Ú.P.V.O. #17: Lidská bytost
Comics Centrum1. vydáníříjen 2022série Ú.P.V.O. 30/30
3.9
...
...
...
...
+ 5 dalších ukázek
Koupit
Abe Sapien, Roger, Liz Shermanová a Johann Kraus v příbězích plných čarodějek a nemrtvých zrůd, jež vyprávějí o jejich začátcích v Úřadu paranormálního výzkumu a obrany! Abe se potýká s vinou za to, že přežil, zatímco Johann Kraus naopak nečekaně umírá a Liz kvůli malé nepozornosti vyvraždí celou svou rodinu. Roger se vydává na svou první výpravu a po jeho boku nestane nikdo jiný než sám Hellboy!

Obsahuje sešity série B.P.R.D.: The Dead Remembered #1-3 (duben 2011 - červen 2011), 'Casualties' z Dark Horse Digital (červenec 2011), Hellboy: Being Human (květen 2011) a B.P.R.D.: The Ectoplasmic Man (červen 2008)

Scénář
Scott Allie, John Arcudi, Mike Mignola
Art
Richard Corben, Guy Davis, Karl Moline, Ben Stenbeck
Ink
Richard Corben, Guy Davis, Andy Owens, Ben Stenbeck
Barvy
Ben Stenbeck, Dave Stewart
Obálka
Mike Mignola, Dave Stewart
Lettering
Martin Trojan
Překlad
Alexandra Niklíčková
Redakce
Veronika Černá, Radek Chaloupka, Václav Dort, Tomáš Náprstek, Ladislav Niklíček, Martin Trojan, Milena Vojtková
Žánry
akční, dobrodružný, horor
ISBN/ISSN
978-80-7652-095-0
Vazba
šitá v tvrdých deskách s přebalem
Formát
158 x 239 x 17 mm
Hmotnost
500 g
Tisk
barevný
Stran
144
Původní cena
599 Kč
Originál
B.P.R.D. #17: Being Human (Dark Horse Comics, 2011)
Příběhy několika postav z Hellboy univerza. Neurazí, ale ani nenadchnou natolik, aby patřily mezi nejlepší.
Nicméně pořád velice dobré počtení.
Kniha bonusových duchařských povídek. Hellboy se zde opět vyskytuje pouze ve vedlejší roli. Hlavními postavami jsou tady, jako obvykle, Liz, Abe, Roger a Johann Kraus. Abeho krátký příběh je spíše jen do počtu a jako jediný se nevypráví o úplně první misi s Ú.P.V.O. Příběh Liz mi lehce připomněl Harrow County a má příjemně mrazivou atmosféru. Příběh Johanna zase rozvádí okolnosti jeho smrti a jeho zrodu jako ektoplazmáka. Už jsme o tom četli dříve, ale tohle je rozšířená verze. Nejsilnější je v této knize příběh Rogera, který dal jméno celému svazku. Asi za to může kresba Richarda Corbena, kterého jsem dříve nesnášel, ale v poslední době ho celkem můžu. Možná je to i díky mé lepší znalosti Lovecrafta, kterému jsem se v poslední době věnoval, a tady jsem tu atmosféru cítil. Zkrátka Rogerova povídka Lidská bytost mi sedla.
Ne, že by to bylo špatné, ale v kontextu celého Ú.P.VO. mne to úplně nenadchlo. Asi jsem čekal od zakončení série něco trochu jiného. Kromě originu Johanna Krause nijak nedoplňují předchozí příběhy v sérii a z tohoto pohledu to vlastně ukončení série ani nebylo. Pokud na toto čtenář přistoupí, tak nudit se nebude. Tradiční Mignolovy atributy jako je akce, nemrtvé příšery, záhady, napětí, tajemná atmosféra atd. nechybí. A při rozlučce ani Hellboy nemohl chybět.
Sbírka několika povídek z minulosti členů Ú.P.V.O. Oproti některým novým dílům celkem svěží příběhy.
Taková hezká, melancholická (místy hororová) tečka za touto sérií. Lizina letní láska není patetická, naopak bylo sympatické sledovat Liz jako zpruzelou puberťačku. I další příběhy se mi líbily, včetně originu Němčoura v zavařovačce. Nicméně i přes silnou pointu pořád vede origin Abe Sapiena :)

Už teď se těším na Peklo na zemi.
Ú.P.V.O. #17: Lidská bytost - Poslední střípek skládačky mapující minulost před rozpoutáním Pekla na zemi. Oficiálně poslední, neoficiálně možná nadbytečná, avšak zcela legitimní tečka za sérií, která je rozhodně lepší než samostatný Hellboy. Finále bylo slabší, je to takový mix scénáristického průměru, nicméně rozloučení to bylo dostatečné a těším se co bude dál ... Za mě 3*!
Poslední kniha z prvního cyklu a já chci co nejdříve další. Mignola a spol. vždy povídky uměli a tady se to jen potvrdilo. Všechny byly nadprůměrné, nejvíce mě dostala poslední. Super počtení.
Hellboy bez Hellboye, který hellboyovsky mlátí všechno kolem sebe, je vždycky lepší Hellboy. A i když tady se občas Hellboy ukáže, vůbec to nevadí. Třetí a čtvrtá povídka vyčnívá atmosférou a když tu třetí ještě kreslí Corben, co více si přát?

Celkový dojem: 80%
4 povídky, kdy je jeden origin, 2x první mise a kraťas. Kvalita všech příběhů je zhruba stejně dobrá a příběh s Liz je dokonce příjemně hororový. První část UPVO je za náma, tak honem pojďme na druhou...
82381
Četl/a (57)
123peta, 2scha, BadBoy, Balů103, Black Bro, yo, calvin10, charvos, Cinema Ranger, Dezodoo, faster86, Fida, foudy, Fry, fuerto_gepa, George Walker Bush, Georgíno J., gongon44, Hanussen, Honzin, house192, invape, jh666, jindroush, Khagrael, KOWE, Lachvos, lantan1, Lord Baltimore, majer, Mamut12, Mariohurbanek, Mercurio, mineralk, Moon, NecRoman, Nekrokok, Norri, oleav, Palebras, perak, Poniczech, Poseidon1978, regressiv, robur31, RudyRod, sedw, Sir_Pete, Spike, taidana, trudoš, tukak, Ukko, Walome, worm, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
(138)
123peta, 2scha, adam.ra, Alfi, Alikkk, BadBoy, Balů103, bboorreekk, binnmode, blackJag, bmc75, Bob, burzum, calvin10, charvos, Const.ex, CSE_AC/DC, D.K.Logic, Dalamar, Dali, Deckard, DKoscik, farnhajt, faster86, fel68, Fida, filemon, Filip123, FilipNejdl , Final, Fox01, Fry, fuerto_gepa, Georgíno J., gongon44, Hades, Hanussen, herbert, herrman, HevyEli, Honzin, house192, hyba1991, IndyP, Infarkt, invape, Jak, James, jeanbaklajean, jh666, jindroush, jjjirik, Joshua_T, Karel Sec, karl173, KdG, kendor007, komik.sx, koudak89, KOWE, kubanec13, kubosos, Lamahe, lantan1, Light, Lojza, maara, Mamut12, marduk, Mariohurbanek, Marvin, Matej-29, mcleek, Mercurio, merhyx, MIKER65, mineralk, Miriyak, Mitak, moiqpiom, Moon, MP, Mr.Plysh, mstefl, Mysak92, NecRoman, Nekrokok, Noci, Norri, o2t2, oleav, Olesh, Onkel 1928, Paldini, Palebras, pavel, pearlxjam, pechna, perper, petad, Poseidon1978, psramek, puolpm, RadimNemec, raenius, Ricarderon, RicHard. , RudyRod, Saran, schefik, sedw, seezeethree, Sir_Pete, Skot, sleepless, SpiderJerusalem, Spike, suricattaontheway, syon, tacmud, taidana, terrordemon, Tialster, Tomasino79, Tony TwoDee, trudoš, Ukko, Valdaufinka, Velkej šéf, vishnar, Wasps, willis, Wiruss, xintax, yogi, Zbysek2410, zlejzmrd, Zlord_Antijezis
Chce (13)
Badgu.y1902, Benji, Davispear , deadpool, filosh, gumidekmedvidek, Maty48, MonsterGyre, monty.cl, Nightmare, raimi, spot, Yefery
Koupí (4)
GeorgeeW, LuckyLjuk, Nightmare, Šedo