Bludiště
Trystero1. vydáníduben 2020série Bludiště 1/3
3.6
...
Koupit
Brian rád kreslí. Kreslí ale nejrůznější podivnosti, které snad ani nejsou z tohoto světa. Občas se taky dost divně chová. Když k němu na večírku přistoupí krásná Laurie, nemůže z jeho kreseb spustit oči. Brian ji zároveň děsí i přitahuje. Co se mu vlastně odehrává v hlavě? Není ten kluk chodící průšvih? A co mají znamenat ty mimozemské medúzy?
Bludiště jsou prvním dílem nové trilogie Charlese Burnse, v níž se věnuje lidskému nevědomí, silné kávě i starým černobílým hororům.

Původně vyšlo ve francouzském jazyce jako Dédales v nakladatelství Cornélius v roce 2019, české vydání vychází z nevydaného anglického rukopisu od Marsh Agency LTD.

Původní HitHit kampaň: https://www.hithit.com/cs/project/7336/charles-burns-bludiste


Scénář
Charles Burns
Art
Charles Burns
Obálka
Charles Burns
Lettering
Jakub Gnóm Němeček (Typonaut)
Překlad
Martin Svoboda
Redakce
Katje Borgesiová, Miloš Mičátek (Mankin)
Žánry
drama, sci-fi, ze života
ISBN/ISSN
978-80-906058-6-2
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
210 x 290 mm
Hmotnost
590 g
Tisk
barevný
Stran
64
Původní cena
399 Kč
Originál
Dédales, tome 1 (Cornélius, 2019)
Je to začátek, kdy se ještě ani neví, jestli půjde o psychologický horor, teenagerskou romanci nebo burleskní science fiction. Každá z variant má své zastoupení, žádná však nevystupuje do popředí natolik, aby člověk dokázal určit budoucí vývoj událostí. Ale orientace v ději – na to že jde o dílo Charlese Burnse – je zatím poměrně snadná. Sen se tu sice občas prolíná s realitou, ovšem tyhle znepokojující fantazie mají naštěstí zatím jen podobu mladického poblouznění.
Krátké vyprávění má lynchovsky podmanivé kouzlo, umocněné tím, že oba ústřední protagonisté jsou sympaticky lidští. Právě v tomhle mě to bavilo asi nejvíc, ta civilní atmosféra, kdy realita dává jasný smysl a pak vás během okamžiku jeden dva obrázky naprosto znejistí, zdali příběh skutečně vnímáte skrze správnou perspektivu. Autorova láska ke starým „osmičkovým“ hororům pak taky dělá svoje a já osobně doufám, že to celé nakonec nesklouzne v psychedelický rauš à la Jako sametová rukavice odlitá ze železa Daniela Clowese.
Burnse mám rád. Kdybych nevěděl, že je to část trilogie, tak by mi tahle kniha připadala slabší než jiný, co jsem od něj četl a dal bych menší hodnocení. Jenže mám pocit, že se bude jednat opět o zajímavou věc, ale to se ukáże dál... :)
choze26.10.2020 12:32Bludiště
Obyčejná holka potká sympatického, ale podivínského kluka - kreslíře, amatérského filmaře a fandu sci-fi hororů - a snaží se přijít na to, jak moc velkej magor to je... Sympatický, ryze burnsovský rozjezd, který slibuje potenciálně zajímavé věci.
Fry23.7.2020 16:40Bludiště
Bludiště - Velká paráda a krásná pocta brakovým 60 mm filmům s banální pointou a znepokojující atmosférou. Upřímně doufám, že v tomto stylu se ponesou i další dvě (??) části, protože chci víc a to nejlépe co nejdříve, i když počítám s tím, že se dokončení dočkáme až tak někdy kolem roku 2024. Do té doby si to nejspíše ale ještě několikrát prolistuji, protože hledání paralel a utápění se v obyčejných dialozích mě zkrátka baví. Navíc typický underground mě v posledních letech baví čím dál víc, takže nemám důvod nehodnotit maximálním počtem ... Za mě 5*!
No, očividně je to začátek čehosi. Ale dost dobrej a zajímavej, prostě typicky burnovskej začátek...

Celkový dojem: 80%
Komiks "Bludiště 1" je, co se kresby týká, naprosto skvělý Burns. Je vyspělý, má svůj styl dávno zažitý a dovede přijít s obrazy, které jsou prostě natolik jedinečné, že jsou neopakovatelné a originální. V tomhle směru je prostě Charles Burns unikátní. Nelze mu moc vytknout a některé jeho výtvory jsem si skutečně prohlížel pěkně dlouho. Ne, abych v nich našel smysl, nebo alespoň ne nutně takový, který v něm viděl autor, ale prostě jsem v tom chtěl odhalit něco víc. A je to krásné, je to zajímavé, je to pořád nevšední. Ale pak je tu celkový příběh, který je na 64 stránkách nerozvinutý, je nudný a nakonec nedostává tolik prostoru, který Burns prostě potřebuje, alespoň v tomto případě ano. Nevím, koho napadlo, aby se jeho dílo rozdělilo do několika sešitů, a tak vyšlo i u nás, ale "Bludišti" to prostě nesedí, větší a lepší zážitek by byl celý komiks najednou.
Příběh, tedy nástin příběhu je zajímavý, ale ta forma vydání je dost nešťastná. Tyhle věci by měli za mě vycházet v kompletu jako celek. Takhle to je jako kdyby vám vypnuli film v 1/3.
Jeden mešuge klučík, co je udělanej do zrzky (ne není to Spiderman od Raimiho) má dost širokou fantazii, kreslířské nadání a lásku k béčkovým starým filmům.
Na těch 64 stranách se toho člověk moc nedozví.
Snad nebude 2. díl za 2 roky.
Vypadá to jako ukázka z připravovaného komiksu, takže zatím nehodnotím. Doufám, že příběh nakonec nevyzní do ztracena.
Tohle nelze hodnotit, protoze tomu chybi kontext. Pokud bych to mel vnimat jako svebytne dilo (jako vetsina komentujicich), tak jsme dostali hromadu samoucelnych scen, pricemz leitmotivem se muze zdat jakasi variace na zlodeje tel, ale podle me, se to nejdulezitejsi (minalne pro autora) odehrava v prilezitosti nakreslit si pohlavni udy, invazni vulvu (nebo co to jako je), samoucelne si zanadavat a zanechat ctenare (po patnacti minutach cteni) s neopakovatelnym a nesdelitelnym pocitem surrealneho wtf.
Takze ne, smysluplne hodnotit nelze, protoze kniha je evidentne nedelitelnou soucasti zamysleneho celku.
Timhle dela Trystero Burnsovi medvedi sluzbu, navic za hodne "zajimave" penize. Jestli tomu spravne rozumim, tak ve finale zaplatime za 180 strankovy komiks 1200,-?
Ne, diky.
Doporucuji pockat si na kompletku (pripadne v originalu, zas tolik se v tom nemluvi).

Ale libi se mi, jak se spojovani detske spojovacky stava predmetem intelektualni diskuze. Ona ta spojovacka ma jen par cisel a jedine, co se da spojit je kosoctverec a jestli do nej autor v dalsim dilu doplni carku, nebo z nej udela rozsahlou tapiserii, je ve hvezdach. Jedno je jiste - vytrvalym obkreslovanim se smyslu nedoberete.
Burns mě baví. Po dočtení musíme jen hádat, kam to celé směřuje a co všechny ty výjevy znamenají. To je super, ale obávám se, že na odpovědi si počkáme ještě dlouho. Co se mě ale nejvíc líbilo, byly místy až chladně upřímné myšlenky postav. Nepříjemné situace pak působí autenticky a to ještě víc podtrhuje jedinečný styl vyprávění.
Tohle je prostě Burns. Jak dlouho že budeme čekat na zbytek? Tipuju 2 roky. Tohle je prostě rozjetý příběh a jsme na uplném začátku. Co bylo u Burnse jasný a je to tak, zatím se točí okolo vztahu dvou lidí, ale taky se to jednomu z nich možná zdá, nebo se to zdá královně termitů při kladení vajíček kdesi v africe. Kdo ví ;-)
Nutně potřebuju další díl.
Upřímně nevím, jak to hodnotit. To je nevýhoda rozdělané "práce". Má to být trilogie a je naprosto evidentní, že děj nabere jiný spád a postavy dostanou svůj prostor a další rozměr v následujících kapitolách. Pro mě je to premiéra s Burnsem a vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. Líbily se mi obrázky na Hithitu a myslel jsem si, že půjde o nějaké snové / psycho / fantaskní dějové kreace a ono je to zase ze života s nějakým přesahem a poselstvím. To už moc nemusím, ale způsob, jakým to Burns podává mi nepřijde až tak typický. Spoustu věcí se mi přes noc rozležela v hlavě a ono je to opravdu něco hlubšího, co nelze jen tak šmahem odsoudit na první dobrou. Je tam moc vrstev a bohužel mé hodnocení nebude zcela adekvátní, protože soudím podle prvního alba. Nicméně se mi líbí vizuální stránka a namotivovalo mě si pustit Invazi lupičů těl, tu původní verzi. Myslel jsem si, že se spokojím s verzí ze 70. let, ale musím to přehodnotit. Už tím se mi ten komiks líbí, i když pravda, zabralo mi to 11 minut četby. Kresba je taková jednodušší, chápejte tahy a stylistikou, ale není to na škodu. Ty nereálné prvky mi přišly parádní a jsem zvědavý, jaký rozměr dostanou v dalších albech. Jsem někde mezi, zároveň dobrý a namotivován pokračovat, ale na druhou stranu mi to až tak moc nedalo.
Tak tohle je vážně solidní bludiště. Prostě Charles Burns. Dějové linky, které bez jakéhokoliv předělu a vysvětlení skáčou jinam, nenápadné změny vypravěče, Brian, Laurie, lupiči těl a zrzavý bobr. Při čtení tohoto komiksu je potřeba být velmi pozorný a pak si teprve může začít tvořit nějakou teorii o tom, co se v tom komiksu vlastně děje. Pravděpodobně vaše dedukce budou úplně špatné, ale je zábavné po nějakém vysvětlení pátrat. Přečetl jsem si tenhle krátký díl během chvíle dvakrát a potom jsem v něm ještě nějakou dobu listoval tam a zpátky a hledal jsem vodítka. Nemyslím si ale, že je možné najít odpověď v této knize. Jsem zvědavý, jak to bude pokračovat. Co se týká kresby, tak je to obvyklý Burnsův styl, který je tak trošku zvláštní, ale tak nějak mě prostě fascinuje.
Od Burnse mam nejradsi El Borbaha, tohle radim s Naposled hned za nej. Pocit z jeho veci je neopakovatelnej a nesdelitelnej.
Moje prvni setkání setkání s Burnsem, což je asi americký Džundži Ito (od něj jsem četl zatím jen ryby). Přijde mi to jako nesmyslná konverzačka asociala s psychickou poruchou, co rád kreslí a nevyrovnaný zoufalý holky, co má problémy se vztahy. Připomnělo mi to úvodní část sochaře (prvních cca 20 stran sochaře), kde sochař sedí se strejdou v kavárně a kecaj... A co? Nic... Určitě se jedná o první knihu z více částí a jakýsi úvod k něčemu, co bude podobné invazi lucipu tel. Kniha sleduje vztah výše uvedenych, je rozdělená na 4 části střídajíc pohled + koment kluka a holky. Kresba je zřejmé vytvořena na kompu, normalni, obyčejná, jak moderní 60.tkovej kreslíř. Kresebne se mi nejvíc líbil převedeny film z kina, cca 4 strany? Jinak mi to nemá co říct, stejně jako příběh, který by měl knihu táhnout, když kresba ne... Bohužel jsme dostali jen úvod. Psycho úvod, co se mnou ani nehnul. Precteny to budete mít velmi rychle, kresba není vábná, textu je málo a kniha je krátká... 1*
P.S. nejsem češtinář, ale místo "odvzdycky" bych napsal "odjakživa" :)
59911
Nexis18.7. 14:13Bludiště
Yaromil31.12.2023 15:59Bludiště
Fox0124.9.2022 12:31Bludiště
MindReader21.3.2022 11:40Bludiště
Vrenn1.12.2021 12:41Bludiště
Covenant15.11.2021 09:17Bludiště
Ashek28.3.2021 20:11Bludiště
NecRoman24.1.2021 10:03Bludiště
trudoš9.1.2021 06:02Bludiště
james8921.11.2020 21:50Bludiště
choze26.10.2020 11:43Bludiště
Fry23.7.2020 16:40Bludiště
fifas30.6.2020 21:53Bludiště
Jay-jay15.5.2020 21:01Bludiště
kaylin3.5.2020 09:12Bludiště
Matthew1.5.2020 15:27Bludiště
MEGA24.4.2020 22:24Bludiště
Hawwwran24.4.2020 21:43Bludiště
Doppelganger24.4.2020 15:40Bludiště
Norri23.4.2020 23:13Bludiště
SNUFKIN23.4.2020 22:29Bludiště
Milo_Harwey23.4.2020 21:37Bludiště
Lze hodnotit a také se hodnotí. Často vychází první díl z trilogie a další dva díly později, není to ukázka z prvního dílu, ani připravovaného komiksu. Prostě první díl ze tří. Samozřejmě, že vyznění Bludiště vcelku bude jiné než teď... Kniha je evidentně delitelnou součástí celku, když byla oddělena.
Protože to psal DR v komentu, tak se ptám ...
Proc hlubsiho? O hluboky veci se treba pokousi vetsinou trapne Azzarello a s velmi stridavym uspechem Jodorowski. Burns je ryzi surrealista a skvele postihuje veci, co jsou “mezi”. Tam neni misto pro nejaky filozofovani.
Co je v tom hlubšího?