překvapivá volba. Na tuhle knihu jsem po dekádě od jejího objevu a dvou od vzniku už skoro zapomněl. Přitom je to jeden z prvních Edových kriminálních komiksů. A na debut dost povedený. Soukromé očko vyšetřuje případ zmizelé dívky, který se ve finále ukáže být velkou lidskou tragédií úplně jiných rozměrů. Příběh je skvěle vystavěný a poplatný všem Brubakerovým učitelům z ranku drsné školy. Oproti pozdějšímu kriminálu je tu přece jen trošku více textu a je to trochu víc detektivka, než bývá u autora zvykem. Ale ty zabetonované základy jeho vypravěčství a stavby příběhu jsou dobře znatelné. Kresba není čistokrevný Phillips, ale sedí taky krásně. Kniha je podložená pěknými bonusy s dodatkovým krátkým příběhem, který si moc nezadá s tím hlavním. Velká škoda, že Vertigo tuhle řadu tenkrát zařízlo. Jediné co bych vytknul je měkká vazba a Klíčníkův překlad. Tohle prostě má překládat Kopřiva, který ví, že v drsné škole hlavní postava nezačíná větu parkerovským slovem "Téda...". Jinak ale vcelku dost v pohodě. Líbilo se mi to už tenkrát a zgustnul jsem si opět.
27382
Izmir Čupr17.11.2023 12:04Místo činu
sedw28.8.2023 23:19Místo činu
house19213.8.2023 16:14Místo činu
Const.ex25.7.2023 14:06Místo činu
majer22.7.2023 18:47Místo činu
fifas10.7.2023 19:59Místo činu
delsemela7.7.2023 22:00Místo činu
Poniczech5.6.2023 14:51Místo činu
oleav28.5.2023 18:59Místo činu
hypermlok21.5.2023 19:16Místo činu
Fox0114.5.2023 17:52Místo činu
mackin7.5.2023 17:46Místo činu
Nexis6.5.2023 12:23Místo činu
Darker23.4.2023 21:16Místo činu
VanTom20.4.2023 10:43Místo činu
porculan18.4.2023 16:30Místo činu
t0mas13.4.2023 20:42Místo činu
Dezodoo26.3.2023 16:32Místo činu
MP16.3.2023 12:36Místo činu
Davispear 12.3.2023 00:12Místo činu
Garp23.2.2023 23:05Místo činu
filemon21.2.2023 20:07Místo činu
trudoš20.2.2023 13:05Místo činu
sercial18.2.2023 12:12Místo činu
calvin1013.2.2023 17:14Místo činu
Palebras11.2.2023 23:34Místo činu
charvos8.2.2023 07:39Místo činu
rooty2.2.2023 09:56Místo činu
pearlxjam26.1.2023 10:44Místo činu
mcleek25.1.2023 19:11Místo činu
MEGA23.1.2023 21:51Místo činu
Noci23.1.2023 09:31Místo činu
NecRoman22.1.2023 22:21Místo činu
Good Games22.1.2023 20:28Místo činu
hellblazer17.1.2023 13:37Místo činu
honza245715.1.2023 11:15Místo činu
kinak9.1.2023 23:05Místo činu
Nezbi5.1.2023 20:24Místo činu
pechna3.1.2023 22:46Místo činu
rajot2.1.2023 06:22Místo činu
flipflop1.1.2023 20:06Místo činu
2scha30.12.2022 20:09Místo činu
jh66630.12.2022 08:29Místo činu
perak30.12.2022 08:20Místo činu
Kaluž30.12.2022 03:23Místo činu
Mamut1228.12.2022 21:08Místo činu
Ivan Kucera28.12.2022 18:53Místo činu
Zbysek241010.12.2022 22:42Místo činu
invape8.12.2022 23:33Místo činu
Unerr8.12.2022 19:50Místo činu
faster867.12.2022 09:45Místo činu
BadBoy2.12.2022 21:30Místo činu
farnhajt2.12.2022 18:48Místo činu
Cabal29.11.2022 19:34Místo činu
louza29.11.2022 11:47Místo činu
Killingjoke25.11.2022 09:54Místo činu
Byl jsem, jako přiblble platící zákazník, za svých 399 po právu soukromě vyplísněn :-) Tak jen abychom všichni věděli, jak jsem to schytal :

Ricarderon mecenáš29.11. 13:51
Milej Louzo, díky za kritiku překladu Místa činu.:) Jen bych podotknul, že hlavní hrdina nežije v padesátkách, ale v Kalifornii na přelomu tisíciletí. Což je dost směrodatné.:) Zároveň překládám postavu, kterou napsal Brubaker. Nepřekládám tvojí představu o ní.:)
Četl/a (88)
123peta, 2scha, 3DD!3, BadBoy, Black Bro, yo, Bonpar, Cabal, calvin10, charvos, Const.ex, Darker, Darth Raelchi, Davispear , delsemela, Dezodoo, farnhajt, faster86, fifas, filemon, flipflop, Fox01, frantisekcap1, fuerto_gepa, Garp, George Walker Bush, Good Games, hellblazer, house192, hypermlok, IndyP, invape, Ivan Kucera, Izmir Čupr, James, Jay-jay, jeanbaklajean, jh666, jiskra, Kaluž, Keno, Kil-Khal, Killingjoke, kinak, Kiwi1902, Lijem24, Lord Baltimore, Macek78, majer, Mamut12, marek zigmund stanko, Mariohurbanek, MEGA, MP, namdnas, NecRoman, Nexis, Noci, oleav, Onkel 1928, Palebras, pearlxjam, pechna, perak, petrSF, PH79, Poniczech, porculan, Poseidon1978, rajot, rooty, Saint of Killers, sedw, seneke, sercial, Spike, Stara.kryta, start05, t0mas, taidana, trudoš, Unerr, Valdaufinka, VanTom, Wasps, Zbysek2410, zgrywus, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
(130)
123peta, 2scha, Alfi, Artigas, Ash Pointak, BadBoy, bboorreekk, Beng.D, binnmode, blackJag, bmc75, Bob, calvin10, charvos, cobe, Const.ex, CSE_AC/DC, D.K.Logic, Darker, Davispear , Daw8ID, Deckard, delsemela, Dezodoo, DKoscik, dre, farnhajt, faster86, fel68, felis, fifas, filemon, flipflop, Fox01, frantisekcap1, Fry, fuerto_gepa, Glumal, gumidekmedvidek, hellblazer, herbert, HevyEli, house192, hugosnowden, hypermlok, IndyP, invape, Izmir Čupr, James, Jay-jay, jeanbaklajean, jh666, jiskra, Kadin, kendor007, Keno, Killingjoke, kinak, Kiwi1902, krupan, kubosos, Light, Lijem24, Lojza, Macek78, majer, Mamut12, Mariohurbanek, Marvin, mcleek, MEGA, merhyx, Mikei, Mitak, MP, mstefl, NecRoman, Nexis, Nightmare, Noci, OldaB, Olesh, Onkel 1928, opytz, Paldini, Palebras, pearlxjam, pechna, perak, petrSF, PH79, porculan, Poseidon1978, RadimNemec, raimi, rajot, Ricarderon, RicHard. , rooty, Saint of Killers, Saran, sedw, sercial, Skot, sleepless, spagr, Spike, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, t0mas, tacmud, taidana, Tarka Daal, Tialster, Tomasino79, trudoš, Valdaufinka, VanTom, Velkej šéf, vishnar, vranakx, Wasps, Wiw, xintax, yogi, Zbysek2410, zgrywus, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
Chce (25)
Abstinent, anfrene, ben_bella, Berry669, besikv, Blacklarch, davidek, deadpool, Draco nobilis, Fida, filosh, Himlik, Infarkt, japes, KarlosJB, Matej-29, Matthew, Maty48, monty.cl, Norri, radkin, royan, Suši, Thorug, XGMan!ak
Prodá (1)
frantisekcap1