Zarov
Josef Vybíral1. vydáníříjen 2020série edice ERB 9/38
4.3
...
...
...
...
+ 3 další ukázky
Koupit
Generál Zarov je kultivovaný a rafinovaný muž. Zná dobré vychování, má dobře zásobenou knihovnu a cituje Marca Aurélia. Je také vášnivým lovcem do té míry, že si postavil malý ráj u pobřeží Venezuely. V minulých expedicích lovil žirafy, nosorožce a buvoly; avšak jednou z jeho obětí se stal vůdce irského organizovaného zločinu v Bostonu. A jestliže mafie má smysl pro rodinu, pak dědička Fiona Flanaganová je rozhodnuta pomstít smrt svého otce. Unáší sestru bývalého vojáka a její děti. Konfrontace může začít...

Vyšlo jako 8. svazek edice ERB (Ediční Řada Bande dessinée)

Scénář
Sylvain Runberg
Art
François Miville-Deschênes
Barvy
François Miville-Deschênes
Obálka
François Miville-Deschênes
Lettering
Jiří Nevěřil
Překlad
Jitka Musilová
Redakce
Zbyněk Froněk, Jiří Nevěřil, Josef Vybíral
Žánry
akční, dobrodružný
ISBN/ISSN
978-80-8809-854-6
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
225 x 315 mm
Hmotnost
718 g
Tisk
barevný
Stran
80
Původní cena
399 Kč
Originál
Zaroff (Le Lombard, 2019)
choze31.8.2022 13:29Zarov
Scenáristicky přímočará honička parádně nakreslenou džunglí a ve výsledku fajn oddechová jednohubka. Z původně záporáka a lovce Zarova tady scenárista dělá hrdinu (jednoduchým trikem - pošle na něj přesilu) a loveného, tím ale veškerá vynalézavost končí. V podstatě jde o souboj dvou psychopatů, přičemž ale oba psychopati i ten souboj nejsou výrazněji propracovaní, zajímaví nebo zábavní. Od Zarova líčeného jako ultimátní lovec jsem čekal rafinovanější a barvitější lov.
karl17310.8.2022 19:50Zarov
Krásné prostředí a hutná atmosféra dodávají komiksu něco zapamatovatelného.
I přes menší počet stran tu je dobře fungující příběh.
A v neposlední řadě se jedná o dobrodružství a survival v jedné podobě.
To vše v jednohubce, která vám v krátkém časovém intervalu dá víc než přespříliš dlouhé blockbustery.
sedw10.4.2022 11:35Zarov
Velmi příjemný akční komiks s parádní kresbou, hlavně scenérie v džungli neměly chybu. Děj byl velmi příjemný a odsýpal. Doufám, že se prodeje zlepší a pan Vybíral se do druhého dílu, až bude venku, pustí, protože jsem dlouho nečetl takovou příjemnou oddychovku.
čteno cca před 14 dny, tak předně obálka je fajn, vypadá zajímavě, zpracování super, po otevření knihy vás omámí lahodná vůně vybíralovských komiksů :D (CC má taky specifickou vůni, crew snad taky, jakoby každý nakladatelství mělo patent na komiksový afrodiziaka), k příběhu: nebyl jsem tak unešen jako mí předpisatelé, za mě se jedná o béčkový náměť lovce v džungli (skoro jak variace na Predátora), takže koncept, co mám rád a prostředí ok, ale jedná se o průměr s průměrnou kresbou, tzn. takový Evropský standart... - to je v kostce vše

dále budu lehce spoilerovat... úvodní proslov, kde se dozvíme, že komiks je pokracování starýho čb filmu a že proslovy Zarova jsou Marca Aurelia, což pak ale i sám zmíní a jsou super... příběh začne lovem lidské zvěře, kde Zarov uloví bohatýho posránka (kdo by to byl řekl, že je ten týpek nebojácný šéf Irské mafie, co má drsnou kozatou dceru), to je úvodní mini příběh, následuje další minipříběh s dobrodružným lovcem, co se Zarovem utkal, vyhrál, utekl a v podstatě nahodil udičku dceři Mafiána, čímž tyhle dva prequely rozjely hlavní příběh vyčpělého lovce ve své pevnosti na džungle ostrově versus kozatá vůdkyně mafie se svojí bandou a průvodcem, co se s ničím nesere.... :) důležitý je říct, že zpočátku je fakt Zarov pěkná svině, kdy fandíte kozatce, aby se ona vzápětí projevila taky jako svině a vy se máte přesunout k Zarovovi, což se decentně povede, ale v podstatě mi to bylo, jako všem ostatním, šumák... kresba evropa standart.

Dvě spoiler vady:
Zarov pobije všechny na lodi a nevezme si žádnou zbraň, aby pak zabil další dva, co mají něco, co se jim bude hodit na obranu (ale zřejmě se jednalo jen o jejich hlavy), nechápu, že nevzal pušku x samopal pro ségru a její haranty
někdy je těžký rozeznat matku a dceru

v komiksu se hovoří cizím jazykem a světe div se!!!! jsou zde odkazy na překlad dole na stránce, takže VÍM, CO ŘÍKAJÍ!!!! žádný slovníky na konci, o nichž mi nikdo neřekne (viz Conan 3 a Tsutjej)

závěr komiksu je otevřený, ale co jsem slyšel, tak má u Vybírala nejhorší prodej, takže my se ho asi nedočkáme, mě ani nezajímá... 3* za Milouše
Perfektná jednohubka a rapídna trefa do čierneho od drsnej belgicko-kanadskej dvojky Runberg/Miville-Deschênes (Dobyvatelé). Zarov je pokračovanie čierno-bieleho filmu The Most Dangerous Game z r. 1932 (podľa poviedky Richarda Connella z roku 1924, v SR ani ČR nevyšla). Veľký formát od Vybírala tomu rozhodne prospel. Predsa len je niečo iné čítať to v takomto formáte a niečo iné v zmenšenom. Vo vybíralskom veľkom je to patrične epické a nádherne sa tým listuje a ešte lepšie sa kochá jednotlivými panelmi a stranami. Nemilosrdný sovietsky generál a šľachtic Zarov (v župane!) je jedinečný antihrdina, ktorý je sympatický vďaka rafinovanému (a pritom veľmi jednoduchému) prístupu „všetci naokolo sú stokrát väčšie svine“. Príbeh sa rozbehne rýchlo a dynamicky a v podstate sa nezastaví až do vcelku zaujímavého rozuzlenia. Prestávky medzi akciou sú také krátke, že si ich možno ani nevšimnete. Scenár zrejme nebol najkomplikovanejší, ale je pôsobivo napísaný. Vidieť klasických bostonských amerických gangstrov z 30. rokov 20. storočia uprostred temnej džungle, kde na každom kroku číha smrteľné nebezpečenstvo, je nápad rovnako jednoduchý, ako geniálny (odpovedá tomu nielen dobový zbrojný arzenál, ale i vtedajšia garderóba). Podotýkam, že nejde o „normálnu“ džungľu, ale o niečo až extrémne, akoby až mierne rozprávkové, o niečo, kde by mal problém prežiť hoc aj Tarzan (tie močiare!), skrátka niečo, čo vypadlo z King Konga. Paradoxne, The Most Dangerous Game sa natáčal práve v štúdiových kulisách, v ktorých vznikal aj King Kong (ten z r. 1933). Zarov je krutý, beštiálny komiks, ale svojím spôsobom krásny, mohutný a silný. Výprava exotického ostrova s gigantickým sídlom a zelenou džungľou je miestami až neskutočná, fenomenálna a nádherná. Zarov obsahuje 8-stranové záverečné bonusy. Konkrétne v podobe medailónikov autorov a grafickú prílohu s textovými poznámkam. Na začiatku je nenápadná chyba, keď sa o Zarovovej sestre raz hovorí ako o dcére a občas som mal problém orientovať sa, kto je matka a kto dcéra, ale inak fakt pecka.
SickNail10.11.2021 15:16Zarov
Ooooo tak toto džungľovité dobrodružstvo bola fakt pecka. Dvaja záporáci proti sebe, jeden väčší hajzel ako druhý. Po rýchlom rozdaní kariet nonstop akcia ktorá naberá na intenzite s každou otočenou stranou.
Je skvelé, že od začiatku veľmi netušíte ako to skončí. Do poslednej chvíle je tak k dispozícii niekoľko alternatívnych koncov, no len jeden z nich je ten správny. K tomu výborná kresba s nádherne vykresleným ostrovom a môžete kvalitnú a chutnú jednohubku rovno servírovať. Lovu zdar! :)
libcenko7.11.2021 17:45Zarov
Výborný! Kvalitní materiál!! Jak papír, tisk, obsah a kresba je těžký kalibr!
louza23.8.2021 13:31Zarov
Skvělá dobrodružka postavená na několika dobrých nápadech a úžasné kresbě. Samotný děj točící se kolem sadistického Zarova, který si pro tentokrát prohodí role ve hře kočky s myší s americkou gangsta mafií, není nijak progresivní, ale je to napínák až do konce. Scenáristicky pěkná práce s literárním odkazem počátku dvacátého století. Dohromady výtečně lahůdková kniha a to včetně bezchybného technického zpracování.
perak28.2.2021 21:34Zarov
Souboj zla se zlem není v příbězích zas až tak častý, ale tady to funguje celkem dobře, jen jsem si ani k jedné straně nedokázal najít vztah. Ale i na dobrý fotbal se dá koukat, i když nikomu nefandíte, jen tam chybí trochu těch emocí. Dobrodružný příběh na opuštěném ostrově, kde mezi lovcem a lovnou zvěří je sakra úzká linie. A opravdu výborný závěr, ten se povedl. Stejně tak jako kresba. Škoda byla rozsahu, uteklo to příliš rychle.
Vybíral prostě dobře vybírá. Co dodat. Snad ho jeho múza neopustí. Zatím se mi trefuje do vkusu ve všem, jak ve Francii, tak v Čechách. Uvidíme co přinese dál. Kvůli tomuto komiksu jsem si i pustil onen vychvalovaný film, abych byl v obraze. Když pominu konec filmu, tak se v podstatě jedná o pokračování, ale naštěstí není nutné znát předlohu. Úvod to dobře shrne, začne se tam, kde to pomyslně skončilo a hned nastupuje zcela nový příběh. Jednoduchá premisa: Kdo je větší lovec, kdo je apex predator? Obzvlášť oceňuji, že obě strany jsou vlastně záporné, i když nějak jinak. Není tam vyloženě kladný hrdina, když pominu onu sestru s rodinou, ale ty jsou vhodným doplňkem a díky vyhrocené situaci i oni musí přehodnotit své jednání. Je to prostě příběh, který si hraje s rovinou lidskosti a jaká je její hranice, nebo spíš kde je ona hranice. To balancování je prostě boží a do poslední chvíle jsem měl problém někomu tzv. fandit. Komu vlastně? Každá strana má legitimní nárok na svou spravedlnost. Co mě asi nejvíc mrzí je délka, tohle bych snesl i s více stranami a pak mě trochu mrzel ten konec, který dopadl tak, jak dopadl. I když je tam cliffhanger, svým způsobem, tak kdo ví, třeba se k tomu autoři vrátí.
Skot24.12.2020 16:25Zarov
Kvalitní evropský dobrodružný komiks, kterých je na trhu pořád málo a je to škoda. Klasický příběh splňuje očekávání akčního komiksu v obvyklých kulisách. Záporný hrdina se také nevidí často, nekomplikovaný scénář i kresba splňují očekávání a jsou ve vysokém standardu . Konec navíc slibuje i pokračování, kterého se asi bohužel nedočkáme.
trudoš11.11.2020 17:25Zarov
Moc povedená záležitost. Belgický scenárista Sylvain Runberg stvořil volné pokračování povídky Richarda Connella z roku 1924 a z původně záporné figury generála Zarova (který si pro zábavu lovil lidi, jež mu ztroskotali na ostrově) udělal figuru hlavní. K prvoplánovému polidšťování zla se však autor naštěstí nesnížil. Spíš naopak, s postavou obávaného zabijáka pracuje s pečlivostí letitého fanouška, který touží ikoně vrátit původní lesk a slávu. A daří se mu to na výbornou, přičemž recept k úspěchu spočívá v elementární premise, kdy generál Zarov musí čelit mnohonásobné přesile a obratem se tak z lovce sám stává kořistí. Nikoliv ale poddajnou kořistí.
Osmdesátistránkové vyprávění přitom ani na jediný moment neztrácí dech, charaktery se brousí na samotnou dřeň a finální vyústění je jedno z nejmrazivějších, s jakým jsem měl v tomto divokém roce čest. Nesmím opomenout zmínit i nádhernou kresbu Françoise Miville-Deschênese, který z jednoduché survival dobrodružky udělal vizuální požitek.
Norri5.11.2020 19:27Zarov
Vůbec nevím, jak mám tohle ohodnotit. Na Zarova jsem se hrozně těšil, protože mě nalákala ukázka. Musím říct, že ta ukázka vůbec nelhala a celá kniha je přesně taková jako ta ukázka - velká a parádně nakreslená rubanice v džungli. I ten scénář je dobrý v rámci toho, co má odvyprávět. Sylvain Runberg prostě nahnal do džungle lidi a čtenář potom sleduje, jak to dopadne. A právě tady vidím největší problém. Bylo mi úplně jedno, jak to dopadne. Nedokázal jsem si najít kladný vztah k ani jedné z postav. Runberg všechny už na začátku vylíčil jako pěkné svině a oni to pak svým konáním jenom potvrzují. Jenže pokud nikomu nefandíte, tak je to trošku nuda. I přesto hodnotím Zarova jako nadprůměrný komiks. Kresba Françoise Miville-Deschênese je pěkná a tu džungli vystihl skvěle. Až se podívám na film, na který tento komiks navazuje, a přečtu si Zarova znovu, pak ho možná budu hodnotit ještě lépe.
Zarov je skvelý dobrodružný komiks. Je síce skratkovitý a určite by sa mu hodilo viac strán, no na svojej ploche je veľmi dynamický, má vydarenú gradáciu, prostredie tropického ostrova a jeho nástrah je perfektne zvládnuté. Prirátajte si k tomu skvelú kresbu a znovu sa jedná v edícii ERB o zásah do čierneho.=►Celá recenzia◄=
Cyboy to celkem vystihl. Jednoduché, ale bavilo mě to náramně. Souboj dvou "zlých" stran. Vše v krásně vykreslených kulisách tropického ostrova.

Celkový dojem: 80%
Darker31.10.2020 21:56Zarov
Dobrá zápletka, ale potenciál nevyužitý. Krátké, přímočaré a bez větších nápadů. Kresba parádní. Sympatický psychopat a lovec, ostatní postavy nezajímavé. Na jedno přečtení dobré.
cyboy30.10.2020 22:46Zarov
Jednoduche, ale funguje to. Fajn vec.
70%
303210
fajnes15.6. 17:21Zarov
Apucko8.10.2023 21:02Zarov
radimisko14.6.2023 09:27Zarov
Jahunda29.4.2023 18:38Zarov
lukascus6.4.2023 00:59Zarov
cobe10.11.2022 07:27Zarov
Dezodoo2.10.2022 15:00Zarov
flipflop2.9.2022 21:51Zarov
choze31.8.2022 13:29Zarov
Davispear 16.8.2022 00:48Zarov
karl17310.8.2022 19:50Zarov
Light26.6.2022 15:32Zarov
BadBoy17.6.2022 13:01Zarov
Yaromil12.6.2022 21:58Zarov
lacoste18.4.2022 21:34Zarov
sedw10.4.2022 11:35Zarov
sercial18.3.2022 13:46Zarov
Milo_Harwey3.2.2022 01:31Zarov
Cabal3.1.2022 09:25Zarov
Ivan Kucera3.1.2022 08:20Zarov
massilia28.12.2021 18:11Zarov
fuerto_gepa19.12.2021 13:44Zarov
terrordemon13.12.2021 21:18Zarov
davidek11.12.2021 08:28Zarov
hypermlok22.11.2021 19:29Zarov
Nezbi20.11.2021 17:57Zarov
SickNail10.11.2021 15:17Zarov
libcenko7.11.2021 17:45Zarov
vojti854.10.2021 13:10Zarov
Const.ex9.9.2021 20:12Zarov
invape4.9.2021 21:39Zarov
louza23.8.2021 13:31Zarov
oleav16.7.2021 21:56Zarov
Fox0120.6.2021 18:57Zarov
Saint of Killers5.6.2021 09:12Zarov
Matthew31.5.2021 02:00Zarov
vankobra17.4.2021 13:19Zarov
Garp6.4.2021 19:08Zarov
mcleek31.3.2021 17:27Zarov
Noci28.3.2021 09:41Zarov
2Hitman324.3.2021 14:32Zarov
Bronn17.3.2021 10:16Zarov
perak28.2.2021 21:34Zarov
Fimi16.2.2021 22:37Zarov
nejakdivne7.2.2021 01:29Zarov
mineralk22.1.2021 21:29Zarov
Darth Raelchi2.1.2021 18:58Zarov
calvin1028.12.2020 13:39Zarov
Skot24.12.2020 16:25Zarov
Ozymandias19.12.2020 02:13Zarov
Stara.kryta12.12.2020 09:57Zarov
Ogre7.12.2020 12:44Zarov
NecRoman5.12.2020 12:40Zarov
Géba28.11.2020 11:04Zarov
lantan125.11.2020 12:51Zarov
o2t223.11.2020 18:42Zarov
hellblazer21.11.2020 18:01Zarov
jh66621.11.2020 08:22Zarov
Glumal14.11.2020 20:29Zarov
foudy14.11.2020 14:06Zarov
Zbysek241011.11.2020 13:13Zarov
trudoš10.11.2020 10:07Zarov
Matthew6.11.2020 15:15Zarov
Norri5.11.2020 19:27Zarov
Good Games5.11.2020 16:41Zarov
kinak4.11.2020 21:25Zarov
Dinik3.11.2020 23:26Zarov
Ter2.11.2020 18:59Zarov
Killingjoke2.11.2020 18:04Zarov
Darker31.10.2020 21:56Zarov
cyboy30.10.2020 23:02Zarov
SickNail - zatiaľ to vypadá, že kvôli menším predajom do dvojky nepôjde a pritom je to jeden z najlepších ERBov.
SickNail26.1.2022 11:01Zarov
Jeee tak ono by mala byť aj dvojka. Tak to pevne verím, že do toho pan Vybíral pôjde.
Ani není potřeba skouknout film nebo si přečíst původní povídku. Funguje to samo za sebe.
louza31.10.2020 10:51Zarov
Díky za info.Tak to si koupim.
Uzavreté.
louza30.10.2020 11:45Zarov
Je tohle uzavřené, nebo je to první díl nečeho?
Četl/a (88)
2Hitman3, 2scha, Apucko, BadBoy, Bronn, Cabal, calvin10, choze, cobe, Const.ex, cyboy, DanielT, Darker, Darth Raelchi, davidek, Davispear , Deckard, Dezodoo, Draco nobilis, fajnes, farnhajt, filosh, flipflop, foudy, Fox01, fuerto_gepa, Future-Death, Garp, Géba, George Walker Bush, Georgíno J., Glumal, Hawwwran, hellblazer, hypermlok, IndyP, invape, Ivan Kucera, Jahunda, James, Jay-jay, jh666, karl173, Killingjoke, kinak, lacoste, lantan1, libcenko, Light, Lord Baltimore, lukascus, Mariohurbanek, massilia, Matthew, Matthew, Mercurio, mineralk, mstefl, NecRoman, nejakdivne, Nezbi, Noci, Norri, oleav, Ozymandias, perak, Plechy, Poseidon1978, radimisko, RadimNemec, rooty, S313, Saint of Killers, schefik, sedw, sercial, SickNail, Skot, start05, tacmud, terrordemon, trudoš, Valdaufinka, vankobra, vojti85, vranakx, Yaromil, Zbysek2410
(120)
2Hitman3, 2scha, Alfi, Azbest, BadBoy, bboorreekk, Beng.D, Benji, blackJag, bmc75, Bob, Bronn, calvin10, cobe, Const.ex, CSE_AC/DC, cyboy, Dalamar, DanielT, Darker, davidek, Davispear , Deckard, delsemela, Dinik, disclose, Draco nobilis, fajnes, farnhajt, fel68, filosh, Fimi, Final, flipflop, Fox01, fuerto_gepa, Future-Death, Géba, Georgíno J., Glumal, Hawwwran, hellblazer, hypermlok, IndyP, invape, Ivan Kucera, James, jankie, Jay-jay, jh666, jjjirik, Karel Sec, karl173, Kazumaki, KdG, Killingjoke, kinak, kubosos, lacoste, lantan1, libcenko, Lojza, Lord Baltimore, lukascus, maco, Mamut12, Mariohurbanek, Marvin, Matthew, Matthew, mcleek, Mercurio, merhyx, mineralk, Mitak, Mr.Plysh, mrstffl, mstefl, NecRoman, Nightmare, Noci, Nyxxie, o2t2, Olesh, Onkel 1928, pavel, pechna, perak, Poseidon1978, Raido26, raimi, rooty, royan, S313, Saint of Killers, schefik, Šedo, sedw, sercial, SickNail, Skot, sleepless, Stara.kryta, start05, suricattaontheway, tacmud, Ter, Tialster, Tomket.Tom, trudoš, Valdaufinka, valon, VanTom, vishnar, vojti85, vranakx, xintax, Yaromil, yogi, Zbysek2410
Chce (8)
burzum, DKoscik, DracoAn, Fida, Infarkt, monty.cl, OldaB, Wodry
Prodá (1)
Light