Žoldnéř #03: Zkoušky
CREW1. vydáníprosinec 2019série Žoldnéř 3/11
4.2
...
...
...
...
+ 5 dalších ukázek
Koupit
Žoldnéř obdrží nabídku, kterou nemůže odmítnout. Společně s Nan-taj by se měl podílet na ochraně a zabezpečení kláštera v Kráteru. Ještě předtím však musí projít náročnou, několikanásobnou zkouškou, v níž bude riskovat vlastní život. Žoldnéř se tak v tomto díle postaví gigantickým válečníkům, monstrózním obludám, nevyzpytatelným duchům i morálním dilematům. A to vše jen kvůli své nezměrné touze dozvědět se něco víc o tajemství oněch mnichů, s nimiž se setkal již v minulém díle a kteří, jak se zdá, mají přístup k moudrosti světa.

Kromě samotného příběhu obsahuje také ilustrovanou přílohu, jenž čtenáři umožní nahlédnout do autorova procesu tvorby.

Scénář
Vicente Segrelles
Art
Vicente Segrelles
Obálka
Vicente Segrelles
Lettering
Jiří Hrbek (Daren)
Překlad
Jiří Pešek
Redakce
Filip Gotfrid, Boris Hokr
Žánry
dobrodružný, fantasy, mytologický
ISBN/ISSN
978-80-7449-804-6
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
240 x 320 mm
Hmotnost
710 g
Tisk
barevný
Stran
64
Původní cena
299 Kč
Originál
El Mercenario #03: Las Pruebas (Norma Editorial, 1984)
Zpočátku to vypadalo, že se bude jednat opět o velmi triviální zápletku, ale nakonec se to slušně rozjelo. Příběhově tedy zatím stále slibné, byť je to pořád takové jednodušší. Ale to už zřejmě jiné nebude.
Malba je stále skvělá a líbí se mi autorova schopnost experimentovat a měnění stylů.
Zároveň se mi čím dál více líbí bonusy na konci.
Za mě tedy spokojenost.
Ve 3. knize se stane hrozně málo – hlavní postava postoupí několik smrtících zkoušek (jejichž nesmyslnost v praxi se naštěstí v závěru vyjeví) a shodí pár soudků se střelným prachem v průsmyku na pronásledovatele. Neexistuje dramatická gradace, napětí, nic – jen nádherná fantasy olejomalba. Což samozřejmě není málo! Zjevně ani v bonusech neměl autor k příběhu co říct, tak se věnoval experimentování s technikami během své ilustrátorské kariéry.
Poviem na rovinu, že napriek celosvetovej povesti mi prvé dva diely Žodlnéře príliš nesadli. Našťastie u Segrellesa naozaj platí, že čím viac dielov, tým si je tvorca viac istejší v detailoch, sám sebou i svetom, ktorý vymyslel. A práve u tejto série to platí. Jasné, po stránke scenára to ozaj nie je žiadne veľdielo, každopádne ide o poctivú záležitosť s dejom, ktorý je príjemne jednoduchý, priamočiary a ide si za svojím bez toho, aby čitateľa lacno ťahal za nos. Čo je bez debaty, to je prekrásna olejomaľba, vďaka ktorej Vicente vytvoril pozoruhodné obrazy plné architektonických úžasov a parádnych živočíchov.
Začíná se to rozjíždět, tak snad se je na co těšit i do příště...a zase ta malba :)
Trošku slabší než předchozí díl, ale jinak stále platí to, co u něj - nádherná malba, která vyniká ve velkém formátu, jednoduchý příběh plný draků, soubojů, krásných žen. Žoldnéř musí podstoupit několik životu nebezpečných zkoušek, do nichž se navíc zapletou úklady zrádce, s nímž jsme se zřejmě nesetkali naposledy. A opět výborné bonusové stránky.
Ač je příběh rozjetý a navazuje na druhý díl (včetně detailu: poškozená zbroj od oštěpu v předešlém dilu - na což jsem se zaměřil a plně ocenuji :O:) ), opět je slabý. Nápad je fajn, sice klasického rázu, kdy hrdina plní zkousky, aby byl přijat do týmu a poté se na scénu nepřímo vrátí přeživší Claust, jenž se chce mstít, ale je to jakože na pohodu nenáročná story. Bohužel mne to jakoby začlo chvilinku nějak nudit nebo otravovat. Začal jsem číst Storma a z hlediska příběhu je nesrovnatelný, resp. Storm je o třídu vys. Každopádně kresba je ultrafamozni, Segrelles si i sám volí téma, takže má co kreslit - zabijácký rytíř, vodní monstra, mrtvoly... Trochu jsem se těšil na pavouka či pavoučí monstrum a souboj s ním, ale nic. :/ Paradoxně, co tahá žoldnéře mnohem výš, jsou bonusy... Které nečtu z nutnosti, ale protože mě zajímají a vylozene baví. V tomhle čísle jsou opět dokonale s dokonalými ukázkami z tvorby Vinceteho. P.S. dvoustrana lokomotivy je nádherná a když jsem u prvního čísla vytýkal, že by mohl žoldnéř vyjít v rámci MDEKu (díky JP alias scarface za odpověď ;)), tak díky celostrankam (resp. 2stranam) se přikláním k této verzi, protože při otevření knihy, jež odhalí celou kresbu v Háj rezolúšn :D srdce fantasy/maleb nadšence plesa :) navíc těžko říct, zda by v MDEKu mohlo být tolik bonusů ;)

Pribeh 2*
Malba 5*
Bonusy 5* + 1* moje úchylná osobní...
Vcelku se ale žoldnéř drží na 4*, pět dám až bude příběh fakt dobrej ...
Scénář je hodně slabý, ale myslím že o něj ani nejde. Jde o tu malbu a ta je úžasná. Asi si koupím nějaký jeho tričko :-)
http://www.segrelles.com/
Komiks "Žoldnéř 3: Zkoušky" pokračuje v duchu předchozích dílů, kdy základní stavebním kamenem série je naprosto úchvatná malba, na níž se nic nezměnilo, tedy snad kromě toho, že se sám autor vyvíjel, zkoušel mnohé techniky a to se do série také trochu promítlo. Vůbec to není na škodu, naopak. Mimochodem, o technikách, které používal, se Vicente sám rozepisuje v bonusovém závěru, kde jsou i ukázky různých maleb a kreseb, které těmito technikami vytvořil. Rozhodně zajímavé čtení, kdy tyhle bonusy nikdy nevynechávám. Je to něco jiného než příběh, ale rozhodně to na mě dělá dojem. Asi mám rád, když autor povídá o tom, jak tvoří. Komiks "Žoldnéř 3: Zkoušky" samotný pak obstojí z hlediska výtvarné stránky, tam prostě není co vytknout, scénář je bohužel opět slabší a oceníte hlavně skutečnost, že autor nemá problém se zobrazováním nahých žen, naopak, v jeho podání je to skutečně krása pohledět. Třeba se někde nakopne i scenáristicky a konečně uchvátí i po této stránce.
Pecka! Mně se to pořád líbí a je vidět, že se mění i styl, resp. autor zkouší jiné věci. Jako první mě uchvátily přechody světla do temného a obráceně. Že se vlastně časová linka děje v pár hodinách mi ani nijak zvlášť nevadí. Prostě další rovina světa Kráteru. Vše je parádní, kresba mě prostě uchvátila a už nelze říct, že to bude španělská verze Conana, byť tak první album vypadalo. Fakt se těším na další alba. Tohle je prostě nádhera a pastva pro oči a pro duši.
Segrelles zdá se našel správný poměr mezi malbou a vyprávěním příběhu. Na rozdíl od předchozí knihy tady čtenář dostane obojí ve vyváženém poměru, čímž sérii opět sympaticky pozvedá. Hodnotit toto dílo jako takové je vlastně trochu nefér. Protože jde o hodnocení jednotlivých kapitol příběhu. Čtenář se neubrání myšlence, jak by to vypadalo celé rozdělené do pouhých dvou knih.
Skoda slabonkeho prekladu, jinak malba pecka.
Budu se opakovat - výtvarná stránka a kouzlo tohoto světa jsou mimořádné, leč během čtení se vnitřně neustále usmívám. Přes všechny ty nápady, je to roztomile hloupoučké, ať už dialogy, nebo scénář.

Celkový dojem: 40%
Znovu príjemné párminútové čítanie. Séria Žoldnier je vlastne takou peknou a nekomplikovanou jednohubkou. Jednoduché príbehy, krásna maľba, fajn potvory a nápady. Tretí diel nijak nevybočuje a je dostatočne pútavý. Jediné, čo by som mu vytkol, je nepodarený záver, ktorý chce čitateľa až zbytočne šokovať.
Je to pořád super, ale tentokrát taky o jednu hvězdičku snížím, protože mi to přišlo nějaké moc krátké a v rámci série nepříliš inovativní. Kochám se však stále dál a bonusy opět potěšily.
Tentokrat trochu slabsi dil. Cele je to celkem v pohode, az na ten zaver, ktery to uplne rozbiji. Namalovane je to porad stejne dobre.
70% (s urvanyma usima)
152741
Četl/a (70)
2Hitman3, 2scha, adevr, Alikkk, AlmightyMates , Apucko, BadBoy, Bubákolog, charvos, Const.ex, cyboy, Darker, Darth Raelchi, davidek, Deckard, Draco nobilis, farnhajt, Final, flipflop, foudy, Fox01, Géba, Georgíno J., Giskard, Hawwwran, house192, hypermlok, Ianus, IndyP, Infarkt, invape, Ivan Kucera, James, jankie, Jay-jay, jh666, kallenved, karl173, kaylin, Kazumaki, KOWE, lantan1, Librarian, Lord Baltimore, majer, Mariohurbanek, Mr.Plysh, Murphy722, NecRoman, Ozymandias, pechna, perak, petrSF, Poseidon1978, RadimNemec, RudyRod, S313, schefik, Schirru, SlouzimStarymPsum, start05, SteveCZ, tacmud, taidana, trudoš, tukak, Ukko, VanTom, wolfgang, Zbysek2410
(119)
2Hitman3, 2scha, 81splinter, adevr, Alfi, Alikkk, AlmightyMates , Apucko, Artigas, Azbest, BadBoy, Benji, blackJag, bmc75, Bubákolog, calvin10, Caylen-Tor, charvos, Const.ex, CSE_AC/DC, cyboy, Dali, Darker, Deckard, Dinik, disclose, Draco nobilis, dvory, farnhajt, felis, filemon, Final, flipflop, Fox01, Georgíno J., Glumal, Hawwwran, herrman, house192, hugosnowden, hypermlok, IndyP, Infarkt, invape, Ivan Kucera, jakub186, James, jankie, Jay-jay, jh666, kallenved, kapicka, Kapis, Karel Sec, Kareru, karl173, kaylin, Kazumaki, kendor007, Kiwi1902, KOWE, kubosos, Librarian, Lojza, Loxin, maara, Mamut12, Mariohurbanek, Marvin, Matio, mcleek, Mitak, moiqpiom, monty.cl, MP, Mr.Plysh, mstefl, Murphy722, NecRoman, Olesh, Paldini, pavel, pearlxjam, pechna, petrSF, porculan, Poseidon1978, Radek Blacksad, RadimNemec, raimi, Ricarderon, RudyRod, S313, Saran, Scaleo1, schefik, Schirru, Skot, start05, SteveCZ, Stlucius, suricattaontheway, syon, tacmud, taidana, Tarka Daal, terrordemon, Tialster, Tony TwoDee, trudoš, Ukko, VanTom, vranakx, willis, wolfgang, worf, xintax, yogi, Zbysek2410
Chce (11)
besikv, burzum, delsemela, GeorgeeW, Himlik, kadas97, Nightmare, Raido26, sleepless, Thorug, Tomasino79
Koupí (2)
GeorgeeW, Nightmare