DMZ #05: Skrytá válka
BBart s.r.o.1. vydáníduben 2013série DMZ 5/6
3.9
...
...
...
...
Koupit
New York... též známý jako Země nikoho, uprostřed druhé americké občanské války. Nezkušený fotoreportér Matty Roth je na místě a slouží jako osamělý hlas zdejších obyvatel zoufale zápasících o přežití uprostřed nejnebezpečnější válečné zóny celé planety.

Ve Skryté válce se pozornost odvrací od politiků a vojáků v první linii a upírá se na obyvatele města, obyčejné civilisty vystavené těm nejhorším představitelným podmínkám, kteří se po celou tu dobu pokouší hlavně přežít. Skrytá válka je neodmyslitelnou součástí příběhu DMZ a je vyprávěna prostřednictvím šesti povídek, v nichž se seznámíte s novými postavami a potkáte pár starých známých.

DMZ je fascinující... spojuje v sobě napětí letního filmového trháku s hrůzami války a dávkou sociální a politické kritiky. Je sveřepě rozzlobenou a krutou, chytrou a šokující. Autoři nás tentokrát zavedou za nepřátelskou frontu, aby nám odhalili skrytou cenu války: civilní oběti.

Obsahuje sešity série DMZ #23-28 (září 2007 - únor 2008)

Scénář
Brian Wood
Art
Riccardo Burchielli, Nathan Fox, Danijel Žeželj
Ink
Riccardo Burchielli, Nathan Fox, Danijel Žeželj
Barvy
Jeromy Cox
Obálka
Brian Wood
Překlad
Martina Dari Antonínová
Redakce
Richard Podaný
Žánry
akční, thriller, válečný
ISBN/ISSN
978-80-7461-313-5
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
450 g
Tisk
barevný
Stran
144
Původní cena
399 Kč
Originál
DMZ #05: The Hidden War (Vertigo (DC Comics), 2008)
V rámci předchozí akčnosti a psychologického podtextu mi tohle album přišlo výrazně slabší. Skrytá válka je víc poetická, nostalgická a náladová, než že by se držela nějaké pevnější dějové linie. Je to hodně o obyčejných lidech, kteří skončili na neobyčejném místě, pročež už ani oni nemohli zůstat úplně obyčejní. Naneštěstí vyznění některých příběhů není zcela jednoznačné a autoři nechávají hodně práce na čtenářově fantazii, aby si pointu našel sám. Prostor tak dostávají především vedlejší postavy, které se dosud vyprávěním jen mihly, a naopak ty hlavní jsou zde čistě do počtu, aby se na ně nezapomnělo. Dokonale se tím vystihuje důležitost každého jednoho člověka, protože všechno se vším souvisí. Občanská válka je zkrátka soubor tisíce větších i menších bitev. A přestože jsou jedni hrdinové novinových titulků, nespočet dalších životů se skrývá mezi řádky. V boji totiž máte ve finále na výběr pouze ze dvou možností - myslet na sebe, nebo na ostatní. Právě o tom tohle album podle mě je.
Oproti minulým dílům lehké zpomalení. Ale je potřeba říct že všechny sešity jsou dobře napsané, každý má nějaké to poselství.
Povídky, z nichž některé doplňují hlavní dějovou linii a některé jsou zcela samostatné, k hlavní dějové linii se nijak nevztahující. Příběhy mi přišly trošku zkratkovité, bez větší gradace či pointy přišel rychle konec. Jako doplnění života válečného města a jednotlivých lidských osudů OK, ale ve srovnání s předchozími díly zde chybí atmosféra, která čtenáře více zasáhne.
Tahle kniha je takovou odbočovací zastávkou, což není nikdy na škodu, i když teď bych čekal že se Wood více rozjede. Místo toho nám nabídl šest krátkých příběhů o šesti postavách, což nám zase trochu více přiblíží svět DMZ a to tentokrát přímo zevnitř a bez politiky. Na jednu stranu tyhle slepence jsou fajn pro rozšíření obzorů. Na druhou stranu mívají kolísavou kvalitu, nebo jsou pro někoho zajímavé třeba jen některé. Také to bývá jen jakási výplň, aby mohl scénarista šetřit své nápady. V tomhle případě se ta výplň naštěstí povedla, byť jsou tam dva příběhy, které mě tolik nebavili a přišli mi celkem zbytečné. Nicméně i tak jsem se jinak při čtení opět bavil. Dvakrát se změní i kreslíři, ale to zaprvé není zas až tak moc, a za druhé jsem už na střídání kreslířů zvyklí a nebývá to pro mě nutně rušiví element. Kresba za mě tedy opět povedená, byť ta od Foxe byla zpočátku trochu nepřehledná. Dávám 75%
Pátá kniha přináší změnu a to v podobě vyprávění několika samostatných ukončených povídek, které svým způsobem ukazují, že v každém zákoutí se něco děje a že v podstatě u všeho Matt být prostě nemůže. Jsou tu postavy nové, i z předchozích knih známé. Máme tu drama, akci i metaforu. Kniha tak ukazuje, že na dlouhém jednotném příběhu pro každou knihu série stavěná vůbec být nemusí. Ve světě komiksu nic neobvyklého.
Nelíbilo. Knihy jako Skrytá válka má skoro každá série a přichází většinou po několika větších vymazlených úvodních dějových obloucích. Ať už jde o Bastardy, Skalpy, nebo třeba Fatale. Většinou se tvrdí, že jimi autor "vytváří atmosféru", ale prakticky jen hraje o čas, který potřebuje k vytvoření dalšího story arcu po tom co se mu série chytla a on potřebuje mezi tím vydavatele krmit dalšími sešity. Jde typicky o jedno sešitové příběhy povídkového charakteru. Problém je, že ne každý romanopisec je skvělý povídkář. Skoro nikdo. Wood není výjimkou, proto jsou jeho kraťasy celkem zmatečné, často zkratkovité s neúplnou nebo žádnou pointou. Možná kromě příběhu Kelly kde vybalí pointu hned na začátku a pak kolem ní celou dobu chodí a neví co s ní. Kdyby to pojal jako součást většího oblouku mohlo to být lepší. Autor sice mate tělem, takže angažuje do každého příběhu jiného kreslíře, což pravda příjemně osvěží. Ale údernosti předchozích knih rozhodně nebylo učiněno za dost. Tyhle kousky si mohli nechat jako bonusy do deluxe edice.
Zajima vas pribeh i jinych postav nez Mattyho Rotha? Tak se nevahejte pustit do tehle knihy. Od ostatnich knih, a hlavni dejove linky, je to prijemna a oddychova zmena.
"DMZ #5: Skrytá válka" - A je to tu! DMZ kompletně přečteno.... (ať už je tady 7. díl!). V této páté knize, si dáme maličký pohov od hlavní dějové linie a koukneme se na pár známých a neznámých postav. Tyto příběhy by se dali popsat přesně tak, jak jsou popsány na zadní straně: "Příští dekáda" - Stárnoucí grafiťák naposledy usilující o slávu, "Amina" - Zkrachovalá sebevražedná atentátnice, bez cílů a bez přátel, "Wilson" - Místní šéf čínského gangu, "Kelly" - Citově vyhaslá válečná zpravodajka, "Náhodná palba" - Technař hájící své území a "Soames" - Ze zrádce přeběhlíkem, z přeběhlíka ekologistou. Jako nejpovedenější bych zvolil "Aminu", "Wilsona" a "Soamese" a jako nejmíň povedený bych dal asi "Náhodnou palbu". Nicméně se jedná o takovou perličku, která mě hodně potěšila a má nejhezčí obálku! Za mě 5*!
Pěkné intermezzo, dokreslující hlavní linii malýma bokovkama. Nemám problém s hostujícími kreslíři, pokud dělají celý sešit a tady se to docela povedlo, Foxe jsem ani nerozeznal od Burchielliho, jsem musel zjišťovat kdo kreslil co, kdežto Zezeljova kresba je výrazně odlišná a hodně zajímavá. Jelikož jeden komiksový sešit není právě velký prostor pro kondenzaci lidského života, bylo to občas dost zkratkovité a musel jsem se vracet a i tak jsem si nebyl vždy jist, co že se to vlastně stalo. Ty stránky, které byly pokryty jakoby bílým filmem jsem vnímal jako vzpomínky, škoda pak pár rozostřených stránek, kdy jsem nebylo jasné, jestli je to schválně nebo je to chyba. Zaujal mě moment, kdy mladý Wilson slyší v TV, že došlo k útoku na křižovatce ulic, kde zrovna stál a ono zatím nic, až po chvíli. Copak mi to jenom připomíná, kdy reportéři ví o teroristickém útoku dříve než se stal?? A jo, už vím;) Stejná věc se stala 11. září, kdy reportérka BBC (a tuším i NBC) ohlásila v přímém přenosu pád budovy World Trade Center 7 půl hodiny před tím než spadla. Uuupss...asi jsou v BBC jasnovidci - do této budovy nic nenarazilo a WTC7 furt stála přímo za reportérkou na obrazovce když to hlásila - k zemi se volným pádem do svého půdorysu (čehož lze dosáhnout pouze profi-řízenou demolicí) sesunula až půl hodiny po tom, co to zbrkle vypustili do TV - chybička se holt vloudila, nejedna, ale co už. Udělali to kozomrdi z jeskyně, jasne...asi budu muset konečně dokončit koment na "Zprávu o 11. září", bo to ve mně bublá;) Malinkou výtku směřuju ještě ke hřbetu, který je stejný jako u 4.dílu, mohla tam být v tom bílém prostoru nějaká jiná budova, ale tak to už je maličkost. Takže opět spokojenost, výborná série, netrpělivě vyhlížím další díl!
Na každý nový díl DMZ se těším jako na takové malé komiksové Vánoce. Ten styl, kresba, to je prostě tak děsně cool! Tentokrát povídkové příběhy nejsou vůbec špatné, ale přece jenom mám radši hlavní dějovou linii. Zde vyšly příběhy vždy až moc rychle do ztracena, když už se na ně člověk naladil a hltal je, brzy skončily. Ale proč ne?

Celkový dojem: 80%
"DMZ: Skrytá válka" je souborem šesti různých příběhů, které kromě toho, že ukazují, jak je život v DMZ hnusný a krásný, ukazuje i to, že Brian Wood je skutečně silným scénáristou. Dokázal se na chvíli oprostit od své hlavní postavy a zaměřil se na vedlejší příběhy. V DMZ jich musí být hodně, ale vytvořit šest takových, které jsou kvalitativně skutečně na výši, to je umění. Brianovi se to podařilo a já jsem neskutečně rád, že BB/art pokračuje v tomhle skvělém komiksu, kterému sice chybí humor, ale to neznamená, že vás příběh nezaujme. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/05/46-dmz-skryta-valka-90.html
1234134
George Walker Bush: musím říct, že jsi mne trochu zklamal tímto hysterickým nálepkováním, zcela bez argumentů, ale co už. Je mi jasné, že při studiu politologie/historie (dovolím si tipnout že na nějaké americké soukromé škole) se člověk nenaučí kritickému posuzování faktů, zato se zjevně naučí přesně jak se vše v dějinách událo v té správné jediné pravdivé verzi. Taky chápu, že pro mozek civilizovaného člověka je strašně těžké přijmout jisté kruté pravdy. Jsem i přesto rád, že si reagoval, tak a teď se podívej na toto šílené, konspirační video alá Hájek s Jaklem (bejvávalo jich více, ale už je to zcenzurováno):

http://www.youtube.com/watch?v=ltP2t9nq9fI

Pokud mě vyvedeš z nejtrapnějšího šílenýho bludu, ukážeš mi cestu ven tím, že mi nějak relevantně takovýhle "omyl" vysvětlíš, jsem připraven přehodnotit všechny své názory ohledně 11/9. Jinak asi fakt ten megakoment na tu "Zprávu z 11. září" co mám nějakou dobu hotový vypustím, i když se mi právě kvůli podobným reakcím do toho moc nechce.
Kapis: Oh, pleaaaseeee... že někam pořád dáváš politiku, tak budiž, ale tyhle šílený a nejtrapnější konspirační teorie ala Hájek? Oh, c´mon!:))
Četl/a (78)
2scha, Alfray, alois13, Balů103, binnmode, calvin10, Chaolinek, ComicBookGuy, Const.ex, Craxx, cyboy, daon, Darker, deadpool, Deckard, Destiny666, Doncek4321, Doppelganger, Dzoglik, farnhajt, Final, flipflop, Fox01, Fry, gumidekmedvidek, guseppe, hugosnowden, hypermlok, invape, Jabba, Jak, James, jindroush, jiskra, Joshua_T, Kapis, karl173, kaylin, Keenkeen, Keno, kinak, Kocour, Lachvos, lacoste, Librarian, Light, luky.kuky10, marek zigmund stanko, mart.in, Martinb, Matthew, MickeyStuma, MonsterGyre, mstefl, NecRoman, Noci, oleav, pechna, perak, Petr, Petrisko911 , Plechy, punisher, RaptoR, Rezet, rooty, RudyRod, SASAN_KING, Schramm, seneke, Shpeckk, terrordemon, Tony TwoDee, Troyoun, trudoš, Velkej šéf, Zbysek2410, zlejzmrd
(195)
2scha, 7eleven, adam.ra, afri, Alfi, Alfray, Alfred, alois13, amazing_k, ArmadOon, Azbest, BadBoy, Balů103, batoo, bboorreekk, BeeSee, binnmode, BlackDragon, blackJag, Blair, bmc75, Bob, bobo666_2005, Bubsy, Calvin Klein, calvin10, Cassidy, Chaolinek, ComicBookGuy, Const.ex, Corvus, Craxx, CSE_AC/DC, cyboy, daon, Darker, davidek, DAxik, deadpool, Deckard, Destiny666, Devilek, Dezodoo, discovery, Doncek4321, doophy, Doppelganger, dracula, dvoracekpetr1, Dzoglik, Einstain666 , farnhajt, faster86, fel68, felis, filemon, filosh, Final, Fox01, Fr3d_K, Fry, Georgíno J., Goeger-Devil007, goodspeed, grinder, gumidekmedvidek, guseppe, Hamichal, Hartmann , Hebled, herbert, holubdema, hugosnowden, Hulik, hypermlok, invape, J.T.honza, Jabba, Jak, James, james dixon, jankie, jendavondra, Jestrab2, jiskra, Joshua_T, Kapis, Kazumaki, KdG, Keenkeen, kendor007, Keno, kinak, KINIMODUS, Kocour, koniklec, kubanec13, Lachvos, lacoste, Leland, Lenny, Librarian, Lobok257, luky.kuky10, maara, markic, Martin Buchal, Martin D. Antonín, Martinb, Marvin, Masinfira, Matthew, mcleek, merhyx, MickeyStuma, mikina, Mitak, MonsterGyre, monty.cl, moris.cz, MP, Mr.Plysh, mrkirby, mstefl, mttra, mywiel, namdnas, NecRoman, Nevimtrebastofi, Nightmare, Noci, noMster, Olesh, OwerLord, Paldini, pavel, pavouk, pearlxjam, pechna, Petr, Petrisko911 , Plechy, POLAKST, Poseidon1978, punisher, Radkos, RaptoR, Remi LeBo, rooty, rorymac, RudyRod, Saiffer, Salien, Saran, SASAN_KING, Schramm, seneke, Shpeckk, skepsi, Skot, sleepless, SpiderJerusalem, spot, StanleyHu, stanleystar, suricattaontheway, tacmud, tomasko33, tomastrejbal, TommyBOYER, tomned, tomntp, Tony TwoDee, Trevelyan, Troyoun, trudoš, tulipstros, Valis, vallyslayer, Velkej šéf, Vítek, vranakx, Wasps, Wiruss, xai, xintax, xxaannddeerr, Yaromil, yogi, yojimbo, Zajo original, Zbysek2410, zebedee, Zíďas, zlejzmrd
Chce (9)
besikv, bob-premky, Braindead, delsemela, devyb, jakouback, mikki.maser, Premek, timek
Koupí (1)
Al0f0k
Prodá (1)
Librarian