choze

choze
choze | 16.5.2019 | Skalpy #10: Konec cesty

Vyvrcholení scenáristicky i kresebně špičkové série, která stihla naservírovat spoustu silných postav i momentů. Finále je sice pořádný masakr, ale na první přečtení mě nesejmulo, jak bych si přál.

choze
choze | 15.5.2019 | Pérák: Oko budoucnosti

Od prvního, až hororového dílu, kde Žiletkář řeže Libušku do tváře a huhlá, že “si spolu užijí”, se mi to na komiks pro Ábíčko jevilo nečekaně temné. Ale já bych děcka nepodceňoval, takže za mě ok. Za zařazení Žiletkáře palec nahoru, jen je trochu škoda, že je využitý jen na začátku a na konci a mezitím jen statuje.

Akční scény jsou správně cool, ať už Pérák sundá vykolejenou tramvají nacistický náklaďák, prohání se přestřelkou na bagru, skáče se samopalem v ruce z motorky na vlak a s rozbitými brýlemi dramaticky křičí na padoucha, nebo seskakuje z vybuchujícího vlaku, přičemž se mu rozpadají skákací boty a zůstává ležet na kolejích končících v propasti.

Pérák je tu za zaťatého, drsného, hláškujícího suveréna a pro mě ve výsledku za dost nesympatickou postavu. Působí tak vykořeněně, plný (oprávněného) vzteku, nenávisti, ale i samolibosti, že mi byl sympatičtější rovněž samolibý, ale “vyklidněnější” nacista Verner. Pérákovy hlášky jsou spidermanovsky jalové, ale dvakrát, třikrát za celý komiks jsem se upřímně uchechtl. Žiletkář je správně groteskní (včetně závěrečné proměny do variace Dr. Octopuse), jeho zavalitá postava a otravně huhlavý projev kontrastují s drobností a zářivou elegancí jeho břitev a zároveň jeho korpulentnost kontrastuje s hubeným a výrazně pohyblivějším Pérákem.

Kresba je dynamická, jak rozpanelováním, tak zvolenými perspektivami, a cool.

Celkově se to na můj vkus až moc zhlédlo v Indianu Jonesovi a s tím souvisejícím oprašování a romantickým rozvíjením české mytologie. V prvním případě by to nemělo až tak okatě opisovat a v druhém by to chtělo trochu míň přednášek z historie. Celkově ale tvůrci dokázali uspět tam, kde jiní před nimi ne a sice v Pérákově ucházejícím komiksovém oživení v rámci české popkultury. A mezi současnými ábíčkovskými komiksy je to výrazný a atraktivní počin, kterých by to tam chtělo víc.

choze
choze | 13.5.2019 | Conan z Cimmerie, svazek I. (varianta B)

Nejsem fanda Conana ani jeho žánru a o to jsem překvapenější, že mě to scenáristicky bavilo, snad jen poslední příběh mírně nudil. A kresebně mě to bavilo ještě víc.

choze
choze | 18.4.2019 | Vzpoura mozků: Odysseus

SPOJLERY! Vzpoura mozků mě nikdy nebrala, ale Galaxii jsem měl rád hodně. A Odysseus je... zbytečný. Na začátku Šorel zremakuje svého Hlídače na Ikaru - opět se letí červí dírou a opět rozdíl v hmotnosti způsobí vynoření se ve středověku, kde opět hrdina maskovaný za ovčáka zachrání dívku před upálením... Dokonce se ta dívka taky jmenuje Johanka! A i další dění působí jen jako variace na Galaxii (prolézání vraku Odyssea) a Vzpouru mozků (Země v područí klonů). Kromě toho příběh nepůsobí ani nijak zvlášť kompaktně - prostě se skáče sem a tam červí dírou, jednou je na Zemi středověk, podruhé daleká budoucnost, mezitím se objeví Odysseus... a závěrečný útěk ze Země je přímo antihollywoodsky nedramatický. Jak je u Šorela zvykem, postavy jsou ploché a zaměnitelné a dialogy nezáživné až otravné - přemírou technické hantýrky, vysvětlování, jakože dramatického dohadování se, rozčilování a zbytečného okřikování ("Nešaškuj!", "Přestaň šaškovat!"). A pokud byste si dali panáka pokaždé, když Honza řekne "Rozkaz, šéfe.", budete ještě před dočtením jako dělo. Co se kresby týče, je tam lehký posun, ale v zásadě je to to, na co jsme od Petráčka zvyklí. A rozpanelovaní si tentokrát vystačí jen s 4 pásy panelů, oproti 5 pásům Vzpoury mozků a Galaxie. Kolem a kolem je to závan nostalgie, který ale nepřináší nic moc zajímavého ani zábavného.

choze
choze | 16.4.2019 | Zatím dobrý

První polovina informačně nabitá a zajímavá, v druhé se to ale zvrhne v nekonečný a poněkud únavný útěk lesy, schovávání ve stodolách a přestřelky. Kresebně dobré, atmosférické. Ale celkově mi víc seděl mainstreamovější, heroičtější a akčnější styl Tří králů od Ležáka a Kociána, které lze brát jako prequel.

choze
choze | 10.4.2019 | Taven Bachtale - Buďte šťastni!

Kresebně se mi to zamlouvalo, takový ten příjemný mainstream ideální pro nenáročnou žánrovku. I když to rozpanelování je hodně velkorysé - zbytečně velké panely, kterých je málo na stránku. Scénář mě ale nebavil - kromě toho, že byl dost literární, chyběla výraznější zajímavější zápletka, postavy, zvraty, scény, spád, nějaká akce... Pokud by hrdina po manželčině smrti zůstal na hradě a snažil se tam obnovit si respekt, mohlo to být zajímavé, ale to pátrání s čarodějnicí po lesích v druhé polovině mi - včetně závěrečné pointy - bylo docela ukradené.

choze
choze | 9.4.2019 | Umbrella Academy #01: Apokalyptická suita

Zpočátku svižné, nápadité a zábavné, ale záhy se ukáže že to nemá větší hloubku, zajímavé postavy a vlastně ani zajímavější děj nebo akci. A ve výsledku je z toho fajn nakreslená, ale poměrně zapomenutelná superhrdinská týmovka.

choze
choze | 16.2.2019 | El Borbah

El Borbah je sympaticky hlásící soukromé očko netradičního zjevu a se zálibou v mexické kuchyni, které nejde pro nadávku a ránu daleko a díky své zjevné fyzické převaze postupuje při řešení případů velmi rychle. Jenže zatímco hlavní postava mě bavila, její případy už méně - sice jsou plné bizarností, ale ty krátké byly moc jednoduché a i u těch delších mi bylo dost jedno, jak to dopadne a o nějakém napětí nemohlo být řeči. Za což ale může i samotná postava - o El Borbaha se prostě nebojíte, jen se těšíte, koho zase setře nebo zmlátí. Takže zatímco jeho si pamatovat budu, z jeho případů si už po pár dnech nepamatuju skoro nic. Kresebně se mi to líbilo.

choze
choze | 23.1.2019 | Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman #01: Můj nejhorší nepřítel (paperback)

Pro mě kresebně i scenáristicky místy zmatený akční road trip Batmana s Two-facem ven z Gothamu, jehož průběh mě relativně bavil hlavně přehlídkou mě neznámých třetiřadých záporáků-zabijáků, ale jak to skončí mi bylo ukradené. Aby to bylo dostatečně osobní a temné i v zlatavých polích, Snyder zařazuje flashback do společného dětství Batmana a Two-face, plus Two-face celou dobu otravuje ponurým blábolením, což na mě ale působilo vychtěně, ohraně a nudně.

choze
choze | 26.12.2018 | Nemo: Srdce z ledu

Nečetl jsem Black Dossier ani Century, takže můžu srovnávat jen s prvními dvěma Ligami. Ty nabídly každá jeden velký týmový příběh a stály na slavných postavách dobrodružné literatury, zatímco v tomhle svazku dostáváme tři krátké sólovky a řeší se tu jejich děti a děti jejich dětí, což působí poněkud odvozeným a rozplizlým dojmem. Oproti Ligám Moore se Moore zaměřuje ne na tým, ale na jedinou postavu a příběhy doslova utápí v odkazech na kdeco, u kterých jsem se sice většinou chytal, ale nemám je zas tak naštudované, abych posoudil, nakolik mistrnou skládačku z nich Moore složil. Číst se to dalo, ale silný příběh nečekejte a tak to u mě boduje hlavně O´Neillovou kresbou, která umí jak postavy, tak technologická udělátka.

choze
choze | 2.7.2008 14:51 | Filmový a hudební klub

Zack: Je otázka, co myslíš tím dobrým. Ty tím zjevně myslíš obecně formálně a obsahově kvalitní, jenže o to se tyhle filmy ani nesnaží, jde jim o něco úplně jiného a sice o pokleslou zábavu a tu mnohé spolehlivě naplňují, tedy jsou dobré. S bondovkama je to podobný. S markýzem mi připadáte jako lidi, kteří nádavají nato, že v lékárně nemají chleba a co že je to teda za zkurvenej obchod.

choze
choze | 2.7.2008 12:50 | Filmový a hudební klub

zack: z ženské věznice se netočí jen porna, tedy aspoň já osobně definuju porno skrz otevřený sexuální scény, no možná seš v tomhle trochu puritánštější a stačí ti míň :) Bourne mě s výjimkou trojky nehorázně nudil, ten nervní realistickej styl není můj šálek kafe, rád se v akci orientuju a pořádně si ji prohlídnu. Na novou bondovku se bez nějakýho velkýho nadšení vždycky rád mrknu, protože vždycky dostanu (s výjimkou silně nadstandartního Golden Eye) standartní akčňák.

choze
choze | 2.7.2008 11:13 | Filmový a hudební klub

markýz: já jen že po dočtení tvé recenze jsem měl pocit, že ji napsal někdo kolem šedesáti, kdo předtím nikdy žádný akční film neviděl. Připomnělo mi to jednu recenzi, co jsem onehdy četl na netu, bylo to k filmu odehrávajícím se ve vesmírné ženské věznici. Recenzent napsal, že je nesmysl, aby když někdo spáchá zločin na nějaké planetě, ho vozili do nějaké věznice v kosmu, když je přece mnohem ekonomičtější mít vězení přímo na planetě. Chudák byl tak fixovanej na logiku, že vůbec nepochopil o co tam šlo. Ale radši ať takoví píšou recenze než aby točili filmy :)

choze
choze | 29.6.2008 15:34 | Filmový a hudební klub

Tak takhle mimo recenzi jsem už dlouho nečetl... :)

choze
choze | 29.6.2008 12:19 | Filmový a hudební klub

Taky spokojenost, díky tomu jak se to vzdaluje ději předlohy jsem si naopak uvědomil její slabiny a konekonců nejde o děj, ale o amorální vyznění a to je překvapivě ve filmu v rámci možností patrné.

choze
choze | 28.6.2008 18:49 | Filmový a hudební klub

Tak Kruanovský projekt si už našel cestu i do Premiere... A jak je možný, že tu nikdo nereaguje na Wanted??? :)

choze
choze | 15.6.2008 17:54 | Povinná četba

Ale rád bych viděl zfilmovanou Galaxii a samozřejmě Arnala...

choze
choze | 14.6.2008 12:51 | Povinná četba

Jakkoli mě ta zpráva, když jsem se o ní před půl rokem doslechl poprvé, nadchla, sám jsem to nikdy nepovažoval za moc reálný projekt a dodnes jsem nebyl ničím přesvědčen o opaku. Jako takové to podle mě může fungovat v pohodě, námět je originální (narozdíl od přeceňované Vzpoury mozků, která už je dnes pro filmovou adaptaci naprosto přežitá, viz. Terminátoři, Matrix, Já robot) a ta plytkost děje je, řekl bych celkem snadno řešitelná šikovným scénáristou. Horší je to s penězi, realizací a odbytem. Potřebné finance by teoreticky mohly vzejít z nějaké mezinárodní koprodukce a předprodeje práv do zahraničí, ale nemyslím, že by se u nás našli lidi, kteří by to byli schopní důstojně natočit a zajímavější počet diváků, který by tomu věnoval pozornost.

choze
choze | 25.5.2008 12:14 | Filmový a hudební klub

Můj rozhovor s Kubou Hussarem o jím připravovaném seriálu podle kruanovských comicsů - chforchoze.blogspot.com/

choze
choze | 21.5.2008 12:30 | Filmový a hudební klub

Až si říkám, jestli se ze smrti jedné z hlavních hvězd filmu před premiérou nestane v budoucnu regulérní propagační tah :) Jinak osobně nejvíc žeru ten plakát s netopýrem vypáleným do budovy.

Aktivita

Naposledy přihlášen: 21.5.2019 10:13
Komentáře u comicsů: 488
Hodnocení comicsů: 492
Příspěvků ve foru: 116

Sbírka (z CDB)

Četl: 110 (cca 45524 Kč)
Má: 529 (cca 82805 Kč)
Chce: 159 (cca 5932 Kč)
Shání: 7 (cca 0 Kč)
Nabízí: neveřejné