Vodní had
Comics Centrum1. vydánílistopad 2020
4.3
...
...
...
...
+ 7 dalších ukázek
Koupit
„Pojď za mnou. Teďka jsme zvířata! Já jsem liška a ty jsi vodní had s maskou králíka.“

Mila je osamělá dospívající dívka, kterou čeká další nudné léto na venkově. Když se jednoho parného odpoledne koupe v řece, potká záhadnou Agnes, dívku s kouzelnými zuby, která se ukáže být duchem. Blíží se bouře a surrealistický existenciální horor o dospívání, dávných králích, válečnicích, mluvících chobotnicích a poznávání sebe sama může započít...

Scénář
Tony Sandoval
Art
Tony Sandoval
Obálka
Tony Sandoval
Lettering
Tomáš Náprstek, Martin Trojan
Překlad
Ladislav Niklíček
Redakce
Ondřej Černý, Radek Chaloupka, Barbara Doe (Warneke), Václav Dort, Alexandra Niklíčková, Martin Trojan, Milena Vojtková
Žánry
dobrodružný, fantasy, horor
ISBN/ISSN
978-80-7652-026-4
Vazba
šitá v tvrdých deskách (se sametovým potahem a parciálním lakem)
Formát
250 x 325 mm
Hmotnost
1205 g
Tisk
barevný
Stran
144
Původní cena
699 Kč
Originál
WaterSnakes (Lion Forge Comics, 2018)
Vodní had je velmi zvláštní a podivný komiks, který nejde pohodlně přiřadit do nějaké škatulky. Nejvíc určující je pro něj surreálno a horor, jako pro celé Sandovalovo dílo. I zde platí, že to není nic pro čtenáře, co chtějí mít všechno polopaticky vysvětlené, jasné, srozumitelné a předžvýkané.
Zpočátku jsem měl pocit, že toto bude nejpřístupnější Sandovalův komiks, který se mi dostal do ruky, ale brzy jsem byl vyvedený z omylu. Stejně jako u Růžového a černého a u Pohovky a mrtvoly i tady musím přemýšlet nad celým příběhem a v duchu ho zkoumat jako rubikovu kostku, abych viděl, kam co zapadá.
O ději samém se nedá psát bez spoilerů. Je to vyprávění podle mého gusta, protože já mám z různých žánrů nejradši horory a pohádky, pohádkové horory, hororové pohádky. Je tu řada naprosto ohromných panelů a výjevů, z nichž běhá mráz po zádech - nádherný je ten, na kterém schází hrdinka po schodech pod vodní hladinu.
Jako Švankmajer je i Sandoval posedlý zuby; zatímco u Švankmajera je to většinou odporné, u Sandovala to většinou působí podivně sexy.
Vodní had je originální a autentické dílo a při prvním setkání s ním jsem měl pocit něčeho zlomového, převratného a přitom současného. Doporučil bych ho každému, kdo má opravdu rád nespoutanou imaginaci.
Moc mě to neuctilo. Příběh vyznívá jako by se Gaiman pokusil převyprávět Pána prstenů do povídky. Začátek o setkání dvou dívek ještě docela funguje, ale jak se do hry dostává víc fantaskna a dochází i na epickou krvavou řež, už to nějak ztrácí jiskru. Některé klíčové postavy, nebo zvraty padají docela z nebe. Kniha by potřebovala být buď podstatně kratší, nebo podstatně delší. Obvykle nemám nic proti letmo nahozenému ději, ale tady ho na půl huby nahodil v šedesátce vás míjející cyklista z Tour de France. Tím hlavním problémem ale je, že se mi nelíbí Sandovalova kresba. Je to zvláštní, protože u Doomboye mi žíly netrhá, ale k tomuhle typu příběhu mi prostě nesedí ejzner neejzner.
Dlho som hľadal správne slová. Nenašiel som ich. Slová ako úžasné, hebké, snové, kruté, poetické boli príliš triviálne. Hoci, samozrejme, dokonale vystihovali podstatu tohto výnimočného, netradičného komiksu. Ale keď uvážim, akú obdivuhodnú imaginárnu prácu ilustrátor a zároveň scenárista mexického pôvodu Tony Sandoval (Doomboy) predviedol, tak skutočne dôjdeme k záveru, že by sme sa mali viac snažiť a vymyslieť rafinovanejšiu poklonu, akú surreálnemu Vodnímu hadovi zložiť. O scenári je najlepšie nič nevedieť a iba sa nezbedne nechať unášať nepredvídateľným dejom. O kresbe sa potom nedá povedať nič iné, než že je úchvatná. Trocha, ale naozaj len trocha mi to pripomínalo Temnými hvozdy od Emily Carroll. Premýšľam, či vôbec existuje nejaký pragmatický dôvod, prečo tomu dávam „len“ 4*. Ale asi áno. Asi ten, že hoci je príbeh skutočne jednoduchý a dá sa prečítať za hodinu, samotnému univerzu som napriek snahe (a dvojnásobnému prečítaniu) tak úplne nerozumel a čiastočne som sa stratil v boji, vlkoch, snoch, zuboch, morských pannách, chobotniciach atď. Možno to bol Sandovalov zámer. Možno nie. Neviem. Každopádne... 4*. Roztomilosť postáv zvláštnym, ale výborným spôsobom kontrastuje s celkovou brutalitou, explicitnosťou a rafinovane skrytou sexualitou. Z bonusov je tu bohužiaľ len skromná, pár stranová galéria. K tomu lacetka a parádny veľký formát.
sedw11.12.2021 22:32Vodní had
Vlastně nevím, jestli jsem komiks ve výsledku pochopil, ale je mi to úplně jedno, protože cesta tady byla více, než cíl. Krásně kreslený, tajemný a atmosférický příběh, který mě bavilo číst od první po poslední stránku. Velké překvapení od, pro mě zcela neznámého, autora. Moc jsem si tento komiks užil.
choze25.11.2021 10:16Vodní had
Výtvarně je to nádhera a neméně osobitý a sugestivní je i příběh, který začíná civilním líčením letního dětského přátelství/lásky, ale přes lehce hororové podtóny se vyvine až v epickou bitevní fantasy s mytologií a potoky krve. Bavilo mě hlavně úvodní seznamování Agnes a Mily a preferoval bych, kdyby to spíš než do WTF fantasy vyústilo do hororu, ale každopádně jsem nadšený, tohle mi po všech stránkách sedlo.
Tak Agnes mi dala facku a Mila ma posadila na riť. Po dočítaní som tak zostal sedieť s otvorenou hubou a v hlave len WTF? Masív...
Nečekal jsem od toho nic a o to více jsem možná byl překvapen. Velmi osvěžující dílko, velký formát opravdu hodně pomáhá a komiks obsahuje řekl bych nadprůměrné množství WTF momentů, což mě osobně vcelku vyhovovalo. Moc pěkné.
Tohle bylo opravdu jedno velké komiksové CC překvapení roku. Čekal bych od nich leccos, i jsem si myslel, že už bych mohl trefit, co bude dalšího, a ejhle, jak jsem se mýlil. Tohle jsem fakt nečekal. Musím říct, že jsem byl opravdu mile překvapen. Kresba parádní, na velkém formátu dostává skvělý prostor a vše vyniká. Ano, občas si lamentuji nad dalšími dětskými polopohádkovými příběhy, ale tady to pořád šlo a nevadilo mi to. Ten konec tomu dodává ten kopanec. Nejdřív jsem si říkal, bože co to je, to snad, to už tady od CC bylo několikrát, ale když čte člověk dál, tak se nemůže dočkat, co bude dál a nakonec to tak zajímavě končí. Do toho je to graficky tak skvěle znázorněné! Takže, proč ne. Můžu jedině doporučit, i když už na ty dětsky laděné komiksy moc nejsem, resp. na komiksy s hlavním dětským hrdinou.
Skot27.12.2020 17:25Vodní had
Velmi pěkný komiks. Ideální symbiosa kresliře a scénaristy. Kresba odpovídá harmonicky ději, velký formát je zde zcela na místě, 5 % do stovky chybí jen trochu plošší děj a snad příliš rozvleklá závěrečná bitva , vlastní námět není také zcela nový, ale dílo to je nadprůměrné a doufám , že nám v příště roce nabídne Comics centrum alespoň jedno podobné milé překvapení. To platí samozřejmě i pro ostatní .
Velmi zajímavý komiks. Zajímavý především příběhem, který je zároveň velmi zvláštní. Ale ta zvláštnost je přesně to, kvůli čemu vás to chytne a nepustí dokud nezjistíte, že už jste na konci. Což přijde velmi brzy a je to škoda, protože bych rád v tomto zvláštním příběhu rád pokračoval. Jedná se rozhodně o takovou jednohubku, kterou slupnete jak malinu. Ale na to jak je to vlastně krátké, tak to umí přinést vcelku silný zážitek.
Kresba jde ruku v ruce s příběhem. Je krásná, ale taky velmi zvláštní a svým způsobem děsivá. A velký formát tomu dodává tu správnou atmosféru.
Mě osobně tento komiks velmi bavil, ale mám možná trochu rozporuplný pocit, zda příběh nebyl příliš krátký nebo zda to bylo pro děj akorát. Rozhodně díky délce tu není žádné hluché místo. Ale taky to na mě působí lehce zkratkovitě. Někomu to může vadit a někdo to naopak ocení. Já osobně jsem spokojen, jen mi zde ještě něco málo chybělo. 4*
Hrozne zvlastni, kresba mne velmi zaujala. Pribehove to je jednohubka. Jeste nejakou dobu nad tim budu premyslet. Urcite to ve mne zanechalo stopu. To se tak casto nestava. Podobne zvlastne na mne zapusobila Satania od Vehlmanna.
“Jedna malá holka dala jedný malý holce ruce kolem ramen”

Páni, tak tohle bylo skvělé! Od Tonyho Sandovala mám už doma Doomboye, který se mi hodně líbil svým nápadem, atmosférou a kresbou. Proto jsem už věděl, co od něj ve Vodním hadovi můžu zhruba čekat. Přesto jsem se trošku obával, aby to nebylo příliš surreálné a abych po velkém natěšení jsem nebyl o to víc zklamaný. A víte co? Jsem nadšený! Tony Sandoval má obrovskou fantazii a imaginaci, a geniálně to svou kresbou a také scénářem dokáže přenést na čtenáře! Jeho obrazy jsou opravdu podmanivé a při čtení jsem doslova hltal každý tah jeho tužky. Sandoval má evidentně rád moře, protože v jeho komiksech se často objevují mořské motivy, a to jejich atmosféru příjemně ozvláštňuje.
Vodní had je letní dívčí dobrodružství spojené s fantasy hororem. Zní to divoce, ale funguje to. Já jsem se při čtení smál, měl jsem husí kůži a jednou mi dokonce přeběhl mráz po zádech. Prostě jsem si tu knihu skvěle užil. Zmínit musím i provedení knihy - až ji uvidíte naživo, tak ji prostě budete chtít, je nádherná.

Pro zajímavost dodám, že ve Vodním hadovi si střihl nenápadné cameo Doomboy.
Tak tohle bylo rozhodně podivuhodné dílo. To, co ze začátku vypadá jako příběh o lásce dvou dívek, se záhy přenese do roviny úchylně surreálného horroru. A není to špatný! K tomu je třeba připočíst i svébytný Sandovalův výtvarný projev, který možná není pro každého, ale mně osobně se líbí.
23245
Lobok25731.12.2023 09:49Vodní had
MindReader26.12.2023 19:28Vodní had
louza15.8.2023 16:25Vodní had
willis9.1.2023 16:25Vodní had
Jabba29.11.2022 15:44Vodní had
Kerbellos7.11.2022 12:37Vodní had
Grrr31.10.2022 09:03Vodní had
sercial26.5.2022 08:11Vodní had
perak24.3.2022 08:15Vodní had
Ivan Kucera28.2.2022 07:40Vodní had
Nexis16.1.2022 09:17Vodní had
Doppelganger12.1.2022 21:45Vodní had
sedw11.12.2021 22:32Vodní had
choze25.11.2021 10:16Vodní had
SickNail1.10.2021 00:39Vodní had
house19215.9.2021 20:13Vodní had
Giskard6.9.2021 21:42Vodní had
oleav25.8.2021 22:47Vodní had
Berry6693.8.2021 22:54Vodní had
foudy26.6.2021 10:50Vodní had
Garp25.6.2021 15:12Vodní had
besikv24.6.2021 17:13Vodní had
invape23.6.2021 23:43Vodní had
Netorack25.5.2021 16:13Vodní had
jh66615.5.2021 09:34Vodní had
james dixon29.12.2020 17:50Vodní had
trudoš28.12.2020 07:08Vodní had
Skot27.12.2020 17:25Vodní had
Dezodoo26.12.2020 22:11Vodní had
calvin1026.12.2020 12:41Vodní had
hellblazer16.12.2020 10:14Vodní had
terrordemon15.12.2020 21:52Vodní had
karl17315.12.2020 19:47Vodní had
Vrenn14.12.2020 01:33Vodní had
NecRoman6.12.2020 14:52Vodní had
mcleek6.12.2020 07:00Vodní had
Ruw5.12.2020 22:07Vodní had
RaptoR2.12.2020 20:24Vodní had
Light28.11.2020 23:49Vodní had
cyboy16.11.2020 21:38Vodní had
M_M16.11.2020 19:33Vodní had
Hawwwran9.11.2020 22:33Vodní had
Zbysek24108.11.2020 11:31Vodní had
Norri8.11.2020 01:40Vodní had
listr7.11.2020 19:04Vodní had
Kazumaki5.11.2020 21:23Vodní had
Zack5.11.2020 21:07Vodní had
Hanussen5.11.2020 20:49Vodní had
Zpočátku jsem se divil, proč to má věkový rating 16+, ale v poslední části knihy to opravdu není pro děti...
Young adult to je snad jen kvůli tomu jednomu polibku mezi děvčaty :-D
Zack15.11.2020 11:40Vodní had
Alfi: YA je na tom trochu mlhave tema ztraty nevinnosti, rozhodne to neni detsky comics nebo odkud prameni tvuj strach.
Norri11.11.2020 13:15Vodní had
Alfi: Není ta otázka zbytečná? ;-)
Alfi11.11.2020 10:00Vodní had
Trochu ma vyľakalo, že je to označované ako Young Adult komiks. Ale hodnotenia tu sú OK. Odporúčate?
Četl/a (71)
123peta, Bedou, Benny, Berry669, besikv, calvin10, choze, cyboy, DanielT, Darth Raelchi, davidek, Dezodoo, Doppelganger, Draco nobilis, farnhajt, filosh, foudy, Garp, George Walker Bush, Georgíno J., Giskard, Grrr, Hanussen, Hawwwran, hellblazer, house192, IndyP, invape, Ivan Kucera, Jabba, James, james dixon, jankie, jh666, jindroush, karl173, KarlosJB, Kerbellos, Lenny, Light, Lobok257, Mr.Plysh, mstefl, NecRoman, Netorack, Nexis, Norri, oleav, paulmuaddib, pechna, perak, Poseidon1978, Qvestor, RadimNemec, RaptoR, RudyRod, Ruw, sedw, sercial, SickNail, Skot, Spike, start05, terrordemon, Tomzany, trudoš, Ukko, Wasseg10, Yaromil, Zbysek2410, Zlord_Antijezis
(136)
123peta, Alfi, arnecht, Azbest, bboorreekk, Bedou, Benny, Berry669, besikv, binnmode, blackJag, bmc75, Bob, calvin10, Caylen-Tor, Černá Krysa, cobe, cyboy, Dali, DanielT, Deckard, deefha, DEmnoG, Dezodoo, DKoscik, Doppelganger, Draco nobilis, Elnie, farnhajt, filemon, filosh, Fox01, Georgíno J., Glumal, gongon44, grinder, Hades, Hanussen, Hawwwran, hellblazer, herbert, HevyEli, hugosnowden, IndyP, Infarkt, invape, Jabba, James, james dixon, jankie, jh666, karl173, KarlosJB, Kazumaki, Kocour, koudak89, Kouzelnik7, kubanec13, Lamahe, Le Porello, listr, Lobok257, Lojza, Lord Baltimore, maara, Mamut12, Marvin, mcleek, merhyx, mgeralt, mikado, mirec, mirror, misa, Mitak, moris.cz, MP, Mr.Plysh, mstefl, NecRoman, Nexis, Nightmare, Norri, oleav, Olesh, Onkel 1928, Paja78, paulmuaddib, pavel, pearlxjam, pechna, perper, PH79, Poseidon1978, Premek, RadimNemec, raenius, RaptoR, Ricarderon, RudyRod, Rumburaq, Ruw, Saran, schefik, Šedo, sercial, SHORTY, SickNail, skepsi, Skot, sleepless, slothest, Sole, Spike, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, syon, tacmud, Tialster, timek, Tomket.Tom, Tomzany, Tony TwoDee, trudoš, Ukko, vishnar, vranakx, Vrenn, Wiruss, xintax, Yaromil, yogi, yojimbo, Zbysek2410, Zlord_Antijezis
Chce (15)
Abstinent, delsemela, Fida, Freckles, GeorgeeW, Grrr, Himlik, Jimbeam90, Kamoš, monty.cl, Pizza Guy, skepsi, Suši, Tarka Daal, Velkej šéf
Koupí (3)
GeorgeeW, Grrr, Pizza Guy
Prodá (1)
arnecht