Murena #02: Cyklus manželky
Josef Vybíral1. vydánízáří 2023série edice ERB 29/38, Murena 2/2
4.9
...
...
...
...
+ 5 dalších ukázek
Koupit
Druhý cyklus tvoří velkolepý celek, jenž v celé své síle líčí vládu císaře Nera. Strhující a dějově bohatý příběh, v němž se vášnivě bojuje o moc a pro zradu a zločiny se nejde daleko…

Vyšlo jako 25. svazek edice ERB (Ediční Řada Bande dessinée)

Obsahuje čtyři díly ze série Murena:
5. Černá bohyně (Murena, La Déesse Noire )
6. Krev zvířat (Murena, Le sang des bêtes )
7. Život ohňů (Murena, Vie des feux )
8.Pomsta z popela (Murena, Revanche des cendres )

Na internetu se pohybuje chybný náhled obálky (drobně odlišný mozaikový vzorek v horní části obálky). Zde v ukázkách je náhled správný.


Scénář
Jean Dufaux
Art
Phillipe Delaby
Barvy
Petiqueux Jérémy (Jérémy)
Lettering
Jiří Nevěřil
Překlad
Jitka Musilová
Redakce
Zbyněk Froněk, Jiří Nevěřil, Josef Vybíral
Žánry
akční, historický
ISBN/ISSN
978-80-88098-06-8
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
225 x 315 x 19 mm
Hmotnost
1340 g
Tisk
barevný
Stran
216
Původní cena
799 Kč
Originál
Murena: Intégrale Deuxième cycle (Dargaud, 2011)
Autorova snaha v rámci dobrodružně historicky-fiktivního komiksu vyobrazit "pravdivý obraz císaře" je sice chvályhodná, ale svým způsobem vzhledem ke zvolenému médiu a vyprávění trochu úsměvná. Také příliš nechápu, proč se vysvětlující poznámky dávají před samotnou kapitolu, to nedává příliš smysl, ale to jsou jen takové povzdechy ke komiksu, který patří k tomu nejlepšímu, co Josef Vybíral vydává. Jedná se o povedený a všechno jen ne plochý a černobílý exkurz do historie starověkého Říma a jeho aktérů, jimiž cloumá mocichtivost, sexuální a jiné temné pudy. Cosi jako morálka je též přítomna, ale střídavě objevující se a zapuzována.

Celkový dojem: 80%
Stále dobrý jak první kniha. Autor nám předkládá nový pohled na Nera což je fajn změna
napřed jsem se malinko ztrácel (přece jen hrimada postav), ale ona kniha vás nenásilně nechá rozpomenout. kvalitou bych to hodně přirovnal jedničce, jen mi přijde, že se tu míň pletichaří, kdy v jedničce to byl každý s každým za zády každého
‘Cyklus matky’ mě doslova vystřelil ze sandálů. S ‘Cyklem manželky’ mám po prvním přečtení trošku… nechci říct problém, je to stále na pět hvězdiček. Řekněme, že ‘Cyklus matky’ nastavil laťku tak vysoko, že je nepřekonatelná. Jsem zvědavý, jak to budu hodnotit za nějaký čas, až to budu číst znovu.

I druhá kniha s podtitulem Cyklus maželky je pohlcující. Její první část vás ihned vtáhne do děje a přiměje vás hlavní protagonisty milovat i nenávidět. Hodí vás to do 2000 let staré historie a plnými doušky vám to dá ochutnat život římské smetánky za císaře Nerona. Pak se ale vyprávění lehce změní. Místo intrik nastoupí více akce.

Oproti první knize je děj méně sevřený. Už to nejsou jenom intriky v císařském paláci a v domech patricijů. Dějí se zde mnohem větší události, a ty jsou velkolepé, ne že ne. Už zde ale není takové napětí v omezeném okruhu postav. Dojde zde na bitvu v Galii, dojde na požár Říma, ale ty nekonečné intriky a pletichaření z předchozí knihy jsou zde skoro ty tam. Dočkáme se jich zase až na konci knihy.
Postavy z Neronova okolí, které byly v prvním díle odstraněny, zde byly nahrazeny postavami jinými, ale typově naprosto stejnými. V druhé knize dostává větší prostor Lucius Murena a ukazuje se, že ani on, tváří v tvář všem událostem, nedokáže zůstat jenom kladným hrdinou. Je zde ale také spousta odboček k osudům lidí, kteří se v příběhu jen mihli, a kteří pomáhají vykreslit celou tragickou velikost požáru Říma.

Docela mě v této knize rozčilovaly vysvětlující obdélníky, které obsahovaly buďto text vypravěče, dokončení řeči z předchozího panelu, a nebo popis kde jsme, či na jakou osobu se děj zrovna zaměřuje. Občas to bylo nadbytečné a občas se těžko rozlišovalo, o co jde.

Kresba je opět famózní a celostránkové pohledy na Řím vyrážejí dech.
Tady jsem měl jediný problém. Ten se týkal názvu, cyklus manželky, který mi zde nepřišel až tak vystihující, jako cyklus matky. Tam se to kolem ní točilo, kdežto tady mi přišlo, že moc ne. Ano, byly tam jasné posuny, jasné náznaky a vládce loutek, ale přese všechno jsem to tam neviděl až tak často. Na druho ustranu mi ten přesah do historie přišel mnohem výraznější, viz Galie, požár, vestálky aj. Obzvlášť oceňuji náhled do běžného života Římanů, ale zároveň mi tento cyklus přišel méně konzistentní ve srovnání s cyklem matky. Zároveň mě bavil Murenův propad do temnoty a on sám musel balancovat mezi dvěmi rovinami. Celkvoě jsem byl vlastně spokojen, ale mnohem víc mi cyklus manželky přišel jako intermezzo, mezidíl, postupné svazování volných konců, aby došlo ke grandioznímu finále. Kresba byla famózní a nedovedu si Murenu představit bez ní. Nu což, uvidíme, co za pár let přinese třetí cyklus.
Séria Murena druhým cyklom dokazuje, prečo má status kultového komiksového diela a prečo je Jean Dufaux považovaný za európsku scenáristickú hviezdu. Príbeh plný intríg s množstvom výrazných postáv. Veľmi dobre napísaný, pútavý a historicky veľmi zaujímavý. V druhom cykle dôjde aj na známy obrovský požiar Ríma a je to naozaj veľkolepá scéna. Jednoducho perfektná séria, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Veľká škoda, že Phillipe Delaby na začiatku tretieho cyklu zomrel (dokončil 9. diel a následne začal sériu kresliť Theo – mimochodom tiež veľmi šikovný kreslič), lebo jeho kresba je na veľmi vysokej úrovni. =►Celá recenzia◄=