300

4.7 | Calibre Publishing | dobrodružný, drama, historický

Rok 500 před Kristem. Do Řecka, jediného ostrůvku svobody a demokracie v tehdejším světě se hrne perská armáda, tak velká, že dokáže řeky vypít do sucha. Jediný, kdo jí stojí v cestě, je král Leonidas a tři sta věrných Sparťanů, členů jeho osobní gardy. Čekají na nepřítele v soutěsce Thermopyly, neboli Horké brány, kde nepříteli nebude jeho početní převaha nic platná, zvláště proti spartským vojákům. Snad jedině kdyby se dokázali dostat Řekům do zad...
„Bež, poutníku, a zvěstuj Sparťanům, že mrtvi tady ležíme, jak zákony kázaly nám…“

Scénář:
Frank Miller
Kresba:
Frank Miller
Lettering:
Martin Trojan
Barvy:
Lynn Varley
Překlad:
Jan Kantůrek
Redakce:
Václav Dort, Martin Trojan

Originál poprvé vyšel jako minisérie v nakladatelství Dark Horse Comics.

2. CZ vydání v roce 2005

Ocenění:
comiCZaward 2001: nejlepší scénář, nejlepší překlad, nejlepší autor, nejlepší publikace
Will Eisner Comic Industry Awards 1999 - Nejlepší mini-série

Rok a měsíc vydání: 2001 | ISBN: 80-86482-08-1 | Vydání: 1. | Vazba: pevná | Formát: 325 x 245 mm | Počet stran: 90 | Tisk: barevný | Cena v době vydání: 999 Kč | Název originálu: 300 #1-5 | Vydavatel originálu: Dark Horse Comics, 1998

Obálka
Ukázka č.1
Ukázka č.2
Ukázka č.3
Darth Raelchi
Darth Raelchi 26.12.2017

Tohle mě fakt nechytlo. Film je vynikající a můžu ho vidět několikrát za sebou. Proto jsem neodolal a přečetl si komiks. Fakt ne, je to to samé co ve filmu, akorát mě to víc nudí. Velký formát, vysoká cena, a v podstatě nic uvnitř - nic berte s nadsázkou. Věřím, že se to někomu může líbit, ale mně fakt ne, a kresba ujde. Ještě, že se to zfilmovalo, protože to je v podstatě to samé.

J.T.honza
J.T.honza 19.12.2015

Je to klasika, ale ne za ty prachy. Jsem rád, že jsem těch 20 minut čtení koupil ve slevě na black friday

Milda
Milda 5.5.2011

Bohužel jsem ho v době vydání nějak prošvihl, teď zpětně trošku lituji. Jeden z vrcholů Millera, tentokrát v barvě... Zpracování výborné, kresba bez výhrad, scénář taktéž, jen to mohlo být delší. Mít to 200 stránek, je to za plný počet.

kubanec13
kubanec13 13.11.2010

Pro mě srdcovka, barvy a kresba perfektní...Není o čem mluvit 100 procent...

Kaluž
M Kaluž 20.4.2010

Ono to ani nemá tak famózní kresbu, jak se tady často píše, spíše je to takový Millerův lehký nadprůměr, ale má to naprosto dokonalé barvy Lynn Varleyové. Díky těm to celé žije. Kvalitativně je komiks srovnatelný se Snyderovým filmovým zpracováním, tzn. je to nářez. A na historickou přesnost sere pes. Taky neřeším, zda byl malý Bruce Wayne s rodiči v kině na Zorra nebo King Konga :)

Kapis
M Kapis 19.1.2010

Tak nakonec se mi povedlo sehnat první vydání a vydaných peněz nelituju - ostatně jako žádných peněz na komiksy;-) Ve finále jsem si to celkem užil - velkoformátové stránky, Millerova kresba, prolínající se děj, dorážení mrtvých, zkrvavená kopí třící skrz huby a hrudi, potoky krve, pořádná dávka patosu, víc bych ani nečekal. satupeka to napsal pěkně, že to bere samo sebe příliš vážně, i když nějaké odlehčení by asi zde nebylo úplně na místě. Ještě mě potěšilo, že zde najdu Phalangy i Immortals, které jsou v mé "best game ever" Civilization IV speciálními jednotkami Řeků, respektive Peršanů. 300ka není ani zdaleka na mé špici, ale je to moc vydařená záležitost.

andywart
andywart 10.12.2009

hmm...ja som komiks chvalil, to bola len reakcia na komentar, ze by sa hodil na vyuku dejepisu. Inak, kazdy Spartan musel zabit nejakeho heilota, aby zlozil skusku dospelosti, takze opis tychto zabijakov ako nejakych dobrakov mi pride zaujimavy

KdG
KdG 10.12.2009

Příběh je výborný (historickou věrnost opravdu neřeším), kresba celkem slušná, i když film mě dostal mnohem víc.

andywart
andywart 10.12.2009

Príbeh je vykreslený fantasticky expresívne, ale o históriu sa opiera len matne. Panovník Xerxes z iránskeho rodu Achajmenovcov rozhodne nebol žiadnym černochom s bohatým piercingom. Bitka medzi perzskými vojskami gen. Mardonia (pod dohľadom Xerxesa) a Leonidasovým vojskom, ktorý mal mimochodom u Thermopýl okrem telesnej stráže k dispozícii aj 7000 hoplitov a menšie oddiely lučištníkov ( ktoré nie sú vôbec spomínané) sa konala roku 480 a nie 500 ako je v hornom popise o komixe uvedené (v samotnom komixe je to správne). Grécke báje skutočne spomínajú akéhosi zradcu Efialta ktorý našiel spôsob ako priesmyk na najviac bránenom mieste obísť. Efialtes je však skôr akési alibi pre grécku porážku. Peržania po neúspešných priamych útokoch hľadali spôosob ako sa dostať do tyla nepriateľa, čo sa im po rekognoskácii terénu podarilo. Všetci Sparťania padli, dokonca aj posol, ktorý doniesol správu do Sparty, bol pobodaný ihlicami od manželiek mŕtvych bojovníkov. Leonidas sa sotva stretol s Xerxesom, nieto aby ho ešte zranil. Perzský kráľ neponechal nič náhode a do tyla nepriateľa poslal cisársku osobnú gardu, ktorú tvorilo desaťtisíc nesmrteľných. Nesmrteľní sa nazývali preto, že ak nejaký padol, bol hneď nový doplnený do spomínaného počtu. Ako komiks je to vydarené dielko s výbornou kresbou a farbou, ale film sa mohol držať trochu viac historickej reality a nie len slepo kopírovať

hlošík
hlošík 24.6.2009

Stejně tak jako u filmu, i zde pohltila forma obsah. Kresby jsou nádherné a celé se to pěkně rychle čte. Po příštím přečtení půjdu asi s % nahoru.

c.tucker
c.tucker 12.6.2009

Super nářez, pod taktovkou Franka Millera, barevné monstr obrázky, které se na vás jen smějí. Všude plno krve a testosteronu. Super věc.

Le Porello
Le Porello 15.5.2009

Miller je lepší výtvaník než scénarista, příběh si po pár měsících nepamatuju, což znamená že mě moc nezaujal, kresby jsou OK.

CoupeC
CoupeC 29.9.2008

Asi to nej, co jsem od Millera četl

matrosh
matrosh 8.8.2008

pro mě jasná volba. drsný a přímy příběh s krásnou malbou. není co řešit.

Tao Quit
Tao Quit 23.4.2008

Neříkej!!! To je pro mě úplně nová informace!!!

Tauren
Tauren 23.4.2008

Tao - Víš, on ten comics na monitoru uplně jinak vizní než v tištěné formě.

strougy
strougy 22.1.2008

Mnohem lepší než film.

Tao Quit
Tao Quit 15.1.2008

Takže...tuto knihu jsem četl pouze jako scan,protože dát tisíc korun za 90 stránek mi přišlo na mé studentské poměry trošku moc.No,dávám 70%, protože mě příběh ani kresba nikterak nezaujaly.Kdybych měl svůj vlastní výtisk a vychutnával si čtění pod lampičkou s komiksem v ruce,tak bych dal stoprocentně víc,ale pokud hodnotím čistě jen komiks...
Od Millera sem už pár věcí přečet,ale 300 mi přišla jako nejslabší..zatím

erik
erik 8.1.2008

Toto je slušný historicko-dobrodružný príbeh v zaujímavom formáte.

satupeka
satupeka 17.11.2007

Hmmm...Kdyby mi bylo 16, tak to asi děsně žeru a dám tomu 100 procent. Dneska už vnímám spíš ty negativní aspekty: epická kresba je příliš na efekt, příběh prakticky neexistuje, charaktery jsou šablonovité a dosti nepřesvědčivé (s výjimkou spartského hrbáče, což je jediná zajímavá postava), samo sebe to bere příliš vážně.

Wiruss
Wiruss 7.10.2007

Co k tomu říci, je to super, kresba je krásná (vypiplaná do nejmenší detajlů, jen ta Millerova posedlost hrotama šípů je dost mimo), scénář minimalistickej, ale naprosto přesnej, je to tipicky syrové jak Miller umí. České vydání je na vysoké úrovni jen mě vadí použitý papír, ano je mnohem lepší než dává třeba BB art a spol. ale na použitý formát to není to pravé, CC nedalo lepší ani v druhé vydání (a to přitom tiskne i normálně na "čtvrtky") a osobně si myslím, že by v ceně na to bylo přeci jen 10kč na stránku je opravdu hodně... Ale stejně je to prostě super.

Davey
Davey 1.7.2007

Dneska jsem si to konečně koupil! Kresba opravdu krásná! Jen škoda,že děj nebyl rozvinutějsí :((...ale jinak parádní komiks,jsem pyšný na to,že ho vlastním :D--80%

Big G
Big G 19.6.2007

Sakra, v prosinci jsem se nechal unést tou netovou mánií po 300... Teď už však ten de facto neexistující děj je mnohem větším mínusem... Teď jsme okolo 75-80%...

Jokerka
Jokerka 5.6.2007

Oslava odvahy? Mozna...ale vynikajici komiks, ktery nema obdoby naprosto jiste.
Za presne prevypraveni dejin bych asi ruku do ohne nedala, ale to je jenom maly detail, protoze kresba vsechno prebije. (nechci podcenovat dejinne udalosti a stavet je na druhe misto za kresbou)
Pri pohledu na ty vizualni orgie me napada myslenka ze by nebylo spatny Frankovi napsat jestli by se neujal ztvarneni dejepisnych milniku. To by nemuselo bejt spatny ne?

Big G
Big G 25.12.2006

300 rozhodně patří mezi to nejlepší, co u nás kdy vyšlo. Dávám hodně dobrých 92%, ale přiznávám, že jsem čekal ještě o trošinku víc... ;)

krvinka56
krvinka56 15.5.2006

není co dodat prostě Miller

globo
globo 8.3.2006

Skvělý počtení. Na kresbě se asi podepsalo to, že Miller 300 nakreslil v přestávce mezi tvorbou jiných projektů. Ta kresba je taky 5 ubraných procent. V Sin City se Miller s kresbou musel piplat mnohem víc. Scénář je takřka geniální a místy mě opravdu usadil. Takhle nějak si představuju výuku dějepisu, ale chtělo by to větší nestranost. Sparťani nebyli jenom dobří a Peršani nebyli jenom špatní. Tak to prostě nefunguje. 300 je moje fakt moc opravdu hodně oblíbená kniha a doporučuji ji každému, jenž není neochotný obětovat trochu víc peněz za kvalitní strávení volného času.

Saiffer
M Saiffer 26.12.2005

Epos ako sa patrí. Scénar má neuveriteľnú silu, obrázky sú každý priam plagátom na stenu, celé to ešte znásobuje nekompromisný formát. Ak by niekto chcel vidieť, že komiks nemusí byť len zábava, ale i ozajstné dielo, tak toto je dôkaz. (to 2scha: Viem presne o čom hovoríš :))

Black Bro, yo
Black Bro, yo 14.7.2005

oprava - ... to jsem ho měl na základce tak rád(myslim ten dějepis).

Black Bro, yo
Black Bro, yo 14.7.2005

Proč v naši třídě neučí dějěpis Frank Miller, ten aspoň umí vyprávět, dějiny se musí umět dobře vyprávět a to naše úča fakticky neumí - jeden z důvodů proč jsem nadšen, a taky proč nepropadám z dějepisu a to jsem na základce tak rád.

2scha
M 2scha 21.3.2005

Vždy než si tohle Dílo beru do rukou, tak si umývám ruce-a to je vše

andre
M andre 7.12.2004

Nádherná věc. Skvěle zpracované, jak umělecky, tak po "průmyslové" stránce. Cena (naštěstí?) odpovídající.

Netorack
Netorack 8.7.2004

Skvělé, úžasné, strhující. Další komentář netřeba.

Zajo original
M Zajo original 2.7.2004

najlepší vydaní komiks , úplná bomba .Niektoré strany by som si v pohode zarámoval, ak by som mal ešte jednu na rozobranie. Nedá sa ľutovať ani halier.

Ogre
Ogre 1.7.2004

co dodat ....

Ninjer
Ninjer 30.6.2004

Tomu říkám dějepis :)

j0hni
j0hni 26.6.2004

Příběh není nijak vyjímečný, ale kresba se mi oprvadu dost líbila a tak je pro mě 300 jeden z nejlepších komiksů u nás vyšlých (i když ta tisícovka....)

DEmnoG
M DEmnoG 26.6.2004

sakra

DEmnoG
M DEmnoG 26.6.2004

Docela me prekvapilo, ze se to Calibre odvazilo tady vydat... Preci jenom je tenhle book koncipovan pro comicsove fajnsmekry, nez pro "normalni" verejnost. Ja mam rad recky dejiny, takze pro me jasna koupe. A navic je tohle dilko fakt uchvatny. Jak kresbam, tak coloring tak scenar:).

Markyz de Sade
Markyz de Sade 26.6.2004

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. MdS

MichalS
MichalS 25.6.2004

Nelituju ani jedne z tech 999 korun. Tenhle pribeh opravdu muzu a Miller ho vypravi skvele. Spousta panelu odsud by stala za plakat.

Erich
Erich 25.6.2004

Comics dle historickych udalosti se hned tak nevidi a navic je od pana Millera.Cist tuto vec je jako sledovat historicky velkofilm. Kresba je typicky millerovska a barvy jsou k ni provedeny nadherne.Ceske vydani je provedeno dobre,ale zrovna ma kniha ma problemy s vazbou. Navic me stve ta vysoka cena.

M@P
M@P 25.6.2004

Willis: For je v tom, ze to jsou vsechno dvojstranky. Co stranka to dve stranky sesitoveho vydani.

willis
willis 25.6.2004

Zajímavý formát, jenom mně zamrzelo, že ho Miller nevyužil k nějakým dvoustránkovým panoramatickým výjevům.

ClimbVibe
M ClimbVibe 24.6.2004

Jeden z nejlepsich komiksu co tu vysel. Cena desiva, ale do ted nelituju toho, ze mam ten komiks doma. Od prvni stranky do posledni strhujici vec!

maarv
maarv 24.6.2004

Nadherne zpracovana historicka kniha..tedy book. Sem rad ze sem za to dal jen 500...999 mi prijde moc. Ale skvele se diky tomu uci dejepis:)

KLAUN_DOMINANT
M KLAUN_DOMINANT 24.6.2004

Ušlo to, ale za ten litr bych chtěl trochu víc. Kresba mi moc nesedla, ale možná proto, že Miller mě baví jenom v sin city(a to dost omezeně) a příběh ušel, ale prostě mě nedostal. Pro mě lehkej nadprůměr.

Slaine
A Slaine 24.6.2004

Historická komiksová bomba. Miller vypráví tento úžasný příběh jako vždy skvěle a doplňuje typickou kresbou. Calibrácké vydání je skvělé, ale přes všechnu kvalitu se mizdá nehorázně předražené. Zázraky ty už jdou, ale 1000 za 90 stran?

Rankir
Rankir 24.6.2004

Mám slabost pro podobné příběhy, mám slabost pro Millera, Třístovka mě prostě dostala. Navíc tahle publikace nemá (snad kromě ceny:))) žádnou chybu - perfektní tisk, barvy snad kvalitnější než originál, výborný překlad a pečlivou redakci. Jedno z mých "must have".

Darth Raelchi
Darth Raelchi 26.12.2017

mcleek
mcleek 26.11.2017

crewni.konzerva
crewni.konzerva 15.9.2017

MurinWolf
MurinWolf 5.8.2017

CSE_AC/DC
CSE_AC/DC 14.6.2017

Fox01
Fox01 8.5.2017

Wub
Wub 3.11.2016

monte walsh
monte walsh 21.9.2016

Barnyddd
Barnyddd 4.6.2016

Jabba
Jabba 5.4.2016

J.T.honza
J.T.honza 19.12.2015

Doctorow
Doctorow 15.8.2015

trudoš
trudoš 12.4.2015

spagr
spagr 12.4.2015

mgeralt
mgeralt 2.2.2015

Final
Final 22.12.2014

Bubsy
Bubsy 29.6.2014

schwita
schwita 31.5.2014

mike731
mike731 10.2.2014

adevr
adevr 4.2.2014

Landauer
Landauer 27.9.2013

blackJag
blackJag 14.6.2013

Marvin
Marvin 6.5.2013

zdennanek
zdennanek 11.4.2013

JFL
JFL 15.3.2013

songoku
songoku 25.2.2013

Absinther
Absinther 8.6.2012

Nexis
Nexis 28.5.2012

p3tris
p3tris 4.5.2012

Marcus Fenix
Marcus Fenix 1.4.2012

Tormentr
Tormentr 17.3.2012

Killingjoke
Killingjoke 15.2.2012

willis
willis 7.2.2012

Le Porello
Le Porello 6.2.2012

MindReader
MindReader 6.2.2012

Azbest
Azbest 6.2.2012

oleav
oleav 5.2.2012

vita
vita 5.2.2012

kubanec13
kubanec13 5.2.2012

Karolín78
Karolín78 5.2.2012

Milda
Milda 5.2.2012

invape
invape 5.2.2012

matrosh
matrosh 5.2.2012

j0hni
j0hni 5.2.2012

Kaluž
Kaluž 5.2.2012

Rankir
Rankir 5.2.2012

Ogre
Ogre 5.2.2012

Zajo original
Zajo original 5.2.2012

Netorack
Netorack 5.2.2012

andre
andre 5.2.2012

2scha
2scha 5.2.2012

Black Bro, yo
Black Bro, yo 5.2.2012

Saiffer
Saiffer 5.2.2012

globo
globo 5.2.2012

kojot
kojot 5.2.2012

Ninjer
Ninjer 5.2.2012

Slaine
Slaine 5.2.2012

maarv
maarv 5.2.2012

ClimbVibe
ClimbVibe 5.2.2012

Erich
Erich 5.2.2012

MichalS
MichalS 5.2.2012

DEmnoG
DEmnoG 5.2.2012

krvinka56
krvinka56 5.2.2012

vccn
vccn 5.2.2012

Spyro
Spyro 5.2.2012

Big G
Big G 5.2.2012

BlackDragon
BlackDragon 5.2.2012

c.tucker
c.tucker 5.2.2012

Paldini
Paldini 5.2.2012

andywart
andywart 5.2.2012

KdG
KdG 5.2.2012

hlošík
hlošík 5.2.2012

shyANDROID
shyANDROID 5.2.2012

CoupeC
CoupeC 5.2.2012

cind3r3lla
cind3r3lla 5.2.2012

Jokerka
Jokerka 5.2.2012

Davey
Davey 5.2.2012

Wiruss
Wiruss 5.2.2012

satupeka
satupeka 5.2.2012

erik
erik 5.2.2012

Tao Quit
Tao Quit 5.2.2012

strougy
strougy 5.2.2012

Dr_Bilo
Dr_Bilo 5.2.2012

Kapis
Kapis 5.2.2012

Četli:
2scha, Azbest, AZTeck, bboorreekk, blackJag, crewni.konzerva, Darth Raelchi, DEmnoG, Doctorow, Draco nobilis, Final, Jabba, Kaluž, Kapis, KdG, Killingjoke, Knuckless, mgeralt, michelangelo, MurinWolf, oleav, p3tris, Paldini, Petrisko911 , Slaine, sleepless, trudoš, vita, VXP, Zack, zgrywus

Mají:
2scha, adam.ra, amazing_k, arnecht, Avian, Azbest, AZTeck, Bay_watch, bboorreekk, Benji, BlackDragon, blackJag, bmc75, bodhi, Braindead, Bubsy, c.tucker, Cassidy, ClimbVibe, crewni.konzerva, CSE_AC/DC, DEmnoG, denny, doophy, dr. Gull, Draco nobilis, duri, Erich, erik, filipes, filosh, Final, freestyletricker, Frizer, goodspeed, grinder, Hamichal, hedgehog, invape, J.T.honza, Jabba, JindrasT, Kabukiman, Kapis, Kel, Klatic, KLAUN_DOMINANT, Knuckless, krvinka56, kubanec13, Landauer, Lobodlak, Lucifer, maara, mainman, mangan, Marcus Fenix, Markyz de Sade, Marvin, Matio, MB, mcleek, Meesha, metalmaus, mgeralt, michelangelo, mikado, Mistak, monte walsh, Mr.Plysh, MurinWolf, Netorack, nixtreme, Odal , oleav, p3tris, padre_negro, Paldini, pavel, pennywise, Petrisko911 , POLAKST, raimi, Rudá Táňa, Saiffer, Samurai-Jack, schwita, SHORTY, Skot, Slaine, sleepless, songoku, Stara.kryta, strougy, tacmud, tankgirl, Tialster, tracheotomia, trudoš, tulipstros, Viking, vita, VXP, willis, worf, xintax, yarda, yogi, Zack, Zajo original, zdennanek, zgrywus, Zíďas

Chtějí:
5555, deadpool, deefha, DracoAn, gezic, Honzin92, Megie, nick, R3d, superheroesstuff, Tyfus, VenomCZ

Shání:
deefha, gezic, R3d

Nabízí:
MB