Ukázka
Ukázka
Ukázka

+ 7 dalších ukázek

Koupit
Z neznámého světa a další příběhy holandského kreslíře Erika Krieka je komiks s jedním z nejdokonalejších vizuálních provedení, jakých se zatím král hororu H. P. dočkal. Původní chuť, ba nebojme se v tomto případě říci i pachuť, zůstává dokonale zachována, i když se autorovi daří vyhýbat se přílišné doslovnosti. V jeho černobílé kresbě zůstává čirá esence strachu nezměněna a stejně intenzivní. Adaptaci Erika Krieka docení všichni milovníci žánru hororu, ale i milovníci komiksů. Pro české vydání autor osobně připravuje novou variantu obálky.

Vyšlo jako 3. svazek malé řady edice Argomiks

Scénář
Erik Kriek
Art
Erik Kriek
Obálka
Erik Kriek
Lettering
Daniel Trojan
Překlad
Veronika ter Harmsel Havlíková
Žánry
adaptace, dobrodružný, horor, mytologický
ISBN/ISSN
978-80-2572-505-4 (Argo)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
160 x 230 mm
Tisk
černobílý
Váha
504 g
Stran
120
Cena
298 Kč
Originál
From beyond and other stories (Oog & Blik, 2012)
 • Palebras
  Velice příjemná oddychovka, která sice nezabere moc času, avšak rozhodně neurazí. Jasně, je to celé podané trochu odlišně, celé to tajemno, nebezpečí a hrůza je až moc líbivě nekreslená a do detailu předvedena v plné parádě, což úplně nekontrastuje s Lovecraftovou vizí pracovat s čtenářovou představivostí a odhalit co nejméně. Adaptace jednotlivých povídek jsou ale provedeny dobře, dával jsem si je v těsném závěsu za přečtením jejich námětu a musím říct, že velice zdařile pomáhali utvořit působivou kulisu i když jsem to celé bral spíše jako takové zpestření než čtení plnohodnotné adaptace. V tomto případě spíše doporučuji Mýtus Cthulhu, také od Arga, která s jednotlivými povídkami pracuje daleko lépe hlavně díky vynikající kresbě. Z neznámého světa a další příběhy, určitě spíš doporučuji čtenářům, kteří nemají s Lovecraftem žádnou zkušenost a chtějí si přečíst něco z jeho tvorby, avšak nemají chuť číst povídky. V takovém případě je tato kniha dobrou volbou a na krátké rande s tímto autorem vystačí. Znalcům Lovecrafta nepřinese nic nového, avšak jak jsem zmínil již na začátku, jedná se o příjemnou pohodovku ze světa Lovecrafta, která je líbivě nakreslena a výběr jednotlivých příběhů je poměrně dobře zvolen. Já jsem byl spokojen a 4* si určitě zaslouží.
 • Norri
  Tuto knihu jsem si přečetl hned po přečtení Mooreova Neonomiconu. Zatímco Moore použil Lovecraftovo dílo jako stavební kámen k vytvoření nového příběhu, tak Erik Kriek se pustil do adaptace několika původních povídek. Stejně jako u hodnocení Neonomiconu, tak i tady musím zopakovat, že Lovecrafta nemám načteného. Zmiňuji to proto, že neumím úplně objektivně zhodnotit, jak moc je Lovecraftovo dílo adaptovatelné. Tuším ale, že to tak jednoduché nebude. Je to evidentně ten typ literatury, ve kterém není důležité, co je vyprávěno, ale jak je to vyprávěno. To je zřejmé z adaptace Dagona, což je zatím jediná povídka, kterou jsem četl. Zatímco v originální povídce vytváří ponurou atmosféru způsob skládání vět a zevrubný popis, v komiksové adaptaci se celá povídka odbude na pár stranách, aniž by vzbudila jakoukoliv silnější emoci. Naštěstí je adaptace Dagona v knize nejslabší. Ostatní adaptace dokážou více či méně vybudovat příjemnou, lehce děsivou atmosféru. Osobně jsem si nejvíce užil nejdelší příběh Stín nad Innsmouthem.
  Co se týká Kriekovy kresby, tak ta nemusí sednout každému. Je černobílá a poměrně propracovaná, ale v některých rysech mi připomíná Richarda Corbena, což pro mě není dobře. Ale k Lovecraftovým příběhům to sedí.
 • Spike
  Zdržím se dlouhých (leč pravdivých) řečí o tom, že Lovecrafta je v podstatě zbytečné adaptovat. [ EDIT: tohle moc nevyšlo, stejně jsem se rozkecal… ] Je pravda že jeho světy jsou tak přitažlivé že naprosto chápu potřebu mnoha tvůrců do nich něco přidat, ale to má smysl v případě že Lovecraftův vesmír nějak rozvíjíte nebo uchopíte po svém (jako Alan Moore) a jeho dílo slouží jako odrazový můstek k něčemu vlastnímu, leč těsně napojenému na Lovecraftovu tvorbu. Nebo jako to dělá Mike Mignola, který jeho motivy používá jako koření vlastních příběhů ale znalost Lovecraftova díla po čtenářích nevyžaduje. Ale přímá adaptace jeho povídek? To je vždy předem prohraná bitva, jelikož Lovecraft nestojí na ději, postavách atd. Jeho síla je ve slovech a atmosféře kterou jejich pomocí ve fantazii čtenářů dokáže vyvolat, což je něco, co ani komiks, ani film už z podstaty nedokáže napodobit. Mohl bych tedy komiks Z neznámého světa a další příběhy snadno odbýt jako něco co už z principu selhává protože logicky musí, jelikož chtě nechtě nemůže přenést pocity ze čtení knih. Je pravda že, jak jsem čekal, po přečtení tohoto komiksu jsem byl nevyhnutelně zklamán, ale sluší se upozornit i na klady.

  Především vizuální stránka. Erik Kriek se vám může líbit i nemusí, ale jeho kresba se k hororovému žánru hodí. Vše je vykresleno krásně a černobílá tomu sedí. Dále je plus že je zde i předmluva a jakási esej přibližující samotného Lovecrafta na konci knihy. Vydání od pevné vazby až po papír, tisk, překlad, vše perfektní.
  Je vidět že Kriek do toho šel s láskou a Lovecrafta má opravdu rád. Zde už se bohužel dostáváme k problému adaptace. Ta totiž musí zákonitě zklamat každého znalce originálu, čemuž se vyhnout sice nešlo, pořád se však najde i dost věcí které zde v rámci možností udělat lépe šly. Lovecraftem nepolíbený čtenář sice porovnávat nemusí, přesto mu komiks na otázku 'proč je zrovna Lovecraft považován za Mistra hororu?' odpověď nedá, jelikož tento komiks ten pocit děsu vyvolat nedokáže (a jakoby se o to místy snad ani nepokoušel). I ty kratší příběhy jsou tu zredukovány na minimální délku, což jim hrozně škodí.

  Vyděděnec na šesti stránkách opravdu fungovat nemůže, navíc i závěr povídky zde byl vynechán. Stejně tak Dagon - I když povídka je krátká, pořád buduje napětí a závěr má tak svou váhu. Bez toho budování je těchto - opět - šest stran naprosto tuctová storka, která by nevyděsila ani dítě. Devítistránkový titulní příběh Z neznámého světa je taky seškrtaný na nezbytné minimum, ale horor bez vybudování atmosféry prostě takto vystavět nejde. Kdyby těmhle kraťasům Kriek dal dvoj-trojnásobnou délku, fungovat by to mohlo i přesto že bychom byli ochuzeni o to nejdůležitější, tedy nechat pracovat vlastní fantazii, ale takhle prostě ne.
  I Barva z kosmu příběh hrozně redukuje. Chytrý tah byl že stařík vypráví události náhodným cestujícím místo 'vypravěče' jako v povídce, jelikož ten vlastně pro příběh důležitý nebyl a jen nám převyprávěl co slyšel od starého Ammiho. Co už chytré není, že opět spoustu událostí které ten příběh dělají tak strašidelným a přitažlivým, byly pozměněny či vynechány. A to včetně závěru, bez nějž je tato adaptace, ač krásně kreslena, naprosto zbytečná a prostě vyšumí. Kdybych nečetl originál a někdo mi tvrdil že tohle je klasika žánru, nepochopím proč.
  Nejdelší Stín nad Innsmouthem už kvůli své délce funguje sice nejlíp, i tak ale na svou zkratkovitost hrozně trpí. Tentokrát ne ani tak v závěru, ani kvůli pár menším změnám v ději (osud starého Allena) ale především díky sekvenci útěku z hotelu a posléze z města. Ta je původně neskutečně děsivá a napínavá, jeden z mých TOP momentů z celého Lovecrafta. Zde je celý útěk tak seškrtán že jakékoli napětí mizí, a zrovna tady je to neskutečná škoda.
  Celkově jakoby se Kriek prostě spokojil se samotným faktem že adaptuje své oblíbené příběhy, ale už se nezamyslel jak to udělat aby měly ten správný efekt, vyvolat strach, nebo alespoň napětí. Takhle jediné co vyvolává atmosféru je povedená kresba. Mám li doporučit, tak kdo chce nějak s Lovecraftem začít, ať nechodí okolo a opravdu jde přímo do knih, ideálně do Sebraných spisů kde bude mít většinu spisovatelovy samostatné tvorby hezky komplet. Knihy jako ta Kriekova jsou pak dobré, chcete li své oblíbené příběhy vidět v hezkých obrazech, takový bonus. Jsou i adaptace kde i ta kresba je hrozná, a tam už doporučovat nikomu nelze, pouze těm co cítí povinnost skočit po všem co nese jméno Lovecraft.
  Takže pokud se plánujete k Lovecraftovi dostat a nevíte odkud začít, odsud za mě určitě ne, tato kniha vám o podstatě jeho tvorby neřekne nic. Jste li Lovecrafta neznalí a ani ho číst neplánujete, jen sháníte nějaký ten hororový komiks, zde vás čeká příjemné nenáročné čtení s pěknou kresbou a v hezkém vydání za dobrou cenu.
  Možná jsem zněl moc kriticky, ale pořád je tohle něco, co alespoň nějakým cílovým skupinám lze doporučit, tedy o průšvih se nejedná. 6,5/10
 • RaggamuffinSVK
  RaggamuffinSVK10.5.2019 12:12Z neznámého světa a další příběhy
  K H. P. Lovecraftovi som sa dostal ešte ako dvanásťročný a to náhodou. Niekde som čítal o spisovateľovi, ktorého poviedky čitateľom otrasú a zavedú ho do najbizarnejších kútov strachu. Ako inak, musel som sa o tom presvedčiť na vlastnej koži. Na moje sklamanie však jediný výtlačok zbierky poviedok v lokálnej knižnici niekto nevrátil už roky. Avšak, krátko na to vyšla zbierka poviedok Outsider. A ja som sa konečne presvedčil, že tí, čo o Lovecraftovi hovorili ako o majstrovi hororu, mali naozaj pravdu. Komiksové spracovanie jeho poviedok si neviem veľmi predstaviť čítať bez znalosti predlohy, aj keď atmosféra sa dá krájať, takže možno si aj takto nájde nových fanúšikov. Vernosť spracovania viem ľahko posúdiť, cítil som sa podobne, ako pri prvom listovaní Outsiderom. Škoda však je, že je komiks veľmi krátky a dokážete ho bez problémov celý prejsť na posedenie. Kresba je veľmi pekná, mnohokrát detailná. Rád by som ju ale videl farebnú, len pre porovnanie. Pokiaľ ste fanúšikom Lovecrafta, tu naozaj nemôžete spraviť chybu, jednoznačne odporúčam.
 • marek zigmund stanko
  marek zigmund stanko3.5.2019 07:45Z neznámého světa a další příběhy
  Taková milá malá, retro hororová jednohubka, ze které by měl takový Troy McClure radost ..možná :)
 • sedw
  Od Lovecrafta jsem přečetl vše, co u nás vyšlo, v rámci jeho sebraných spisů. A musím říct, že tento komiks mu ostudu nedělá, spíše naopak. Celou dobu jsem se velmi dobře bavil, kresba se mi velmi líbila a rozhodně nekazila atmosféru příběhů. Za mě příjemný nadprůměr.
 • Olwen
  Pěkný průměr. O ceně/výkon se nedá diskutovat. Innsmouth bohužel občas působí jako Lonely street z Goona.
 • karl173
  karl173 mecenáš7.1.2019 19:58Z neznámého světa a další příběhy
  Tohle se mi líbilo. Takovouto tématiku mám rád a bral bych více těchto povídek v komiksu i od stejného autora. Bohužel je toho málo a navíc jak je zvykem, když je něco povídkového tak se často stává, že kvalita je dosti kolísavá. I zde je tentýž problém, kdy především kratší povídky po sobě nezanechají dlouhotrvající požitek. I tak lze ale ve výsledku říci, že vlastně ani jedna povídka není vůbec špatná. Nejvíce jsem si užil ty nejdelší povídky. Barva z kosmu a Stín nad Innsmouthem táhnou celou knížku výš. Zbytek je bohužel jen takové malé ohlédnutí po nějakou hrůznou událostí a v dnešní době už to nedokáže tak přitáhnout jako kdysi, kdy stačila i krátká povídka. Dnes už jsme bohužel náročnější čtenáři. Kresba je po celou dobu velmi povedená a černobílá jí sluší. Povedli se detaily a navodit slušnou atmosféru. Celkově 75%
 • james89
  Mně se to líbilo. Několik různě dlouhých povídek s tajemnou atmosferou, velice hezky nakreslených. Něco znám z jiných zpracování, ale to mi nevadí. První příběh (Vyděděnec) mi dějově připomínal povídky Thomase Otta. Já nemám co vytknout. Rozepsaný děj, jak zde někteří kritizují, tak ten mi opravdu nevadil.
 • Skot
  Skot mecenáš21.9.2018 21:16Z neznámého světa a další příběhy
  Pěkná klasická kresba , bohužel často až doslovně doprovázející text, který zase kopíruje původní text povídek. Je to všechno hezky udělané ale nějak mi chybí nadstavba , něco co přidal sám autor . Kriek je čtenářem , který předčítá povídku a přidává k ní hezké obrázky. Od adaptace bych čekal něco navíc , něco osobitého .
 • Radek Blacksad
  Radek Blacksad mecenáš18.9.2018 23:57Z neznámého světa a další příběhy
  Pekne kreslený komiks, ktorému sa darí navodiť príjemne nepríjemnú atmosféru. Síce nie stále, lebo hlavne tie kratšie príbehy skončia skôr ako by stihli zapôsobiť, ale Barva z kozmu a Stín nad Innsmouthem sa vážne vydarili a hlavne vďaka nim u mňa prevládajú kladné pocity. Je len veľká škoda, že sa jedná celkovo o tak krátku jednohubku a skončí to celé skôr ako poviete borůvkový koláč.
 • louza
  Jako Lovecraftova fanouška mě na knize nic výslovně neuráží. Příběhy jsou citovány téměř doslovně, což je dobře, protože autor, který by chtěl vylepšovat Lovecrafta by musel být úplný blázen. Kriek nicméně překvapuje použitým stylem vizualizace, která ač náležitě temná nese stopu cartoonových klasik a třeba i samotného Disneyho, což zní možná divně, ale o to překvapivěji to funguje. Z knihy dýchá naprosto krystalické komiksové umění. Čisté linky nepostrádají hodně svébytnou stylizaci k Lovecraftovi se opravdu hodící. I když mi apriori přijde, že zpracovávat zrovna tak abstraktního autora je nepatřičná volovina, nemohu na knize najít jediné slabé místo, snad kromě zmíněné kritiky její délky. Ale pokud se upíjí a vychutnává povídku po povídce, jako dobré víno, ani to není na překážku. Nevěřil bych, že je to možné, ale Kriekovi se to fakt povedlo.
 • Walome
  Velký Walomeh. Naprosto otrocky přepsané Lovecraftovy povídky, které jsme všichni viděli a četli asi tak 150x. Bez nápadu, bez invence, bez autorského zásahu. Dokonce i Cthulhu vypadá tak, jak ho zná moderní doba. Absolutně chybí prostor pro fantazii. A jak už to tak u adaptací beletrie bývá, v bublinách (rámečcích) se často dozvídáme informace, které popisují událost, která se děje na panelu.

  Kresba neurazí, nenadchne.

  Tenhle komiks je vhodný možná tak pro lidi, kteří se nechtějí prokousávat sto let starými povídkami (čemuž rozumím) ale pro ty ostatní nepřináší nic zajímavého.

  Více jsme to rozebrali zde: http://www.youtube.com/watch?v=10QUT38EU_E
 • Lenny
  Lenny mecenáš2.9.2018 11:01Z neznámého světa a další příběhy
  Tohle se Kriekovi fakt povedlo - Innsmouth a Barva z kosmu jsou dokonalé adaptace, které zachycují lovecraftovskou atmosféru, ale nabízí úplně jiný zážitek ze čtení. Kratší povídky bojují s převodem do komiksu, ale furt si drží úroveň. Skvělé!
  Více na: http://www.youtube.com/watch?v=Ha-IKeIapU4
 • Kabukiman
  Ale jo...spokojenost! Škoda, že to nebylo delší, takhle člověk zůstane po chvilce čtení ne uplně uspokojen :) Pak by mi taky nevadila trošku "retro" nažloutlá barva papíru místo toho čistě bílého. Ale to je asi jen mé subjektivní přání a nikomu jinému tohle vadit nebude:) Jinak bych snesl klidně i barvu- nějaké pochmurné odstíny barev by tomu sedly :) No..jak píšu na začátku...jsem navnazený na další Lovecraftovy povídky a ty už nedostanu...škoda :)
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin23.8.2018 14:25Z neznámého světa a další příběhy
  Jakožto neznalec respektive nečtenář Lovecraftova díla svědomitě prohlašuji, že se mi to líbilo. Atmosféra povídek je úžasná a tento styl hororu, ačkoli pro mě nepatří mezi ty nejmrazivější, mi vyhovuje. Sem tam kresba a autorova představivost či umělecká ruka může na děsuplnosti ubírat, ale to jen v malé míře. Trochu mi vadil lettering plný ztučnělých slov a české nadpisy kapitol, ze kterých svítí pixely.

  Celkový dojem: 80%
 • Kazumaki
  Kazumaki mecenáš22.8.2018 20:00Z neznámého světa a další příběhy
  Lovecrafta jsem nikdy nečetl a asi ani nebudu, ale tomuhle komiksu jsem dal šanci, aby mi trochu přiblížil ten jeho temný svět a abych si dal těch pár popkulturních odkazů do souvislostí. Nutno říct, že mi horory nikdy nic moc nedávaly. Ale jako rychlá jednohubka se to četlo celkem bez problému. Myslím, že Kriek dobře vystihl atmosféru. Někde sice otrocky vpisuje do bublin, co je vidět už na obrázku, a taky těch popisů je tam až příliš, ale budiž. Potom nevím, jak moc byl Lovecraft ve své době originální, co se týče svých povídek; pro mě jsou scénářem snadno zapomenutelné. Snad to bude hlavně o jazyku, jak zmiňuje cyboy. Nejvíc se mi tedy líbila povídka o Innsmouthu, a to patrně jenom díky Kriekovu vizuálu.
 • Michal Opitz
  Michal Opitz mecenáš19.8.2018 18:41Z neznámého světa a další příběhy
  Miluju Lovecrafta a Barvu z kosmu považuju za nejlepší horrorovou povídku ever.
  A mám za to, že Lovecraft se nedá přesvědčivě převést do vizuální podoby. Ani film, ani komiks nemůžou obsáhnout jeho budování atmosféry a hru se slovy a napětím.
  Ale tato povídková knížka se povedla. Bát se u ní nebudete (stalo se vám to vůbec někdy u komiksu?), ale "mlžnatý cár" Lovecrafta se o vás otře určitě.
  Takže hodnotím v rámci toho, kam je vůbec možné se v adaptaci jeho děl dostat. A kresba je skvělá.
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš18.8.2018 21:44Z neznámého světa a další příběhy
  Za prvé, nemám Lovecrafta načteného, ale příběhy nějak znám a viděl jsem různé adaptace. Celé to beru a uznávám a jaksi čekám na vhodný okamžik si to přečíst beletristicky. Nicméně, komiks je komiks a já jsem neodolal - možná je to špatně, začít s tím dřív, možná ne... Buď jak buď, mé dojmy jsou poměrně konzistentní a přijde mi, že kresba se k jistým příběhům hodí a k jistým ne. Přitom na první dojem by se dalo v podstatě prohlásit, že se jedná o karikaturizaci nebo kresbu pro děti.

  Vyděděnec má dobře nastavenou atmosféru, ale střih a narativ mi nejde po chuti a nechápu to. Absolutně nepřehledné a zmatečné a jenom to atmosféra za něco stojí.

  Barva z kosmu mě bavila ze všeho nejvíc. 50-kový film jak když vyšije. It Came from Outer Space na druhou. Co byl dřív slepice nebo vejce... Tohle je fakt to pravé americké neznámé, že každý venkov má to své tajemství a že to má každý po svém, jo to beru, a hned mi evokuje letošní komiksová senzace v podobě Pochmurného kraje. Až na to, že fantaskní prvek byl zde vystřídán mýticko-vědeckofantastickým prvkem. Opravdu jsem prožíval každou minutu a hltal jsem, co bude následovat. Tady úspěch a kresba dobře doprovází.

  Dagon jsem absolutně nepobral a nemám z toho opravdu nic. Do toho Z neznámého světa u mě funguje jaksi podobně. Až na vykreslení té jiné dimenze je něco, co mě bere a mám k tomu jistý názor, resp. má k tomu jisté stanovisko. Provedení a kresba bylo o trošičku lepší než první příběh a Dagon.

  Stín nad Innsmouthem je opět z toho lepšího z této sbírky a konzistentnost příběhu vidím v první polovině příběhu, pak to jaksi začne skákat z místa do místa, jakoby to chtěl pan Kriek uspěchat a nějak to celé shrnout a uzavřít. Konkrétní moment vidím na straně 96, tam se to začalo trochu srážet a příběh proto, pro mě, působil strašně uspěchaně a nesmyslně. Do toho ta predestinace byla jaksi očekávatelná již po první třetině příběhu, což nevadí, pokud je provedení a kresba na dobré úrovni, což ne vždy platilo podle mě. Příběh je nicméně dobrý a silný a mně se jako celek líbil. Zajímavě podané a ti "žabí lidi" byli fakt epesní.

  Suma sumárum, sbírka není hloupá, ale z Lovecrafta nic nemám - dobré pro znalce a fans. Stejně tak nemám skoro nic z Krieka - je to ochutnávka nejhrubšího zrna a 5 příběhů je opravdu málo na poznání, jak Lovecrafta, tak Krieka. Každopádně jsem rád, že jsem se s holandským komiksem mohl seznámit aspoň takto a za to jsem rád, další otevřené dveře a za to může Kriek. Kreslí dobře a umí to, ale k tématu mi to ne vždy sedělo. Přesto budiž, důležitý je celek a dojem z něj. I když mi místy připadalo, že scenáristicky by potřeboval někoho k ruce, nebo aby se Kriek soustředil jen na kresbu. Zapálení a nadšení je ale poznat už v samotném konceptu celé kolekce. Je vidět, že Kriek má Lovecrafta rád a celá sbírka je proto poctou na vysoké úrovní v kvalitním provedení. Vazba, tloušťka stran, bonusy, úvodní slovo aj. I když to může být pouze práce našeho vydavatelství Argo... Buď jak buď, není to pro mě komiksové terno, přesto je to ale něco hodnotného a kvalitního a i s tímto je potřeba se seznámit a vzdělávat se.
 • rajot
  Skvělá práce. A to říkám jako hltač Lovecraftova díla, což zde zmiňuju proto, že jsem vůči "přepisům" jeho děl naopak předem skeptičtější a následně kritičtější. Nelíbí se mi filmy natočený na motivy jeho díla, s hořkou pachutí jsem dočetl Ragemoor, odkazující se právě na HPL, atd. Tohle je ale opravdu povedený, podpořený navíc úžasnou černobílou (jak jinak) kresbou. Má to jedinej zápor - je tam toho málo! Všehovšudy čtyři povídky, přičemž dvě kratší a dvě delší, aby to završil masterpiece v podobě Stínů nad Innsmouthem. Moc mě mrzí, že Erik Kriek v tomhle nepokračoval a nedá nam tak nahlídnout do povídek jako V horách šílenství, Dunwitchská hrůza, samozřejmě Volání Cthulhu nebo famózní Případ Charlese Dextera Warda. I tak ale klobouček, na to jak obtížně je HPL převeditelnej je to perfektní práce a s příhlédnutím na poměr cena výkon tady není co řešit.
 • autokineton
  Za mě velká spokojenost, jediná výtka je k délce - škoda, že tu není třeba i V horách šílenství. Krásná kresba i atmosféra, kniha je kniha, nicméně myslím, že Lovecraft by byl spokojen 100%
 • sylterella
  Nádherný počin s ilustracemi "holandského Františka Štorma".
 • cyboy
  cyboy mecenáš3.8.2018 01:12Z neznámého světa a další příběhy
  Zdarile, nicmene Lovecraftova sila neni jen o nametech, ale hlavne o jazyku a prave proto jeho dila povazuju za neprevoditelna do jineho formatu.
  Kazdopadne je treba Kriekovi priznat, ze se snazi a kdyz uz nic jineho, tak alespon Lovecraftovi nedela ostudu.
  80%
1428112
 • louza
  Kapis : ...ale zase uz chapu proc vadi ty panely s textem :-)
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.9.2018 14:08Z neznámého světa a další příběhy
  Svatá panno na Břevnovské pláni! :)
 • Walome
  GWB: hej kámo nejvíc bráško borec. Praha pyčo!
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin20.9.2018 10:35Z neznámého světa a další příběhy
  Kapis: Tak cywe, děcka, já su pražák jak cyp a pišu jak mi kratky zobak narost'. Jseš vopravdu šťoural zpropadený. Kurwa. Al3 jin4k mocinky l0vískuju XD :*****
 • Kapis
  Kapis mecenáš20.9.2018 07:59Z neznámého světa a další příběhy
  mearez: přesně tak, ale ne od teď, ale zhruba už 12 let před tím než si tyhle stránky vůbec objevil:)

  A píše se nějakého (to dlouhé á zabolelo nejvíc) a gramatického
 • mearez
  Kapis: Ty tu od teď děláš nějákýho gramatickýho Soudce Dredda?
 • Kapis
  Kapis mecenáš19.9.2018 19:32Z neznámého světa a další příběhy
  píše se "přesné," kluci;)
 • Fimi
  Fimi mecenáš19.9.2018 19:20Z neznámého světa a další příběhy
  Rád jsem vám udělal radost
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin19.9.2018 15:01Z neznámého světa a další příběhy
  Fimi: "selské" - to je naprosto přesný :D
 • louza
  Fimi: "selské" - to je naprosto přesný :D
 • Walome
  Fimi: "selské" - to je naprosto přesný :D
 • Fimi
  Fimi mecenáš19.9.2018 11:32Z neznámého světa a další příběhy
  Tak třeba mě ty videa baví a užijí si je prostě...US News, k noviny, dobrá image a černý kůň mě prostě baví...noviny jsou zábavné a není to nuda...pokud chceš podrobný popis nějakého komiksu s historií a všeho okolo, od toho je tu Lenny...mě to prostě takové lidské, selské, nevím jak to říct....takže já si nestěžuju
 • Walome
  louza: dostal jsem echo, že je tu na mě HEJT, tak jsem si tej "hejt" šel přečíst a koukám, že je to celkem fajn kritika, ačkoli trošku zabarvená osobním pohledem na předmět, o kterém se tu bavíte, což je logický.

  "Parta kolem Potměšila" to chce dělat tak, jak to dělá. Není to o tom, že bysme nemohli. Minimálně Vojta a Kuba načteno mají a je to znát, když o něčem mluví. Kdežto zbytek o tom ví menší či větší hovno (já větší). Podstatné je, že nás to prostě baví a děláme to tak, jak chceme. Přesně s tím vínem a pivem (ale chlebíčky budeme rušit, to jo :D ). A když budu mluvit za sebe - mě to takhle baví. Bavěj mě komiksy a baví mě o nich točit videa. To, že to není fakticky bohaté a informativní vím, ale popravdě si nemyslím, že je to problém - protože faktických a informativních je tu iks dalších a já nemám žádný důvod trávit svůj volný čas tím, že budu dělat něco, co mě nebaví.
  Takže jako máš pravdu, že naše kanále jsou takový, jak píšeš, ale nevidím v tom problém.

  edit: jo a já vousy nemám, moc mi nerostou :(
  Jo a ještě dlužno dodat, že Komiksové Noviny nejsou jen opilecké ubohosti! Jakub teď rozjel novou sérii, která by Tě třeba mohla zaujmout:
  http://www.youtube.com/watch?v=bBwDP2h43Mg
 • louza
  Tak Crew, to je kapitola sama pro sebe. Když jsem viděl jak se tady Walome jednou tuším u Plutony obouval do Pavlovskýho. Už přesně nevím o co šlo, ale hledat to nebudu. Trapně mi z toho je ještě teď. Nula, která zvládla tak leda dát si první písmenko přezdívky do loga a neudělala nikdy nic pro nikoho než pro sebe samýho si otvírá pusu na Jirku Pavlovskýho, který jí dal šanci se zviditelnit a udělal a stále dělá pro rozvoj komiksu tady v čechách jak málokdo jinej... Bylo mi moc smutno, že vůbec taková situace může nastat. Taky se jejich nezdravému vztahu divím, ale to je jejich věc. Já bych s tím byl rychle hotovej.
 • Darker
  Darker mecenáš18.9.2018 22:03Z neznámého světa a další příběhy
  louza: Pod to, cos napsal, se s tvým dovolením taky podepíšu. Naprostý souhlas.
  Ještě dodám, že se to přelévá i do Komiksáře, který tím taky trpí. Nevím, jestli to Crew platí, sponzoruje nebo jen zastřešuje, ale já bych jim dal pošlapkách, za to, co tam občas dělají. Víc faktů a informací k věci by bylo lepší, než ty jejich "vtípky" a "srandičky". Nemusí to být suché fakta, ale tohle už přehánějí.
 • louza
  Cha cha cha! :-)) Pustil jsem si ty vida a půl hodiny psychicky se vyrovnávající Walome s vysvětlujícími panely v komiksu dokonale zabíjí. Chlape, z takovýho Savage Sword of Conan, nebo Kubertova Yossela by tě trefil šlak. Nicméně byly i doby prohibice, kdy to Gusta ani nemohl dělat jinak a přesto vytvořil úžasný věci.

  Jinak vám ty videa trochu zhodnotím, když už jsem v tom psaní. Lenny byl ve svých začátcích nechutej nerd, kterej zapáleně vykládal o marvelu a jehož radostný výskání jsem prostě nemohl přežít. Naopak Honzu Potměšila a partu formovanou kolem něj jsem miloval. Teď je to dokonale obráceně.

  Ondra Král urazil za svojí youtuberskou kariéru ohromný kus cesty a když vezmu v úvahu kolik mu je, někdy až šokuje tím co stíhá všechno načíst a věcně s profesionálním nadhledem ohodnotit. Přitom jeho vývody ač nutně subjektivní, protože je jeden, mi přijdou zarážejícně přesný a správný. Viz. logika se šílenstvím u Lovecrafta. Z jeho videí cítím stále ten zápal pro věc, ale zároveň ohromnej přehled a fundovanost bez nějaké přehnané teatrálnosti. Stačí že je skvělý řečník a dokáže se vyjadřovat stručně a jasně.

  Zato ta hic parta kolem Potměšila bez Potměšila..., kuva chlapi. Vylejte to víno z voken, vybodněte se na chlebíčky ať je nemusíte vystřihávat a hlavně si o těch komiksech a tématu co řešíte už taky něco zjistěte. Jako diskuse o komiksu, kterej někteří četli, někteří ne, někteří četli půlku, jeden nepřišel tak tu půlku co jste četli jste četli z jeho knížky...teď ty chlebíčky do toho, teď někdo četl předlohu, někoho nezajímá... Sakra, jak může bejt někdo knihovník a nemít komplet načtený klasiky...ale jen jednu knihu...? Takovýho bych jako šéfknihovník rovnou vyrazil.

  Dyť ste dospělí chlapi, máte vousy, snubní prstýnky, kérky...je vás víc. Hergot všechno hraje pro vás. S tím musíte jednoho sotva odrostlýho nerda od Marvelu zadupat do prachu, tak proč to nejde soudruzi...? Přitom je to tak jednoduchý. Blejsknu kérkou, nebo snubákem do objektivu, vychrlim dokonale nezpochybnitelný faktum, kámoš mi ho podrží (faktum), vychrlí jiný faktum... Přidá historku vod regálu z knihovny. To pude. Hlavně. Najezte se před natáčením, knížku si nastudujte taky před natáčením ať nemusíte hledat a komolit názvy kapitol za běhu. Používejte k argumentaci fakta místo pocitů. A víno si dejte až po. A v práci přestaňte točit videa na jůtůb a rozhlídněte se trochu po regálech vokolo. Von ten komiks chlapi, je trochu víc, než vobrázek s bublinkou u pusy.

  Makejte. Za rok si vás zase pustim a zkontroluju jak vám to jde...

 • Radek Blacksad
  Radek Blacksad mecenáš15.8.2018 16:33Z neznámého světa a další příběhy
  Ten komiks vypadá podľa ukážok úžasne. Som rád, že Richard konečne poslal náhľad, som mu dnes posielal ,,výhražný,, mail :) rozhodne objednávam
 • baatcha
  Fhtagn! Nářez! Já to mám rozečtené v německém vydání, protože mě ani nenapadlo, že by někdo vydal tuhle poctu Lovecraftovi a hororovým komiksům od vydavatelství EC z 50. let (Tales from the Crypt a další) česky. Přetahuji si přes hlavu černou kápi a vyrážím pro tu dobrůtku do bezměsíčné noci!
Četl/a (71)
2Hitman3, 81splinter, Aldo26, Alikkk, Artigas, autokineton, Azik2586, ben_bella, bierce, Blockholm, Bronn, cyboy, Dalamar, Darker, Darth Raelchi, Dexir, Dezodoo, Draco nobilis, farnhajt, Final, flipflop, Fox01, Giskard, Goldfinch, hellblazer, HellWeber, HevyEli, house192, hromotlk, Jabba, jindroush, kadas97, karl173, kaylin, Kocour, lantan1, Librarian, Light, Lobok257, LookAss, mackin, maco, Mamut12, marek zigmund stanko, Norri, paulmuaddib, pechna, RadimNemec, RaggamuffinSVK, raimi, rajot, RaptoR, sala, schefik, Schramm, sedw, SHORTY, Sir_Pete, sleepless, SNUFKIN, Spike, start05, Stlucius, sylterella, trudoš, tuzexchrist, Ukko, VXP, Walome, wolfgang, yogi
(128)
2Hitman3, 2scha, 81splinter, Aldo26, Alikkk, Anton Whatever, ArmadOon, Artigas, autokineton, Azik2586, Benji, Black Bro, yo, blackJag, Blockholm, bmc75, Bob, calvin10, Caylen-Tor, Corvus, CSE_AC/DC, cyboy, Dalamar, Dali, Darker, Deckard, Dexir, Dezodoo, Dinik, disclose, DKoscik, Draco nobilis, dvoracekpetr1, farnhajt, felis, flipflop, Flowtek, Fox01, Glumal, Goldfinch, Greyman, hellblazer, HellWeber, herrman, HevyEli, house192, hromotlk, invape, Jabba, jindroush, Kabukiman, kadas97, Kapis, Karel Sec, karl173, Karolín78, Kazumaki, Keno, Kocour, Light, Lobok257, Lojza, LookAss, maara, Macek78, maco, Mamut12, Marvin, merhyx, MIKER65, Milo_Harwey, mirec, misa, mstefl, mywiel, Netorack, Neuro, Noci, Norri, OldaB, Olesh, opytz, Paldini, paulmuaddib, pavel, pechna, pk123x, PKD, Poseidon1978, Radek Blacksad, RadimNemec, RaggamuffinSVK, raimi, rajot, RaptoR, Ricarderon, sala, schefik, Schramm, Šedo, sedw, SHORTY, Sidi Santini, Sir_Pete, Skot, sleepless, SNUFKIN, Spike, start05, Stlucius, strougy, suricattaontheway, sylterella, t0mas, tacmud, Thurin, trudoš, tukak, tulipstros, tuzexchrist, Ukko, valon, Vojtěch 393, vranakx, willis, wolfgang, xintax, yogi, yojimbo
Chce (20)
bourgeois, burzum, Carnage, davidek, deefha, Fida, jankie, KLAUN_DOMINANT, Laik, Maty48, monty.cl, Nightmare, polika36, Raul, Sebastian the wise, Suši, Wiruss, Wodry, z-e-d, zlejzmrd
Shání (4)
deefha, namdnas, Nightmare, Raul
Nabízí (1)
Abstinent