Venom #01: Rex
CREW1. vydánílistopad 2021série Venom 1/6
3.8
...
...
...
...
+ 5 dalších ukázek
Koupit
V NEWYORSKÉM PODZEMÍ PROCITLO PRASTARÉ PRVOTNÍ ZLO.

A SPOLEČNĚ S NÍM PROCITLO NĚCO SROVNATELNĚ ZLÉHO i v nejhanebnějším ze snovačů pavučin – ve Venomovi! Tento symbiont nadále zůstává smrtícím ochráncem nevinných v New Yorku, dříve nevídaná hrozba ho však může přinutit vzdát se všeho, co je mu drahé – včetně jeho lidského hostitele, Eddieho Brocka. Jen co Eddie a Venom seberou síly, aby se postavili vůbec nejmocnějšímu soupeři, jakému kdy čelili, do cesty se jim postaví někdo jiný: Miles Morales, Spider-Man! Dva nejhustší tvůrci dnešního komiksového světa, Donny Cates a Ryan Stegman, uvrhnou společnými silami Venoma do noční můry staré skoro jako vesmír sám.

Obsahuje sešity série Venom (Vol. 4) #1-6 (květen 2018 - září 2018)

Scénář
Donny Cates
Art
Ryan Stegman
Ink
J. P. Mayer (JP Mayer)
Barvy
Frank Martin Jr.
Obálka
Frank Martin Jr., Ryan Stegman
Lettering
Josef Ládek
Překlad
Filip Drlík
Redakce
Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová
Žánry
akční, superhrdinský
ISBN/ISSN
978-80-7679-091-9
Vazba
lepená v měkkých deskách
Formát
168 x 258 x 8 mm
Hmotnost
410 g
Tisk
barevný
Stran
148
Původní cena
369 Kč
Originál
Venom by Donny Cates #01: Rex (Marvel Comics, 2018)
Je skvelé, že sa na náš trh dostáva legendárny marvelácky antagonista, ktorého sme síce videli vo filmoch a hosťovať v komiksoch, ale tentoraz sa konečne predstavuje vo svojej vlastnej sérii. Pravdupovediac som čakal trochu viac, ale zas ak uvážime, že Venom ma nikdy v ničom nebavil, tak určite som príjemne prekvapený, že výsledkom je veľmi, veľmi, nesmierne ľahký nadpriemer. Vcelku svieže a príjemné dobrodružstvo a v rámci možností riadne temné. Samozrejme je to stále Marvel, Ruggera Deodata čakať fakt nemusíte, ale prirovnal by som to k Immortal Hulkovi, ktorého CREW začala vydávať v r. 2022 a ktorý je tiež v rámci možností temný (miestami až light hororový) a psychologický. Trochu mi vadilo, že to nie je až taký origin, aký by som uvítal, ale nadväzuje sa tu na rôzne staršie udalosti a berú sa do úvahy viaceré okolnosti a situácie z minula a ak človek nie je expert na túto postavu, tak sa kvôli tomu bude sem-tam strácať. Takisto príbeh ma nejak extra nestrhol, vlastne ani po druhom čítaní tak úplne stopercentne neviem, o čom to bolo a ono je pekné, že Donny Cates (Thanos, Doctor Strange) sa snažil prísť s psychologicky uveriteľnými a prepracovanými postavami, ktoré nejeden raz uprednostnia dialóg pred monštruóznou, samoúčelnou akciou, ale treba jedným dychom dodať, že napriek snahe postavy nie sú ktovieako zaujímavé a dialógy sú na tom pravdupovediac podobne. Nakreslené Ryanom Stegmanom (Superior Spider-Man, Carnage: Naprostý masakr) a nafarbené Franklinom Martinom Jr. (Secret Avengers, Star Wars) je to super, presne tento štýl, táto temnota, sa k niekomu ako venom skvele hodia. Nemal som pocit, že by to bolo vizuálne odfláknuté (ako sa žiaľ občas pri mainstreame stáva), skôr naopak.
Tak Donnyho Catese přidávám na pomyslný seznam marveláckých autorů, co v poslední době posouvají a drží Marvel na úrovni. Spolu s Hickmanem a Ewingem. Jediný, co v současném Marvelu může fungovat je (pro mě) street level a kosmologický level příběhů. Všechno ostatní se topí v moři MCU-like generických příběhů pro děti.

Každopádně kosmologické příběhy já můžu a tak mě Cates víceméně bavil už u Cosmic Ghost Ridera a Thanose, ale tady to je jeho magnum opus (soudím zatím dle první knihy, kterou jsem nemohl odložit a vím, jaký dopad mají další na celý unverzum, takže nečekám celkový propad a proto jsem po sérii ostatně i sáhl).

Za prvé Venoma píše jako ho měl sám rád číst (a tady props pro kreslíře, který si dost bere z McFarlanea, ale vůbec ho nekopčí, naopak je originální) a to já vždycky cením, když je poznat, že je autor sám fanoušek a snaží se evokovat pocity, jaký měl on při čtení a tady toho 80s Venoma prostě cejtím. Za druhé psychologická práce s Eddiem a symbiontem je parádní, tady je strašně moc prostoru pro kreativitu a zdá se, že jí využívá hojně a ještě využije. No a za třetí kosmologická práce s mýtem je parádní. Já jsem velkým příznivcem tadyté hierarchie, historie a kosmologie marvelovského (a také DC, Tolkienovského, warhammerského atd. atd.) vesmíru. Chci v každém loru vědět jaké postavy jsou nejsilnější, nejmocnější a chci vidět hrdiny levelovat do nadpozemských manga-like úrovní. Mám rád ty hypotetické otázky typu "kdo by vyhrál - Presence nebo One-Above-All"? A v posledních letech Marvel prudce rozvíjí svojí kosmologii (právě díky Ewingovi a Hickmanovi) a Venom tomu všemu sekunduje a dává smysl. Vidět Celestialy a novou entitu v akčním příběhu o Venomovi? No sem s tím!

Akorát nechápu proč vzniká ta tuna scenáristicky plytkých komiksových filmů v čele s Venomem, když ty příběhy mají tak silné předlohy.. Vlastně vím proč - producenti, ale to je jiná debata..
Asi nejsem cílovka. Venoma mám rád, v Animated series jsem ho miloval a bavil mě i ve filmu s Tobeym. Ale jakmile mi do příběhu naházíte draka, "miliardu let" starého boha (ach jo) a co dvě stránky tam cpete deus ex machina, začnu nechápavě kroutit hlavou. Tohle bychom zvládli uplácat s dětmi na střední škole. Jestli tohle má být nejlepší série z posledních let tak nechci číst ty ostatní.

Kresba je cool.
Vypadá to, že Cates má vymyšlené něco velkého a i přes debilního draka mi to přišlo jako dobrá úvodní knížka. Po delší době série od Marvelu ve které budu pokračovat. A to info o novém Aaronovém Thorovi, který je lepší, než ten co tu vychází potěšilo velmi.
Duší jsem spíš stará škola, takže mě nijak neuráží dějové šablony ve stylu amerických filmových hitů z 80. let. Hrdina je drsný a odvážný, záporák zlý a zákeřný, a svět... jednoduchý. V bouři explozí, výstřelů a pamětihodných hlášek se nejhlubší úvahy týkají leda otázek typu, jestli je nutné nosit sluneční brýle i v noci, a jestli by se na porcování pizzy nenašlo něco lepšího než nůžky.

Proto mě občas u novodobých komiksů irituje ta neustálá snaha o šílený přesah a hloubku. Filozofie, náboženství, Jung, Shakespeare, to všechno si dnešní autoři berou s sebou na pískoviště, aby se před ostatními předvedli. Přitom dostali od Ježíška supercool monstra, se kterými by jim stačilo jen mlátit o sebe!:))

Z příběhu, kde má Venom čelit jakémusi „pradávnému prvotnímu zlu, které ho přinutí vzdát se všeho, na čem mu záleží“, jsem měl tedy lehké obavy. Zavánělo mi to zase tou přehnaností, spoustou pseudo-mouder o povaze naší existence apod. Nakonec mám pocit, že se tam víc řešilo, jak to s tímhle mají u našich oblíbených mimozemských symbiontů, ale jistý si nejsem – protože mě zkrátka zcela pohltila vizuální stránka!

Fanynky erotické literatury prominou, ale tomuhle se říká odstíny temnoty!:)) Hororová atmosféra čiší z každého panelu, a já jsem po dlouhé době četl komiks, u kterého jsem si říkal: „Sakra, to by byl tak skvělý film!“ Klidně s Tomem Hardym, nechat ho, ať si i jeho Eddie Brock musí sáhnout na úplné dno, ať se zahledí do spirály hrůzy, za kterou by se nestyděl ani mistr Itó. Čili dojem z kresby u mě převálcoval příběh natolik, že si ho sotva vybavuju, což ale není špatně.

Pochvalu si zaslouží překlad, čte se to dobře, plynule. Proto Venomovu sólovku bez váhání doporučuji všem, kteří chtějí pauzu od pestrých barev a rádi nějaký čas pobudou jen ve společnosti dvou: černé jako tma v rakvi a krvavě rudé!

Hodnocení: 8/10

PS: Další moje recenze nejen na komiksy najdete na Instagramu, profil instageek_cz
Veľké prekvapenie, až takto dobré som to totiž nečakal! Jeden z najlepších úvodov do superhrdinských sérií a ja len dúfam, že si túto kvalitu séria zachová. Skvelá kresba, svižný scenár a ja musím dať plné hodnotenie. =►Celá recenzia◄=

+++V recenzii nájdete aj pre mňa najlepšiu hlášku a najlepšiu kresbu.+++
Určite nadpriemerný scenár vrámci mainstreamu. Nie je to len príbeh, ktorý príde, vyrieši sa a odíde bez akejkoľvek zmeny na Venomovi alebo world buildingu tohto univerza. Zároveň to má krásnu kresbu. Silno odporúčam. Osobne ma ku kúpe dotiahol film Venom: Let there be Carnage, kde sa mi páčili vtipné dialógy medzi Eddie Brockom a Venomom. Tie sa v tomto komikse takmer nevyskytujú ale scénar je zas o niekoľko tried lepší ako ten generický vo filme.
Rozjezd série, díky které se Eddie Brock vyhoupl mezi mé oblíbené marvelácké postavy. Donny Cates přesně ví, co dělá, a kam směřuje.
Za mě teda dobrý! Rozhodně jedna z těch lepších sérii, které tady zrovna Crew vydává! Opět si myslím, že by vubec neškodilo před samotný pribeh hodit par odstavců textu, které nás trosku uvedou do děje. Vzhledem k tomu, jak málo tady toho vychází, tak by to chtelo třeba vysvětlit, jaktoze je zrovna Venom zase Eddie a co má Miles za problém s Venomem. To je však mozne doporučení pro vydavatele, na kvalitách komiksu to nic nemění. Těším se na další díl!
Hodně fajn série. Jako mainstream to funguje pěkně a kéž by takhle temněji působily i filmy. Nenáročný a pohodový čtení. Normálně bych dal 3*, ale jelikož aktuálně moc nečtu (spíš deskovkuju) a tohle i tak dokázalo udržet mou pozornost a nestihlo se to omrzet a bylo to rychle přečtený, tak dávám 4*. :)
Prišlo mi to hodne fajn, rozhodne výrazný nadpriemer v mainstreame. Dobrá kresba, ktorej by som snáď vytkol len, že je (zámerne) veľmi tmavá, príbeh neurážajúci intelekt, sympatické postavy.
Tohle je skutečně fajn série, Cates to vzal z druhé strany a rozjíždí něco velkého, bohužel ale první díl je takový ten průměrný rozjezd, který vynáší do popředí hlavně kresba. Takže tři hvězdy adekvátní na rozjezd. Jsem rád, že Venom tu vychází a zrovna ten od Catese.
81893
japes19.6.2023 10:30Venom #01: Rex
Bary028.12.2022 17:51Venom #01: Rex
Walome3.11.2022 08:32Venom #01: Rex
trudoš5.9.2022 20:03Venom #01: Rex
calvin1023.8.2022 13:56Venom #01: Rex
Josh7.6.2022 10:59Venom #01: Rex
adam13.5.2022 21:21Venom #01: Rex
jh6663.4.2022 17:23Venom #01: Rex
Garp26.2.2022 21:43Venom #01: Rex
faster8629.1.2022 23:02Venom #01: Rex
Darker21.1.2022 06:27Venom #01: Rex
fifas14.1.2022 19:47Venom #01: Rex
Lachvos9.1.2022 21:36Venom #01: Rex
listr2.1.2022 10:45Venom #01: Rex
Honzyk29.12.2021 12:25Venom #01: Rex
Saiffer28.12.2021 12:10Venom #01: Rex
Tyfus13.12.2021 23:31Venom #01: Rex
MP9.12.2021 19:05Venom #01: Rex
Alfi3.12.2021 21:21Venom #01: Rex
RaptoR29.11.2021 22:49Venom #01: Rex
Roiser28.11.2021 21:07Venom #01: Rex
Honzin25.11.2021 19:33Venom #01: Rex
hellblazer16.11.2021 23:08Venom #01: Rex
Fimi16.11.2021 09:52Venom #01: Rex
SomeOne16.11.2021 09:17Venom #01: Rex
Četl/a (63)
123peta, 3DD!3, 66pepo66, adam, Alfi, Alikkk, AlmightyMates , Bary02, Black Bro, yo, calvin10, Cinema Ranger, CoVseNerdit, DANT3_, Darker, Daxik1988, Doppelganger, Erich, faster86, fifas, Garp, Georgíno J., Good Games, hellblazer, Hlousks, Honzin, Idy, inosuke, instageek_cz, Ivan Kucera, japes, JaroKakashi, jh666, JORDY, Josh, karl173, komiksák007, Lachvos, listr, LuckyLjuk, luky.kuky10, Mariomichal, Mercurio, MP, namdnas, Poseidon1978, RaptoR, Roiser, Saiffer, Sick666, Sorbony, Spacecore, Spike, Staník, SteveCZ, taidana, Tomzany, Tony TwoDee, trudoš, tukak, Tyfus, Walome, xflori01, zlejzmrd
(109)
66pepo66, adam, Alfi, Alfred, Alikkk, AlmightyMates , BadBoy, Badgu.y1902, Bary02, bboorreekk, Beng.D, Benji, binnmode, blackJag, bmc75, bobo666_2005, calvin10, Caylen-Tor, CoVseNerdit, CSE_AC/DC, DANT3_, Dinik, Doppelganger, Erich, farnhajt, fifas, Filip123, Georgíno J., gezic, Golem, hellblazer, herbert, Hlousks, Honzin, hugosnowden, Idy, inosuke, instageek_cz, invape, Ivan Kucera, japes, JaroKakashi, Jay-jay, jh666, JORDY, Kadin, Karel Sec, karl173, kendor007, kindanerd, KINIMODUS, komiksák007, koudak89, listr, Lookass33, LuckyLjuk, luky.kuky10, Madao, Mamut12, Mariomichal, markic, Marvin, Mercurio, Mikei, Mitak, monty.cl, MP, Mr. Baboon, Mr.Plysh, Olesh, Onkel 1928, Paldini, pechna, Poseidon1978, R3d, Radkos, RaptoR, Roiser, royan, Rumburaq, S313, Saiffer, Saran, Sick666, Sikk, Skot, Sorbony, Spike, Staník, štěpin_8, SteveCZ, suricattaontheway, Symbi, tacmud, taidana, Tialster, timek, Tomasino79, Tomzany, Tony TwoDee, trudoš, Tyfus, VanTom, xflori01, xintax, yogi, Zbysek2410, zdoog, zlejzmrd
Chce (17)
Al0f0k, Azik2586, Blacklarch, Comicsmaniaczone, deadpool, delsemela, Denis1996, DKoscik, DracoAn, James, Lutron, Maty48, MonsterGyre, Nightmare, Norri, nx, smazenapikantniskeble
Koupí (2)
Nightmare, nx
Prodá (1)
Ivan Kucera