Krom odflakle redakce je to vcelku slusny book. Scenar sice nijak originalni ci prekvapivy, ale vytahuje ho kresbomalba do lehkeho nadprumeru. Bohuzel preklad a lettering je fakt otresny..
Pomerne zajimavy dilko o kterem se ani pred ani po vydani moc nemluvilo. Scenar i kresba pomerne amatersky naivni, ale cist se to rozhodne da. Zajimava je hlavne uprava a zpusob vydani.
Na me je to moc rozvlekly... bral jsem to jako uvod do sagy, ktera holt bez podrobneho popisu realii nefunguje, bohuzel nic vic tu nevyslo, takze tenhle prvni book me nechal naprosto chladnym a osobne mam Metabarony zaskatulkovany jako to nejslabsi, co sem od Jodorowskyho cet... (nicmene to je opravdu velmi subjektivni nazor zalozeny pouze na jednom booku, ktery mi nesed). Kresba je skvela, vytvarne se ji vytknout nic neda, me jen nejak nebavila...
Prijemne me pobavila Valka o hrach, zbytek tak normalka, Manara sexy, Ross fotograficky precizni, Dini fakt psat neumi, nemuzu si pomoct (svoje kouzlo to ma pro lidi, co se velmi dobre orientuji v batmanovskych postavach)
Je to takovy japonsky Garfield totalne bez textu. Gon je svine a je tezky ho za to nemit rad. Jedinou chybu bych videl v tom, ze je to fakt otazka nekolika minut, nez projdete cely book, protoze tam neni ani carka textu, takze staci jen pozorne listovat a vychutnavat dokonalou (na mangu hodne nemangovou) kresbu :) Kazdopadne je skoda, ze Gonu nevyslo (a asi uz nikdy nevyjde) vic...
Na Ellise prekvapive primocary a jednoduchy scenar, ktery neni postaveny ani tak na pointe ci zapletkach, jako na atmosfere a textech. Neda se rict, ze by me to nejak vzalo, ale spatny to neni. Kresba je hodne slusna, vysperkovava ten jednoduchy scenar a vytahuje cely comics z prumeru... Celkove doporucuju precist, je to takovy prijemne nekomplikovany Wolverine.
Nemilosrdne reknu, ze mne to prijde jako samoucelna pseudoumelecka sracka :))) Je dost mozny, ze na to intelektualne nemam a tudiz me to miji (teda miji me to nabeton). Je dost mozny, ze se to nekomu libi (jinak by to asi Motove nevydali), ale me to prislo fakt otresny. Hrozna kresba (i undegroundovy kresliri vetsinou umi kreslit, jen to stylizuji... tady jde imho ciste o neschopnost), dialogy a "scenarů naprosto nestravitelny... Takze sorry, nemuzu si pomoct... tohle fakt ne.
Pokračování, který mě bavilo daleko víc. Roztomilá kresba zůstává, příběh je mnohem jednodušší, ale vtípky jsou dokonaly. Fakt sem se misty smal nahlas, to se mi stava malokdy.
Zabavny uvod do serie, ktery me urputne bavil. Kresba je detsky kouzelna, o to zabavneji pak v ni vyznivaji brutalne krvavy sceny :) Doporucuju, jednoducha zabava...
Jednicka byla dokonala, dvojka uz me tak nevzala... scenaristicky zacina autor lehce vykradat sam sebe a kresba se (bohuzel) vycistila. Uz to nemelo tu atmosferu jako jednicka... sice dobry druhy dil, ale prezil bych i bez nej...
No z tohohle dilka sem malem padnul na znak... dokonale vystilizovana roztresena kresba, vyborny (a velmi inteligentni) scenar, co k tomu dodat, tohle je naprosty MUST HAVE :)
Takovy stylo mix Loba a typickyho undergroundu (znate to, kritika konzumni spolecnosti a tak). Obcas je nekterych tech radoby drsnaren moc, ale celkove dokonale vyvazena zalezitost. Hodne to vytahuji vyborny napady.
Me uz tenhle book po Pixym prijde trochu moc sebežerskej. Andersson si udelal svuj styl a toho se drzi, neuhne ani o centimetr, a tak se imho strasne opakuje. U povidek je to zvlast patrny. Verim, ze to muze nekoho oslovit, ze bude nekdo nadsen, ale ja se uz nudil, cekal sem na nejakou invenci (ci inovaci) a porad nic.
Strasne sem se bal, ze to bude takova uletarna pro intelektualy... precet sem to relativne rychle, velmi pobaven, az sem se sam divil. Nektery stripy jsou trochu moc filosoficky (na ukor zabavnosti, jinak nic proti filosofii), ale celkove to ma vybornou atmosferu (podivne u stripu, ze? ale je to tak) a pobavi to (pokud ovsem nejste vylozene proti stripum, u kterych se MUSI premyslet, Garfield to fakt neni).
Úctyhodný pokračování. Na mě je Liga moc pozvolná, moc poetická a O'Neill se strasne drzi pri zemi (přitom kdo videl jeho starsi veci, vi, ze to dokaze i lip). Hyde je naprosto vyborny, poznamky na konci každé kapitoly k uchcani vtipne, to same plati o různých přílohách. Paradoxne nejzajímavejsi mi prijde ale bonus v podobne cestopisu, ktery je fakt vyborny... Celkove hodne dobry.
Scenaristika perla, kresebne slusny (priznavam, nemusim Millera jako kreslire, pokud se nedrzi svyho noir stylu), bohuzel graficky domrveny v ceske verzi (ale osobne sem si toho po trech stranach prestav vsimat). Překlad ucházející (ale osobně si myslim, ze Batman proste Janisovi nesedi). Celkove klasika, kterou by si mel precist kazdy a rozhodne jeden z nejlepsich Batmanu vubec.
Naprosta lahudka pro vsechny nihilisty. Je neuveritelny, ze se da jednoho sesitku nacpat tolik nenavisti (hlavne k sobe sama) a zabavy zaroven. Nic pro intelektualy, nic pro priznivce slusne mluvy... dalsi dily uz jsou trochu prehnany, ale tohle je dokonale vyvazena perla undegroundoveho comicsu pro velmi vyhranene ctenare :)
Scenaristicky je to takova slabsi prestavecka, ale tak nejak se mi kresebne libi nejvic... nektery hratky s prostorem, perspektivou a stiny me uchvacuji jeste dnes...
Nektery comicsy sem vuuuuubec nepochopil... a skoro mam pocit, ze jich byla vetsina. Doufal sem, ze Zkrat pujde cestou prozaictejsi, ted druhym dilem se zda, ze to bude spis takovy mensi bratricek Aarghu (nebo odpadkovy kos Aarghu?), coz je imho strasna skoda. Infekce je fakt desny umeni, ale totalne nechapu (co je proboha na poslednim panelu?), Žabák je dobre nakresleny, scenar neuveritelne naivni (Martine, kdyz neumis psat dialogy, tak je proste nepis :), to samy plati o Ruce (tam bych skoro rek, ze umelec Vcelka zapomnel na to, ze by taky melo byt poznat, co vlastne kresli, i kdyz tady si myslim, ze to neni tim, ze kreslit neumi, ale protoze se proste nechal unest). Do Zkratu sem vkladal velky nadeje. Nejde ani tak o kvalitu, ale o smer vyvoje. Pseudoumelecky experimenty proc ne, ale ted uz to vypada, ze u nas neumi nikdo nic jinyho. Uvidime trojka, kde co se mi doneslo, by meli byt comicsy zajimavejsi i pro "normalniho", neintelektualniho ctenare.
Pro me o neco lepsi nez prvni dil, ale porad tomu k dokonalosti neco chybi. Kresba se ujednotila, scenar je v pohode, hlavne o neco promyslenejsi nez jednicka. Klasika...
ClimbVibe: ... to bych nebyl tak uplne hodny na ty, co to jeste necetli :) A raci se vykaslu na nekoho, kdo nedokaze ocenit dobry comics, nez na nekoho, kdo ho mozna oceni, jen by mu to zkazil nejaky jouda nekde na netu :)
<br><br>
dare: ... zacinam to mozna chapat... vy proste s ClimbVibem nemate radi tenhle zanr. Policejni serialy asi taky nemuzes, co? Jenze Top Ten je tribute prave temhle serialum... tam neni nikdy zadny ustredni pribeh, ktery nasilne posouva hrdiny dal a dal... pouze jejich prace, nekolik dejovych lini, kopirujici ruzne pripady a kamera/strih prejizdejici z jednoho pripadu na druhy. Ja to muzu hodne a Moore to dokazal do comicsu prevest jako nikdo.
<br><br>
btw nasel sem svoji starsi recenzi na Top Ten ... <a href="http://www.comics.cz/recenze/topten1.html" target="_blank">http://www.comics.cz/recenze/topten1.html</a>
Ne ze bych to delal na truc nebo snad se za kazdou cenu stavel proti davu, proste Sin City rozhodne nepatri mezi to nejlepsi, co sem cet, takze nemuzu dat 100ku. Na druhou stranu, tady neni moc co vytknout... Scenar sice jednoduchy (mozna moc), nastesti ale zahusteny atmosferou, kterou totalne dotvari Milleruv noir styl (ktery ale v prvnim dile mel jeste sve chyby). Jo, je to hodne dobry a mel by si to precist asi kazdy...
Hodnotim vysoce, hlavne kvuli Arnalovi... Kresba opravdu paradni, Saudek rekl bych v totalni forme, scenare kvalitni (o tom se kreslirum dneska jen zda) a samozrejme tezka nostalgie.
<br><br>
listr: ... rika ti neco jmeno Moebius? Koukni jak kreslil, jak dlouho pred Saudkem, a pak si povime o tom, jaky byl Saudek buh :)
Kdyz tu vidim ty stovky, tak se musim pousmat. Nicmene to vlastne chapu. Prvnich sest sesitu serie The Darkness rozhodne patri k tomu nejlepsimu, co v teto serii vzniklo, nicmene porad je to jen mainstream, ktery se dobre cte, ale za hodinu po odlozeni si vlastne vubec nepamatujete co na tom bylo dobry. Ennis urcite psal i lepsi veci, nicmene napsat i desitky daleko vetsich shitu, zrovna za Darkness se stydet nemusi. Je taky nutny podotknout, ze jeho Estacada byl rozhodne nejlepsi, cim dal jste v serii, tim hlavni hrdina resi vic a vic moralnich kravin (nic proti moralnim dilematum, ale fakt mi to nesedi u mafianskyho hitmana a zastupce sil temna). No a Silvestri je bez diskuze jeden z nejlepsich kresliru image-like stylu.
Klasika mainstream postaveny na efektni kresbe, ktera se muze velmi snadno prezrat. Je to jako kdyz mate filmy plny skvelych vizualnich efektu, ale jinak je to vlastne nuda. Hlavni hrdinka dobra, pribeh vcelku podprumerny, kresba (pokud vam nevadi image-like) v pohode. Celkove prumer, nemuzu si pomoct, znovu bych se k tomu nevracel.
Je to takova neambiciozni jednohubka, na ktery se podepsal hlavne fakt, ze se do toho montoval Cooper... Kresba paradni, na me mozna trochu moc realisticka, scenar proti vlastnim Gaimanovym vecem velmi umirneny a vcelku nezajimavy. Rek bych to tak, ze Gaiman je skvely vypravec, ale blby byl ten pribeh, co se ho snazil vypravet :)
Je to spíš druhá část než druhý díl. Vzhledem k tomu, že se děj přesouvá hlavně do koncentráku, tak i příběh stupňuje, chleba se láme a čtenář pak nestíhá koukat, čeho jsou lidi schopný. Druhý díl hodnotím lépe, než první, jakkoliv kresba zůstává stejná a styl psaní také. Prostě mě zaujal o něco víc.
Book, který patří k základnímu vzdělání každého comicsáře, který navíc udělal v ČR hodně pro popularizaci comicsu. Scenář je pozvolný, opravdu hodně autobiograficky popisný, autor se drží reality (jak to jen se zvířecími hrdiny jde), takže celkově mi přišel Maus spíš jako dobře napsaný dokument. Undergroundová kresba odpovídá temnosti příběhu.
Ze to ma horrorove prvky neni tak ani muj vymysl, jako obecne respektovany fakt. A treba prave 24 hodin je klasicky horrorovy... ne vsechny horrory sou bububu rychlym strihem :)
Patřím mezi ty, kteří četli Sandmana ještě v originálu, s barvama a tak se vším. Jsem moc rád, že kluci z Crwe jsou soudní a vydali to v ČB, vypada to hned daleko lip. Jednička je ještě hodně poplatná vydavatelský situaci u nových sérií, takže si tam zahostuje ledaskdo z DC Universe, ne ze by to vadilo, ale ocividne jeste Gaiman neměl tak volné ruce, jak by sám chtěl. Vrchol booku je samozřejmě povídka 24 hodin, to je fakt žrádýlko (jakkoliv moc na horrorovy věci nejsem). Kresebně pohoda, mam rád hlavně Kietha, ale ten se zas moc nepředved, taky rychle od série odešel (další autor, který má rád tvůrčí svobodu a je to pak na jeho praci setsakra vidět). Celkově fakt výborná záležitost...
Ne ze by to byl vylozene spatny comics, ale mne proste nevzal scenar, ktery si hraje na buh vi co a pritom tak nejak vysumi do prazdna. Zato Risso je muj kun, protoze jakkoliv nektery jeho inspirace (treba u Millera) jsou jasny, umi "noir" barevne jako nikdo a minimalne tenhle comics drzi nad vodou aspon na tom prumeru, kterym to hodnotim ja. Verim, ze se to cely muze nekomu libit, mne holt ne :)
Je to rozhodne ambiciozni dilko, ktery jeste neni tak uplne vyvazeny (proste neco mi tam chybi). To tajemno je takovy "polopaticky", ucelovy, alespon zatim. Pribeh se tak nejak vyne, jako by autor ani nevedel, co s tim vlastne presne chce delat (zajimalo by me, jestli mel Jelinek celou story napsanou predem, a pak delal scenar nebo to proste pise jak mu to prijde na mysl - tak to na me pusobi). Dialogy neurazi, nektere napady vyborne, ale zatim se je autor nesnazil poradne vyuzit. Kresba je zajimava, lehce undergroundova, neda se rict, ze by se mi nejak zvlast libila, stejne tak mi nevadi... kazdopadne uvidime dal.
Na prvni Aargh! si jeste dobre pamatuju, to sme jeste poradali comXcon na Delte a takovi dva divni klucici prijeli z Brna se svym fanzinem, ktery se ale okamzite rozprodal (teda aspon to, co privezli, ale treba si to idealizuju :). Na fanzinovy pocin mel Aargh naprosto dokonalou grafickou upravu, publicistika vytecna, redakcni prace na profesionalni urovni. Vyber autoru je podminen stylovym zamerenim vydavatelu, takze osobne bych ocenil min pseudoumeleckych pocinu, ale zas nejak znechucen jsem nebyl. Bylo jasne, ze kresliru tu je dost a nejsou spatni. Ovsem o to vic zaril fakt, ze se scenari a scenaristy vubec tomu je presne naopak.
Ja si myslim, ze nejlepsi je rozhodne Ufon Dana Cernyho :))) U toho sem slzel smichy :) Nicmene Kopriva je Pan Scenarista, o tom zadna a Lachman holt umi, to zpochybnovat taky nebudu :)
Asi hlavne proto, ze tomuto comicsu predchazela masivni (na comics nevidana) medialni masirka (no dobre, reklama v televizi asi nebyla), jsem k nemu pristupoval dost rezervovane... Kresba je jasna inspirace Millerem, s nekolika az trestuhodnyma vykradackama dalsich kresliru, ale vem to cert. Scenar je ale paradni... jakkoliv je pribeh vlastne nulovy, svym zpusobem je totalne vedlejsi, protoze dulezity jsou drobne historky, krasne nenasilne vypravene hlavni postavou. Musim rict, ze sem dlouho necet tak vyzraly dialogy a texty vubec. Celkove muzu jen doporucit.
Ja zas westerny moc nemusim, ale prekvapive, Durango sem precet s chuti a byla to jedna z veci od Barlowu, ktery me bylo hodne lito, ze nevychazela dal. Kresba evropska, takova nemastna neslana, na me moc realisticky, rekl bych.
Tato pseudomanga je zajímavá hlavně jako vcelu sebevražedný počit ComicsCentra a svou velmi dynamickou kresbou (v akcnich scenach, staticky obrazky vypadaji jak ze storyboardu k animovanemu filmu). Bohužel, jakkoliv se mi kresba libila a fakt jsem si na ni pošmakl, ze scenaře jsem měl pocit přesně opačný. Už dlouho jsem neviděl tak neuvěřitelně stupidni dialogy a plochy postavy, ktere "přehravaji" až se chce brečet. Třeba je to chyba překladu, ale to neposoudím. Celkový příběh nesoudím nijak radikálně, je to přecejen první díl dlouhé série, je velmi neoriginální a předvídatelný. Koupe vcelku nelituju (kvuli kresbě), ale bez řádného varování bych to ani nikomu nedoporučil.
Na první sešit veskrze amatérského fanzinu je to slušný výsledek. Kresebně zajímavé, ovšem tradičně veleslabé scénáristicky. Navíc hlavní téma je hodně protiválečné a někteří autoři se snažili tento cíl dosáhnout za každou cenu, zvlášť třeba Zyklon Boy je už takřka nestravitelný bez dávení... Osobně bych raději viděl pokusy domácích autorů, stačí že s těmi "talenty" ze zahraničí prudí kluci z Aarghu :) Nicméně vidim ve Zkratu velký potenciál, bude jen na Martinovi, kam a jak to potahne dal... prozatím, lehký nadprůměr.
První díl mě docela zaujal způsobem vyprávění a jistým obdivuhodným nadhledem hlavní postavy nad životem i vlastníma historickýma vidinama. Dvojku sem tedy koupil bez váhání a opět nebyl zklamán, příběh zas jen tak plyne od historky k historce. Příběh to vlastně nemá, jen takové lehké náznaky, aby autor mohl ty historky vůbec na čem věšet. Kresba "millerovsky" černobílá, i když jí chybí noirová atmosféra, je precizní a odpovídá scénáři. Řek bych, že Nebel je taková čeká umírněnější Padoucnice... Ale každopádně... nic pro nepřátele železnice :)
Nejsem nijak velky fanda do Conana a "romantika" pribehu svalnateho barbara, ktery to vzdycky natre vsem kouzelnikum me najak miji... nicmene sem se nenudil, kresba ac starsi se da pozrit, takze sem vylozene nespokojeny nebyl... ale pro me proste prumer.
Abych se trochu rozepsal... prvni book pusobi jako cistokrevna vcelku neambiciozni sranda, ktera si pohrava s klise policejnich serialu mixnutych se superhrdiny... takrka jak mavnutim, se tohle vsechno dal (v druhem booku) radikalne meni a ctenari teprv zacne dochazet, jak si Moore neuveritelne obratne vystavel charaktery, ktere mame jako ctenari radi, a tak dalsi dramaticky dej nas bere o to vic. Proto sem ostatne vzdycky orodoval za vydani v jednom celku, ale je fakt, ze to tak tusim nevyslo nikdy nikde.
Hodně povedená fantasy záležitost. Hlavní postavy jsou natolik nové, že už jen samotný fakt jejich existence je záruka jednoduché, ale o to silnější zábavy. Příběh sice nevyniká originalitou, zato si potrpí na drobné detaily, které rozhodne pobaví. Kresba je vcelku klasicky evropská, tudíž realistická, ale jelikož v Trolech jde asi hlavně o tu srandu, Mourier ji hodně okořenil karikaturama a slušným výrazovým fontem jednotlivých postav.