Neonomicon
Argo1. vydáníúnor 2021série Argomiks 34/70
4.3
...
...
...
...
+ 7 dalších ukázek
Brearsová a Lamper, dva mladí a nafoukaní agenti FBI vyšetřují sérii čerstvých rituálních vražd nějak spojenou s posledním tajným posláním Aldo Saxe - kdysi zlatým hochem FBI, nyní odsouzeným vrahem a chovancem ve věznici s maximální ostrahou. Podle Saxova výslechu (kdy mluví výlučně nelidským jazykem) a podle informací z razie související s drogami v pochybném klubu pomalovaném kouzelnými symboly a s hudbou z jiného světa, očekávají, že jsou na stopě něčeho hrůzostrašného… ale nic je nedokáže připravit na příšerné šílenství a nevyslovitelné hrůzy, kterým budou čelit v malém přístavním městě Salem.

Obsahuje sešity sérií Alan Moore's The Courtyard (leden 2003 - únor 2003) a Neonomicon (červenec 2010 - únor 2011)

Vyšlo jako 22. svazek velké řady edice Argomiks


Scénář
Alan Moore
Art
Jacen Burrows
Ink
Jacen Burrows
Barvy
Juan Manuel Rodriguez (Juanmar)
Obálka
Jacen Burrows, Juan Manuel Rodriguez (Juanmar)
Lettering
Alena Tejnická (Sarah)
Překlad
Marko Hauliš
Redakce
Milan Dorazil, Anežka Dudková, Richard Klíčník, Richard Podaný, Alena Tejnická (Sarah)
Žánry
fantasy, horor
ISBN/ISSN
978-80-257-3416-2
Vazba
šitá v tvrdých deskách
Formát
220 x 310 mm
Hmotnost
1080 g
Tisk
barevný
Stran
176
Původní cena
598 Kč
Originál
Alan Moore's The Courtyard / Neonomicon (Avatar Press, 2003, 2011)
Varianty
Neonomicon (2021)
Neonomicon (limitovaná edice) (2021)
Pro fanoušky H.P.lovecrafta jsou komiksové adaptace o ničem, ale tohle je výjimka.konec příběhu beru jako dobrý vtip.
Vnitroblok mi přišel o ničem – geniální asociální FBI agent při pátrání propadne vražednému cthulhu šílenství. Neonomicon v onom vyšetřování pokračuje s dalšími postavami se zajímavým pootočením perspektivy, tedy nikoliv jenom v lovecraftovském duchu, ale přímo jako "následovník" reálného Lovecrafta, který psal (věděl) o něčem, co se teď znovu děje. A i když jsem nejspíš odhadem vždy 4 z 5 odkazů na jeho dílo přehlédl, ty příběhově podstatné hrdinové (potažmo Moore) vysvětlili, tudíž jsem se neztrácel a do zvrhlých podzemních orgií byl celkem vtažen, jak dobře napsanými charaktery/dialogy, tak díky výborné kresbě s čistou linkou a svéráznému panelování. Nijaký konec bez uzavření ovšem znamená, že si tu prokletou Providence nejspíš budu muset přece jen pořídit.
Iä Cthulhu Wgah-nagl fhtagn, Ia Shub-Niggurath!!!

Tak jsem včera před tou naší hvězdou, žhnoucí ve viditelném spektru, doma zavřený, otevřel Neonomicon, sám bez rodiny a zavřel ho v deset večer s vytřeštěnýma očima. Ten starý úchylný hipísák to zase dokázal! Žádná komiksová adaptace HPL mě nějak extra svou atmosférou neoslovila, ale po této knize si říkám, jestli je rozumné kdy otevírat Krále ve žluté;) A přitom to žádná adaptace HPL není, že? Načal jsem už i Providence - a to taková divočina nebude, to vypadá pomaleji, nicméně Neonomicon, no, co říci, já jsem tím uchvácen. HLP ze Zlatého koně i Sebrané spisy jsem přečetl, ale už to je nějaký roček, což, jak jsem zjistil, úplně stačí. Bát se člověk nemusí, že by nic nepochopil, stačilo by asi mít načteno i jen pár hlavních povídek. Pochopit každou narážku stejně snad ani u Moora není možné, ale čím člověk zná více z díla HLP, o to víc si to užije. Věřím, že ti skalní fanošuci, co přespávají v Měsíčních močálech u toho musí buď v extatickém vytržení se masírovat nějakou kopií chapadla nebo to pálit na hranici. Já osobně jsem opravdu unešen a nemůžu se dočkat jak to celé dopadne. Doprdele a to mi začíná dovolená zítra, co mám dělat s tou desetikilovou knížkou, to nemůžu tahat s sebou, Ia Ia Iug-rr vunn dho-na!!!

No a Rudý hák to jak by mi tím hákem jezdili po zádech, vždycky to byl Redhook, to by mohli opravit v kontextu toho, co tu kolikrát už vyšlo u nás aspoň do toho omnibusu.
Velice povedený Moore a krásné vydání knihy. Pro mě to není na 5* jen z důvodu, že nemám načteného Lovecrafta ani Providence, ke které se ale doufám někdy dostanu. Příběh sleduje sérii vražd, která dvojici detektivů dožene až ke kultistům v Salemu. Dlouho jsem nebyl ke komiksu takhle "připoután", pravděpodobně ho přečtete na jedno sezení. Postavy jsou perfektně napsané a zvlášť bych taky vypíchnul český překlad.
Alana Moorea zbožňuji. Spolu s Gaimanem a Millerem patří do mé pomyslné "velké trojky" komiksových autorů. Ale jako každý z nich, i Moore má své slabší chvilky a toto je bohužel jedna z nich. Ale to co je Moore ve slabší chvilce je pořád vysoko nad 'běžným' průměrem, jen jsem prostě čekal víc.

Lovecrafta mám načteného komplet, dokážu tedy ocenit veškeré reference i způsob jakým Moore pracuje s jeho světem. Přijde mi to pro Lovecraftovy fanoušky rozhodně přínosnější než všechny ty komiksové adaptace jeho povídek, které stejně nedokážou docílit stejného účinku jako originál. Moore s Lovecraftem pracuje po svém, přináší svůj vlastní pohled a je to tedy něco nového, ne jen nakreslené příběhy které dávno známe. Z tohoto pohledu palec nahoru, konečně smysluplné převedení Lovecrafta do komiksového média.
Když se ale oprostím od svého fandovství obou pánů, nic moc dalšího ten komiks vlastně nepřináší. Přijde mi hrozná škoda že čím je Moore starší, tím méně přichází s originálními příběhy a své komiksy opírá o jiná díla (Liga výjimečných ještě celkem jde číst sama o sobě, ale Ztracené dívky, Neonomicon či Providence už bez znalosti kontextu a děl ze kterých vychází pochopíme a užijeme si je jen těžko). Říkám, Lovecrafta znám a cením, ale podívám li se na Neonomicon nezaujatě, najdu tam něco navíc, nějakou nadstavbu, šokující pointu, myšlenku, postavy na které bych dlouho nezapomněl? Bohužel ne. Úvodní Vnitroblok je zdařilá krimi jednohubka, atmosférická, mysteriózní, drsná. Samotný Neonomicon jede na podobné vlně, celkem fajn postavy, vyšetřování, spousta odkazů na Lovecrafta, pak přijde brutalita, sex, násilí (z čehož většina mi přišla dost samoúčelná a příběhu to nic moc nepřidalo) a pak rozřešení a konec. Čte se to svižně, rychle a baví to, zvlášť když člověk Lovecrafta a vše kolem něj zná. Ale nic navíc tu prostě není. Ten pocit který mám vždy když dočtu nějakého Moorea, tedy že minimálně několik dalších dní o tom příběhu musím přemýšlet, se nedostavil. Ono totiž není moc o čem. Ono tomu jinak není moc co vytknout, ve svém žánru a své cílové skupině příběh funguje, ale já prostě čekal něco komplexnějšího, složitějšího, myšlenkově bohatšího. A dočkal jsem se lehce nadprůměrné kriminálky která zdařile vzdává poctu Lovecraftovu dílu a bez jehož znalosti je vlastně zbytečná, protože zmizí ten velký obraz do kterého se pak souvislosti skládají a které pochopitelně dojdou jen znalcům. V obecném kontextu tento komiks platí za nadstandard, na seznamu Mooreových děl mám ale Neonomicon až někde vespod.

Kresba Jacena Burrowse se ke komiksu dobře hodí. Je jednoduchá, přehledná, nestrhává na sebe pozornost od příběhu, ale když na to přijde, dokáže podat výjevy na které jsem koukal několik minut než jsem se řádně pokochal. Přidává tomu i velký formát, díky čemuž si kresbu můžeme vychutnat jak se patří. Zpracování Arga tentokrát bez viditelných chyb. Pevná vazba, dobrý papír, bubliny nikde co vím nechybí, záložka... Snad jen na obálku bych dal lesklý potah, ale to je detail. Zpracování prostě hezké a v knihovně ostudu neudělá.

Možná se komentář jeví až moc kriticky, ale tak to není. Jen si mě Moore moc rozmlsal, a po všech těch svých geniálních dílech mi něco co je "jen" dobré k nadšení nestačí. Kvůli své lásce k Lovecraftovi hodnocení lehce zvednu ať to dá ty ****, ale je to jen tak tak, Alane... Snad mě u Providence přesvědčíš lépe. 7/10
HPL nemám zas až tak načteného, aby mi to stačilo na Providence, ale na Neonomicon to naštěstí bylo dostačující (tedy alespoň z mého vnímání knihy). Úvodní Courtyard rychle vtáhne do děje týkajííc se vyšetřování rituálních vražd speciálním agentem FBI, který při svém pátrání narazí na stopu, která pro něj (resp. pro jeho sousedy) bude osudová. Tato kratší povídka se mi hodně líbila, má napětí, spád, na Moora je lehce pochopitelná a konec se těžko zapomíná. Na tuto povídku navazuje samotný Neonomicon, kde se noříme do mýtu Cthulhu ještě mnohem více. Hororový příběh nešetřící krvavými scénami. Vedle toho Moore hojně využívá sexuální prvek, vinoucí se celým příběhem, aniž by působil jakkoliv nuceně. Až jsem začal váhat, zda kniha má být poctou Lovecraftovi či zda si z toho všeho Moore jen neutahuje. Každopádně to provedl dobře. Jen mi vadilo, že dokončení příběhu je v jiné knize, kterou ačkoliv jsem četl, tak si již detailně nepamatuji.
Když u nás vyšel Neonomicon, byl to pro mě signál konečně načíst Lovecrafta a dostatečně se tak připravit na vydané komiksové adaptace a příběhy pramenící z jeho tvorby. Neonomicon začíná jako klasická kriminálka s agentem FBI v hlavní roli, kdy Courtyard slouží jako takové zasvěcení a uvedení čtenáře do děje. Už začátek dává jasný přislib, že tohle bude perfektní jízda přesycená Lovecraftem až k prasknutí. I samotný Neonomicon začíná jako skvěle vybroušená filmová krimi, aby se v pozdější fázi zvrhla v děsivou, Lovecraftovsky vesmírným šílenstvím nasáklou jízdu, řízlou Moorovým smyslem pro utrhnutí se ze řetězu, obsahující lahůdky typu perverzní sexuální orgie a pořádně slizké a kluzké chapadla, doplněné o pořádné údy šupinatých krasavců a mnoho dalšího. Kresba skvělá a prakticky nic bych zde nevytknul. Prostě opravdový majstrštyk pro fanoušky jak Lovecrafta tak Moora. Jako výhodu shledávám v tom, že Neonomicon u nás vyšel až po vydání Providence, protože obsahuje poměrně otevřený konec, jehož vyústění člověk nalezne právě v knize Providence a nemusí tedy dlouze čekat, tak jak tomu bylo v originále. Nenomicon si rozhodně užijí daleko více čtenáři, kteří mají Lovecrafta načteného, protože se odkazuje opravdu hodně, ale Moore dokázal přiběh podat tak, že obsahuje poměrně dost vysvětlení a vodítek, aby se chytl i člověk, který s Lovecraftem zkušenosti nemá. Je to rozhodně stravitelnější a neodkazuje se tolik, jako v případě Providence. Ale i tak bude pro neznalce zážitek sotva poloviční. Co se týče limitované edice, tak ta je naprosto fantastická a je radost na ni pohledět. Celkově jednoznačně plný počet.
Stejně jak je dobré znát Lovecrafta u čtení Providence, je dobré znát Providence pro čtení Neonomiconu. Určitě se mi to četli líp jak Providence, první povídka je krásné osvětlení toho o co půjde a ve druhé Moore ukazuje jak si umí načíst různá díla a po svém je pak udělat opět zajímavé. A samozřejmě tu necuybí Mooorovská uchýlárna.
Pro fanouška mýtu Cthulhu jasná povinnost. Parádní příběh Alana Moora, skvělá kresba a mýtus Cthulhu. Tady není nad čím váhat. Navíc o dost stravitelnější a tedy i z mého pohledu lepší než Providence.
Skvělá jednohubka, přečtené s chutí na jeden zátah. Úvodní povídka skvěle naladí, pokračování rozhodně nezklame, naopak. Párkrát jsem se určitých orgiíí účastnil, takže vím o čem je řeč i v tomhle ohledu. Stejně tak chápu, že určité puritány s jejich odsudky tohle bavit nemusí, jejich škoda:):D

Spousta akce a napětí, parádní kresba po vzoru Providence tohle je absolutní must have a fajn předkrm před čtením Providence. Jediné, co snad nechápu, že to v Argu nevydali ještě před Providence. Tak fajn, že tenhle rest konečně splnili. Koneckonců, cesty páně jsou někdy nevyzpytatelné:))
Ach jo. A ještě jednou. Ach jo. Strašně moc jsem si přál, aby tohle byla pecka. Jenže ona není. Moore mne znovu a znovu přesvědčuje nejen o tom, že umí být skvělý, ale i o tom, jak snadno umí sklouznout buď na úroveň laciného kýče na straně jedné nebo ukecaného pseudofilozofování na té druhé. A nevím, co z toho je horší.
Ale popořádku. Nenomicon otevírá povídka "Vnitroblok". Vlastně ne, otevírá ho nádherná Burrowsova dvoustrana na téma R'lyehu a Velkého Cthulhu. A ta je úžasná. Ostatně jako celá výtvarná stránka komiksu. Těchhle dvoustran je tam ještě několik (ve "Vnitrobloku" tuším hned tři) a jsou jednoznačně jedním z toho nej, co tenhle komiks nabízí. Ale zpátky ke "Vnitrobloku" samému. Ten je skvělý, je tam všechno namíchané "správně". Tajemství, cizota, nepochopitelnost a neuchopitelnost, skvělá práce s literárním odkazem H.P.Lovecrafta (a nejen jeho). Úžasná vizuální stránka spolu s parádním a vypointovaným scénářem vytváří skvěklý zážitek. A (minispoiler) těch pár posledních panelů se Saxovou tváří s neměnným kameným výrazem... To je nebe. Teda peklo. A jednoznačně plná palba v hodnocení. Nemá to chybu.
Jenže pak přijde "Neonomicon". Ten velký brácha "Vnitrobloku". A v první kapitole to ještě všechno vypadá dobře. I když oproti "Vnitrobloku", tam už vlastně není nic nového. Jenže pak to jde od desíti k pěti a zbylé tři části jsou bídné. A vlastně jediné, co je alespoň jakž takž zachraňuje jsou pasáže se Saxem a Johnym Carcosou. A sama agentka Brearsová, která je jednak kočka a jednak dobře napsaná. Jinak je to ale bída. Nejdřív si toho možná pro všechny ty penisy, cákance spermatu a robertky podivných tvarů nevšimnete a nebo třeba doufáte, že tam bude něco víc (i když ta děsivě neoriginální pointa je Vám nejspíš jasná už od půlky), jenže ono není. Chtělo by se napsat, že to vlastně klasá na úroveň Serpieriho Druuny. Jenža to by nebylo spravedlivé. Druuna si na rozdíl od Neonomiconu na nic nehraje a dá Vám přesně to, co od ní čekáte. Neonomicon chce oproti tomu být velký a hluboký, ale to je bez šance. A ten explictní sex a násilí dneska už nikoho nešokuje, maximálně tak zhnusí či otráví. Závěr se to snaží jakž takž zachránit. Probleskne tam pár fajn nápadů a myšlenek (vnímání času), ale na záchranu už je pozdě.
Co říct závěrem? Kéž by tohle byly dvě knížky. Tu první bych si nechal a vracel se k ní a tu druhou obratem střelil...
Úchylná paráda.
Myslel jsem, že to přečtu na etapy, ale fakt mě zajímalo, jak ta celá věc dopadne (což se mi stalo naposledy nevímkdy).
Fajn napsaná úvodní povídka slouží jako předkrm. I v Neonomiconu jsem si chvíli myslel, že čtu relativně obyčejný kriminální příběh říznutý paranormálními lovecraftovskými motivy řádně dochucený krví a kvalitním Moorovým brakově-noirovým stylem vyprávění, ale v jednu chvíli se to přetočí ještě ve větší pornograficko-hororovou šílenost. Asi mě to přesvědčilo o tom, že si přečtu Providence.

Celkový dojem: 80 %
Zajímavé! Taková by byla moje první reakce na otázku, jaká ta kniha je. V prvé řadě je potřeba říct, že Lovecrafta nemám načteného. Z toho důvodu jsem se doposud vyhýbal Providence. Měl jsem strach, že bych tomu pořádně nerozuměl a neužil si to. Stejnou obavu jsem měl i u Neocomiconu, ale obálka limitky se mi hodně líbila, a tak jsem do toho šel. A rozhodně nelituji. Měl jsem jen velmi povrchní povědomí o Lovecraftových světech, a přesto jsem nebyl ztracený. Alan Moore to napsal tak, že hlavní postavy v dialozích čtenářům Lovecrafta a jeho svět vysvětlují a zároveň rozšiřují jejich mýtus. Současně nechybí napínavé vyšetřování, akce a nahota.
Co se týče výtvarné stránky, tak nemůžu říct, že jsem její fanda. Nejvíce se mi nelíbí, jak jsou nakresleny a kolorovány detaily obličejů. Tak nějak mě zneklidňovaly i kompozice jednotlivých panelů. Ale to asi ke komiksu o Lovecraftovi patří. Občas, hlavně ze začátku, jsem měl pocit, že je kresba příliš statická. Ke konci, když už měl scénář vysoké tempo, mi to už tolik nevadilo.
Toho Lovecrafta už si konečně musím načíst!
Předehra k Providenci díky níž bude její finále dávat přece jen trochu větší smysl. Kniha je to ale povahově dost jiná. Na rozdíl od rozjímavého přežvýkávání Lovecrftova mythosu a poklonkování mistrovi tu Moore předestírá svůj vlastní detektivní příběh týkající se mysteriózních vražd z nichž se nakonec vyklube osudová zápletka s velmi pěkně údernou pointou. Referencím na H.P a jeho spolek klasiků se tu samozřejmě nevyhneme, ale těžiště příběhu tvoří čistokrevný Moore poloviny prvního desetiletí. Tedy brutalita, sex ideálně zároveň. Dílko se oproti jeho dobové poloze přece jen trochu vymyká, protože s sebou nese dokonce i příběh a to příběh fakt povedený. Neonomicon je asi nejlepší novodobější Alan Moore od jeho hvězdné éry v 80. letech. Výtečná věc.
Za mě opět velká spokojenost, stejně jako u Providence... bezesporu špička v rámci lovecraftovského komiksu a navíc Moorův majstrštyk, spolu s Bažináčem a Z pekla, to nej co napsal. Takže suma sumárum maximální počet bodů!
Za mě je Neonomicon to nejlepší díl trilogie. Tam kde je Dvorek sice atmosférický, ale pouze navnazující a kde je Providence geniální, ale těžkopádné.. tak přesně mezitím balancuje Neonomicon, který je neuvěřitelně čtivý, zábavný a nejhororovější, pokud porovnáme zlo, které postavám skutečně zjevuje a ne na ně jen číhá. Nechybí humor a kvalitní porce Moorovy literární práce a Burrowsovy perfektně sedící kresby. Konečně to u nás vyšlo, spolu s Dvotkem, tak bude Providence dávat konečně ucelený smysl.
3725131
Symbi3.3. 21:45Neonomicon
Poniczech30.8.2023 17:48Neonomicon
Izmir Čupr15.7.2023 23:01Neonomicon
BadBoy27.1.2023 09:09Neonomicon
disclose26.10.2022 18:55Neonomicon
Dezodoo9.9.2022 22:45Neonomicon
VanTom28.7.2022 10:41Neonomicon
sercial25.7.2022 13:41Neonomicon
XGMan!ak24.7.2022 11:36Neonomicon
Kapis22.7.2022 12:37Neonomicon
Kadin11.7.2022 20:26Neonomicon
Vrenn21.4.2022 11:04Neonomicon
tom17313.3.2022 11:26Neonomicon
Bubákolog27.2.2022 14:22Neonomicon
spagr6.2.2022 20:40Neonomicon
vankobra4.1.2022 19:45Neonomicon
Qvestor2.12.2021 21:31Neonomicon
Bedou19.10.2021 15:54Neonomicon
calvin1027.7.2021 11:42Neonomicon
Spike18.7.2021 02:42Neonomicon
perak11.7.2021 21:59Neonomicon
Giskard25.6.2021 10:16Neonomicon
besikv24.6.2021 16:29Neonomicon
Goldfinch16.6.2021 12:13Neonomicon
Berry66930.5.2021 01:00Neonomicon
Garp26.5.2021 21:21Neonomicon
house1927.5.2021 12:25Neonomicon
DankoKonik3.5.2021 14:42Neonomicon
faster863.5.2021 08:15Neonomicon
Paja782.5.2021 22:16Neonomicon
rajot28.4.2021 12:01Neonomicon
willis17.4.2021 14:41Neonomicon
Joker18910.4.2021 13:27Neonomicon
mackin4.4.2021 12:42Neonomicon
SHORTY17.3.2021 14:00Neonomicon
Lachvos14.3.2021 20:19Neonomicon
invape1.3.2021 23:40Neonomicon
het226.2.2021 17:29Neonomicon
listr25.2.2021 22:24Neonomicon
Michal Opitz25.2.2021 11:10Neonomicon
trudoš24.2.2021 07:03Neonomicon
Zbysek241023.2.2021 21:57Neonomicon
cyboy19.2.2021 22:20Neonomicon
louza14.2.2021 17:46Neonomicon
autokineton13.2.2021 16:34Neonomicon
Cabal12.2.2021 08:27Neonomicon
hellblazer11.2.2021 19:50Neonomicon
Spacecore11.2.2021 18:32Neonomicon
Freckles, vše dostatečně jasné :) Moc díky.
V originálu to vyšlo v pořadí Courtyard, Neonomicon, Providence. Ale zatímco C a N se odehrává v současnosti, prvních deset kapitol Providence se odehrává ve 20. letech 20. století. Teprve v posledních dvou kapitolách se objevují postavy z Courtyardu a Neonomiconu, přičemž poslední dvě kapitoly Providence se odehrávají až po událostech C a N. C a N jsou relativně ukončené, lze je číst samostatně a jako první, ale taky (jak jsem psala předtím) to člověk může vzít tak, že začne těmi prvními deseti kapitolami Providence – lehce ztrácet se bez znalosti C a N začneš až u těch posledních dvou.
Čili to jde číst oběma zde uvedenými způsoby. Snad už dostatečně jasné.
Jen bych si chtěl udělat jasno v tom, jak teda číst Providence a Neonomicon s Courtyard. Freckles píše že první deset kapitol Providence, pak Courtyard, Neonomicon a poté dvě poslední kapitoly Providence. Spacecore však uvádí Courtyard - Neonomicon - Providence.. Takže, jak to tedy chlapi je? Díky
Pravda, tam jsem se nedíval. Dokonce 3 verze :)
Taky mě Neonomicon přesvědčil k nákupu Providence a hlavně povídek Lovecrafta, takže si to hodím komplet...Každopádně Providence ještě mají skladem v knihkupectví Arkham, odkud jsem objednával a prý mají několik nových kousků, avšak pouze už jen tu s limitovanou obálkou..S klasickou obálkou mají jeden antikvariátový kus, ale zase bez opravného sešitu, který tam chybí...Takže jen pro info, kdyby měl o Providence ještě někdo zájem ;-)
V takovém malém místním knihkupectví jsem si to objednal a vyzvednul. Měli 1ks. Z těch větších jsem to viděl v nabídce u Dobrovského v některých kamenných prodejnách, bez možnosti zaslání. Klasickou i limitku
Takže providence není vyprodaný? Kde ho ještě mají?
Díky za odpověď :). Tak jsem byl přesvědčen a skočil nakonec dnes koupit Providence do knihkupectví, i když jsem ji původně kvůli chybě nechtěl. Sice s klasickou obálkou, ale stejně se mi líbí víc než limitovaná. U Neonomiconu u mě vede jasně limitka :)
james89: Neonomicon navazuje na Courtyard a ty příběhy jsou provázané a tvoří uzavřený celek, který funguje samostatně i bez Providence. Přesto je v Neonomiconu pár náznaků, že jde o součást něčeho většího. Je ale psané jako samostatný uzavřený příběh.
Mám tedy chápat, že pokud mám tohle a nemám Providence, tak mi kus příběhu chybí?
Courtyard - Neonomicon - Providence
Courtyard a Neonomicon na sebe bezprostředně navazují, proto je to dohromady.
Co se týče návaznosti s Providence, tak časová chronologie je taková, že nejdřív prvních deset kapitol Providence, pak Courtyard, pak Neonomicon, pak poslední dvě kapitoly Providence, kde se spojí všechno dohromady. Docela i doporučuju čtení v tomhle pořadí :-)
Cituji Wikipedii:
"The story is a sequel to Moore's previous story Alan Moore's The Courtyard and continues exploring H. P. Lovecraft's Cthulhu Mythos. Moore later continued the sequence with his comic Providence."

Chápu to tedy dobře, že když si nejdříve přečtu toto a pak někdy Providence (která vyšla dříve), že udělám správně?
Fry11.2.2021 10:49Neonomicon
Azalin: Pokud se nemýlím, tak by to mělo Neonomiconu přímo předcházet ...
Ten Courtyard má něco společnýho s Neonomiconem, nebo to tam je proto, aby to mělo víc stránek?
Četl/a (74)
123peta, 81splinter, Alikkk, Artigas, Ash Pointak, autokineton, BadBoy, Bedou, Berry669, besikv, Black Bro, yo, Bonpar, Bubákolog, Cabal, calvin10, Caylen-Tor, cyboy, Dezodoo, disclose, Django, Doppelganger, faster86, Freckles, Garp, Giskard, Goldfinch, hellblazer, HellWeber, het2, house192, IndyP, invape, Izmir Čupr, Jay-jay, jiskra, Joker189, Kadin, Kapis, Kiwi1902, kubosos, Lachvos, Ladinek82, listr, LookAss, Macek78, Mariohurbanek, MonsterGyre, Moyek, Ozymandias, Paja78, Pavel2222, perak, Poniczech, Qvestor, RaidcomH, rajot, RudyRod, seneke, sercial, SHORTY, smazenapikantniskeble, Spacecore, spagr, Spike, Symbi, tacmud, tejkli, tom173, trudoš, vankobra, VanTom, Vrenn, XGMan!ak, Zbysek2410
(100)
123peta, 2scha, 81splinter, Alikkk, Artigas, autokineton, BadBoy, bboorreekk, Bedou, Berry669, besikv, birkoff13, Black Bro, yo, blackJag, Bubákolog, burzum, calviti, Caylen-Tor, CSE_AC/DC, cyboy, delsemela, Dezodoo, disclose, Django, DKoscik, Doppelganger, faster86, filosh, Goldfinch, gongon44, guseppe, HellWeber, Horstik, hypermlok, IndyP, invape, James, Jay-jay, jiskra, Joker189, Kadin, Kamoš, Kapis, KINIMODUS, Kiwi1902, kubosos, listr, LookAss, maara, Macek78, Mariohurbanek, Marvin, mgeralt, Michal Opitz, Mitak, MonsterGyre, Moyek, mstefl, Noci, Olesh, Paja78, paulmuaddib, pavel, pavouk, pearlxjam, pechna, Petr, Philologus, Poseidon1978, RaidcomH, raimi, rajot, RaptoR, regressiv, RudyRod, Saran, sercial, SHORTY, skepsi, Skot, Spike, suricattaontheway, Symbi, syon, t0mas, tacmud, tejkli, Tialster, tom173, tomaseek, VanTom, vranakx, Wasps, willis, Wodry, XGMan!ak, xintax, yogi, yojimbo, Zbysek2410
Chce (11)
Blacklarch, davidek, illy, jankie, maravenger, Maty48, monty.cl, Mrlah, Nightmare, smazenapikantniskeble, Tarka Daal
Koupí (2)
maravenger, Nightmare
Prodá (1)
XGMan!ak