Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger

4.2 | Hachette Fascicoli | akční, superhrdinský | série Nejmocnější hrdinové Marvelu

Cloak a Dagger, milenecká dvojice propojená výjimečnými schopnostmi, se pokouší ochránit občany New Yorku před temnotou stravující svět.

Začali jako dvě děti prchající z domova, jejichž schopnosti aktivovaly nedobrovolné drogové testy. Tyrone Johnson se stal živoucím ztělesněním záhadné dimenze temnoty, zatímco jeho partnerka Tandy Bowenová začala zářit oslnivě jasným světlem.
V roce 1982 představila komiksová legenda Bill Mantlo světu nové, nezaměnitelné ikony. My vám přinášíme jedna z jejich vůbec prvních dobrodružství, v nichž tohle duo plné protikladů vyhlásí válku té největší špíně New York City.

Obsahuje příběhy:
Cloak a Dagger
Dcera světla, syn temnoty

Scénář:
Bill Mantlo
Kresba:
Edward Hannigan, Rick Leonardi
Ink:
Terry Austin, Jim Mooney
Lettering:
Rui Alves, Petr Schwarz
Barvy:
Bob Sharen, Glynis Wein Oliverová
Překlad:
Changer the Elder
Redakce:
Mirka Jarotková, Ondřej Král
Obálka:
Rick Leonardi

Každá kniha obsahuje bonusové materiály, jako jsou soupisky týmů, první výskyty a historii postav, profily tvůrců, shrnutí minulých událostí, náčrtky, seznam zásadních knih a jiné zajímavé informace. Hřbety jednotlivých knih tvoří marvelovskou krajinu, jejímž autorem je výtvarník Adi Granov. Vychází každý druhý týden.

Obsahuje sešity sérií Peter Parker, The Spectacular Spider-Man (Vol. 1) #64 a Cloak & Dagger (Vol. 1) #1-4

Rok a měsíc vydání: srpen 2018 | ISBN: ISSN 2421-6399 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 175 x 266 mm | Počet stran: 136 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 249 Kč | Název originálu: Cloak & Dagger: Child of Darkness, Child of Light | Vydavatel originálu: Marvel

Obálka (1/1)
J.Connor
M J.Connor | 25.2.2019 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Sérii NHM nekupuju a k téhle knize mě přivedla, jako jistě mnohé pamětníky, nostalgie z počátku 90. let, kdy C&D vydával Semic v sešitech Spider-man. A paměť neklamala, v dětství mi jejich příběhy byly až nepříjemné a je to skutečně poněkud dospělejší čtení, minimálně v rámci Marvelu temné, místy až špinavé. Přesně takový New York, který je znám z Taxi drivera, Půlnočního kovboje a jiných filmových skvostů té doby. Odpadky na ulicích, nuzné bytovky, pasáci, děvky, dealeři, úchyláci a světlo a dobro nemá šanci, možná snad jen v podobě psychopatického vigilanta, který se vlastně záhy stává tím, proti čemu bojuje. Byť by takovému příběhu slušela větší katarze a vyvrcholení a tohle jde spíše klasicky do nikam v zájmu pokračování série, dám nakonec plný počet, v rámci "žánru" si to rozhodně zaslouží.

P.G.
P.G. | 2.9.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Po prvním příběhu, kdy Spider-man v podstatě na světlo přivedl neznámé postavy, jsem si říkala - budou to pro něj jen statisti, kteří jeho stín nepřekročí, a nebo to budou osobité postavy, které se budou vyvíjet úplně jinak? On ten první příběh je totiž příběhem protikladů - hláškující Spidey proti odměřeným C&D, bojovník za spravedlnost (podle zákona) proti nekompromisním bojovníkům jdoucím za svým cílem (potrestat padouchy). Ač by to mohlo být klišovité, není tomu tak a jedná se o povedený příběh plný emocí a atmosféry. Bohužel, kresba nenaplňuje očekávání a místy k atmosféře nepasuje. Hlavní příběh již se Spideym nemá nic společného - je to taková mysteriózní detektivka z městského prostředí. Mysteriózní proto, že se v ní řeší, co jsou C&D vlastně zač a jaký je mezi nimi vztah. V příběhu sledujeme jejich tápaní nad hranicemi vlastních sil, nad tím, zda je morální je užívat tak, jak je užívají a vlastně i nad jejich budoucností. Jejich origin na konci příběhu je tečkou, pomyslným rozhřešením. Čtyři sešity jsou tak akorát, i když jsem měla místy pocit, že některé části jsou v příběhu prostě jen na zaplnění místa. Kresba je o poznání lepší, než v prvním příběhu, ale místy to také není žádně sláva. Shrnuto a podtrženo - na seznámení s postavami výborné, i když je to celé osmdesátkové retro.

S4TW
S4TW | 19.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Jak jsem se obával, že NHM s přibívajícím počtem béčko až céčkových postav půjde kvalitou dolů, tak jsem se obával zbytečně. Naopak se často jedná o velmi zajímavé, originálně pojaté, chytlavé a místy i dokonce dospělejší kousky. Tohle je zrovna takový dospělejší kousek. První sešti se Spideym je fajn úvod, přeci jen, když neznámou postavu vtáhne do světa zajetá ikona, tak to může dost pomoci a tady ten kontrast mezi hláškujícím, spravedlivým bojovníkem a vážnou, nekompromisní dvojicí, je hodně povedený. Dost silný, emotivní příběh se sociálním přesahem, jediná škoda je velmi špatná kresba. Hlavní příběh je parádička, o tom nelze pochybovat. Dost mi to náladou a atmosférou evokovalo kousky, jako třeba Sin City, temné, městské, atmosférické. Navíc to obsahuje i jistou dávu fantastična a nadpřirozena a ono to tam skvěle zapadá. Postavy jsou parádní, tajemné, lehce dezorientované, jejich motiv má smysl, ale vlastně se ještě pořád definují. Prostě mladí teenageři, kteří přišli k velké moci. Opět mě trochu nenadchla kresba, ač je o dost lepší, než tomu bylo u Spideyho čísla. Za mě spokojenost, dost mě to chytlo a určitě si dovedu představit, že si o této dvojici přečtu ještě nějaké kousky. Do úplně spokojenosti mi chyběla lepší kresba.

hroubek
hroubek | 18.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Znovu se mi potvrdilo, že když mám menší očekávání, tak o to více mě daný komiks překvapí. A to se povedlo Cloaku a Dagger. Je to dost povedený komiks, jenž velmi dobře funguje. Má zajímavý přesah a rozhodně se jedná velmi příjemnou jednohubku, kterou mě bavilo číst. Sešit se Spideym nás velmi příjemně seznámí s postavy. Následná minisérie tento dojem dost dobře utvrdí. Místy se mohlo přitvrdit, a nebo lehce ubrat na patosu některý scén. Nicméně mě komiks sedl a bavil mě, a byla to příjemná změna, takže jsem spokojený.

Ter
Ter | 16.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Čo máte všetci s tým, že semic to v spiderovi nedal celé? Práve tento komiks bol jeden z mála, ktorý vydali komplet celý, hoci rozsekaný na osem častí :) neviem, ako sa sem dá vložiť obrázok, inak by som priložil poslednú stranu z posledného semicovského spideyho - totožnú s poslednu stranou z NHM :) ešte som zo zvedavosti porovnal preklady Semicu a NHM s originálom a teda Semic sa držal originálu, kým v NHM je ten preklad na voľnej nohe. To len informatívne, nie je to výčitka :)

karl173
M karl173 | 13.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Příjemné překvapení a opravdu povedené NHM především co se účelu týče. Tohle NHM totiž splňuje to co má, a to je především dobré představení postav, které možná ani neznáte. V případě těchto dvou postav tomu u mě tak bylo a kniha mi je představila více než dobře. První retro sešit celkem ušel, ale bylo znát přeci jenom že se stále jedná jen o malou představovačku. Následující 4 sešity už byli ale o poznání lepší a je jen škoda že jich nebylo víc. Příběh je zde zajímavý a poutavý a i když se zde zase tolik věcí nestane umí opravdu dobře upoutat a pomůže čtenáři celkem slušně poznat tyto dvě z tragédie vzešlé postavy. Navíc je zde velmi povedená kresba. Rozhodně se jedná o povedené retro s 80. let Bohužel problém této knihy je především to že je krátká a že zkrátka nenabídne nic velkolepého, ale zato dobrou zábavu. 80%

Tyfus
Tyfus | 12.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Tento příběh Pláště a Dýky již kdysi v ČR vydal Semic. Vzhledem k tomu, že Záhadné Spider-many jsem roky sbíral po antikvariátech, tak jsem tento příběh asi nikdy nečetl celý najednou (a hlavně mám pocit, že poslední část příběhu už Semic nevydal). Celou knihu jsem přečetl jedním hltem a jsem nadšený! Jedná se přesně o ten typ příběhů, které mě ke komiksům jako děcko přitáhly! Vše je jak má být... správné 80s retro, plné barviček, pouličních feťáků a detektivů!

louza
louza | 12.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Kvalitní osmdesátkové retro z něhož větší část už kdysi vyšla u semicu jako součást sešitů záhadného Spider-Mana. Spidey album otvírá a je jedině škoda, že kniha neobsahuje více příběhů ze série Peter Parker Spider-man s pláštěm a dýkou, protože jde o výtečné a zábavné jednohubky, které ale umí přivést na scénu i zajímavé postavy. Stěžejní minisérie je jedním slovem skvělá i když hozená do velmi temného tónu. Jak to člověk jako dítě pobíral tak na půl ucha, tak v dospělosti docení přesah a sociální reflexi, kterou autoři do příběhů dvou nesourodých hrdinů vetkli. Výtečná věc.

mearez
mearez | 12.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Cloak and Dagger znám jen málo. Letmo se objevili v Infinity Gauntlet, Civil War, ale jinak jsem s těmito postvami nečetl žádný komiks. Když jsem se dozvěděl, že vyjde tento svazek, myslel jsem, že tuto knihu vynechám, ale pak jsem zjistil, že se jedná o již klasický první výskyt a taky o první minisérii. Kompletní začátky těchto postav jsem si prostě nemohl nechat ujít.
Už origin je podle mě opravdu vynikající. Námět je super, Spidey je vhozen přímo do děje, který začně úplně dávat smysl až po přečtení první minisérie, která v knize následuje.
Osmdesátky mám rád. She-hulk, X-meni, New Mutants, Byrneovo Avengers.... No, to nemůže výt průšvih. A opravdu nebyl. Komiks začne svižně, a nepustí čtenáře do konce knihy. Béčkový ,,street-level” superhrdinové, jeden detektiv a kazatel, trošku těch jednorázových padouchů z ulice dávají dohromady pěknou polévku, která působí pěkně civilně, už jen proto, že jediná narážka na Marvel Universe jsou komiksy ve stojanu v obchodě. Postavy si projdou slušným vývojem.
Příběh je odvyprávěn krásně, už jenom díky správně odvedené práci koloristy. Takhle se dělalo kreslířské řemeslo v osmdesátkách. Kresba je, až na občas moc velké oči, pěkná, krásně se hodí k příběhu.
Když tak čtu historii, tak se mi moc nechtějí číst jiné komiksy s dvojkou Vloak a Dagger, protože na mě jejich příběhy působí dost přehnaně, a nechci si kazit suprovej dojem z tohohle komiksu.
Pokud si tenhle komiks koupíte, nečekejte klasickej Marvel. Tohle je temný, postavy se pro změnu chovají jako lidi a kresba je pořádně osmdesátková. Ale pokid si chcete oddychnout od toho věčnýho a už i celkem nudnýho Spider-mana, Iron Mana nebo Batmana, tak tohle je trošku jinej, ale pořád kvalitní mainstream. Tohle NHM nemá chybu a užije si ho každej fanda Marvelu.
Za mě 5*.

jh666
jh666 | 12.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Nečekal jsem nic, dostal jsem skvělý příběh, od kterého jsem se nemohl odtrhnout.

Ter
Ter | 11.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Tento štvordielny príbeh už pred 25. rokmi vydal Semic-Slovart. Keď som zistil, že to vyjde v NHM, bola to jedna z mojich najočakávanejších kníh. Škoda, že tieto dve postavy sú (nielen u nás) obchádzané.

cyboy
M cyboy | 10.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Jejich prvni sesit se Spider-Manem neni nic moc, nicmene nasledujici ctyri sesity to zachranuji. Cekal jsem retro prusvih a on to az takovy prusvih neni. Dalo by se tomu ledacos vytknout, ale nad konkurenci nekterych "povedenych" NHM tohle opravdu vycniva. Nevim jestli se k tomu nekdy vratim, ale rad jsem si rozsiril obzory.
70%

Koci
Koci | 10.8.2018 | Nejmocnější hrdinové Marvelu #052: Cloak a Dagger |

Hodně zajímavé postavy a parádně napsané retro. Veliké překvapení, to je přesně ten smysl NHM.

invape
invape 25.7.2020

CaptainCzech
CaptainCzech 14.2.2020

Zaknafeine
Zaknafeine 29.12.2019

Toi
Toi 29.11.2019

Ozymandias
Ozymandias 26.10.2019

Moon
Moon 2.10.2019

lukascus
lukascus 30.7.2019

roswelll
roswelll 17.5.2019

willis
willis 2.5.2019

Matthew
Matthew 3.3.2019

Golem
Golem 3.3.2019

J.Connor
J.Connor 25.2.2019

Bronn
Bronn 11.2.2019

disclose
disclose 7.1.2019

Symbi
Symbi 20.12.2018

Fox01
Fox01 24.11.2018

KdG
KdG 5.11.2018

MonsterGyre
MonsterGyre 2.11.2018

pearlxjam
pearlxjam 17.10.2018

calvin10
calvin10 8.10.2018

morbn
morbn 27.9.2018

dajik
dajik 21.9.2018

mackin
mackin 9.9.2018

Scaleo1
Scaleo1 3.9.2018

P.G.
P.G. 2.9.2018

mineralk
mineralk 31.8.2018

Carnage
Carnage 31.8.2018

Lachvos
Lachvos 27.8.2018

SiWeX
SiWeX 26.8.2018

S4TW
S4TW 19.8.2018

hroubek
hroubek 18.8.2018

trudoš
trudoš 17.8.2018

Honzin
Honzin 15.8.2018

kaylin
kaylin 15.8.2018

lantan1
lantan1 15.8.2018

Paldini
Paldini 15.8.2018

AxusNalim
AxusNalim 15.8.2018

karl173
karl173 13.8.2018

MEGA
MEGA 13.8.2018

Tyfus
Tyfus 12.8.2018

louza
louza 12.8.2018

slavik38
slavik38 12.8.2018

mearez
mearez 12.8.2018

jh666
jh666 12.8.2018

punisher
punisher 11.8.2018

Ter
Ter 11.8.2018

cyboy
cyboy 10.8.2018

Koci
Koci 10.8.2018

Doppelganger
Doppelganger 10.8.2018

Četli (68):
2scha, alois13, Azik2586, Bronn, calvin10, CaptainCzech, Carnage, cyboy, dajik, Doppelganger, dvory, Elnie, Fox01, Golem, Gustik5, hicks, hromotlk, hroubek, Hugin, hypermlok, J.Connor, Jack, Jay-jay, jh666, jiskra, karl173, kaylin, KdG, Koci, Lachvos, lantan1, louza, lukascus, mackin, Marvin, Matthew, mearez, MEGA, Mercurio, mineralk, Mleako, MonsterGyre, Moon, NikkiKonig, Ozymandias, Paldini, PatrikTheMighty, pechna, perper, petrSF, punisher, raenius, Rinter, roswelll, S4TW, Scaleo1, slavik38, Snegis, SteveCZ, Symbi, Ter, trudoš, TZcomics, vita, xxSIMIxx, Zaknafeine, zdoog, zlejzmrd

Mají (192):
159753258x, 2scha, Abe, adam.ra, afri, Agiru, Al0f0k, Alfi, Alikkk, alois13, autokineton, AxusNalim, Azbest, Azik2586, Beng.D, blackJag, Blackmoor, bmc75, calvin10, CaptainCzech, CaptainL, Carnage, ConanVJ, Craxx, CSE_AC/DC, cyboy, dajik, Dali, deadpool, Deckard, deefha, DegiCZ, Denis1996, Dexir, disclose, DKoscik, doophy, Doppelganger, Dzoglik, ertefol, fifas, filemon, Filip123, Fox01, Fry, Glumal, Golem, guseppe, hahahoho, Hebled, herrman, hicks, hlavathor, holubdema, Honzin, hromotlk, hroubek, Hugin, hypermlok, ikshorm, illy, Infarkt, invape, J.Connor, Jack, JackOneil, James, jardoom, Jay-jay, jh666, jiskra, José, Joshua_T, Kabukiman, kadas97, Karel Sec, karl173, Karolín78, kaylin, KdG, kendor007, Keno, Kiwi1902, Knuckless, Koci, komik.sx, komiksák007, Kouzelnik7, krupan, kucik, Laik, lantan1, listr, Lobok257, lukascus, Marvin, Matio, Matthew, Maty48, MB, meffis, MEGA, Mercurio, merhyx, MerkatTV, mgeralt, MickeyStuma, mikado, MIKER65, Milo_Harwey, mimo_provoz, mineralk, misa, miuanek, Mleako, MonsterGyre, monty.cl, Moon, morbn, MP, Mr.Ward, mutattoo, mywiel, namdnas, NecRoman, Nightmare, NikkiKonig, Norri, novass, nx, Olesh, Ozymandias, Paldini, PatrikTheMighty, pearlxjam, pechna, perper, petrSF, Piros0013, Poseidon1978, punisher, Quentin, RadimNemec, Radkos, raenius, raimi, Ricarderon, Rinter, roswelll, Rumburaq, S4TW, Salien, Saran, Scaleo1, semi41, Sidi Santini, SiWeX, Skot, slavik38, start05, SteveCZ, Stlucius, tacmud, Ter, the.kasztan, TheoDread, Tialster, Toi, tom99, Tomasino79, tomned, trudoš, tukak, tulipstros, Tyfus, TZcomics, Viking, vita, vranakx, vrazdinek, willis, xai, xintax, xxSIMIxx, yogi, z-e-d, Zajo original, Zaknafeine, zdennanek, zdoog, zikaa, zlejzmrd

Chtějí (10):
BreakingAway, Corvus, DracoAn, gezic, gwen666, Marthy76, RedButton, Sebastian the wise, sleepless, Venomslav12stars

Shání (2):
Corvus, gezic

Nabízí (1):
Fox01

Corvus
Corvus | 21.11.2018 |

Prodá někdo v top stavu?

Tyfus
Tyfus | 18.8.2018 |

Ter: tak jsem si to ověřil a opravdu Semic to vydal celé! Moje chyba!

jh666
jh666 | 11.8.2018 |

Jako srdcebolnou romantickou sračku bych to rozhodně nenazval, už jen z toho důvodu, že hlavní duo minimálně v první řadě netvoří pár. Rozhodně je to lepší, než Inhumans, Runaway, nebo první řada Luka Cage.

Grim
Grim | 11.8.2018 |

No stěžovat si na využití postav se teď už nedá, jestli se nepletu tak se zrovna rozběhl serial Cloak and Dagger. Jak moc velká srdce bolná romantická sračka to je netuším.