Mrtvej svět
Trystero1. vydáníčerven 2019
3.9
...
...
...
...
Enid a Rebecca jsou dvě obyčejné holky, které na konci puberty hledají svoji image a místo ve světě. Bezcílně se potulují po předměstí, cynicky glosují všechno a všechny kolem, úporně se snaží chovat dospěle, ale přitom se nostalgicky dojímají nad vlastním dětstvím. Hlavní otázkou však zůstává – přečká jejich přátelství vykročení k dospělosti?

Mrtvej svět Daniela Clowese je stěžejním dílem amerického nezávislého komiksu. Je oceňován pro dokonalé zachycení teenagerských duševních strastí, zmatků a váhání. Byl přeložen do 13 jazyků a v roce 2001 jej režisér Terry Zwigoff zfilmoval pod názvem Přízračný svět, s Thorou Birchovou, Scarlett Johanssonovou a Stevem Buscemim v hlavních rolích.

Vyšlo ve standardní brožované verzi a extra limitované sběratelské verzi v kartónové krabici s vinylovou samolepkou. Původní HitHit kampaň: https://www.hithit.com/cs/project/5959/daniel-clowes-mrtvej-svet

Scénář
Daniel Clowes
Art
Daniel Clowes
Barvy
Daniel Clowes
Obálka
Daniel Clowes
Lettering
Jakub Gnóm Němeček (Typonaut)
Překlad
Martina Knápková
Redakce
Miloš Mičátek (Mankin), Miroslav Němeček, Eduard Pensiero
Žánry
psychologický, underground, ze života
ISBN/ISSN
978-80-906058-4-8
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
170 x 260 mm
Hmotnost
333 g
Tisk
modrobílý
Stran
80
Původní cena
399 Kč
Originál
Ghost World (Fantagraphics Books, 1998)
Varianty
Mrtvej svět (2019)
Mrtvej svět (sběratelská edice) (2019)
Abych byl upřímný, po reakcích, které jsem v průběhu let posbíral, jsem čekal naprosto unikátní a přelomové dílo. Nakonec jsem dostal "jen" velmi příjemný příběh, které zkoumá krátké období v životě dvou kamarádek. Velmi civilní a vlastně poměrně obyčejný příběh, se kterým se ale může čtenář ztotožnit.
Možná to bude znít divně, ale tak trochu mi přijde, že Čermák tohle musel znát, když o deset let později přišel s Hanou a Hanou :-) Ne, tohle samozřejmě kulhá na obě nohy, ale dialogy Enid s Rebeccou a zvlášť jejich (neexistující) pointy mi Hanu s Hanou opravdu v něčem připomínaly. Mrtvej svět je naprosto parádní bezradně existenciální záležitost, u které jsem měl tu smůlu, že jsem se jako první setkal se zfilmovanou verzí. Ta je samozřejmě taky špičková, ale v mnohém se od své předlohy liší natolik, že jsem měl při čtení komiksu trochu problém si ujasnit, která verze se mi vlastně líbí víc. No, vyřešil jsem to po svém - líbí se mi obě, ale každá jinak. Dospívání je holt svinstvo. Něco o tom vím, taky jsem měl svoje "punkový dny" a víte co? Mám je doteď...
Přátelství jsou pomijivá? nebo co sem si z toho měl vzít? Autorovi se musí nechat, že pokud chtěl mít hlavní postavu příběhu naprostou píču tak se mu to skvěle povedlo. Jde o náhled do života holky, která měla skončit otcovi v kapesníčku. Naprosto nezajímavé, otravné a místy předvídatelné. No, takže první nahlédnutí trysteru na dvorek skončit naprostou katastrofou.
První co mě napadlo při čtení, jak dokáže Clowes vystihnout komunikaci dvou puberťaček. A hned na to mě napadlo. A jak já to vlastně můžu posoudit? Je to vůbec o těch puberťačkách? Taky mě zajímalo, jak Clowes vlastně vypadá, protože víte proč. A v jednom z těch článků jsem konečně narazil i na názor nějaké ženy, kde popisuje toto dílo jako zpověď muže ve středním věku (de facto autora). Cvak. Tento názor sdílím a začíná mi to dávat smysl. A celý mi to najednou přijde strašně geniální. Ale ne tak geniální, abych tomu dal plnou palbu. Na tom konci jsem chtěl, aby mě v těch "nostalgických" emocích vykoupal, ale bylo to tak krátké, že jsem si nestihl ani připravit kapesníky. Film jsem taky kdysi dávno viděl a je jasný, že se na něj musim podívat znova.
Velmi originální komiks, od kterého jsem se nemohl odtrhnout. Postavy působí reálně a dialogy jsou zkrátka geniální. Musím ale říct, že první polovina byla velmi nesoustředěná a nejsem si jistý, jestli to měl být záměr, či autor stále tápal, kam komiks povede. Každopádně to je kvalitní dílko s nezapomenutelnými postavami a s pár emocí nabitými momenty.
Asi jsem od toho čekal větší "clowesovu úchylárnu". Je to prostě/sprostě příjemně civilně divné úchylné.
Lehké a zároveň těžké časy dospívání. Být plný emocí, ale přitom se tvářit a chovat, jako že o nic nejde, být za všech okolností cool a nad věcí. Zpočátku to vypadá jen jako série vtipných hlášek, avšak postupně vše dostává širší záběr a konec jako nevyhnutelná srážka s realitou je zajímavým vyvrcholením povedeného příběhu (i když možná by si konec zasloužil o něco více stránek).
Velké očekávání a velká reklama jako obvykle u intelektuálního komiksu. Anatomie dívčí puberty s nekonečnými vzpurnými dialogy , kniha se vleče, některé postavy se jen zbytečně mihnou bez vlivu na děj, kresba vedlejších postav splývá a pochopení děje příliš nepomáhá. Konec toto dílo vylepšuje, pád do reality bolí , intelektuálku více než ostatní. Pokud mám ale srovnávat s Černou dírou tak tato kniha na ni nemá . Za konec 4 hvězdy jinak 75%.
Dokonalý. Vždycky obdivuju, když nějaký umělec takhle věrně, povědomě a autenticky dokáže zachytit nějaký fenomén či etapu života, v tomto případě vzpurné fáze adolescence. Film už si moc nepamatuju, víceméně kromě toho, že se mi líbil, ale i z toho mála je mi zřejmý, že se drží komiksu jen volně. Nevím, jestli na mě nedoléhala ta vědomost o jeho existenci, ale přišlo mi, že Ghost world ke zfilmování na poli amerického indie filmu přímo svádí. Po zklamání, které mi přinesla Patience je tohle reparát jako hrom.
Geniální a pro mě docela vtipné.
Dobře napsané postavy a poutavý příběh.Krásná kresba a úžaný coloring
Já to prostě nepochopil. Četl jsem originál a doufal jsem že mi něco uniklo. Po přečtení české verze jsem zjistil, že to byla celá myšlenka příběhu. Mebylo to ale jazykem, protože s českou verzí mám uplně stejný provlém.
Tak tohle je absolutní bomba. Po čase dávám sekvenčnímu umění druhou šanci, když jsem UKK prodal kámošovi, a hned trefa do černýho. Až mi to kapku připomnělo můj život. Film jsem viděl, už si ho moc nepamatuju, vím jenom, že se od komiksu liší, ale asi si ho budu muset dát znova. Vlastně je to docela depresivní, s lehce tragickým koncem, ale c´est la vie...
Tohle jsem absolutně nepochopil. Možná, kdyby mi bylo 16 ocenil bych všudepřítomné kecy o nonkonformitě víc, kdyby nebyly tak moc konformní. No vážně, holky celou dobu řeší to, jak moc se liší, nebo chtějí lišit, až vlastně nedělají nic jiného a jsou povrchní až běda. Možná to byl účel? Nevím, nebavilo mě to číst dost na to, abych si domýšlel filozofii díla a doufal jsem, že se to nějak lépe vyvine. Konec by fungoval, kdyby to bylo možná delší a já si stihl udělat větší vztah k postavám, ale to by mě už asi jeblo.
Komiks, dle mého, určen výhradně pro nenáročné puberťačky. Ačkoli se přece jen nějaké myšlence dosáhne, celý průběh vyprávění je naprosto o ničem, a jen představuje hlavní hrdinky. Nejspíš nemám smýšlení pubertální dívky, abych měl pochopení pro otravné komentování okolního světa. Přehršel jmen a postav bez nějakého propojení se minul účinkem. Problém vidím také v náhlé změně časových linií, jako by bylo moc náročné, přikreslit 3 políčka pro lepší uvedení do jiné situace. Kresba a vydání zachraňují komiks od nálepky laciného čůča.
Neoslovilo.
Hlavní postava je tak úžasně překomplikovaná že si to brzo přečtu znova.
Spousta lidí mi o tomhle komiksu řekla, že to je nutnost, že to prostě musím přečíst. Nedalo mi to a komiks jsem upaloval koupit a už dočteno. Opravdu nevím, co se na tom každému z mých známých líbilo, já to tam asi nevidím. Možná je to profesní deformace, ale kecy teenagerů a brblání lidí mám v práci každej den. Pro mě nic nového a asi jsem otupělý vůči dialogům v Mrtvém světě. Nicméně to ve finále, a to je potřeba zdůraznit, že ve finále si to sedlo a komiks hodnotím vcelku kladně a musím říct, že už jsem aspoň trochu pochopil, co na tom lidi vidí. Kresba je specifická a jistá dávka zvyku je vyžadována, ale nic dramatického. Odstín modro-zelené dodal komiksu jistý ráz, který byl ctěn po celou dobu a tím pádem to mělo nějaký směr (asi reminiscence, odtažitost od reality, nevím, to je na každém z nás). Často se v komentářích opakuje zkrácený konec, protáhnout, apod. Ten pocit jsem neměl. Spíš jsem si říkal, co bylo dál, no co je sakra dál, ale naopak mi to sedlo přesně tak, jak to mělo. Konec to celé uvedl na úplně jinou rovinu. Jdeme pomalu do kopce a pak strmý pád, tzv. plot twist se povedl. Opravdu je to prostě změť pubertálních výroků a nespokojeností, které až ale ve finále dostanou patřičný rámec a troufám si říct i pochopení.
Titul, který mám dlouhodobě ve svém osobním žebříčku nejoblíbenějších (a nejčtenějších) komiksů umístěný na jedné z předních příček. Taková ta láska na celý život...

Před pár lety jsem se o tom vztahu trochu rozepsal zde: http://edblok.blogspot.com/2013/11/ghost-world.html
Zajímavý komiks o dospívání, který je silný především v tom, jak trefně vystihuje realitu. Zpočátku se to čte jen jako zábavný komiks o dvou pubertálních holkách, co si myslí jak jsou děsně cool, a při kterém se sem tam zasmějete, jenže v duchu si budete stále říkat " v čem že je to tak skvělý, že to všichni tak chválí ", ale postupně jak budete číst dál tak zjistíte, jak se to hrozně hezky pozvolna vyvíjí a jak ty postavy postupně poznáváte. Konec mi přišel v kontrastu se zbytkem trochu uspěchaný a možná by nebylo na škodu, tam ještě pár stran přihodit, ale je dost možné, že by se to tím mohlo i celé rozbít.
Na kresbu jsem si musel chvíli zvykat, jelikož něco takového běžně nečtu. Ale stejně jako příběh si mě postupem času získala.
Ve výsledku jsem byl nakonec velmi spokojený a jedná se zaručeně o příjemnou záležitost, kterou si rád přečtu znovu a navíc se rád podívám i na film.
po dlouhe dobe komiks ktery mi zustane dlouho v hlave...skoda jen ze to neni tahle edice http://www.amazon.com/Ghost-World-Special-Daniel-Clowes/dp/1560978902
Příznačný svět je jeden z mých nejoblíbenějších filmů ever. Komiksová předloha rozhodně nezklamala, byť to není úplně paradoxně a "zpětně" ono (ach, filmová Scarlett a její "vykouřený" hlas - od tohoto filmu jsem do tebe platonicky zakoukaný, dávno předtím, než jsi byla nějakou lehce prvoplánovitou Black Widow), navíc ty pozérské řeči holek, tedy zejména Enid, mě tu jaksi lehce štvou, byť sám jsem podobný nadřazený bručoun. Ale početl jsem si hezky.

Celkový dojem: 80%
Moje druhé setkání s Clowesem a na rozdíl od “Rukavice” mě tohle bavilo a líbilo se mi to. Sice nejsem ženská, abych to mohl posoudit, ale věřím, že nějak takhle to holky v pubertě mají. Dialogy mi přišly uvěřitelné a vtipné. Zpočátku se mi zdálo, že celá kniha bude jenom sbírka historek bez nějakého vývoje. Celé se to ale velmi pomalu a nenápadně měnilo až ke konečné a nevyhnutelné srážce s realitou dospělosti. Nečekaně se mi líbila i Clowesova kresba. Hlavní hrdinky jsou nakreslené pěkně a k příběhu mi sedí i celkový výtvarný styl. Je tam ale také několik nesympatických ksichtů, které mě iritovaly, ale když se nad tím zamyslím, tak ty vlastně tak nějak odrážejí charaktery jejich majitelů a nebo to, co si o nich ty holky myslí. Takže celkem spokojenost...
Dospívání je tou stříbrnou linkou, která se vine celým komiksem, ale základem jsou různé epizody ze života dvou dívek. Nejprve se zdá, že nikam nevedou, že to je jen takové tlachání v bistru, pomlouvání, závidění, ale ono je to vlastně skvělé vypravěčské utváření osobností, kdy v závěru už cítíte ty emoce, které v tom jsou, stejně jako cítíte, že se pak životy postav mohly vydat v podstatě kamkoli. Tak, jako netušily dívky, co na ně čeká po škole, pořádně ani netuší, co na ně bude čekat dál. Život je komplikovaný a komiks "Mrtvej svět" tohle zachycuje v jednoduché dokonalosti. Dvě holky si myslí, že jim svět leží u nohou, že je tu pro ně, ale on na ně sere, je jen na nich, jak se jim podaří ho přežít. A ne, není to snadné. Nejspíš to znáte sami. Najít si místo v mrtvým světě je pěkně komplikované. Ale v Clowesově perfektní lince to stojí za to.
Mrtvej svět - Mám přečteno, sice zatím pouze elektronickou formou, a svou sběratelskou krabici si budu moct očichat až někdy později, ale svůj účel to dokonale splnilo. Tohle je zkrátka úchvatně napsaný, a také nádherně nakreslený, exkurz do života dvou strašně cool kamarádek, které aktuálně prožívají své teen období a myslí si, že právě ony jsou ty nejúžasnější a nejrozumnější osoby na světě. Nejednou jsem se zasmál, a i tak trochu zavzpomínal na střední školu, která je svým způsobem velkým životním milníkem každého z nás ... Za mě 5*!
22271272
sedw14.4. 14:57Mrtvej svět
Yaromil14.5.2023 14:16Mrtvej svět
Unerr8.5.2023 00:15Mrtvej svět
willis16.2.2023 19:11Mrtvej svět
deefha5.2.2023 11:19Mrtvej svět
faster8610.12.2022 10:54Mrtvej svět
raimi4.7.2022 20:20Mrtvej svět
Ashek6.6.2022 11:20Mrtvej svět
Alfi8.4.2022 23:30Mrtvej svět
Covenant15.11.2021 09:09Mrtvej svět
MindReader1.10.2021 16:56Mrtvej svět
MEGA11.4.2021 20:45Mrtvej svět
Ozymandias14.3.2021 19:39Mrtvej svět
Lobok25713.12.2020 20:00Mrtvej svět
lacoste29.11.2020 19:55Mrtvej svět
2Hitman326.9.2020 14:09Mrtvej svět
Freckles12.8.2020 11:45Mrtvej svět
perak13.7.2020 21:36Mrtvej svět
spagr6.7.2020 19:27Mrtvej svět
Géba26.6.2020 10:05Mrtvej svět
Fox0121.6.2020 11:57Mrtvej svět
flynander4.6.2020 12:03Mrtvej svět
Glumal31.5.2020 07:30Mrtvej svět
Skot4.5.2020 19:18Mrtvej svět
Nexis30.4.2020 17:58Mrtvej svět
misa23.4.2020 10:50Mrtvej svět
J.Connor15.1.2020 15:06Mrtvej svět
Negan12.12.2019 20:06Mrtvej svět
Hawwwran5.12.2019 22:48Mrtvej svět
filmator27.11.2019 23:30Mrtvej svět
Spacecore19.11.2019 23:31Mrtvej svět
mcleek11.11.2019 15:24Mrtvej svět
lantan117.10.2019 12:16Mrtvej svět
Suši22.8.2019 18:55Mrtvej svět
Noci20.8.2019 23:30Mrtvej svět
trudoš20.8.2019 05:35Mrtvej svět
NecRoman14.8.2019 11:16Mrtvej svět
Light7.8.2019 14:58Mrtvej svět
Himlik29.7.2019 15:13Mrtvej svět
hellblazer17.7.2019 09:16Mrtvej svět
sala16.7.2019 07:40Mrtvej svět
choze7.7.2019 22:14Mrtvej svět
Kazumaki25.6.2019 12:02Mrtvej svět
kinak24.6.2019 22:49Mrtvej svět
zd24.6.2019 13:52Mrtvej svět
rajot23.6.2019 12:27Mrtvej svět
Scaleo123.6.2019 01:33Mrtvej svět
disclose21.6.2019 18:46Mrtvej svět
Kaluž18.6.2019 01:58Mrtvej svět
listr17.6.2019 10:01Mrtvej svět
karl17316.6.2019 21:39Mrtvej svět
Lenny13.6.2019 19:46Mrtvej svět
Norri11.6.2019 23:19Mrtvej svět
Benny9.6.2019 11:31Mrtvej svět
kaylin8.6.2019 09:59Mrtvej svět
Fimi4.6.2019 07:56Mrtvej svět
SPOILER. SPOILER. SPOILER.

Hawwwran: Holky se cestou v autě definitivně odloučí. Enid řekne Becce, že nemůžou věčně žít poflakováním jako na střední a je čas jít dál. Becca si následně uvědomí, že musí dospět. Její život nemá žádný ambice, takže si najde práci, začne randit s Joshem, založí rodinu a "zapadne do systému". Enid to odmítá/nezvládá. Nesnáší svůj život, nesnáší to město, neví jak dál. Takže několik let jenom osaměle bloumá kolem a přežívá. Naplno si to uvědomí, když uvidí graffiti a dojde jí, že je jenom duch (ghost world). A protože vlastně nic nemá a nežije, rozhodne se začít znovu někde jinde.
Četl jsem originál, četl jsem českou verzi... Já to pořád nechápu :-/ chápu její charakter a tak, ale závěr prostě nechápu. Nejsem si na posledních stránkách ani jistý časovou posloupností a dobou v čase. Můžete mi to někdo prosím vysvětlit?
Já jsem se kvůli tomu komiksu včera taky podíval na ten film. Bylo zábavné sledovat, kolik detailů se do filmu z toho komiksu dostalo. Ale mám pocit, že se v tom filmu vytratila ta celková pointa a znovu ho vidět nepotřebuju...
Český vydání mě donutilo kouknout na film a je super. Navíc je zajímavý sledovat, jak si jde vlastní cestou a občas vyloženě otáčí charaktery.
karl: Film si dej, fakt vřele doporučuju...
Už mám též na poště, planý poplach :)
Light: taky dorazilo.
Dnes mi přišel papír od pošty, ať si pro to zajdu :)
Taky čekám :)
Přišlo to už někomu, kdo podpořil na hithitu? U mě stále nic :)
Četl/a (80)
2Hitman3, Alfi, Ashek, Benny, ben_bella, caroluxurians, caro_luxurians, choze, cobe, Covenant, Darth Raelchi, davidek, deefha, Django, Draco nobilis, fanae, farnhajt, faster86, filmator, Fox01, Freckles, Géba, Georgíno J., Glumal, Hawwwran, hellblazer, Himlik, hromotlk, J.Connor, jankie, Jay-jay, jindroush, jiskra, John Wick, kallenved, Kaluž, karl173, kaylin, Keno, Kerbellos, Khagrael, kinak, Kocour, lacoste, lantan1, Light, Lobok257, MEGA, misa, Moyek, NecRoman, Negan, Nexis, Noci, Norri, Ozymandias, pechna, perak, raimi, rajot, Rinter, sala, Scaleo1, sedw, Skot, Spacecore, spagr, start05, Suši, Tomket.Tom, Tony TwoDee, trudoš, tuzexchrist, Unerr, Velkej šéf, vranakx, wolfgang, Yaromil, zd, zgrywus
(100)
2scha, Alfi, Benji, Benny, ben_bella, blackJag, Bob, calvin10, Černá Krysa, cobe, Crazyliquid, davidek, deefha, DEmnoG, Destiny666, disclose, Django, Draco nobilis, dre, fanae, farnhajt, filemon, flynander, Fox01, Géba, Georgíno J., Glumal, Hades, Hawwwran, hellblazer, herrman, Himlik, hromotlk, invape, J.Connor, jankie, Jay-jay, jindroush, jiskra, John Wick, kallenved, karl173, Kazumaki, Keno, kinak, Kjon, Kocour, krupan, kubosos, lacoste, Lenny, listr, Lobok257, Lojza, maara, Mamut12, mcleek, MEGA, merhyx, Michal Opitz, misa, monty.cl, moris.cz, Moyek, NecRoman, Negan, Nexis, Noci, Norri, Olesh, opytz, pearlxjam, pechna, Poseidon1978, raimi, Rinter, sala, Saran, Scaleo1, sedw, Skot, sleepless, smazenapikantniskeble, SpiderJerusalem, start05, suricattaontheway, tacmud, Tomket.Tom, Tony TwoDee, trudoš, tuzexchrist, Velkej šéf, vranakx, Vrenn, wittos, wolfgang, Yaromil, yogi, zd, zgrywus
Chce (7)
Ashek, besikv, BreakingAway, Dezodoo, filosh, Infarkt, James
Prodá (1)
Draco nobilis