Pašák.
 • SlouzimStarymPsum
  Jezevec upozorňuje jen na to, že ty zjevně chybné výtisky byly v prodeji.
 • SlouzimStarymPsum
 • SlouzimStarymPsum
  Milo_Harwey: Hawwwranovi asi nejde až tak o to, že něčemu nerozumí, ale že při čtení příběhu, který se odehrává v Anglii, má pocit, že tam je Valach.

  V rychlosti sem čómnul do origoša pro udělání představy jak moc ten ogar šprechtí irštinó a dopajdal 'sem k temu že v těch bublinech je spíš přízvuk a nic moc víc, aby se tam hnedle prala cizácká slova. Posuďte sami:
  But I 'ave no idea who the 'ell he was talking to!
  But it's no' him. Walt was killed in the accident.
  If you don' mind 'arry.

  Jsou tam zkráceniny, většinou h, t (podobně mluví Skotové, nebo já je v tom slyším) a pak klasicky u sloves (killin', writin' atd.), ne jiné významy, aby se to tak i překládalo. 'sem, maj', apod. by pak mělo stačit. Ale rozhodně jsem to nečetl celé a není vyloučeno, že tam někde i pro Angličany, Američany apod. nejsou slova, kterým oni sami nerozumějí. Pak by to použití těch valachovin smysl dávalo.
 • SlouzimStarymPsum
  Hawwwran, ostatní postavy taky nejsou z ČR, ale mluví česky ;-)

  Ani mně to moc pod nos nejde. Ale chápu, že to není pro překladatele snadná věc, nějak rozhodnout musí a ať vybere, co vybere, všechno půjde najak zkritizovat.

  Vedle použité varianty bych já osobně zvažoval tyhle další:

  1. Nechat ostatní postavy mluvit spisovně (až na výjimečné případy, pokud to je i v originálu) a tu postavu Ira nechat mluvit nespisovně téměř všude, kde to jen jde a posunout jeho mluvu trošku do vidláčtiny. Například:
  Von tam fakt šel, ty vado; nejsi nějakej blbej; apod.
  Na to by pak někdo mohl namítnout, proč se to přeložilo, proč ta postava mluví jako blb, když je to Ir.

  2. Nešťourat v tom, pokud to příběh vyloženě nevyžaduje, a nechat všechny mluvit stejně.
  Na to zase někdo napíše, že si překladatel usnadnil práci a o část originálu tak čtenář přijde.

  3. Vymyslet pro něj vlastní vyjadřování smíchané s hovorou češtinou, kterou zná každý. Například:
  Načumovat (nasísat), todlencto (totok), vyšpekuloval jsem (vykómal jsem), snajpr (střelec) apod.
  Zase napadnutelné z nejrůznějších důvodů.

  Udělal bych verze všech možností (některé by tak cestou třeba samy odpadly jako nepoužitelné) a pak to dal k posouzení pár lidem, co si o tom myslí. A podle toho se rozhodl.
  Ta valaština ale smysl dává asi největší, ale jak píšeš a já s tebou souhlasím, je to ve výsledku takový divný.
 • SlouzimStarymPsum
  Milo_Harwey: Neřeknu, protože to doma ještě nemám (ale P Š T, děti, napravím to), ale v originále to není. Nejspíš došla barva v tiskárně.

  Ale nepíšu proto, abych ti odpověděl a nic ti nesdělil, ale měl bych na Tonyho Scarface Montanu (a na další nakladatele taky, ale ti jsou schovaní za bukem a nekomunikují) prosbu, zda by bylo možné, třeba jen formou upozornění na webu, Facebooku atd., u takovýchto zvláštností, které jsou úmyslem, například převrácené stránky u Sovího tribunálu, změna přítomnost - minulost (pamatuju na dopis čtenáře ohledně Loba ve stylu Gaunerů, kde měl ty přechody za chybu tisku), dopředu dát vědět lidem, aby měli jasno, zda mají zmetka, nebo se mohou v klidu ukájet nad komiksem, aniž by měli pocit, že jsou úchylní.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum17.11.2020 18:09Drobnosti
  GWB: Ne že bych byl z Wericha nebo jeho cintátů paf, ale v tomhle případě, asi poprvé v životě, něco z jeho dílničky nahodím a na čínský způsob upravím: Je to nudné, je to vágní, to se bude líbit!
  Nedivil bych se tomu, kdyby se kalkul skrýval v Drobnostech. (Mně plagiátorství dneska tak krásně jde.)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum16.11.2020 21:47Drobnosti
  GWB: Myslím, že ta cílová skupina bude čítat poměrně velký počet bydlenek a z tohoto komiksu se stane hit.
  Jinak, matka, dítě, manželé, robátka atd. se dávno nepoužívají...
  http://g.cz/kdyz-si-manza-cvachta-a-mimisek-udela-kokynko-naucny-slovnik-vysinutych-matek/
  http://gist.github.com/starenka/2007500
 • SlouzimStarymPsum
  lantan1: Tak to by si hodit do gůglu mohli. Už to Louise je mohlo trknout. (Já gůglil Simonse a pak tu ženskou nenašel.)
  Claremont je machr, no. A ještě hodně dlouho bude. Byl.
 • SlouzimStarymPsum
 • SlouzimStarymPsum
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum4.11.2020 23:36Visa transit #01
  trudoš: Podle Salvatore a Nebeský bibendum (oba taky ne zrovna levné komiksy, hlavně ten druhý, i když při vyšším počtu stran) to tak hrozné s tím zájmem asi není, oba komiksy mají dotisk. U obou je uvedeno Podpořeno Francouzským kulturním institutem v Praze (Ministerstva zahraničních věcí Francie)., zde ne. Možná to mělo na cenu vliv?
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum31.10.2020 22:43Bez vlasů
  louza: Na tyhle narážky pozor, my plešatí držíme, spolu s bejsbolkama, při sobě.
 • SlouzimStarymPsum
  james89: Překlep to zcela jistě není, na to jsou í a ý daleko od sebe. Je to nejspíš schválně. My jsme mladý místo my jsme mladí. Asi by bylo lepší Všichni 'sou mrtvý, aby to bylo úplně jasný.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum19.10.2020 22:19Apokalypsa svatého Jana
  Jak jsem přečetl jako bych podlézal a hned vzápětí kouknul na profilovou fotku GWB, tak mě hned napadlo se zeptat:
  Podkuřovat je lepší než kouřit, že jo? :-D

  bit.ly/2Tm1fff
  bit.ly/3dGf5lH
  bit.ly/31neMaE
 • SlouzimStarymPsum
  TonyT: Jde o ukončený příběh i sérii.
 • SlouzimStarymPsum
  Milo_Harwey: I to do sebe zapadá. Diplom (maturita apod.) se nekupuje. Tak si ho kvůli nedodělání školy běžnou cestou musel koupit, aby mohl pokračovat dál.
  Jestli se mění to koupení diplomu, nejdřív na střední, pak na vejšce, tak to může být chyba, jasně. Ale taky to může znamenat, že si koupil obojí. Není on v nějaké české politicke partaji? :-D
 • SlouzimStarymPsum
  Jestli je to fakt 2. vydání a ne dotisk, jsou tam nějaké větší změny oproti 1. vydání? Obálka je zřejmá (logo DC), ale co vnitřek?
 • SlouzimStarymPsum
  louza: Nedodělat střední a koupit si diplom se nejen nevylučuje, ale dokonce podporuje. Nedodělal střední, tak si koupil diplom. Normálně se nekupuje, kupuje se tehdy, když se chce přeskočit běžná cesta k jeho získání.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum5.10.2020 18:23Tankerka #01
  Podle mě je to úmysl. Jestli 92 nebo 90 je asi putna, tak tam takhle mohli nacpat tu k...u, aby tomu dodali říz. Jako devadesáté narozeniny v mluvě tvrdejch a sprostejch hochů. Dvanáctikundový narozeniny, dvacetikundové narozeniny atd.
  Ale to už si s tím mohli pohrát ještě víc a napsat třeba než střeva toho starýho vocasa vytlačej tu nálož sraček ven, aby to posrat nebylo třikrát, v různých tvarech, ve dvou panelech u sebe. Když už k...a sem, tak i k...a tam.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum28.9.2020 19:04Tankerka #01
  Velkej šéf: Dík za srovnání. Souhlasím. Crewní verze mi z těchto dvou ukázek vychází jako vhodnější.

  trudoš: Myslím, že i příčetní musí ocenit holku, která mydlí klokana.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum27.9.2020 20:32Tankerka #01
  My chceme znovu klokane! Je jich nějak míň teďka. Když jsem byl malej kluk, tak jsem měl rád klokana Skippyho. A že si z toho dělají srandu? Tak ať si dělají!

  Je to správně ulítlé. Zajímá mě překlad. U Š. Kopřivy, J. Pavlovského nebo P. Dorta bych měl jasno, ale takhle se toho plachej.
  (V Crwi to asi překládal Š. Španihel, jak teď koukám na údaje čísel, ve kterých Tank Girl vyšla.)
 • SlouzimStarymPsum
  Milo_Harwey, bizár to je, ale podle mě to není až tak debilní, jak se povídá. Je to cáklý, hodně cáklý (a tím pádem pro mnohé i zábavné), ale když se to dočte do konce, tak to smysl, aspoň trošku, dává. I když v tom závěru je vysvětlení stejně cáklé a ujeté jako celý komiks. Někdo o takových příbězích říká, že je to tak blbé, až je to zábavné, já bych to pozměnil na až tak uhozené, až to je zábavné.

  K tomu popisku tady: Je tam, v knize, fakt scÉnárista, nebo je to tady jen opsané s chybou? Na jiných webech to maji kratce, po ostravsku.
 • SlouzimStarymPsum
  ...spojené síly Supermana, Batmana, Wonder Woman a dalších hrdinů možná nebudou stačit na to, aby (Superman, Batman, Wonder Woman a další hrdinové) uchránili svět...
 • SlouzimStarymPsum
  Lenny: Žaluj je za to, že ti kazí dobrou pověst. Ale nejdřív jim o té připravované žalobě řekni a zmiň se o tom, že dneska jsou vilky s bazeném tuze drahé a ty ne a ne si na ni našetřit. Mohli byste se pak domluvit jako rozumní lidé a celé tohle nedorozumění smést ze stolu.

  Milo_Harwey: Částečnej spojler: Jedna z důležitých postav se dostane do ne příliš komfortní situace (za mých mladých let se říkalo „je pěkně v p..eli") a Petr by onu postavu chtěl z té situace dostat. Tak hodí řeč s jednou vysokou šajbou (Petr má číslo na jeho mobil, to je na celém světě stejné) a tu postavu z té situace dostane. Ale je to něco za něco, jak už to u těhle přátelských výpomocí bývá, a příběh kvůli tomu začne zavánět fraškou větší než menší, jak už to u těhle superhrdinských veletočů bývá. Konec částečnýho spojleru. Úplnej spojler: Baba May to koupí, mele z posledního, Petr, jakožto chlapec se slabostí pro starší dámy, se s tím nehodlá smířit, potká rohatýho, rohatej nabídne výmaz Petrova manželství, Petr s tím souhlasí, plácnou si a baba je zas čiperka. Petr si tak díky tomu může počvachtávat na dobrotách z tetiččiny dílny jako za starých dobrých časů a nemusí poslouchat manželku, že ji bolí hlava. K tomu jako bonus rohatej vymaže všem lidem z hlavy informaci o Petrově identitě. Konec úplnýho spojleru.] Kdyby náhodou: Nedělám si z tebe prču.
  Straczynski prý s tím nechtěl mít nic společnýho, není to z jeho palice, s tím přišel někdo nahoře. Snad chtěl i vymazat své jméno z celého příběhu, části nebo sešitu, určitě se o tom dá najít spousta informací, jak to bylo, nebylo, kdo komu, kdo koho a tak.

  Tohle je fakt kardinální p..ovina a tenkrát z toho museli být lidi na větvi, ale s odstupem času jsem já osobně rád, že takové příběhy vznikaly (a určitě budou vznikat občas dál) a je možný na ně s odstupem času dalšího děje koukat, robeízrat je, smát se jim, číst o nich diskuze, koukat na vtipná videa nebo pochytávat narážky v jiných komiksech nebo filmech a tak. Je to součást historie, jako třeba ve fotbalu zářezy rozhodčích, góly rukou nebo pokousání soupeře, o kterých se pak učí na školách a vedou debaty desítky let poté. Přesně takové komiksy by ve výběrech, kompletech atd. měly být, bez ohledu na jejich debilnost.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum19.8.2020 02:11Metabaron (pevná vazba)
  Probíralo se to před pár měsíci na webu Crwe a Jirka Pavlovský tam psal, že mají informaci o dalších dvou připravovaných albech k už existujícm šesti. Někdo, kdo příběh četl, dodal, že na konci 6. dílu je uvedeno To be continued... (To americky znamená něco s pokračováním.)
 • SlouzimStarymPsum
  deefha: Jo, všiml jsem si toho pak na jejich webu. Dík za reakci. Nové obálky se mi moc nelíbí, nová vydání vynechám. Nemusím mít všechno.
 • SlouzimStarymPsum
  Milo_Harwey: Je to LEV311, Lynn E. Varley, narozena 3/11 (11. 3.) Aspoň to se píše na internetech.

  Podle rozměrů jsou nová vydání menší než ta předešlá, takže předpokládám, že i hřbety se od předšlých vydání liší a ten obrázek jako u 2. a 3. vydání u pevných vazeb z nich nesložím, co?
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum2.8.2020 00:10A zrodí se hvězdy...
  PKD: Říct se to jistě dá, ale to neznamená, že to tak i je.
  Z Doomsday Clock bude mít čtenář požitek i tehdy, když si přečte jen Watchmen a nic víc. Stačí to. I když s Flashpointem, Znovuzrozením hrdinů DC a Odznakem (vše vyšlo i u nás) to bude o trošku lepší požitek a bylo by asi lepší, kdyby si tyhle tři věci přečetl. Ale nic víc dalšího už nepotřebuje. Může přihodit pár věcí navíc (Superman Reborn například), ale to je opravdu jen a jen v kolonce může, rozhodně to není tak, že musíš přečíst tunu věcí vedle toho, protože někdo někde tvrdí, že to hlavní dílo, v tomhle případě Doomsday Clock, je s tím nějak spojeno, nějak se odkazuje a tak dál, to bys pak nedělal nic jiného. Ke čtení F. L. Věka taky není potřeba mít nastudovaného kompletního Krameria a znát Klicperovo a Thámovo dílo, i když to s dějem v FLV nějak souvisí, že jo. Watchmen, Znovuzrození hrdinů DC, Odznak, případně Flashpoint si předtím přečti a můžeš být naprosto v klidu.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum31.7.2020 13:38A zrodí se hvězdy...
  PKD: Tak to bys byl jediný na světě, DC v celku ještě nevyšel. Nedávno vyšla druhá kniha, asi půl roku po knize první. Z toho BB art jistě vychází, proto to rozdělení na dvě knihy, jako v originálu.
  Mě zarazil překlad, že ho jako u W. nedělá V. Janiš.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum7.7.2020 20:01A zrodí se hvězdy...
  zippik:
  "Výjimkou je, že si pár kousků AZsH nechalo CC, knihkupci evidentně v době koronakrize neobjednávali na sklad tolik kousků, jako obvykle. "
  Pokud skutečně platí, že se vytiskne tolik, kolik se zaplatí, tak by se tohle nemohlo stát. Pro knihkupce by se totiž vytisklo tolik, kolik kusů knihkupci předem zaplatí, bez ohledu na to, zda to je více nebo méně než obvykle, a nic navíc by nezbylo.
  Pokud CC udělalo kusů více, aby se dostalo i na ty, kteří, jak padlo ve videu CC, neměli kvůli koronaviru prostředky na objednání, nebo jim v objednání bránilo něco jiného, pak by, pokud v CC udělali přibližně tolik kusů podle těchto lidí , měly být AZSH do pár týdnů vyprodány. Tak uvidíme ;-)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum1.7.2020 23:13A zrodí se hvězdy...
  Spike (komentář): Obdiv každému, kdo to bude celé číst... He he. Ne, mně se tvůj komentář líbí (i k jiným komiksům) a sorry jako, proč ten dodatek? Jsi schopen dát dohromady souvislý text, který má hlavu a patu, je to k bichli o 1000 stranách, tak jen dobře, že jsi do toho nahňácal informací co nejvíc.

  Vlajker je teda dobrej. To je jak člen toho hnutí kdysi dávno u nás :-D

  Ty modré vlasy tam má víc lidí, to je asi záměr, jak se jim lesknou, střídá se světlo, tma apod. U Básníka jsem viděl v dig. verzi vlasy hnědé. Vedle dvou dílů od Crwe mám třetí díl v anglině a pak sešitovky na doplnění celého příběhu, ale vše jen jednou, takže ne dost, abych mohl dělat porovnání, ale myslím, že se to vydání od vydání liší už v zahraničí a tohle vůbec nemusí být práce CC, ale úprav už v zahraničí.

  U těch spinoffů by bylo, aspoň pro mě, lepší, kdyby pokrývaly více postav v kratších příbězích. Stačily by dva, max. tři sešity, jako seznamovačka, a pak jít zase dál. Něco jako v Bright. To seznámení s postavami, co jsou zač, kdy se u nich projevily superschopnosti, jaké měli těžkosti, bylo zajímavé dost, aby se pak šlo zase dál na další postavu.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum1.7.2020 14:13A zrodí se hvězdy...
  Milo_Harwey: To není dojem, tak to bylo. Mně se to nechce hledat, ať tady nebo jinde, ale z toho, co F. napsal jasně vyplynulo, že čeká, co na komiks, tedy příběh, ne provedení, řeknou jiní, a že o tom příběhu nic neví. Což nevylučuje, že ho v dávné minulosti četl (a zapomněl), ale vylučuje to, aby o tom, jak je podle něj dobrý či špatný je, měl jasno. Nemysli si, ty nebo někdo jiný, že bych napsal to, co jsem napsal, nebýt si jistý tím, že mám v ruce důkaz, na kterém ty řečí o nečtení stavím. Ty komentáře tady v diskusi hovořily jasně a pak už není nutné ohánět se tím původním komentářem, i tohle stačí, navíc se to podporuje. Ale znáš to, nic jsem neplatil a částka nesouhlasí. I když tam z Ujfalušiho udělal blba, protože částka se týkala peněz za chlast a ta (ne)platba za holky, odpovídal na dvě otázky, takže u něj to smysl dávalo. Vše od těch dvou komentářů dole beru z jeho strany jako okecávačku a kdo si umí dát dohromady dvě a dvě, tak si umí dát dohromady dvě a dvě.

  D. R. psal, že od nich pořád kupuje komiksy, jen je toho méně než kdysi. Že jim fandí, ale začíná se s nimi rozcházet. Takže to asi není na základě AZSH, ale tak nějak pomalu celkově. Pokud jde o názor D. R. na tento komiks, tam nemohu sloužit, nějak mi ty složky, které si na všechny vedu, vypovídají službu. Jenom k tomu napíšu, že by nebyl jediným, kdo provedl změnu názoru. Další diskutér po ohlášení označil ten komiks nebo informaci o tom, že vyjde, za bombu. Teď už o tom jako o bombě nepíše. Ale nic moc se nezměnilo, komiks stále nečetl. To D. R. jo. Je možný, že někdo, komu se líbí ten základní komiks, nebo je natěšen hlavně na něj, bude z tohoto vydání zklamán, protože asi tak třetina jsou spinoffy a ne každému se mohou líbit. V tu chvíli může kupujícímu i cena přijít moc vysoká a odrazí se to v hodnocení. Další důvod proč hodnotit komiksy jen na základě českého vydání. I cena hraje roli.

  DEmnoG: Nejen to s tím předhazováním toho, že jsem levicový intelektuál, je dobrý, v mých komentářích je taková buď každá věta, nebo každá věta je přípravou na nějakou podobnou lahůdku. A že jsem levicový intelektuál lidem fakt nepředhazuju, tedy až na situace, kdy jim to předhodím, ale taková situace snad ani nenastala. Ale o tohle předhazování až tak nejde, jestli jsem něčeho opravdu dalek a něco nesnáším, tak to je chvástounství v jakékoliv podobě.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum1.7.2020 02:22A zrodí se hvězdy...
  -Hele nenapadlo protože je mi to jedno, čili jsem nad tím ani nepřemýšlel.
  Je mu jedno, jestli jsem takový, takže nad tím ani nepřemýšlel, tím pádem ho nenapadlo, jestli jsem takový.
  Ví ovšem, že jsem děcko. To mu už tedy jedno být nemohlo, čili nad tím musel přemýšlet a napadlo ho to.
  Tohle je usuzovací majstrštyk a mnoho lepších jsem neviděl.
  -Pozér Brum na základě ničeho nabyl dojmu a přesvědčení že hodnotím něco co jsem nečetl
  Ve dvou komentářích, na které on reagoval a podle reakcí je zjevné, že ty mé komentáře četl, jsem psal, na základě čeho jsem k tomu došel. Ve dvou. Které Fimi četl. Dvou, Četl. Kdyby rozporoval, že na základě toho k tomu závěru nelze dojít, nebo lze, ale není to jediný závěr z toho vyplývající, tak beze všeho, nic nenamítám a hodíme si argumentační při, ale tohle napsat, když je naprosto zřejmé, na základě čeho jsem k tomu závěru došel, to fakt hraničí s funkční negramotností.
  -Pokud má někdo problém a notorickou potřebu se realizovat jen protože se někomu nelíbí něco co dotyčnému ano,
  Vím, že míří na mě, ale jako by teď zrovna psal o někom úplně jiném, že jo? ;-) To "dotyčnému ano" předpokládám jsem já a můj názor na AZSH. Kde k němu přišel? Napadlo ho to, protože mu to nebylo jedno, čili o tom přemýšlel, čili si to vycucal z prstu?
  - tak nějak končím s touto nesmyslnou diskuzí
  Názor ohledně nesmyslné diskuse plně respektuju, ale že diskusi nazývá nesmyslnou zrovna někdo, kdo sám obří měrou k nesmyslnosti přispívá (vizte např. poslední komentář), to je jako si při konverzaci dvou lidí hlasitě usrat a pak druhému vynadat, jaké to je prase.
  - Líbí se mi ovšem jak s tím máte problém, no tak se někomu nelíbí vás oblíbený komiks,
  Ááá, tak se nám nelíbí to, co se líbí vám dvacetsedm podruhé... potřetí... počtvrté... Dá si někdo nesmyslnou diskuzi? Čerstvou, ještě křupavou.

  Protože skončil školní rok, tak abyste se o prázdninách doma nenudili, tak máte za domácí úkol přemýšlet nad tím, jestli "tak je to pro mě děcko a je mi jedno jak moc hezky a rozumně píše" nepopírá něco z toho, co Fimi napsal jinde.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum1.7.2020 01:32A zrodí se hvězdy...
  DEmnoG: S obdivem k nakladatelům to máme podobné až stejné, akorát já mám echt rád Crew a lidi v ní (i když jen virtuálně, ale honička po webce už dávno díky kvalitním kamerám a dobrému připojení není vopruz jako to bývalo dřív), plus BB art. Jsem taková komiksová sešívka.

  Jestliže nechceš hodnocení zahraničních vydání tady na databázi vidět, mám pro tebe špatnou a dobrou zprávu: Špatná spočívá v tom, že Fimi taková hodnocení provádí a není jich málo. Viz jeho komentář k Batman: Zatracení, které je nejčerstvější, ale viděl jsem takových hodnocení mnohem víc. Na webu Crwe, kde se diskuze ohledně hodnocení na databázi vedla, to přiznal s dodatkem, že mu je fuk, co si kdo o tom myslí a bude to dělat dále. Ta dobrá zpráva se týká toho, že takto hodnotící (Fimi od té diskuze na webu Crwe) se k tomu přiznávají a je to pro zájemce o názory na komiks informace k dobru. Podle mě by tomu tak nemělo být, z úcty k nakladatelům českého vydání, k provozovateli databáze a částečně i k těm, co se podle hvězdičkového hodnocení a hodnocení slovního řídí. Navíc je tu otázka, jak vlastně někteří, kteří si tak úplně netykají s češtinou (a tím nemyslím pravopis), chápou ten zahraniční komiks, třeba pokud je trošku ukecanější, nebo nedej bože, jsou v něm texty, navíc dlouhé. To není rejpanec, výjimečně, tohle roli hraje. Ale zakázat taková hodnocení nejdou, tak alespoň že někteří tu informaci uvedou.

  Pokud jde o čtení/nečtení AZSH z jeho strany, jak jsem nadhodil v komentáři ke Gmorkovi a Fimimu a jejich dalším 50 komentářům, tak pořád vycházím z těch dvou komentářů od Fimiho, které prostě nedávají smysl u člověka, který komiks četl. Dávno by věděl, jestli je rád, že komiks nekoupil a zda ušetřil. Česká úprava sama o sobě nemohla být důvodm k těm komentářům, protože se o ní zas tak moc nepsalo, než F. ty komentáře napsal, a když už, tak pochvalně. Mohl se spíš fikaně vytasit s tím, že ten komiks teda přečetl v průběhu diskuze, ale stále by byl otazník nad několika dalšími komentáři. V každém případě důvod pro tento závěr mám, ne jak píše Fimi dále, že jsem nabyl dojmu a přesvědčení z ničeho.

  Ohledně smazaných komentářů jsem ti poslal zprávu, teď už dvě (včetně osobních údajů některých z diskuze, ale o tom nikomu ani muk, abychom nebyli podezřelí, až se některým začnou dít ty hrozné věci).
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum29.6.2020 22:02A zrodí se hvězdy...
  Fimi: Že jsi v hodnocení toho, co sem patří a nepatří, byl tak přísný zrovna u komentáře, u kterého se tvrzení z něj dá rozporovat tvými vlastními komentáři? Samozřejmě za předpokladu, že jsi ty dva komentáře psal zcela při smyslech. Ovšem to může být, i vzhledem k tvému nedávnému dotazu na webu Crwe ohledně počtu dílů nějakého komiksu (mangy), kdy ti bylo okamžitě odpovězeno, že to lze vygůglit, a tvé následné reakci, že nemůžeš, protože jsi zrovna v kině, z mé strany předpoklad chybný.

  Co si o mně myslíš mi je naprosto ukradené a zda píšu něco zbytečně vůbec nezávisí na tom, zda to ty čteš. Hodně štěstí při (ne)čtení komentářů a komiksů přeju.

  DEmnoG: To je dlouhý, to číst nebudou! Děkuji za pochvalu a povzbuzení. Sice mi bohatě stačí, když se pochválím a ocením já (my do sebe zahledění to tak holt máme), ale občas potěší, že někdo chápe, co, proč a jak. Já jsem na tom teď tady vlastně trošku jako nakladatelé :-D A ty jsi fikaně vstoupil do role toho borce brum bruma z webu Crwe. Kdo si chce taky zahrát na brum bruma, tak má šanci, stačí sem napsat, jaký jsem pašák.

  Udělal jsem si tu profil, abych k AZSH napsal komentář (furt mi do toho něco leze), protože mě v tom vydání něco nakrklo. Tedy abych vlastně CC zkritizoval. Pak se tu rozjela ta diskuze, která není ničím jiným než kopií diskuzí, které se vedou pořád dokola na webu Crwe, tak jsem si dovolil vstoupit a najednou jsem dle některých obhájcem AZSH nebo samotného CC.
  S tím překládáním jsem měl za to, že jde o oficiální překlady, proto jsem nadhodil překladtelku u Vybírala, nenapadlo mě, že někdo bude zmiňovat překlady tohoto typu. To bych se pak mohl prohlásit za gynekologa, protože sem tam do toho občas zafušuju, ale je to fušeřina trošku jiného typu než regulérní gynda, že jo.
  S tím dubnem mu to asi nevyšlo kvůli koronaviru, to bych mu nevyčítal.

  S konkurencí mě pobavil, se strachem z rejpalů též a s řečnickou otázkou ještě víc. Jako by vydání megabomby tímto způsobem vylučovalo to, že jde o megabombu, nebo jako by každá megamobna musela být vydána běžným způsobem. Navíc jde o vydání vycházející ze zahraniční megabichle, které bude pochopitelně drahé a proto se dá vydat regulérně asi taky dost těžko. No a že se mě ptá, jako bych byl nějaký mluvčí, nebo snad obhájce CC, je holt už nejen pro tuto diskuzi běžné. Rozporuješ tvrzení někoho, kdo kritizuje to či ono, jsi na straně těch, co to či ono mají na svědomí. Aby pak ještě byli schopni to rozporování zaměnit za nerespektování názoru a to pak předhazovali při každé příležitosti. Jsem zvědav, zda otázku ohledně kvality komiksu bude klást i ve chvíli, kdy rozjede předobjednávky Vybíral a zda na základě této formy vydání bude mít narážky na kvalitu titulů. Naštěstí G. mé komentáře nečte, jak už několikrát nepsal, takže nehrozí, že by se to tu zase rozjelo do nikam. Jinak bych nic ohledně G. nepsal.

  Mezitím F. napsal komentář. Krátce.
  ""co má problém s tím že se mi nelíbí něco z čeho většina teče blahem." Je tohle vůbec možný? Někdo, kdo dokáže provést registraci na webu a pak napsat a odeslal komentáře, přece nemůže tohle myslet vážně.
  Skončil jsem u zmínky, že přestal číst. Jestli by nebylo lepší, kdyby místo toho čtení přestal s psaním. Nebo s tím čtením, jako skutečným čtením, kdy si spojí ta slova s významem, konečně nezačal.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum29.6.2020 13:06A zrodí se hvězdy...
  Příběh zůstává stejný, proto ty dva komentáře, které zmiňuji, nedávají u někoho, kdo ten příběh zná z jiného vydání, smysl.
  Ale někomu, kdo není mimo, není kašpar a maže tu po sobě komentáře, asi ano.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum29.6.2020 00:53A zrodí se hvězdy...
  Sakra. Poučen Lennyho zkušeností s odhlášením jsem si v klidu napsal reakci na Fimiho, otevřel další okno v prohlížeči a reakci zkopíroval a odeslal. Po odeslání vidím, že tu Fimiho komentář není. Reagoval jsem na toto: SSP ale já to četl ty kašpare... Že tě ta tvá idiotská póza baví (Mám to v tom původním okně.)
  Aby to pak nevypadalo, že reaguju na něco, co tu vůbec není :-D
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum29.6.2020 00:47A zrodí se hvězdy...
  Fimi: Baví, nebaví, je to pořád jen póza, můžu ji odhodit. Horší by bylo, kdyby to póza nebyla.
  Tak není samozřejmě vyloučené, že jsi to četl, ale když jsi tak horlivě čekal, až někdo napíše komentář, aby ses pak na základě prvního nebo prvních dvou mohl radovat, že jsi "do toho nešel" a že jsi ušetřil (Tak toto byly asi nejvíc ušetřenych 2900 za komiksy co jsem kdy ušetřil...), tak by ses třeba mohl naučit lépe formulovat to, co chceš sdělit. Protože ať to beru v mé idiotské póze zleva zprava a hledám důkazy proti sobě (to já dělám vždy, jsem skeptik), tak mi z toho prostě vychází, že tohle by člověk, který ten komiks četl, nepsal.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum28.6.2020 23:43A zrodí se hvězdy...
  Gmork: Nic nečti, raději s Fimim společnými silami namrskejte znovu padesát komentářů ke komiksu, který jste nečetli. Nebo začněte, tady nebo jinde, kolovrátek na téma Bída česky vydáváného komiksu u nás. Určitě jste ještě neřekli k tématu vše a navíc díky tobě mají takové diskuse jedno unikum - jsou i s obrázky.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum28.6.2020 21:01A zrodí se hvězdy...
  Tvl, to je zase dlouhý... Přitom to v tom rámečku, do kterého se text píše, tak vůbec nevypadá.
  Já si prostě diskusních partnerů vážím a věnuji jim proto náležitý čas a v reakcích se snažím obsáhnout toho víc. Příště napíšu "ty vole, na tvém komentáři je vidět, jak vytrháváš z kontextu, jak argumentuješ scestně, emocema a svou babičkou" a budu to mít za vyřízené, ale dokud jsme kamarádi a máte mě rádi, tak bych se měl jako kamarád chovat i já k Vám. A pamatujte: Chybné premisy mohou natropit mnoho škod!
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum28.6.2020 20:55A zrodí se hvězdy...
  TonyT: Odpovím ti tak, aby nebylo napsáno něco, co by vedlo k dalším reakcím a pak reakcím na reakce. Výjimečně se nebudu nějak moc chválit nebo psát o sobě, což sice nedělám skoro nikdy, ale teď to omezim fakt na to nejnutnější.

  K Dále jsem nic nenapsal o sračkách: Taky proto jsem to předhodil tomu, kdo to psal, konkrétně to s těma sračkama, a reagoval jsem v tomto případě na něj. (On to vzal v pohodě, což mu připočítávám opětovně k dobru.) Se zmínkou toho, kdo mu to odsouhlasil. V kontextu toho, co se opakovaně píše někde jinde a co se nejen tam pořád dokola opakuje. A když jsem zrovna nikoho nezmiňoval, tak se to týkalo samozřejmě těch, co to psali. Takže jestli jsi to ty nepsal, tak se to tebe netýkalo. To je samozřejmé, myslím. Podle reakcí níže už jsem si všiml, že stačí napsat "Hodnotí, aniž by četli" a ozvou se i ti, kterých se to netýká. Tak ještě jednou, pro jistotu: Nemusíte mi psát, co jste nepsali, já to přece v diskuzi vidím. Nevyjadřuju se ke komentářům, které jsem nečetl, ani nehodnotím komiksy, které jsem nečetl, abych o nekvalitě toho komiksu pak napsal dalších pět komentářů.

  Narážku na styl nebo chování jsem, ač génius, nepochopil, i vzhledem k tomu, že například sračkama, obviňováním nakladatelů z boudy (dejme tomu, boudu ještě beru) až z podvodu, hodnocením na základě komentáře někoho jiného, jsem se tu neoháněl já a tenhle styl zůstal až na výjimky bez povšimnutí. Pokud se k tomu rovnou někdo nepřidal. Ale aspoň je díky této tvé mně nejasné narážce jasné, že ty mé cancy narážející na dvojí metr hodnocení diskutérů nebo jejich projevů, a též na to, že dokud se většina diskutujících shodne na vymezujícím se obsahu komentářů vůči nakladatelům, tak je fuk, jaké první nebo druhé je, podstatný je ten směr, kterým se plive a vadí především a hlavně ti, kteří se proti tomu plivání ozvou (to je třeba to s těma barikádama, jak někdo nepochopil - eh, to není ironická poznámka, on sám píše, že to nepochopil), opodstanění měly.

  Není mi jasné, co se ti na mé těžce humorné formě (ty máš lehce humornou, já těžce humornou) vyjadřování nelíbí, ale nebudu tě zpovídat, máš právo mé skvělé příspěvky nedocenit. Já mám aspoň možnost ukázat, že to plně respektuji. A nejen to, já ti za to děkuji, mám tím pádem důvod k nějaké té sebereflexi a jako vždy díky tomu dojdu k závěru, že na mé straně je vše v pořádku a jsem opravdu tak skvělý, jak se nejen mně na první pohled jeví.

  V reálu jsem ještě vtipnější a chytřejší než na internetu (ano, je to možné), ale jsem na první pohled kriplík, tak nikdo nemá to srdce si na mně hojit mindráky. Ale teď výjimečně vážně - jenom nadhodit slova o vypínání, jedno jako moc to má být vtipné, a taky s přihlédnutím k některm zdejším hysterickým výlevům v minulosti, nejen v této diskuzi k AZSH, možná, opravdu jen možná, ukazují na to, že to neunášení, kurva průjem, kopání atd., co padalo ze strany těch, co si tu tak notovali nad sračkovitostí nejen AZSH, se týká možná právě jich? Protože ta smršť, co se strhla poté, co jsem si dovolil jít proti těm nejhlasitějším, byla krapánek nepřiměřená a minimálně podle mých kritérii zvláštní. Tím se dostávám k tomu, čím jsi začal. Co budu nebo nebudu nevím, do budoucnosti nevidím, ale rozhodně nejsem zvláštní. Pokud tedy zvláštní nerovná se krásný, vtipný a geniální.

  Telegraficky podruhé: První testy po swingers boží, další fotbal - Liverpool boží, Volejte ředitelům i podruhé boží, SlouzimStarymPsum, jak jinak, zase boží.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum26.6.2020 00:28A zrodí se hvězdy...
  TonyT:
  Ještě jednou pasáž z mého posledního komentáře, která má u některých z vás asi stálou platnost: ...kteří reagují, jak je už v takových diskuzích častým zvykem, na to, co nebylo vůbec napsáno nebo napsáno bylo, ale je jimi vytrženo z kontextu, aby oni sami pak druhé z vytrhávání z kontextu obvinili.

  K tomu ztotožnění - proti tomu bych já, a asi ani nikdo jiný, nic nenamítal, kdyby to ztotožnění bylo na základě vlastní zkušenosti, což u některých neplatí. Pokud se někdo ztotožní s názorem, aniž by komiks četl, protože se mu ten názor hodí v už dávno zaujatém stanovisku, tak si holt dovolím něco namítnout. Jednak proto, že i k tomu diskuze slouží. Tím se konec konců někteří do chvíle, kdy se vyjadřovaly názory jedním směrem a to směrem ,,za hovno stojí tohle, za hovno stojí tamto" zaštiťovali a hájili tím své právo na vyjádření názoru. Jednak taky proto, že nešlo skoro vůbec o komiks AZSH (to je to vytrhávání z kontextu, o kterém nejen ty meleš), ale o celkovou situaci s vydáváním komiksů v ČR, kde byli zmiňováni i nakladatelé a čtenáři, a to ne zrovna lichotivě. A taky proto, že tohle ztotožení je ukázka blbosti těch, co jsou schopni něco takového udělat, pak se k tomu ještě hrde hlásit, a dokonce to používat jako argument pro obhajobu svého práva vyjadřovat „svůj" názor na komiks.

  Lídrem velesračkových canců jsem mj. proto, aby mé komentáře byly dostatečně polopatické, aby i lidé tvého typu, říkejme jim třeba otcové od rodin, snáze pochopili, co se jim snažím sdělit a já tak zvýšil šanci na to, že reakce druhé strany se budou týkat především toho, co je psáno, a nikoliv toho, co si druhá strana myslí, že je psáno. Také se svá tvrzení, zvláště pokud se týkají druhých, snažím doložit, odkázat na jejich komentáře, konrektizovat, abych nedopadl jako ty a někteří další, kteří šermují vytrháváním z kontextu, tím, že někdo něco neunesl, ale už jim je zatěžko konkrétně doložit, kde konkrétně někdo z kontextu vytrhává a kde něco neunáší.

  Vzhledem k tebou zvolené formě i tomu lídrovi velseračkových canců se osmělím a přihodím i kratší a zcela určitě méně náročnou verzi určenou hlavně pro otce od rodin:
  Když je to tady na tebe složitý, což podle tebou uvedeného souhrnu diskuze zjevně je, tak se, kurva, neser do žádný posraný diskuze a zůstaň u obrázkového čtení a leporela.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum25.6.2020 01:03A zrodí se hvězdy...
  Hanussen: Ujmu se toho. Ostatně není osoby povolanější. Shrnutí se bude týkat celé diskuse.

  Verze nikoliv tl;dr, ovšem stojí i tak za přečtení.
  Někteří komiks nevlastní, nečetli ho, přesto mají jasno v tom, že to je sračka. K nim se přidávají další, včetně těch, kteří komiks vlastní nebo četli, ať toto vydání nebo vydání předešlé od konkurenčního nakladatele. Jako sračky označují i ostatní komiksy u nás vycházející a vinu přenášejí na nakladatele a čtenáře. První jsou viníky za vydávání sraček, druzí za to, že vydávané sračky čtou. Tím pádem není možno vystoupit ze začarovaného sračkoidního kruhu, jelikož dokud se budou sračky vydávat, budou je lidé číst a nemají tak možnost číst i nesračky, aby sračky nakladatelům hodili na hlavu. Na scéně se objevuje několik statečných, kteří tu méně, tu více tento dílčí závěr rozporují a než dojde ke střetu dvou táborů, ke kterému je pomalu nakročeno, shodují se zúčastnění na tom, že lidé mají různý vkus a že je v pořádku, že někomu se komiks líbil, někomu nikoliv a že někdo komiksy od konkrétního nakladatele, v tomto případě CC, kupuje, někdo ne. Zde ovšem po vzoru mnoha jiných komiksových rozprav nic nekončí, ale teprve začíná. Zrodila se totiž nejen diskusní hvězda - já, která ještě chvíli ponechává rozpravu plynout v původním směru, kam se debata opět stočila (všechno to je sračka, ach bože, co si počnem, naštěstí je nekupuejeme, tak budeme aspoň o tom, že je všechno sračka, psát) a s načasováním hodným profesionálního pornoherce vstupuje v pravou chvíli do diskuse, aby v několika odstavcích shrnula circa čtvrstoletí historie vydávání komiksů u nás a zasadila vydávání do kontextu vztahu nakladatel - kupující. Mému komentáři je aplaudováno. A to hned jedním člověkem. Vzhledem k tomu, že jeho komentáře tu dávaly jako jedny z mála smysl, rozsah byl na více než tři řádky a dotyčný reagoval věcně, to považuji za úspěch. Přesto jako někdo zvyklý na obdiv vždy a všude chcí víc, proto vstupuji do diskuze podruhé a ukazuji prstem na toho, kdo debaty tohoto typu, tedy všechno jsou to sračky, pravidelně nadhazuje zde i jinde, a činím tak formou noblesní, jak je u mě zvykem. Obsah je pak už faktická i argumentační nirvána (doporučuji nejen ke čtení, ale i ke studiu). Rozproudí se krátká a pikantní přestřelka, do které se se svými komentáři zapojí i lidé, kteří nebyli buď vůbec zmiňováni, nebo byli, ale okrajově, a kteří reagují, jak je už v takových diskuzích častým zvykem, na to, co nebylo vůbec napsáno nebo napsáno bylo, ale je jimi vytrženo z kontextu, aby oni sami pak druhé z vytrhávání z kontextu obvinili. Aby diskuse plnila i funkci terapeutickou, což by diskuse plnit měla, přidají řádnou dávku hysterie a patosu. Tím to celé končí, zatím, ale je otázka času, kdy se opět diskuse na podobné téma rozběhne, a to ve stejném obsazení a v téměř stejné kompozici.

  Verze skutečně tl;dr.
  V ČR vycházejí sračky a situace se v nejbližší době zcela jistě nezlepší, proto je lepší v ČR žádné komiksy nekupovat. Názor na to, že v ČR vycházejí a budou vycházet sračky je i přesto možné zastávat dál a nebude na škodu, když tento názor bude i dále šířen. Nejlépe ve formě komentářů na dva až tři řádky, aby bylo jisté, že si je přečte opravdu každý.

  Telegraficky: Swingers boží, fotbal boží, Volejte ředitelům boží, SlouzimStarymPsum boží.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum23.6.2020 21:52A zrodí se hvězdy...
  DarthRaelchi: Složky si fakt vedu, na každého, ale s tím učitelem to byla náhoda a s čárkou úmysl - narážka na cpaní angliny všude za každou cenu, když by to čeština zvládla taky a dost možná bez chyby. Jinak zcela upřímná a vážně míněná odpověď: Tady končí veškerá legrace.

  TonyT: Neboj, zcela určitě v tom nejsi sám. Ono by se tím u mnohých i dost vysvětlovalo.

  Zítra jdu s manželkou na swingers, večer budu koukat na Volejte ředitelům, tak už ve čtvrtek bych mohl nadhodit krátký komentář ke komiksu samotnému, abych CC po zásluze sprdnul, ale samozřejmě věcně, jak se na levicového intelektuála, kterým jsem, ale fakt to nikomu necpu a cpát nebudu, sluší a patří.

  P. S. Obdivuju všechny komiksové nakladatele u nás. Bez rozdílu. Některé víc (oni vědí, kteří to jsou), některé méně, ale všechny, zvláště ode dneška, budu chovat v náležité úctě.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum23.6.2020 20:26A zrodí se hvězdy...
  Gmork: Mám, ale žádná si nikdy nestěžovala a pochybuji, že stěžovat bude.

  Když jsi zmínil překlady, že ty jsi ta Jitka Musilová, která překládá komiksy od Vybírala? Jestli jo, tak taková malá kritika, žádný hejt: Když vidlák z divokýho západu říká à propos, v češtině, (Sykes) tak je to nepřirozené. Příště zvol "mimochodem; jen tak mezi náma" nebo něco na ten způsob. Nebo to konzultuj s někým, kdo má cit pro češtinu. Jestli ty ta Jitka nejsi, tak ten překlad pak někomu, kdo cit pro češtinu má, předhoďte, ať sity komiksy z dílny p. Vybírala nemusí někteří kvůli překladu shánět v zahraničí. Ale jak jsem napsal, žádnej hejt, v klidu, nemyslím to zle.

  Jinak já moc diskutovat nechci, tady, jenom jsem si dovolil nadhodit i jiný pohled, což by mělo být nejen v pořádku pokud jde o diskuzi, ale mělo to být vítáno i od těch, co zastávají odlišná stanoviska. Aby je mohli podrobit zkoušce, případně přehodnotit a tak. Vy to teď ještě nevíte, ale jednou mi za ty mé příspěvky tady poděkujete.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum23.6.2020 20:14A zrodí se hvězdy...
  Fimi: Že by nakladatelé vydávali sračky jsi taky nenapsal, ani to, že by lidi byli natolik pitomí, že nerozeznají sračky od nesraček, ale slovy klasika, já v tom "Jak se říká, dokud tu budou vycházet sračky, lidi budou chtít a kupovat sračky protože nic jiného prostě nepoznají" to pičo tak nějak cítím. Kdyby nebylo jasné, kam mířím: Ono není nutné přímo napsat, že je někdo blbec, aby ten někdo za blbce označen byl i tak.

  Gmork: Já o tobě přece nepsal. Ale jestli ses v něčem, co jsem napsal, poznal, tak ti to nebudu vyvracet.
  To "nechcete se už na to vysrat" a různé obměny jsou signifikantní pro diskuze tohoto typu. Dokud se jede jedním směrem, klidně na pokračování a několik let, je vše v pořádku, když se do diskuze zapojí to mnou zmíněné hovado, které si dovolí oponovat, už se tahá za brzdu a mělo by se toho nechat, vždyť to nikam nevede. Dokud to vede směrem, který si diskutéři přejí, je vše v pohodě.

  Když je v pořádku psát o komiksech, které tu vycházejí, jako o sračkách, nakladatelům to dávat sežrat, kritizovat je za to, že komiksy nevydávají tak dobře, aby si je nemuseli lidé kupovat v zahraničí, proč by nemělo být v pořádku zastávat opačné stanovisko nebo psát podobným způsobem o těch, co to hlásají? To první se dělá roky a v míře nikoliv malé, nikoho to vyloženě nesralo, nebo se k tomu nevyjadřoval, to druhé se děje minimálně a když se někdo takový objeví, měl by se na to vykašlat. To mi nepřijde férové.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum23.6.2020 19:51A zrodí se hvězdy...
  Walome: Je to jedno, protože tady nejde o AZSH nebo CC, tady jde o chorobnou potřebu ze strany jednoho dvou lidí, ke kterým se podle situace vždy někdo na chvíli přidá, mlít pořád dokola jedno a totéž na adresu Crwe, BB artu nebo teď nově CC.

  cyboy: O napojení, spíš „napojení" psal jen jeden uživatel, DEmnoG. A ten se tím nechlubil, jen to férově v dodatku ke svému komentáři sdělil, aby bylo jasno, že kvůli tomu odstup asi nemá, viz jeho komentář z 16. 6. 2020 ohledně objektivity.
  Jestli ale máš jako někteří ostatní (viz SNUFKIN, podle kterého jsem pán z CC, i když kopu za úplně jiný double team, a to dobrovolně a z přesvědčení, protože s pistolí u hlavy se ta dobrovolnost blbě odmítá) za napojeného na CC každého, kdo si dovolil napsat něco, v čem nekritizuje ani CC, ani AZSH, tak to je pak samozřejmě jiná a dodává to těm slovům o argumentačních faulech, silném názoru, většinou naprosto nepromyšleném, váhu.

  M_M: Hele, jakožto ostřílený nejen internetový diskutér bych ti tohle nesežral, ale tady ti to nejen projde, ale bude i velmi dobře fungovat. Jen tak dál, kolego, jen tak dál.
  A samozřejmě máš pravdu ohledně toho narušení. Pár lidí si tu roky přitakává a když zrovna nepřitakává, tak to zaobalí do nejen pro internet typických řečiček „Hele, nic ve zlém, respektujeme se, bla bla, taky i proto, že se známe osobně a je proto lepší si vzájemně natvrdo nenapsat/neříct, že se máme vzájemně za ču..ky, což samozřejmě máme, ale nemusíme to ventilovat, abychom na to pivko dvakrát do roka mohli ještě chodit a tam si vzájemně to, na co máme stejný pohled, pěkně odsouhlasit, protože to nikdo jiný neudělá a taky se může hodit mít tě za kámoše ve chvíli, kdy se tam, kde si roky pracně budujeme image (což při prvním obvinění popřeme) najde hovado (SlouzimStarymPsum, M_M a pár dalších), co s náma nesouhlasí a tímhle kamarádíčkováním taková hovada hodně rychle vypráskáme, protože i když třeba meleme nehorázná h...a, tak jsme v přesile a většina lidí proti přesile nepůjde" a takhle si tu většina těch nejaktivnějších roky spokojeně koexistuje. Což není kritika databáze jako takové, ta je svou primární funkcí skvělá, ale diskusního prostředí, které vytvářejí diskutéři samotní a je to na mnoha dalších webech podobné až stejné.

  Ono je na reakci D. R. na tebe, M_M, beztak krásně vidět, že o věcnou diskuzi tu skoro nikomu nejde, i když se samozřejmě skoro téměř všichni snaží tvářit jako uvědomělí diskutéři. Když Fimi napsal ,,Jak se říká, dokud tu budou vycházet sračky, lidi budou chtít a kupovat sračky protože nic jiného prostě nepoznají," což je jednak odsouzení jak komiksů samotných, tak i nakladatelů jako těch, co ty sračky vydávají, jednak je to otření se o vkus čtenářů - nemají na to poznat, že jde o sračky, tak mu to D. R. stvrdil svým Amen brother (chybí tam čárka, pane učiteli anglického jazyka). Asi aby v rámci nějaké té pózy ukázal, že umí anglicky, což je trapné i u děcek, natožpak u dospělých. Jako levicový intelektuál taky nepředhazuju lidem, že jím jsem. No ale jakmile něco podobného, i když v mnohem mírnější formě, napsal M_M, který ale stojí na jiné straně barikády než D. R., protože nehaní ani komiks(y), ani nakladatele, tak se D. R. staví do opozice a po Amen, Brohter najednou ani vidu, ani slechu.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum23.6.2020 19:22A zrodí se hvězdy...
  Fimi: Těch sto lidí a sto chutí bych bral vážně, kdyby tu z tvé strany nepadlo například toto:

  Jak se říká, dokud tu budou vycházet sračky, lidi budou chtít a kupovat sračky protože nic jiného prostě nepoznají
  Lenny přesně, k čemu perfektní zpracování vazby, když příběh stojí za vyliž. (K čemuž jsi došel na základě názoru jiných.)

  A kdybych nečetl desítky komentářů od tebe tady nebo na webu Crwe, kde je blbost nebo sračka téměř všechno, co se zrovna tobě nelíbí nebo tě nezajímá.

  V češtině komiksy nekupuješ téměř vůbec (Gmork nedivím se, já v češtině nekupuji už téměř vůbec + opět komentáře na webu Crwe), přitom jsi, aspoň na crewním webu a tady nejaktivnějším kritikem českých nakladatelů a komiksů, které u nás vycházejí, a tuhle kritiku buď sám začínáš nebo využíváš každou příležitost si do nakladatelů kopnout. On v tom samozřejmě nemusí být rozpor, člověk si může komiksy přečíst i bez toho, aby si je v češtině koupil, ale když jsi podle svých slov teprve před pár dny odhalil svět digitálního komiksu a z téhle diskuze plyne, že máš ohledně toho, že příběh AZSH stojí za vyliž jasno na základě názorů jiných (a to ještě názorů, které se ti hodí do krámu, ta pozitivní hodnocení nebereš v potaz), tak se opětovně ukazuje, že využíváš každé příležitosti si postěžovat, zanadávat si a zabalit to do pózy toho, co nemá s tím stádem kupujících české komiksy nic společného a o nic víc ti nešlo a nejde. Na což máš pochopitelně právo a jsem poslední, co by to kritizoval (co píšu je jen konstatování) nebo chtěl, abys s tím přestal, mě ty tvé komentáře na jedno brdo baví. Jednak kvůli tomu, že tím děláš prakticky totéž, co dělá tvůj oblíbenec ňouma (jedeš si svou pořád dokola), jednak proto, že z toho občas vznikne debata podobné této a to je vždycky fajn, legraci já rád.

  Když ovšem k těm svým kritickým komentářům v reakci na druhé dodáváš (opět, nejen tady), že nejde o žádný hejt, jenom diskutuješ, nemyslíš to útočně, vyjadřuješ názor a že se to snad ještě smí, tak by ses stejného přístupu měl držet i tehdy, když se někdo vyjadřuje k tvým komentářům, což opakovaně nečiníš, viz tvoje reakce na M_M nebo už minimálně dvě na mě na webu Crwe a našlo by se i něco dalšího (sleduju to tu ostřížím zrakem a na většinu z vás si vedu složku). Jinak to vypadá, že ty můžeš mít názor na všechno a všechny, šmahem označovat komiksy za sračky a za vyliž, i když jsi je ani nečetl, toto vše sdělovat přímo (web Crwe) nebo nepřímo (tady, kde si to možná nakladatelé přečtou) nakladatelům, ale běda, když si někdo dovolí totéž vůči tvým komentářům, a to v mnohem mírnější a slušnější formě, než kterou opakovaně volíš ty.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum22.6.2020 22:14A zrodí se hvězdy...
  SNUFKIN: To ne prosím, zakázání internetů by znamenalo konec podobných diskuzí a na světě by nebylo tak veselo.

  K vaší otázce, pane z internetů, má odpověď: Ne, je to celé jedna velká marketingová lež. Kolosální edice jsou připraveny k expedici dávno předtím, než se vůbec ohlásí. Ono i to rozdělení na různá nakladatelství je jedna velká lež lidí stojících za oponou. Naoko je to hra na konkurenci, ve skutečnosti je toto rozdělení jen nástrojem na podojení co největšího počtu lidí co nejefektivnějším způsobem. O tom, kam poté putují zisky z prodejů komiksů v ČR a kdo za touhle taškařicí stojí a co tím sleduje zas někdy jindy.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum22.6.2020 19:44A zrodí se hvězdy...
  Vydávání komiksů fakt není žádná prča. To nakladatel nedojede sérii, která se prodává blbě až vůbec a hned to dostane od lidí řádně sežrat, jako že co si to dovoluje, nedovydat sérii. Je fuk, že půlka nadávajících tu sérii dávno má v angličtině nebo v jiném jazyce a druhá půlka si ji nikdy ani neplánovala koupit a nikdo z nich se tím netají. Je důležité zaujmout stanovisko, sdělit názor a vypíčit mantinely, aby nakladatel od začátku věděl, s kým má tu čest.

  Příště pro sichra další sérii nakladatel dovydá a hned to slízne z toho důvodu, jakože proč to vydává tak blbě v broži v deseti knihách, když by tomu mnohem víc slušela pevná a knihy tři. Tak kvůli tomu si to půlka nadávajících na just nekoupí a ta druhá už to má stejně v originálu, protože kdo by čekal na to, až se to tady dovydá, že jo. Je důležité se nakladateli připomenout, to aby věděl, pro koho ty komiksy (ne)vydává.

  Tak to zkusí přes jiný komiks a hurá, lidi ten komiks kupují a je úspěšný. Ale ouha, zase se objeví stará známá partička a tentokrát nakladatel dostává držkouvou za to, že vydává komerci pro masy a chtělo by to taky něco pro ně, co už čtou komiks čtyři roky, včera si objednali ze zahraničí svůj třetí komiks v jiném jazyce než češtině a nejsou to žádní stádní blbci. Je důležité nakladateli naznačit, že i přes úspěšné prodeje a pozitivní ohlasy tu jsou tací, kteří si sice komiks od něj nikdy nekoupí, ale jako jedni z mála v ČR vědí, co se má vydávat a jak se to má vydávat.

  Nakladatel vsadí na vydání něčeho mimo mainstream. Nikdo si to ale nekupuje a když si nakladatel dovolí někde zmínit, a to ještě na dotaz ohledně prodejnosti, že mu to po půl roce stále hnije ve skladu v plném nákladu, vpálí to stáří známí do chudáka nakladatele za drzost si stěžovat, i když si teda vůbce nestěžuje, a co jim je do toho, že vydává neprodejný sračky a ještě s tím otravuje druhé. Riziko podnikání, vole! Je důležité si uvědomit si rozdíl mezi těmi, co o komiksech a vydávání vášnivě debatují a těmi, co komiks kupují a čtou. Čím dřív si tento rozdíl nakladatel uvědomí, tím lépe pro něj.

  Nakladatel zvolí formu abonmá, aby se mu komiksy nehromadily ve skladu a všechno, co se vydá, šlo mezi zájemce. První polovina tradičních diskutérů a stěžovatelů na české komiksové pořádky si vydání nejen nekoupila, ale ani koupit nikdy neplánovala, protože jako u většiny vydávaných titulů u nás je to stejně sračka a kdo to kupuje je debil, polovina druhá komiks sice četla, nebo alespoň část z něj, že je to sračka potvrzují (i když tím někteří popírají svá stará hodnocení), nebo si to tak alespoň pamatují (a když ne, tak přece nebudou trhat partu), a první polovině přizvukuje. Na základě přizvukování se popětistépadesáté rozjíždí debata o tom, co kdo koupil (samozřejmě v zahraničí), co kdo četl (samozřejmě ne v češtině) a že 99 % z toho tu stejně nikdy nevyjde, protože nakladatelé vydávají komiksy a chtějí je prodat a čtenáři jsou debilové a nakladatelům to (za to lze dosadit prakticky cokoliv) žerou. Kterého nakladatele a kterého komiksu se zrovna tahle stále stejná debata týká záleží na tom, co kdo zrovna vydal, ohlásil nebo co k vydání vyloučil.

  P. S. Jakákoliv podobnost se skutečnými postavami, nakladateli, komiksy či událostmi je čistě náhodná.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum26.2. 14:18Pindárna
  Zack: Dvě stížnosti na crewní balení jsem viděl na FB v Komiksu pro všechny. Jeden si stěžoval na vzhled (o něj snad nejde), jeden na funkčnost, ale podle heureky si crewní balení lidi spíš chválí a pro mě je to jeden z důvodů, proč nakupuju tam, protože je to podle mě ukázka toho, jak by se mělo balit. Nejdřív fólie na znehybnění, aby knihy netřískaly o sebe, pak bublinky na ochranu a navrch balící papír plus dost izolačky. Co si pamatuju, tak na webu Crwe někdo poprosil o možnost balíku na poštu, do pár dnů to tam měl. Ohledně Comics Pointu nebo Comics Centra taky nemůžu napsat špatné slovo. Ale dobře, někdo to třeba tak nevidí.

  U toho jednoho poštovného musím nesouhlasit. Bookdepository to tam může mít, protože posílá jedním způsobem a jednu knihu, tak proč to nepřičíst ke knize, ale u českého eshopu je víc možností, někdy i osobní odběr, tak by to nadělalo víc škody než užitku. Jako zákazníka by mě to naopak tankovalo, proč pletou cenu knihy a poštovného dohromady.

  Je fakt, že celkově bych eshopy nehodnotil výborně, ale spíš průměrně, jenže chodím jen tam, kde jsem spokojený, tak tu zaostalost nebo problémy nemám naštěstí moc na očích a přijdu s tím do kontaktu tak jednou za rok, maximálně dvakrát a jsem tudíž celkově spokojený, ale nemůžu popřít, že někdy je to fakt tragédie. Mám na mysli například nemožnost zjistit, jakým způsobem e-shop doručuje. Není to ani v Dopravě, protože tam žádná Doprava není, ale ani v Obch. podmínkách. Takže musím cvičně objednat, vyplnit políčka se jménem, adresou atd. (už jsem narazil i na podmínku, že před objednávkou, i takto cvičnou, neodeslanou, je nutné vytvořit účet, WTF), abych pak zjistil, co si můžu vybrat. Ale dobře, to ještě zvládnu, i když se jim každý další krok načítá půl minuty, takže čtvrt hodiny v hajzlu. Co mě pak opravdu vysírá a je to docela časté, je odeslání jen a pouze ČP za jednotnou cenu, kdy po objednání jedné knihy s poštovným 130 naprosto netuším, kdy knihu poslali a jak mi ji budou doručovat. Čert vem pár pětek a že účtují dvakrát tolik, než kolik by měli, ale nedostanu mail, smsku, nic, nemůžu si nechat uložit balík na poště nebo netuším, jestli mi to bude doručovat pošťák, takže se třeba stane, že to nechá sousedovi a já vím hovno, kde kniha skončila, nebo že už někde skončila. U některých jiných dopravců se tohle nedozvím dřív než když mi ráno v devět zavolá řidič. Mail s informací o odeslání nikde, mail s odkazem pro sledování nikde, smska nikde. Vrcholem pak je, když je knížka odtakových expertů zabalená jen v jedné vrstvě balícího papíru.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum25.2. 18:18Pindárna
  Ono asi dost záleží na tom, jaké cíle jednotliví nakladatelé mají. Třeba Crew několikrát řekla/napsala (jejich web, videa), že se snaží, a BB art je na tom prý stejně, tlačit komiksy přes knihkupectví. Pak dává smysl, že v e-shopu toho zas tolik neprodají, není to jejich cílem. Kdyby byl, tak pro to třeba víc dělají a ta čísla by byla vyšší. Nebo naopak u těch, co jedou opačnou cestou, například u CC.

  Ale ta procenta prodejů přes e-shopy nemusí být důsledkem, že něco dělají nakladatelé nebo e-shopy blbě, ale příčinou. Že jsou lidi navyklí chodit do knihkupectví a vyhovuje jim to. Chtějí si knihu ohmatat, prohlédnout (u komiksu platí dvojnásob) a pak se můžou nakladatelé snažit jak chtějí a stejně ty lidi do eshopu nedostanou. Pak tam hraje roli něco co nevím jak se tomu říká, kdy lidi v eshopu jdou po konkrétních titulech (mají seznam, vyberou, hotovo), tak v knihkupectví naberou další věci, které původně vůbec koupit nechtěli, jen je zaujaly, aniž by jim je někdo vnucoval.

  Zack: Taky by mě zajímalo, co tím myslíš. Jestli provedení webu, nabídku, knihy skladem, co sklaedm nejsou, komunikaci a věci kolem toho, nebo nějaké ojebávky z jejich strany.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum21.2. 19:20Pindárna
  trudoš: Já si ten komiks užil, aniž bych o hře cokoliv věděl. A těším se, až si to užiju znovu v crewním podání.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum21.2. 19:17* Připomínky a návrhy
  Alfi: Proto je tam to dost možná. Refresh tento "problém" dříve nebo později vyřeší.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum11.2. 21:40Publicistika
  Do Síně bych zavedl Kopřivu, Litoše, Pavlovského, Veverku.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum11.2. 21:37Pindárna
  Ter: Třeba na základě stejného názvu komiksu. Zřízenci v eshopech jsou taky jenom lidi a občas se spletou.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum11.2. 20:43Pindárna
  Ter: Vyprodané určitě není, někde ho ještě mají. Buď ses pod dojmem, že staré vydání není v nabídce, spletl a objednal to staré, nebo ti i přes objednání Legend DC poslali něco jiného. V prvním případě by to mělo jít vrátit, myslím, ať už ve lhůtě na vrácení nebo po domluvě, že ses spletl, v případě druhém by to měla být samozřejmost, nedostal jsi to, co sis objednal.
 • SlouzimStarymPsum
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum21.1. 16:46Publicistika
  *komiksy s příběhem...
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum21.1. 15:47Publicistika
  Jako když Marek Wollner potká Matěje Smlsala a reportáž jim sestříhá Wooův dvorní střihač David Wu.

  V tom videu chybí zmínka o výhodné ceně komiksu po přepočtu na stránku a motto Komiksy v příběhu, příběhy v komiksu. Obojí by vzalo hejtrům vítr z plachet.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum18.1. 14:50Povinná četba
  tom173:
  Ke Krizím se vyjadřoval Jiří Pavlovský na webu Crwe po dotazech:

  Agent 666 11:11:07 11.11.2020
  Nevím, jestli už jste to někde říkali, ale plánujete vydat v Legendách DC jednotlivé krize?(Infinite a Final Crisis, popřípadě i Identity Crisis)
  Pavlovský 11:11:11 11.11.2020 image
  Agent 666: Na nějakou krizi nejspíš v budoucnosti dojde. Ale ne ještě příští rok.

  Později ohledně už vydané Krirze:
  Pavlovský 08:11:05 21.11.2020 image
  mrkev: Ne, Krizi na nekonečnu zemí nechystáme. Pokud nějaké Krize, tak už spíš něco novějšího.

  Takže už vyšlá Krize v DCKK je vyloučená, ostatní je asi možné, o jedné (otázka o které) je nejspíš uvažováno.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum12.1. 16:35Sběratelský klub
  Tak sem tam se někdo s narážkou objevil, ale spíš jde o regulérní prču než o nějaké hejtění, ale hysterák sem, hysterák tam.

  Kdyby reagovali lidi z BB nebo z Crwe podobně na dění na jejich webech nebo Facebooku, tak minimálně jednou do měsíce končí s pěnou u úst v klecovém lůžku a za rok dva by tam po nařízení ochranné léčby skončili natrvalo.

  Doppel: Ti, kteří měli přijít, nepřišli.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum12.1. 00:22Sběratelský klub
  K té nenávisti a diskuzím ve stylu "jsme si s kamaradem rikali..." vůbec nedocházelo a nedochází (Dinik dnes je jedním z prvních, kdo se nebral servítky, ale ten si je nebral už párkrát v minulosti vůči jiným) a jak databáze, tak Facebok dokazují, že je to přesně naopak a vedle vyjadřování podpory a přání úspěchů byly kritické ohlasy konstruktivního rázu a dobře míněné, takže tyhle bolestínské řeči o tom, jak to mají kluci vlastně těžký a ať udělají, co udělají, bude to špatně, jak lidi cupují, hejtí, jak by to v normálním světě bylo snadnější, jsou neadekvátní reakcí nejen na ty dotazy Pavla a Mila, které to rozjely, ale celkově na ohlasy lidí na MB od jejich vstupu na scénu až po dnešek. To otření se o zdejší nakladatele asi chybět nemohlo nejen vzhledem ke kodexu, kde to je také, ale i podle toho, jak tu MB a ten třetí vzadu roky hejtí, eh, pardon, vyjadřují své názory (kritéria hodnocení, kdy jde o hejt a kdy o vyjádření názoru se mění podle toho, kdo je kritikem a kdo kritizovaným) na nakladatelství, na jejich výběr titulů, na provedení, na frekvenci vydávání, komunikaci s lidmi atd.

  Pokud jde o tu negativní energii, tak se mi zdá, že v poslední době, přibližně od chvíle, kdy MB začali makat na komiksu, jí tu je o krapet méně než dříve.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum11.1. 18:19Sběratelský klub
  Nevíš, jaká je současná situace, nemáš žádné informace a podklady a jenom hledáš konflikt. Žádám o slušné jednání z tvé strany. Děkuji.

  Jestli náhodou nesouvisí jeho (a nejen jeho) dotazy právě s tím, že žádné informace nemá. A že by je jako ten, co vysolil peníze, rád měl, třeba jen ve formě krátkého komentáře, který, jak je patrné z prvního odstavce u dnešního komentáře z 9:53, zas tolik sil nestál. Když už žádáš o slušné jednání, tak bys sám mohl s tou slušností začít. Zatímco Milo se neslušně chová (asi podle tebe) v rovině diskuzní, ty se neslušně chováš jako ten, co se celou dobu aktivně podílel na kampani a přesvědčoval lidi, aby vás podpořili a pak ti je zatěžko napsat na přímý dotaz jednu větu, aby tazatel věděl, na čem je a zda má vůbec smysl na tebe dotazy směřovat, jak mu doporučuješ, když zmiňuješ soukromé zprávy.

  Draco: Kdo netrolí s námi, trolí proti nám.

  Ale je to stejně makačka, to vydávání komiksů. O tom jsem už psal v diskuzi k A zrodí se hvězdy (ve které někteří fikaně své komentáře smazali, ale naštěstí mám zálohu, tak si ty komentáře mohu dát do jimi oblíbeného kontextu). Kniha už měla jít tento týden do tisku a jak na potvoru přijde v pátek materiál, podle kterého by se mohla celá kniha předělávat (aby vypadala lépe) a posunout tak termín vydání. No, jsem zvědav, jak to rozhodování dopadne. Ale fakt mocinky moc zvědav. (perak: Nemohu jinak, rejpavost je prostě moje druhý jméno ;-))
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum11.1. 16:53Sběratelský klub
  radek: Původně to nemělo vyjít 10. 12., ale cca 10. 12, neposunulo se o tři týdny, ale zhruba o tři týdny. To cca a zhruba jim dává navíc k dobru nějaký ten den a týden. Že mlžili je jasné i bez toho, že ty termíny nesedí.

  přestaň prosím tě prudit a trolit,
  Ale hlavně nepřestávej podporovat a důvěřovat, Milo, protože podpory a důvěry si váží! ;-D
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.1. 21:18* Připomínky a návrhy
  Ne přímo chyba nebo problém, ale pro jistotu hlásím přesah do okrajů u komiksů vlevo ve Sbírce:
  https://ibb.co/RCJZDsX
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.1. 18:23Sběratelský klub
  yogi: Posunuli to. Původně měl komiks vyjít ,,cca 10. 12." (podle informací na Facebooku) a pak to posunuli ,,zhruba o tři týdny" (opět Facebook). Takže jsou (nebo je) cca zhruba v toleranci.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.1. 18:09Sběratelský klub
  Milo_Harwey: Vzhledem k tomu, že 22. 12. 2020 došlo ve "společnosti" k nějakým změnám (to jsou veřejně dostupné informace), tak by asi bylo lepší směřovat dotazy přímo k těm, co mají se "společností" něco společného ;-)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.1. 17:46* Připomínky a návrhy
  Zack: Sorry za mnoho povyku pro nic, chyba je u mě (neupdatovaný FF). V aktuální verzi FF to funguje tak, jak píšeš, v dalších prohlížečích taky.

  kinak: Celkové hodnocení se, jestli mě paměť neklame, ukazovalo i ve starší verzi až po určitém počtu hodnocení. Čím víc hodnocení, tím víc vypovídající je, u malého počtu to, především v celkovém přehledu, může být zkreslené, tak je asi nějaký minimální počet hodnocení, od kterého se to počítá. Vidím to na počet osmi hodnocení, protože Flash 7 jich má sedm a celkově to ukazuje nulu a NHM - Neuvěřitelná Gwenpool jich má osm a už tam ten průměr je.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum9.1. 17:59* Připomínky a návrhy
  Ohledně toho vyhledávání u autora, v sérii apod. jsem se taky napoprvé "napálil", ale takhle mi to přijde dobré, to vyhledávání v sériích, u překladatelů atd. je to využitelné a pro návrat na to celkové vyhledávání stačí jediný klik.

  U hodnocení se mi ty hvězdičky líbí, jsem příznivcem +- desetistupňové škály než procent, bodů apod., přimlouvám se za ponechání. Nešlo by poptávku po bodech řešit podobně jako u ikony oka - ukazatele online? Že by se najelo na hvězdičky a objevil by se údaj o bodech.

  Bylo by možné, aby Přehled vláken zůstal rozbalený, když si přes "scroll wheel" otevřu vlákna s novými komentáři do nových panelů? Teď přehled rozbalím, kliknu prostředním tlačítkem na Pindárnu, ta se vedle otevře a přehled se zavře. U starší verze databáze jsem si takhle otevřel všechna vlákna přes jedno rozbalení.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum1.1. 17:23* Připomínky a návrhy
  No tvl, to je teda něco... A proč má ten malej debil plínku na hlavě? ;-)

  Je to hezké! A stále skvěle přehledné.

  regressiv: Rozdíl mezi 4.4 a 4.9 se ve hvězdách projeví rozdílem v půlhvězdě. Vše od 0.8 do 1 má celou hvězdu, 0.3 až 0.7 půl hvězdy a od 0.2 níž je "zaokrouhleno" dolů.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum26.12.2020 22:46Slevy, výprodeje, bazary
  james89: To právě nemusí, protože první díl se prodává úplně nejvíc, takže i kdyby měl 1. díl série vyšší náklad než 2. díl, tak může být jako první taky rozprodaný.

  Důvod, proč byl 3. díl Preachera vyprodán jako první bych viděl v tom, že nakladatel si mezi jednotlivnými díly dával pauzu a podle prodejů 1. dílu a pak 2. dílu asi volil náklad pro další díly, takže 3. díl už měl náklad nízký. A 4. díl pak, i kdyby měl stejný náklad jako 3. díl, přežil déle, protože ne každý, kdo koupil první tři díly koupil i ten 4. díl a taky odpadli lidé, co si nemohli koupit vyprodaný 3. díl.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum19.12.2020 14:14Slevy, výprodeje, bazary
  SlouzimStarymPsum na antikvariáty většinou sejří (nemá rád jeté kousky), ale na první pohled pozná ceny připomínající drahotu ;-)

  Něco Sodexo (poukázky určitě, jestli to je totéž co body netuším) berou i u Dobrovskýho.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum17.12.2020 16:31Filmový a hudební klub
  GWB: Jestli nechceš Ježíška vylekat, tak slovo plátno vůbec nepoužívej ;-)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum17.12.2020 16:28Herní vlákno
  GWB: U Křížů si koupí žvejku, velkej stejk a pěknou holku, na cestě je chlapům smutno, zvlášť když nemaj rychlou ruku.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum10.12.2020 22:44Slevy, výprodeje, bazary
  Future-Death: A není to tak, že tam máš vlastní kousky, které chceš prodat? ;-) Vzhledem k tomu, že knihobot je zprostředkovatel, tak to fakt vypadá, že nabízíš svoje věci.
  Ty ceny jsou ujetý. Tři díly C. Freemana za 12 kilo, za méně lze pořídit díly čtyř na e-shopu Crwe po registraci (a některé e-shopy možná nabízejí ještě lepší ceny), Pod dekou lze pořídit nové za méně, než za kolik je tam nabízen a tak dále.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum9.12.2020 18:14Pindárna
  Zack: Brno je v Evropě. Hodně lidí si to plete, protože Brno je na Moravě a Morava je s Asií spojena, ale jde o tu řeku, ne o útvar, co Evropu a Asii od sebe odděluje. Co je za řekou Moravou, to leží v Asii, co je před ní, nalevo, tedy na sever, to je Evropa. Je to trošku podobné jako s Tureckem. Tam tu menší africkou část a větší asijskou od sebe dělí Bosna a Dardanely. Pokud jde o Sao Paulo, tak to v italštině, protože v Brazílii, jehož je Sao Paulo hlavním městem, se nemluví španělsky jako ve většíně zemí Latinské Ameriky, ale italsky (proto se taky J. Americe říká Latinská, protože italština se vyvinula z latiny), znamená Saul (Sao Paulo), což byl člověk, který jako jeden z prvních mimo Řím získal římské občanství a zasadil se o používání italštiny v Brazílii. Jeden propagátor italštiny tam má dokonce obrovskou sochu, ale o tom někdy příště.
  Nechci tu házet rozumy a povyšovat se, ale já mám zeměpis jako hlavní hobby a jak na něj přijde řeč, tak jsem jak utržený ze řetězu.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum6.12.2020 02:25* Připomínky a návrhy
  Zack: Teď jsem zjistil, že to Czech lze rozklepnout a pak je tam obálka ve větší velikosti.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum6.12.2020 02:12* Připomínky a návrhy
  Podle webu samotného Maxe A. (http://www.maxandersson.com/comics.html) by mělo 1. vydání vypadat takto:

  Sice tam mohl hodit to 2. vydání, ale když to má seřazené chronologicky a úplně chybí modré vydání, tak by to mělo být to 1. vydání. A vypadá stejně jako druhé v červené.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum6.12.2020 02:06Pindárna
  Draco: Dala jsi Ha ha smajl na Facebooku u posunutí termínu vydání.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum24.11.2020 21:22Pindárna
  radek, země, ve které včera znemaná zítra. Nebo to bylo naopak? To je tak, když se lidé tak šíleně upínají ke stromečkům. Kdyby vzali za vděk jolkou, tak se to sice taky nestihne, ale aspoň by žila naděje.

  Pavel75, z vyjádření je zřejmé, že oni vinu nenesou a obviňování druhých nebo špinění něčí práce (ti, kteří měli přijít, nepřišli?) není jejich stylem, tak pomalu s tím konkretizováním ;-)

  Vyvážím ten trošek negativismu, jak se ode mě očekává. A to hned třikrát!
  Vzhledem k tomu, že na párstránkové ukázce, která měla být zveřejněna začátkem týdne a byla nakonec zveřejněna skoro ve čtvrtek, se dělalo déle než týden, tak mi ten skluz pár týdnů přijde jako malý zázrak. A po dlouhé době o sobě dala nějak vědět Draco... Draco žije! Ostatní nakladatelé vydávájí komiksy vesele dál, jako by se necovidovalo, tak si můžete pod stromeček nadělit komiksy i tak. A místo sběratelské obálky zkuste třeba ponožky.

  P. S. Tohle je, jestli se nepletu, druhá Kaplanova vlna. Vlny vždy chodí po třech, praví jedno staré švédské rčení. Tak uvidíme, jestli na tom je něco pravdy a kdy případně ta třetí vlna přijde. A hlavně, jak bude silná... ;-)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum21.11.2020 15:26Povinná četba
  Tak silně pochybuji, že by v kterémkoliv MDEKu, natožpak v nejlepším posledních let, bylo abych jí lépe poznal (4. pád, takže ji) nebo ve slovech je plamen (zápal, zanícení), ale když je to na Vánoce, tak nebudu dětem kazit radost ;-)

  seneke: Cokoliv je lepší než kamarádi, ale když už nechce ty soudruhy, tak vedle přátel se nabízejí souputníci, druhové, zvlášť když je to z pravěku, kdy se mluvilo jinak než dnes.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum19.11.2020 00:08* Připomínky a návrhy
  Podobně rozdílné rozměry jsou i u paperbacků.

  http://comicsdb.cz/comics/3791/sin-city-mesto-hrichu-05-rodinny-hodnoty-paperback
  http://comicsdb.cz/comics/4209/sin-city-mesto-hrichu-06-chlast-devky-a-bouchacky-paperback
  Obojí mám a rozměr 155x230 sedí.
  Stejný rozměr je i u čtyřky, která s těma dvěma nahoře taky ladí, když je srovnám:
  http://comicsdb.cz/comics/3490/sin-city-mesto-hrichu-04-ten-zlutej-parchant-paperback
  Tam už je ale uveden jiný rozměr.

  http://comicsdb.cz/comics/2937/sin-city-mesto-hrichu-02-zenska-pro-kterou-bych-vrazdil-paperback
  Tuhle knihu nemám, pokud se drží stejného rozměru paperbacků, předpokládám, že ano, tak by taky měl být rozměr opraven.

  http://comicsdb.cz/comics/5244/sin-city-mesto-hrichu-07-do-srdce-temnoty-paperback
  Tady je pak ten "můj" rozměr, ale nemohu přeměřit.

  Házím to raději do dvou různých komentářů, abych v těch vydáních nedělal bordel a bylo to přehlednější.

  Pokud jde o 1. vydání v broži, která začala Crew a pak pokračovala v CC, tak na databázi jsou u všech uvedeny stejné rozměry, stejné je to i v reálu, takže tam je vše v pořádku. To kdyby někoho zajímalo nebo chtěl mít jistotu, že je to o. k.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum18.11.2020 23:59* Připomínky a návrhy
  http://comicsdb.cz/comics/1107/sin-city-mesto-hrichu-01-drsny-sbohem-2-vydani
  http://comicsdb.cz/comics/2938/sin-city-mesto-hrichu-02-zenska-pro-kterou-bych-vrazdil-pevna-vazba
  http://comicsdb.cz/comics/1905/sin-city-mesto-hrichu-03-velka-tucna-zabijacka-2-vydani
  http://comicsdb.cz/comics/5243/sin-city-mesto-hrichu-07-do-srdce-temnoty-pevna-vazba
  Všechny mám a podle mého měření mají rozměry 160x235, nebo aspoň 159x234, který je uveden u Města hříchu (ten poslední odkaz). Při položení na sebe a vedle sebe jsou jedna jako druhá, takže jsou ty knihy stejné, ty rozdíly jsou způsobené podle toho, jak se to měří.

  Jiné rozměry jsou uvedeny u těchto vydání:
  http://comicsdb.cz/comics/5404/sin-city-mesto-hrichu-01-drsny-sbohem-3-vydani
  http://comicsdb.cz/comics/5405/sin-city-mesto-hrichu-02-zenska-pro-kterou-bych-vrazdil-3-vydani
  http://comicsdb.cz/comics/5406/sin-city-mesto-hrichu-03-velka-tucna-zabijacka-3-vydani
  http://comicsdb.cz/comics/3491/sin-city-mesto-hrichu-04-ten-zlutej-parchant-pevna-vazba
  http://comicsdb.cz/comics/3790/sin-city-mesto-hrichu-05-rodinny-hodnoty-pevna-vazba
  http://comicsdb.cz/comics/4210/sin-city-mesto-hrichu-06-chlast-devky-a-bouchacky-pevna-vazba
  Ty nemám, takže nemůžu přeměřit, porovnat, ale podle mě by měly všechny tyhle knížky v pevné s přebalem a s kresbou na hřbetu být rozměrově stejné, protože byly dělány tak, aby tvořily obraz na hřbetu a daly se narvat do té krabice, kterou bylo možno u CC pořídit.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum18.11.2020 23:30Sběratelský klub
  Hawwwran: Jsou a asi všechny i budou, ale ta předešlá vydání v pevné vazbě s přebalem byla stejná. Stejná byla i ta brožovaná od CC, ale tam bohužel v broži nevyšlo všechno, takže to sedět nemůže, není to kompletní.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum18.11.2020 19:14Sběratelský klub
  Hawwwran: Nová vydání jsou podle popisů o půl cenťáku nižší.

  Kdyby v CC přišli s úpravou, která by seděla do těch jejich minulých vydání (hřbetní kresba), tak si koupím díly, které mi chybí a mám jen v broži, takhle se na to vyprdnu.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum17.11.2020 18:01Pindárna
  Matthew: Jestli ten rejpal být na mě, tak zrovna já tím rejpalem rozhodně nejsem. (Tím neoznačuju kritiky v tomto případě nebo v i jiných za rejpaly.)

  Toe: Jestli myslíš digitální komiksy, které by se lidem dodávaly v originálu nebo přeložené, podle výběru, tak by to nejspíš nakladatelům přidělalo dost práce navíc a asi vedlo i k pirátění, protože se to uhlídat kontrolou a nahlašováním prakticky nedá. Už teď si zájemci o nečeská (a vlastně i česká, ať oficiální, nebo neoficiální) vydání umějí poradit, a to jak legálně, tak nelegálně.
  S digitálem mám skvěle zkušenosti, můžu si přečíst i kraviny, které bych si znovu nikdy nepřečetl a ani nekoupil, nebo k čemu se nikdy nevrátím a vím to dopředu, ale u některých komiksů je ten papír prostě papír a při držení komiksu v pařátech a manévrování s ním jak chci já si ho užiju níc než v digitálu, kde si to můžu hodit na displej jako kráva a udělat si formát ještě větší než je v luxusních provedeních. Každému podle jeho potřeb, gusta i morálních zásad samozřejmě.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum16.11.2020 21:42Pindárna
  trudoš, tak tenhle vtip mě fakt nezbořil. ;-)

  Když jsem nadhodil 1984, tak teď v některých evropských zemích vychází komiks (autorem je Fido Nesti) a v dalších se k vydání připravuje. Pochybuji, že po něm někdo v ČR nesáhne a protože Argo jede komiksy, tak by 1984 mohli vydat oni, s překladem P. Martínkové. To by jistě bylo pro mnohé materiálu do diskuze...
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum16.11.2020 19:08Pindárna
  radek: Tak když jsem to slyšel, překladatel podle vyjádření asi taky, tak pak je blbost psát, že to nikdo neříká, že jo.

  Hawwwran: Tak kontroverzí v komiksové komunitě vzniká několik do měsíce. Většinou se jí účastní stále stejní tři lidé, kteří roky opakují totéž, ať se to týká čehokoliv, tak se nabízí otázka, jestli jsou k těm kontroverzím objektivní důvody nebo jsou výsledkem obsesí některých jedinců :-D (Lennyho, radka, Doppelgangera nemyslím.)
  Konroverze byla například okolo nového překladu 1984 a podle toho, co píšeš, tak ze strany překladatele nebylo něco správně. Ovšem nový překlad je, na rozdíl od starého, téměř všem zažitého, v pořádku, v názvosloví je systém a drží pohromadě. Starý překlad, téměř všemi hájený, žádný systém nemá a je, z objektivního pohledu, v podstatě odfláklý a jde o kombinaci češtiny a angliny. Protože je starý překlad zažitý, lidem víc vyhovuje, což je obojí otázka preferencí, tak byl nový překlad peskován jako celek. Něco podobného se děje tady. Líbí/nelíbí (mně se to taky nelíbí), slyšel/neslyšel jsem je něco jiného než používá/nepoužívá.

  Milo_Harwey: Jak to zní není podstatné v debatě, kdy někdo popírá, že se to vůbec používá nebo to lze použít v tom kontextu. Já to slyšel několikrát (v Praze už přes 15 let dobrovolně nežiju), divné mi to, nejen v případě dvou řidičů, vůbec nepřijde. Když to jsou schopni používat novináři, i když v jiném kontextu, přesto to zní jak z prdele, proč by toho neměli být schopni řidiči nebo lidé podobných vyjadřovacích schopností, kteří navíc často takové patvary přejímají a dál si upravují podle svého? Takhle prostě lidi mluví. Bohužel. Není pak divu, že se to lidem v knihách dá do pusy.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum16.11.2020 04:53Pindárna
  Co mu vlastně odpovídá ten druhý? V originále je to takhle:
  Taxikář: You hit me, you idiot!
  Druhý řidič: No, you hit me!

  Jestli ten druhý použije jiný výraz, tak je ta debata naprosto zbytečná, protože je evidentní, že překladatel nechtěl použít stejný výraz dvakrát, tak vedle toho druhého použil to zboření, aby to mělo trošku šťávu.

  Kdyby se překladatel vyjádřil, třeba později, až se to všechno sejde, jako na Nev. psovi, tak bych se vůbec nezlobil. A Richard Podaný by mohl jakožto slovní ekvilibrista taky něco přihodit. Samozřejmě vedle prdění v kombinaci hraní na citeru. (Kdo chápe, chápe, kdo nechápe, nechápe.) Bez toho by žádná ekvilibristika nebyla to pravé ořechové.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum16.11.2020 04:27Pindárna
  Doppelganger: K tomu kontextu dvou aut: Nejde tam především o ty dva řidiče, kteří do sebe vrazí, zvlášť když na sebe řvou, a až pak o ta auta?

  radek: K prvnímu odstavci, od konce:
  Ty bys nezobecňoval, ale já ano, a dělám to proto, že to je v tomto případě (stejně jako v mnoha jiných) zásadní. Právě proto, že se bavíme o konkrétním případu, je to obecné podstatné, aby bylo možno se o tom konkrétním vůbec bavit. Protože od obecného se odvíjí ty jednotlivé případy, kterých je pak celá řada. Ne všechny budou dohledatelné na internetu.
  Jako nebudou na internetu dohledatelné všechny kombinace sčítanců, tím pádem i součty, což ovšem není nutné pro zjištění součtu libovolně zvolených sčítanců, protože ho můžeme zjistit sami, za předpokladu dodržení správného postupu. O čem se bavíme je prakticky totéž. Pokud se užívá zboření někoho, zboření něčeho, viz odkazy dole plus další dohledatelné, kdy ale chybí ten diskutovaný konkrétní příklad, tak lze dojít záměnou předmětu a podmětu k různým výsledkům. Těch podmětů a předmětů může být celá řada a právě proto, že jich celá řada je, není moc pravděpodobné najít konkrétní případ na internetu, nevylučuje to však možnost použít to zboření v různých situacích a spojeních.

  Zbořím dědu na přechodu, zbořím cyklistu, zbořím běžce na chodníku, když se mu připletu do cesty, zbořím někoho při fotbalu, při rvačce v hospodě, zbořím jiného řidiče. Napálím to do něj, on bude řvát, že jsem ho zbořil. Je jedno, že to je auto na auto, jak se tu párkrát vytáhlo, on to pochopitelně vztahuje na sebe, když v tom autě seděl, jde o pak stejnou situaci jako v těch sportovních případech nebo kterýchkoliv jiných, kdy někdo zbourá někoho a hází se to do titulků.

  -V tomto smyslu nezbývá, než se řídit citem a zkušenostmi. A za mě to tam v této podobě nemělo co dělat a považuji za chybu, že se to nenapsalo lépe. Ty to schvaluješ a za chybu to nepovažuješ. Tak se shodneme, že se neshodneme :)

  Překladatel se citem i zkušenostmi řídit mohl. Má cit pro jazyk, který se používá v jistých sociálních vrstvách (řidič taxíku a řidič dodávky nebo náklaďáku nebo co to je), má zkušenosti s takovými lidmi (stačí aby šel okolo, někde je vyslechl, nemusí k nim patřit), proto úmyslně zvolil tu variantu, kterou zvolil. Že v tom je úmysl je jisté, proč by jinak náraz dvou aut do sebe a text, který by se dal přeložit tys do mě vrazil/naboural/napálil měnil a snažil se najít něco jiného? Zvolil výrazivo lidí, kteří jezdí taxíkem a náklaďákem, nebo si myslel, že ho volí, že vybral nejlepší řešení.

  Celou dobu se tu vede řeč o tom, jestli se to spojení používá, já od začátku píšu, že ano, ale svůj názor na ten samotný překlad jsem tu nikde nevyjádřil, těžko lze pak dojít k závěru, že to schvaluju nebo nepovažuju za chybu. Když nelze vygůglit konkrétní případ, má to být skoro důkaz toho, že to spojení lidi nepoužívají a aniž bych ten překlad hodnotil, tak máš jasno, co si o něm myslím? Neměl bych k tomu nejdřív něco napsat, abys mohl dělat ty závěry o mém schvalování nebo nepovažování za chybu? ;-)

  -Mimochodem tvůj argument, že to překladatel asi slyšel a Richard Podaný nejspíš taky, je na naprosto stejné úrovni jako ten můj. Ve finále to vůbec nic neznamená. Všichni dělají chyby...

  Ne, není na stejné úrovni jako ten tvůj, protože já to vůbec nepoužil jako argument, ale jako lehce ironickou reakci na to tvé, že prakticky každému to zní divně nebo to neslyšel, což není pravda, když to minimálně překladatel použil, já se s tím už setkal a i bez setkání bych na tom nic divného neshledával, a R. Podaný to asi (asi píšu proto, že důkaz o tom, že zrovna tohle nepřeskočil, nemám) za divné nepovažoval.

  -Pokud bude něco pro většinu čtenářů rušivé, tak to samozřejmě znamená, že jde o chybu (a je jedno, jestli přímo překladovou, nebo ne), protože je chyba použít formulaci, která toto vyvolává. Viz například příliš složitě napsaná věta, třebaže gramaticky správně, může ničit celou dynamiku textu. A to prostě chyba je. Stejně jako nevhodně užité slovo.

  Pokud to bude rušivé a v originálu to rušivé je úmylně taky, tak to přece chyba není, je to záměr. V případě rušivosti tam, kde to v originálním textu rušivé být nemá, nemusí jít hned o chybu, i když to většina za rušivé považuje. Když nebude většina čtenářů schopna ocenit jazykové nuance, hrátky se slovy, přizpůsobení slovníku různým sociálním skupinám apod., a budou označovat překlad za rušivý, tak to chyba překladu není, protože překladatel překládá, nejlepším možným způsobem, nebo se to předpokládá, nepřizpůsobuje se podle toho, kdo tvoří většinu čtenářů překladáného díla, ono se to ani nedá odhadnout.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum16.11.2020 00:41Pindárna
  radek: Tak když to nikdo nenapsal na netu (i když nenašel jsem nerovná se nikde to není, ale budiž), tak je jasné, že to nikdy nikdo nemohl použít v reálu :-D To fakt myslíš vážně?

  Na základě konkrétních užití v nadpisech a článcích vylučuješ jiné konkrétní užití, ale konkrétní užití vycházejí z obecného, takže aby mohlo být použito to, co je v tom komiksu, tak musí platit obecné. Že obecné platí, tedy že se pro střet osob/věcí používá zbořit, zbourat, je odvozitelné od těch jednotlivých případů, kterých lze najít mnohem více než těch pár, které jsem sem nahodil. To je podobné jako se točit na tom, že spojení tenhle film/tuhle ženskou/mnoho dalšího nedám nikde není, nikdo to neslyšel, ale dodám dalších x případů, kdy dát něco někdo používá ve smyslu zvládnout, ale pro tebe to nebude žádný důkaz, že lze použít to, co jsem napsal já, jelikož totožný případ nelze najít na netu. Nebo už zmíněné jít do něčeho (někoho) nenajdeš v konkrétním případě, tak budou pro tebe možné jen už někdy použitá spojení. O která ale vůbec nejde, protože jde o ten význam jít do něčeho/to dát/něco zbourat a ta použití, kterých je tak milion, se liší podle situací a ty pochopitelně nelze všechny najít na internetu.

  Prakticky každý to neslyšel, ale já ano, překladatel asi taky, když to použil a Richard Podaný nejspíš taky.

  Že je něco rušivého pro některé čtenáře, a je jedno, jestli jich je pět, většina nebo klidně skoro všichni, neznamená, že ten překlad je v tom případě chybný, špatný nebo že se to rušivé v reálu nepoužívá.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 22:29Pindárna
  Doppelganger: Tak tvoje reakce by mě tady od některých vůbec nepřekvapila, ale že zrovna ty s tím přijdeš... ;-)
  Podstatný je přece obecný význam, ne konkrétní. Pokud se to používá ve smyslu nárazu, proč by se to nemohlo použít jak na lidi, tak na auta, tak na cokoliv jiného?

  Ale když se tak hezky ptáš, tak já ti hezky odpovím:
  http://ne-np.facebook.com/hasicskelisty.cz/posts/2779633928803084
  http://www.motorkari.cz/motorka/?mid=13206
  Kromě toho už jsem to taky několikrát četl, je to prostě pro mnohé běžný výraz.

  Spíš než aby překladatel (nebo kdokoliv v diskuzi) dokládal, že se něco používá, tak by měli ti, co tvrdí o tom, že je něco přeloženo chybně, doložit, že to chyba je, ne? A taky počítat s tím, že když je něco nepochopitelného nebo neznámého pro čtenáře, že to ještě neznamená, že překladatel musel hned udělat chybu.

  Edit: radek: Zagůglil jsem jednou nebo dvakrát a našel toho několik. S tím, že odkazy přímo na články jsem pak našel jen dva (koukám na fotbaly a víc času tomu věnovat ještě vedle psaní nehodlám), protože ty nalezené články/nadpisy už odnesl čas. Samozřejmě ne přesně to, co je v komiksu, ale nejde snad o to, jestli to někdy někdo přesně takto řekl (a pak o tom referoval na netu), ale jestli se to tak používá. Pokud ano, pak to mohou použít i lidé.Divil by ses, jak moc často skřípe to, co lidi vypouštějí z pusy. Nebo z klávesnice ;-) Pak není rozpor v tom, když to skřípe i u lidí v komiksu. Protože ti mluví, nebo mají mluvit, stejně jako lidi v reálu.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 22:11Pindárna
  Mikei: Nemusí se to používat v kontextu nárazu aut, stačí, když se to používá obecně při srážce (zbourat/zbořit někoho nebo něco). Což se děje. Třeba ve sportu (párkrát jsem to slyšel nebo četl ohledně srážky hráčů), rvačkách apod. Nejen tady na databází se taky běžně používá Jít do něčeho ve smyslu něco koupit. Je to hnusný paskvil, ale používá se. Zboření je taky hnusný paskvil, ale taky se používá.

  Editace:
  http://www.nhl.com/cs/news/jak-se-dnesni-hraci-divaji-na-hity-a-bodyceky/c-300176084
  http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2014-15/231232/boril-soupere-zboril-za-likvidacni-faul-dostal-jen-zlutou.html
  http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2018-19/343246/diop-zboural-radu-a-skoroval-rozhodil-me-melo-se-pisknout-stvalo-golmana.html?fb_comment_id=1874378322656250_1874564599304289
  http://www.idnes.cz/hokej/extraliga/sivek-obcas-se-snazim-nekoho-zbourat.A020109_233814_hokej_hdv
  Jen námatkou po jednom zagůglení.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 22:02Pindárna
  Fimi: Když chápeš, že nedržení se tématu a reagování na něco, co nikdo nenapsal, nikam nevede, tak proč to děláš? :-D
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 21:39Pindárna
  Hawwwran: V případě dvora/tribunálu je ale otázka, jestli jde o překlad téhož. Já tvrdím, že o překlad téhož jít nemusí.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 21:37Pindárna
  Doppelganger: Prostě to kiks není a hotovo ;-)
  Proč by měl překladatel automaticky překládat jako tribunál, když je to dvůr? A proč by se měl, i s přihlédnutím k tomu, že tribunál byl už použit jinde, omezovat jen na ten tribunál, když tribunál a dvůr mohou existovat vedle sebe, nevylučují se a použití prvního nebo druhého lépe vystihne význam?

  Zbořit/zbourat se používá. (Což neznamená, že to obhajuju.)
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 21:24Pindárna
  Fimi: Redakce nepřekládá, redakce rediguje. Zavedené neznamená správné. Překlad postav je něco naprosto odlišného od toho, o čem se tu vede řeč. Tribunál nevylučuje dvůr a naopak.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 21:12Pindárna
  Lenny: To si nemusí honit ego nebo něco vymýšlet, jenom nechce být podepsán pod něčím, za čím si nestojí. To je pro něj jako pro překladatele to nejpodstatnější. Přece nemůže žádný překladatel říkat/psát, že No já vím, že to má být přeloženo takhle, ale když on to někdo jiný přeložil jinak, tak jsem to použil. Soví tribunál nepřekládal, aby se toho držel, když se to jemu samotnému příčí. Rozdíl mezi dvorem tribunálem spočívá v tom, že, že dvůr je vyšší instance. Kromě toho, že to je instituce (organizace), tribunál už nikoliv.

  Ale ono může obojí existovat vedle sebe, aniž by se tribunál s dvorem navzájem vylučovaly, naopak, dobře se doplňují. V Batmanovi to bylo tak, že ten dvůr (tam teda tribunál, ale třeba tam je někde dvůr použit taky, ale vycházím z toho, že ne) existoval už několik století. V tomhle kontextu je to instituce, tedy dvůr. Ale tribunál to klidně může být v kontextu toho příběhu, co se tam děje mezi Sovím tribunálem a Waynem. (Nemluvě o názvu, který má díky tribunálu šťávu a Soví dvůr vypadá debilně a Soví soud ne moc dobře.) V tom My Court is not... jde pak o celou instituci, organizaci jak píšeš, dvůr je tedy na místě a tribunál by ani nebyl přesný, bez ohledu na návaznost na něco jiného.

  Takhle bych to obhajoval před tribunálem kteréhokoliv dvoru.
 • SlouzimStarymPsum
  SlouzimStarymPsum15.11.2020 19:58Pindárna
  Českou verzi jsem ještě nečetl a z originálu si toho nevybavuju tolik, abych mohl ten tribunál a dvůr nějak víc obhajovat, ale... Dvůr a tribunál není totéž. Dvůr je nadřazen tribunálu. (Aspoň někde to tak je.) Pokud je mezi tribunálem v Batmanovi a dvorem v Doomsday Clock rozdíl, je užití dvoru místo tribunálu na místě. Jestli v tom rozdíl není, tak asi mohl překladatel použít to, co už je zaběhlé z Batmana, ale jestli bylo na místě spíš použít dvůr a ne tribunál, tak se není co divit, že si vybral vhodnější překlad a neohlížel se na to, co bylo použito někde jinde v minulosti.

  O překladatelovi jsem si před koupí komiksu něco zjišťoval a našel tohle:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/kultura/kniha-leta-s-top-gear.A140705_210327_p_kultura_wag
  V diskuzi je jeho vyjádření a zdá se mi, že k překladu, aspoň co se recenzované knihy týká, přistupuje poměrně zodpovědně. Redakci dělal Richard Podaný. To není komiksový neználek a podle nejen rozhovrů bych řekl, že by cit pro češtinu mohl rozdávat.

  Nic z toho pochopitelně neznamená, že překlad fakt nestojí za pendrek.

  P. S. Je teda pravda, že hned první věta odpovědi Jakožto člověk zodpovědný za překlad, jež se trošku varuje, no :-D
Sbírka z comicsů na CDB
Četl/a: 2 (cca 958 Kč)
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0
Sbírka mimo CDB
Četl/a: 0
Mám: 0
Chci: 0
Sháním: 0
Nabízím: 0
Osobní: 0