Alec Holland je mrtvý. Uhořel. Jeho duše však žije dál. A je zelená.Gigant Alan Moore (Watchmeni, Z pekla, Top Ten, Liga výjimečných) převzal jednu z klasických comicsových postav a udělal z ní legendu. Příběhy zeleného monstra se z akčních dobrodružství změnili v atmosférické a ponuré horory, v "Sandmana z bažin". Monstra z dětských kreseb ožívají, po zemi kráčí ďábel, dává lidem rady do života a mrtví kráčí po zemi. Jediné, co stojí proti zlu, je něco, co možná kdysi bylo člověk.Americký jih nikdy nebyl nejdokonalejším místem pro život, teď se však stává dokonalým místem pro smrt.
Obsahuje sešity série Saga of the Swamp Thing #21-28
Ocenění: "Jack Kirby Awards 1985: Best WriterJack Kirby Awards 1985" - Best Art Team- Scénář
- Alan Moore
- Art
- Stephen R. Bissette, Shawn McManus
- Ink
- Shawn McManus, John T. Totleben
- Obálka
- Michael Zulli
- Lettering
- Miroslav Kosek
- Překlad
- Viktor Janiš
- Redakce
- Richard Podaný
- CdbID
- 232
- Žánry
- horor, městská fantasy, superhrdinský
- ISBN/ISSN
- 80-7341-171-7 (BBart s.r.o.)
80-7341-171-7 (CREW) - Vazba
- šitá v tvrdých deskách
- Formát
- 260 x 160 x 16 mm
- Hmotnost
- 585 g
- Tisk
- černobílý
- Stran
- 198
- Původní cena
- 390 Kč
- Originál
- The Saga of the Swamp Thing (DC Comics)
- Varianty
- DC komiksový komplet #059: Bažináč, kniha první (2019)
Swamp Thing - Bažináč #01 (2. vydání v barvě) (2016)
Swamp Thing - Bažináč #01 (2. vydání - limitovaná edice 100 ks) (2016)
Swamp Thing - Bažináč #01 (2003)
Swamp Thing - Bažináč kombinuje kouzlo klasických béčkových hororů s akcí a postmoderním přístupem, který tolik proslavil Sandmana od Neila Gaimana. Hlavní hrdina řeší frankensteinovský komplex, utápí se v těžké depresi a na chvíli zarůstá do bažiny - dokonce začne plodit i nějakou zeleninu... a do toho se okrajově objeví superhrdinský tým JLA. Alan Moore se prostě vyzná. Kresba Johna Bissetta je detailní a v černobílém provedení (v 1. vydání) se z ní místy stává změť avantgardních čar. Hostující kreslíř Shawn McManus zaujme příjemně odlehčeným, lehce karikujícím stylem.
Bažináče jsem otevřel s úctou a respektem, které mě samotného zaskočili - vždyť to není ani zdaleka první comics od Moora, co se mi dostal do rukou, tak proč najednou takové pocity? Snad proto, že Swamp Thing smrdí na sto honů klasikou a tu já můžu...?
Ano, je poznat, že je to starý komiks - vidíte to podle kresby. Kresby, která je naprosto úchvatná a která za mě celého Bažináče táhne. Jedinečnost Bissettovi a Totlebenovi práce je dobře zřetelná v porovnání se sešitem od McManuse. Pokud by Bažináče měl na starost McManus, nebylo by to ono. Výtvárná stránka je tedy naprosto dílčí, co se týká dojmu z tohoto díla. Komiks sám je vlastně dost jednoduchý, ale zcela funkční. Je směšné jak moc / málo udělal Moore v tomto svazku pro příběh. Hodně inovativní to bylo v době svého vzniku; ve srovnání se současností to ale nepůsobí jako zázrak. Jenže to pořád sakra dobře funguje i dnes, příběh je plynulý, dobře se čte, vyvolal ve mě zájem, upoutal mě a za to má ohromné plus. V první knize je vidět potenciál a je mi jasné, že to nejlepší teprve příjde. Další výhodou je, že je to skvělá kniha na zkoušku; epizodní příběhy jsou zde uzavřeny.
Souhrnem: toto jsou kořeny moderního komiksu, kořeny, ze kterých velmi záhy začal čerpat Gaiman. Líbí se mi nálada Bažináče, jeho motivy, se kterými Moore pracuje velmi jemně a nenuceně. Lehkost a vypravěčská zručnost jsou osvěžující, Moore se nesnaží umlátit čtenáře bombastičností ani násilím. Svoji fantazii umí ovládat.
Takže je vidět, že mě Bažináč oslovil.
Co dodat? Silně atmosférický příběh, ve kterém se Moore ladně pohybuje mezi s citem napsanými pasážemi, které chytnou za srdce, a napínavou akcí s hororovými prkvy. Naprostá spokojenost.
Dost dobrý origin postavy a zároveň cítím počátek Temné ligy spravedlnosti. Povídka s Etriganem byla perfektně hororová, a víceméně, celá Moorova procházka bažinou je dost atmosférická. Za mě maximální spokojenost. Jediné mínus byla občas zmatečná kresba. Původně sem to viděl, na lepší čtyři, ale poslední povídka The Burial, korunovala Swamp Thinga na perfektní ucelený původ komiksové postavy.
„V rudém a zlobném světe se dějí rudé věci. Svět sežere vaši ženu, sežere vaše přátele. Sežere všechno, co z vás dělá člověka. A z vás se stane netvor.“ Po Bažináčovi som vždy túžil, pretože som o ňom počul samé chválospevy. Ale prvý raz som si s ním v spoločnom močiari zaplával až v roku 2019 vďaka DC kompletu (a bolo to prvý raz, čo ma DC komplete bavil retro príbeh na konci, len tak mimochodom). Bažináč je skvelá postava, na tom si trvám. Je to ale prekvapivo ťažké a náročné čítanie. Nejde len o to, že som mal hokej v tom, kto je kto (hoci je to na samom začiatku vysvetlené), ale tiež o to, že ide o až nečakane komplikovaný príbeh s filozofickými a inými presahmi, v ktorom som sa strácal aj po dvoch prečítaniach. Zaskočilo ma zakomponovanie viacerých slávnych postáv (JLA alebo Ertrigan, ktorý sa v rámci DC kompletu predstavil už v Batman: Zkáza, jež postihla Gotham). Čo hodnotím negatívne, to je vizuálna stránka. Zbožňujem prostredie tajuplných bažín, ale na komikse poznať, že je predsa len staršieho dáta. Vizuálne to vinou toho zďaleka nie je taká žranica, ako som čakal (no treba dodať, že občas to má niečo do seba - jednotlivé príšery sú miestami fakt solídne psycho záhul a „snové“ pasáže sú spracované pekne halucinogénne).
Poprvé sem to četl tak před 10 lety a nebavilo mně to, nějak sem tomu nerozumněl. Za těch 10 let sem se pročetl do fáze kdy se mi to líbí a to hodně. Moore umí psát. Když tam něco popisuje vypravěč tak je to peckovně napsané a ta černobílá tomu strašně sluší.
Moje první setkání s postavou Bažináče a musím říct, že je to skvělý. Moore tu krásně buduje napětí a atmosféru. Myšlenky a poselství jsou krásně podané a kresba napomáhá hororovým prvkům. Čtení jsem si naprosto užil i na podruhé a proto jasných 5*.
Víc klasicky literární práce, kdy se děje míň, ale víc se vytahuje z atmosféry, pocitů a myšlenek. Vede kouzelný vypravěč. Možná proto vás (jako lidi na csdb) to méně baví.
Moore tu startuje s látkou, kterou převzal. V prvním sešitě vyloženě hledá možnosti. Pak restartuje a nahodí prvního, iniciačního záporáka a nově utvořenou identitu hrdiny. Předposlední sešit je zajímavý svou zmateností. Svou dětskou a magickou kauzalitou, podivně předvídající budoucnost. Konec je zbytečně doslovný - kresbou až směšně. Stačil ten skvostný pozdrav slunce předtím.
Je z toho znát práce na zakázku, což nemusí být na škodu, ale některé věci jsou spisovatelsky opravdu na úrovni:
"Noc. V noci se člověk vidí jasněji. Ta mu pomůže nahlédnout do vlastního ledví...
Pomůže mu vyrovnat se čestně s tím, co tam najde.
Se všemi slabostmi, vší sobeckostí, lepkavými touhami i malými krutostmi.
Noc může člověku dodat odvahy, ale s jeho opilostí nic nenadělá."
Nebo přesný zápis snové logiky, když měl Bažináč duševní krizi.
A některé jsou utahané a narace působí látaně a vycucaná z prstu:
"A stíny se dlouží. Celý ustaraný sedí. A spí. A sní. A křičí. A padá. A probouzí se. A bleskne mu hlavou: Co že to přichází s podzimem?
A náhle ví: Je to strach."
Ty...vole! Ještě, že jsem na podzim v Rakousku!
Kromě dalších, který neznám, tam bude i nějaký vliv Kinga.
Bažináč je takovej obyčejnej hodňous ze kterýho moc nedostanete.
Bez barvy (s ní sem to čet poprvé) si to neumím představit. Obsah tu po barvách přímo řve.
No, každopadně, začátek dobrej a hurá na pořádnej náser v Lásce a smrti. Pasáže s Arkánem jsem jako malej žral.
Výborný začátek výborné série od Moora. Příjemně hororové (hlavně díky černobílé kresbě), velmi dobré nápady. Atmosférou hodně připomínalo Sandmana. Všechny příběhy byly na velmi vysoké úrovni a nemám tomuto dílu co vytknout.
Po chvilce čtení ani člověk nevnímá že je to retro, kresba nádherná práce s panely neskutečná. Žádná nuda, příběh lekce anatomie a pohřeb se mi líbil asi nejvíce, tak smutné, hororové a přeci romantické. Pět hvězd je málo, tohle bude v mé knižnici mít pěkné místo, nedám z ruky.
Tohle je bezpochyby ten nejlepší komiks co tu v DCKK vyšel, Moore umí psát fakt kvalitní komiksy, kresba je taky dobrá, občas je taková šílená a občas detailní. Za mě 5/5
Úžasné, nesmrtelné, prostě super...miluju tuhle postavu
Tohle je prostě geniální Moore v nejlepší formě. Osobně jsem nečetl už u nás vydanou verzi Bažináče takže pro mě tohle byla premiéra a má to pěknou kresbu, fajn hororový nádech a zajímavý příběh a jsem fakt rád že to v tom kompletu vyšlo protože jinak bych se k tomu asi nedostal.
Můj první komiks od Moora a byla to pecka. Na to, že je to retro, tak je to naprostá pecka bez nudných a nesmyslných dialogů. Kresba je na svoji dobu taky úžasná. Asi to nebude komiks pro každého, ale já jsem hltal každou stranu. 5*
Swamp Thing je velmi dobrá kniha, jak po příběhové i grafické stránce, a všechna chvála už tady byla napsána. Já za sebe jen dodám, že mi k tomu hororově laděnému vyprávění mnohem lépe pasuje nekolorovaná černobílá verze, kterou u nás před lety poprvé vydal BB Art. Ty teplé pastelové osmdesátkové barvy u toho temného příběhu strašně bijí do očí a navíc se pak pořádně nepokocháte Bisetteovou precizní kresbou.
S druhým čtením Bažináče tentokrát v barvách se na povrch dere ještě více uvědomění, kde vlastně leží základy celého Vertiga a odkud Gaiman, slavný to citátor a recitátor všeho a všech převlečený za vypravěče, vzal inspiraci pro svoje nejslavnější a nejoriginálnější dílo - Sandmana. Od Moorova bažináče. Bažináč nepůsobí tak dotaženě a stylově jako Sandman, ale uvážíme-li, že jako první defakto bezezbytku nadefinoval to co pak Gaiman už jen přepoužil a že postava Bažináče je svázaná s bažinou, příšeráckou podstatou a předešlou historií s níž se Moore oproti celkově flexibilnějšímu snovému Sandmanovi musel poprat. Vychází v relativních číslech Bažináč jako absolutní, leč publikem dost nedoceněný, vítěz. Skvělá kniha po všech stránkách, jejíž hodnota s odstupem času roste.
Bažináč pro mě není vůbec neznámá postava, přesto tento komiks je moje první velké seznámení s touto postavou. A ke všemu s příběhem, který dělal Alan Moore. Komiks si mě získal během pár stránek. Specifické vyprávění, rozložené panely, a taky tím v jaké části příběhu se nacházíme. Moore zde výborně pracuje s postavy a s napětím, a přitom nám sdělí vše podstatné a načrtne kudy se příběhové linky budou stáčet dál. A i další příběhy stojí za to. Kresba je nádherná, Moore opět předvádí skvělou vypravěčskou práci, a každou postavu dokáže během pár okamžiků krásně vykreslit a prodat. Krasně se pracuje s tajemné a nadpřirozenými věcmi, a místy to lehce působí hororově. Jsem hodně spokojený. Občas mě nějaká linka přišla zbytečná, ale to se určitě vynahradí v druhé knize, kde se ukáže její účel.
Začátek geniálního Moorova runu, a k tomu první výskyt Bažináče od Bernieho Wrightsona s naprosto ikonickou obálkou k House of Secrets #92. Nádhera. Hodinu anatomie považuju za jeden z nejlepších komiksových sešitů, který jsem kdy četl.
Práce s komiksovým médiem super, ale příběh (či spíše příběhy) žádná pecka není. 70%
Hezká kresba zajímavý příběh ,ale ,že bych si s toho zas sedl na zadek jak někteří to ne.
Po druhém přečtení měním hodnocení...nevím proč se mi to tehdá tak moc nelíbilo, možná tím příběhem, ted je to jinak....nádhera a dokonalost, paráda maximální spokojenost, člověk na to musí asi dozrát
Vynikající věc. Což už se od Moorea tak nějak čeká, ale stejně... Práce s panely, s každým jednotlivým slovem, tempem, atmosférou... vše je brilantní. Kresba na svou dobu dobrá a k danému komiksu optimální. Barvy jsou poplatné době svého vzniku, ale aspoň pomáhají utvářet tu správně osmdesátkovou atmosféru jež k tomuto Bažináčovi patří. Úvodní sešit bylo jen takové navnazení, překvapivě i bez znalostí předchozích sešitů (kterých se je těžko kdy dočkáme) jsem se zorientoval a do děje ihned dostal. Snad to bylo i tím, že jsem se kouknul na filmové adaptace z 80. let, které byly sice silně béčkové a o hloubce tohoto komiksu si mohly nechat jen zdát, ale byly zábavné (hlavně dvojka) a jako seznámení s postavou postačující. Hlavní a nejdelší příběh, redefinující postavu a ještě nabízející silného protivníka (jak schopnostmi, tak tím jak je napsán) už je určující pro to, co můžeme od této série čekat. Druhý je pak poctou všem těm béčkovým hororům let osmdesátých a ještě starších, které já tak miluji, ovšem v Mooreově podání zároveň výborně fungující a postrádající jejich neduhy. Atmosféra by se dala krájet a i když závěr je maličko předvídatelný (kolikrát už jsme něco podobného viděli, že netvora porazíme tím, že se ho přestaneme bát?) nijak tomu neubírá. A poslední sešit je taková jednodušší jednohubka, ale pokud jste do příběhu vžiti, dostane vás i tak, ty emoce tam jsou, jen to chce trochu spolupráce... Sice jsem měl pořád trochu pocit že se nedostavilo to absolutní WOW jako u jiných Mistrových komiksů, ale mám před sebou ještě další knihy kde se třeba Moore ukáže ještě víc. A až se za čas vrátím zase na začátek, úplně to vidím jak zapracuje nostalgie a ty první příběhy mi přijdou ještě lepší, protože se posléze posunou někam jinam a už to nebude nikdy stejné... Tak je to u všech sérií. Tedy těch dobrých. A to Bažináč je. S ohledem na ostatní Mistrovy komiksy by to bylo za ****, ale když už člověk nedá plnou palbu tomuhle, s přihlédnutím k těm spoustám komiksů co tu vychází, tak čemu už...?
Nadčasová záležitost. Alan Moore se svým Bažináčem ovlivnil prakticky celou jednu větev "vertigovských" hrdinů a autorů. Zcela zjevně jsou jeho příběhy inspiraci Gaimanova Sandmana, ale i Hellblazera, Lucifera a podobně laděných věcí, kde se hraje s mystikou, lidskou psychologií, magií i mytologií. Moore je však nejen předchůdcem, ale ve svých tvůrčích schopnostech je ostatními autory nepřekonán. Umí jít více do hloubky než například Gaiman, který si z danými tématy víceméně jen hraje, zatímco Moore nastiňuje i hlubší otázky. Perfektní je také výstavba příběhů a budování napětí. Nejsem si jistý, zda Bažináč dokáže dnes tak okouzlit i mladší čtenáře - řada věcí v knize je totiž hluboce svázaná s estetikou osmdesátých let, například kresba či navozování atmosféry, které často připomíná tehdejší bohatou filmovou hororovou produkci, nelze však pominout ani některá společenská témata či pojetí ekologických otázek, které jsou hodně dobové. Přitom ale ani za těch cca 35 let Moorův Bažináč příliš nezestárl. Každopádně, každému, kdo má alespoň trochu hlubší zájem o komiks, by tohle mistrovské dílo nemělo v knihovničce chybět.
Bažináč.... je prostě super! Moore ve vrcholné formě a jeden z nejlepších komiksů co znám. Komplexní filozoficko-eko-existenciální sága okořeněná Moorovým specifickým humorem. Zejména 4. díl Hejno vran s opulentním finálem je prostě skvost. Hodnocení celé série 100% - koneckonců jedině Bažináč může zachránit Supermana :-)
Celá série by si zasloužila lepší barvy jako v novém vydání Sandmana. A hlavně kvalitnější tisk černé - zkuste si dát vedle sebe stranu 3 z Hodiny anatomie se zmrazeným Bažináčem z černobílého a barevného vydání. V barevném vydání se ztrácí detaily kresby - některé šrafy úplně chybí.
"V New Yorku dnes prší..." Další z důkazů, že Alan Moore je geniální. Nečetl jsem nic z toho, co bylo před Moorem, ale jeho nápad, jak Bažináče pojmout, mi přišel zcela revoluční. Alan Moore umí skvěle vybudovat atmosféru a když šel Bažináč svou bažinou a byl šťastný, tak jsem by takřka šťastný s ním. Alan Moore zároveň fantasticky pracuje s panelama, což zase přidává na již zmíněné atmosféře. Například začátek a konec sešitu Hodina anatomie - to je prostě a jednoduše geniální. Ruku v ruce se scénářem jde i kresba. Je na ni vidět doba, kdy vznikla, ale i tak je nadprůměrná. Je v ní něco z Joe Kuberta i z Jima Sterlanka a zároveň něco, co mi připomínalo Černou orchidej. Bažináč je po všech stránkách povedená kniha!
"V New Yorku dnes prší..." Další z důkazů, že Alan Moore je geniální. Nečetl jsem nic z toho, co bylo před Moorem, ale jeho nápad, jak Bažináče pojmout, mi přišel zcela revoluční. Alan Moore umí skvěle vybudovat atmosféru a když šel Bažináč svou bažinou a byl šťastný, tak jsem by takřka šťastný s ním. Alan Moore zároveň fantasticky pracuje s panelama, což zase přidává na již zmíněné atmosféře. Například začátek a konec sešitu Hodina anatomie - to je prostě a jednoduše geniální. Ruku v ruce se scénářem jde i kresba. Je na ni vidět doba, kdy vznikla, ale i tak je nadprůměrná. Je v ní něco z Joe Kuberta i z Jima Sterlanka a zároveň něco, co mi připomínalo Černou orchidej. Bažináč je po všech stránkách povedená kniha!
kresba nádherná, ale příběh slabší, prostě v té době to nejspíš šlo, ale na mě to nefunguje
Asi bych si to nekoupil, kdybych se onehda nepresvedcil o univerzalni platnosti porekadla "co nechces, pujc" :( , takze jsem rad ze to vyslo. Pridana predmluva je nezajimava, ale proc vlastne v predchozich vydanich nebyl ten 20. sesit mi neni uplne jasne. Barva me nepresvedcila, ale rad jsem si to precetl znova v ucelenejsi podobe.
Kazdopadne barva pro me neni argument ke koupi tehoz podruhe (ja vim, jsem divnej) a ten pridany sesit za 600,- taky nestoji. Ale pokud Bazinace nemate, tak hura do toho, zbytek je uz dlouho v 50% akci a ta serie vazne stoji za to (dobre, posledni dil je slabsi).
Moore v plne sile. 90%
Historicky první kniha Bažináče v češtině je poplatná době svého vzniku. Crew tehdy měla tendenci svoje komixy odbarvovat pro dosažení většího efektu jak vizuálního tak patrně i finančního. Monochromní, nebo dokonce neinkované verze knih jsou zahraniční sběratelskou lahůdkou pro ty největší labužníky. Musí však být dobře nekresleny, což Bažináč bezesporu je. Kresebné linky vyniknou a některé stránky doslova berou dech. Svoji daň si to vybírá na srozumitelnosti kresby, kterou nelze jen tak mimoděk přejet pohledem. Jde tedy z dnešního pohledu správnou specialitku, která je v hezkém kontrastu s pozdějšími knihami. Jednička je totiž takřka stejně vyrovnaná jako její následnice. Dva velké příběhy, z nichž vzkříšení Bažináče a jeho následný boj s Floriánem je ten povedenější. Slušný a díky odbarvenosti ještě atmosféričtější počin.
Přečetl jsem poprvé a nechytlo mě to vůbec, nebavilo, nevtáhlo a ani jsem pomalu nevěděl o co tam šlo, zmatené. Dal jsem tomu druhou šanci, že se budu více soustředit a nezaujalo mě to ani na podruhé. První příběh s Woodruem mě bavil spíš zpočátku, kdy se Bažináč probudil apod. Pak ta bitva, kdy bylo oznámeno, že je konec, že vykořenil, či co, tak jsem těžce nechápal, a přišlo mi to hodně mimo. Druhý příběh s démonem začínal zajímavěji, ale taky žádná extraliga. Někdo to nazývá super hororovým příběhem, ale u mě teda jako horor určitě nefungoval. A poslední příběh, to byl jen taková výplň. Kresba mě taky neupoutala, místama hodně zmatená. Možná si další díly půjčím, ale kupovat nebudu...
Taram taram taram - zní famfáry! Někteří ho mají rádi, jiní ne, ale u posledních dílů (4, 5) jsem si všiml, že se hvězdičkama nešetří, a tak jsem si řekl, proč to nezkusit? A musím říct, že nezkusit to, by byla chyba....
Swamp Thing - Bažináč 1 - Bažináč alias Alec Holland je zmražený. Zmražený a postřelený v jednom mrakodrapu starého protivy, který si nechá přivést z vězení botanika Woodroua, o kterém si myslí, že dokáže přijít na to, jak se s Aleca stal Bažináč. Woodrue na to samozdřejmě přijde, ale starému otrapovi to není dost a rozhodne se Woodrua propustit, což byla nejspíše jeho největší chyba. V následujícím příběu již najdeme Bažináče ve volné přírodě, kde se snaží splynout s bažinou, ale Woodrue se vrací a chce dokázat to, co Bažináč, čímž skoro zničí celý svět. A v dalším (již 5 sešitě) je podle mě načat snad nejlepší příběh celé knihy, kde najdete Aby, démona, opičího krále, děti a samozdřejmě Bažináče! No a v posledním sešitku (číslo 8) je jen takové slušné zakončení s jednou kapitolou Bažináčova života! Jo, jo, jo, tak tahle kniha mě opravdu doslova pohltila!
Byl jsem velice spokojen a rozhodně kouknu po pokračování, ale už dost řečí, jde se číst Flash! :3
Tohle je prostě dílo mistra. Skvěle Moora doplňuje kresba Stephena Bissetta a John Totlebena, která je bohužel v některých chvílích mírně matoucí, hlavně proto, že v České republice vyšlo černobílé, nikoli barevné vydání. To však nic nemění na tom, že kresba tuší sedí stylu, v němž je „Bažináč“ psán. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/04/26-swamp-thing-bazinac-85.html
Třetí komentář u stejného komiksu a konečně, konečně to přišlo. Bylo to jako dlouho zadržovaný orgasmus a o to víc byla odměna sladší. Bažináč asi fakt neni pro každého. Já ho musel číst třikrát, aby se mi opravdu začal líbit. Takže nakonec za ****.
Chodil som okolo toho ako vôkol horúcej kaše, ale nakoniec som to zobral. Trochu som čakal drsnejšiu záležitosť, no aj tak nie som sklamaný. Moore síce ako píšu iný dokáže viac, ale toto je jeden z jeho prvých "vážnejších" komiksov. Kresba a práca s panelmi je jedinečná, a cítiť z toho duch 80 rokov, čo sa mne osobne páči a chlapi odviedli špičkovú robotu, to sa len tak nevidí. Brežnevovské obočie síce je prítomné, ale nejak som to neriešil, tak isto aj určitú neprehľadnosť (pre detailnosť), keďže chýbali farby. Séria sa v tejto knihe, v rukách Moora len rozbieha a tak som zvedavý na ostatné knihy, určite si ich zaobstarám.
Americká gotika pro začátečníky.
Kresba je chvilkama naprosto dokonalá. Výborné rozestavění panelů a chvílemi jsem se v ní naprosto ztrácel a vůbec nevěděl co se děje (ano, boj jsem pochopil). Tenhle komiks je určitě trošku jiný. Zajímavé přečíst si to s odstupem skoro desíti let. Přesto se přes tři hvězdy asi nepřekulim. Vycházet v dnešní době míň komiksů, koupil bych. Takhle nevim nevim. Ale bavilo mě to víc než před lety. Tak možná za dalších deset let...o)
Dlouho jsem to odkládal, protože dlouho to vypadalo, že další díly nebudou - teď se trochu děsím těch barviček, které mě tam čekají, ale podle všech reakcí zdejšího osazenstva to bude vstřebatelné. No ale vraťme se k tomuto dílu - mně osobně přijde geniální - konstrukce děje jednotlivých sešitů, stavba panelů, narážek a souvislostí v kombinaci retro B-čkovýma obálkama je úchvatná. Kresba je dechberoucí, poslední sešit s hostujícím výtvárníkem byl výtvarně výrazně slabší. Moore zase dokázal, že co uchopí do rukou, to přetaví v dokonale propletený příběh a umí člověka posadit na prdel. Spokojenost až na půdu, paráda, jen ať vychází dále.
Swamp Thing pro mě byl prakticky neznámá záležitost, přistoupil jsem k dílu opatrně s klackem v ruce a pomalu začal otáčet stránky. První čtyřdílná povídka s šíleným ekoteroristou mě příjemně naladila na vlnu hororových béček z padesátých let minulého století, čemuž výrazně dopomohla i vkusná a detailní kresba. A hned následující příběh mě již zcela přesvědčil o tom, že Bažináče se netřeba obávat. Tohle je prostě Hellblazer jako vyšitý (a John se dokonce v jednom políčku na mě šibalsky pousmál), vynikající démonická povídka. Těším se na pokračování, snad se dozvíme, jak to dopadne s Mattem, okolo kterého se to rojí mouchami. Jediné co mě lehoulince nasejřilo, bylo naprosté zamlčení údajů o době vzniku této série ze strany vydavatele (to samé platí o tomto serveru). Na obálkách k jednotlivým sešitům jsou roky 1996 a 1997, což mi přišlo zvláštní, vzhledem k tomu, že mělo jít o jedno z prvních děl Alana Moora na poli komiksu. Takže jsem zapátral na těch internetech a konečně mám jasno. Tohle je znovuobnovení série Swamp Thing (původní řada vycházela od roku 1972), které pod názvem Saga of The Swamp Thing začalo pravidelně vycházet v roce 1982. Obálky v knize tedy pocházejí z nějakých pozdějších vydání (Essential Vertigo), což čtenáře zmate, když si pak tady přečte, že byl komiks oceněn Jack Kirby Award za rok 1985. Sešity v tomto vydání vyšly původně jako Saga of The Swamp Thing #21-28 v roce 1984. Takže pro příště, minimálně jeden řádek s informací o době vydání originálu by měl být součástí každé tiráže. Bohužel to v česky vydávaných komiksech bývá spíše vyjímkou. Ono to může vypadat jako blbina, ale mě celkem zajímá, z které doby pochází dílo, které čtu.
Vcelku slušný. Co se mi líbilo, byla ona myšlenka a pravda o tom, jak vlastně Bažináč vzniknul. Bohužel si myslím, že to na mě nezapůsobilo tak, jak by mohlo kdybych tu ságu o něm znal i z předchozích dílů, protože tenhle objev by se víc hodil na konec nějakého příběhu :-) Ale i tak dobrý.
Jinak mi to dost často přišlo takové dost Sandmanovské, Bažináč ne vždy je úplně hlavním hrdinou a když už se rozhodne do něčeho zasahovat, bývá většinou absolutní a klidnou silou. I kresba je slušná a barvy mi tu vyjimačně nechyběli.
Kresba se mi líbila, ale celkově jde o hororové béčko... Moore umí lepší.
ponekud utahana krasba mi nesedi spise celemu vyzneni skodi, nebot ctenare primo odrazuje od jakehokoliv pokracovani. toj jeste doplneni uplne nesmyslnym rozhodnutim, vydat Swamp Thing cernobile, nikoliv v barve (viz URL Vertigo: http://www.dccomics.com/vertigo/graphic_novels/?gn=1661 ). Take stridani vytvarniku nepovazuji za pozitivni krok: pokud Swamp Thing vypadal po vetsinu knihy velice dobre (narozdil od ostatnich postav), pak v posledni kapitole vypada opravdu spatne.
Co se tyka scenare tak zde muzu pet pouze ody, sice to neni nijak strhujici nebo extremne obsahle, nicmene se mi velice libi paralela Swamp Thing a sueprhrdinu typu Supermana. Vnitrni tenze hrdiny a stridani mezi vzpominkami a realitou, pokusy o prohazovani casove posloupnosti pusobi skvele a toto nelinearni vypraveni je tak skvelou paralelou napr. k Marvelovskym Uncanny X-Men, kteri tak vyznivaji jako banda blbcu bez osobnosti.
Presto: od Uncanny X-Men clovek vi co ma ocekavat a ploche postavy, stejne jako rychly spad pribehu a absence logiky jsou tradicnim znacky. Od Swamp Thing clovek cekal preci jenom vice - scenar se snazi nabidnout hodne, ale vytvarna stranka zde znacne pokulhava.
zajímavá kresba, děj možná až moc vleklý. rozhodně stojí za přečtení
Bažináčem to pro Moorea všechno začalo: k upadajícímu hrdinovi přistoupil značně revizionisticky, z muže proměněného nešťastnou nehodou v příšeru z bažin učinil monstrum, které v sobě nemá nic lidského, a kolem něj vybudoval komplexní mytologii. Výskyt později proslavených postav (nejznámější John Constantine), kterým se věnovali evropští scénáristé v čele s Neilem Gaimanem, soustředění se na na dospělého čtenáře, a tudíž nevyhýbání se násilí apod. (vznik linie Vertigo), otázky týkající se přístupu k životnímu prostředí a nelehkého sociálního postavení (Louisiana)... to vše a ještě mnohé nezmíněné umocňuje černobílá kresba, která má daleko k jednoduché líbivosti a umocňuje pochmurnou atmosféru. Ještě že se po Bažináčovi věnoval Moore Supermanovi a Batmanovi a oživenou sérii přenechal britským scénáristům... všichni přece víme, k čemu to vedlo. :-)
Takže. Príbehy Bažináča v podaní Alana Moora sa mi velmi páčili. Nečakal som od toho nič extra a dočkal som sa mierne hororových príbehov, ktoré nijako neurazia. Kresba je klasická, v čiernobielom prevedení, čo je len dobre, pretože keby to vydali farebne tak by sa to nedalo čítať. V príbehu sa objavili aj Démon, jedna z inkarnácií Ligy Spravodlivosti a samotný John Constantine – aj keď je to iba predzvesť jeho prvého oficiálneho výskytu (v booku je v piatom príbehu, strana 21, druhé políčko). Teším sa na pokračovanie.
Pôvodne som si to ani nechcel kúpiť, ale som rád, že som sa napokon rozhodol, že áno. Je to celkom pohodová záležitosť, hlavne diel s Jasonom Bloodom ma bavil. Škoda, že pokračovanie je v nedohľadne.
Příšerná kreba mi úplně vzala jakoukoli chuť to číst. Všichni vypadají úplně stejně, chlapi mají obočí jak Brežňev a ženský mají oči tak blízko u sebe, že vypadají jako laboratorní kříženci Bushe s fotbalistou Nedvědem. Navíc příběh spíš průměrka... Takže 55 je možná až moc :)
Trochu mě to celkove zklamalo. Kresba sice detailní ale něco tomu chybí a scénář je moc rozvleklý (ukecaný) , trochu nuda. ( i když pár dobrých nápadů tam je)
Líbil se mi ale mez tím co unás je to je takový průmněr.
myslim jeden z nejnedocenenejsich komiksu, alespon po graficke strance urcite, tak uchvatnou a filigranskou kresbu sem jeste nikde nevidel, misty je to az dech berouci a na nektere celostrankove kresby se da divat dlouhe minuty a objevovat nepreberne variace na tema organicke kresby..opravdu skvele
co se tyce scenare je to jasna pocta b-hororum padesatych let rizla mystikou a demonismem (klasicky moorismus) neni to sice buhvijak strhujici, ale atmosfera je skvela..takze jedine co vytykam je ta priserne kycovita kresba na obalce ktera je oravdu priserna a pokud to nebyl zamer (holubicka, ruzicky atd.) pak je to hanebnost, a pokuid to zamer byl, tak je to trapne
Moore má i lepší dny, ale dobrý
neviem či sato dá opraviť ale preklepol som sa chcel som dať 60%
Za atmosféru b-čkových hororov
5% za peknu farebnu obalku, inac to nestalo za nic
Bazinac me nejak neslovil. Kresba je slusna, ale nejak me proste to monstrum z bazin nechytlo...
Pribeh, ani kersba nejsou nijak vyjimecny, ale atmosfera to dost zachranuje. Namet je dostatecne originalni na to, aby zabranil nude, takze vcelku se mi to libilo.
Kresba OK, začátek nuda a občas ukecaný, ale jinak mě příjemně překvapil. MdS
Hodně dobrá aleternaiva klasickému superhrdinskému americkému komiksu. Tenhle to stejného šuplíku také hodit lze, ale Bažináč je dost o něčem jiném, než o čem jsou trikotovaní, moralizující a naivní superhrdinové. Teda alespoň když mluvím o TOMHLE Bažináčovi.
prijemne sem byl prekvapenej...zpocatku sem to nejak nemoch prekousnout ale pak sem se slusne zacet.
Skvělá atmosféra,kresba ujde, příběh fajn (jen místy trochu nudný). Celkově jsem z toho měl dobrej pocit.
Zezačátku mě to moc nebavilo a řikal sem si, že je to sračka, ale pak sem se do toho docela dostal a začlo mě to i bavit, což ale nic nemění na faktu, že Moora prostě nemusim.
Kresba je slušná, zvlášť netvor s porostlou kůží se povedl. Ale něco tomu chybí a já přesně nevím co. Možná barvy (i když ty originální jsou otřesný), možná lepší scénář? Fakt nevím. Dá se to číst, ale jestli se k tomu vrátím, tak až za delší čas.
Přiznam se, že mi originální Swamp Thing nesedi, nějak nedokážu skousnoust hrdiny utápějící se ve vlastní sebelítosti, k tomu přičtěte ekologická témata (ono se to s touhle postavou přímo nabízí). Nicméně zrovna tenhle moorův je stravitelny, sice mistama strasne ukecany a rozvlekly, ale svoji atmosferu to ma a verim, ze pro urcitou skupinu lidi to bude lahudka. Ja se mistama fakt nudil. Kresba je tak nejak normalni, pekna, ale nepamatuju si, ze bych byl uchvacen nebo tak neco...
Ta černobílá je dokonalost sama.... nádhera, které se dle mě vyrovná jen černobílý Sandman
- Četl/a (120)
- 2scha, 81splinter, Ash Pointak, Bedou, ben_bella, bierce, binnmode, Blacksad, BoPo, buscheer, calvin10, charvos, chcita, Const.ex, cybern, D.K.Logic, Deckard, DEmnoG, Doly, Doppelganger, Draco nobilis, erik, farnhajt, figis, filosh, Final, foudy, Foxized, Fry, Glumal, Grrr, hellblazer, Hugin, hypermlok, IndyP, Infarkt, invape, J.Connor, Jabba, James, jankie, Jestrab2, jiskra, Kaaos, Kaluž, Kapis, kaylin, KdG, Khagrael, Killingjoke, kinak, Knuckless, Kraken, Lachvos, Ladinek82, Lawer de Sanctis, Librarian, Light, Lojza, LookAss, marek zigmund stanko, MignolaMoore, mineralk, monte walsh, motycond, Moyek, Mr.Plysh, MurinWolf, namdnas, NecRoman, Nevidal7, Nexis, Noci, oleav, Olesh, opytz, Ozymandias, Paldini, pbabinec, pearlxjam, pechna, Petrisko911 , Petrkoll, Philologus, PKD, puolpm, radimisko, raenius, raimi, RaptoR, Rezet, robert.hladil, rockyt, RudyRod, saja, Schramm, sedw, SHORTY, snuk, Spacecore, tacmud, tankgirl, terrordemon, tom173, Toncek, Tony TwoDee, tricky, trudoš, Ukko, VanTom, Velkej šéf, vita, vranakx, vrazdinek, VskPrzk, VXP, Walome, Wiw, wolfgang, zgrywus
- Má (271)
- 00sedm, 2scha, 665+1, 81splinter, adam.butch.kubik, adam.ra, afri, Alfi, AlienDr, amazing_k, antiimini, Ash Pointak, Avian, Awakener, Azalin, Azbest, AZTeck, BadBoy, bboorreekk, Bedou, Benji, Benny, binnmode, Black Bro, yo, BlackDragon, blackJag, Blacksad, bmc75, bodhi, BoPo, bourgeois, Braindead, brkowycz, bronxik, burzum, buscheer, calvin10, calviti, Cassidy, Celestius, chcita, Corvus, CP, CSE_AC/DC, cybern, davidek, Deckard, DEmnoG, disclose, Django, domo9321, doophy, Doppelganger, Draco nobilis, dracula, Drakeus, dre, dvoracekpetr1, erik, farnhajt, faster86, fel68, felis, figis, filemon, filosh, Final, Foxized, freestyletricker, Fréza, Frizer, Fry, Galupus, Ghostt, Glumal, gongon44, goodspeed, Grebenda, grinder, Grrr, Hades, Hamichal, hanocri, Hanyou, hawkzn, haxxor, hellblazer, hellw10, herbert, holubdema, Hugin, Hulik, hypermlok, illy, imro, IndyP, Infarkt, invape, iob, isildur heir, J.Connor, James, jankie, Jestrab2, jett, jiskra, jjjirik, joehot, Johnny Sasaki, Joshua_T, Kabukiman, Kapis, kaylin, Kazumaki, KdG, keplik, keyko, killermarf, KINIMODUS, Knuckless, Komediant1842, Kraken, krvinka56, Lawer de Sanctis, Leland, Lenny, Librarian, Lisien, listr, Lobok257, Lojza, LookAss, m.abrams, maara, Majkl, Mamut12, mangan, markic, Markyz de Sade, Marthy76, Martin Buchal, Marvin, Maryl, Masinfira, Matej-29, Matyeos, Mauzr, merhyx, metalmaus, mgeralt, Michal Opitz, MignolaMoore, mikado, mikina, mikki.maser, mineralk, Miriyak, Mistak, Mitak, moiqpiom, monty.cl, morbn, Moyek, MP, Mr. Smith, Mr. Terrible, Mr.Plysh, Mrlah, MurinWolf, NecRoman, Netorack, Niaz, Nightmare, nixtreme, Noci, noMster, nx, obitus, ohromno, okbook, OldaB, oleav, Olesh, Paldini, pavel, pavouk, pcapal, pdfak, pearlxjam, pechna, pennywise, peposek, Petrisko911 , Petrkoll, Philologus, piemaker, PKD, Plumm, POLAKST, porculan, Poseidon1978, puolpm, q, radimisko, RadimNemec, Radiomir, raenius, raimi, RainDamage, RaptoR, recode, renhoek, Ricarderon, Rocksteady147, rockyt, RudyRod, Rumburaq, Saiffer, Samurai-Jack, Saran, Satyricon, Schramm, schwita, Šedo, sedw, SHORTY, Skot, skřetman29, Slaine, sleepless, snuk, StanleyHu, Stara.kryta, tacmud, tankgirl, Tarka Daal, tejkli, Toe, tom173, Tomasino79, Tombal, Toncek, Tony TwoDee, Trevelyan, trudoš, tulipstros, Ukko, VanTom, vasek, Velkej šéf, vidocq, Viking, vita, vranakx, vrazdinek, VXP, Widl, willis, Wiruss, Wiw, wolfgang, xai, xintax, yogi, Zajo original, ZD3H, zdennanek, zebedee, zgrywus, Zíďas, Zod
- Chce (17)
- Badgu.y1902, delsemela, Druid, fusnix, Godsmacker, K-Os, KoLixvx, koniklec, Maty48, mozzu, Odal , Raijin, sawtooth, seeker666, Stosekmichal, svobyy, Tomek
- Koupí (6)
- Černá Krysa, Dov, hanzzo, mozzu, Sappo, Stosekmichal
- Prodá (6)
- bmc75, bourgeois, Draco nobilis, Fox01, Librarian, nx