Pod dekou

4.7 | BB/art s.r.o. | autobiografický, existencionální

Civilně, ale přitom nápaditě a zábavně líčený příběh autorova dětství, mládí a první velké lásky. Zároveň se tu řeší problém lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno fanatickém) americkém venkově a kteří se pak zpod téhle deky i zpod jiných dek obtížně derou ven. Je to vražedně přímočarý příběh, při kterém si vzpomenete na vlastní věk nevinnosti a lásky tolik, až vás to píchne do srdce jako rampouch z pravé wisconsinské zimy.

Scénář:
Craig Thompson
Kresba:
Craig Thompson
Lettering:
Petr Šolta
Překlad:
Richard Podaný
Redakce:
Viktor Janiš, Hana Musilová

Ocenění:
comiCZaward 2005: nejlepší publikace
comiCZaward 2005: nejlepší překlad

Rok a měsíc vydání: 2005 | ISBN: 80-7341-603-4 | Vydání: 1. | Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem | Formát: 170 x 240 mm | Počet stran: 592 | Tisk: černobílý | Cena v době vydání: 590 Kč | Název originálu: Blankets | Vydavatel originálu: Top Shelf Productions, 2003

Obálka
Ukázka č.1
Ukázka č.2
Ukázka č.3
brkowycz
brkowycz 10.12.2015

Dříve jsem kolem této knihy kroužil v knihkupectví a nějak se pořád nemohl rozhodnout k její koupi. Ani nevím proč jsem si pak jednoho dne místo toho objednal Habíbí a to mě naprosto dostalo. Když jsem se pak vrhl zpět do knihkupectví, abych si pořídil i "Pod dekou"... nebyla tam už. Po několika letech, kdy jsem zcela pravidelně každý druhý/třetí den zadával do Google vyhledavače "Pod dekou antikvariát" jsem konečně uspěl a i mě domů přišla tahle knížka. Hurá!
Pokud bych měl dojmy shrnout (nelze se samozřejmě ubránit srovnávání s Habíbí), tak bych řekl, že právě druhý autorův počin z prostředí lidového islámu je o něco lepší. Nicméně i Pod dekou je skutečně kvalitní počtení a já rozhodně nelituji těch let, co jsem strávil jejím sháněním. Hlavním problémem celého příběhu je zřejmě to, že se zakládá (a zdá se, že docela věrně) na skutečném životě. Dílo tak naťukne celou řadu témat, které by obvyklý román provázal do souvislého děje, ale zde některé příběhy zkrátka úplně vyšumí do ztracena. Objeví se problémy, které nemají výraznější vyústění, autor představí postavy, které jsou zajímavé, ale zpět do příběhu se už nevrací. Otevře problémy, jejíž vyústění buď vůbec nevyloží, nebo jen zběžně naznačí. To je podle mě velká škoda, ta kniha by klidně mohla být delší ve snaze uzavřít více těchto otevřenějších příběhů (nejvíce pak ten se zneužíváním). Nicméně - jak napsali někteří, "takový je život", ne vždy se nám dostane uzavření.
Pod touto hlubokou vrstvou náhodných životních událostí a setkání, která jsou nám představena, je vypovězen příběh první lásky autora, jejíž hlavní úloha v Craigově životě bude v tom, že mu pomohla se poprvé kriticky obrátit k učení fundamentalistického křesťanství, kterým byl od narození "krmen". Myslím si, že to byl právě vztah s Rainou, který mu pomohl vyléz z "Pod deky" a začít přemýšlet sám za sebe, neovlivněn všudypřítomným, vinu vnucujícím, učením rigidních křesťanů, které se dá shrnout výrokem: "JSI HŘÍŠNÍKEM V OČÍCH PÁNA, SKONČÍŠ V PEKLE". Kniha na mnoha místech funguje především jako ukázka paradoxu, že náboženství "lásky" (neboť "Bůh tolik miloval svět, že obětoval svého jediného syna"), je některými věřícími interpretováno jako záminka k obrácení se proti vlastnímu bratru, pokud je homosexuál, ba co víc, obrátit se k lásce samotné, jak je demonstrována ve vztahu Craiga a Rainy. Craig si právě tento paradox ve vztahu s Rainou uvědomuje, nicméně až po dlouhém a složitém vnitřním boji, který je autorem v knize graficky velmi pěkně demonstrován. Příběh v knize skutečně skončí trochu uspěchaně a smutně, nicméně poslední stránka přináší optimistické poselství a tak jsem knihu nakonec zavřel s úsměvem.
Ve zkratce - jedná se o (pro mě) další velmi kvalitní dílo Craiga Thompsona, a jestli jej někdy uvidíte povalovat se v antikvariátu jako já, kupte si ho, protože do antikvariátu tyhle knihy nepatří.

Murphy722
Murphy722 10.10.2013

Nápadité a velice originální. Pohled na život takový jaký je. Zahalený ve svém hořko-sladkém hávu. Všem asi z Vás mohl vystoupnout otazník nad hlavou s otázkou : "Co se stalo s Rainou?". Ale o tom všem život je. Máte přátele, ale pak se přesunete ve svém životě dál a už je nehledáte. Máte přátele nové. A tak je to i s našima životníma láskama.
Celá otázka s Bohem, lidmi věřícími nenávidějící homosexualitu je stále téma č. 1 v této době. Ač je to smutné, ještě dost lidí žije v této temnotě nevědění. Na rtech pouze slova s Bohem, ale slepě sledují ty, kteří je vedou (buď k dobrému, či špatnému).
Výborné dílko, které bych opravdu doporučil přečíst každému, ať se ve tmě, či Pod dekou neztratí!

Radiomir
Radiomir 28.11.2012

Hezky kontrastuje dospívání v křesťanské rodině s dospíváním v 90.letech (plakáty fugazi a pixies). Křehký, uvěřitelný a hlavně realistický vztah Craiga a Reiny. Moc fajn, půl hvězdy dolů za uspěchaný konec.

Kaluž
M Kaluž 5.3.2012

„kap“ (u čůracího duelu mezi Batmanem a Spider-Manem jsem se málem počůral)

Grunge, věčná zima a Ježíš. Puberta ještě nikdy nebyla tak hořká. Když Craig po vyznání své lásky k Raině uslyší pouze chladné „ách... Craigu...“, tak to píchne puberta nepuberta. Do toho trocha toho biblického šolíchání a ve výsledku máme celkem sympatický román v obrazech na téma 'věřím, věříš, věříme, pod dekou se choulíme'. Ty obrazy sice nejsou nic extra, ale občas se autorovi povede z nejednoho políčka vytřískat slušnou dávku emocí. Více Craiga Thompsona, prosím.

marek zigmund stanko
marek zigmund stanko 24.10.2011

pochopím když někdo tvrdí, že nezapadá
protože se při pohledu na ´kvalitu´ okolí
ani nesnaží začlenit
problém mám s člověkem co říká jak ho nikdo nechápe
jak pořád zůstává nepochopen
ale nevysvětlí proč
Craig Thompson se mi to snažil vysvětlit
pravda, dosti bolestínským způsobem
přesto i když je jeho svět pro mě cizím místem
promlouvá ke mě lidsky
a proto má můj respekt

Lenny
Lenny 16.4.2010

Příjemná kresba a atmosféra. Krásně se to čte a člověka chytá za srdce úzkost či vzpomínky na dětství. Akorát jsem asi úplně nepochopil, proč se s Rainou rozešel...

massilia
massilia 28.1.2010

Velmi příjemný komiks, který mi strašně připomíná nezávislé americké filmy z 90. let. Prostý a přitom zajímavý a jímavý příběh mladých lidí na cestě za poznáním sebe sama. Je v tom láska, její nalezení i zklamání, vše pojaté civilně a bez velkých efektů a rozmáchlých gest. Asi se to Craigu Danielsovi opravdu moc povedlo, když se nad tím dojímají všichni místní komiksoví nerdi.

iantomasik
iantomasik 14.8.2009

taková holčičí ucintanost, ale velmi zábavná a uvěřitelná. za pozornost stojí především dívčí hrdinka a náladové scény se sněhem a zrněním..

yojimbo
yojimbo 25.7.2009

Křehké pocitové dílo. Tohle se skutečně povedlo.

Kapis
M Kapis 12.11.2008

Ano, je to moc citlivě napsaný příběh, nabušený nejelementárnějšími emocemi, který se čte sám. Je to obdivuhodné takhle do světa vylít své nitro a rozpitvat mládí do poslední bolístky. Dlouho mi tam ale chyběla nějaká "přidaná hodnota." Čtu, čtu a pořád si říkám proč jako, co mi to dává, ale naštěstí konec všechno spravil. Taky jsem se narodil do katolické rodiny, musel jsem chodit do kostela a v pubertě jsem na celou víru "rezignoval," takže jsem se zčástí s Craigem zžil a myslím, že každý si tam najde kousek sebe a sám před sebou si to možná i přizná. Autorovi se povedlo sqělým způsobem zpracovat atmosféru, místy fakt máte pocit, jako byste se procházeli v křupajícím sněhu a na hlavu vám padaly vločky. Pokud se kolem něco dělo, co mělo "jít jedním uchem tam a druhým ven," taky to tak bylo znázorněno, do Rainy se asi každý při čtení tak trochu zamiloval;-)
No a tak mě napadlo, když nechtěl rodiče ranit tím, že ztratil víru, touto knížkou se mu to určitě povedlo, nemluvě o "pánu na hlídání."

The Genius
The Genius 24.9.2008

Tenhle komiks je prostě pohlazením na duši. A čte se samozřejmě nejlíp někde v teple pod dekou :)

Neutrino
Neutrino 20.9.2008

Ač tenhle komiks vychází z celkem banální zápletky, připadá mi dost originální - kupříkladu dost mě tam baví velká role naboženství, což je jev, se kterým se v komiksu (obzvláště americkém) málokdy setkáváme. Samotný příběh je chytlavý a dojemný, ač se v něm toho na 600 stránkách stane poměrně málo. Předpokládám, že kdyby tohle vyšlo jako prozaická kniha, nebyla by celkem ničím zajímavá; ovšem jako grafický román se ve spojení s autorovou stylizací vydává do prakticky neprozkoumaných oblastí žánru. Tím se stává neopakovatelnou. Kresba je pěkná, nijak příliš vyčnívající. I když možná mi na ní možná trochu vadí, že je vcelé knize s tak velkým rozsahem pořád úplně stejná, ale to je těžké... Celkově výrazný nadprůměr.

Mamba
Mamba 17.6.2008

...a víc než smutné.

Dr_Bilo
Dr_Bilo 12.3.2008

Vše už zde bylo vyřčeno a je celkem zbytečné ještě něco dodávat, tak prosté a přitom tak dokonalé...

Tao Quit
Tao Quit 20.1.2008

wáu...tohle se těžko rozdejchává...v mém žebříčku to překonalo i Mause což je co říc...Nevím jestli někdy přečtu silnější komiks či knihu...nasadilo to laťku pěkně vysoko..

yogi
yogi 21.9.2007

Jedna z nejlepších věcí na našem trhu.Četl jsem ho jedním dechem a úplně se v něm ztratil.Kresba i scénář v dokonalé rovnováze.Kupodivu se to prý u nás moc neprodává,přesto moc prosím pana Buchala-více Craiga Thompsona.

willis
willis 13.9.2007

Autobiografie jsou v tom, čemu se tak "vznešeně" říká grafický román pro dospělé, zdá se velice oblíbené. Tohle je asi čtvrtá nebo pátá co jsem přečetl v češtině !!, a všechny mají jeden společný rys....nezbytností takového díla je, aby se autor před čtenáři tak říkajíc svléknul do naha (ještě lépe obnažil až na kost), což se Thompsonovi zdárně daří. Abych řekl pravdu prvních asi 400 stránek jsem si říkal, že je to takový lehký nadprůměr, žádný zázrak. Až v závěrečných kapitolách jsem pochopil proč je tenhle komiks tak ceněný. Atmosféra nostalgie ne mě padla jako ta pověstná deka a zalezlý pod ní jsem vydržel až do konce.
Komiks má sice 592 stran, ale stránky jsou poměrně krátké (Thompson šetří okénky) takže se dá přečíst na jeden zátah.

Davey
Davey 2.9.2007

Příjemně se mi to četlo.Nečekal jsem,že to slupnu celý najednou...nemohl jsem se prostě odtrhnout od čtení.Všem,co mají rádi smutné,lehce romantické a životní příběhy,tak to velmi doporučuji!...skvělá cena na počet stran a vzhled (Tvrdé desky,přebal,vázaný..) Opravdu pěkný komiks.

Woffce
Woffce 7.8.2007

Hezky mě to vtáhlo, příjemně smutný.

royan
royan 1.8.2007

mistrovský kousek

Rorschach
Rorschach 28.2.2007

Chytí za srdce snáď každého.

Tuxedo
Tuxedo 23.2.2007

Důkaz toho, že nejkrásnější příběhy píše život.

Saiffer
M Saiffer 28.12.2006

Prekrásny príbeh. Neopakovateľné vnímanie sveta. Dokonalá práca s plochou. Thompson vie navodiť emóciu situácie tak skratkovitým a geniálnym vizuálnym stvárnením, až rozum ostáva stáť a oči šprintujú po strane :) Kniha je ešte k tomu vyšperkovaná krásnymi doskami a väzbou. A hlavne ...tá Raina.

Netorack
Netorack 20.3.2006

Úžasný příběh, skvěle zpracovaný. Craig je skvělý vypravěč. Opravdu hodně mě šokoval popis prostředí, ve kterém vyrůstal; když si vezmete, že se to odehrává před nějakými 10 lety, a asi se od té doby moc nezměnilo... Muselo pro něj být velmi těžké z takových podmínek vyjít nepoznamenán (alespoň tedy výrazně, něco to asi musí zanechat v každém) a takto se o zážitky podělit se světem.
Ad nekomiksáři: půjčil jsem Pod dekou kamarádce, když jí došly "seriózní" knihy. Nevím, jestli se do toho ponořila více či méně než já, ale určitě to v ní zanechalo stopu, a ne malou.

Markyz de Sade
Markyz de Sade 6.2.2006

Myslím, že v "Pod dekou" se trošku najde každý z nás. Thompson napsal a hlavně nakreslil brilantní knihu, na kterou nenarazíte každý den. Budu se k ní vždy rád vracet, ale v depresi asi ne, to bych si to mohl možná taky hodit. MdS

mára
M mára 29.12.2005

To si tak jedete autobusem, vedle vas na petce lezi a spi vyhubla blondina, ctete tenhle roman a obdivujete jeho plynulost poetiku, jemnost, rikate si, ze ten Craig Thompson je fakt machr, kdyz dovede kreslit takovy ladny detaily stetcem a netrese se mu ruka ani kdyz nakreslil sebe pri masturbaci nebo odjezd od sve prvni lasky, coz je mimochodem nejsilnejsi stranka, kterou jsem v jakymkoli komiksu KDY videl, az doctete na stranu 502 a rikate si, ze to vsechno odnekud znate. Jenze odkud? Blondyna se mezitim posadi a vy citite jeji zkoumavy pohled, snazite se venovat cetbe, takze rychle shltnete posledni stranky jako kdyz Saturnin zapomene privazat lano s kotvou a provazek odpluje. Zblunk.

DEmnoG
M DEmnoG 27.12.2005

Nemam co dodat ke komentarum podemnou, mile, poeticke, jemne, prijemne... takove pohlazeni po dusi. Az budu mit trosku smutnejsi naladu, tak si "Pod Dekou" opet velmi rad prectu.

listr
listr 25.12.2005

To nejlepší roku 2005, užasné, upřímné, trefné, krásné, budu to číst znova a znova ...

ClimbVibe
M ClimbVibe 13.11.2005

Myslím, že v tomhle příběhu si najde každý něco... Thompson je šikovný vypravěč a jak je vidět, je upřímný. Navíc ta sympatická kresba, český překlad, úprava... prostě super. Proč 100%? Za tu upřímnost a čistotu projevu. Krásná knížka, ke který se budu vracet...

Black Bro, yo
Black Bro, yo 11.11.2005

Hey, men, "popis" komiksu a andre napsali téměř všechno, co se dá o tomto skvostu napsat(nebo mě spíš nic nenapadá), já totiž naprosto se vším souhlasím. Nádherný(možná někomu bude vadit ta přímočarost, ale nevím, mě to nevadilo) příběh, velmi pohledná kresba s mnoha skvělými zaběry a skvělé české vydání. Myslím, že něco podobného tu ještě nebylo. (Asi do osmi jsem výrůstal na venkově, tak jsem si trošku zavzpomínal, možná proto mě to tak dostalo, hlavně dětská čast)

andre
M andre 4.11.2005

Tak toto je skvost. Musím poschválit BB/Art za obálku (přebal- lak). Práci pana Thomspona nelze jinak hodnotit než 100%. Tak krásný, poetický příběh jsem v komiksu nečetl (pokud vůbec). Kresba je moc příjemná a dodává krásnou atmosféru. Škoda je, že pokud tuto knihu dám přečíst někomu, kdo "neumí číst komiks" (např. přítelkyně, maminka,...), tak je možná nepohltí tak jako mě. Protože překlad je občas trošku "lámaný", tím nechci říct, že je špatný, ale občas ubírá atmosféru podivným slovosledem, sice správně českým, ale určitě by to šlo i lépe, "hladšeji"(jemněji?). Tato kniha by si to určitě zasloužila. A potom mě trošičku mrzel přístup tiskařů-neznabohů. Vím, že udržet černou černou není úplně jednoduché, buď může být "vyblitá", nebo obtáhne, ale tady bych si přál, aby si stim chlapci bejvali trošku lámali hlavu, kdo tomu trošku rozumí ví že to jde. Tato kresba tím trošičku (ale opravdu jen trošičku) ztrácí. Vím je to maličkost, ale zamrzí. Ale jinak, pokud někdo neprahne pouze po krvy a střevech, to musí potěšit každého, až se "chlap" zastydí (a uvědomí), že je možná citlivější než si myslel, přizná. Sám jsem byl překvapen:)

zd
zd 15.2.2018

filemon
filemon 13.8.2017

Vojtěch 393
Vojtěch 393 8.3.2017

Wub
Wub 3.11.2016

hakunamatata
hakunamatata 31.5.2016

FrankieCZ
FrankieCZ 19.5.2016

brkowycz
brkowycz 10.12.2015

Kaaos
Kaaos 21.7.2015

trudoš
trudoš 25.4.2015

chcita
chcita 15.3.2015

pearlxjam
pearlxjam 12.3.2015

Doppelganger
Doppelganger 10.10.2014

spagr
spagr 24.9.2014

Doctorow
Doctorow 14.9.2014

bioh
bioh 20.5.2014

namdnas
namdnas 22.4.2014

DanQ
DanQ 15.4.2014

MikeZ
MikeZ 15.1.2014

Černá Krysa
Černá Krysa 8.1.2014

cybern
cybern 2.1.2014

calvin10
calvin10 27.10.2013

oleav
oleav 25.10.2013

Murphy722
Murphy722 10.10.2013

Mildaha1
Mildaha1 24.9.2013

Wiruss
Wiruss 13.7.2013

Librarian
Librarian 2.7.2013

strougy
strougy 5.4.2013

calviti
calviti 8.3.2013

shyANDROID
shyANDROID 4.1.2013

Radiomir
Radiomir 28.11.2012

Durvi
Durvi 16.11.2012

Pjenkus
Pjenkus 24.10.2012

DAN478
DAN478 8.9.2012

DAxik
DAxik 4.6.2012

Nexis
Nexis 28.5.2012

discovery
discovery 12.5.2012

meredith
meredith 8.5.2012

Deckard
Deckard 1.5.2012

Kaluž
Kaluž 5.3.2012

Light
Light 6.2.2012

Mankin
Mankin 6.2.2012

Azbest
Azbest 6.2.2012

Tuxedo
Tuxedo 5.2.2012

Rorschach
Rorschach 5.2.2012

BJ
BJ 5.2.2012

royan
royan 5.2.2012

Woffce
Woffce 5.2.2012

Davey
Davey 5.2.2012

Saiffer
Saiffer 5.2.2012

Netorack
Netorack 5.2.2012

kojot
kojot 5.2.2012

mára
mára 5.2.2012

DEmnoG
DEmnoG 5.2.2012

listr
listr 5.2.2012

ClimbVibe
ClimbVibe 5.2.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 5.2.2012

willis
willis 5.2.2012

yogi
yogi 5.2.2012

Tao Quit
Tao Quit 5.2.2012

pippin
pippin 5.2.2012

flipflop
flipflop 5.2.2012

Lenny
Lenny 5.2.2012

massilia
massilia 5.2.2012

iantomasik
iantomasik 5.2.2012

yojimbo
yojimbo 5.2.2012

jerom
jerom 5.2.2012

BlackDragon
BlackDragon 5.2.2012

Kapis
Kapis 5.2.2012

The Genius
The Genius 5.2.2012

Neutrino
Neutrino 5.2.2012

Mamba
Mamba 5.2.2012

Dr_Bilo
Dr_Bilo 5.2.2012

andre
andre 5.2.2012

Četli:
Afrodoman, ben_bella, calvin10, chcita, Černá Krysa, davidek, DEmnoG, Doctorow, Doppelganger, Draco nobilis, flipflop, James, jiskra, Kaaos, Kaluž, Kapis, Kklein, Librarian, Light, marek zigmund stanko, namdnas, oleav, Petrisko911 , start05, trudoš, vita, Vojtěch 393, VXP, yogi, Zack, zd, zgrywus

Mají:
ach, Afrodoman, Alfi, AlienDr, amazing_k, ardath, arsan, aza, Azalin, Azbest, AZTeck, Bay_watch, BeeSee, ben_bella, bioh, Black Bro, yo, blackJag, Bob, bodhi, bourgeois, Braindead, brkowycz, calvin10, calviti, Cassidy, chcita, ClimbVibe, Corvus, CP, Cr4sh, cybern, Černá Krysa, DAN478, Davey, davidek, DAxik, DEmnoG, discovery, Doctorow, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, dre, duri, Durvi, fel68, filemon, filippo, filosh, flipflop, FrankieCZ, Frizer, goodspeed, grinder, Hamichal, hawkzn, hypermlok, iantomasik, imro, invape, James, jerom, jett, jiskra, Jokerka, Joshua_T, Kaluž, Kapis, Kazumaki, KdG, keplik, Kjon, Kocour, Kreatik Digital, krvinka56, Kuba10, Lawer de Sanctis, Librarian, Light, listr, mangan, Mankin, Markyz de Sade, Marvin, MB, merhyx, mgeralt, MikeZ, mikki.maser, Mildaha1, moiqpiom, moris.cz, Moyek, namdnas, nepěkná perspektiva, Netorack, Neutrino, Niaz, nick, Nightmare, octobersa, Odrikani, ohromno, oleav, pavel, pearlxjam, Petrisko911 , pippin, POLAKST, q, raimi, Redlum, Ricarderon, Rorschach, Rudá Táňa, Saiffer, Samurai-Jack, san, Skot, Slaine, sleepless, spagr, start05, Šedo, tacmud, The Genius, Toe, tomastrejbal, Tomek, Tony TwoDee, trudoš, vasek, vita, Vojtěch 393, VXP, Wiruss, Woffce, xai, xintax, yama, yogi, yojimbo, Zack, zebedee, zgrywus

Chtějí:
8602, Abstinent, adevr, andik007, ChaoticMan, charvos, Cowabunga!, DennyTom, Druid, flynander, fusnix, hellblazer, Houbař, Jenna De Vinne, JFL, Kel, Keno, kjghme, Kklein, Lobodlak, Lobok257, Mamba, Norri, nx, Olesh, Paf, sawtooth, Tao Quit, Viking, Vrenn, vteco, Zod

Shání:
8602, Abstinent, Holmwood, Kel, komik.sx, Norri, Viking, Vrenn

Nabízí:
Vojtěch 393