Modrá CREW #22 - Hrobař #5, 6
CREW1. vydáníduben 2022série Hrobař 3/3, Modrá CREW (II.) 22/35
4.1
...
...
...
...
+ 5 dalších ukázek
Koupit
Muž v černém se vrací i se svým věrným supem.

Chlápek s temnou minulostí, který pohřbívá mrtvé… a občas, když je to nutné, střílí živé. Už zase jezdí sám, utápí se v depresích a bere všechno, co mu přijde pod ruku. Úkol, který dostane, se zdá být velmi jednoduchý. Pohřbít mrtvolu. Jenže ta mrtvola leží na indiánském území, na místě, kam by si troufl jen naprostý šílenec. Takže je hrobař pro ten úkol ten pravý.

Obsahuje původní dvě alba série Undertaker, vydané nakladatelstvím Dargaud:
Hrobař #05: Bílý indián (Undertaker #05: L'Indien blanc, 2019)
Hrobař #06: Salvaje (Undertaker #06: Salvaje, 2021)


Scénář
Xavier Dorison
Art
Ralph Meyer
Barvy
Caroline Delabie, Ralph Meyer
Obálka
Caroline Delabie, Ralph Meyer
Lettering
Jiří Hrbek (Daren)
Překlad
Richard Podaný
Redakce
Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal
Žánry
akční, dobrodružný, western
ISBN/ISSN
978-80-7679-157-2
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
190 x 260 mm
Hmotnost
400 g
Tisk
barevný
Stran
124
Původní cena
249 Kč
Originál
Undertaker #05: L'Indien blanc, Undertaker #06: Salvaje (Dargaud, 2019, 2021)
Neviem, nejak ma to nechytilo. Pritom je v tom všetko: Indiáni, kovboji, Divoký západ, mystické indiánske pohrebiská, smrtonosný sup, zrada, krv, vlaky rútiace sa strmhlav po železnici postavenej v divokých skaliskách, lukostreľba, prestrelky, smrť číhajúca na každom kroku. Kebyže sa čosi takéto ku mne dostane v 9O. rokoch, kedy som bol puberťák, dalo by sa moje nadšenie krájať motorovou pílou. Ono je to nakreslené pekne, s citom pre detail a má to super farby. Indiánsko-zimná výprava tomu veľa dáva, ale scenár ma nebavil a bol príliš ukecaný, hoc áno, páčilo sa mi, že u Dorisona len málokto je vyložene dobrý, alebo vyložene zlý a áno, sú tu svine, ale vlastne aj ich motiváciám chápete. Lež to nie vždy stačí. Tentoraz to nestačilo. „Prevýchova“ Indiánov je vo všeobecnosti silná a nosná téma a dodnes nemalá trauma v srdci tak americkej, ako i kanadskej spoločnosti a po druhom čítaní to do seba lepšie zaklaplo a chytilo ma to... ale nie na 4*.
Takhle si představuju western, nechybí snad nic včetně fatalistického velkofinále. Klidně si to dovedu představit zfilmované od nějakého klasika žánru. Jen tak dál.
Pokračování Hrobaře se za mě vydařilo.
Díly #1-4 mě bavily víc. Bude pokračování?
Indiáni mně na westernech bavili vždycky nejvíc (dětská láska k Vinnetuovi). První sešit mě tu bavil o něco víc než druhý i když u druhého je dobrý konec. Po Okku jsem si nakonec tohle oblíbil jako druhou sérii z modré crwe.
Morálně opět poměrně ambivalentní zápletka chytla, hlavně dialogy mi přišly výborně napsané (a že jich byly často plné stránky), stejně jako nové nečernobílé postavy – Salvaje má rozhodně potenciál do budoucích dílů. Kresba ke scénáři sedí téměř perfektně, i když k vykolejení vlaku nárazem do pevnosti bych si dokázal představit efektnější, třebas i celostránkové panely.
Opět musím konstatovat, že bych ještě před pár lety nevěřil, že mě budou bavit westerny. Teď si je užívám a bavím se. Hrobař mě svou atmosférou zase dostal. Není to nepředvídatelné, ale má to úžasné postavy. Ať už to jsou běloši anebo indiáni, nikdo z nich není úplný klaďas nebo úplný padouch. Tedy až na pár vyjímek. Situace “na bojišti” se neustále mění a co platilo na začátku, to už nemusí platit o pár stránek dále. Děj má pěkné zvraty, ale zároveň není komplikovaný. Proto rychle ubíhá a snadno vás strhne s sebou.
Nový Hrobař je stále veľmi kvalitným čítaním a teší ma, že je táto séria tak úspešná v samotnom Francúzsku, kde obsadil v hlasovaní čitateľov piaty diel 4. miesto a šiesty diel 3. miesto v TOP100 komiksov. U nás patrí tiež táto séria k najpredávanejším a najlepšie hodnoteným v edícii Modrá Crew. Úplne zaslúžene. Hlavný hrdina je sympaťák, westernové prostredie je v podaní Xaviera Dorisona a Ralpha Meyera drsné a vizuálne atraktívne a scenáre sú tiež dostatočne zaujímavé. Najnovší príbeh však predsa len až príliš stráca tempo a oproti predošlým dielom tu nie sú až tak zaujímavé prostredia a akcia. Ku koncu sa to však pekne rozbehne a už teraz sa teším na pokračovanie, na ktorom už autori usilovne pracujú. =►Celá recenzia◄=
Hrobař prostě skončil, tak proč ho vykopávat? Podle mě je to zbytečné tahat Hrobaře na další dobrodružství, takhle by si zanechal to tajemno kolem sebe. Dobře, něco málo se (ne)dozvíme o Hrobařovi i v této knize, ale je to jen zmíněno, že někdo a něčím byl. Samotný příběh nepůsobí věru hloupě, ale že by to bylo nějaké terno se také říct nedá. V knize je vidět, že se nutili, jak autoři, tak i samotný Hrobař něco udělat. Je to rutinérské a takové šmahem ukončené. Kresba je pěkná, meyerovská, ale umí ze sebe vymáčknout víc. Tohle bylo prostě na přečtení a že Hrobař.
I za mě určité zklamání. Kresebně opět parádní, příběhově zajímavě rozjeté a s drtivým finále, ale prostředek tentokrát nějak drhnul a dvakrát mě nebavil.
Za mne trochu zklamání. Kresba je stále výborná a atraktivita westernového prostředí tomu napomáho, ale scénáristicky mne to tentokráte neoslovilo. Hlavní hrdina bez bázně a hany, který je schopen dostat se z těch nejkrkolomnějších situací, mnohdy za přispění málo uvěřitelné náhody, a proti kterému ani velký počet ozbrojených záporáků nemá šanci. Ne, že by to bylo úplně marné, ale předchozí části Hrobaře byly mnohem povedenější kousky.
Nevím, nějak mě to tentokrát nenadchlo. Pátý díl byl docela nudný, šestka o něco lepší ale i tak průměr.
Třetí knihu hrobaře bych asi nutně nepotřeboval. Na druhou stranu se jí nějak nedaří mě aktivně urazit, takže se musím spokojit s pasivní principální zapšklostí. Westerny v evropské fazóně většinou dopadají docela dobře a tenhle není výjimkou. Příběhově je kniha dobře vystavěná a krásně nakreslená. Konflikt hlavního hrdiny s bývalým oportunistickým parťákem, který se ho snaží lanařit na svojí stranu příjemně nečernobílý. Hlavní linka s prohnilým přístupem místních milionářů k původnímu obyvatelstvu, který není tak úplně sdílený všemi pokoleními, je taktéž docela originální. Takže vlastně docela dobrá kniha. Nebýt to xtý díl v sérii, což mě v rámci modré krwe dráždí, protože tam zabírá xtý díl nté série plus mínus toho samého místo dalším perspektivním titulům, dal bych asi i víc. Polehčující okolností budiž, že se zkracuje perioda vydávání, což je samozřejmě super.
233114
Četl/a (92)
123peta, 2Hitman3, 2scha, adevr, Alfi, Alikkk, Balů103, ben_bella, Bubákolog, buscheer, calvin10, Cemino, charvos, Cinema Ranger, Const.ex, Darker, Darth Raelchi, davidek, Davispear , Dezodoo, Dinik, faster86, Final, flipflop, Fox01, Géba, Gmork, Good Games, Grrr, Hanussen, house192, hypermlok, IndyP, invape, Ivan Kucera, J.Connor, JaggedSK, Jahunda, James, jiskra, Kazumaki, KdG, Keno, Kerbellos, Killingjoke, kinak, Kouzelnik7, Lachvos, lacoste, lantan1, Librarian, Light, listr, Lord Baltimore, lukascus, majer, Marty_von_Shit, Mercurio, mineralk, mkolar, monte walsh, MP, namdnas, NecRoman, Nexis, Norri, Paja78, Paldini, paulmuaddib, Pavel2222, perak, Plechy, Poseidon1978, radimisko, robur31, Sikk, Sir_Pete, start05, tacmud, taidana, trudoš, Valdaufinka, vankobra, VanTom, vita, vranakx, xflori01, Zbysek2410, Zdendy, zgrywus, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
(160)
123peta, 2Hitman3, 2scha, adevr, Alfi, Alfred, Alikkk, Azbest, BadBoy, Balů103, beanek, Benji, ben_bella, Berry669, blackJag, Blacklarch, bmc75, Bob, bobo666_2005, Bubákolog, burzum, buscheer, calvin10, Caylen-Tor, Cemino, charvos, cobe, Const.ex, Darker, davidek, Davispear , Deckard, Dezodoo, Dinik, disclose, Erich, faster86, fel68, filemon, filosh, flipflop, Fox01, Future-Death, Géba, Georgíno J., gezic, Greyman, Grrr, guseppe, hahahoho, Hanussen, house192, hugosnowden, hypermlok, IndyP, Infarkt, invape, J.Connor, JackOneil, Jahunda, Jak, James, jankie, Jay-jay, jiskra, Joshua_T, kapicka, Kapis, Karel Sec, Kazumaki, KdG, Keno, Killingjoke, kinak, Lachvos, lacoste, Lamahe, Librarian, lifi, listr, Lobok257, Lojza, Lord Baltimore, LuckyLjuk, lukascus, majer, Mamut12, markic, Marty_von_Shit, Marvin, mcleek, Mercurio, merhyx, mgeralt, mineralk, Mitak, mkolar, moiqpiom, MP, Mr.Plysh, mstefl, NecRoman, Nexis, Noci, Norri, o2t2, OldaB, Olesh, Onkel 1928, Paja78, Paldini, paulmuaddib, pavel, pavouk, pearlxjam, pechna, PeNNy, perak, Poseidon1978, radimisko, RadimNemec, Ricarderon, rooty, Saran, seezeethree, Sikk, Sir_Pete, SkillJam, Skot, sleepless, slothest, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, syon, t0mas, tacmud, taidana, Tarka Daal, Tialster, timek, trudoš, Valdaufinka, valon, vankobra, VanTom, vishnar, vita, vranakx, Vrenn, Wasps, xflori01, xintax, Yefery, yogi, Zbysek2410, Zdendy, zgrywus, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
Chce (11)
Blair, CSE_AC/DC, delsemela, Draco nobilis, Keenkeen, MonsterGyre, monty.cl, Nightmare, S313, SickNail, skepsi
Koupí (5)
CSE_AC/DC, Keenkeen, Nightmare, SickNail, Tomate