Ještě jsme ve válce

4.4 | Argo | ze života | série Ještě jsme ve válce

Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám - přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi. Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, v jejímž příběhu se dozvíte, jaké to je "česat bílého medvěda" a že v sovětských gulazích bylo vězněno i mnoho československých občanů. Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců. Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny vystupuje i spolupracovník Státní bezpečnosti. Osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský.

Ještě jsme ve válce - Nikkarin - Mikuláš Kroupa
Česání bílého medvěda - Vojtěch Šeda - David Bartoň
V rodinném táboře - Miloš Mazal - Adam Drda
Gestapácké razítko - Prokop Smetana - Mikuláš Kroupa
Masakr "U Zabitého" - Martin Plško - Adam Drda
Hurvínkovy příhody - Vhrsti - David Bartoň
Luboš Jednorožec - Václav Šlajch - Mikuláš Kroupa
Ten kluk přece nic neudělal - Toy Box - Adam Drda
15 let ve stodole - Jiří Husák - Adam Drda
Poslední let - Jan Bažant - Mikuláš Kroupa
Chytřejší než oni - Tomáš Kučerovský - Mikuláš Kroupa
Mánička ze severu - Branko Jelínek - Adam Drda
Borské povstání - Petr Včelka - Mikuláš Kroupa

Scénář:
David Bartoň, Adam Drda, Mikuláš Kroupa
Kresba:
Nikkarin, Toy_Box, Vhrsti, Jan Bažant (Hza), Jiří Husák, Branko Jelinek, Tomáš Kučerovský, Miloš Mazal, Martin Plško (Belzebub), Prokop Smetana (NeoWorm), Vojtěch Šeda, Václav Šlajch, Petr Včelka
Obálka:
Toy_Box

Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů.

Rok a měsíc vydání: listopad 2011 | ISBN: 978-80-257-0524 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 215 x 300 mm | Počet stran: 184 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 345 Kč

Obálka (1/1)


Koupit

brkowycz
brkowycz | 13.1.2014 | Ještě jsme ve válce |

Čeští autoři si vzali za úkol vyprávět děsivé příběhy pamětníků krvavých dějin 20. století a každý z nich tak učinil s různou úspěšností. Osobně si myslím, že velkým záporem některých příběhů je jejich slabé scénáristické zpracování. Na krátké ploše se snaží autoři vylíčit poměrně dlouhý příběh, takže dochází k hroznému skákání v ději a absolutně nulovému vykreslení postav. Zejména příběh "Česání bílého medvěda". Bubliny spíš než aby příběh budouvali a posouvali, působí spíše tak nějak ilustračně. Mám za to, že takový příběh má být vyprávěn pořádně a dostat celou knihu (jako třeba Mauss), nebo vůbec. Takhle to zní jako "Za války mě nespravedlivě odvlekli do Sovětského lágru". Pokud to člověk v hlavě rozvine do všech důsledků, jedná se o naprosto děsivý příběh, ale v komiksovém zpracování to tak vůbec nevyzní. Lepší by bylo vybrat třeba jen jednu příhodu z lágru a pořádně do detailů ji rozvinout, než skákávým způsobem se na pár stránkách snažit vykreslit celý příběh. Tento problém mají v různé míře i některé další příběhy, ne však všechny.
Sborník obsahuje i několik kresebně a scénáristicky velice silných a dobrých příběhů. Asi nejvíce mi utkvěl v paměti příběh "donašeče" "Chytřejší než oni". Kresební zpracování je naprosto úžasné - především vyzdvihuji to dokonalé vystihnutí situace, kdy služba STB postupně sežere lidskou duši.
Další příběh hodný vyzvednutí je "Masakr U Zabitého". Většina Čechů nad poválečným odsunem němců dneska mávne rukou a pokrčí rameny, že to byla holt válka. Tenhle příběh nakrásně ilustruje, že v poválečném lynčování nešlo jen o "odplatu" proti zlým SS nebo okupujícím vojákům: šlo především nejrůznější osobní pomsty, vraždy ze strachu před udáním, apod.
Za třetí perlu této knihy "Borské povstání", které mi přišlo jako mnohokrát lepší horor, než cokoliv co jsem kdy viděl nebo četl. Nejedná se o přímé vyprávění, ale autorovu historickou rekonstrukci, kterou založil na nasbíraných důkazech. Je až neuvěřitelně mrazivé, jak snadno se člověk mohl dostat pod oprátku, aniž by cokoliv udělal. Zkrátka se jen někomu "nahoře" zdál nepohodlný. Nedokážu si představit ten nevěřící úžas lidí, když je jednoho rána sbalili a na základě hromady fingovaných důkazů a mučením vynuceného přiznání odsoudili k trestu smrti. Jakousi hořkou bobulí na tomhle zkaženém dortu pak je, že političtí vězni pod oprátkou ve jménu Boha odpouštěli svým vrahům, ale vězeňský zapisovatel místo jako jejich poslední slova zapsal nějaké nesmyslné doznání a omluvu socialistickému lidu.
Nechci však vyvolat mylnou představu, že tato kniha obsahuje jen tři silnější příběhy. Silné jsou všechny, dobře scénáristicky nebo dobře kresebně zpracované mnohé, a tyhle tři, co jsem vypíchl, mi přišla absolutně nejlepší.
Tuhle knihu považuji za obrovsky přínosnou hlavně z toho důvodu, že člověk má tendenci staré chyby opakovat znovu. Ve 20. století udělalo tolik lidí tolik chyb, které vedli k takovým hrůzám, že je třeba si je neustále připomínat a opakovat, abychom na ně nezapomněli a neudělali je znovu.

kaylin
kaylin | 22.10.2013 | Ještě jsme ve válce |

Ty příběhy mluví samy za sebe, není třeba komentář osoby, která nemůže mít nadhled a nutí vám svou verzi. Tohle je to hlavní, co mi na projektu trochu vadilo. Tvůrci se zde derou příliš do popředí. Ne samotní kreslíři, ale právě ti, co stojí za projektem "Paměť národa". Více: http://www.comics-blog.cz/2013/10/338-jeste-jsme-ve-valce-75.html

sadoman
M sadoman | 13.12.2012 | Ještě jsme ve válce |

Vzhledem k tomu, že mám rád pravdivé příběhy lidí z těchto období, se mi tahle knížka četla moc pěkně. Některé příběhy silnější a pár slabších. Na české poměry moc dobrý počin a zároveň nenásilné připomenutí věcí, na které se v dnešní době bohužel zapomíná.

choze
choze | 5.3.2012 | Ještě jsme ve válce |

Antologie krátkých komiksů podle skutečných příběhů obyčejných lidí semletých nacistickým nebo komunistickým režimem. Příběhově i kresebně mě nejvíc zaujal Chytřejší než oni tandemu Kroupa/Kučerovský o nedobrovolném konfidentovi STB, který si myslí, že bude estébáky tahat za nos, jenže... A zmínil bych ještě Hurvínkovy příhody od Vhrsti, kteří použili k závažnému sdělení odlehčenou kresbu, která sedí k pohledu dětského hrdiny + vytváří zajímavý kontrast.

Kaluž
M Kaluž | 13.1.2012 | Ještě jsme ve válce |

„Nepodepíšu.“ (Jedna z nejodvážnějších vět, kterou kdy rudé ucho zaslechlo)

Na tohle rozsáhlejší dílko se pokusím nahlédnout hodnotící optikou kolegy Frye a rozsekám knihu na dílčí příběhy. Přeci jen, kvalita zde uvedených komiksů je docela kolísavá a nebylo by fér napálit univerzální hodnocení bez toho, aniž by se vědělo, kdo umí a kdo pohořel. Takže kádrujeme.

Ještě jsme ve válce 40%
Scénář ujde a Nikkarin umí, ale vše, co tady nakreslil, pomazal něčím hnědým, mazlavým a vypadá to odpudivě. Už při pročítání katalogu KomiksFestu jsem si říkal, zda nedošlo chybě v tiskárně. Nedošlo.

Česání bílého medvěda 30%
Šedova kresba se mi nelíbí, scénář je spíchnutý horkou jehlou, konec nevýrazný.

Ohromný kotouč slunce 70%
Pěkně udělaný kousek, spousta emocí a zla na malém prostoru.

Gestapácké razítko 35%
Zmatené, roztěkané, scenáristům se nepodařilo převést závažnost tématu. Explicitní výprask na holou přes celou sránku je zbytečný.

Masakr „U Zabitého“ 70%
Lehce popartový nádech je skvělý nápad a ladí s tématem. Možná trošku vadí, že jde "pouze" o ilustrace k doprovodnému textu. Přesto jeden z nejvýraznějších komiksů v knize.

Hurvínkovy příhody 65%
Vhrsti má sice příšerný vkus co se kresby týče, ale když se to spojí s vyprávěním o vysloužilém hrdinovi, překvapivě to funguje. Obzvlášť v příběhu Nikdy nepotrestané zločiny. Navzdory výtvarnému kontrastu zde člověka až mrazí.

Luboš Jednorožec 95%
Václav Šlajch. Netřeba nic dodávat.

Ten kluk přece nic neudělal 100%
Perla knihy. Špičkový scénář a dokonalé výtvarné zpracování plné kreatur, smutku, ale i něhy. Nejsilnější životní příběh.

15 let ve stodole 45%
Styl kresby mi nějak nesedí. Děj je docela prostý, a přestože je na dvanácti stranách, působí utahaně.

Poslední let 70%
Bažantovo retro. Jednoduché, ale napínavé a úderné.

Chytřejší než oni 85%
Mnou oblíbený Tomáš Kučerovský se zase jednou chopil tužky (pastelky?) a vytvořil jeden z nejosobitějších obrázkových pamlsků. Metaforické přirovnání Státní bezpečnosti ke stvůře žeroucí člověka za živa.

Mánička ze severu 50%
Tohle mi nesedlo. Příběh věčného disidenta Franty Stárka dle mého nezapadá mezi ostatní zde uvedené příběhy neznámých hrdinů z lidu. Stárek oproti nim působí spíše jako rocková hvězda. Zkrátka chartista.

Borské povstání 80%
Nejmacatější příspěvek, který by klidně mohl vyjít zvlášť jako samostatný sešit (kdybychom nebyli pidizemička s antikomiksovou historií), ostatně, formát tomu odpovídá. Určitě bych zakoupil. Pro mě dosud neznámý Petr Včelka si rozhodně zajistil můj zájem o jeho nadcházející tvorbu.


Za éry komunismu jsem nejvíce "trpěl", když jsem té paní ve školce musel říkat soudružko nebo když jsem na stadioně civěl na masy lidí se sladěnou choreografií. Pak to všechno najednou bylo pryč a ani mi to nepřišlo. 'Ten' komunismus jsem tedy nezažil. Vše znám jen z vyprávění, dokumentů, filmů, internetu. Je správné, že podobná osvěta o naší minulosti se šíří všemi médii a teď i skrze komiks, útvar kdysi haněný a zatracovaný. Navíc v knize s perfektní úpravou, vazbou a prakticky za hubičku. Publikace Ještě jsme ve válce je chvályhodný počin, který si zasluhuje vaši pozornost. Ať už kvůli lidem, kteří se již svobody nedočkali nebo lidem, kterým se podařilo režim přežít bez morální poskvrny a nebo jen z prostého zájmu o historii. Ve všech případech je to přínosné čtení.

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT | 11.1.2012 | Ještě jsme ve válce |

Veliké překvapení a komiks z kterého mám opravdu pocit, že by mohl být "zásadní"...Na příbězích inspirovaných skutečnou událostí nebo podle skutečné události, že pro mě vždycky největší nářez to, že se to fakt stalo. Najednou nepotřebuju hrdinu, kterej sejme deset chlapů holejma rukama a přesto valim bulvy a sem jak u vytržení i u drobnůstek... Skoro u všeho se mi dere do mého laloku (řekněte si to třikrát nahlas s důrazem na L na patře) myšlenka, co bych asi v danou chvíli udělal já a jestli bych byl schopen často tak hrdinských a nebo nehrdinských činů. Protože on asi každý si řiká "to bych udělal taky a nebo, taková kurva bych nikdy nebyl" ale nikdo z nás v té situaci nebyl a asi ani nebude, takže si to můžeme jenom představovat. Tohle bych doporučil hlavně mladým zapáleným komunistům (staré už nepřekecáte a je to zbytečný), dále pak náckům a arabům, co tvrdí, že žádnej holocaust nebyl a že to všechno zinscenovali židi...

mart.in
M mart.in | 8.1.2012 | Ještě jsme ve válce |

Hodně zajímavá a pěkně udělaná kniha o nepěkných událostech. Všechny příběhy mají samozřejmě svou sílu, ale některé se do podoby comicsu povedlo přenést přeci jen o poznání lépe, než jiné. Nejzdařilejší mi přišly comicsy Chytřejší než oni a Luboš Jednorožec (kresba Václava Šlajcha mě fakt dostala). Člověk si při četbě Ještě jsme ve válce vážně opakovaně uvědomí, že to, co dnes považujeme za hrozně velký problémy, je úplný nic proti tomu, čím si museli lidi procházet dřív. Neni od věci si to čas od času připomenout...

George Walker Bush
A George Walker Bush | 21.11.2011 | Ještě jsme ve válce |

Těžko něco přidávat po vynikajícím komentáři kolegy Neutrina, se kterým se mohu ve většině ztotožnit.

Pokud byl pro mě Jonáš Fink lehkým dozvukem odborné četby, ihned se stal lehkou ochutnávkou před tímto závažným dílem. Je celkem patrné, že v tomto případě těžce vítězí obsah nad formou. To však neznamená, že by se kreslíři nečinili, neboť takoví Václav Šlajch, Toy_Box, Petr Včelka, a možná i další, předvedli - dle mého názoru - nadprůměrně kvalitní díla. Samotné příběhy byli vybrány (ony se tedy někdy vybraly samy či náhodou) skutečně velmi citlivě, aby zabrali co nejširší škálu osudů, od obětí nacismu po oběti komunismu, od špatně skončených po relativně šťastně skončené příběhy, od obětí přes aktivní odbojáře po člověka, který podepsal spolupráci s STB. Četba pak dojímá, fascinuje i štve zároveň - to zejména tehdy, kdy podle průzkumů polovina Čechů nostalgicky vzpomíná na období před rokem 1989. Komiks zároveň dokazuje, jak moc je orální historie zajímavou sondou do dob minulých, které nám spolu s pamětníky velmi rychle utíkají mezi prsty.

Pokud by měl někdo zájem, může shlédnout související televizní pořad Příběhy 20. století - Ceny Paměti národa odvysílaný před pár dny:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10371818745-pribehy-20-stoleti-ceny-pameti-naroda/21154215690/

Neutrino
Neutrino | 10.11.2011 | Ještě jsme ve válce |

Bezpochyby jeden z nejzávažnějších českých komiksových projektů.

Pro domácí autory je to čest, dostat příležitost podílet se na zpracování takového „národního“ tématu, ale zároveň samozřejmě výzva a pěkně ošidná záležitost, protože deset stránek pro zachycení životního osudu není moc a komiksové médium má své meze. Chtělo to zkrátka především uvědomit si základní podstatu každého příběhu a použít nejvhodnější komiksové výrazové prostředky pro její vystižení.

Výběr námětů se dle mého názoru vyvedl a podařilo se dát dohromady jejich rozmanité spektrum, které věrohodně představuje hrůzy dvacátého století. Komiksy jsou vyprávěny vesměs velmi subjektivně a budují na kontrastu já versus zlí „oni“, to je ovšem samozřejmě naprosto legitimní styl. Nutným problematickým bodem je vypořádávání se autorů s pokušením vyprávět dvacáté století jako klišé. Přinášet nové překvapivé úhly pohledu na tak malém prostoru není pochopitelně nic lehkého, a proto autoři většinou vsadili raději na maximální subjektivizaci příběhu společně s její tragičností a poetičností; někomu se ale i tak podařilo vměstnat do komiksu více než jednu dimenzi.

Ne všichni autoři zvládli dosáhnout potřebné zkratkovitosti. Například Martin Plško prostě jenom ilustruje vyprávění přepsané „na stroji“, při čemž mnohokrát zcela zbytečně popisuje a kreslí stejnou věc, ovšem k tomu zahlcuje čtenáře nepotřebnými detaily, které ubírají příběhu na plynulosti. Petr Včelka si vzal příliš velké sousto; pro zvolené pojetí příběhu Borského povstání (členění na kapitoly, vyprávění několika paralelních příběhů) by k vytvoření dobrého komiksu potřeboval spíš formát grafického románu. Jeho okénka jsou moc mrňavá a na text si člověk pomalu občas potřebuje vzít lupu.

Celkově bych řekl, že nejvíce se blýskli Vojta Šeda, Tomáš Kučerovský a Vašek Šlajch. Šeda pro rozmáchlou expresivitu a syrovost, Kučerovský pro zapojení metafor za účelem vyjádření morálních rozporů a Šlajch pro nečekané a vynalézavé užití bajky s příchutí westernu. Příjemně překvapil též Vhrsti, jehož dětinské kresbičky jsem nikdy moc nemusel, ale tady se tématu zhostil perfektně. Toybox mě pak odzbrojila svojí výtvarností a budováním nezvyklé atmosféry.

Kniha mě přinutila znovu se zamyslet nad stoletím, z něhož jsem díky bohu zažil pouze posledních sedm let. Bavilo mě ji číst a mnohokrát mě při tom zamrazilo. Tak například Leopold Färber je naprosto fascinující postava… Mimo to však kniha také dokazuje, že český komiks pomalu dospívá na vyšší úroveň.

Matthew
Matthew 19.5.2020

Cabal
Cabal 8.11.2019

willis
willis 2.7.2019

Zek
Zek 13.4.2018

mcleek
mcleek 30.11.2017

cyboy
cyboy 5.11.2017

Satan__666
Satan__666 8.8.2017

Abstinent
Abstinent 11.9.2016

terrordemon
terrordemon 30.4.2016

alois13
alois13 19.4.2016

mttra
mttra 27.1.2016

rajot
rajot 12.1.2016

robert.hladil
robert.hladil 9.1.2016

ebbe_voe
ebbe_voe 23.1.2015

Zeebonk
Zeebonk 31.12.2014

schwita
schwita 31.5.2014

Ricarderon
Ricarderon 28.5.2014

DoctorWho
DoctorWho 13.4.2014

Vojtěch 393
Vojtěch 393 4.4.2014

brkowycz
brkowycz 13.1.2014

Mikei
Mikei 2.1.2014

Fox01
Fox01 20.10.2013

kaylin
kaylin 16.10.2013

Scarecrow
Scarecrow 30.9.2013

Dezodoo
Dezodoo 29.8.2013

NecRoman
NecRoman 20.8.2013

Mankin
Mankin 18.3.2013

sadoman
sadoman 13.12.2012

flipflop
flipflop 15.7.2012

tertr556
tertr556 11.5.2012

Light
Light 9.3.2012

choze
choze 5.3.2012

aza
aza 12.2.2012

Lenny
Lenny 7.2.2012

mart.in
mart.in 6.2.2012

Neutrino
Neutrino 6.2.2012

Azbest
Azbest 5.2.2012

naut77
naut77 5.2.2012

Kaluž
Kaluž 5.2.2012

Četli (48):
Abstinent, aza, bboorreekk, ben_bella, Cabal, chcita, Covenant, cyboy, Dezodoo, Draco nobilis, farnhajt, fel68, flipflop, Fox01, guseppe, hellblazer, James, jankie, jiskra, Jonathan Arbuckle, Kaluž, kaylin, Kklein, Light, mart.in, Matthew, Mikei, pechna, rafannn1, rajot, robert.hladil, robertsedmik, RudyRod, Satan__666, sleepless, spekktrum, start05, terrordemon, the.kasztan, Ukko, Velkej šéf, Venomslav12stars, Vojtěch 393, vrazdinek, Zack, Zeebonk, Zek, zgrywus

Mají (126):
00sedm, Abstinent, AdamOLIVe, Alfi, alois13, antiimini, aza, Azbest, batoo, bboorreekk, BeeSee, blackJag, bmc75, Bob, brkowycz, Cabal, chcita, ClimbVibe, cybern, cyboy, DAxik, DEmnoG, disclose, discovery, DoctorWho, doophy, Draco nobilis, Dyler, ebbe_voe, farnhajt, fel68, felis, Fox01, FrAnK, goodspeed, grinder, guseppe, Hamichal, Hebled, hellblazer, Holmwood, holubdema, hovad2, ikshorm, invape, James, jankie, jendavondra, JimmyII, jiskra, k009, Kaluž, Kapis, Karolín78, kaylin, Kazumaki, KLAUN_DOMINANT, Kocour, ledman, lemon_zobak, Light, Lobok257, Luigi, macomix, Majkl, Mankin, Markyz de Sade, Martin Buchal, Marvin, Matthew, mcleek, Meesha, merhyx, Mikei, monty.cl, MP, mrtvý muž, mttra, namdnas, naut77, NecRoman, Neutrino, Nightmare, noMster, Olesh, oletadelku, pechna, Poseidon1978, pršiplášť, rafannn1, rajot, Redlum, Ricarderon, robert.hladil, robertsedmik, RudyRod, Saiffer, Satan__666, Scarecrow, schwita, Skot, Slaine, sleepless, songoku, spekktrum, stanleystar, start05, tacmud, tertr556, the.kasztan, trudoš, Ukko, valon, vasek, Velkej šéf, Venomslav12stars, Vojtěch 393, vrazdinek, Woffce, wolfinov@seznam.cz, xintax, yogi, Zajo original, zebedee, Zek, zgrywus

Chtějí (8):
bioh, Braindead, fusnix, kerb, mára, RadimNemec, SASAN_KING, sawtooth

Shání (2):
ben_bella, bioh

Nabízí (2):
kaylin, Venomslav12stars