Koupit
Polák Stanislav Kolicki pracuje na počátku 2. světové války pro sovětskou rozvědku, které předává nejrůznější zprávy. V té době padne do ruského zajetí německý důstojník Hans Kloss, jemuž je Kolicki neuvěřitelně podobný. A tak se zrodí agent J-23, obdoba nejslavnějšího britského agenta Jamese Bonda. Neohrožený Polák se vydává (po důkladném vyškolení, kdy si vštěpuje podrobnosti z Klossova života, zdokonaluje se v sebeobraně a špionáži) na nebezpečnou misi, během níž předstírá, že je skutečným Klossem, a hodlá získávat další a další informace pro sovětské velení.

Oproti starší verzi chybí úvodní text o nejdůležitějších událostech 2. světové války.

Obsah:
Agent J-23
Prozrazeni
Poslední možnost
Sestřenice Edita
Přísně tajné
Heslo
Setkání s Ingrid
Café Rosé
Rozsudek
Kurýrka z Londýna
Partie domina
Noc v nemocnici
Dvojitý Nelson
Železný kříž
Tajemství profesora Riedla
Setkání na zámku
Akce Dubový list
Obležení
Gruppenführer Wolf
V poslední chvíli


Scénář
Zbigniew Safian, Andrzej Szypulski
Art
Mieczyslaw Wisniewski
Obálka
Mieczyslaw Wisniewski
Redakce
Robin Brichta, Dana Pavleová
Žánry
akční, drama, válečný
ISBN/ISSN
978-80-276-0141-7 (Slovart)
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
170 x 245 mm
Tisk
barevný
Váha
1806 g
Stran
688
Cena
799 Kč
Originál
Kapitan Kloss (Sport i Turystyka, 1971 - 1973)
Varianty
Kapitán Kloss (2020)
Kapitán Kloss (2002)
 • Ivan Kucera
  Ivan Kucera mecenáš12.4.2023 15:17Kapitán Kloss
  Kapitán Kloss je švárny, neohrozený blonďák s bradou takou kamennou, že si o ňu svoje zbabelé päste rozbijú všetci nacisti v okolí piatich kilometrov štvorcových. A tak je to správne! Je to zároveň legendárny poľský komiks čítajúci spolu 20 dobrodružstiev. V češtine sme sa s ním prvý raz stretli v zošitovke v r. 1971 a do r. 1973 (vrátane) stihlo vyjsť ďalších 19 dielov. V r. 2002 BB/art kompletnú sériu vydalo v masívnom 700-stranovom omnibuse s váhou nebezpečne sa približujúcou k číslu 2 kg, takže kým to prečítate, pravdepodobne začne 3. svetová. V r. 2020 sa reedície chopil Slovart. Sága scenáristov Zbigniewa Safiana a Andrzeja Szypulského a ilustrátora Mieczyslawa Wisniewského je v rámci možností klasická, preto zamrzí, že úvodné slovo sa rozprestiera len na jednej strane a kniha neobsahuje žiadne iné (textové, výtvarné) bonusy. Akcie agenta J-23 sa odohrávajú v dobe vrcholiacej 2. svetovej, takže neustále niekto vezme kapsulu jedu a umrie so slinami vytekajúcimi z úst a zákerná zrada sa ukrýva za každým rohom. Napriek tomu je to trochu nuda, postavy sú neživotné a zápletky podobne statické, ako kresba. Na dnešnú dobu predsa len už nezáživný komiks, ktorému akiste nepomáhajú priveľké (a teda rušivé) dejovo-časové skoky (postava uniká v aute a strieľajú na ňu a v ďalšom okienku už sedí v hoteli) a prehnaná informatívnosť (Kloss vyjde z budovy, titulok. „Kloss vyšiel z budovy“; Kloss z auta vyhodí šoféra, titulok: „Kloss z auta vyhodí šoféra“ atď.). Poplatné svojej dobe, nič sa nedá robiť, taký je život a taký je, nuž, niekedy aj svet komiksu. Scenáre sú neoriginálne a na jedno kopyto (Klossa neustále v poslednej chvíli zachráni Deus ex machina, pri čísle 5 som prestal rátať). Ale je super, že to u nás vyšlo a navyše takto kompletné, pretože ak ste komiksový fanúšik, mali by ste mať Klossa fakt načítaného. V neposlednom rade musíme mať na pamäti, že špinaví zákerní náckovia sú večne medzi nami a čakajú na prvú príležitosť, ako sa dostať k moci, aby mohli doslova splynovať každého, kto sa im nepáči. Som rád, že som si doplnil základné komiksové vzdelanie, ale v mojich očiach to na 4* nemá.
 • deefha
  deefha mecenáš22.4.2021 15:25Kapitán Kloss
  Nejen tohle souborné vydání, ale vlastně celý "kult" kapitána Klosse chápu jako dobový artefakt, resp. jako připomenutí toho, jak se jedna doba vypořádala s dědictvím doby předchozí. Není to ani polský James Bond, ani polský major Zeman, není to ani lehce zkreslené podání událostí ani úplně překroucená propaganda, je to něco mezi tím vším. Takhle pohromadě je zřetelná repetitivní podobnost mezi jednotlivými díly, což činí četbu na jeden zátah téměř nesnesitelnou. Navíc jsem si u některých zápletek připadal jako v některé z mnoha anekdot o Stierlitzovi (na něj bych ve výčtu podobností úplně zapomněl), hlavně díky všudypřitomným vysvětlujícím popiskám. Má to prostě opravdu výraznou patinu a i když jsem rád, že mám v knihovně aspoň vydání z roku 2020, moc často se k němu asi vracet nebudu. Jo a seriál jsem samozřejmě neviděl.
 • Vrenn
  Vrenn26.1.2021 19:38Kapitán Kloss
  Jedna z prvních věcí, co jsem jako malý četl, když jsem to objevil u dědy pod matrací... klasika a těžká nostalgie. Lehce údernický styl člověk samozřejmě přejde s úsměvem, vzhledem k době vzniku, a podle mě ničemu nevadí. A popravdě třeba Zeman je v tomto směru výrazně agresivnější, tam už je komančismus až extrémně přehnaný a výrazně kazí dojem z celku, u Klosse mi to přijde celkem v klidu. Jasně, je to propaganda, ale dá se to číst a tento fakt prostě ignorovat, což u Zemana nejde.
 • Palebras
  Palebras13.12.2020 14:32Kapitán Kloss
  Kapitán Kloss, mi do nedávné doby absolutně nic neříkal. Poté jsem začal registrovat komiks ale vzhledem k jeho absolutnímu a beznadějnému vyprodání, jsem si nechal vzhledem k ceně za kterou ho někteří prodejci nabízeli, zajít chuť. A jako blesk z čistého nebe se Slovart vytasil s novým vydáním, takže se do příběhů polského Jamese Bonda mohou začíst i komiksoví nadšenci, které tento kousek vydaný u nás před bezmála dvaceti lety minul. Je zcela jasné, že tento komiks nebude pro každého a sáhnou po něm buď příznivci seriálu, fanoušci druhé světové války, či zapálení fanoušci retro příběhů. Já, jak jsem již zmínil, seriálovou adaptaci neznám vůbec ale třeba u nás jsem měl rád Majora Zemana, který mi J-23 až nápadně připomínal, mám rád válečné příběhy a ještě ke všemu v této opravdu retro podobě, takže tohle pro mě byla jasná volba. A rozhodně jsem nadšen. Určitě je důležité zmínit, že se jedná o silně propagandistický komiks poplatný době, takže je na každém čtenáři, zda se nad propagandistickou masáží pohorší či zasměje. Dvacítka příběhů na sebe většinou vůbec nenavazuje. Kloss se někde objeví, dostane úkol, okamžitě ho splní a přesune se dál na frontu, kde je ho potřeba. Takto jednoduchá je zápletka každého příběhu. Avšak musím konstatovat, že to bohatě stačí. Já jsem se třeba každý večer po práci těšil až usednu spolu s Klossem a dám si jeden či dva příběhy, které svou nenáročnou formou, znamenaly příjemný relax. Jediné co mi trochu vadilo, byly relativně uspěchané závěry jednotlivých kapitol a někdy šílený lettering, doplněný o pravopisné chyby. Celkově jsem byl ale opravdu nadšen a jsem rád, že Slovart přišel s novým vydáním. Rozhodně se jedná o krásný špalek, který rozhodně pár večerů zabere!! Plný počet!
 • Darth Raelchi
  Darth Raelchi mecenáš24.4.2020 14:21Kapitán Kloss
  Seriál znám jen z doslechu a nikdy jsem netoužil to vidět. Komiks jsem přehlížel úplně stejně, nicméně mi to nedalo a čím víc se zajímám o staré komiksy, včetně domácí scény v době socialismu, tohle jsem si nakonec nenechal ujít. Pokud jste v té době nežily, ty komiksy vás prostě minou a tím pádem je to vlastně fanouškovská záležitost. Rozhodně mi hodně pomohlo znát polskou scénu, viz Relax magazín, Kapitán Žbik a další. Když to srovnám s dobovými komiksy polské scény, jsou tam rozhodně lepší. Na druhou stranu, když to srovnám s českou scénou té doby, tak je to někde jinde. Poláci prostě umí komiks. Nicméně, je to úplně jiné, než polské komiksy co znám, paneláž je jiná, stránka je menší, koloring a kvalita tisku mi přijde slabší a do toho je to silně tendenční. Čte se to docela dobře, akorát je to místy zmatené a zkratkovité. Někdy se moc přeskakuje mezi jednotlivými lokacemi a do toho je to neustále komentováno, něco na způsob- Kloss odchází z domu, druhý panel, Kloss přichází do obchodu. To vše když pominu, tak ve finále se mi to docela líbilo. Není to komiksové terno, ale je to takové příjemné počtení a určité reálie jsou dobře vyobrazeny. Pořád šlo o válku a odboj v ní. Válečné a bojové sekvence se mi moc líbily a strčí do kapsy kdejaký americký komiks v té době. Bohužel je tam spíš prostorů v místnosti nebo budově a postavy působí někdy neorganicky - jaksi účelově pro dobro vyprávění příběhu a moc se nekladlo na nějakou uměleckost, čímž neříkám, že tvůrci neuměli. Spíš na to nekladli takový důraz a prostě splnili misi. Začátky a první sešity byly slabší a moc mě nebavily, ale od nějakého 6. sešitu to už bylo lepší. Co je nevýhodou této série je její rozmělněnost na sešit = příběh. Postava se nevyvíjí a pouze dostane úkol a on ho prostě nějak řeší, aniž by zradil své druhy ve zbrani. Dějově se to rovněž nijak zvlášť nevyvíjí, nestačí, že se posouvá válečné tažení. Musí tam být narativ. Pravda, poslední sešity už řešily závěr války a vypořádání se se zločinci a pak je tam kauza Brunner. Takže aspoň něco. Suma sumárum je to dobrý dobový komiks, který splnil co měl. Navíc, když si představím, že to četly děti, tak je tam dost brutality. Na druhou stranu, proč ne. Válka měla oběti a je dobré si uvědomit, kolik lidí si dobrovolně vzalo život, aby ochránili své blízké. Dávám 4 hvězdy.
 • sala
  sala11.7.2018 14:23Kapitán Kloss
  Pěkně svižně se to čte, ponechám li stranou historické události. Jediné co mi vadilo jsou průběžné komentáře.
  Po druhém sešitu jsem je přestal číst a pohoda. Prostě nostalgie, jako kluk jsem čučel na seriál ale vůbec si nepamatuju děj.
 • doophy
  doophy18.8.2010 11:45Kapitán Kloss
  Nostalgie....
 • andywart
  andywart28.4.2009 23:07Kapitán Kloss
  Kloss mi prišiel o málo lepší ako televízny seriál, než ako komiks. Kresba dosť strojená, príbeh je o čosi zaujímavejší
 • Sepp Jörgen
  Sepp Jörgen3.3.2009 20:03Kapitán Kloss
  Komunisticko-nacionální propaganda v komiksu, kde se dozvíte, že v Polsku s nacisty skoro nikdo nekolaboroval, zato ale byli skoro všichni v odboji. Polský 'Major Zeman' je přesto samozřejmě naprostá klasika a chlouba každé komiksové sbírky... Díky BB Artu, že se tohoto souborného vydání onehdy chopil, na takovouhle bichli by si asi troufl málokdo.
 • Woffce
  Woffce2.11.2007 11:32Kapitán Kloss
  S kapitánem to mám jako Markýz.
 • DracoAn
  DracoAn8.9.2007 21:41Kapitán Kloss
  Podle mne má kapitán Kloss dobrý příběh. Nižší hodnocení dávám kvůli provedení tohoto souborného díla, ale jinak by neměl nikomu chybět v jeho sbírce.
 • krvinka56
  krvinka5618.5.2007 07:33Kapitán Kloss
  Tak sem se k tomuto konečně dostal,kdysi sem vyděl samostatný komiks včetně jednoho dílu seriálu.Osobně sem spokojen nato o jak starý komiks se jedná je to v pohodě no ty barvy ale jinak jsem stímto komiksem fakt spokojen a líbí se mi.
 • Spider-man
  Spider-man27.5.2006 15:58Kapitán Kloss
  Jo, když jsem před pár lety našel pár původních dílů u babičky, tak mě to dostalo a časem, když jsem zjistil, o jaký se jedná kult, jsem neváhal a mám ho ve sbírce.
 • karel
  karel mecenáš5.11.2004 07:46Kapitán Kloss
  ve sve dobe asi neskutecne dnes to ma cenu pouze jako historicky dokument. Souborne vydani plne odhaluje chabost nametu. puvodni televizni serial byl mozna vice koukatelny nez comics citelny. Nelze nez zavidet panu Markyzi de Sade jenz vlastni originaly!, jen ty mohou zvysovat smysluplnost dilka
 • Markyz de Sade
  Markyz de Sade4.10.2004 11:21Kapitán Kloss
  KK je klasika, kterou četl jistě uplně každý. Asi před deseti lety jsem našel většinu dílů u babičky na půdě a každé léto jsem je četl. Jakmile jsem v knihkupectví narazil na kompletní vydání, tak jsem neváhal ani vteřinu a automaticky ho vzal. Ze sentimentu a taky proto, že podobných comicsů moc není, dávám tolik kolik dávám. MdS
151091
 • Zack
  Zack admin3.12.2020 16:18Kapitán Kloss
  Je to prvni vydani Slovartu. Neexistuje zadna globalni entita, ktera by udrzovalo poradi vydani a prirazovala je kniham nebo jak si kdo predstavuje, ze by si to nakladatele meli hlidat, kolikaty vydani ta jejich kniha vlastne je :) Tady je to samozrejme trochu bizar tim, jak je to prakticky ta sama kniha minus jeden text.
 • james89
  james893.12.2020 15:58Kapitán Kloss
  No já mám původní vydání od BBartu. Ta je kvalitou ve stylu původních VKK a dalších knih komiksů od nich. Tohle kupovat nebudu, jen se ptám :)
 • Palebras
  Palebras3.12.2020 11:11Kapitán Kloss
  Tak ono se teoreticky opravdu jedná o první vydání od Slovartu ne? Předtím to vydával BBart...Ale to jen tak polemizuju. Jinak také nevlastním vydání z roku 2002, ale dle fotek na aukru, kde to borci prodávají, mi to vydání příjde stejné. I papír je u nového vydání kvalitní, opravdu se jedná o pěkný kousek, takže za mou osobu spokojenost...
 • deefha
  deefha mecenáš3.12.2020 10:39Kapitán Kloss
  Slovart v tiráži 1. vydání uvedené nemá. Nemá tam vlastně uvedeno nic moc :-) http://photos.app.goo.gl/4PeV7ghxZiK9J9cdA
  Jaký je rozdíl oproti vydání z roku 2002 netuším, protože ho nemám. Pokud je na tom někdo opačně a chce zajít na pivo, můžeme to porovnat :-)
 • james89
  james892.12.2020 20:37Kapitán Kloss
  Je nějaký rozdíl proti 1.vydání kromě úvodního textu? Myslím hlavně kvalita, papír...
 • Zdendy
  Zdendy2.12.2020 14:12Kapitán Kloss
  KK je klasika. Mám všechny sešity i 1. knižní vydání z roku 2002. Takže tady je trochu chyba... další 1. vydání už to opravdu být nemůže ;)