4.5 | Crew | drama, horror, thriller
Tvůrce Ryb se vrací v parádním sborníku svých osobně vybraných nejlepších hororových povídek. Najdete tu létající hlavy, ohavné modelky, díry v těle, duchy, temné uličky i obludy. Bizarní svět Džundžiho Itóa je děsivý i fascinující! Každá z povídek je navíc doprovozena autorovým doslovem, ve kterém vysvětluje tajemství jejího vzniku, a nechává čtenáře nahlédnout i do původních náčrtků a rozepsaných nápadů!
Rok a měsíc vydání: srpen 2019 | ISBN: 978-80-7449-735-3 | Vydání: 1. | Vazba: lepená v měkkých deskách | Formát: 145 x 215 mm | Počet stran: 388 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 469 Kč | Název originálu: Shiver: Junji Ito Selected Stories | Vydavatel originálu: Asahi Shimbun Publications Inc., 2015
Opravdu parádní soubor povídek. Jako exkurze do myšlenek a nápadů pana Ita je to fascinující, skutečně bych v jeho hlavě a v tom, co se tam točí, nechtěl bydlet dlouhodobě. Povídkový útvar mu myslím sedí ze všeho nejlíp, líbilo se mi to ještě o poznání více než Ryby a Spirála.
Já mám horory rád, respektive jsem s nima srostlý. Už od tří jsem sledoval telku dlouho do noci (zanedbaná výchova, ano) a setkal se s prvníma hororama, poté jsem je v jednom depresivním období v životě sledoval opravdu často, až jsem toho musel zas na nějakou dobu nechat, nicméně sleduju pořád nějaké horory s manželkou a není téměř nic, co mě v moderní kinematografii nebo i komiksech vyděsí. Ne že bych tady byl zděšený, to ne, ale Junji Ito umí útočit na lidské povědomé strachy. A např. moje tripofóbie (strach z mnoha děr u sebe, vygooglete si to, možná to máte taky) dostávala zabrat u povídek s hmyzem a tukem a měl jsem opravdu odpornou husinu. Takže klobouk dolů, takle mě dostat. Každá povídka tady měla něco do sebe, některé se mi líbly víc (dlouhé sny), některé míň (modelka), ale výsledek je skvělý! Tolik bizarností, nechutností, creepovitosti a děsu v jednom balení, to asi dovedou jen japonci a Ito nám to servíruje s lehkostí, že to my, lidé ze západu zvládneme strávit a ještě nám chutná. Vím, že mangy a obzvlášť hororové můžou bejt dost přes čáru, ale tady je to vždy ještě tak akorát a přitom stále dost heavy.
Naprosto parádní sbírka. Každá povídka úplně jiná, ale všechny byly mrazivé a zneklidňující. V každé jsem si našel něco, co mě bavilo a o žádné nemůžu říci, že by se mi nelíbila.
Za mňa dosť rozporuplné dielo podobne ako predošlý autorov hororový počin Ryby. Poviedky majú totiž veľmi kolísavú kvalitu a tak sa tu striedajú tie výborné (Modelka, Dom loutek) s tými priemernými (Balónky obesencov, Velectení predkovia, Tuk) a s tými horšími (Deska z bazaru, Maliar, Zimnice, Dlouhý sen). Itó má zaujímavé nápady, ale občas sú niektoré poviedky zbytočne naťahované a niektoré zasa príliš krátke. Nenudil som sa, ale čakal som to celé lepšie.
Povrchní, prázdné příběhy, které se snaží být děsivé, ale jejichž pointa je bez výjimky "meh". Tak to platilo do poloviny knížky. Odtud Džundži Itó rozjel naprostý festival hororu, po něm vám v ústech dlouho zůstane pachuť. Taková ta mazlavá, plná klaustrofobních místností, otvorů v potrubí a pachu oleje.
Problém Junji Ita (tahle forma jména se mi fakt píše líp) je snaha o uvěřitelnost a maximální realismus, zatímco nás často staví do situace, která je dost absurdní a kde je logiky pomálu. A ono mu to potom ne vždycky žerete. Mám pocit, že mnohé příběhy byly vymyšleny okolo jednoduchého a čistě vizuálního nápadu (nad městem plují balónky) a děj kolem je následně dost plytký. A neříkejte mi, že příběh o snění není přepsané Lovecraftovo Za stěnou spánku. Co ale Junjimu jde, je atmosféra.
Tu umí fakt hustou.
...
Jo a popřemýšlejte o tom, co je na obálce...
Sbírka "Balónky oběšenců a další hororové příběhy" ukazuje Džundžiho Itóa jako neskutečného hororového autora s tak bohatou fantazií, že se zdá skoro nevyčerpatelná. A to je dobře, protože každý příběh je jiný, každý stojí na trochu odlišném nápadu. A každý stojí za to. Jako kdyby sbírka "Balónky oběšenců a další hororové příběhy" neměla slabinu, jako kdyby jí nebylo co vytknout. Jednoznačně jeden z nejlepších hororových komiksů, jaký u nás kdy vyšel.
Tohle byl top za poslední dobu. Neskutečně mi to sedlo. Více takových.
Pecka. Nemám co dodat. U Ryb jsem měl strach, že mi to nesedne, navíc to byla oficiálně moje první manga, ale už coby jistý znalec Junji Ita, jsem se doslova na kresbu těšil a zůstal pořád nezklamán. Příběhy jsou po scenáristické stránce někdy slabší, někdy silnější, resp. někdy scénáře jsou vcelku dobré, ale někdy jsou svým pojetím a uchopením myšlenky držkopádné, ale naštěstí to táhne kresba a Ito si to dělá doslova do písmene na míru. Do toho je i zvukomalebný, tu desku jsem si fakt představoval, i ty další zvuky v dalších příbězích. Rád bych měl další příběhy Ita, ale delší. Neříkám, že povídky jsou špatné, naopak, ale rád bych měl prostě víc od každého krátkého příběhu. Nedokážu říct, která za mě vede, tak nějak se mi to uleželo v hlavě a mám z toho jednotný celkový dojem. Nemohu jinak, než doporučit.
Itó je děsnej úchyl, ale musím říct, že naplno oceňuji originalitu a atmosféru všech povídek. Někdy jsem sice s přimhouřením oka přešel scénáristickou zkratku, ale mnoho námětů mi způsobilo opravdu mrazení po celém těle. Nedoporučuji číst v posteli po půlnoci, jste-li sami doma.
Celkový dojem: 90%
Výborná sbírka Itóových prapodivností. Některé příběhy jsou víc psycho, jiné spíš nechutné, ale všechny mají neotřelý nápad. Líbilo se mi i využití Tomie v jedné z povídek. Doufám, že u nás její série taky někdy vyjde, četl jsem ji už před nějakou dobou a moc už si toho nepamatuji. Netradiční modelka je docela bizár, ale nejvíc se mi líbily povídky se sny a s hmyzem.
Spokojenost dosáhla sto procent.
Tak to je lahudka. Nerikam, ze je to pro kazdeho, ale fakt je, ze Itovi nechybi predstavivost a originalita. Asi dva pribehy mi prisly trochu slabsi, ale jinak hodnotim vysoko. Takovou mangu si dam libit!
90%
Četli (31):
Adrio, cyboy, Darth Raelchi, Dezodoo, Doctor_Sk, Doppelganger, farnhajt, Faxim, filemon, Fox01, hellblazer, Honzyk, house192, jankie, jiskra, kaylin, libcenko, Light, Netorack, NylKasbri, petad, RadimNemec, raimi, Scaleo1, sedw, seneke, Sir_Pete, Spacecore, Tony TwoDee, trudoš, xflori01
Mají (68):
Adrio, Awakener, binnmode, Black Bro, yo, bmc75, Bob, burzum, calvin10, cyboy, Darth Raelchi, Dezodoo, Doppelganger, dvory, Elizabeth, erik, farnhajt, filemon, filosh, Fimi, Fox01, GORERATED, hellblazer, Honzyk, house192, hromotlk, invape, jankie, jiskra, Karel Sec, kaylin, Kazumaki, libcenko, Librarian, Light, maara, merhyx, NecRoman, NylKasbri, o2t2, OldaB, Paldini, petad, Petr, Plocan, Poseidon1978, RadimNemec, raimi, RaptoR, Ruw, Scaleo1, sedw, seneke, SHORTY, Sir_Pete, Stara.kryta, start05, tacmud, Tarka Daal, Tialster, Tony TwoDee, Toren, trudoš, vranakx, willis, xflori01, xintax, Yefery, zdoog
Chtějí (19):
353638, Abstinent, besikv, bourgeois, CSE_AC/DC, Dali, Fry, Glumal, HellWeber, LookAss, Maty48, monty.cl, Netorack, Nightmare, Ozymandias, Plechy, sleepless, Vrenn, yogi
Hawwwran: Nejaky stranky navic = NE. Pokud by nejaky comics byl vytisteny cely do modra, prodalo se jich pred stazenim 50 a ty by kolovaly svetem - MOZNA.
Scarface: mě to nějak extra nevadí, když tam žádný stránky naopak nechybí.
Je mozne, ze se takova chyba stane sberatelskou raritou, jako u znamek?
Tohle je technická závada a prostě se v tiskárnách stává. Nechte si knížku vyměnit, mělo by to být bez problémů.
Sir_Pete: já měl tohle u Skrýše (nebo u Ryb?), akorát jich myslím nebylo tolik. Že by to obrácení u mangy dělalo tiskárně problém?
Konečně jsem se k tomuhle dostal a chtěl bych se zeptat zdali měl někdo stejný problém jako já.
Některé stránky (A není jich málo) jsou v komiksu duplikované. Během kapitoly prostě narazite na několik stran, které jste už četli. Stalo se mi to u dvou storek (Tuším že u příběhu s Balonkama a pak s Modelkou tuším). Stranky jakože nechybí, jenom je tam prostě takovych 20+- stranek duplicit a docela to dojebalo dojem při čtení.
Teď už název vem čert. Hlavně ať je dobrý obsah.
No nevim, balonky ve mne vzbuzuji infantilni narazky, tak nevim nevim, ale jestli to jinak neslo, tak co uz....
Právě proto, že Shivers čili Chvění bylo použité v anglické verzi, nemohlo být použité v české. Otázka copyrightu. Taky nás to překvapilo, ale dějou se divnější věci.
Dle mého lepší nežli to chvění vždy jsem si vzpoměl na jeden film s červy. A navíc redakce vysvětlila že název Chvění nesmí dát že na to má už někdo práva.
Zvláštní, že název knihy si bere název jiného příběhu, než anglická verze. Červená barva textu na coveru mi vadí. Byl bych radši za "Chvění" černým písmem.