Když se válečný reportér Joe Sacco vrátil roku 2001 do Bosny, hledal snad jediného člověka, který byl ochoten otevřeně mluvit o šílenství, jemuž tato země několik let předtím propadla. Tímto člověkem byl válečný veterán Neven, kterému se říkalo „Šíbr“, protože za správnou cenu dokázal zahraničním novinářům v Sarajevu zařídit opravdu ledacos: výlet na frontu, kontakty na důležité lidi i na prostitutky. Jeho služeb využil roku 2001 i sám autor Joe Sacco a záhy mu došlo, že Nevenův příběh je mikrokosmem celého balkánského konfliktu. Šíbr vypráví o vzestupu polovojenských magnátů, díky jejichž fanatické odvaze nepodlehlo Sarajevo etnickým čistkám, ale kteří se nevyhnutelně nechali zkorumpovat mocí, krvežíznivostí a nacionalistickými bludy.

Scénář
Joe Sacco
Art
Joe Sacco
Obálka
Joe Sacco
Překlad
Viktor Janiš
Redakce
Richard Podaný
Žánry
drama, válečný
ISBN/ISSN
978-80-7381-497-7 (BBart s.r.o.)
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
195 x 260 mm
Tisk
černobílý
Váha
536 g
Stran
112
Cena
399 Kč
Originál
The Fixer: A Story from Sarajevo (Drawn and Quarterly, 2003)
 • perak
  perak26.3.2022 09:38Šíbr
  Možná jsem po Goražde měl až příliš velká očekávání, ale tato kniha mne až tak neoslovila. K dokreslení jugoslávského vícenárodního konfliktu, kde asi každý národ měl v této válce své stinné stránky, je to dobré, ale na druhou stranu mi to přišlo utržkovité a někdy až nepřehledné. Než se čtenář začte do nějakého příběhu, už se vypráví příběh jiný. Sacco tak v knize dostatečně nevyužil svůj vyprávěčský talent. Ale za přečtení rozhodně stojí. Je dobré si připomínat historii a krutost a někdy nepochopitelnost válečných konfliktů.
 • puml
  puml11.12.2019 17:09Šíbr
  Šíbr je prototyp člověka, jenž dokázal využít nepříznivou situaci ve svůj prospěch, hodně zažil, hodně vypil, hodně vykouřil (kouří vlastně pořád, skoro v každém okně je s cigaretou), rád vypráví zaručeně pravdivé válečné historky, nebo se spíš rád poslouchá, a u nějž jeden nemá nikdy jistotu, jestli to, co vypráví, se skutečně stalo, nebo jestli se náhodou nenechal unést svým nesporným vypravěčským talentem. Z příběhu tak vystupuje množstí tu více tu méně uveřitelných válečných historek. Ale i na těch sto stranách je to dost ukecané a nepřehledné. Sám Neven se celým tím válečným marasmem tak nějak proplácal. Mírový stav ale těmhle postavičkám balancujícím neustále na hranicích zákona moc nepřeje... Celkově slabší než Goradže, ale i tak dobré.
 • kaylin
  kaylin14.7.2016 05:33Šíbr
  Není to tak velké jako "Bezpečná zóna Goražde" nebo "Palestina", ale přesto dovede "Šíbr" to, co by každá kniha měla způsobit - nechat vás přemýšlet. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/07/1214-sibr-65.html
 • Kapis
  Kapis mecenáš24.5.2016 13:15Šíbr
  Celkem zajímavý zprostředkovaný příběh, na kterém jde vidět, že v tomto konfliktu měly máslo na hlavě, nebo spíš krev na rukách, každý z Balkánských národů a nikdo není bez viny.
 • Woffce
  Woffce17.8.2010 09:44Šíbr
  Sacco si sám "zavařil" svojí předchozí tvorbou - "Palestina" i "Goražde" jsou ve svý výpovědi mnohem silnější díla, nic to ale nemění na tom, že i v "Šíbrovi" měl o čem vyprávět. Bývalý odstřelovač Neven je mu - tu více, tu méně - věrohodným průvodcem především v často prapodivné hierarchii velení "obránců" Sarajeva, jimž ty uvozovky přisoudil fakt, že ani civilní obyvatelstvo si před nimi nebylo jisté životem. Je to.... zajímavé, přinejmenším - a o kresbě už snad ani třeba nemluvit: Skvělá.
 • flipflop
  flipflop12.5.2010 13:24Šíbr
  První věc, co jsem od Sacca četl. Přišlo mi to dost nezáživný a k dočtení jsem se musel docela přemáhat.
 • George Walker Bush
  George Walker Bush admin29.12.2009 16:38Šíbr
  Viz willis, Sacco se tady trochu opakuje. Přesto si do velmi složité mozaiky balkánských válek může člověk přidat další kamínek pro lepší dokreslení.
 • willis
  willis29.5.2009 11:16Šíbr
  Vše podstatné k válce v Jugoslávii Sacco zpracoval v Bezpečné zóně Goražde, tohle je jen takový (neříkám, že zbytečný) dovětek.
 • Zack
  Zack admin30.4.2009 11:19Šíbr
  Me Sacco proste bavi. Rekl bych, ze Sibr je z tech jeho dokumentarnich comicsu takovy nejcivilnejsi a mel jsem z nej spis pocit, jako kdyz sedim nad pivkem s clovekem, ktery neco zazil, ma co vypravet a da se i poslouchat, protoze dokaze slozit souveti, aniz by mu pri tom tekla krev z usi. Pro fandy Sacca nutnost, nicim je to neprekvapi, ale myslim, ze ani nezklame.
726101
Četl/a (50)
2scha, ben_bella, calvin10, charvos, chcita, cobe, cyboy, DEmnoG, Doppelganger, Draco nobilis, flipflop, Fox01, Georgíno J., hypermlok, invape, jankie, jeanbaklajean, jiskra, Joshua_T, Kaaos, Kapis, kaylin, Khagrael, Kocour, lacoste, libcenko, Light, monty.cl, NecRoman, Netorack, Nexis, oleav, Ozymandias, perak, ppilch, rajot, rooty, sleepless, spagr, start05, the.kasztan, tricky, trudoš, VasaX, vonKocourkov, VXP, wege16, Zbysek2410, zgrywus, zlejzmrd
(121)
2scha, Alfi, awfula, AZTeck, bboorreekk, BeeSee, ben_bella, binnmode, Black Bro, yo, blackJag, Braindead, Bubsy, burzum, buscheer, calvin10, charvos, chcita, cobe, CP, Cr4sh, CSE_AC/DC, cyboy, DAxik, DEmnoG, disclose, discovery, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, Dyler, farnhajt, fel68, filemon, Fox01, Georgíno J., goodspeed, grinder, Hamichal, hellw10, herbert, Hulik, hypermlok, invape, jankie, jeanbaklajean, Jestrab2, jiskra, Joshua_T, Kabukiman, Kapis, kerb, knizemyskin, Kocour, krvinka56, Kukajz, lacoste, Lenny, libcenko, Light, Lobok257, Lojza, maara, Mankin, Markyz de Sade, MB, merhyx, mgeralt, mikado, mikki.maser, monty.cl, mywiel, NecRoman, Nexis, Nightmare, noMster, nx, oleav, pavel, pechna, pilchowski, POLAKST, Poseidon1978, ppilch, raimi, RainDamage, rajot, Ricarderon, rooty, Saiffer, SASAN_KING, sawtooth, skepsi, Skot, Slaine, sleepless, spagr, start05, suricattaontheway, tacmud, the.kasztan, tomastrejbal, Trevelyan, trudoš, VasaX, Velkej šéf, Viking, VXP, Wasseg10, wege16, willis, Wiruss, Woffce, xintax, yogi, yojimbo, z-e-d, Zajo original, Zbysek2410, zebedee, zgrywus, zlejzmrd
Chce (12)
Corvus, filosh, fusnix, Henry108, Keno, Lodnik11, Moyek, nfo, Olesh, sala, skepsi, vteco
Shání (4)
Černá Krysa, Corvus, gobers, Olesh