Teror ve jménu víry

2.7 | Comics Centrum | akční, náboženský, superhrdinský

Kontroverzní kniha, na kterou si musí každý udělat vlastní názor. Sám Miller o knize řekl, že je to kus propagandy, kterým chtěl hodně lidí vyprovokovat. Kresebně je kniha Millerovým vrcholem s fantasticky využitými komiksovými výrazovými prostředky.

Kdesi v Empire City se ukrývá smrtící hrozba a „Správkař“ má čas pouze do úsvitu na záchranu města a civilizace, jak ji známe. Teror ve jménu víry je drsným příběhem hrdiny, donuceného porazit armádu vraždících fanatiků v zoufalé snaze zabránit zločinu proti lidskosti.

Scénář:
Frank Miller
Kresba:
Frank Miller
Překlad:
Hana Studeničová
Redakce:
Marek Barányi (Keram), Václav Dort, David Paznocht
Obálka:
Dave Stewart

Rok a měsíc vydání: září 2015 | ISBN: 978-80-86839-93-6 | Vydání: 1. | Vazba: šitá v tvrdých deskách | Formát: 300 x 240 mm | Počet stran: 120 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 699 Kč | Název originálu: Holy Terror | Vydavatel originálu: Legendary Comics, LLC

Obálka (1/4)
Ukázka č.1 (2/4)
Ukázka č.2 (3/4)
Ukázka č.3 (4/4)


Koupit

Darth Raelchi
M Darth Raelchi | 16.4.2018 | Teror ve jménu víry |

Tohle mi fakt nesedlo. Čím je Miller starší, tím mě víc jeho kresba nebaví. Zbytečně expresivní a cíleně vyhrocené a až moc viditelné detaily - jak postav, tak i pozadí. Někdy to na mě působí dojmem, že to kreslilo 5-ti leté děcko. Příběh mi přijde účelový, zvlášť ve stylu nahromaděných emocí a pocitů, které musí ven, pokud možno, co nejzajímavější formou. No, tak to se teda nepovedlo. Zbytečně a až přehnaně paranoidní. Za nitky tahá někdo jiný, ne lidé na konci, ať muslimové či ne. Přijde mi to zbytečně popuzující a to nepatřím mezi sluníčkáře. To s tím nesouvisí. Pokud šlo o satyru, tak tohle je na míle vzdálené. Pokud to mělo být varování a jakási parodie, tak se minula účinkem. Jestli chtěl Miller udělat osvětu a otevírače očí, rozhodně bych zvolil vhodnější způsob vyjadřování a ne pouštění se do stereotypů, které asi platí v USA, ale ne ve zbytku světa, patrně to tak asi má působit. Promiňte, ale my jsme Evropané, potažmo Češi, a myslím si, že není až tak nutné chovat se po vzoru USA - takhle to na mě totiž působí. Na závěr, co zbývá dál, nepoužitý koncept pro Batmana, možná by se to tam hodilo více. Místo islamistických teroristů tam mohl dát Ra'ase a trochu to okořenit, a ok. Fakt ne. Zbytečné a nudné. Moderní Miller jde dolů - naštěstí to jakž takž napravil The Dark Knightem 3.

Lobok257
Lobok257 | 5.1.2018 | Teror ve jménu víry |

O co větší očekávání, o to větší zklamání, nemohu si s tímto hodnocením pomoc, možná časem objevím zatím neobjevené, ocením neoceněné... nevím...

3DD!3
3DD!3 | 18.7.2016 | Teror ve jménu víry |

Přímočará akční jednohubka, plná nenávisti. Kontroverzní bublina je nicméně směšná. Miller jen svůj boj násilím a terorem pojmenoval a zaměřil. Už není neurčitý. V principu se téměř neliší od některých povídek ze Sin City. Graficky jde samozřejmě o něco výjimečného. Scény samotného útoku jsou hodně silné. Není to taková pecka jako starší Millerovy kousky, ale za přečtení stojí.

luky.kuky10
luky.kuky10 | 15.5.2016 | Teror ve jménu víry |

Teror ve jménu víry.. Jeho přečtení jsem odkládal na ten správný čas, a ten konečně nadešel:) Nemám ani tak rozporuplné dojmy o významu, ten je více než jasný, ale o možnosti lepšího zpracování celého příběhu. Tím myslím, že F. Miller nevyužil úplně své zkušenosti a potenciál který příběh mohl mít. Komiks má jednoznačně skvělou kresbu, možná nejlepší nakreslený komiks který od tohoto velkého autora můžeme u nás koupit. I když nebyla přímo naplněna má očekávání, tak mě se Teror ve jménu víry líbí. Ať už máte názor na tuto knihu jakýkoliv je jasné, že se F. Millerovi povedlo stvořit dílo o kterém se hodně mluví. A pokud jste tento komiks ještě nečetli, tak rozhodně můžu doporučit. Už jen kvůli tomu, aby jste si sami udělali svůj názor. ;-) celkove hodnotim za 3,5* Více mých dojmů najdete na: http://www.ctukomiks.cz/2016/05/teror-ve-jmenu-viry.html?m=0

trudoš
trudoš | 17.4.2016 | Teror ve jménu víry |

Strohý děj o bezmocnosti, zlobě a odplatě se moc nezabývá korektními postoji, což je stejnou měrou plus i mínus. Záleží, jak moc o problematice teroru chcete přemýšlet. Ovšem jak je zápletka jednoduchá, tak grafické provedení bere dech. Výtvarně nepostrádá Millerova práce originální pojetí a třeba takové zachycení atmosféry zmatku po teroristických útocích je prostě nezapomenutelné.
Na scénáři je však znát, že byl zpočátku koncipován, jako další Batmanovské dobrodružství, a když k němu přestoupíte s tímhle vědomím, spousta věcí zaklapne úplně jiným způsobem. Jenže bez gothamského netopýra se příběh stal obyčejnou řezačkou, která je vizuálně fascinující, ale jinak nic víc. Díky absenci několikaleté historie jednotlivých postav najednou vývoj událostí nefunguje. A to především ve dvou bodech: ve vztahu hlavních milenců a přerodu ústředního hrdiny. Působí to příliš schematicky a ploše na to, aby z toho někomu klesla čelist. Což by se obratem změnilo, kdyby se věci nazývaly pravými jmény.

Harry.Dresden
Harry.Dresden | 23.3.2016 | Teror ve jménu víry |

Samozřejmě že se jedná o průměrný příběh. Za okupace to byl Pérák, který měl na starosti spravedlnost a boj proti zlu, v Millerově podání Správkař. Vím, že ve srovnání s dalšími Millerovými díly je tato kniha slabší, ale souhlasím s J.Connorem, že si kniha nezaslouží tak nízké hodnocení. Rád bych ještě reagoval na komentář brkowycze. Na začátku knihy je uvedený citát obsahující odkaz MOHAMED (KORÁN, SÚRA 47:4). Tedy, netvrdí se zde, že se jedná o citát z knihy Mohamed, slova v závorce jsou jasná. Jedná se o citát z knihy Korán a tato slova pronesl Mohamed. Vzhledem k tomu, že 47. súra se nazývá Súra Mohamedova, tak nechápu, co připadalo brkowyczovi divné. A samotný citát? Záleží samozřejmě na překladu. Já vlastním Korán vydaný roku 1934 (překlad Dr. A. R. Nykl, nakl. L. Mazáč v Praze) a zde tento verš zní: „A když potkáte nevěřící, (dejte se) do stínání hlav jejich, dokud nepobijete jich mnoho.“, což koresponduje s citátem v Millerově knize.

J.Connor
M J.Connor | 16.3.2016 | Teror ve jménu víry |

Přijde mi to k Frankovi trochu nespravedlivý. Jasně, ten scénář je slabej, poněkud banální akční historka s bizarní lacinou lovestory. Ale ruku na srdce, tahle "definice" se týká celé řady komerčních komiksů a takovou sodu obvykle zdaleka nedostávaj. Přijde mi, že problém je hlavně v tom, že je to "Miller" a stálo to 7 kil. Přes tu lacinost scénáře tam ale přeci jen pár působivých momentů při čtení je (třeba ty oběti jak zmiňuje kolega níže, ale pro mě osobně i právě ta až zaslepená úpornost prostupující celou knihou) a z hlediska vizuálu je FM furt velká třída. Normálně se nikomu do hodnocení nemontuju, ale sorry, ty jednohvězdy jsou fakt hodně přecitlivělý.

brkowycz
brkowycz | 1.12.2015 | Teror ve jménu víry |

Uznávám, že jsem ke komiksu nepřistupoval asi úplně nezaujatě - měl jsem určitou představu, co od něj očekávat. Čekal jsem, že mě bude rozčilovat pokrucování faktů a servírování nepravd, vedoucí ke zbytečné stereotypizaci. A hned na začátku jsem dostal první šťavnaté sousto! Kniha otevírá jakýmsi citátem o nutnosti stínání hlav nevěřících! Zde jsem se ovšem zarazil, neboť šlo o cítát "Mohameda, súra 47:4". Žádnou knihu Mohamed ovšem neznám! Nicméně z hlediska mého kavárensko-religionistického povalečského vzdělání, které mi zaplatily Konvičkovi daně, jsem usoudil, že se jedná o Korán a daný verš jsem si dohledal, čistě ze zajímavosti. Jak jsem byl překvapený, když jsem zjistil, že zní jinak! Místo "dejte se do stínání hlav, až jich mnoho pobijete" sem našel "udeřte je do šíjí, a až jim způsobíte úplnou porážku, pevně je spoutejte! A potom je buď omilostněte, anebo je propusťte za výkupné, pokud válka neodloží své břímě." Proč, když se překládá klasická literatura uvnitř komiksů, užívá se tradičního českého překladu, ale tady je význam pokroucen a Hrbkův překald ignorován? Byl pokroucen už Millerem, nebo českým překladatelem? Ať tak a nebo tak, kniha začíná touhle divnou větou, kterou vzali bůhví odkud, a která dává spravedlivému otci rodiny příjemné mravenčení v bříšku, neboť se znovu cítí jako hrdina pokaždé, když si vzpomene jak na Pankráci v tramvaji strhl šátek muslimce z hlavy. Jako čestý člen pražské sluníčkové kavárny jsem byl samozřejmě spravedlivě rozhořčen a musel jsem si jít vyndat svůj VŠ bakalářský diplom a dlouze se na něj koukat. A pak jsem pokračoval dále ve čtení.
Jaká smůla! Dál už to byla jen sračka :( ani spravedlivě jsem se rozčilovat nemohl, nebylo ani moc nad čím. Asi tak půl knihy je jenom honička Správkaře a Číčinky. Z celé honičky jsou vidět především boty. Pak se dozvíme, že kdo nepije alkohol, pochází ze středověku, pak to teda vybouchne. Asi tak v půlce knihy. To jsem ještě netušil, že první půlka, kde je jen honička, byla ještě dobrá. Tady to jde ráz na ráz. Nesmyslný děj, tupé hlášky, blbě vystavěné dialogy, pochybná lovestory, se kterou se nemůžete ani na vteřinu ztotožnit. Jako co byl třeba ten útok stíhaček na "sochu svobody"? Vůbec jsem nepobral, jestli to jako byli teroristé ve stíhačkách, nebo US vojáci ve stíhačkách či co. Pak se Správkař potká s jakýmsi tajným a nejdrsnějším agentem Izraele, který má na obličeji vytetovanou Davidovu hvězdu (plác) a v závěrečných 2-3 panelech Správkař střílí ze zbraně, zatím, co islamisté se na něj vrhají s pokřikem "DŽIHÁÁÁD!". Jak tohle mohl někdo vydat? Mě se to nelíbilo nikoliv proto, že bych odmítal hromadné generalizace muslimů jako vraždících maniaků ze středověků, ale prostě jednoduše z toho důvodu, že je to jeden z nejhorších komiksů, co tady kdo kdy vydal. Kdyby Miller vyndal to lovestory, možná by to bylo i stravitelný, ale takhle je to fakt hodně špatná knížka.
Co se kresby týče, je tam skutečně pár dechberoucích panelů. Ale pro mě osobně jen pár. Mě se Millerova kresba líbí v Sin City, ale jinak jí moc nemusím. Všechny postavy mi přijdou jako hranol a v případě rvačky jsou zkroucené do podivných poloh, kde moc nedokážu rozeznat, kdo je kdo. Vynikající byl třeba nápad se ztvárněním obětí terorismu, tam na člověka úplně padne jakási úzkost z té řady lidí, kteří ztratili život kvůli běsnícím fanatikům, jenže pak bohužel pokračuje příběh a ten to zabíjí. Možná kdyby se Miller úplně vykašlal na bubliny a jel jenom panely, bylo by to asi lepší. Ale stejně jako nemůžu ocenit špatný film jen proto, že tam hraje Johny Depp, nebo nemůžu dobře ohodnotit knihu, která má hezký obal nebo hru s pěknou grafikou a mizerným příběhem, nemůžu se prostě rozplývat nad panely a ignorovat, že ten příběh je naprostá tupost na entou, která snad nemůže uspokojit ani zavilého islamobijce, protože i ten prohlédne skrze nikkáb nálepky "kontroverzního komiksu" a zjistí, že je to jednoduchá sračka.

Schramm
Schramm | 29.10.2015 | Teror ve jménu víry |

Franku, tohle se fakt nepovedlo. Xicht už známe ze Sin City (jako furt špica, ale už to nepřekvapí), příběh je mizérie. Tenhle komiks má cenu asi jen jako doklad doby a rozpoložení Američanů po 11. září.

cyboy
M cyboy | 19.10.2015 | Teror ve jménu víry |

Naprostý souhlas s Georgem Walkerem Bushem, jen dávám o jednu hvězdu méně. Starý dobrý Franku kde jsi?

choze
choze | 13.10.2015 | Teror ve jménu víry |

Kresba millerovsky epická (a často nepřehledná), scénář tragický. Nemám sebemenší problém s politickou nekorektností, ale scenáristicky je to prostě tupé až běda a Miller se stává karikaturou sebe sama.

kaylin
kaylin | 1.10.2015 | Teror ve jménu víry |

Tohle prostě není Miller v nejlepších letech, tohle je Miller, který má bolístky a chce se z nich vykřičet. Alespoň že ta skvělá kresba mu zůstala. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/10/1006-teror-ve-jmenu-viry-50.html

DEmnoG
M DEmnoG | 29.9.2015 | Teror ve jménu víry |

Podle mne je Teror kresebně nejlepší Frank Miller, ale scénář je slabota... u mne pořád platí, že scénář dělá 80% komiksu. Je mi líto, jedna hvězda.

http://kulturio.cz/recenze-komiks-frank-miller-teror-ve-jmenu-viry/

vachudik007
vachudik007 | 22.9.2015 | Teror ve jménu víry |

Celkový dojem 20 % Dnes už neplatí,že všechno co nakreslý FM je špička.Tohle je strašný...

Lenny
M Lenny | 22.9.2015 | Teror ve jménu víry |

Tohle se hodně nepovedlo. Více v recenzi:
http://www.youtube.com/watch?v=AgsC7Mvk8Gg

George Walker Bush
A George Walker Bush | 18.9.2015 | Teror ve jménu víry |

Mno. Obálka je špatná. S hrdiny našeho příběhu se neumím ztotožnit, s jejich lovestory už vůbec ne. Atmosféra strachu a teroru nějak vůbec nefunguje (přitom takové díly Sin City mají parádní atmosféru). Příběh je příliš jednoduchý, zápletka možná zajímavá, ale jakési "poslání" komiksu mě zcela míjí, stéká po mně a já zůstávám celkově nedotčen. Jediné, co stojí za pochvalu, je kresba, která je sice na několika místech trochu podprůměrná a matoucí, ale celkově geniální. A pak také vlastně vydání Comics Centra - palec nahoru, knížky oni umí.

Celkový dojem: 60%

louza
louza | 12.9.2015 | Teror ve jménu víry |

Dílo, které přečtete za pár minut, ale budete do něj koukat dlouhé hodiny. Miller vytvořil knihu jako průsečík všech tří svých stěžejních děl. Postavy se víc než mohutně odkazují na éru temného rytíře, kresba je v tradici Sin City ovšem ve formátu třístovky. Příběh jde stejně jako u třístovky v jednoduchosti až na hranici triviality a je jen na čtenáři jak hlubokou politickou korektnost v něm bude hledat a kazit si tím, nebo pozvedat zážitek ze čtení. Kniha nicméně dobře funguje i jako superhrdinská mlátička ovšem v klasicky Millerovském feelingu, kdy hlavní hrdina takybatman připomíná spíš Marva ze Sin City. Hlavní doménou je bezesporu nádherná kresba, kterou Frank po Sin City dokonale rozbalil ve svém atypickém formátu. Grafické provedení bere dech. Většina stránek je takřka instantě určeno k vyříznutí a zarámování. Úmyslná mělkost příběhu dává bohužel čtenáři možnost k mnoha různým interpretací jako je strachu z islámu, nasranost na islám, strach ze superhrdinů, nasranost na superhrdiny, obava zda nejsou superhrdinové latexoví psychopati co se mlátí na střechách domů a přitom spolu souloží, nebo zdalipak probůh nečte čtenář superhrdinskou love story, když jsou některé stránky růžové. Je pochopitelné, že Miller šlape mnoha lidem na kuří oka. Svatý teror tak vyžaduje spíš čtenáře s nadhledem a čistou myslí.

Walome
Walome | 11.9.2015 | Teror ve jménu víry |

Millerův strach (a nasrání) z terorismu je v tomhle komiksu takřka hmatatelný. Jednoduchou příběhovou linku to posouvá někam mnohem dál, než se na první pohled zdá.

anka
anka 18.7.2020

flipflop
flipflop 23.12.2019

house192
house192 23.10.2019

Goldfinch
Goldfinch 29.12.2018

namdnas
namdnas 29.11.2018

RaptoR
RaptoR 17.6.2018

ComicBookGuy
ComicBookGuy 6.6.2018

Darth Raelchi
Darth Raelchi 16.4.2018

Killingjoke
Killingjoke 10.12.2017

Darker
Darker 29.8.2017

disclose
disclose 30.7.2017

foudy
foudy 20.6.2017

jd.
jd. 5.5.2017

Shirley
Shirley 28.4.2017

monte walsh
monte walsh 21.9.2016

Olesh
Olesh 24.7.2016

3DD!3
3DD!3 18.7.2016

luky.kuky10
luky.kuky10 15.5.2016

Scaleo1
Scaleo1 18.4.2016

rooty
rooty 15.4.2016

oleav
oleav 29.3.2016

Harry.Dresden
Harry.Dresden 23.3.2016

J.Connor
J.Connor 16.3.2016

charvos
charvos 15.3.2016

Black Bro, yo
Black Bro, yo 13.2.2016

calvin10
calvin10 4.1.2016

Deckard
Deckard 19.12.2015

mike731
mike731 14.12.2015

brkowycz
brkowycz 1.12.2015

Joshua_T
Joshua_T 29.11.2015

AxusNalim
AxusNalim 25.11.2015

Light
Light 19.11.2015

-henry-
-henry- 16.11.2015

sadoman
sadoman 7.11.2015

Devilek
Devilek 7.11.2015

trudoš
trudoš 7.11.2015

Schramm
Schramm 29.10.2015

2scha
2scha 28.10.2015

kadas97
kadas97 28.10.2015

NecRoman
NecRoman 27.10.2015

tomasko33
tomasko33 21.10.2015

Lobok257
Lobok257 20.10.2015

cyboy
cyboy 19.10.2015

choze
choze 13.10.2015

DEmnoG
DEmnoG 29.9.2015

kinak
kinak 29.9.2015

kaylin
kaylin 24.9.2015

mrkirby
mrkirby 23.9.2015

Fox01
Fox01 22.9.2015

vachudik007
vachudik007 22.9.2015

p3tris
p3tris 22.9.2015

Lenny
Lenny 22.9.2015

Noci
Noci 17.9.2015

invape
invape 15.9.2015

terrordemon
terrordemon 15.9.2015

Lucifer
Lucifer 13.9.2015

louza
louza 12.9.2015

Walome
Walome 11.9.2015

Ricarderon
Ricarderon 10.9.2015

Qee
Qee 10.9.2015

Četli (59):
2scha, 3DD!3, anka, calvin10, Chaolinek, charvos, choze, ComicBookGuy, cyboy, Darth Raelchi, davidek, DEmnoG, farnhajt, flipflop, foudy, Fox01, Goldfinch, HellWeber, house192, Infarkt, J.Connor, James, jankie, jd., kadas97, kaylin, Killingjoke, Knuckless, Light, Lobok257, louza, luky.kuky10, mozzu, namdnas, oleav, Olesh, p3tris, pechna, Petrisko911 , RadimNemec, raenius, RaptoR, robertsedmik, rockyt, RudyRod, Schramm, sleepless, Spacecore, Spike, tankgirl, terrordemon, the.kasztan, trudoš, Ukko, Velkej šéf, VXP, Walome, WEAPONE, zlejzmrd

Mají (122):
-henry-, 2scha, 665+1, Alfi, alois13, anka, antiimini, Ashek, AxusNalim, binnmode, blackJag, bronxik, calvin10, Chaolinek, charvos, chcita, ComicBookGuy, CSE_AC/DC, cyboy, D.K.Logic, Darker, davidek, DAxik, DEmnoG, disclose, doophy, Elnie, Erich, Famozní, farnhajt, filemon, flipflop, Fox01, gongon44, grinder, Hamichal, Hebled, HellWeber, herrman, Hulik, Infarkt, invape, J.Connor, Jak, James, jankie, jd., Josh, Joshua_T, kadas97, Karel Sec, kaylin, Kazumaki, KdG, Knuckless, Kocour, koniklec, listr, Lobok257, luky.kuky10, maara, Marthy76, MB, merhyx, mgeralt, MickeyStuma, mikado, mike731, monty.cl, mozzu, MP, mrkirby, mywiel, NecRoman, Netorack, Nightmare, Noci, noMster, oleav, Olesh, p3tris, pavel, pearlxjam, pechna, Petrisko911 , Poseidon1978, Qee, RadimNemec, Radkos, raenius, RaptoR, Ricarderon, Rich, robertsedmik, rockyt, Rowan, RudyRod, Saiffer, Saran, Schramm, Skot, sleepless, songoku, Spike, StanleyHu, tacmud, tankgirl, timek, tomasko33, tomastrejbal, tomned, trudoš, Ukko, Velkej šéf, Vojtěch 393, WEAPONE, Wiruss, xintax, Zajo original, Zbysek2410, Zíďas, zlejzmrd

Chtějí (9):
Benji, deadpool, deefha, ikshorm, Maty48, Meesha, Strokes, xxaannddeerr, z-e-d

Shání (3):
deefha, husakpetr93, Meesha

Nabízí (3):
Elnie, Light, oleav

kadas97
kadas97 | 9.5.2016 |

DEmnoG: neboj sa komentár nebol len tebe ale všetkým čo dali len jednu *.

Kapis
M Kapis | 30.11.2015 |

DEmnoG: mile pohonila :D

DEmnoG
M DEmnoG | 29.11.2015 |

to kadas97: Tvuj koment bude asi na mne:). Bud mne neco bavi nebo mne to nebavi... az budes mit v posteli nadhernou zenskou, vsechno jak ma byt, a bude to prkno, na kterym se nadres, abys z toho vubec neco mel, tak si s laskou vzpomenes na vizualne mene aktraktivni baculku, ktera ti mile pohonila, pokourila a slastne vzdychala, kdyz jsi to delal zezadu. A tak to proste je i s knihami, filmy, komiksy a konekoncu i zivotem.

Kdybys nerozklicoval analogii, tak Teror je prave ta nahderna zenska, co je v posteli prknem:).

kadas97
kadas97 | 28.10.2015 |

Ak mnohí hodnotíte kresbu len ako 20% komiksu tak Vám nerozumiem. Čítame to všetci pre kresbu, ktorá vykresľuje to čo by naša fantázia videla ináč. Preto by som pri tomto diele hodnotil kresbu ako 60% a príbeh ako 40%. Ešte raz si celú knihu prelistujte bez čítania a uvidíte, že vyjadrovacie prostriedky fungujú aj bez textu. Kresba tu je neskutočne premakaná. To že sú v knihe klišé a otrepané hlášky je jedna vec, ale v Empire City to asi tak funguje. Všetci sú napichaní z MAUSa a pritom je to rovnaká zležitosť ako toto len v bledoružovom. Treba sa naladiť na ten komiks, takže počkajte až buchne ďalšie metro alebo mrakodrap a potom si tento komiks prečítajte so 100% hodnotením.

Kapis
M Kapis | 14.9.2015 |

Trochu mě to děsí: "....zabránit zločinu proti lidskosti", ale zase je třeba v dnešní době tu nenávist trochu rozdmýchávat;) Tak snad bud mít, až se mi to dostane do ruky, nadhled a čistou mysl.